post Avatar

Opublikowane 02.07.2020 08:39 przez

Sebastian Warzecha

Cały peleton czeka na otwarcie kolarskiego sezonu. Czekają też kibice. Ci z Polski mają w tym roku ku temu wyjątkowy powód – pierwszym wyścigiem wieloetapowym w kalendarzu World Touru jest nasza rodzima impreza, co znacznie podnosi jej rangę. Wczoraj wieczorem dowiedzieliśmy się, jaką trasą i na jakich zasadach pojadą kolarze. I choć Tour de Pologne trzeba było skrócić do pięciu dni, to zapowiada się naprawdę dobre ściganie. Start już 5 sierpnia.

Sama śmietanka

Wiadomo, jaka była (i nadal jest) sytuacja na świecie. W kolarstwo koronawirus uderzył tak naprawdę szybciej niż w inne dyscypliny, bo już pod koniec lutego, kiedy w Dubaju spora część zawodników przechodziła wymuszoną kwarantannę w tamtejszym hotelu. Potem zorganizowano jeszcze co prawda kilka wyścigów w Europie, ale gdy wirus do niej dotarł, sezon ostatecznie przerwano. Kolarze, o ile tylko byli w stanie, rozjechali się do domów, gdzie spędzili kilka miesięcy. Co zresztą, jak mówił nam Cesare Benedetti, wcale nie było takie łatwe. Bo przez lata przywykli do czegoś zupełnie innego.

Z powodu kilkumiesięcznej przerwy sezon będzie znacznie krótszy, ale za to od początku do końca trzeba będzie jechać na maksa. Tak mówią sami kolarze. Biorąc pod uwagę jak upchane w nowym kalendarzu są największe wyścigi, łatwo się zorientować, że Tour de Pologne służyć ma między innymi przygotowaniu pod start w nich. Dlatego polski wyścig staje się bardzo istotnym punktem sezonu dla wielu świetnych kolarzy.

– Pozycja Tour de Pologne w tym roku urosła – mówił nam Czesław Lang, organizator wyścigu. – Wyścig zaczyna sezon i już teraz wiemy, że cieszy się wielkim zainteresowaniem największych ekip. To jest dla nas – organizatorów, ale myślę, że też dla całej Polski – wielkie wyzwanie i wielka nobilitacja. Jak się zastanowić, to na rynku organizatorów zostały cztery wielkie firmy: Tour de France z całym swoim pakietem, czyli Francuzi; Włosi z Giro d’Italia i pozostałymi wyścigami; Hiszpanie ze swoją Vueltą; wszystkie wyścigi w krajach Beneluxu i do tego dochodzi Polska z Tour de Pologne. Większość pozostałych organizatorów musiała zrezygnować w tym roku ze swoich imprez. My jakoś przetrwaliśmy.

I to przetrwanie może dać Tour de Pologne naprawdę dużo. Już teraz wiemy, że na starcie pojawią się m.in. Rafał Majka, zwycięzca ostatniego Giro d’Italia Richard Carapaz czy fenomenalny młody talent i medalista mistrzostw świata w osobie 20-letniego Remco Evenepoela. Dla ekip z kolei będzie to też ważny wyścig ze względu na sponsorów – spora część z nich również ucierpiała i trzeba zaprezentować ich logo na trasie, by pokazać, że wykładanie kasy na działanie zespołu nadal ma sens.

Będą też zawodnicy, którzy z pewnością zechcą zaprezentować coś innego – że pamiętają.

Rok po tragedii

Mamy tu na myśli szczególnie kolarzy grupy Lotto Soudal, wśród których na trasę wyścigu wyjedzie Tomasz Marczyński. To w barwach tej ekipy jeździł Bjorg Lambrecht, tragicznie zmarły po upadku na trasie ubiegłorocznego Tour de Pologne. Belg miał zaledwie 22 lata, spory talent i wielkie marzenia. Niestety, nie udało mu się ich zrealizować. W zeszłym roku etap po jego śmierci przejechano bez ścigania. Postanowiono nim wyłącznie uczcić jego pamięć. Dopiero następnego dnia kolarze znów rywalizowali. Choć już w innej, smutniejszej atmosferze.

Kolarze Lotto Soudal po śmierci Bjorga Lambrechta. Fot. Newspix

W tym roku imieniem Belga nazwana została klasyfikacja dla najlepszego młodzieżowca. W dodatku wyścig rozpocznie się minutą ciszy, wystartuje bowiem… równy rok po śmierci Lambrechta. A pierwotnie miał być przecież zorganizowany w lipcu. Organizatorzy nie prosili też o takie ustawienie dat. Po prostu tak się złożyło. Czesław Lang, w trakcie ogłaszania trasy na antenie TVP, mówił, że gdy pierwszy raz sobie to uświadomił, całkowicie się wzruszył. Bo to doskonała okazja, by uczcić pamięć zmarłego kolarza.

I jego koledzy z pewnością to zrobią. A później – jak mówił Marczyński – postarają się wygrać, co tylko jest do wygrania.

Trasa

Tegoroczne Tour de Pologne z konieczności skrócono do pięciu dni ścigania. Ale to nie oznacza, że trudności nie będzie. Mało tego, jak wspominał Czesław Lang, kolarskie ekipy same o nie prosiły i po tych prośbach faktycznie jeszcze trochę dołożono, choćby poprzez wydłużenie etapów. Bo nasz polski wyścig, jak wspominaliśmy, ma być nie tylko okazją do zgarnięcia całkiem solidnie wyglądającego w CV triumfu, ale też budowaniem bazy pod wyzwania, jakie przyniosą ze sobą kolejne miesiące.

Trasa Tour de Pologne 2020

– Na pewno będzie to ciekawy wyścig – mówił nam Czesław Lang. – Tym razem w formule skróconej, ale kilometrów peleton pokona tyle samo co normalnie w tydzień. Szczególnie wymagające będą trzy ostatnie etapy. Zachęcamy do kibicowania Rafałowi Majce, choć na pewno przyjedzie do nas wielu zawodników, którzy w tym skróconym sezonie będą czyhali na wielkie triumfy. Trasy Tour de Pologne nijak się nie da porównać do Pirenejów czy Alp, ale z pewnością będzie trudna i wymagająca. Trzykrotnie pokonywana runda z podjazdem HARNAŚ pod Gliczarów, czyli królewski etap w Bukowinie Tatrzańskiej, na pewno będzie istotnym przetarciem przed etapami górskimi i najwyższymi podjazdami w wielkich tourach. 

Zanim jednak kolarze dojadą do Bukowiny, przejadą przez Śląsk. Wyścig wystartuje z jednego ze sportowych symboli tego regionu – Stadionu Śląskiego w Chorzowie. To tam będzie zorganizowana minuta ciszy ku pamięci Lambrechta. Potem peleton okrężną drogą – przez Piekary Śląskie, Ogrodzieniec czy Sosnowiec – dojedzie do Katowic, gdzie czekać na niego będą trzy rundy i finisz przy Spodku. To etap płaski, przeznaczony dla sprinterów. Podobnie zresztą jak drugi, gdy peleton uda się z Opola do Zabrza. Kolejne dwa jednak decydować będą o losach wyścigu.

Choć wiadomo, że w ostatnich latach na Tour de Pologne w klasyfikacji generalnej decydują sekundy i tracić nie można nawet na pierwszych etapach, to jednak najważniejsze pozostają te górskie. W tym roku pierwszy z nich rozpocznie się w Wadowicach, nawiązując do setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II, a zakończy w Bielsku-Białej. Po drodze kolarze zaliczą siedem górskich premii. W tym te najważniejsze – podjazdy na Kocierz (3 kilometry, średnie nachylenie 7,2%) i Przegibek (3,9 km, 6,5%). Pierwszą z tych górek na trasę wyścigu wprowadził Przemysław Niemiec, były już kolarz zawodowy, dla którego to rodzinne strony, które doskonale zna. Kolarze pokonają ten podjazd dwukrotnie. Również dwa razy przejadą przez inne męczące wzniesienie – Przegibek. To w tych dwóch miejscach może dojść do wstępnych przetasowań w peletonie. Warto zwrócić na nie uwagę, choć do mety etapu pozostanie po ich przejechaniu jeszcze kilkadziesiąt kilometrów.

Profil trzeciego etapu Tour de Pologne 2020

Wspomnieliśmy o wstępnych przetasowaniach, bo te najważniejsze zapewne będą mieć miejsce na kolejnym etapie. To ten królewski, znany już fanom kolarstwa doskonale, a rozgrywający się na trasie BUKOVINA Resort – Bukowina Tatrzańska. Tam peleton przejedzie przez rundy z podjazdami pod Ścianę HARNAŚ i Ścianę BUKOVINA. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to losy koszulki dla zwycięzcy Tour de Pologne rozstrzygną się właśnie tam. Podobnie jak tej dla najlepszego górala. Wierzymy, że obie zgarnie Rafał Majka, który na antenie TVP mówił, że nie może już doczekać się wyścigu.

Profil czwartego etapu Tour de Pologne 2020

– Będę w stu procentach przygotowany na Tour de Pologne. Chciałbym już wrócić do ścigania, ostro trenuję i jestem zadowolony z obecnej dyspozycji. Przed Tour de Pologne pojadę w pięcioetapowym Vuelta Burgos [wyścig niższej kategorii, nie należący do World Touru – przyp. red.], więc do Polski powinienem przyjechać dobrze przygotowany. Czuję, że na polskiej ziemi będzie dobrze i jeżeli szczęście dopisze, to na pewno będę walczył o zwycięstwo – mówił. Zresztą jedno powinno dać mu nadzieję – gdy poprzednio wygrywał, wyścig kończył się w Krakowie. W tym roku jest dokładnie tak samo. Ostatni etap wiedzie bowiem z Zakopanego do byłej stolicy Polski.

Tym bardziej trzymamy go więc za słowo.

Nowe wytyczne

Rafał zwyciężał w Tour de Pologne w 2014 roku. Jeśli powtórzy ten sukces w tegorocznej edycji, to zrobi to… w zupełnie innym wyścigu. Przez koronawirusa wszystko będzie bowiem wyglądać inaczej. Na startach i metach etapów nie będzie kibiców, na podium obok zawodników zabraknie hostess, nie będzie też miasteczka sponsorskiego i kolumny reklamowej, jadącej za peletonem, podobnie jak nie doczekamy się oficjalnej prezentacji drużyn. Obowiązkowe stanie się za to przestrzeganie protokołu sanitarnego. Ten mówi choćby, że wszyscy kolarze, którzy zjawią się w Polsce muszą mieć wykonane testy na COVID-19 – w innym kraju lub już na miejscu, ale najpóźniej 72 godziny przed początkiem wyścigu. Inaczej w nim nie wystartują, choćby byli zdrowi.

– Aby zapewnić wszystkim bezpieczeństwo musimy wprowadzić pewne niezbędne ograniczenia. Cały zespół włożył ogromny wysiłek w dostosowanie wyścigu do zasad podyktowanych tą wyjątkową sytuacją. Sport uczy szukać pozytywnych stron i chcemy, aby Tour de Pologne, pierwszy etapowy wyścig UCI World Tour po długiej przerwie, niósł takie pozytywne przesłanie – mówił Czesław Lang przy okazji ogłoszenia trasy. W rozmowie z nami dodawał też, że liczy jednak na kibiców ustawionych na trasie, że ci jak co roku się pojawią i będą dopingować zawodników. Choć muszą to zrobić bez tworzenia większych skupisk. Takie są zasady.

Tour de Pologne będzie więc inne niż zwykle, ale jedno się nie zmieni – wyścig powinien nam przynieść wielkie emocje. A wygłodniali wielkiego kolarstwa po okresie przerwy spowodowanej pandemią, po prostu nie możemy się ich doczekać.

Fot. Newspix

Opublikowane 02.07.2020 08:39 przez

Sebastian Warzecha

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 0
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
Powiadom o
Weszło
11.08.2020

Klepali, męczyli, cisnęli, w końcu wpadło. Sevilla w półfinale Ligi Europy

Ever Banega i Lucas Ocampos. To są nasi wieczorni bohaterowie, herosi, którym ślemy życzenia i czekoladki. To oni bowiem skonstruowali jedną, jedyną bramkę dzisiejszego wieczora, dzięki której uniknęliśmy dogrywki w starciu Sevilli z Wolverhampton. 2020 rok jest paskudny i mógłby sobie odpuścić dogrywkę w Lidze Europy po 0:0 w 90 minutach. Okazał litość, co za […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

Szymon Jadczak w Hejt Parku w Dobrym Składzie! LIVE od 22.00

Coś czujemy, że kibice Wisły Kraków zajmą dziś naszą linię i rozgrzeją ją do czerwoności! Szymon Jadczak, autor książki „Wisła w ogniu”, związany zawodowo z TVN-em, będzie gościem Tomasza Smokowskiego w „Hejt Parku w Dobrym Składzie”. Program możecie śledzić w „Kanale Sportowym” oraz w Weszło.FM. Macie pytania do naszego gościa? Śmiało, telefon do studia to […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

Duży talent, ale też duży egoista. Kim jest Yaw Yeboah z Wisły Kraków?

Wisła Kraków kontynuuje zbrojenia przed nowym sezonem. Sprowadziłą już czwartego obcokrajowca w tym okienku, ale na razie nie będziemy się czepiać. Yaw Yeboah – podobnie jak Fatos Beciraj, Stefan Savić i Adi Mehremić (no, ten najmniej) – na papierze ma bowiem trochę argumentów wskazujących na to, że może być ciekawym transferem. Niewykluczone nawet, że z […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

Idioci w służbie sabotażu rozgrywek. Szkoci dostali żółtą kartkę od rządu

Tysiąc razy można mówić „słuchajcie, są takie i śmakie obostrzenia, przestrzegajcie ich”. Można wskazywać, że każde wystawianie na ryzyko integralności ligi to zagrożenie nie tylko zdrowotne, ale też i finansowe dla klubów. Do tego można rzucać przykładami, że lekceważenie koronawirusa źle się kończy. A na to wchodzi Boli Bolingoli z Celtic oraz ośmiu piłkarzy Aberdeen, […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

Kamil Glik wraca do Serie A. Benevento z ambicjami na coś więcej niż utrzymanie

Cztery pełne sezony we Francji. 167 występów pod herbem Monaco. Mistrzostwo kraju i trafienie do jedenastki dekady klubu z księstwa. I wreszcie nadszedł czas, by powiedzieć „dziękuję”. Kamil Glik odchodzi z Monaco i wraca do Włoch, gdzie podpisał kontrakt z beniaminkiem Serie A – Benevento. Tym razem ekipa „Czarownic” nie chce jak meteoryt przelecieć przez […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

Koronawirus decyduje o tym, z kim Legia zmierzy się w eliminacjach

Potencjalni rywale Legii w I rundzie eliminacji do LM jeszcze nie zagrali swojego meczu, a już dowiedzieliśmy się, z kim  zmierzy się polska drużyna. Podopieczni Vukovicia unikną starcia z zawsze mocną Dritą Gnjilane. W zasadzie formalnością jest, że wynik meczu rozstrzygnie koronawirus. Obie ekipy miały wyjść na boisko jeszcze dzisiaj. Dwie godziny przed meczem UEFA […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

Śląsk reaguje na głupotę. I brawo!

Trochę zżymaliśmy się w ostatnich dniach na zachowanie klubów, które lekko zgłupiały w związku z koronawirusem. Były proste błędy ludzkie, był brak zdrowego rozsądku, były braki w kompetencjach. Ale skoro krytykujemy, to warto też pochwalić, bo nie wszyscy temat mają w nosie. Śląsk Wroclaw bardzo poważnie podszedł do naszych wczorajszych doniesień i odsunął od treningów […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

Odejście Jóźwiaka – nie „czy”, a „kiedy”. Co z Sykorą, Moderem i Klupsiem?

Dziwne są to tygodnie dla fanów Lecha Poznań. Z jednej strony – do klubu przyszło już czterech piłkarzy, dwóch z nich jest naprawdę obiecujących. Ale z drugiej strony – wątpliwości kibiców budzi fakt, że za żadnego Kolejorz nie musiał płacić. Kasa w kontekście poznaniaków jest dość ważna, bo jest kluczowym czynnikiem wpływającym dla to, że […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

Michniewicz: Niektórzy w wieku Kapustki marzą o wyjeździe, on już wraca z bagażem doświadczeń

– U nas graliśmy w ustawieniu bez skrzydłowych, 4-3-1-2, grał jednego ze środkowych pomocników, czasem dziesiątkę, pod napastnikami. Grywał też jako skrzydłowy, ale ja bym go widział w środku. Ma świetny przegląd pola, bardzo dużo widzi, swobodnie operuje piłką, fajnie się z piłką w tłoku obraca. U trenera Nawałki grał na skrzydle, ale chyba trochę […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

Zmęczeni średniactwem. Pogoń chce czegoś więcej

Pogoń Szczecin to niechlubny fenomen. Mają siódme miejsce w tabeli wszech czasów Ekstraklasy, przed Widzewem Łódź, Śląskiem Wrocław, Cracovią. Rozegrali w elicie aż czterdzieści osiem sezonów. Od lat sześćdziesiątych może z przerwami, ale w każdej dekadzie zaznaczając swoją obecność w polskiej piłce. Przy tym NIGDY NIC nie wygrali na najwyższym szczeblu. Tyle lat, ani jednego […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

Tworek: Nie możemy być jak ćmy, które parzą się lecąc do światła

Warta Poznań awansowała do Ekstraklasy jako zespół… braku wiary. Braku wiary z zewnątrz. Celem Warty przed startem sezonu absolutnie nie był awans, a przed decydującymi barażami eksperci rzadko kiedy stawiali na piłkarzy trenera Piotra Tworka. Mimo że to oni przystępowali do nich jako trzecia siła pierwszej ligi. Wiary za to nie brakowało w zespole. I […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

COVID-19 także w pierwszej lidze. Sandecja Nowy Sącz już w izolacji

Wygląda na to, że koronawirus w polskiej piłce rozsiadł się wygodnie w fotelu i zapina pasy. Po serii zachorowań w Ekstraklasie, która dotknęła już czterech klubów – a nawet pięciu, bo zakażenie, choć dzięki ostrożności klubu w mniejszym stopniu, dotknęło także Górnika Zabrze – przyszedł czas na jej zaplecze. Pierwszoligowcy zgodnie z zaleceniami Komisji Medycznej […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

Sytuacja niecodzienna: mistrz porządnie dozbrojony

Artur Boruc z AFC Bournemouth. Bartosz Kapustka z Leicester City. Josip Juranović z Hajduka Split. Dwaj solidni ligowcy, Filip Mladenović z Lechii Gdańsk i Rafael Lopes z Cracovii. A to wszystko przy bardzo nieznacznych, może nawet symbolicznych osłabieniach – bo jeśli chodzi o kluczowych piłkarzy, sprzedany został jedynie Radosław Majecki. Legia Warszawa w tym okienku […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

Piłkarz totalny. O pierwszym sezonie Ronaldo w Interze

Inter chce wygrywać Scudetto i Ligę Mistrzów, ale w starym odpowiedniku Ligi Europy, Pucharze UEFA, też ma zacne tradycje. W latach dziewięćdziesiątych wygrywał go trzykrotnie, ostatni raz z Ronaldo w składzie. Ronaldo, który był wówczas zdecydowanie najlepszym piłkarzem na świecie, Ronaldo, który przenosząc się do Nerazzurri drugi raz bił transferowy rekord świata, Ronaldo, nie tylko […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

Polski mecz nie był tylko sloganem. Szymański i Augustyniak wchodzą z buta w sezon w Rosji

Takie rozpoczęcia sezonu to my lubimy. Pierwsza kolejka ligi rosyjskiej jeszcze się nie skończyła, a Sebastian Szymański już zdołał wyrównać swój wynik w klasyfikacji kanadyjskiej z poprzedniego sezonu. Jak do tego doszło? Otóż mecz Dynama Moskwa z Uralem Jekaterynburg okazał się „polski” nie tylko ze względu na samą obecność na murawie naszych graczy. Szymański, a […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

Czwarty polski klub z koronawirusem. Tym razem Pogoń Szczecin

Start rozgrywek Ekstraklasy coraz bliżej, a tymczasem występują coraz większe komplikacje. Właśnie okazało się, że mamy czwarty przypadek koronawirusa w polskim klubie. Gdzie tym razem? W zachodnio-pomorskim, czyli w szczecińskiej Pogoni. Zakażony jest jeden, ale to wystarczyło, żeby drużyna została skierowana na kwarantannę. O sprawie poinformował sam klub, który opublikował na swojej stronie komunikat. Dowiadujemy […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

Król strzelców II ligi zagra szczebel wyżej? Dwa kluby zainteresowane Michałem Bednarskim

Na polskim rynku transferowym nic się nie zmienia – większość klubów szuka napastnika, więc ci, którzy strzelają sporo, mają rozgrzany telefon. Tak też jest w przypadku Michała Bednarskiego, który w poprzednim sezonie został królem strzelców drugiej ligi w barwach Górnika Polkowice. Wiele wskazuje na to, że zawodnik ostatecznie trafi na zaplecze Ekstraklasy. W najwyższej lidze […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

„Legia chciała ukryć zarażenie i twierdziła, że wszyscy są zdrowi”

– Mieliśmy przypadek pozytywnego testu na obecność koronawirusa, ktoś chciał to ukryć i grać, bo twierdzi, że wszyscy są zdrowi. Są procedury, które jasno mówią, jak trzeba funkcjonować, kiedy ktoś jest chory. Nasz Zespół Medyczny wysłał do klubów dokładne wytyczne. Każdy odpowiedzialny i mądry klub zrobił piłkarzom, trenerom i pracownikom badania przed pierwszym treningiem. W […]
11.08.2020