post

Opublikowane 17.11.2021 19:06 przez

Sebastian Warzecha

Tegoroczny sezon skoków narciarskich będzie niezwykle istotny. Najważniejsza impreza? Wiadomo, igrzyska. Ale poza nimi najlepsi skoczkowie rywalizować będą też tradycyjnie o triumf w Turnieju Czterech Skoczni, Kryształową Kulę oraz mistrzostwo świata w lotach. Jak więc wygląda aktualna sytuacja w naszej kadrze? Co dzieje się na jej zapleczu? Na co możemy liczyć? Próbujemy odpowiedzieć na te pytania.

Wielka trójka i… poszukiwania czwartego

Od dobrych kilku lat podstawowy skład kadry wygląda w dużej mierze tak samo. Kamil Stoch to oczywiście jej lider, najbardziej utytułowany polski skoczek z tych aktywnych, a można by się kłócić czy osiągnięciami nie przebija nawet Adama Małysza. Dawid Kubacki? Mistrz świata, triumfator Turnieju Czterech Skoczni – w formie absolutny pewniak do walki o najwyższe cele. Podobnie jak i Piotr Żyła, który w poprzednim sezonie wreszcie odniósł wielki indywidualny sukces, zostając mistrzem świata. On nie ma zresztą jeszcze ani jednego medalu olimpijskiego i igrzyska w Pekinie tym bardziej będą jego wielkim celem.

Przed startem sezonu 2021/22 z kadry dobiegają głosy, że cała ta trójka nadal jest w dobrej dyspozycji i powinna walczyć o wszelkie możliwe trofea zbliżającej się zimy. Choć Kamil Stoch miał swoje problemy zdrowotne, które potrafiły nieco wybić go z rytmu, co sprawiło na przykład, że na mistrzostwach Polski zajął nieco dalsze miejsce, nie walcząc o podium. Czy powinniśmy się tym jednak martwić? I jak patrzą na to w kadrze?

Nastroje są dobre – mówi Kacper Merk, dziennikarz Eurosportu, który w ostatnich miesiącach często przebywał blisko naszych zawodników. – To jeszcze nie moment, by załamywać ręce, gdy coś nie idzie. Mamy  listopad. Wiadomo, że chce się skakać dobrze od początku, ale Kamil zawsze powtarza, że dyspozycja ma przyjść z czasem, po paru konkursach. Więc jeśli będzie mieć problemy w Turnieju Czterech Skoczni, Engelbergu czy Zakopanem – wtedy pojawi się stres. Mam jednak poczucie, że na razie wszystko idzie w dobrym kierunku. Chłopaki się sami ze sobą nakręcają, lubią się i obecność Klemensa czy Kuby, którzy ich podgryzają, dobrze im robi. Przynajmniej z zewnątrz tak to wygląda.

No właśnie: Klemens, Kuba, Andrzej, Stefan i reszta. Na ten moment trwają poszukiwania czwartego zawodnika do drużyny. Do Niżnego Tagiłu, na inaugurację Pucharu Świata, pojedzie właśnie wymieniona czwórka: Murańka, Wolny, Stękała i Hula. Zaskoczeniem jest przede wszystkim obecność Andrzeja, który w ostatnim czasie zmagał się z urazem pleców, przez który nie był w stanie nawet pracować odpowiednio na siłowni. A to zaowocowało oczywiście gorszą dyspozycją choćby na mistrzostwach Polski.

Formę z kolei pokazywali przede wszystkim Murańka (sam twierdził też, że wyciągnął wnioski z poprzednich lat i powinna to być jego najlepsza zima), Wolny (wygrał w lipcu swój pierwszy konkurs Letniego Grand Prix), a przebłyski pokazywał również Tomasz Pilch, którego spodziewano się w Niżnym Tagile zamiast Stękały. Trzeba jednak pamiętać, że w zeszłym sezonie wspomniany Murańka też imponował przed startem zimy, a potem było gorzej. Może więc nie warto stawiać już teraz na to, że ktoś będzie skakać na świetnym poziomie?

– W zeszłym roku wypalił Andrzej Stękała i miał swój sezon życia, choć początek faktycznie był dobry dla Klimka Murańki. Okazało się jednak, że to były tylko pierwsze konkursy, potem wskoczył Andrzej. Pamiętamy też, jak takie  świetne sezony mieli Maciek [Kot] czy Kuba Wolny. Teraz mamy w odwodzie Tomka Pilcha, Pawła Wąska, Olka Zniszczoła – czekamy na to, by oni wystrzelili. Bo kto przewidywał Andrzeja Stękałę w poprzednim sezonie? Raczej nikt. Więc może i tym razem miło się zaskoczymy nowym nazwiskiem z tej szerokiej grupy polskich skoczków. Ale zawodnicy, którzy jadą teraz na PŚ do Tagiłu – pomijając tę „wielką trójkę” – wszyscy są w stanie skakać dobrze – mówi Jakub Kot, były skoczek, dziś trener.

Pytanie brzmi: czy brak czwartego pewniaka do drużyny to problem czy wręcz przeciwnie? Bo z jednej strony, owszem, ktoś będzie odbiegać poziomem od „wielkiej trójki”. Z drugiej – kilku zawodników wzajemnie się nakręca, walcząc o obecność w drużynie na najważniejszych imprezach sezonu, na czele z igrzyskami. Na ten moment wygląda, że dla naszej kadry to raczej dobra wiadomość. A to dlatego, że nasz „drugi szereg” poziomem nie odstaje przesadnie od Stocha czy Kubackiego.

– Tak, to dobrze dla rywalizacji i podnoszenia poziomu sportowego. Ja się o to nie boję. Bałbym się, gdyby była trójka, a reszta była na niższym poziomie. A ta reszta przesadnie nie odstaje. To czy na igrzyska pojedzie ostatecznie Kuba, Klemens czy Andrzej – to nie będzie oznaczało, że trafi tam tym samym ktoś dużo słabszy. Przynajmniej tak to wyglądało na zgrupowaniach, obozach i treningach. Nie mam poczucia, że ktoś jest na siłę dosztukowywany do tej wielkiej trójki. Wręcz przeciwnie, ten drugi szereg powinien być mocnym punktem drużyny – mówi Merk.

Gdyby coś na początku sezonu okazało się nie grać, możliwość modyfikacji składu kadry przyjdzie zresztą szybko – bo już w trakcie trzeciego weekendu konkursowego, gdy Puchar Świata zawita do Wisły. Wtedy będzie można na miejsce któregoś ze słabiej skaczących zawodników dokooptować innego – bo w kadrze A znajdują się przecież jeszcze Maciej Kot, Paweł Wąsek, Tomasz Pilch, Jarosław Krzak, Aleksander Zniszczoł czy Paweł Juroszek. I każdy z nich chętnie pojechałby na Puchar Świata.

A skoro już jesteśmy przy tym, jak szeroką mamy kadrę, to powiedzmy sobie co nieco o tym, dlaczego tak to zorganizowano.

Stare, sprawdzone metody

Jak przebiegały przygotowania do sezonu? Stosunkowo spokojnie, a to najważniejsze. Koronawirus nie utrudniał już pracy aż tak, jak to miało miejsce rok wcześniej. Owszem, przydarzały się urazy czy choroby, ale ogółem Michal Doleżal i jego sztab mieli komfort pracy. Wynikający również z tego, że tak naprawdę w okresie przygotowawczym niemal nie było nowości – Polacy postawili na to, co do tej pory przynosiło rezultaty w pracy z Czechem. A nawet wcześniej.

– Możemy się cofnąć jeszcze wcześniej – podwaliny pod to, jak oni teraz pracują, stworzył Stefan Horngacher przed poprzednimi igrzyskami. Wiadomo, że Doleżal nieco to zmodyfikował, ale uznano, że skoro to przynosi efekty, to nie ma co tego zmieniać. Owszem, żaden z naszych skoczków nie walczył w zeszłym sezonie o Kryształową Kulę, ale trzech było w czołowej dziesiątce Pucharu Świata, Kamil wygrał Turniej Czterech Skoczni, a Piotrek został mistrzem świata. Po co więc coś zmieniać? To sprawdzony cykl. Właściwie jedyna zmiana, jaka była w porównaniu do poprzedniego okresu przygotowawczego, to wyjazd do Courchevel. Tak daleko kadra do tej pory nie jeździła. To jednak miało sens o tyle, że w Pekinie skocznia jest na podobnej wysokości. Pojechali więc tam, by zobaczyć, jak będą funkcjonowały kombinezony, narty i oni sami na nieco innej wysokości – mówi Merk.

Wielkich zmian nie było też w samym sztabie. Owszem, kilka nazwisk różni się w stosunku do poprzedniego sezonu, ale chodzi głównie o ludzi z drugiego szeregu i to zwykle tych współpracujących z kadrą „dorywczo”, niekoniecznie jeżdżących z nią z zawodów na zawody. Właściwie jedynie dopisanie Krzysztofa Miętusa odbiło się małym echem, ale i on już w zeszłym sezonie pomagał w funkcjonowaniu naszej reprezentacji. A poza tym to ta sama ekipa, która odpowiada za sukcesy z ostatnich dwóch sezonów. I te same metody.

Ważne są więc dla Polaków przede wszystkim wyniki testów z platform dynamometrycznych, mierzących moc zawodników. Tymi pomiarami koordynuje doktor Harald Pernitsch, konsultant naukowy reprezentacji. Niedawno zawitał zresztą do Zakopanego, co nie zdarza mu się często – zwykle działa z Austrii i zdarzało się już, że skoczkowie jechali tam na treningi i przy okazji badani byli pod jego okiem. Skoro więc Austriak przyjechał do Polski, to sugeruje, że przed tym sezonem Polacy starają się doprowadzić wszystko do perfekcji.

– Przyglądał się treningowi na skoczni. Potem Polacy pracowali na platformie, on podpowiadał. Według tej platformy planują trening, przygotowanie fizyczne i to wszystko. Podobno to przygotowanie jest świetne, parametry u zawodników są bardzo wysokie. Noga działa, energia jest. To ważne. Tym bardziej wydaje się, że nie było potrzeby wprowadzania zmian – mówi Kot. I dodaje: – Przed sezonem olimpijskim coś zmieniać – to byłoby ryzyko. W sytuacji, gdy coś działa i funkcjonuje dobrze, wystarczy wprowadzić dobre zmiany. Poprzedni sezon był trudny, covidowy, każda reprezentacja miała problemy. Wiadomo, że każdy chciałby więcej, ale wydaje się, że rewolucja po takiej zimie nie byłaby dobra. Rewolucję będzie można zrobić po sezonie olimpijskim, w marcu. Wtedy zobaczymy, czy wszystko zadziałało, czy wręcz przeciwnie i trzeba wprowadzić zmiany.

Michal Dolezal

Michal Dolezal. Fot. Newspix

Nie zmieniono też więc innego pomysłu, który wprowadził już sam Doleżal – szerokiej kadry, o której już wspominaliśmy. Owszem, część z zawodników przypisanych do „kadry A” w takim rozwiązaniu sporą część sezonu spędza z dala od Czecha – bo jeżdżą na Puchary Kontynentalne – ale w okresie przygotowawczym i gdy tylko jest taka możliwość w trakcie zimy, trenują razem ze Stochem, Żyłą i resztą ferajny. To cenna rzecz zwłaszcza dla młodych skoczków – takich jak wspomniani już Juroszek czy Krzak, którzy mogą przyglądać się prawdziwym mistrzom w swoim fachu.

Poza tym, oczywiście, Doleżal zyskuje w ten sposób większą możliwość dokonania „przeglądu wojsk”. Tego brakowało u Horngachera, któremu często zarzucano, że nieco zapomniał o naszym zapleczu. Czech stara się to zaplecze ożywić ( dobrze mu to wychodzi), a przy okazji mieć możliwość rotowania składem na kolejne konkursy Pucharu Świata w razie słabszej formy któregoś z zawodników, których wziął na zawody tej rangi.

Z kadry dochodzą zresztą głosy, że na PŚ mogłoby śmiało jechać nawet dziewięciu zawodników, ale limit siedmiu skoczków na to nie pozwolił. Kolejni powinni pokazywać się w konkursach Pucharu Kontynentalnego i tam walczyć o ważne punkty dla Polski. To kadra seniorska. Ale ciekawie zaczyna się też dziać jeszcze szczebelek niżej w hierarchii.

Nadzieje na przyszłość

W zorganizowanych pod koniec października mistrzostwach Polski w skokach narciarskich triumfował Piotr Żyła, a dalsze miejsca na podium zajęli Klemens Murańka i Dawid Kubacki wraz z Tomkiem Pilchem. Taki skład nikogo nie zaskoczył, podobnie jak piąte miejsce Kuby Wolnego. Ale już szósta lokata Jana Habdasa (rocznik 2003) czy 10. miejsce Klemensa Joniaka (rocznik 2005) – to były małe sensacje. Zwłaszcza ten pierwszy pokazał, że jego talent może się w tym sezonie znacząco rozwinąć.

Eksperci zwracają uwagę, że od zeszłej zimy poprawił się właściwie we wszystkim. Zmiany najbardziej widoczne są w technice lotu, dziś trudno znaleźć jakieś większe uwagi do tego, jak Habdas wygląda, gdy wybije się z progu. Za sobą ma też już – najpewniej – problemy związane z dorastaniem, a więc po prostu… rośnięcie. To, jeśli jest nagłe, może wybić nawet najzdolniejszego juniora z tego, co sobie wcześniej wypracował. Przesuwa się bowiem środek ciężkości, trzeba jeszcze raz pracować nad rzeczami, które udało się ustabilizować wcześniej.

Dobrą formę Habdas potwierdził też w inauguracji sezonu cyklu FIS Cup – trzeciej, po Pucharach: Świata i Kontynentalnym, lidze skoków. W Falun zajął drugie miejsce. Wszystko wskazuje na to, że w tym sezonie jego talent może zacząć przekonywać do siebie szerszą publikę.

– Nasi juniorzy pokazali się na mistrzostwach Polski z naprawdę dobrej strony – mówi Kot. – Czy to Habdas, czy Szymon Jojko (2001), a nawet Kacper Tomasiak, jeszcze młodszy (2007). Bardzo dobrze, bo takich zawodników, którzy będą startować w FIS Cupach czy Pucharze Kontynentalnym, po prostu potrzebujemy. To zaplecze musi być mocne, żeby mocna potem była też kadra główna. Czy to będzie sezon Jaśka Habdasa? Wiele na to wskazuje. Już tamtej zimy można było usłyszeć, że juniorzy wyglądają dobrze, ale starty nie były idealne. Lato już jednak takie było. Marcin Wróbel pokazał się z fajnej strony na FIS Cupach, Jasiek osiągał najlepsze wyniki w karierze… Były sygnały, że mamy nowych zawodników, na których warto postawić. Ten pierwszy FIS Cup w zimie też pokazał, że Jan dobrze zaczął zimę. Wszystko wskazuje na to, że powinien dostać szansę w Pucharze Świata, ale nie oczekujmy też, że zaraz ma wskoczyć do czołowej „20” Pucharu Świata. Spokojnie.

Bo i faktycznie – w ostatnich kilku latach nie było właściwie juniora (ogółem, nie tylko z Polski), który z marszu wskoczyłby na poziom Pucharu Świata i już z niego nie wyszedł, stając się zawodnikiem szerokiej czołówki (Michal Doleżal przyznawał, że Habdas może otrzymać swoją szansę na krajowych konkursach). W Polsce zresztą jesteśmy przyzwyczajeni, że nasi zawodnicy rozwijają się nieco wolniej, inną drogą niż na przykład ci z Austrii (czy lepszą, czy gorszą – trudno stwierdzić, ale przykład Gregora Schlierenzauera pokazuje, że przy wybuchu w młodym wieku, niekoniecznie będzie się skakać długo). Przed tym sezonem to wszystko wygląda jednak naprawdę harmonijnie.

A jeszcze kilka miesięcy temu wielu zastanawiało się, co będzie z polskimi juniorami. Trener Zbigniew Klimowski, któremu powierzono prowadzenie ich kadry, zachorował na koronawirusa. Poważnie. Trafił do szpitala, właściwie walczono o jego życie, a on sam przebywał w śpiączce. Kadrę juniorów powierzono wtedy Danielowi Kwiatkowskiemu, postaci kibicom raczej nieznanej. Okazało się, że to był strzał w dziesiątkę.

– Daniel Kwiatkowski był już w szerokim gronie sztabu trenerskiego w grupie narodowej, gdzie musiało być więcej trenerów, bo było tam więcej zawodników. On, jako asystent Doleżala, był trochę w cieniu, jeździł raczej na zawody Pucharu Kontynentalnego, często razem z Maćkiem Maciusiakiem. Tam mógł się wykazać, nauczyć, zebrać doświadczenie. Przy problemach zdrowotnych trenera Klimowskiego otrzymał swoją szansę. Widocznie uznano, że da sobie radę i faktycznie – byłem z nim na paru FIS Cupach w lecie – wykonał razem ze swoim sztabem kawał dobrej roboty. Wyniki powinny być kwestią czasu. I dobrze, że zaczynamy coś osiągać w tych zawodach niższej rangi, bo nie jest tam łatwo walczyć z Austriakami czy Norwegami – te nacje mają ogromne możliwości. Teraz ewidentnie coś u nas ruszyło – dodaje Kot.

Zadanie Kwiatkowskiego było tym trudniejsze, że trener Klimowski cieszył się sporym autorytetem. Warto więc docenić to, że udało mu się nie tylko wejść w jego buty, ale wręcz rozwinąć w tym czasie juniorów. Jeszcze bardziej warto docenić, że stale powtarzał, że wszyscy czekają na powrót starego trenera. I ten faktycznie wrócił, choć już w innej roli – jako członek sztabu.

– Daniel ma teraz naprawdę fajny sztab – jest grupa beskidzka, z którą pracuje Krzysztof Biegun, jest też grupa zakopiańska. Trzyma nad tym pieczę też cały czas trener Klimowski – przychodzi tam, podpowiada, jest autorytetem. Wszyscy ludzie ze sztabu zmierzają w jednym kierunku i  do tego trafili na utalentowanych dzieciaków. A te wyszły z różnych programów wyszukiwania talentów skokowych. Mam poczucie, że to wręcz modelowy przebieg – mówi Merk.

A o roli trenera Klimowskiego opowiada też Kuba Kot:

– Trener często jest na zawodach czy obozach w Polsce, poza nasz kraj się nie wybiera. Nie stoi na miejscu Kwiatkowskiego, ale idzie na wieżę, rozmawia z zawodnikami, podaje wiatr czy metry. Historia jest o tyle fajna w tym wszystkim, że Daniel dostał szansę, którą na tę chwilę wykorzystuje, ale trener Klimowski też wrócił – a niewielu wróżyło mu, że to zrobi. Nawet niedawno widziałem go z Mateuszem Gruszką na Wielkiej Krokwi, bo juniorzy polecieli do Falun i Mateusz nie miał z kim trenować, więc puszczał go Klimowski. Dobrze, że trener Kwiatkowski też może korzystać z jego doświadczenia.

Oczywiście, nie ma co popadać w hurraoptymizm, ale faktycznie wygląda na to, że nasze zaplecze wreszcie wykonało spory krok do przodu i pojawiło się co najmniej kilku zdolnych juniorów, którzy będą w stanie rywalizować o podia w zawodach rangi FIS Cup, a o punkty w Pucharze Kontynentalnym. Kilku być może dostanie też szansę na debiut w Pucharze Świata, gdy ten zawita do Wisły czy Zakopanego. Na razie na pole position do takiego wyróżnienia znajduje się Jan Habdas, ale i inni na pewno będą chcieli o to powalczyć.

Imprezą docelową dla grupy trenera Kwiatkowskiego będą jednak mistrzostwa świata juniorów – szczególnie, że odbędą się… w Zakopanem, na skoczni, którą wszyscy dobrze znają.

– Nie skupiam się w ogóle na tym, żeby zapukać gdzieś do kadry narodowej. Skupiam się tylko na dobrych skokach, na tym, żeby utrzymywać dobre skoki i żeby pracować jak jest źle. Nie myślę o Pucharze Świata i o żadnym takim. Wiadomo, że jest to moje marzenie, żeby tam wystartować, ale nie skupiam się na tym, że muszę wystartować w tym roku, czy w najbliższym czasie. Będzie co będzie. […] Mam nadzieję, że utrzymam wysoką formę właśnie do czasu mistrzostw świata juniorów i nie będę się musiał aż tak przejmować. Mówiłem wcześniej, że na mistrzostwach świata juniorów celuję w pierwszą dziesiątkę, ale ten sezon może zwiastować lepszy wynik. Mam też taką nadzieję. Nie mogę nic teraz powiedzieć, bo zobaczymy w jakiej dyspozycji będę przed zawodami – mówił niedawno Jan Habdas, portalowi SkokiPolska.

Nam pozostaje trzymać kciuki, by do MŚJ i Jan utrzymał wysoką formę, i jego koledzy z kadry również taką pokazali. Bo wszystkich ich na to stać.

Co słychać u kobiet?

Zadajmy sobie jeszcze to pytanie, bo skoki kobiet w Polsce jeszcze nigdy nie były tak ważne, jak przed tym sezonem – gdy co najmniej dwie (z nadzieją na trzy) nasze zawodniczki pojadą do Pekinu, a na igrzyskach będziemy również rywalizować w konkursie miksta. Przede wszystkim – w kadrze kobiet również nie wprowadzono wielkich zmian. Znajdują się w niej dobrze już znane nam zawodniczki: Kinga Rajda, Anna Twardosz, Kamila Karpiel, Nicole Konderla, Joanna Szwab czy też Wiktoria Przybyła.

Nie zmienił się również sztab szkoleniowy. Trenerem kadry kobiet pozostał Łukasz Kruczek, jego asystentem jest Marcin Bachleda, z którymi współpracuje kilka innych osób. Oni odpowiadają za wyniki naszych zawodniczek, które… poprzedniej zimy nieco rozczarowały. Choć na to złożyło się sporo czynników, choćby urazy – poważniejszego nabawiła się Kamila Karpiel, u której dziś już jednak wszystko w porządku. Na wspomnianych październikowych mistrzostwach Polski zdobyła zresztą złoty medal i sama przyznawała, że zmieniła swoje nastawienie.

– Przede wszystkim zmieniłam nastawienie, więcej wymagam od siebie. Dużo pracuję nad tym, żeby to faktycznie wyglądało jak skoki. Wydaje mi się, że zrobiłam dużo pracy nad sobą, a nie nad samymi skokami. Jeżeli nie idzie mi w sferze prywatnej, przekłada się to na trening i nie wychodzi mi tak, jakbym chciała. Teraz wszystko mi się układa i idzie to w dobrym kierunku – mówiła po konkursie, cytowana przez SkokiPolska.

Na ten moment jednak Kamila nie ma zapewnionego wyjazdu na igrzyska – jest pierwszą z grona oczekujących. Cel dla kadry Polski jest taki, by wprowadzić ją do Pekinu i móc wystawić tam trzy zawodniczki (dwie mają już zapewniony udział w olimpijskim konkursie).

– Kadra kobiet? Wygląda to dobrzena tyle, na ile można to ocenić po jednym zgrupowaniu, które widziałem – mówi Merk. – Dziewczyny są pełne optymizmu i chęci do pracy. Widać po nich, że dobre lato i jesień tchnęły w nie nadzieję. Nie mówimy oczywiście o tym, że nagle będą w TOP 5 konkursów, ale już do dziesiątki, przy dobrych wiatrach, mogą wejść. Gdyby któraś na igrzyskach była z kolei w TOP 20, to na ten moment będzie to satysfakcjonujący wynik. Choć Kinga mówi na przykład, że mierzy dużo wyżej – bo tylko wtedy jest w stanie się rozwijać i lepiej pracować, jeżeli stawia sobie wyższe cele, choćby dziesiątkę na igrzyskach. Wiadomo, na papierze to nie jest cel, który robiłaby regularnie, ale na treningach i mentalnie wygląda okej. Nie mam więc powodów, by uważać, że będzie inaczej.

Kinga Rajda

Kinga Rajda. Fot. Newspix

Wedle relacji wszystkich, którzy mieli okazję przyglądać się treningom Polek – harują naprawdę ciężko. Łukasz Kruczek odpowiadał też za wprowadzenie do kadry czegoś, co można nazwać profesjonalizacją. Polki zaczęły więc korzystać z podobnych rozwiązań jak męska kadra, choćby współpracy z biomechanikiem, czy wspomnianych już platform. Inna sprawa, że to właśnie to… mogło nasze zawodniczki wyhamować. Bo zmienił się nieco tryb przygotowań i rozwiązania, z których korzystały w ich trakcie.

Trzeba jednak pamiętać – co podkreślają w samej kadrze – że to młoda ekipa. Jedynie Asia Szwab mówiła, że to będzie jej ostatni sezon. Ale Kamila Karpiel za kilka dni skończy 20 lat, nieco później dwójki z przodu dorobi się Nicole Konderla, a Kinga Rajda w grudniu świętować będzie 21. urodziny. Anna Twardosz, która z dobrej strony pokazywała się w poprzednim sezonie, też ma okrągłe 20 lat.

– One chcą pojechać na IO po to, by fajnie skoczyć, ale się też przetrzeć, otrzaskać w tym świecie. A Łukasz Kruczek mówi otwarcie, że celem są igrzyska w Mediolanie za cztery lata. Wtedy będą doświadczone, w odpowiednim wieku, będzie można oczekiwać od nich wyników. A teraz jakby dwie weszły do „30” w finale igrzysk, a jedna będzie nawet w „20”, to będzie można powiedzieć, że plan został wypełniony – kończy Merk.

Nikt jednak nie wyklucza tego, że – przy dobrej dyspozycji naszych pań – można by powalczyć o niezły wynik w mikście. Niekoniecznie podium (do tego jednak nam na razie wciąż daleko), ale już miejsce w szóstce byłoby naprawdę zadowalające i stanowiło poważny impuls do rozwoju polskich skoków kobiet. Które i tak ostatnio idą do przodu. Podobnie jak nasi juniorzy. A kadra seniorów daleko iść nie musi, bo już wcześniej była w dobrym miejscu.

U nich tak naprawdę wystarczy jeden mały krok i będą walczyć o najważniejsze trofea.

SEBASTIAN WARZECHA

Fot. Newspix

La Liga
27.11.2021

Bez napastników jednak da się strzelać gole. Xavi znowu górą

Barcelona nie przekonywała, nie wyrzekła się błędów oraz nie uniknęła stania się beneficjentem pobłażliwości sędziego, ale ostatecznie wygrała z Villarreal, zapewniając sobie pierwsze wyjazdowe zwycięstwo w tym sezonie La Liga. Xavi z kolei wreszcie mógł cieszyć się z kilku bramek z gry zdobytych przez swoich wciąż nowych podopiecznych. Do tej pory z perspektywy trenera zespołu […]
27.11.2021
Ekstraklasa
27.11.2021

Zabrakło prądu – i w Częstochowie, i Zagłębiu Lubin

Lubomir Guldan był bardzo dobrym stoperem. Nawet gdy kończył już karierę, a był wtedy krótko przed 38. urodzinami, chyba znaleźlibyśmy dla niego miejsce w dziesiątce najlepszych środkowych obrońców w lidze. Wspominamy o tym dlatego, że trochę w pale nam się nie mieści to, że ktoś, kto w teorii ma wszystko, by właściwie ocenić młodszych kolegów […]
27.11.2021
Bundesliga
27.11.2021

Bayern bez błysku, Bayern nudny, Bayern zwycięski

Nieprawdopodobnie męczył się dzisiaj Bayern Monachium z Arminią Bielefeld. Obserwowanie tego spotkania było równie przyjemne co wizyta u dentysty na leczeniu kanałowym. Ostatecznie Bawarczycy zgarnęli trzy punkty i rzecz jasna w pełni na nie zasłużyli, byli o klasę lepsi, ale nie sposób nie zauważyć, że w ekipie dowodzonej przez Juliana Nagelsmanna coś ostatnio nie działa […]
27.11.2021
Ekstraklasa
27.11.2021

Spektakularna Pogoń, spektakularny Grosicki! Jest nota maksymalna

Jeśli ktoś jeszcze z lekkim przymrużeniem oka patrzył na ostatnie wyniki Pogoni Szczecin i nie miał przekonania, czy ten zespół może w tym sezonie walczyć o mistrzostwo, to właśnie pozbył się wszelkich wątpliwości. „Portowcy” upokorzyli Lechię Gdańsk, która przed tą kolejką znajdowała się wyżej w tabeli. Kluczowe dla przebiegu meczu okazały się dwa momenty.  Pogoń […]
27.11.2021
Inne sporty
27.11.2021

Kobayashi poza zasięgiem. Polacy? Nadal słabo

To był już trzeci konkurs Pucharu Świata w tym sezonie i po raz trzeci zawody wygrał inny skoczek. Nie zmienia się niestety sytuacja Polaków – w drugiej serii po raz kolejny znalazło się ich ledwie dwóch. Tym razem byli to ci, po których się tego spodziewaliśmy, czyli Piotr Żyła i Kamil Stoch. Jednak na ten […]
27.11.2021
Weszło
27.11.2021

Southampton wpadł pod liverpoolski walec. Kiepski występ Bednarka

To był mecz tego typu, że jeśli spodziewaliście się w nim emocji, to po dwóch minutach było już pozamiatane. Ale jeśli chcieliście spędzić sobotnie popołudnie oglądając ofensywną grę, skuteczne ataki i sporo bramek, to trafiliście idealnie. Liverpool wybatożył Southampton 4:0 i choćby na jeden dzień wskoczył na drugie miejsce Premier League. The Reds potrzebowali takich […]
27.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
25.11.2021

Legia strzeli, ale przegra. Ile można zarobić na takim scenariuszu?

Entuzjazm związany z grą Legii Warszawa w Lidze Europy z wiadomych względów trochę uleciał, choć ciągle warto go jeszcze wykrzesać. Wyniki w grupie, do której trafił polski zespół, układają się w ten sposób, że wciąż zdarzyć może się naprawdę wiele, o ile oczywiście mistrz Polski postanowi zrobić sobie jakiś urlop od przegrywania. Dziś rywalem ekipy […]
25.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
23.11.2021

Postaw stówę na faworytów, zgarnij trzy i pół. Albo odzyskaj połowę

Faza grupowa Ligi Mistrzów wchodzi w kluczowy okres – niebawem dowiemy się, kto będzie grał w Champions League również na wiosnę. A gdy margines na ewentualne błędy jest coraz mniejszy, warto spojrzeć na mecze również pod kątem potencjalnego zarobku. Dzisiaj wraz z Fuksiarzem przygotowaliśmy, przynajmniej tak nam się wydaje, dość bezpieczną propozycję. A 341 złotych […]
23.11.2021
Weszło
22.11.2021

Cashback na otarcie łez. Fuksiarz zwiększa zwroty na wasze konta!

Pewnie niejednokrotnie po wtopionym kuponie myśleliście „eeee, cholerne Napoli, mogliby oddać chociaż część stawki”. W Fuksiarzu niekoniecznie Napoli oddaje wam część postawionych pieniędzy. Ale kasa w ramach Cashbacku wraca na wasze konto. Od teraz tej kasy jest więcej – od 7 do 12% postawionych pieniędzy! Co to oznacza? W Fuksiarzu macie teraz jeszcze miększe lądowanie. […]
22.11.2021
Tokio
21.11.2021

Chwalmy Early Payout, bo jest dobry. A na co stawiać w meczu Górnika z Legią?

Znacie takie fajne rozwiązanie jak Early Payout? Pewnie już znacie, ale jeśli nie, to wytłumaczymy – jeśli któraś drużyna w meczu prowadzi już 2:0, to Fuksiarz.pl uznaje kupon za rozliczony. Później drużyna przegrywająca może odrobić straty i np. zremisować, wówczas kupon wchodzi i tym, którzy obstawili zwycięstwo zespołu wygrywającego i tym, którzy obstawili remis. Dokładnie […]
21.11.2021
Weszło
19.11.2021

Ekstraklasa, Milan i Szkocja. Czy ze stówki zrobimy pięć tysięcy?

A dajcie spokój z tymi przerwami reprezentacyjnymi. Więcej nerwów z tego niż faktycznej frajdy. Wraca Ekstraklasa, wraca typowanie lig zagranicznych. Dzisiaj zebraliśmy pięć zdarzeń, które są całkiem realne z uwagi na ostatnią formę wybranych zespołów. Przy odrobinie fartu w Fuksiarzu ze stówki można zrobić ponad pięć tysięcy – o ile proponowane przez nas zdarzenia wejdą. […]
19.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
15.11.2021

Pięć stówek ze stówki. Dziś stawiamy na Danię, Włochy i gole w meczu Polski

Przed nami kolejny bardzo fajny dzień z eliminacjami do mistrzostw świata. Daniem głównym jest rzecz jasna mecz reprezentacji Polski z Węgrami, ale prócz niego też znajdzie się kilka smakowitych kąsków. Mówimy o pozycjach i do oglądania, i do obstawiania. Dzisiaj próbujemy ze stówki zrobić pięć, oczywiście u naszych kumpli z Fuksiarza.  A w przypadku nowych […]
15.11.2021
Inne sporty
27.11.2021

Kobayashi poza zasięgiem. Polacy? Nadal słabo

To był już trzeci konkurs Pucharu Świata w tym sezonie i po raz trzeci zawody wygrał inny skoczek. Nie zmienia się niestety sytuacja Polaków – w drugiej serii po raz kolejny znalazło się ich ledwie dwóch. Tym razem byli to ci, po których się tego spodziewaliśmy, czyli Piotr Żyła i Kamil Stoch. Jednak na ten […]
27.11.2021
Skoki
21.11.2021

Niżny Tagił już za nami. Na szczęście…

Już wczorajsze skoki w Niżnym Tagile zaliczyć mogliśmy do bardzo nieudanych. Do drugiej serii dostało się tylko dwóch Polaków, a występ naszej kadry osłodziło nam jedynie piąte miejsce Kamila Stocha, który po nieudanym pierwszym skoku awansował aż o piętnaście pozycji. Dziś pocieszenia już nie było, a Polacy skakali po prostu słabo. I choć weekend w […]
21.11.2021
Inne sporty
20.11.2021

Stoch i długo, długo nic. Nieudana inauguracja polskich skoczków

Przedsezonowe przewidywania się sprawdziły. W pierwszym konkursie Pucharu Świata w Niżnym Tagile najlepsza okazała się trójka faworytów – Ryoyu Kobayashi, Halvor Egner Granerud oraz Karl Geiger. Natomiast nasze nadzieje, na to, że Kubacki czy Żyła jednak pokażą się z lepszej strony niż w kwalifikacjach, okazały się złudne. Mamy jednak jeden powód do zadowolenia – Kamil […]
20.11.2021
Inne sporty
19.11.2021

Igrzyska, loty oraz powroty. Ruszają skoki narciarskie!

W  końcu wróciły. Po długich miesiącach letniego snu fani skoków narciarskich mogą się obudzić, zasiąść przed telewizorami lub – mamy taką nadzieję – na trybunach i oglądać swoich idoli w akcji. Ci najwięksi, którzy w sen nie zapadli, mogą już przestać wegetować, żywiąc się transmisjami z Letniego Grand Prix oraz kompilacjami w stylu najlepszych skoków […]
19.11.2021
Skoki
17.11.2021

Puchar Świata w skokach rusza w piątek. Co słychać w polskiej kadrze?

Tegoroczny sezon skoków narciarskich będzie niezwykle istotny. Najważniejsza impreza? Wiadomo, igrzyska. Ale poza nimi najlepsi skoczkowie rywalizować będą też tradycyjnie o triumf w Turnieju Czterech Skoczni, Kryształową Kulę oraz mistrzostwo świata w lotach. Jak więc wygląda aktualna sytuacja w naszej kadrze? Co dzieje się na jej zapleczu? Na co możemy liczyć? Próbujemy odpowiedzieć na te […]
17.11.2021
Inne sporty
04.11.2021

Do igrzysk w Pekinie pozostały trzy miesiące. Kto może zdobyć medale dla Polski?

Potęgą w sportach zimowych – choć skoki narciarskie mogą nieco zakrzywić ten obraz – nigdy nie byliśmy. W XXI wieku idzie nam jednak świetnie – na 22 medale z zimowych igrzysk, aż 18 zdobyliśmy po roku 2000. W tym 6 na 7 złotych. Czy w Pekinie możemy liczyć na poprawienie tego dorobku? I jeśli tak, […]
04.11.2021
Inne sporty
27.11.2021

Kobayashi poza zasięgiem. Polacy? Nadal słabo

To był już trzeci konkurs Pucharu Świata w tym sezonie i po raz trzeci zawody wygrał inny skoczek. Nie zmienia się niestety sytuacja Polaków – w drugiej serii po raz kolejny znalazło się ich ledwie dwóch. Tym razem byli to ci, po których się tego spodziewaliśmy, czyli Piotr Żyła i Kamil Stoch. Jednak na ten […]
27.11.2021
Boks
27.11.2021

Teofimo Lopez – sensacyjny mistrz, który wygrywa z własnymi demonami

To niespodziewany czempion, który zdetronizował samego Wasyla Łomaczenkę. Jednak być może najważniejszą walkę w życiu stoczył wcześniej, w 2019 roku, kiedy zmagał się z depresją. I choć wyszedł z niej zwycięsko, to sam pewnie powiedziałby, że to starcie jeszcze się nie skończyło. Wciąż ma w sobie demony – dokładnie tak samo, jak jego ojciec i […]
27.11.2021
Inne sporty
26.11.2021

Przewodniczący komitetu organizacyjnego igrzysk w Rio skazany za korupcję!

Kiedyś był ważną postacią w Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim. To on stał za sukcesem igrzysk w Rio de Janeiro. Był przewodniczącym komitetu organizacyjnego i dbał o to, by brazylijskie igrzyska stały się niezapomniane dla fanów i sportowców. Teraz jednak Carlos Arthur Nuzman został skazany na 30 lat więzienia za korupcję, działalność kryminalną, pranie pieniędzy i przestępstwa […]
26.11.2021
Koszykówka
25.11.2021

Jedna dobra kwarta to za mało. Polska przegrywa z Izraelem

Na początku był chaos… i o to chodziło Igorowi Miliciciowi, który w swoich wypowiedziach cały czas powtarzał to słowo. Chaos, czyli agresywna obrona i szybkie kontry – taki jest plan Chorwata na naszą reprezentację. Niestety, w przeciwieństwie do historii powstania świata znanej z mitologii greckiej, z polskiego chaosu nie urodziło się zwycięstwo. Bo choć długimi […]
25.11.2021
Inne sporty
25.11.2021

Valentino Rossi. Sześć twarzy włoskiego mistrza MotoGP

Przez 26 lat pozostawał jednym z najlepszych i najbardziej ekscytujących zawodników do oglądania. Na motocyklu jeździł tak, że podziwiano go na całym świecie. Był właściwie jedynym zawodnikiem, który wyrósł poza tor, stał się gwiazdą równą najlepszym kierowcom Formuły 1 czy tenisistom. Ci zresztą też go podziwiali. Jego styl. Jego osiągnięcia. Jego małe wariactwa. Przede wszystkim […]
25.11.2021
Inne sporty
24.11.2021

Vive jest potęgą! Kielczanie znowu pokonali Barcelonę

Barcelona u siebie przegrywa bardzo rzadko. Ale tydzień temu musiała uznać wyższość Łomży Vive Kielce. Barcelona niemal nigdy nie ponosi dwóch porażek z rzędu w tych samych rozgrywkach. Jednak zawodników polskiego klubu statystyki czy historia dzisiaj też mało obchodziły. Podopieczni Tałanta Dujszebajewa pokonali na własnym parkiecie hiszpański zespół 29:27. To kolejny olbrzymi sukces, dzięki któremu […]
24.11.2021
La Liga
27.11.2021

Bez napastników jednak da się strzelać gole. Xavi znowu górą

Barcelona nie przekonywała, nie wyrzekła się błędów oraz nie uniknęła stania się beneficjentem pobłażliwości sędziego, ale ostatecznie wygrała z Villarreal, zapewniając sobie pierwsze wyjazdowe zwycięstwo w tym sezonie La Liga. Xavi z kolei wreszcie mógł cieszyć się z kilku bramek z gry zdobytych przez swoich wciąż nowych podopiecznych. Do tej pory z perspektywy trenera zespołu […]
27.11.2021
Ekstraklasa
27.11.2021

Zabrakło prądu – i w Częstochowie, i Zagłębiu Lubin

Lubomir Guldan był bardzo dobrym stoperem. Nawet gdy kończył już karierę, a był wtedy krótko przed 38. urodzinami, chyba znaleźlibyśmy dla niego miejsce w dziesiątce najlepszych środkowych obrońców w lidze. Wspominamy o tym dlatego, że trochę w pale nam się nie mieści to, że ktoś, kto w teorii ma wszystko, by właściwie ocenić młodszych kolegów […]
27.11.2021
Bundesliga
27.11.2021

Bayern bez błysku, Bayern nudny, Bayern zwycięski

Nieprawdopodobnie męczył się dzisiaj Bayern Monachium z Arminią Bielefeld. Obserwowanie tego spotkania było równie przyjemne co wizyta u dentysty na leczeniu kanałowym. Ostatecznie Bawarczycy zgarnęli trzy punkty i rzecz jasna w pełni na nie zasłużyli, byli o klasę lepsi, ale nie sposób nie zauważyć, że w ekipie dowodzonej przez Juliana Nagelsmanna coś ostatnio nie działa […]
27.11.2021
Ekstraklasa
27.11.2021

Spektakularna Pogoń, spektakularny Grosicki! Jest nota maksymalna

Jeśli ktoś jeszcze z lekkim przymrużeniem oka patrzył na ostatnie wyniki Pogoni Szczecin i nie miał przekonania, czy ten zespół może w tym sezonie walczyć o mistrzostwo, to właśnie pozbył się wszelkich wątpliwości. „Portowcy” upokorzyli Lechię Gdańsk, która przed tą kolejką znajdowała się wyżej w tabeli. Kluczowe dla przebiegu meczu okazały się dwa momenty.  Pogoń […]
27.11.2021
Inne sporty
27.11.2021

Kobayashi poza zasięgiem. Polacy? Nadal słabo

To był już trzeci konkurs Pucharu Świata w tym sezonie i po raz trzeci zawody wygrał inny skoczek. Nie zmienia się niestety sytuacja Polaków – w drugiej serii po raz kolejny znalazło się ich ledwie dwóch. Tym razem byli to ci, po których się tego spodziewaliśmy, czyli Piotr Żyła i Kamil Stoch. Jednak na ten […]
27.11.2021
Weszło
27.11.2021

Southampton wpadł pod liverpoolski walec. Kiepski występ Bednarka

To był mecz tego typu, że jeśli spodziewaliście się w nim emocji, to po dwóch minutach było już pozamiatane. Ale jeśli chcieliście spędzić sobotnie popołudnie oglądając ofensywną grę, skuteczne ataki i sporo bramek, to trafiliście idealnie. Liverpool wybatożył Southampton 4:0 i choćby na jeden dzień wskoczył na drugie miejsce Premier League. The Reds potrzebowali takich […]
27.11.2021
Inne sporty
27.11.2021

Kobayashi poza zasięgiem. Polacy? Nadal słabo

To był już trzeci konkurs Pucharu Świata w tym sezonie i po raz trzeci zawody wygrał inny skoczek. Nie zmienia się niestety sytuacja Polaków – w drugiej serii po raz kolejny znalazło się ich ledwie dwóch. Tym razem byli to ci, po których się tego spodziewaliśmy, czyli Piotr Żyła i Kamil Stoch. Jednak na ten […]
27.11.2021
Inne sporty
26.11.2021

Przewodniczący komitetu organizacyjnego igrzysk w Rio skazany za korupcję!

Kiedyś był ważną postacią w Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim. To on stał za sukcesem igrzysk w Rio de Janeiro. Był przewodniczącym komitetu organizacyjnego i dbał o to, by brazylijskie igrzyska stały się niezapomniane dla fanów i sportowców. Teraz jednak Carlos Arthur Nuzman został skazany na 30 lat więzienia za korupcję, działalność kryminalną, pranie pieniędzy i przestępstwa […]
26.11.2021
Inne sporty
25.11.2021

Valentino Rossi. Sześć twarzy włoskiego mistrza MotoGP

Przez 26 lat pozostawał jednym z najlepszych i najbardziej ekscytujących zawodników do oglądania. Na motocyklu jeździł tak, że podziwiano go na całym świecie. Był właściwie jedynym zawodnikiem, który wyrósł poza tor, stał się gwiazdą równą najlepszym kierowcom Formuły 1 czy tenisistom. Ci zresztą też go podziwiali. Jego styl. Jego osiągnięcia. Jego małe wariactwa. Przede wszystkim […]
25.11.2021
Inne sporty
22.11.2021

Minęło 45 lat, a Rocky wciąż inspiruje. O filmie, który stał się fenomenem

Sylvester Stallone nie mógł się spodziewać, że stanie się gwiazdą. W teorii nie miał na to żadnych zadatków. Grał kiepsko, z powodu paraliżu części twarzy mówił w taki sposób, że nawet Arnold Schwarzenegger rzucił mu kiedyś: „Sly, masz akcent”. Wystarczył jednak jeden scenariusz, jedna rola, jeden film. Kiedy pojawił się „Rocky”, Stallone stał się wielki. […]
22.11.2021
Tenis
21.11.2021

Alexander Zverev wygrał ATP Finals

Sascha Zverev wciąż nie ma na koncie wielkoszlemowego triumfu, ale nikt nie może mu odmówić, że jest wielkim tenisistą. Dziś po raz drugi w karierze triumfował w ATP Finals. W spotkaniu o tytuł pokonał w dwóch setach Daniiła Miedwiediewa i dzień po dniu ograł faworytów turnieju – najpierw Novaka Djokovicia, a w finale Rosjanina. Na […]
21.11.2021
Skoki
21.11.2021

Niżny Tagił już za nami. Na szczęście…

Już wczorajsze skoki w Niżnym Tagile zaliczyć mogliśmy do bardzo nieudanych. Do drugiej serii dostało się tylko dwóch Polaków, a występ naszej kadry osłodziło nam jedynie piąte miejsce Kamila Stocha, który po nieudanym pierwszym skoku awansował aż o piętnaście pozycji. Dziś pocieszenia już nie było, a Polacy skakali po prostu słabo. I choć weekend w […]
21.11.2021
Liczba komentarzy: 4
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jakub
Jakub
10 dni temu

oby oby! powodzenia!!!

Adam
Adam
9 dni temu

A ja się zastanawiam co sie dzieje w biegach narciarskich, biathlonie 🙂

Twoja Pani z Polskiego
Twoja Pani z Polskiego (@twoja-pani-z-polskiego)
9 dni temu

O nie!
Znowu przez pół roku będą skakać ;-(

nie oddaję do czasu
nie oddaję do czasu
9 dni temu

niestety nie ma TVNiemcy. Nie będę oglądał.

La Liga
27.11.2021

Bez napastników jednak da się strzelać gole. Xavi znowu górą

Barcelona nie przekonywała, nie wyrzekła się błędów oraz nie uniknęła stania się beneficjentem pobłażliwości sędziego, ale ostatecznie wygrała z Villarreal, zapewniając sobie pierwsze wyjazdowe zwycięstwo w tym sezonie La Liga. Xavi z kolei wreszcie mógł cieszyć się z kilku bramek z gry zdobytych przez swoich wciąż nowych podopiecznych. Do tej pory z perspektywy trenera zespołu […]
27.11.2021
Ekstraklasa
27.11.2021

Zabrakło prądu – i w Częstochowie, i Zagłębiu Lubin

Lubomir Guldan był bardzo dobrym stoperem. Nawet gdy kończył już karierę, a był wtedy krótko przed 38. urodzinami, chyba znaleźlibyśmy dla niego miejsce w dziesiątce najlepszych środkowych obrońców w lidze. Wspominamy o tym dlatego, że trochę w pale nam się nie mieści to, że ktoś, kto w teorii ma wszystko, by właściwie ocenić młodszych kolegów […]
27.11.2021
Suche Info
27.11.2021

Najbardziej kuriozalny mecz roku przerwany – Belenenses zabrakło piłkarzy

Informowaliśmy wcześniej, że ekipa Belenenses wyjdzie na Benfikę zaledwie dziewięcioma zawodnikami (w tym dwoma bramkarzami). Było to pokłosie pandemii COVID-19 w portugalskim klubie. Już w pierwszej połowie okazało się, że piłkarze gości nie będą stosowali żadnej taryfy ulgowej. Wbili rywalom aż siedem bramek – trzykrotnie trafił Nunez, dwa razy Seferović, raz Weigl. Jakby tego było […]
27.11.2021
Suche Info
27.11.2021

Czy Villarrealowi należał się rzut karny w meczu z Barceloną? Naszym zdaniem tak [WIDEO]

Villarreal przegrywa z Barceloną po trafieniu Frankiego de Jonga. Piłkarze Żółtej Łodzi Podwodnej są z pewnością rozczarowani tym wynikiem – w pierwszej połowie notorycznie popisywali się nieskutecznością, a w dodatku sędzia podjął niekorzystną dla nich decyzję. Jeszcze przy wyniku 0:0 strzał na bramkę oddał Artium Danjuma. Holendra w ostatniej chwili zablokował jednak Gerard Pique, który… […]
27.11.2021
Suche Info
27.11.2021

Belenenses zdziesiątkowane przez COVID – na Benfikę wyjdą w dziewięciu

Niebawem zacznie się jeden z najdziwniejszych meczów w historii portugalskiej piłki. Belenenses podejmie u siebie Benfikę, ale gospodarze wiedzą, że ten mecz będzie trudniejszy niż wygląda na papierze. Z powodu pandemii COVID-19 ich skład jest zdziesiątkowany. Diario de Noticias podaje, że w zespole wykryto aż siedemnaście przypadków zarażenia koronawirusem. 13 z nich dotyczy piłkarzy, cztery […]
27.11.2021
Bundesliga
27.11.2021

Bayern bez błysku, Bayern nudny, Bayern zwycięski

Nieprawdopodobnie męczył się dzisiaj Bayern Monachium z Arminią Bielefeld. Obserwowanie tego spotkania było równie przyjemne co wizyta u dentysty na leczeniu kanałowym. Ostatecznie Bawarczycy zgarnęli trzy punkty i rzecz jasna w pełni na nie zasłużyli, byli o klasę lepsi, ale nie sposób nie zauważyć, że w ekipie dowodzonej przez Juliana Nagelsmanna coś ostatnio nie działa […]
27.11.2021
Suche Info
27.11.2021

Leeds bezbramkowo remisuje z Brighton. Dobry występ Jakuba Modera

Chociaż Brighton miało przewagę, to nijak nie potrafiło zamienić jej na gole. Podopieczni Grahama Pottera podzielili się punktami z Leeds United w meczu ciekawym, ale nieprzynoszącym żadnych bramek. W dużej mierze odpowiedzialna jest za to nieskuteczność, która ciążyła obu ekipom. Wśród piłkarzy Brighton wyróżniał się Jakub Moder, ale Polak nie potrafił sfinalizować żadnej z ofensywnych […]
27.11.2021
Suche Info
27.11.2021

Mecz Rakowa z Zagłębiem przerwany. Na stadionie zabrakło prądu

Mecze w Ekstraklasie bywały przerywane już z rozmaitych powodów. Awaria prądu też się już zdarzała, ale umówmy się – dawno nie mieliśmy z nią do czynienia. Niemniej to właśnie ona stanęła na drodze spokojnego przebiegu meczu Rakowa Częstochowa z Zagłębiem Lubin. Do przerwy w dostawie prądu doszło w okolicach 21. minuty. Na stadionie zapadły nagle […]
27.11.2021
Ekstraklasa
27.11.2021

Spektakularna Pogoń, spektakularny Grosicki! Jest nota maksymalna

Jeśli ktoś jeszcze z lekkim przymrużeniem oka patrzył na ostatnie wyniki Pogoni Szczecin i nie miał przekonania, czy ten zespół może w tym sezonie walczyć o mistrzostwo, to właśnie pozbył się wszelkich wątpliwości. „Portowcy” upokorzyli Lechię Gdańsk, która przed tą kolejką znajdowała się wyżej w tabeli. Kluczowe dla przebiegu meczu okazały się dwa momenty.  Pogoń […]
27.11.2021
Inne sporty
27.11.2021

Kobayashi poza zasięgiem. Polacy? Nadal słabo

To był już trzeci konkurs Pucharu Świata w tym sezonie i po raz trzeci zawody wygrał inny skoczek. Nie zmienia się niestety sytuacja Polaków – w drugiej serii po raz kolejny znalazło się ich ledwie dwóch. Tym razem byli to ci, po których się tego spodziewaliśmy, czyli Piotr Żyła i Kamil Stoch. Jednak na ten […]
27.11.2021
Suche Info
27.11.2021

Grzegorz Krychowiak zmarnował rzut karny, a Krasnodar zremisował

W zakończonym niedawno meczu ligi rosyjskiej, Krasnodar zremisował z FK Khimki 3:3. Wynik mógł być jednak inny, gdyby z jedenastu metrów nie pomylił się Grzegorz Krychowiak. Polak podszedł po piłki przy wyniku 1:0 dla swojej drużyny. Chciał w ten sposób wykorzystać rzut karny, który sam wywalczył. Niestety dla niego, bramkarz rywala wyczuł jego intencje i […]
27.11.2021
Suche Info
27.11.2021

Juventus przegrywa z Atalantą – Zapata załadował pod poprzeczkę

Mecz Juventusu z Atalantą? Póki co bardzo dobre widowisko, okraszone jeszcze golem Duvana Zapaty. Golem bardzo w jego stylu – w końcu Kolumbijczyk załadował pod poprzeczkę.  Napastnik Atalanty wykorzystał koszmarny błąd Starej Damy, która podarowała piłkę rywalowi. Wystarczyło jedno podanie, pewne przyjęcie i bezkompromisowość Zapaty, by goście objęli prowadzenie w dzisiejszym hicie Serie A. Duvan […]
27.11.2021
Weszło
27.11.2021

Southampton wpadł pod liverpoolski walec. Kiepski występ Bednarka

To był mecz tego typu, że jeśli spodziewaliście się w nim emocji, to po dwóch minutach było już pozamiatane. Ale jeśli chcieliście spędzić sobotnie popołudnie oglądając ofensywną grę, skuteczne ataki i sporo bramek, to trafiliście idealnie. Liverpool wybatożył Southampton 4:0 i choćby na jeden dzień wskoczył na drugie miejsce Premier League. The Reds potrzebowali takich […]
27.11.2021
Suche Info
27.11.2021

Szymon Żurkowski kontuzjowany. Zderzył się… z włazem od studzienki

Mecz Empoli z Fiorentiną okazał się udany dla gospodarzy, ale Szymon Żurkowski nie ma aż tylu powodów do optymizmu co jego koledzy. Polak wystąpił w pierwszym składzie, ale już przed przerwą został zmieniony.  Przyczyną takiego ruchu była jednak nie dyspozycja pomocnika, ale kontuzja. W pewnym momencie meczu Żurkowski wyjechał wślizgiem za linię boczną boiska, a […]
27.11.2021
Ekstraklasa
27.11.2021

Stal długo nie przegrywała, więc dziś przerżnęła z osłabionym Śląskiem. Ekstraklasa…

Śląsk Wrocław do meczu ze Stalą Mielec przystąpił bez pauzującego za kartki Erika Exposito, najlepszego strzelca w lidze. Goście z kolei we Wrocławiu skorzystać nie mogli z Fabiana Piaseckiego, faceta, który rozruszał ich ofensywę i też dostarcza konkrety. No i nie uwierzycie – to długo nie był przyjemny do oglądania mecz. Zaczął taki być dopiero […]
27.11.2021
Suche Info
27.11.2021

Ernest Muci nie wróci do końca roku?

TVP Sport podało kolejne niepokojące wieści dla kibiców Legii Warszawa. Według ich informacji do końca roku na boiska może nie wrócić Ernest Muci. Albańczyk nabawił się urazu stawu skokowego podczas pucharowego starcia z Leicester City i wiele wskazuje na to, że kontuzja pozbawi go możliwości występów aż do końca 2021 roku. W tym czasie Legię […]
27.11.2021
Boks
27.11.2021

Teofimo Lopez – sensacyjny mistrz, który wygrywa z własnymi demonami

To niespodziewany czempion, który zdetronizował samego Wasyla Łomaczenkę. Jednak być może najważniejszą walkę w życiu stoczył wcześniej, w 2019 roku, kiedy zmagał się z depresją. I choć wyszedł z niej zwycięsko, to sam pewnie powiedziałby, że to starcie jeszcze się nie skończyło. Wciąż ma w sobie demony – dokładnie tak samo, jak jego ojciec i […]
27.11.2021
Weszło
27.11.2021

Co w Szwecji i Czechach mówi się o drabince baraży z Polakami?

Jako Polacy możemy powiedzieć, że w losowaniu dopisało nam szczęście. Jesteśmy w drabince baraży, która jak najbardziej jest do przejścia. Nie trafiliśmy na najsilniejsze ekipy, w pierwszej rundzie mamy jednego ze słabszych rywali z drugich miejsc fazy grupowej, a ewentualny finał gramy u siebie. Gdyby udało się pokonać Rosję, zmierzylibyśmy się ze Szwecją lub Czechami. […]
27.11.2021