post
Avatar

Opublikowane 26.02.2021 13:51 przez

Sebastian Warzecha

Mistrzostwa świata w Oberstdorfie już ruszyły, ale to, co interesuje nas najbardziej, dopiero się wydarzy. Dziś kwalifikacje, a jutro konkurs skoczków na normalnej skoczni. To tam w pierwszej kolejności Polacy mają walczyć o medale. Ale nie tylko oni. Kandydatów do zwycięstwa jest, oczywiście, więcej. Czy więc złoto zdobędzie Kamil Stoch? A może obroni je Dawid Kubacki lub Halvor Egner Granerud potwierdzi swoją dominację? Czy trafi się nowy Rok Benković? I co na pewno wydarzy się na mistrzostwach?

Oto dziesięć rzeczy, które mogą wydarzyć się jutro i w trakcie kolejnych konkursów.

  1. Kamil Stoch wreszcie zdobędzie drugie indywidualne złoto

Kamil Stoch wygrał w swojej karierze niemal wszystko. Tak naprawdę brakuje mu tylko złota mistrzostw świata w lotach, choć i tam stał już na podium. Na mniejszych skoczniach złoty był dwukrotnie, ale tylko raz indywidualnie – w Predazzo, osiem lat temu. Jeszcze przed swoimi największymi sukcesami, które przyszły sezon później, gdy dwukrotnie wygrywał konkursy olimpijskie w Soczi i zgarniał pierwszą Kryształową Kulę w karierze.

W Predazzo widzieliśmy więc pewien – jakże wspaniały – prolog. Potem zaczęła się najlepsza część kariery Kamila. W jej trakcie miał jednak niezwykłego pecha do mistrzostw świata. Przed sezonem 2014/15 doznał kontuzji, przeszedł operację stawu skokowego i ominął początek sezonu. Potem zdarzały mu się konkursy, w których prezentował znakomitą formę, ale na mistrzostwach jednak zupełnie jej zabrakło. Kolejne dwa lata później w fantastycznej dyspozycji w Lahti był Stefan Kraft. Kamil, który imponował nią we wcześniejszej fazie sezonu (wygrał przecież, po raz pierwszy, Turniej Czterech Skoczni) na mistrzostwach jednak nie był już w najlepszej formie. Na skoczni normalnej zajął więc czwarte, a na dużej – siódme miejsce. Odbił to sobie złotem, ale w drużynie.

Dwa lata temu wreszcie zdobył indywidualny medal. Tyle że srebrny. W najbardziej zwariowanym konkursie w historii wspinał się na podium wraz z Dawidem Kubackim. Okazało się, że wyprzedził go tylko kolega z reprezentacji, z którym wspólnie się cieszył. I, oczywiście, to był piękny moment. Ale drugiego złota Kamilowi wciąż się zdobyć nie udało.

W tym sezonie też może być o to trudno. Wiadomo, że dominuje Halvor Egner Granerud. Wiadomo, że i inni rywale są groźni. Jednak ostatni tydzień wlał w nasze serca sporo nadziei – Kamil bowiem skakał bardzo dobrze w Rasnovie, a i w Oberstdorfie zaczął od niezłych prób. Z tym miastem powinna go zresztą łączyć pewne nostalgiczne uczucie – to tam debiutował na mistrzostwach świata, 16(!) lat temu.

Gdzie więc powalczyć o drugie mistrzostwo świata, jak nie w nim?

  1. Ryoyu Kobayashi odbije sobie niepowodzenie

Dwa lata temu Kobayashi był absolutnym dominatorem. Tamta zima należała do niego. Japończyk wystrzelił z taką formą, że właściwie nikt nie mógł go pokonać przez większą część sezonu. Tylko w siedmiu konkursach Pucharu Świata nie stał na podium. Trzynaście wygrał. Turniej Czterech Skoczni zgarnął, zaliczając wygrane we wszystkich konkursach. Najlepszy był też w Raw Air, Willingen Five, Planica 7, Titisee-Neustadt Five i Pucharze Świata w lotach.

W dwóch słowach: genialny sezon.

Tyle że na mistrzostwach świata coś poszło nie tak. Indywidualnie nie zgarnął nawet medalu. Na skoczni dużej wylądował tuż za podium, aczkolwiek jego strata do Markusa Eisenbichlera, który zdobył złoto, była już naprawdę spora. Na normalnym obiekcie stał się jedną z największych ofiar warunków, dzięki którym my z kolei cieszyliśmy się ze złota Kubackiego i srebra Stocha. O ile po pierwszej serii prowadził, o tyle ostatecznie był czternasty. Jedyne, czym mógł się wtedy pocieszyć, to brąz zdobyty w drużynie.

Kiedy ma się jednak sezon życia, to nie może wystarczyć. I zadra po czymś takim musi zostać. Tej zimy Kobayashi miał swoje problemy. Na początku pojawiał się głównie w drugiej dziesiątce konkursów. Z czasem zaczął regularnie zajmować miejsca 6-10, ale w Willingen i Klingenthal znów coś się popsuło. I gdy wydawało się, że nic z tego nie będzie, Ryoyu nagle wygrał w Zakopanem, a potem poprawił to też triumfem w Rasnovie (choć osiągniętym za sprawą dyskwalifikacji Graneruda). Wyrósł tym samym na jednego z głównych faworytów konkursów w Oberstdorfie.

Niewykluczone, że powalczy o złoty medal. Choć nie odpuszczą też pewnie i ci, którzy wygrywali dwa lata temu.

  1. Ktoś obroni tytuł

Opcje są dwie. Albo Markus Eisenbichler, albo Dawid Kubacki. Bardziej prawdopodobna? Ta pierwsza. Niemiec miałby naprawdę wspaniały sezon… gdyby nie Halvor Egner Granerud. Sam początek zimy sugerował zresztą, że to właśnie Markus będzie głównym kandydatem do walki o Kryształową Kulę. Potem wyskoczył Norweg i zaczął seryjnie wygrywać kolejne konkursy, a Eisenbichlerowi forma nieco się załamała. Nie zmienia to jednak faktu, że na podium stał już tej zimy siedem razy, w tym dwukrotnie wygrywając. A przed mistrzostwem świata z 2019 roku… nie triumfował w żadnym konkursie w całej swojej karierze. Choćby pod tym względem stoi więc na lepszej pozycji.

Jego forma? Cóż, naprawdę trudno coś o niej powiedzieć. W ostatnich trzech indywidualnych konkursach przed MŚ był 14., 12. i 30. Słabo, co? Niby tak, ale już w Oberstdorfie na treningach pokazuje się z naprawdę dobrej strony. Sam zresztą mówi, że ma asa w rękawie, którego może wykorzystać. – Rozpocząłem właśnie w taki sposób, jaki sobie wyobrażałem. Znam tę skocznię, więc jestem bardzo zrelaksowany. Wykonałem tu już około tysiąc skoków i po prostu bardzo ją lubię – mówił, cytowany przez portal sport1.de.

Kubacki faworytem do złota jest podobnego kalibru. Oczywiście, nie jest to jego skocznia, ale forma Dawida wskazuje na to, że jeśli wszystko się odpowiednio ułoży, może wskoczyć na podium. Zwycięstwo? O nie będzie bardzo trudno, ale na skoczni normalnej – gdzie tytułu przecież broni – ostatnio w Rasnovie zaprezentował się nieźle, podobnie na pierwszych treningach w Oberstdorfie. Pierwszych, bo wczoraj – podobnie jak Kamil Stoch i Piotr Żyła – odpoczywał. Sam mówił, że ma spore rezerwy, liczymy, że to pokaże.

I Dawid, i Markus mają o co walczyć. Ostatnim zawodnikiem, który zdobywał złoto na dwóch z rzędu mistrzostwach był Adam Małysz, który triumfował w Lahti na skoczni normalnej i w Predazzo na obu obiektach. Działo się to odpowiednio 20 i 18 lat temu. Kawał czasu.

  1. Andrzej Stękała zrobi Eisenbichlera

Jak pisaliśmy – Markus Eisenbichler nie wygrał ani jednego konkursu Pucharu Świata przed tym, jak został mistrzem świata. A wiecie, kto jeszcze nie ma triumfu w zawodach najwyższej rangi? Tak, zgadza się! Andrzej Stękała. Niedawno w Zakopanem był o krok – zabrakło mu 0,3 punktu. No, w pierwszym konkursie. W drugim został zdyskwalifikowany, ale o tym zapomnijmy. Zdarza się, po prostu.

Andrzej od początku sezonu prezentuje naprawdę świetną formę, zaliczając najlepszą zimę w karierze. Bywało, że nieco spalał się pod presją, zdarzył mu się gorszy okres pomiędzy jedną a drugą wizytą na Wielkiej Krokwi, ale po powrocie do Polski się odbudował. W Oberstdorfie w czasie Turnieju Czterech Skoczni był siódmy, skakał znakomicie. I jeśli liczyć na jego medal, to raczej na skoczni dużej, a więc w drugim konkursie indywidualnym na MŚ. W tym pierwszym – na skoczni normalnej – cudów po nim nie oczekujemy.

Potem jednak wszystko jest możliwe. I to nie tylko nasze zdanie. W ustach wielu ekspertów – i to nie tylko tych z Polski – Stękała przewija się jako czarny koń. Nic dziwnego zresztą. Andrzej sam na taką opinię tej zimy zapracował.

  1. Mistrz z kapelusza

A co jeśli wygrać miałby ktoś, po kim zupełnie się tego nie spodziewamy, robiąc „benkovicia”? O to będzie bardzo trudno. Głównie dlatego, że sędziowie i organizatorzy mają już wystarczająco wiele narzędzi w rękach, by do czegoś takiego nie dopuścić. Mogą obniżać lub podwyższać belkę, reagując na zmianę warunków (choć, oczywiście, często robią to nie w tempo), mogą też wstrzymywać konkurs, a w ostateczności pozostają przeliczniki za wiatr, choć te nie zawsze rekompensują poniesione straty.

Żeby pojawił się nowy Rok Benković, potrzebny byłby absolutnie zwariowany konkurs. Taki, w którym wszystkie te narzędzia by zawiodły. W którym właściwie nic nie trzymałoby się kupy, a logika poddałaby się już na długo przed jego zakończeniem. Konkurs, w którym wszyscy faworyci z jakiegoś powodu nie daliby rady, a ich kosztem wygrał ktoś, kto w teorii nie miał na to szans.

Skoki narciarskie. Rok Benkovic

Rok Benkovic Fot. Newspix

Innymi słowy: konkurs taki jak w Seefeld.

Serio, jeśli kiedyś miał się pojawić mistrz tak niespodziewany jak Benković – swoją drogą ostatni słoweński triumfator tej imprezy – to właśnie tam. Ale w Austrii na tym wariactwie skorzystali Polacy, którzy strategicznie odpuścili dobre skakanie w pierwszej serii (i tej wersji się trzymajmy), by zaatakować w drugiej. Trudno wyobrazić sobie, by coś podobnego mogło wydarzyć się w Oberstdorfie, bo – z perspektywy jury i wyłączając na moment naszą narodową dumę – tamte zawody były kompromitacją. Do drugiej takiej dopuścić w teorii nie można.

W teorii, bo skoki nadal potrafią się czasem wymknąć logice. Więc może i tym razem wydarzy się coś szalonego. Wiecie, Kazachowie jeszcze nigdy mistrza świata nie mieli…

  1. Dominacja Graneruda…

Tak naprawdę jednak wszelkie rozważania co do tego, kto zdobędzie mistrzostwo, należałoby podsumować hasłem, że kandydat do złotych medali – obu – jest jeden. Halvor Egner Granerud, jak już wspominaliśmy, jest w tym sezonie najlepszy. To dominator, gość, który od początku tej zimy, aż do chwili obecnej, jest po prostu najlepszy. Jasne, miewał gorsze konkursy, ale za każdym razem szybko się podnosił. Kilka razy mówiliśmy sobie, że „no teraz to już musi zacząć skakać gorzej”.

No i wiecie co? No i nie zaczynał.

Jeśli szukać faworyta na MŚ, to… właściwie nie trzeba go szukać. On od początku sezon jest w tym samym miejscu. Na treningach w Oberstdorfie też pokazuje, że formy wcale nie zgubił, a dyskwalifikacja w Rasnovie – przez którą stracił zwycięstwo – w żaden sposób go nie naruszyła. Zresztą wydaje się, że to już zupełnie inny gość, niż na początku sezonu, gdy wiele rzeczy potrafiło go wytrącić z równowagi.

Halvor nabrał doświadczenia, nadal skacze daleko i jest spokojny. Zresztą w takiej formie pewnie każdy by był. Jednak mistrzostwa świata to tylko dwa konkursy, ledwie cztery skoki. Przypadek Ryoyu Kobayashiego sprzed dwóch lat pokazuje, że niekoniecznie wygrać musi dominator. Więc może będzie inaczej?

  1. …lub jej brak

U Norwega jedna rzecz wygląda jednak intrygująco. O ile bowiem wygra Kryształową Kulę – co do tego nie mamy już wątpliwości – o tyle dwie najważniejsze imprezy sezonu, jakie do tej pory się odbyły, przegrał. Na mistrzostwach świata w lotach był drugi, o pół punktu za Karlem Geigerem, który tytuł zdobył niespodziewanie. Turniej Czterech Skoczni zgarnął za to Kamil Stoch, a Granerud stał się wtedy w Polsce tymczasowym wrogiem numer jeden za swoje komentarze po kolejnych konkursach.

Tak jak wspomnieliśmy – to już inny skoczek niż w tamtym okresie. A jednak nadal pozostają wątpliwości, czy i tym razem upora się z presją. I czy akurat nie pojawi się rywal, który zdoła wydrzeć mu zwycięstwo. – Granerud ma niesamowitą serię, trzeba zdawać sobie z tego sprawę. Ale nie jest maszyną. Markus Eisenbichler potrafił z nim wygrywać w jednej serii, choćby w Klingenthal, więc czemu nie może się to wydarzyć i teraz? Walka o medale jest otwarta – mówił Stefan Horngacher na sport.pl

Takie słowa właściwie mógłby też powtórzyć Michal Dolezal, jedynie podstawiając w miejsce Eisenbichlera któregokolwiek z podstawowej czwórki naszych skoczków. Podobnie mógłby rzecz też Hideharu Miyahira odnosząc się do Kobayashiego, czy nawet… Alexander Stoeckl, bo zdarzało się, że z Granerudem wygrywał na przykład Marius Lindvik.

Sprawa mistrzostwa pozostaje więc otwarta. Choć brak co najmniej jednego złota dla Graneruda będzie sensacją z naszej perspektywy, a z norweskiej  – wielkim rozczarowaniem.

  1. Polacy zgarną drużynowe złoto…

Udało się raz – w Lahti. Nigdy wcześniej Polacy w drużynie nie stali na najwyższym stopniu podium mistrzostw świata. Dwa lata później, w Innsbrucku, nie zmieścili się na nim w ogóle. W tym sezonie wydaje się jednak, że mogą nie tylko na nie wrócić, ale i wygrać całe zawody. To mały paradoks, bo w czasie trwającej zimy jeszcze drużynowego zwycięstwa nie odnieśli, choć podejścia mieli trzy. Za każdym razem znajdowali się jednak na podium.

Wygrywali Austriacy (dwa razy) i Norwegowie. Ci drudzy w tym gronie nie zaskakują, za to pierwsi pokazują, że drużynowo skakać potrafią, nawet gdy gorzej radzą sobie indywidualnie – bo ten sezon do ich wymarzonych z pewnością nie należy. Jednak Polacy zawsze byli blisko. Zwykle decydował jeden, może dwa gorsze skoki.

Naszą siłą z pewnością jest równa kadra. Mamy czterech gości, którzy przez większą część sezonu po prostu skaczą na swoim poziomie. Raz najlepszy jest Kamil Stoch, raz Dawid Kubacki, czasem Piotr Żyła, a bywa, że nawet Andrzej Stękała. Żaden z nich raczej nie zawodzi. Jasne, Andrzejowi w Zakopanem zdarzył się zły skok, przez który Polacy nie wygrali drużynówki. Ale taki jest urok tego sportu. I jak to powiedział wtedy Kamil Stoch – nie „przez Andrzeja” zajęli drugie miejsce, a „dzięki niemu”.

Teraz liczymy, że dzięki Andrzejowi i pozostałej trójce będziemy mogli cieszyć się ze złota. Oczywiście, rywale będą groźni. Norwegowie mają fenomenalnego Graneruda i zdolnych latać daleko Roberta Johanssona, Mariusa Lindvika czy Daniela-Andre Tandego. U Niemców poza Eisenbichlerem są Karl Geiger czy solidny Pius Paschke, a problem miewają jedynie z czwartym do ferajny. Austriacy zawsze zdolni są wystawić solidny zespół.

Jednak na tym tle wydaje się, że najlepiej prezentują się Polacy i Norwegowie. Między tymi kadrami powinna rozegrać się walka o mistrzostwo. Wiadomo, czyjego zwycięstwa byśmy chcieli.

  1. …a w mikście znów powalczą o niezłą lokatę

Tu na podium nie mamy co liczyć. Powiedzmy to sobie wprost. Jednak dwa lata temu przez jakiś czas wydawało się, że nasza kadra może otrzeć się nawet o medal. Ostatecznie skończyło się szóstym miejscu… i to powinien być szczyt naszych marzeń. Ale to już – biorąc pod uwagę, że w kobiecych skokach w Polsce wciąż trwa wielkie nadrabianie zaległości – naprawdę niezły wynik.

Poza naszym zasięgiem jest kilka reprezentacji: Niemcy, Austria, Norwegia, Słowenia i Japonia. Oczywiście, o ile nie wydarzy się nic nieprzewidzianego, co sprawiłoby, że któraś z nich odpadnie gdzieś po drodze lub straci mnóstwo punktów. Resztę ekip – przy dobrych skokach naszych pań i znakomitych panów – pewnie da się wyprzedzić. Zresztą w Rasnovie Polacy pokazali, że to właśnie szczyt ich możliwości. W składzie Dawid Kubacki, Kamil Stoch, Anna Twardosz i Kamila Karpiel wylądowali na siódmym miejscu.

Do Norwegii, która wygrała konkurs, stracili ponad sto punktów. Do podium niemal siedemdziesiąt. Taka to różnica. Ale już do Rosji niespełna pięć, a do Niemiec niecałych dwadzieścia. Ten pierwszy przykład pokazuje, że szóste miejsce jest blisko. Drugi – że gdyby coś nieprzewidzianego się wydarzyło, może być nawet lepiej, niż dwa lata temu.

  1. Znów będziemy dyskutować o notach sędziowskich

To chyba jedyny pewniak w tym zestawieniu. Co by się nie działo, narzekania będą. Bo Stocha ocenili zbyt nisko, Eisenbichlera zbyt wysoko, a Stękała to w ogóle powinien dużo lepsze noty dostawać. Sędziowie w Oberstdorfie w teorii dostali powtórki do dyspozycji (wreszcie!), ale nie działają tak, jak powinny, bo lądowanie pokazuje się zbyt późno.

Nie dziwi więc, że kibice będą się czepiać. Bo często jest czego. My mamy tylko jedno życzenie: żebyśmy nie musieli tłumaczyć notami tego, dlaczego nie zdobyliśmy medali. Niech inni używają ich jako wymówki, mówiąc o tym, czemu wyprzedzili ich Polacy.

SEBASTIAN WARZECHA

Fot. Newspix

Sebastian Warzecha

Opublikowane 26.02.2021 13:51 przez

Sebastian Warzecha

Inne sporty
18.04.2021

Hamilton wyszedł z kłopotów, ale tym razem nie pokonał Verstappena

Opady deszczu często oznaczają świetny wyścig i tak też było tym razem. GP Emilia Romagna oglądało się kapitalnie. W centrum wydarzeń znalazł się Lewis Hamilton. Brytyjczyk o niemal – przez swój błąd – nie stracił szansy na dobrą lokatę, ale uratowało go… przerwanie wyścigu, które miało miejsce po zderzeniu bolidów Valtteriego Bottasa i George’a Russela. […]
18.04.2021
Inne sporty
10.04.2021

Mateusz Gamrot zatriumfował w UFC!

Wielu kibiców i ekspertów uważało, że Mateusz Gamrot zasługiwał na zwycięstwo w swoim pierwszym pojedynku w UFC. Uważał tak nawet gość, z którym… wtedy walczył – Guram Kutateladze. Sędziowie orzekli jednak nieprzychylny – z naszej perspektywy – werdykt. Dzisiaj, podczas gali w Las Vegas, Polak miał okazję odegrać się za ubiegłoroczną porażkę. I faktycznie to […]
10.04.2021
Inne sporty
28.03.2021

Formuła 1: Verstappen gonił Hamiltona, ale ten pokazał klasę

Wiadomo, bywa, że jesteśmy znudzeni dominacją Lewisa Hamiltona. Tego, co dziś wyczarował reprezentant Mercedesa nie sposób jednak nie docenić. Na zajechanych oponach, z Maxem Verstappenem na plecach, utrzymał prowadzenie do końca, inaugurującego sezon Formuły 1, wyścigu w Bahrajnie. To był prawdziwy popis siedmiokrotnego mistrza świata.  Na dobrą sprawę pytania przed tegorocznym sezonem Formuły 1 stawialiśmy […]
28.03.2021
Inne sporty
28.03.2021

Jak przekuć ból w sukces. Historia Pierre’a Gasly’ego

– Nie było kibiców, słynnych włoskich tifosich, ale to prezentacja zwycięzców na podium i tak była niesamowita. W końcu o to w tym wszystkim chodzi, żeby stanąć na najwyższym stopniu. Kiedy usłyszałem francuski hymn, chłonąłem wszystko jak gąbka. Wiedziałem, że pierwsza wygrana zdarza się tylko raz – tak Pierre Gasly wspomina swoją wygraną na torze […]
28.03.2021
Inne sporty
28.03.2021

Miocic zdetronizowany! Ngannou nowym mistrzem wagi ciężkiej UFC

Stipe Miocic został zdetronizowany. Nowym mistrzem wagi ciężkiej UFC został Francis Ngannou. Trzy lata czekał Kameruńczyk na ten rewanż. Po drodze demolował swoich rywali tak, że cały świat MMA był zszokowany. A gdy dziś dostał drugą szansę w walce o pas, to wykorzystał ją bezlitośnie. Waga ciężka ma nowego, przerażającego króla. Miocic w 2018 roku […]
28.03.2021
Inne sporty
26.03.2021

Nowa rola Justyny Kowalczyk-Tekieli. Pomoże… polskiemu biathlonowi

Jeszcze niedawno mało kto by się tego spodziewał, ale Justyna Kowalczyk-Tekieli rozstaje się z biegami narciarskimi. Mistrzyni olimpijska rozpoczęła pracę w Polskim Związku Biathlonu, w którym będzie pełnić funkcję dyrektora sportowego. Co to oznacza? Jak zapewnia nas prezes PZBiath Zbigniew Waśkiewicz – wcale nie zostanie “przykuta” do biurka. Wciąż będzie blisko sportu, blisko zawodników. Tylko […]
26.03.2021
Inne sporty
25.03.2021

Skoki narciarskie. Fatalne skoki Stocha i Kubackiego, świetny Ryoyu i groźny upadek Tandego

Ostrzyliśmy sobie zęby na dzisiejsze zawody, rozgrywane na słoweńskiej Letalnicy. Wszak to Planica, królowa wszystkich skoczni, obiekt dalekich lotów. W ostatnim akcie tegorocznego Pucharu Świata liczyliśmy też na niezłe skoki Polaków. We wczorajszych kwalifikacjach Andrzej Stękała i Dawid Kubacki dali nam nadzieję na dobry wynik. Nie przekreślaliśmy też szans Piotrka Żyły, który w ostatnich dwóch […]
25.03.2021
Inne sporty
06.03.2021

Brąz, który smakuje nieco gorzko. Polacy trzeci w drużynówce

To zdecydowanie był konkurs, który trzymał w napięciu. Polscy skoczkowie walczyli o złoty medal mistrzostw świata w Oberstdorfie i mieli go – chciałoby się powiedzieć – na wyciągnięcie ręki. Wystarczyło, żeby, skaczący jako ostatni w całych zawodach, Dawid Kubacki wyczarował około 137 metrów. Ale niestety – zabrakło odległości, Biało-Czerwoni spadli ostatecznie na trzecie miejsce. Rozczarowanie? […]
06.03.2021
Inne sporty
05.03.2021

Boję się, że konkurs drużynowy skończymy między czwartym a szóstym miejscem

Mistrzostwa świata w skokach narciarskich dostarczały nam w ostatnich latach niespodziewanych rozstrzygnięć, a także kontrowersji. Nie inaczej było dzisiaj – konkursowi w Oberstdorfie towarzyszyły gęste opady śniegu, a zawodnicy mieli nieraz problemy z lądowaniem. Dwóch kandydatów do podium – Ryoyu Kobayashi i Markus Eisenbichler – nie zdołało nawet ustać swojego skoku. W tej sytuacji porozmawialiśmy […]
05.03.2021
Inne sporty
05.03.2021

Kraft mistrzem świata w Oberstdorfie. Żyła znów najlepszy z Polaków – był czwarty

Tym razem nie było niespodzianki. Uważany przez wielu za faworyta mistrzostw świata na dużej skoczni Stefan Kraft wywalczył tytuł. Zdobył go w identycznym stylu, jak Piotr Żyła na normalnym obiekcie – był liderem po pierwszej serii i to prowadzenie udało mu się utrzymać. Niestety, poza zawodnikiem z Wisły Biało-Czerwoni byli dziś dla rywali tłem. Żyła […]
05.03.2021
Weszło FM
04.03.2021

Piątek z Weszło FM – Ekstraklasa i MŚ w skokach

Najbliższy piątek, jak i cały weekend zapowiada się niezwykle sportowo. Poza meczami Ekstraklasy i lig zagranicznych czekają nas bowiem Mistrzostwa Świata w skokach narciarskich na dużym obiekcie oraz Halowe Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce w Toruniu. Jutro w naszej ramówce nie zabraknie ciekawych pozycji. Oto szczegóły: 7:00 – 10:00 – “Dwójka bez sternika” – Kamil Gapiński […]
04.03.2021
Inne sporty
03.03.2021

Halvor Egner Granerud ma koronawirusa! Co z Norwegami?

Halvor Egner Granerud z jednej strony jest w tym sezonie dominatorem. Z drugiej jednak – w najważniejszych momentach albo brakuje mu zimnej krwi, albo ma niesamowitego pecha. Przegrał Turniej Czterech Skoczni, na mistrzostwach świata w lotach był o pół punktu gorszy od Karla Geigera, a w konkursie na normalnej skoczni w Oberstdorfie wylądował tuż za […]
03.03.2021
Weszło
18.04.2021

Puchar Fuksiarza. Poszły konie po betonie – wyniki 1. kolejki!

Pierwsza runda Pucharu Fuksiarza za nami! Kompromitacje, sensacje, niespodziewane zwroty akcji, pierwsze oskarżenia o stronnicze sędziowanie i poszukiwania nowych trenerów dla kilku ekip. To wszystko stało się w pierwszej kolejce. Jak wygląda sytuacja w grupach? Kto potwierdza spekulacje i idzie po zwycięstwo, a kto zaliczył falstart? Łapcie komplet wyników. Grupa A Szymon Janczyk Cracovia strzeli […]
18.04.2021
Weszło
18.04.2021

Legia nie przebiła się przez mur Cracovii, a mogło być jeszcze gorzej

Legia Warszawa na ostatniej prostej w drodze po mistrzostwo trochę zwolniła i drugi raz z rzędu zremisowała w lidze 0:0. Tydzień temu punkty zabrał jej Lech Poznań, a teraz to samo uczyniła Cracovia. Ba, gdyby nie Artur Boruc, “Pasy” prawdopodobnie wywiozłoby z Łazienkowskiej pełną pulę! Taktyka gości była wyjątkowo jasna i klarowna: przede wszystkim nie […]
18.04.2021
Weszło
18.04.2021

Co z tą Superligą? UEFA i klubowi giganci idą na wojnę

Jak co jakiś czas powraca temat Superligi. Tym razem jednak powraca z konkretami. Bo tak chyba należy rozumieć to, że na pogłoski o planowanym ogłoszeniu powstania rozgrywek, odpowiada UEFA. Oficjalnie, oświadczeniem, a nie krążeniem naokoło tematu. Co więcej, europejską federację popierają i topowe ligi, i FIFA, więc groźba pozostawienia na marginesie klubów zainteresowanych takim formatem, […]
18.04.2021
WeszłoTV
18.04.2021

LIGA MINUS, 25. kolejka 20/21: PIOTRZE TWORKU, KOCHAMY CIĘ

18.04.2021
Inne sporty
18.04.2021

Hamilton wyszedł z kłopotów, ale tym razem nie pokonał Verstappena

Opady deszczu często oznaczają świetny wyścig i tak też było tym razem. GP Emilia Romagna oglądało się kapitalnie. W centrum wydarzeń znalazł się Lewis Hamilton. Brytyjczyk o niemal – przez swój błąd – nie stracił szansy na dobrą lokatę, ale uratowało go… przerwanie wyścigu, które miało miejsce po zderzeniu bolidów Valtteriego Bottasa i George’a Russela. […]
18.04.2021
Weszło
18.04.2021

Tak, to prawda – możemy analizować terminarz Warty, by sprawdzać szanse na puchary

Nie wierzyliśmy, że Warta awansuje do Ekstraklasy – awansowała. Nie wierzyliśmy, że się w tej lidze utrzyma – utrzymała się. Nie wierzymy, że rzeczywiście może walczyć o wejście do eliminacji europejskich pucharów. To co, zajmie czwarte miejsce? Podkreślaliśmy to we wczorajszej pomeczówce. Wydaje się, że beniaminek musi płacić frycowe i głupio tracić punkty. Jasne, Warcie […]
18.04.2021
Inne sporty
21.03.2021

KSW. Walka wieczoru była żartem, ale wcześniejsze – znakomite!

Mariusz Pudzianowski w minutę i dwanaście sekund wygrał swoją dzisiejszą walkę. I właściwie na tym można by skończyć jej opis. Z powodów zdrowotnych, przez które wypadł jego pierwotny rywal, ten pojedynek był właściwie tylko pokazaniem się “Pudziana” w klatce po dłuższej nieobecności. Wcześniej jednak działo się na KSW wystarczająco dużo, byśmy nie narzekali na to, […]
21.03.2021
Hiszpania
17.03.2021

Jan Oblak. Najlepszy bramkarz świata, który znów może uratować Atlético

Jan Oblak jest najlepszym bramkarzem na świecie. Z tą tezą można się kłócić, ale nie można nie wziąć jej pod rozwagę. Słoweniec chroni dostępu do bramki Atlético od lat i ani na moment nie schodzi poniżej poziomu, który powoduje, że można o nim pisać jako najlepszym. A swoją przygodę z piłką zaczynał, oglądając ojca, grającego […]
17.03.2021
Inne sporty
07.03.2021

Jan Błachowicz. 16 ciekawostek o nadal panującym mistrzu UFC

Jan Błachowicz w znakomitym stylu obronił pas mistrzowski UFC w starciu z Israelem Adesanyą, zostając pierwszym pogromcą Nigeryjczyka w MMA. Że walczyć potrafi – to jednak wiedzieliśmy już wcześniej. Udowadniał to wielokrotnie, w trakcie całej swojej długiej i krętej drogi do mistrzostwa. Są jednak rzeczy, które w życiorysie Janka wypadają interesująco, a rzadko się o […]
07.03.2021
Inne sporty
03.03.2021

Halvor Egner Granerud ma koronawirusa! Co z Norwegami?

Halvor Egner Granerud z jednej strony jest w tym sezonie dominatorem. Z drugiej jednak – w najważniejszych momentach albo brakuje mu zimnej krwi, albo ma niesamowitego pecha. Przegrał Turniej Czterech Skoczni, na mistrzostwach świata w lotach był o pół punktu gorszy od Karla Geigera, a w konkursie na normalnej skoczni w Oberstdorfie wylądował tuż za […]
03.03.2021
Inne sporty
02.03.2021

Mateusz Gamrot wraca! Druga walka Polaka w UFC już w kwietniu

Po przegranym w kontrowersyjnych okolicznościach debiucie w UFC Mateusz Gamrot wraca do klatki. Już 10 kwietnia zmierzy się ze Scottem Holtzmanem (14-4, 5 KO). To, że ma walczyć akurat z Amerykaninem, świadczy o dwóch rzeczach. Po pierwsze, nie ma zamiaru odpuszczać i nie boi się wyzwań. Po drugie w federacji wierzą w umiejętności Polaka i […]
02.03.2021
Hiszpania
01.03.2021

Bartomeu zatrzymany, policja w biurach. Dzieje się w Barcelonie

Być może żaden gol zdobyty przez piłkarzy Barcelony w tym sezonie nie ucieszył kibiców Dumy Katalonii tak bardzo, jak dzisiejsze wiadomości o zatrzymaniu Josepa Marii Bartomeu. Były prezydent klubu stał się w pewnym momencie w Katalonii wrogiem publicznym numer jeden, doprowadzając Barcę do wizerunkowego i finansowego kryzysu. Dziś służby weszły do biur Barcelony i zajęły […]
01.03.2021
Liczba komentarzy: 1
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Nie jestem robotem
Nie jestem robotem
1 miesiąc temu

1. Norwegowie to najlepsza druzyna, powinna zdominowac konkurs, ale oby nie wygral Granerud, ktoremumiejmy nadzieje powinie sie noga jak zawsze w wazniejszych momentach, poza tym on jest znany w tym roku, w nastepnym roku maszyna losujaca wylosuje jakiegos nowego zajaca, nie kupuje tego.

2. Betclic jest do dupy bukmacherem, totalny zlom. Tak sie szczyca legalnoscia, polskoscia, do teraz nie ma oferty a maja na jakies rugby 13 czy Unihokej. Niech spada ta pseudofirma. Nawet fortuna widze zdjela oferte a zatem niechsie ciagnie, o takich krzakach jak lvbet nie wspominam. Wspolczuje wam ja k macie tam do wyboru tylko takie gowniane firmy jak sts, fortuna, betclic i tak dalej

3. Kleska Polakow jak na mistrzostwach w pilce nozna. Nic nie skacza oddluzszego czasu i takiego farta jak 2 lata temu napewno nie bedzie

4. Bardzo wysokie kursy na Kobayashiego. Czemu? Chyba wiedza ze jest jakas kontuzja

5. Zdumiewajaco niskie kursy na Laniska. Co on wygral ?Jedne zawody?

A zatem:

2. Lanisek wygra 9 bwin 10j
3. Lindvik wygra 21 bwin 10j
4. Johansson wygra 21 bwin 10j
5. Tande wygra 17 bwin 2 j (tak tylko dwie jednostki na pokrycie strat)

Moze gdzies tam kursy pojawia sie wyzsze, ale na stssa zlodziejskie (Lanisek 4,50 haha, no chyba ze dowolny z dwoch konkursow wygra to by jeszcze uszlo ale nie, sts to zlodzieje, bo na Graneruda nie daja 2,50 skoro maja ta pozanizane kursy na innych tylko 1,70)

Suche Info
18.04.2021

Jan Bednarek i spółka nie popisali się w Pucharze Anglii

Trwa nienajlepsza passa Jana Bednarka. Co prawda tym razem obyło się bez jakiegoś babola na wagę straty bramki, ale złe zachowania i tak bylibyśmy w stanie wyłapać. Southampton odpada z Pucharu Anglii, Leicester wygrywa 1:0 i przechodzi do finału rozgrywek. Oddało jeden celny strzał w meczu, jedyny w całym meczu, co niech świadczy o poziomie […]
18.04.2021
Weszło
18.04.2021

Puchar Fuksiarza. Poszły konie po betonie – wyniki 1. kolejki!

Pierwsza runda Pucharu Fuksiarza za nami! Kompromitacje, sensacje, niespodziewane zwroty akcji, pierwsze oskarżenia o stronnicze sędziowanie i poszukiwania nowych trenerów dla kilku ekip. To wszystko stało się w pierwszej kolejce. Jak wygląda sytuacja w grupach? Kto potwierdza spekulacje i idzie po zwycięstwo, a kto zaliczył falstart? Łapcie komplet wyników. Grupa A Szymon Janczyk Cracovia strzeli […]
18.04.2021
Weszło
18.04.2021

Legia nie przebiła się przez mur Cracovii, a mogło być jeszcze gorzej

Legia Warszawa na ostatniej prostej w drodze po mistrzostwo trochę zwolniła i drugi raz z rzędu zremisowała w lidze 0:0. Tydzień temu punkty zabrał jej Lech Poznań, a teraz to samo uczyniła Cracovia. Ba, gdyby nie Artur Boruc, “Pasy” prawdopodobnie wywiozłoby z Łazienkowskiej pełną pulę! Taktyka gości była wyjątkowo jasna i klarowna: przede wszystkim nie […]
18.04.2021
Suche Info
18.04.2021

Neville o Superlidze: – Te kluby nie mają lojalności. Trzeba je ukarać

Gary Neville nie szczędził słów na łamach SkySports w dzisiaj jakże gorącym temacie. Odniósł się do tego, że sześć klubów Premier League mogłoby wyjść z Premier League na rzecz nowo powstałej Superligi. Jak można się domyśleć, Anglik nie jest tym pomysłem zachwycony. Nawołuje do srogiego karania i dziwi się kilku klubom, że zapominają o swojej […]
18.04.2021
Weszło
18.04.2021

Co z tą Superligą? UEFA i klubowi giganci idą na wojnę

Jak co jakiś czas powraca temat Superligi. Tym razem jednak powraca z konkretami. Bo tak chyba należy rozumieć to, że na pogłoski o planowanym ogłoszeniu powstania rozgrywek, odpowiada UEFA. Oficjalnie, oświadczeniem, a nie krążeniem naokoło tematu. Co więcej, europejską federację popierają i topowe ligi, i FIFA, więc groźba pozostawienia na marginesie klubów zainteresowanych takim formatem, […]
18.04.2021
Suche Info
18.04.2021

Papszun: – Zaczęliśmy oswajać się z rolą faworytów

Marek Papszun udzielił krótkiego wywiadu w dzisiejszym wydaniu Cafe Futbol. Odniósł się m.in. do nadchodzącego finału Pucharu Polski z Arką Gdynia, gdzie Raków Częstochowa będzie stawiany w roli faworyta. Trener “Medalików” twierdzi, że presja nie zje jego piłkarzy. O wyższych oczekiwaniach wobec Rakowa: – Gdybym im nie sprostał, hm, wtedy będzie jak w korporacji: odpala się […]
18.04.2021
Suche Info
18.04.2021

Erik ten Hag następcą Hansiego Flicka?

Skoro Hansi Flick ogłosił swoje odejście z Bayernu Monachium, oczywistym jest, że otwiera się giełda potencjalnych następców. Nazwisk poznaliśmy już kilka na czele z Julianem Nagelsmannem, tylko że w jego przypadku dochodzi aspekt sporej kwoty wykupu. No i nie jest powiedziane, że 33-latek chciałby przerwać projekt w RB Lipsk. Jest numerem jeden na liście, ale […]
18.04.2021
WeszłoTV
18.04.2021

LIGA MINUS, 25. kolejka 20/21: PIOTRZE TWORKU, KOCHAMY CIĘ

18.04.2021
Suche Info
18.04.2021

Kandydat do babola sezonu w Ekstraklasie (WIDEO)

Patrząc na ogół występów w Ekstraklasie, trudno mieć do Xaviera Dziekońskiego jakiekolwiek pretensje. Chłopak daje radę, nieraz notując interwencje klasy światowej. Zasługuje na wysokie noty, a poza tym nie będzie herezją stwierdzenie, że pracuje na transfer do lepszej ligi. To materiał na topowego polskiego bramkarza. Ale, cóż, 17-latek nie ustrzegł się kuriozalnego błędu w meczu […]
18.04.2021
Suche Info
18.04.2021

Manita w Madrycie. Ekipa Simeone zdemolowała Eibar

Eibar jest ostatnim zespołem w La Liga, ale i tak raczej nikt się nie spodziewał, że Atletico sprawi swoim rywalom taki łomot. Tym bardziej, że zespół Simeone nie słynie ze strzelania dużej liczby bramek. A tak – 5:0, totalna deklasacja. Dzięki tej wygranej Atletico znów ma cztery punkty przewagi w tabeli nad Realem Madryt, a […]
18.04.2021
Inne sporty
18.04.2021

Hamilton wyszedł z kłopotów, ale tym razem nie pokonał Verstappena

Opady deszczu często oznaczają świetny wyścig i tak też było tym razem. GP Emilia Romagna oglądało się kapitalnie. W centrum wydarzeń znalazł się Lewis Hamilton. Brytyjczyk o niemal – przez swój błąd – nie stracił szansy na dobrą lokatę, ale uratowało go… przerwanie wyścigu, które miało miejsce po zderzeniu bolidów Valtteriego Bottasa i George’a Russela. […]
18.04.2021
Weszło
18.04.2021

Tak, to prawda – możemy analizować terminarz Warty, by sprawdzać szanse na puchary

Nie wierzyliśmy, że Warta awansuje do Ekstraklasy – awansowała. Nie wierzyliśmy, że się w tej lidze utrzyma – utrzymała się. Nie wierzymy, że rzeczywiście może walczyć o wejście do eliminacji europejskich pucharów. To co, zajmie czwarte miejsce? Podkreślaliśmy to we wczorajszej pomeczówce. Wydaje się, że beniaminek musi płacić frycowe i głupio tracić punkty. Jasne, Warcie […]
18.04.2021
Suche Info
18.04.2021

Kevin De Bruyne wypada na kilka tygodni. Występ z PSG zagrożony

Kevin De Bruyne ma to do siebie, że w karierze czasami nie dopisuje mu szczęście ze zdrowiem. Kiedy się rozkręca, bywa, że łapie jakiś uraz. Mniejszy czy większy – w każdym razie trochę ich w swojej kartotece już zdobył. Tym razem nabawił się kontuzji w meczu półfinałowym Pucharu Anglii. Nie dokończył meczu z Chelsea i […]
18.04.2021
Suche Info
18.04.2021

Messi pobił rekord Ryana Giggsa

– Bycie kapitanem tej drużyny jest wyjątkowe. Barcelona to klub mojego życia. Zawsze miło jest, kiedy możemy podnieść jakiś puchar. Zasłużyliśmy na tę chwilę radości. Nasza droga do niej była naprawdę trudna – powiedział Messi po wczorajszym finale Copa Del Rey. Oczywiście wygranym, co pozwoliło Argentyńczykowi zbliżyć się do Daniego Alvesa w liczbie zdobytych trofeów. […]
18.04.2021
Suche Info
18.04.2021

Oświadczenie UEFY w sprawie Superligi. “Wzywamy do walki”

UEFA, Angielski Związek Piłki Nożnej, Premier League, Królewska Hiszpańska Federacja Piłki Nożnej (RFEF), LaLiga, Włoska Federacja Piłki Nożnej (FIGC) i Lega Serie A wydały wspólne oświadczenie w odpowiedzi na wieści o rychłym powstawaniu Superligi. Jest mowa m.in. o zakazie występów dla krajowych reprezentacji. W oficjalnym oświadczeniu UEFY czytamy: “Jeśli Superliga powstanie, powtórzymy to, co zawsze. […]
18.04.2021
Weszło
18.04.2021

Bartoszek uratował honor nowych mioteł

Tomasz Marzec, prezes Wisły Płock, mówił nam w środku tygodnia, że postanowił zwolnić Radosław Sobolewskiego, bo zespół potrzebował wstrząsu. Podkreślał, że Nafciarzom “siadał mental”. Tłumaczył, że nie chciał dopuścić do nerwowej sytuacji, w której Wisła do ostatniej kolejki musiałaby drżeć o utrzymanie. Pomóc miała mu rzecz jasna nowa miotła w postaci Macieja Bartoszka, no i […]
18.04.2021
Suche Info
18.04.2021

Kamil Glik strzela drugiego gola dla Benevento

Mimo że Benevento uległo Lazio w meczu ligowym, na listę strzelców wpisał się nasz reprezentant. Przy wyniku 2:4 strzelił gola w 85. minucie, co dało jakiekolwiek nadzieje jego kolegom na zdobycie chociaż jednego punktu. Okazało się, że nic z tego. W samej końcówce Immobile dokończył dzieła, Benevento przegrało 3:5. Kamil Glik ma jednak bramkę na […]
18.04.2021
Serie A
18.04.2021

Na kłopoty… Malinowski! Atalanta lepsza od Juventusu

Coraz gorzej wygląda sytuacja Juventusu we włoskiej ekstraklasie. Dzisiaj piłkarze “Starej Damy” – bez Cristiano Ronaldo w składzie – przegrali na wyjeździe 0:1 z Atalantą w ramach 31. kolejki Serie A. Przegrali, dodajmy, zasłużenie, bo zawodnikom Gian Piero Gasperiniego udało się w wydatny sposób obnażyć wiele słabości w grze mistrzów Włoch. Atalanta – Juventus. Dobre […]
18.04.2021