post
Avatar

Opublikowane 26.02.2021 13:51 przez

Sebastian Warzecha

Mistrzostwa świata w Oberstdorfie już ruszyły, ale to, co interesuje nas najbardziej, dopiero się wydarzy. Dziś kwalifikacje, a jutro konkurs skoczków na normalnej skoczni. To tam w pierwszej kolejności Polacy mają walczyć o medale. Ale nie tylko oni. Kandydatów do zwycięstwa jest, oczywiście, więcej. Czy więc złoto zdobędzie Kamil Stoch? A może obroni je Dawid Kubacki lub Halvor Egner Granerud potwierdzi swoją dominację? Czy trafi się nowy Rok Benković? I co na pewno wydarzy się na mistrzostwach?

Oto dziesięć rzeczy, które mogą wydarzyć się jutro i w trakcie kolejnych konkursów.

  1. Kamil Stoch wreszcie zdobędzie drugie indywidualne złoto

Kamil Stoch wygrał w swojej karierze niemal wszystko. Tak naprawdę brakuje mu tylko złota mistrzostw świata w lotach, choć i tam stał już na podium. Na mniejszych skoczniach złoty był dwukrotnie, ale tylko raz indywidualnie – w Predazzo, osiem lat temu. Jeszcze przed swoimi największymi sukcesami, które przyszły sezon później, gdy dwukrotnie wygrywał konkursy olimpijskie w Soczi i zgarniał pierwszą Kryształową Kulę w karierze.

W Predazzo widzieliśmy więc pewien – jakże wspaniały – prolog. Potem zaczęła się najlepsza część kariery Kamila. W jej trakcie miał jednak niezwykłego pecha do mistrzostw świata. Przed sezonem 2014/15 doznał kontuzji, przeszedł operację stawu skokowego i ominął początek sezonu. Potem zdarzały mu się konkursy, w których prezentował znakomitą formę, ale na mistrzostwach jednak zupełnie jej zabrakło. Kolejne dwa lata później w fantastycznej dyspozycji w Lahti był Stefan Kraft. Kamil, który imponował nią we wcześniejszej fazie sezonu (wygrał przecież, po raz pierwszy, Turniej Czterech Skoczni) na mistrzostwach jednak nie był już w najlepszej formie. Na skoczni normalnej zajął więc czwarte, a na dużej – siódme miejsce. Odbił to sobie złotem, ale w drużynie.

Dwa lata temu wreszcie zdobył indywidualny medal. Tyle że srebrny. W najbardziej zwariowanym konkursie w historii wspinał się na podium wraz z Dawidem Kubackim. Okazało się, że wyprzedził go tylko kolega z reprezentacji, z którym wspólnie się cieszył. I, oczywiście, to był piękny moment. Ale drugiego złota Kamilowi wciąż się zdobyć nie udało.

W tym sezonie też może być o to trudno. Wiadomo, że dominuje Halvor Egner Granerud. Wiadomo, że i inni rywale są groźni. Jednak ostatni tydzień wlał w nasze serca sporo nadziei – Kamil bowiem skakał bardzo dobrze w Rasnovie, a i w Oberstdorfie zaczął od niezłych prób. Z tym miastem powinna go zresztą łączyć pewne nostalgiczne uczucie – to tam debiutował na mistrzostwach świata, 16(!) lat temu.

Gdzie więc powalczyć o drugie mistrzostwo świata, jak nie w nim?

  1. Ryoyu Kobayashi odbije sobie niepowodzenie

Dwa lata temu Kobayashi był absolutnym dominatorem. Tamta zima należała do niego. Japończyk wystrzelił z taką formą, że właściwie nikt nie mógł go pokonać przez większą część sezonu. Tylko w siedmiu konkursach Pucharu Świata nie stał na podium. Trzynaście wygrał. Turniej Czterech Skoczni zgarnął, zaliczając wygrane we wszystkich konkursach. Najlepszy był też w Raw Air, Willingen Five, Planica 7, Titisee-Neustadt Five i Pucharze Świata w lotach.

W dwóch słowach: genialny sezon.

Tyle że na mistrzostwach świata coś poszło nie tak. Indywidualnie nie zgarnął nawet medalu. Na skoczni dużej wylądował tuż za podium, aczkolwiek jego strata do Markusa Eisenbichlera, który zdobył złoto, była już naprawdę spora. Na normalnym obiekcie stał się jedną z największych ofiar warunków, dzięki którym my z kolei cieszyliśmy się ze złota Kubackiego i srebra Stocha. O ile po pierwszej serii prowadził, o tyle ostatecznie był czternasty. Jedyne, czym mógł się wtedy pocieszyć, to brąz zdobyty w drużynie.

Kiedy ma się jednak sezon życia, to nie może wystarczyć. I zadra po czymś takim musi zostać. Tej zimy Kobayashi miał swoje problemy. Na początku pojawiał się głównie w drugiej dziesiątce konkursów. Z czasem zaczął regularnie zajmować miejsca 6-10, ale w Willingen i Klingenthal znów coś się popsuło. I gdy wydawało się, że nic z tego nie będzie, Ryoyu nagle wygrał w Zakopanem, a potem poprawił to też triumfem w Rasnovie (choć osiągniętym za sprawą dyskwalifikacji Graneruda). Wyrósł tym samym na jednego z głównych faworytów konkursów w Oberstdorfie.

Niewykluczone, że powalczy o złoty medal. Choć nie odpuszczą też pewnie i ci, którzy wygrywali dwa lata temu.

  1. Ktoś obroni tytuł

Opcje są dwie. Albo Markus Eisenbichler, albo Dawid Kubacki. Bardziej prawdopodobna? Ta pierwsza. Niemiec miałby naprawdę wspaniały sezon… gdyby nie Halvor Egner Granerud. Sam początek zimy sugerował zresztą, że to właśnie Markus będzie głównym kandydatem do walki o Kryształową Kulę. Potem wyskoczył Norweg i zaczął seryjnie wygrywać kolejne konkursy, a Eisenbichlerowi forma nieco się załamała. Nie zmienia to jednak faktu, że na podium stał już tej zimy siedem razy, w tym dwukrotnie wygrywając. A przed mistrzostwem świata z 2019 roku… nie triumfował w żadnym konkursie w całej swojej karierze. Choćby pod tym względem stoi więc na lepszej pozycji.

Jego forma? Cóż, naprawdę trudno coś o niej powiedzieć. W ostatnich trzech indywidualnych konkursach przed MŚ był 14., 12. i 30. Słabo, co? Niby tak, ale już w Oberstdorfie na treningach pokazuje się z naprawdę dobrej strony. Sam zresztą mówi, że ma asa w rękawie, którego może wykorzystać. – Rozpocząłem właśnie w taki sposób, jaki sobie wyobrażałem. Znam tę skocznię, więc jestem bardzo zrelaksowany. Wykonałem tu już około tysiąc skoków i po prostu bardzo ją lubię – mówił, cytowany przez portal sport1.de.

Kubacki faworytem do złota jest podobnego kalibru. Oczywiście, nie jest to jego skocznia, ale forma Dawida wskazuje na to, że jeśli wszystko się odpowiednio ułoży, może wskoczyć na podium. Zwycięstwo? O nie będzie bardzo trudno, ale na skoczni normalnej – gdzie tytułu przecież broni – ostatnio w Rasnovie zaprezentował się nieźle, podobnie na pierwszych treningach w Oberstdorfie. Pierwszych, bo wczoraj – podobnie jak Kamil Stoch i Piotr Żyła – odpoczywał. Sam mówił, że ma spore rezerwy, liczymy, że to pokaże.

I Dawid, i Markus mają o co walczyć. Ostatnim zawodnikiem, który zdobywał złoto na dwóch z rzędu mistrzostwach był Adam Małysz, który triumfował w Lahti na skoczni normalnej i w Predazzo na obu obiektach. Działo się to odpowiednio 20 i 18 lat temu. Kawał czasu.

  1. Andrzej Stękała zrobi Eisenbichlera

Jak pisaliśmy – Markus Eisenbichler nie wygrał ani jednego konkursu Pucharu Świata przed tym, jak został mistrzem świata. A wiecie, kto jeszcze nie ma triumfu w zawodach najwyższej rangi? Tak, zgadza się! Andrzej Stękała. Niedawno w Zakopanem był o krok – zabrakło mu 0,3 punktu. No, w pierwszym konkursie. W drugim został zdyskwalifikowany, ale o tym zapomnijmy. Zdarza się, po prostu.

Andrzej od początku sezonu prezentuje naprawdę świetną formę, zaliczając najlepszą zimę w karierze. Bywało, że nieco spalał się pod presją, zdarzył mu się gorszy okres pomiędzy jedną a drugą wizytą na Wielkiej Krokwi, ale po powrocie do Polski się odbudował. W Oberstdorfie w czasie Turnieju Czterech Skoczni był siódmy, skakał znakomicie. I jeśli liczyć na jego medal, to raczej na skoczni dużej, a więc w drugim konkursie indywidualnym na MŚ. W tym pierwszym – na skoczni normalnej – cudów po nim nie oczekujemy.

Potem jednak wszystko jest możliwe. I to nie tylko nasze zdanie. W ustach wielu ekspertów – i to nie tylko tych z Polski – Stękała przewija się jako czarny koń. Nic dziwnego zresztą. Andrzej sam na taką opinię tej zimy zapracował.

  1. Mistrz z kapelusza

A co jeśli wygrać miałby ktoś, po kim zupełnie się tego nie spodziewamy, robiąc „benkovicia”? O to będzie bardzo trudno. Głównie dlatego, że sędziowie i organizatorzy mają już wystarczająco wiele narzędzi w rękach, by do czegoś takiego nie dopuścić. Mogą obniżać lub podwyższać belkę, reagując na zmianę warunków (choć, oczywiście, często robią to nie w tempo), mogą też wstrzymywać konkurs, a w ostateczności pozostają przeliczniki za wiatr, choć te nie zawsze rekompensują poniesione straty.

Żeby pojawił się nowy Rok Benković, potrzebny byłby absolutnie zwariowany konkurs. Taki, w którym wszystkie te narzędzia by zawiodły. W którym właściwie nic nie trzymałoby się kupy, a logika poddałaby się już na długo przed jego zakończeniem. Konkurs, w którym wszyscy faworyci z jakiegoś powodu nie daliby rady, a ich kosztem wygrał ktoś, kto w teorii nie miał na to szans.

Skoki narciarskie. Rok Benkovic

Rok Benkovic Fot. Newspix

Innymi słowy: konkurs taki jak w Seefeld.

Serio, jeśli kiedyś miał się pojawić mistrz tak niespodziewany jak Benković – swoją drogą ostatni słoweński triumfator tej imprezy – to właśnie tam. Ale w Austrii na tym wariactwie skorzystali Polacy, którzy strategicznie odpuścili dobre skakanie w pierwszej serii (i tej wersji się trzymajmy), by zaatakować w drugiej. Trudno wyobrazić sobie, by coś podobnego mogło wydarzyć się w Oberstdorfie, bo – z perspektywy jury i wyłączając na moment naszą narodową dumę – tamte zawody były kompromitacją. Do drugiej takiej dopuścić w teorii nie można.

W teorii, bo skoki nadal potrafią się czasem wymknąć logice. Więc może i tym razem wydarzy się coś szalonego. Wiecie, Kazachowie jeszcze nigdy mistrza świata nie mieli…

  1. Dominacja Graneruda…

Tak naprawdę jednak wszelkie rozważania co do tego, kto zdobędzie mistrzostwo, należałoby podsumować hasłem, że kandydat do złotych medali – obu – jest jeden. Halvor Egner Granerud, jak już wspominaliśmy, jest w tym sezonie najlepszy. To dominator, gość, który od początku tej zimy, aż do chwili obecnej, jest po prostu najlepszy. Jasne, miewał gorsze konkursy, ale za każdym razem szybko się podnosił. Kilka razy mówiliśmy sobie, że „no teraz to już musi zacząć skakać gorzej”.

No i wiecie co? No i nie zaczynał.

Jeśli szukać faworyta na MŚ, to… właściwie nie trzeba go szukać. On od początku sezon jest w tym samym miejscu. Na treningach w Oberstdorfie też pokazuje, że formy wcale nie zgubił, a dyskwalifikacja w Rasnovie – przez którą stracił zwycięstwo – w żaden sposób go nie naruszyła. Zresztą wydaje się, że to już zupełnie inny gość, niż na początku sezonu, gdy wiele rzeczy potrafiło go wytrącić z równowagi.

Halvor nabrał doświadczenia, nadal skacze daleko i jest spokojny. Zresztą w takiej formie pewnie każdy by był. Jednak mistrzostwa świata to tylko dwa konkursy, ledwie cztery skoki. Przypadek Ryoyu Kobayashiego sprzed dwóch lat pokazuje, że niekoniecznie wygrać musi dominator. Więc może będzie inaczej?

  1. …lub jej brak

U Norwega jedna rzecz wygląda jednak intrygująco. O ile bowiem wygra Kryształową Kulę – co do tego nie mamy już wątpliwości – o tyle dwie najważniejsze imprezy sezonu, jakie do tej pory się odbyły, przegrał. Na mistrzostwach świata w lotach był drugi, o pół punktu za Karlem Geigerem, który tytuł zdobył niespodziewanie. Turniej Czterech Skoczni zgarnął za to Kamil Stoch, a Granerud stał się wtedy w Polsce tymczasowym wrogiem numer jeden za swoje komentarze po kolejnych konkursach.

Tak jak wspomnieliśmy – to już inny skoczek niż w tamtym okresie. A jednak nadal pozostają wątpliwości, czy i tym razem upora się z presją. I czy akurat nie pojawi się rywal, który zdoła wydrzeć mu zwycięstwo. – Granerud ma niesamowitą serię, trzeba zdawać sobie z tego sprawę. Ale nie jest maszyną. Markus Eisenbichler potrafił z nim wygrywać w jednej serii, choćby w Klingenthal, więc czemu nie może się to wydarzyć i teraz? Walka o medale jest otwarta – mówił Stefan Horngacher na sport.pl

Takie słowa właściwie mógłby też powtórzyć Michal Dolezal, jedynie podstawiając w miejsce Eisenbichlera któregokolwiek z podstawowej czwórki naszych skoczków. Podobnie mógłby rzecz też Hideharu Miyahira odnosząc się do Kobayashiego, czy nawet… Alexander Stoeckl, bo zdarzało się, że z Granerudem wygrywał na przykład Marius Lindvik.

Sprawa mistrzostwa pozostaje więc otwarta. Choć brak co najmniej jednego złota dla Graneruda będzie sensacją z naszej perspektywy, a z norweskiej  – wielkim rozczarowaniem.

  1. Polacy zgarną drużynowe złoto…

Udało się raz – w Lahti. Nigdy wcześniej Polacy w drużynie nie stali na najwyższym stopniu podium mistrzostw świata. Dwa lata później, w Innsbrucku, nie zmieścili się na nim w ogóle. W tym sezonie wydaje się jednak, że mogą nie tylko na nie wrócić, ale i wygrać całe zawody. To mały paradoks, bo w czasie trwającej zimy jeszcze drużynowego zwycięstwa nie odnieśli, choć podejścia mieli trzy. Za każdym razem znajdowali się jednak na podium.

Wygrywali Austriacy (dwa razy) i Norwegowie. Ci drudzy w tym gronie nie zaskakują, za to pierwsi pokazują, że drużynowo skakać potrafią, nawet gdy gorzej radzą sobie indywidualnie – bo ten sezon do ich wymarzonych z pewnością nie należy. Jednak Polacy zawsze byli blisko. Zwykle decydował jeden, może dwa gorsze skoki.

Naszą siłą z pewnością jest równa kadra. Mamy czterech gości, którzy przez większą część sezonu po prostu skaczą na swoim poziomie. Raz najlepszy jest Kamil Stoch, raz Dawid Kubacki, czasem Piotr Żyła, a bywa, że nawet Andrzej Stękała. Żaden z nich raczej nie zawodzi. Jasne, Andrzejowi w Zakopanem zdarzył się zły skok, przez który Polacy nie wygrali drużynówki. Ale taki jest urok tego sportu. I jak to powiedział wtedy Kamil Stoch – nie „przez Andrzeja” zajęli drugie miejsce, a „dzięki niemu”.

Teraz liczymy, że dzięki Andrzejowi i pozostałej trójce będziemy mogli cieszyć się ze złota. Oczywiście, rywale będą groźni. Norwegowie mają fenomenalnego Graneruda i zdolnych latać daleko Roberta Johanssona, Mariusa Lindvika czy Daniela-Andre Tandego. U Niemców poza Eisenbichlerem są Karl Geiger czy solidny Pius Paschke, a problem miewają jedynie z czwartym do ferajny. Austriacy zawsze zdolni są wystawić solidny zespół.

Jednak na tym tle wydaje się, że najlepiej prezentują się Polacy i Norwegowie. Między tymi kadrami powinna rozegrać się walka o mistrzostwo. Wiadomo, czyjego zwycięstwa byśmy chcieli.

  1. …a w mikście znów powalczą o niezłą lokatę

Tu na podium nie mamy co liczyć. Powiedzmy to sobie wprost. Jednak dwa lata temu przez jakiś czas wydawało się, że nasza kadra może otrzeć się nawet o medal. Ostatecznie skończyło się szóstym miejscu… i to powinien być szczyt naszych marzeń. Ale to już – biorąc pod uwagę, że w kobiecych skokach w Polsce wciąż trwa wielkie nadrabianie zaległości – naprawdę niezły wynik.

Poza naszym zasięgiem jest kilka reprezentacji: Niemcy, Austria, Norwegia, Słowenia i Japonia. Oczywiście, o ile nie wydarzy się nic nieprzewidzianego, co sprawiłoby, że któraś z nich odpadnie gdzieś po drodze lub straci mnóstwo punktów. Resztę ekip – przy dobrych skokach naszych pań i znakomitych panów – pewnie da się wyprzedzić. Zresztą w Rasnovie Polacy pokazali, że to właśnie szczyt ich możliwości. W składzie Dawid Kubacki, Kamil Stoch, Anna Twardosz i Kamila Karpiel wylądowali na siódmym miejscu.

Do Norwegii, która wygrała konkurs, stracili ponad sto punktów. Do podium niemal siedemdziesiąt. Taka to różnica. Ale już do Rosji niespełna pięć, a do Niemiec niecałych dwadzieścia. Ten pierwszy przykład pokazuje, że szóste miejsce jest blisko. Drugi – że gdyby coś nieprzewidzianego się wydarzyło, może być nawet lepiej, niż dwa lata temu.

  1. Znów będziemy dyskutować o notach sędziowskich

To chyba jedyny pewniak w tym zestawieniu. Co by się nie działo, narzekania będą. Bo Stocha ocenili zbyt nisko, Eisenbichlera zbyt wysoko, a Stękała to w ogóle powinien dużo lepsze noty dostawać. Sędziowie w Oberstdorfie w teorii dostali powtórki do dyspozycji (wreszcie!), ale nie działają tak, jak powinny, bo lądowanie pokazuje się zbyt późno.

Nie dziwi więc, że kibice będą się czepiać. Bo często jest czego. My mamy tylko jedno życzenie: żebyśmy nie musieli tłumaczyć notami tego, dlaczego nie zdobyliśmy medali. Niech inni używają ich jako wymówki, mówiąc o tym, czemu wyprzedzili ich Polacy.

SEBASTIAN WARZECHA

Fot. Newspix

Sebastian Warzecha

Opublikowane 26.02.2021 13:51 przez

Sebastian Warzecha

Fuksiarz
07.05.2021

Najwyższe wygrane w Fuksiarz.pl

Znacie to uczucie, kiedy nie wejdzie wam jeden mecz? Niestety, każdy je zna. Ale zdarzają się i tacy fuksiarze, którym kupony wchodzą rzutem na taśmę. W ostatniej akcji meczu. W doliczonym czasie gry. To coś, jak zdążyć z zakupami w sklepie minutę przed godziną dla seniorów. Wybraliśmy kilku szczęściarzy, do których los się uśmiechnął i […]
07.05.2021
Weszło
07.05.2021

Typuj zakłady na Galę Ekstraklasy w Fuksiarz.pl!

Starzyński z golem z rzutu wolnego po kursie 20.00? Makana Baku z dwoma golami do końca sezonu po kursie 15.00? Błażej Augustyn z żółtą kartką po kursie 4.00? Do tego możliwość obstawienia kto zgarnie nagrody Ekstraklasy? Fuksiarz.pl przygotował specjalnie dla was zakłady specjalne na Ekstraklasę. Nie mówcie, że nie ma okazji, bo byście zgrzeszyli. Czym […]
07.05.2021
Fuksiarz
07.05.2021

Puchar Fuksiarza. ROZPOCZĘŁA SIĘ WALKA O FINAŁ!

We wtorek i środę Liga Mistrzów. W czwartek Liga Europy. A dzisiaj my. Puchar Fuksiarza wchodzi w najbardziej bezwzględną fazę. Nadeszła pora na oddzielenie ziarna od plew, prawdziwych Kilerów od popierdółek. Nadszedł też czas pogardy dla przegranych, czas chwały dla zwycięzców. Półfinały naszego redakcyjnego pucharu rozpoczynają się już teraz. Pamiętajcie – całość nakręca Fuksiarz.pl, to […]
07.05.2021
Fuksiarz
01.05.2021

Valencia namiesza w walce o mistrzostwo Hiszpanii?

Czasy dla kibiców “Nietoperzy” są, jakie są. Valencia sama nie ma szans włączyć się do walki o tytuł, a w obecnym i poprzednim sezonie szczytem jej marzeń jest walka o miejsce w środku stawki. Ale nie oznacza to, że czołówka może traktować Los Murcielagos jak piniatę. Przekonał się o tym Real Madryt, który w Valencii przegrał 1:4, […]
01.05.2021
Fuksiarz
30.04.2021

Zakłady specjalne na Ekstraklasę! Kurs 15.00 na gola Świerczoka zza pola karnego

Jakub Świerczok z golem zza szesnastu metrów po kursie 15.00? Richmond Boakye z celnym strzałem – jakimkolwiek – po kursie 2.00? Legia wreszcie strzelająca z rzutu wolnego po kursie 20.00? Fuksiarz.pl przygotował specjalnie dla was zakłady specjalne na Ekstraklasę. Nie mówcie, że nie ma okazji, bo byście zgrzeszyli. Czym są zakłady specjalne na Ekstraklasę? To […]
30.04.2021
Weszło
28.04.2021

Czy Roma nawiąże walkę z Manchesterem United?

Włoskie zespoły poniosły w tym sezonie spektakularną klęskę w europejskich pucharach. Wyszła straszna bida z nędza. Na ich szczęście honoru tamtejszego futbolu klubowego dzielnie broni AS Roma. Rzymianie stoją przed szansą awansu do finału Ligi Europy, ale czeka ich bardzo trudne zadanie. Przeciwnikiem ekipy Paulo Fonseki będzie Manchester United, a pierwsze starcie tych drużyn odbędzie […]
28.04.2021
Inne sporty
11.05.2021

Walka Fury-Joshua 7 lub 14 sierpnia w Arabii Saudyjskiej

Wydawało się, że walka Tysona Fury’ego z Anthonym Joshuą musi odbyć się na Wembley. Cudownie byłoby zobaczyć dziewięćdziesiąt tysięcy fanów rozgrzanych do czerwoności, dopingujących swojego faworyta. A uwierzcie, brytyjscy fani boksu na największych galach potrafią zrobić atmosferę – zwłaszcza, kiedy walczy ze sobą ich dwóch reprezentantów. Ale nie tym razem. Dziś Eddie Hearn potwierdził, że […]
11.05.2021
Weszło
06.05.2021

Weszło Sport Tour – Kajakarstwo || Odcinek 5

Cykl #WeszłoSportTour​​​​ realizowany wraz z Totalizatorem Sportowym z okazji Jubileuszu 65-lecia spółki przedstawia sylwetki sportowców i tajniki ich dyscyplin sportowych. Zabierzemy Was także w podróż po obiektach sportowych, które są dofinansowane m. in. przez Totalizator Sportowy​​​​ ze środków przekazanych na Fundusz Rozwoju Kultury Fizycznej.
06.05.2021
Inne sporty
01.05.2021

Finał Ligi Mistrzów: ZAKSA Kędzierzyn Koźle – Itas Trentino

Na ten mecz czekają wszyscy fani siatkówki nad Wisłą. Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle przez cały sezon rozjeżdżała krajowych rywali niczym walec. Aż tu nagle przyszło finałowe starcie PlusLigi z Jastrzębskim Węglem, w którym kędzierzynianie sensacyjnie polegli, przegrywając tytuł mistrza Polski. Na rozpacz nie ma jednak czasu. Dziś, niecałe dwa tygodnie po porażce na polskim podwórku, […]
01.05.2021
Weszło
25.04.2021

UFC 261. Usman znokautował Masvidala, Namajunas ponownie z pasem

Na nic zdał się pełen obóz przygotowawczy. Niewiele dał fakt, że mógł w spokoju zbijać wagę i przygotować wydolność na pięciorundowy bój. Nie pomogły również przygotowania zapaśnicze. Jorge Masvidal znów nie zrobił krzywdy Kamaru Usmanowi. I tym razem przegrał starcie o pas nie na punkty, a przed czasem. Pas mistrza wagi półśredniej UFC wciąż spoczywa […]
25.04.2021
Weszło
25.04.2021

KSW 60. De Fries znów dał Narkunowi lekcję pokory. Profesura Ziółkowskiego

Oj, sporo się działo na dzisiejszej gali KSW 60. Phil de Fries w rewanżu po raz drugi pokonał Tomasza Narkuna i obronił pas wagi ciężkiej. Tym razem Anglik zakończył to starcie przed czasem – totalnie zdominował obie rundy, aż wreszcie sędzia musiał przerwać pojedynek, bo Narkun nie był w stanie się aktywnie bronić. Ponadto pas […]
25.04.2021
Inne sporty
18.04.2021

Hamilton wyszedł z kłopotów, ale tym razem nie pokonał Verstappena

Opady deszczu często oznaczają świetny wyścig i tak też było tym razem. GP Emilia Romagna oglądało się kapitalnie. W centrum wydarzeń znalazł się Lewis Hamilton. Brytyjczyk o niemal – przez swój błąd – nie stracił szansy na dobrą lokatę, ale uratowało go… przerwanie wyścigu, które miało miejsce po zderzeniu bolidów Valtteriego Bottasa i George’a Russela. […]
18.04.2021
Inne sporty
25.03.2021

Skoki narciarskie. Fatalne skoki Stocha i Kubackiego, świetny Ryoyu i groźny upadek Tandego

Ostrzyliśmy sobie zęby na dzisiejsze zawody, rozgrywane na słoweńskiej Letalnicy. Wszak to Planica, królowa wszystkich skoczni, obiekt dalekich lotów. W ostatnim akcie tegorocznego Pucharu Świata liczyliśmy też na niezłe skoki Polaków. We wczorajszych kwalifikacjach Andrzej Stękała i Dawid Kubacki dali nam nadzieję na dobry wynik. Nie przekreślaliśmy też szans Piotrka Żyły, który w ostatnich dwóch […]
25.03.2021
Inne sporty
06.03.2021

Brąz, który smakuje nieco gorzko. Polacy trzeci w drużynówce

To zdecydowanie był konkurs, który trzymał w napięciu. Polscy skoczkowie walczyli o złoty medal mistrzostw świata w Oberstdorfie i mieli go – chciałoby się powiedzieć – na wyciągnięcie ręki. Wystarczyło, żeby, skaczący jako ostatni w całych zawodach, Dawid Kubacki wyczarował około 137 metrów. Ale niestety – zabrakło odległości, Biało-Czerwoni spadli ostatecznie na trzecie miejsce. Rozczarowanie? […]
06.03.2021
Inne sporty
05.03.2021

Boję się, że konkurs drużynowy skończymy między czwartym a szóstym miejscem

Mistrzostwa świata w skokach narciarskich dostarczały nam w ostatnich latach niespodziewanych rozstrzygnięć, a także kontrowersji. Nie inaczej było dzisiaj – konkursowi w Oberstdorfie towarzyszyły gęste opady śniegu, a zawodnicy mieli nieraz problemy z lądowaniem. Dwóch kandydatów do podium – Ryoyu Kobayashi i Markus Eisenbichler – nie zdołało nawet ustać swojego skoku. W tej sytuacji porozmawialiśmy […]
05.03.2021
Inne sporty
05.03.2021

Kraft mistrzem świata w Oberstdorfie. Żyła znów najlepszy z Polaków – był czwarty

Tym razem nie było niespodzianki. Uważany przez wielu za faworyta mistrzostw świata na dużej skoczni Stefan Kraft wywalczył tytuł. Zdobył go w identycznym stylu, jak Piotr Żyła na normalnym obiekcie – był liderem po pierwszej serii i to prowadzenie udało mu się utrzymać. Niestety, poza zawodnikiem z Wisły Biało-Czerwoni byli dziś dla rywali tłem. Żyła […]
05.03.2021
Weszło FM
04.03.2021

Piątek z Weszło FM – Ekstraklasa i MŚ w skokach

Najbliższy piątek, jak i cały weekend zapowiada się niezwykle sportowo. Poza meczami Ekstraklasy i lig zagranicznych czekają nas bowiem Mistrzostwa Świata w skokach narciarskich na dużym obiekcie oraz Halowe Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce w Toruniu. Jutro w naszej ramówce nie zabraknie ciekawych pozycji. Oto szczegóły: 7:00 – 10:00 – “Dwójka bez sternika” – Kamil Gapiński […]
04.03.2021
Inne sporty
03.03.2021

Halvor Egner Granerud ma koronawirusa! Co z Norwegami?

Halvor Egner Granerud z jednej strony jest w tym sezonie dominatorem. Z drugiej jednak – w najważniejszych momentach albo brakuje mu zimnej krwi, albo ma niesamowitego pecha. Przegrał Turniej Czterech Skoczni, na mistrzostwach świata w lotach był o pół punktu gorszy od Karla Geigera, a w konkursie na normalnej skoczni w Oberstdorfie wylądował tuż za […]
03.03.2021
Anglia
11.05.2021

Leicester City pokonuje Manchester United C i przybliża się do Ligi Mistrzów

Zdarzają się w futbolowym świecie sytuacje, gdzie kluby muszą grać co trzy dni. Ba! Tak zdarza się bardzo często. Jednakże maraton, który ma przed sobą Manchester United jest już czymś innym, czymś relatywnie nowym. Nic więc dziwnego, że tam gdzie Ole Gunnar Solskjaer może, tam odpuszcza. W dużej mierze dzięki temu Leicester City było w […]
11.05.2021
Serie A
11.05.2021

Andrea, co poszło nie tak?

Czy polskie kluby mogą nauczyć czegoś europejską czołówkę? Oczywiście. Nie, to nie ironia. Przecież Andrea Agnelli zna się z Dariuszem Mioduskim, a wystarczyło spytać kumpla po fachu i wiedziałby, że zatrudnianie gościa bez żadnego doświadczenia do sterowania największym klubem w kraju, nie jest najlepszym pomysłem. Ale Agnelli z ziomkami z Legii nie pogadał, więc Andrea […]
11.05.2021
Inne sporty
11.05.2021

Walka Fury-Joshua 7 lub 14 sierpnia w Arabii Saudyjskiej

Wydawało się, że walka Tysona Fury’ego z Anthonym Joshuą musi odbyć się na Wembley. Cudownie byłoby zobaczyć dziewięćdziesiąt tysięcy fanów rozgrzanych do czerwoności, dopingujących swojego faworyta. A uwierzcie, brytyjscy fani boksu na największych galach potrafią zrobić atmosferę – zwłaszcza, kiedy walczy ze sobą ich dwóch reprezentantów. Ale nie tym razem. Dziś Eddie Hearn potwierdził, że […]
11.05.2021
Anglia
11.05.2021

Ostatni lot nad sowim gniazdem. Sheffield Wednesday spadło do trzeciej ligi

Anglicy są przyzwyczajeni do upadku dużych marek, być może nawet bardziej niż Polacy. Przypadki Sunderlandu i Portsmouth to oczywiście najbardziej medialne historie, ale konsekwentnie, rok w rok, do tego grona dołącza ktoś nowy. Tym razem wypadło na Sheffield Wednesday, które spadło z Championship nie do końca z powodów boiskowych.  Jeśli Kraków i Sheffield miałyby zostać […]
11.05.2021
Bundesliga
11.05.2021

Niekończąca się opowieść – Bayern nie opuszcza tronu

Jeżeli ktoś przypadkowo spojrzy na tabelę Bundesligi, może dojść do wniosku, że Bayern Monachium dość łatwo wywalczył dziewiąte z rzędu mistrzostwo Niemiec. Na dobrą sprawę, to już od ponad miesiąca “Die Roten” byli niemal pewni końcowego triumfu. Ponownie na finiszu mają pokaźną przewagę punktową, a gdyby nie brak kibiców i niemożność hucznego celebrowania sukcesu, wszystko […]
11.05.2021
Weszło
11.05.2021

Podbeskidzie bliskie utrzymania, Piast z małymi szansami na puchary

Z tą naszą “Niewydrukowaną tabelą” jest tak, że im bliżej końca sezonu zaczynamy rozkminiać “co by się stało, gdybyśmy żyli w świecie idealnym bez błędów sędziowskich”. No i na kolejkę przed końcem widzimy: bliżej utrzymania byłoby Podbeskidzie, a nie Stal. A gra o czwarte miejsce premiowane awansem do pucharów wcale nie zależałoby tylko od Piasta […]
11.05.2021
Hiszpania
08.05.2021

­Najważniejsza kolejka sezonu? W La Liga faworyci zagrają ze sobą

Na takie weekendy się czeka. Już dziś Barcelona podejmie Atlético, a jutro Real zmierzy się z Sevillą. Wszystkie te cztery zespoły nadal liczą się w walce o mistrzostwo Hiszpanii. I choć po tej kolejce każdemu z nich zostaną jeszcze trzy kolejne mecze, może okazać się, że to ona będzie w rozgrywce o tytuł najważniejsza. Każdy […]
08.05.2021
Hiszpania
22.04.2021

Superligi nie ma, ale jest SuperKarim. Real łatwo wygrywa z Cadiz

Projekt Superligi, która miała odmienić europejski futbol, upadł wręcz spektakularnie. Florentino Pérez, firmujący go swoją osobą, znalazł się pod dużą presją, pojawiły się nawet plotki o tym, że naciska się na niego, by odszedł z funkcji prezydenta Realu Madryt. Jeśli coś mogło poprawić mu humor, to tylko dobry mecz Królewskich z Cádiz. Piłkarze nie zawiedli […]
22.04.2021
Inne sporty
21.03.2021

KSW. Walka wieczoru była żartem, ale wcześniejsze – znakomite!

Mariusz Pudzianowski w minutę i dwanaście sekund wygrał swoją dzisiejszą walkę. I właściwie na tym można by skończyć jej opis. Z powodów zdrowotnych, przez które wypadł jego pierwotny rywal, ten pojedynek był właściwie tylko pokazaniem się “Pudziana” w klatce po dłuższej nieobecności. Wcześniej jednak działo się na KSW wystarczająco dużo, byśmy nie narzekali na to, […]
21.03.2021
Hiszpania
17.03.2021

Jan Oblak. Najlepszy bramkarz świata, który znów może uratować Atlético

Jan Oblak jest najlepszym bramkarzem na świecie. Z tą tezą można się kłócić, ale nie można nie wziąć jej pod rozwagę. Słoweniec chroni dostępu do bramki Atlético od lat i ani na moment nie schodzi poniżej poziomu, który powoduje, że można o nim pisać jako najlepszym. A swoją przygodę z piłką zaczynał, oglądając ojca, grającego […]
17.03.2021
Inne sporty
07.03.2021

Jan Błachowicz. 16 ciekawostek o nadal panującym mistrzu UFC

Jan Błachowicz w znakomitym stylu obronił pas mistrzowski UFC w starciu z Israelem Adesanyą, zostając pierwszym pogromcą Nigeryjczyka w MMA. Że walczyć potrafi – to jednak wiedzieliśmy już wcześniej. Udowadniał to wielokrotnie, w trakcie całej swojej długiej i krętej drogi do mistrzostwa. Są jednak rzeczy, które w życiorysie Janka wypadają interesująco, a rzadko się o […]
07.03.2021
Inne sporty
03.03.2021

Halvor Egner Granerud ma koronawirusa! Co z Norwegami?

Halvor Egner Granerud z jednej strony jest w tym sezonie dominatorem. Z drugiej jednak – w najważniejszych momentach albo brakuje mu zimnej krwi, albo ma niesamowitego pecha. Przegrał Turniej Czterech Skoczni, na mistrzostwach świata w lotach był o pół punktu gorszy od Karla Geigera, a w konkursie na normalnej skoczni w Oberstdorfie wylądował tuż za […]
03.03.2021
Liczba komentarzy: 1
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Nie jestem robotem
Nie jestem robotem
2 miesięcy temu

1. Norwegowie to najlepsza druzyna, powinna zdominowac konkurs, ale oby nie wygral Granerud, ktoremumiejmy nadzieje powinie sie noga jak zawsze w wazniejszych momentach, poza tym on jest znany w tym roku, w nastepnym roku maszyna losujaca wylosuje jakiegos nowego zajaca, nie kupuje tego.

2. Betclic jest do dupy bukmacherem, totalny zlom. Tak sie szczyca legalnoscia, polskoscia, do teraz nie ma oferty a maja na jakies rugby 13 czy Unihokej. Niech spada ta pseudofirma. Nawet fortuna widze zdjela oferte a zatem niechsie ciagnie, o takich krzakach jak lvbet nie wspominam. Wspolczuje wam ja k macie tam do wyboru tylko takie gowniane firmy jak sts, fortuna, betclic i tak dalej

3. Kleska Polakow jak na mistrzostwach w pilce nozna. Nic nie skacza oddluzszego czasu i takiego farta jak 2 lata temu napewno nie bedzie

4. Bardzo wysokie kursy na Kobayashiego. Czemu? Chyba wiedza ze jest jakas kontuzja

5. Zdumiewajaco niskie kursy na Laniska. Co on wygral ?Jedne zawody?

A zatem:

2. Lanisek wygra 9 bwin 10j
3. Lindvik wygra 21 bwin 10j
4. Johansson wygra 21 bwin 10j
5. Tande wygra 17 bwin 2 j (tak tylko dwie jednostki na pokrycie strat)

Moze gdzies tam kursy pojawia sie wyzsze, ale na stssa zlodziejskie (Lanisek 4,50 haha, no chyba ze dowolny z dwoch konkursow wygra to by jeszcze uszlo ale nie, sts to zlodzieje, bo na Graneruda nie daja 2,50 skoro maja ta pozanizane kursy na innych tylko 1,70)

Suche Info
11.05.2021

Double-double Piotra Zielińskiego!

Piotr Zieliński jeszcze nigdy w swojej karierze nie notował takich liczb. Biorąc pod uwagę Serie A i Ligę Europy, Polak wykręcił już double-double! Przyklepał je dziś z Udinese (mecz wciąż trwa). Zieliński wpisał się na listę strzelców dobijając strzał Osimhena. To jego dziesiąta bramka w sezonie. Ósmy gol Piotra Zielińskiego w tym sezonie ligowym! ⚽ […]
11.05.2021
Anglia
11.05.2021

Leicester City pokonuje Manchester United C i przybliża się do Ligi Mistrzów

Zdarzają się w futbolowym świecie sytuacje, gdzie kluby muszą grać co trzy dni. Ba! Tak zdarza się bardzo często. Jednakże maraton, który ma przed sobą Manchester United jest już czymś innym, czymś relatywnie nowym. Nic więc dziwnego, że tam gdzie Ole Gunnar Solskjaer może, tam odpuszcza. W dużej mierze dzięki temu Leicester City było w […]
11.05.2021
Suche Info
11.05.2021

Manchester City mistrzem Anglii!

Manchester United przegrał z Leicester 1:2 (Solskjaer wyszedł rezerwowym składem), co oznacza, że Manchester City przyklepał tytuł mistrza Anglii. Ekipa Guardioli ma dziesięć punktów przewagi nad United i już nie da się przeskoczyć jej w tabeli Premier League. Dla City może to być najlepszy sezon w historii klubu. Zdarzyło im się wprawdzie zdobyć już wcześniej […]
11.05.2021
Suche Info
11.05.2021

Mbappe stawia warunek: przedłuży kontrakt, jeśli dostanie zgodę na IO

Kylian Mbappe nie zamierza latem odpoczywać. Po intensywnym sezonie chce wziąć udział nie tylko w mistrzostwach Europy, ale i w – zdaniem „L’Equipe” – Igrzyskach Olimpijskich. Euro kończy się 11 lipca, Igrzyska zaczynają 23 lipca, a kończą 7 sierpnia. Oznaczałoby to, że Francuz musiałby odpocząć na początku przyszłego sezonu. W momencie, kiedy PSG przygotowuje się […]
11.05.2021
Suche Info
11.05.2021

Borna Sosa. Chciał grać dla Niemiec, nie zagra nigdzie?

Borna Sosa to jeden z ciekawszych lewych obrońców w Bundeslidze. Pochodzi z Chorwacji, grał dla młodzieżówek, ale nigdy nie dostał powołania dla dorosłej reprezentacji. Zainteresowała się nim więc niemiecka federacja. I namówiła do tego, by przyjął niemieckie obywatelstwo. Procedura była bardzo prosta, gdyż jego matka urodziła się w Berlinie. Sam Sosa nie ukrywał, że nie […]
11.05.2021
Serie A
11.05.2021

Andrea, co poszło nie tak?

Czy polskie kluby mogą nauczyć czegoś europejską czołówkę? Oczywiście. Nie, to nie ironia. Przecież Andrea Agnelli zna się z Dariuszem Mioduskim, a wystarczyło spytać kumpla po fachu i wiedziałby, że zatrudnianie gościa bez żadnego doświadczenia do sterowania największym klubem w kraju, nie jest najlepszym pomysłem. Ale Agnelli z ziomkami z Legii nie pogadał, więc Andrea […]
11.05.2021
Suche Info
11.05.2021

Piłkarz Premier League w ulicznej naparzance [WIDEO]

Sheffield United leci z Premier League. Jakby kłopotów w tym klubie było mało, Oli McBurnie – napastnik Sheffield szkockiego pochodzenia – został aresztowany. Powód? Piłkarz uwikłał się w uliczną bójkę. Miał pecha, bo zajście zostało uwiecznione przez kamerę. Choć McBurniemu trzeba oddać, że zrobił wiele, by unicestwić ulicznego reportera (czytaj: sprzedał buta w kamerę). Bójkę […]
11.05.2021
Suche Info
11.05.2021

Boniek: – Nie podobała mi się manifestacja Błaszczykowskiego

Zbigniew Boniek udzielił wywiadu portalowi meczyki.pl. Prezes PZPN porusza wiele kwestii organizacyjnych wokół nadchodzącego Euro. Wypowiedział się także na temat ostatniego gestu Jakuba Błaszczykowskiego. – Regularnie oglądam ligę i muszę szczerze powiedzieć, że nie podobała mi się manifestacja Kuby Błaszczykowskiego po strzelonym golu. To było ostentacyjne pokazanie, co myślę o trenerze, którego sam zatrudniłem. Kuba […]
11.05.2021
Suche Info
11.05.2021

Jak co sezon: Marco Paixao królem strzelców 2. ligi tureckiej

Jeśli się starzeć, to tak, jak bracia Paixao. Flavio może niebawem złamać granicę stu goli w Ekstraklasie, a Marco… wymiata na zapleczu tureckiej Super Lig. Portugalczyk został po raz trzeci z rzędu królem strzelców. Jego dorobek bramkowy w Altay SK jest niebywały: 18/19 – 29 bramek 19/20 – 22 bramki 20/21 – 22 bramki Ale […]
11.05.2021
Suche Info
11.05.2021

Veratti opuści Euro? Pauza potrwa od 4 do 6 tygodni

Reprezentacja Włoch na Euro bez Marco Verattiego? Taki scenariusz jest nie tylko możliwy, ale i prawdopodobny. Piłkarz nie zagrał w ostatnim meczu ligowym PSG ze względu na uraz. Dziś PSG poinformowała o tym, jakie są rokowania. No cóż – nie najlepsze. W oficjalnym komunikacie można przeczytać, że Włoch będzie pauzował od czterech do sześciu tygodni. […]
11.05.2021
Inne sporty
11.05.2021

Walka Fury-Joshua 7 lub 14 sierpnia w Arabii Saudyjskiej

Wydawało się, że walka Tysona Fury’ego z Anthonym Joshuą musi odbyć się na Wembley. Cudownie byłoby zobaczyć dziewięćdziesiąt tysięcy fanów rozgrzanych do czerwoności, dopingujących swojego faworyta. A uwierzcie, brytyjscy fani boksu na największych galach potrafią zrobić atmosferę – zwłaszcza, kiedy walczy ze sobą ich dwóch reprezentantów. Ale nie tym razem. Dziś Eddie Hearn potwierdził, że […]
11.05.2021
Suche Info
11.05.2021

Laporte zagra na Euro, ale… dla Hiszpanii

Aymeric Laporte to ciekawy przypadek. Ma 26 lat, od kilku sezonów gra w Manchesterze City, kosztował 65 milionów euro, a nigdy nie zadebiutował reprezentacji Francji. Obrońca uznał więc, że skorzysta ze swoich baskijskich korzeni. Według informacji „Marki” piłkarz City ma dostać jutro hiszpańskie obywatelstwo. Hiszpański magazyn uważa, że Laporte znajdzie się tym samym w kadrze […]
11.05.2021
Suche Info
11.05.2021

Żona Vesovicia kontratakuje: – Boicie się pozwolić mu grać!

Nie wiemy, czy Tamara Vesović, żona Marko, ma rację. Nie wiemy też, czy pomaga swojemu mężowi, czy jednak wyrządza szkodę. Wiemy jednak, że ma do powiedzenia dużo i wypowiada się bardzo chętnie. Dziś znów na Instagramie stanęła murem za swoim partnerem. Pani Tamara wrzuciła maila od jednego z dziennikarzy, w którym ten prosi o rozmowę […]
11.05.2021
Suche Info
11.05.2021

Boguski: – Jean Carlos powiedział prawdę

Rafał Boguski żegna się z Wisłą Kraków. Ikona „Białej Gwiazdy” z ostatnich lat udzieliła wywiadu „Gazecie Krakowskiej”. Odnosi się do ostatnich wydarzeń w Wiśle i konflikcie z Peterem Hyballą. Boguski brał udział w symbolicznej celebracji gola Jakuba Błaszczykowskiego, który po strzelonej bramce podbiegł do Kazimierza Kmiecika, którego Hyballa chciał się pozbyć. – Jestem zdania, że […]
11.05.2021
Anglia
11.05.2021

Ostatni lot nad sowim gniazdem. Sheffield Wednesday spadło do trzeciej ligi

Anglicy są przyzwyczajeni do upadku dużych marek, być może nawet bardziej niż Polacy. Przypadki Sunderlandu i Portsmouth to oczywiście najbardziej medialne historie, ale konsekwentnie, rok w rok, do tego grona dołącza ktoś nowy. Tym razem wypadło na Sheffield Wednesday, które spadło z Championship nie do końca z powodów boiskowych.  Jeśli Kraków i Sheffield miałyby zostać […]
11.05.2021
Suche Info
11.05.2021

Trzech piłkarzy żegna się ze Śląskiem Wrocław

Israel Puerto, Mathieu Scalet i Maciej Wilusz po zakończeniu tego sezonu odejdą ze Śląska Wrocław. Puerto ostatnio nie był w najwyższej formie, ale klub chciał zatrzymać. Hiszpan jednak nie wyrobił limitu potrzebnego do automatycznego przedłużenia umowy, a porozumienie w sprawie normalnego przedłużenia kontraktu okazało się niemożliwe.  – Oczekiwania Israela Puerto i reprezentującej go agencji są […]
11.05.2021
Bundesliga
11.05.2021

Niekończąca się opowieść – Bayern nie opuszcza tronu

Jeżeli ktoś przypadkowo spojrzy na tabelę Bundesligi, może dojść do wniosku, że Bayern Monachium dość łatwo wywalczył dziewiąte z rzędu mistrzostwo Niemiec. Na dobrą sprawę, to już od ponad miesiąca “Die Roten” byli niemal pewni końcowego triumfu. Ponownie na finiszu mają pokaźną przewagę punktową, a gdyby nie brak kibiców i niemożność hucznego celebrowania sukcesu, wszystko […]
11.05.2021
Suche Info
11.05.2021

Buffon potwierdził, że latem odchodzi z Juventusu

Gianluigi Buffon odejdzie z Juventusu po zakończeniu tego sezonu. Plotkowano na ten temat od dłuższego czasu i tym razem w pogłoskach było więcej niż ziarno prawdy. Do pewnego momentu wydawało się, że Buffon pozostanie w Turynie, ale potem media zaczęły informować, że jednak spodziewał się częstszej gry w tym sezonie. Na dziś 43-latek wystąpił w […]
11.05.2021