Program Młodzieżowiec 2.0, który zastąpił Pro Junior System oraz przepis o młodzieżowcu, przyniesie miliony klubom odważnie stawiającym na młodzież. W Ekstraklasie do podziału będzie dziesięć milionów złotych. Jak zostaną rozdysponowane? Oto szacunkowy podział pieniędzy.
W zakończonym sezonie Ekstraklasy kluby rywalizowały nie tylko o miejsce w tabeli, ale też o premię za minuty młodzieżowców. Punktowali nie tylko ci, którzy grali w swoim zespole, ale także wypożyczeni zawodnicy, więc ostateczne zestawienie może jeszcze ulec zmianie. Portal Weszło dotarł jednak do przybliżonych kwot, które trafią na konta klubów z najwyższej klasy rozgrywkowej. Kto zarobi najwięcej?
Ekstraklasa. Lech, Zagłębie, Jagiellonia – oni zarobią miliony za stawianie na młodzież
Dla nikogo nie może być zaskoczeniem fakt, że najwięcej na grze młodzieży zyska Lech Poznań. Mistrz Polski w minionym sezonie zebrał ponad czternaście tysięcy punktów i wyraźnie wyprzedził rywali. W tle trwała zacięta walka pomiędzy Jagiellonią Białystok, która była wiceliderem na półmetku, oraz Zagłębiem Lubin, które wysunęło się na drugą pozycję w dalszej części sezonu. Jaga odskoczyła, gdy talenty nabijały minuty w Europie. Miedziowi zyskali na grze wypożyczonych zawodników.
Tylko te trzy kluby zainkasują ponad milion złotych brutto z łącznej puli dziesięciu milionów w polskiej walucie. Jedynym zespołem, który nie zarobi nawet grosza, będzie Radomiak. W Radomiu zaliczyli wstydliwe zero, gdy mówimy o punktach za minuty młodych, polskich piłkarzy.
Tak wygląda pełne, szacunkowe zestawienie podziału pieniędzy w ramach programu Młodzieżowiec 2.0:
- Lech Poznań – 2,28 mln zł
- Zagłębie Lubin – 1,91 mln zł
- Jagiellonia Białystok – 1,77 mln zł
- Motor Lublin – 0,85 mln zł
- Pogoń Szczecin – 0,73 mln zł
- Legia Warszawa – 0,72 mln zł
- Górnik Zabrze – 0,39 mln zł
- Piast Gliwice – 0,38 mln zł
- Raków Częstochowa – 0,28 mln zł
- Korona Kielce – 0,15 mln zł
- Arka Gdynia – 0,12 mln zł*
- Widzew Łódź – 0,08 mln zł
- Bruk-Bet Termalica Nieciecza – 0,06 mln zł*
- Wisła Płock – 0,05 mln zł
- Cracovia – 0,04 mln zł
- Lechia Gdańsk – 0,01 mln zł*
- GKS Katowice – 0,01 mln zł
- Radomiak Radom – 0 zł
*Spadkowicze – Bruk-Bet Termalica Nieciecza, Arka Gdynia i Lechia Gdańsk – otrzymają 50% kwoty, co uwzględniono w tabeli.
Grono klubów, które mają nad czym pracować, jest spore. Sześciu ekstraklasowiczów nie przekroczyło progu stu tysięcy złotych nagrody za grę młodzieży. Spora grupa punktowała tylko dzięki wypożyczonym zawodnikom. Zero w lidze zaliczyły: Górnik Zabrze, Raków Częstochowa, Korona Kielce, Widzew Łódź, Wisła Płock, Cracovia, Lechia Gdańsk, GKS Katowice i Radomiak. Aż połowa stawki nie zdobyła więc choćby punktu za wystawianie młodzieżowców w Ekstraklasie.
Ostateczne rozliczenia mogą się jeszcze nieco różnić, to kwoty szacunkowe. Na zapleczu elity program Młodzieżowiec 2.0 ma nawet wyższe nagrody – ich pula wynosi dwanaście milionów złotych brutto. Najlepsza w stawce była Stal Rzeszów, najsłabiej wypadł Łódzki Klub Sportowy.
ZOBACZ RÓWNIEŻ
SZYMON JANCZYK
fot. Newspix