Niedźwiedź: Kadra Polski jest mocniejsza od tej Rasmussena

Opublikowane 03.12.2021 16:27 przez

Sebastian Warzecha

Już dziś swoje występy w mistrzostwach świata w piłce ręcznej rozpocznie reprezentacja Polski kobiet. W pierwszym meczu Polki zmierzą się z Serbkami (20.30), w grupie mają też Rosję i Kamerun. Na co stać nasze zawodniczki? Jak mocną mamy kadrę? Czemu nie ma w niej Karoliny Kudłacz-Gloc? Jakim trenerem jest Arne Senstad? Rozmawialiśmy z Iwoną Niedźwiedź, byłą reprezentantką Polski, a dziś między innymi komentatorką telewizyjną.

Zacznijmy od ważnego pytania: jakim cudem my w ogóle gramy w tych mistrzostwach świata? Polki przecież przegrały baraże z Austrią, a jednak w samej imprezie wystąpią.

Dostałyśmy dziką kartę. Polki rzeczywiście przegrały eliminacje, ale zadziałały dobre relacje polskich włodarzy z IHF [Międzynarodową Federacją Piłki Ręcznej], przez które jesteśmy na tym turnieju. I fajnie, bo – być może wiele osób uzna, że jestem szurnięta – od dwóch albo trzech lat uważam, że personalnie ten zespół jest dużo mocniejszy od tego, który do dyspozycji miał Kim Rasmussen, nasz poprzedni selekcjoner. Choć wiem, że jest kilka moich koleżanek, które już nie grają w reprezentacji i pewnie by z tym polemizowały.

Po czym wnosisz? Wy jednak dwukrotnie zajmowałyście czwarte miejsce na mistrzostwach świata. Skoro one są mocniejsze, to powinny zdobyć medal.

W sporcie nic nie jest tak zerojedynkowe. Są jeszcze pewne czynniki, które muszą zagrać. Potrzebna jest doza szczęścia, czasem dobry układ grup, przeciwnik, dyspozycja dnia… Jak patrzymy na poszczególne pozycje, to dziś na tym turnieju słabszy jest chyba tylko obrót, bo obie obrotowe, które ma do dyspozycji Arne Senstad, wracają po urazach. Asia Szarawaga miała bardzo długą przerwę od grania, Sylwia Matuszczyk nieco krótszą. Pewnie marzeniem wielu osób byłoby też, żeby na tym obrocie grała Asia Drabik, ale ona chwilowo rozstała się z reprezentacją ze względu na problemy zdrowotne. Szkoda, bo to fantastyczna zawodniczka, pewnie najlepsza z tej trójki. Świetnie gra w Zagłębiu Lubin, ma znakomitą skuteczność i bardzo dobrze broni. Szkoda, że te problemy są na tyle poważne, że musiała zrezygnować z gry w kadrze.

A czemu w reprezentacji nie ma Karoliny Kudłacz-Gloc? To jedna z tych dziewczyn, którą kojarzyć mogą nawet ludzie nie interesujący się piłką ręczną kobiet. Dla wielu jest ona też pewnie symbolem kadry i walki w ataku.

Teraz trochę odgrzewamy kotleta z października… Przede wszystkim nie ma jej dlatego, że taką decyzję podjął sztab szkoleniowy, zresztą sporo było wokół tego szumu.

A zgadzasz się z tą decyzją?

Ostatnio mam takie wrażenie, że – i popłynę tu trochę filozoficznie – przez to, że dano ludziom możliwość komentowania w Internecie, wszyscy zrobili się ekspertami od wszystkiego. Mi się marzy, byśmy wrócili do czasów, w których zawodnik był od grania, trener od trenowania, kibic od kibicowania i tak dalej. Jak można polemizować z decyzją sztabu szkoleniowego? Jeśli to będzie nietrafiona decyzja, to jej konsekwencje poniesie Arne Senstad i być może inni ludzi, którzy ją podejmowali.

Patrząc obiektywnie – Karolina mimo zaawansowanego wieku gra bardzo dobrze, jest w świetnej dyspozycji. Trudno zarzucić jej brak formy, pod tym względem się broni. W sporcie zespołowym są jednak jeszcze inne czynniki. Cała sprawa jest też owiana dość dużą tajemnicą. Obie strony, gdy zostały o ten temat zapytane, prezentują dwie różne wersje.

Jakie?

Karolina mówi, że została źle potraktowana, trochę oszukana. Trener Senstad twierdzi, że temat był poruszony wcześniej, a Karolina została o wszystkim poinformowana. On nie widzi problemu w tym, że podjął taką decyzję, bo miał do niej prawo. A stanowisko samej, utytułowanej i doświadczonej zawodniczki jest takie, że prawa do tego nie miał i powinien jej dać zakończyć karierę w reprezentacji na własnych warunkach. I tu wracamy do tego początku – zawodnik jest od grania, trener od trenowania.

ODBIERZ PRAWDZIWY CASHBACK NA START! 50% DO 500 ZŁ W FUKSIARZ.PL

Trochę tego nie rozumiem. Hasłem ważnym dla Arne jest chyba to, by odświeżyć i odmłodzić reprezentację. Nie da się jednak złożyć kadry z samych młodych zawodniczek, musi być w niej trochę doświadczenia. Rozumiem, że mamy Kingę Achruk, ale jednak ta decyzja trochę mnie dziwi. Bo czy nas stać na to, żeby takiej zawodniczki jak Karolina się pozbyć? Chyba że jedziemy na te mistrzostwa po naukę. Bo jeśli mamy jakieś ambicje sportowe, to do końca tego nie kupuję.

Czy nas stać? To jest pytanie, które i ja sobie zadałam, gdy temat był wałkowany w telewizji. Ta impreza odpowie na to, czy nas stać. Pojawiają się zresztą głosy, że to była decyzja podjęta dla dobra grupy.

Brzmi to, jakby każdy się bał powiedzieć, że Karolina rozsadzała grupę od środka. Bo sportowego sensu w tej decyzji nadal nie widzę.

Dotykamy bardzo delikatnej sfery interpersonalnej. Pewnie nikt nikomu nie chce wystawiać brzydkiej laurki. Muszę przyznać, że jeśli był ten problem interpersonalny – bo cały czas mało wiemy o szczegółach sprawy – to oczekiwałabym od trenera Senstada, że jako doświadczony szkoleniowiec, pracujący długo w kobiecej piłce ręcznej, będzie w stanie ten problem rozwiązać. W sportach zespołowych tarcia w drużynie pojawiają się bardzo często, zwłaszcza, gdy mówimy o kobietach. Dobrze byłoby wiedzieć, jak je rozwikłać. Pojawiają się informacje, że to był główny powód podjęcia tej decyzji, więc trzeba sobie zadać pytanie: czy tego problemu nie dało się rozwiązać, czy też trener Arne Senstad nie wiedział, jak to zrobić?

W naszej grupie są Serbki, Rosjanki i reprezentantki Kamerunu. Rosjanki to wicemistrzynie olimpijskie, Serbki są groźne, Kamerunki to raczej egzotyka. Wychodzą dalej trzy drużyny z czterech, więc rozumiem, że awans to takie minimum przyzwoitości?

Tak. W dzisiejszym meczu na przykład faworytkami są Serbki, ale to też już drużyna bez Dragany Cvijić, bez Andrei Lekić i bez kilku innych zawodniczek.

Zachowując proporcje: czy to tak, jakby kadra Bogdana Wenty straciła czterech czy pięciu liderów, skoro nie ma tych dziewczyn? Rzeczywiście trudno będzie bez nich?

Biorąc pod uwagę, że Andrea Lekić była w 2013 roku wybierana najlepszą zawodniczką na świecie, to jest to spore osłabienie. Inna sprawa, że nie grała w meczach eliminacyjnych Polek z Serbią w 2018 roku, a nasze zawodniczki sobie wtedy i tak nie poradziły. Więc to niekoniecznie musi nam to pomóc. Serbki nadal są faworytkami, ale myślę, że to zespół jak najbardziej w zasięgu Polek.

Po czym to wnosisz – po osłabieniach Serbek czy potencjale Polek?

Po potencjale Polek. Jakbyśmy porównali poszczególne pozycje, to prawa strona u nas jest na większy plus niż u Serbii, środek na równi – jeśli Kiki Liščević zagra dzisiaj, to jest to tej klasy zawodniczka, co Kinga Achruk. W bramce jest bardzo podobnie, może nawet na lekki plus u nas. Skrzydła i koło też podobnie. Największym pytaniem jest u nas lewa strona – nie mamy Karoliny Kudłacz-Gloc, ale mamy Aleksandrę Rosiak, która wspólnie z Natalią Nosek gra od lipca tego roku we francuskim ES Besancon. Obie radzą sobie tam bardzo fajnie.

W przypadku Oli Rosiak, patrząc na to, jak zaprezentowała się na turnieju w Madrycie, poprzedzającym mistrzostwa świata, można mieć nieco zastrzeżeń. To wszystko, choć wyglądało fajnie od strony taktycznej, nie kończyło się bramkami. Jeśli przełamie się i zacznie zdobywać – po dobrych akcjach, bo takie one były – gole, to nasza lewa strona będzie równie dobra, jak u Serbek. Potencjał pierwszych siódemek jest moim zdaniem równy, zadecyduje dyspozycja dnia. Serbkom niedawno zmienił się trener, to również może mieć wpływ.

Czy u nas liderkami powinny być Kinga Achruk i Monika Kobylińska? Mogą nas poprowadzić do zwycięstw? Ta pierwsza ma olbrzymie doświadczenie, 195 meczów w kadrze, 32 lata na karku. Druga za to wyrasta chyba na takiego Marcina Lijewskiego kadry kobiecej, jej lewa ręka jest piekielnie silna.

Monia Kobylińska na prawej stronie ma jeszcze wsparcie ze stronie Natalii Nosek. Można tam rotować, próbował nawet Arne Senstad ustawienia z Kobylińską na środku rozegrania i Nosek na prawej, bo patrząc na to, jak prezentują się obie, grzechem jest sadzać którąś na ławce. To rozwiązanie jednak nie dało nam wiele w ataku pozycyjnym.

Kinga Achruk? To zawodniczka, na którą możemy liczyć. Możliwe, że ktoś, kto ogląda reprezentację Polski z boku, powie że jest nieco niewidoczna, ale ona tak właśnie gra. Skupia się na rozgrywaniu piłki, a gdy trzeba podgonić wynik, to włącza się mocno w odrabianie strat i bierze wiele na swoje barki. Więc tak – ona, Kobylińska i Nosek to liderki.

Dołożyłabym do nich jeszcze Aleksandrę Rosiak, bo na tej lewej stronie – która musi się włączyć – jest ogromny potencjał. Ola była wybierana zawodniczką miesiąca we francuskiej lidze, która dziś jest drugą albo trzecią ligą na świecie. Zresztą obydwie nasze rozgrywające zaaklimatyzowały się tam fenomenalnie w zaledwie dwa-trzy miesiące. Nie siedzą w klubie na ławce, odgrywając drugoplanowe role, ale stanowią o wynikach drużyny. To bardzo cenne dla naszej kadry – Arne Senstad zresztą przed mistrzostwami wspominał, że coraz więcej Polek musi wyjeżdżać do zagranicznych klubów. To jest coś, co ja też powtarzam od dawna.

Wróćmy jeszcze do Kobylińskiej – czy ona jest teraz w dziesiątce najlepszych leworęcznych rozgrywających na świecie? Jaki jest jej potencjał?

Trudno mi teraz przypomnieć sobie wszystkie leworęczne rozgrywające, ale jest szansa na to, że znalazłaby się w takiej dziesiątce. Natomiast, co jest bardzo fajne w kadrze Polski, to fakt, że ciut młodsza od niej Natalia Nosek wchodzi na boisko i momentami gra lepiej od kapitan reprezentacji Polski, bo Monika przejęła opaskę i pełni tę funkcję. To jest nasz ogromny atut. Mamy dwie silne leworęczne zawodniczki. Szkoda, że Kinga Jakubowska – która na co dzień gra w Zagłębiu Lubin i jest najskuteczniejszą zawodniczką ligi – nie chce grać w kadrze.

Dlaczego nie chce?

Powody są nieznane. Po prostu odmówiła, chce się skupić na graniu klubowym i nikt specjalnie nie docieka, skąd taka decyzja. Wcześniej to były problemy zdrowotne, teraz ze zdrowiem jest u niej okej, a mimo tego zawodniczka, która świetnie zaprezentowała się w eliminacjach do Ligi Europy, nie chce jechać na mistrzostwa świata. Gdyby pojechała, to Senstad pewnie miałby ból głowy, jak wykorzystać trzy leworęczne zawodniczki. Takiej sytuacji kadra Polski nie miała od co najmniej dekady.

Co pokazały niedawne sparingi z Niemkami i Hiszpankami?

Że mamy bardzo mocną pierwszą siódemkę. I to mimo że w turnieju w Madrycie Polki zajęły trzecie miejsce. Patrząc na przegrane mecze z Hiszpankami i Niemkami wydaje mi się, że Senstad przede wszystkim chciał zobaczyć wszystkie swoje zawodniczki, dać im szansę pokazania się. Wynik zszedł na drugi plan. To jest bardzo mądre rozwiązanie. Przed nami nieco dłuższy turniej do rozegrania – po raz pierwszy wezmą w nim udział 32 zespoły. W meczach towarzyskich najważniejsze nie było to, by je wygrać i zajechać ważne zawodniczki, a to, żeby dać pograć, sprawdzić i podjąć pewne decyzje – zresztą jeszcze przed turniejem nastąpiła jedna zmiana: Magda Więckowska wróciła do Polski, a w jej miejsce dojechała Julia Niewiadomska.

Zresztą rocznik 2002. Talent?

Zbudowana jest wokół niej taka narracja, że jest ogromnym talentem. Natomiast czy aż tak dużym? Nie wiem. Na pewno fakt, że wyjechała w bardzo młodym wieku do niemieckiej ligi i tam się uczyła gry w piłkę ręczną, występując już w wieku 16 lat, działa na duży plus. Na razie w występach z reprezentacją miała jeden mecz, który mógł się podobać. Na pewno była jedną z wiodących zawodniczek w eliminacjach w kadrze młodzieżowej, które Polki zresztą wygrały i pojadą na mistrzostwa świata. Być może dlatego prosto z tego turnieju w Podgoricy dołączyła do seniorskiej reprezentacji Polski.

Iwona Niedźwiedź

Iwona Niedźwiedź za czasów gry w reprezentacji Polski. Fot. Newspix

Mówisz, że pierwsza siódemka jest mocna.  jak jest z tą drugą, rezerwową? Licząc, że awansujemy z tej pierwszej grupy, rozegramy przynajmniej sześć meczów. Trzeba mieć dużo zdrowia. Czy w tej drugiej siódemce są przynajmniej trzy-cztery zawodniczki, które są na podobnym poziomie, czy różnica jest duża? Może pomijając prawe rozegranie, bo mówiłaś, że tam jest dobrze.

Na skrzydłach też. I na lewym, i na prawym jest raczej po równo. Nie musimy się o nie martwić. Romka Roszak jest zmienniczką dla Kingi Achruk. To zawodniczka, która ma bardzo niekonwencjonalny styl grania. Jak na nią patrzysz – mam nadzieję, że się nie obrazi, gdy to powiem – to zastanawiasz się, jak ona właściwie zdobywa bramki. Nie jest dynamiczną zawodniczką, ale jakiś sposób na trafianie do bramki ma. Potrafi indywidualnie wypracować akcje, ma bardzo dobry przegląd pola, świetnie odnalazła się w zespole Perły Lublin. Jest tam jedną z najlepszych – o ile nie najlepszą – zawodniczek Lublina, a to bardzo mocny zespół. Gdy pojawia się na krótkie fragmenty meczów w kadrze, to tez zawsze daje coś dobrego. Od dawna jestem jej fanką, bo bardzo podoba mi się poziom agresji, na który ona wchodzi.

Czy to nowa Iwona Niedźwiedź naszej defensywy, czy też inna zawodniczka przejęła tę schedę?

Mam wrażenie, że bardzo dobrze dla tego zespołu byłoby zamknąć temat reprezentacji Kima Rasmussena i w ogóle nie porównywać się jakichkolwiek innych drużyn.

Budować swoją historię?

Tak, bo z kadry Rasmussena została teraz tak naprawdę Kinga Achruk, można doliczyć też Adriannę Płaczek. Swoją drogą wracając do twojego pytania o drugą siódemkę – jest jedna zawodniczka, która absolutnie nie wykorzystuje swojego potencjału i nie daje tej reprezentacji tyle dobrego, ile by mogła. To Ola Zimny, dziewczyna, która ma świetne warunki fizyczne. Urodziła się do tego, by zdobywać bramki z dziesiątego, może nawet jedenastego metra. Tymczasem jej pojawienie się na boisku powoduje, że zaczyna nam mocno nie układać się atak pozycyjny, przeciwnik zaczyna nas czytać. Ola lubi spowalniać grę, zdarzają nam się wtedy proste błędy, braki w koncentracji. Jeżeli coś nie podoba mi się w decyzjach Arne Senstada, to wymiana Dominiki Więckowskiej na Julię Niewiadomską. I w tym nie jestem chyba odosobniona.

Czyli wolałabyś, by to Ola Zimny wróciła do kraju?

Patrząc na to, jak obie zawodniczki zaprezentowały się w Madrycie, to uczciwie mówiąc – tak, Ola bardziej „zasługiwała” na to, by wrócić do domu. A Więckowska, debiutująca w kadrze, powinna dostać szansę. Trener jest jednak w środku, współpracuje z zawodniczkami, czuje to wszystko lepiej.

Wiemy, jak ważna w piłce ręcznej jest pozycja bramkarza. W kadrze mężczyzn pamiętamy kapitalne mecze Sławomira Szmala, a w ostatnich czasach też Adama Morawskiego. Czy Adrianna Płaczek to taka zawodniczka, o której po mistrzostwach per „ministra obrony narodowej”?

I Adrianna Płaczek, i Monika Maliczkiewicz mają ogromne szanse na to, by powalczyć o taki tytuł. To bardzo równy duet bramkarek. Monika nie była pierwotnie powołana, w kadrze znalazła się Weronika Gawlik, która jednak doznała kontuzji tuż przed początkiem zgrupowania. Maliczkiewicz siłą rzeczy dołączyła do zespołu i zagrała bardzo dobry turniej w Madrycie. Twardy orzech do zgryzienia ma trener Senstad, czy też raczej Małgorzata Gapska, bo ona jest odpowiedzialna za bramkarki. W sztabie zresztą została od czasów Rasmussena i jak patrzy się na mecze Polek, to chyba nie sposób nie odnieść wrażenia, że ma stuprocentowe zaufanie, jeżeli chodzi o podejmowanie decyzji, kiedy następuje zmiana i która bramkarka wchodzi w danym momencie. Po tym świetnym meczu eliminacyjnym ze Szwajcarią pewnie jeszcze większe.

Czyli decyduje ona? Bo często bywa tak, że to sami bramkarze podejmują te decyzje.

Ona, ale na tyle, na ile ją znam, to na pewno działa to na zasadach współpracy. Z pewnością jednak nie podejmuje tych decyzji trener Senstad. Pamiętam, że Kim Rasmussen miał w zwyczaju decydować o wszystkim, również o zmianach bramkarek. A teraz – patrząc choćby na mecze ze Szwajcarią czy turniej w Madrycie – dało się zauważyć, że robi to Gosia. I te decyzje są dobre, one się bronią. Gapska ma nosa, nawet jak dana bramkarka nie broni słabo i można by ją zostawić, to ona decyduje o zmianie. Potem okazuje się, że ta, która weszła, broni rewelacyjnie.

Cały czas przewija się nazwisko Arne Senstada. Wiadomo, że był Rasmussen i to trener, który na długo zapisze się w pamięci zawodniczek i kibiców. Ale czy Senstada po tych miesiącach spędzonych z kadrą, oceniasz negatywnie czy pozytywnie? Wiem, że pewnie łatwiej będzie to zrobić po mistrzostwach, ale na ten moment – jak wykonuje swoją pracę?

Na pewno widać progres. Zespół, który w zeszłym roku zagrał na mistrzostwach Europy nie wyszedł z grupy, ale to był dobry występ. Pamiętajmy, że mistrzostwa Europy to trudny turniej, a Polki grały tam bez Kingi Achruk, Moniki Kobylińskiej czy Karoliny Kudłacz-Gloc. Bardzo młodym składem – z Natalią Nosek i Olą Rosiak, które grały wtedy jeszcze w polskiej lidze, Romką Roszak i tak dalej. Skład w zasadzie był złożony z zawodniczek grających w Polsce.

Ten nasz, nazwijmy to, pierwszy garnitur nie był na tych mistrzostwach. Kinga miała urlop macierzyński, a dwie boczne rozgrywające były kontuzjowane. Mimo tego ten młody zespół zaprezentował się z bardzo dobrej strony. Krytyka spadła głównie na sztab szkoleniowy za to, że w meczu z Niemkami, ostatnim w grupie, dało się odnieść wrażenie, że sztab broni remisu, a nie walczy o zwycięstwo. I to była jedyna uwaga, którą można było mieć do całego zespołu i sztabu szkoleniowego. Cały turniej oceniam jednak pozytywnie.

A teraz, patrząc na to, jak ten zespół wygląda z meczu na mecz – począwszy od Litwy, przez Szwajcarię, aż po turniej w Madrycie – to wszystko wskazuje na to, że decyzja Arne Senstada o rezygnacji z Karoliny Kudłacz-Gloc się broni.

To jest taki trener, który wyznaje zasadę dialogu, czy jak postawi na swoim, to już koniec? Kolega czy despota – co się o nim słyszy?

Przyznam, że staram się nie naruszać szatni. To taki mój kodeks, zawsze sobie ceniłam zasadę, że co jest w szatni, zostaje w szatni i nie można tego wynosić na zewnątrz. Więc mimo że w kadrze jest sporo moich koleżanek, z którymi grałam w kadrze lub klubach, to ja nie dzwonię, nie piszę, nie dowiaduję się. Staram się bazować na tym, co przeczytam i czego się dowiem. Nie chcę stawiać moich koleżanek w niezręcznej sytuacji, w której mogłyby naruszyć prywatność drużyny. Moim zdaniem, co w zespole, to musi tam zostać.

Nie jest natomiast tajemnicą, że Norweg robi bardzo ciężkie treningi. Sądzę też, że jeśli jest Skandynawem, to raczej preferuje dialog. Mi na początku przeszkadzało to, że był bardzo łagodny i nie potrafił krzyknąć na te dziewczyny. Sama nie jestem zwolenniczką krzyku, ale wychodzę z założenia, że trener – który spędza najwięcej czasu z zespołem – wie, na co ten zespół stać. Są takie momenty w meczu – co powtarzał często Rasmussen – w których zespół prezentuje się poniżej pewnego poziomu. Wtedy na czasie trzeba przywołać dziewczyny do porządku, by się bardziej skoncentrowały, bo wiesz, że stać je na lepszą grę.

Na początku współpracy Senstada z reprezentacją Polski miałam wrażenie, że albo nie widzi potencjału kadry, albo przymyka oko na to, że dziewczyny grają nieco poniżej swojego poziomu. Wiem, jaki jest potencjał Polek w sferze mentalnej – on się zwiększy, jeśli zaczniemy wyjeżdżać do innych lig i zderzymy się z mocniejszą piłką ręczną. Wtedy uwierzymy w swój potencjał, teraz tę mentalną siłę trzeba budować na treningach. Bo, powtórzę to raz jeszcze, ten zespół ma możliwości, by osiągnąć fajny wynik.

A co z tym Kamerunem? Serbki, powiedziałaś, będą lekkimi faworytkami, z Rosją pewnie czeka nas bitwa. A z Kamerunem – nie wiadomo.

Powiem zupełnie szczerze, że też nie wiem, co z tym Kamerunem będzie. Mogę co najwyżej podejrzewać. Widzę dwa scenariusze: albo będziemy się bardzo męczyć, albo Polki podejdą do tego meczu skoncentrowane i to będzie łatwe spotkanie. To zespół z Afryki, który chyba po raz trzeci wystąpi na mistrzostwach, z takimi trudno się gra. Dobrze, że mamy ten Kamerun jako ostatni mecz grupowy.

Dziś grają z nim Rosjanki.

Tak, mówię to właśnie dlatego, że nie ma sporej bazy mecżów, by przeanalizować ten zespół. Niech sobie Kamerun zagra najpierw z Rosją, potem z Serbią, dostaniemy dwa mecze do analizy i będzie nam dużo łatwiej.

A Rosjanki? To w końcu wicemistrzynie olimpijskie, zespół wyglądający na papierze na bardzo mocny. Ty zwykle jesteś optymistką, gdy chodzi o występy naszych ekip. Czy więc Rosjanki to zespół, z którym – przy dobrym dniu – da się powalczyć, czy jednak są na dużo wyższym poziomie i minus pięć w bramkach to już będzie dobry wynik?

Po cichu liczę, że wygramy z tymi Rosjankami. Nam zawsze się z nimi bardzo dobrze grało. W dodatku ten zespół został przemeblowany, przeszło przez niego wręcz tornado. Tam po igrzyskach olimpijskich wszystko się zmieniło. Oczywiście, w Rosji od zawsze były wielkie sukcesy, a Rosjanki są aktualnymi wicemistrzyniami olimpijskimi, ale ze składu z Tokio zostało tam tylko pięć zawodniczek.

Nastąpiła wymiana pokoleniowa?

Wiele się mówiło przy okazji igrzysk o zdrowiu psychicznym, wypaleniu, depresji. Dwie Rosjanki chyba z tego powodu rozstały się w ogóle z piłką ręczną, chciały zadbać o swoje zdrowie. Ksenia Makiejewa jest w ciąży, część dziewczyn zrezygnowała ze względu na wiek. Zmienił się też trener – nie ma już Aleksieja Aleksiejewa, a jest Ludmiła Bodnijewa, była obrotowa, która grała za moich czasów.

Czyli młoda trenerka.

Tak, do tej pory asystowała Rosjaninowi, a teraz bierze to wszystko na swoje barki. Patrzyłam też na mecze eliminacyjne Rosji z października. Nieprawdopodobne jest to, że w drugiej linii grają dziewczyny w wieku 22 lat, 22, 21 i 21.

Ale może są tak zdolne jak u nas Aleksandra Rosiak.

Są.

No więc właśnie, zaraz okaże się, że ta Rosja wcale nie jest słaba. Wiadomo, trzeba się dotrzeć po takiej zmianie, możliwe, że te mistrzostwa spisano tam nieco na straty czy naukę, ale łatwo pewnie nie będzie.

Na pewno nie będzie to zespół doświadczony, mimo że są tam zawodniczki dwudziestopięcio- czy dwudziestosześcioletnie. Ciężar będzie tam spoczywać na Jelenie Mikajliczenko, Antoninie Skorobogaczenko i Waleriji Kirdiaszewej, a to dziewczyny, które mają średnią wieku na poziomie 21 lat. Każda z nich jednak od dwóch czy trzech lat gra regularnie w Lidze Mistrzyń. Są bardzo zdolne, ale ostatnio przegrały w turnieju towarzyskim z Niemkami. A że nam się dobrze gra z Rosją, to dla mnie wynik tego spotkania jest sprawą otwartą.

Zakładając, że wchodzimy do kolejnej grupy – co powinno się wydarzyć – połączymy się wtedy z grupą A. A tam są Francja, Angola, Czarnogóra i Słowenia. Jaki jest potencjał tych rywalek?

Tam już będzie trudno. Pewnie będziemy się bić z Czarnogórą. Zakładam, że z tamtej grupy nie wyjdzie Angola. Choć to niewdzięczna grupa, bo zawodniczki z Angoli na igrzyskach pokazały, że są niewygodnym, nieobliczalnym zespołem. Mogą sprawić niespodziankę.

Załóżmy jednak, że wyjdą europejskie zespoły.

Ze Słowenkami możemy powalczyć. Francja jest poza zasięgiem. Jestem wielką fanką tamtejszej piłki ręcznej. Zresztą pokazały igrzyska olimpijskie, jak mocne są. Mocno kibicuję Francuzkom, ich reprezentacja nie zmieniła się mocno od tej z Tokio, zrezygnowały chyba tylko Alexandra Lacrabere i Siraba Dembele. Pewnie będą celować w miejsca medalowe. Ale czy możemy powalczyć z Czarnogórą i Słowenią? Czemu nie.

Czyli minimum dla naszej drużyny to awans do drugiej grupy i walka w niej. Większych zadań na razie nie stawiamy, po prostu poczekamy na to, co się wydarzy.

Zawsze powtarzam, że zespół, który w 2013 roku dotarł do półfinału i w którym grałam, też jechał na imprezę i powtarzano, że nawet nie wyjdziemy z grupy. Mam wrażenie, że drużynie Arne Senstada są potrzebne zwycięstwa – w czym nie ma nic odkrywczego – ale też takie mecze z mocnymi rywalami, w których nawet jak zabraknie wygranej, to pojawi się przekonanie, że jesteśmy bardzo blisko czołówki. Patrząc na turniej w Madrycie – w trakcie pierwszej połowy z Hiszpanią (choć w spotkaniu było dużo błędów, co da się jednak wyeliminować) i przez cały mecz z Niemkami, gdy Polki grały w ustawieniu koronnym, pierwszą siódemką, to pokazywały momentami piękną piłkę ręczną. Myślę, że one zbudowały się tym turniejem, nawet mimo braku wygranych z tymi dwoma rywalami. Poczuły, że czołówka nie jest wcale tak daleko. Jeśli udałoby się dobrze zagrać z Serbią i Rosją, to ten zespół by się nieprawdopodobnie zbudował.

ROZMAWIALI
KAMIL GAPIŃSKI I MONIKA WĄDOŁOWSKA

Fot. Newspix

Weszło
23.01.2022

Ngannou wciąż króluje. Niespodziewany sposób na obronę pasa UFC

Ta walka miała się rozstrzygnąć według jednego z dwóch scenariusz. Jeden z nich zakładał, że Francis Ngannou ciężko znokautuje w Ciryla Gane podczas walki wieczoru UFC 270. Drugi – że Francuz dzięki zwinności, szybkości i intelektowi zamęczy i wypunktuje mistrza. Tymczasem Ngannou obronił pas po pięciu rundach, w których pobił swój rekord obaleń i kontrolował […]
23.01.2022
Ligue 1
22.01.2022

Milik na ławce, jego rywal w debiucie strzela gola. Polak może się pakować?

Jeszcze niedawno ostrzylibyśmy sobie zęby na mecz RC Lens z Olympique Marsylia, bo po jednej stronie byłby rozpędzony Przemysław Frankowski, a po drugiej mające świetne wejście do Ligue 1 Arkadiusz Milik. Dziś jednak polski akcent był daleko, daleko w tle. Frankowski już mocno wyhamował, z kolei pozycja Milika osłabła do tego stopnia, że nawet nie […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Manchester City cisnął, cisnął, ale wycisnął tylko remis ze Świętymi

Gdyby w tym meczu nie trzeba było liczyć goli, to spotkanie Southampton – Manchester City wyglądałoby jak… typowy mecz Manchesteru City. Ot, banda Guardioli ciśnie przeciwnika, pozostawia mu niewiele przestrzeni, zamyka rywala w jego własnym polu karnym i patrzy, jak zaczyna brakować mu powietrza. Problem „The Citizens” polegał jednak na tym, że futbol to taki […]
22.01.2022
Skoki
22.01.2022

Człowiek-bumerang. Jak Ahonen odchodził i wracał do skoków

Janne Ahonen skoczkiem był wybitnym. Dwie Kryształowe Kule, pięć wygranych Turniejów Czterech Skoczni, dziesięć medali mistrzostw świata – to wszystko mówi samo za siebie. Zdaniem wielu nie wiedział tylko jednego – kiedy powiedzieć sobie dość. Karierę kończył trzy razy. W każdym z tych przypadków na skocznię i tak wracał. Nawet teraz – jako 44-latek dopiero […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Duch Fergie Time wciąż unosi się nad Old Trafford

Od czasu do czasu realizator transmisji wyszukiwał Sir Alexa Fergusona w gąszczu innych widzów tego wątpliwej jakości spotkania na Old Trafford. Legendarny trener Manchesteru United nie wyglądał na specjalnie rozanielonego. I trudno mu się dziwić, bo Czerwone Diabły okrutnie męczyły bułę, a na domiar złego West Ham wcale nie podkręcał tempa. Zanosiło się na nudny […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Blisko 300 kilogramów w oktagonie UFC. Kto najlepszym ciężkim na świecie?

Po miesięcznej przerwie wracają gale numerowane UFC. Dana White i spółka przygotowali na otwarcie 2022 roku prawdziwe perełki – unifikację pasów w wadze ciężkiej i zwieńczenie trylogii o pas wagi muszej w pojedynku Moreno-Figueiredo na UFC 270. Wszystkie oczy zwrócone są jednak na main event. Najsilniej bijący człowiek w MMA jest w stanie odeprzeć ataki […]
22.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
10.01.2022

Siła Early Payout – właśnie dlatego warto grać w Fuksiarzu

Za nami bardzo fajny weekend w europejskiej piłce. Tak fajny, że nawet tęsknota za ekstraklasową kopaninką aż tak mocno nam nie doskwierała. A już szczególnie udane były to dni dla wielu graczy, którzy korzystają z oferty naszych kumpli z Fuksiarza. Z jednej strony przeżyli sportowe emocje, a z drugiej dzięki promocji Early Payout zazieleniły im […]
10.01.2022
Weszło
01.01.2022

Emocje Premier League z ograniczonym ryzykiem. Wystrzałowa promocja Fuksiarza!

W ostatnich dniach żyjemy serialem, w którym główną rolę odgrywa Paulo Sousa, ale czasami odrywamy się od niego po to, by zobaczyć trochę prawdziwej piłki. W obecnym okresie tradycyjnie zapewniają ją drużyny Premier League, a Fuksiarz postanowił jeszcze mocniej podkręcić temperaturę, która towarzyszy poczynaniom graczy na angielskich boiskach. Nasi kumple przygotowali wyjątkową promocję, dzięki której […]
01.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
08.12.2021

Dublet Lewandowskiego i wygrana Atalanty? Prawie pięć stów ze 100 złotych

Dziś poznamy ostatnie rozstrzygnięcia w fazie grupowej Champions League. W niektórych grupach wiele rzeczy jest już jasnych, ale w niektórych los poszczególnych drużyn zostanie przyklepany dopiero wieczorem. A takie mecze to nie tylko okazja, by trochę się rozerwać, obserwując piłkarskie zmagania, ale też szansa, by coś zarobić. Dziś mamy dla was propozycję, dzięki której w […]
08.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
07.12.2021

Liga Mistrzów w Fuksiarzu. Czy ze 100 zrobimy blisko 500?

Ostatnie łowy były naprawdę udane. Sugerowany przez nas kupon był w pełni trafiony i jeśli ktoś nas posłuchał, to pomnożył stówę i zgarnął 356 złotych. Wtedy wszedł nam Raków, Legia i Liverpool, które wygenerowały łączny kurs 4,05. Dziś – jak się przekonacie – idziemy o krok dalej. Wchodzimy bowiem w ostatnią kolejkę Ligi Mistrzów, a […]
07.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
03.12.2021

Sprawdźmy, postawmy: Lens powalczy z PSG, Haaland zmierzy się z „Lewym”

Jak co piątek zapraszamy was na kolejny odcinek cyklu „Sprawdźmy, postawmy”. Przejrzeliśmy weekendową ofertę naszych kumpli z Fuksiarza i zmontowaliśmy z myślą o was przykładowy kupon. Jest kilka obiecujących okazji. Tradycyjnie unikamy typowania na nos – szukamy raczej pewnych tendencji, serii, prawidłowości i właśnie w nich upatrujemy szans na zarobek. RC LENS – PARIS SAINT-GERMAIN: […]
03.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
01.12.2021

Postaw stówkę na Raków, Legię i Liverpool i zgarnij ponad 350 złotych

Mecze w środku tygodnia – zwyczajowo, Liga Mistrzów. Dzisiaj jest jednak inaczej. Dzisiaj gra kilka europejskich lig, dzisiaj mamy Puchar Polski. A to zawsze jest dobra okazja do tego, by ograć bukmachera. My postaramy się wam w tym pomóc – przygotowaliśmy trzy zdarzenia, które wyglądają naprawdę sensownie. Skupiamy się na naszym polskim poletku – Fuksiarz […]
01.12.2021
Weszło
23.01.2022

Ngannou wciąż króluje. Niespodziewany sposób na obronę pasa UFC

Ta walka miała się rozstrzygnąć według jednego z dwóch scenariusz. Jeden z nich zakładał, że Francis Ngannou ciężko znokautuje w Ciryla Gane podczas walki wieczoru UFC 270. Drugi – że Francuz dzięki zwinności, szybkości i intelektowi zamęczy i wypunktuje mistrza. Tymczasem Ngannou obronił pas po pięciu rundach, w których pobił swój rekord obaleń i kontrolował […]
23.01.2022
Skoki
22.01.2022

Człowiek-bumerang. Jak Ahonen odchodził i wracał do skoków

Janne Ahonen skoczkiem był wybitnym. Dwie Kryształowe Kule, pięć wygranych Turniejów Czterech Skoczni, dziesięć medali mistrzostw świata – to wszystko mówi samo za siebie. Zdaniem wielu nie wiedział tylko jednego – kiedy powiedzieć sobie dość. Karierę kończył trzy razy. W każdym z tych przypadków na skocznię i tak wracał. Nawet teraz – jako 44-latek dopiero […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Blisko 300 kilogramów w oktagonie UFC. Kto najlepszym ciężkim na świecie?

Po miesięcznej przerwie wracają gale numerowane UFC. Dana White i spółka przygotowali na otwarcie 2022 roku prawdziwe perełki – unifikację pasów w wadze ciężkiej i zwieńczenie trylogii o pas wagi muszej w pojedynku Moreno-Figueiredo na UFC 270. Wszystkie oczy zwrócone są jednak na main event. Najsilniej bijący człowiek w MMA jest w stanie odeprzeć ataki […]
22.01.2022
Inne sporty
22.01.2022

Świątek w czwartej rundzie Australian Open. W kolejnym meczu będzie faworytką?

Darja Kasatkina, pogromczyni Magdy Linette, nie zamierzała łatwo dać za wygraną. Świetnie czuła się dziś w długich wymianach, nie oddawała zazwyczaj punktów za darmo. Kiedy jednak przychodziło, co do czego musiała uznawać wyższość Igi Świątek. Polka górowała nad rywalką w decydujących momentach i wywalczyła awans do 4. rundy w Australian Open (6:2, 6:3). Tym samym […]
22.01.2022
Inne sporty
21.01.2022

I znowu oberwaliśmy mocno po głowach, tym razem od Szwedów…

Jeśli liczyliście na to, że po koszmarnym występie z Norwegią Polacy zmobilizują się na Szwecję i co za tym idzie pokażą w tym spotkaniu odpowiednie umiejętności i charakter, mamy dla Was złą wiadomość: Biało-Czerwoni zagrali chyba jeszcze gorzej niż wczoraj. Po meczu bez historii przegraliśmy na Euro 2022 z Trzema Koronami 18:28… Pierwszą połowę tego […]
21.01.2022
Inne sporty
21.01.2022

Siatkarze grają za często? Ja bym zamienił wszystkie treningi na mecze!

Jastrzębski Węgiel walczy w tym sezonie na trzech frontach, ale Tomasz Fornal nie narzeka na zmęczenie. Wręcz przeciwnie – zapewnia, że mógłby grać z taką częstotliwością jak w NBA. Zresztą rywalizacji nigdy mu mało. Przepada też za tą wirtualną, czasem odpala transmisję na Twitchu. Polski siatkarz, mimo młodego wieku, zrobił już w swojej karierze sporo, […]
21.01.2022
Inne sporty
20.01.2022

Polska rozbita przez Norwegię. Nasi byli dziś bezradni

W meczu drugiej rundy Euro 2022 z Norwegią Polska straciła aż 42 gole. Nikt w historii mistrzostw Europy nie dał sobie wbić więcej bramek w pojedynczym spotkaniu! Już to pokazuje, że zagraliśmy dziś bardzo słabo. Jednak wszystkim histerykom, którzy chcieliby teraz wywieźć na taczkach trenera Patryka Rombla i skreślać raz na zawsze naszą kadrę, mówimy: […]
20.01.2022
Inne sporty
20.01.2022

Mama strzelała gole Hiszpanii, tata zdobywał medale MP, syn gra na ME. Poznajcie historię Pietrasików

Rodzina Pietrasików to prawdziwe sportowe świry. Grzegorz uprawiał handball – przez lata bronił w Anilanie, z którą sięgał po medale mistrzostw Polski. Jego żona Katarzyna grała w piłkarskiej reprezentacji. Ariel wchodzi z przytupem do kadry Patryka Rombla (mecz z Norwegią dziś o 20.30), a nie należy też zapominać o trzy lata młodszej od niego Ewie, […]
20.01.2022
Inne sporty
18.01.2022

Pozbawiona wszystkich ważnych obrońców Polska przegrywa 23:30 z Niemcami…

To nie tak miało być! Liczyliśmy, że dziś do wygranej z Niemcami na Euro 2022 poprowadzi nas znakomita polska defensywa, którą w meczu z Białorusią (tylko 20 straconych bramek) dowodzili Maciej Gębala i Bartek Bis. Niestety, ten pierwszy tuż przed spotkaniem otrzymał pozytywny wynik testu na koronawirusa i nie został dopuszczony do gry, mimo tego […]
18.01.2022
Inne sporty
18.01.2022

Czas na mecz z Niemcami! Czy Polacy pokonają odwiecznego rywala?

Starcia polskich piłkarzy ręcznych z Niemcami to z reguły są widowiska, które maksymalnie podnoszą nam ciśnienie, że wspomnimy tu o finale mistrzostw świata w 2007 roku, czy też meczu o brąz igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro. Niestety, w przeszłości bywało tak, że wiele z tych spotkań kończyliśmy porażką – honorową, ale jednak. Dziś ta […]
18.01.2022
Piłka ręczna
16.01.2022

Białoruś rozbita – szczypiorniści są już w drugiej rundzie Euro 2022!

Biało-czerwony walec się nie zatrzymuje! Polacy wygrali drugi mecz na Euro 2022, tym razem z Białorusią, aż 29:20. Ten sukces oznacza, że zapewniliśmy sobie awans do drugiej rundy turnieju. Zanim w niej wystąpimy, czeka nas jeszcze jedno stracie w grupie, z Niemcami (wtorek 18). Jeśli zespół Patryka Rombla zagra z nimi na takim poziomie, jak […]
16.01.2022
Piłka ręczna
14.01.2022

Świetny początek Euro 2022 – Polska ogrywa Austrię!

Tę drużynę naprawdę niełatwo jest złamać. Dała sobie radę z koronawirusem u kilku ważnych zawodników. Z kiepskimi warunkami do treningu w Bratysławie. Wreszcie: z czerwoną kartką dla Szymona Sićki. Polacy pokonali wszystkie te przeszkody, w efekcie kapitalnie zainaugurowali Euro 2022 – od wygranej 36:31 z Austrią! Przed pierwszym starciem ME mogliśmy być pesymistami. Choroba wyeliminowała […]
14.01.2022
Weszło
23.01.2022

Ngannou wciąż króluje. Niespodziewany sposób na obronę pasa UFC

Ta walka miała się rozstrzygnąć według jednego z dwóch scenariusz. Jeden z nich zakładał, że Francis Ngannou ciężko znokautuje w Ciryla Gane podczas walki wieczoru UFC 270. Drugi – że Francuz dzięki zwinności, szybkości i intelektowi zamęczy i wypunktuje mistrza. Tymczasem Ngannou obronił pas po pięciu rundach, w których pobił swój rekord obaleń i kontrolował […]
23.01.2022
Ligue 1
22.01.2022

Milik na ławce, jego rywal w debiucie strzela gola. Polak może się pakować?

Jeszcze niedawno ostrzylibyśmy sobie zęby na mecz RC Lens z Olympique Marsylia, bo po jednej stronie byłby rozpędzony Przemysław Frankowski, a po drugiej mające świetne wejście do Ligue 1 Arkadiusz Milik. Dziś jednak polski akcent był daleko, daleko w tle. Frankowski już mocno wyhamował, z kolei pozycja Milika osłabła do tego stopnia, że nawet nie […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Manchester City cisnął, cisnął, ale wycisnął tylko remis ze Świętymi

Gdyby w tym meczu nie trzeba było liczyć goli, to spotkanie Southampton – Manchester City wyglądałoby jak… typowy mecz Manchesteru City. Ot, banda Guardioli ciśnie przeciwnika, pozostawia mu niewiele przestrzeni, zamyka rywala w jego własnym polu karnym i patrzy, jak zaczyna brakować mu powietrza. Problem „The Citizens” polegał jednak na tym, że futbol to taki […]
22.01.2022
Skoki
22.01.2022

Człowiek-bumerang. Jak Ahonen odchodził i wracał do skoków

Janne Ahonen skoczkiem był wybitnym. Dwie Kryształowe Kule, pięć wygranych Turniejów Czterech Skoczni, dziesięć medali mistrzostw świata – to wszystko mówi samo za siebie. Zdaniem wielu nie wiedział tylko jednego – kiedy powiedzieć sobie dość. Karierę kończył trzy razy. W każdym z tych przypadków na skocznię i tak wracał. Nawet teraz – jako 44-latek dopiero […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Duch Fergie Time wciąż unosi się nad Old Trafford

Od czasu do czasu realizator transmisji wyszukiwał Sir Alexa Fergusona w gąszczu innych widzów tego wątpliwej jakości spotkania na Old Trafford. Legendarny trener Manchesteru United nie wyglądał na specjalnie rozanielonego. I trudno mu się dziwić, bo Czerwone Diabły okrutnie męczyły bułę, a na domiar złego West Ham wcale nie podkręcał tempa. Zanosiło się na nudny […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Blisko 300 kilogramów w oktagonie UFC. Kto najlepszym ciężkim na świecie?

Po miesięcznej przerwie wracają gale numerowane UFC. Dana White i spółka przygotowali na otwarcie 2022 roku prawdziwe perełki – unifikację pasów w wadze ciężkiej i zwieńczenie trylogii o pas wagi muszej w pojedynku Moreno-Figueiredo na UFC 270. Wszystkie oczy zwrócone są jednak na main event. Najsilniej bijący człowiek w MMA jest w stanie odeprzeć ataki […]
22.01.2022
Skoki
22.01.2022

Człowiek-bumerang. Jak Ahonen odchodził i wracał do skoków

Janne Ahonen skoczkiem był wybitnym. Dwie Kryształowe Kule, pięć wygranych Turniejów Czterech Skoczni, dziesięć medali mistrzostw świata – to wszystko mówi samo za siebie. Zdaniem wielu nie wiedział tylko jednego – kiedy powiedzieć sobie dość. Karierę kończył trzy razy. W każdym z tych przypadków na skocznię i tak wracał. Nawet teraz – jako 44-latek dopiero […]
22.01.2022
Australian Open
18.01.2022

Australian Open. Dobry dzień Polek. Świątek i Linette ze zwycięstwami

Iga Świątek zgodnie z oczekiwaniami, czyli bez większych problemów. Magda Linette wykonała już plan na ten turniej, a wszystko, co zrobi dalej, będzie wynikiem ponad stan. Magda Fręch powalczyła za to z Simoną Halep. We wtorkową noc Polki pokazały się na Australian Open z bardzo dobrej strony. Dwie z nich będą miały okazję powtórzyć to […]
18.01.2022
Australian Open
17.01.2022

Ruszyło Australian Open. Bez Djokovicia, ale z Polakami

Tegoroczne Australian Open dostarczyło wielkich emocji… jeszcze przed startem. Sprawę Novaka Djokovicia i jego potencjalnego występu w turnieju śledził cały świat. Ostatecznie okazało się, że Serb w Melbourne nie zagra, opuścił już zresztą Australię. Dlatego w tym tekście nie będziemy już o nim pisać. A zamiast zadamy sobie kilka pytań, które streścić można tak: czego […]
17.01.2022
Siatkówka
16.01.2022

Stefano Lavarini. Kim jest nowy trener siatkarskiej reprezentacji kobiet?

W swojej sportowej karierze trenerem był… od zawsze. Sam w siatkówkę nigdy nie grał zawodowo. I choć to nietypowa droga, doszedł na szkoleniowe szczyty i prowadzi jeden z lepszych zespołów ligi włoskiej. Teraz ma też doprowadzić do sukcesów reprezentację Polski. Co Stefano Lavarini może jej dać? Jak radził sobie w swojej karierze do tej pory? […]
16.01.2022
MMA
16.01.2022

KSW 66. Ziółkowski broni pasa, Narkun zdetronizowany!

Na dzisiejszym KSW interesowały nas przede wszystkim dwie walki mistrzowskie, w których tytułów bronili Tomasz Narkun i Marian Ziółkowski. Ciekawie zapowiadał się też jednak między innymi powrót Michała Materli. Ten zresztą wszedł do klatki z przytupem, nie pozostawiając Jasonowi Radcliffe’owi wątpliwości co do tego, kto był lepszy.  Potrzebował jednej rundy Michał Materla to legenda polskiego […]
16.01.2022
Skoki
15.01.2022

Magia Zakopanego nie zadziałała. Polacy na 6. miejscu w drużynówce

Wiedzieliśmy, że dzisiejszy konkurs drużynowy dla Polaków łatwy nie będzie. Kamil Stoch leczy bowiem uraz, Dawid Kubacki – który zaczynał skakać solidnie – wypadł z powodu zakażenia koronawirusem. W tej sytuacji w polskiej drużynie skakali Piotr Żyła, Stefan Hula, Kuba Wolny i Paweł Wąsek. Nie poradzili sobie. Zajęli 6. miejsce ze sporą stratą do rywali.  […]
15.01.2022
Liczba komentarzy: 3
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Waffen77
Waffen77
1 miesiąc temu

No i po raz kolejny trzeba stwierdzić że pani Niedźwiedź ch..a się zna…

rozbawiony
rozbawiony
1 miesiąc temu

dlaczego usunięto mój żartobliwy, kulturalny komentarz?

Tomasz
Tomasz
1 miesiąc temu

Kadra może silniejsza, tylko żaden trener nie ma podejścia do Rassmusena i Serbia już nas zweryfikowała.

Weszło
23.01.2022

Ngannou wciąż króluje. Niespodziewany sposób na obronę pasa UFC

Ta walka miała się rozstrzygnąć według jednego z dwóch scenariusz. Jeden z nich zakładał, że Francis Ngannou ciężko znokautuje w Ciryla Gane podczas walki wieczoru UFC 270. Drugi – że Francuz dzięki zwinności, szybkości i intelektowi zamęczy i wypunktuje mistrza. Tymczasem Ngannou obronił pas po pięciu rundach, w których pobił swój rekord obaleń i kontrolował […]
23.01.2022
Suche Info
22.01.2022

Aston Villa chce kolejnego transferu. Piłkarz Juventusu na celowniku

Aston Villa w bieżącym okienku transferowym dokonała już trzech ruchów. Na tym jednak nie koniec, bowiem ekipa z Birmingham przymierza się do kolejnego transferu. Na ten moment włodarze z Villa Park sprowadzili już Coutinho z Barcelony oraz Lucasa Digne’a z Evertonu. Udało się również zakontraktować Robina Olsena z AS Romy. „Daily Mail” podaje jednak, że […]
22.01.2022
Ligue 1
22.01.2022

Milik na ławce, jego rywal w debiucie strzela gola. Polak może się pakować?

Jeszcze niedawno ostrzylibyśmy sobie zęby na mecz RC Lens z Olympique Marsylia, bo po jednej stronie byłby rozpędzony Przemysław Frankowski, a po drugiej mające świetne wejście do Ligue 1 Arkadiusz Milik. Dziś jednak polski akcent był daleko, daleko w tle. Frankowski już mocno wyhamował, z kolei pozycja Milika osłabła do tego stopnia, że nawet nie […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

PZPN rozbije bank na Szewczenkę?!

Nowego selekcjonera reprezentacji Polski poznamy 31 stycznia. Jak donosi „Sport.pl”, Cezary Kulesza może zrobić wiele, by za sterami kadry stanął Andrij Szewczenko.  Jednym z powodów, dla których kandydatura Ukraińca była początkowo eliminowana, są jego zarobki. Teraz okazuje się, że PZPN może zrobić ukłon w stronę szkoleniowca i zaproponować mu naprawdę gigantyczny kontrakt. Szewczenko chce dostawać […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

Legia Warszawa w poszukiwaniu bramkarza. Złożyli kolejną ofertę

Legia Warszawa nie ustaje w poszukiwaniach nowego bramkarza. Mistrzom Polski zależy, by tę pozycję wzmocnić jeszcze w styczniowym okienku transferowym. Złożyli kolejną ofertę. Legia Warszawa chce, by przed końcem tego sezonu między słupkami stanął nowy bramkarz. Wojskowi uważają, że mimo obsady w postaci Cezarego Miszty, Kacpra Tobiasza oraz Artura Boruca, pozycję tę należy wzmocnić. W […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

Piotr Starzyński przedłużył kontrakt z Wisłą Kraków

Wisła Kraków poinformowała, iż Piotr Starzyński przedłużył kontrakt, który wiązał go z „Białą Gwiazdą”.  Lewoskrzydłowy związany jest z krakowskim klubem od 2020 roku. Początkowo trafił do akademii, lecz już kilka miesięcy później otrzymał szansę debiutu w pierwszym zespole. Od tamtej pory uzbierał 32 występy, w których zdobył jedną bramkę. Trafił do siatki w meczu z […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Manchester City cisnął, cisnął, ale wycisnął tylko remis ze Świętymi

Gdyby w tym meczu nie trzeba było liczyć goli, to spotkanie Southampton – Manchester City wyglądałoby jak… typowy mecz Manchesteru City. Ot, banda Guardioli ciśnie przeciwnika, pozostawia mu niewiele przestrzeni, zamyka rywala w jego własnym polu karnym i patrzy, jak zaczyna brakować mu powietrza. Problem „The Citizens” polegał jednak na tym, że futbol to taki […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

PZPN decyduje się pomóc byłemu reprezentantowi Polski

Polski Związek Piłki Nożnej podjął decyzję o udzieleniu pomocy Krzysztofowi Baranowi. Były reprezentant Polski znajduje się w bardzo trudnej sytuacji materialnej. O sprawie informował portal „WP Sportowe Fakty”, który poruszył temat Barana w swoim reportażu. 61-latek przyznał, że znajduje się w bardzo trudnej sytuacji materialnej, jego rodzinie grozi nawet eksmisja. – Utrzymujemy się z pomocy […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

Sardar Azmun w końcu na zachodzie Europy. Napastnik trafi do Bundesligi

Sardar Azmun w końcu wyruszy na podbój zachodniej części Europy. Po latach spędzonych w Zenicie, napastnik przeniesie się do Bundesligi.  Sardar Azmun wzmocni Bayer Leverkusen na zasadzie wolnego transferu. Kontrakt napastnika wygasa w czerwcu tego roku i umowa nie zostanie przedłużona. W związku z tym piłkarz mógł rozmawiać z nowym pracodawcą i zdecydował się na […]
22.01.2022
Skoki
22.01.2022

Człowiek-bumerang. Jak Ahonen odchodził i wracał do skoków

Janne Ahonen skoczkiem był wybitnym. Dwie Kryształowe Kule, pięć wygranych Turniejów Czterech Skoczni, dziesięć medali mistrzostw świata – to wszystko mówi samo za siebie. Zdaniem wielu nie wiedział tylko jednego – kiedy powiedzieć sobie dość. Karierę kończył trzy razy. W każdym z tych przypadków na skocznię i tak wracał. Nawet teraz – jako 44-latek dopiero […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

Mierzejewski: – Nawałka mógłby robić baraże za free

Wybór nowego selekcjonera reprezentacji Polski się przedłuża. Cezary Kulesza poinformował, że nazwisko poznamy dopiero 31 stycznia. Faworytem wielu pozostaje Adam Nawałka.  Od czasu zwolnienia Paulo Sousy nasza reprezentacja pozostaje bez sternika. Początkowo wydawało się, że Cezary Kulesza wybierze opcję zagraniczną, dużo mówiono o Fabio Cannavaro, wspominano też o Szewczence. Później najbardziej prawdopodobny stał się Adam […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Duch Fergie Time wciąż unosi się nad Old Trafford

Od czasu do czasu realizator transmisji wyszukiwał Sir Alexa Fergusona w gąszczu innych widzów tego wątpliwej jakości spotkania na Old Trafford. Legendarny trener Manchesteru United nie wyglądał na specjalnie rozanielonego. I trudno mu się dziwić, bo Czerwone Diabły okrutnie męczyły bułę, a na domiar złego West Ham wcale nie podkręcał tempa. Zanosiło się na nudny […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

Piękny gol Joao Moutinho. Technika na najwyższym poziomie! [WIDEO]

W sobotę Wolverhampton zmierzyło się z Brentford. Piłkarze Wilków ostatecznie wygrali z beniaminkiem 2:1 (0:0). Wynik spotkania otworzył Joao Moutinho. Portugalski pomocnik popisał się pięknym uderzeniem zewniakiem, dając swojemu klubowi prowadzenie. Joao Moutinho puts Wolves ahead against Brentford pic.twitter.com/LzPLs6cVmY — Back Again W/Troopz Podcast (@backagain) January 22, 2022 Już w 70. minucie wyrównał jednak Ivan […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Blisko 300 kilogramów w oktagonie UFC. Kto najlepszym ciężkim na świecie?

Po miesięcznej przerwie wracają gale numerowane UFC. Dana White i spółka przygotowali na otwarcie 2022 roku prawdziwe perełki – unifikację pasów w wadze ciężkiej i zwieńczenie trylogii o pas wagi muszej w pojedynku Moreno-Figueiredo na UFC 270. Wszystkie oczy zwrócone są jednak na main event. Najsilniej bijący człowiek w MMA jest w stanie odeprzeć ataki […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

Gikiewicz i Gumny wrócili do domu po piątej

Augsburg przegrał z Bayerem Leverkusen 1:5. W meczu udział brała dwójka Polaków – Robert Gumny i Rafał Gikiewicz.  Prawy obrońca i bramkarz nie zapamiętają tego spotkania jako udane. Bayer Leverkusen wrzucił ich na karuzelę już w 9. minucie i nie pozwolił zejść aż do końca meczu. Wynik otworzył Karim Bellarabi, a kwadrans później podwyższył Moussa […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

Kacper Przybyłko zmienił klub. Pozostał w MLS

Spekulacje okazały się prawdziwe. Kacper Przybyłko zmienił klub i przeniósł się do Chicago Fire. Kacper Przybyłko znalazł nowy klub. Polski napastnik stał się bohaterem wewnętrznej wymiany w MLS i opuścił Philadelphię Union. Nowym pracodawcą snajpera zostało Chicago Fire. Klub będzie musiał zapłacić za Przybyłkę nieco ponad milion dolarów. TRADE: 🇵🇱 Kacper Przybyłko przechodzi do Chicago […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Polacy wychowani w lepszych ligach. Jak sobie radzą w Ekstraklasie?

Potomkowie polskich rodzin żyjących na emigracji, czy po prostu Polacy wychowujący się w innych krajach, to temat, który będzie przewijał się coraz częściej nie tylko w kontekście reprezentacji, ale i transferów do Ekstraklasy. Przez ostatnie 2,5 sezonu naszą ligę zasiliło aż 20 piłkarzy polskiego pochodzenia, którzy albo wychowywali się w zagranicznych klubach albo bardzo wcześnie […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

Filip Jagiełło z golem w Serie B

Filip Jagiełło zdobył kolejną bramkę w meczu Serie B. Polak trafił do siatki w meczu z Ternaną Calcio.  Filip Jagiełło trzeci raz wpisał się na listę strzelców w bieżącym sezonie zaplecza włoskiej ekstraklasy. Tym razem jego ofiarą była Ternana Calcio. ⚽ 🥅 | GOLLL!!! Al minuto 35° Jagiello segna per il Brescia. Brescia 🆚 Ternana […]
22.01.2022