Wszędzie dobrze, ale w Düsseldorfie najlepiej [STRANIERI]

Paweł Marszałkowski

Autor:Paweł Marszałkowski

16 września 2024, 12:54 • 8 min czytania 5 komentarzy

Dawid Kownacki ostatecznie udowodnił, że jego miejsce na ziemi jest w Düsseldorfie. Wychowanek Lecha Poznań wrócił do Fortuny i szczęście znów zaczęło mu sprzyjać. W meczu z Herthą Berlin strzelił gola i zanotował asystę. To niestety jeden z nielicznych pozytywnych akcentów minionego weekendu w wykonaniu naszych kochanych stranierich.

Tournee w poszukiwaniu polskich akcentów na międzynarodowych boiskach rozpoczynamy od Niemiec. W Berlinie spadł wielki kamień z serca Dawida Kownackiego. 27-letni napastnik wpisał się na listę strzelców po raz pierwszy od 28 maja ubiegłego roku. Wyczekiwane od kilkunastu miesięcy przełamanie nastąpiło w meczu z Herthą.

Do bramki Kownacki dołożył asystę przy trafieniu Jona Niemieca, a jego Fortuna pokonała gospodarzy 2:0 (niecałą godzinę spędził na boisku zawodnik Herthy Michał Karbownik). Tym samym urodzony w Gorzowie Wielkopolskim napastnik ma na koncie już 29 goli i 18 asyst w barwach klubu z Düsseldorfu. Najlepiej, żeby już nigdzie stamtąd się nie ruszał.

Również Bartłomiej Wdowik zaliczy miniony weekend do udanych. Po letnim zamieszaniu transferowym, były zawodnik Jagiellonii Białystok trafił przez Bragę do Hannoveru. W sobotę jego nowa drużyna pokonała Kaiserslautern 3:1. Wdowik zagrał pełne 90 minut i zanotował asystę przy golu Maxa Christiansena na 2:1.

Mieszany nastrój u Tymoteusza Puchacza. Polak zameldował się na boisku tuż po przerwie w meczu z Bayernem Monachium, jednak jego Holstein Kiel przegrywał wówczas już 0:4. Skończyło się 1:6. Honorowego gola strzelił w 82. minucie Armin Gigović, a podwał mu sympatyczny Tymek.

Przenosimy się nieco bardziej na zachód, do Beneluksu. W Holandii pierwsze trafienie w Eredivisie zanotował Kacper Kostorz. Był to gol tym ważniejszy, że zapewnił NAC Breda drugie ligowe zwycięstwo w tym sezonie. Beniaminek pokonał Sittard 1:0.

Skrajnie odmienny występ zaliczył Paweł Bochniewicz. Jego Heerenveen zebrało srogie lanie od AZ Alkmaar. Dowodzona przez polskiego stopera obrona kapitulowała średnio co dziesięć minut. Skończyło się 1:9. Ała.

Pozostajemy w Beneluksie, jednak zmierzamy do Belgii, gdzie na zapleczu tamtejszej ekstraklasy premierowego gola i asystę zanotował Piotr Parzyszek. Jego RWDM łatwo pokonało K. Lierse S.K. 3:0.

W Hiszpanii setny mecz w barwach FC Barcelony rozegrał Robert Lewandowski. Co prawda „Lewy” nie uświetnił tego występu golem, ale asysta i przekonująca wygrana 4:1 z Gironą to też całkiem miłe akcenty. W sumie polski napastnik uzbierał w barwach Blaugrany już 63 bramki i 19 asyst. Chyba nie jest najgorzej, co?

Skoro już jesteśmy przy kluczowych reprezentantach Polski, wypada wspomnieć, że w Interze Mediolan wreszcie zadebiutował Piotr Zieliński. Polak zameldował się na murawie w 56. minucie, zmieniając Henrikha Mkhitaryana. Niestety, nie wypadł najlepiej. „Nie był to najlepszy z debiutów. Wprowadził trochę zamieszania, ale popełnił zbyt wiele błędów w fazie dryblingu” – zrecenzowała występ Zielińskiego „La Gazzetta dello Sport”.

We Włoszech krytykują „Zielka”, w Turcji cierpkie słowa zaczynają padać o Sebastianie Szymańskim, więc na koniec zajrzyjmy za ocean, gdzie biało-czerwoni nie zawodzą. Po debiucie w reprezentacji do ligowego strzelania dla Los Angeles FC wrócił Mateusz Bogusz. 23-latek wyszedł w pierwszym składzie obok Oliviera Giroud i otworzył wynik spotkania już w czwartej minucie. Do przerwy było 2:0, ale skończyło się 2:4. Derby dla Los Angeles Galaxy.

Do siatki trafił również Sebastian Kowalczyk. Jego Houston Dynamo pokonało Real Salt Lake 4:1, a Polak zaliczył czwartego gola w tym sezonie MLS. Dominik Marczuk wszedł na murawę na ostatni kwadrans.

• Adrian Troć (Francs Borains) – 45 minut w przegranym 1:3 meczu z Lommel SK
  • Piotr Parzyszek (RWD Molenbeek) – 90 minut, gol i asysta w wygranym 3:0 meczu z K. Lierse S.K.

• Kacper Kostorz (NAC Breda) – 13 minut i gol w wygranym 1:0 meczu z Sittard
  • Jan Faberski (Ajax) – mecz w środę, 72 minuty w wygranym 1:0 meczu z Cambuur (Jong Ajax)

• Paweł Dawidowicz (Hellas Verona) – mecz w poniedziałek
  • Adrian Benedyczak (Parma) – mecz w poniedziałek (kontuzjowany)
  • Mateusz Kowalski (Parma) – mecz w poniedziałek (kontuzjowany)
  • Jan Żuberek (Lecco) – mecz w poniedziałek

Kaszub. Urodził się równo 44 lata po Franciszku Smudzie, co może oznaczać, że właśnie o nim myślał Adam Mickiewicz, pisząc słowa: „A imię jego czterdzieści i cztery”. Choć polskiego futbolu raczej nie zbawi, stara się pracować u podstaw. W ostatnich latach poznał zapach szatni, teraz spróbuje go opisać - przede wszystkim w reportażach i wywiadach (choć Orianą Fallaci nie jest). Piłkę traktuje jako pretekst do opowiedzenia czegoś więcej. Uzależniony od kawy i morza. Fan Marka Hłaski, Rafała Siemaszki, Giorgosa Lanthimosa i Emmy Stone. Pomiędzy meczami pisze smutne opowiadania i robi słabe filmy.