Spotkanie islandzkiego Breidablik z Maccabi Tel Awiw stanęło pod znakiem politycznych manifestacji. Niemal przez cały mecz kibice skandowali “Wolna Palestyna”, a na ogrodzeniu stadionu wywieszono flagi tego państwa.
7 października wybuchł otwarty konflikt między Izraelem a Palestyną. Rozpoczął się od ataku Hamasu, a następnie wojna przeszła w fazę kontrofensywy żydowskiej republiki. Działania zbrojne trwają do dziś. Z tego powodu wiele sportowców, a także aren stało się obiektami politycznych manifestacji. Tak stało się również w spotkaniu Ligi Konferencji między Breidablik a Maccabi Tel Awiw.
Choć mecz odbywał się w Islandii, oddalonej od Bliskiego Wschodu o dziesięć godzin lotu samolotem, to nie obyło się bez politycznej manifestacji, wyłącznie z tego powodu, że przeciwko Breidablik wystąpił izraelski Maccabi Tel Awiw. Za jedną z bramek rozłożono flagi Palestyny. Kibice skandowali “Free Palestine”, czyli “Wolna Palestyna”, a dodatkowo puszczano odgłosy arabskiej muzyki.
Oglądam mecz Breidablik- Maccabi Tel Aviv rozgrywany w Kópavogur (Islandia).
Z boku za jedną z bramek wszędzie rozłożone są flagi Palestyny. Bez przerwy jakieś kobiety dra się “Free Palestine”, do tego co jakiś czas puszczana jest arabska muzyka.
Dziwny klimat.
— BuckarooBanzai (@Buckarobanza) November 30, 2023
@pallonatefaccia vi segnalo la massiccia presenza di bandiere #Palestinesi nel match tra @BreidablikFC vs @MaccabiTLVFC sicuramente esposte dai tifosi islandesi #ConferenceLeague #Breidablik #MaccabiTelAviv #Israel #Palestina #FreePalestina pic.twitter.com/qFEcU5c8PP
— Antonino Treviglio (@AntoTreviglio) November 30, 2023
Mecz zakończył się zwycięstwem Maccabi 2:1. Izraelski klub jest już pewny awansu do fazy pucharowej Ligi Konferencji. Breidablik przegrał natomiast wszystkie grupowe spotkania.
WIĘCEJ O WOJNIE IZRAELA Z PALESTYNĄ:
- Największe więzienie świata. Piłkarskie sceny z konfliktu Izraela i Palestyny
- Obudziły mnie rakiety. To nie western, na wojnie wszyscy są źli
- Tak wiele różnych słońc. Przypadek braci Jaber
- Dzień, w którym ziściły się nasze najgorsze lęki. Historia masakry w Monachium
Fot. Antonino Treviglio Twitter