Wysypało golami i czerwonymi kartkami [STRANIERI]

Autor:Piotr Rzepecki

23 września 2024, 11:51 • 9 min czytania 5 komentarzy

W ten weekend w LaLidze zabawił się Robert Lewandowski, który z sześcioma golami został samodzielnym liderem klasyfikacji strzelców po zdobyciu dwóch bramek z Villarrealem. Wynik mógł być jeszcze bardziej okazały, ale kapitan reprezentacji Polski zmarnował rzut karny. Z gola cieszyli się także chociażby Kacper Urbański i Dominik Marczuk, a o weekendzie chcieliby zapomnieć Mariusz Stępiński oraz Paweł Dawidowicz, którzy skończyli swoje mecze przedwcześnie, oglądając czerwone kartki.

Helik o sobie przypomniał, ale nie o to chodziło

Pamiętacie Michała Helika? Tego, który miał zastąpić Kamila Glika w kadrze? Jego kariera skręciła w niespecjalnie dobrą stronę, obecnie gra na trzecim poziomie w Anglii, natomiast o swoim ostatnim występie chciałby jak najszybciej zapomnieć.

Defensor Huddersfield w meczu z Northampton zaliczył bowiem swojaka. Już w 18. minucie pod wpływem pressingu gości Helik zagrał do tyłu, do swojego bramkarza. Nie spojrzał jednak jak jest ustawiony jego golkiper i posłał piłkę do własnej siatki. Były obrońca Cracovii rozegrał całe spotkanie, jego zespół przegrał 1:3.

Słodko-gorzki występ Patryka Klimali

W poprzednim tygodniu mogliśmy także sprawdzić, jak poradził sobie Klimala w pierwszym meczu w nowych barwach. 26-latek pod koniec okienka wybył ze Śląska i podpisał roczny kontrakt z Sydney FC. Zadebiutował z Eastern AA, jego zespół wygrał wysoko 5:0, a Klimala miał w tym łomocie udział. Dograł do Anas Ouahima na 3:0, notując asystę, ale kilka minut później zmarnował rzut karny.

Może więc mówić napastnik o przyzwoitym debiucie; mógł być na koncie gol i asysta, jest tylko ostatnie podanie, więc tragedii nie ma.

Premierowe trafienie Urbańskiego, głupota Dawidowicza

Chyba wszyscy możemy być zgodni, że zupełnie inaczej wyobrażaliśmy sobie pierwszą bramkę Kacpra Urbańskiego w barwach Bolonii. Jakiś strzał z dystansu, ewentualnie skończenie akcji z udziałem kilku zawodników i strzał reprezentanta Polski z najbliższej odległości – jak najbardziej. Ale Urbański w meczu z Monzą zaskoczył. Uderzył niczym rasowa dziewiątka – idealnie wyskoczył i przymierzył z główki. Precyzyjnie, nie do obrony.

Łukasz Skorupski spędził to spotkanie na ławce. Zbierał siły po meczu Ligi Mistrzów z Szachtarem, w którym wyłapał karnego.

Odnotujmy także występ Dawidowicza. W 21. minucie podczas stałego fragmentu gry dla Torino, reprezentant Polski nie wytrzymał ciśnienia i z łokcia potraktował rywala, Ivana Ilicia. Arbiter natychmiast wyciągnął czerwoną kartkę, nie było dyskusji. Za głupotę się płaci.

Czerwone kartki dla Polaków na zagranicznej ziemi w modzie

Nie tylko Dawidowicz przedwcześnie schodził z murawy, wyrzucony przez arbitra. Czerwoną kartkę wyłapał także napastnik Omonii, Mariusz Stępiński. Jego interwencja w 31. minucie to prawdziwy kryminał. Zaatakował obrońcę rywali, Kiko, wjeżdżając mu nad kostkę i arbiter słusznie podziękował Polakowi za występ.

Dodajmy, że pierwotną decyzją arbitra było żółtko, ale sędzia po analizie VAR zmienił kolor kartonika. A wrzesień dla Stępińskiego zapowiadał się dobrze, przeciwko Nea Salamis 29-latek ustrzelił przecież dublet.

Lewandowski na fali, dwa gole i zmarnowana jedenastka z Villarrealem

Bardzo dobre wspomnienia ze spotkania z Villarrealem będzie miał Robert Lewandowski. Występ co prawda perfekcyjny nie był (Polak nie wykorzystał karnego), jednak co trafił, to jego. Dwa ładne gole w pierwszej połowie sprawiły, że Barca miała zdecydowanie łatwiej, bowiem w 35. minucie prowadziła już 2:0.

Zwłaszcza drugie trafienie Lewandowskiego było niezwykłej urody, kapitan naszej kadry fantastycznie się złożył i uderzył sytuacyjnie z przewrotki.

Lewy na koncie ma sześć trafień po sześciu kolejkach hiszpańskiej ekstraklasy. O jednego gola mniej ma jego kolega z zespołu, Raphinha. Dalej, z czterema bramkami, na trzecim miejscu w klasyfikacji plasuje się Kylian Mbappe.

Przedstawiamy także zmarnowaną przez Lewego jedenastkę. Bramkarz gospodarzy wyczuł stronę, w którą będzie uderzał napastnik Barcy:

Ładne akcenty Kamińskiego, Marczuka i Formelli

Dodajmy na koniec, że błysnął Jakub Kamiński, mimo że jego Wolfsburg przegrał z Bayerem Leverkusen. Mistrz Niemiec w hicie 4. kolejki Bundesligi pokonał „Wilki”, w barwach których cały mecz zagrał Kamiński oraz Kamil Grabara.

Były skrzydłowy Lecha Poznań dograł z rzutu rożnego, a jego podanie wykorzystał Sebastiaan Bornauw. Ostatecznie jednak zespół Polaków przegrał 3:4.

Z gola cieszyła się dwójka Polaków za oceanem, Dariusz Formella i Dominik Marczuk. Ten pierwszy popisał się przebojową akcją przeciwko San Antonio. Dostał piłkę na lewe skrzydło, wpadł w pole karne rywali i bardzo ładnym, technicznym strzałem znalazł drogę do bramki.

Uśmiechnęliśmy się także po występie Dominika Marczuka. Były piłkarz Jagiellonii ma za sobą niezły czas – przed tygodniem asystował z FC Dallas, w przeciwko Portland Timbers cieszył się z premierowego trafienia.

Marczuk wcielił się w akcji bramkowej w rasowego napastnika. Dostał podanie ze skrzydła od Julio Santosa, przyjęciem ustawił sobie piłkę do strzału i przymierzył precyzyjnie z najbliższej odległości. Jego klub zremisował 3:3, Polak zagrał 90 minut.

LISTA STRANIERICH

ANGLIA

• Łukasz Fabiański (West Ham) – na ławce z Chelsea (0:3)
  • Jakub Moder (Brighton) – poza składem z Nottingham (2:2)
  • Matty Cash (Aston Villa) – kontuzjowany
  • Oliwier Zych (Aston Villa) – poza składem z Wolves (3:1)
  • Jakub Kiwior (Arsenal) – grał od 74. minuty z Manchesterem City (2:2)
  • Jan Bednarek (Southampton) – 90 minut z Ipswich (1:1)
  • Jakub Stolarczyk (Leicester) – kontuzjowany
  • Przemysław Płacheta (Oxford United) – poza składem z Bristol City (1:2)
  • Olaf Kobacki (Sheffield Wednesday) – grał do 46. minuty z Luton (1:2)
  • Krystian Bielik (Birmingham) – poza składem z Rotherham (2:0)
  • Michał Helik (Huddersfield) – 90 minut z Northampton (1:3), gol samobójczy

AUSTRALIA

• Patryk Klimala (Sydney FC) – 90 minut z Eastern (5:0), asysta i zmarnowany karny

AUSTRIA

• Kamil Piątkowski (Red Bull Salzburg) – 90 minut z Tirolem (0:0)
  • Gabriel Kirejczyk (SKN St. Polten) – grał od 84. minuty z Voitsberg (2:0)

AZERBEJDŻAN

• Mateusz Kochalski (Karabach Agdam) – 90 minut z Neftci Baku (4:0)

BELGIA

• Michał Skóraś (Club Brugge) – grał od 69. minuty z Gentem (2:4)
  • Karol Fila (FCV Dender EH) – grał do 84. minuty z Genkiem (0:4)
  • Patryk Walicki (Francs Borains) – poza składem z Patro Eisden (1:4)
  • Adrian Troć (Francs Borains) – grał od 60. minuty z Patro Eisden (1:4)
  • Piotr Parzyszek (RWD Molenbeek) – 90 minut z Genkiem u-23 (3:0)
  • David Widlarz (KAS Eupen) – poza składem z K. Lierse (0:3)

BUŁGARIA

• Daniel Kajzer (Botew Płowdiw) – mecz z Ardą w poniedziałek 23 września
  • Jakub Piotrowski (Łudogorec Razgrad) – poza składem z Lokomotiw Sofia (2:0)

CYPR

• Mariusz Stępiński (Omonia Nikozja) – grał do 34. minuty z Anorthosisem (0:1), czerwona kartka
  • Mateusz Musiałowski (Omonia Nikozja) – na ławce z Anorthosisem (0:1)
  • Karol Struski (Aris Limassol) – grał do 68. minuty z Apollonem (0:0)
  • Miłosz Matysik (Aris Limassol) – poza składem z Apollonem (0:0)
  • Artur Sobiech (Achnas) – grał od 69. minuty z AEK Larnaka (2:2)
  • Patryk Lipski (Achnas) – 90 minut z AEK Larnaka (2:2), gol
  • Karol Angielski (AEK Larnaka) – grał od 71. minuty z Achnasem (2:2)

DANIA

• Adam Buksa (FC Midtjylland) – poza składem z Randers (2:2)

FRANCJA

• Przemysław Frankowski (Lens) – 90 minut z Rennes (1:1)
  • Marcin Bułka (Nice) – 90 minut z St. Etienne (8:0)
  • Radosław Majecki (Monaco) – kontuzjowany

GRECJA

• Tomasz Kędziora (PAOK) – 90 minut z Volos (4:1)
  • Damian Szymański (AEK) – grał do 66. minuty z Athens Kallithea (0:0)
  • Bartłomiej Drągowski (Panathinaikos) – 90 minut z Panserraikosem (3:1)
  • Wiktor Matyjewicz (Athens Kallithea) – poza składem z AEK-iem
  • Patryk Stępiński (PAE Chania) – grał do 81. minuty z PS Kalamata (1:2)

HISZPANIA

• Robert Lewandowski (FC Barcelona) – 90 minut z Villarreal (5:1), dwa gole, zmarnowany rzut karny
  • Kamil Jóźwiak (Granada CF) – grał od 69. minuty z Malagą (2:2)

HOLANDIA

• Paweł Bochniewicz (Heerenveen) – grał do 67. minuty z Groningen (2:1)
  • Daniel Bielica (NAC Breda) – 90 minut z Feyenoordem (0:2)
  • Kacper Kostorz (NAC Breda) – grał od 57. minuty z Feyenoordem (0:2)
  • Jan Faberski (Jong Ajax) – grał do 78. minuty z Vitesse, asysta
  • Oskar Zawada (RKC Waalwijk) – 90 minut ze Spartą Rotterdam (1:2)
  • Przemysław Tytoń (Twente Enschede) – poza składem z Almere City (5:0)

INDONEZJA

• Maciej Gajos (Persija Dżakarta) – 90 minut z Persib w poniedziałek 23 września

IRLANDIA

• Kacper Radkowski (Waterford) – 90 minut z St. Patricks (0:3)
  • Kacper Skwierczyński (Waterford) – poza składem z St. Patricks (0:3)
  • Kacper Chorążka (Bohemians) – 90 minut z Droghedą (0:1)
  • Filip Piszczek (Bohemians) – poza składem z Droghedą (0:1)

KAZACHSTAN

• Krystian Nowak (Żenis Astana) – 90 minut z Atyrau (1:2)

NIEMCY

• Jakub Kamiński (VfL Wolfsburg) – 90 minut z Bayerem Leverkusen (3:4), asysta
  • Bartosz Białek (VfL Wolfsburg) – kontuzjowany
  • Kamil Grabara (VfL Wolfsburg) – 90 minut z Bayerem Leverkusen (3:4)
  • Tymoteusz Puchacz (Holstein Kiel) – grał do 46. minuty z Bochum (2:2)
  • Robert Gumny (Augsburg) – kontuzjowany
  • Adam Dźwigała (St. Pauli) – grał do 69. minuty z RB Lipsk
  • Marcel Lotka (Borussia Dortmund) – poza składem z VfB Stuttgart (1:5)
  • Dawid Kownacki (Fortuna Duesseldorf ) – 90 minut z 1. FC Koeln (2:2)
  • Dennis Jastrzembski (Fortuna Duesseldorf ) – poza składem z 1. FC Koeln (2:2)
  • Michał Karbownik (Hertha BSC) – poza składem z 1. FC Nuernberg (2:0)
  • Damian Michalski (Greuther Furth) – na ławce z Eintrachtem Brunszwik (0:2)
  • Karol Niemczycki (SV Darmstadt) – na ławce z Schalke (5:3)
  • Marcin Kamiński (Schalke 04) – 90 minut z Darmstadt (3:5)
  • Łukasz Poręba (Hamburger SV) – na ławce z Kaiserslautern (5:2)
  • Bartłomiej Wdowik (Hannover 96) – 90 minut z Paderbornem (1:2)

NORWEGIA

• Albert Posiadała (Molde FK) – 90 minut z Kristiansund (4:0)

PORTUGALIA

• Cezary Miszta (Rio Ave) – na ławce z Estorilem (2:2)
  • Paweł Kieszek (Leiria) – 90 minut z Academico Viseu (1:0)

SŁOWACJA

• Konrad Gruszkowski (Dunajska Streda) – poza składem z Skalicą (3:1)

SŁOWENIA

• Karol Borys (NK Maribor) – grał do 88. minuty z Naftą (3:0)

SZKOCJA

• Maik Nawrocki (Celtic) – grał od 85. minuty z Falkirk (5:2)
  • Franciszek Franczak (St. Johnstone) – poza składem z Ross County (3:3)
  • Maksymilian Boruc (Hibernian) – poza składem z Hibernian (0:2)

SZWAJCARIA

• Łukasz Łakomy (Young Boys Berno) – poza składem z Winterthur (4:1)
  • Kacper Przybyłko (FC Lugano) – poza składem z Sionem (0:0)
  • Mateusz Łęgowski (Yverdon) – grał do 33. minuty z Lausanne (1:3)

SZWECJA

• Fabian Mrozek (IF Brommapojkarna) – na ławce z Mjallby (0:0)

TURCJA

• Sebastian Szymański (Fenerbahce) – 90 minut z Galatasaray (1:3)
  • Kacper Kozłowski (Gaziantep) – mecz z Trabzonsporem w poniedziałek 23 września
  • Jakub Kałuziński (Antalyaspor) – 90 minut z Kasimpasą (0:0)
  • Krzysztof Piątek (Istanbul Basaksehir) – 90 minut z Samsunsporem (0:2)
  • Patryk Szysz (Istanbul Basaksehir) – kontuzjowany
  • Jan Biegański (Sivasspor) – grał od 76. minuty z Konyasporem (0:0)
  • Jakub Słowik (Konyaspor) – 90 minut z Sivassporem (0:0)
  • Mateusz Lis (Goztepe) – 90 minut z Bodrumsporem (2:0)
  • Jakub Szumski (Sakaryaspor) – 90 minut z Ankaragucu (1:2)
  • Michał Nalepa (Genclerbirligi SK) – grał od 87. minuty z Pendiksporem (1:0)

USA

• Mateusz Klich (DC United) – 90 minut z Philadelphia Union (4:0)
  • Bartosz Slisz (Atlanta United) – 90 minut z New York Red Bulls (2:2)
  • Karol Świderski (Charlotte) – grał do 63. minuty z New England Revolution (4:0)
  • Dominik Marczuk (Real Salt Lake) – 90 minut z Portland Timbers (3:3), gol
  • Sebastian Kowalczyk (Houston Dynamo) – 90 minut z Austin FC (1:0)
  • Mateusz Bogusz (Los Angeles FC) – na ławce z FC Dallas (1:3)
  • Dawid Bugaj (CF Montreal) – na ławce z Chicago Fire (2:0)
  • Dariusz Formella (Phoenix Rising) – grał do 78. minuty z San Antonio (4:0), gol