Wielki talent na horyzoncie. 13-letni Polak mistrzem świata U-21 w snookerze

Błażej Gołębiewski

Autor:Błażej Gołębiewski

31 sierpnia 2024, 17:34 • 2 min czytania 12 komentarzy

Coraz śmielsze kroki stawia na arenie międzynarodowej Michał Szubarczyk. Zaledwie 13-letni Polak do swojego dorobku dopisał bowiem tytuł mistrza świata w snookerze do lat 21, który zdobył dziś na turnieju w Indiach. W finale uległ mu reprezentant Niemiec i zeszłoroczny wicemistrz, Alexander Widau.

Dla młodziutkiego zawodnika to obecnie największy sukces w karierze. Wcześniej świetnie pokazywał się przede wszystkim na krajowych zmaganiach w juniorskich kategoriach wiekowych. Szubarczyk to bowiem czternastokrotny medalista mistrzostw Polski w snookerze. W samym 2023 roku wygrał je aż trzykrotnie – startując w turniejach do lat 12, 18 i 21. Do tego regularnie dokłada też zwycięstwa w poolbilardzie.

Dzisiejszym rywalem na MŚ do lat 21 rozgrywanych w Bengaluru w Indiach był wspomniany Widau, który przeciwko 7 lat młodszemu Polakowi ugrał zaledwie jednego frejma. Od wyniku 1:1 kontrolę nad pojedynkiem przejął 13-letni Szubarczyk, zwyciężając w każdej kolejnej partii i ostatecznie triumfując 5:1 w całym spotkaniu. W drodze do finału młody Polak trzy razy wygrywał z rywalami z Indii, a dwukrotnie okazał się lepszy od reprezentantów Iranu. To dla niego pierwszy tak duży sukces na arenie międzynarodowej. Choć jest już na niej znany – w serii Q Tour pokonywał choćby czempiona Anglii w kategorii wiekowej do lat 21. Brylował również na krajowym podwórku, zwyciężając z wieloma snookerzystami, którzy startują już na seniorskich zawodach.

ZERO RYZYKA do 50zł – zwrot 100% w gotówce w Fuksiarz.pl

Szubarczyk trenuje od 6. roku życia, a w snookerze zakochał się podczas oglądania z tatą transmisji z zawodów. To właśnie ojciec Michała, Kamil, jest jednocześnie jego trenerem. Na największy sukces swojego syna liczył na tegorocznych mistrzostwach Europy do lat 16, gdzie jednak polski talent zajął dopiero 9. miejsce, choć i tak zabłysnął w całym turnieju, bo uzyskał najwyższy break spośród wszystkich startujących.

Uwielbia boks, choć ostatni raz na poważnie bił się w podstawówce (i wygrał!). Pisanie o inseminacji krów i maszynach CNC zamienił na dziennikarstwo, co było jego marzeniem od czasów studenckich. Kiedyś notorycznie wyżywał się na gokartach, ale w samochodzie przestrzega przepisów, będąc nudziarzem za kierownicą. Zachował jednak miłość do sportów motorowych, a największą słabość ma do ich królowej – Formuły 1. Kocha też Real Madryt, mimo że pierwszą koszulką piłkarską, którą przywdział w życiu, był trykot Borussii Dortmund z Matthiasem Sammerem na plecach.