Autor:Arek Dobruchowski

29 kwietnia 2024, 12:08 • 11 min czytania 13 komentarzy

Ostatniego dnia zimowego okienka transferowego byliśmy świadkami dość zaskakującego transferu. Nieco zapomniany przez polskich kibiców Kamil Jóźwiak trafił do klubu z lig top5 w Europie. Polski skrzydłowy – jak można było przypuszczać – Granady nie zbawił. Ta i tak na 99% spadnie z ligi, ale „Józiu” w końcu zaprezentował się z dobrej strony w hiszpańskiej elicie, popisał się ładną asystą i został doceniony przez trybuny. Jak radzili sobie inny Polacy za granicą w miniony weekend? Bez szału jeśli chodzi o trafienia, ale na pewno zapadła nam w pamięć „bomba” Krzysztofa Piątka. Zapraszamy jak co tydzień na przegląd stranierich.

I skoro już Kamila Jóźwiaka wywołaliśmy do tablicy, to pociągnijmy ten wątek. – Już dawno nie widziałem kibiców na trybunach Los Carmenes żegnających owacją na stojąco schodzącego piłkarza. Spotkało to dziś Kamila Jóźwiaka, co za piłkarz  – napasał na portalu X (dawniej Twitter) dziennikarz zajmujący się na co dzień Granadą Cami Mudarra.

Polak z Osasuną zagrał świetne spotkanie i zakończył je z pierwszym konkretem. I to jakim! 26-latek posłał świetne prostopadłe podanie między obrońcami do Myrto Uzuniego, a ten w sytuacji sam na sam z bramkarzem bez większych problemów go pokonał. Granada wygrała 3:0 i wciąż ma matematyczne szanse na utrzymanie, choć trzeba zaznaczyć, że są one iluzoryczne. Do końca sezonu zostało jeszcze pięć kolejek, a do miejsca nad „kreską” traci w tej chwili dziesięć punktów. W tym spotkaniu wystąpił również Kamil Piątkowski, ale w jego przypadku mówimy o epizodzie. Środkowy obrońca pojawił się na boisku w doliczonym czasie gry.

Jóźwiak spędził na murawie 80 minut i poza asystą należy zaznaczyć, że był bardzo jasnym punktem zespołu, motorem napędowym akcji ofensywnych Granady. Na oficjalnym profilu LaLiga pojawił się np. taki klip, na którym Polak w efektowny sposób mija Ikera Munoza przy narożniku boiska.

Krzysztof Piątek odpalił bombę

Znakiem rozpoznawczym Krzysztofa Piątka są jego „pistolety” po strzelonym golu. W taki sposób pokazuje, że jak na rasowego snajpera przystało – trafia do celu. Po tym weekendzie może powinien zmienić ksywkę z „El Pistolero” na „kanonier”? Polak postawił na cięższą artylerię i odpalił „bombę” z dystansu. Huknął tak, że nie było, co zbierać. Dla Piątka było to czternaste trafienie w tym sezonie tureckiej ekstraklasy. W klasyfikacji najlepszych strzelców ligi zajmuje piąte miejsce ex aequo z Adamem Buksą (Antalyaspor) i Aytaciem Karą (Kasimpasa).

Skoro już jesteśmy przy Turcji, to odnotujmy jedenastą asystę w tym sezonie Sebastiana Szymańskiego. Jego Fenerbahce pokonało u siebie Besiktas 2:1, a Polak miał udział przy trafieniu Kahveciego. 24-latek w tym spotkaniu błysnął nie tylko w ofensywie, ale również w defensywie, blokując z bliskiej odległości strzał jednego z zawodników rywali. Biorąc pod uwagę wszystkie rozgrywki, tak wyglądają liczby Szymańskiego w tureckim klubie -12 goli i 18 asyst.

Z ciekawostek możemy odnotować 20 czyste konto Mateusza Lisa w Göztepe SK. Jego drużyna wygrała u siebie 2:0 Genclerbirligi SK i na dwie kolejki przed końcem zapewniła sobie awans do tamtejszej ekstraklasy. Polak jest tylko wypożyczony do tureckiego klubu i po sezonie wróci do Southampton.

Przypomniał o sobie Kacper Kozłowski

Kacper Kozłowski zaliczył asystę w wygranym meczu przez Vitesse 3:2 z Fortuną Sittard. Polak ruszył z środka pola na prawe skrzydło i wycofał piłkę do wchodzącego Aaronsona, który bez większych problemów wpakował piłkę do siatki. Trzeba oddać 20-latkowi, że była to bardzo dobra akcja w jego wykonaniu. Aczkolwiek szkoda, że tak rzadko daje konkrety w Eredivisie. Kozłowski jest wypożyczony z Brighton do Vitesse i pod względem liczb ofensywnych nie wypada najlepiej – 2 gole i 5 asyst. Szału nie ma.

W tym sezonie często piszemy o trafieniach Kacpra Kostorza. 24-letni napastnik ma już na swoim koncie 16 goli i 6 asyst w drugiej lidze holenderskiej. Polak, mimo że występuje w jednej z najgorszych ekip na drugim szczeblu rozgrywkowym, to pokazuje się z bardzo dobrej strony. W piątek zdobył bramkę i zaliczył asystę dla Den Bosch w wygranym 3:2 spotkaniu z VVV-Venlo. Warto pamiętać, że do tego zespołu jest tylko wypożyczony z Pogoni Szczecin.

Gdzie byłby teraz Bartosz Białek, gdyby miał zdrowe kolana? Tej zagadki chyba nigdy już nie rozwiążemy, ale niestety, takie są realia, że Polak stracił mnóstwo czasu na rehabilitacje. Obecnie jest wypożyczony z niemieckiego Wolfsburga do belgijskiego KAS Eupen, ale z uwagi właśnie na poważną kontuzję, stracił prawie cały sezon. Białek wrócił do gry 7 kwietnia, a w piątek strzelił pierwszego gola w nowym klubie. Kontaktowego, który jednak nie dał nic więcej. KAS Eupen przegrało z RSC Charleroi 1:2.

Szczęsny z kolejnym czystym kontem, Cash z asystą

Jeśli chodzi o włoskie boiska mamy wiadomości dobre i złe. Z pozytywów – Wojciech Szczęsny odnotował 15. czyste konto w tym sezonie Serie A, a z tych gorszych informacji Sebastian Walukiewicz (Empoli) przedwcześnie opuścił boisko. W 22. minucie starcia z Atalantą Bergamo padł na murawę bez kontaktu z rywalem i nie mógł kontynuować gry. Nie wyglądało to dobrze. Nie wiemy jeszcze, jak długo będzie pauzował polski obrońca. Z kolei Mateusz Łęgowski przełknął w ten weekend gorycz spadku. Jego Salernitana po porażce 0:3 z Frosinone na cztery kolejki przed końcem sezonu nie ma już nawet matematycznych szans na utrzymanie. Polak spędził cały mecz na ławce rezerwowych.

Matty Cash z konkretem w Premier League. Reprezentant Polski miał udział przy trafieniu Morgana Rogersa, a jego Aston Villa zremisowała 2:2 z Chelsea. Asystą w miniony weekend popisał się również Tymoteusz Puchacz, który trzeci raz w tym seoznie został wybrany przez magazyn „Kicker” do jedenastki kolejki 2. Bundesligi. Polak z rzutu rożnego wrzucił na głowę Daniela Hanslika w wygranym przez FC Kaiserslautern meczu z Holstein Kiel 3:1. To było ósme ostatnie podanie „Puszki” w tych rozgrywkach. W jedenastce kolejki „Kickera” znalazł się również inny Polak – Łukasz Poręba, który zaliczył dwie asysty w wygranym przez HSV meczu z Eintrachtem Brunszwik (4:0).

Trochę egzotyki – Zawada wrócił na boisko i strzela

Rok temu stałym punktem naszego przeglądu stranierich, było pokazywanie kolejnych bramek Oskara Zawady w Australii. Polski napastnik odnalazł się świetnie w kraju kangurów i jest bardzo cenionym zawodnikiem w A-League. W tym sezonie jednak więcej czasu spędził w gabinetach lekarskich niż na boisku. Dopiero teraz powolutku wraca na australijskie murawy. W starciu z  Macarthur FC, gdzie podstawowym bramkarzem jest Filip Kurto, wszedł w 87. minucie i chwilę później wykorzystał rzut karny. Jego rodak, który uchodzi za speca od jedenastek (obronił sześć rzutów karnych, odkąd trafił do tego klubu, czyli 2022 roku), tym razem był bez szans. Zawada ma już na swoim koncie sześć trafień w tym sezonie, choć zagrał tylko w dwunastu spotkaniach.

LISTA STRANIERICH

ANGLIA

• Łukasz Fabiański (West Ham) – na ławce z Liverpoolem (2:2)
  • Jakub Moder (Brighton) – na ławce z Bournemouth (0:3)
  • Matty Cash (Aston Villa) – cały mecz i asysta z Chelsea (2:2)
  • Jakub Kiwior (Arsenal) – od 89. minuty z Tottenhamem (3:2)
  • Mateusz Musiałowski (Liverpool) – poza kadrą (decyzja trenera)
  • Fabian Mrozek (Liverpool) – poza kadrą (decyzja trenera)
  • Jan Bednarek (Southampton) – od 46. minuty ze Stoke (0:1)
  • Bartosz Białkowski (Millwall) – na ławce z Plymouth (1:0)
  • Przemysław Płacheta (Swansea City) – poza kadrą (kontuzja)
  • Krystian Bielik (Birmingham) – cały mecz i żółta kartka z Huddersfield (1:1)
  • Michał Helik (Huddersfield) – cały mecz z Birmingham City (1:1)
  • Jakub Stolarczyk (Leicester) –mecz dzisiaj z Preston

ARABIA SAUDYJSKA

• Grzegorz Krychowiak (Abha) – cały mecz z Al Akhdoud (0:4)

AUSTRALIA

• Filip Kurto (Macarthur FC) – cały mecz z Wellington Phoenix (0:3)
  • Oskar Zawada (Wellington Phoenix) –od 87. minuty i gol z rzutu karnego z Macarthur FC (3:0)

AUSTRIA

• Szymon Włodarczyk (Sturm Graz) – na ławce z RB Salzburg (2:2)
  • Aleksander Buksa (WSG Tirol) – od 58. minuty z Austrią Lustenau (0:0)

BELGIA

• Michał Skóraś (Club Brugge) – grał do 62. minuty z Genk (3:0)
  • Bartosz Białek (KAS Eupen) – cały mecz i gol z Charleroi (1:2)
  • Karol Borys (KVC Westerlo) – na ławce z Gent (2:3)
  • Patryk Walicki (Francs Borains) – koniec sezonu

BUŁGARIA

• Daniel Kajzer (Botew Płowdiw) – poza kadrą (decyzja trenera)
  • Jakub Piotrowski (Łudogorec Razgrad) – cały mecz z Krumovgrad (3:3)

CZARNOGÓRA

• Dawid Kort (Arsenal Tivat) – na ławce z Jedinstvo (1:1)

CYPR

• Mariusz Stępiński (Omonia) – od 62. minuty z APOEL (1:0)
  • Karol Struski (Aris Limassol) –do 78. minuty z Pafos (1:1)
  • Miłosz Matysik (Aris Limassol) – na ławce z Pafos (1:1)
  • Patryk Lipski (Ethnikos) – grał od 58. minuty z Nea Salamis (1:2)

CZECHY

• Bartosz Pikul (Vlasim) – od 61. minuty z SK Hanacka Slavia Kromeriz (0:2)

DANIA

• Kamil Grabara (FC Kopenhaga) – cały mecz z Aarhus (3:2)
  • Mateusz Kowalczyk (Broendby) – poza kadrą (decyzja trenera)

FRANCJA

• Przemysław Frankowski (Lens) – cały mecz z Marsylią (1:2)
  • Marcin Bułka (Nice) – cały mecz ze Strasbourgiem (3:1)
  • Radosław Majecki (Monaco) – cały mecz z Lyonem (2:3)
  • Karol Fila (Strasbourg) – poza kadrą (kontuzja)
  • Rafał Strączek (Bordeaux) – na ławce z Laval (0:1)

GRECJA

• Tomasz Kędziora (PAOK) – cały mecz z AEK (3:2)
  • Damian Szymański (AEK) – cały mecz z PAOK (2:3)
  • Bartłomiej Drągowski (Panathinaikos) – cały mecz z Arisem (0:1)
  • Karol Angielski (Atromitos) – od 73. minuty z Panetolikos (0:1)
  • Jan Sobociński (PAS Giannina) – cały mecz i żółta kartka z AE Kifisias (3:2)

HISZPANIA

• Robert Lewandowski (FC Barcelona) – mecz dzisiaj z Valencią
  • Kamil Piątkowski (Granada CF) – od 90. minuty z Osasuną (3:0)
  • Kamil Jóźwiak (Granada CF) – grał do 8o. minuty i asysta z Osasuną (3:0)

HOLANDIA

• Kacper Kozłowski (Vitesse Arnhem) – cały mecz i asysta z Fortuną Sittard (3:2)
  • Paweł Bochniewicz (Heerenveen) – 45 minut z PSV (0:8)
  • Przemysław Tytoń (Twente Enschede) – na ławce z Almere City (3:1)
  • Piotr Parzyszek (FC Emmen) –mecz dziś z Helmond
  • Kacper Kostorz (FC Den Bosch) – cały mecz gol i asysta z VV Venlo (3:2)
  • Jakub Ojrzyński (FC Den Bosch) – poza kadrą (decyzja trenera)
  • Bartłomiej Smolarczyk (FC Dordrecht) –na ławce

INDONEZJA

• Maciej Gajos (Persija Dżakarta) – cały mecz i asysta z RANS FC (1:0)

IRLANDIA

• Kacper Radkowski (Waterford) – od 76. minuty i żółta kartka z Derry City (0:2)
  • Kacper Skwierczyński (Waterford) – poza kadrą (decyzja trenera)
  • Bartłomiej Kukułowicz (Bohemians) – poza kadrą (decyzja trenera)
  • Kacper Chorążka (Bohemians) – cały mecz z Dundalk (0:2)
  • Filip Piszczek (Bohemians) – od 46. minuty z Dundalk (0:2)

KAZACHSTAN

• Krystian Nowak (Żenis Astana) – cały mecz z Tobył Kostanaj (1:1)

MALTA

• Marcel Zapytowski (Birkirkara FC) – cały mecz z Sirens (2:2)

NIEMCY

• Jakub Kamiński (Wolfsburg) – na ławce
  • Dawid Kownacki (Werder Brema) – grał od 80. minuty z Augsburgiem (3:0)
  • Robert Gumny (Augsburg) – poza kadrą (kontuzja)
  • Marcel Lotka (Borussia Dortmund) – poza kadrą (decyzja trenera)
  • Marcel Łubik (Augsburg) – poza kadrą (decyzja trenera)
  • Michał Karbownik (Hertha BSC) – poza kadrą
  • Tymoteusz Puchacz (1.FC Kaiserslautern) – cały mecz i asystą z Holstein Kiel (3:1)
  • Damian Michalski (Greuther Furth) – grał od 73. minuty z Wehen Wiesbaden (5:3)
  • Karol Niemczycki (Fortuna Duesseldorf) – na ławce
  • Dennis Jastrzembski (Fortuna Duesseldorf) – poza kadrą
  • Marcin Kamiński (Schalke 04) – cały mecz z Fortuna Duesseldorf (1:1)
  • Adam Dźwigała (St. Pauli) – grał od 85. minuty z Hansą Rostock (1:0)
  • Łukasz Poręba (Hamburger SV) –cały mecz i dwie asysty z Eintrachtem Brunszwik (4:0)

NORWEGIA

• Albert Posiadała (Molde FK) –  na ławce z Haugesund (2:1)

PORTUGALIA

• Cezary Miszta (Rio Ave) – na ławce
  • Paweł Kieszek (Leiria) – na ławce

RUMUNIA

• Kamil Wiktorski (CS Tunari) – cały mecz z CSA Steaua (1:2)

SŁOWACJA

• Konrad Gruszkowski (Dunajska Streda) – poza kadrą (decyzja trenera)
  • Michael Wyparło (FK Slavoj Trebisov) – od 62. minuty z 1.FC Tatran Presov (2:3)

SZKOCJA

• Maik Nawrocki (Celtic) –na ławce
  • Robert Rachwał (Celtic) – poza kadrą (kontuzja)
  • Franciszek Franczak (St. Johnstone) –od 61. minuty z Hibernian (1:3)
  • Maksymilian Boruc (Arbroath) – cały mecz z Queen’s Park (0:5)
  • Maciej Dąbrowski (Raith Rovers FC) – cały mecz z Morton (0:0)

SZWAJCARIA

• Łukasz Łakomy (Young Boys Berno) – brak meczu w ten weekend
  • Kacper Przybyłko (FC Lugano) – poza kadrą (decyzja trenera)

TURCJA

• Sebastian Szymański (Fenerbahce) – cały mecz i asysta z Besiktasem (2:1)
  • Adam Buksa (Antalyaspor) –mecz dziś
  • Jakub Kałuziński (Antalyaspor) – mecz dziś
  • Krzysztof Piątek (Istanbul Basaksehir) – cały mecz i gol z Hatayspor (2:1)
  • Patryk Szysz (Istanbul Basaksehir) – poza kadrą (kontuzja)
  • Jakub Słowik (Konyaspor) – cały mecz z Sivasspor (0:1)
  • Jakub Szumski (Samsunspor) – na ławce
  • Mateusz Lis (Goztepe) – cały mecz z Genclerbirligi SK (2:0)
  • Michał Nalepa (Corum FK) – cały mecz z Erzurumspor (1:2)
  • Mateusz Hołownia (Bandirmaspor) – poza kadrą (kontuzja)

USA

• Mateusz Klich (DC United) – cały mecz z Seattle Sounders (2:1)
  • Bartosz Slisz (Atlanta United) – cały mecz i żółta kartka z Chicago Fire (0:0)
  • Sebastian Kowalczyk (Houston) – grał do 84. minuty z FC Dallas (0:2)
  • Mateusz Bogusz (Los Angeles FC) – cały mecz i żółta kartka z Portland Timbers (3:2)
  • Mikołaj Biegański (San Jose Earthquakes) – poza kadrą (decyzja trenera)
  • Dariusz Formella (Phoenix Rising) – grał do 66. minuty z Rhode Island (3:1)

WALIA

• Adrian Cieślewicz (The News Saints) –bez meczu w ten weekend
  • Adam Przybek (Penybont) – bez meczu w ten weekend

WĘGRY

• Rafał Makowski (Kisvarda FC) – do 72. minuty z Fehervar FC (1:0)
  • Wojciech Golla (Puskas Akademia) – cały mecz z Zalaegerszeg (0:1)

WŁOCHY

• Piotr Zieliński (Napoli) – poza kadrą (kontuzja)
  • Hubert Idasiak (Napoli) – na ławce
  • Nicola Zalewski (Roma) – na ławce z Napoli (2:2)
  • Wojciech Szczęsny (Juventus) – cały mecz z Milanem (0:0)
  • Arkadiusz Milik (Juventus) – grał od 62. minuty z Milanem (0:0)
  • Karol Linetty (Torino) – pauza za kartki
  • Łukasz Skorupski (Bologna) – cały mecz z Udinese (1:1)
  • Kacper Urbański (Bologna) – na ławce
  • Paweł Dawidowicz (Hellas Verona) – na ławce
  • Karol Świderski (Hellas Verona) – grał od 60. minuty z Lazio (0:1)
  • Sebastian Walukiewicz (Empoli) – do 25. minuty (zszedł z kontuzją) z Atalantą (0:2)
  • Bartosz Bereszyński (Empoli) – cały mecz z Atalantą (0:2)
  • Szymon Żurkowski (Empoli) – na ławce
  • Mateusz Łęgowski (Salernitana) –na ławce
  • Mateusz Wieteska (Cagliari) – mecz dzisiaj
  • Marcin Listkowski (Lecco) – poza kadrą (decyzja trenera)
  • Arkadiusz Reca (Spezia) –od 71. minuty z Brescią (0:0)
  • Przemysław Wiśniewski (Spezia) – na ławce
  • Filip Jagiełło (Spezia) – grał od 84. minuty z Brescią (0:0)
  • Adrian Benedyczak (Parma) – grał do 26. minuty (zszedł z kontuzją) z Lecco (4:0)
  • Mateusz Praszelik (Cosenza) – poza kadrą
  • Przemysław Szymiński (Reggiana) – na ławce
  • Jakub Łabojko (Ternana) – na ławce
  • Jan Żuberek (Ternana) – poza kadrą (decyzja trenera)
  • Patryk Peda (SPAL) – poza kadrą

Entuzjasta młodzieżowego futbolu. Jest na tym punkcie tak walnięty, że woli oglądać Centralną Ligę Juniorów niż Ekstraklasę. Większą frajdę sprawia mu odkrywanie nowych talentów niż obserwowanie cały czas tych samych twarzy, o których mówi się, że są „solidnymi ligowcami”. Twierdzi, że szkolenie dzieci i młodzieży w Polsce z roku na rok się prężnie rozwija, ale niestety w Ekstraklasie dalej są trenerzy, którzy boją się stawiać na zdolnych młodych chłopaków. Aczkolwiek nie samą juniorską piłką człowiek żyje - masowo pochłania również mecze Premier League, a w jego żyłach płynie niebieska krew sympatyka londyńskiej Chelsea.