Szczęsny w trybie Superman! Zieliński i Frankowski z pięknymi golami [STRANIERI]

Autor:Arek Dobruchowski

08 kwietnia 2024, 10:47 • 12 min czytania 3 komentarze

Nie każdy Superbohater nosi pelerynę. Wojciech Szczęsny znów pokazał bramkarską klasę – tym razem w Juventusie. „Szczena” przeniósł świetną dyspozycję z reprezentacji Polski do klubu i uratował drużynie trzy punkty w starciu z Fiorentiną. Do tego Piotr Zieliński w końcu, po całym tym rumorze z transferem do Interu Mediolan, dał konkret w Serie A, i to jaki! Z kolei we Francji kolejne dobre występy zaliczyli Marcin Bułka i Radosław Majecki, a Przemysław Frankowski zdobył przepięknego gola w starciu Le Havre. Czas na przegląd Polaków grających za granicą. Czego dokonali w ten weekend?

Zaczęliśmy od Wojciecha Szczęsnego i jego wątek pociągniemy. To o nim jest głośno we włoskich mediach sportowych, a to za sprawą jego „linii lotniczych”. Polak przez długi czas był bezrobotny w spotkaniu z Fiorentiną, ale to nie zaburzyło jego czujności. Koncentracja u „Szczeny” była na najwyższym poziomie. I to udowodnił w 74. minucie, w efektowny sposób przenosząc strzał Nico Gonzaleza na poprzeczkę. To była kluczowa interwencja bramkarza, przy stanie 1:0 dla „Starej Damy”. – Bycie gotowym to jego specjalność: widz w pierwszej połowie, a w drugiej ratuje wynik, odbijając strzał Nico Gonzaleza na poprzeczkę – pisze „La Gazzetta dello Sport” o występie Szczęsnego.

Jak jesteśmy przy bramkarzach, to odnotujmy też kolejny świetny występ Łukasza Skorupskiego, który zdaniem włoskich mediów był bohaterem meczu z Frosinone. Jego Bologna tym razem tylko zremisowała bezbramkowo, ale tak jak Szczęsny, „Skorup” popisał się jedną bardzo kluczową interwencją. W pewnym momencie spotkania powstrzymał wychodzącego w sytuacji sam na sam Cheddirę. Jednak jak sam Thiago Motta (trener Bolonii) podkreślał z uśmiechem na ustach po meczu – Skorupski nie zagrał niczego wielkiego, po prostu to był jego optymalny poziom, do którego już wszystkich przyzwyczaił.

– Skorupski wykonał swoją pracę dobrze i nie musiał wiele robić. Świetny występ i zawsze był bardzo uważny. Wykonał kilka kluczowych obron, które są całkiem normalne jak na jego poziom.

W tym sezonie Łukasz Skorupski zachował już czternaście czystych kont. Kapitalny wyczyn bramkarza Bolonii.

Nie odchodzimy od włoskich boisk, bo w końcu możemy napisać kilka dobrych słów o występie Piotra Zielińskiego. Polak czekał aż (!) 187 dni na kolejnego gola dla Napoli. Ostatni raz „Zielu” wpisał się na listę strzelców 3 października w starciu z Realem Madryt (2:3) w fazie grupowej Ligi Mistrzów. Niespełna 30-letni pomocnik wraz z końcem czerwca opuści Neapol na rzecz Interu Mediolan. I z uwagi właśnie na zawirowanie związane z tym transferem, reprezentant Polski nie grał tak często jak wcześniej – został też skreślony z grona zawodników zgłoszonych do rozgrywek Ligi Mistrzów – a jak już był na boisku, to w tym roku kalendarzowym raczej odnotowywał tylko mierne występy.

Z Monzą zagrał bardzo dobre zawody i strzelił przepięknego gola. – Przez moment był zagubiony. Później jednak przyspieszał i kreował grę oraz zdobył świetną trzecią bramkę – czytamy na łamach „La Gazetta dello Sport”, która przyznała mu „siódemkę” w skali 1-10.

Czas na Francję, a tam kilka dobrych wieści. Kolejne bardzo dobre zawody odnotowali bramkarze: Radosław Majecki w Monaco i Marcin Bułka w Nicei . Obaj panowie zachowali czyste konta w swoich meczach. Ten pierwszy cieszył się ze zwycięstwa nad Rennes 1:0, a drugi musiał zadowolić się tylko remisem ze Stade Reims. Obaj musieli się solidnie napracować, żeby zakończyć spotkania z „zerem” na koncie.

Szczególnie cieszy wysoka forma Radosława Majeckiego, którego kariera jest mocno zawiła i miała do tej pory więcej upadków niż wzlotów, a od połowy lutego 24-latek gra w każdym meczu Ligue 1 i jest bardzo ważną postacią AS Monaco. – Bramkarz Monako po raz kolejny spisał się na najwyższym poziomie. Z siedmioma obronami był jednym z głównych architektów sukcesu Monaco. Zatrzymał wszystkich napastników z Rennes, chociaż nie skąpili swoich prób – czytamy na portalu lefigaro.fr.

I do tego warto dodać, że Radosław Majecki znalazł się w najlepszej jedenastce 28. kolejki Ligue 1 według L’Equipe. Były bramkarz Legii Warszawa zagrał do tej pory w sześciu meczach francuskiej ekstraklasy i trzy razy odnotował czyste konto, a wspomniany wcześniej Bułka ma już na swoim koncie szesnaście spotkań bez utraty bramki.

Polska bramkarzami stoi, bez dwóch zdań!

A skąd my znamy takie strzały? Oczywiście, że z naszej ukochanej Ekstraklasy! Mowa o Przemysławie Frankowskim, który – prawdopodobnie – chciał dośrodkowywać w pole karne, a wyszło z tego przepiękne trafienie. Klasyczny centrostrzał.

Biorąc pod uwagę wszystkie rozgrywki, polski wahadłowy ma już na swoim koncie cztery gole i cztery asysty w 33 meczach. „Franek” tak samo jak Szczęsny podtrzymał świetną formę z reprezentacji i potwierdził ją w meczu ligowym. Niestety dla jego Lens, nie dało to trzech punktów. Drużyna Polaka tylko zremisowała u siebie z Le Havre (1:1), ale sam Frankowski zebrał pozytywne recenzje za ten występ.

– Był niedokładny w pierwszej połowie. Lepiej wypadł po zmianie stron, popisując się genialnym strzałem, którym przelobował bramkarza przeciwnej drużyny – czytamy na portalu maxifoot.fr, który ocenił występ Polaka na sześć – najwyższa nota w zespole.

W kontekście reprezentacji Polski na pewno cieszy fakt częstszej gry Michała Skórasia w klubie i jego konkrety. W niedzielę był bohaterem Club Brugge. Zaliczył dwie asysty w ważnym ligowym starciu z Anderlechtem (3:1). Początki polskiego skrzydłowego w belgijskim klubie nie były udane, grał rzadko, a od niedawna prezentuje się coraz lepiej. We wszystkich rozgrywkach Skóraś wystąpił już w 35 spotkaniach (choć to tylko 1162 minuty), strzelił w nich dwa gole i zanotował osiem asyst.

I na koniec raportu dwie ciekawostki. Pierwsza: Grzegorz Krychowiak zdobył w tym roku tyle samo goli co Robert Lewandowski – 5. Druga: Łukasz Poręba żyje, coś tam pogrywa w HSV i strzelił pierwszego gola w tym sezonie 2. Bundesligi.

„Krychę” na stare lata bardziej ciągnie do przodu. W Europie kojarzyliśmy go głównie z zadaniami defensywnymi i od czasu do czasu zdarzyło mu się huknąć z dystansu. W Arabii Saudyjskiej wziął się za strzelanie goli i patrząc na niektóre z tych trafień, to były reprezentant Polski znajduje się często w sytuacjach idealnych dla środkowych napastników i co więcej, je wykorzystuje! Wczoraj Krychowiak ustrzelił dublet, a w tym sezonie już osiem razy wpisywał się na listę strzelców.

Łukasz Poręba latem ubiegłego roku na zasadzie wypożyczenia trafił z Lens do HSV. Na początku sezonu zmagał się z urazem, a później był stopniowo wprowadzany do pierwszej drużyny, ale raczej pojawiał się na boisku z ławki rezerwowych. Polak tylko trzy razy zaczynał mecz 2. Bundesligi w wyjściowej jedenastce. Sobotnie spotkanie z FC Kaiserslautern Tymoteusza Puchacza było jednym z nich. Były pomocnik Zagłębia Lubin strzelił w 60. minucie gola żywcem wyjętego z orlikowych boisk, a jego drużyna wygrała 2:1. Zresztą zobaczcie sami, nie byliście kiedyś naocznymi świadkami podobnego trafienia?

LISTA STRANIERICH

ANGLIA

• Łukasz Fabiański (West Ham) – cały mecz z Wolverhampton (2:1)
  • Jakub Moder (Brighton) – do 63. minuty z Arsenalem (0:3)
  • Matty Cash (Aston Villa) – poza kadrą (kontuzja)
  • Jakub Kiwior (Arsenal) – na ławce z Brighton (3:0)
  • Mateusz Musiałowski (Liverpool) – poza kadrą (decyzja trenera)
  • Fabian Mrozek (Liverpool) – poza kadrą (decyzja trenera)
  • Jan Bednarek (Southampton) – cały mecz z Blackburn Rovers (0:0)
  • Bartosz Białkowski (Millwall) – na ławce z Huddersfield (0:1)
  • Przemysław Płacheta (Swansea City) – poza kadrą (kontuzja)
  • Krystian Bielik (Birmingham) – do 58. minuty z Leicester City i żółta kartka (1:2)
  • Michał Helik (Huddersfield) – cały mecz z Millwall (1:0)
  • Jakub Stolarczyk (Leicester) –na ławce z Birmingham City (2:1)

ARABIA SAUDYJSKA

• Grzegorz Krychowiak (Abha) – cały mecz i dwa gole z Al-Fateh (2:1)

AUSTRALIA

• Filip Kurto (Macarthur FC) – cały mecz z Western United (2:4)
  • Oskar Zawada (Wellington Phoenix) – poza kadrą (kontuzja)

AUSTRIA

• Szymon Włodarczyk (Sturm Graz) – na ławce z LASK (1:0)
  • Aleksander Buksa (WSG Tirol) – od 81. minuty z Altach (0:0)

BELGIA

• Michał Skóraś (Club Brugge) – do 80. minuty i dwie asysty z Anderlechtem (3:1)
  • Bartosz Białek (KAS Eupen) – do 67. minuty z KV Kortrijk (1:1)
  • Karol Borys (KVC Westerlo) – na ławce z KAA Gent (0:3)
  • Patryk Walicki (Francs Borains) – na ławce z RFC Lüttich (2:2)

BUŁGARIA

• Daniel Kajzer (Botew Płowdiw) – poza kadrą (decyzja trenera)
  • Jakub Piotrowski (Łudogorec Razgrad) – poza kadrą (pauza za kartki)

CZARNOGÓRA

• Dawid Kort (Arsenal Tivat) – na ławce z Jezero (0:4)

CYPR

• Mariusz Stępiński (Omonia) – poza kadrą na mecz z Arisem (3:0)
  • Karol Struski (Aris Limassol) – poza kadrą (kontuzja)
  • Miłosz Matysik (Aris Limassol) – poza kadrą (decyzja trenera)
  • Patryk Lipski (Ethnikos) – od 82. minuty i asysta z Karmiotissą (4:1)
  • Mateusz Taudul (Othellos) – poza kadrą (decyzja trenera)
  • Kamil Bielikow (ENAD Polis Chrysochous) – cały mecz z PAEEK Kyrenia (1:3)

CZECHY

• Bartosz Pikul (Vlasim) – 45 minut z FK Viktoria Zizkov (0:1)

DANIA

• Kamil Grabara (FC Kopenhaga) – cały mecz z Nordsjaelland (1:2)
  • Mateusz Kowalczyk (Broendby) – mecz dzisiaj z Silkeborg

FINLANDIA

• Jowin Radziński (AC Oulu) – od 80. minuty z Seinäjoen JK (1:2)

FRANCJA

• Przemysław Frankowski (Lens) – cały mecz i gol z Le Havre (1:1)
  • Marcin Bułka (Nice) – cały mecz ze Stade Reims (0:0)
  • Radosław Majecki (Monaco) – cały mecz z Rennes (1:0)
  • Karol Fila (Strasbourg) – poza kadrą (kontuzja)
  • Rafał Strączek (Bordeaux) – na ławce z SM Caen (1:0)

GRECJA

• Tomasz Kędziora (PAOK) – cały mecz z AEK Ateny (2:2)
  • Damian Szymański (AEK) – cały mecz i żółta kartka z PAOK Saloniki (2:2)
  • Bartłomiej Drągowski (Panathinaikos) – cały mecz z Arisem (2:0)
  • Karol Angielski (Atromitos) – od 69. minuty z Panserraikosem (1:1)
  • Jan Sobociński (PAS Giannina) – cały mecz i żółta kartka z OFI Kreta (0:4)

HISZPANIA

• Robert Lewandowski (FC Barcelona) – brak spotkania w weekend
  • Kamil Piątkowski (Granada CF) – brak spotkania w weekend
  • Kamil Jóźwiak (Granada CF) – brak spotkania w weekend

HOLANDIA

• Kacper Kozłowski (Vitesse Arnhem) –do 70. minuty z NEC Nijmegen (0:3)
  • Paweł Bochniewicz (Heerenveen) – cały mecz z Utrechtem (2:3)
  • Przemysław Tytoń (Twente Enschede) – na ławce z Fortuną Sittard (2:0)
  • Piotr Parzyszek (FC Emmen) – mecz dzisiaj z Jong AZ Alkmaar
  • Kacper Kostorz (FC Den Bosch) – mecz dzisiaj z Jong Ajax
  • Jakub Ojrzyński (FC Den Bosch) – mecz dzisiaj z Jong Ajax
  • Bartłomiej Smolarczyk (FC Dordrecht) – na ławce z De Graafschap (2:1)

INDONEZJA

• Maciej Gajos (Persija Dżakarta) – 45 minut z Bali United (0:1)

IRLANDIA

• Kacper Radkowski (Waterford) – od 83. minuty z Bohemians (1:0)
  • Kacper Skwierczyński (Waterford) – na ławce z Bohemians (1:0)
  • Bartłomiej Kukułowicz (Bohemians) – na ławce z Waterfordem (0:1)
  • Kacper Chorążka (Bohemians) – cały mecz z Waterfordem (0:1)
  • Filip Piszczek (Bohemians) – poza kadrą (decyzja trenera)

KAZACHSTAN

• Krystian Nowak (Żenis Astana) – cały mecz z Qyzyljar (0:4)

MALTA

• Marcel Zapytowski (Birkirkara FC) – cały mecz Hamrun Spartans (0:2)

NIEMCY

• Jakub Kamiński (Wolfsburg) – na ławce z Borussią Moenchengladbach (1:3)
  • Dawid Kownacki (Werder Brema) – na ławce z Eintrachtem Frankfurt (1:1)
  • Robert Gumny (Augsburg) –poza kadrą (kontuzja)
  • Marcel Lotka (Borussia II Dortmund) – cały mecz z SV Sandhausen (2:3)
  • Marcel Łubik (Augsburg) – poza kadrą (decyzja trenera)
  • Michał Karbownik (Hertha BSC) – do 78. minuty z SC Paderborn (3:2)
  • Tymoteusz Puchacz (1.FC Kaiserslautern) – cały mecz z HSV (1:2)
  • Damian Michalski (Greuther Furth) – 45 minut z VfL Osnabrück (0:2)
  • Karol Niemczycki (Fortuna Duesseldorf) – na ławce z Eintrachtem Brunszwik (2:0)
  • Dennis Jastrzembski (Fortuna Duesseldorf) – na ławce z Eintrachtem Brunszwik (2:0)
  • Marcin Kamiński (Schalke 04) – cały mecz z Hannoverem 96 (1:1)
  • Adam Dźwigała (St. Pauli) – cały mecz z Karlsruher SC (1:2)
  • Łukasz Poręba (Hamburger SV) – do 63. minuty i gol z FC Kaiserslautern (2:1)

NORWEGIA

• Albert Posiadała (Molde FK) – na ławce z HamKam (1:0)

PORTUGALIA

• Paweł Kieszek (Leiria) – cały mecz z Leixões (0:0)
  • Cezary Miszta (Rio Ave) – poza kadrą (decyzja trenera)

RUMUNIA

• Kamil Wiktorski (CS Tunari) – cały mecz z CSM Slatina (1:1)

SŁOWACJA

• Konrad Gruszkowski (Dunajska Streda) – od 61. minuty z FK Zeleziarne Podbrezovą (3:1)
  • Michael Wyparło (FK Slavoj Trebisov) – od 66. minuty i żółta kartka z Dolny Kubin (2:1)

SZKOCJA

• Maik Nawrocki (Celtic) – na ławce z Glasgow Rangers (3:3)
  • Robert Rachwał (Celtic) – poza kadrą (decyzja trenera)
  • Franciszek Franczak (St. Johnstone) – na ławce z Hibernian (2:1)
  • Maksymilian Boruc (Arbroath) – cały mecz z Inverness (1:2)
  • Maciej Dąbrowski (Raith Rovers FC) – cały mecz z Ayr United (2:1)

SZWAJCARIA

• Łukasz Łakomy (Young Boys Berno) – od 61. minuty z FC St. Gallen (2:2)
  • Kacper Przybyłko (FC Lugano) –na ławce z FC Winterthur (2:2)