Organizacja “Kick It Out” przeprowadziła ankietę wśród angielskich trenerek. Tematem były doświadczenia w miejscu pracy. Wyniki wskazują, że przeważająca większość z ankietowanych doświadczyła zachowań seksistowskich i rozważała odpuszczenie sobie kariery w świecie futbolu.
Raport objął 115 trenerek, które pracują w Wielkiej Brytanii. Odpowiedzi pozostawiają wiele do życzenia. Aż 80% kobiet wskazało, że w trakcie swojej pracy musiało zmagać się z seksizmem ze strony środowiska piłkarskiego, a 60% miało się zastanawiać nad porzuceniem kariery w sporcie ze względu na te doświadczenia.
– Kobiety, z którymi rozmawialiśmy, łączy pasja do sportu i trenowania. Ale jednocześnie rozmawialiśmy o uczuciu wyczerpania, powodowanym przez regularne podważanie autorytetu i kompetencji, czy pozostawieniu w poczuciu bycia pominiętą. […] Futbol musi zająć się tematem seksizmu na poważnie, jeżeli chcemy zobaczyć więcej kobiet, które zajmują się tą dyscypliną – opowiedziała Hollie Varney, działaczka “Kick It Out”.
Dalej raport wyjaśnia, że zdecydowana większość nieodpowiednich zachowań miała być prezentowana przez współpracowników. Doprecyzowuje także, jakie konkretnie sytuacje miały miejsce:
- 55% ankietowanych odpowiedziało, że ich opinie były podważane lub ignorowane,
- 48% ankietowanych miało spotkać się z regularnym podważaniem ich znajomości gry – pomimo tego, że miały dokładnie te same kompetencje jak ich koledzy po fachu.
- 35% ankietowanych czuło się niemile widziane w środowisku trenerskim. 60% odpowiedzi wskazywało jednak na otwartość środowiska, co wskazuje na istotne różnice w doświadczeniach.
Zdecydowanie najważniejszym wnioskiem prezentowanym przez raport jest brak narzędzi zapobiegawczych ze strony klubów. Drużyny nie mają żadnych środków służących ochronie praw swoich pracowniczek. Jeżeli te już składały skargi, były one zwyczajnie ignorowane. Ich problemy uznawano za “bezzasadne” i nie podejmowane były żadne kroki ku ich rozwiązaniu.
71% kobiet w grupie badawczej wyjawiło, że nie widziało sensu w zgłoszeniu swoich problemów.
CZYTAJ WIĘCEJ NA WESZŁO:
- Handel narkotykami, próba zabójstwa i miłość do Rosji. Kryminalna ścieżka Promesa
- Tryb: minimalizm. Czy Jacka Zielińskiego można winić za sytuację Legii?
- “VAR zabija futbol. Sędziować mogłaby nawet moja teściowa”
- Sprzedał auta, założył fundację. Jak od 12 lat Subotić pomaga tysiącom osób
- Inne spojrzenie na stawianie na młodzież w Ekstraklasie
Fot. Newspix