MLS zyskało drugie futbolowe życie po transferze jednego z najwybitniejszych graczy w historii, Leo Messiego do Interu Miami. Nie tylko jednak marketingowo amerykańska liga soccera zwraca uwagę kibiców i ekspertów na całym świecie, ale też poprzez wprowadzanie nowinek regulaminowych, które mają usprawnić i przyspieszyć grę oraz zachęcić bardzo konserwatywną w tym temacie federację FIFA do odważniejszych zmian.
Efektywny czasy gry podczas 90 minut trwania meczu jest tematem, który od wielu lat jest dyskutowany przez samych graczy, trenerów, ale też kibiców czy działaczy. Piłkarskie mecze zbyt często są mało treściwe, a wpływ na przerwy w grze ma wiele czynników. MLS postanowiła powalczyć z niektórymi z nich. Testowano nowe rozwiązania podczas rozgrywek juniorskich w USA, a te które się sprawdziły będą od lutego wprowadzone na najwyższy szczebel rozgrywkowy.
Do najważniejszych zmian możemy zaliczyć zasadę “czasowej zmiany”. Piłkarz, którego trener zdejmuje z boiska, musi je opuścić w ciągu 10 sekund. Jeśli będzie przedłużać ten moment, jego zastępca wejdzie na murawę dopiero po minucie, a drużyna będzie grać w osłabieniu. W tej sytuacji inaczej traktowane są jedynie roszady bramkarzy oraz kontuzje zawodników.
Major League Soccer Board of Governors Approves New Sporting Initiatives Ahead of 2024 Seasonhttps://t.co/BToZ02HRzi
— MLS Communications (@MLS_PR) December 14, 2023
Amerykanie starają się również uporządkować kwestię symulowania kontuzji. Gdy zawodnik z podejrzeniem urazu będzie leżeć na boisku dłużej niż 15 sekund, sędzia przerwie grę i wpuści na murawę sztab medyczny. Jeśli stan zdrowotny na to pozwoli, gracz wróci na boisko po upływie co najmniej dwóch minut. Tu też są wyjątki. Jeśli uraz będzie poważny lub przewinienie zostanie ukarane żółtą bądź czerwoną kartką, ta zasada nie będzie obowiązywać. Kontuzji dotyczy też zasada “sprawiedliwego powrotu”. Jeśli piłkarze przeciwnych drużyn odniosą urazy głowy w tym samym pojedynku, będą mogli powrócić na boisko wyłącznie wspólnie.
W MLS, śladami innych amerykańskich lig zawodowych jak NBA i NFL, sędziowie będą tłumaczyć na żywo decyzje podejmowane przez VAR. Wypowiedź arbitra usłyszą zarówno widzowie transmisji, jak i kibice na stadionie. Takie rozwiązanie było już wprowadzone na niedawnych mistrzostwach świata U-17 w Indonezji.
Nowy sezon amerykańskiej ligi rozpocznie się w lutym. Rozgrywki w 2023 roku wygrała drużyna Columbus Crew, która w finale pokonała Los Angeles FC z Mateuszem Boguszem w składzie. W półfinale rozgrywek odpadła za to ekipa Houston Dynamo z innym Polakiem, Sebastianem Kowalczykiem. MLS stanowi często dla młodych polskich zawodników przetarcie przed grą w dobrym europejskim klubie oraz w reprezentacji Polski, o czym świadczą przykłady m.in Przemysława Frankowskiego, czy Adama Buksy. Obecnie jednym z najbardziej wyróżniających się zawodników z naszego kraju w lidze MLS jest etatowy reprezentant Polski Karol Świderski, który jest gwiazdą zespołu z Charlotte.
WIĘCEJ O MLS:
- Świderski i Jóźwiak mają nowego trenera. Pracował wcześniej w Premier League
- Leo Messi sportowcem 2023 roku. Zaskakująca decyzja prestiżowego magazynu
- Luis Suarez: Nie jestem w stanie nawet pograć w piłkę z synem
- Leo Messi i Cristiano Ronaldo ponownie zmierzą się na boisku. „The Last Dance”
fot. Newspix