Napoli z awansem, Real z kompletem zwycięstw, Benfica w LE [PODSUMOWANIE]

12 grudnia 2023, 23:08 • 4 min czytania 0 komentarzy

Faza grupowa Ligi Mistrzów dobiega końca. We wtorek cztery grupy zakończyły rywalizacje. Dziś awans do 1/8 finału Champions League wywalczyli Napoli i FC Kopenhaga. Emocji w poszczególnych spotkaniach nie brakowało. Poznaliśmy też drużyny, które zagrają wiosną w Lidze Europy.

O 18:45 na boiska Ligi Mistrzów wyszły drużyny grupy B. Przed tą serią gier znaliśmy drużyny, które zagrają wiosną w LM – Arsenal i PSV, ale wciąż pod znakiem zapytania stało to, kto będzie kontynuował przygodę w pucharach w Lidze Europy. RC Lens podejmowało Sevillę.

Wicemistrzom Francji wystarczał remis do zajęcia trzeciego miejsca w grupie, ale było widać, że bardzo zależy im na zwycięstwie, czego dokonali. Gola z rzutu karnego na 1:0 zdobył Przemysław Frankowski, wyrównał Sergio Ramos również z jedenastu metrów, a końcowy wynik spotkania (2:1) ustalił Fulgini w doliczonym czasie gry.

Tabela grupy B:
1. Arsenal FC 6 13 pkt 16:4
2. PSV Eindhoven 6 9 pkt 8:10
3. RC Lens 6 8 pkt 6:11
4. Sevilla FC 6 2 pkt 7:12

Napoli przed ostatnią serią gier nie było pewne awansu do fazy play-off, ale musiałby się wydarzyć kataklizm w starciu z Bragą, żeby mistrz Włoch wiosną nie wystąpił wiosną w LM, gdyż tylko porażka przynajmniej dwoma golami przed własną publicznością wykluczała ich z dalszej fazy rozgrywek. Braga mimo dużych chęci i ambicji nie była w stanie nawet napędzić stracha Napoli.

Podopieczni Mazzariego zrobili swoje. Dalej nie są w takiej formie jak w poprzednim sezonie i widać sporo mankamentów w ich grze zwłaszcza w obronie. Ale najważniejsze, że wygrali i zagrają wiosną w LM. Piotr Zieliński na boisku spędził 60 minut. Bezbarwny występ Polaka, choć miał jedną niezłą okazję do zdobycia gola, ale Matheus pewnie obronił jego strzał z bliskiej odległości.

Braga przegrała, ale i tak zobaczymy ją w 1/16 finału Ligi Europy, gdyż Union Berlin nie pokonał Realu Madryt. Tylko zwycięstwo niemieckiej drużyny w starciu z „Królewskimi” pozwoliłoby jej marzyć o LE. Podopieczni Nenada Bjelicy rozegrali świetną pierwszą połowę. Najpierw strzał z rzutu karnego Luki Modricia obronił Ronnow, a chwilę później gola do szatni na 1:0 zdobył Kevin Volland.

Po zmianie stron do roboty wziął się Real, który chciał zakończyć fazę grupową z kompletem zwycięstw. I tej sztuki dokonał! Tym razem bohaterem „Królewskich” był Joselu. Autor dwóch trafień w tym spotkaniu. Aczkolwiek trzeba podkreślić, że Union tanio skóry nie sprzedał. Do końca walczył o pozytywny rezultat. Kral zdołał wyrównać stan meczu na 2:2, ale na to trafienie chwilę później odpowiedział Ceballos i ustalił finalny rezultat.

Tabela grupy C

1. Real Madryt 6 18 pkt 16:7
  2. Napoli 6 10 pkt 10:9
  3. Braga 6 4 pkt 6:12
  4. Union Berlin 6 2 pkt 6:10

Więcej o rywalizacji w grupie A przeczytacie w relacjach pomeczowych z obu spotkań, które pojawią się na naszej stronie. Najważniejsza informacja jest taka, że FC Kopenhaga z Kamilem Grabarą w składzie awansowała do fazy play-off Ligi Mistrzów!

Tabela grupy A

1. Bayern Monachium 6 16 pkt 12:6
  2. FC Kopenhaga 6 8 pkt 8:8
  3. Galatasaray 6 5 pkt 10:13
  4. Manchester United 6 4 pkt 12:15

W grupie D Real Sociedad i Inter Mediolan byli pewni już awansu, ale między sobą mieli rozstrzygnąć, kto zajmie pierwsze miejsce w tabeli. Nikt tego meczu nie wygrał (0:0), ale z uwagi na lepszy bilans bramkowy to drużyna z krajów Basków znajduje się nad Interem w grupie. Mnóstwo emocji za to było w drugim spotkaniu. Benfica musiała wygrać minimum dwoma bramkami, żeby zająć trzecie miejsce w grupie i zagrać wiosną w Lidze Europy.

Portugalczycy do przerwy prowadzili 2:0 z Salzburgiem. Wszystko układało się po ich myśli. Wydawało się, że na spokojnie ten mecz wygrają na obcym terenie i zrealizują swój cel. Gol Sucicia w 57. minucie sporo namieszał, bo na tamten moment dawał awans Austriakom. Kropkę nad „i” postawił jednak Cabral w doliczonym czasie gry i to Benfikę zobaczymy wiosną w LE.