Szymański w gazie! Gole Lewandowskiego i Piątkowskiego [STRANIERI]

Antoni Figlewicz

Autor:Antoni Figlewicz

11 grudnia 2023, 12:11 • 10 min czytania 3 komentarze

Za nami kolejne występy Polaków w zagranicznych klubach. Tydzień z ligową piłką był udany dla kilku naszych eksportowych reprezentantów i bardzo kiepski dla kilku innych. Z uśmiechem na ustach z boiska schodzili Sebastian Szymański i Kamil Piątkowski, kwaśną minę mieli na pewno Łukasz Fabiański i Kamil Grabara, a usta krytyków zamknął tylko na krótką chwilkę Robert Lewandowski, którego Barcelona uległa Gironie 2:4. Zapraszamy na nasz cotygodniowy raport.

Które wieści najpierw — dobre czy te złe? Zacznijmy od małych pozytywów z angielskich boisk, na których nieźle radzili sobie Matty Cash i Jakub Kiwior. Może inaczej — nieźle radziły sobie ich drużyny, bo Cash w dwóch meczach zagrał tylko 24 minuty, a Kiwior z kolegami pozwolił na beztroskie hasanie w polu karnym Arsenalu zawodnikom Luton. Mimo to Kanonierzy wygrali 4:3, a Cash dołożył swoje do zwycięstwa Aston Villi nad… Kanonierami właśnie.

Teraz te gorsze wieści z Wysp Brytyjskich. Dwie sprasowane w jeden tydzień kolejki Premier League mogły przyprawić o rozdwojenie jaźni Łukasza Fabiańskiego. Polak wrócił między słupki i jego West Ham najpierw wygrał po dobrym meczu z Tottenhamem, by kilka dni później skompromitować się w starciu z Fulham. Pięciu bramek nie traci się codziennie, ale bramkarza Młotów można usprawiedliwić komiczną grą jego kolegów z obrony.

Komiczną. Poniżej zestawienie linii defensywnej West Hamu w meczu z Fulham:

A tutaj skrót meczu:

Miniony tydzień przyniósł nam także kolejne minuty Jakuba Modera. Polak podniósł się z ławki na 6 minut w wygranym meczu Brighton z ekipą Brentford. Na zapleczu całe mecze rozegrali Michał Helik i Jan Bednarek, a epizodzik zaliczył Przemysław Płacheta. „Potencjalny wielki zbawca reprezentacji Polski od dobrych kilku lat” (to jego pełny tytuł) Krystian Bielik spędził na murawie 83 minuty w przegranym meczu z Coventry.

Piątkowski za trzy!

Bardzo ważnego gola strzelił w tym tygodniu Kamil Piątkowski. Jego RB Salzburg pokonał Rapid Wiedeń 1:0 właśnie po trafieniu Polaka. Obrońca załapał się nawet do jedenastki kolejki, więc śmiało możemy powiedzieć, że na dobre powrócił do dobrej dyspozycji po niedawnym urazie łydki. Jak dobrze pójdzie, to Piątkowski załapie się jeszcze na barażowe powołania do reprezentacji, a wobec popisów naszych kadrowiczów w grze obronnej, gracz Salzburga może się przydać.

Tu jeszcze skrót meczu Salzburga z Rapidem oraz, oczywiście, gol defensora Salzburga:

Ponieważ goli Polaków za granicą było w tym tygodniu jak na lekarstwo, doceńmy tych, którzy zdołali trafić choć raz. Oprócz Piątkowskiego strzelali:

• Piotr Parzyszek – jego Emmen przegrało z FC Eindhoven 2:3
  • Maciej Gajos, który w Indonezji czuje się świetnie
  • David Kopacz, którego dwa gole i asysta poprowadziły Ingolstadt do efektownego zwycięstwa
  • Adam Buksa, po raz ósmy w tym sezonie tureckiej ekstraklasy

Oraz Robert Lewandowski i Sebastian Szymański. Dla obu panów nowy nagłówek…

Szymański strzela aż miło. Lewandowski trafił i przegrał

…o, właśnie taki! Zaczniemy od wyczynów Szymańskiego, który szturmem bierze ligę turecką. Jego Fenerbahce demoluje rodzime rozgrywki, a i tak ma tyle samo punktów co Galatasaray. W piętnastu kolejkach zespół Polaka przegrał tylko raz i tylko raz zremisował. Przy większości zdobytych punktów swój spory udział miał Szymański, który w tym sezonie ligowym trafiał już osiem razy, dokładając cztery asysty. W poprzedniej kolejce pomocnik zdobył gola z Sivassporem:

W ten weekend Polak pięknie przymierzył z Besiktasem:

Czy ktoś go zatrzyma? Lepiej nie — takiego Sebastiana Szymańskiego lubimy najbardziej i takiego Sebastiana Szymańskiego chcemy oglądać jak najczęściej.

Sprawdźmy też, co słychać u kapitana naszej kadry — Robert Lewandowski przeżywa trudny okres, w którym każdy gol jest na wagę złota. Trafienie z Gironą choć na chwilę zapewniło polskiemu napastnikowi ulgę. Chwila nie trwała długo, bowiem rywale zapakowali Barcelonie w sumie aż cztery gole i pewnie wygrali, wskakując na fotel lidera La Liga. Tak Lewy pokonał bramkarza Girony:

Bułka bez czystego konta. To podobno normalne…

Może i naprawdę normalne, ale wierzyć się nie chce. Marcin Bułka puścił gola w meczu ze Stade Reims, ale jego Nicea i tak zwyciężyła 2:1. Po doskonałym występie przed tygodniem z tonu spuścił Przemysław Frankowski, który swoją obecność w meczu z Montpellier zaznaczył tylko żółtą kartką.

Nieco gorsze wieści napływają do Polski z Danii, konkretnie z Kopenhagi. Zbierający zwykle dobre noty Kamil Grabara nie zdołał powstrzymać Silkeborgu i wraz z kolegami wyleciał z rozgrywek o krajowy puchar już na etapie ćwierćfinału. Tym samym Kopenhaga straciła szanse na obronę tytułu zdobytego w ubiegłym sezonie. Jutro Duńczycy zagrają w Lidze Mistrzów z Galatasaray — drużyna Polaka nadal pozostaje w grze o awans do 1/8 finału rozgrywek, a promocję do fazy play-off zapewni mistrzom kraju zwycięstwo z Turkami.

W gronie bramkarzy na specjalne wyróżnienie zasługuje Mateusz Lis broniący barw tureckiego Goeztepe. Jego drużyna wygrała aż 3:0 z Genclerbirligi, a Polak obronił rzut karny.

Kartka Zalewskiego

Roma kończyła w dziewięciu spotkanie z Fiorentiną i ostatecznie zremisowała 1:1. Nasz reprezentant, który w 64. minucie podciął swojego rywala, mając już jedną żółtą kartkę na koncie, został wyrzucony z boiska jeszcze przed ostatnim gwizdkiem sędziego. Zalewskiego oczywiście skrytykowały włoskie media i chyba tym razem miały sporo racji, bo nasz zawodnik… no po prostu przegiął:

Drużyna Polaka zajmuje czwarte miejsce w tabeli z dorobkiem 25 punktów. Do pierwszego Interu traci aż 13 „oczek”.

Na dokładkę Kozłowski

Skoro nudą wiało tuż za naszą zachodnią granicą, to zajrzymy jeszcze do Holandii. Tam błysnął Kacper Kozłowski, którego Vitesse pokonało Heraclesa Almelo 2:0. To pierwsze ligowe zwycięstwo Vitesse od ponad dwóch miesięcy. Mimo wygranej drużyna Polaka znajduje się w strefie spadkowej z trzema punktami straty do bezpiecznego miejsca. Kozłowski asystował w tym sezonie całe trzy razy — to ten trzeci, na do widzenia:

LISTA STRANIERICH

ANGLIA

• Łukasz Fabiański (West Ham) – cały mecz z Tottenhamem (2:1) i cały mecz z Fulham (0:5)
  • Jakub Moder (Brighton) –od 84. minuty z Brentford (2:1) i na ławce z Burnley (1:1)
  • Matty Cash (Aston Villa) – na ławce z City (1:0) i od 66. minuty z Arsenalem (1:0)
  • Jakub Kiwior (Arsenal) – do 64. minuty z Luton (4:3) i na ławce z Aston Villą (0:1)
  • Jan Bednarek (Southampton) – cały mecz z Watfordem (1:1)
  • Bartosz Białkowski (Milwall) – na ławce z Cardiff (0:1)
  • Przemysław Płacheta (Norwich) – od 81. minuty z Preston (0:0)
  • Krystian Bielik (Birmingham) – do 83. minuty z Coventry (0:2)
  • Michał Helik (Huddersfield) – cały mecz z Bristol City (1:1)
  • Jakub Stolarczyk (Leicester) – na ławce z Plymouth (4:0)
  • Max Stryjek (Wycombe Wanderers) – cały mecz z Shrewsbury (0:1)
  • Kacper Łopata (Barnsley) – na ławce z Reading (1:3)

ARABIA SAUDYJSKA

• Grzegorz Krychowiak (Abha) – od 59. minuty z Al-Khaleej (1:3) i dziś znów z Al-Khaleej w pucharze
  • Konrad Michalak (Ohod) – najbliższy mecz jutro

AUSTRALIA

• Filip Kurto (Macarthur FC) – cały mecz z Sydney FC (2:0)
  • Oskar Zawada (Wellington Phoenix) – do 63. minuty z Newcastle (0:3)

AUSTRIA

• Kamil Piątkowski (RB Salzburg) – cały mecz i gol z Rapidem (1:0)
  • Szymon Włodarczyk (Sturm Graz) – od 61. minuty z SCR Altach (1:0)
  • Aleksander Buksa (WSG Tirol) – od 89. minuty z Blau Weiss Linz (2:1)

BELGIA

• Michał Skóraś (Club Brugge) – na ławce z KV Mechelen (0:0)
  • Bartosz Białek (KAS Eupen) – poza kadrą z powodu kontuzji

BUŁGARIA

• Daniel Kajzer (Botew Płowdiw) – na ławce z Hebar (1:0)
  • Jakub Piotrowski (Łudogorec Razgrad) – cały mecz z CSKA Sofia (1:0)

CHINY

• Adrian Mierzejewski (Henan) – koniec sezonu

CYPR

• Mariusz Stępiński (Aris Limassol) – 0d 78. minuty z AEL Limassol (4:0) i od 46. minuty z AEK Larnaka (1:2)
  • Karol Struski (Aris Limassol) – na ławce z AEL Limassol (4:0) i cały mecz z AEK Larnaka (1:2)
  • Patryk Lipski (Ethnikos) – poza kadrą z Anorthosisem (0:1)
  • Mateusz Taudul (Othellos) – cały mecz z Apollonem Limassol (0:3)

CZECHY

• Bartosz Pikul (Pardubice) – mecz z Karviną został przełożony

DANIA

• Kamil Grabara (FC Kopenhaga) – cały mecz z Silkeborgiem (0:2) i cały mecz z Silkeborgiem (2:1)
  • Mateusz Kowalczyk (Broendby) – poza kadrą z Aarhus (0:2) i na ławce z Aarhus (2:1)

FRANCJA

• Przemysław Frankowski (Lens) – cały mecz i żółta kartka z Montpellier (0:0)
  • Marcin Bułka (Nice) – cały mecz ze Stade Reims (2:1)
  • Radosław Majecki (Monaco) – na ławce z Rennes (1:2)
  • Karol Fila (Strasbourg) – poza kadrą z powodu kontuzji
  • Rafał Strączek (Bordeaux) – cały mecz z Quevilly – Rouen Métropole (2:3)

GRECJA

• Tomasz Kędziora (PAOK) – na ławce z PAS Lamia (3:0)
  • Damian Szymański (AEK) – cały mecz z Arisem Saloniki (1:0)
  • Karol Angielski (Atromitos) – kontuzja i odwołany mecz z Panathinaikosem

HISZPANIA

• Robert Lewandowski (FC Barcelona) – cały mecz i gol z Gironą (2:4)

HOLANDIA

• Kacper Kozłowski (Vitesse Arnhem) – do 81. minuty z Heraclesem i asysta (2:0)
  • Paweł Bochniewicz (Heerenveen) – poza kadrą z PSV (0:2)
  • Przemysław Tytoń (Twente Enschede) – na ławce z Excelsiorem (4:2)
  • Piotr Parzyszek (FC Emmen) – cały mecz i gol z FC Eindhoven (2:3)
  • Kacper Kostorz (FC Den Bosch) – mecz dzisiaj
  • Jakub Ojrzyński (FC Den Bosch) – mecz dzisiaj
  • Bartłomiej Smolarczyk (FC Dordrecht) – od 70. minuty z De Graafschap (1:1) i od 60. minuty z VVV-Venlo (1:3)

INDONEZJA

• Maciej Gajos (Persija Dżakarta) – cały mecz i gol z Persabayą (1:1)