Leandro używa sformułowania „my, Polacy”. Polskę kocha, jest Polakiem, ma żonę Polkę, w Polsce urodziło im się dziecko. Słowo „Polska” odmienia przez wszystkie przypadki. Dlaczego mieszka się tu lepiej niż w innych krajach? Czy bywamy rasistami? I z jakich powodów denerwuje go święte oburzenie wokół rasizmu? Piłkarz Stali Mielec w rozmowie o Polsce. Tak to chyba najlepiej ująć. 

Leandro: Polacy nie są zacofanymi rasistami. To dobry kraj!

Polska jest dobrym miejscem do życia?

Świetnym.

Tak?

Mieszkam tu od prawie dziesięciu lat. Nie mam żadnych wątpliwości, że to świetne miejsce, jeśli tylko człowiek przyjeżdża z otwartą głową, szacunkiem do tutejszej kultury i chęcią rozwijania się wraz z Polakami. Ktoś powie, że chwalę Polskę na siłę. Ale ja Polskę chwalić muszę, żeby wszyscy zrozumieli, jak w tej Polsce naprawdę jest. Żyłem w pięciu krajach. W Polsce jest najlepiej.

Często musisz do tej tezy przekonywać znajomych z Brazylii?

Obcokrajowcy nic o Polsce nie wiedzą. Myślą, że to kraj daleki i zimny, więc może być w nim źle i ciężko. Tłumaczę im wtedy, że jest zupełnie odwrotnie: jeśli będziesz tu uczciwie pracował i dasz z siebie wszystko, zostaniesz doceniony i wynagrodzony. Możliwości są niesamowite. I wiesz, to bezpieczne miejsce, bardzo bezpieczne, pewnie jedno z najbezpieczniejszych w perspektywie kontynentu i świata.

W porównaniu do Brazylii, gdzie się wychowywałeś…

Nie no, nie ma porównania nawet, w Polsce jest dużo bezpieczniej.

Chyba nie potrafimy tego odpowiednio docenić.

Bardzo boli mnie, że my, Polacy, nie doceniamy swojej ojczyzny. Wielu z nas nigdy nie wyjechało za granicę. Nie zetknęło się z realiami innych państw. Nie skonfrontowało się z obczyzną. Widzą tylko, że u nas złe to, złe tamto, to nie gra, tamto nie gra, a każdy kraj ma swoje problemy. Prawda jest jednak taka, że w 2023 roku poziom komfortu życia w Polsce jest bardzo wysoki.

„My, Polacy”, tak mówisz. 

A tak, mogę powiedzieć „my, Polacy”, bo mam polskie obywatelstwo. I naprawdę, w tylu różnych miejscach żyłem, bardzo wielu… Lubię Polskę. Kocham Polskę.

Kiedy pierwszy raz poczułeś się Polakiem?

Dokładnie w 2016 roku. Ułożyło mi się w życiu. Wcześniej bywało ciężko. Zresztą na początku zawsze jest ciężko. Trzeba się odnaleźć. Poczuć klimat. Poznać zwyczaje, język, ludzi. Po dwóch latach wiedziałem, że to będzie kraj, w którym chcę zamieszkać na stałe. Teraz sam jestem Polakiem, gram w Polsce, mam żonę Polkę, w Polsce urodziło nam się dziecko.

Przez ten czas liznąłeś Polski ciut bardziej prowincjonalnej niż wielkomiejskiej. Nie chcę niczego ujmować Kielcom, Łęcznej, Lublinowi czy Mielcowi, ale pod względem europejskości to nie Warszawa, Kraków, Gdańsk czy Wrocław. 

Tak, poznałem prawdziwą Polskę. Nie tylko kraj z obrazków, pocztówek i przewodników. Słyszysz pewnie po moim głosie, jak mi się tu podoba, mógłbym mówić o pięknie tego miejsca spokojnie przez dwie godziny. Zawsze będę Polskę chwalić, zawsze, nie ma w tym grama kalkulacji.

Podobno całkiem dobrze znasz historię Polski. 

Znam historię polskich losów podczas rozbiorów, okupacji, dwóch strasznych wojen światowych. Znam wkład „Solidarności” w upadek komunizmu. Bardzo dużo o tym czytałem. Imponuje mi ta polska wola walki. W trudnych czasach zdrad i ucisku ze wszystkich stron, wpadania z jednego piekła w drugie piekło, Polska potrafiła się odbudowywać. Świeże historie, żadna zamierzchła przeszłość, trzydzieści pięć lat temu cierpieliśmy w fatalnie autorytarnym systemie, to wciąż siedzi w tym narodzie. A patrz, gdzie teraz jesteśmy, jak podnieśliśmy się z kolan, jak kwitniemy…

Polska bywa krajem rasistowskim?

Nie, zupełnie. Nieprzyjemna sytuacja spotkała mnie tylko podczas meczu z Ruchem Chorzów, ale poza tym w Polsce nie miałem żadnych problemów z rasizmem.

Oto fragment twojego wpisu w mediach społecznościowych: „Czerwoną kartkę dostałem za moją reakcję po zakończeniu meczu w stosunku do kibiców Ruchu Chorzów, od których przy wyjściu z boiska usłyszałem, że „jestem murzynem i mam wypierdalać z Polski”. Od czasu rozgrzewki i potem przez cały mecz z trybun słuchałem rasistowskich tekstów i imitowanych małpich odgłosów, co było słychać na całym stadionie. A sytuacja po końcowym gwizdku była apogeum. Sędzia zupełnie nie wziął tego pod uwagę. Od 2015 roku za każdym razem, gdy rozgrywałem mecz przeciwko Ruchowi Chorzów, spotykały mnie podobne sytuacje. Aż do teraz. Mamy 2023 rok. Nie można pozwalać, na to, by takie sytuacje wpływały na dobre imię tego kraju i jego obywateli. Bo Polska nie jest krajem rasistowskim. I nie ma miejsca na rasizm na polskich stadionach”. 

Tak było, ale nie chcę o tym gadać. Wszystko już wyjaśnione po stronie PZPN-u i Ekstraklasy. Było, minęło, nie ma sensu rozdrapywać ran, patrzymy do przodu, z uśmiechem na twarzy. Jedna taka sytuacja nie przesłoni tego wszystkiego dobrego, czego doświadczyłem w Polsce.

Ruch Chorzów został ukarany piętnastoma tysiącami złotych grzywny i zakazem udziału zorganizowanej grupy kibiców w najbliższym meczu wyjazdowym ze Stalą. 

Wiesz, to mogło zdarzyć się wszędzie. W Brazylii, Hiszpanii, Francji, Niemczech czy we Włoszech. Nie tylko w Polsce.

W oświadczeniu napisałeś jednak, że takie sytuacja mają nagminnie miejsce podczas meczów z Ruchem Chorzów. 

Faktycznie zdarzyło się kilka razy od tego 2015 roku, ale pokrzepia mnie inna rzecz: po tym ostatnim spotkaniu dostałem bardzo dużo wspierających wiadomości od kibiców Ruchu Chorzów. Zrobiło mi się miło, to dobrzy ludzie, bardzo dobrzy ludzie. Chcą dla tego klubu jak najlepiej. I ja też chcę. Nie ma po mojej stronie ani żalu, ani niechęci, ani agresji. Niech się pięknie rozwijają, to świetna społeczność.

Polska nie jest krajem rasistowskim. Ludzie w Europie czasami za bardzo próbują wrzucić wszystkich Polaków do jednego kosza. Że niby Polacy są zacofani, nietolerancyjni, niedobrzy. Jest zupełnie, ale to zupełnie odwrotnie. Mogę to powiedzieć z pełną stanowczością, bo zdarzyły mi się pojedyncze nieprzyjemne sytuacje, ale podkreślam zawsze, że pojedyncze! Nie ma to żadnego przełożenia na całą Polskę i wszystkich Polaków! Żadnego! To jest dobry kraj!

Nigdy nie doświadczyłem rasizmu na własnej skórze. Naturalnie nie mogę więc sobie wyobrazić, jakie to uczucie. Jak mógłbyś przemówić do rozsądku komuś, kto nienawidzi drugiego człowieka, bo wygląda inaczej niż on?

Boli bardzo, bo na meczach zwykle jest dużo dzieci. Jest źle, jak muszą oglądać takie sceny. Powinny wychowywać się w przyjaznym środowisku, pełnym miłości i poszanowania dla każdej odmienności. Tylko tak mogą dorastać w wartościach, dzięki których staną się dobrymi ludźmi. Naprawdę, w 2023 roku taka sytuacja nie ma prawa się zdarzyć. Nie ma prawa…

Właściwie to nie lubię takich dyskusji. Tego całego świętego oburzenia. „O, rasizm!”, krzyczą, sensacja, kliki, internet szaleje. Zupełnie nie o to chodzi, żeby cały temat sprowadzać do koloru skóry. Nie nakręcajmy nienawiści na ludzi. Po prostu. Nieważne, że gruby, że szczupły, że niski, że wysoki, że wierzy w jedną czy drugą religię. Ważne, że człowiek.

To apel o bycie miłym w każdej sytuacji?

No wiesz, na stadionie każdemu czasami zdarzy się komuś w emocjach pokrzyczeć coś niemiłego!

Śmiejemy się. 

Tak, jest mecz, są emocje, ale szacunek jest ważny. Fajnie, jakby dzieci miały dobry przykład w dorosłych, że pewnych rzeczy robić zwyczajnie nie można.

Dziwi cię, że Stal Mielec wystartowała tak dobrze?

Nie dziwi.

Po letniej rewolucji kadrowej nie było niepewności?

Zawsze jest pewność, że Stal sobie poradzi.

I co roku skazujemy Stal na rozpaczliwą walkę o utrzymanie w Ekstraklasie…

Zewsząd słyszę ten żart: „organizacyjnie Stal Mielec”. Ograło się to już okrutnie, ale to tak nie jest zupełnie. Ten klub z każdym rokiem się rozwija. Nie ma już żadnych problemów finansowych. Żadnych, ale to żadnych, wyszedł na plus. Za coraz większe pieniądze odchodzą stąd zawodnicy. Said Hamulić to najlepszy przykład. Budujemy bazę treningową. Mnóstwo zdolnych dzieciaków szkoli się w akademii. Nie wierzysz? Przyjedź, zobacz na własne oczy, każdego zapraszam!

Dużo ludzi skazuje nas na spadek do pierwszej ligi. Bzdura. Bzdura. I jeszcze raz bzdura. Nie ma w tym przypadku, że Stal gra czwarty sezon w Ekstraklasie. Jestem tu codziennie. Obserwuję ten rozwój. Szereg ludzi poświęca się, żeby zbudować coś dużego. Nie chcę teraz skłamać, ale uważam, że Stal jest na dobrej drodze, żeby być jednym z najlepszych klubów w Polsce.

Naprawdę tak uważasz?!

No, zobaczysz. Teraz pewnie myślisz: „Co ty mówisz, Leo?!”, ale tak będzie!

Przemawia przez ciebie hurraoptymizm. 

Stal się rozwija. I Stal za kilka lat będzie na takim poziomie. Zobaczysz, naprawdę, będziesz później wspominał moje słowa!

Mam całkiem uzasadnione logicznie obawy, że jednak tu naprawdę wkradły nam się różowe okulary.

Nie, nie, nie, nie, nie. Uwierz mi, to nie są ani różowe okulary, ani żaden hurraoptymizm. Widzę jak tu ludzie pracują dla klubu. Zaangażowanie piłkarzy, sztabu szkoleniowego, pracowników, akademii, zarządu. To jest rodzina. I tak ma być. Wszystko zrobimy dla Stali.

Sprawdzałeś kiedyś, kto jest najstarszym piłkarzem z pola, który zagrał w meczu Ekstraklasy?

Ekstraklasa wrzuciła ostatnio post, w którym napisała, że wskoczyłem na drugie miejsce wśród najstarszych obcokrajowców w historii Ekstraklasy. Ja – trzydzieści dziewięć lat, osiem miesięcy, trzy dni. Hermes – trzydzieści dziewięć lat, osiem miesięcy, trzynaście dni. Nie zgadzam się z tak postawioną sprawą, w końcu jestem Polakiem!

(Leandro długo się śmieje)

Wśród Polaków jesteś na piętnastym miejscu. Najstarszy z pola jest Piotr Reiss – czterdzieści lat, jedenaście miesięcy, trzynaście dni. Zamierzasz gonić?

Jestem ambitny. Można się śmiać lub nie, ale póki będę wstawać rano i mieć siłę, żeby grać w piłkę, będę to robił, ta pasja nie wygasa. Czuję się dobrze, mam trzydzieści dziewięć lat, za trzy miesiące będę miał czterdzieści, ale to nic nie znaczy. Niektórzy ludzie piszą, że jak może czterdziestolatek po boisku biegać i kopać piłkę, ale oni nie widzą wysiłku, który wkładam w każdy trening i mecz. Nie wierzą, niech tu przyjadą, zobaczą jak ciężko pracuję i jaką trzymam dietę, a zmienią zdanie. Futbol to nie jest kwestia wieku. To kwestia woli. A ja kocham piłkę. Kiedyś pewnie przyjdzie koniec kariery. Za miesiąc, za pół roku, za rok, za dwa, za pięć lat, któż wie.

Starsi piłkarze przyznają często, że w pewnym wieku wolniej się regenerują, strzyka w kolanie, bolą plecy…

Czasu nie oszukasz. Regeneruję się wolniej niż dwudziestoletni chłopak. Potrzebuję troszeczkę więcej godzin, żeby dojść do siebie. Ogólnie jednak chce mi się niesamowicie, na treningach i meczach czuję się rewelacyjnie.

A więc polujemy na rekord. 

Zobaczymy, mnie zajmują proste rzeczy: chcę dobrze grać, wspierać klub, pomagać młodym. Tych ostatnich mogę uczyć profesjonalizmu. Współczesny świat za szybko daje im wielkie rzeczy, zanim tak naprawdę na nie zasłużą, a to może zgubić.

Młodzi chcą cię słuchać?

Chcą, bo ich uwielbiam, świetny mamy kontakt, często rozmawiamy. Fascynujące, że każdy ma inny charakter. Jeden lubi rozmawiać, drugi nie lubi. Jeden jest kłótliwy, drugi mniej. Czuję, widzę, wiem, jak ich podejść.

Łukasz Gerstenstein ma największy talent?

Kiedyś powiedziałem, że za dwa albo trzy lata może grać w reprezentacji Polski. Niektórzy się śmiali, a on bardzo dobrze w naszej Stali wygląda, kapitalną bramkę zdobył ze Radomiakiem. Świat przed nim stoi otworem. Nie tylko on oczywiście ma talent, jest zdolny bardzo Mateusz Stępień, jest młody bramkarz Mateusz Dudek, utalentowane chłopaki z akademii Stali, roczniki 2005 czy 2006.

Kogo nie pytam, kto miał z tobą jakikolwiek kontakt, zawsze słyszę, że twoim mottem życiowym jest radość z życia i bycia. 

Niczego nie robię na siłę. W życiu różnie bywało. To błogosławieństwo, że w ogóle zostałem zawodowym piłkarzem. Teraz o sobie mogę powiedzieć tylko tyle, że jestem szczery. Mówię prawdę. I jestem z tym szczęśliwy. Bo przecież nie smutny. Narzekać na świat nie zamierzam.

ROZMAWIAŁ JAN MAZUREK

Czytaj więcej wywiadów na Weszło:

Fot. Newspix

Najnowsze

Suche Info

Dariusz Formella ratuje punkt swojej drużynie [WIDEO]

redakcja
Inne sporty

Mateusz Gamrot zwyciężył w walce wieczoru po kontuzji Fizieva

Szymon Szczepanik
Suche Info

Murawski o Velde: – W łeb też dostanie

redakcja
13
Weszło

Na kłopoty Velde i Marchwiński

Jan Mazurek
Suche Info

Gustafsson: – Ulvestad i Kurzawa zagrali na światowym poziomie

redakcja
3
Suche Info

Trener Cracovii po laniu od Pogoni: – Im ciszej nad tą trumną, tym lepiej

redakcja
8

Ekstraklasa

Weszło

Ekstraklasa niegościnna dla Kamila Glika

Jan Mazurek
32
Piłka nożna

Śląsk wygrywa, a Exposito mógł zaklepać koronę króla strzelców. Ale nie chciał

Paweł Paczul
Live

LIVE: Lech przegrywał ze Stalą, ale po dwóch szybkich golach zgarnął trzy punkty

redakcja
26
Ekstraklasa

Niepołomice żyją Ekstraklasą

Szymon Janczyk
Weszło

ŁKS kontra Jagiellonia, czyli mecz, w którym obie ekipy wybrały autoagresję

Damian Smyk
Weszło

Korona musi wygrywać, a nie wygrywa

Jan Mazurek
14
Liczba komentarzy: 17
Subscribe
Powiadom o
guest

17 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jimmi
Jimmi
9 dni temu

Ten gość jak przyjechał na Ukrainę to nawet butów nie miał. Kupilil mu, dali szansę na karierę a jak się odkuł to nawet telefonów nie odbiera od skautów którzy go sciągneli do Europy i dla szansE. To był Pan Nikt a teraz taki filozof. Bawi się w agenta dla pewnych gości a Stal go utrzymuje a ten dziadek nadaje się do grania ale w Siarce.

DanielSvenson
DanielSvenson
9 dni temu
Reply to  Jimmi

Ty za to nadajesz się do kopania rowów, ewentualnie tarcia chrzanu.

KSGuano
KSGuano
9 dni temu
Reply to  DanielSvenson

miLcz cweLu.

Wielki Raków
Wielki Raków
9 dni temu
Reply to  DanielSvenson

Mówi prawdę o smoluchu

Mike sagan
Mike sagan
9 dni temu
Reply to  Wielki Raków

A ty kurwa kim jesteś pustostanie nie miał twój ojciec co robić to ciebie wysmarkał a m9gł wyszczać na kamień

VilyaQ
VilyaQ
9 dni temu
Reply to  Wielki Raków

Znikaj k*rwa człowieku z tego kraju i nie wracaj. Wstydziłbym się, że jesteśmy z tej samej nacji, ale nie moja to wina, żeś rasistowskim ścierwem. Weszło, jakim cudem ten komentarz tyle tu wisi i nikt go nie usunął. To jest totalna kompromitacja pod takim wywiadem.

Mjchał
Mjchał
9 dni temu
Reply to  Wielki Raków

Post zgłoszony na Policję oraz do Centrum Monitorowania Zachowań Rasistowskich.

Adam
Adam
8 dni temu
Reply to  Mjchał

Centrum monitorowania powinien ktoś porządnie zmonitorować i prześwietlić. Niezły burdel .

lewandoski
lewandoski
8 dni temu
Reply to  Mjchał

oj tak nie zesraj się z tą przestepczą organizacja omzrik

Paddy
Paddy
8 dni temu
Reply to  Wielki Raków

Wiperdalaj dziadu.

Bac
Bac
9 dni temu
Reply to  Jimmi

Ty masz buty? Pewnie tak, za to rozumu brak

Mackiki
Mackiki
9 dni temu

Żeby mieć chociaż jednego w kadrze z takim usposobieniem, to nie oglądalibyśmy pleców chociażby Mołdawian.

Tak jest.
Tak jest.
9 dni temu

Spoko ziomek. Tak powinien wyglądać imigrant z szacunkiem dla kraju gdzie przebywa a nie jak polskie sebixy co jeżdżą do UK czy NL na magazyn i krzyczą śmierć wrogom ojczyzny.

DanielSvenson
DanielSvenson
9 dni temu
Reply to  Tak jest.

Jest jeszcze DE. U nas chłopaki też opcja patriotyczna, ci z PO dawno już uciekli 😉

JakubB vel Jakub
JakubB vel Jakub
9 dni temu
Reply to  Tak jest.

A mogles przytoczyc przyklad mordujacych i gwalcacych ciapakow z niemiec, francji lub anglii…..

Ale wolales sie zesrac na swoich ktorzy oprocz krzyczenia tego co napisales nie robia nikomu nic zlego…..

poczdam
poczdam
9 dni temu
JakubB vel Jakub
JakubB vel Jakub
9 dni temu
Reply to  poczdam

Dobra, raz na rok jakis nasz zjeb cos u nich odpierdoli – jak ci co wtedy w parku upolowali i zjedli labedzia :)))) – ale to nie ma porownania do tego co robia wyzej wymienieni w wyzej wymienionych krajach

Felek
Felek
9 dni temu

Robią krzywdę rodzajowi ludzkiemu

makaJimmiegotoGUANo
makaJimmiegotoGUANo
9 dni temu
Reply to  Tak jest.

Kupując kebaba osiedlasz araba.

Sos ostry będzie. I na wynos panie Ahmed.

mietek
mietek
7 dni temu
Reply to  Tak jest.

Widzisz a mogłeś zdobyć dobre wykształcenie to byś na magazynie nie musiał pracować

ktoś
ktoś
9 dni temu

To, że w Polsce jest bezpiecznie zawdzięczamy przede wszystkim PRL , bo w tamtym okresie to bezpieczeństwo zbudowano. Dziś niestety nie jest już tak jak dawniej i ta tendencja niestety zmierza ku gorszemu. Kiedyś nocą można było samotnie pójść ulicami miast, dziś bym nie radził tego robić. A po drugie sytuacja międzynarodowa kiedyś była inna kiedy dwa bloki militarne trzymały się wzajemnie za łby, a dziś pozostał tylko jeden i to w diodatku ten bandycki blok, który podpala świat gdzie tylko widzi własny interes. Po co go podpala? Po to, żeby nie był zlikwidowany jako zbędny.
to tak, jak z tymi strażakami, którzy podpalają stodoły ze strachu przed likwidacją ich jednostek.
Historii Polski nie znasz, bo to co ci włożyli do głowy, to karykatura naszej historii napisana na zamówienie polityczne. Nie wystarczy znać samych dat i faktów, bo trzeba jeszcze je rozumieć i znać ich przyczyny. A już bajdurzenie o polskiej woli walki? My Polacy jak nikt inny dawaliśmy się i dajemy nadal się wodzić za nos naszym fałszywym przyjaciołom, których sobie sami wybraliśmy, ale bez wzajemności. Anglosasi nami manipulowali i manipulują jak tylko chcą, robią z nami co chcą, a jak poklepią nas po plecach, to jesteśmy w jakiejś ekstazie. Leandro niech się zapozna z utworem Kochanowskiego „Pieśń o spustoszeniu Podola przez Tatarów”, to może coś zrozumie. Czy jest drugi taki kraj w Europie, który przez własną głupotę jest w stanie popełnić na sobie harakiri? No, może Ukraińcy, ale oni mają bardzo krótką państwowość i bardzo niepozytywną. Zabory, powstania, wojny nie wzięły się z niczego. To są efekty głupoty, mówiąc delikatnie polskich elit, które nam sprawiały te tragedie, oczywiście w kilku przypadkach dzięki wierze w fałszywych przyjaciół. Problem w tym, że zdecydowana większość rodaków nie chce i nie potrafi przyjmować do siebie tych niechwalebnych zachowań. Uważają oni że są pępkiem świata i wszyscy wokół, wszyscy nasi sąsiedzi muszą śpiewać tak jak oni im zagrają. Polska nie była nie jest i nie będzie pępkiem świata, jest to jeden z wielu krajów w Europie, a co ją różni od innych? To, że leży dokładnie w jej centrum i nie potrafi wykorzystać tego bardzo ważnego atutu, tylko ten atut zamienia na wadę, bo nic pozytywnego nie potrafi stworzyć. Wiele krajów w Europie marzy o naszym położeniu, ale tylko my, a raczej większość rodaków to położenie przeklina. Dlaczego to robi? Bo nie potrafią żyć i zachowywać się wśród ludzi.
Leandro im dłużej będzie mieszkał u nas i głębiej wgryzał się w naszą historię, tym szybciej wypowie myśl Socratesa (bynajmniej nie tego sławnego nieżyjącego już wielkiego piłkarza) „Scio nihil me scire”. Nawet miliony Polaków nie zna historii swojej ojczyzny, a co dopiero Leandro.

cibor74
cibor74(@cibor74)
9 dni temu
Reply to  ktoś

To, że w Polsce jest bezpiecznie zawdzięczamy przede wszystkim PRL , bo w tamtym okresie to bezpieczeństwo zbudowano

O ja pierdolę. Milicja i SB budowały bezpieczeństwo. Takie, że nawet centra miast były niebezpieczne po zmroku. Trzeba było zabierać akumulatory z samochodów do domu na noc, bo tak kradli.

 Kiedyś nocą można było samotnie pójść ulicami miast, dziś bym nie radził tego robić.

O ja pierdolę. Ja, niestety, pamiętam, miasta lat 80, takie brednie możesz wnukom opowiadać, może uwierzą dopóki będą miały mniej niż 10 lat.

Bac
Bac
9 dni temu
Reply to  cibor74

Tylko tyle wywnioskowales z wpisu kolegi? Marnie. Doczepiles sie na sile do tego bezpieczeństwa. Reszta to sama prawda i zadnego komunizmu w tym nie ma

Adam
Adam
8 dni temu
Reply to  Bac

Minusują same ofiary „czeciej erpe”. Bezmózgowcy, za których „myśli” telewizja. Niestety są w większości, zwłaszcza tutaj. Na nic lepszego zatem niż syf,który mają nie zasługują.

Jerzy
Jerzy
9 dni temu
Reply to  cibor74

Ty piszesz o drobnych złodziejaszkach a on o zdrowiu i życiu ludzi.

Bac
Bac
9 dni temu
Reply to  cibor74

Chuja tam pamietasz. To bys pamietał, ze byly zasady, nikt nikogo nie bił bez powodu.

Iron
Iron
9 dni temu
Reply to  cibor74

O ja pierdole. Człowieku to gdzie ty mieszkałeś. Rozumiem, że gdzieś na wsi może i było bezpiecznie w nocy.
W Krakowie w latach 90 tych czy jeszcze 2- tysięcznych to był kurwa prawdziwy sajgon. Dziś to jest przedszkole w nocy na ulicach
Nie było żadnego honoru nigdy . Jeśli nie sprzęt to przynajmniej przekopki w dużej przewadze. Dlatego ważne było by ćwiczyć boks/ kickboks. Wtedy wszyscy cię kojarzyli i miałeś ogólny spokój poprzez respekt.
W Krakowie nocą wpierdol ze wzmożoną mocą można było dostać.

Mike sagan
Mike sagan
9 dni temu
Reply to  Iron

Ty za sam wygląd dostawałeś w pizdę

Szczojciech Węsny
Szczojciech Węsny
9 dni temu
Reply to  Iron

Kurwa, idioto… on pisze o czasach PRL, a nie latach 90-tych i przełomie wieków … kumasz kurwa różnice czy nie masz pojęcia kiedy istniał PRL??

ktoś
ktoś
9 dni temu
Reply to  cibor74

Ja też pamiętam tamte lata, mieszkałem w dużym polskim mieście, poruszałem się nocami po ich ulicach i jakoś nikt mi nie zrobił krzywdy. Kradli akumulatory? Dziś są w stanie wyciąć katalizatory z aut, ukraść auto w jasny dzień w bardzo bezczelny sposób i nawet nie masz się do kogo zwrócić o pomoc. Nie wiem skąd pochodzisz, być może z dzielnicy miasta, którą zamieszkiwali menele, a dziś zamieszkują menele i bandyci, ale takie dzielnice były są i będą. Dziś niebezpieczne są nie tylko takie pojedyncze dzielnice, ale całe miasta w tym też centra tych miast. Czaisz różnicę? Milicja czy SB? Porównaj sobie jak oni byli kiedyś ubrani na służbie a jak jest dziś ubrana policja. Dawniej milicjant na służbie różnił się od zwykłego milicjanta w pracy tym, ze ten pierwszy miał pasek pod brodą, a dzisiejszy policjant czy to na służbie czy w pracy wygląda jak żołnierz na froncie. Nawet ich komendant potrafi użyć granatnika w budynku komendy. I jsakoś nie przypominam sobie, żeby podczas interwencji milicji zabito kogoś przy próbie zatrzymania. Czasem mi o Pyjasie nic nie pisz, bo nakarmiono cię kłamstwami tak samo jak zamachem pod Smoleńskiem. A swoją drogą współczuję, ze musiałeś lata młodości spędzać w środowisku półświatka.

DanielSvenson
DanielSvenson
9 dni temu
Reply to  ktoś

Precz z komuna, przecz onuco.

Bac
Bac
9 dni temu
Reply to  DanielSvenson

Gdzie komuna? Paryska?

U nos
U nos
9 dni temu
Reply to  DanielSvenson

L jak Leber.

Brotto
Brotto
9 dni temu
Reply to  ktoś

Najbardziej inteligentny wyznawca pis:

Obserwator
Obserwator
9 dni temu
Reply to  Brotto

Nie ma takiego pojęcia w tej kwestii.

Zboczeniec
Zboczeniec
9 dni temu
Reply to  Brotto

Wyznawca PiS i inteligencja to pojęcia przeciwstawne. Lub dwa przeciwne bieguny magnesu.

JakubB vel Jakub
JakubB vel Jakub
9 dni temu
Reply to  Zboczeniec

A wyborca PO i inteligencja?

Wy kurwa do demokratycznych wyborow nie dorosliscie jeszcze….

ktoś
ktoś
9 dni temu
Reply to  Brotto

Wyznawca PiS to cię spłodził i nie oddał cię do okna życia, a szkoda.

Vegas
Vegas
9 dni temu
Reply to  ktoś

Wysmaruj jeszcze coś stary komuchu, gdyby nie UE w Polsce byłoby tak samo jak na Ukrainie przed wojną, złodziejstwo, korupcja i mafia. Zresztą tak było w latach 90tych, na wszystko była cena, nawet bandzior jak miał hajs to kurwe zamawiał sobie na widzenie w pudle. A siedzieli tylko frajerzy bez hajsu.

Bac
Bac
9 dni temu
Reply to  Vegas

No gdzie komuna w latach 90. Podobno Kaczynski zlikwidowal choc spał

Prawa ręka Lewego
Prawa ręka Lewego
8 dni temu
Reply to  Bac

Ty glonie nie znasz historii,komunę „obalył”Bolek i to sam.

ktoś
ktoś
9 dni temu
Reply to  Vegas

Ty jamochłonie nawet nie wiesz, że lata 90-te to twoja demokracja ze styropianu, która rozgrabiła i rozsprzedała majątek po PRL i jeszcze w dodatku zadłużyła po uszy ten kraj. Wiesz jamochłonie, że żyjesz na kredyt?

Adam
Adam
8 dni temu
Reply to  Vegas

Faktycznie ,UE to raj, nie ma tam korupcji ,a już w parlamencie w Brukseli wcale. Skąd się biorą te pomysły, pseudoeko, bio i inne ? Dla dobra ludzi ? Jesteś zjebany podwójnie. Po pierwsze,bo wierzysz w te brednie, po wtóre bo wydaje ci się, że coś wiesz i masz coś do powiedzenia.

Bac
Bac
9 dni temu
Reply to  ktoś

Najlepszy komentarz ever

Jarosław Tusk
Jarosław Tusk
9 dni temu
Reply to  ktoś

Dawno takich głupot nie czytałem. Komusze resentymenty przez ciebie przemawiają. Przyznaj, że tęsknisz za czerwonymi.

Jerzy
Jerzy
9 dni temu
Reply to  Jarosław Tusk

Czerwoni teraz występują pod innymi barwami.

ktoś
ktoś
9 dni temu
Reply to  Jarosław Tusk

Czerwoni rządzą obecnie Polską a drudzy czerwoni udają opozycję. A tacy czerwoni jak ty dają im mandat.

JakubB vel Jakub
JakubB vel Jakub
9 dni temu
Reply to  ktoś

Jebany komunisto i pedofilu wypierdalaj do rosji

Mike sagan
Mike sagan
9 dni temu

Idź przeczytaj jakąś książkę gamoniu po podstawówce wieczorowej

Jerzy
Jerzy
9 dni temu
Reply to  ktoś

Widzę, że zaburzyłeś piękny sen niektórych i cię minusują 🙂

JakubB vel Jakub
JakubB vel Jakub
9 dni temu
Reply to  Jerzy

Pierdol sie ruski cwelu

Co za zjeby, wy kurwy i trolle normalnego zycia nie macie? Banda pedofili

Samara
Samara
9 dni temu
Reply to  ktoś

taka prawda, gdyby nie zwiazek radziecki mielibysmy syf jak w kalifacie francji, klękającej anglii czy dojczach

ROBSON
ROBSON
9 dni temu
Reply to  Samara

….chyba twoja radziecka prawda ??….za komuny w POLSCE było tak bezpiecznie jak aktualnie na białorusi ….kto tęskni niech wypierdala do bolszewi…

ROBSON
ROBSON
9 dni temu
Reply to  ktoś

….co to za bolszewicki bełkot ???…weż koorwa zmień psychiatre komuszy thebilu ..

Paddy
Paddy
9 dni temu

No i spoko! Pozdrawiam Leandro. Dzięki za świetne słowa o naszym wspaniałym Kraju. Widzisz, wielu z nas musiało jednak szukać zielonej wyspy i mieszka poza krajem. Ale wielu z nas wraca. Mam nadzieję też wrócić w swoim czasie na dobre. Póki co odwiedzam i widzę jak kraj się rozwija, w porównaniu do miejsca gdzie jestem teraz , stagnacja i zacofanie: Irlandia.

JakubB vel Jakub
JakubB vel Jakub
9 dni temu
Reply to  Paddy

Ja wrocilem po 21 latach w austri. Jest mi tu o wiele lepiej.

dfg
dfg
9 dni temu

To zabawne, skoro nie dalej niż rok temu pisałeś o uzyskaniu pełnoletności

JakubB vel Jakub
JakubB vel Jakub
9 dni temu
Reply to  dfg

Mylisz mnie zapewne z innym uzytkownikiem ktory tutaj tez pisal jako Jakub – dlatego zmienilem nick jakis czas temu by rozrozniac

Felek
Felek
9 dni temu

Ja nigdy stad nie wyjeżdżałem bo zawsze po 1989 było tu świetnie.

Adam
Adam
8 dni temu
Reply to  Paddy

To wracaj do tego dobrobytu. Po chuj siedzisz w tej biedzie ? Kolejny zjeb.

Paddy
Paddy
8 dni temu
Reply to  Adam

Widzisz, Adamie. Nie ładnie nazywać kogoś, kogo nie znasz zjebem. A mnie nie znasz i dzięki Bogu nie poznasz. Chyba jesteś sfrustrowanym, mało wyedukowanym koleżką, kanapowym frustratem. Nie twoja sprawa 'po chuj siedze w tej biedzie’. Nie komentuj mojego życia i wyborów. Nie ładnie. Z pozdrowieniem od Padiego: wypierdalaj dziadu.

Hamilton
Hamilton
9 dni temu

Ktory kibic Ruchu Chorzow powtorzy ze Polska to piekny kraj?

DanielSvenson
DanielSvenson
9 dni temu
Reply to  Hamilton

smieRdziele nie mają nic do gadania, nazistowskie volksdojcze.

Jarek
Jarek
9 dni temu
Reply to  Hamilton

Polska to piekny kraj. Jestem kibicem Ruchu.

Paweł
Paweł
9 dni temu
Reply to  Hamilton

Garstka debili udających małpy na stadionie nie jest obrazem całego Chorzowa. Zresztą doskonale to wiecie

KSGuano
KSGuano
9 dni temu
Reply to  Hamilton

Każdy normalny, gorolu.

Hamilton
Hamilton
9 dni temu
Reply to  KSGuano

To ja mam do Ciebie prosbe.Jak beda udawac malpe twoi koledzy mozesz gwizdac,mozesz wyjsc ale nie udawac ze nie slyszysz a jak beda pluc na Polske przy wyborach samorzadowych to nie glosuj na partie co tam na waszym slasku mowi zesta pod polska okupcja.

Bac
Bac
9 dni temu
Reply to  Hamilton

Blednie zakładasz, ze kibicami są Ci najbardziej krzykliwi idioci. To tylko garstka debili, takich samych jak w legii, widzewie, górniku, wiśle itd.
Przestańcie debile zawlaszczac pilke i mowić ludziom co maja myśleć i wmawieć swoje chore ideologie. Oddychaj kretynie, bo mózg masz niedotleniony

tolep
tolep(@tolep)
9 dni temu

Murzyn nas pochwalił, trzeba to oblać

Vegas
Vegas
9 dni temu
Reply to  tolep

Pierdolnij sobie jedno wino patykiem pisane jak zawsze, co prawda dzisiaj czwartek a nie piątek, ale dla ciebie jeden chuj.

FofaBett
FofaBett
9 dni temu
Reply to  Vegas

A dlaczego tak agresywnie?

Bac
Bac
9 dni temu
Reply to  FofaBett

Bo koles jest niebezpieczny i inaczej niz w w swoim agresywnym zapewne domu nie zrozumie

dfg
dfg
9 dni temu
Reply to  FofaBett

Do trolli inaczej się nie da, bo nie zrozumieją.

Bac
Bac
9 dni temu
Reply to  tolep

Nie umiesz w sarkazm idioto

Heniek
Heniek
9 dni temu

Nie narzeka na Polskę, tylko ją chwali, więc żaden z niego Polak. Nie pasuje tu.

Jerzy
Jerzy
9 dni temu
Reply to  Heniek

bo on sam wybrał sobie Ojczyznę.

Daniel
Daniel
9 dni temu

Pamiętam jak 15 lat temu bezzębna angielska sprzątaczka z magazynu spytała mi się złośliwie, czy Polska jest większa niż Brighton… Odpowiedziałem jej tak: — Kochana Jane, to tak jakbys mnie spytała, czy prezydent Polski ma więcej zębów od ciebie.

Bac
Bac
9 dni temu
Reply to  Daniel

I sie obudziłem

dfg
dfg
9 dni temu
Reply to  Daniel

A dlaczego złośliwie? Edukacja tam stoi na takim niskim poziomie, że mogła rzeczywiście nie wiedzieć.

Adam
Adam
8 dni temu
Reply to  dfg

W tzw. Polsce na dużo wyższym już nie stoi. Idzie ku lepszemu, w telewizji mówili.

dfg
dfg
3 dni temu
Reply to  dfg

Masz rację, ale i tak jesteś podszywką 🙂

stop zmianom na weszło
stop zmianom na weszło
9 dni temu

No fajnie, fajnie
Co tak naprawdę myśli o Polsce dowiemy się jak kiedyś stąd wyjedzie

Jerzy
Jerzy
9 dni temu

Uważasz że u nas aż tak się pogorszy, że lepiej będzie w Brazylii jemu i jego dzieciom?

Bac
Bac
9 dni temu

Ty sie zalisz non stop. Nic Ci nie pasuje, a odbierasz komuś prawo do bycia zadowolonym ? Jak bedzie u Nas chujowo to wyjedzie. Proste. Ty jak masz w robocie chujowo to siedzisz w niej? Nie odbieraj ludziom prawa do decyzji kutasie bury

dfg
dfg
9 dni temu

Jak częściej będzie spotykał takie marudy jak ty, to rzeczywiście może kiedyś wyjedzie.

Izbek
Izbek
9 dni temu

Ja już widzę ten nagłówek w wyborczej:
Leandro: Polacy (…) są zacofanymi rasistami.

wyższosc ruskiego tenisa nad polskim
wyższosc ruskiego tenisa nad polskim
9 dni temu

śmierdziuchy polskie krzywe wschodnie stepowe mordy opowiem wam o epizodzie jednym z wielu z waszej gównianej polskiej 1000 letniej historii rozsiądzcie się wygodnie znalezione wygrzebane z 4Chan,bo wq polskich podręcznikach arichwach wykreslony wymazanby zapomniany

w roku 1802 na Haitti nie myl tępy mało inteligentny krzywy polski ryju z rajem Thaitti wybucha powstanie czarnuchów te gorlyskie czarnuchwate mordy prawie tak samo odpychajace tepawe jak polskei ryje mordują ekstreminują całą białą ludnośc wyspy francuzów gwałcą białe dzieci noworodki mordują z typowym czarnuchowatym okrucienstwem sadyzme każdego kto jest białym prawie z takim samym zapałem fantyzmem jak twoji bracia przyjaciel ukraincy co taksamo mordowali twoch rodaków 80 lat temu co ty obecnie teraz dzisaj lachę obciagasz i klekasz przed portertem bandery jak twoj prezydent premier Francja prosi o pomoc Polskę w stłumieniu buntu polacy przychodzą z odsieczą przybywają na wyspę i te krzywe tepe śmeirdziuchy polskei zamaist bronić białych francuzów i bic czarnucha przyłanczaja się do nich razem z czarnu7chami poalcy gwałca kobiety dzieci w podzięce ten wodz czarnuchów co miel,isce zajebac Jeac-Jacques Dessalines nazywa poalctwo ,,,BIAŁYM CZARNUCHAMI EUROPY,, co był tyyłem honorowym zaszczytnym wielkim komplementem

gdy za mało dal polactwa nośic tytułyj kak bycie złodziej pijakiem religijnym ultra pojebenm nagle dowiadujesz się ,że jesteś również białym czarnuchem europy niezle wymazaliscei z histori iten epizod co za kurwa była kapitanme tego staktu imie naziwska stopnie calej zołgi z tego co wiem ,,leginistow polskich,,

PS.wczoraj oglądełm Bunty na Beunty korwa krzywe polskei mordy przecież to materiał na film poalcki wypeirdalający z portu w gdansku płyną na drugi koniec świata tropi8kalna wyspa i tam razem z czarnuchami gwałcą mordujua białe dziei kobiety kurwa przeciez to lepsiejsze nizwasz Gerlackik odf Niggerflixa

redakcja
redakcja
9 dni temu

Kaftan już wkrótce

Mike
Mike
9 dni temu
Reply to  redakcja

Myślę, że on klika z Moskwy…

Jarosław Tusk
Jarosław Tusk
9 dni temu

Ja już skończyłeś to posprzątaj bo się zaczynają muchy zlatywać. I wywietrz zanim usiądziesz do lekcji!

naokolo
naokolo
9 dni temu

Haha parowo jak nie potrafisz pisac po Polsku to moze pisz po ZSRR bo nawet Google tego nie potrafi przetlumaczyc.

zobaczysz
zobaczysz
9 dni temu

spierdalaj pojebie, smierdzisz ruską onuca na 1000 wiorst

Psychol
Psychol
9 dni temu

Spierdalaj, dziwko.

Wisła
Wisła
9 dni temu

Świetny gość. Wystarczy posłuchać co i jak mówi. Szanuje nasz język i jest bardziej kulturalny niż te zwierzęta z Chorzowa ( Promil, bo większość kibiców Ruchu to dobrzy ludzie) które jedyne co potrafią to przeklinać i być SZTYWNIUTKO, do czasu zwinięcia przez Policję. Wtedy sypią każdego, bo mają pełne portki. Nie jeden hools jadł z komendantem makowca. Trzymaj się Leandro!

Daimos
Daimos
9 dni temu
Reply to  Wisła

Pamiętam jak zagrał pierwszy mecz po transferze do Górnika Łęczna i po zawodach piłkarze podeszli przybić piątki z kibicami zgromadzonymi wzdłuż płotu okalającego boisko. Ktoś przy zbiciu graby z Leo powiedział do niego „obligado”, na to ten ładnie się uśmiechnął i powiedział „dzięki, ale mówię po polsku”. Niby szczegół, ale dużo pokazujący o Leonadro jako człowieku. Nauczyć się polskiego to duża sztuka, a on swoją otwartością i pracowitością ogarnął to perfekcyjnie. Podobne cechy dużo dały w jego zawodzie – oczywiście nie miał talentu pozwalającego zostać piłkarzem o klasie światowej, ale nigdy nie przechodził obok meczu, co pozwala mu od wielu lat funkcjonować na poziomie Ekstraklasy i zaskarbić sobie szacunek kibiców.
Także, wielkie dzięki, Leo!

Hiena
Hiena
9 dni temu

Agnieszka Holland i jej wierni fani „fajnopolacy”, nie lubią takich wypowiedzi. Oj, bardzo nie lubią. Polaka jest zacofana i basta!

Felek
Felek
9 dni temu
Reply to  Hiena

Polska jest fajna, a chuje w mundurach nie

kris
kris
9 dni temu

Widać, że nie oglądał wspaniałej produkcji naszej kinematografii „Zielona Granica” bo by tak nie mówił

dfg
dfg
9 dni temu
Reply to  kris

Obawiam się, że to ty tego filmu nie obejrzałeś, a tylko koledzy (którzy też nie obejrzeli) ci powiedzieli że nie jest spoko, bo Polska nie jest krystalicznie czysta. Włącz i wróć tu jak nadrobisz zaległości.

dfg
dfg
3 dni temu
Reply to  dfg

Spadaj, podszywko.

Johnny
Johnny
9 dni temu
Reply to  kris

Oglądałeś? To bez spojlerów.

Felek
Felek
9 dni temu
Reply to  kris

Ten film nie mówi nic o Polsce tylko o scierwach w mundurach odważnych jedynie wobec cywilów

Żabol75
Żabol75
9 dni temu

Ruch chorzów to stan zrytego, zacofanego, zakompleksionego umysłu albo jego całkowity brak. Mentalnie i kibicowsko zostaliście w latach 90!

Zapach starej baby
Zapach starej baby
9 dni temu

Boże co za sympatyczny człowiek, aż dziwnie się czyta te wszystkie miłe słowa.

Dżepetto - szef szkolenia w pzpn
Dżepetto - szef szkolenia w pzpn
9 dni temu

Takich ludzi szanuje co szanują nasz kraj – nie szanuje takich ludzi jak santos, co kłamią udają kogoś kim nie są – są fałszywi, podlizują się a myślą i opowiadają coś innego gdy wyjadą z Polski. Santos to zwykły łajdak. Chwile po tym jak powiedział „jestem Polakiem” od razu wiedziałem jakiego to rodzaju bydle jest.

Od dziś obowiązuje powiedzenie „fałszywy i zakłamany jak portugalczyk”. To chyba najbardziej fałszywy naród ze wszystkich.

WyzejSraNizDupeMa
WyzejSraNizDupeMa
9 dni temu

zrob santosowi loda i wstaw to na X prosze no zrob to no

Ksav
Ksav
9 dni temu

W każdym narodzie są półgłówki, które są rasistami, szowinistami itp.
Wszelakiej płci i koloru skóry.
Należy jednak pamiętać, że krzywdzące jest branie przez ich pryzmat wszystkich osób danej narodowości. Oczywiście, gdy np. 60% Gwatemalczyków nienawidziło Filipińczyków, bo są z Filipin to wtedy można powiedzieć „Gwatemalczycy to rasistowski naród, nienawidzą Filipińczyków”, gdyż faktycznie wtedy większość z nich jest wtedy rasistami. Natomiast gdyby 5% Gwatemalczyków nienawidziło Filipińczyków to wtedy mamy szkodliwą generalizację.

Mike
Mike
9 dni temu

Wielu pewnie nazwałoby mnie rasistą – bo nie chcę bandziorów, a niestety wielu z nich jest czarnych… Ale do takich kolesi jak Leandro kompletnie nic nie mam – fajnie, że są! 🙂

Jerzy
Jerzy
9 dni temu
Reply to  Mike

Chyba nie mieszkasz w Polsce, bo ja nie zauważyłem czarnych bandziorów, wszyscy to biali, choc sporo z nich nie mówi po polsku lub mówi z akcentem.

Migdał
Migdał
9 dni temu
Reply to  Mike

Akurat ciapaki, czarni i azjaci z dalekiego wschodu to promil przestępstw. To rzekomo bliżsi nam kulturowo Ukraincy i Gruzini (których powszechnie się szanuje bo lubią chlanie i nasz kraj bo Lech Kaczyński był przyjacielem Saakashviliego)częściej odpowiadają za rozboje i przestępstwa.

Gmoch
Gmoch
9 dni temu
Reply to  Migdał

I Litwini.

JakubB vel Jakub
JakubB vel Jakub
9 dni temu

Dobry chlop!

Kamillo
Kamillo
9 dni temu

Czym sie rozni europejskosc Lublina i tych innych miast???? Uczelnie, tysiace studentow spoza PL, setki tysiecy turystow, festiwale, kultura. Tylko tak zeby komus doyebac…..

kamillo
kamillo
9 dni temu
Reply to  Jan Mazurek

Redaktorze, ja jestem słoikiem w Lublinie z przebiegiem ponad 200 km do stron rodzinnych, pokochałem to miasto od pierwszego wejrzenia. Czy Lublin jest konserwatywny? W sensie wyborów politycznych – pewnie tak, choć rządzi tu partia o proweniencji jednak liberalnej…Czy Lublin jest prowincjonalny? Tu zależy od punktu odniesienia. Bo jednak jak człowiek pojedzie do Berlina, Amsterdamu czy innej Barcelony trochę pozwiedzać, to jednak odczuwa szok, niezależnie czy jest z Warszawy czy Krakowa czy Gdańska.

aas
aas
9 dni temu
Reply to  kamillo

lublin czarnkami stoi

Psychol
Psychol
9 dni temu
Reply to  kamillo

W Berlinie śmierdzi.

Daimos
Daimos
9 dni temu
Reply to  Jan Mazurek

Padłem. Wypowiedź na poziomie bywalca niesławnej pamięci Tektury. Ale Mazurek jest za młody na te klimaty, więc strzelam – banan ze strzeżonego osiedla i absolwent Unii?

Odpowiesz faktami cysiu?
Odpowiesz faktami cysiu?
9 dni temu

Stanowski! Co? Staśko!!! Cała prawda o zakolaku.

naokolo
naokolo
9 dni temu

No takich to ja szanuje pozdro panie Leonardo.

Rudy matoł Donald
Rudy matoł Donald
9 dni temu

I to jest Polak z ducha,a nie polskojęzyczni renegaci z Targowicy.

Analmuel
Analmuel
9 dni temu

Zacofana to jest afryka z murzynami , Polska jest europejskim krajem dumnych ludzie którzy tworzą jej historie oraz kontynentu od setek lat. Afryka bez białych wyglądała by tak jak wygląda:) a tam gdzie pojawił się biały człowiek to pokazał małpom co to miasta i cywilizacja.

Migdał
Migdał
9 dni temu
Reply to  Analmuel

Pierwsze co pokazali biali kolonizatorzy to europejską kulturę gwałtu i to wobec przedstawicielu obu płci. Poczytaj trochę z jakiego elementu ludzkiego były złożone załogi. Psychopaci i przestępcy, którzy w Europie byli odizolowani od społeczenstwa.

Analmuel
Analmuel
9 dni temu
Reply to  Migdał

A co to ma do faktu że gdyby nie biały człowiek cala afryka dalej żyła by w lepiankach..? Na tym polegał świat, silniejszy wykorzystywał slabszego. Poczytaj o tym:)

makaJimmiegotoGUANo
makaJimmiegotoGUANo
9 dni temu

dobrze czarnuch mówi.

Psychol
Psychol
9 dni temu

Równy gościu. Niech gra nawet do 50-ki.

Julia
Julia
9 dni temu
Julia
Julia
9 dni temu

All we need to get the job done is a trustworthy smart phone, access to the Internet, and a responsible person. for all students, regardless of age, stage of education, recent graduation status, or employment status.
To learn more, see this article.

stulejarz smyk
stulejarz smyk
9 dni temu

,,Tłumaczę im wtedy, że jest zupełnie odwrotnie: jeśli będziesz tu uczciwie pracował i dasz z siebie wszystko, zostaniesz doceniony i wynagrodzony.”

Zwłaszcza będąc w pisie.

Franki
Franki
9 dni temu

Kiedyś obserwowałem sparing Radomiaka z Górnikiem Łeczna, grało tam dwóch Leandro ten z Radomia i Leandro z Łecznej obecnie Stal Mielec. Dwóch Brazylijczyków, którzy pokochali Polskę prawdziwą nie kurtuazyjną miłością. Leandro Rossi jest ulubieńcem kibiców Radomiaka i legendą klubu , osoba która ma czas dla małego kibica i tego w podeszłym wieku i za ten swój luz jest kochany w Radomiu . Tych dwóch piłkarzy rozmawiało ze sobą po ….polsku. Uśmiechnięci , życzliwi i co najważniejsze dumni z tego ,że są Polakami . Jak czytam niektóre wpisy jakiś połgłowków , którzy potrafią błyszczący na forach swoim buractwem niczym innym to cieszę się Polska ma obywateli , którzy coś mądrego potrafi powiedzieć , a nie wylewać swoje kompleksy przy klawiaturze.

Kurwa Frankowska z Torunia
Kurwa Frankowska z Torunia
9 dni temu

To jest prawdą, że najwięcej na Polskę narzekają Ci, którzy nigdy nigdzie nie byli i nie widzieli. Naturalnie brakuje nam pogody, ładnego morza, ale ogólnie żyjąc w dużym mieście poziom życia niczym nie odbiega od tego na Zachodzie, a przy okazji jest czyściej i bezpieczniej.

Koku
Koku
9 dni temu

Super gość, pozdro!

Albo
Albo
9 dni temu

Proszę państwa to jest MURZYN

Profesor zwyczajny Piotr Stefaniak
Profesor zwyczajny Piotr Stefaniak
9 dni temu

Potrzeba czarnoskórego Brasiliano aby tłumaczył Polakom że nie są rasistami? TO wie każdy normalny człowiek. Jakaś dziwna maniera w tym kraju że najchętniej cytuje się obce media i zagraniczniaków. Spytajcie Polaków co myślą o Polsce, to chyba ma większy sens?

wert
wert
9 dni temu

Polak mówiąc o Polsce zazwyczaj na pierwszym planie stawia minusy. Obcokrajowiec mieszkający w Polsce jest bardziej obiektywny.

Dewolaj
Dewolaj
9 dni temu

Wszystko fajnie, ale nawet pod takim wywiadem musiało się trafić kilku idiotów, którzy chcą zaprzeczyć słowom że Polska to porządny kraj nazywając go czarnuchem.

mietek
mietek
7 dni temu

ruch chorzów to od kilkudziesięciu lat totalna patola.

Krzysiek
Krzysiek
6 dni temu

Nie potrzebuje pochwały od pastucha z kraju trzeciego świata żeby znać swoją wartość. Typowa polacka mentalnosc. kompleksy i ukorzenie przed kazdym. „pacz halyna murzyn chwali Polske kurła z takim murzynem to bym sie wodki napił”. w Polsce każdy ma równe prawa niezależnie jakiej jest rasy. to w Afryce biali są prześladowani a politycy afrykanscy nawołują do mordowania białych, mordy na białych w RPA. może zadajcie mu pytanie co sądzi o mordach na białych w RPA