Duch Puszczy do końca życia. Tytuł honorowego obywatela Białegostoku. Lotnisko w podlaskiej stolicy imienia Marca Guala. Przegięcie? Pewnie, że tak, ale takie spontaniczne pomysły przyszły nam do głowy, gdy Hiszpan walnął trzy gole, dołożył asystę i przeprowadził Jagiellonię od 0:2 do 4:2 w spotkaniu z Wisłą Płock. Gdyby nie on, zaśmierdziałoby proszeniem się o spadek.

Cały Białystok kłania się Gualowi

Ciut zabawne, że jeszcze tydzień temu Guala przyłapano na spotkaniu Legii z Lechem. Po prawdzie jednak określenie o  jakimkolwiek „przyłapaniu” stanowi tu spore nadużycie, bo Hiszpan jakby nigdy nic siedział sobie na trybunach przy Łazienkowskiej w towarzystwie Magdaleny Woźnickiej, pracującej w dziale skautingowym i koordynacji administracji sportowej stołecznego klubu. Sam już nawet nie próbuje kryć się z faktem, że latem przeniesie się do Warszawy.

I kapitalnie.

Tacy piłkarze muszą zostawać w Polsce, żeby Ekstraklasa mogła się upoważniać. Jagiellonia zrobiła się dla niego stanowczo za mała. Jeśli ktoś miał zresztą w tej kwestii jakiekolwiek wątpliwości, to ten występ z Wisłą Płock jest ostatecznym dowodem na słuszność takiego stwierdzenia. Pierwszy gol? Półobrót z piłką, niesygnalizowany strzał, trochę niezdarności Gradeckiego. Drugi gol? Zimnokrwiste wykończenie kapitalnej akcji Nene i Prikryla. Trzeci gol? Samotny rajd, strzał z dystansu, hat-trick. Czwarty gol? Napędzenie kontry, przytomne dogranie do Imaza w polu karnym, robota skończona, 4:2!

Występ perfekcyjny.

Pan piłkarz.

Uratował tyłek Jagiellonii, która przecież w pierwszych dziesięciu minutach dostała dwa gole. Jeszcze wtedy wydawało się, że bohaterem tego widowiska zostanie fantastyczny Rafał Wolski. Ależ się bawił. Kręcił sobie każdym, dryblingi przeplatał dzióbnięciami, triki mieszał z podaniami, maczał palce i przy trafieniu Śpiączki, i przy golu Sekulskiego, a Pavol Stano – gustowna skórzana kurteczka, doceniamy – mógł się tylko mu ukłonić, bo wychodziło na to, że po katastrofalnym występie zespołu w Gliwicach, nagle przyszło otrzeźwienie w Płocku…

Nic z tego.

Wisła Płock nie potrafiła nadążyć za krokiem Wolskiego. Nie miała odpowiedzi na Guala. Popełniała niewybaczalne błędy w defensywie i z minuty na minutę gasła w ofensywie. Roztrwoniła przewagę. Żal było na to patrzeć. Ciut to było frajerskie… A może i nie. I to wcale nie jest pochwała, bo pytanie, czy jest sens się dziwić, skoro rozmawiamy o drużynie, która w 2023 roku punktuje najgorzej w lidze. Jej szczęście, że fantastycznie zaczęła sezon, bo byłby dramat i zgrzytanie zębami, czyli coś na co płocczanie aktualnie pracują w pocie czoła.

Jaga zaś oddaliła się od strefy spadkowej.

Na chwilę może odetchnąć z ulgą.

I jeszcze raz, wszyscy razem: viva Marc Gual!

Czytaj więcej o Jagiellonii Białystok:

Fot. Newspix

Najnowsze

Weszło

Sokół Kleczew jak u Boccaccia – zdolny do poświęceń [REPORTAŻ]

Arek Dobruchowski
3
Weszło

Wzlot i upadek. 10 najważniejszych momentów Krychowiaka w reprezentacji Polski

redakcja
7
Weszło

GieKSa ambitna, ale wypunktowana. Pewny awans Górnika Zabrze

redakcja
Suche Info

Robert Lewandowski nominowany do nagrody zawodnika miesiąca LaLiga

redakcja
7
Suche Info

Adrian Benedyczak z kolejnym golem na boiskach Serie B! [WIDEO]

redakcja
1
Ekstraklasa

Na co komu Liga Mistrzów? Pogoń i Legia zapewniły większe emocje

Przemysław Michalak
82

Ekstraklasa

Ekstraklasa

Na co komu Liga Mistrzów? Pogoń i Legia zapewniły większe emocje

Przemysław Michalak
82
Ekstraklasa

Szefowie europejskich klubów spotkają się w Warszawie. Zaprosił ich Dariusz Mioduski

Szymon Janczyk
Ekstraklasa

Rakoczy: Probierz dobrze poukładał kadrę U-21. Chciał, żebyśmy ryzykowali

Szymon Janczyk
Ekstraklasa

Dwa kartkowe błędy sędziów – dwóch piłkarzy powinno wylecieć z boiska | Niewydrukowana Tabela

Maciej Wąsowski
Ekstraklasa

Trela: Szóstka w totka. Dlaczego tak trudno o kompletnych defensywnych pomocników

Michał Trela
Weszło

Czy Magiera odbuduje też Nahuela Leivę? [Kozacy i Badziewiacy]

Paweł Paczul