Milik z pięknym trafieniem, Szczęsny z farfoclem, świetna forma Zawady, gol Benedyczaka i Szysza | STRANIERI

Autor:Arek Dobruchowski

23 stycznia 2023, 12:48 • 8 min czytania 4 komentarze

Arkadiusz Milik zdobywając wczoraj gola w starciu z Atalantą stał się najlepszym strzelcem Juventusu, choć jego bramka nie zapewniła trzech punktów „Starej Damie”. I tutaj kamyczek do ogródka należy się Wojciechowi Szczęsnemu, który mówiąc delikatnie nie popisał się przy jednym z trafień Atalanty. Nie był to wybitny weekend w wykonaniu polskich zawodników, ale pozytywy też się znajdą.

Najwięcej krytyki za miniony weekend spadło na Wojciecha Szczęsnego. Z uwagi na niefortunną interwencję z początku meczu z Atalantą. Ademola Lookman oddał silny strzał, ale sygnalizowany, w „krótki róg”, a piłka leciała praktycznie prosto w polskiego bramkarza.

Początek w jego wykonaniu był tandetny. Pozwolił, by strzał Lookmana prześlizgnął się po jego rękach. W drugiej połowie odpychał Toloia pięściami – czytamy w „La Gazzetta dello Sport”, która wystawiła Szczęsnemu notę „5”. Obok Alexa Sandro jest to najniższa ocena w drużynie.

Juventus kilka dni temu został ukarany odjęciem aż 15 punktów za nieprawidłowości przy transferach. Atmosfera wokół klubu nie jest najlepsza, co mogliśmy wczoraj zauważyć na stadionie Juve. Trybuny nie żyły meczem, niemrawo wspierały swój ukochany zespół.

Po zremisowanym meczu 3:3 z Atalantą Massimilliano Allegri, szkoleniowiec „Starej Damy” wyznał, że ta cisza oraz napięcie wokół klubu, wpłynęło na dekoncentrację Szczęsnego w początkowej fazie meczu. Nie ma mu tego za złe, bo wie, że więcej to się już nie powtórzy. – Nasz start był powolny, a na stadionie było bardzo cicho. Jesteśmy ludźmi i mamy uczucia. To napięcie spowodowało, że Szczęsny się pomylił. Już więcej nie popełni takiego błędu – mówił Allegri.

Z kolei Arkadiusz Milik był jednym z najlepszych zawodników na boisku. Od „La Gazzetta dello Sport” otrzymał notę „7”. Taką samą oceną w „Starej Damie” zostali wyróżnieni Bremer i Fagioli. Żaden inny piłkarz Juve nie otrzymał wyższej. „Arkadiuszo” nie tylko strzelił pięknego gola, który sprawił, że jego drużyna wyszła na prowadzenie, ale był to również jeden z największych pracusi w zespole.

Bardzo dobrą formę z ostatnich tygodni cały czas potwierdza Oskar Zawada. W miniony weekend strzelił swojego szóstego gola w tym sezonie, a rozegrał do tej pory osiem spotkań. W rozmowie z naszym portalem mówił, że celuje w dwucyfrówkę i jest na odpowiedniej drodze, żeby bardzo szybko ją uzyskać.

W A-League rozgrywa się tylko dwadzieścia sześć meczów w sezonie, więc w ostatnich latach zawodnicy, którzy zdobywali niewiele więcej niż dziesięć bramek, znajdowali się często w pierwszej trójce klasyfikacji strzelców. Chciałbym być w tym topie. Plus dziesięć goli brzmi jak bardzo dobry wynik na warunki tej ligi. I w końcu przełamałbym też swoją barierę. Wszedł na poziom dwucyfrówki. Myślę, że jestem w stanie to osiągnąć, ale do tego jeszcze długa droga. Bardzo ważne, żeby zachowywać chłodną głowę, dobrą etykę pracy i być skupionym na każdym kolejnym meczu  – podkreślał Zawada.

Linie lotnicze „Benek” w końcu wznowiły loty. Adrian Benedyczak zdobył swojego drugiego gola w tym sezonie Serie B. Ostatni miał miejsce w listopadzie. W miony weekend młodzieżowy reprezentant Polski popisał się kapitalnym strzałem głową w starciu z Perugią (2:0).

Patryk Szysz w Turcji jest tylko rezerwowym i gra ogony w tureckiej ekstraklasie. W sobotę były piłkarz Zagłębia Lubin w końcu wpisał się na listę strzelców. Ostatniego ligowego gola zdobył w sierpniu ubiegłego roku. Ważne trafienie dla Polaka w Basaksehirze, choć jak to często mówi kanapowy kibic piłki nożnej: „takiego gola to ja też bym strzelił”.

Warto odnotować jeszcze pierwsze występy Kamila Piątkowskiego w Gencie. W czwartek zaliczył debiut (75 minut) w starciu z Royal Charleroi (0:0), a w niedzielę ponownie wyszedł w podstawowym składzie swojego nowego klubu i spędził na boisku 64 minuty z St. Triuden (3:0).

Rozgrywki wznowiła niemiecka Bundesliga. Rafał GikiewiczRobert Gumny rozegrali po 90 minut w szalonym meczu z Borussią Dortmund (3:4). Jakub Kamiński po przerwie zimowej znowu jest podstawowym zawodnikiem Wolfsburga, choć tym razem nie zaliczył ani gola, ani asysty w starciu z  Freiburgiem, mimo że jego drużyna wysoko pokonała rywali 6:0. „Wilki” mają świetną passę w ostatnim czasie. To ich piąte zwycięstwo z rzędu, a dziewiąte bez porażki w lidze. Plasują się na szóstym miejscu w lidze.

ALBANIA

• Ariel Borysiuk (KF Laci) – 90 minut z KF Vllaznia (1:4)

ANGLIA

• Łukasz Fabiański (West Ham United) – 90 minut z Evertonem (2:0)
  • Jakub Moder (Brighton) – poza kadrą (kontuzja)
  • Matty Cash (Aston Villa) – od 81. minuty z Southampton (1:0)
  • Jan Bednarek (Aston Villa) – poza kadrą na mecz z Southampton (1:0)
  • Bartosz Białkowski (Milwall) – na ławce z Cardiff (1:0)
  • Przemysław Płacheta (Norwich) – poza kadrą (kontuzja)
  • Krystian Bielik (Birmingham) – 90 minut z Preston (1:2)
  • Michał Helik (Huddersfield) – Huddersfield nie grało swojego meczu w weekend

ARABIA SAUDYJSKA

• Grzegorz Krychowiak (Al-Shabab) – 90 minut z Al-Taawon (1:1)

AUSTRALIA

• Filip Kurto (Macarthur FC) – 90 minut z Adelaide United (0:1)
  • Oskar Zawada (Wellington Phoenix) – 90 minut, gol i żółta kartka z Central Coast Mariners (2:1)

BELGIA

• Radosław Majecki (Cercle Brugge) –poza kadrą
  • Patryk Walicki (Gent) – poza kadrą
  • Aleksander Buksa (Leuven) – poza kadrą
  • Kamil Piątkowski (Gent) – 64. minuty z St. Truiden (3:0)