Dublet Szymańskiego, przełamanie Milika, kontuzja Drągowskiego | STRANIERI

Autor:Patryk Fabisiak

14 listopada 2022, 10:48 • 10 min czytania 12 komentarzy

Za nami ostatnie mecze ligowe przed mundialową przerwą. Trzeba przyznać, że nasi rodacy tym razem stanęli na wysokości zadania i z przytupem zakończyli pierwszą część sezonu. Niestety, wszystko przyćmiła koszmarna kontuzja Bartłomieja Drągowskiego, który na ostatniej prostej stracił szanse na udział w mistrzostwach świata.

Zacznijmy więc od Włoch i nieszczęsnego spotkania w Weronie. W 38. minucie Bartłomiej Drągowski wybiegł z bramki i ofiarnie próbował wybić długą piłkę zagraną do Kevina Lasagny. Zrobił to jednak na tyle nieszczęśliwie, że prawdopodobnie złamał kostkę. Wszystko wyglądało naprawdę fatalnie, bo stopa polskiego golkipera była bardzo nienaturalnie wygięta. Na wyleczenie się przed mundialem nie ma najmniejszych szans, więc jego miejsce w reprezentacji Polski zajął Kamil Grabara.

Na szczęście poza tym dramatycznym przypadkiem Drągowskiego mamy już tylko pozytywne informacje. Przede wszystkim kolejny fantastyczny tydzień ma za sobą Piotr Zieliński. Pomocnik Napoli zanotował po jednym trafieniu w spotkaniach z Empoli (2:0) i Udinese (3:2). Szczególnie to drugie trafienie zasługuje na gromkie brawa.

Na brak powołania do reprezentacji Polski na mundial postanowił odpowiedzieć Karol Linetty. Polak zaliczył bardzo udany występ w burzliwym meczu z Romą (1:1), który uświetnił pierwszą bramką w tym sezonie.

Najważniejszą wiadomością z włoskich boisk jest jednak chyba przełamanie Arkadiusza Milika. Polak w ostatnim czasie grał sporo, bo kontuzjowany jest Dusan Vlahović. Nie potrafił jednak trafić do siatki, pomimo zwyżkowej formy całej drużyny. Na szczęście udało mu się to w niedzielnym spotkaniu z Lazio (3:0). Jest to pierwsza bramka 28-latka od 2 października.

Swoje trafienie w tygodniu zaliczył także Arkadiusz Reca, który jednak raczej nie zaliczy spotkania z Udinese (1:1) do udanych. Występ w tym spotkaniu lewy obrońca okupił kontuzją, która zapewne wykluczy go z treningów na kilka tygodni.

To nie koniec jeżeli chodzi o Włochy, bo całkiem niezły występ i asystę w meczu z Fiorentiną (1:2) zaliczył Krzysztof Piątek. Ostatnio była bramka, teraz kluczowe dogranie, Cieszy to, że El Pistolero już nie tylko gra, a w końcu daje liczby.

To wciąż nie koniec dobrych wiadomości, bo kiedy zejdziemy trochę niżej do Serie B przypomnimy sobie o Adrianie Benedyczaku. 21-letni napastnik wszedł na boisko w meczu z Cittadellą (3:1) w 63. minucie i zaledwie kilka minut później cieszył się z pierwszego ligowego trafienia w tym sezonie.

To tyle jeżeli chodzi o Włochy, ale ciekawie było także w Niemczech. Tam z pierwszego gola w karierze cieszył się Michał Karbownik. I co to był za gol. 21-latek podobnie jak Karol Linetty postanowił odpowiedzieć selekcjonerowi na brak powołania, ale trzeba przyznać, że zrobił to zdecydowanie efektowniej. Niestety jego bramka nie dała nawet punktu Fortunie w starciu w Kaiserslautern (1:2)

Trafienie w 2. Bundeslidze zaliczył także Damian Michalski, który gra w barwach Greuther Furth. Jego drużyna zremisowała na wyjeździe z Darmstadt 1:1, a on popisał się już czwartą bramką w tym sezonie i znów zebrał sporo pochwał od niemieckiej prasy.

Z Niemiec przenosimy się do Holandii, gdzie po raz kolejny prawdziwy popis dał Sebastian Szymański. 24-latek po przenosinach do Feyenoordu rozwinął skrzydła i jego liczby naprawdę robią wrażenie. Teraz, w spotkaniu z Excelsiorem dołożył jeszcze do nich dwie bramki. Daje to już w sumie sześć trafień i trzy asysty w 13 występach w Eredivisie.

Kolejnym zawodnikiem z tych przypominających o sobie jest Adrian Mierzejewski. Doświadczony pomocnik wciąż śmiało sobie poczyna na chińskich boiskach i w tygodniu zaliczył kolejne trafienie w tym sezonie. Tym razem pokonał bramkarza w przegranym 2:3 meczu z Hakką. Jego statystyki znów robią wrażenie, bo jest to w tej chwili siedem asyst i trzy bramki w 20 ligowych spotkaniach.

Polska bramka padła także na boiskach australijskich. Tam pokazał się Oskar Zawada, który trafił po raz pierwszy w tym sezonie. Udało mu się to w 22. minucie starcia Wellington Phoenix z Western United. Niestety jego drużyna przegrała 2:3.

Do odnotowania pozostały na pewno jeszcze dwie asysty polskich zawodników za granicą. Pierwsza autorstwa Jakuba Piotrowskiego, który utrzymuje wysoką formę i jest ostatnio jednym z najważniejszych zawodników Łudogorca Razgrad. Tym razem asystował przy trafieniu Cauly’ego w 38. minucie wygranego 3:2 starcia z Lokomotiwem Płowdiw.

Druga asysta to już Turcja i Patryk Szysz. 24-letni napastnik miał trudne początki w Basaksehirze, ale powoli się rozkręca. Tym razem udanie dogrywał do Serdara Gurlera w meczu z Hataysporem (3:3). Była to jego druga asysta w 10 ligowym meczu w tym sezonie.

Na koniec należy przypomnieć sytuację, o której w minionym tygodniu napisano i powiedziano już chyba wszystko. Czerwoną kartkę w meczu z Osasuną (2:1) obejrzał Robert Lewandowski. Kapitan reprezentacji Polski popełnił dwa nieodpowiedzialne faule, za które otrzymał dwie żółte i raczej nie ma wątpliwości co do ich słuszności. Nie to jest jednak najgorsze, bo większe problemy może mu sprawić obraźliwy gest, który napastnik Barcelony miał pokazać w kierunku sędziego. Wszystko wskazuje na to, że z tego powodu może on opuścić nawet trzy spotkania po powrocie z mundialu.

A skoro o czerwonych kartkach mowa, to Lewandowski nie był jedynym Polakiem, który został wyrzucony z boiska w minionym tygodniu. Podobny los spotkał Patryka Pedę. Środkowy obrońca SPAL rozgrywał bardzo dobre spotkanie przeciwko Benevento (1:2), ale popełnił jeden błąd, który w konsekwencji zmusił go do faulu. Sędzia miał wątpliwości, ale po konsultacji z VAR-em zakończył udział Polaka w meczu.

ALBANIA

• Ariel Borysiuk (KF Laci) – 88 minut z Egnatią (0:2)

ANGLIA

• Łukasz Fabiański (West Ham United) – 90 minut z Leicester City (0:2)
  • Jakub Moder (Brighton) – poza kadrą (kontuzja)
  • Mateusz Klich (Leeds) – poza kadrą (kontuzja)
  • Matty Cash (Aston Villa) – 90 minut i żółta kartka z Brighton (2:1)
  • Jan Bednarek (Aston Villa) – na ławce z Brighton (2:1)
  • Bartosz Białkowski (Milwall) – na ławce z Preston (4:2)
  • Przemysław Płacheta (Birmingham) – poza kadrą (kontuzja)
  • Krystian Bielik (Birmingham) – 87 minut z Sunderlandem (1:2)
  • Michał Helik (Huddersfield) – 90 minut z QPR (2:1) i 90 minut ze Swansea City (0:0)

ARABIA SAUDYJSKA

• Grzegorz Krychowiak (Al-Shabab) – bez meczu

AUSTRALIA

• Filip Kurto (Macarthur FC) – na ławce z Central Coast Mariners (3:2)
  • Oskar Zawada (Wellington Phoenix) – 54 minuty i gol z Western United (2:3)

AUSTRIA

• Kamil Piątkowski (Red Bull Salzburg) – na ławce z Klagenfurtem (1:0)

BELGIA

• Radosław Majecki (Cercle Brugge) – 90 minut z Truiden (1;0)
  • Patryk Walicki (Gent) – poza kadrą
  • Aleksander Buksa (Leuven) – poza kadrą

BUŁGARIA

• Kornel Osyra (Chebyr Pazardżik) – 90 minut z Lokomotiwem Płowdiw (1:2)
  • Jakub Piotrowski (Łudogorec Razgrad) – 86. minut i asysta z Lokomoitwem Płowdiw (3:2) i 72 minuty i żółta kartka z CSKA Sofia (1:1)

CHINY

• Adrian Mierzejewski (Henan) – 90 minut i gol z Hakką (2:3) i 62 minuty z Three Town (3:1)

CYPR

• Karol Struski (Aris Limassol) – 79 minut z Omonią Nikozja (1:1) i na ławce z Neą Salamis (3:1)
  • Mariusz Stępiński (Aris Limassol) – na ławce z Omonią Nikozja (1:1) i od 46. minuty z Neą Salamis (3:1)
  • Filip Majchrowicz (Pafos FC) – poza kadrą

DANIA

• Kamil Grabara (FC Kopenhaga) – 90 minut z Aarhus (2:0)

FRANCJA

• Marcin Bułka (OGC Nice) – poza kadrą (kontuzja)
  • Karol Fila (Strasbourg) – od 72. minuty z Lorient (1:1)
  • Przemysław Frankowski (Lens) – 90 minut z Clermont (2:1)
  • Adam Buksa (Lens) – poza kadrą (kontuzja)
  • Łukasz Poręba (Lens) – na ławce z Clermont (2:1)
  • Mateusz Wieteska (Clermont) – 90 minut z Lens (1:2)
  • Mateusz Lis (Troyes) – 90 minut z Brestois (1:2)
  • Rafał Strączek (Bordeaux) – na ławce z Pau (1:1)

GRECJA

• Damian Szymański (AEK) – poza kadrą z Kretą (3:0) i Olympiakosem (0:0)
  • Grzegorz Sandomierski (Levadiakos) – na ławce z Olympiakosem (0:1) i mecz dzisiaj

HISZPANIA

• Robert Lewandowski (FC Barcelona) – 31 minut i czerwona kartka z Osasuną (2:1)
  • Mateusz Bogusz (UD Ibiza) – 55 minut w Pucharze Króla z Palencią (2:0)
  • Piotr Parzyszek (CD Leganes) – 76 minut w Pucharze Króla z Gerniką (0:0 po 90 min. i 5:6 po karnych)

HOLANDIA

• Paweł Bochniewicz (Heerenveen) – 90 minut z Cambuur (2:1)
  • Przemysław Tytoń (Twente Enschede) – na ławce ze Spartą Rotterdam (1:1)
  • Sebastian Szymański (Feyenoord Rotterdam) – 90 minut z Cambuur (1:0) i 69 minut i dwa gole z Excelsiorem (5:1)
  • Kacper Kozłowski (Vitesse Arnhem) – 90 minut z Ajaxem (0:0) i 90 minut i żółta kartka z Go Ahead Eagles (2:2)
  • Bartosz Białek (Vitesse Arnhem) – poza kadrą (kontuzja)

NIEMCY

• Rafał Gikiewicz (Augsburg) – 90 minut z Unionem (2:2) i 90 minut z Bochum (0:1)
  • Robert Gumny (Augsburg) – 90 minut z Bochum (0:1)
  • Jakub Kamiński (Wolfsburg) – 88 minut z Borussią (2:0) i 65 minut z Hoffenheim (2:1)
  • Marcel Lotka (Borussia Dortmund) – poza kadrą
  • Marcin Kamiński (Schalke 04) – poza kadrą (kontuzja)
  • Jacek Góralski (VfL Bochum) – poza kadrą (kontuzja)
  • Tymoteusz Puchacz (Union Berlin) – poza kadrą
  • Adam Dźwigała (St. Pauli) – 90 minut z Kiel (0:0) i 90 minut i żółta kartka z Karlsruher (4:4)
  • Adrian Gryszkiewicz (Paderborn) – poza kadrą
  • Michał Karbownik (Fortuna Dusseldorf) – 90 minut i żółta kartka z Hannoverem (0:2) i 90 minut i gol z Kaiserslautern (1:2)
  • Dawid Kownacki (Fortuna Dusseldorf) – 64 minuty i żółta kartka z Hannoverem (0:2) i 90 minut z Kaiserslauterm (1:2)
  • Damian Michalski (Greuther Furth) – 75 minut i żółta kartka z Hamburgiem (1:0) i 90 minut i gol z Darmstadt (1:1)

RUMUNIA

• Krystian Nowak (U Cluj) – 4 minuty w Pucharze Rumunii z Alexandrią (4:0) i mecz dzisiaj

SZKOCJA

• Maciej Dąbrowski (Hibernian) – na ławce z Ross County (0:2) i Kilmarnock (0:1)

TURCJA

• Konrad Michalak (Konyaspor) – 78 minut z Kayserisporem (2:1)
  • Karol Angielski (Sivasspor) – od 89. minuty z Fenerbahce (0:1) i na ławce z Umraniyesporem (2:2)
  • Patryk Szysz (Basaksehir) – od 84. minuty i asysta z Hataysporem (3:3) i od 63. minuty z Galatasaray (0:7)
  • Jakub Szumski (Samsunspor) – 90 minut z Tuzlasporem (2:1)
  • Adam Stachowiak (Denizlispor) – poza kadrą
  • Mateusz Hołownia (Bandirmaspor) – poza kadrą
  • Michał Nalepa (Sakaryaspor) – mecz dzisiaj

UKRAINA

• Tomasz Kędziora (Dynamo Kijów) – 84 minuty z Ołeksandriją (3:1) i na ławce z Kolosem (0:0)