Piątek zrównał się z Bońkiem, debiutancka bramka Helika | STRANIERI

10 października 2022, 11:36 • 7 min czytania 12 komentarzy

Miniony weekend zdecydowanie nie był dla Polaków aż tak owocny, jak ten poprzedni, ale i tak nie ma na co narzekać. Pokazali się nieco mniej oczywiści bohaterowie, a Robert Lewandowski, Arkadiusz Milik czy Piotr Zieliński zrobili sobie przerwę od strzelania. Zapraszamy na przegląd wydarzeń z udziałem naszych zawodników za granicą.

Na pierwszy plan wysuwa się Krzysztof Piątek. 27-latek zdaje się powoli odżywać po nieudanej przygodzie z Herthą Berlin i stał się bardzo ważną postacią w Salernitanie. Znów można powtórzyć stwierdzenie, że najlepiej gra mu się w Serie A i być może nic już tego nie zmieni. W niedzielnym spotkaniu z Hellasem El Pistolero zdobył bramkę na 1:0 w 18. minucie meczu i zrównał się dzięki temu ze Zbigniewem Bońkiem w klasyfikacji polskich strzelców w Serie A. Obaj panowie mają na swoich kontach po 31 trafień. Lepsi pod tym względem są tylko Piotr Zieliński (37) i Arkadiusz Milik (41).

Niedziela była wyjątkowym dniem także dla Michała Helika. 27-latek w zeszłym sezonie zaliczył z Barnsley spadek do League One, ale i tak pozostał w Championship, bo zdecydował się na transfer do Huddersfield. I właśnie wczoraj zaliczył swoje debiutanckie trafienie w nowych barwach, a jego drużyna wygrała z Hull City 2:0.

Ciekawie było także w lidze greckiej, gdzie 90 minut w spotkaniu AEK Ateny – Aris Saloniki rozegrał Damian Szymański. Reprezentant Polski zaliczył kolejny świetny występ i na dodatek popisał się efektowną bramką. W 28. minucie otworzył wynik spotkania „szczupakiem”. Było to jego pierwsze trafienie w tym sezonie.

Polskie trafienie mogliśmy zobaczyć także w Holandii, a jego autorem był Bartosz Białek. 20-letni napastnik otworzył wynik w spotkaniu Vitesse z Fortuną Sittard, ale na niewiele się to zdało, ponieważ jego drużyna ostatecznie przegrała 1:2. W tym samym meczu zobaczyliśmy także Kacpra Kozłowskiego, który pojawił się na boisku w 67. minucie i zaliczył bardzo przeciętny występ.

W Niemczech nie ma już Roberta Lewandowskiego, ale to nie znaczy, że nasi reprezentanci nie zdobywają już tam bramek. W miniony weekend zaskoczył przede wszystkim Robert Gumny, który podobnie jak przed tygodniem zaprezentował się bardzo solidnie w barwach Augsburga. Jednak tym razem zamiast asysty popisał się golem, który dał wyrównanie w starciu przeciwko Wolfsburgowi (1:1). Było to pierwsze polskie trafienie w Bundeslidze w tym sezonie.

Przy okazji tego meczu wypada wspomnieć o Rafale Gikiewiczu, który tym razem znalazł się poza kadrą meczową Augsburga z powodu urazu. W ten sposób została przerwana jego imponując seria 77 meczów w wyjściowej jedenastce z rzędu na poziomie Bundesligi.

Trafienie na niemieckich boiskach zaliczył także Damian Michalski. W tym przypadku mowa jednak o zapleczu Bundesligi i meczu Regensburg – Gruther Furth (2:2). Polak rozegrał całe spotkanie w barwach gości i otworzył wynik w 34. minucie. To już jego trzecie trafienie w tym sezonie.

Skoro mówiliśmy już o debiutanckim golu Michała Helika, to podobnej sztuki dokonał także Ariel Borysiuk. 31-latek wrócił ostatnio do Europy po rocznej przygodzie w Indiach i zasilił szeregi albańskiego KF Laci. W piątek rozegrał swoje czwarte spotkanie w nowych barwach, w którym zaliczył pierwsze trafienie. Polak pokonał bramkarza Tirany strzałem z rzutu karnego, a mecz zakończył się wynikiem 3:3.

Na koniec należy odnotować także kolejny świetny występ na Węgrzech Rafała Makowskiego. Były zawodnik Śląska Wrocław zdobył czwartą bramkę w tym sezonie i w ten sposób ustalił wynik spotkania Kisvarda – Vasas na 2:0.

To by było na tyle. Tym razem nie popisali się ci co zawsze, nie było kolejnego worka z asystami, ale pojawiło się kilku mniej oczywistych bohaterów. Miejmy nadzieję, że za tydzień będzie lepiej.

ALBANIA

• Ariel Borysiuk (KF Laci) – 77 minut i gol z KF Tirana (3:3)

ANGLIA

• Łukasz Fabiański (West Ham United) – 90 minut z Fulham (3:1)
  • Jakub Moder (Brighton) – poza kadrą (kontuzja)
  • Mateusz Klich (Leeds) – od 76. minuty z Crystal Palace (2:1)
  • Matty Cash (Aston Villa) – mecz dzisiaj
  • Jan Bednarek (Aston Villa) – mecz dzisiaj
  • Bartosz Białkowski (Milwall) – na ławce z Rotherham (1:1) i Middlesbrough (2:0)
  • Przemysław Płacheta (Birmingham) – poza kadrą (kontuzja)
  • Krystian Bielik (Birmingham) – 78 minut z Middlesbrough (0:1) i 81 minut i żółta kartka z Bristol City (3:0)
  • Michał Helik (Huddersfield) – 90 minut z Luton (3:3) i 90 minut i gol z Hull (2:0)

ARABIA SAUDYJSKA

• Grzegorz Krychowiak (Al-Shabab) – 90 minut z Al-Raed (1:0)

AUSTRALIA

• Filip Kurto (Macarthur FC) – 90 minut z Brisbane Roar (0:0)
  • Oskar Zawada (Wellington Phoenix) – 55 minut z Adelaide United (1:1)

AUSTRIA

• Kamil Piątkowski (Red Bull Salzburg) – 90 minut z Altach (3:2)

BELGIA

• Radosław Majecki (Cercle Brugge) – 90 minut z Royale Union SG (1:2)
  • Patryk Walicki (Gent) – poza kadrą
  • Aleksander Buksa (Leuven) – poza kadrą

BUŁGARIA

• Kornel Osyra (Chebyr Pazardżik) – 49 minut z Lokomotiwem Sofia (3:2)
  • Jakub Piotrowski (Łudogorec Razgrad) – mecz dzisiaj

CHINY

• Adrian Mierzejewski (Henan) – 90 minut z Shanghai Shenhua (0:1) i 88 minut z Hebei (1:0)

CYPR

• Karol Struski (Aris Limassol) – 66 minut z AEK Larnaka (1:2)
  • Mariusz Stępiński (Aris Limassol) – poza kadrą
  • Filip Majchrowicz (Pafos FC) – poza kadrą

DANIA

• Kamil Grabara (FC Kopenhaga) – 90 minut z Nordsjaelland (1:1)

FRANCJA

• Marcin Bułka (OGC Nice) – na ławce z Troyes (3:2)
  • Karol Fila (Strasbourg) – na ławce z Angers (3:2)
  • Przemysław Frankowski (Lens) – od 61. minuty i żółta kartka z Lille (0:1)
  • Adam Buksa (Lens) – od 77. minuty z Lille (0:1)
  • Łukasz Poręba (Lens) – na ławce z Lille (0:1)
  • Mateusz Wieteska (Clermont) – 90 minut z Auxerre (2:1)
  • Mateusz Lis (Troyes) – na ławce z Niceą (2:3)
  • Rafał Strączek (Bordeaux) – na ławce z Laval (2:1) i Metz (2:0)

GRECJA

• Damian Szymański (AEK) – 90 minut z Ionikosem (4:1) i 90 minut i gol z Arisem (2:0)
  • Grzegorz Sandomierski (Levadiakos) – na ławce z PAOK-iem (1:1)

HISZPANIA

• Robert Lewandowski (FC Barcelona) – 90 minut z Celtą Vigo (1:0)
  • Mateusz Bogusz (UD Ibiza) – od 64. minuty z Las Palmas (0:0)
  • Piotr Parzyszek (CD Leganes) – od 82. minuty z Cartageną (2:1)

HOLANDIA

• Paweł Bochniewicz (Heerenveen) – 90 minut z PSV (0:1)
  • Przemysław Tytoń (Twente Enschede) – na ławce z Feyenoordem (0:2)
  • Sebastian Szymański (Feyenoord Rotterdam) – 90 minut z Twente (2:0)
  • Kacper Kozłowski (Vitesse Arnhem) – od 67. minuty z Fortuną Sittard (1:2)
  • Bartosz Białek (Vitesse Arnhem) – 90 minut i gol z Fortuną Sittard (1:2)

JAPONIA

• Jakub Słowik (FC Tokio) – 90 minut ze Shonan (0:2)
  • Jakub Świerczok (Nagoya Grampus) – zawieszenie za doping

KAZACHSTAN

• Piotr Grzelczak (Atyrau) – od 81. minuty z Kajratem (1:2)
  • Paweł Baranowski (Atyrau) – 90 minut i żółta kartka z Kajratem (1:2)

NIEMCY

• Rafał Gikiewicz (Augsburg) – poza kadrą (kontuzja)
  • Robert Gumny (Augsburg) – 90 minut i gol z Wolfsburgiem (1:1)
  • Jakub Kamiński (Wolfsburg) – 68 minut z Augsburgiem (1:1)
  • Marcel Lotka (Borussia Dortmund) – poza kadrą
  • Marcin Kamiński (Schalke 04) – poza kadrą (kontuzja)
  • Jacek Góralski (VfL Bochum) – na ławce z Eintrachtem (3:0)
  • Tymoteusz Puchacz (Union Berlin) – poza kadrą
  • Adam Dźwigała (St. Pauli) – od 10. minuty z Brunszwikiem (1:2)
  • Adrian Stanilewicz (Darmstadt) – poza kadrą
  • Adrian Gryszkiewicz (Paderborn) – poza kadrą
  • Michał Karbownik (Fortuna Dusseldorf) – 90 minut z Darmstadt (0:1)
  • Dawid Kownacki (Fortuna Dusseldorf) – 90 minut z Darmstadt (0:1)
  • Damian Michalski (Greuther Furth) – 90 minut i gol z Regensburgiem (2:2)

RUMUNIA

• Krystian Nowak (U Cluj) – poza kadrą

SZKOCJA

• Maciej Dąbrowski (Hibernian) – poza kadrą (kontuzjowany)

TURCJA

• Konrad Michalak (Konyaspor) – od 58. minuty z Antalyasporem (1:1)
  • Karol Angielski (Sivasspor) – mecz dzisiaj
  • Patryk Szysz (Basaksehir) – mecz dzisiaj
  • Jakub Szumski (Samsunspor) – 90 minut z Genclerbirligi (2:0)
  • Adam Stachowiak (Denizlispor) – poza kadrą
  • Mateusz Hołownia (Bandirmaspor) – 90 minut z Adanasporem (1:1)
  • Michał Nalepa (Sakaryaspor) – 90 minut z Bodrumsporem (0:5)

UKRAINA

• Tomasz Kędziora (Dynamo Kijów) – na ławce z Ruchem Lwów (3:0)

USA

• Patryk Klimala (New York Red Bulls) – od 69. minuty z Charlotte (2:0)
  • Jarosław Niezgoda (Portland Timbers) – od 35. minuty z Real Salt Lake City (1:3)
  • Kacper Przybyłko (Chicago Fire) – od 89. minuty z New England Revolution (1:1)
  • Jan Sobociński (Charlotte FC) – od 74. minuty z New York Red Bulls (0:2)
  • Karol Świderski (Charlotte FC) – 57. minut z New York Red Bulls (0:2)
  • Kamil Jóźwiak (Charlotte FC) – 90 minut z New York Red Bulls (0:2)
  • Dariusz Formella (Oakland Roots) – 57 minut z Hartford Athletic (3:1)

UZBEKISTAN

• Przemysław Banaszak (Paktator) – poza kadrą

WĘGRY

• Lukas Klemenz (Honved) – na ławce z Mezokovesdem (2:2)
  • Rafał Makowski (Kisvarda FC) – 73 minuty i gol z Vasas (2:0)
  • Wojciech Golla (Puskas Akademia) – poza kadrą

WŁOCHY

• Bartosz Bereszyński (Sampdoria) – 90 minut z Bologną (1:1)
  • Paweł Dawidowicz (Hellas Werona) – poza kadrą
  • Mateusz Praszelik (Hellas Werona) – poza kadrą
  • Krzysztof Piątek (Salernitana) – 58 minut, gol i żółta kartka z Hellasem (2:1)
  • Karol Linetty (Torino) – 66 minut z Empoli (1:1)
  • Łukasz Skorupski (Bologna) – 90 minut z Sampdorią (1:1)