Malwina Smarzek nie znalazła się na liście powołanych do reprezentacji Polski na drugą część sezonu. A to oznacza, że nie zobaczymy jej również na mistrzostwach świata, częściowo rozgrywanych w naszym kraju. Smarzek, do niedawna liderka kadry, nie zagrała jeszcze meczu odkąd trenerem reprezentacji został Stefano Lavarini. I nie zapowiada się, by miało się to zmienić. 

Siatkówka. Reprezentacja kobiet na MŚ bez Smarzek!

Pierwsze powołania. Smarzek zabrakło

Przypomnijmy, że brak powołania dla Smarzek już raz wzbudził kontrowersje. Było to w maju, kiedy Stefano Lavarini ogłosił listę zawodniczek, które wezmą udział w Lidze Narodów. Dotychczasowej liderki kadry na niej zabrakło.

Nie ma żadnej afery czy konfliktu. Poprosiłam trenera o przerwę. Mam problemy zdrowotne, które uniemożliwiają mi na ten moment udział w tak trudnym i wyczerpującym turnieju jak Liga Narodów. Nieobecność to bardziej moja decyzja. Jestem do dyspozycji Stefano Lavariniego po Lidze Narodów i zobaczymy, czy mnie powoła, czy nie. Ja będę gotowa – wyjaśniała wtedy sama zawodniczka na łamach sport.tvp.pl.

Orlen baner

Sęk w tym, że… mało kto jej wierzył. Raz, że w tym samym czasie umieszczała na Instagramie filmiki – choćby z jazdy na deskorolce – które sugerowały, że nic jej nie jest. Dwa, że wszystko to odbywało się w oparach wciąż nie do końca rozwianej wówczas afery.

W momencie rosyjskiej inwazji na Ukrainę Smarzek grała bowiem w kraju agresora – konkretnie w Lokomotiwie Kaliningrad. I początkowo niespecjalnie sprawiała wrażenie osoby, która się tym przejmuje. Już po inwazji pozytywnie mówiła o życiu w Rosji, oświadczeniem na Instagramie też nie zdobyła sobie popularności fanów, a gdy świat obiegła oprawa meczowa fanów Lokomotiwu, trzymających kartki z symbolem „Z”, uznawanym za poparcie wobec wojny, to Malwina łatwo nie miała. Kiedy w końcu rozwiązała kontrakt, stwierdziła w dodatku, że „wyjeżdża z Rosji, choć tego nie chce”.

Jak się pewnie domyślacie – nie była to najlepsza rzecz, jaką można było powiedzieć (potem Malwina obrała inną strategię – unikała jakichkolwiek komentarzy). Smarzek przeszła wtedy do DevelopResu Rzeszów, w barwach którego rozegrała ledwie pięć spotkań. Wydaje się, że nie wytrzymała po meczu z ŁKS-em, w trakcie którego fani łódzkiej drużyny rozwinęli transparent z napisem „SmarZek WRACAJ DO rosji”, a sama zawodniczka zalała się łzami. Możliwe więc, że pierwotny brak powołania był po to, by odpoczęła od wszystkiego psychicznie. I wtedy można było sobie tak to tłumaczyć.

Brak powołania dla niej na mistrzostwa świata – to już inna sprawa.

Lavarini wybrał. Kadra na MŚ

Stefano Lavarini ogłosił listę 15 powołanych zawodniczek, z której przed samymi mistrzostwami odpadnie jeszcze jedna. Znalazła się na niej między innymi powracająca po kontuzji kolana Magdalena Stysiak. To zresztą żadne zaskoczenie – od kilku tygodni wiadomo było, że na mistrzostwa pojedzie. Do kadry wraca też Monika Gałkowska, która sezon zaczynała jako zawodniczka MKS Energi Kalisz, a potem przeszła do Bartoccini Fortinfissi Perugii. To już mała niespodzianka – nie było jej bowiem nawet w szerokim składzie przed Ligą Narodów, a teraz ma szansę pojechać na dużo ważniejszy turniej.

Obserwowałem Monikę podczas jej gry w Serie A. Uważam, że jej umiejętności mogą być użyteczne dla naszej drużyny. Rozmawiając z nią, zobaczyłem, że jest naprawdę zmotywowana do pracy i podjęcia próby stania się częścią naszej drużyny na nadchodzące mistrzostwa świata – mówił Lavarini. Poza tym wybory selekcjonera raczej nie są ani zaskakujące, ani kontrowersyjne. Z jednym wyjątkiem – brakiem Smarzek. Trudno stwierdzić, by większość kibiców z tego powodu rozpaczała, ale jednak przez lata była to najważniejsza postać kadry.

Teraz wszystko wskazuje na to, że kadra będzie budowana bez niej. A z wewnątrz środowiska już da się usłyszeć, że to nie Lavarini zrezygnował z Malwiny, a Malwina z reprezentacji. Choć oficjalnie nikt na ten temat nie zabrał jeszcze głosu.

Jakie mogą być tego powody? Cóż, być może Smarzek po wszystkim, co wydarzyło się w tym roku, nie jest gotowa wystąpić w kadrze. Może też woli przygotować się do gry w nowym klubie, na nieznanym sobie kontynencie – w sezonie 2022/23 będzie w końcu reprezentować barwy Osasco Voleibol Clube, pięciokrotnego mistrza Brazylii, który jednak ostatni tytuł zdobywał dekadę temu, a w ostatnich latach raczej nie liczył się w walce o złoto. Jest więc w podobnej sytuacji co reprezentacja Polski – szuka dawnego blasku.

STEFANO LAVARINI. SYLWETKA NOWEGO TRENERA KADRY

Kto wie, może Malwina Smarzek pomoże mu go przywrócić? Na pewno nie zrobi tego jednak – przynajmniej w tym sezonie – w kadrze Polski. O to postarają się inne zawodniczki, które mistrzostwa świata zainaugurują 23 września meczem z Chorwacją.

Skład reprezentacji Polski na zgrupowanie przed mistrzostwami świata:

Rozgrywające: Katarzyna Wenerska, Joanna Wołosz.

Środkowe: Klaudia Alagierska, Agnieszka Kąkolewska, Anna Stencel, Kamila Witkowska.

Przyjmujące: Martyna Czyrniańska, Zuzanna Górecka, Martyna Łukasik, Olivia Różański, Weronika Szlagowska.

Atakujące: Monika Gałkowska, Magdalena Stysiak.

Libero: Maria Stenzel, Aleksandra Szczygłowska.

Fot. Newspix

Suche Info
17.08.2022

Paco Alcacer zagra w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Paco Alcacer opuszcza Europę. Odchodzi do Sharjah FC. W ostatnich miesiącach Hiszpan zaliczył spektakularny zjazd i stał się zbędnym ogniwem w układance Unaia Emery’ego. Na domiar złego jego pensja nie należała do niskich, więc Villarreal postanowił pozbyć się 29-latka. Mówiło się o potencjalnym transferze do Valencii lub Celty Vigo, natomiast na doniesieniach się skończyło. Ostatecznie Paco Alcacer trafił na roczne wypożyczenie do klubu ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W tej drużynie występuje […]
17.08.2022
Suche Info
17.08.2022

Atletico nie chce sprzedać Joao Felixa do Manchesteru United

Marca informowała, że Czerwone Diabły przymierzają się do pozyskania Joao Felixa. Okazuje się, że Atletico nie jest zainteresowane sprzedażą Portugalczyka. Według Fabrizio Romano angielski klub złożył ofertę kupna Joao Felixa, ale Los Colchoneros ją odrzucili i nie zamierzają tego lata pozbywać się swojej największej gwiazdy. Diego Simeone nie chce stracić 23-latka, widzi w nim lidera Atletico, a jego zdanie podzielają najważniejsze osoby w klubie. Piłkarz ten zaliczył […]
17.08.2022
Suche Info
17.08.2022

Marek Papszun: Chyba nie tylko ja stawiam Slavię w roli faworyta

Trener Rakowa na konferencji prasowej przed czwartkowym meczem ze Slavią ocenił szansę swojego zespołu na awans, wskazał faworyta i wskazał mocne punkty Rakowa. Marek Papszun wypowiedział się w następujący sposób: – Nie jesteśmy w tym dwumeczu faworytem, ale będziemy walczyć, aby wejść do fazy grupowej. Byłby to ogromny sukces dla klubu i miasta. W porównaniu do zeszłego roku i dwumeczu z Gentem zrobiliśmy postęp. Jesteśmy teraz lepszą drużyną. Nie tylko przez transfery, ale przede wszystkim […]
17.08.2022
Weszło
17.08.2022

QUIZ LIVE OD 20. PACZUL, ROKI, BIAŁEK, GOŁASZEWSKI I SŁAWIŃSKI

Już o 20 wielki powrót Quizu! Quiz na żywo poprowadzi Paweł Paczul, a jego gośćmi będą także Paweł Gołaszewski, Adam Sławiński, Mateusz Rokuszewski i Jakub Białek. Zapraszamy na nasz kanał na YouTube!
17.08.2022
Suche Info
17.08.2022

Media: Fabian Ruiz musi dołączyć do PSG

Jak donosi RAI Sport, Napoli przekazało 26-letniemu pomocnikowi informację, iż ten musi zgodzić się na transfer do Paris Saint-Germain. W przeciwnym razie Hiszpan spędzi całą jesień na trybunach. Aurelio De Laurentiis słynie z twardych negocjacji z piłkarzami. Tak jest też i tym razem w przypadku Fabiana Ruiza. O transferze wychowanka Betisu do stolicy Francji mówi się od ponad tygodnia. Teraz jednak Ruiz już nie ma innego wyjścia. Musi opuścić Neapol na rzecz […]
17.08.2022
Brama dnia
17.08.2022

Arda Turan vs Mateusz Cholewiak | BRAMA DNIA

Kto dzisiaj zwycięży w głosowaniu na „Bramę dnia”? Reprezentant polskiej ekstraklasy, czy ówczesny piłkarz Barcelony? Wybór – jak codziennie – zależy tylko od was! Arda Turan vs Sevilla (17.08.2016) Superpuchar Hiszpanii, drugi mecz dwumeczu pomiędzy Barceloną a Sevillą. W pierwszym meczu Katalończycy wygrali 2:0, w drugim, na Camp Nou chcieli dokończyć dzieła. Nie chciało być inaczej. Dwa gole strzelił Turan, jednego blondwłosy wówczas Leo Messi. […]
17.08.2022
Siatkówka
11.08.2022

Bez Leona, ale z nadziejami na złoto. Czy Polacy obronią mistrzostwo świata?

Już za 15 dni wystartują mistrzostwa świata w siatkówce. Polacy po raz drugi będą bronić tytułu najlepszej drużyny globu. Czy dwa złote medale MŚ stawiają nas w roli największych faworytów do trzeciego triumfu? Jakie cechy wspólne widzimy pomiędzy tym, co działo się 8 i 4 lata temu, a tym jak obecnie wygląda zespół Nikoli Grbicia? Gdzie znajdują się słabe punkty naszej reprezentacji i których drużyn rywali […]
11.08.2022
Siatkówka
10.08.2022

Wilfredo Leon nie zagra na siatkarskich mistrzostwach świata

Do ostatniej chwili ważyły się losy obecności Wilfredo Leona w kadrze na mistrzostwa świata siatkarzy. Dziś oficjalnie poinformowano, że przyjmujący reprezentacji Polski nie pomoże jej w obronie tytułów z 2014 i 2018 roku.  W ostatnich tygodniach Leon przechodził proces rehabilitacji po kontuzji i operacji lewego kolana, walcząc przy tym z czasem. Choć zdołał wrócić na parkiet, uznano jednak, że nie jest gotowy na grę w wielkim turnieju, gdyż ta wiązałaby się ze zbyt dużym ryzykiem. […]
10.08.2022
Siatkówka
01.08.2022

ZAKSA z nowym trenerem. Przed nim wielkie wyzwanie

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle oficjalnie przedstawiła dziś nowego trenera. Został nim Tuomas Sammelvuo, 46-letni Fin, który ma za sobą pracę z reprezentacjami swojego kraju i Rosji oraz w klubach z tego państwa. Jako siatkarz występował z kolei przez rok w kędzierzyńskim zespole. Teraz czeka go trudne zadanie – po świetnych sezonach Nikoli Grbicia i Gheorghe Cretu będzie starał się utrzymać mistrza Polski na szczycie nie tylko krajowych, ale i europejskich rozgrywek. I to bez Kamila Semeniuka.  Gheorghe […]
01.08.2022
Siatkówka
26.07.2022

Siatkówka. Reprezentacja kobiet na MŚ bez Smarzek!

Malwina Smarzek nie znalazła się na liście powołanych do reprezentacji Polski na drugą część sezonu. A to oznacza, że nie zobaczymy jej również na mistrzostwach świata, częściowo rozgrywanych w naszym kraju. Smarzek, do niedawna liderka kadry, nie zagrała jeszcze meczu odkąd trenerem reprezentacji został Stefano Lavarini. I nie zapowiada się, by miało się to zmienić.  Pierwsze powołania. Smarzek zabrakło Przypomnijmy, że brak powołania dla Smarzek już raz wzbudził kontrowersje. Było to w maju, kiedy […]
26.07.2022
Siatkówka
24.07.2022

Polska pokonała Włochów. Mamy 3. miejsce w Lidze Narodów siatkarzy

Wczoraj z USA rozegrali bardzo słaby mecz, a w ostatnim secie – wręcz beznadziejny. Ekipa z Ameryki Północnej rozjechała naszych siatkarzy, nie dając im żadnych szans. Nie funkcjonowało przyjęcie, atak, a jeśli przeżywaliśmy zrywy, to i tak za chwilę oddawaliśmy zyskane punkty. Dziś było już jednak zupełnie inaczej i w spotkaniu o brąz Ligi Narodów Polacy w trzech szybkich setach pokonali Włochów, ekipę gospodarzy. Po wczorajszej bolesnej porażce z Amerykanami Nikola Grbić zareagował… […]
24.07.2022
Inne sporty
23.07.2022

Lekcja siatkówki. Polacy nie mieli szans z USA

Spodziewaliśmy się trudnego meczu. Wiedzieliśmy, że USA to lepsza ekipa niż Iran, który Polacy odprawili przedwczoraj po tie-breaku. Ale takiego lania nasza reprezentacja nie doświadczyła… od momentu, gdy szkoleniowcem Biało-Czerwonych został Nikola Grbić. Amerykanie pokonali kadrę Polski w trzech setach, a szczególnie bolesna była ostatnia partia. Przegrana przez nas do trzynastu. To nie jest już czas na zmiany oraz eksperymenty – mógł powiedzieć sobie Nikola Grbić, bo na mecz z USA wystawił dokładnie taką […]
23.07.2022
Liczba komentarzy: 21
Subscribe
Powiadom o
guest
21 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
objawiony
objawiony
22 dni temu

dobrze, nie bedzie straszyc w tv. za nia jakas glinke czy skowronska i dawaj po medal

Wojciech
Wojciech
22 dni temu

Kibice nie będą płakać? Może nie będą ale Smarzek była w tej kadrze najlepsza

Fan Kazimierza D.
Fan Kazimierza D.
21 dni temu
Reply to  Wojciech

I najładniejsza.

kaczka smolenska
kaczka smolenska
22 dni temu

Jeszcze nie wiem jak to skomentowac.
Ale warto napisac cos o brazyli.
Musi to byc niezly pazdzierz skoro klub pozwala jej po gorach chodzic.
No chyba, ze byla wtedy bez kontraktu. Ale zdjec ma sporo.

Z jej insta wynika ze mocno dostala po dupie od POLAKOW wiec nie ma sie co dziwic ze byc moze sie wypiela i calkowicie zmienila klimat.

Mam tylko nadzieje ze zostala zle zrozumiana. Bedac w sytuacji gdzie od niej wymagano ale znikad pomocy nie bylo.
Jakos nie slyszalem by rzad chcial pomagac sportowcom rozwiazac kontrakt czy jakos inaczej chronic. Moze przeoczylem. A mowimy o reprezentatntach kraju.

Koala Lump z Ur
Koala Lump z Ur
21 dni temu

Wypiela komiku?

Lubi ruZkich i niech spada
Lubi ruZkich i niech spada
22 dni temu

RuZkich pieniędzy zarobiła, ruZki jej się podobają i niech ją powołają do swojej reprezentacji. U nas już nie powinna zagrać.

Adaśko
Adaśko
22 dni temu

Wyjątkowo nie urodziwy osobnik

Koala Lump z Ur
Koala Lump z Ur
21 dni temu
Reply to  Adaśko

Nieurodziwy błaźnie.

jasniepan
jasniepan
22 dni temu

ale obywateli wielkiej Rosji szanuj
puta szachtar puta banderowcy

Ruski to gówno które żre gówno.
Ruski to gówno które żre gówno.
22 dni temu
Reply to  jasniepan

wielka rossja w której kanalizację ma 63% gospodarstw domowych włączając w to moskwę, co oznacza, że poza moskwa i petersburgiem wszyscy sracie do wiadra. Zresztą kradzione,używane Ukraińskie kible zostaną waszą wizytówką na lata. Puta i pijany sołdat cię zrobili, a samogon resztki mózgu wypaliły.

Kurwarszawa
Kurwarszawa(@kurwarszawa)
22 dni temu

giga szczęka

Ksiek stanoski
Ksiek stanoski
22 dni temu

najlepiej nie powoływać najlepszej siatkarki bo gra w Rosji. smiechu warte

Jan
Jan
22 dni temu

Skandaliczne to były tytuły w polskiej prasie”Obraźliwy transpartent”, „skandal w Łodzi” i tak dalej. A moim zdaniem z tą raszystką za delikanie pojechano, zamiast wracaj, powinno być wyp…!!! I to raz na zawsze!!

Koala Lump z Ur
Koala Lump z Ur
21 dni temu
Reply to  Jan

Jak was pożytecznych idiotów łatwo rozgrywać.
Nie, żebym był zaskoczony. Przygłupy to sól „demokracji”.

Jan
Jan
22 dni temu

Żeby reprezentować Polskę, trzeba być nie tylko dobrym ( w jakiejkolwiek dyscyplinie), ale też godnym noszenia Orzełka na piersi. Ta pani zdecydowanie godna tego nie jest. I mam nadzieję, że nigdy już w kadrze jej nie będzie. Powołanie dla niej to dopiero byłby skandal!

Franco
Franco
22 dni temu

Jest takie powiedzenie ” Jak pan bóg nie dał urody to przynajmniej dał mądrość”, a tu ani tego, ani tego.

Marek
Marek
22 dni temu

W sumie jak miała wysłuchiwać obelg jakiś kretynów spod znaku „wszędzie widzę ruskich trolli”, to dla jej spokoju psychicznego lepiej, że zrezygnowała z kadry. I tak nawet z nią niestety niewiele byśmy osiągnęli.

Fan Kazimierza D.
Fan Kazimierza D.
21 dni temu
Reply to  Marek

Wreszcie słowa normalnego człowieka.

Fan Kazimierza D.
Fan Kazimierza D.
21 dni temu

Malwina stała się ofiarą własnej niewiedzy. Bardzo łatwo oceniać innych siedząc w ciepłych kapciach przed telewizorem.
Wpierw pomyśl jak ty byś się zachował w jej sytuacji, w obcym państwie, do tego, w państwie totalitarnym.

Koala Lump z Ur
Koala Lump z Ur
21 dni temu

W dodatku gdy Makrela i jej przydupas Tusek, hodując Putina, całe lata wmawiali swym wyznawcom, że Rosja jest dobra i normalna.
Ich debile niech winią, a nie Rybusa czy Smarzek.
Tę hołotę, ze Stanowskim na czele, łatwo podpuścić nawet do linczu.

haha
haha
21 dni temu

Masakra. Będzie żenada na tych mistrzostwach, dobrze, że chociaż Stysiak będzie. Ale kto oprócz niej ma ciągnąć grę? Nawet jeśli doliczy się Czyrniańską dalej jest słabo