Lada moment Chelsea zaprezentuje swój pierwszy transfer w tym okienku i od razu zaczyna z grubej rury. Do „The Blues” przychodzi Raheem Sterling, gwiazda Premier League, która ma również błyszczeć w Londynie. Czy 27-letni skrzydłowy to brakujący element w talii Thomasa Tuchela, który przyniesie mu mistrzostwo Anglii? Czy Manchester City popełnił błąd, sprzedając Sterlinga?

Chelsea i Sterling. Czy to może być udany związek?

W poniedziałek Fabrizio Romano poinformował, że Raheem Sterling pozytywnie przeszedł główną część testów medycznych i tylko godziny dzielą nas od prezentacji nowego zawodnika Chelsea. Według ostatnich ustaleń angielskich dziennikarzy, Manchester City zarobi na tym transferze 47,5 miliona funtów. Z kolei sam zainteresowany związał się pięcioletnią umową z „The Blues” i będzie najlepiej zarabiającym piłkarzem w tym klubie.

Na papierze – kapitalny transfer

Umówmy się, że Raheem Sterling nie jest ulubieńcem trybun. Gość często symuluje, wykonuje niepotrzebne gesty rękami, a swoimi wypowiedziami potrafił podjudzić ludzi. Często można było się spotkać ze zdaniem, że Anglik to zawodnik, który robi dużo wiatru na skrzydle, ale jest nieskuteczny, marnuje dużo sytuacji bramkowych. Jednak, gdy spojrzymy na jego liczby to one rzucają inne światło na jego wpływ na drużynę.

Sterling w Premier League strzelił 109 goli i odnotował 77 asyst. Dwa ostatnie sezony były nieudane dla angielskiego skrzydłowego, ale nie dlatego, że miał beznadziejne statystyki. Po prostu Pep Guardiola rzadziej wystawiał go w pierwszym składzie, co Anglikowi nie odpowiadało, bo on zawsze chciał być w centrum uwagi i odgrywać kluczową rolę w zespole. Mimo że kataloński szkoleniowiec dawał mu mniej grać to i tak Sterling potrafił strzelić 13 bramek i zaliczyć 6 ostatnich podań do partnerów w sezonie 2021/22 w angielskiej ekstraklasie.

Chelsea nie bierze kota w worku. Sterling zna bardzo dobrze Premier League i ma sporą motywację do tego, żeby pokazać wszystkim, że jeszcze się nie skończył. Nieprzerwanie od sezonu 2017/18 Anglik wykręca dwucyfrową liczbę bramek w Premier League. „The Blues” potrzebują takiego zawodnika w swoim zespole. W minionym sezonie tylko Mason Mount strzelił więcej niż 10 goli, a nie jest to ani napastnik ani skrzydłowy.

Londyńczycy potrzebują skrzydłowego, który ma gola i asystę, bo Christian Pulisic, Hakim Zyiech, Callum Hudson-Odoi czy Timo Werner pod tym względem zawodzili. Co więcej, Chelsea przymierza się jeszcze po Serge’a Gnabry’ego, gdyż ma świadomość swoich ograniczeń na tej pozycji. Oczywiście, najbardziej po oczach kłuje brak środkowego napastnika z prawdziwego zdarzenia, ale taki skrzydłowy jak Sterling lubi i potrafi wziąć odpowiedzialność na swoje barki, decydując o losach spotkania. Do tego może też zagrać na środku ataku. To nie jest zawodnik, który jest przypisany tylko do jednego miejsca na boisku.

Był ulubieńcem Guardioli, ale coś się popsuło

Pep Guardiola do Manchesteru City przyszedł w 2016 roku. Sterling miał wtedy za sobą debiutancki sezon w The Citizens, który nie był udany (6 goli, 2 asysty). Warto przypomnieć, że na młodym Angliku ciążyła wtedy presja wielkiej kwoty transferowej (blisko 60 milionów funtów). Gdy Katalończyk objął stery w nowym klubie, dostrzegł piłkarza nieokrzesanego, który w niedalekiej przyszłości może stać się kluczową postacią jego zespołu.

Reprezentant Anglii w wielu wywiadach podkreślał, że dzięki Guardioli tak mocno się rozwinął i wiele mu zawdzięcza. W ostatnich tygodniach było bardzo głośno o odejściu Sterlinga z Manchesteru City, a sam zainteresowany do przekazu medialnego wypuścił taką informację, że powodem zmiany klubu nie jest trener, a chęć regularnej gry i przygotowanie najlepszej formy na mistrzostwa świata w Katarze, które rozpoczynają się już w listopadzie.

Pierwsze pogłoski o tym, że Sterling chce odejść z Manchesteru City pojawiły się na początku tego roku, wtedy w taki sposób skomentował to Pep: – Znam Raheema od sześciu sezonów. Podczas tego okresu były wzloty i upadki. To jest część życia. Drużyny nie są miesiącami miodowymi. Są problemy i musimy je rozwiązać. Nikt nie ma wątpliwości, jak ważny jest w drużynie. On to pokazuje. To, czego chcę, to aby wszyscy zawodnicy grali dobrze. Jeśli policzymy liczbę gier, które rozegrał, odkąd razem pracujemy, to jest to bardzo dużo. Był kluczowym zawodnikiem. W przyszłości? Nie wiem, co się stanie. Klub decyduje. Kiedy klub postanawia przedłużać kontrakty, wyrażam swoją opinię, ale to klub podejmuje decyzję, zawsze.

Dlaczego Guardiola w pewnym momencie odstawił Sterlinga na bok? Nie zasługiwał na grę w pierwszym składzie? – Każdy zasługuje na grę, ale to ja podejmuję decyzję, kto wyjdzie na boisko. Oni to wiedzą – nikt nie ma gwarancji. Nawet, jeśli grasz dobrze, nie zawsze wystąpisz, ponieważ staram się jak najlepiej operować składem, aby wygrywać mecze, ale przede wszystkim chcę zachować dobrą harmonię w zespole. Nikt nie jest nietykalny. Nawet ja. Klub jest ponad nami wszystkimi i to, czego szukam, to wygrywanie meczów, a dla ludzi, którzy podróżują pięć lub sześć godzin samochodem lub pociągiem, aby nas zobaczyć, należy zapewnić dobry występ. Najlepszym sposobem jest, aby każdy występował najlepiej jak potrafi.

Sterling w pewnym momencie stał się zawodnikiem, który w najważniejszych meczach sezonu nie prezentował tego, co w innych spotkaniach. Co z tego, że zapakował trójkę Norwich City, jak w starciach z Liverpoolem i w fazie pucharowej Ligi Mistrzów był bezzębny. Dlatego Guardiola szukał innych rozwiązań i zawodników, którzy nie zawiodą w meczach, które decydują o mistrzostwie Anglii czy wygraniu LM.

Reasumując, na papierze transfer Sterlinga jest bardzo obiecujący, ale fani Chelsea muszą być gotowi na to, że Anglik nie będzie błyszczeć w każdym spotkaniu i będą zdarzać się mu występy, w których marnuje stuprocentowe sytuacje bramkowe na potęgę. Bo taki jest to piłkarz – nadmiernie aktywny, ale nie zawsze skuteczny. Jednak, gdy kończy się sezon to jego statystki się zgadzają, bo ma duży wkład w grę zespołu. Aczkolwiek, czy sympatycy „The Blues” będą usatysfakcjonowani z gry Sterlinga, gdy ten będzie zawodził w najważniejszych meczach i zaprzepaści szansę na zdobycie upragnionego trofeum? Na pewno nie, w takich sytuacjach hat trick strzelony Nottingham, Fulham czy innemu Brentford nie będzie miał żadnego znaczenia.

Czytaj więcej o angielskiej piłce: 

Fot. Newspix

Suche Info
02.12.2022

Pele: – Dziękuję wszystkim za dobre wibracje

Jakiś czas temu legendarny brazylijski napastnik Pele trafił do szpitala w Sao Paulo. Rodzina 82-latka zapewniała, że zdrowiu byłego piłkarza nic nie zagraża. Teraz z kibicami za pośrednictwem mediów społecznościowych skontaktował się sam Pele. – Przyjaciele, jestem w szpitalu i odbywam comiesięczną wizytę. Zawsze miło jest otrzymywać pozytywne wiadomości. Dziękuję Katarowi za ten hołd i wszystkim, którzy przesyłają mi dobre wibracje! – napisał na Instagramie Pele. Od kilku lat […]
02.12.2022
Weszło
02.12.2022

Jechali po złoto, wrócą po trzech meczach? Ostatnia szansa urugwajskiej „złotej generacji”

Przed decydującym meczem z Ghaną w Urugwaju wrze. Zamiast walczyć o złoto, reprezentacja gra poniżej oczekiwań. Selekcjoner i prezes federacji próbują uspokajać atmosferę, ale legendy krytykują kadrę, a Edinson Cavani włączył wewnętrznego Grzegorza Skwarę i dał do zrozumienia, że winę za złe wyniki La Celeste ponosi trener.  Papier wszystko przyjmie, szczególnie przed wielkim turniejem, dlatego gdy Diego Alonso w połowie maja stwierdził: „Chcemy być mistrzami świata, jedziemy do Kataru zwyciężać”, to każdy mu przyklasnął. […]
02.12.2022
Prasówka
02.12.2022

PRASA. Szczęsny: Za stary jestem, żeby podziwiać piękno piłki

W piątkowym prasie jedynym tematem jest oczywiście mundial. Trwa dyskusja o stylu gry reprezentacji Polski i naszych szansach w meczu z Francją.  PRZEGLĄD SPORTOWY Wojciech Szczęsny o awansie do 1/8 finału mundialu Włosi piszą, że Polacy powinni postawić panu pomnik w podzięce, bo „bez Wojciecha Szczęsnego byłaby sportowa masakra”. Najpierw musieliby mnie „odkamieniować” za to wszystko, co działo się po poprzednich wielkich turniejach. I z tych kamieni rzeczywiście mogliby postawić pomnik. […]
02.12.2022
Suche Info
02.12.2022

Grabara był blisko Napoli. „Kontrakt leżał na stole”

Jak zdradził dziennikarz Eleven Sports Piotr Dumanowski w programie „Nocne Gadki” na portalu Meczyki Kamil Grabara znajdował się blisko transferu do Napoli. Jego letnią zmianę klubu popsuła kontuzja twarzy. – Gdyby nie kontuzja twarzoczaszki, Grabara trafiłby latem do Napoli. Wszystko było już na papierze, kontrakt znajdował się na stole i już miał się pakować. Myślę, że może trochę żałować. Fajna liga, klub, któremu „żre” i który jest jednym […]
02.12.2022
Suche Info
02.12.2022

Flick zostanie zwolniony? „Dowiemy się bardzo szybko”

Po odpadnięciu Niemiec z mistrzostw świata w kraju wybuchła dyskusja nad przyszłością selekcjonera Hansiego Flicka. Związek nie podjął na gorąco żadnej ostatecznej decyzji w tej sprawie, a jak trener zapewnił na konferencji prasowej niebawem wszystko zostanie wyjaśnione. – Ciężko odpowiedzieć chwilę po tym jak odpadłeś z mistrzostw świata. Dowiemy się tego bardzo szybko. Teraz nie jest odpowiedni moment, by myśleć o przyszłości, o Euro 2024. Chodzi o to, by pchnąć sprawy we właściwym kierunku. […]
02.12.2022
Weszło
02.12.2022

Białek z Kataru: Flick apeluje o zmiany w szkoleniu? Mundial wjechał mi już za mocno

Musimy zmienić wiele rzeczy w szkoleniu. Potrzebujemy lepszej pracy u podstaw. Widzimy Japończyków, którzy są świetni technicznie i taktycznie. Widzimy Hiszpanów, o których możemy powiedzieć to samo. Musimy się zastanowić, jak ma wyglądać nasze szkolenie w perspektywie dziesięciu lat. Powinniśmy wykonać teraz właściwie kroki. To wyjątkowo nie są głosy polskich ekspertów od szkolenia, którzy analizują kolejną porażkę polskiej reprezentacji na wielkim turnieju, to także nie polski szkoleniowiec, który stanął w ogniu pytań po rozczarowującej porażce. To słowa Hansiego Flicka […]
02.12.2022
Weszło
02.12.2022

Jechali po złoto, wrócą po trzech meczach? Ostatnia szansa urugwajskiej „złotej generacji”

Przed decydującym meczem z Ghaną w Urugwaju wrze. Zamiast walczyć o złoto, reprezentacja gra poniżej oczekiwań. Selekcjoner i prezes federacji próbują uspokajać atmosferę, ale legendy krytykują kadrę, a Edinson Cavani włączył wewnętrznego Grzegorza Skwarę i dał do zrozumienia, że winę za złe wyniki La Celeste ponosi trener.  Papier wszystko przyjmie, szczególnie przed wielkim turniejem, dlatego gdy Diego Alonso w połowie maja stwierdził: „Chcemy być mistrzami świata, jedziemy do Kataru zwyciężać”, to każdy mu przyklasnął. […]
02.12.2022
Weszło
02.12.2022

Białek z Kataru: Flick apeluje o zmiany w szkoleniu? Mundial wjechał mi już za mocno

Musimy zmienić wiele rzeczy w szkoleniu. Potrzebujemy lepszej pracy u podstaw. Widzimy Japończyków, którzy są świetni technicznie i taktycznie. Widzimy Hiszpanów, o których możemy powiedzieć to samo. Musimy się zastanowić, jak ma wyglądać nasze szkolenie w perspektywie dziesięciu lat. Powinniśmy wykonać teraz właściwie kroki. To wyjątkowo nie są głosy polskich ekspertów od szkolenia, którzy analizują kolejną porażkę polskiej reprezentacji na wielkim turnieju, to także nie polski szkoleniowiec, który stanął w ogniu pytań po rozczarowującej porażce. To słowa Hansiego Flicka […]
02.12.2022
Mistrzostwa Świata 2022
01.12.2022

Stan Mundialu #12: Wygraliśmy mistrzostwo świata, bo Niemcy odpadli! Auf wiedersehen!

Zapraszamy na kolejny Stan Mundialu. Pogadamy między innymi o tym, jak z katarskim turniejem żegnała się reprezentacja Niemiec. Skład? Paweł Paczul (na kierownicy), Wojciech Kowalczyk, Mateusz Janiak i Maciej Wąsowski. Początek programu zaplanowany jest na godzinę 7.30. Przywitajcie z nami kolejny dzień mistrzostw świata 2022. Pewnie nie zabraknie też tematów związanych z naszą kadrą. 
01.12.2022
Weszło
01.12.2022

Auf Wiedersehen! Niemcy wygrali, ale tak naprawdę przegrali

Kiedy Manuel Neuer wychodził na murawę Al Bayt Stadium, już wiedział, że właśnie staje się samodzielnym rekordzistą wśród bramkarzy pod względem liczby występów w mistrzostwach świata. Ale za Chiny Ludowe nie spodziewał się, że ten 19. mecz w mundialu będzie jego ostatnim, który dodatkowo „uświetni” babolem i swojakiem. Tak, drodzy państwa. Niemcy wracają do domów. Choć w czwartek wygrali, tak naprawdę przegrali. Skoro fortuna kołem się toczy, tym razem ekipa […]
01.12.2022
Mistrzostwa Świata 2022
01.12.2022

Japonio, czapki z głów! Znowu to zrobiłaś

Czy to był najlepszy wieczór podczas mistrzostw świata w Katarze? Być może. Każdy Polak może się kłócić, że nie, bo dla nas przeżyciem, dzięki któremu można się było nabawić zawału serca, był ten wczorajszy, kiedy nasi piłkarze na kolanach błagali Argentyńczyków o jak najmniejszy wymiar kary i nasłuchiwali, czy przypadkiem Meksyk za bardzo się nie rozstrzelał na innym stadionie. Ale my to my, a każdego postronnego kibica interesuje zupełnie coś innego. Przed chwilą […]
01.12.2022
Weszło
01.12.2022

MICHNIEWICZ ZOSTAJE – CIESZYĆ SIĘ CZY PŁAKAĆ? | Katarynki #9

01.12.2022
Liczba komentarzy: 7
Subskrybuj
Powiadom o
guest

7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Misław Czechniewicz
Misław Czechniewicz
4 miesięcy temu

Skoro tak zawodzi… nie powołam go w listopadzie!

Maciej
Maciej
4 miesięcy temu

Sterling to przeciętny piłkarz, który nie ma nic poza szybkością i paszportem. Piłkarz o podobnej charakterystyce z USA lub innej Holandii przepadłby w ligowej szarzyźnie. A ten murzynek jest pewnie jednym z najlepiej zarabiających piłkarzy na świecie. Patologia obecnych czasów.

sdsadsad
sdsadsad
4 miesięcy temu
Reply to  Maciej

Ja pierdole xDDDD Macius wstawaj zesrales sie…

Cham
Cham
4 miesięcy temu

Nie.

Essa
Essa(@essa)
4 miesięcy temu

Świetny artykuł, zero statystyk szczegółowych poza ogólnymi goli i asyst, żadnej heatmapy, same dowody anegdotyczne i miejskie legendy o grze na wielu pozycjach i zawodzeniu w danych meczach xD

qdlatyRTS
qdlatyRTS
4 miesięcy temu
Reply to  Essa

Jak dla mnie to City zrobilo zloty interes

qdlatyRTS
qdlatyRTS
4 miesięcy temu

Ha ha
Bedzie Werner dwa