Ambicja jest ostatnią cechą, której można odmówić Adriannie Sułek. Polka odniosła największy sukces spośród naszych reprezentantów na zakończonych wczoraj HMŚ, sięgając po srebrny medal. Ale nie mogła przeboleć, że niewiele zabrakło jej do złota. Mimo że już jako 22-latka stała się rekordzistą Polski w pięcioboju. A to, co najważniejsze w sezonie, wciąż znajduje się przecież przed nią. Młoda lekkoatletka może stać się jedną z twarzy „Królowej Sportu” w Polsce.

Największa wygrana HMŚ. Adrianna Sułek będzie twarzą polskiej lekkoatletyki?

Halowe mistrzostwa świata – gdyby prześledzić wyniki od 1987 roku – często nie były dla nas udaną imprezą. Liczyliśmy jednak, że w tym roku się to zmieni. Bo choć nasza reprezentacja zdecydowanie nie zameldowała się w Belgradzie w najmocniejszym składzie (absencje m.in. Marcina Lewandowskiego, Anny Kiełbasińskiej czy Piotra Liska), to można było doliczyć się kilku sporych medalowych szans. Ostatecznie do naszej puli wpadły dwa krążki.

Niezawodne – po raz kolejny – okazały się Aniołki Matusińskiego, które od 2015 roku z niemal każdej imprezy wracają z medalem. Po nich tego sukcesu trzeba było się spodziewać – nawet mimo biegania w osłabionym zestawieniu. Srebro Adrianny Sułek mogło natomiast być niespodzianką. Ale… tylko dla ludzi, którzy nie śledzili w ostatnim czasie jej poczynań.

Polka nie ma jeszcze aż tak mocnego nazwiska. Ale wkrótce powinno się to zmienić. Już zresztą zaczęło.

Belgrad, nie Paryż

Sułek to zawodniczka z rocznika 1999. Jeszcze w poprzednim roku startowała w imprezach młodzieżowych. Podczas mistrzostw Europy U-23 w Tallinie zdobyła złoty medal. Zapewniła sobie też przepustkę na igrzyska olimpijskie. Jej występ w Tokio przeszedł kompletnie bez echa, ale szesnaste miejsce w rywalizacji siedmioboistek wstydu absolutnie nie przyniosło.

W międzyczasie pisaliśmy o Sułek w tekście o młodym pokoleniu polskiej lekkoatletyki. I jak widzicie, nie wszystko się sprawdziło:

„Od dwóch lat medale seniorskich mistrzostw Polski zdobywa Adrianna Sułek. Zaledwie 21-letnia wieloboistka, która wiekowo przecież wciąż ma prawo startu na młodzieżowych imprezach. Na arenie międzynarodowej nie miała co prawda aż takich sukcesów (tylko jeden medal, brązowy mistrzostw świata juniorów w 2018 roku), jak choćby Kaczmarek czy Borkowski, ale to wciąż duży talent. Kwalifikacja do Tokio na pewno leży w jej zasięgu, choć na eksplozję formy będziemy musieli poczekać pewnie przynajmniej do Paryża”

Faktycznie – Sułek wywalczyła kwalifikację na igrzyska. Okazuje się jednak, że już w 2022 roku można ją określić mianem czołowej wieloboistki na świecie. Nie trzeba było czekać do Paryża.

Belgrad przyniósł naszej lekkoatletce srebrny medal. Co trzeba zaznaczyć, w kontekście globalnej rywalizacji oraz MŚ w Eugene – parę rywalek Polki na HMŚ się nie stawiło. Starty na hali niemal kompletnie odpuściła Nafissatou Thiam. Zdecydowanie najlepsza wieloboistka na świecie, mistrzyni olimpijska z Rio de Janeiro oraz Tokio, której rekord życiowy jest trzecim najlepszym w historycznych tabelach.

Belgijka uznała bowiem, że musi rozsądnie rozkładać siły. I chce skupić się na mistrzostwach globu na stadionie. Z podobnego założenia wyszły pozostałe medalistki z Tokio: Holenderki Anouk Vetter oraz Emma Oosterwegel.

Sułek zatem nie mogła sprawdzić się na tle absolutnie najlepszych. Ale w Belgradzie i tak dała pokaz mocy, bijąc rekord Polski w pięcioboju. Przegrała wyłącznie z czwartą zawodniczką ostatnich igrzysk – czyli Noor Vidts. Choć i do niej nie straciła wiele.

Chce więcej!

Po trzech konkurencjach w pięcioboju (60 metrów przez płotki, skok wzwyż, pchnięcie kulą) Sułek zajmowała drugie miejsce, ale miała tylko 12 punktów straty do Belgijki. To nie było dużo – Polka potrzebowała znakomitego występu w skoku w dal, żeby przegonić Vidts. Ale choć właśnie taki zanotowała – poprawiła życiówkę, skacząc 6.43 m – tak faworytka poleciała jeszcze dalej, na 6.60 m.

Aby zdobyć złoto, nasza zawodniczka musiała pobiec pięć sekund szybciej od Vidts na 800 metrów. To było piekielnie ciężkie – bo choć Sułek biega znakomicie, tak o jej rywalce można powiedzieć to samo. No i się nie udało – Belgijka finiszowała pierwsza, Polka druga.

Ten wynik i tak należało uznać za sukces. Niespełna 23-latka sięgnęła po medal seniorskiej, międzynarodowej imprezy. Pierwszy w karierze. Nikt nawet nie myślał o tym, żeby wyrażać niezadowolenie z powodu zajęcia drugiego miejsca. Poza… samą zainteresowaną. – Ci, którzy mnie znają, wiedzieli, że interesuje mnie tylko złoto. Dlatego na razie nie jest to jeszcze taka radość, która pewnie będzie za parę dni, kiedy do mnie dotrze, co zrobiłam – mówiła (za Przegląd Sportowy).

Ambicja Polki może robić wrażenie. – Wynik jest kosmiczny, jestem młoda, więc wierzę, że za kilka lat będę osiągała wyniki w okolicach 5000 punktów. Ale liczyłam, że w tym roku, kiedy byłam liderką światowych tabel, koło 4800 punktów wystarczy na złoto. Poziom był jednak tak wysoki, że rekord Polski dał tylko srebro – komentowała zapłakana przed kamerami TVP Sport.

Z parkietu na stadion

Wielobój jest konkurencją najbardziej wszechstronnych sportowców świata. Nie dziwi zatem, że Sułek w przeszłości nie zajmowała się tylko lekkoatletyką. Chciała bowiem… pójść w stronę siatkówki. Przez siedem lat trenowała tę dyscyplinę. Postawiła jednak na „Królową Sportu”, do czego przekonał ją Wiesław Czapiewski. Trener, który był dla niej niezwykle ważny, i który niestety opuścił nas w 2019 roku.

Obecnie wszystkie zwycięstwa oraz występy Sułek dedykuje właśnie jemu. – Zaszczepił we mnie miłość do siedmioboju. Nauczył mnie podstaw, które są fundamentami. Teraz każdemu kolejnemu trenerowi trudno będzie przez to przebrnąć. Jestem bardziej charakterna. Wiem, co chcę w życiu osiągnąć. Nikt nie będzie w stanie tego ze mnie wyrzucić. Nadal, gdy chodzę na grób do trenera Czapiewskiego, lecą mi łzy. Opowiadam mu wtedy, jak wyglądają starty i przygotowania. Jest tęsknota. Myślę: „A gdyby trener ze mną był, to byłby już medal mistrzostw świata, rekord Polski…” – mówiła w wywiadzie dla TVP Sport.

Jeden rekord Polski Sułek oczywiście już ma. W pięcioboju. Na stadionie dojdą jej dwie kolejne konkurencje – czyli bieg na 200 metrów oraz rzut oszczepem. W przypadku pierwszego – Polka powinna tylko zyskać. Bo jak wspomnieliśmy – biega świetnie. Oszczep to natomiast bardzo trudna technicznie konkurencja, która często sprawia problemy młodszym wieloboistom. Trudno jednak mieć wątpliwości, że Polka powinna w najbliższych miesiącach poprawić swoją życiówkę w siedmioboju, patrząc na jej formę.

W obecnym momencie w polskich tabelach wyprzedzają ją m.in. Urszula Włodarczyk, która w latach dziewięćdziesiątych była czołowa wieloboistką globu, Kamila Chudzik, która niespodziewanie zdobyła brąz na MŚ w 2009 roku (karierę w kolejnych latach zniszczyły jej kontuzje), oraz Małgorzata Nowak, rekordzistka Polski.

Sułek ma wszystko, żeby notować wyniki przynajmniej na ich poziomie. Ma też wszystko, żeby to dla niej kibice włączali lekkoatletyczne transmisje. Jest piekielnie utalentowana, ambitna i młoda. Ale PESEL absolutnie jej nie przeszkadza, nie stanowi dla niej problemu. Na polskiej scenie lekkoatletyki, która jednak opiera się wciąż przede wszystkim na weteranach, Adrianna jest jak powiew świeżego powietrza.

Fot. Newspix.pl

Uncategorized
18.08.2022

Benfica i Maccabi bliżej awansu. Podsumowanie środowych meczów el. do Ligi Mistrzów

W środę mogliśmy obejrzeć pozostałe trzy mecze eliminacji do Ligi Mistrzów. Pierwsze spotkanie rozpoczęło się już o 18:45. Było to starcie Karabachu Agdam z Viktorią Pilzno. W tym pojedynku padł remis. Owszem, Azerowie mieli przewagę, która miała pokrycie w statystykach. Oddali dwanaście strzałów, w tym siedem celnych. Ponadto częściej niż Czesi utrzymywali się przy piłce. Viktoria natomiast tylko raz zdołała posłać futbolówkę w światło bramki rywala. […]
18.08.2022
Suche Info
17.08.2022

Oficjalnie: Domenico Berardi przedłużył kontrakt z Sassuolo do 2027 roku

Włoski skrzydłowy złożył dzisiaj podpis pod nową umową ze swoim dotychczasowym pracodawcą. Nowy kontrakt 28-latka ma obowiązywać do 30 czerwca 2027 roku. Dla wielu tym samym Berardi definitywnie zamknął sobie drzwi do tego, aby zaistnieć w świecie wielkiej piłki. Spędził on bowiem całą seniorską karierę w zespole „Neroverdich”, którego jest wychowankiem. Co prawda latem 2013 roku przeszedł za 4,5 miliona euro do Juventusu, aczkolwiek „Stara Dama” postanowiła […]
17.08.2022
Inne sporty
17.08.2022

ME w Monachium. Dwa medale na 400 metrów! Srebrna Ewa Różańska!

Co za dzień Polaków w Monachium! A właściwie to Polek, gdyż dzięki fenomenalnej postawie naszych rodaczek zdobyliśmy dziś aż trzy medale. W biegu na 400 metrów znakomicie spisały się Aniołki Matusińskiego. Natalia Kaczmarek i Anna Kiełbasińska zajęły odpowiednio drugie i trzecie miejsce, ulegając jedynie znakomitej Femke Bol. Ale to nie koniec dobrych wieści. Kolejny raz okazało się, że Polska młotem stoi. W finale tej konkurencji kobiet nie zobaczyliśmy ani Anity Włodarczyk ani Malwiny […]
17.08.2022
Suche Info
17.08.2022

TVP Sport pokaże również rewanżowe mecze Rakowa i Lecha

Już jutro Raków i Lech rozegrają u siebie swoje pierwsze mecze w ramach czwartej rundy eliminacji Ligi Konferencji. Obydwa spotkania będzie można obejrzeć na antenach oraz w aplikacji TVP Sport. Dziś stacja poinformowała, że będzie transmitować również spotkania rewanżowe naszych drużyn w europejskich pucharach. Wspomniane rewanże odbędą się 25 sierpnia. Raków rozpocznie swoje starcie o 19:00, Lech zaś o 20:30. Jutro częstochowianie rozpoczną spotkanie o 18:00, […]
17.08.2022
Suche Info
17.08.2022

Paco Alcacer zagra w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Paco Alcacer opuszcza Europę. Odchodzi do Sharjah FC. W ostatnich miesiącach Hiszpan zaliczył spektakularny zjazd i stał się zbędnym ogniwem w układance Unaia Emery’ego. Na domiar złego jego pensja nie należała do niskich, więc Villarreal postanowił pozbyć się 29-latka. Mówiło się o potencjalnym transferze do Valencii lub Celty Vigo, natomiast na doniesieniach się skończyło. Ostatecznie Paco Alcacer trafił na roczne wypożyczenie do klubu ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W tej drużynie występuje […]
17.08.2022
Suche Info
17.08.2022

Atletico nie chce sprzedać Joao Felixa do Manchesteru United

Marca informowała, że Czerwone Diabły przymierzają się do pozyskania Joao Felixa. Okazuje się, że Atletico nie jest zainteresowane sprzedażą Portugalczyka. Według Fabrizio Romano angielski klub złożył ofertę kupna Joao Felixa, ale Los Colchoneros ją odrzucili i nie zamierzają tego lata pozbywać się swojej największej gwiazdy. Diego Simeone nie chce stracić 23-latka, widzi w nim lidera Atletico, a jego zdanie podzielają najważniejsze osoby w klubie. Piłkarz ten zaliczył […]
17.08.2022
Inne sporty
17.08.2022

ME w Monachium. Dwa medale na 400 metrów! Srebrna Ewa Różańska!

Co za dzień Polaków w Monachium! A właściwie to Polek, gdyż dzięki fenomenalnej postawie naszych rodaczek zdobyliśmy dziś aż trzy medale. W biegu na 400 metrów znakomicie spisały się Aniołki Matusińskiego. Natalia Kaczmarek i Anna Kiełbasińska zajęły odpowiednio drugie i trzecie miejsce, ulegając jedynie znakomitej Femke Bol. Ale to nie koniec dobrych wieści. Kolejny raz okazało się, że Polska młotem stoi. W finale tej konkurencji kobiet nie zobaczyliśmy ani Anity Włodarczyk ani Malwiny […]
17.08.2022
Inne sporty
17.08.2022

Lisu. Dziewczyna z Warmii, która została mistrzynią Europy w maratonie

To nie jest tylko opowieść o tym, jak skromna dziewczyna z Warmii przeszła do historii polskich biegów długodystansowych. Jej losy są lustrzanym odbiciem tego, z czym w trakcie kariery musi zmagać się wielu biegaczy długodystansowych, chcących uprawiać ten sport w Polsce na profesjonalnym poziomie. To starty w zawodach, w których do wygrania było 200 złotych. Nieustanne uzależnienie dalszego kontynuowania kariery od tego, czy otrzyma się stypendium. Wreszcie, próba pogodzenia startów i treningów z pracą. Ale to też […]
17.08.2022
Kolarstwo
17.08.2022

Mistrzostwa Europy. W kolarstwie i pływaniu medale. Na lekkoatletów czekamy

Mistrzostwa Europy w nowej formule mają zapewnić więcej emocji w tym samym czasie. Dlatego są rozgrywane równocześnie w wielu dyscyplinach i miejscach. W Rzymie na przykład rywalizują pływacy, a w Monachium kolarze torowi i lekkoatleci. Dziś traf chciał, że tylko ci ostatni nie dali nam medali, choć blisko była Ewa Swoboda. Na pływalni po srebro sięgnęła za to Katarzyna Wasick, a na torze popisała się Urszula Łoś, która drugim miejscem w keirinie udanie zamknęła ostatni dzień zmagań […]
17.08.2022
Tenis
16.08.2022

Serena Williams. Pięć najważniejszych momentów z kariery Amerykanki

Trudno podsumować karierę tak wybitną, jak ta Sereny Williams, która – co ogłosiła sama Amerykanka – po US Open dobiegnie końca. Nawet gdyby napisać książkę grubą na 600 stron, mogłoby nie starczyć miejsca. Spróbujmy jednak inaczej – pięcioma momentami, które w jakiś sposób występy Amerykanki na korcie i poza nim zdefiniowały. Od pierwszego tytułu wielkoszlemowego, z przystankami w Indian Wells i Australian Open, aż po dominację w Londynie. Będzie tu o przekraczaniu granic, o powrotach i o niesamowitych […]
16.08.2022
Inne sporty
16.08.2022

Pompki, sztuczki z psem i potrawy na „P”. Co Ola Mirosław potrafi zrobić w czasie swojego rekordu świata?

16.08.2022
Inne sporty
15.08.2022

Polska dominacja. Cztery medale mistrzostw Europy we wspinaczce, Mirosław ze złotem!

Wiecie, kiedy mamy do czynienia z dominacją? Wtedy, gdy trzy osoby z jednego kraju stają na podium mistrzostw Europy. Powiedzmy sobie wprost: raczej nie jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że w takiej roli występują nasi reprezentanci. A dziś to właśnie Polki rozniosły konkurencję w rywalizacji we wspinaczce na czas, zajmując… cztery pierwsze lokaty. Do tego srebro wśród mężczyzn zdobył Marcin Dzieński. Nie da się tego opisać inaczej, niż tak, że w tej konkurencji jesteśmy potęgą.  […]
15.08.2022
Liczba komentarzy: 6
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
aaa
aaa
4 miesięcy temu

pomazana jak brudopis xD

Giorgio
Giorgio
4 miesięcy temu
Reply to  aaa

Mordo, pomyliłeś Sułek ze Swobodą

Coffey
Coffey
4 miesięcy temu

Ciekawe czy na łyso czy zostawia pasek?

A.Boczek
A.Boczek
4 miesięcy temu
Reply to  Coffey

blondi to łysinka 😛

FC Bazuka Bolencin
FC Bazuka Bolencin
4 miesięcy temu

Zawsze props dla ludzi którzy robią swoje. (A jeszcze większy szacuneczek dla tych co nie sk*** ili się pod wpływem sprzedawalnosci medialnej). Bo ta jest niekoniecznie wyznacznikiem sportowych możliwości i dokonań.

Leszek
Leszek
4 miesięcy temu

Srały muchy , będzie wiosna.