Lisa Carrington i najbardziej niedoceniane sportowe sukcesy 2021 roku

Opublikowane 28.12.2021 19:54 przez

Kacper Marciniak

Końcówka roku oznacza wysyp wszelkich podsumowań, rankingów i plebiscytów, w których główne role odgrywają największe gwiazdy globalnego sportu. Wydawałoby się, że zdobycie trzech złotych medali igrzysk daje przepustkę do tego świata, ale Lisa Carrington wciąż pozostaje w cieniu i raczej nie jest zasypywana szczególnie wieloma nagrodami. Choć poziom dominacji, który prezentowała w minionych miesiącach (czego ofiarą były między innymi polskie kajarki), ba, prezentuje od niemal dziesięciu lat, jest niespotykany.

Czemu niemal dziesięciu? Ostatni finałowy wyścig jedynek na 200 metrów 32-letnia kajakarka przegrała… w maju 2012 roku. Od tego czasu zdobyła trzy złote medale olimpijskie w swojej koronnej konkurencji. Oraz siedem złotych medali mistrzostw świata. We wrześniu dołożyłaby zapewne ósmy, ale zatrzymała ją pandemia oraz surowe restrykcje panujące w Nowej Zelandii. Przez które zdecydowała się nie opuszczać kraju.

Carrington uwielbia Michaela Jordana oraz Rogera Federera, pierwszego za determinację w drodze do sukcesu, drugiego za elegancję oraz długowieczność, ale najczęściej porównuje się ją do Simone Biles. Nowozelandkę i Amerykankę łączy to, że obie uprawiają niszową – ze światowego punktu widzenia – dyscyplinę, którą przez lata przerastały. Zarówno pod względem sportowym, jak i popularności, w porównaniu do swoich koleżanek z kadry.

O tym, jak niesamowita na wodzie jest Lisa Carrington, przekonywały się choćby polskie kajakarki. Karolina Naja oraz Anna Puławska zdobyły srebro w konkurencji dwójek na 500 metrów, przegrywając właśnie z nowozelandzką parą. Nie było tu jednak mowy o zaciętej rywalizacji, bo Carrington oraz Caitlin Regal miały nad naszymi zawodniczkami niemal sekundę zapasu. To nie brzmi jak dużo, ale uwierzcie – w tym sporcie, na tym dystansie, jest.

Wracając jednak do porównania z Biles – mimo pewnych podobieństw, mówimy o dwóch różnych światach. Pod kątem medialności, ale również ostatnich wyników. Kiedy igrzyska w Tokio były najlepszymi w karierze Carrington (trzy złota), Biles sięgnęła po srebrny i brązowy medal. Oczywiście gimnastyczka miała problemy ze zdrowiem psychicznym. To, że w Japonii wróciła do rywalizacji po wycofaniu się z czterech konkurencji, i zdobyła drugi krążek, było samo w sobie sukcesem.

Koniec końców liczy się to, że Simone Biles złotej passy nie utrzymała. A Lisa Carrington nie tylko to zrobiła, ale jeszcze triumfowała na swoich – teoretycznie – gorszych dystansach. To jednak pierwsza z tych zawodniczek została uznana sportowcem roku „The Times”.

Drugi wybór?

– Pamiętam, że ze strategicznego punktu widzenia nie rozegrałam go super dobrze. Ale wiem, że wtedy się dużo nauczyłam – tak wspomina swoją ostatnią porażkę na 200 metrów Carrington. Miała wówczas 22 lata i przygotowywała się do igrzysk w Londynie. To na nich miał pojawić się wyścig, w którym Nowozelandka stała się najlepsza na świecie. Wcześniej olimpijscy kajakarze nie rywalizowali na równie krótkim odcinku.

„Kajakarski sprint” był jednak dla Lisy idealny. To właśnie na dystansie 200 metrów po raz pierwszy w karierze została mistrzynią olimpijską. Dwa lata później, w 2014 roku, pobiła też rekord świata, który należał wcześniej do Birgit Fischer, legendy kajakarstwa, dwunastokrotnej medalistki olimpijskiej. – Birgit to legenda naszego sportu. Pamiętam, kiedy Michael Phelps zdobył osiem złotych medali w Tokio, komentatorzy porównywali go właśnie do Fischer – mówiła z okazji wyczynu Nowozelandki Maggie Hogan, amerykańska kajakarka.

Zanim jednak wyścig jedynek na 200 metrów wprowadzono do programu olimpijskiego, Nowozelandka skupiała się na 500 metrach. A jeszcze wcześniej… na innych dyscyplinach niż kajakarstwo. Jej pierwszą miłością było bowiem sportowe ratownictwo wodne. Grała też w tenisa oraz netball, ale zdecydowanie najbardziej ciągnęło ją do wody. – Ocean był jej placem zabaw – mówił ojciec kajakarki dla „Sports Illustrated”.

Ratownictwem wodnym parała się też dwójka jej starszych braci, Shaun oraz Brett. I choć ustępowała im w tężyźnie fizycznej czy doświadczeniu, nie było mowy o taryfie ulgowej. – Oni, jako chłopcy, byli naturalnie silniejsi od niej, ale przebywała w wodzie tyle samo czasu. Nie dlatego, że jej kazaliśmy. Jako dziecko trenowała prawdopodobnie ciężej od kogokolwiek, kogo znaliśmy, bo po prostu chciała – mówiła Glynis, matka Lisy.

Jak jednak doszło do tego, że Carrington ostatecznie zrezygnowała ze swojej pierwszej dyscypliny? Ojciec namówił ją na trening kajakarstwa, który miał sprawić, że będzie właśnie… lepszym ratownikiem wodnym. Ale potem okazało się, że drzemie w niej olbrzymi potencjał. Postawiła zatem na sport, w którym w przyszłości miałaby osiągać większe sukcesy. A następnie poświęciła mu się całkowicie. Jako osiemnastolatka brała udział w „Australian Youth Olympic Festival” oraz młodzieżowych mistrzostwach świata. Szybko stało się też jasne, że łączenie nauki z kajakarstwem nie będzie możliwe. Dlatego nie poszła na studia. Trenowała sześć razy w tygodniu, dorabiając w międzyczasie jako baristka.

Pierwsze owoce jej pracy pojawiły się w 2011 roku, kiedy trener – Gordon Walker – zrobił z niej sprinterkę. Od momentu, kiedy rozpoczęli przygotowania pod 200 metrów, w krótkim czasie polepszyła swoją życiówkę o sekundę. Obecnie sekunda to często różnica, jaka dzieli ją a srebrne medalistki.

Sukces Carrington bazuje jednak nie tylko na tym, co robi w wodzie, ale poza nią. Dzień rozpoczyna od rozciągania, ćwiczeń oddechowych oraz zapisywania swoich celów w dzienniku. Do tego dochodzi siłownia. To wszystko pochłania Nowozelandkę do tego stopnia, że kiedy poszła na pierwszą randkę ze swoim obecnym partnerem – Michaelem Buckiem – spóźniła się o 45 minut. Bo została dłużej na treningu. To, że ostatecznie na spotkaniu się pojawiła, zdziwiło jej przyszłego narzeczonego, który był już pewien, iż został wystawiony.

Przez swoją etykę pracy, a także potężne bicepsy, Carrington dorobiła się ksywki „Złote pistolety” (Golden Guns), za którą sama nie przepada. Kiedy jednak z łatwością dominuje swoje rywalki na wodzie, wszyscy nabierają przekonania, że jej ramiona faktycznie są wyjątkowe. – Ostatnio naprawdę ściga się sama ze sobą. I trudno nam wyciągać wnioski, bo zastanawiamy się: czy wygrała z wystarczającą przewagę? Co ten wyścig oznacza? – opisuje trenowanie pięciokrotnej mistrzyni olimpijskiej Walker.

Sukcesy w cieniu

Po igrzyskach w Tokio Lisa Carrington stała się najbardziej utytułowaną olimpijką w historii Nowej Zelandii. Nie przeszkodziła jej nawet mała wpadka pod koniec imprezy, kiedy nie udało się jej zdobyć złota, ba, medalu w wyścigu czwórek na 500 metrów. Lepsze okazały się reprezentacje Węgier, Białorusi, a także… Polski. Karolina Naja oraz Anna Puławska, do których dołączyły Justyna Iskrzycka i Helena Wiśniewska, miały zatem swój mały rewanż nad 32-letnią dominatorką. Choć Carrington i spółka w półfinałach były drugie i sam decydujący wyścig rozpoczęły nieźle. Ostatecznie jednak nie sprostały trudom ciągnącej się olimpijskiej rywalizacji.

Imprezę w Tokio i tak jednak należy uznać za show Nowozelandki. Bardziej okazałe żniwa medalowe miały miejsce wyłącznie na basenach. Emma McKeon zgarnęła siedem krążków, w tym cztery złote, a Caeleb Dressel mógł pochwalić się pięcioma medalami z najcenniejszego kruszcu. Wyróżnić wypadałoby też Kaylee McKeown – ona była trzykrotnie złota, podobnie jak Carrington, ale dołożyła też jeden brąz. Pływanie rządzi się jednak własnymi prawami i daje możliwość brania udziału w wielu, wielu wyścigach. Kajakarstwo zazwyczaj nie pozwala na aż taki „multitasking”. To, że Nowozelandka ostatecznie wystartowała w czterech konkurencjach, kiedy w Rio de Janeiro oraz Londynie postawiła na dwie, samo w sobie musiało robić wrażenie.

No i właśnie – fakt, że rok 2021 dobiega końca, sprawia, że do jej sukcesów warto wrócić. Choć oczywiście dyscyplina, jaką uprawia Lisa Carrington, trochę ją ogranicza. Trudno, żeby wyczyny kajakarki rozniosły się po świecie. Nowa Zelandia jednak swoją wybitną reprezentantkę docenia. Bywa porównywana do Usaina Bolta, jako… najszybsza zawodniczka na świecie.

– Potrzebne były trzy igrzyska, żeby ta młoda kobieta została gwiazdą sportu na świecie i w Nowej Zelandii. Myślę, że zasługuje na ten status. Jest tam gdzie Usain Bolt, tam gdzie Michael Phelps, zasługuje na wszelkie pochwały – mówił o swojej siostrze Brett Carrington.

Lisa jest też bohaterką w środowisku Maorysów. Czyli grupy etnicznej, do której wraz z rodziną należy. W 2012 roku została jej pierwszą mistrzynią olimpijską. – Ludzie zaczynają dostrzegać, co stało się w przeszłości Maorysom, i rozumieć, jak ważna jest ta świadomość [w telegraficznym skrócie: Maorysi byli ofiarami kolonializmu, wojen, grabieży, podbojów, wcielania siłą do obcego kręgu kulturowego przyp-red.]. To bardzo istotne dla mnie, że jestem sportowcem-maorysem, jedną z wielu kobiet mających takie pochodzenie w Nowej Zelandii. Jestem dumna, ze mogę nas reprezentować – mówiła Carrington.

Kiedy startowała w Londynie, jej kajak był ozdobiony grafikami przedstawiającymi „taiaha” (włócznia w kulturze Maurysów) oraz „koru” (fale). A potem, gdy już zdobyła złoto i miała stanąć na podium, założyła na szyję naszyjnik z kamieniem „pounamu”, który zrobili dla niej rodzice. – Wszystko polega na tym, żeby pojawić się na zawodach, reprezentować swój kraj, być odważnym i silnym, oraz pamiętać, że ma się ludzi z rodzinnych stron ze sobą – opisywała swoje przywiązanie do korzeni Carrington.

W Nowej Zelandii jest doceniana jednak nie tylko ze względu na patriotyzm oraz sukcesy. Bo to też wyjątkowo skromna dziewczyna. Która nie potrzebuje olbrzymiej, światowej sławy, nawet kiedy na nią zasługuje. Oczywiście otrzymała parę nagród w rodzinnym kraju (Māori Sports Awards, Forsyth Barr Bay of Plenty Sports Awards), ale próżno jej było szukać na choćby na gali Sports Illustrated.

– Lisa to małomiasteczkowa dziewczyna, która wychowała się na plaży i którą cechuje specjalną więź z wodą. Od zawsze była bardzo, bardzo wstydliwa, ale miała w sobie wewnętrzną siłę, która nie była widoczna dla większości ludzi. My, jako jej rodzice, mieliśmy zadanie, żeby budować w niej pewność siebie – mówiła matka kajakarki dla nowozelandzkiego „Woman’s Day”, tuż po tym, jak jej córka święciła sukcesy w Tokio.

Kim zatem jest Lisa Carrington? Wybitną olimpijką, której nie dotyczą przywileje Simone Biles oraz sława Usaina Bolta. Mijają jednak lata, a ona wciąż może polecieć do Nowego Jorku czy Paryża i cieszyć się anonimowością. To coś, czego niektórzy koledzy i koleżanki po fachu na pewno jej zazdroszczą.

KACPER MARCINIAK

Fot. Newspix.pl

Bundesliga
23.05.2022

Hertha pewnie wybroniła się przed spadkiem

Dzisiejsze spotkanie na Volksparkstadion miało kluczowe znaczenie dla składu następnego sezonu Bundesligi. Po pierwszej części tego dwumeczu, ku lekkiemu zaskoczeniu, do awansu zbliżył się zespół z Hamburga, który wywiózł z Berlina skromne 1:0. Ale to nie wystarczyło. HSV Hamburg miał wówczas jedynie lekką przewagę, którą przypieczętowało centrostrzałem Ludovita Reisa. Można było jednak zakładać, że Hertha […]
23.05.2022
Suche Info
23.05.2022

PSG rozpocznie starania o Frenkiego de Jonga

W ostatnich tygodniach dużo się mówi o potencjalnym odejściu Frenkiego de Jonga z FC Barcelony. W gronie zainteresowanych usługami holenderskiego pomocnika pojawił się nowy klub, który z pewnością stać na wyłożenie dużej kwoty na stół. Holendra niedawno łączono z Manchesterem United, gdzie mógłby znowu pracować z Erikiem ten Hagiem, z którym doszedł do półfinału Ligi […]
23.05.2022
Suche Info
23.05.2022

Ivi Lopez Piłkarzem Sezonu 2021/22 [KOMPLET NAGRÓD]

W sobotę dobiegł końca sezon 2021/22 PKO Bank Polski Ekstraklasy. Zwieńczeniem rozgrywek jest Wielka Gala Ekstraklasy, która już za nami. Komplet nagród rozdanych podczas Wielkiej Gali Ekstraklasy: Numer Sezonu 2021/22 – setny gol Flavio Paixao w Ekstraklasie Turbokozak Sezonu 2021/22 – Łukasz Zwoliński Młodzieżowiec Sezonu 2021/22 – Jakub Kamiński Gol Sezonu 2021/22 – Fabian Piasecki […]
23.05.2022
Weszło
23.05.2022

Oscar kontra Sterjovski I BRAMA DNIA

Zapraszamy na kolejną odsłonę Bramy dnia. Dzisiaj światowo, na pewno ciekawie. Zapraszamy do wspólnej zabawy wraz z naszymi partnerami z Gatigo. Mile Sterjovski vs Ghana (23.05.2008) Reprezentant Australii równo 12 lat temu ładnie przylutował na bramkę Ghany. Poszedł jak dzik w żołędzie i nie dał golkiperowi żadnych szans. Oscar vs Manchester City (23.05.2013) Ależ to […]
23.05.2022
Suche Info
23.05.2022

Media: Robert Lewandowski odbył dwie wideorozmowy z Xavim

Liczba informacji na temat transferu kapitana reprezentacji Polski rośnie. Kilka dni temu Tomasz Włodarczyk z portalu Meczyki.pl poinformował, że FC Barcelona złożyła pierwszą ofertę za Roberta Lewandowskiego. Zagraniczne media nie pozostają w tyle i ujawniają kolejne szczegóły negocjacji Dumy Katalonii z Bayernem Monachium. Florian Plattenberg (reporter Sky) uważa, że oferta FC Barcelony opiewa na kwotę […]
23.05.2022
Weszło
23.05.2022

WESZŁOPOLSCY PODSUMOWUJĄ SEZON EKSTRAKLASY

To ostatni odcinek Weszłopolskich w tym sezonie! Musicie być z nami. Start 22:00. Skład: Białek, Paczul, Janczyk, Piórek.
23.05.2022
Tenis
23.05.2022

Iga po swojemu. Szybko, skutecznie i z setem do zera. Jest II runda Roland Garros

Bez trenera, którego z przyczyn osobistych na razie w Paryżu zabrakło. Ale i bez kłopotów. Iga Świątek 6:2, 6:0 ograła w I rundzie French Open Łesię Curenko i w niespełna godzinę awansowała do kolejnej fazy turnieju. Była z tego zresztą zadowolona, bo – jak mówiła – został jej czas na zwiedzanie Paryża. Celem na dziś […]
23.05.2022
Siatkówka
23.05.2022

Nie bądźmy zdziwieni, jeśli ZAKSA wygra Ligę Mistrzów po raz trzeci

Siatkarze ZAKSY Kędzierzyn-Koźle po raz drugi z rzędu wygrali wczoraj Ligę Mistrzów. W finale znów nie pozostawili wątpliwości włoskiemu Itasowi Trentino. Pytanie, które można sobie teraz zadać, brzmi: gdzie leży granica ich możliwości? W końcu już przed tym sezonem mówiono, że tym razem szans na końcowy triumf nie mają. W poprzednim też nie byli faworytami. […]
23.05.2022
Siatkówka
23.05.2022

Bosek: ZAKSA zdominowała Trento pod każdym względem

Po finale Ligi Mistrzów porozmawialiśmy z Ryszardem Boskiem. Legendarny polski siatkarz, który w barwach Płomienia Milowice wywalczył Puchar Europy, podzielił się z nami wrażeniami z meczu. W jakim elemencie Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle wywarła na mistrzu olimpijskim z Montrealu największe wrażenie? Jak ocenia grę Marcina Janusza i Kamila Semeniuka? Czy kędzierzynian czeka powtórka sprzed roku […]
23.05.2022
Inne sporty
22.05.2022

Królowie Europy! ZAKSA znowu wygrała Ligę Mistrzów!

Od początku nie było żadnych wątpliwości – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle wyszła na finał Ligi Mistrzów jak po swoje. Grała fantastycznie, grała tak jak nas do tego przyzwyczaiła. I nic nie zmieniała wysoka stawka dzisiejszego meczu. Jeśli nerwy miały się u kogoś odzywać – to u bezradnych siatkarzy Itas Trentino. Polska ekipa pokonała Włochów 3:0 […]
22.05.2022
Siatkówka
22.05.2022

ZAKSA vs Trentino: odsłona druga. Kto wygra Ligę Mistrzów w tym sezonie?

Po raz drugi z rzędu w finale Ligi Mistrzów siatkarzy zmierzą się ze sobą Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle i Itas Trentino. Rok temu, w finale rozgrywanym bez kibiców we włoskiej Weronie, triumfowała polska ekipa. W tym roku trudno wskazać faworyta – obie ekipy wydają się być sobie równe. Powinno więc nas czekać znakomite spotkanie, pełne […]
22.05.2022
Formuła 1
22.05.2022

F1. Najlepsze Grand Prix Hiszpanii od lat. Verstappen nowym liderem MŚ!

Powiedzmy sobie szczerze – nikt nie oczekiwał, że tegoroczne Grand Prix Hiszpanii będzie tak ciekawe. W Barcelonie regularnie bowiem wiało nudą, regularnie też w ostatnich latach – co akurat miało się zmienić – wygrywał Lewis Hamilton. I być może dziś byłoby podobnie, gdyby wszystko działało, jak trzeba. Ale że kilka bolidów nie wytrzymało, a kierowcy […]
22.05.2022
Liczba komentarzy: 0
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Bundesliga
23.05.2022

Hertha pewnie wybroniła się przed spadkiem

Dzisiejsze spotkanie na Volksparkstadion miało kluczowe znaczenie dla składu następnego sezonu Bundesligi. Po pierwszej części tego dwumeczu, ku lekkiemu zaskoczeniu, do awansu zbliżył się zespół z Hamburga, który wywiózł z Berlina skromne 1:0. Ale to nie wystarczyło. HSV Hamburg miał wówczas jedynie lekką przewagę, którą przypieczętowało centrostrzałem Ludovita Reisa. Można było jednak zakładać, że Hertha […]
23.05.2022
Suche Info
23.05.2022

PSG rozpocznie starania o Frenkiego de Jonga

W ostatnich tygodniach dużo się mówi o potencjalnym odejściu Frenkiego de Jonga z FC Barcelony. W gronie zainteresowanych usługami holenderskiego pomocnika pojawił się nowy klub, który z pewnością stać na wyłożenie dużej kwoty na stół. Holendra niedawno łączono z Manchesterem United, gdzie mógłby znowu pracować z Erikiem ten Hagiem, z którym doszedł do półfinału Ligi […]
23.05.2022
Suche Info
23.05.2022

Ivi Lopez Piłkarzem Sezonu 2021/22 [KOMPLET NAGRÓD]

W sobotę dobiegł końca sezon 2021/22 PKO Bank Polski Ekstraklasy. Zwieńczeniem rozgrywek jest Wielka Gala Ekstraklasy, która już za nami. Komplet nagród rozdanych podczas Wielkiej Gali Ekstraklasy: Numer Sezonu 2021/22 – setny gol Flavio Paixao w Ekstraklasie Turbokozak Sezonu 2021/22 – Łukasz Zwoliński Młodzieżowiec Sezonu 2021/22 – Jakub Kamiński Gol Sezonu 2021/22 – Fabian Piasecki […]
23.05.2022
Weszło
23.05.2022

Oscar kontra Sterjovski I BRAMA DNIA

Zapraszamy na kolejną odsłonę Bramy dnia. Dzisiaj światowo, na pewno ciekawie. Zapraszamy do wspólnej zabawy wraz z naszymi partnerami z Gatigo. Mile Sterjovski vs Ghana (23.05.2008) Reprezentant Australii równo 12 lat temu ładnie przylutował na bramkę Ghany. Poszedł jak dzik w żołędzie i nie dał golkiperowi żadnych szans. Oscar vs Manchester City (23.05.2013) Ależ to […]
23.05.2022
Suche Info
23.05.2022

Media: Robert Lewandowski odbył dwie wideorozmowy z Xavim

Liczba informacji na temat transferu kapitana reprezentacji Polski rośnie. Kilka dni temu Tomasz Włodarczyk z portalu Meczyki.pl poinformował, że FC Barcelona złożyła pierwszą ofertę za Roberta Lewandowskiego. Zagraniczne media nie pozostają w tyle i ujawniają kolejne szczegóły negocjacji Dumy Katalonii z Bayernem Monachium. Florian Plattenberg (reporter Sky) uważa, że oferta FC Barcelony opiewa na kwotę […]
23.05.2022
Weszło
23.05.2022

WESZŁOPOLSCY PODSUMOWUJĄ SEZON EKSTRAKLASY

To ostatni odcinek Weszłopolskich w tym sezonie! Musicie być z nami. Start 22:00. Skład: Białek, Paczul, Janczyk, Piórek.
23.05.2022
Suche Info
23.05.2022

Al-Khelaifi: Tebas może boi się, że Ligue 1 stanie się lepsza od ligi hiszpańskiej

Przedwczoraj Javier Tebas (szef ligi hiszpańskiej) stwierdził, że PSG jest równie niebezpieczne jak Superliga. Ponadto LaLiga złożyła skargę do UEFA w sprawie działalności francuskiego klubu, która zdaniem Tebasa nie jest zgodna z przyjętymi regułami. Dziś prezes francuskiego klubu odniósł się do słów Hiszpana. Kilka godzin temu odbyła się konferencja, na której prezes PSG i Kylian […]
23.05.2022
Suche Info
23.05.2022

Przemysław Tytoń podpisał kontrakt z Twente

Przemysław Tytoń ostatnie miesiące spędził w Ajaksie Amsterdam, gdzie pełnił rolę rezerwowego bramkarza. Była to swego rodzaju duża historia, że znajdujący się zupełnie poza radarami polski piłkarz, wylądował w kadrze zespołu, który walczył o ćwierćfinał Ligi Mistrzów. Teraz 35-latek przechodzi do ligowego rywala. Transfer Przemysława Tytonia do Twente lobbował Ron Jans. Trener klubu z Enschede […]
23.05.2022
Suche Info
23.05.2022

Benjamin Mendy zaprzeczył wszystkim zarzutom

W poprzednim roku Benjamin Mendy został oskarżony o popełnieniu wielu przestępstw na tle seksualnym. Francuz wciąż nie otrzymał wyroku, ale po nagłośnieniu sprawy przez brytyjskie media Manchester City zawiesił swojego gracza. Według relacji The Athletic piłkarz stanął przed sądem i zaprzeczył wszystkim stawianym mu czynom. Usłyszał zarzuty popełnienia dziesięciu przestępstw w tym gwałtów i napaści […]
23.05.2022
1 liga
23.05.2022

Widzew do Ekstraklasy dobrnął, ale czy sobie w niej poradzi?

Widzew Łódź zameldował się w Ekstraklasie dokładnie w ósmą rocznicę dnia, w którym się z nią pożegnał. Powrót do najwyższej ligi nie był jednak usłany różami, a obfitował w liczne potknięcia oraz zastoje. Koniec końców, liczy się jednak końcowy rezultat. A on cieszy nie tylko połowę Łodzi, ale i sporą część piłkarskiej Polski. W końcu […]
23.05.2022
Suche Info
23.05.2022

Istanbul Basaksehir nowym klubem Patryka Szysza

Odejście Patryka Szysza z Zagłębia Lubin było kwestią czasu. Drugi najlepszy Polak w punktacji kanadyjskiej w Ekstraklasie od dłuższego czasu był przymierzany do zagranicznych klubów. Ostatecznie opuści polską ligę na rzecz ligi tureckiej. Nieco ponad tydzień temu klub z Lubina oficjalnie pożegnał Patryka Szysza. W sezonie 2021/22 rozegrał w barwach Zagłębia aż 34 mecze, zdobył […]
23.05.2022
Anglia
23.05.2022

Najlepsza jedenastka Premier League 2021/2022

Powoli dochodzimy do siebie po wczorajszym zakończeniu sezonu Premier League i dochodzą do nas wszystkie jego najważniejsze rozstrzygnięcia. Wiemy już, kto został mistrzem Anglii, kto spadł do Championship, kto został królem strzelców ligi, a kto jej najlepszym zawodnikiem. Aby postawić kropkę na zakończonym sezonie, postanowiliśmy wybrać najlepszą jedenastkę minionych rozgrywek. ALISSON (LIVERPOOL) Zaczynamy, rzecz jasna, […]
23.05.2022
Suche Info
23.05.2022

Runjaić: Niektórzy zadawali mi pytania, dlaczego przychodzę do Legii

O tym, że Niemiec zostanie szkoleniowcem Legii wiadomo było od dawna, jednak obie strony wstrzymywały się z oficjalnym ogłoszeniem tej decyzji. Doszło do tego dopiero po zakończeniu ligowego sezonu w Polsce. Klub poinformował, że Runjaić podpisał kontrakt do końca sezonu 2023/2024, a więc na dwa lata. Kosta Runjaić na dzisiejszej konferencji odniósł się do kilku istotnych […]
23.05.2022
Suche Info
23.05.2022

Oficjalnie: Edin Terzić zastąpi Marco Rose

Trzy dni temu Borussia Dortmund zwolniła Marco Rose, który był krytykowany m.in. za postawę drużyny w europejskich pucharach, ale też za katastrofalną grę Borussii w defensywie. Dziś klub z Dortmundu poinformował, że zespół ponownie obejmie Edin Terzić, który w sezonie 20/21 pełnił rolę szkoleniowca tymczasowego. Marco Rose został zwolniony z funkcji trenera Borussii Dortmund. Choć […]
23.05.2022
Suche Info
23.05.2022

Mbappe: To była najlepsza decyzja, jaką mogłem podjąć

W sobotę zakończyła się niezwykle długa saga transferowa z Kylianem Mbappe w roli głównej. Paris Saint-Germain oficjalnie poinformowało, że 23-letni napastnik przedłużył kontrakt z klubem do 2025 roku. Tym samym wieszczony od dłuższego czasu transfer do Realu Madryt nie doszedł do skutku. Dziś w tej sprawie została zwołana kolejna konferencja, na której Francuz wyjaśnił, dlaczego […]
23.05.2022
Suche Info
23.05.2022

Piotr Tworek odejdzie ze Śląska Wrocław. Brosz kandydatem na następcę

Piotr Tworek utrzymał Śląsk Wrocław w Ekstraklasie, ale jego misja dobiega końca. Taką informację podało „TVP Sport”, które typuje na jego następcę Marcina Brosza. Informacje o tym, że posada Tworka nie jest pewna i bezpieczna, pojawiały się już od kilku tygodni. Teraz potwierdza je Bartosz Wieczorek z „TVP Sport”. Po weekendzie miało się odbyć spotkanie […]
23.05.2022
Weszło
23.05.2022

To nie był wielki sezon bramkarzy

Bywały takie sezony, kiedy bramkarz odgrywał główną rolę w walce o mistrzostwo, żeby tylko wspomnieć Arkadiusza Malarza i Legię Warszawa. Bywało również, że golkiperzy należeli do ścisłego grona gwiazd swoich drużyn, które zajmowały miejsce w czubie tabeli – choćby Stipica rok temu. Natomiast miniona kampania 21/22 jest w tym temacie odmienna, mianowicie: golkiperzy nie byli […]
23.05.2022
Suche Info
23.05.2022

Kulesza: PZPN przedstawi plan modyfikacji przepisu o młodzieżowcu

Sprawa przepisu o młodzieżowcu w Ekstraklasie wzbudza emocje. Dziś zarząd PZPN zdecyduje o przyszłości tego zapisu, ale Cezary Kulesza już podzielił się sugestią dotyczącą ostatecznej decyzji. Prezes polskiej federacji w social mediach skomentował sprawę, która zostanie dziś przegłosowana przez zarząd PZPN. – Temat młodzieżowca wywołuje szeroką dyskusję. Zwolennicy i przeciwnicy mają swoje argumenty. Łączy nas cel: […]
23.05.2022