Najlepszy piłkarz za żelazną kurtyną, który wygrał „Złotą Piłkę”

Opublikowane 29.11.2021 14:59 przez

Kamil Warzocha

Ołeh Błochin to legenda radzieckiego futbolu oraz ikona Dynama Kijów. Ukraiński magik, który potrafił jednocześnie mijać swoich rywali jak tyczki, biegać z szybkością najlepszych sprinterów na świecie i strzelać masę goli przez wiele sezonów. Mógł zostać najdroższym piłkarzem na świecie, chciał go Real Madryt. Transfer zablokował ZSRR, a postawienie się rządowi zagrażało jego rodzinie. Franz Beckenbauer mówił, że to bardziej niebezpieczny zawodnik niż Johan Cryuff. Ihor Biełanow, inny wybitny piłkarz ze złotego pokolenia „Chluby Ukrainy”, twierdził, że to fenomen fizyczny, który potrafił wytrzymać możliwie najcięższe obciążenia treningowe. Zdobył Złotą Piłkę po tym, jak skarcił Bayern trzema golami w Superpucharze Europy i walnie przyczynił się do zdobycia Pucharu Zdobywców Pucharów. Oto jego sylwetka, zapraszamy do lektury.

500 PLN ZWROTU BEZ OBROTU – ODBIERZ BONUS NA START W FUKSIARZ.PL!

Ołeh Błochin – wyjątkowy Ukrainiec w radzieckiej szacie

Dwadzieścia sześć lat w koszulce Dynama Kijów i szesnaście dla reprezentacji ZSRR. Powiedzieć, że Ołeh Błochin jest we wschodnich stronach legendą, to jak nie powiedzieć nic. Gdy w 1963 roku Lew Jaszyn sięgał po Złotą Piłkę, nie było wtedy oczywiste, że w następnym dziesięcioleciu po tę nagrodę sięgnie kolejny piłkarz pod radzieckim szyldem. Co prawda pochodzący z Ukrainy, tak też został przedstawiony na gali Złotej Piłki (jako pierwszy Ukrainiec z tą nagrodą), lecz w czasie kariery kojarzony głównie z komunistycznym światem za żelazną kurtyną. Nic dziwnego, skoro przez blisko siedemdziesiąt lat istnienia Armii Czerwonej do jego osiągnięć nie zbliżył się nikt. Dla kadry strzelił 42 gole w 112 meczach.

W reprezentacji ZSRR debiutował w 1972 roku, zagrał z Finlandią i strzelił bramkę. Trzy lata po debiucie w dorosłej piłce mówiono o nim, że jest szybszy niż Wałerij Borzow, mistrz olimpijski i kilkukrotny mistrz Europy w latach 70. w biegach na 100 metrów. Takie stwierdzenia mogą brzmieć zabawnie, ale Błochin rzeczywiście potrafił poruszać się po murawie z ogromną prędkością. Tą cechą momentalnie wyrobił sobie markę, a z biegiem czasu w jego wachlarzu umiejętności pojawiły się kolejne atuty. Świetny drybling, gra obiema nogami, ponadprzeciętna inteligencja boiskowa. Lekkość, z jaką radziecki napastnik mijał swoich rywali, mogła przypominać styl gry Maradony czy Messiego. Z tą tylko różnicą, że Błochin miał 180 cm wzrostu. Pod względem fizycznym był jak idealny produkt stworzony w laboratorium.

Gdy Błochin wygrywał Złotą Piłkę w 1975 roku, kilka miesięcy wcześniej świat mógł ujrzeć przepięknego gola jego autorstwa na arenie europejskiej. Nawet dzisiaj taka bramka robiłaby wrażenie:

Wówczas Dynamo Kijów grało w Superpucharze Europy z Bayernem Monachium, mającym w składzie Franza Beckenbauera, Seppa Maiera, Karla-Heinza Rummenigge czy Gerda Müllera. Dynamo, które przeżywało najlepszy czas w swojej historii akurat w okresie panowania „Cara”. Tak nazywano Błochina. Nie można też zapomnieć o postaci Walerego Łobanowskiego, innej legendy kijowskiego klubu i m.in. byłego selekcjonera ukraińskiej reprezentacji, który wniósł „Chlubę Ukrainy” na wyższy poziom. Jemu kibice zawdzięczają bardzo wiele, choć sen o potędze Dynama nie mógłby się ziścić bez jegomościa, który w tych barwach zagrał aż 433 razy i strzelił 211 goli.

Błochin zapisał się w historii liczbami nie do pobicia

Vic Buckingham, jeden z pionierów koncepcji „futbolu totalnego” i odkrywca talentu Johana Cruyffa, powiedział, że Dynamo nie przegra tak długo, jak gra Błochin. Gdy spogląda się na osiągnięcia Ukraińca, można sobie wyobrazić, jak ogromny wpływ ten piłkarz miał na swój zespół. Statystyki i liczba zdobytych tytułów mówią tutaj same za siebie:

  • Osiem razy mistrzostwo ZSRR (1971, 1974, 1975, 1977, 1980, 1981, 1985, 1986),
  • Pięć razy puchar ZSRR (1974, 1978, 1982, 1985 i 1987),
  • Dwa triumfy w Pucharze Zdobywców Pucharów (1975 i 1986),
  • Dwa brązowe medale na IO (1972, 1976),
  • Pięciokrotny król strzelców ligi krajowej (1972, 1973, 1974, 1975, 1977).

Obok statystyk wykręcanych sezon po sezonie, które Błochin w Dynamie miał na kosmicznym poziomie, po prostu nie można przejść obojętnie. To najlepszy strzelec w historii klubu, tak samo zresztą jak najlepszy w lidze radzieckiej. Poniższa tabelka pokazuje wszystkie pełne sezony, które rozegrał dla ekipy z Kijowa. Najlepszy rok (1975) to ten, w którym zdobył Złotą Piłkę.

Mordercze treningi, postać Łobanowskiego, Błochin jako piłkarz totalny

Błochin miał to szczęście, że w Dynamie trafił na wyjątkowego szkoleniowca. Kogoś, kto był wyznawcą futbolu totalnego. Filozofia Walerego Łobanowskiego polegała na uniwersalizacji piłkarzy, to znaczy – każdy z dziesięciu zawodników na boisku potrafił wcielić się w inną rolę. Boczni obrońcy byli skrzydłowymi, stoperzy czyhali w ataku pozycyjnym tuż przed szesnastką, a zawodnicy w linii ataku nie byli napastnikami. Gdy Dynamo atakowało, tak naprawdę cały zespół składał się z napastników, a Błochin w tej układance pełnił rolę fałszywej „dziewiątki”. U boku Ihora Biełanowa, zdobywcy Złotej Piłki z 1986 roku, schodził na skrzydła, biegał w środku pola, a nawet zamieniał się pozycjami ze środkowymi obrońcami, żeby rozgrywać piłkę z głębi. Był nieprzewidywalny, idealnie wpasowywał się w założenia taktyczne Łobanowskiego. Gdy miał piłkę przy nodze, mogło wydarzyć się wszystko.

Łobanowski jeszcze pod jednym względem był uważany za wyjątkowego trenera. Miał żyłkę rewolucjonisty. Po zapoznaniu się z Anatolijem Zelentsovskim, profesorem z dziedziny wychowania fizycznego, stworzył w klubie centrum badań, które przypominało bazę kosmonautów. Dzięki niej mógł przeprowadzać komputerowe analizy, badać każdą akcję meczową swojego zespołu nie tylko pod względem taktyki, ale również możliwości fizycznych. Standardy kojarzone z XXI wiekiem wprowadził w latach 70.

Trener Dynama zaczął korzystać z matematyki i obliczał poziom zmęczenia piłkarzy po to, żeby na treningach dostosować odpowiedną skalę obciążeń. Cały zespół miał pracować na granicy ludzkich możliwości. Celem było zwiększenie ogólnie pojmowanej wytrzymałości. Zamiar słuszny, ale mający swoje mroczne oblicze. Przez tak mordercze tempo piłkarze mieli niemałe problemy w przyszłości, a część z nich kończyła kariery zdecydowanie za szybko. Złota generacja Dynama była zdziesiątkowana kontuzjami, pojedynczymi atakami serca, nieodwracalnymi zmianami w organizmie. Wiele rzeczy wychodziło na wierzch dopiero po zawieszeniu butów na kołek.

Szewczenko, Łobanowski i Surkis. Jak Dynamo Kijów próbowało podbić Europę

W pewnym momencie nawet dla Błochina to było za dużo. Błochin chciał odejść. Kiedy Łobanowski zarządzał dwunastokilometrowe biegi przełajowe, Błochin dobiegał ostatni i ubrany w dres dosłownie zasypiał tuż po treningu. Ale, paradoksalnie, on był tym jedynym, którego nigdy nic poważnego nie dopadło. Jego mięśnie były jak ze stali, a po ogromnym wysiłku nadal utrzymywały swoją elastyczność.

Wymiotowałem, nie dawałem rady. Wielu z nas traciło przytomność, ale to działało. Mogliśmy wygrać z każdą drużyną na świecie, bo graliśmy jak cyborgi do samego końca. Niestety nasze kariery szybko wygasały. Niektórzy kończyli jeszcze przed trzydziestką. Specyfika takiego reżimu polegała na tym, że po pięciu-sześciu latach dopadały nas urazy. Tak stało się z większością składu Dynama mojego pokolenia. Jedynym wyjątkiem był Błochin. Po meczach nasz masażysta był zdumiony, widząc, jak jego mięśnie się regenerują. To geny po rodzicach, jestem pewien. Błochin grał na najwyższym poziomie w wieku, w którym wielu graczy Dynama nie mogło już wejść na boisko – opowiadał Ihor Biełanow, kolega z zespołu Ołeha i zdobywca Złotej Piłki z 1986 roku.

Ówczesny obrońca Dynama, Wiktor Zwiahincew, dodał, że zespół odpoczywał tylko w trakcie meczów: – Doznałem zawału sercu, a wcześniej, jeszcze w trakcie grania, mikroudaru. Taki Wiktor Kołotow [pomocnik Dynama w latach 1971-1982] zmarł w wieku 50 lat. Jestem pewien, że to konsekwencje treningów stosowanych przez Łobanowskiego. Na odpoczynek mogliśmy liczyć jedynie w trakcie spotkań. Jeden młody Gruzin przyszedł kiedyś przed treningiem z opuchniętym palcem. Okazało się, że w nocy złamał go sobie specjalnie. Chciał choć na chwilę się z tego wypisać, nie dawał rady z intensywnością.

Ołeh Błochin ze Złotą Piłką

Dlaczego Błochin to jeden z najszybszych piłkarzy w historii?

Mama Ołeha Błochina uprawiała lekkoatletykę. Była rekordzistką w skoku przez płotki i skoku w dal. Ojciec natomiast bardzo dobrym sprinterem. W rodzinnych stronach byłego piłkarza Dynama mówiło się, że został obdarzony perfekcyjnymi genami, ale nie zdecydował się pójść w ślady rodziców. Tata wysłał go do szkoły w Dynamie Kijów, gdzie mieli wątpliwości do jego budowy ciała. Z tego powodu Błochin w bardzo młodym wieku zaczął stosować indywidualne treningi z pomocą taty, mając tę przewagę nad innymi, że dysponował pierwszorzędnym źródłem wiedzy. Vladimir Błochin stworzył wcześniej pewien program rozwoju, który zakładał połączenie szybkości biegu z tężyzną fizyczną. Przyszłość pokazała, że wprowadzenie go w życiu syna zdało egzamin.

Młody Ołeh ćwiczył specyficzny sposób kroczenia po ziemi w trakcie biegu, zdobył unikalny patent. Uprawiał jeszcze gimnastykę, generalnie stosował żelazną rutynę pracy. Wszystko kontrolował ojciec, ale nie zmuszał go do niczego. Nie stał nad synem z batem w ręku, a wpoił mu jedynie obowiązkowość ponad wszystko. Z drugiej strony jego ambicją było stworzenie super-sportowca na miarę tamtych czasów, co musiało oznaczać, że surowy reżim treningowy wykraczał poza sport. Błochin miał choćby zakaz spotykania się z dziewczynami do momentu ukończenia osiemnastego roku życia, a gdy w młodzieżowym zespole Dynama mógł dostać pierwszą pensję w wieku czternastu lat, zainterweniował właśnie ojciec. Zabronił klubowi płacić, nie chciał, żeby syna dopadły pokusy.

Błochin był sportowcem, który śmiało mógł spóźnić się na tramwaj, bo łapał go na następnym przystanku. 30 metrów robił w 3,7 sekundy, a 100 metrów w 11 sekund. Im dłuższy był dystans, tym bardziej swoją eksplozywność Ukrainiec potrafił wykorzystać. Obrońcy rywali mówili, że nie istnieje taki piłkarz, którego by nie minął. Był poza zasięgiem.

„Błochin jest bardziej niebezpieczny niż Johan Cryuff”

Swoją gamę możliwości pokazał światu we wcześniej wspomnianym meczu z Bayernem Monachium w 1975 roku. Miał 23 lata, jego występ odbił się szerokim echem w Europie, co najbardziej przyczyniło się zdobycia Złotej Piłki. Błochin strzelił monachijczykom w dwumeczu trzy gole, a jego występ Beckenbauer skomentował tak:

Gdybym miał porównać Błochina i Cryuffa… Wybrałbym Błochina. On jest bardziej niebezpieczny niż Holender.

W tamtych czasach obserwacja zawodników grających na terenie komunistycznego państwa była mocno utrudniona. Ich przyszłość natomiast była zależna od limitu wiekowego, jaki nałożył radziecki rząd. Piłkarze mogli bowiem ubiegać się o wniosek z opuszczeniem kraju tylko raz dopiero po osiągnięciu 29. roku życia, a akurat Błochin na oferty z zagranicy nie mógł narzekać. Dość powiedzieć, że w 1973 roku zakręcił się przy nim Real Madryt.

Hiszpanie zakusy po Błochina robili dwa razy – obie próby spaliły na panewce. Królewscy poczekali do 1982, kiedy Błochin mógł dostać zezwolenie na wyjazd, ale piękny sen o podbiciu Hiszpanii musiał pozostać jedynie w sferze marzeń. Real był z piłkarzem dogadany, Błochin miał nawet zapisane w kontrakcie, że po zakończeniu kariery piłkarskiej będzie mógł pracować w Madrycie jako jeden z trenerów. Niestety w ostatniej chwili ZSRR zablokowało transfer, tworząc bezprecedensową sytuację. Swoją decyzję tłumaczyli tym, że reprezentacja była w środku eliminacji do mistrzostw świata i dokończenie ich bez największej gwiazdy zespołu wiązałoby się ze zbyt dużym ryzykiem. Sam turniej bez Błochina też wydawał się perspektywą nie do przełknięcia.

Błochin mógł zostać najdroższym zawodnikiem w historii futbolu. Real chciał położyć na stół cztery miliony dolarów w 1982 roku, czyli w momencie, gdy Barcelona kupowała Diego Maradonę. Ukrainiec nawet postawił się w madryckich biurach osobiście. – Byłem tam. Naprzeciwko mnie siedzieli Vyacheslav Koloskov [szef radzieckiej federacji] i człowiek reprezentujący Real. Powiedziano mi, że mój los nie podlega dyskusji. Mogłem tam zostać, postawić się, ale wtedy nawet o tym nie myślałem. Myślałem o rodzicach. Wiecie, co by się stało, gdybym nie wrócił do kraju? Zapewne czekałaby ich egzekucja – opowiadał Błochin.

Dettmar Kramer, trener Bayernu w latach 1975-1977, kilkadziesiąt lat temu powiedział wprost: – Zapewniam, że Bayern włożyłby rękę do portfela tak głęboko, jak tylko byłoby to potrzebne, gdybyśmy mieli w ogóle szansę kupić Błochina.

Gdyby nie rządy ZSRR, Błochin mógłby osiągnąć więcej

Błochin wyjechał z kraju, poznał smak ligi austriackiej (Vorwärts Steyr) i cypryjskiej (Aris Limassol), ale zrobił to dopiero siedem lat później w wieku 36 lat. Piłkarską emeryturę miał za pasem, choć jego żywotność i tak była godna podziwu, zważywszy na ówczesne realia i mordercze lata spędzone w Dynamie. W każdym razie szkoda, bo gdyby Ukrainiec mógł przenieść się do Realu Madryt dekadę wcześniej, zapewne dzisiaj jego postać byłaby znana we wszystkich zakątkach Starego Kontynentu. A tak trzeba powiedzieć, że wielu ludzi pasjonujących się futbolem nawet nie kojarzy tego nazwiska. Ta kariera nie wybrzmiała tak jak powinna.

Ołeh Błochin to niewątpliwie ofiara swoich czasów. Był obdarzony wielkim talentem, brylował w europejskich pucharach i w koszulce radzieckiej kadry. Był pierwszoplanową postacią w reprezentacji ZSRR i niekiedy ciągnął ją za uszy, ale to nie dawało tak wiele, jak pewnie on sam by tego oczekiwał. Armia Czerwona za jego szesnastoletniej gotowości do służby zakwalifikowała się tylko na dwa mundiale: w 1982 i 1986 roku. Na tym pierwszym w drugiej rundzie fazy grupowej ZSRR musiało uznać wyższość Polaków (w bezpośrednim pojedynku było 0:0, Polacy z Bońkiem w składzie zdobyli wtedy brązowy medal), natomiast drugi turniej to już porażka w 1/8 finału z Belgią (3:4).

Pojawiały się głosy, że Błochin gra zbyt egoistycznie. Widziano w tym problem całej reprezentacji, lecz bliżej prawdy będzie stwierdzenie, że legendarny piłkarz Dynama po prostu nie miał wokół siebie wystarczająco dobrych piłkarzy. Był all-rounderem, potrafił na murawie tak wiele, że jego firmowe rajdy wraz z bagażem goli były dla drużyny bezcenne. Mimo to słowo „niedosyt” przy jego karierze piłkarskiej będzie obecne zawsze. To piękne lata, ale bez kropki nad „i” w postaci gry w topowym klubie po drugiej stronie żelaznej kurtyny.

CZYTAJ TAKŻE:

Fot. Newspix

Weszło
26.01.2022

Kamiński: – Zasługuję, żeby grać w klubie z Bundesligi

– Wolfsburg nie spadnie z Bundesligi. Nie i już. Oczywiście, w piłce dzieją się różne rzeczy, nawet jak stanie się katastrofa i latem trafię do 2. Bundesligi, to przychodzę do Wolfsburga i walczę o powrót do elity. Wiem, że nie będzie takiej konieczności, ale jestem gotowy na wszystko. Przychodzę tam z czystą kartą i z […]
26.01.2022
Ekstraklasa
26.01.2022

Kostadinov: Przed meczem o EURO Goran Pandev wygłosił taką przemowę, że wszyscy płakali

Jakie to uczucie być częścią historycznego sukcesu swojego narodu? O reprezentacji Macedonii Północnej porozmawialiśmy z nowym piłkarzem Piasta Gliwice. Tihomir Kostadinov wywalczył z kadrą awans na mistrzostwa Europy i pojechał na tę imprezę. Dzielenie szatni z Goranem Pandewem, rozwój futbolu w ojczyźnie i chęć postraszenia Włochów — to kilka tematów, które pomocnik poruszył w wywiadzie […]
26.01.2022
Weszło
26.01.2022

„Trener Szewczenko potrafi ewoluować w zależności od potrzeb”

Andrij Szewczenko jest obecnie głównym kandydatem na nowego selekcjonera reprezentacji Polski. O tym jakim szkoleniowcem jest 45-latek porozmawialiśmy z Markiem Marciniakiem. Jest to polski trener, specjalizujący się w analizie gry. Pracował dla Arki Gdynia, Bałtyku Gdynia i Lecha Poznań. Jako analityk programu InStat współpracował też z reprezentacjami: Belgii, Brazylii, Szwecji oraz klubami: Realem Madryt czy […]
26.01.2022
Prasówka
26.01.2022

PRASA. W poniedziałek Szewczenko zostanie nowym selekcjonerem reprezentacji

Dzisiaj naprawdę jest co poczytać w prasie sportowej. Wywiady z Jackiem Zielińskim, Wojciechem Cyganem czy Robertem Dadokiem. Sporo o wyborze nowego selekcjonera – Szewczenko ma zostać trenerem kadry już w poniedziałek. Poza tym trochę o Pogoni, trochę o Piaście, trochę o Urbanie. „SPORT” Stałe fragmenty i skuteczność – to ma być siła Piasta na wiosnę. […]
26.01.2022
Australian Open
25.01.2022

Kaia Kanepi. Estońska solidność, z którą zmierzy się Iga Świątek

Nigdy nie odnosiła wielkich sukcesów, ale do ćwierćfinałów doszła już w każdym wielkoszlemowym turnieju. Dalej – ani razu. Wygrała też cztery turnieje WTA. W trakcie swojej kariery nie zgromadziła rzeszy fanów, zresztą sama specjalnie o nich nie zabiegała. Stała w cieniu, za najlepszymi zawodniczkami, które jednak zaskakująco często potrafiła ogrywać. Jej potężny serwis i forehand […]
25.01.2022
Ekstraklasa
25.01.2022

Dziewiętnasty zespół Ekstraklasy. Jak wygląda zgrupowanie polskich sędziów w Turcji?

W ostatnim czasie polscy sędziowie coraz bardziej otwierają się na świat, pokazując kulisy swojego zawodu. Pracę arbitrów możemy oglądać m.in. w serialu Canal+, ale też na żywo. Podczas zgrupowania w Turcji odwiedziliśmy sędziów, którzy przygotowują się do rundy wiosennej w Ekstraklasie i europejskich pucharach. – Czujemy się jak dziewiętnasty zespół Ekstraklasy! – mówi nam Paweł […]
25.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
10.01.2022

Siła Early Payout – właśnie dlatego warto grać w Fuksiarzu

Za nami bardzo fajny weekend w europejskiej piłce. Tak fajny, że nawet tęsknota za ekstraklasową kopaninką aż tak mocno nam nie doskwierała. A już szczególnie udane były to dni dla wielu graczy, którzy korzystają z oferty naszych kumpli z Fuksiarza. Z jednej strony przeżyli sportowe emocje, a z drugiej dzięki promocji Early Payout zazieleniły im […]
10.01.2022
Weszło
01.01.2022

Emocje Premier League z ograniczonym ryzykiem. Wystrzałowa promocja Fuksiarza!

W ostatnich dniach żyjemy serialem, w którym główną rolę odgrywa Paulo Sousa, ale czasami odrywamy się od niego po to, by zobaczyć trochę prawdziwej piłki. W obecnym okresie tradycyjnie zapewniają ją drużyny Premier League, a Fuksiarz postanowił jeszcze mocniej podkręcić temperaturę, która towarzyszy poczynaniom graczy na angielskich boiskach. Nasi kumple przygotowali wyjątkową promocję, dzięki której […]
01.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
08.12.2021

Dublet Lewandowskiego i wygrana Atalanty? Prawie pięć stów ze 100 złotych

Dziś poznamy ostatnie rozstrzygnięcia w fazie grupowej Champions League. W niektórych grupach wiele rzeczy jest już jasnych, ale w niektórych los poszczególnych drużyn zostanie przyklepany dopiero wieczorem. A takie mecze to nie tylko okazja, by trochę się rozerwać, obserwując piłkarskie zmagania, ale też szansa, by coś zarobić. Dziś mamy dla was propozycję, dzięki której w […]
08.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
07.12.2021

Liga Mistrzów w Fuksiarzu. Czy ze 100 zrobimy blisko 500?

Ostatnie łowy były naprawdę udane. Sugerowany przez nas kupon był w pełni trafiony i jeśli ktoś nas posłuchał, to pomnożył stówę i zgarnął 356 złotych. Wtedy wszedł nam Raków, Legia i Liverpool, które wygenerowały łączny kurs 4,05. Dziś – jak się przekonacie – idziemy o krok dalej. Wchodzimy bowiem w ostatnią kolejkę Ligi Mistrzów, a […]
07.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
03.12.2021

Sprawdźmy, postawmy: Lens powalczy z PSG, Haaland zmierzy się z „Lewym”

Jak co piątek zapraszamy was na kolejny odcinek cyklu „Sprawdźmy, postawmy”. Przejrzeliśmy weekendową ofertę naszych kumpli z Fuksiarza i zmontowaliśmy z myślą o was przykładowy kupon. Jest kilka obiecujących okazji. Tradycyjnie unikamy typowania na nos – szukamy raczej pewnych tendencji, serii, prawidłowości i właśnie w nich upatrujemy szans na zarobek. RC LENS – PARIS SAINT-GERMAIN: […]
03.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
01.12.2021

Postaw stówkę na Raków, Legię i Liverpool i zgarnij ponad 350 złotych

Mecze w środku tygodnia – zwyczajowo, Liga Mistrzów. Dzisiaj jest jednak inaczej. Dzisiaj gra kilka europejskich lig, dzisiaj mamy Puchar Polski. A to zawsze jest dobra okazja do tego, by ograć bukmachera. My postaramy się wam w tym pomóc – przygotowaliśmy trzy zdarzenia, które wyglądają naprawdę sensownie. Skupiamy się na naszym polskim poletku – Fuksiarz […]
01.12.2021
Weszło
26.01.2022

Kamiński: – Zasługuję, żeby grać w klubie z Bundesligi

– Wolfsburg nie spadnie z Bundesligi. Nie i już. Oczywiście, w piłce dzieją się różne rzeczy, nawet jak stanie się katastrofa i latem trafię do 2. Bundesligi, to przychodzę do Wolfsburga i walczę o powrót do elity. Wiem, że nie będzie takiej konieczności, ale jestem gotowy na wszystko. Przychodzę tam z czystą kartą i z […]
26.01.2022
Ekstraklasa
26.01.2022

Kostadinov: Przed meczem o EURO Goran Pandev wygłosił taką przemowę, że wszyscy płakali

Jakie to uczucie być częścią historycznego sukcesu swojego narodu? O reprezentacji Macedonii Północnej porozmawialiśmy z nowym piłkarzem Piasta Gliwice. Tihomir Kostadinov wywalczył z kadrą awans na mistrzostwa Europy i pojechał na tę imprezę. Dzielenie szatni z Goranem Pandewem, rozwój futbolu w ojczyźnie i chęć postraszenia Włochów — to kilka tematów, które pomocnik poruszył w wywiadzie […]
26.01.2022
Weszło
26.01.2022

„Trener Szewczenko potrafi ewoluować w zależności od potrzeb”

Andrij Szewczenko jest obecnie głównym kandydatem na nowego selekcjonera reprezentacji Polski. O tym jakim szkoleniowcem jest 45-latek porozmawialiśmy z Markiem Marciniakiem. Jest to polski trener, specjalizujący się w analizie gry. Pracował dla Arki Gdynia, Bałtyku Gdynia i Lecha Poznań. Jako analityk programu InStat współpracował też z reprezentacjami: Belgii, Brazylii, Szwecji oraz klubami: Realem Madryt czy […]
26.01.2022
Prasówka
26.01.2022

PRASA. W poniedziałek Szewczenko zostanie nowym selekcjonerem reprezentacji

Dzisiaj naprawdę jest co poczytać w prasie sportowej. Wywiady z Jackiem Zielińskim, Wojciechem Cyganem czy Robertem Dadokiem. Sporo o wyborze nowego selekcjonera – Szewczenko ma zostać trenerem kadry już w poniedziałek. Poza tym trochę o Pogoni, trochę o Piaście, trochę o Urbanie. „SPORT” Stałe fragmenty i skuteczność – to ma być siła Piasta na wiosnę. […]
26.01.2022
Australian Open
25.01.2022

Kaia Kanepi. Estońska solidność, z którą zmierzy się Iga Świątek

Nigdy nie odnosiła wielkich sukcesów, ale do ćwierćfinałów doszła już w każdym wielkoszlemowym turnieju. Dalej – ani razu. Wygrała też cztery turnieje WTA. W trakcie swojej kariery nie zgromadziła rzeszy fanów, zresztą sama specjalnie o nich nie zabiegała. Stała w cieniu, za najlepszymi zawodniczkami, które jednak zaskakująco często potrafiła ogrywać. Jej potężny serwis i forehand […]
25.01.2022
Ekstraklasa
25.01.2022

Dziewiętnasty zespół Ekstraklasy. Jak wygląda zgrupowanie polskich sędziów w Turcji?

W ostatnim czasie polscy sędziowie coraz bardziej otwierają się na świat, pokazując kulisy swojego zawodu. Pracę arbitrów możemy oglądać m.in. w serialu Canal+, ale też na żywo. Podczas zgrupowania w Turcji odwiedziliśmy sędziów, którzy przygotowują się do rundy wiosennej w Ekstraklasie i europejskich pucharach. – Czujemy się jak dziewiętnasty zespół Ekstraklasy! – mówi nam Paweł […]
25.01.2022
Weszło
21.01.2022

Hit transferowy w 1. lidze. Miedź Legnica ściąga piłkarza mistrza Danii

Miedź Legnica przeprowadziła transfer, który jak na warunki 1. ligi może imponować. Latem 2021 roku w Legnicy głośno było choćby o Jonie Aurtenetxe, o którym poinformowaliśmy jako pierwsi. Teraz znamy szczegóły kolejnej transakcji. Zimą do ekipy Wojciecha Łobodzińskiego dołączy kolejne mocne nazwisko z zagranicy. To Jens Martin Gammelby, piłkarz mistrzowskiego Broendby IF. Przedstawiamy kulisy tej […]
21.01.2022
Premier League
15.01.2022

Złoty dotyk Kevina De Bruyne. City umacnia się na pozycji lidera

Kolejny odcinek sagi pod tytułem „Tuchel vs Guardiola” zakończył się happy endem dla trenera Manchesteru City. I to wyjątkowym, bo trudno o bardziej dobitne klepnięcie dominacji na Wyspach w 2022 roku. To był mecz o sześć punktów, który reszcie stawki, a przede wszystkim Chelsea miał dać nadzieję, że maszynę Guardioli można jeszcze dogonić. Wygląda na […]
15.01.2022
Ekstraklasa
15.01.2022

Praszelik: „Nie latam w chmurach. 50% samokrytyki, 50% pewności siebie”

W 2021 roku to był niewątpliwie jeden z najlepszych zawodników Śląska Wrocław. Również członek ścisłej czołówki młodzieżowców w Ekstraklasie, o którym można powiedzieć, że prędzej czy później wyjedzie za granicę. Bynajmniej nie na szparagi, jak sugerują niektórzy kibice, a których opinię Mateusz Praszelik puentuje śmiechem. Właśnie o tym, czyli ludziach i ich przywarach, negatywnych łatkach […]
15.01.2022
Weszło
14.01.2022

Cały misterny plan… Ech, o największej klapie transferowej Śląska od lat

Od dłuższego czasu przyzwyczailiśmy się raczej do chwalenia Dariusza Sztylki i pionu sportowego Śląska, ale tym razem musi być inaczej. Do ogródka ludzi odpowiedzialnych za transfery we Wrocławiu właśnie wpada bowiem spory kamyczek, a niewykluczone, że w tym roku będzie trzeba odnotować jeszcze jedno fiasko większego kalibru, jeśli jeden piłkarz, na którego powrót kibice czekali, […]
14.01.2022
Weszło
12.01.2022

Manneh: Gambia debiutuje w PNA, ale na pewno pokaże pazur

– Dla rdzennych mieszkańców Afryki, którzy potem stają się piłkarzami, występ na Pucharze Narodów Afryki to na pewno wyjątkowe doświadczenie. Jeśli grasz na tym turnieju, wiesz, że jesteś dobry i wskoczyłeś na wystarczająco wysoki pułap. Dla nas, Gambii, ten moment jest o tyle bardziej szczególny, że na PNA dostaliśmy się po raz pierwszy w historii […]
12.01.2022
Weszło
11.01.2022

„Kapitan Neapol” wyrusza za ocean. To koniec pięknej ery

Marvel ma swojego Kapitana Amerykę, DC Batmana, a Napoli Lorenzo Insigne. Piłkarza-ikonę, swego rodzaju strażnika oddanego miastu. Włoch czuwał na warcie u podnóża Wezuwiusza od kilkunastu lat, pełnił wzorową służbę i niewątpliwie zasłużył na własny pomnik. Dla wielu kibiców „Azzurrich” to postać absolutnie nieodzowna, ale wszystko, co dobre, prędzej czy później się kończy i tak […]
11.01.2022
Liczba komentarzy: 13
Subscribe
Powiadom o
guest
13 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
***** pzpn
***** pzpn
1 miesiąc temu

cep cepa cepem pogania

janusz
janusz
1 miesiąc temu
Reply to  ***** pzpn

Az dopadł Ciebie

Sentino
Sentino
1 miesiąc temu

Była rekordzistką w skoku przez płotki
———–

Aha, to nowa dyscyplina czy stara i już ją wycofali z programu MŚ i IO?

SICARIOOOO
SICARIOOOO
1 miesiąc temu
Reply to  Sentino

MORDO KRÓL JEST JEDEN KRÓL SENTINO https://youtu.be/gihenqhV0Ug

Marco
Marco
1 miesiąc temu
Reply to  Sentino

stara, uprawiano ją tylko w krajach bloku socjalistycznego i na Igrzyskach Przyjaźni

Sentino
Sentino
1 miesiąc temu

Pierdolone komuchy niejedną karierę spierdolili, naszego Włodka Lubańskiego też chciał Real i mu zakazali, później kontuzja i się chłopak skończył zanim na dobre zaczął. A mógł być lepszy niż Boniek i Lewandowski razem.

piniu
piniu
1 miesiąc temu

Czy to po naszemu nie jest Oleg Błochin bo jezeli chcesz byc taki poprawny to jest Ołeh Wołodymyrowycz Błochin.
A najlepiej . Олег Володимирович Блохін,

tolep
tolep(@tolep)
1 miesiąc temu

Centrum kosmiczne, mordercze treningi, wycieńczone organizmy, szybki koniec kariery… krótko mówiac koks

Paweł
Paweł
1 miesiąc temu

A czemuż to Błochin ma być najlepszym zdobywcą Złotej Piłki grającym za żelazną kurtyną? Lew Jaszyn odnosił dużo większe sukcesy międzynarodowe, w tym reprezentacyjne. Poza tym jest jedynym bramkarzem, który zdobył tę nagrodę, co go dodatkowo nobilituje.
Błochin nie strzelił Bayernowi trzech goli w meczu PZP w 1975 r., bo w ogóle nie rywalizowali w tych rozgrywkach. Strzelił je w dwumeczu o Superpuchar Europy, de facto towarzyskim.

Tomek
Tomek
1 miesiąc temu

fajnie opisaliście w pierwszym akapicie, czym powinien charakteryzować się „najlepszy piłkarz swiata”.
szkoda, że Robert nic z tego wszystkiego nie ma…

Chris
Chris
1 miesiąc temu

Jeszcze dla potomnych pamiętam mecz Dynamo Bayern, rok 1975 Superpuchar Europy, wielki Bayern w tym okresie zdobywał Puchar Europy trzykrotnie. Rok wcześniej rozegrał genialne zawody pokonując Atletico w powtórzonym meczu 4-0, drużyna Atletico właściwie nie mogła dotknąć w tym meczu piłki. Wracając do meczu z Dynamem – nikt tej drużyny w Polsce, że zrozumiałych względów w Polsce nie kochał, Błochin grał genialnie,obrońcy z Beckenbauerem z Maierem upokorzeni. To był ten słynny mecz w którym telewizyjny komentator Stefan Rzeszot pomylił drużyny, dopiero po dłuższym czasie się zorientował że jest coś nie tak. Dzięki za przypomnienie sylwetki Olega, klasa zawodnik, taki dzisiejszy Ronaldo, pozdrawiam Pana Redaktora

Różowy Moet
Różowy Moet
1 miesiąc temu

Łobanowski i futbol totalny?U Łoby to było tradycyjne,wschodnioeuropejskie wyrobnictwo oparte na przygotowaniu kondycyjnym i 'słynny’ kolektyw.Nie bez powodu mówiono o radzieckich metodach przygotowań(lata później stosowali je nadal Magath i nasz Lenczyk).Do dziś pamiętam,że po transferze do Milanu,Szewczenko poprosił o dodatkowe treningi,bo był przyzwyczajony do większych obciążeń.Nie odważę się krytykowac Łobanowskiego,bo na swoje czasy to był świetny trener,ale fakt że bylo dużo „zapierdalania” nie ma nic wspólnego z total football Michelsa.

Weszło
26.01.2022

Kamiński: – Zasługuję, żeby grać w klubie z Bundesligi

– Wolfsburg nie spadnie z Bundesligi. Nie i już. Oczywiście, w piłce dzieją się różne rzeczy, nawet jak stanie się katastrofa i latem trafię do 2. Bundesligi, to przychodzę do Wolfsburga i walczę o powrót do elity. Wiem, że nie będzie takiej konieczności, ale jestem gotowy na wszystko. Przychodzę tam z czystą kartą i z […]
26.01.2022
Suche Info
26.01.2022

Domenech: – Rozsądniejszym wyborem byłoby postawienie na Polaka

Sprawa wyboru selekcjonera reprezentacji Polski to wciąż trwający serial, który ma zostać rozstrzygnięty 31 stycznia. Jak na naszą sytuację zapatrują się osoby spoza polskiego środowiska piłkarskiego? Sprawdził Piotr Koźmiński z WP, który porozmawiał z Raymondem Domenechem. Domenech: – Były selekcjoner polskiej kadry, mieszkający w kraju, na sto procent nie tylko oglądał wszystkie ostatnie mecze Polaków, […]
26.01.2022
Suche Info
26.01.2022

Łabojko wypożyczony do AEK-u Larnaka

Jakub Łabojko, były piłkarz między innymi Śląska Wrocław, a ostatnio gracz Brescii, zmienił klub. Łabojko przez najbliższe pół roku będzie reprezentował AEK Larnaka, gdzie został wypożyczony. Zmiana otoczenia nie może specjalnie dziwić. Łabojko stracił ostatnie pół roku. Wystąpił w Serie B tylko raz. Zeszły sezon miał dużo lepszy – aż 33 mecze, i to po […]
26.01.2022
Ekstraklasa
26.01.2022

Kostadinov: Przed meczem o EURO Goran Pandev wygłosił taką przemowę, że wszyscy płakali

Jakie to uczucie być częścią historycznego sukcesu swojego narodu? O reprezentacji Macedonii Północnej porozmawialiśmy z nowym piłkarzem Piasta Gliwice. Tihomir Kostadinov wywalczył z kadrą awans na mistrzostwa Europy i pojechał na tę imprezę. Dzielenie szatni z Goranem Pandewem, rozwój futbolu w ojczyźnie i chęć postraszenia Włochów — to kilka tematów, które pomocnik poruszył w wywiadzie […]
26.01.2022
Weszło
26.01.2022

„Trener Szewczenko potrafi ewoluować w zależności od potrzeb”

Andrij Szewczenko jest obecnie głównym kandydatem na nowego selekcjonera reprezentacji Polski. O tym jakim szkoleniowcem jest 45-latek porozmawialiśmy z Markiem Marciniakiem. Jest to polski trener, specjalizujący się w analizie gry. Pracował dla Arki Gdynia, Bałtyku Gdynia i Lecha Poznań. Jako analityk programu InStat współpracował też z reprezentacjami: Belgii, Brazylii, Szwecji oraz klubami: Realem Madryt czy […]
26.01.2022
Suche Info
26.01.2022

Ściślak wypożyczony do Chojniczanki

Daniel Ściślak miał taki moment, kiedy zapowiadało się, że może okrzepnąć w lidze, a może dawać tutaj coś więcej. Prezentował się fajnie jak na młodzieżowca, może brakowało nieco stabilności formy. Niestety, ta kariera właśnie weszła w kolejny zakręt. Ściślak w sezonie 19/20 rozegrał 22 mecze, w sezonie 20/21 rozegrał 20 meczów i miał jednego gola. […]
26.01.2022
Suche Info
26.01.2022

Bąk: – Dla mnie najlepszym kandydatem jest Nawałka

Jacek Bąk udzielił wywiadu portalowi TVP Sport, w którym wypowiedział się na temat tego, kto jego zdaniem powinien być nowym selekcjonerem reprezentacji Polski. Były kapitan kadry jest za rodzimą opcją. Jacek Bąk: – Dla mnie najlepszym wyborem jest Adam Nawałka. Słyszałem też o Janie Urbanie, polskie kandydatury są zdecydowanie lepsze, niż te obcokrajowców. Nawałka zna […]
26.01.2022
Inne sporty
26.01.2022

Maraton dla Igi! Polka awansowała do półfinału Australian Open

To drugi najlepszy wynik Polki w wielkoszlemowym turnieju! Iga Świątek jest już w czwórce najlepszych zawodniczek Australian Open, a drabinka wskazuje na jedno – to wcale nie musi być koniec jej pięknej przygody w Melbourne. Już mecz Polki w czwartej rundzie – z Soraną Cîrsteą – nie był dla osób o słabych nerwach. To, co […]
26.01.2022
Prasówka
26.01.2022

PRASA. W poniedziałek Szewczenko zostanie nowym selekcjonerem reprezentacji

Dzisiaj naprawdę jest co poczytać w prasie sportowej. Wywiady z Jackiem Zielińskim, Wojciechem Cyganem czy Robertem Dadokiem. Sporo o wyborze nowego selekcjonera – Szewczenko ma zostać trenerem kadry już w poniedziałek. Poza tym trochę o Pogoni, trochę o Piaście, trochę o Urbanie. „SPORT” Stałe fragmenty i skuteczność – to ma być siła Piasta na wiosnę. […]
26.01.2022
Suche Info
25.01.2022

Barcelona planuje letnie wzmocnienia

Zdaniem dziennikarza Xaviego Camposa, który jest blisko związany z Barceloną, klub planuje wzmocnić się dwoma nowymi nabytkami. Obu celom transferowym latem kończą się umowy i będą mogli zasilić zespół za darmo. Chodzi o Francka Kessiego i Cesara Azpilicuete.  Według informacji Camposa negocjacje z Kessim są już mocno zaawansowane i jest spora szansa, że Iworyjczyk zasili […]
25.01.2022
Suche Info
25.01.2022

Oficjalnie: Anthony Martial wypożyczony do Sevilli

Dokonała się transakcja, o której spekulowano od kilku dni. Anthony Martial został wypożyczony do końca sezonu z Manchesteru United do Sevilli. Oficjalnie poinformowały o tym oba zainteresowane kluby.  Francuz od jakiegoś czasu oczekiwał przenosin z Old Trafford z uwagi na zbyt małą liczbę minut jakie mógł spędzać na boisku w barwach Czerwonych Diabłów. Manchester United […]
25.01.2022
Suche Info
25.01.2022

Senegal i Maroko meldują się w 1/4

W dzisiejszych zmaganiach w Pucharze Narodów Afryki obyło się bez niespodzianek. Będący jednym z głównych faworytów turnieju Senegal pokonał Republikę Zielonego Przylądka, a Maroko wygrało z Malawi. Zwycięzcy meldują się tym samym w ćwierćfinale turnieju.  W pierwszym dzisiejszym spotkaniu Senegalczycy mieli ułatwione zadanie ze względu na aż dwie czerwone kartki w szeregach rywali. Już w […]
25.01.2022
Suche Info
25.01.2022

Christian Eriksen trenował z Ajaksem

Duński pomocnik pozostaje bez klubu, po tym jak rozwiązał kontrakt z Interem Mediolan, przez zakaz gry we Włoszech z wszczepionym defibrylatorem. Głośno mówi się o jego powrocie do Premier League, jednak najpierw Eriksen wrócił do treningów w Holandii. W ostatnich dniach zrobiło się głośno o powrocie Duńczyka do Premier League, po tym jak ofertę za […]
25.01.2022
Australian Open
25.01.2022

Kaia Kanepi. Estońska solidność, z którą zmierzy się Iga Świątek

Nigdy nie odnosiła wielkich sukcesów, ale do ćwierćfinałów doszła już w każdym wielkoszlemowym turnieju. Dalej – ani razu. Wygrała też cztery turnieje WTA. W trakcie swojej kariery nie zgromadziła rzeszy fanów, zresztą sama specjalnie o nich nie zabiegała. Stała w cieniu, za najlepszymi zawodniczkami, które jednak zaskakująco często potrafiła ogrywać. Jej potężny serwis i forehand […]
25.01.2022
Ekstraklasa
25.01.2022

Dziewiętnasty zespół Ekstraklasy. Jak wygląda zgrupowanie polskich sędziów w Turcji?

W ostatnim czasie polscy sędziowie coraz bardziej otwierają się na świat, pokazując kulisy swojego zawodu. Pracę arbitrów możemy oglądać m.in. w serialu Canal+, ale też na żywo. Podczas zgrupowania w Turcji odwiedziliśmy sędziów, którzy przygotowują się do rundy wiosennej w Ekstraklasie i europejskich pucharach. – Czujemy się jak dziewiętnasty zespół Ekstraklasy! – mówi nam Paweł […]
25.01.2022
Suche Info
25.01.2022

Oficjalnie: Roy Hodgson menedżerem Watfordu

Dopiero wczoraj z klubem z Vicarage Road pożegnał się Claudio Ranieri, a już dzisiaj na jego miejscu został zaprezentowany Roy Hodgson. 74-latka czeka misja wydostania klubu ze strefy spadkowej i utrzymania go w Premier League.  Hodgson w ostatnich latach prowadził Crystal Palace, z którym rozstał się po zakończeniu poprzedniego sezonu. Wcześniej prowadził m.in. Liverpool, West […]
25.01.2022
Suche Info
25.01.2022

Diego Costa wyląduje w Serie A?

Brazylijski napastnik na początku stycznia rozwiązał kontrakt z Atletico Mineiro i pozostaje bez klubu. Jego sytuacji bacznie przyglądają się europejskie kluby. 33-latek nie jest już tym samym napastnikiem co kilka lat temu, ale wciąż jest to zawodnik z ogromnym doświadczeniem.  Dzisiaj dziennikarze Il Mattino poinformowali, że były gwiazdor Chelsea i Atletico Madryt dogaduje się z […]
25.01.2022
Inne sporty
25.01.2022

Zrujnowana kariera, niekończąca się sława. Tonya Harding i pozostałości po największym skandalu w łyżwiarstwie

Tonya Harding miała potencjał, żeby być wybitną łyżwiarką. Ale nią nie została, albo przynajmniej nie osiągnęła tyle, ile mogła. Niewielu podziwia ją za same wyniki sportowe, niewielu też wierzy w jej moralność. Mimo tego Amerykanka, bohaterka skandalu z 1994 roku, poniekąd stała się ikoną i w oczach niektórych jest nią do dziś. Tonya była bohaterką […]
25.01.2022