post

Opublikowane 21.11.2021 10:08 przez

Paweł Paczul

– Nie jestem zaskoczony tym, co się teraz dzieje, że dobrze gram – zawsze wierzyłem w siebie – mówi Kacper Śpiewak, który zadebiutował w kadrze U21 i zaliczył dwie bramki z Łotwą, a też coraz lepiej radzi sobie w Ekstraklasie. Zapraszamy na rozmowę z piłkarzem Termaliki Bruk-Bet Nieciecza.

Mam wrażenie, że jesteś podobny w stylu gry do Bartosza Białka. To znaczy silny, umiejący grać tyłem do bramki, wszędobylski. Zgodzisz się?

Mamy tego samego menadżera i jak zaczynałem tę współpracę, to też było wspomniane, że mamy podobną charakterystykę. I też sądzę, że jakieś punkty wspólne by się znalazły.

Na przykład niedawno rywalizowałeś z Petraskiem i trzymałeś się na nogach.

Ogólnie dobrze się czuję w grze tyłem do bramki. Myślę, że potrafię dobrze to robić. Też jak wychodzę na boisko, to nie mam kompleksów – czy to będzie Petrasek, czy ktokolwiek inny, to wiem, że ja też jestem silny i mogę spokojnie rywalizować.

Trener Lewandowski też każe ci szukać miejsca na boisku i nie tylko dostawiać szuflę, czy to bardziej twój styl?

Lubię grać kombinacyjnie, z klepki. Ale trener też wymaga od nas biegania na prostopadłe piłki, ścigania się przy podaniach po linii. Trochę więc tego i tego – to mój styl, ale też trener oczekuje takiej gry.

Był stresik przy powołaniu do młodzieżówki?

Nie. Byłem mega szczęśliwy i zaskoczony, bo powołania były wcześniej, dopiero potem zostałem dowołany. Pozytywna informacja. Zadzwonił do mnie trener Lewandowski i powiedział, że zaraz będzie telefon, że zostanę powołany i bardzo się ucieszyłem. Miałem myśl w głowie, żeby jechać i zrobić dobrą robotę.

Zrobiłeś?

Super zgrupowanie dla całej kadry, bo nie wiem, czy kiedykolwiek jakakolwiek polska drużyna wygrała z Niemcami 4:0 na wyjeździe. Fajnie, że zagrałem w tym meczu, bo przed nim nie byłem przekonany, że tak będzie. Chciałem wejść, ale gdyby tak się nie stało, nie byłbym zdziwiony – w końcu byłem pierwszy raz na zgrupowaniu. Trener nie znał mnie aż tak dobrze, ale fajnie, że dostałem szansę i sądzę, że zaprezentowałem się nieźle. Tak więc na plus.

Było napięcie przed meczem? Bo w przypadku porażki byłoby po Euro.

Było czuć, że to ważny mecz i od początku zgrupowania trener nas do tego przygotowywał – ale i podkreślał, że jesteśmy dobrą drużyną i jeżeli będziemy skoncentrowani, to jesteśmy w stanie wygrać. Tak też się stało. I nie sądzę, że oni nas zlekceważyli, tylko nie spodziewali się aż takiego wysokiego podejścia z naszej strony. Wiadomo, jakie mają umiejętności, kulturę gry. Większość drużyn szukałaby cofnięcia się i przesuwania, a my pressowaliśmy, szczególnie w pierwszej połowie. Potem nas zepchnęli, ale tak ustawiliśmy mecz, że mogliśmy sobie na to pozwolić.

ŚPIEWAK, KTÓRY GRA JAK Z NUT. SYLWETKA NAPASTNIKA BRUK-BET TERMALIKI

Jak ocenisz jakość Niemców z boiska?

Mega dobra drużyna. Fajnie operują piłką, samo to, że grając jednego mniej, potrafili kreować sytuacje… Wiele mówi. Potem mieliśmy analizę i dostrzegaliśmy te detale: przyjmowali piłkę kierunkowo, podania były celne, mocne. Małe rzeczy, dla postronnego niezbyt ważne, a robią różnicę. Ale jak się dostaje trzy gongi w kwadrans, to trudno się podnieść.

Niemcy U21 znaczyliby coś w Ekstraklasie?

Ciekawe pytanie. Daliby sobie radę. Nie chcę mówić o miejscu, ale ogarnęliby ten temat.

Było świętowanie, czy od razu skupienie na Łotwie?

Było, wiadomo, że po takim meczu można chwilę się pocieszyć. Natomiast trener mówił: fajnie, że wygraliśmy, ale jeśli nie zrobimy trzech punktów z Łotwą, to nie będzie miało znaczenia.

Dla ciebie to zgrupowanie fajnie się ułożyło, bo gdyby tam było na styku, to nie wiadomo, czy byś zagrał, a w drugim spotkaniu uraz złapał Benedyczak.

Mogło to się inaczej ułożyć, ale dla mnie ułożyło się dobrze. W spotkaniu z Niemcami trzeba było piłkę utrzymać wyżej, więc dostałem szansę i nieźle się zaprezentowałem. Jeśli chodzi o Łotwę, to szkoda urazu Benedyczaka, natomiast to oznaczało więcej minut dla mnie na boisku i super, że udało się zaliczyć dwie bramki.

I chyba czułeś się chyba jak ryba w wodzie? Można pograć z Kamińskim, Kozłowskim, Zalewskim.

Tak, fajnie się czułem. Po nich widać dużą jakość.

Zaskoczyła cię czymś Ekstraklasa?

Gra mi się tu lepiej niż w pierwszej lidze. Na zapleczu graliśmy kombinacyjnie i okej, to jest fajne, ale jak rywal się cofnął, jeszcze przy gorszej murawie, to trudno było coś zrobić. W Ekstraklasie jest większa kultura gry i jest więcej miejsca.

Tyle że macie problem z wynikami.

Szkoda, bo wszyscy mówią, że gra jest lepsza niż wyniki. Ale teraz zrobiliśmy w dwóch meczach cztery punkty i mamy ważny mecz z Górnikiem Łęczna. Fajnie byłoby zapunktować. Myślę, że uczymy się tej Ekstraklasy. Dobrze wyglądaliśmy, ale jakbyśmy zapominali, że tutaj trzeba zdobywać oczka. Jednak to chyba ruszyło i do końca rundy powinniśmy nazbierać trochę punktów, bo zasługujemy na to, by być wyżej w tabeli niż jesteśmy.

Brakowało wam doświadczenia? Z drugiej strony macie doświadczonych piłkarzy – Loska, Budziłek, Wlazło, Stefanik, Hlousek, Gergel.

No tak, oni grali w Ekstraklasie, ale były mecze, kiedy wychodziło 5-6 zawodników, którzy mieli kilka występów na tym poziomie, albo nie mieli wcale. Tutaj bardziej chodzi o drużynowe doświadczenie, żebyśmy my wszyscy się przyzwyczaili do tego poziomu i robili więcej punktów.

Było w pewnym momencie nerwowo w klubie?

Nie wiem, jakie były myśli u góry i nie chciałbym się do tego odnosić. Nie punktowaliśmy przez kilka meczów z rzędu, ale wyszliśmy na prostą.

Trudno było ci podjąć decyzję o przenosinach do Bruk-Betu?

Podobało mi się to, że w Niecieczy byli mocno zdeterminowani na ten transfer. Jak zacząłem dobrze grać w drugiej lidze, to kilkukrotnie dzwonił do mnie dyrektor sportowy i było widać, że im mega zależy. Przyjechałem tutaj, zobaczyłem jak klub wygląda od środka, szybko się dogadaliśmy. Mogłem czekać na oferty z Ekstraklasy, ale podjąłem taką decyzję i nie żałuję.

Trudno jest się wybić ze Stalowej Woli, bo to nie jest oczywisty punkt na piłkarskiej mapie Polski?

To jest poziom centralny i jak się jest młodzieżowcem, napastnikiem, który strzela bramki, to zostanie się zauważonym.

HLOUSEK: TĘSKNIŁEM ZA EKSTRAKLASĄ

A sama Stal to dobre miejsce do rozwoju?

Jest bardzo fajne zaplecze w Stalowej Woli, ale nie określałbym, czy dane miejsce jest dobre lub złe. Wiele zależy od tego, na jakich ludzi trafisz, na jakich trenerów. Czy ktoś da ci szansę, czy będziesz wtedy w dobrej dyspozycji. A samo miejsce – nie ma większego znaczenia.

I ty trafiałeś na dobrych trenerów?

Trener Szydełko jest dobrym szkoleniowcem i dużo mi pomagał, na pewno mu dziękuje za to. Zacząłem grać na wiosnę po pandemii.

A był czas, że byłeś stoperem.

Czekałem na to pytanie! Tak, był taki okres – dwa lata, może więcej, kiedy próbowano mnie jako środkowego obrońcę. Nie czułem się tam dobrze i nie wiem, dlaczego tam występowałem. Takie były wtedy jednak decyzje, starałem się dostosować. Ale gdyby ktoś mnie wtedy zapytał, czy dałbym sobie radę w ataku, to powiedziałbym, że tak. Nie jestem zaskoczony tym, co się teraz dzieje, że dobrze gram – zawsze wierzyłem w siebie.

Jesteś wysoki, ale bez przesady – nie masz powyżej 190 centymetrów.

Gdy przychodziłem do Stali, kiedy miałem 10 czy 11 lat, to zawsze grałem w ofensywie. Jako napastnik. W podkarpackiej lidze nie jest trudno się wyróżniać i jeśli ktoś to robi, to daje się go do środka pola, bo to najważniejsza pozycja. Dlatego zacząłem grać w środku pomocy. Następnie, gdy centymetrów trochę przybyło i stałem się mniej mobilny, to była decyzja – albo idę niżej, albo wyżej. Stwierdzono, że idę niżej. No i grałem na stoperze, ale były takie sytuacje, że ja w czterech-pięciu meczach z rzędu strzelałem bramkę. Od zawsze miałem instynkt ofensywny, nie byłem wychowywany w sztywnych ramach akademii. Byłem z tego pokolenia, że spędzałem całe dnie na podwórku. Mieszkałem naprzeciwko stadionu miejscowej drużyny, pochodzę z małej miejscowości – 20 kilometrów od Stalowej Woli – i chodziłem na ten obiekt. Dlatego nie trenowałem, nie wiem, wybić głową. Tylko strzelałem, dryblowałem i tak dalej. Myślę, że dzięki tamtemu okresowi nie mam problemu z piłką przy nodze.

Buntowałeś się, grając na stoperze?

Próbowałem, ale był moment, że naprawdę dobrze wyglądałem i jako 16-17 latek trenowałem z pierwszym zespołem, grałem w sparingach, byłem przymierzany, żeby grać w drugiej lidze. Ale byłem taki, że za bardzo też kombinowałem – kiwałem w szesnastce, robiłem zakosy i to samo świadczy o tym, że nie byłem obrońcą. Moje miejsce na boisku jest tam, gdzie teraz występuje.

Przepis o młodzieżowcu pomógł ci w karierze czy grałbyś nawet, gdyby go nie było?

Wiadomo, że ta zasada niektórym pomaga i były takie mecze w mojej przygodzie, że grałem, bo istnieje ten przepis. Ale teraz nie czuję się od nikogo gorszy i nawet gdybym nie miał „eMki”, to dałbym sobie radę.

Gdyby ciebie to nie dotyczyło, to jakbyś ocenił ten przepis?

Myślę, że to jest dobry pomysł.

Masz konkretny pomysł na swoją karierę?

Nie myślę o tym, co będzie dalej. Chcę w każdym meczu udowadniać swoją wartość i zobaczymy, co się z tego urodzi.

CZYTAJ TAKŻE:

Inne sporty
29.11.2021

„Będą grać w tenisa”. Jak Richard Williams doprowadził na szczyt Venus oraz Serenę?

Wychował się w czasach, kiedy potyczki na tle rasowym były na porządku dziennym. Wracał do domu z metalowym kołkiem wbitym w nogę, przeżył śmierć kumpla, który został zamordowany przez Ku Klux Klan. Lata później zostawił swoją rodzinę, żonę i piątkę dzieci. A potem uznał, że jego kolejne córki zostaną tenisistkami. Miał plan, który zrealizował w […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Jak można wpychać Jorginho do dyskusji o Złotej Piłce?

Jakim cudem, jako ludzkość, dopuściliśmy do sytuacji, w której Google na hasło „Jorginho Ballon d’Or” wyrzuca ponad dwa miliony haseł w niewiele ponad pół sekundy? Plebiscyt Złotej Piłki co roku dostarcza mnóstwo kontrowersji, nie ma przecież jednego żelaznego kryterium oceny, każdy może zaproponować swojego kandydata. Wojciech Kowalczyk może typować Kamila Grosickiego i nikt mu tego […]
29.11.2021
Formuła 1
29.11.2021

Zmarł sir Frank Williams. Jak stał się legendą Formuły 1?

Sir Frank Williams w Formule 1 był obecny już od końca lat sześćdziesiątych. Przeżył w tym sporcie wszystko – od wielkich triumfów, po ogromne rozczarowania. Bolidami sygnowanymi jego nazwiskiem jeździli najlepsi kierowcy w historii, tacy jak Alain Prost, Nigel Mansell czy Ayrton Senna. Choć ten ostatni zaledwie przez kilka miesięcy, a z jego śmiercią Williams […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Najlepszy piłkarz za żelazną kurtyną, który wygrał „Złotą Piłkę”

Ołeh Błochin to legenda radzieckiego futbolu oraz ikona Dynama Kijów. Ukraiński magik, który potrafił jednocześnie mijać swoich rywali jak tyczki, biegać z szybkością najlepszych sprinterów na świecie i strzelać masę goli przez wiele sezonów. Mógł zostać najdroższym piłkarzem na świecie, chciał go Real Madryt. Transfer zablokował ZSRR, a postawienie się rządowi zagrażało jego rodzinie. Franz […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Jak jeden mecz zaważył o losach Złotej Piłki – Michael Owen kontra Raul

Anglia i Złota Piłka to nie są kwestie, które regularnie idą ze sobą w parze. Chociaż sir Stanley Matthews był pierwszym, który otrzymał takie wyróżnienie, wyspiarze nie doczekali się wielu jego następców. To wyjątkowe wyróżnienie padało co prawda łupem Bobby’ego Charltona oraz Kevina Keegana, ale Anglicy ostatnią Złotą Piłkę przywieźli do ojczyzny równe dwadzieścia lat […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Zawada: – Na kwarantannie trener przez okno pokazywał mi ćwiczenia

– Moje kolana były zaskoczone treningami. Jak byłem na kwarantannie, przychodził do mnie trener i przez okno pokazywał, że mam skakać na skakance. Potem bez przygotowania wrzucili mnie w mecze, tu się nie podlewa boisk i one są twarde, więc szok dla organizmu. Tutaj się w ogóle bardzo dużo skacze, są treningi, które polegają tylko […]
29.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
25.11.2021

Legia strzeli, ale przegra. Ile można zarobić na takim scenariuszu?

Entuzjazm związany z grą Legii Warszawa w Lidze Europy z wiadomych względów trochę uleciał, choć ciągle warto go jeszcze wykrzesać. Wyniki w grupie, do której trafił polski zespół, układają się w ten sposób, że wciąż zdarzyć może się naprawdę wiele, o ile oczywiście mistrz Polski postanowi zrobić sobie jakiś urlop od przegrywania. Dziś rywalem ekipy […]
25.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
23.11.2021

Postaw stówę na faworytów, zgarnij trzy i pół. Albo odzyskaj połowę

Faza grupowa Ligi Mistrzów wchodzi w kluczowy okres – niebawem dowiemy się, kto będzie grał w Champions League również na wiosnę. A gdy margines na ewentualne błędy jest coraz mniejszy, warto spojrzeć na mecze również pod kątem potencjalnego zarobku. Dzisiaj wraz z Fuksiarzem przygotowaliśmy, przynajmniej tak nam się wydaje, dość bezpieczną propozycję. A 341 złotych […]
23.11.2021
Weszło
22.11.2021

Cashback na otarcie łez. Fuksiarz zwiększa zwroty na wasze konta!

Pewnie niejednokrotnie po wtopionym kuponie myśleliście „eeee, cholerne Napoli, mogliby oddać chociaż część stawki”. W Fuksiarzu niekoniecznie Napoli oddaje wam część postawionych pieniędzy. Ale kasa w ramach Cashbacku wraca na wasze konto. Od teraz tej kasy jest więcej – od 7 do 12% postawionych pieniędzy! Co to oznacza? W Fuksiarzu macie teraz jeszcze miększe lądowanie. […]
22.11.2021
Tokio
21.11.2021

Chwalmy Early Payout, bo jest dobry. A na co stawiać w meczu Górnika z Legią?

Znacie takie fajne rozwiązanie jak Early Payout? Pewnie już znacie, ale jeśli nie, to wytłumaczymy – jeśli któraś drużyna w meczu prowadzi już 2:0, to Fuksiarz.pl uznaje kupon za rozliczony. Później drużyna przegrywająca może odrobić straty i np. zremisować, wówczas kupon wchodzi i tym, którzy obstawili zwycięstwo zespołu wygrywającego i tym, którzy obstawili remis. Dokładnie […]
21.11.2021
Weszło
19.11.2021

Ekstraklasa, Milan i Szkocja. Czy ze stówki zrobimy pięć tysięcy?

A dajcie spokój z tymi przerwami reprezentacyjnymi. Więcej nerwów z tego niż faktycznej frajdy. Wraca Ekstraklasa, wraca typowanie lig zagranicznych. Dzisiaj zebraliśmy pięć zdarzeń, które są całkiem realne z uwagi na ostatnią formę wybranych zespołów. Przy odrobinie fartu w Fuksiarzu ze stówki można zrobić ponad pięć tysięcy – o ile proponowane przez nas zdarzenia wejdą. […]
19.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
15.11.2021

Pięć stówek ze stówki. Dziś stawiamy na Danię, Włochy i gole w meczu Polski

Przed nami kolejny bardzo fajny dzień z eliminacjami do mistrzostw świata. Daniem głównym jest rzecz jasna mecz reprezentacji Polski z Węgrami, ale prócz niego też znajdzie się kilka smakowitych kąsków. Mówimy o pozycjach i do oglądania, i do obstawiania. Dzisiaj próbujemy ze stówki zrobić pięć, oczywiście u naszych kumpli z Fuksiarza.  A w przypadku nowych […]
15.11.2021
Inne sporty
29.11.2021

„Będą grać w tenisa”. Jak Richard Williams doprowadził na szczyt Venus oraz Serenę?

Wychował się w czasach, kiedy potyczki na tle rasowym były na porządku dziennym. Wracał do domu z metalowym kołkiem wbitym w nogę, przeżył śmierć kumpla, który został zamordowany przez Ku Klux Klan. Lata później zostawił swoją rodzinę, żonę i piątkę dzieci. A potem uznał, że jego kolejne córki zostaną tenisistkami. Miał plan, który zrealizował w […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Jak można wpychać Jorginho do dyskusji o Złotej Piłce?

Jakim cudem, jako ludzkość, dopuściliśmy do sytuacji, w której Google na hasło „Jorginho Ballon d’Or” wyrzuca ponad dwa miliony haseł w niewiele ponad pół sekundy? Plebiscyt Złotej Piłki co roku dostarcza mnóstwo kontrowersji, nie ma przecież jednego żelaznego kryterium oceny, każdy może zaproponować swojego kandydata. Wojciech Kowalczyk może typować Kamila Grosickiego i nikt mu tego […]
29.11.2021
Formuła 1
29.11.2021

Zmarł sir Frank Williams. Jak stał się legendą Formuły 1?

Sir Frank Williams w Formule 1 był obecny już od końca lat sześćdziesiątych. Przeżył w tym sporcie wszystko – od wielkich triumfów, po ogromne rozczarowania. Bolidami sygnowanymi jego nazwiskiem jeździli najlepsi kierowcy w historii, tacy jak Alain Prost, Nigel Mansell czy Ayrton Senna. Choć ten ostatni zaledwie przez kilka miesięcy, a z jego śmiercią Williams […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Najlepszy piłkarz za żelazną kurtyną, który wygrał „Złotą Piłkę”

Ołeh Błochin to legenda radzieckiego futbolu oraz ikona Dynama Kijów. Ukraiński magik, który potrafił jednocześnie mijać swoich rywali jak tyczki, biegać z szybkością najlepszych sprinterów na świecie i strzelać masę goli przez wiele sezonów. Mógł zostać najdroższym piłkarzem na świecie, chciał go Real Madryt. Transfer zablokował ZSRR, a postawienie się rządowi zagrażało jego rodzinie. Franz […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Jak jeden mecz zaważył o losach Złotej Piłki – Michael Owen kontra Raul

Anglia i Złota Piłka to nie są kwestie, które regularnie idą ze sobą w parze. Chociaż sir Stanley Matthews był pierwszym, który otrzymał takie wyróżnienie, wyspiarze nie doczekali się wielu jego następców. To wyjątkowe wyróżnienie padało co prawda łupem Bobby’ego Charltona oraz Kevina Keegana, ale Anglicy ostatnią Złotą Piłkę przywieźli do ojczyzny równe dwadzieścia lat […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Zawada: – Na kwarantannie trener przez okno pokazywał mi ćwiczenia

– Moje kolana były zaskoczone treningami. Jak byłem na kwarantannie, przychodził do mnie trener i przez okno pokazywał, że mam skakać na skakance. Potem bez przygotowania wrzucili mnie w mecze, tu się nie podlewa boisk i one są twarde, więc szok dla organizmu. Tutaj się w ogóle bardzo dużo skacze, są treningi, które polegają tylko […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Zawada: – Na kwarantannie trener przez okno pokazywał mi ćwiczenia

– Moje kolana były zaskoczone treningami. Jak byłem na kwarantannie, przychodził do mnie trener i przez okno pokazywał, że mam skakać na skakance. Potem bez przygotowania wrzucili mnie w mecze, tu się nie podlewa boisk i one są twarde, więc szok dla organizmu. Tutaj się w ogóle bardzo dużo skacze, są treningi, które polegają tylko […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Boniek: – Messi nie powinien być nawet w trójce Złotej Piłki

– Leo Messi nie powinien być nawet w trójce Złotej Piłki, bo nie zrobił w tym roku nic, żeby tam się znaleźć – mówił na antenie Kanału Sportowego były prezes PZPN-u, Zbigniew Boniek. Zapraszamy na zapis rozmowy. Teraz Rosja, potem Czechy lub Szwecja i mundial? O futbolu można dużo rozmawiać, ale wyjść na boisko to […]
29.11.2021
Weszło
21.11.2021

LIGA MINUS OD 20! WRACA KOWAL!

WRACA KOWAL DO LIGI MINUS. To jest informacja tygodnia. A że mamy o czym gadać, to odpalajcie program!
21.11.2021
Weszło
21.11.2021

Jakość zmienników zdecydowała. Pogoń ogrywa Śląsk

Ostrzyliśmy sobie zęby na starcie Pogoni ze Śląskiem, bo spokojnie można było nazywać ten mecz hitem kolejki. Z jednej strony Pogoń, która – wydaje się – jest na drodze do ustabilizowania formy, z drugiej Śląsk, zespół znów – nazwijmy to – labilny, raz wygra, raz nie, ale zazwyczaj dostarczy emocji. I co? I nie zawiedliśmy […]
21.11.2021
Weszło
21.11.2021

Śpiewak: – Nie jestem zaskoczony tym, że dobrze gram

– Nie jestem zaskoczony tym, co się teraz dzieje, że dobrze gram – zawsze wierzyłem w siebie – mówi Kacper Śpiewak, który zadebiutował w kadrze U21 i zaliczył dwie bramki z Łotwą, a też coraz lepiej radzi sobie w Ekstraklasie. Zapraszamy na rozmowę z piłkarzem Termaliki Bruk-Bet Nieciecza. Mam wrażenie, że jesteś podobny w stylu […]
21.11.2021
Weszło
20.11.2021

MECZYCHO W MIELCU! Stal remisuje z Lechią!

Mieliśmy czutkę, że spotkanie Stali z Lechią może być naprawdę ciekawym widowiskiem. No bo z jednej strony Stal, która jest pozytywnym bohaterem tego sezonu i nie przegrywa od września, z drugiej Lechia, która nawet jeśli ma lekką zadyszkę, to i tak punktuje za trzy, rozstrzygając mecze z Wartą i Zagłębia w końcówce. Nos potrafi nas […]
20.11.2021
Liczba komentarzy: 2
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zawisza Czarnecki
Zawisza Czarnecki (@zawisza-czarnecki)
8 dni temu

Czy możemy już mówić o polskiej szkole dziewiątek? :-]

San Wrzawy
San Wrzawy
8 dni temu

Brawo Kacper
San Wrzawy pamieta

Suche Info
29.11.2021

Neymar, Kane, Bruno Fernandes. Złota Piłka: miejsca 11-30

Coraz bliżej gali wielkiego finału „Złotej Piłki„. W ostatnich godzinach „France Football” przedstawiało nam kolejno zawodników, którzy w tegorocznym plebiscycie uplasowali się na odległych miejscach. Kto nie załapał się nawet do TOP 10? Mistrz Europy z 2020 roku – Leonardo Bonucci, gwiazda PSG – Neymar czy liderzy Manchesteru United (Bruno Fernandes) i Manchesteru City (Ruben […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Golański o zwolnieniu trenera: Wyniki były słabe, to także moja wina

Korona Kielce rozstała się z trenerem Dominikiem Nowakiem. Pierwszoligowiec przez moment był nawet liderem zaplecza Ekstraklasy, ale w ostatnich 10 spotkaniach punktował tak źle, że za ten okres Korona znalazłaby się w strefie spadkowej. Podczas konferencji prasowej powody zmiany wyjaśnił Paweł Golański, dyrektor sportowy klubu. Posada trenera Nowaka chwiała się już od dłuższego czasu. Szalę […]
29.11.2021
Inne sporty
29.11.2021

„Będą grać w tenisa”. Jak Richard Williams doprowadził na szczyt Venus oraz Serenę?

Wychował się w czasach, kiedy potyczki na tle rasowym były na porządku dziennym. Wracał do domu z metalowym kołkiem wbitym w nogę, przeżył śmierć kumpla, który został zamordowany przez Ku Klux Klan. Lata później zostawił swoją rodzinę, żonę i piątkę dzieci. A potem uznał, że jego kolejne córki zostaną tenisistkami. Miał plan, który zrealizował w […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Jak można wpychać Jorginho do dyskusji o Złotej Piłce?

Jakim cudem, jako ludzkość, dopuściliśmy do sytuacji, w której Google na hasło „Jorginho Ballon d’Or” wyrzuca ponad dwa miliony haseł w niewiele ponad pół sekundy? Plebiscyt Złotej Piłki co roku dostarcza mnóstwo kontrowersji, nie ma przecież jednego żelaznego kryterium oceny, każdy może zaproponować swojego kandydata. Wojciech Kowalczyk może typować Kamila Grosickiego i nikt mu tego […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Nowe nagrody i pierwsze nazwiska – France Football odkrywa karty

Do wielkiej gali France Football i przyznania „Złotej Piłki” zostało jeszcze kilka godzin, ale w Paryżu już sporo się dzieje. Rozpoczęła się prezentacja wyników głosowania, dzięki której poznamy tych zawodników, którzy zamykają tegoroczną klasyfikację. Ogłoszono też powstanie dwóch nowych nagród. Przypomnijmy, że w plebiscycie „France Football” nominowanych jest 30 zawodników z całego świata. Prezentację wyników […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Kontuzjowany Neymar ruszył w balet

Neymar postanowił uczcić andrzejkowy weekend zgodnie z tradycją. Brazylijczyk w meczu z Saint-Etienne doznał kontuzji, która wyklucza go z gry minimum do końca roku. Pod koniec spotkania opuścił murawę na noszach, a potem o kulach wychodził ze stadionu. Niedługo później w sieci pojawiły się jego zdjęcia z imprezy. Piłkarz PSG doznał urazu kostki w 88. […]
29.11.2021
Formuła 1
29.11.2021

Zmarł sir Frank Williams. Jak stał się legendą Formuły 1?

Sir Frank Williams w Formule 1 był obecny już od końca lat sześćdziesiątych. Przeżył w tym sporcie wszystko – od wielkich triumfów, po ogromne rozczarowania. Bolidami sygnowanymi jego nazwiskiem jeździli najlepsi kierowcy w historii, tacy jak Alain Prost, Nigel Mansell czy Ayrton Senna. Choć ten ostatni zaledwie przez kilka miesięcy, a z jego śmiercią Williams […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Przybył poprowadzi mecz Rakowa (obsada sędziowska)

PZPN opublikował obsadę sędziowską na mecze 1/8 Pucharu Polski. Z przydzielonego arbitra raczej nie cieszą się w Częstochowie, bowiem Raków wcześniej miał na pieńku z Jarosławem Przybyłem.  To właśnie ten arbiter posędziuje mecz obrońcy trofeum z Bruk-Bet Termaliką Nieciecza. Przypomnijmy, że w marcu Marek Papszun bardzo niepochlebnie wypowiadał się o pracy sędziego z Kluczborka. Po […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Nowe nazwisko na karuzeli – Kurdziel przejął GKS Jastrzębie

Blisko dwa tygodnie temu pracę w GKS-ie Jastrzębie stracił Jacek Trzeciak, a dziś poznaliśmy jego następcę. Chyba możemy mówić o lekkiej niespodziance, bowiem pierwszoligowca poprowadzi Grzegorz Kurdziel.  Oczywiście jest to postać powszechnie znana w środowisku – sęk w tym, że nie z pracy w roli pierwszego trenera. W przeszłości Kurdziel był bramkarzem, na poziomie Ekstraklasy […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Najlepszy piłkarz za żelazną kurtyną, który wygrał „Złotą Piłkę”

Ołeh Błochin to legenda radzieckiego futbolu oraz ikona Dynama Kijów. Ukraiński magik, który potrafił jednocześnie mijać swoich rywali jak tyczki, biegać z szybkością najlepszych sprinterów na świecie i strzelać masę goli przez wiele sezonów. Mógł zostać najdroższym piłkarzem na świecie, chciał go Real Madryt. Transfer zablokował ZSRR, a postawienie się rządowi zagrażało jego rodzinie. Franz […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Jak jeden mecz zaważył o losach Złotej Piłki – Michael Owen kontra Raul

Anglia i Złota Piłka to nie są kwestie, które regularnie idą ze sobą w parze. Chociaż sir Stanley Matthews był pierwszym, który otrzymał takie wyróżnienie, wyspiarze nie doczekali się wielu jego następców. To wyjątkowe wyróżnienie padało co prawda łupem Bobby’ego Charltona oraz Kevina Keegana, ale Anglicy ostatnią Złotą Piłkę przywieźli do ojczyzny równe dwadzieścia lat […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Koronawirus w Piaście Gliwice, mecz z Górnikiem przełożony

Koronawirus ciągle nie odpuszcza również, gdy mówimy o polskiej piłce. Dziś Polski Związek Piłki Nożnej ogłosił, że trzeba z jego powodu przełożyć spotkanie Pucharu Polski.  Konkretnie z powodu potwierdzonych przypadków zakażeń w ekipie Piasta Gliwice. Jutro podopieczni Waldemara Fornalika mieli zmierzyć się z Górnikiem Zabrze, ale do meczu nie dojdzie. Nowy termin rozegrania spotkania nie […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Były piłkarz Wisły Kraków najlepszym strzelcem na Litwie

Pamiętacie Hugo Videmonta? Macie prawo odpowiedzieć, że nie, wszak Francuz tylko przemknął przez naszą Ekstraklasę. W sezonie 2017/18 rozegrał osiem meczów w Wiśle Kraków. Niby zanotował trzy asysty, co nie wygląda źle, ale bardziej dał się zapamiętać przez to, że publicznie upomniał się o swoje pieniądze, z których wypłatą miała problem Biała Gwiazda i tym […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Zawada: – Na kwarantannie trener przez okno pokazywał mi ćwiczenia

– Moje kolana były zaskoczone treningami. Jak byłem na kwarantannie, przychodził do mnie trener i przez okno pokazywał, że mam skakać na skakance. Potem bez przygotowania wrzucili mnie w mecze, tu się nie podlewa boisk i one są twarde, więc szok dla organizmu. Tutaj się w ogóle bardzo dużo skacze, są treningi, które polegają tylko […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

OFICJALNIE: Rangnick trenerem United

Manchester United wczoraj dość niespodziewanie zremisował z Chelsea na Stamford Bridge, a dziś ogłosił nazwisko trenera, który przejmie zespół. Zgodnie z zapowiedziami mediów będzie to Ralf Rangnick.  63-letni Niemiec zastąpił na stanowisku Ole Gunnara Solskjaera, który pracę stracił tydzień temu po serii niezadowalających wyników. Gwoździem do trumny Norwega była porażka 1-4 z Watfordem. W meczu Ligi […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Podolski i Grosicki wreszcie na miarę oczekiwań | Kozacy i badziewiacy

Kamil Grosicki i Lukas Podolski – te dwa nazwiska były bodaj najgłośniejszymi, jakie trafiły ostatnio do Ekstraklasy. Obaj jednak, delikatnie mówiąc, wejścia mieli umiarkowane. Co prawda były i przebłyski, ale chyba dopiero w miniony weekend zagrali tak, że nikt nie mógłby w ich dyspozycję wbić szpilki. Podolski stemplował wszystkie akcje Górnika i strzelił fantastyczną bramkę, […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Piątek ma nowego trenera. Już 11. po wyjeździe!

Krzysztofowi Piątkowi nie jest dane zaznać stabilizacji po wyjeździe z Ekstraklasy. Hertha BSC właśnie zwolniła Pala Dardaia i zatrudniła w jego miejsce Tayfuna Korkuta, co oznacza, że napastnik reprezentacji Polski będzie współpracował już z 11. trenerem w trakcie swych zagranicznych wojaży, które trwają 3,5 roku.  Dardai był trenerem berlińskiego zespołu od stycznia. Zwolnienie poprzedziła seria […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Boniek: – Messi nie powinien być nawet w trójce Złotej Piłki

– Leo Messi nie powinien być nawet w trójce Złotej Piłki, bo nie zrobił w tym roku nic, żeby tam się znaleźć – mówił na antenie Kanału Sportowego były prezes PZPN-u, Zbigniew Boniek. Zapraszamy na zapis rozmowy. Teraz Rosja, potem Czechy lub Szwecja i mundial? O futbolu można dużo rozmawiać, ale wyjść na boisko to […]
29.11.2021