post

Opublikowane 11.11.2021 10:47 przez

Jan Mazurek

W stronę polsko-białoruskiej granicy spogląda cały kraj i cały kontynent. Spoglądają też ludzie związani z Pograniczem Kuźnica, Orłem Międzyrzecz, Czarnymi Żagań, Twardym Świętoszów, Lechem Sulechów, Piastem Czerwieńsk i nie tylko. Wytrzeszczasz oczy? Marszczysz brwi? Dziwisz się? Nie powinieneś. 

„Lech Sulechów wysłał na granicę dwunastu zawodników. To są żołnierze, to jest ich zawód, w piłkę grają amatorsko. Otrzymali rozkaz, pojechali na wschód”

„Jestem byłym żołnierzem, kontaktowałem się z jednostką i usłyszałem, że będzie rotacja. Niestety, tej rotacji nie ma, z jakich powodów: nie wiem. Być może jest to związane z coraz większą eskalacją problemu na granicy polsko-białoruskiej”

„Piłkarzy-żołnierzy na pewno nie będzie do końca rundy, a co będzie dalej? Chodziły nawet takie słuchy, że mogą przetrzymać ich do czterech miesięcy”.

Polska piłka nie jest wolna od trosk prozy życia.

Obrazek z granicy

Kuźnica Białostocka. Przygraniczna podlaska ulicówka. Jedna ze stu osiemdziesięciu trzech miejscowości objętych decyzją sejmu o wprowadzeniu stanu wyjątkowego. We wrześniu – na trzydzieści dni. W październiku – na kolejne sześćdziesiąt. Stan wyjątkowy to stan wyjątkowy, okres nadzwyczajny. Wprowadzenie go powoduje ograniczenie praw i swobód obywatelskich. Paraliż normalności – zamrożenie części aktywności społecznych, zakaz organizowania imprez masowych, zakaz zgromadzeń, obowiązek posiadania przy sobie dokumentów potwierdzających tożsamość. Także: brak wstępu dla dziennikarzy. Efekt: ograniczony przepływ informacji.

Jedynym źródłem wiadomości z granicy są rządowe i wojskowe komunikaty. Punkt kamerowy Kuźnica, IC Białystok, wyjazd z Rzeczpospolitej Polski, droga nr 19, przejście graniczne – zielone tło, komunikat: „z przyczyn technicznych podgląd jest niedostępny”.

Rzeczniczka podlaskiej Straży Granicznej informuje, że na granicy polsko-białoruskiej znajduje się grupa około czterech tysięcy migrantów z krajów Bliskiego Wschodu i z Afryki. Wszyscy próbują przedostać się z Białorusi do Polski. Duża część z nich gromadzi się nieopodal przejścia granicznego w Kuźnicy. Państwa członkowskie Unii Europejskiej twierdzą, że to eskalacja konfliktu między UE a Białorusią i cyniczna politycznie reakcja Alaksandra Łukaszenki na nałożenie sankcji na jego kraj po ubiegłorocznych wyborach. W 2021 roku białoruskie władze uruchomiły kanał przerzutu migrantów na teren Unii Europejskiej – na Łotwę, na Litwę i do Polski. Ostatnie miesiące to nasilenie inwazyjnych działań i przeniesienie całego ciężaru problemu na polsko-białoruską granicę.

Świat obiegają dramatyczne obrazki.

Na zdjęciach i filmach z granicy widać wszystkie strony dramatu – tysiące zdesperowanych i zagubionych migrantów (dzieci, kobiety, mężczyzn), białoruską Straż Graniczną, polską Straż Graniczną, a także te wszystkie  złowrogie reflektory, gazy, bele drewna, nożyce do cięcia metali, szpadle, karabiny, zasieki, ogrodzenia z drutu żyletkowego…

To wszystko pozostaje w głowie.

Pogranicze Kuźnica Białostocka – za rogiem

Siedziba Pogranicza Kuźnica Białostocka znajduje się blisko granicy. To ostatni zespół w swojej grupie na siódmym poziomie rozgrywkowym, czerwona latarnia ligi, ale problem sportowy nikogo w klubie nie zajmuje.

– Sama organizacja pracy klubu nie uległa wielkiej zmianie. Wszelkie formalności załatwiamy w taki sam sposób, jak przed wprowadzaniem stanu wyjątkowego. Problem jest inny: nie możemy organizować meczów na własnym stadionie. Większość spotkań rozegraliśmy na wyjazdach, tylko dwa razy występowaliśmy w roli gospodarza w oddalonej o szesnaście kilometrów Sokółce. Z wyjazdami wiążą się – oczywiście – większe koszty. Budżet klubu planowany jest na początku roku. Jak wtedy można było przewidzieć taką liczbę spotkań wyjazdowych? Nie dało się, to stan wyjątkowy. Mnożą się też problemy kadrowe. Wiecie, zdarzyły się sytuacje, że na mecz w miejscowości oddalonej o sto kilometrów zbieraliśmy zaledwie jedenastu zawodników. Nasi piłkarze mają obowiązki służbowe, własne rodziny. Niełatwo jest im poświęcić często cały dzień na wyjazd meczowy, do tego jeszcze w A-klasie – słyszymy w klubie.

Pograniczu Kuźnica Białostocka zajrzała w oczy realna wizja upadku. Klub funkcjonuje w niepewności, z dala od własnej siedziby, wokół której – co naturalne – kłębią się tysiące wojskowych, policjantów, strażników i im podobnych. „Dochodzą do mnie nieoficjalne informacje, że w planach jest wprowadzenie stanu wojennego, ale jest to zależne od tego, jak będzie się rozwijać sytuacja przy pasie granicznym”, powiedział przejęty Emil Naruszewicz, członek zarządu klubu, w rozmowie z Onetem. 

Przystawiamy ucha.

– Osoby spoza naszego terenu, z okolicznych miejscowości nieobjętych stanem wyjątkowym, nie mają możliwości uczestniczenia w treningach. Zdarzają się sytuacje, że na mecz jedziemy bez jednostki treningowej. Upadek klubu stałby się realny przy braku zaangażowania lokalnej społeczności. Coraz trudniej namówić nowe osoby do uprawiania sportu, młodzież na naszym terenie niechętnie bierze się za amatorski sport, bo łatwiej jest usiąść w fotelu i mecz obejrzeć w telewizji. A jeśli obecna sytuacja się przedłuży i dalej nie będziemy mogli grać w Kuźnicy? Znów wszystkie mecze w roli gości? Wynajem boiska w Sokółce? To wiąże się z dodatkowymi kosztami. Nasz budżet to w większości dofinansowanie gminne. Jeżeli wszystko się przeciągnie, gmina będzie miała inne wydatki, więc na sport może zabraknąć, a lokalne firmy niechętnie przekazują środki na piłkę nożną…

Czarni Żagań – czarno to widzę

Kuźnica Białostocka to Podlasie. Miejsce bezpośrednich wydarzeń konfliktu na granicy. O realności tej historii dla całego kraju i dla całego futbolowego światka dowiedzieliśmy się dopiero po relacji z ostatniego meczu Czarnych Żagań na ich facebookowym profilu. 

„Do dzisiejszego meczu nasz zespół przystąpił z ogromnymi problemami kadrowymi. (…) Do składu zostało dołączonych kolejnych czterech zawodników (Alan Horodyski, Mikołaj Irski, Oliwier Warchoł i Szymon Kałużny) z naszej grupy młodzieżowej – junior młodszy. Trener Artur Sobczyk stał przed dużym problemem, ponieważ w naszej kadrze był tylko jeden nominalny obrońca – 16 – letni debiutant Alan Horodyski. (…) Wszyscy wiemy jaka jest sytuacja polityczna na wschodniej granicy Polski. Większość naszych zawodników z pierwszego składu udało się pełnić obowiązki służbowe i stąd nasze problemy. Smutny jest fakt, że Lubuski Związek Piłki Nożnej nie przychylił się na naszą prośbę, by przełożyć pozostałe 4 mecze na przyszła rundę. Jak widzimy na przykładzie Twardego Świętoszów i Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej wszystko się da… Ciężko nam cokolwiek napisać… Do końca rundy pozostały nam 3 mecze i jednego możecie być pewni, że damy z siebie wszystko!”

Skomentowaliśmy to bardzo krótko.

Grający w IV lidze Czarni Żagań mają poważne problemy kadrowe z przyczyn… politycznych. Skład zespołu tradycyjnie opiera się na żołnierzach Wojska Polskiego, a ci aktualnie zostali powołani do obrony granicy z Białorusią. Zespołowi nie przełożono meczów, więc drużyna gra młodzieżą. W ostatniej kolejce przegrali z ostatnim w tabeli Piastem Czerwieńsk 1:3. Jak tak dalej pójdzie, zespół środka tabeli pozbawiony graczy może włączyć się do gry o utrzymanie. 

To województwo lubuskie. Drugi koniec Polski. A jednak – nie oni jedni borykają się z problemem wynikającym z postawienia w gotowość służb mundurowych.

– Wyjechało trzech podstawowych zawodników. Dwóch kolejnych jest w gotowości do wyjazdu. Czy cała sytuacja wpływa na codzienność w klubie? Raczej nie ma to większego wpływu na naszą działalność, no może poza pogorszeniem wyników w lidze. Jesteśmy amatorskim klubem miejskim. Nie stać nas na utrzymywanie trzydziestu zawodników i możliwość rotacji w składzie pod nieobecność innych. Musimy brać pod uwagę miejsca, w których pracują nasi zawodnicy – wojsko, policja, służba więzienna. Naturalnie nie brakuje wyjazdów. Dochodzą szkolenia, poligony, służby… Nie pierwszy raz zawodnicy dostają rozkaz wyjazdu i nie mamy na to żadnego wpływu, jakoś musimy sobie z tym radzić – słyszymy w Orle Międzyrzecz.

Piłkarze-żołnierze na granicy. „To ich zawód”

Dzwonimy do pułkownika Jacka Wery, prezesa Lecha Sulechów.

Ilu waszych piłkarzy-żołnierzy zostało przymusowo wysłanych na granicę?

Przymusowo to za dużo powiedziane, to nieodpowiednie słowo…

Zawodowo.

Zawodowo na granicy mamy dwunastu zawodników.

Całkiem dużo. 

Z pierwszego składu – siedmiu. Są tam też ludzie, którzy leczą kontuzje.

Pierwszy raz od dłuższego czasu zostały wszczęte takie procedury czy takie zgrupowania wojska mają miejsca raz na jakiś czas?

W takiej skali – po raz pierwszy.

Jest to jakoś tłumaczone? Czy pojawia się rozkaz i trzeba się stawić?

To są żołnierze, to jest ich zawód. Grają u nas w piłkę amatorsko, otrzymali rozkaz, pojechali na granicę.

Określanie Lecha Sulechów klubem wojskowym trzeba brać w cudzysłów czy takie są korzenie waszego klubu?

W Sulechowie znajduje się jednostka wojskowa. Dlatego też czasami nazywa się nas klubem wojskowym. Duża grupa ludzi, młodzieży, również naszych wychowanków, szukając pracy – udaje się do wojska. To spowodowało, że gra u nas aż tylu żołnierzy. Ale przecież mamy też zawodników z różnych stron kraju – współpracujemy z jednostką wojskową i jeżeli są tam jacyś ludzie, którzy w przeszłości zajmowali się piłką, to z nimi rozmawiamy i rekrutujemy ich do gry w naszym klubie.

Piłkarze-żołnierze na granicy. „Jak jest obowiązek, to nikt na nic nie ma wpływu”

Dzwonimy do Waldemara Dwornickiego, prezesa Piasta Czerwieńsk.

Ilu waszych piłkarzy-żołnierzy pracuje na granicy?

Mamy w składzie sześciu piłkarzy-żołnierzy. Pięciu to zawodnicy z podstawowego składu. To, co Czarni Żagań naopowiadali, że ich jedenastu nie było, włożyłbym między bajki, bo dziwnym trafem wszyscy pisali o tych Czarnych, a o Piaście Czerwieńsk nikt nie napisał. Z tych sześciu: trzech wyjechało na wschodnią granicę, jeden został, a dwóch leczy kontuzje. Są na zwolnieniach i tylko dlatego nie wyjechali. Inaczej musieliby jechać – ich koledzy z dywizji czy brygady, którzy też u nas grają, tak właśnie musieli zrobić. Tak naprawdę: nie mamy pięciu ludzi z podstawowego składu, plus szóstego-rezerwowego.

To pierwszy przypadek wdrożenia takiej procedury?

We wrześniu graliśmy mecz bez żołnierzy. Wszyscy byli na poligonie. Nie mieliśmy pięciu ludzi do dyspozycji. To trwało około pięć kolejek – wyjechali pod koniec sierpnia i wrócili pod koniec września. Graliśmy wtedy też Puchar Polski w Żaganiu, bez żołnierzy, rezerwowym składem. Zgłaszaliśmy teraz do rozgrywek trzech piłkarzy, którzy już wcześniej zawiesili buty na kołku – trochę starszych, może nawet już oldbojów, żeby ktoś był na ławce, bo nie mogliśmy pojechać na mecz tylko z rezerwowym bramkarzem…

Nie chcieliście apelować o przełożenie meczów?

Nie było czasu. Tydzień temu, tuż po meczu, z dnia na dzień, dostaliśmy taką, a nie inną informację. We wtorek piłkarze-żołnierze byli jeszcze na treningu, w środę tak samo, w czwartek dostali rozkaz wyjazdu. Nie wiadomo na ile, bo nic nie mogą mówić, nic nie mogą zdradzać. I koniec, i tyle. Mieliśmy wtedy dość szeroką kadrą, pod dwadzieścia osób, ale nie oszukujmy się: ten skład nie będzie już tak silny, jak byśmy sobie tego życzyli.

Z czego wynika aż tak duża liczba żołnierzy w waszym składzie?

W Czerwieńsku od zawsze była i jest jednostka wojskowa. Część naszych piłkarzy po prostu pracuje w wojsku. Ale to jest wojsko zawodowe, to jest ich wybór, taka też specyfika tej pracy, że dostają rozkaz i niestety: muszą go wykonać. Mamy dobry układ z dowódcą jednostki, ale tu wiadomo: jak jest obowiązek, to nikt na nic nie ma wpływu.

Piłkarze-żołnierze

Na granicy służbę pełni ponad dziesięć tysięcy żołnierzy. W stan gotowości postawione zostały Wojska Obrony Terytorialnej. Integralności polskich granic na Podlasiu pilnują mundurowi z całego kraju. Orzeł Międzyrzecz przekazuje nam kontakt do jednego ze swoich piłkarzy-żołnierzy oddelegowanego do pracy na granicy.

– Przepraszam, niestety, nie mogę się wypowiadać na tematy służbowe, takie są procedury – dostajemy odpowiedź.

Próbujemy w Czarnym Żagań. Kontaktujemy się z kapitanem zespołu, swojego czasu członkiem reprezentacji Wojska Polskiego w piłce nożnej. Chronologia wymienianych wiadomości:

  • Wtorek, 17:40: Zadzwońcie jutro, jakoś po 15:00, akurat wrócę z posterunku i będę mógł porozmawiać.
  • Środa, 9:45: Dostałem zakaz rozmawiania z prasą.
  • Środa, 14:11: Nie możemy udzielać żadnych informacji o tym, co się tu dzieje – zakaz komentarzy, wywiadów i tak dalej. Bardzo chciałbym pomóc, ale nic nie mogę, takie rozkazy.

Taki żywot żołnierza pod rozkazami.

– Obowiązki naszych piłkarzy-żołnierzy na granicy? Trzeba byłoby ich bezpośrednio spytać, jakie mają wytyczne od przełożonych, ale też raczej niewiele mogą zdradzić – mówią nam działacze w Orle Międzyrzecz.

„Stoją po dwadzieścia godzin”

W rozmowie z Gazetą Lubuską frustracji nie kryje Dariusz Kurzawa, trener Lecha Sulechów: „Nasi żołnierze pojechali na granicę razem z tymi z Czerwieńska. Plan był taki, że mają się zmieniać co dwa tygodnie. Ale sytuacja jest dynamiczna i nie wiadomo, jak to będzie wyglądało. Jak czasem dzwonię do chłopaków, to słyszę, że stoją tam po 20 godzin”. To brutalna wizja. Trochę więcej szczegółów zdradza nam Jacek Wera, który w tym roku przeszedł na emeryturę wojskową i od miesiąca jest pułkownikiem rezerwy.

Czym zajmują się żołnierze-piłkarze na granicy?

Szczegółów nie znam. Otrzymałem informację, że nasi piłkarze-żołnierze wyjeżdżają na dwa tygodnie. Jestem byłym żołnierzem, skontaktowałem się z jednostką i usłyszałem, że będzie rotacja. Niestety, tej rotacji nie ma, z jakich powodów: nie wiem. Być może jest to związane z coraz większą eskalacją tego problemu na granicy polsko-białoruskiej.

Utrzymujecie kontakt z chłopakami?

Oczywiście, ja osobiście, inni zawodnicy, inni piłkarze-żołnierze. Mamy informacje na bieżąco. Zabezpieczają granicę wraz ze strażą graniczną i z policją. Stoją na posterunkach, patrolują granice.

Ponoć czasami po dwadzieścia godzin dziennie. 

Nie jestem w stanie tego zweryfikować. Z tego co wiem: po dwanaście godzin – na pewno. Ale być może i dłużej. W zależności od sytuacji, która w danym momencie tam się dzieje.

Spodziewa się pan unormowania czy jest jedna wielka niepewność?

Niepewność. Nie wiemy, do kiedy to potrwa. Przekazy medialne opowiadają, że powstanie tam jakaś zapora, jakiś mur, tak? Ale będzie to dopiero w przyszłym roku. Na dzień dzisiejszy wygląda to tak, że została nam jedna kolejka do rozegrania. Liczymy na naszych piłkarzy. Są kontuzje, są kartki, może akurat zbierzemy 12-13 zawodników… Potem mamy okres zimowy, przerwę między rundami i od stycznia zaczynamy kolejne treningi. Wtedy zobaczymy, jak będzie wyglądać sytuacja. Czy będziemy mieli możliwość przygotowania zawodników do rundy wiosennej. Jeżeli nadal będą przebywali na kierunku wschodnim, będziemy mieli problem z odpowiednim przygotowaniem się do wiosennych zmagań.

„Mogą przetrzymać ich do czterech miesięcy” 

W jeszcze mniej optymistyczne tony uderza Waldemar Dwornicki z Piasta Czerwieńsk.

Piłkarze-żołnierze? Nie będzie ich na pewno do końca rundy, czyli na te trzy mecze nie zjadą, a co będzie dalej? Chodziły nawet takie słuchy, że mogą przetrzymać ich do czterech miesięcy.

Utrzymujecie z nimi kontakt?

We wtorek, około godziny 13:00, wysłałem wiadomość do jednego z nich, nawet nie dzwoniłem, i do tej pory nie dostałem odpowiedzi. Pracuję w szkole. Mam koleżankę, której mąż wyjechał. Nawet ona za bardzo nie ma jakiejś informacji zwrotnej. Mąż napisał jej, że jest okej, że jest w porządku, żeby się nie martwiła, ale za bardzo nie mógł nic więcej zdradzać. Żadnych szczegółów, nawet własnej żonie, dziwne trochę, nie?

Inne sporty
30.11.2021

Wejście smoka. Guanyu Zhou – pierwszy Chińczyk w F1

On sam mówi, że na drodze do Formuły 1 nie miał się na kim wzorować. Wcześniej kierowcy z Chin co najwyżej brali udział w testach bolidów, żaden nie dostał się na choćby jeden sezon do którejś z ekip. Guanyu Zhou będzie pierwszym, a na jego zakontraktowanie zdecydowała się Alfa Romeo Racing ORLEN. Jak doszedł do […]
30.11.2021
Weszło
30.11.2021

Puchar Polski. Najsłabszy ekstraklasowicz – pierwszoligowcy 3:0

Korona Kielce trochę zdominowała Górnika Łęczna w pierwszej połowie. Za to w drugiej – Górnik zdominował gospodarzy kompletnie, dzięki czemu wywiózł ze stolicy województwa świętokrzyskiego zasłużony awans do 1/4 Pucharu Polski. Można mówić, że Górnik Łęczna to pierwszoligowiec w Ekstraklasie, ale fakty są takie, że na swojej drodze odprawił już z kwitkiem trzech pierwszoligowców – […]
30.11.2021
Weszło
30.11.2021

Warciarz, lechita, dobry człowiek. Wojtek Onsorge walczy o szansę na życie

27 lat. Zdrowy chłop, piłkarz drugoligowych rezerw Lecha Poznań. Ale nowotwór nie wybiera. Wojciech Onsorge, lechita i warciarz, walczy z nowotworem złośliwym płata ciemieniowego. I prosi o to, by dać mu szansę na życie.   Z Wartą Poznań był… właściwie od zawsze. Wychowywał się w niej, przeszedł przez wszystkie szczeble szkolenia, wreszcie zadebiutował w pierwszym […]
30.11.2021
Weszło
30.11.2021

QUIZ: SZALONE LATA DZIEWIĘĆDZIESIĄTE. OD 20:00

CITKOMANIA. SOKÓŁ PNIEWY. HELIKOPTERY BOJOWE. STRZELANINY. QUIZ O LATACH DZIEWIĘĆDZIESIĄTYCH. – KANIA – GAPIŃSKI – PIELA – MILEWSKI Sprawdź ofertę KFC https://cutt.ly/RRKIGCn 
30.11.2021
Na zapleczu
30.11.2021

Dominik Nowak zwolniony z Korony Kielce. Co poszło nie tak?

– Nie mam doświadczenia w piłce, ale na pewno mam doświadczenie w zatrudnianiu ludzi. Uważam, że trener Nowak nie jest na takim etapie, że szuka ciepłej przystani. To ambitny człowiek, za którym stoi doświadczenie – mówił nam we wrześniu Łukasz Jabłoński, prezes Korony Kielce. Nieco dalej przyznawał, że chodzi o to, żeby po prostu znać […]
30.11.2021
Anglia
30.11.2021

Kolejka dla hipsterów – punktowało Leeds United, Norwich City i Manchester United

Wchodzimy w najbardziej gorący okres Premier League, paradoksalnie przypadający na najzimniejszą porę roku. Kolejki w środku tygodnia, ligowe granie co dwa, trzy dni, ostatnia szansa na to, by poprawić swoje notowania przed końcem roku. Nic więc dziwnego, że do roboty zabrały się te kluby, którym ostatnio wiodło się raczej licho – w końcu zapunktowało Norwich, […]
30.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
25.11.2021

Legia strzeli, ale przegra. Ile można zarobić na takim scenariuszu?

Entuzjazm związany z grą Legii Warszawa w Lidze Europy z wiadomych względów trochę uleciał, choć ciągle warto go jeszcze wykrzesać. Wyniki w grupie, do której trafił polski zespół, układają się w ten sposób, że wciąż zdarzyć może się naprawdę wiele, o ile oczywiście mistrz Polski postanowi zrobić sobie jakiś urlop od przegrywania. Dziś rywalem ekipy […]
25.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
23.11.2021

Postaw stówę na faworytów, zgarnij trzy i pół. Albo odzyskaj połowę

Faza grupowa Ligi Mistrzów wchodzi w kluczowy okres – niebawem dowiemy się, kto będzie grał w Champions League również na wiosnę. A gdy margines na ewentualne błędy jest coraz mniejszy, warto spojrzeć na mecze również pod kątem potencjalnego zarobku. Dzisiaj wraz z Fuksiarzem przygotowaliśmy, przynajmniej tak nam się wydaje, dość bezpieczną propozycję. A 341 złotych […]
23.11.2021
Weszło
22.11.2021

Cashback na otarcie łez. Fuksiarz zwiększa zwroty na wasze konta!

Pewnie niejednokrotnie po wtopionym kuponie myśleliście „eeee, cholerne Napoli, mogliby oddać chociaż część stawki”. W Fuksiarzu niekoniecznie Napoli oddaje wam część postawionych pieniędzy. Ale kasa w ramach Cashbacku wraca na wasze konto. Od teraz tej kasy jest więcej – od 7 do 12% postawionych pieniędzy! Co to oznacza? W Fuksiarzu macie teraz jeszcze miększe lądowanie. […]
22.11.2021
Tokio
21.11.2021

Chwalmy Early Payout, bo jest dobry. A na co stawiać w meczu Górnika z Legią?

Znacie takie fajne rozwiązanie jak Early Payout? Pewnie już znacie, ale jeśli nie, to wytłumaczymy – jeśli któraś drużyna w meczu prowadzi już 2:0, to Fuksiarz.pl uznaje kupon za rozliczony. Później drużyna przegrywająca może odrobić straty i np. zremisować, wówczas kupon wchodzi i tym, którzy obstawili zwycięstwo zespołu wygrywającego i tym, którzy obstawili remis. Dokładnie […]
21.11.2021
Weszło
19.11.2021

Ekstraklasa, Milan i Szkocja. Czy ze stówki zrobimy pięć tysięcy?

A dajcie spokój z tymi przerwami reprezentacyjnymi. Więcej nerwów z tego niż faktycznej frajdy. Wraca Ekstraklasa, wraca typowanie lig zagranicznych. Dzisiaj zebraliśmy pięć zdarzeń, które są całkiem realne z uwagi na ostatnią formę wybranych zespołów. Przy odrobinie fartu w Fuksiarzu ze stówki można zrobić ponad pięć tysięcy – o ile proponowane przez nas zdarzenia wejdą. […]
19.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
15.11.2021

Pięć stówek ze stówki. Dziś stawiamy na Danię, Włochy i gole w meczu Polski

Przed nami kolejny bardzo fajny dzień z eliminacjami do mistrzostw świata. Daniem głównym jest rzecz jasna mecz reprezentacji Polski z Węgrami, ale prócz niego też znajdzie się kilka smakowitych kąsków. Mówimy o pozycjach i do oglądania, i do obstawiania. Dzisiaj próbujemy ze stówki zrobić pięć, oczywiście u naszych kumpli z Fuksiarza.  A w przypadku nowych […]
15.11.2021
Inne sporty
30.11.2021

Wejście smoka. Guanyu Zhou – pierwszy Chińczyk w F1

On sam mówi, że na drodze do Formuły 1 nie miał się na kim wzorować. Wcześniej kierowcy z Chin co najwyżej brali udział w testach bolidów, żaden nie dostał się na choćby jeden sezon do którejś z ekip. Guanyu Zhou będzie pierwszym, a na jego zakontraktowanie zdecydowała się Alfa Romeo Racing ORLEN. Jak doszedł do […]
30.11.2021
Weszło
30.11.2021

Puchar Polski. Najsłabszy ekstraklasowicz – pierwszoligowcy 3:0

Korona Kielce trochę zdominowała Górnika Łęczna w pierwszej połowie. Za to w drugiej – Górnik zdominował gospodarzy kompletnie, dzięki czemu wywiózł ze stolicy województwa świętokrzyskiego zasłużony awans do 1/4 Pucharu Polski. Można mówić, że Górnik Łęczna to pierwszoligowiec w Ekstraklasie, ale fakty są takie, że na swojej drodze odprawił już z kwitkiem trzech pierwszoligowców – […]
30.11.2021
Weszło
30.11.2021

Warciarz, lechita, dobry człowiek. Wojtek Onsorge walczy o szansę na życie

27 lat. Zdrowy chłop, piłkarz drugoligowych rezerw Lecha Poznań. Ale nowotwór nie wybiera. Wojciech Onsorge, lechita i warciarz, walczy z nowotworem złośliwym płata ciemieniowego. I prosi o to, by dać mu szansę na życie.   Z Wartą Poznań był… właściwie od zawsze. Wychowywał się w niej, przeszedł przez wszystkie szczeble szkolenia, wreszcie zadebiutował w pierwszym […]
30.11.2021
Weszło
30.11.2021

QUIZ: SZALONE LATA DZIEWIĘĆDZIESIĄTE. OD 20:00

CITKOMANIA. SOKÓŁ PNIEWY. HELIKOPTERY BOJOWE. STRZELANINY. QUIZ O LATACH DZIEWIĘĆDZIESIĄTYCH. – KANIA – GAPIŃSKI – PIELA – MILEWSKI Sprawdź ofertę KFC https://cutt.ly/RRKIGCn 
30.11.2021
Na zapleczu
30.11.2021

Dominik Nowak zwolniony z Korony Kielce. Co poszło nie tak?

– Nie mam doświadczenia w piłce, ale na pewno mam doświadczenie w zatrudnianiu ludzi. Uważam, że trener Nowak nie jest na takim etapie, że szuka ciepłej przystani. To ambitny człowiek, za którym stoi doświadczenie – mówił nam we wrześniu Łukasz Jabłoński, prezes Korony Kielce. Nieco dalej przyznawał, że chodzi o to, żeby po prostu znać […]
30.11.2021
Anglia
30.11.2021

Kolejka dla hipsterów – punktowało Leeds United, Norwich City i Manchester United

Wchodzimy w najbardziej gorący okres Premier League, paradoksalnie przypadający na najzimniejszą porę roku. Kolejki w środku tygodnia, ligowe granie co dwa, trzy dni, ostatnia szansa na to, by poprawić swoje notowania przed końcem roku. Nic więc dziwnego, że do roboty zabrały się te kluby, którym ostatnio wiodło się raczej licho – w końcu zapunktowało Norwich, […]
30.11.2021
Weszło
26.11.2021

Żadnych plusów, parę dramatów. Noty dla piłkarzy Legii po Leicester

Pozorujący grę Mahir Emreli. Fatalni Cezary Miszta, Mattias Johansson i Artur Jędrzejczyk. Przyzwoity Filip Mladenović. Niemrawa, bezbarwna, snująca się reszta. Legia przegrała 1:3 z Leicester. Oto nasze noty dla piłkarzy stołecznego klubu.  Oceny dla piłkarzy Legii po meczu z Leicester (skala 1-10) Cezary Miszta – 2 Zawalił trzecią bramkę. Wilfred Ndidi nie miał prawa przeskoczyć […]
26.11.2021
Weszło
25.11.2021

Najlepszy doradca świata

Ralf Rangnick nie musi przekonywać świata do swojej wizji futbolu. Kluby i reprezentacje modyfikujące jego pomysły taktyczne na własną modłę wygrywają najważniejsze trofea. Jego piłkarscy wychowankowie zaludniają topowe drużyny w najsilniejszych ligach. Jego trenerscy uczniowie nie dość, że są rozchwytywani pod każdą szerokością geograficzną, to jeszcze modernizują piłkę nożną. Rangnick jest mózgiem mocarstwowego sukcesu własnej […]
25.11.2021
Weszło
25.11.2021

Europa jeszcze nie jest stracona…

Kiedy Marek Gołębiewski obejmował pierwszą drużynę Legii i jeszcze nie wiedział o nadchodzącym mrocznym okresie serii niepowodzeń, starał się prowadzić narrację, według której największy problem mistrza Polski  leżał w mentalności zawodników. Teraz już wiemy, że nie była to najtrafniejsza diagnoza choroby toczącej stołeczny klub. Albo inaczej: była to diagnoza niepełna. Legia leży i kwiczy na […]
25.11.2021
Weszło Extra
23.11.2021

Michał Kołodziejczyk: – Widz nie jest idiotą

Czy reporterowi wypada siedzieć w biurze? Dlaczego rozmowę z Mohamedem Salahem przed Bitwą o Anglię oglądało tylko sześć tysięcy osób? Czy polski widz jest idiotą? Dlaczego dziennikarze podający newsy mają giętkie kręgosłupy? Jak Franciszek Smuda opowiadał mu o hotelowych ekscesach w kadrze i dlaczego nigdy nie napisze już, że „piłkarz powinien zmienić zawód”? Czy podoba mu […]
23.11.2021
Weszło
22.11.2021

Związek Charatina z peleryną niewidką

Nasuwa nam się pytanie wagi państwowej: czy Igor Charatin jest zadeklarowanym fanem książek o przygodach Harry’ego Pottera? Albo chociaż filmowej sagi o czarodzieju z blizną na czole? Bo mamy podejrzenie, że ukraiński piłkarz zbyt poważnie wziął sobie do serca ideę peleryny niewidki. Ba, co więcej, obawiamy się, że od dobrych kilku tygodni oglądamy jedną wielką […]
22.11.2021
Weszło
17.11.2021

„Zwolnienie po ośmiu treningach i pięciu meczach? To chyba rekord!”

Czy czuje się rozczarowany zwolnieniem z kadry U-19? Dlaczego jego młodzieżówka przegrała eliminacje do Euro U-19? Jak to możliwe, że poprowadził zaledwie osiem treningów ze swoją drużyną? Czy musiał być niewolnikiem systemu z trójką stoperów i dwoma wahadłowymi? Co zawarł w raporcie podsumowującym swoją pracę w Polskim Związku Piłki Nożnej? Czy jego kariera trenerska podąża […]
17.11.2021
Liczba komentarzy: 22
Subscribe
Powiadom o
guest
22 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
rajo
rajo
19 dni temu

serio? mecz w IV lidze czy okregówce ważniejszy od służby i ochrony granic? Może powiecie, jaka była historia tego swetra? Bo jakoś nie zrozumiałem… Szkoda, że do Legii już nic biorą w kamasze…

Kolejorz prawdziwy z Poznania 2.0
Kolejorz prawdziwy z Poznania 2.0
19 dni temu
Reply to  rajo

Ale się dziś najechało do stolycy tego szczerbatego robolstwa 😛 Tak zwana klasa ludowa. Pięknie pasują do Warszawy – mogliby tam zostać.

Kolejorz prawdziwy z Poznania 2.0
Kolejorz prawdziwy z Poznania 2.0
19 dni temu

Ot, wschodnaja kultura.

comment_16366388337cXf5cHQNqXDPd2Af1duXq,w400.jpg
yutiu
yutiu
19 dni temu

Niech sfrustrowany prezes Kurzawa zejdzie na ziemię – nikogo ten jego Lech Sulechów nie interesuje. Natomiast granica interesuje wszystkich.

Levan d'Ovski
Levan d'Ovski
19 dni temu
Reply to  yutiu

Nie prezes, tylko trener – czytaj uważnie. I bulwersuje się, że mieli się co 2 tygodnie zmieniać z innymi JW, a są tam półtora miesiąca.

rajo
rajo
19 dni temu
Reply to  Levan d'Ovski

no patrzaj, 2 tygodnie mieli być, a tu trzeba półtora miesiąca – szok. Znajomy ostatnio w armii był na urlopie bite ponad 3 miesiące – jakieś nagrodowe, czy cholera wie co, więc nie dziwota, że skoro trzeba cos zrobić ekstra to są w szoku, a zapominają, że służąc w wojsku mają takie bonusy, o których zwykły śmiertelnik nie słyszał. I dobrze, coś za coś.

hahaha
hahaha
19 dni temu
Reply to  Levan d'Ovski

w czasie wojny tez bedziesz narzekal, ze juz 10:00 a tu nie ma przerwy na kanapke i herbate?

Makuszek
Makuszek
19 dni temu

Bardzo wwżny tekst, gratki

Liban
Liban
19 dni temu

Nie ma co dziwiv sie ze sie nie wypowiadaja zolnierze.. tam dzieja sie dantejskie sceny

Ancymon
Ancymon
19 dni temu

Sytuacja nadzwyczajna. Amatorzy piłkarze są zawodowymi wojakami to jest ich praca i obowiązek. Tekst, żeby przypomnieć o ważnym momencie naszej teraźniejszości.

Placzul
Placzul (@placzul)
19 dni temu

A to podstawowym zadaniem żołnierza zawodowego jest granie w piłkę?

Wołyński
Wołyński
19 dni temu

Chłopcy masowo poszli do WOT-u, bo fajna zabawa, można poudawać Rambo, nieźle płacą…
Kto by pomyślał, że naprawdę trzeba będzie iść w kamasze i stanąć w obliczu zagrożenia granic. To miało być tylko tak dla beki i troszkę dla pieniędzy…

jarko997
jarko997
19 dni temu
Reply to  Wołyński

wot-owcy uczestniczyli w pomocy ludziom po klęskach żywiołowych i w akcjach poszukiwawczych osób zaginionych, dla beki raczej tego się nie robi. teraz oglądam marsz niepodległości i pokazali murzynów z flagami narodowymi, jeden z nich miał na koszulce Polska-Jezus-nie na sprzedaż. dla stano i mazurka to pewnie faszyści ;]

nick dick
nick dick
19 dni temu
Reply to  jarko997

Taaa. Kuzyn jest żołnierzem zawodowym i mówił że jak WO-owcy mieli pomagać przy jakichś zadaniach w szpitalach, to ordynatorzy i ludzie odpowiedzialni za robotę nie wiedzieli co z nimi zrobić. Nie byli tam potrzebni ale poszedł nakaz z góry i musieli siedzieć w szpitali bardziej przeszkadzając niż pomagając

Awers
Awers
19 dni temu
Reply to  jarko997

Sama idea WOT-u nie jest zła, z tym, że w naszym cudownym kraju zamiast stworzyć coś, co realnie mogłoby być przydatne (właśnie np. przy walce z klęskami żywiołowymi), za grube miliardy sfinansowano rojenia Macierewicza. Najgorsze, że już ludziom na tyle spowszedniały przekręty tego rządu na wielką kasę, że już praktycznie nie zwracamy na nie uwagi.

darius
darius
19 dni temu
Reply to  Awers

Te przekręty to pikuś w porownaniu z prawdziwymi przekrętami hyzego ruja i jego pazia Sławka zegarmistrza z peło…wiec skończ pierdolić. Boli was ten WOT co? Lepiej na parady sodomitów wydawać.

Awers
Awers
19 dni temu
Reply to  darius

PO ma bardzo dużo za uszami. Ale porównywanie ich do PiSu to jak porównanie kiepskiego obiadu do gówna podanego na talerzu. Chociaż nie wiem, czy do ciebie dotrze takie porównanie, bo jako zwolennik kaczafiego, do gówna już przywykłeś, a nawet się nim zajadasz.
Niestety, ponownie, jak już wiele razy w przeszłości, możemy wybierać tylko między złem a znacznie większym złem.

Nie Klękamy;
Nie Klękamy;
19 dni temu

Ten portal napiszę największy paszkwil byle tylko obniżyć wartości karalne wśród Polaków.

Liliangarcia
Liliangarcia
19 dni temu
Reply to  Nie Klękamy;

Co to są wartości karalne?

Foo
Foo
19 dni temu

Żołnierz, który leczy kontuzję, został wysłany na granicę? Jeśli tak, to będzie gorzej niż w 1939.

eemkow7
eemkow7 (@eemkow7)
19 dni temu

„dzieci, kobiety, mężczyzn”
Janku, nie pojeb…ła Ci się przypadkiem kolejność…?

No co ty
No co ty
19 dni temu

Nie rozumiem tych negatywnych komentarzy. Sytuacja jest nadzwyczajna i wiadomo, że piłka amatorska nie jest wntej sytuacji najważniejsza. Ale to jest portal piłkarski, więc opisuje sytuację klubów, które muszą się odnaleźć w tym zamieszaniu.

Suche Info
30.11.2021

Hellas bezbramkowo remisuje z Cagliari

Skończyło się bez bramek, więc zabrakło najważniejszego. Mecz nie był może najwyższych lotów, ale z perspektywy kibica reprezentacji Polski był ciekawą lekturą i pokazem solidności Pawła Dawidowicza. Jedyną skazą tego spotkania był incydent wywołany przez Giovanniego Simeone. Argentyńczyk uderzył przeciwnika w twarz i rozpoczęła się jatka. Wstali z ławek i ruszyli na siebie zarówno piłkarze […]
30.11.2021
Suche Info
30.11.2021

Trener Broni Radom zostanie asystentem w Cracovii

Jacek Zieliński niedawno został nowym szkoleniowcem Cracovii. Teraz doświadczony trener kompletuje swój sztab. Jedną z osób, które do niego dołączą, będzie dotychczasowy opiekun trzecioligowej Broni Radom. Mowa o 35-letnim Tomaszu Jasiku, który pracował w klubie od sierpnia. Tomasz Jasik trenerskie szlify zbierał na Lubelszczyźnie, gdzie przez długi czas opiekował się młodzieżowymi zespołami Motoru Lublin. W […]
30.11.2021
Suche Info
30.11.2021

Juventus pokonał słabiutką Salernitanę

Juventus wygrał z najgorszym zespołem w Serie A, czyli zrobił to czego od niego oczekiwano. Nie poślizgnął się na skórce od banana. Zadanie wykonane. Przed meczem Salernitana była jedną z dwóch drużyn, które nigdy nie straciły gola w spotkaniach domowych z Juventusem. Kiedyś musiał być ten pierwszy raz. Zawodnicy Massimiliano Allegriego miażdżyli gospodarzy posiadaniem piłki […]
30.11.2021
Inne sporty
30.11.2021

Wejście smoka. Guanyu Zhou – pierwszy Chińczyk w F1

On sam mówi, że na drodze do Formuły 1 nie miał się na kim wzorować. Wcześniej kierowcy z Chin co najwyżej brali udział w testach bolidów, żaden nie dostał się na choćby jeden sezon do którejś z ekip. Guanyu Zhou będzie pierwszym, a na jego zakontraktowanie zdecydowała się Alfa Romeo Racing ORLEN. Jak doszedł do […]
30.11.2021
Suche Info
30.11.2021

Fiorentina ogrywa Sampdorię. Grał Bereszyński

Fiorentina w tym sezonie jest najbardziej bezkompromisową drużyną w Serie A. Albo wygrywa, albo przegrywa. Dosłownie. Mają chyba uczulenie na remisy. Dziś drużyna Vincenzo Italiano odniosła ósme zwycięstwo w sezonie ligowym. Pokonała na własnym boisku Sampdorię 3:1. W składzie gości znalazł się reprezentant Polski. W tym meczu różnica klas była aż nadto widoczna. Fiorentina mimo […]
30.11.2021
Weszło
30.11.2021

Puchar Polski. Najsłabszy ekstraklasowicz – pierwszoligowcy 3:0

Korona Kielce trochę zdominowała Górnika Łęczna w pierwszej połowie. Za to w drugiej – Górnik zdominował gospodarzy kompletnie, dzięki czemu wywiózł ze stolicy województwa świętokrzyskiego zasłużony awans do 1/4 Pucharu Polski. Można mówić, że Górnik Łęczna to pierwszoligowiec w Ekstraklasie, ale fakty są takie, że na swojej drodze odprawił już z kwitkiem trzech pierwszoligowców – […]
30.11.2021
Suche Info
30.11.2021

Plotki o możliwych transferach Ziyecha i Wernera do Barcelony

Dyrektor sportowy FC Barcelony Mateu Alemany, dwoi się i troi, by sprowadzić do klubu nowych piłkarzy za rozsądną cenę. Z tego względu pojawia się mnóstwo nazwisk na barcelońskiej giełdzie transferowej. Tym razem dziennikarze katalońskiego Sportu sondują możliwe przyjście dwóch piłkarzy Chelsea Londyn, którzy na Stamford Bridge mają problemy z regularną grą. Mowa o Timo Wernerze […]
30.11.2021
Suche Info
30.11.2021

Javier Mascherano nowym selekcjonerem argentyńskiej młodzieżówki

Większość fanów piłki nożnej doskonale kojarzy Ej Jefecito z bogatej kariery piłkarskiej. Teraz będzie stawiał pierwsze kroki w karierze trenerskiej. Z argentyńską federacją pożegnał się dotychczasowy trener młodzieżówki, który zdecydował się dołączyć do sztabu Jose Pekermana odpowiedzialnego za przygotowanie reprezentacji Wenezueli. Javier Mascherano od 2019 roku posiada uprawnienia trenera. Do tej pracował w argentyńskiej federacji […]
30.11.2021
Weszło
30.11.2021

Warciarz, lechita, dobry człowiek. Wojtek Onsorge walczy o szansę na życie

27 lat. Zdrowy chłop, piłkarz drugoligowych rezerw Lecha Poznań. Ale nowotwór nie wybiera. Wojciech Onsorge, lechita i warciarz, walczy z nowotworem złośliwym płata ciemieniowego. I prosi o to, by dać mu szansę na życie.   Z Wartą Poznań był… właściwie od zawsze. Wychowywał się w niej, przeszedł przez wszystkie szczeble szkolenia, wreszcie zadebiutował w pierwszym […]
30.11.2021
Weszło
30.11.2021

QUIZ: SZALONE LATA DZIEWIĘĆDZIESIĄTE. OD 20:00

CITKOMANIA. SOKÓŁ PNIEWY. HELIKOPTERY BOJOWE. STRZELANINY. QUIZ O LATACH DZIEWIĘĆDZIESIĄTYCH. – KANIA – GAPIŃSKI – PIELA – MILEWSKI Sprawdź ofertę KFC https://cutt.ly/RRKIGCn 
30.11.2021
Suche Info
30.11.2021

Legia ma nowego wicedyrektora sportowego! Pracował w Rakowie

Dariusz Mioduski zatrudnił nowego wicedyrektora sportowego. Paweł Tomczyk od pierwszego grudnia wzmocni pion sportowy Legii. Nowy pracownik warszawskiego klubu jest dobrze znany w środowisku piłkarskim. Pełnił rolę kierownika skautingu w Rakowie Częstochowa, a następnie objął stanowisko dyrektora sportowego klubu z Częstochowy. – Do jego zadań należeć będą między innymi negocjacje z zawodnikami, agentami i innymi […]
30.11.2021
Suche Info
30.11.2021

Gołębiewski: Ze zdrowiem Luquinhasa wszystko jest okej

Każdy mecz jest dobry na przełamanie. Zwłaszcza w sytuacji, w której znalazła  się Legia Warszawa. Ostatnio przerwała wstydliwą passę i ograła Jagiellonię Białystok 1:0. Już jutro zespół Marka Gołębiewskiego zmierzy się Motorem Lublin w ramach rozgrywek o Puchar Polski. Dziś trener warszawskiej drużyny odpowiadał na pytania dziennikarzy. O problemach kadrowych: – Powołania zawodników z drugiego […]
30.11.2021
Suche Info
30.11.2021

Saga z Pochettino trwa

Zanim Manchester United podpisał kontakt z Ralfem Rangnickiem głównym kandydatem do objęcia zespołu z Old Trafford był Mauricio Pochettino. Podpisanie umowy z Niemcem nie ucina jednak spekulacji. Umowa Rangnicka wygasa wraz się z końcem sezonu, więc temat przyjścia Argentyńczyka wciąż jest głośny. Operacja sprowadzenia Pochettino na Old Trafford nie będzie łatwa do zrealizowania. Dziennikarze Telefoot […]
30.11.2021
Na zapleczu
30.11.2021

Dominik Nowak zwolniony z Korony Kielce. Co poszło nie tak?

– Nie mam doświadczenia w piłce, ale na pewno mam doświadczenie w zatrudnianiu ludzi. Uważam, że trener Nowak nie jest na takim etapie, że szuka ciepłej przystani. To ambitny człowiek, za którym stoi doświadczenie – mówił nam we wrześniu Łukasz Jabłoński, prezes Korony Kielce. Nieco dalej przyznawał, że chodzi o to, żeby po prostu znać […]
30.11.2021
Suche Info
30.11.2021

Duży krok Warty Poznań. Powstanie projekt nowego kompleksu sportowego

Warta Poznań zamierza rozwijać swoją bazę. W pierwszej kolejności powstanie projekt i dziś ogłoszono zwycięzcę przetargu. Wymagania są oczywiste. Część piłkarska ma spełniać wymogi licencyjne dla klubów Ekstraklasy. Projektant został więc zobowiązany do tego, by uzyskać pozytywną opinię Polskiego Związku Piłki Nożnej w tym zakresie. Firma KOSZT-BUD wygrała przetarg na przygotowanie projektu kompleksu obiektów sportowych […]
30.11.2021
Anglia
30.11.2021

Kolejka dla hipsterów – punktowało Leeds United, Norwich City i Manchester United

Wchodzimy w najbardziej gorący okres Premier League, paradoksalnie przypadający na najzimniejszą porę roku. Kolejki w środku tygodnia, ligowe granie co dwa, trzy dni, ostatnia szansa na to, by poprawić swoje notowania przed końcem roku. Nic więc dziwnego, że do roboty zabrały się te kluby, którym ostatnio wiodło się raczej licho – w końcu zapunktowało Norwich, […]
30.11.2021
Inne sporty
30.11.2021

Rusza Liga Mistrzów siatkarzy. Co czeka polskie kluby?

Już dziś rusza Liga Mistrzów siatkarzy. Z polskiego punktu widzenia szczególnie ciekawe, bo po raz drugi w całej historii tytułu w najważniejszych europejskich rozgrywkach bronić będzie polska ekipa – ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Poza nią do rywalizacji przystąpią też Projekt Warszawa i Jastrzębski Węgiel. Na co stać nasze kluby? Jak trudne mają grupy? I czy ZAKSA może […]
30.11.2021
Suche Info
30.11.2021

Carlo Ancelotti tłumaczy, dlaczego zagłosowałby na Benzemę

Carlo Ancelotti słynie z kreatywnych odpowiedzi na pytania i często stara się wybrnąć żartem. Dziś po raz kolejny zaskoczył dziennikarzy. Trener Realu Madryt podczas ostatniej konferencji przed meczem z Athleticiem został zapytany o zwycięzcę Złotej Piłki. Dyplomatycznie zakręcił. – Mam problem, ponieważ pracuję w Realu Madryt, więc nie powinienem głosować na piłkarzy, którzy nie grają […]
30.11.2021