Wszyscy w niego zwątpili, pokazał, że się mylili. Simon Kjaer

Opublikowane 07.11.2021 14:28 przez

Szymon Janczyk

Czułem, że zaakceptowali mnie tylko dlatego, że lepsi ode mnie byli poza ich zasięgiem – tak Simon Kjaer wspominał swoje przyjęcie do dziś prestiżowej, ale wtedy dopiero powstającej akademii Midtjylland. Rasmus Ankersen, autor książki „Kopalnie Talentów”, stwierdził, że miał całkowitą rację. Kjaer został przyjęty na sztukę, żeby zamknąć skład, z powodu braku chętnych. Był tak słaby, że żaden z ośmiu trenerów nie wskazał go choćby jako piątego z zespołu w kolejce do wielkiej kariery. Dziś Simon Kjaer idzie po rekord gier w duńskiej kadrze, jest jej kapitanem i liderem Milanu. Niedawno nominowano go do Złotej Piłki. Wiele razy zastanawiamy się: co poszło nie tak? W jego przypadku każdy się głowi: co się wydarzyło, że dotarł na szczyt?

Duński stoper nie jest rzecz jasna jedynym talentem, na którym ktoś się nie poznał. To byłoby zbyt pięknie. Niemniej ta historia jest spektakularna. Na tyle spektakularna, że Ankersen postanowił rzucić pracę, ale nie dlatego, że zwątpił w swoje oko do piłkarzy. Kjaer tak go zadziwił, że postanowił zwiedzić różne akademie, które produkują gwiazdy różnych sportów, żeby znaleźć odpowiedź na pytanie: jak to się stało?

Mówimy więc o naprawdę ciekawym przypadku. Całkiem prawdopodobne, że gdyby ta historia zdarzyła się kilka lat później, gdy akademia Midtjylland nie sąsiadowała już z pastwiskiem dla krów, Simon Kjaer po prostu nie zostałby piłkarzem.

Kim jest Simon Kjaer? Odpowiadają „Kopalnie Talentów”

Zaczęło się w Lund. Mały Kjaer od zawsze ganiał za piłą, już w wieku czterech lat trenował w lokalnym klubie. Nie było więc tak, że gdy trafił na testy do Midtjylland, był chłopakiem z ulicy, samoukiem. Miał za sobą kilka lat szkolenia i występował na pozycji środkowego pomocnika

Podpisaliśmy kontrakty z piętnastoma chłopcami i do skompletowania składu brakowało nam jeszcze jednego. Wśród kandydatów był 15-latek, nazywał się Simon Kjaer. Problemem był jednak fakt, że już wcześniej go odrzuciliśmy. Kilku trenerów akademii, w tym ja, widziało go w akcji i zgodnie stwierdziło, że nic z niego nie będzie. Sezon był już jednak tuż-tuż, a my nie mieliśmy wielkiego wyboru, więc zajął ostatnie wolne miejsce. Był pod ręką, a dodatkowo jego ojciec pracował w naszym klubie jako osoba odpowiedzialna za dostawy sprzętu. Kjaer senior był dobry w tym, co robił, i byliśmy gotowi pójść na wiele ustępstw, aby tylko go zatrzymać. Przyjęliśmy jego syna pod warunkiem, że sam zapłaci za swoje utrzymanie – tak rozpoczyna się opowieść Rasmusa Ankersena o aktualnym kapitanie duńskiej kadry.

Potwierdza ją Claus Stenlein, dyrektor klubu, który w “Guardianie” dodawał, że Simon nie miał talentu. Był zwykłym przeciętniakiem. Wyróżniało go jedno: niesamowita determinacja. To sprawiło, że bardzo szybko zaczął zamykać usta niedowiarkom i zyskiwać kolejne miejsca w hierarchii. Już w 2007 roku wybrano go “talentem roku”. W wieku 17 lat miał już na koncie debiut w dorosłym zespole: udźwignął presję Parken w meczu z Kopenhagą. Wspominał wtedy, że gdy zobaczył, ilu kibiców przyszło na trybuny, ze stresu rozbolał go brzuch i potrzebował kwadransa na murawie, żeby zrozumieć, co się dzieje. Także w wieku 17 lat dostał pierwsze powołanie do duńskiej młodzieżówki: od razu do rocznika U-19, gdzie był najmłodszy. Nie był już gościem branym na sztukę, grał w pierwszym składzie. Wszystko to działo się ledwie dwa lata po tym, jak rzutem na taśmę wciągnięto go do Midtjylland.

Kjaer na początku w niczym nie przypominał nieoszlifowanego diamentu. Pamiętam jak dziś, gdy w 2004 roku dyrektor akademii FC Midtjylland, Claus Stenlein, wszedł do pomieszczenia dla trenerów z plikiem papierów w dłoni. Było to zaledwie sześć miesięcy po tym, gdy Simon dołączył do naszego zespołu. W spotkaniu uczestniczyli wszyscy trenerzy, w tym ja. Claus rozdał nam kartki i poprosił o wskazanie pięciu zawodników, którzy naszym zdaniem za pięć lat zrobią największą karierę. Mieliśmy również uszeregować ich zgodnie z szansami, jakie im dajemy. W tamtym momencie mogliśmy wybierać spośród 16 piłkarzy. Jednym z nich był Simon Kjaer. Gdy wszyscy wypisaliśmy nazwiska na kartkach, dyrektor akademii zakleił kopertę z typami i odłożył ją do szuflady. Pięć lat później, gdy sprzedaliśmy Kjaera za 3,3 miliona funtów, Claus Stein otworzył zalakowaną kopertę. Jak sądzicie, ilu spośród ośmiu trenerów stawiało na Kjaera? Żaden! – pisał w swojej książce Ankersen.

FC MIDTJYLLAND, CZYLI KLUB Z KOMPUTERA

Dostrzeżony przez Real, wyłowiony przez Palermo

Gdyby Stenlein zrobił taką samą „sondę” w 2006 roku, Simona wskazaliby pewnie wszyscy. Zwłaszcza po zmianie pozycji z pomocnika na obrońcę. Jakim cudem jednak w dwa lata zaliczył aż taki progres? Oprócz determinacji ważną rolę odegrał w tym wszystkim rozsądek samego zainteresowanego. W 2006 roku Morten Morch pisał o ekspresowej karierze młodego Duńczyka. Kjaer w swoich wypowiedziach sprawiał wrażenie niesamowicie świadomego gościa.

Moim celem na ten sezon jest załapać się kilka razy na ławkę rezerwowych. W kolejnym roku chciałbym już zagrać pięć, dziesięć spotkań w lidze. Muszę stać się silniejszy, żeby lepiej radzić sobie w pojedynkach z rywalami. To pomoże mi dostać się do pierwszej drużyny. Mamy tu świetne warunki do rozwoju, to dla mnie idealne miejsce. Liczę na to, że za dwa, trzy lata, dostanę ofertę z zagranicznego klubu – opowiadał zawodnik Midtjylland.

Plan Kjaera sprawdził się, a nawet przyśpieszył. Kiedy w rundzie rewanżowej sezonu 2007/2008 zaczął łapać minuty w pierwszym zespole, z miejsca został podstawowym zawodnikiem. Zdobył wicemistrzostwo kraju, zgłosiły się po niego Real Madryt (“Królewscy” widzieli go w Castilli, młodzieżówce klubu) i Inter Mediolan. Duńczycy odrzucili ofertę Realu, ale Simon i tak wyjechał. Kluczowa okazała się jednak nie gra w pierwszym zespole wicemistrza kraju, a prestiżowy turniej Viareggio Cup. Tam odbywa się prawdziwy połów talentów, tam też zawitał Rino Foschi, dyrektor sportowy Palermo.

Midtjylland podczas Viareggio przegrało dwa z trzech spotkań, ale to nie przeszkodziło działaczowi Rosanero w zachwytach nad stoperem. – Zakochał się w nim. Kilka dni po zakończeniu turnieju Foschi zniknął. Okazało się, że poleciał do Danii, żeby błyskawicznie podpisać kontrakt z Kjaerem, najlepszym stoperem młodego pokolenia, jakiego widział. Oferta Palermo była taka sama, jak ta Realu, którą Midtjylland odrzuciło. Foschi wyprosił u Maurizio Zampariniego zgodę na podbicie stawek i w 24 godzin załatwił transfer na Sycylię – pisała “La Repubblica”.

Ciekawostka: królem strzelców tamtego turnieju był Mario Balotelli, junior Interu Mediolan. Niedługo potem Mario i Kjaer spotkali się już na boisku podczas meczu Serie A.

„UTNĘ WAM JAJA I ZJEM JE W SAŁATCE” – PALERMO ZAMPARINIEGO

W pięć lat od wyrzutka do najlepszego w kraju

Środkowy obrońca nie miał jednak równie błyskawicznego wejścia do zespołu. Cztery miliony euro ważyły wtedy więcej niż teraz, ale nawet dziś niewielu jest 19-latków, którzy z miejsca zostają podstawowymi stoperami włoskich zespołów. Prasa wspominała, że po pierwsze tygodnie na Sycylii były dla niego tak ciężkie, że Kjaer pamiętał z nich tylko pęcherze na nogach – od upału i wymagających treningów. Żartowano z tego, że od razu zażyczył sobie domu z basenem, a każdy młody chłopak musiał najpierw nauczyć się życia w nowym kraju w klubowym ośrodku. Jego styl życia nie był idealny: przyjechał do Palermo z dziewczyną, ale lubił wyskoczyć do McDonalds’a, a rozrywkę w wolnym czasie miał typowo piłkarską: FIFA na plejaku.

Simon Kjaer Milan 2020/2021

Natomiast na treningach nie odstawał i skorzystał na tym, że Zamparini miał gorącą głowę do trenerów, bo Davide Ballardini, który przejął zespół już po inauguracji, stał się jego fanem. Po dwóch miesiącach adaptacji nowy trener postawił na niego i Simon Kjaer postawił kolejny ogromny krok w swojej karierze. 2009 rok kończył już jako:

  • lider walczącego o puchary Palermo
  • laureat nagrody dla najlepszego piłkarza w Danii
  • członek jedenastki sezonu
  • reprezentant Danii, który w debiucie zatrzymał Ibrahimovicia

Swoje premierowe rozgrywki kończył jako topowy stoper, “Goal” zestawił linię defensywy tak, że obok Kjaera umieścił Maicona, Giorgio Chielliniego i Paolo Maldiniego. Jakość i klasa. – W minionym sezonie widzieliśmy wiele świetnych transferów i Kjaer niewątpliwie był jednym z nich. 20-latek wygląda jak materiał na gwiazdę. Kompletny defensor z każdym atutem w kieszeni: szybkość, przewidywanie wydarzeń na boisku, skuteczność w powietrzu. To klucz do walki Palermo o puchary. Kjaer jest dziś celem wszystkich topowych klubów w Europie – pisali dziennikarze tego portalu.

Nie pomylili się, bo z każdym tygodnie mnożyły się plotki dotyczące jego przyszłości. Manchester United, Milan, Liverpool, Manchester City, Tottenham. – Występując w tak młodym wieku na pozycji, z którą wielu nie może się oswoić przez lata, błyskawicznie został wyróżniającym się piłkarzem ligi włoskiej – błyszczał w rozgrywkach, które słyną z „produkowania” najlepszych obrońców świata. Co tydzień rywalizował z najsłynniejszymi napastnikami – pisał w swojej książce Ankersen.

Pięć lat. Dokładnie pięć lat od momentu, w którym nikt nie wskazał Simona jako gościa, który zrobi jakąkolwiek karierę, on może przebierać w ofertach od najlepszych klubów świata.

BARTEK SYLWESTRZAK OPOWIADA O MIDTJYLLAND

Simon Kjaer popadł w przeciętność

Życie nie może być jednak zbyt piękne, a trenerzy Midtjylland nie mogli się zupełnie mylić. Kolejne lata Kjaera są dowodem na to, że jednak braki, które dostrzegano u niego na początku, w pewnym sensie zastopowały jego karierę. W pewnym sensie, bo wciąż mówimy o kimś, kto, będąc odrzuconym, został zawodnikiem z czołową liczbą występów w duńskiej kadrze. Kto grał w czterech z pięciu topowych lig w Europie. Ale już patrząc na drużyny, w którym Simon występował, widzimy, że czubek góry, na którą się wspinał, został poza jego zasięgiem.

  • VfL Wolfsburg
  • AS Roma
  • Lille
  • Fenerbahce
  • Sevilla

Przez lata był blisko czołówki, ale nie w niej samej. Przechodził do Wolfsburga, który miał ambicje sięgające podium Bundesligi. Na wstępie ledwo uniknął spadku. W topowych ligach tylko w Lille skończył ligę wyżej niż w najlepszym sezonie w Palermo (na trzecim miejscu). Nawet Fenerbahce, które miał przedłożyć nad Liverpool, któremu kibicował, żeby walczyć o mistrzostwo, a nie tylko o miejsce w czołówce, nie pozwoliło mu zapełnić gabloty. Wciąż coś się rozjeżdżało, wciąż dokonywał złych wyborów. Najgorszym miało być trafienie pod skrzydła Feliksa Magatha, niemieckiego tyrana. Specjalnie nie dziwi nas to, że Magath zabił coś w utalentowanym piłkarzu, bo przecież znamy historię Mateusza Klicha.

Statystyki Simona Kjaera w MIlanie

Felix Magath mnie nie lubił. Praktycznie na mnie nie stawiał – wspominał sam zainteresowany. Trener twierdził z kolei, że wymaga od Kjaera cięższej pracy, żeby ten zasłużył na szansę. A kiedy po powrocie z wypożyczenia Duńczyk rzucił, że nawet nie chce mu się rozmawiać z Magathem, bo nie ma zamiaru kiedykolwiek grać w zespole, który ten prowadzi, było już pozamiatane. Szkoleniowiec wydał wyrok: transfer albo trybuny.

Mijały lata, a jedynymi dużymi sukcesami Simona Kjaera były występy w reprezentacji Danii. Jego kariera klubowa była po prostu solidna, nic ponad to. W kadrze udowadniał, dlaczego ma ksywkę „Wiking”. Jakby narodowe barwy automatycznie odpalały u niego protokół 200% normy. Wyjazd do Turcji, nawet do jednego z najsilniejszych wówczas klubów w kraju, w wieku 26 lat, zdawał się przekreślać jego nadzieje na dokonanie czegoś wielkiego w pięciu największych ligach w Europie. Pewnym impulsem i nadzieją na zmianę był transfer do Sevilli, dzięki któremu w wieku 28 lat zadebiutował w końcu w Lidze Mistrzów. Niemniej: na tym się skończyło.

A kiedy okazało się, że Kjaer nie potrafi się odnaleźć w ambitnym projekcie Atalanty Bergamo i nie pasuje do systemu Gian Piero Gasperiniego, już naprawdę niewielu dawało mu szansę na happy end.

GIAN PIERO GASPERINI. OJCIEC SUKCESÓW ATALANTY

Kjaer w Milanie, czyli odrodzenie

Właśnie wtedy 30-letni Simon Kjaer po raz czwarty postawił na Italię. Po Palermo, Romie i Atalancie, przyszedł czas na Milan. Rossoneri przyjęli go z umiarkowanym optymizmem, co nie było żadnym zaskoczeniem czy obrazą. Jednak, tak prawdę mówiąc, była to niemal idealna para. Klub, który chciał być wyżej, ale nie bardzo mu wychodziło. I piłkarz, który chciał być wyżej, ale nie bardzo mu wychodziło. Oczywiście efektem tego równania mogło być rozczarowanie. Mogła, a nawet powinna, być solidność. Tymczasem dziś dość powszechną opinią jest ta, w której autorów odbudowy wielkiego Milanu wskazuje się w trzech osobach: Stefano Pioli, Simon Kjaer oraz Zlatan Ibrahimović.

Nie ma w tym przypadku: obaj doświadczeni zawodnicy przybyli do klubu zimą 2020 roku. Obaj wylali fundamenty pod kapitalną końcówkę rozgrywek – wiosną Milan przegrał tylko dwa mecze. W sumie fakt, że akurat ta dwójka razem zdziałała tak wiele, jest pewną ironią losu. To właśnie “Ibra” był jednym z napastników, z którymi Kjaer mierzył się najczęściej – aż 10 razy. Zazwyczaj były to starcia, w których leciały iskry. Weźmy choćby ostatni pojedynek, gdy Fenerbahce grało z Manchesterem United w pucharach. – Nie słyszałem, co do mnie mówił, ale wiem, że nie był zbyt szczęśliwy. Znam go długo, Zlatan taki właśnie jest. Napompowany, arogancki. Taki ma styl. Ja mam go kryć tak ściśle, jak tylko się da. A to, że złapał mnie za gardło? Nie biorę tego na poważnie, tyle razy z nim grałem, że wiem, jak reaguje – mówił Duńczyk po spięciu z Ibrahimoviciem podczas wspomnianego spotkania.

Dowód zdjęciowy.

Zlatan Ibrahimović i Simon Kjaer nie zawsze się lubili

W każdym razie Zlatan brylował liczbami, a Kjaer przeciwnie – nie miał kozackich statystyk. Gdyby ktoś chciał udowodnić jego wkład w grę Milanu, patrząc w tabelki, mógłby się trochę przeliczyć. Niemniej zasłynął ze spokoju, opanowania, zatrzymywania ataków wręcz po profesorsku. Praktycznie nie popełniał błędów i nawet jeśli miał lekkie problemy z urazami mięśniowymi, skład Milanu bez niego nie istniał. Okazało się, że na przestrzeni lat Simon nie stracił swoich atutów i w końcu znalazł się w miejscu, do którego idealnie pasował. Nawet jeśli Serie A mocno się dla niego zmieniła.

Powiedzmy, że jest bardziej “aktywna” niż kiedyś. Mecze są bardziej dynamiczne, kiedyś zespoły zamykały się w defensywie i czekały na to, co się stanie. Teraz większa liczba zespołów chce dominować, to robi różnicę – tłumaczył w “StarCasino”.

Można byłoby pomyśleć, że starzejącemu się stoperowi, który był wychowany według dawnej szkoły defensywnej, będzie to przeszkadzało. Ale nie w przypadku Duńczyka. Bardzo ciekawe jest to, że patrząc na suche liczby Kjaer w sezonie 2020/2021 grał bardzo podobnie, jak Kamil Glik: notował wiele wybić, ofiarnie blokował strzały i podania – w tych elementach obaj byli czołowymi obrońcami ligi. Ale różnica była ogromna, bo Polakowi liga odjechała i to nie wystarczało. Simon natomiast dopasował się do warunków, zachował szybkość (bywało, że jego nazwisko pojawiało się w raportach pomeczowych w rubryce ‘najszybsze sprinty’) i ogranie go było i jest dużą sztuką.

Simon Kjaer doskonale zrozumiał się także ze Stefano Piolim, znaleźli wspólny język na boisku i poza nim. Duńczyk był ostoją w poprzednim sezonie, w którym Milan wrócił do Ligi Mistrzów. Jest ostoją i teraz, gdy Rossoneri są jednym z faworytów do tytułu i przewodzą lidze wspólnie z Napoli. On sam zadecydował już, że zakończy w Mediolanie karierę. – Gdzie byłoby mi lepiej niż tutaj? Nie wyobrażam sobie siebie w innym miejscu – stwierdził przy okazji przedłużenia umowy.

OD 0:5 DO DRUŻYNY ROKU. KAPITALNA METAMORFOZA MILANU

Kjaer w reprezentacji, czyli prawdziwy lider

Jego postawa we Włoszech była jednym z dwóch ważnych składników w kwestii nominacji do Złotej Piłki. Tak, wiemy, że Duńczyk nie ma szans na wygraną, ale to ładne podkreślenie tego, w jakim miejscu się znalazł. Drugim, równie ważnym elementem, była postawa Simona Kjaera w duńskiej kadrze. Podczas EURO 2020 oczywiście poznaliśmy go od ludzkiej strony. Jako kapitana, który udźwignął wszystko to, co działo się z Christianem Eriksenem, który pocieszał żonę swojego przyjaciela i przede wszystkim – uratował mu życie. Natomiast poznaliśmy go także jako czołowego stopera całego turnieju. W reprezentacji Danii Simon także miał coś do udowodnienia i odkupienia. Aż do lata ciężko było powiedzieć, że kojarzył się kibicom z samymi pozytywnymi rzeczami.

Miał swoje grzechy – parę lat wstecz Morten Olsen wskazał go jako kozła ofiarnego porażek, sugerując, że “Kjaer i piłka nie są najlepszymi przyjaciółmi”. To nie do końca prawda, bo w początkowych latach kariery Simon był chwalony za rozgrywanie, a w czasach Lille strzelił cztery gole z rzutów wolnych, więc nogę ma ułożoną. Niemniej łatka do niego przylgnęła i nawet on sam stwierdził, że Olsen wyrządził mu wtedy krzywdę. Następca selekcjonera, Age Hareide, uczynił go natomiast kapitanem kadry i… znów mu “zaszkodził”. O ile dziś duński kapitan kojarzy się z bohaterstwem podczas mistrzostw Europy, tak wcześniej kojarzył się ze strajkiem zawodników, którzy domagali się podwyżek za grę w kadrze. Efektem był występ reprezentacji złożonej z przypadkowych gości w meczu z Czechami.

Tak, Simon Kjaer nie był dla kibiców wzorowym kapitanem i piłkarzem. Ale dla kolegów – wręcz przeciwnie. Kasper Schmeichel po dramatycznej akcji reanimacji Eriksena stwierdził, że Simon i Christian to przede wszystkim dwóch wspaniałych gości, a nie dwóch świetnych piłkarzy. Zaimponował im tym, jak walczył o ich prawa. Miał duży wkład w to, że scalił kadrę i zbudował rodzinę Kaspra Hjulmanda. Organizuje spotkania po godzinach, podczas mundialu w Rosji zadbał o prywatny samolot dla Jonasa Knudsena, żeby ten mógł być z żoną przy porodzie. – Momentem, który zbudował kadrę było to, gdy Kjaer przed jednym ze spotkań zaczął uderzać się w klatkę i nucić “The Money Chant” z “Wilka z Wall Street”. Dzień wcześniej Viktor Fischer pokazał ten film kolegom z szatni i zasugerował, żeby powtórzyć to przed meczem. Wydawało się, że wszyscy o tym zapomnieli, ale Kjaer zainicjował taką sytuację, stworzył tradycję – pisze Kasper Steenbach w książce o duńskiej kadrze.

Statystyki Simona Kjaera w reprezentacji Danii

***

Age Hareide twierdzi, że to szaleniec, który jest w stanie poświęcić wszystko dla zespołu i jego sukcesu. Nie odstawia nogi, nie cofa się, walczy. Franco Baresi twierdzi, że powinien nosić opaskę kapitańską Milanu.

Nie wiemy, co myśli o tym sam Simon Kjaer. Ale wiemy, że jego historia to ekranizacja stwierdzenia “nigdy się nie poddawaj”.

CZYTAJ TAKŻE:

SZYMON JANCZYK

fot. Newspix

Suche Info
23.05.2022

Oficjalnie: Edin Terzić zastąpi Marco Rose

Trzy dni temu Borussia Dortmund zwolniła Marco Rose, który był krytykowany m.in. za postawę drużyny w europejskich pucharach, ale też za katastrofalną grę Borussii w defensywie. Dziś klub z Dortmundu poinformował, że zespół ponownie obejmie Edin Terzić, który w sezonie 20/21 pełnił rolę szkoleniowca tymczasowego. Marco Rose został zwolniony z funkcji trenera Borussii Dortmund. Choć […]
23.05.2022
Suche Info
23.05.2022

Mbappe: To była najlepsza decyzja, jaką mogłem podjąć

W sobotę zakończyła się niezwykle długa saga transferowa z Kylianem Mbappe w roli głównej. Paris Saint-Germain oficjalnie poinformowało, że 23-letni napastnik przedłużył kontrakt z klubem do 2025 roku. Tym samym wieszczony od dłuższego czasu transfer do Realu Madryt nie doszedł do skutku. Dziś w tej sprawie została zwołana kolejna konferencja, na której Francuz wyjaśnił, dlaczego […]
23.05.2022
Suche Info
23.05.2022

Piotr Tworek odejdzie ze Śląska Wrocław. Brosz kandydatem na następcę

Piotr Tworek utrzymał Śląsk Wrocław w Ekstraklasie, ale jego misja dobiega końca. Taką informację podało „TVP Sport”, które typuje na jego następcę Marcina Brosza. Informacje o tym, że posada Tworka nie jest pewna i bezpieczna, pojawiały się już od kilku tygodni. Teraz potwierdza je Bartosz Wieczorek z „TVP Sport”. Po weekendzie miało się odbyć spotkanie […]
23.05.2022
Weszło
23.05.2022

To nie był wielki sezon bramkarzy

Bywały takie sezony, kiedy bramkarz odgrywał główną rolę w walce o mistrzostwo, żeby tylko wspomnieć Arkadiusza Malarza i Legię Warszawa. Bywało również, że golkiperzy należeli do ścisłego grona gwiazd swoich drużyn, które zajmowały miejsce w czubie tabeli – choćby Stipica rok temu. Natomiast miniona kampania 21/22 jest w tym temacie odmienna, mianowicie: golkiperzy nie byli […]
23.05.2022
Suche Info
23.05.2022

Kulesza: PZPN przedstawi plan modyfikacji przepisu o młodzieżowcu

Sprawa przepisu o młodzieżowcu w Ekstraklasie wzbudza emocje. Dziś zarząd PZPN zdecyduje o przyszłości tego zapisu, ale Cezary Kulesza już podzielił się sugestią dotyczącą ostatecznej decyzji. Prezes polskiej federacji w social mediach skomentował sprawę, która zostanie dziś przegłosowana przez zarząd PZPN. – Temat młodzieżowca wywołuje szeroką dyskusję. Zwolennicy i przeciwnicy mają swoje argumenty. Łączy nas cel: […]
23.05.2022
Suche Info
23.05.2022

Gustafsson: Rozglądam się po Skandynawii za asystentem

Jens Gustafsson, nowy trener Pogoni Szczecin, udzielił wywiadu szwedzkiemu „Fotbollskanalen”. Szkoleniowiec mówił w nim o pracy w Polsce i poszukiwaniach asystenta. Rozmowę Gustafssona ze szwedzkimi portalem przetłumaczył Piotr Piotrowicz, polski trener mieszkający w tym kraju. Nowy trener „Portowców” mówił w niej o decyzji o zmianie pracy. – To było całkiem nieszczęśliwe, timing nie był perfekcyjny. Często […]
23.05.2022
Serie A
22.05.2022

Milan wraca na tron!

No i stało się! Milan po przeszło dekadzie niepowodzeń powraca na tron w Serie A. Kiepsko się w okresie tej ligowej niemocy wiodło Rossonerim, oj, kiepsko. Bywały takie okresy, gdy bezpieczeństwo finansowe i generalnie przyszłość całego klubu stały pod olbrzymim znakiem zapytania. Bywały takie momenty, gdy kibice ekipy z San Siro nie mogli patrzeć na […]
22.05.2022
Weszło
18.05.2022

Rangersi powalczą dziś o trofeum, a Aaron Ramsey o swoją przyszłość

Przygotowując się do startu obecnego sezonu Aaron Ramsey nie mógł przypuszczać, że zagra w finale europejskich pucharów w barwach Rangersów. Piłkarska rzeczywistość zmienia się jednak bardzo szybko i dzisiaj Walijczyk stoi przed właśnie takim wyzwaniem. A jego efekty najprawdopodobniej zdecydują o jego dalszej karierze. Gdy Ramsey opuszczał Arsenal, by występować w Juventusie, mogło się wydawać, […]
18.05.2022
Serie A
14.05.2022

Cudotwórca. Davide Nicola, trener od spraw beznadziejnych

Salerno, jedna z miejscowych włoskich szkół. W trakcie lekcji nauczyciel wyjmuje telefon i nagrywa, jak odmawia z dziećmi modlitwę. Nietypową modlitwę, dodajmy, bo grupa zawierza Maryi utrzymanie Salernitany, beniaminka Serie A. Wsparcie z góry się przyda, ale młodzież jednocześnie zwraca się też do kogoś na ziemi. Cudotwórcy Davide Nicoli. 49-letni Nicola z Luserna San Giovanni, […]
14.05.2022
Weszło
01.05.2022

Milan się męczył, ale Milan jest ostatecznie zwycięski

Milan jest naprawdę blisko tytułu, szczególnie, że pomógł mu ostatnio bramkarz Interu, a Napoli, jak to Napoli, przegrywa kluczowe mecze. Niemniej – wciąż trzeba punktować i czy można sobie do tego wyobrazić lepszego rywala niż Fiorentina? Pewnie wciąż tak, ale teraz Viola to przecież dość wdzięczny przeciwnik. Dopiero co przyjęła 0:4 od Udinese, wcześniej za […]
01.05.2022
Serie A
29.04.2022

Co słychać w rzymskim ogródku? Jest pięknie, Zalewski rozkwitł

Jest takie powiedzenie: co się odwlecze, to nie uciecze. Oczywiście nie zawsze działa w praktyce, choć na ulicach Rzymu mawiają, że wiara czyni cuda. Udowadnia to doskonale przykład Nicoli Zalewskiego, wobec którego jeszcze jakiś czas temu wysuwaliśmy wątpliwości. Nie z racji jego umiejętności, bo te ma niepodważalne, a przyszłości w realiach, gdzie za sznurki pociąga […]
29.04.2022
Serie A
21.04.2022

„Kolejny koszmar”. Koniec Drągowskiego w Fiorentinie?

Fiorentina przegrała wczoraj 0:2 z Juventusem i odpadła z Pucharu Włoch na etapie półfinału, tracąc tym samym szansę na pierwsze trofeum od przeszło dwudziestu lat. Niestety, ale punktem zwrotnym spotkania była fatalna pomyłka Bartłomieja Drągowskiego, który zanotował pusty przelot na przedpolu i ostatecznie dał się pokonać Federico Bernardeschiemu. Wiele wskazuje zresztą na to, że nieudany […]
21.04.2022
Liczba komentarzy: 1
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Pieniężna sytuacja
Pieniężna sytuacja
6 miesięcy temu

Bardzo ciekawy przypadek. Sam bylem mocno zdziwiony/rozczarowany tym transferem. Podobnie jak powrotem Ibry czy zatrudnieniem Piolego. Cóż, to tylko pokazuje jak mało wiem o piłce.

Suche Info
23.05.2022

Oficjalnie: Edin Terzić zastąpi Marco Rose

Trzy dni temu Borussia Dortmund zwolniła Marco Rose, który był krytykowany m.in. za postawę drużyny w europejskich pucharach, ale też za katastrofalną grę Borussii w defensywie. Dziś klub z Dortmundu poinformował, że zespół ponownie obejmie Edin Terzić, który w sezonie 20/21 pełnił rolę szkoleniowca tymczasowego. Marco Rose został zwolniony z funkcji trenera Borussii Dortmund. Choć […]
23.05.2022
Suche Info
23.05.2022

Mbappe: To była najlepsza decyzja, jaką mogłem podjąć

W sobotę zakończyła się niezwykle długa saga transferowa z Kylianem Mbappe w roli głównej. Paris Saint-Germain oficjalnie poinformowało, że 23-letni napastnik przedłużył kontrakt z klubem do 2025 roku. Tym samym wieszczony od dłuższego czasu transfer do Realu Madryt nie doszedł do skutku. Dziś w tej sprawie została zwołana kolejna konferencja, na której Francuz wyjaśnił, dlaczego […]
23.05.2022
Suche Info
23.05.2022

Piotr Tworek odejdzie ze Śląska Wrocław. Brosz kandydatem na następcę

Piotr Tworek utrzymał Śląsk Wrocław w Ekstraklasie, ale jego misja dobiega końca. Taką informację podało „TVP Sport”, które typuje na jego następcę Marcina Brosza. Informacje o tym, że posada Tworka nie jest pewna i bezpieczna, pojawiały się już od kilku tygodni. Teraz potwierdza je Bartosz Wieczorek z „TVP Sport”. Po weekendzie miało się odbyć spotkanie […]
23.05.2022
Weszło
23.05.2022

To nie był wielki sezon bramkarzy

Bywały takie sezony, kiedy bramkarz odgrywał główną rolę w walce o mistrzostwo, żeby tylko wspomnieć Arkadiusza Malarza i Legię Warszawa. Bywało również, że golkiperzy należeli do ścisłego grona gwiazd swoich drużyn, które zajmowały miejsce w czubie tabeli – choćby Stipica rok temu. Natomiast miniona kampania 21/22 jest w tym temacie odmienna, mianowicie: golkiperzy nie byli […]
23.05.2022
Suche Info
23.05.2022

Kulesza: PZPN przedstawi plan modyfikacji przepisu o młodzieżowcu

Sprawa przepisu o młodzieżowcu w Ekstraklasie wzbudza emocje. Dziś zarząd PZPN zdecyduje o przyszłości tego zapisu, ale Cezary Kulesza już podzielił się sugestią dotyczącą ostatecznej decyzji. Prezes polskiej federacji w social mediach skomentował sprawę, która zostanie dziś przegłosowana przez zarząd PZPN. – Temat młodzieżowca wywołuje szeroką dyskusję. Zwolennicy i przeciwnicy mają swoje argumenty. Łączy nas cel: […]
23.05.2022
Suche Info
23.05.2022

Gustafsson: Rozglądam się po Skandynawii za asystentem

Jens Gustafsson, nowy trener Pogoni Szczecin, udzielił wywiadu szwedzkiemu „Fotbollskanalen”. Szkoleniowiec mówił w nim o pracy w Polsce i poszukiwaniach asystenta. Rozmowę Gustafssona ze szwedzkimi portalem przetłumaczył Piotr Piotrowicz, polski trener mieszkający w tym kraju. Nowy trener „Portowców” mówił w niej o decyzji o zmianie pracy. – To było całkiem nieszczęśliwe, timing nie był perfekcyjny. Często […]
23.05.2022
Suche Info
23.05.2022

OFICJALNIE: Kosta Runjaić trenerem Legii Warszawa

Szok, niespodzianka i niedowierzanie. Legia Warszawa zaprezentowała Kostę Runjaicia, który został nowym trenerem ustępującego mistrza Polski. O tym, że Niemiec zostanie szkoleniowcem Legii wiadomo było od dawna, jednak obie strony wstrzymywały się z oficjalnym ogłoszeniem tej decyzji. Doszło do tego dopiero 23 maja, po zakończeniu ligowego sezonu w Polsce. Klub poinformował, że Runjaić podpisał kontrakt […]
23.05.2022
Suche Info
23.05.2022

Skra Częstochowa wygrała Pro Junior System. Kto jeszcze zarobił na młodzieży?

Za nami ostatni akord sezonu zasadniczego w 1. lidze, więc poza rozstrzygnięciami w tabeli znamy także wyniki Pro Junior System. W tym roku poza oficjalną premią kluby mogły liczyć także na specjalny dodatek od PZPN. Kto zarobił najwięcej? Zwycięstwo przypadło Skrze Częstochowa, która tym samym powtórzyła wyczyn z drugiej ligi. Na premię załapały się także […]
23.05.2022
Tenis
23.05.2022

Iga po swojemu. Szybko, skutecznie i z setem do zera. Jest II runda Roland Garros

Bez trenera, którego z przyczyn osobistych na razie w Paryżu zabrakło. Ale i bez kłopotów. Iga Świątek 6:2, 6:0 ograła w I rundzie French Open Łesię Curenko i w niespełna godzinę awansowała do kolejnej fazy turnieju. Była z tego zresztą zadowolona, bo – jak mówiła – został jej czas na zwiedzanie Paryża. Celem na dziś […]
23.05.2022
Suche Info
23.05.2022

72. tytuł w historii Boca Juniors

Argentyńskie Boca Junior ma gablotę pełną trofeów. Dosłownie, bo właśnie zdobyło swój 72. tytuł w historii. Tym razem jeden z najbardziej znanych klubów w Ameryce Południowej wygrał Copa de la Liga Profesional. Zwycięstwo w pucharowych rozgrywkach gwarantuje awans do Copa Libertadores. Turniej rozpoczyna się w lutym, a udział w nim bierze 28 drużyn. Boca Juniors […]
23.05.2022
Weszło
23.05.2022

Musiałowski na wylocie z Liverpoolu? „Media zafałszowały jego poziom” [WYWIAD]

Jeszcze rok temu wydawało się, że Polska ma kolejny wielki talent. Mateusz Musiałowski błyszczał w klipach puszczanych na Twitterze. Imponował dryblingami i golami. Nastolatek ćwiczył z pierwszą drużyną Liverpoolu. Podczas treningów symulował grę Viniciusa Juniora, aby Trent Alexander-Arnold był lepiej przygotowany na starcia z brazylijskim skrzydłowym Real Madryt w Lidze Mistrzów. Dziś 18-letni Polak jest […]
23.05.2022
Suche Info
23.05.2022

Boniek: Mbappe nie jest wart takich pieniędzy

Zbigniew Boniek, były prezes PZPN, był gościem „Mocy Futbolu” w „Kanale Sportowym”. „Zibi” skomentował plotki transferowe dotyczące Roberta Lewandowskiego i Kyliana Mbappe. – Robert zawsze jak na coś postawi, to to osiąga. Kiedyś powiedział, że jak nie dostanie oferty kontraktu od Bayernu do końca lutego to odchodzi i wygląda na to, że tak będzie. Czy […]
23.05.2022
Siatkówka
23.05.2022

Nie bądźmy zdziwieni, jeśli ZAKSA wygra Ligę Mistrzów po raz trzeci

Siatkarze ZAKSY Kędzierzyn-Koźle po raz drugi z rzędu wygrali wczoraj Ligę Mistrzów. W finale znów nie pozostawili wątpliwości włoskiemu Itasowi Trentino. Pytanie, które można sobie teraz zadać, brzmi: gdzie leży granica ich możliwości? W końcu już przed tym sezonem mówiono, że tym razem szans na końcowy triumf nie mają. W poprzednim też nie byli faworytami. […]
23.05.2022
Ekstraklasa
23.05.2022

10 najlepszych zimowych transferów w Ekstraklasie [RANKING]

Całościowo zimowe transfery w Ekstraklasie nie rzuciły nas na kolana, gdy często niezłe referencje na papierze musiały zostać sprawdzone w praktyce. Bez problemu jednak mogliśmy wskazać dziesięć ruchów kadrowych, które naszym zdaniem zasługują na wyróżnienie. Niektóre kluby dzięki nowym piłkarzom ratowały sobie tyłek.  Przygotowując to zestawienie braliśmy pod uwagę różne czynniki. Najważniejszy był rzecz jasna […]
23.05.2022
Suche Info
23.05.2022

Wisła Kraków srebrnym medalistą Ligi Mistrzów

Kibice Wisły Kraków nie mają za sobą najlepszych tygodni. W całym tym smutku znajdą jednak i powody do radości. Na przykład srebrny medal Ligi Mistrzów dla AMP-futbolowej drużyny „Białej Gwiazdy”. W 2022 roku finały Ligi Mistrzów w AMP Futbolu odbyły się w Polsce – konkretniej w Krakowie. Do walki o trofeum stanęło osiem drużyn, które […]
23.05.2022
Suche Info
23.05.2022

Sunderland wrócił do Championship. Na Wembley przyjechało 46 tysięcy kibiców

To się nazywa miłość do klubu. Kibice Sunderlandu przybyli do Londynu w sile 46 tysięcy osób. Wszystko po to, żeby obejrzeć, jak ich ukochana drużyna walczy o powrót na zaplecze angielskiej ekstraklasy. Cztery sezony w trzeciej lidze spędził Sunderland, klub, który może się pochwalić wielkim zapleczem kibicowskim. W tym czasie The Black Cats trzykrotnie grali w barażach […]
23.05.2022
Na zapleczu
23.05.2022

„Zarządzający klubami robią głupie ruchy i długi. Chrobry Głogów taki nie jest”

Chrobry Głogów awansował do baraży o Ekstraklasę i ma szansę na pierwszy w historii awans do tej klasy rozgrywkowej. Na Dolnym Śląsku szykowali się na to od lat, powoli przekształcając ligowego średniaka w klub, który stać na walkę o coś więcej. O tym, jak zmienił się Chrobry i o efektach tych zmian opowiada nam Zbigniew […]
23.05.2022
Stranieri
23.05.2022

Cash przeszkodził City, Buksa dalej strzela, Frankowski dogonił Messiego | STRANIERI

Za nami ostatnie akcenty ligowego sezonu w czołowych rozgrywkach w Europie. Jak radzili sobie Polacy, którzy za moment udadzą się na wakacje i zgrupowanie kadry narodowej? Najwięcej – jak zwykle – działo się w USA. Wiemy już, że Gabriel Słonina nie zagra dla reprezentacji Polski, wiemy także, że Adam Buksa przedłużył swoją serię kolejnych meczów z golem […]
23.05.2022