Miłość to za mało. Jak Latające Osły spadły w przepaść

Opublikowane 01.11.2021 11:37 przez

redakcja

Ciepły majowy dzień, tak typowy dla miasta, jakim jest Werona. Kończy się 38. kolejka Serie B, piłkarze Chievo schodzą z murawy uśmiechnięci, mają ku temu powody, w końcu wygrali 3:0 z Ascoli Calcio i zajęli przyzwoite ósme miejsce w ligowej tabeli. Pewnie gdyby nie pandemia i związane z nią restrykcje, zostaliby na boisku dłużej, by podziękować kibicom za doping. Zawodnicy wraz ze sztabem mogą myśleć, że nic straconego, spotkają się z nimi przecież w końcówce sierpnia wraz ze startem nowego sezonu. Nikt z nich nie mógł wtedy przypuszczać, że za mniej niż pół roku ich klub przestanie istnieć.

Ponoć przemierzając alejki Werony, nie sposób się w niej nie zakochać. Miejscowość przed wiekami na cały świat rozsławił zresztą nie byle kto, tylko sam William Szekspir za sprawą jednego ze swoich najbardziej znanych poematów. Mowa – rzecz jasna – o tragiczno-romantycznej historii Romea i Julii. Jeśli jednak przyjrzymy się piłkarskim okiem historii Werony, dostrzeżemy w niej dwa rywalizujące ze sobą kluby. Pierwszym jest występujący aktualnie w Serie A Hellas, a tuż obok było Chievo.

No właśnie – było. Ponieważ – jak w powieści Szekspira – romantyczna historia skończyła się tragicznie. Ale po kolei.

Chievo Werona – „Latające Osły”

Na wstępie należy stanowczo zaznaczyć, że samo powstanie takiego klubu jak Chievo, nie ma zbyt wiele wspólnego z czymś, co możemy skojarzyć z romantyczną historią. Ba! Powiedzieć, że Chievo było tym mniej popularnym klubem w Weronie, to jak nic nie powiedzieć. Praktycznie do lat 80. każdy o zdrowych zmysłach wymieniając drużyny piłkarskie z tego regionu, zatrzymałby się na Vicenzie i przede wszystkim na Hellasie. To w końcu popularna Hellada została założona już w 1903 roku. Do tego prędko stali się profesjonalną i szanowaną marką we Włoszech, a działo się to w czasie, gdy ich rywale zza miedzy pałętali się gdzieś po niższych ligach. Można to spuentować anegdotą, z której zasłynął swego czasu Carlos Tevez, mówiąc, że grał w Manchesterze (United) przez dwa lata i nie wiedział, że w tym mieście jest drugi klub (City). Dokładnie tak samo było w tym przypadku. Dla kibiców liczył się Hellas. Chievo było wyłącznie biednym kuzynem.

W dodatku tym niezwykle irytującym.

Bo jak inaczej nazwać lokalnego rywala, który próbuje ukraść twoją historię? Wszystko zaczęło się od dnia, w którym klub założony formalnie w 1929 roku i na co dzień posługujący się biało-niebieskimi barwami, zostaje kupiony przez pewną firmę. Nie jest to podmiot związany z żadną bliskowschodnią rodziną królewską, jak ma to często miejsce w dzisiejszych czasach, a najlepszym przykładem obecnie jest Newcastle United. Ot, zwyczajna marka zajmująca się produkcją i sprzedażą wyrobów cukierniczych. Jej właścicielem jest Luca Campedelli, który przejmuje stery w Chievo i staje się twarzą tej marki na najbliższe 30 lat. Wszystko dzieje się w 1986, czyli równo rok po tym, jak pierwsze i jak na razie ostatnie scudetto powędrowało do Hellasu. Niby normalna transakcja, miejscowy rywal się profesjonalizuje, zwykle taka wewnątrzmiejska rywalizacja podnosi status miasta na piłkarskiej mapie kraju. Wiecie, różne barwy, tradycje, idee. W tym wypadku było jednak nieco inaczej, pan Campedelli postanowił mocno namieszać.

Wraz z kupnem klubu postanowił zmienić tradycyjne biało-niebieskie trykoty na… żółto-niebieskie. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że do tej pory w Weronie te kolory utożsamiano z Hellasem. Kibice Hellady natychmiast zwrócili uwagę na poniższy pstryczek w nos i wyrazili głośne oburzenie. W odpowiedzi usłyszeli jedynie, że ich ukochana drużyna nie ma wyłączności na przywdziewanie takich barw. Jak łatwo można się domyślić, spowodowało to spore niezadowolenie, niecodziennie przecież jakiś klub bezpośrednio „pożycza” sobie coś tak utożsamianego z lokalnym rywalem. Jakby tego było mało, ekipa sponsorowana przez firmę cukierniczą postanowiła wprowadzić się na Stadio Marcantonio Bentegodi, czyli stadion – tak, dokładnie – Hellasu. Do tego momentu „oficjalnym” przeciwnikiem, z którym najstarszy klub w Weronie rozgrywał derby, była Vicenza. A Chievo ledwie zaczęło występować na poziomie Serie C2 i już stało się prawdziwym wrogiem. Mimo że dzieliła ich przepaść. Nienawiść między kibicami obu klubów jednak stale rosła.

Pewnym szczytem złośliwość ze strony Campedelliego względem Hellasu, była zmiana herbu Chievo, do której doszło w 1990 roku. Klasyczna odznaka została zastąpiona wizerunkiem średniowiecznego księcia Cangrande I della Scala. Problem w tym, że jest to symbol tradycyjnie kojarzony z rywalami z miasta. Reakcja kibiców Hellasu mogła być tylko jedna. To oznaczało wojnę.

NAJWIĘKSZY SUKCES WERONY – MISTRZOSTWO HELLASU Z 1985 ROKU [HISTORIA]

Fani Hellasu mogli poczuć się prawdziwym Williamem Wilsonem ze słynnego opowiadania Edgara Allana Poego, Postacią, której ktoś postanowił ukraść tożsamość, doprowadzając ją tym do szaleństwa. Wtedy też w Weronie wrogo nastawieni sympatycy Hellady przypadkiem stworzyli przydomek lokalnym wrogom. Wywiesili oni bowiem na jednym z meczów transparent „Prędzej osły zaczną latać, niż wy awansujecie do Serie A”. A jakże – po tym, gdy w 2001 roku Chievo zakończyło rozgrywki Serie B na trzecim miejscu i dostało się do najwyższej klasy rozgrywkowej, kibice podkradli również ten przydomek. „Latające Osły” w fanowskiej nomenklaturze przetrwały do dziś.

Sergio Pellissier – więcej niż piłkarz

Chievo od czasu awansu do włoskiej elity występowało w niej – z drobną przerwą na sezon 2007/08 – aż do roku 2019. W tym czasie potrafili nawet załapać się do eliminacji Pucharu UEFA, jednak tam już w pierwszej rundzie dali się zaskoczyć Crvenie Zvezdzie. Następne podejście do rozgrywek międzynarodowych mieli w 2007 roku, kiedy najpierw w eliminacjach Champions League nie dali rady Lewskiemu Sofia, a później jako spadochroniarz z el. LM mieli ponownie szansę pograć trochę w Pucharze UEFA, lecz drugi raz nie skorzystali z tej okazji. Tym razem przeciwnikiem nie do przejścia była portugalska Braga.

W ciągu tych dwóch dekad od awansu, barwy drużyny Luci Campedelliego przywdziewało wielu niezłych piłkarzy. Jednak wśród nich jest jedna postać, której nie sposób nie wyróżnić. Wręcz niesamowite wydaje się to, że debiutował w pierwszym składzie „Latających Osłów” już w roku 2000, a karierę kończył 19 lat później. Poza rocznym wypożyczeniem do SPAL na sezon 2001/02 wiernie trwał w dobrych i złych chwilach przy swoim klubie. Przeżył nieudane eliminacje europejskich pucharów, a także spadek do Serie B, gdzie jako prawdziwy lider poprowadził swój zespół do błyskawicznego awansu. W ciągu ostatnich dwóch dekad kiedy mówiłeś Chievo – myślałeś Sergio Pellissier.

Pomocnik od zawsze podkreślał swoje przywiązanie miasta, swoją przygodę zakończył z astronomicznym wręcz wynikiem 619 meczów, 165 goli oraz 38 asyst we wszystkich rozgrywkach, co czyni go jednym z najbardziej lojalnych zawodników w dziejach. To właśnie on stał się kluczową postacią, gdy…

Chievo Werona – historia upadku

…gdy wszystko zaczęło się sypać. Pellissier zakończył piłkarską karierę w 2019 roku, kiedy jego ukochany klub zapewnił sobie bezpieczne utrzymanie w Serie A. Wynik ten był niejako ponad stan. Kadrowo Chievo prezentowało się bardzo przeciętnie, zmieniało trenerów jak rękawiczki, a z gabinetów szefostwa nie można było usłyszeć, że przyszłość miała malować się dla nich w lepszych barwach. Wynikało to z tego, że Paulani, firma prezesa Campadelliego, zaczęła przechodzić przez lekki kryzys. A winne temu były m.in…jaja. Zgodnie z nową kampanią na rzecz praw zwierząt potępiono stanowczo wszelkie spółki, które traktowały zwierzęta w sposób niehumanitarny. Dotyczyło to np. kupowania jaj kur z chowu klatkowego. A tak się składało, że Paulani SA korzystało głównie z takich jaj, przerzucenie się na towar bardziej ekologiczny oznaczało spore koszty. Ponadto wkrótce miały przyjść trudne czasy naznaczone pandemicznym lockdownem.

Nie to jednak miało być głównym powodem pozbycia się przez Luce Campadelliego swojego klubu. Miało być nim zwykłe znudzenie. Prezes przestał się emocjonować spotkaniami z udziałem jego drużyny. W środowisku nazywany był nawet „człowiekiem z najsmutniejszą twarzą w Serie A”. Skutkiem niknącego zainteresowania właściciela był spadek z ligi w sezonie 2019/2020 oraz rosnące zobowiązania wobec różnych podmiotów, w tym włoskiego fiskusa. Chievo spadało więc nie wzbudzając większych emocji, nikt raczej za nimi nie płakał. „Latającym Osłom” podcięto skrzydła, a wokół nich pojawiały się poważne znaki zapytania. Campadelli miał sprzedać klub, lecz nie mógł znaleźć chętnych. Gdy parę miesięcy temu stwierdził, że ma dość, po prostu spakował walizki i zostawił zespół sam sobie. Wtedy do gry ponownie wszedł Sergio Pellissier, który na własną rękę próbował ratować Chievo, ale nic już nie dało się zrobić.

„Niestety, dzisiaj historia tego klubu, który dał mi tak wiele, dobiegła końca. To jeden z najsmutniejszych dni w moim życiu. Próbowałem z całych sił i naprawdę miałem nadzieję, że będę kontynuował tę fantastyczną historię, to byłoby cudowne. Niestety nie mogłem tego zrobić. Myślałem, że w tym mieście i regionie jest więcej osób gotowych do wzmocnienia i ochrony piłki nożnej, ale tak nie było” – napisał na Instagramie były piłkarz.

Włoski fiskus zniwelował wszystkie znaki zapytania. Wyrok był jeden: degradacja.

 – Nie poddaję się, to jeszcze nie koniec – powiedział Pellissier tuż po usłyszeniu decyzji. – Staram się dla Chievo. Nie mogę się poddać w obliczu trudności.

Co dalej z Chievo Werona?

Dzisiaj Chievo formalnie już nie istnieje. Z gruzów tego zespołu Sergio Pellissier stworzył FC Chievo 1929, lecz tu wkroczył ponownie Luca Campadelli, który zastrzegł, że nazwa „Chievo” jest jego prywatną własnością oraz znakiem towarowym. Wobec tego zmieniono nazwę na FC Clivense i w Weronie buduje się wszystko od nowa. Od najniższego, dziewiątego poziomu rozgrywkowego, ponieważ włoska federacja odrzuciła wnioski o możliwość reaktywacji zespołu od Serie D (czwarty poziom), jak to było w przypadku np. Parmy.

ATALANTA POKONA MANCHESTER UNITED? ZAGRAJ W FUKSIARZU PO KURSIE 2,65!                                                                                                    

Sergio Pellissier stał się nowym właścicielem i ciągle toczy boje o powrót do starej nazwy. Były piłkarz robi wszystko, co w jego mocy.

„Stworzyłem nowy klub z niczego. Pracuję nad tym na pełny etat. Szukam odpowiednich towarzyszy do tej przygody, gotowych w to uwierzyć, a nawet zainwestować w to pieniądze. Nie jest łatwo w 2021 roku, ale jest kilku entuzjastów, którzy wierzą w model zdrowego społeczeństwa. Zgłosiliśmy nazwę FC Clivense. Koszula jest biało-niebieska jak ta z czasów wczesnego Chievo. Chcemy odzyskać tego ducha.”

Zaangażować byłego prezydenta Lucę Campadelliego? Nie, dla mnie to zamknięty rozdział. Po odejściu z futbolu próbowałem zostać dyrektorem sportowym mojego Chievo, ale to się nie udało. Zderzyłem się z kilkoma dyrektorami. Nie ma powrotu – w ten sposób komentuje obecną sytuację jej główny bohater. Jego drużyna lideruje obecnie w swojej grupie Terza Categoria.

Chievo oficjalnie już nie istnieje, ale gdzieś tam, na najniższym poziomie, ziarno zostało zasiane. Kto wie, może ta historia jeszcze dobrze się skończy? Może okaże się, że jednak miłość jednego człowieka wystarczy, żeby tchnąć ducha w tej projekt i za kilka lat zobaczymy ponownie „Latające Osły” we włoskiej elicie.

Arkadiusz Bogucki – Radio GOL i Serie A Polonia

Fot. newspix.pl

Czytaj także:

Bundesliga
23.05.2022

Hertha pewnie wybroniła się przed spadkiem

Dzisiejsze spotkanie na Volksparkstadion miało kluczowe znaczenie dla składu następnego sezonu Bundesligi. Po pierwszej części tego dwumeczu, ku lekkiemu zaskoczeniu, do awansu zbliżył się zespół z Hamburga, który wywiózł z Berlina skromne 1:0. Ale to nie wystarczyło. HSV Hamburg miał wówczas jedynie lekką przewagę, którą przypieczętowało centrostrzałem Ludovita Reisa. Można było jednak zakładać, że Hertha […]
23.05.2022
Suche Info
23.05.2022

PSG rozpocznie starania o Frenkiego de Jonga

W ostatnich tygodniach dużo się mówi o potencjalnym odejściu Frenkiego de Jonga z FC Barcelony. W gronie zainteresowanych usługami holenderskiego pomocnika pojawił się nowy klub, który z pewnością stać na wyłożenie dużej kwoty na stół. Holendra niedawno łączono z Manchesterem United, gdzie mógłby znowu pracować z Erikiem ten Hagiem, z którym doszedł do półfinału Ligi […]
23.05.2022
Suche Info
23.05.2022

Ivi Lopez Piłkarzem Sezonu 2021/22 [KOMPLET NAGRÓD]

W sobotę dobiegł końca sezon 2021/22 PKO Bank Polski Ekstraklasy. Zwieńczeniem rozgrywek jest Wielka Gala Ekstraklasy, która już za nami. Komplet nagród rozdanych podczas Wielkiej Gali Ekstraklasy: Numer Sezonu 2021/22 – setny gol Flavio Paixao w Ekstraklasie Turbokozak Sezonu 2021/22 – Łukasz Zwoliński Młodzieżowiec Sezonu 2021/22 – Jakub Kamiński Gol Sezonu 2021/22 – Fabian Piasecki […]
23.05.2022
Weszło
23.05.2022

Oscar kontra Sterjovski I BRAMA DNIA

Zapraszamy na kolejną odsłonę Bramy dnia. Dzisiaj światowo, na pewno ciekawie. Zapraszamy do wspólnej zabawy wraz z naszymi partnerami z Gatigo. Mile Sterjovski vs Ghana (23.05.2008) Reprezentant Australii równo 12 lat temu ładnie przylutował na bramkę Ghany. Poszedł jak dzik w żołędzie i nie dał golkiperowi żadnych szans. Oscar vs Manchester City (23.05.2013) Ależ to […]
23.05.2022
Suche Info
23.05.2022

Media: Robert Lewandowski odbył dwie wideorozmowy z Xavim

Liczba informacji na temat transferu kapitana reprezentacji Polski rośnie. Kilka dni temu Tomasz Włodarczyk z portalu Meczyki.pl poinformował, że FC Barcelona złożyła pierwszą ofertę za Roberta Lewandowskiego. Zagraniczne media nie pozostają w tyle i ujawniają kolejne szczegóły negocjacji Dumy Katalonii z Bayernem Monachium. Florian Plattenberg (reporter Sky) uważa, że oferta FC Barcelony opiewa na kwotę […]
23.05.2022
Weszło
23.05.2022

WESZŁOPOLSCY PODSUMOWUJĄ SEZON EKSTRAKLASY

To ostatni odcinek Weszłopolskich w tym sezonie! Musicie być z nami. Start 22:00. Skład: Białek, Paczul, Janczyk, Piórek.
23.05.2022
Bundesliga
23.05.2022

Hertha pewnie wybroniła się przed spadkiem

Dzisiejsze spotkanie na Volksparkstadion miało kluczowe znaczenie dla składu następnego sezonu Bundesligi. Po pierwszej części tego dwumeczu, ku lekkiemu zaskoczeniu, do awansu zbliżył się zespół z Hamburga, który wywiózł z Berlina skromne 1:0. Ale to nie wystarczyło. HSV Hamburg miał wówczas jedynie lekką przewagę, którą przypieczętowało centrostrzałem Ludovita Reisa. Można było jednak zakładać, że Hertha […]
23.05.2022
Weszło
23.05.2022

Oscar kontra Sterjovski I BRAMA DNIA

Zapraszamy na kolejną odsłonę Bramy dnia. Dzisiaj światowo, na pewno ciekawie. Zapraszamy do wspólnej zabawy wraz z naszymi partnerami z Gatigo. Mile Sterjovski vs Ghana (23.05.2008) Reprezentant Australii równo 12 lat temu ładnie przylutował na bramkę Ghany. Poszedł jak dzik w żołędzie i nie dał golkiperowi żadnych szans. Oscar vs Manchester City (23.05.2013) Ależ to […]
23.05.2022
Weszło
23.05.2022

WESZŁOPOLSCY PODSUMOWUJĄ SEZON EKSTRAKLASY

To ostatni odcinek Weszłopolskich w tym sezonie! Musicie być z nami. Start 22:00. Skład: Białek, Paczul, Janczyk, Piórek.
23.05.2022
1 liga
23.05.2022

Widzew do Ekstraklasy dobrnął, ale czy sobie w niej poradzi?

Widzew Łódź zameldował się w Ekstraklasie dokładnie w ósmą rocznicę dnia, w którym się z nią pożegnał. Powrót do najwyższej ligi nie był jednak usłany różami, a obfitował w liczne potknięcia oraz zastoje. Koniec końców, liczy się jednak końcowy rezultat. A on cieszy nie tylko połowę Łodzi, ale i sporą część piłkarskiej Polski. W końcu […]
23.05.2022
Anglia
23.05.2022

Najlepsza jedenastka Premier League 2021/2022

Powoli dochodzimy do siebie po wczorajszym zakończeniu sezonu Premier League i dochodzą do nas wszystkie jego najważniejsze rozstrzygnięcia. Wiemy już, kto został mistrzem Anglii, kto spadł do Championship, kto został królem strzelców ligi, a kto jej najlepszym zawodnikiem. Aby postawić kropkę na zakończonym sezonie, postanowiliśmy wybrać najlepszą jedenastkę minionych rozgrywek. ALISSON (LIVERPOOL) Zaczynamy, rzecz jasna, […]
23.05.2022
Weszło
23.05.2022

To nie był wielki sezon bramkarzy

Bywały takie sezony, kiedy bramkarz odgrywał główną rolę w walce o mistrzostwo, żeby tylko wspomnieć Arkadiusza Malarza i Legię Warszawa. Bywało również, że golkiperzy należeli do ścisłego grona gwiazd swoich drużyn, które zajmowały miejsce w czubie tabeli – choćby Stipica rok temu. Natomiast miniona kampania 21/22 jest w tym temacie odmienna, mianowicie: golkiperzy nie byli […]
23.05.2022
Liczba komentarzy: 6
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Cytadela
Cytadela
6 miesięcy temu

Fajny artykuł , więcej takich proszę.

Dawid
Dawid
6 miesięcy temu

Bardzo ciekawy artykuł. Pozdrawiam!

Pioter
Pioter
6 miesięcy temu

Poemat? Serio? Romeo i Julia to dramat.

Gino Lettieri vel Wunderwaffe
Gino Lettieri vel Wunderwaffe(@icek-mordehaj)
6 miesięcy temu
Reply to  Pioter

Matura z polskiego na 33% i weszlo wita.

Liliangarcia
Liliangarcia
6 miesięcy temu

Tak kończą złodzieje bez honoru. Bardzo dobrze!

Levan d'Ovski
Levan d'Ovski
6 miesięcy temu

Fajny artykuł, tylko jedna nieścisłość… Sergio Pellissier zakończył grę w Chievo po sezonie 2018/19, czyli w tym samym, w którym ten klub spadł z Serie A do Serie B.

Bundesliga
23.05.2022

Hertha pewnie wybroniła się przed spadkiem

Dzisiejsze spotkanie na Volksparkstadion miało kluczowe znaczenie dla składu następnego sezonu Bundesligi. Po pierwszej części tego dwumeczu, ku lekkiemu zaskoczeniu, do awansu zbliżył się zespół z Hamburga, który wywiózł z Berlina skromne 1:0. Ale to nie wystarczyło. HSV Hamburg miał wówczas jedynie lekką przewagę, którą przypieczętowało centrostrzałem Ludovita Reisa. Można było jednak zakładać, że Hertha […]
23.05.2022
Suche Info
23.05.2022

PSG rozpocznie starania o Frenkiego de Jonga

W ostatnich tygodniach dużo się mówi o potencjalnym odejściu Frenkiego de Jonga z FC Barcelony. W gronie zainteresowanych usługami holenderskiego pomocnika pojawił się nowy klub, który z pewnością stać na wyłożenie dużej kwoty na stół. Holendra niedawno łączono z Manchesterem United, gdzie mógłby znowu pracować z Erikiem ten Hagiem, z którym doszedł do półfinału Ligi […]
23.05.2022
Suche Info
23.05.2022

Ivi Lopez Piłkarzem Sezonu 2021/22 [KOMPLET NAGRÓD]

W sobotę dobiegł końca sezon 2021/22 PKO Bank Polski Ekstraklasy. Zwieńczeniem rozgrywek jest Wielka Gala Ekstraklasy, która już za nami. Komplet nagród rozdanych podczas Wielkiej Gali Ekstraklasy: Numer Sezonu 2021/22 – setny gol Flavio Paixao w Ekstraklasie Turbokozak Sezonu 2021/22 – Łukasz Zwoliński Młodzieżowiec Sezonu 2021/22 – Jakub Kamiński Gol Sezonu 2021/22 – Fabian Piasecki […]
23.05.2022
Weszło
23.05.2022

Oscar kontra Sterjovski I BRAMA DNIA

Zapraszamy na kolejną odsłonę Bramy dnia. Dzisiaj światowo, na pewno ciekawie. Zapraszamy do wspólnej zabawy wraz z naszymi partnerami z Gatigo. Mile Sterjovski vs Ghana (23.05.2008) Reprezentant Australii równo 12 lat temu ładnie przylutował na bramkę Ghany. Poszedł jak dzik w żołędzie i nie dał golkiperowi żadnych szans. Oscar vs Manchester City (23.05.2013) Ależ to […]
23.05.2022
Suche Info
23.05.2022

Media: Robert Lewandowski odbył dwie wideorozmowy z Xavim

Liczba informacji na temat transferu kapitana reprezentacji Polski rośnie. Kilka dni temu Tomasz Włodarczyk z portalu Meczyki.pl poinformował, że FC Barcelona złożyła pierwszą ofertę za Roberta Lewandowskiego. Zagraniczne media nie pozostają w tyle i ujawniają kolejne szczegóły negocjacji Dumy Katalonii z Bayernem Monachium. Florian Plattenberg (reporter Sky) uważa, że oferta FC Barcelony opiewa na kwotę […]
23.05.2022
Weszło
23.05.2022

WESZŁOPOLSCY PODSUMOWUJĄ SEZON EKSTRAKLASY

To ostatni odcinek Weszłopolskich w tym sezonie! Musicie być z nami. Start 22:00. Skład: Białek, Paczul, Janczyk, Piórek.
23.05.2022
Suche Info
23.05.2022

Al-Khelaifi: Tebas może boi się, że Ligue 1 stanie się lepsza od ligi hiszpańskiej

Przedwczoraj Javier Tebas (szef ligi hiszpańskiej) stwierdził, że PSG jest równie niebezpieczne jak Superliga. Ponadto LaLiga złożyła skargę do UEFA w sprawie działalności francuskiego klubu, która zdaniem Tebasa nie jest zgodna z przyjętymi regułami. Dziś prezes francuskiego klubu odniósł się do słów Hiszpana. Kilka godzin temu odbyła się konferencja, na której prezes PSG i Kylian […]
23.05.2022
Suche Info
23.05.2022

Przemysław Tytoń podpisał kontrakt z Twente

Przemysław Tytoń ostatnie miesiące spędził w Ajaksie Amsterdam, gdzie pełnił rolę rezerwowego bramkarza. Była to swego rodzaju duża historia, że znajdujący się zupełnie poza radarami polski piłkarz, wylądował w kadrze zespołu, który walczył o ćwierćfinał Ligi Mistrzów. Teraz 35-latek przechodzi do ligowego rywala. Transfer Przemysława Tytonia do Twente lobbował Ron Jans. Trener klubu z Enschede […]
23.05.2022
Suche Info
23.05.2022

Benjamin Mendy zaprzeczył wszystkim zarzutom

W poprzednim roku Benjamin Mendy został oskarżony o popełnieniu wielu przestępstw na tle seksualnym. Francuz wciąż nie otrzymał wyroku, ale po nagłośnieniu sprawy przez brytyjskie media Manchester City zawiesił swojego gracza. Według relacji The Athletic piłkarz stanął przed sądem i zaprzeczył wszystkim stawianym mu czynom. Usłyszał zarzuty popełnienia dziesięciu przestępstw w tym gwałtów i napaści […]
23.05.2022
1 liga
23.05.2022

Widzew do Ekstraklasy dobrnął, ale czy sobie w niej poradzi?

Widzew Łódź zameldował się w Ekstraklasie dokładnie w ósmą rocznicę dnia, w którym się z nią pożegnał. Powrót do najwyższej ligi nie był jednak usłany różami, a obfitował w liczne potknięcia oraz zastoje. Koniec końców, liczy się jednak końcowy rezultat. A on cieszy nie tylko połowę Łodzi, ale i sporą część piłkarskiej Polski. W końcu […]
23.05.2022
Suche Info
23.05.2022

Istanbul Basaksehir nowym klubem Patryka Szysza

Odejście Patryka Szysza z Zagłębia Lubin było kwestią czasu. Drugi najlepszy Polak w punktacji kanadyjskiej w Ekstraklasie od dłuższego czasu był przymierzany do zagranicznych klubów. Ostatecznie opuści polską ligę na rzecz ligi tureckiej. Nieco ponad tydzień temu klub z Lubina oficjalnie pożegnał Patryka Szysza. W sezonie 2021/22 rozegrał w barwach Zagłębia aż 34 mecze, zdobył […]
23.05.2022
Anglia
23.05.2022

Najlepsza jedenastka Premier League 2021/2022

Powoli dochodzimy do siebie po wczorajszym zakończeniu sezonu Premier League i dochodzą do nas wszystkie jego najważniejsze rozstrzygnięcia. Wiemy już, kto został mistrzem Anglii, kto spadł do Championship, kto został królem strzelców ligi, a kto jej najlepszym zawodnikiem. Aby postawić kropkę na zakończonym sezonie, postanowiliśmy wybrać najlepszą jedenastkę minionych rozgrywek. ALISSON (LIVERPOOL) Zaczynamy, rzecz jasna, […]
23.05.2022
Suche Info
23.05.2022

Runjaić: Niektórzy zadawali mi pytania, dlaczego przychodzę do Legii

O tym, że Niemiec zostanie szkoleniowcem Legii wiadomo było od dawna, jednak obie strony wstrzymywały się z oficjalnym ogłoszeniem tej decyzji. Doszło do tego dopiero po zakończeniu ligowego sezonu w Polsce. Klub poinformował, że Runjaić podpisał kontrakt do końca sezonu 2023/2024, a więc na dwa lata. Kosta Runjaić na dzisiejszej konferencji odniósł się do kilku istotnych […]
23.05.2022
Suche Info
23.05.2022

Oficjalnie: Edin Terzić zastąpi Marco Rose

Trzy dni temu Borussia Dortmund zwolniła Marco Rose, który był krytykowany m.in. za postawę drużyny w europejskich pucharach, ale też za katastrofalną grę Borussii w defensywie. Dziś klub z Dortmundu poinformował, że zespół ponownie obejmie Edin Terzić, który w sezonie 20/21 pełnił rolę szkoleniowca tymczasowego. Marco Rose został zwolniony z funkcji trenera Borussii Dortmund. Choć […]
23.05.2022
Suche Info
23.05.2022

Mbappe: To była najlepsza decyzja, jaką mogłem podjąć

W sobotę zakończyła się niezwykle długa saga transferowa z Kylianem Mbappe w roli głównej. Paris Saint-Germain oficjalnie poinformowało, że 23-letni napastnik przedłużył kontrakt z klubem do 2025 roku. Tym samym wieszczony od dłuższego czasu transfer do Realu Madryt nie doszedł do skutku. Dziś w tej sprawie została zwołana kolejna konferencja, na której Francuz wyjaśnił, dlaczego […]
23.05.2022
Suche Info
23.05.2022

Piotr Tworek odejdzie ze Śląska Wrocław. Brosz kandydatem na następcę

Piotr Tworek utrzymał Śląsk Wrocław w Ekstraklasie, ale jego misja dobiega końca. Taką informację podało „TVP Sport”, które typuje na jego następcę Marcina Brosza. Informacje o tym, że posada Tworka nie jest pewna i bezpieczna, pojawiały się już od kilku tygodni. Teraz potwierdza je Bartosz Wieczorek z „TVP Sport”. Po weekendzie miało się odbyć spotkanie […]
23.05.2022
Weszło
23.05.2022

To nie był wielki sezon bramkarzy

Bywały takie sezony, kiedy bramkarz odgrywał główną rolę w walce o mistrzostwo, żeby tylko wspomnieć Arkadiusza Malarza i Legię Warszawa. Bywało również, że golkiperzy należeli do ścisłego grona gwiazd swoich drużyn, które zajmowały miejsce w czubie tabeli – choćby Stipica rok temu. Natomiast miniona kampania 21/22 jest w tym temacie odmienna, mianowicie: golkiperzy nie byli […]
23.05.2022
Suche Info
23.05.2022

Kulesza: PZPN przedstawi plan modyfikacji przepisu o młodzieżowcu

Sprawa przepisu o młodzieżowcu w Ekstraklasie wzbudza emocje. Dziś zarząd PZPN zdecyduje o przyszłości tego zapisu, ale Cezary Kulesza już podzielił się sugestią dotyczącą ostatecznej decyzji. Prezes polskiej federacji w social mediach skomentował sprawę, która zostanie dziś przegłosowana przez zarząd PZPN. – Temat młodzieżowca wywołuje szeroką dyskusję. Zwolennicy i przeciwnicy mają swoje argumenty. Łączy nas cel: […]
23.05.2022