Neymar – gdy gaśnie płomień

Opublikowane 18.10.2021 10:20 przez

Kamil Warzocha

Neymar wywołał tąpnięcie. Zrobił coś jak Leo Messi, ale w innym, mniej gwałtownym stylu. Zapowiedział „Last Dance” na mundialu w Katarze nie pod wpływem meczowych emocji, bo starannie dobierał słowa w trakcie wywiadu. Dał również do zrozumienia, że nie wie, czy ma jeszcze odpowiednie zasoby sił mentalnych, żeby rywalizować na najwyższym poziomie. Wysłał jasny sygnał. Wypala się. – Nigdy nie przestanę imprezować. Jeśli całe życie w stu procentach będziesz skupiał się tylko na piłce, to według mnie w końcu eksplodujesz – mówił kiedyś sam o sobie. Czy to nie ironia losu, że jedna wielka impreza najprawdopodobniej skończy się przedwcześnie?

Piłkarz wybitny, ale niewzbudzający współczucia

To historia powolnego upadku, ale raczej nie wyciskacz łez. Może nawet nie historia, która wzruszy niedzielnych kibiców. Niekoniecznie dlatego, że brak komuś empatii. Nie, mowa tutaj po prostu o piłkarzu, który sobie na to zapracował. Listy z wyrazami współczucia pod jego adresem nie powstaną w każdym domu, każdym zakątku świata. Oczywiście grono fanów ma ogromne, to rzecz naturalna, skoro mówimy o człowieku będącym jeszcze nie tak dawno w absolutnej czołówce obok Messiego i Ronaldo. Trzeba jednak przyznać, że po naszym globie chodzi tylu miłośników jego talentu, ilu ludzi kręci nosem na widok jego nazwiska. Gdyby to był piłkarz, którego znalibyśmy wyłącznie poprzez grę komputerową, być może nie miałby sobie równych w zdobywaniu sympatii. Dosłownie. Wyjmujemy każdy aspekt niezwiązany z piłką i mamy perfekcyjny materiał na idola dla każdego dzieciaka, a później dorosłego chcącego zaistnieć w poważnym futbolu.

Ale życie takie nie jest. Nawet w przypadku sportowców, których w teorii powinniśmy rozliczać tylko za ich pracę, nie da się przymknąć oka na wszystko. Czy ktoś tego chce, czy nie – Neymar jest postacią niejednoznaczną, budzącą skrajne emocje. Jeśli ktoś go nie trawi – ma do tego pełne prawo. Istnieje ku temu szereg argumentów, łatwo umocnić taką opinię. Jeśli natomiast ktoś wielbi Brazylijczyka wyłącznie za wyczyny boiskowe w duchu Ronaldinho – nic nam do tego, to również da się obronić. I choćby właśnie z tego względu, czyli pierwiastka magii zostawianego na murawie, szkoda, że na naszych oczach swego czasu kandydat do zdobycia Złotej Piłki wypala się z każdym rokiem.

Fragment najnowszego wywiadu z Neymarem dla DAZN

Neymar jest niczym iluzjonista, który od lat przemierza świat i zabawia tłumy w sposób nietuzinkowy. Odkąd występuje na scenie, nikomu nawet nie przychodzi przez myśl, żeby nie wstąpić na spektakl, kiedy nadarza się taka okazja. Wcześniej w Barcelonie, później w PSG, ciągle w Brazylii. Sęk w tym, że im dalej w las, tym bardziej w oczach widowni maleje prestiż tych niezwykłych widowisk. Efektów „wow” jest coraz mniej, da się zauważyć tendencję spadkową. Gdy inni iluzjoniści po przebiciu granicy trzydziestu lat nabierają większego tempa i wchodzą na wyższe pułapy, Neymar w tym samym czasie siedzi obok z małym zakłopotaniem wymalowanym na twarzy. Przed chwilą bowiem dał do zrozumienia swoim widzom, że o pójściu w ślady Lewandowskiego, Messiego czy Ronaldo nie ma mowy. „Mistrzostwa świata w Katarze najprawdopodobniej będą moimi ostatnimi” – wybrzmiały słowa 29-latka, który zadziwił przede wszystkim brazylijski naród.

Na innych wrażenie zrobiło jeszcze coś innego. To wypowiedziana wątpliwość odnośnie dalszej kariery. „Nie wiem, czy jestem jeszcze odpowiednio silny wewnętrznie, żeby radzić sobie z piłką na najwyższym poziomie”. Szczerze mówiąc, gdyby na to spojrzeć z każdej możliwej perspektywy, to chyba było do przewidzenia. I zaczęło się w 2017 roku.

Rozwód z Barceloną jako niepozorny moment zwrotny

W Barcelonie to był piłkarz o tak niewyobrażalnych umiejętnościach, że chyba każdy na świecie wyobrażał go sobie jako jednego ze zdobywców Złotej Piłki. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że to było mu pisane, a fakt, że tej nagrody Neymar już raczej w swoim życiu nie otrzyma, dowodzi tylko zmarnowaniu potencjału. To był gość, który efekciarstwo potrafił łączyć ze skutecznością. Żaden inny zawodnik nie był jednocześnie tak efektowny i efektywny. Trudno powiedzieć, czy w tej samej drużynie z Messim prędzej czy później zdobyłby Złotą Piłkę. Ale na pewno miał ku temu lepsze okoliczności w Barcelonie, bo Argentyńczyk z każdym kolejnym sezonem stawał się graczem coraz bardziej zespołowym. Słowem: Neymar nadal żyłby w krainie mlekiem i miodem płynącej, natomiast – jak wiadomo – wolał poszukać wyzwania gdzieś indziej jako pierwszoplanowa gwiazda.

Neymar. Książę czy król?

Nie, o katarskich pieniądzach nie zapomnieliśmy. Z perspektywy czasu wydaje się, że one miały istotny wpływ na siłę ambicji Brazylijczyka. Nie chodzi tu o wyciąganie haseł pokroju „zniszczony przez walizki z milionami”, acz skoro wybitny zawodnik w wieku 29 lat, wciąż mogący być na topie, składa takie a nie inne deklaracje – wnioski nasuwają się same. W tej chwili to szósty najlepiej zarabiający sportowiec na świecie. Jeśli chodzi o celebrytów – miejsce nr 7 według Forbesa. W obu kategoriach tuż obok są tylko Messi i Ronaldo, ale o nich przecież nigdy byśmy nie powiedzieli, że dokonania i liczba cyferek na koncie negatywnie wpłynęły na ich motywację.

Łatwo byłoby pójść w tony „ale to przecież Brazylijczyk”. Piłkarz, któremu z czasem trochę odwala przez imprezy, sławę, fajne życie. Cóż, lepiej byłoby powiedzieć: człowiek, któremu w późniejszym okresie kariery trudniej zarządzać priorytetami. Oczywiście Neymar sam o sobie powiedział, że media wykreowały fałszywy obraz na jego temat. To nie jest gość, którego można wsadzić za kratki za jakieś występki. Nie facet, który budzi obrzydzenie tym, że robi komuś krzywdę. Bardziej chodzi o to, że swoim podejściem strzela w samego siebie.

Neymar w PSG: 123 mecze, 88 bramek i 54 asysty, ale…

W całym 2021 roku tylko 9 goli i 7 asyst.

Pobyt w PSG zmienił Neymara. Oczywiście statystyki podtrzymał na kozackim poziomie, a magię w jego ruchach będziemy widzieć do momentu, aż ostatecznie zawiesi buty na kołku. Ale ta zabawa francuską ligą, zjadanie jej na śniadanie, miała też swoje drugie oblicze. Mówiąc wprost, nie tylko czynniki pozasportowe mogły Brazylijczyka najzwyczajniej w świecie rozleniwić. Gdy dodamy coraz liczniejsze kontuzje, ten słabnący mental i zajmowanie się innymi aktywnościami (np. granie w gry) – voila, to, co Neymar kochał robić najbardziej, nadal jest wielką miłością, ale bardziej rozproszoną. Za tym idzie fakt, że gaśnie moc rywalizacji nawet z samym sobą. Neymar sprawia wrażenie, jakby tę rywalizację zaczął przegrywać.

Cztery sezony Neymara w Barcelonie: 29 meczów opuszczonych z powodu urazów

Cztery sezony Neymara w PSG (do tego początek piątego): 86 spotkań

W reprezentacji Brazylii nadal jest wyjątkowy, tam oddaje wszystko, co ma, bo zdaje sobie sprawę, jaką postacią jest dla całego narodu. Natomiast jeśli ktoś regularnie ogląda mecze PSG, widzi, że z biegiem czasu na twarzy 29-latka coraz częściej pojawia się zblazowany wyraz.

Ścieżka a’la Ronaldinho

„Gdybyś grał w niebie, umarłbym, by cię oglądać” to hasło, które zamieścił na transparencie jeden z brazylijskich kibiców na ostatnim meczu Brazylii z Chile. To pokazuje, że nieważne, jakie grzeszki miałby za uszami Neymar. W rodzimym kraju i tak będą darzyć go miłością absolutną, ale nietrudno się dziwić, skoro pod względem liczby strzelonych goli w historii kadry wyprzedza go tylko Pele. Różnica jest w tej chwili niewielka: to zaledwie osiem trafień. I zdawało się, że wizja przynajmniej kilku lat gry, żeby wyśrubować własny rekord. Ale nie, na razie stanęło na tym, że w 2023 roku w koszulce „Canarinhos” piłkarza PSG już nie zobaczymy. Wtedy Neymar będzie miał 30 lat, co oznacza, że zakończyłby karierę reprezentacyjną (w założeniu definitywnie) trzy lata wcześniej w porównaniu do Ronaldinho. To mówi samo za siebie.

Neymar zdążył zapisać się złotymi zgłoskami na kartach historii, tego nie można mu odmówić. Ale niewątpliwie pojawi się uczucie niedosytu. Oj, tym określeniem można by przecież określić całą dotychczasową karierę tego jegomościa. Jest wielki, ale mógł być większy. Oczywiście koledzy z reprezentacji Brazylii będą robili wszystko, żeby Neymar zmienił zdanie. Thiago Silva powiedział na ostatnim zgrupowaniem kadry: – Zapominamy o wielu rzeczach, które zrobił na boisku i skupiamy się na tym, co nie jest ważne. On wywiera na siebie dużą presję. Mam nadzieję, że nie straci szczęścia, które nosi w sobie. To wyjątkowy dzieciak. Kiedy jest szczęśliwy i robi to, co lubi, wychodzi to z korzyścią dla zespołu. 

Fred dodał: – Chcemy, żeby został z nami przez wiele lat, ale trudno wypowiadać się za kogoś. Czasami ludzie są pod ogromną presją. Nie tylko Neymar, ale Messi czy Cristiano Ronaldo. Chcemy go tutaj, jest jednym z najlepszych graczy, jakich kiedykolwiek widzieliśmy w Brazylii.

Messi – Mbappe – Neymar. Tercet, na który wciąż trzeba czekać

Wydaje się, że klamka zapadła. W życiu Brazylijczyka do czasu mundialu musiałoby wydarzyć się naprawdę wiele, żeby zawrócił z trasy zmierzającej w jednym kierunku. To jest o tyle trudne, że luźniejsze podejście do piłki będzie rodziło problemy. Kontuzje, kolejne absencje, ciągłe wybijanie z rytmu. Taki crack nie potrzebuje oczywiście kilkunastu spotkań, żeby się rozkręcić, na nowo dawać show i cieszyć się piłką. Ale to nie to samo. No i zastanówmy się: ilu z nas rezygnuje z czegoś tylko dlatego, że nad sumą radości zaczyna przeważać ból? Nieważne, że Neymar jest milionerem i może kupić właściwie wszystko. Kiedy wewnętrzny płomień gaśnie, nie uratują go żadne pieniądze świata.

Fot. NewsPix

Weszło
20.01.2022

Jak co czwartek… LESZEK MILEWSKI

Gdyby Polacy mieli głosować, zastanawiam się jak wysoko znalazłoby się na liście najpilniejszych potrzeb – priorytetowych do rozwiązania problemów – nasze miejsce w rankingu UEFA. Czy na pierwszym? A może jednak trzecim? Czy jednak znalazłby się tak daleko, że aby je dostrzec na hipotetycznej liście, trzeba by użyć tego niedawno wysłanego na orbitę teleskopu? Jest […]
20.01.2022
Weszło
20.01.2022

Roginić w rezerwach. Podbeskidzie oczekuje za niego 300 tysięcy złotych

Podbeskidzie Bielsko-Biała przesunęło Marko Roginicia do rezerw i jeśli nie znajdzie się na niego żaden chętny, prawdopodobnie spędzi w nich całą wiosnę aż do końca kontraktu. Jak udało nam się ustalić, pierwszoligowiec oczekuje za napastnika około 300 tysięcy złotych. Saga z Marko Roginiciem trwa od spadku Podbeskidzia z Ekstraklasy. Piłkarz chciał wtedy pozostać na najwyższym […]
20.01.2022
Weszło
20.01.2022

Klimek: – Jeszcze nie musi pan kupować stroju Borata!

– Sytuacja finansowa klubu jest wciąż trudna. Udał nam się cud i znaleźliśmy pieniądze, aby dograć do czerwca, ale przed nami dalsze trudne decyzje restrukturyzacyjne, aby zbilansować budżet. Cały czas musimy szukać dodatkowych pieniędzy, aby utrzymać w kolejnych sezonach Ekstraklasę w Mielcu. Żeby zbilansować kolejny sezon, mamy dwa rozwiązania: albo znajdziemy sponsora, który przyniesie odpowiednią […]
20.01.2022
Weszło
20.01.2022

Premier League jest coraz bardziej toksyczna, ale władze są same sobie winne

Wczoraj Boris Johnson podjął decyzję o normalizacji życia z wirusem COVID-19. Od przyszłego czwartku w Anglii zniknie obowiązek certyfikatów szczepień, noszenia maseczek oraz pracy zdalnej. Dla wielu osób – wreszcie. Dla innych – zbyt wczesna inicjatywa. Uderza jednak to, że konkretną decyzję w sprawie całego kraju podjęto szybciej i łatwiej niż ma to miejsce w […]
20.01.2022
Weszło
20.01.2022

Niech ta telenowela się wreszcie zakończy

Chyba wszyscy stają się już pomału zmęczeni przedłużającym się procesem wyboru nowego selekcjonera reprezentacji Polski. Od rezygnacji Paulo Sousy minie niebawem miesiąc, tymczasem telenowela pod tytułem „poszukiwania nowego trenera” wciąż trwa i wcale nie jest takie pewne, że lada dzień dobiegnie końca. O ile początkowo spokój prezesa Cezarego Kuleszy był w stu procentach zrozumiały, a […]
20.01.2022
Weszło
20.01.2022

Wisła w świecie ofert, które spadają z nieba

Przyszedł pół roku temu, niczego spektakularnego nie zdziałał, nie był szalenie perspektywiczny (25 lat), a odchodzi za lepsze pieniądze niż Joel Valencia (wybrany najlepszym piłkarzem ligi), Karol Świderski (dziś reprezentant), Robert Gumny (jedna z perełek renomowanej akademii Lecha) czy Bartosz Bereszyński (ograny na polskich boiskach). Aschraf el Mahdioui, który przenosi się do Al-Taawon za około […]
20.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
10.01.2022

Siła Early Payout – właśnie dlatego warto grać w Fuksiarzu

Za nami bardzo fajny weekend w europejskiej piłce. Tak fajny, że nawet tęsknota za ekstraklasową kopaninką aż tak mocno nam nie doskwierała. A już szczególnie udane były to dni dla wielu graczy, którzy korzystają z oferty naszych kumpli z Fuksiarza. Z jednej strony przeżyli sportowe emocje, a z drugiej dzięki promocji Early Payout zazieleniły im […]
10.01.2022
Weszło
01.01.2022

Emocje Premier League z ograniczonym ryzykiem. Wystrzałowa promocja Fuksiarza!

W ostatnich dniach żyjemy serialem, w którym główną rolę odgrywa Paulo Sousa, ale czasami odrywamy się od niego po to, by zobaczyć trochę prawdziwej piłki. W obecnym okresie tradycyjnie zapewniają ją drużyny Premier League, a Fuksiarz postanowił jeszcze mocniej podkręcić temperaturę, która towarzyszy poczynaniom graczy na angielskich boiskach. Nasi kumple przygotowali wyjątkową promocję, dzięki której […]
01.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
08.12.2021

Dublet Lewandowskiego i wygrana Atalanty? Prawie pięć stów ze 100 złotych

Dziś poznamy ostatnie rozstrzygnięcia w fazie grupowej Champions League. W niektórych grupach wiele rzeczy jest już jasnych, ale w niektórych los poszczególnych drużyn zostanie przyklepany dopiero wieczorem. A takie mecze to nie tylko okazja, by trochę się rozerwać, obserwując piłkarskie zmagania, ale też szansa, by coś zarobić. Dziś mamy dla was propozycję, dzięki której w […]
08.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
07.12.2021

Liga Mistrzów w Fuksiarzu. Czy ze 100 zrobimy blisko 500?

Ostatnie łowy były naprawdę udane. Sugerowany przez nas kupon był w pełni trafiony i jeśli ktoś nas posłuchał, to pomnożył stówę i zgarnął 356 złotych. Wtedy wszedł nam Raków, Legia i Liverpool, które wygenerowały łączny kurs 4,05. Dziś – jak się przekonacie – idziemy o krok dalej. Wchodzimy bowiem w ostatnią kolejkę Ligi Mistrzów, a […]
07.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
03.12.2021

Sprawdźmy, postawmy: Lens powalczy z PSG, Haaland zmierzy się z „Lewym”

Jak co piątek zapraszamy was na kolejny odcinek cyklu „Sprawdźmy, postawmy”. Przejrzeliśmy weekendową ofertę naszych kumpli z Fuksiarza i zmontowaliśmy z myślą o was przykładowy kupon. Jest kilka obiecujących okazji. Tradycyjnie unikamy typowania na nos – szukamy raczej pewnych tendencji, serii, prawidłowości i właśnie w nich upatrujemy szans na zarobek. RC LENS – PARIS SAINT-GERMAIN: […]
03.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
01.12.2021

Postaw stówkę na Raków, Legię i Liverpool i zgarnij ponad 350 złotych

Mecze w środku tygodnia – zwyczajowo, Liga Mistrzów. Dzisiaj jest jednak inaczej. Dzisiaj gra kilka europejskich lig, dzisiaj mamy Puchar Polski. A to zawsze jest dobra okazja do tego, by ograć bukmachera. My postaramy się wam w tym pomóc – przygotowaliśmy trzy zdarzenia, które wyglądają naprawdę sensownie. Skupiamy się na naszym polskim poletku – Fuksiarz […]
01.12.2021
Weszło
20.01.2022

Jak co czwartek… LESZEK MILEWSKI

Gdyby Polacy mieli głosować, zastanawiam się jak wysoko znalazłoby się na liście najpilniejszych potrzeb – priorytetowych do rozwiązania problemów – nasze miejsce w rankingu UEFA. Czy na pierwszym? A może jednak trzecim? Czy jednak znalazłby się tak daleko, że aby je dostrzec na hipotetycznej liście, trzeba by użyć tego niedawno wysłanego na orbitę teleskopu? Jest […]
20.01.2022
Weszło
20.01.2022

Roginić w rezerwach. Podbeskidzie oczekuje za niego 300 tysięcy złotych

Podbeskidzie Bielsko-Biała przesunęło Marko Roginicia do rezerw i jeśli nie znajdzie się na niego żaden chętny, prawdopodobnie spędzi w nich całą wiosnę aż do końca kontraktu. Jak udało nam się ustalić, pierwszoligowiec oczekuje za napastnika około 300 tysięcy złotych. Saga z Marko Roginiciem trwa od spadku Podbeskidzia z Ekstraklasy. Piłkarz chciał wtedy pozostać na najwyższym […]
20.01.2022
Weszło
20.01.2022

Klimek: – Jeszcze nie musi pan kupować stroju Borata!

– Sytuacja finansowa klubu jest wciąż trudna. Udał nam się cud i znaleźliśmy pieniądze, aby dograć do czerwca, ale przed nami dalsze trudne decyzje restrukturyzacyjne, aby zbilansować budżet. Cały czas musimy szukać dodatkowych pieniędzy, aby utrzymać w kolejnych sezonach Ekstraklasę w Mielcu. Żeby zbilansować kolejny sezon, mamy dwa rozwiązania: albo znajdziemy sponsora, który przyniesie odpowiednią […]
20.01.2022
Weszło
20.01.2022

Premier League jest coraz bardziej toksyczna, ale władze są same sobie winne

Wczoraj Boris Johnson podjął decyzję o normalizacji życia z wirusem COVID-19. Od przyszłego czwartku w Anglii zniknie obowiązek certyfikatów szczepień, noszenia maseczek oraz pracy zdalnej. Dla wielu osób – wreszcie. Dla innych – zbyt wczesna inicjatywa. Uderza jednak to, że konkretną decyzję w sprawie całego kraju podjęto szybciej i łatwiej niż ma to miejsce w […]
20.01.2022
Weszło
20.01.2022

Niech ta telenowela się wreszcie zakończy

Chyba wszyscy stają się już pomału zmęczeni przedłużającym się procesem wyboru nowego selekcjonera reprezentacji Polski. Od rezygnacji Paulo Sousy minie niebawem miesiąc, tymczasem telenowela pod tytułem „poszukiwania nowego trenera” wciąż trwa i wcale nie jest takie pewne, że lada dzień dobiegnie końca. O ile początkowo spokój prezesa Cezarego Kuleszy był w stu procentach zrozumiały, a […]
20.01.2022
Weszło
20.01.2022

Wisła w świecie ofert, które spadają z nieba

Przyszedł pół roku temu, niczego spektakularnego nie zdziałał, nie był szalenie perspektywiczny (25 lat), a odchodzi za lepsze pieniądze niż Joel Valencia (wybrany najlepszym piłkarzem ligi), Karol Świderski (dziś reprezentant), Robert Gumny (jedna z perełek renomowanej akademii Lecha) czy Bartosz Bereszyński (ograny na polskich boiskach). Aschraf el Mahdioui, który przenosi się do Al-Taawon za około […]
20.01.2022
Premier League
15.01.2022

Złoty dotyk Kevina De Bruyne. City umacnia się na pozycji lidera

Kolejny odcinek sagi pod tytułem „Tuchel vs Guardiola” zakończył się happy endem dla trenera Manchesteru City. I to wyjątkowym, bo trudno o bardziej dobitne klepnięcie dominacji na Wyspach w 2022 roku. To był mecz o sześć punktów, który reszcie stawki, a przede wszystkim Chelsea miał dać nadzieję, że maszynę Guardioli można jeszcze dogonić. Wygląda na […]
15.01.2022
Ekstraklasa
15.01.2022

Praszelik: „Nie latam w chmurach. 50% samokrytyki, 50% pewności siebie”

W 2021 roku to był niewątpliwie jeden z najlepszych zawodników Śląska Wrocław. Również członek ścisłej czołówki młodzieżowców w Ekstraklasie, o którym można powiedzieć, że prędzej czy później wyjedzie za granicę. Bynajmniej nie na szparagi, jak sugerują niektórzy kibice, a których opinię Mateusz Praszelik puentuje śmiechem. Właśnie o tym, czyli ludziach i ich przywarach, negatywnych łatkach […]
15.01.2022
Weszło
14.01.2022

Cały misterny plan… Ech, o największej klapie transferowej Śląska od lat

Od dłuższego czasu przyzwyczailiśmy się raczej do chwalenia Dariusza Sztylki i pionu sportowego Śląska, ale tym razem musi być inaczej. Do ogródka ludzi odpowiedzialnych za transfery we Wrocławiu właśnie wpada bowiem spory kamyczek, a niewykluczone, że w tym roku będzie trzeba odnotować jeszcze jedno fiasko większego kalibru, jeśli jeden piłkarz, na którego powrót kibice czekali, […]
14.01.2022
Weszło
12.01.2022

Manneh: Gambia debiutuje w PNA, ale na pewno pokaże pazur

– Dla rdzennych mieszkańców Afryki, którzy potem stają się piłkarzami, występ na Pucharze Narodów Afryki to na pewno wyjątkowe doświadczenie. Jeśli grasz na tym turnieju, wiesz, że jesteś dobry i wskoczyłeś na wystarczająco wysoki pułap. Dla nas, Gambii, ten moment jest o tyle bardziej szczególny, że na PNA dostaliśmy się po raz pierwszy w historii […]
12.01.2022
Weszło
11.01.2022

„Kapitan Neapol” wyrusza za ocean. To koniec pięknej ery

Marvel ma swojego Kapitana Amerykę, DC Batmana, a Napoli Lorenzo Insigne. Piłkarza-ikonę, swego rodzaju strażnika oddanego miastu. Włoch czuwał na warcie u podnóża Wezuwiusza od kilkunastu lat, pełnił wzorową służbę i niewątpliwie zasłużył na własny pomnik. Dla wielu kibiców „Azzurrich” to postać absolutnie nieodzowna, ale wszystko, co dobre, prędzej czy później się kończy i tak […]
11.01.2022
Weszło
09.01.2022

Puchar Narodów Afryki w cieniu terroryzmu i zamachów bombowych

Gdyby światem rządził przede wszystkim zdrowy rozsądek, nie pieniądze, nie byłoby mowy o rozegraniu Pucharu Narodów Afryki na początku 2022 roku. Pal licho, że turniej ma miejsce w środku sezonu najlepszych lig na świecie. To kwestia, przynajmniej w tym ujęciu, całkowicie drugorzędna. Chodzi tutaj o konkretne zagrożenie, widmo śmierci, które unosi się nad Kamerunem, państwem […]
09.01.2022
Liczba komentarzy: 17
Subscribe
Powiadom o
guest
17 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ambermozart
ambermozart
3 miesięcy temu

Nigdy nie doskoczył to poziomu hype’u jaki wokół niego powstał i nigdy już nie doskoczy. Brazylia chciała nowego króla piłki, ale same chęci to za mało. Daleko mu do prawdziwych legend

Czcibor Czcigodny
Czcibor Czcigodny
3 miesięcy temu
Reply to  ambermozart

Też nigdy nie rozumiałem tych zachwytów. Jest świetnym piłkarzem, nie da się temu zaprzeczyć, ale nigdy nie był tym, za kogo go uważano.

ambermozart
ambermozart
3 miesięcy temu

stawiam że to właśnie ten brazylijski głód. przyzwyczajeni przez lata, że najlepsi na świecie są z Brazylii wiec napompowali najlepszego jakiego aktualnie mieli. możliwe, że trochę mu to zaszkodziło. Jak w wieku 16 lat traktują cię niczym króla to jaką masz motywację by stać się lepszym?

LeoandreoXavi
LeoandreoXavi
3 miesięcy temu
Reply to  ambermozart

Chłopaki. Zgodziłbym się w 100% ale…
Widziałem go w Barcy w każdym meczu. To była magia. On był lepszy niż Messi. I to nie przez miesiąc, dwa… Piszę jako ogromny fan Leo.
Do tego gra super zespołowo, jak prawdziwa 10 i jedzie każdego 1 na 1. Naprawde kawał pilkarza.
Party, siostra, dupy. Co z tego?
Patrzeć i się uczyć. Takich coraz mniej..

Pan Janusz
Pan Janusz
3 miesięcy temu

Życie jest za krótkie, żeby robić to co nas unieszczęśliwia. Jego stać na wszystko, może się realizować w praktycznie dowolny sposób.

Ljgh
Ljgh
3 miesięcy temu

Kilka tys słów, że wydaje się że klamka zapadła, że neymar to iluzjonista itp pierdy

Zdzichu.Mroczkowski
Zdzichu.Mroczkowski
3 miesięcy temu

PisSinG.

Olo
Olo
3 miesięcy temu

Jak na brazylijczyka to i tak długo się utrzymał na topie. Ktoś tutaj napisał że daleko mu do prawdziwych legend. Czy ja wiem? 115 meczów i 70 bramek w reprezentacji, więcej goli dla Canarinhos strzelił tylko Pele! Złoto olimpijskie jako kapitan. Wygrana w Lidze Mistrzów i król strzelców w sezonie 14/15. Ta sztuka nie udała się nawet Ronaldo, chociaż grał w Galacticos. Jedynie brak sukcesów na mundialu, historyczna przegrana z Niemcami w półfinale w 2014 i słynne turlanie w 2018. Ale kto wie, może ten sukces przyjdzie właśnie w Katarze? W końcu gdy mundial organizowano w Azji (Korea/Japonia 2002) to właśnie Brazylia triumfowała.

floro flores
floro flores(@floro-flores)
3 miesięcy temu
Reply to  Olo

złoto olimpijskie hahaha

Nie chcę się czepiać, ale
Nie chcę się czepiać, ale
3 miesięcy temu

Piłka nożna to taki sport w którym piłkarze z pola kończą karierę około 35. roku życia, bramkarze około 40., a brazylijskie super talenty koło 30.

xDDDDDDDDD
xDDDDDDDDD
3 miesięcy temu

Last dance? Przecież ten ćwok od lat nie zagrał dobrego meczu. Turla się w tę i z powrotem! Stop ćwokom na boisku!

arcyfan nejmara
arcyfan nejmara
3 miesięcy temu

Nawet przez 10 sekund swojej kariery nie był na poziomie Messiego czy Ronaldo, ani nie był trójką wyłącznie za nimi

Analmuel Policjadebet
Analmuel Policjadebet
3 miesięcy temu

,, Żaden inny zawodnik nie nie był jednocześnie tak efektowny i efektywny.” To jakiś żart..?

pieknylolo
pieknylolo
3 miesięcy temu

Gdyby Neymar gral w slabej Bundeslidze bylby krolem jak Lewandowski. NIestety Brazylijczyk gra w wymagajacej Ligue 1, gdzie o bramki, asysty i cuda akcje nie jest tak latwo.

zyga
zyga
2 miesięcy temu
Reply to  pieknylolo

„Wymagającej Ligue 1” hahahahahaha

Kikk
Kikk
3 miesięcy temu

Gość ma tylko przebłyski, a do tego tarza się po ziemi, co daje spory niesmak.

Michał
Michał
3 miesięcy temu

Fajny artykuł Panie Kamilu

Suche Info
20.01.2022

Daily Star: Paul Pogba chce odejść do Realu Madryt

Nie jest tajemnicą, iż Manchester United chciałby zatrzymać w swoich szeregach francuskiego pomocnika. Jakiś czas temu „Czerwone Diabły” przedstawiły Paulowi Pogbie propozycję nowej umowy. Jednak reprezentant Francji na razie nie przedłużył kontraktu z angielskim klubem i wielce prawdopodobne, że w ogóle tego nie zrobi. Francuski zawodnik kończy kontrakt z Manchesterem United w czerwcu, więc wzbudza […]
20.01.2022
Weszło
20.01.2022

Jak co czwartek… LESZEK MILEWSKI

Gdyby Polacy mieli głosować, zastanawiam się jak wysoko znalazłoby się na liście najpilniejszych potrzeb – priorytetowych do rozwiązania problemów – nasze miejsce w rankingu UEFA. Czy na pierwszym? A może jednak trzecim? Czy jednak znalazłby się tak daleko, że aby je dostrzec na hipotetycznej liście, trzeba by użyć tego niedawno wysłanego na orbitę teleskopu? Jest […]
20.01.2022
Suche Info
20.01.2022

The Telegraph: Everton zainteresowany zatrudnieniem Fabio Cannavaro

Nowego menedżera szuka klub, który jako jeden z zaledwie sześciu nigdy nie spadł z Premier League, a jego poprzednimi szkoleniowcami byli Carlo Ancelotti i Rafael Benitez. Wcześniej mówiło się o tym, że Everton chciał, by Martinez objął pogrążoną w kryzysie drużynę, nie rezygnując tym samym z posady selekcjonera. Miałby więc łączyć obie fuchy. Nie było […]
20.01.2022
Suche Info
20.01.2022

AFE upomina Barcelonę w sprawie Dembele

Dochodzi coraz więcej informacji na temat przedłużającej się sagi z francuskim skrzydłowym. W sprawę wmieszał się związek zawodowych piłkarzy w Hiszpanii (AFE). Ousmane Dembele nie znalazł się w kadrze FC Barcelony na dzisiejszy mecz Pucharu Króla, w którym rywalem Dumy Katalonii będzie Athletic Bilbao. Wiele wskazuje na to, że Francuza w barwach tego klubu już […]
20.01.2022
Weszło
20.01.2022

Roginić w rezerwach. Podbeskidzie oczekuje za niego 300 tysięcy złotych

Podbeskidzie Bielsko-Biała przesunęło Marko Roginicia do rezerw i jeśli nie znajdzie się na niego żaden chętny, prawdopodobnie spędzi w nich całą wiosnę aż do końca kontraktu. Jak udało nam się ustalić, pierwszoligowiec oczekuje za napastnika około 300 tysięcy złotych. Saga z Marko Roginiciem trwa od spadku Podbeskidzia z Ekstraklasy. Piłkarz chciał wtedy pozostać na najwyższym […]
20.01.2022
Suche Info
20.01.2022

Radomiak zatrzyma lidera zespołu. Wkrótce przedłużenie umowy

Zimowe okienko transferowe w Ekstraklasie trwa. Jak udało nam się ustalić, w najbliższym czasie poznamy ostateczną decyzję co do przyszłości obrońcy Radomiaka Radom, Mateusza Cichockiego. Kontrakt jednego z liderów beniaminka ligi wygasa wraz z końcem sezonu. W tureckim Belek toczyły się rozmowy w sprawie tego, gdzie Cichocki zagra w przyszłym sezonie. Radomiak Radom od dawna […]
20.01.2022
Weszło
20.01.2022

Klimek: – Jeszcze nie musi pan kupować stroju Borata!

– Sytuacja finansowa klubu jest wciąż trudna. Udał nam się cud i znaleźliśmy pieniądze, aby dograć do czerwca, ale przed nami dalsze trudne decyzje restrukturyzacyjne, aby zbilansować budżet. Cały czas musimy szukać dodatkowych pieniędzy, aby utrzymać w kolejnych sezonach Ekstraklasę w Mielcu. Żeby zbilansować kolejny sezon, mamy dwa rozwiązania: albo znajdziemy sponsora, który przyniesie odpowiednią […]
20.01.2022
Suche Info
20.01.2022

Kadra coraz droższa. PZPN podwyższył ceny biletów

29 marca reprezentacja Polski rozegra mecz na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Rywalem będą Szwedzi lub Czesi, ale kluczowym pytaniem pozostaje to, o jaką stawkę będzie toczyć się rywalizacji. Jeśli kilka dni wcześniej przegramy z Rosją, drugi marcowy mecz będzie tylko starciem towarzyskim. Jeśli wygramy, powalczymy o wyjazd do Kataru. PZPN podał informacje dotyczące biletów na […]
20.01.2022
Suche Info
20.01.2022

Vagner Love wyląduje w Danii

Wszystko wskazuje na to, że poznaliśmy kolejny przystanek, który na trasie swojej kariery zaliczy Vagner Love. Brazylijczyk, mimo że w czerwcu skończy 38 lat, wciąż budzi zainteresowanie niezłych klubów. Tym razem trafić ma do FC Midtjylland.  Według Fabrizio Romano ruch zostanie oficjalnie potwierdzony w ciągu najbliższych godzin. Vagner Love ma pomóc zespołowi z Herning w […]
20.01.2022
Weszło
20.01.2022

Premier League jest coraz bardziej toksyczna, ale władze są same sobie winne

Wczoraj Boris Johnson podjął decyzję o normalizacji życia z wirusem COVID-19. Od przyszłego czwartku w Anglii zniknie obowiązek certyfikatów szczepień, noszenia maseczek oraz pracy zdalnej. Dla wielu osób – wreszcie. Dla innych – zbyt wczesna inicjatywa. Uderza jednak to, że konkretną decyzję w sprawie całego kraju podjęto szybciej i łatwiej niż ma to miejsce w […]
20.01.2022
Suche Info
20.01.2022

Bartosz Kwiecień odchodzi z Jagiellonii

Zapadła kolejna decyzja personalna w Jagiellonii Białystok. Piątym piłkarzem, który opuścił klub z Podlasia, jest Bartosz Kwiecień.  Wcześniej z Jagi odszedł Dani Quintana, a Godfrey Stephen (Dinamo Tbilisi), Krzysztof Toporkiewicz (Stomil Olsztyn) i Eryk Matus (Wigry Suwałki) udali się na wypożyczenia (tak jak Luka Gugeszaszwili, ale Gruzin stale przebywa na tej zasadzie w innych zespołach). […]
20.01.2022
Weszło
20.01.2022

Niech ta telenowela się wreszcie zakończy

Chyba wszyscy stają się już pomału zmęczeni przedłużającym się procesem wyboru nowego selekcjonera reprezentacji Polski. Od rezygnacji Paulo Sousy minie niebawem miesiąc, tymczasem telenowela pod tytułem „poszukiwania nowego trenera” wciąż trwa i wcale nie jest takie pewne, że lada dzień dobiegnie końca. O ile początkowo spokój prezesa Cezarego Kuleszy był w stu procentach zrozumiały, a […]
20.01.2022
Inne sporty
20.01.2022

Mama strzelała gole Hiszpanii, tata zdobywał medale MP, syn gra na ME. Poznajcie historię Pietrasików

Rodzina Pietrasików to prawdziwe sportowe świry. Grzegorz uprawiał handball – przez lata bronił w Anilanie, z którą sięgał po medale mistrzostw Polski. Jego żona Katarzyna grała w piłkarskiej reprezentacji. Ariel wchodzi z przytupem do kadry Patryka Rombla (mecz z Norwegią dziś o 20.30), a nie należy też zapominać o trzy lata młodszej od niego Ewie, […]
20.01.2022
Weszło
20.01.2022

Wisła w świecie ofert, które spadają z nieba

Przyszedł pół roku temu, niczego spektakularnego nie zdziałał, nie był szalenie perspektywiczny (25 lat), a odchodzi za lepsze pieniądze niż Joel Valencia (wybrany najlepszym piłkarzem ligi), Karol Świderski (dziś reprezentant), Robert Gumny (jedna z perełek renomowanej akademii Lecha) czy Bartosz Bereszyński (ograny na polskich boiskach). Aschraf el Mahdioui, który przenosi się do Al-Taawon za około […]
20.01.2022
Suche Info
20.01.2022

Rangnick o ściągnięciu z boiska Ronaldo: – Być może kiedyś sam będzie w takiej w sytuacji

Manchester United poradził sobie wczoraj z Brentford, wygrywając 3-1, ale w mediach po tym zwycięstwie sporo mówi się też o zachowaniu Cristiano Ronaldo, który nie krył irytacji po tym, gdy został ściągnięty z boiska.  Do zmiany doszło w 71. minucie przy stanie 2-0 dla Czerwonych Diabłów. Portugalczyka decyzją Ralfa Rangnicka zastąpił Harry Maguire, a przy […]
20.01.2022
Suche Info
20.01.2022

Kolejny obrońca opuszcza Arsenal. Kierunek? Włochy

Kolejny zawodnik opuszcza szeregi Arsenalu. Niedawno Sead Kolasinac przeniósł się na stałe do Marsylii, a teraz w jego ślady idzie Pablo Mari. Hiszpan trafił do Udinese Calcio.  Na razie na zasadzie wypożyczenia do końca sezonu. Wcześniej na podobnych warunkach inny zawodnik Kanonierów, Ainsley Maitland-Niles, wzmocnił AS Romę. 28-letni Mari do Arsenalu trafił w lipcu 2020 […]
20.01.2022
Ekstraklasa
20.01.2022

„W Czechach pisali o mnie: Michal Doleżal. Nie wiedziałem, o co chodzi!”

Zagłębie Lubin zdecydowało, że ich celem transferowym na zimę będzie sprowadzenie napastnika. I tak na Dolny Śląsk trafił Martin Doleżal, jeden z najlepszych strzelców w historii czeskiej ekstraklasy. 31-latek opowiada nam o swoim pierwszym zagranicznym wyjeździe, o reprezentacji kraju, FK Jablonec czy o myleniu go z Michalem Doleżalem, trenerem polskiej kadry skoczków. Jak to jest, […]
20.01.2022
Suche Info
20.01.2022

Koniec Dembele w Barcelonie? „Liczymy, że do transferu dojdzie przed końcem stycznia”

Ousmane Dembele nie znalazł się w kadrze FC Barcelony na dzisiejszy mecz Pucharu Króla, w którym rywalem Dumy Katalonii będzie Athletic Bilbao. Wiele wskazuje na to, że Francuza w barwach tego klubu już nie zobaczymy.  To kolejny odcinek sagi, która wiąże się z rozmowami kontraktowymi w sprawie przedłużenia umowy 24-letniego piłkarza. Jego dotychczasowy kontrakt wygasa […]
20.01.2022