post

Opublikowane 04.08.2021 18:29 przez

Jakub Olkiewicz

Już za moment Legia Warszawa wybiegnie na kultowy obiekt Maksimir w Zagrzebiu, gdzie spróbuje wywalczyć sobie drogę do fazy grupowej Ligi Europy, z zachowaniem szansy nawet na fazę grupową Ligi Mistrzów. Niespecjalnie wierzę w powodzenie tej misji, właściwie postawiłem nawet na kuponie zwycięstwo Dinama, ale chciałbym jeszcze przed meczem przejść do usprawiedliwień. Jestem na tyle zapobiegliwy, że zestaw wymówek postaram się zamieścić przed pierwszym gwizdkiem, by były jak znalazł już w przerwie spotkania. 

Trzeba sobie zdawać sprawę, z jak trudnego ekosystemu startuje w rozgrywkach europejskich Legia Warszawa i jak odmiennym od niej rywalem jest Dinamo Zagrzeb. Trzeba sobie na każdym kroku przypominać, dlaczego my takiego Dinama nie mamy i pewnie prędko się takiego Dinama nie dorobimy.

Zacznijmy trochę przewrotnie, od Krasnodaru. Dzisiaj pokusiłem się o nieco szerszy opis tego projektu, bo dla niektórych nowy klub Grzegorza Krychowiaka to typowy rosyjski średniak, który nie może się równać z klubami z Moskwy czy z Zenitem Sankt Petersburg – tak wyglądała tabela ubiegłego sezonu, więc tak jest. Nie chcę się powtarzać, że Galicki zbudował 25 boisk i dwa stadiony, że jego konikiem jest akademia, w której zna nazwisko każdego z setek trenujących chłopców. Że Krasnodar powstał w 2008 roku i od tej pory zdołał już solidnie nastraszyć starszych i bardziej doświadczonych rywali, a całkiem niedawno, bo w ubiegłym sezonie, wystąpił nawet w Lidze Mistrzów. Zwróciłbym uwagę na słowa Galickiego.

Gość jest poza układami, na tyle na ile rosyjski oligarcha może pozostawać poza układami. Jego dewiza to „nie narzekać”, a przynajmniej coś podobnego wyjawił w jednym z nielicznych wywiadów. Powiedział dla naczelnego sports.ru:

Czy w tym kraju istnieje pełnia wolności? Prawdopodobnie nie. Ale ograniczenia nie są uciążliwe. Możesz mówić i myśleć, co uważasz za stosowne. Być może niektóre rzeczy są odbierane przez władzę zbyt poważnie. Ale te zasady gry nie są nieuczciwe. Nie są wystarczająco twarde, by ingerować w nasze życia. Jest kilka rzeczy, które są ważniejsze niż pełna wolność. A społeczeństwo jest w wahadle, raz ma tej wolności więcej, innym razem mniej. Dla mnie najważniejsze jest życie w moim kraju. Za wyjątkiem sytuacji, gdy to staje się życiem w obozie koncentracyjnym, jak za Stalina. Wszystko inne mnie nie przeraża, bo nie mogę żyć bez emocji, jakie daje mi życie w moim kraju. Codziennie słyszę rosyjski. Mam tu znajomych i przyjaciół. Wszystko inne jest więc do pokonania. 

Te słowa mają kontekst piłkarski, bo Krasnodar wyrósł w pełnej opozycji do silniejszych moskiewskich klubów, mają też kontekst polityczny, bo Galicki jest żywym dowodem na to, że da się zrobić czysto kapitalistyczną karierę od garażu do pieniędzy nawet w tak specyficznych warunkach jak Rosja przełomu wieków. Mają wreszcie kontekst gospodarczy, bo Galicki w wywiadzie wspomina również o wolności gospodarczej. Zrzutki na leczenie? Powinno to gwarantować państwo, płacę duże podatki, by gwarantowało. Państwa nie stać? To niech mi podniesie podatki, zapłacę wyższe.

Wspominam o tym, bo Galicki w teorii mógłby stanąć w pierwszym rzędzie narzekających. On wybudował swój klub sam, z własnych pieniędzy, od zera. Bez politycznych koneksji, wsparcia samorządu, bez Gazpromu. Mógłby stanąć i wymieniać kłody pod nogami. Gdy Roman Abamowicz gromadził fortunę jako naftowy magnat powiązany z Borysem Jelcynem, Siergiej Galicki otwierał sklep za sklepem na rosyjskiej prowincji. Gdy Gazprom obficie sypał dolarami w stronę Zenita Sankt Petersburg, każdy transfer Krasnodaru był opłacany z kieszeni Galickiego. Podczas gdy inne kluby mogły liczyć na wielkie wsparcie od lokalnych władz, Galickiemu nie pozwolono nawet na pakiet kontrolny w Kubani Krasnodar, więc biznesmen musiał zespół zbudować od zera, zaczynając od najniższych lig, kupując grunty i budując na nich, najpierw boiska dla akademii, potem coraz bardziej okazałe stadiony.

Najnowszy, dla rezerw, to siedmiotysięcznik z czarnego hartowanego szkła.

Gdyby ktoś mnie zapytał, czemu Krasnodar jeszcze nie został mistrzem Rosji, odpowiedziałbym – bo nie rywalizuje na rynkowych zasadach. Bo jego rywalem jest Zenit ze wsparciem Gazpromu. Bo musi przepłacać każdego rosyjskiego piłkarza, płacąc mu nierynkowe stawki – a to dlatego, że pompowane pieniędzmi oligarchów kluby same podbijają stawki. Galicki mógłby to wszystko wysadzić w cholerę, kupić sobie Slovan Bratysława i w pięć sezonów zrobić silny europejski klub. Ale to lokalny patriota, po prostu wzrusza ramionami i dosypuje z własnej kieszeni to, co inne kluby w Rosji dostają w prezencie od państwa, od polityków czy od zaprzyjaźnionych z władzą firm.

LEGIA OGRA DINAMO? KURS 5,50 W FUKSIARZU

Zastanawiam się: jak Krasnodar w końcu przegra z Zenitem o włos – a pewnie tak się w końcu stanie, Galicki to cierpliwy człowiek – jak postrzegać będziemy taki wynik? Jeśli skończy z wicemistrzostwem, ustępując o punkt klubowi Gazpromu? Przecież ich się powinno przeliczać w inny sposób, według innej tabeli. „Mistrzostwo Rosji klubów finansowanych przez spółki powiązane z Putinem zdobywa Zenit, mistrzem Rosji prywaciarzy zostaje Krasnodar, gratulujemy obu mistrzom”.

W Polsce też oczywiście mamy tego rodzaju problemy, trudno nazwać równą konkurencją sytuację, gdy w obrębie jednej ligi budżet klubu X zasila kilka milionów złotych od gminy oraz kolejne kilkaset tysięcy od spółek skarbu państwa, a budżet klubu Y – niech będzie Bruk-Betu! – to wyłącznie prywatna kasa Bruk-Betu. Natomiast w Rosji jest to odczuwalne tysiąc razy mocniej, nie mam wątpliwości, zwłaszcza po lekturze wywiadów pogodzonego z losem Galickiego.

***

Jak mam zamiar to odnieść do meczu Dinama z Legią? Otóż proszę was wszystkich – nie zapominajmy, że to jest Dinamo Zagrzeb. Największy beneficjent wszystkich patologii chorwackiej piłki ostatnich lat. Pupil stolicy, klub, który wypracował sobie przewagę finansową m.in. dość kreatywną księgowością, który latami po 6 punktów na sezon uzyskiwał w meczach ze swoją filią, Lokomotivą Zagrzeb. Klub, którym latami rządziła (i nadal rządzi z tylnego siedzenia) familia Mamiciów. „Z tylnego siedzenia” w tym wypadku to zresztą – z Bośni, gdzie Zdravko Mamić ukrywa się przed chorwackimi organami ścigania, próbującymi bezskutecznie wtrącić go do więzienia zgodnie z niedawnym wyrokiem. 

Dinamo przewagę nad rywalami wypracowało sobie najpierw odcięciem długów, które naprodukowało jeszcze jako „Croatia Zagrzeb”. Potem z publicznych dotacji oraz wałków Mamicia. Następnie korzystając z wiecznego przymykania oka na Lokomotivę i inne dość szalone triki Mamicia (pamiętne 1:7 z Lyonem w Lidze Mistrzów, gdy zwycięstwo 6 golami premiowało Lyon w walce o awans z Ajaksem Amsterdam). Pierwszym krokiem do skazania Mamicia było zresztą przeniesienie sprawy z Zagrzebia – tak, by nie udało się raz jeszcze ukręcić sprawy już w prokuraturze.

Dinamo to mnóstwo pięknych historii, mnóstwo talentu, mnóstwo kapitalnych zawodników. Ale to też klub, który mógłby występować w słownikach pod hasłem „faworyzowanie”. Łatwo jest się zachwycać akademią, gorzej, gdy uświadomimy sobie, że wielu młodych zawodników miało do wyboru ścieżkę rozwoju proponowaną przez Mamiciów (prezes klubu Zdravko, trener klubu Zoran, menedżer zawodnika – syn Zdravko, Mario Mamić), albo żadną. Łatwo jest się zachłysnąć wyglądem ich gabloty, trochę trudniej, gdy przypomnimy sobie o systematycznym i metodycznym wykańczaniu wszelkiej konkurencji – czasem rynkowymi metodami, czasem z wykorzystaniem koneksji. Przyjrzyjmy się historii, którą opisaliśmy w starszym tekście. Trwa wyścig o tytuł mistrza Chorwacji, stolicy rękawice rzuciła Rijeka. Nadchodził mecz Dinama z Istrą, Zagrzeb potrzebował punktów. No i…

W Istrze do prawdziwych scen doszło w przededniu meczu z Dinamem, gdy Marijo Tot, trener Istry, zarządził, że na mecz z Dinamo da „odpocząć” doświadczonym piłkarzom. Cel wydawał się jasny – odpuszczenie meczu rywalowi, który desperacko potrzebował punktów w gonitwie za Rijeką. Piłkarze oburzeni próbą tak jawnego podłożenia się gigantowi ze stolicy obrócili się plecami do swojego trenera na znak protestu wobec jego decyzji.

– Trener po spotkaniu z piłkarzami miał złamać zawarte z nimi ustalenia i ulec presji przedstawicieli klubu, którzy żądali wystawienia w tym meczu najmłodszych zawodników. Piłkarze zaprotestowali wobec takiego rozwiązania i ogłosili, że na Maksimirze grają bez trenera, nie wpuścili go do autokaru i pojechali do Zagrzebia bez niego – pisze portal net.hr. Na niewiele się to zdało, bo w meczu i tak zwyciężyło Dinamo (trener dojechał na własną rękę, stąd właśnie zdjęcie z obróconymi piłkarzami), ale sami przyznacie – to nie jest normalny ligowy finisz.

Dinamo może z naszej perspektywy wyglądać jak połączenie finansowej przewagi i gabloty Legii Warszawa z akademią Lecha Poznań. Dinamo może z naszej perspektywy imponować występami w Europie, transferowym nosem, wypuszczaniem w świat kolejnych kozackich piłkarzy. Ba, ja nawet nie uważam, że to dzisiaj jakiś szczególnie faworyzowany klub. Ta słynna Lokomotiva zrobiła na Dinamie 4 punkty w 2020 roku, a generalnie poluzowanie przyjacielskich relacji zbiegło się w czasie z wyrokiem dla Mamicia. To nie zmienia jednak faktu, że Dinamo wyrosło nie jak piękny kwiatuszek w różowej doniczce, ale jak pasożyt na zdrowym ciele chorwackiej piłki. Nawet jeśli dzisiaj już nie korzysta tak otwarcie z uprzywilejowanej pozycji, to reprezentant innego systemu walutowego niż którykolwiek z naszych mistrzów.

Wiem, że pewnie podobne wymówki można byłoby zastosować w meczach z Sheriffem czy Olympiakosem, ale to Dinamo jakoś szczególnie gryzie w oczy, zwłaszcza, gdy jest stawiane za wzorzec dla polskich klubów. Wolałbym jednak, by polskie kluby nie były zarządzane przez gości ukrywających się przed ponad 5-letniego odsiadką za liczne szwindle, związane właśnie z tymi klubami.

Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
17.09.2021

Obstawiaj Premier League w Fuksiarz.pl i zgarnij freebet!

Siemanko premierligowe świry. Przed nami piąta kolejka ligi angielskiej, więc siadamy w fotelach i wiadomo co dalej. A skoro już ligowa piłka na Wyspach Brytyjskich wraca do gry, warto rzucić okiem na promocję Fuksiarz.pl. Ten legalny polski bukmacher w najbliższy weekend rozdaje freebety za obstawianie meczów Premier League. Sprawa jest prosta – Fuksiarz.pl – da […]
17.09.2021
Uncategorized
20.08.2021

Taśma miesiąca – trzynaście zdarzeń i 2,5 tysiąca w kieszeni

Dzisiaj w „Weszło Fuksem” polecamy wam spektakularne tasiemki. Trafić pięć zdarzeń na kuponie – cóż, to już jest satysfakcja. O jakichś mocnych treblach nawet nie mówimy, bo to klasyka weekendu. Ale trafić TRZYNAŚCIE (!) zdarzeń na kuponie… Ukłony po sam pas. Jak co tydzień zapraszamy was na przegląd najciekawszych trafionych kuponów w Fuksiarzu z zeszłego […]
20.08.2021
#WeszłoFuksem
11.08.2021

Osiem tysięcy w kieszeni na połączeniu portugalsko-francusko-polskim

Coraz częściej przy robieniu cyklu „Weszło Fuksem” wychodzi z nas klasyczny janusz. Czujemy wręcz, jak rośnie nam nos, czerwienieją poliki i z jakąś taką większą estymą zerkamy na białe podkoszulki… Trudno nie zazdrościć ludziom, którzy trafiają takie kupony. A co dzisiaj mamy w „Weszło Fuksem”? Ostatnie niedobitki z Igrzysk w Tokio, sporo trafionych meczów tenisowych, […]
11.08.2021
#WeszłoFuksem
30.07.2021

Tona szczęścia w ESA, ekspert z Tokio i badminton na wagę trzech stówek

Łączny kurs 18.88 na treblu z Ekstraklasy. 7/7 z Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Zwycięstwo Legii zagrane za tysiaka. Trebel na live z igrzysk. Taki sympatyczny zestaw kuponów mamy dla was w naszym cyklu #WeszłoFuksem. Co tydzień wybieramy najciekawsze kupony z Fuksiarza, żeby uplastycznić i unaocznić wam, że komuś naprawdę wchodzą te szalone kupony! Różnie układał […]
30.07.2021
Weszło
21.07.2021

Podolski zostanie królem strzelców albo zaliczy bramkę sezonu?

Lukas Podolski trafił do Górnika Zabrze i jest to oczywiście piękna historia, tak wyczekiwany powrót do domu, natomiast dalej też musi być coś dopisane. Już na boisku. Nie wystarczy, że Podolski się uśmiechnie i sprzeda parę ładnych zdań. Potrzebne są też bramki, asysty, wpływ na zespół. Wszyscy się zastanawiamy – jak to z Podolskim w […]
21.07.2021
#WeszłoFuksem
14.07.2021

Euro, Copa America, tenis i UFC – czyli jak obłowić się w Fuksiarzu

Euro za pasem, zatem codzienne typowanko też za nami. No chyba, że ktoś lubi typować hokeja w poniedziałek, we wtorek i środę Ligę Mistrzów, w czwartek Ligę Europy, a w weekend Ekstraklasę i między to wplata siatkówkę. Tak czy siak – czas podsumować wasze najlepsze kupony w cyklu „Weszło Fuksem”. Co mamy dzisiaj? UFC, Euro, […]
14.07.2021
Brama dnia
19.09.2021

Zampagna lobuje, Vieri wkręca w okienko | BRAMA DNIA

W kolejnym odcinku „Bramy dnia” odwiedzamy Italię i przypominamy dwa naprawdę piękne gole. Wraz z naszymi partnerami z firmy Gatigo tradycyjnie zapraszamy do oglądania i głosowania. RICCARDO ZAMPAGNA VS ROMA (19.09.2004) Hat-trick na koncie i porażka? Vincenzo Montella zna ten ból. Siedemnaście lat temu trafił do siatki trzy razy w starciu z Messiną, ale jego […]
19.09.2021
Brama dnia
18.09.2021

Pojedynek na rzuty wolne – Donadel kontra Messi | BRAMA DNIA

Czas na kolejną „Bramę dnia”. Dzisiaj przygotowaliśmy dla was pojedynek dwóch wykonawców rzutów wolnych. Kto w ładniejszym stylu trafił do siatki, Leo Messi czy Marco Donadel? Wy decydujecie. MARCO DONADEL VS UDINESE (18.09.2005) Gol bezpośrednio z rzutu wolnego? Zawsze spoko.  LEO MESSI VS PSV EINDHOVEN (18.09.2018) U Messiego też nóżka nieźle ułożona, przyznajcie.  […]
18.09.2021
Prasówka
18.09.2021

PRASA. Ambrosini: To nie Szczęsny jest największym problemem Juventusu

W sobotniej prasie nie znajdziemy jakichś ponadprzeciętnych materiałów ligowych, za to jest trochę do poczytania w tematach zagranicznych. PRZEGLĄD SPORTOWY Kacper Skibicki z Legii żadnych kar nie uznaje. – Ja rywalizacji się nie boję, poważnych przeciwników też nie. Tak naprawdę nie przychodzi mi do głowy nic, czego teraz bym się obawiał… Może jedynie trenera Michniewicza. […]
18.09.2021
Weszło
17.09.2021

Legia musi grać o awans z tej grupy

Zawsze gadacie, że jestem pesymistą – a raczej to wy chcielibyście widzieć wszystko w różowych barwach, kiedy polski futbol jest szary – ale dobrze, dzisiaj będzie bardziej optymistycznie. Oczywiście przeczytam, że to pompowanie Michniewicza, ale cóż, dla niektórych osób z komentarzy nie ma ratunku. W każdym razie: trzeba sobie powiedzieć jasno. Legia teraz powinna walczyć […]
17.09.2021
Brama dnia
17.09.2021

Kupresanin zaczarował, Del Piero huknął z wolnego | BRAMA DNIA

We wczorajszej „Bramie dnia” z przytupem zatriumfował Artjoms Rudnevs. Roberto Carlos nie miał żadnych szans. Kto zwycięży dzisiaj? Do głosowania tradycyjnie zapraszamy wraz z naszymi partnerami z Gatigo. DANE KUPRESANIN VS R. SOCIEDAD (17.09.1992) 17 sierpnia 1992 roku Vitoria Guimaraes rozbiła Real Sociedad w ramach 1. rundy Pucharu UEFA. Właściwie każdy gol portugalskiej ekipy mógłby […]
17.09.2021
Prasówka
17.09.2021

PRASA. Jankowski: Będę jeszcze prezesem niejednego klubu w Ekstraklasie

Weekendowa prasa to już tradycyjnie zapowiedź tego, co będzie się działo w piątek, sobotę i niedzielę na boiskach Ekstraklasy oraz 1. ligi. Mamy sporo rozmów i sylwetek – m.in. z Ewą Pajor, Jackiem Trzeciakiem, Michalem Frydrychem czy Arturem Jankowskim. Ten ostatni próbuje wybronić okres swojej pracy w Zagłębiu Lubin i zarzeka się, że wróci do […]
17.09.2021
Serie A
19.09.2021

Juventus rozsiada się w strefie spadkowej. Szczęsny tym razem w roli ratownika

Ostatnio wspominaliśmy, że Salernitana w całej swojej historii ma mniej meczów w Serie A niż jej nowy piłkarz, Franck Ribery, występów w Lidze Mistrzów. Beniaminek rozgrywek grał we włoskiej ekstraklasie przez zaledwie dwa sezony, teraz zaczął trzeci. Co to ma do rzeczy, skoro mówimy o meczu Juventusu z Milanem? Ano to, że Salernitana jest także […]
19.09.2021
Weszło
19.09.2021

Messi zagubiony w Parku Książąt

Powiecie, że porównywanie początków Leo Messiego i Cristiano Ronaldo w nowych klubach jest nie do końca fair. Bo Portugalczyk, który jadł chleb z kilku piłkarskich pieców, wraca do domu, a Argentyńczyk po raz pierwszy opuścił swój. Bo nieco inaczej wyglądały ostatnie tygodnie czy też miesiące w przypadku obu panów i nowy piłkarz Manchesteru United jest lepiej […]
19.09.2021
Weszło
19.09.2021

Duet Vinicius-Benzema uciszył Mestalla!

Ktoś mógłby powiedzieć, że Real nie zasłużył na komplet punktów. Ale to teza, której raczej nie dałoby się obronić. Valencia wyglądała dobrze, momentami nawet bardzo. Miała swoje okazje, potrafiła prowadzić grę i również dobrze bronić. Przecież do 86. minuty Real właściwie nie miał stuprocentowej sytuacji, defensywa Nietoperzy funkcjonowała jak należy. Ale na samym końcu zadecydowała […]
19.09.2021
Weszło
19.09.2021

Na kłopoty… Baranowski

Legia Warszawa miała prawo stęsknić się za gładkimi zwycięstwami w meczach ligowych. Za takimi, przy których trzeba się trochę napocić – oczywiście też, bowiem mistrz Polski po raz ostatni w Ekstraklasie w triumfował, gdy na ulicach rządziły jeszcze zwiewne sukienki i szorty. Ale, tak w ogóle, taka przekonująca wygrana, która nie pozostawia złudzeń co tego, […]
19.09.2021
Weszło
19.09.2021

Liga Minus – czy to jest ten sezon dla Lecha?

Żyjemy, bawimy się, tańczymy, gadamy. Liga Minus w topowym składzie: – Leszek Milewski – Przemysław Michalak – Maciej Wąsowski Prowadzi Paweł Paczul, który – nie wiadomo z jakiej racji i po co w ogóle, jak zawsze – kryje się pod pseudonimem Grzegorz Jugosłowianin. Zapraszamy o 22:00. 
19.09.2021
Weszło
19.09.2021

Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie: zaginęła Warta Poznań

Nie spodziewaliśmy się fajerwerków po starciu Górnika z Wartą, bo obie ekipy mają swoje problemy i nie przekonują na początku sezonu. Trudno wierzyć, że odegrają w tym roku jakieś znaczące role. I cóż… ekstraklasowa logika nie zrobiła tym razem fikołka, obejrzeliśmy słaby mecz, o którym wypada zapomnieć dość szybko (nie będzie to trudne). Natomiast oddajmy […]
19.09.2021
Weszło
18.09.2021

Stan Futbolu już od 10.00!

Sporo się działo w polskiej i zagranicznej piłce, zaskakujące wyniki w Ekstraklasie, udany występ Legii Warszawa w Lidze Europy – jest o czym gadać w ten piekny sobotni poranek. Na program omawiająćy bieżące zdarzenia zaprasza dzisiaj Adam Kotleszka i jego goście: Wojciech Kowalczyk z Weszło, Adam Gołaszewski z Piłki Nożnej oraz Maciej Łuczak oraz Jan […]
18.09.2021
Felietony i blogi
15.09.2021

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Im dłużej patrzę na obecne wyczyny Legii Warszawa – a właśnie trwa przerwa w retransmisji meczu ze Spartakiem Moskwa – tym bardziej wydaje mi się, że przez te wszystkie lata byliśmy o krok od normalności. Bo że nie było normalnie – to jest chyba jasne dla wszystkich. Nie może być tak, że Lech bije rekordy […]
15.09.2021
Weszło
14.09.2021

Kamil Grosicki, czyli polski Brazylijczyk w szalonej Pogoni

Wszyscy wiemy, że Kamil Grosicki w Szczecinie przyszedł na świat. Wszyscy wiemy, że od dziecka był kibicem tego klubu, że zawsze podkreślał swoje więzy z Portowcami, że obiecywał zakończenie kariery w swoim rodzinnym klubie i że danego słowa dotrzymał. Ale już jego pierwsza przygoda z Ekstraklasą w barwach Pogoni to tak zamierzchła prehistoria, że właściwie […]
14.09.2021
Weszło
08.09.2021

LIVE: Mamy remis z Anglią!

Spojrzeliśmy na skład Anglików. Przeżegnaliśmy się. Spojrzeliśmy na skład Polaków. Pomodliliśmy się. Z takim przygotowaniem można zasiąść przed telewizorem i oddać się w pełni uciechom dla ducha, które zaoferują nam dzisiaj najlepsi piłkarscy synowie dwóch narodów. Tego odrobinę mocniejszego, ze Sterlingiem, Kanem, Maguirem czy Walkerem, oraz tego odrobinę słabszego, z Dawidowiczem, Puchaczem i Krychowiakiem. Ale […]
08.09.2021
Felietony i blogi
08.09.2021

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Nie znałem tej historii, a przede wszystkim nie znałem odbioru tej historii w samej Anglii. Jest rok 1989. Polska już piłkarsko zjeżdża z najważniejszych scen, szybko wychodzi na jaw, że ta sztafeta pokoleń, która pozwoliła sukces 1974 roku powtórzyć też w 1982, została w jakiś sposób przerwana. Nie będzie nowego Deyny, ani Bońka, nie będzie […]
08.09.2021
Weszło
05.09.2021

LIVE: Panowie, na spokojnie i bez kontuzji

Co można napisać o meczu z San Marino? Co można napisać przed meczem z San Marino? Panowie, po prostu zróbcie swoje, możliwie bezurazowo, możliwie bez przemęczania, możliwie ładnie i możliwie wysoko. Mamy deal? No to elegancko, teraz już tylko siadamy w fotelach i się delektujemy nową, odsousowioną reprezentacją. Zapraszamy na naszą relację live! Fot.FotoPyK
05.09.2021
Liczba komentarzy: 26
Subscribe
Powiadom o
guest
26 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Tomek
Tomek
1 miesiąc temu

Dinamo może z naszej perspektywy wyglądać jak połączenie finansowej przewagi i gabloty Legii Warszawa z akademią Lecha Poznań”
Nie nie, nie… powinno być – jak połączenie gabloty Legii Warszawa z finansową przewagą i akademią Lecha Poznań.
Tak całkiem obiektywnie.

skttr
skttr
1 miesiąc temu
Reply to  Tomek

Lech ma teraz (I to czysto teoretycznie) przewagę finansową nad Legią pierwszy raz w nowożytnej historii, zresztą już niebawem będzie po niej, wystarczy że UEFA zacznie wypłacać hajs z fazy grupowej, w której Legia już jest.

CM711
CM711
1 miesiąc temu
Reply to  skttr

Za awans do LK dostaje się niecałe 3 mln euro, Lech samego Modera sprzedał za 10mln euro, więc argument, że da to Legii jakiegoś wielkiego kopa to bzdury. Zresztą te pieniądze to MIodek już dawno przejadł, jak co roku gdy zakłada awans żeby mu się budżet w miarę spiął. Uprzedzając- nie jestem kibicem Lecha.

loko
loko
1 miesiąc temu
Reply to  CM711

i co Lechowi ze sprzedaży Modera, jak kasa poszła do klanu Rutkowskich, bo na wzmocnienia aktualnie Lech ma problem by dać więcej niż 150 tys. euro?
To gdzie ta finansowa przewaga? Przewaga finansowa jest wtedy, gdy ją wykorzystujesz, a nie gdy kasa leży na jakimś koncie lub w skarpecie.
Chomikowanie gotówki to nie jest przewaga finansowa.

tolep
tolep (@tolep)
1 miesiąc temu
Reply to  Tomek

Przejrzałem kilka ostatnich raportów Deloitte, do 2019 (2020 jeszcze nie ma) Co by się nie działo, Legia ma średnio 3-krotnie większe przychody od następnego klubu w tej kategorii. Nawet bez gry w grupie jakiegoś pucharu europejkiego.

To jest finansowa przewaga. Żeby było śmieszniej, to nie ma nawet pewności, czy wyjątkowy rok 2020 wysunie Lecha na czoło w tej klasyfikacji, bo co prawda zagrał w Lidze Europy i sprzedał Modera, Gumnego i Jóźwiaka, ale Legia w 2020 skasowała ponad 10 mln euro ze sprzedaży Majeckiego i Karbownika.

Piszę bez złości czy zazdrości, po prostu taka jest sytuacja. Że Legia ma długi a Lech nie? Obsługa długu jest dosyć tania, a przychody gwarantuja zdolność kredytową.

kiciorro
kiciorro
1 miesiąc temu
Reply to  tolep

ze legia ma dlugi a lech nie to nie ma znaczenia? a jak legia w nast ezonie odpadnie w 1 rundzie to skad wezmie cokolwiek…bo tu ludzi na dobry hajs to nie ma jak kaminski chocby

Boa
Boa
1 miesiąc temu
Reply to  tolep

Ale ludzie tego nie rozumieją. Nie rozumieją, że Legia ma stałe przychody 2, a czasami i 3 razy większe od Lecha. Lech rozbił bank w tamtym roku, ale przecież od lat nie grał w pucharach, a wychowanka przez 3 lata nie sprzedał. Lech musiałby co 2 lata mniej więcej tak bank rozbijać, żeby na stałe dorównać Legii w finansach.

tylkobayern
tylkobayern
1 miesiąc temu
Reply to  Tomek

DYNAMO XDDDDD LECH POZNAN XDDDDDDDDD ja nie wiem jak mozna sie jarac polska pilka przeciez jest zalosna polecam kompilacje https://www.youtube.com/watch?v=LnyyPeK7xxw

baran
baran
1 miesiąc temu

Marzy mi się żeby naszym polskim Mamiciem został Bogusław Leśnodorski. Legia Dynamem. A Stanowski zastąpił Bońka w PZPN. To chyba by wystarczyło.

Kolejorz
Kolejorz
1 miesiąc temu

Legia w konfrontacji z Dynamem wygląda jak te supernowoczesne tramwaje. które można jeszcze spotkać na ulicach Moskwy Zachodu:comment image

Lecę na piwo
Lecę na piwo
1 miesiąc temu
Reply to  Kolejorz

Pierdolisz pan.. Na tym legendarnym zachodzie też jeżdżą takie tramwaje a czasami starsze czasami nowsze.. Nie zawsze to co starsze=gorsze

Kolejorz
Kolejorz
1 miesiąc temu
Reply to  Lecę na piwo

Dla Was w Warsiawie, Łódź to już zachód?

Lecę na piwo
Lecę na piwo
1 miesiąc temu
Reply to  Kolejorz

Jakie kurwa was.. Pojebało ciebie towarzyszu.. Znaczy się was.. Kurwa ty chyba naprawdę dupy nie ruszyłeś nigdy i Ziemia jest płaska.. Czlowieku lecz się..

Kolejorz
Kolejorz
1 miesiąc temu
Reply to  Lecę na piwo

Jak tam pakowanie kiełbas pod Leeds? Ile funciaków za godzinę?

Kwiatuuszek
Kwiatuuszek
1 miesiąc temu

Dlaczego Michniewicz na dzień dobry sypie piach w tryby wystawiając Wieteskę?

Boa
Boa
1 miesiąc temu
Reply to  Kwiatuuszek

Co ty pierdolisz? Wieteska akurat ostatnie miesiące ma świetne i należy mu się powołanie do reprezentacji. Można było po nich jechać jak zaliczał babole za babolem, ale teraz trzeba też pochwalić, bo naprawdę się ogarnął. Tak samo Jędrzejczyk, w każdym pucharowym meczu ta dwójka to top 3 najlepszych piłkarzy.

Kuba
Kuba
1 miesiąc temu

Olki, jakby tutaj vlog wszedł zamiast bloga! To dopiero by było.
Tetryk zrzędzi, tetryk radzi, tetryk nigdy Cię nie zdradzi!

tak
tak
1 miesiąc temu

Fajny masz kapelutek

ambermozart
ambermozart
1 miesiąc temu

„Mają wreszcie kontekst gospodarczy, bo Galicki w wywiadzie wspomina również o wolności gospodarczej. Zrzutki na leczenie? Powinno to gwarantować państwo, płacę duże podatki, by gwarantowało. Państwa nie stać? To niech mi podniesie podatki, zapłacę wyższe.” – a u nas w tym czasie „hurr durr moje piniondze państwo kradnie”. ten gość wie jak państwo funkcjonuje i po co jest – wszyscy sie zrzucaja na zapewnienie czegoć, czego sami zrobić nie mogą. dzisiaj skorzystam ja, jutro ty. każdy przedsiębiorca, wbrew temu co twierdzi, nie zrobił niczego sam bo np. drogi ma pobudowane. a raczej firmy pośrodku lasu nie stawia

Erich
Erich
1 miesiąc temu
Reply to  ambermozart
Boa
Boa
1 miesiąc temu
Reply to  ambermozart

A Ekstraklasa jest inna? Taką mamy mentalność. Chuj tam, że mi się nie wiedzie, ale żeby temu sąsiadowi wiodło się jeszcze gorzej to będą zadowolony. Tak sam z ligą, każdy patrzy na siebie i życzy innemu najgorzej, nie rozumie, że liga to całość i trzeba współpracować, żeby każdemu było w przyszłości lepiej.

FC Bazuka Bolencin
FC Bazuka Bolencin
1 miesiąc temu

Legia dzisiaj zaskoczyła mocno na plus.
Nie spodziewałem się takiego dobrego wyniku. Dobrze że nie obstawiałem dzisiaj bo też bym popłynął

Jaaa
Jaaa
1 miesiąc temu

Nie czytam bo pewnie o łksie

FałszywyProfil
FałszywyProfil
1 miesiąc temu
  1. Rzeczywiście w Rosji można mówić co się chce. Dopóki nie podadzą ci nowiczoka. Zasady są rzeczywiście jasne
  2. Redaktor jako nielatnia ofiara Korwina w przeszłości zaczyna dojrzewać i wychodzi powolutku z tej traumy. To, co Pan pisze o Rosji i Dinamo, to na tym właśnie polega prawdziwy kapitalizm, to prawo dżungli, i nic więcej. Jeszcze Redaktor wierzy, że jest gdzieś na świecie jest jakiś wolny rynek, ale spokojnie. Jeszcze parę lat i odkryje, że innego kapitalizmu i „wolnego rynku” nie ma
Jozef Wojciechowski
Jozef Wojciechowski (@jozef-wojciechowski)
1 miesiąc temu

No i kupon w piach.

Denis
Denis
1 miesiąc temu

Witam
Lecha do Legii nie idzie porównać
tu był kolejowy a tu wojskowy wiec inne możliwości w tamtych czasac.
ale za to trzeba porównać wielkość miast i przeliczajac na mieszkańców ze w Poznaniu jest większa tzn była frekwencja chyba ktoś nie umie liczyć z Pń i nie docenił tego.
to na 100lecie klubu dzieki swoim działaniom(władnym)ze Lech w tym roku Mistrza Polski nie zdobecie
Pozdrawiam Maćka Skorze jest profesjonalistą ale nawet on wie ze nie da rady mimo to ze skład się ograł
pozdrawiam wszystkich realistow

Serie A
19.09.2021

Juventus rozsiada się w strefie spadkowej. Szczęsny tym razem w roli ratownika

Ostatnio wspominaliśmy, że Salernitana w całej swojej historii ma mniej meczów w Serie A niż jej nowy piłkarz, Franck Ribery, występów w Lidze Mistrzów. Beniaminek rozgrywek grał we włoskiej ekstraklasie przez zaledwie dwa sezony, teraz zaczął trzeci. Co to ma do rzeczy, skoro mówimy o meczu Juventusu z Milanem? Ano to, że Salernitana jest także […]
19.09.2021
Weszło
19.09.2021

Messi zagubiony w Parku Książąt

Powiecie, że porównywanie początków Leo Messiego i Cristiano Ronaldo w nowych klubach jest nie do końca fair. Bo Portugalczyk, który jadł chleb z kilku piłkarskich pieców, wraca do domu, a Argentyńczyk po raz pierwszy opuścił swój. Bo nieco inaczej wyglądały ostatnie tygodnie czy też miesiące w przypadku obu panów i nowy piłkarz Manchesteru United jest lepiej […]
19.09.2021
Weszło
19.09.2021

Duet Vinicius-Benzema uciszył Mestalla!

Ktoś mógłby powiedzieć, że Real nie zasłużył na komplet punktów. Ale to teza, której raczej nie dałoby się obronić. Valencia wyglądała dobrze, momentami nawet bardzo. Miała swoje okazje, potrafiła prowadzić grę i również dobrze bronić. Przecież do 86. minuty Real właściwie nie miał stuprocentowej sytuacji, defensywa Nietoperzy funkcjonowała jak należy. Ale na samym końcu zadecydowała […]
19.09.2021
Suche Info
19.09.2021

Tworek: Powiedzieliśmy sobie, że to będzie cholernie ciężki sezon

– Powiedzieliśmy sobie w szatni, że zdajemy sobie sprawę z tego, że to będzie dla nas cholernie ciężki sezon i takie mecze będziemy grali co tydzień. Wynik będzie się kręcił wokół 0:1, 1:1, 1:0. Musimy zrobić wszystko, żebyśmy to my zdobywali tę jedną bramkę i mogli się wybronić, by móc potem cieszyć się szatni – […]
19.09.2021
Suche Info
19.09.2021

Sensacyjne plany transferowe Barcelony. Jednak znajdą się pieniądze?

„Mundo Deportivo” w obszernym tekście o planach transferowych Barcelony donosi, że ta latem przyszłego roku znajdzie jednak fundusze na okazały budżet transferowy. Katalończycy – mimo spory długów – mają sięgnąć po kogoś z trio Paul Pogba, Erling Haaland lub Dani Olmo. Hiszpańscy dziennikarze w wyjaśnianiu kwestii „skąd Barca weźmie na to kasę?” powołuje się na […]
19.09.2021
Suche Info
19.09.2021

Trener Legii: Graliśmy wolniej niż zwykle. Głowy były zajęte czymś innym

– Rzeczywiście, zagraliśmy wolniej niż zazwyczaj. Ale powtarzam, że w momencie, kiedy głowa jest zajęta czymś innym, to trudno też o większe zaangażowanie – stwierdził Alessio De Petrillo, który dziś zastąpił Czesława Michniewicza na ławce trenerskiej w meczu z Górnikiem Łęczna. De Petrillo zastąpił Michniewicza, który jest zawieszony za czerwoną kartkę obejrzaną przed tygodniem w […]
19.09.2021
Weszło
19.09.2021

Na kłopoty… Baranowski

Legia Warszawa miała prawo stęsknić się za gładkimi zwycięstwami w meczach ligowych. Za takimi, przy których trzeba się trochę napocić – oczywiście też, bowiem mistrz Polski po raz ostatni w Ekstraklasie w triumfował, gdy na ulicach rządziły jeszcze zwiewne sukienki i szorty. Ale, tak w ogóle, taka przekonująca wygrana, która nie pozostawia złudzeń co tego, […]
19.09.2021
Weszło
19.09.2021

Liga Minus – czy to jest ten sezon dla Lecha?

Żyjemy, bawimy się, tańczymy, gadamy. Liga Minus w topowym składzie: – Leszek Milewski – Przemysław Michalak – Maciej Wąsowski Prowadzi Paweł Paczul, który – nie wiadomo z jakiej racji i po co w ogóle, jak zawsze – kryje się pod pseudonimem Grzegorz Jugosłowianin. Zapraszamy o 22:00. 
19.09.2021
Suche Info
19.09.2021

Sebastian Szymański w formie – kolejna asysta Polaka [WIDEO]

Drugą asystę w tym sezonie zaliczył Sebastian Szymański. Tym razem polski pomocnik popisał się podaniem do Arsena Zakharyana przy golu na 1:0 w starciu z Soczi. To piąty punkt Szymańskiego w klasyfikacji kanadyjskiej na początku sezonu Premier Ligi. Polak w każdym dotychczasowym meczu grał od pierwszej minuty – strzelił trzy gole (z FK Ufa, Achmatem […]
19.09.2021
Suche Info
19.09.2021

Chelsea zdecydowanie lepsza w derbach Londynu

To był mecz do jednej bramki. Chelsea górowała nad Tottenhamem przez całe spotkanie i zasłużenie zgarnęła trzy punkty. Zespół Thomasa Tuchela wrócił na pozycję lidera – jest na czele ligi wespół z Liverpoolem, który ma identyczną liczbę punktów i bilans bramkowy. Chelsea była faworytem tego starcia i nie pozostawiła wątpliwości co do tego, że ona […]
19.09.2021
Suche Info
19.09.2021

Mariusz Złotek zakończył karierę sędziowską

Mecz Legii Warszawa z Górnikiem Łęczna był ostatnim poprowadzonym spotkaniem przez Mariusza Złotka. Przed pierwszym gwizdkiem tego starcia Złotek dostał pamiątkową paterę. Sędziowaniem zajmował się przez 25 lat. Złotek przygodę z sędziowaniem rozpoczął w 1996 roku. Żeby unaocznić jak długo sędziował, to wystarczy powiedzieć, że grający dziś w jego ostatnim meczu Marcel Wędrychowski urodził się […]
19.09.2021
Suche Info
19.09.2021

Polacy zdobyli brązowy medal na Mistrzostwach Europy w amp futbolu!

Gol Jakuba Kożucha przesądził o zwycięstwie biało-czerwonych w starciu o brązowy medal Mistrzostw Europy w amp futbolu. Polacy pokonali reprezentację Rosji 1:0, choć rywale do końca próbowali odrobić straty. Wczoraj biało-czerwoni po zaciętym starciu przegrali w półfinale z Hiszpanią 1:2. Choć po meczu polały się łzy, to dzisiaj stanęli na wysokości zadania. Spotkanie z Rosjanami […]
19.09.2021
Suche Info
19.09.2021

Polak chce grać w reprezentacji Wysp Owczych

Michał Przybylski, były piłkarz m.in. Widzewa Łódź, stara się o farerski paszport. Chciałby zagrać w reprezentacji Wysp Owczych. Ale najpierw musi poczekać na decyzję duńskiej administracji. – Czekam na obywatelstwo i powołanie. Bardzo bym tego chciał – mówi w rozmowie z TVP Sport. Przybylski urodził się w Świnoujściu, ale już w młodości razem z ojcem […]
19.09.2021
Weszło
19.09.2021

Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie: zaginęła Warta Poznań

Nie spodziewaliśmy się fajerwerków po starciu Górnika z Wartą, bo obie ekipy mają swoje problemy i nie przekonują na początku sezonu. Trudno wierzyć, że odegrają w tym roku jakieś znaczące role. I cóż… ekstraklasowa logika nie zrobiła tym razem fikołka, obejrzeliśmy słaby mecz, o którym wypada zapomnieć dość szybko (nie będzie to trudne). Natomiast oddajmy […]
19.09.2021
Suche Info
19.09.2021

Kuriozalna sytuacja w Premier League. Wszedł na karnego i go zmarnował

Anglia, zmiana na rzut karny, pudło. Coś nam to podpowiada, prawda? Oczywiście, że finał Mistrzostw Europy, w którym Jadon Sancho i Marcus Rashford wpuszczeni na boisko na rzuty karne w serii jedenastek marnowali swoje szanse. Dzisiaj coś podobnego wywinął Mark Noble. West Ham w 95. minucie meczu z Manchesterem United mógł doprowadzić do wyrównania. Sędzia […]
19.09.2021
Inne sporty
19.09.2021

Robert Kubica mistrzem Europy!

To dobry czas dla Roberta Kubicy. Polak miał niedawno okazję wrócić do Formuły 1, biorąc udział w dwóch wyścigach pod nieobecność Kimiego Raikkonena. Wtedy jednak, co naturalne, okupował miejsca przy końcu stawki. Dzisiaj natomiast może cieszyć się ze zwycięstwa. Zespół Polaka, ORLEN Team WRT, został mistrzem prestiżowej serii European Le Mans Series 2021! Już wczorajsze […]
19.09.2021
Suche Info
19.09.2021

Legenda Romy wróci do Serie A? Tym razem w roli trenera

Daniele de Rossi może wkrótce znów zaistnieć w Serie A. Były piłkarz AS Romy jest jednym z kandydatów do objęcia zespołu Bolonii, gdyby klub zwolnił Sinisę Mihajlovicia. Serb jest na gorącym krześle po tym, jak jego zespół odpadł z Pucharu Włoch po starciu z drugoligowcem. Mihajlović pokonał nowotwór i wrócił do pracy z Bolonią. I […]
19.09.2021
Suche Info
19.09.2021

Rooney: Sytuacja Derby jest przerażająca. Czekają nas trudne dni

– Następne dni będą trudne. Niektórzy pracownicy stracą pracę. Mają kredyty, rachunki do zapłacenia. To przerażające – mówi Wayne Rooney, trener Derby. Klub Kamila Jóźwiaka i Krystiana Bielika jest w poważnych tarapatach finansowych. Do Derby wejdą „administratorzy”, którzy mają naprostować sytuację finansową zespołu Championship. Problemy z płynnością finansową ciągną się za Derby już od kilku […]
19.09.2021