post

Opublikowane 22.07.2021 17:05 przez

leszek.milewski

Dużo trąbi się w ostatnich dniach o gruntownych zmianach w futbolu.

Wiemy już, że coś tam palnęło Mundo Deportivo, że dementowała FIFA – zgadzam się, że trochę z dużej chmury mały deszcz. Może oblicze sezonu ogórkowego.

Ale może i nie, bo sprawa jest, bez względu na to, czy Future Cup było pod egidą FIFA czy nie. Dopiero co Superliga, przynajmniej w narracji, fundowana była na przekonywaniu, że futbol potrzebuje gruntownych zmian. Dopiero co najlepsze Euro XXI wieku osiągnęło słaby wynik oglądalności. Dopiero co wszelkie badania pokazują, że najmłodsi mają kopaną coraz częściej gdzieś.

Ja, przyznam, nie mam problemu z propozycjami zmian w piłce. Nie mam problemu z tym, żeby je sprawdzać, badać, nie traktuję ich jak zamachu na świętość. Świat, tak w ogóle, czy tego chcemy czy nie, zmienia się i będzie się zmieniał. Futbol też zmieniał się już w istotny sposób – pamiętacie, że był czas, gdy o wyniku na ostrzu noża rozstrzygał rzut monetą? Albo gdy nie było żółtych kartek? Albo gdy nie można było robić zmian, nawet po kontuzji? Albo to łapanie piłki od własnego piłkarza, najnowsza zmiana?

Dziś zastanawiamy się: nie no, jak można było bez tego grać. I to ważne mecze.

A wtedy na pewno znalazło się grono, które było przeciw rezygnacji.

Kiedy można było wprowadzić jakiś szczątkowy VAR, z pół wieku temu? A jednak tyle lat to blokowano.

Przyznam, sprawdziłbym ten zatrzymywany zegar i grę po pół godziny na połowę. Mecze powinny trwać tyle samo, efektywny czas gry wynosi właśnie w okolicach godziny. Nie mogę znieść tego, jak nagminna jest kradzież czasu, gdy jedna z drużyn ma swój wynik. A zwykle to się tak układa, że ktoś około tej godziny ma swój wynik. To jest festiwal, który nie ogranicza się tylko do tego, że ktoś długo leży na boisku symulując. W zeszłym sezonie czasami zdarzało mi się już z nudów liczyć, ile piłkarz podchodzi do kornera. Trwało to w ekstremalnych wypadkach dobrze ponad minutę. Ponad minutę od momentu, gdy piłka wyszła za linię, a momentem jej kopnięcia. Te wszystkie auty, do których zbierają się po pięciokroć. Te zmiany, które trwają tak długo, jak tylko się da, jeśli prowadzisz.

Pożegnałbym to bez najmniejszego żalu.

Ja rozumiem, że porywamy się wtedy na święty format, na dziewięćdziesiąt minut, które jest dla piłki czymś więcej, niż tylko czasem gry, jest jak zaklęcie, nierozerwalnie związane z piłką nożną. Mówisz „dziewięćdziesiąt minut” i od razu kojarzy ci się mecz piłkarski. To jest kapitał. I to leży po drugiej stronie szali.

Ale przetestowałbym bez wahania na przestrzeni jednego młodzieżowego turnieju pod jakąś faktycznie zacną egidą.

Nie jestem natomiast tak szalony, by wszystkie propozycje, jakie się pojawiają, od razu przyjmować. Auty z nogi? To wtedy możemy już całkiem zamknąć piłkę nożną, zmienić ją na stały fragment nożny czy coś podobnego. I tak dzisiaj futbol w coraz większym stopniu polega na stałych fragmentach. Robi się to przewidywalne, schematyczne, jak zasypywanie trójkami w koszykówce. Auty z nogi, nie miejmy złudzeń, będą wykonywane tak samo – jak rzuty wolne. Będzie żebranie o aut na odpowiedniej wysokości, będzie jego wymuszanie.

Dajcie to bez zatrzymywanego czasu i mamy celebrę każdego autu trwającą horrendalnie długo, bo muszą się przesunąć stopery, bo trzeba sobie odświeżyć schemat zaplanowany przez trenera.

No nie. W futsalu to wychodzi, bo tam stały fragment nie gra takiej roli. Tu zbyt często mam wrażenie przeważałoby powolne rozegrania zamiast błyskawicznego ruszenia z piłką.

***

A tak naprawdę oczywiście, że następny renesans futbol dopuści wtedy, gdy będą rywalizować ze sobą klony wyposażone w broń sieczną. Przyjdzie chwilę poczekać.

***

Nie zamierzam udawać, że na wczorajszy mecz Legii z Florą Tallin dało się patrzeć. Nie. Nie dało się. Rozrywką to było w takim stopniu, jaką jest nawiercanie wiertłem udarowym własnego kolana.

Szyderstwa, przytyki i tym podobne są na miejscu. No bo chociażby ten Ojamaa. Ojamaa, którego miałem nieprzyjemność podziwiać nie tak dawno temu w Widzewie Łódź, co u mniej odpornych widzewiaków mogło być doświadczeniem traumatycznym. Ojamaa, którego najlepszym podsumowaniem jest fakt, że w wieku trzydziestu lat ma już zaliczonych siedemnaście klubów.

I teraz ten Ojamaa robi bramkową akcję na Łazienkowskiej.

Nie z okazji starcia oldbojów. Nie w meczu Przyjaciele Miroslava Radovicia – Wkra Żuromin II, tylko w eliminacjach Ligi Mistrzów.

No przecież to nie jest szpilka. To jest cios brudną szmatą przez twarz.

W ogóle Flora nie wyglądała kadrowo jak mistrz Estonii, ale jak „FC NIE WYSZŁO NAM W EKSTRAKLASIE, LUB JUŻ JESTEŚMY NA NIĄ ZA STARZY”. Konstantin Vassiljev? Uwielbiam. Ale jest tak stary, że w pucharach grał jeszcze przeciwko Newcastle mającemu w składzie Butta, Emre, Sibierskiego i Givena. Jest starszy nawet niż ja.

Jeśli Artur Boruc uderzył po meczu w stół, mówiąc, że tak grać nie można, bo z taką grą Legia nie pasuje do Europy, to pana Artura Boruca słuchasz. Nie tylko będąc kolegą w szatni Boruca. Pan Boruc wie, że to, co się zdarzyło, nie jest w porządku. I ja nie zamierzam przekonywać, że jest w porządku.

Ale też zachowałbym pewne proporcje.

To nie jest jeszcze moment, po którym należy trąbić na 42566 pogrzeb polskiego futbolu.

Legia, ostatecznie, wygrała.

Zdobyła kolejne punkty do klubowego rankingu.

Żadnego wciąż nie zgubiła. A mogę wam obiecać, że gdyby Legia te punkty rankingowe zgubiła, to bym jej tego tak łatwo nie wybaczył.

Legia Warszawa nie jest ani pierwszym, ani ostatnim klubem, który w pucharowej rywalizacji z jakąś drużyną jest faworytem, a potem radzi sobie tak średnio. Przypomnę, że Lech Poznań w sezonie, w którym wyjechał na białym koniu z grupy z Manchesterem City i Juventusem, wcześniej męczył się w jedenastu seriach karnych z Interem Baku. A Legia, która w Lidze Mistrzów fajnie finiszowała? Wcześniej to mierne Dundalk. Ledwo rok temu Lech inaugurował eliminacje męczarniami z Valmierą.

W pucharach nadrzędny jest wynik, nie styl, choć na dłuższą metę wiążący jest styl, nie pojedynczy wynik. Tego stylu natomiast wczoraj nie było, co martwi. Również w przypadku Legii mamy świeżutki przykład, co się dzieje, gdy tego stylu nie ma – bach bach, Karabach, wypunktował słabości, o których wiedzieliśmy już wcześniej, także przez pryzmat meczów pucharowych.

Ale Legia ma już jednego lepszego rywala na rozkładzie, więc – by tak rzec – prawda o Legii, jaką zobaczyliśmy w meczu z Florą, nie jest jedyną dostępną nam prawdą. Rok temu te wątpliwości miały w sobie jakby więcej konsekwencji.

A tak najbardziej to wierzę, że może taki mecz był potrzebny po to, by w Legii uznali, że to nie jest jeszcze drużyna gotowa. Linia defensywy jak nie przekonywała, tak wciąż nie przekonuje. Więcej dowodów nie potrzeba. Hołownia to może fajny gość, ale na zabezpieczanie składu, nie na pierwszą jedenastkę. Do Wieteski też się chyba nie przekonam. Nie wiem w jakim stanie są obrońcy, których Legia już sprowadziła, ale ujmę to tak: po meczach Legii w pucharach, jestem ich bardziej niż mniej ciekaw. I jestem ciekaw ich zobaczenia tak raczej zaraz. Oby byli zawodnikami, którzy nadają się do gry od za chwilę, bo wydaje mi się, że jest taka potrzeba.

Z tego meczu mogą jeszcze wyjść korzyści – jeśli zostanie odpowiednio przepracowany, bo jeśli nie, to może stać się tylko prologiem eurowpierdolu.

Niemniej nie musi.

***

Nie możesz mieć więcej pecha niż Bartek Kapustka.

To znaczy, oczywiście możesz. Roy Cleveland Sullivan, ranger parku Shenandoah, został na przestrzeni swego dość długiego życia siedmiokrotnie rażony piorunem. To jednak trochę więcej pecha, niż być piłkarzem Legii Warszawa i łapać nieprzyjemne kontuzje.

Ale jednak trudno mieć więcej pecha w piłce niż Bartek Kapustka.

Nawet ta sytuacja symboliczna: Kapustka wsiada na motorynkę, a potem odjeżdża Estończykom w siną dal. Mogą mu tylko pomachać jak stojący na brzegu machali odpływającym na statku Batory. I w tej akcji, już po niej, świętując, myśląc pewnie, że to może być TEN sezon, usadzenie przez życie na czterech literach.

Leszek Milewski

Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
17.09.2021

Obstawiaj Premier League w Fuksiarz.pl i zgarnij freebet!

Siemanko premierligowe świry. Przed nami piąta kolejka ligi angielskiej, więc siadamy w fotelach i wiadomo co dalej. A skoro już ligowa piłka na Wyspach Brytyjskich wraca do gry, warto rzucić okiem na promocję Fuksiarz.pl. Ten legalny polski bukmacher w najbliższy weekend rozdaje freebety za obstawianie meczów Premier League. Sprawa jest prosta – Fuksiarz.pl – da […]
17.09.2021
Uncategorized
20.08.2021

Taśma miesiąca – trzynaście zdarzeń i 2,5 tysiąca w kieszeni

Dzisiaj w „Weszło Fuksem” polecamy wam spektakularne tasiemki. Trafić pięć zdarzeń na kuponie – cóż, to już jest satysfakcja. O jakichś mocnych treblach nawet nie mówimy, bo to klasyka weekendu. Ale trafić TRZYNAŚCIE (!) zdarzeń na kuponie… Ukłony po sam pas. Jak co tydzień zapraszamy was na przegląd najciekawszych trafionych kuponów w Fuksiarzu z zeszłego […]
20.08.2021
#WeszłoFuksem
11.08.2021

Osiem tysięcy w kieszeni na połączeniu portugalsko-francusko-polskim

Coraz częściej przy robieniu cyklu „Weszło Fuksem” wychodzi z nas klasyczny janusz. Czujemy wręcz, jak rośnie nam nos, czerwienieją poliki i z jakąś taką większą estymą zerkamy na białe podkoszulki… Trudno nie zazdrościć ludziom, którzy trafiają takie kupony. A co dzisiaj mamy w „Weszło Fuksem”? Ostatnie niedobitki z Igrzysk w Tokio, sporo trafionych meczów tenisowych, […]
11.08.2021
#WeszłoFuksem
30.07.2021

Tona szczęścia w ESA, ekspert z Tokio i badminton na wagę trzech stówek

Łączny kurs 18.88 na treblu z Ekstraklasy. 7/7 z Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Zwycięstwo Legii zagrane za tysiaka. Trebel na live z igrzysk. Taki sympatyczny zestaw kuponów mamy dla was w naszym cyklu #WeszłoFuksem. Co tydzień wybieramy najciekawsze kupony z Fuksiarza, żeby uplastycznić i unaocznić wam, że komuś naprawdę wchodzą te szalone kupony! Różnie układał […]
30.07.2021
Weszło
21.07.2021

Podolski zostanie królem strzelców albo zaliczy bramkę sezonu?

Lukas Podolski trafił do Górnika Zabrze i jest to oczywiście piękna historia, tak wyczekiwany powrót do domu, natomiast dalej też musi być coś dopisane. Już na boisku. Nie wystarczy, że Podolski się uśmiechnie i sprzeda parę ładnych zdań. Potrzebne są też bramki, asysty, wpływ na zespół. Wszyscy się zastanawiamy – jak to z Podolskim w […]
21.07.2021
#WeszłoFuksem
14.07.2021

Euro, Copa America, tenis i UFC – czyli jak obłowić się w Fuksiarzu

Euro za pasem, zatem codzienne typowanko też za nami. No chyba, że ktoś lubi typować hokeja w poniedziałek, we wtorek i środę Ligę Mistrzów, w czwartek Ligę Europy, a w weekend Ekstraklasę i między to wplata siatkówkę. Tak czy siak – czas podsumować wasze najlepsze kupony w cyklu „Weszło Fuksem”. Co mamy dzisiaj? UFC, Euro, […]
14.07.2021
Weszło
20.09.2021

Termalica powinna mieć karnego, a Papeau należała się czerwona kartka

Ledwie odetchnęliśmy po sędziowskich emocjach z poprzedniej kolejki, a tu już trzeba siadać do analizy kolejnej serii gier. Taki nasz przykry los. Czy tym razem było sporo kontrowersji? Niezbyt wiele. Ale musimy zweryfikować dwa błędy sędziowskie. Zaczynamy jednak od sytuacji, której nie korygujemy w naszej „Niewydrukowanej Tabeli”. Mecz Lecha z Wisłą, obrońca gości dostaje piłką […]
20.09.2021
Brama dnia
20.09.2021

Snajper Makaay czy bombardier Lampard? | BRAMA DNIA

Czas na kolejny odcinek „Bramy dnia”. Dzisiaj cofamy się do 20 września 2003 roku, gdy londyńska Chelsea rozbiła Wolverhampton, a Bayern zremisował u siebie z Bayerem. Kto popisał się piękniejszym golem – Frank Lampard czy Roy Makaay? Do głosowania jak zawsze zapraszamy wraz z Gatigo. FRANK LAMPARD VS WOLVES (20.09.2003) Tak bawiła się Chelsea w […]
20.09.2021
Na zapleczu
20.09.2021

Skra nie może grać ani trenować w Częstochowie, miasto nie pomaga

Kielce, Łódź, Rzeszów, Legnica, Bielsko-Biała, Sosnowiec, Głogów, Gdynia. To nie trasa nowej odsłony kolarskiego wyścigu w stylu Tour de Pologne, tylko trasa Skry Częstochowa, która walczy o ligowe punkty w całym kraju. W całym kraju tylko nie u siebie, bo pod Jasną Górą beniaminek nie zagrał ani razu i prędko się to nie zmieni. Całkiem […]
20.09.2021
Felietony i blogi
20.09.2021

Gole w USA, Francji i Japonii, asysty we Włoszech i Rosji. Świetny weekend Polaków | STRANIERI

O takie weekendy z Polakami w ligach zagranicznych nic nie robiliśmy. Za nami chyba najlepszy weekend biało-czerwonych od początku sezonu. Sporo bramek od Stanów Zjednoczonych przez Niemcy po Japonię. Do tego parę asyst, dużo dobrych występów bramkarzy i po prostu pozytywnych akcentów związanych z naszymi zawodnikami. Łapcie świeżutki przegląd stranierich. Trochę przyszło nam na to poczekać, […]
20.09.2021
Prasówka
20.09.2021

„Nie spieszyłbym się z nową umową dla Michniewicza”

W poniedziałkowej prasie cudów nie ma. Jest dłuższy materiał o ampfutbolowcach, a tak to raczej ligowa młócka.  PRZEGLĄD SPORTOWY Dariusz Dziekanowski jeszcze wstrzymuje się z pochwałami dla Czesława Michniewicza i uważa, że Legia nie powinna się spieszyć z nowym kontraktem dla trenera. Nie dziwię się, że podbijanie bębenka w tej sprawie jest w tej chwili […]
20.09.2021
Brama dnia
19.09.2021

Zampagna lobuje, Vieri wkręca w okienko | BRAMA DNIA

W kolejnym odcinku „Bramy dnia” odwiedzamy Italię i przypominamy dwa naprawdę piękne gole. Wraz z naszymi partnerami z firmy Gatigo tradycyjnie zapraszamy do oglądania i głosowania. RICCARDO ZAMPAGNA VS ROMA (19.09.2004) Hat-trick na koncie i porażka? Vincenzo Montella zna ten ból. Siedemnaście lat temu trafił do siatki trzy razy w starciu z Messiną, ale jego […]
19.09.2021
Weszło
20.09.2021

WESZŁOPOLSCY – live od 20:00. Goście: Ireneusz Mamrot, Artur Derbin

20.09.2021
Weszło
20.09.2021

Termalica powinna mieć karnego, a Papeau należała się czerwona kartka

Ledwie odetchnęliśmy po sędziowskich emocjach z poprzedniej kolejki, a tu już trzeba siadać do analizy kolejnej serii gier. Taki nasz przykry los. Czy tym razem było sporo kontrowersji? Niezbyt wiele. Ale musimy zweryfikować dwa błędy sędziowskie. Zaczynamy jednak od sytuacji, której nie korygujemy w naszej „Niewydrukowanej Tabeli”. Mecz Lecha z Wisłą, obrońca gości dostaje piłką […]
20.09.2021
Weszło
20.09.2021

Rafał Wolski: Nie rozumiem ludzi, którzy zarządzali Lechią

– Nie mówię, że Piotr Stokowiec to słaby szkoleniowiec. Natomiast nie jest w porządku człowiekiem. Wiele razy kłamał. Mówił ci jedno, a za plecami co innego. Szatnia to czuje, rozmawia przecież później o tym – Rafał Wolski szczerze o kulisach rozstania z Lechią, na którym Lechia wyszła jak Zabłocki na mydle. Otwarcie o swojej relacji […]
20.09.2021
Weszło
20.09.2021

„Wymuszając odejście z Wisły Kraków, pewne kierunki sobie pozamykałem”

Adam Kokoszka prawie trzy lata temu, będąc ledwo po trzydziestce, po cichu zniknął z polskiej piłki. Niedawno znów zaczął grać, ale już głównie dla przyjemności w niższych ligach. Na wiele spraw może spojrzeć na spokojnie, z dalekiej perspektywy. Rozmawiamy o błyskawicznym powołaniu do reprezentacji Polski i występie na Euro 2008, mimo roli rezerwowego w Wiśle […]
20.09.2021
Weszło
20.09.2021

„Jesteśmy trzecią siłą w Europie. Cieszmy się z tego!”

– Jakbyśmy mieli sobie założyć, że jedziemy na mistrzostwa tylko po to, żeby wyjść z grupy, to w mojej ocenie powinienem zająć się innym zawodem. Generalnie w Polsce mamy coś takiego, że zawsze narzekamy. Być może moglibyśmy zagrać przeciwko Turcji w finale, kto wie, ale ten mecz się nie odbył, więc cieszmy się z tego, […]
20.09.2021
Brama dnia
20.09.2021

Snajper Makaay czy bombardier Lampard? | BRAMA DNIA

Czas na kolejny odcinek „Bramy dnia”. Dzisiaj cofamy się do 20 września 2003 roku, gdy londyńska Chelsea rozbiła Wolverhampton, a Bayern zremisował u siebie z Bayerem. Kto popisał się piękniejszym golem – Frank Lampard czy Roy Makaay? Do głosowania jak zawsze zapraszamy wraz z Gatigo. FRANK LAMPARD VS WOLVES (20.09.2003) Tak bawiła się Chelsea w […]
20.09.2021
Weszło
20.09.2021

Rafał Wolski: Nie rozumiem ludzi, którzy zarządzali Lechią

– Nie mówię, że Piotr Stokowiec to słaby szkoleniowiec. Natomiast nie jest w porządku człowiekiem. Wiele razy kłamał. Mówił ci jedno, a za plecami co innego. Szatnia to czuje, rozmawia przecież później o tym – Rafał Wolski szczerze o kulisach rozstania z Lechią, na którym Lechia wyszła jak Zabłocki na mydle. Otwarcie o swojej relacji […]
20.09.2021
Weszło
19.09.2021

Biografia Jacka Bąka – studium bezkarności / Recenzje Tetryków #2

Ostatnio Tetrycy zrecenzowali legendarne „Futbol na tak”, dziś na warsztat biorą szaloną biografię Jacka Bąka. Z niej dowiecie się, że mecze w piłce to jakaś trzeciorzędna sprawa, przede wszystkim liczą się drogie zegarki, zakupy w Mediolanie, szybkie samochody i zamykanie ludzi w aptece. Książka wesoła, a przez to strasznie smutna – zapraszamy. Program realizowany we […]
19.09.2021
Weszło
17.09.2021

Legia jak I RP – zdobycie Moskwy i kłótnie szlachty z królem | Tetrycy #38

W najnowszym odcinku Tetrycy rozmawiają o wygranej Legii ze Spartakiem, o remisie w meczu Mioduski – Michniewicz, serialu Cobra z lat 90tych, deszczu i Tomaszu Karolaku z torby. Zapraszamy. Program realizowany we współpracy z PKO Bankiem Polskim. www.pkobp.pl/oficjalna-karta-ekstraklasy 0:00 – ODDAJCIE SWOJE KARTY KREDYTOWE JACKOWI BĄKOWI 1:39 – PRZYJEMNE Z POŻYTECZNYM: PŁASZCZ BĄKA Z GNIAZDKIEM […]
17.09.2021
Weszło
16.09.2021

Jak co czwartek… LESZEK MILEWSKI

Po meczu ze Spartakiem prezes Dariusz Mioduski udzielił Czesławowi Michniewiczowi pełnego poparcia. Stwierdził, że sukces w Moskwie – a także powtarzalność pucharowych wyników, których tak brakowało Legii – jest najlepszym dowodem jego kompetencji. W konsekwencji czego chciałby, aby Michniewicz miał większy wpływ na losy klubu. – Zapraszam też Czesia – powiedział pan Dariusz – na […]
16.09.2021
Weszło
10.09.2021

Jedna twarda bania warta więcej niż sto baniek | TETRYCY

W dzisiejszym odcinku „Dwóch zgryźliwych tetryków” Jakub Olkiewicz i Leszek Milewski omawiają przede wszystkim mecz z Anglią. Program realizowany we współpracy z PKO Bankiem Polskim. www.pkobp.pl/oficjalna-karta-ekstraklasy 0:00 ANEGDOTA O TYM, JAK PUCHNIE ANEGDOTA O IWANIE I WEMBLEY 1:04 DUPA Z MAJONEZEM: O SZTUCE AUTORYZACJI WYWIADÓW 4:36 STÓŁ U LESZKA OBRAZEM GALOPUJĄCEJ INFLACJI? 5:09 O PRZYWILEJU […]
10.09.2021
Felietony i blogi
09.09.2021

Jak co czwartek… LESZEK MILEWSKI

Wskazanie najlepszej reprezentacji Polski, jaką widziałem, jest tylko pozornie zadaniem łatwym. Ponieważ za mojego życia – jestem z rocznika Lewego i Glika – tylko raz cokolwiek sensownie pograliśmy na wielkim turnieju. Ale ocenianie drużyn piłkarskich niekoniecznie musi być domeną logiki. Bo finały finałami, ale przecież czy nie byłem zachwycony tym, jak Janas wymyślił, żeby Kosowski […]
09.09.2021
Liczba komentarzy: 17
Subscribe
Powiadom o
guest
17 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
norimovic
norimovic
1 miesiąc temu

Ogólnie, co do Ojamyy, to zjawisko, gdzie były dżemik ligowy robi z polskiej drużyny pośmiewisko w pucharach, to nie jest już odosobniony przypadek. Łącząc to z faktem, że nie prezentujemy się w nich na miarę możliwości finansowych i kibicowskich, dostajemy obraz naprawdę odrażającej zgnilizny mentalnej w naszym futbolu, zabijającej każdy sukces w zarodku.

Masztalski
Masztalski
1 miesiąc temu

Brakowało mi jeszcze z 2 tematów, żeby nie poruszyć dokładnie żadnego z pięciu. Bo ten o klonach akurat wyczerpałeś.

Blume
Blume
1 miesiąc temu

Legia wczoraj zagrała piach, ale mistrzem ceremonii i tak był Czesio711. Na 83 minuty przed końcem meczu musiał przeprowadzić zmianę, a że prowadzili, to wprowadził defensywnego pomocnika za ofensywnego.
Autosan wiecznie żywy!

Cześć i czołem
Cześć i czołem
1 miesiąc temu

Lechu, te 60 minut zabije sól futbolu jakim są gole w 90 minutach… że słabszy utrze nosa silniejszemu-zmęczonemu – właśnie dlatego mówi się, że futbol to gra nerwów. Pozdro

jangol
jangol
1 miesiąc temu

„…wszelkie badania pokazują, że najmłodsi mają kopaną coraz częściej gdzieś..”
„…Ponad minutę od momentu, gdy piłka wyszła za linię, a momentem jej kopnięcia…”
Znajdź związek przyczynowo-skutkowy.
Niestety, efektywny czas gry wiele tu nie zmieni. A jeśli, to na minus. Drużyna mająca wynik nie musi się spinać, więc szybciej rogu nie rozegra. Za to drużyna goniąca wynik nie musi się już tak spieszyć, może odpocząć i lepiej się przygotować, bo czas jej nie goni. Skutek odwrotny do zamierzonego.
Rozwiązaniem mogłoby być tylko wprowadzenie limitów czasowych na wykonanie rogu, autu itp. – coś jak w p. ręcznej.

stanogamonkoltonia
stanogamonkoltonia
1 miesiąc temu

qrva człowiek, speedball 2 najlepsza gierka na peceta

jangol
jangol
1 miesiąc temu

Hehe, pech Kapustki. Ta, jasne. Dzban miesiąca robi kretyński naskok, pewnie nawet dobrze się nie rozgrzał i poszło. Kara za głupotę. U nas w świetlicy była salwa śmiechu po tym skoku – od razu było widać, co się dzieje.

Zugba
Zugba
1 miesiąc temu
Reply to  jangol

Jak byś dzbanie oglądał mecze piłki nożnej to byś wiedział że piłkarze po strzeleniu gola cieszą się. Kapustka nie zrobił nic nadzwyczajnego, nic co mogło by narazić go na jakiś uraz, ale uraz Mu się przytrafił właśnie dlatego że miał pecha jak cholera. Idź do tej świetlicy i śmiej się dalej jak na dzbana przystało, albo lepiej weź rozbieg i pierdyknij baranka w ścianę.

Axelsodom
Axelsodom
1 miesiąc temu
Reply to  jangol

Następny kurwa fachowiec, który wie lepiej od piłkarza jak trzeba się rozgrzać. Bankowo byś jeszcze nauczył Michniewicza taktyki, prawda? Jeszcze jedno „w świetlicy”? Naprawdę? U was na wsi oglądacie mecze „w świetlicy”? A zakupy w GS Samopomoc Chłopska?

Fredert
Fredert
1 miesiąc temu

Co do Kapustki – komu jeszcze przypomniał się Martin Palermo? 🙂
Tylko że on ciesząc się z gola złamał nogę. A więc nie ma co narzekać ani się naśmiewać – mogło być gorzej!

Czcibor Czcigodny
Czcibor Czcigodny
1 miesiąc temu
Reply to  Fredert

Nie wiedziałem o tym. Dla mnie Palermo to trzy niewykorzystane karne w jednym meczu 🙂

Niedzielski
Niedzielski
1 miesiąc temu
Reply to  Fredert

Zdecydowanie lepiej jest złamać nogę niż zerwać więzadła w kolanie

Halehandro
Halehandro
1 miesiąc temu

Kiedyś, na jakiś MŚ, bodajże U17, testowali wybijanie autów nogą. Wyszło do bani. 1: skoro aut ma taką samą wartość jak rożny to nikt z obrońców nie spinał się aby wybić właśnie na aut. 2: gra zrobiła się dużo bardziej statyczna. Tak pisał Leszek pojawiło się za trzęsienie rzutów wolnych.

Twoja Pani z Polskiego
Twoja Pani z Polskiego (@twoja-pani-z-polskiego)
1 miesiąc temu

Gra na czas? Dać 5 sekund na wyprowadzenie piłki z autu i 10 sekund na wyprowadzenie piłki w każdym innym przypadku – nie zdążyłeś – piłkę przejmuje przeciwnik. Zmiana zawodnika – 20 sekund albo czerwień 😀
FIFA i UEFA nie musicie dziękować, wystarczy 10 mln euro za pomysł – czekam na przelew.

RawAirek
RawAirek
1 miesiąc temu

Ale jaką masz gwarancję, że 60 minut + zatrzymanie zegara spowoduje zabicie absolutne gry na czas? Przecież takowe męczenie futbolu przez takie zabiegi będzie trwało nawet przy 5-minutowych meczach, tego się nie da po prostu „wyleczyć” i argument, że reforma „czasowa” spowoduje likwidację bądź ograniczenie gry na czas – przynajmniej do mnie osobiście – totalnie nie przemawia. Sorry.

Ciapek
Ciapek
1 miesiąc temu

Mi się wydaję, że problem nie leży w samej grze, a w docieraniu do młodzieży. Futbol jest ogromny, ale ile jest dobrych filmów/seriali na temat piłki nożnej? Jasne, można też do młodzieży trafiać poprzez gry jak Fifa, ale to już oddzielny temat.
Według mnie chodzi o „reklamę” piłki wśród młodych, aby sami chcieli się zainteresować. Najlepszym tego przykładem jest F1 – jazda o życie.

qdlaty81
qdlaty81
1 miesiąc temu

Piłka dla nas kibiców pozostanie ciągle fajną formą rozrywki ale…pośród innych rozrywek, których jest coraz więcej. Także zainteresowanie tym sportem musi statystycznie spadać, bo każdy z nas czasu wolnego ma tyle samo lub mniej, a rozrywek jest coraz więcej.
Ale my kibice nadal dostaniemy piłkę, boją się jeb…ni włodarze, że mniej kasy będzie w piłce. Musi być mniej, bo zarobki prymitywnych kopaczy typu Pogba to policzek dla wszystkich inteligentnych ludzi.

Suche Info
20.09.2021

Spartak Moskwa z kolejną porażką

Nie ma najlepszych dni ekipa Spartaka Moskwa. Po porażce w środku tygodnia z Legią Warszawa w Lidze Europy przyszła kolejna. Tym razem z lokalnym rywalem.  Zespół, którym dowodzi mający bardzo złą prasę Rui Vitoria, przegrał z CSKA Moskwa w meczu ligowym, w związku z czym notowania Portugalczyka stają się jeszcze gorsze. O wyniku znów zadecydowała końcówka […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

Maciej Korzym zadebiutuje w formule K1

Piłkarz, który po karierze zajmuje się sportami walki, to coraz cześciej powtarzający się motyw, ale wciąż na tyle rzadka historia, że warto odnotować, iż doczekaliśmy się kolejnego fightera, którego do tej pory kojarzyliśmy z piłkarskich boisk. W październiku swoją pierwszą walkę stoczy Maciej Korzym.  8 dnia tego miesiąca zawalczy na South Battle: Fight Night w Kątach. Nie […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

Arka znów przegrała. Tym razem z beniaminkiem I ligi

Chyba czas na wprowadzenie nowego pierwszoligowego klasyka do pierwszoligowego języka. „Rozczarowywać jak Arka”. Gdynianie rozczarowali w poprzednim sezonie, gdy mieli walczyć o awans. A na początku tego sezonu nie potrafią przekładać swojej przewagi w posiadaniu piłki na gole. Dzisiaj skończyło się to porażką ze Skrą Częstochowa. O ile jeszcze pierwsza połowa tego starcia była wyrównana, […]
20.09.2021
Weszło
20.09.2021

WESZŁOPOLSCY – live od 20:00. Goście: Ireneusz Mamrot, Artur Derbin

20.09.2021
Weszło
20.09.2021

Termalica powinna mieć karnego, a Papeau należała się czerwona kartka

Ledwie odetchnęliśmy po sędziowskich emocjach z poprzedniej kolejki, a tu już trzeba siadać do analizy kolejnej serii gier. Taki nasz przykry los. Czy tym razem było sporo kontrowersji? Niezbyt wiele. Ale musimy zweryfikować dwa błędy sędziowskie. Zaczynamy jednak od sytuacji, której nie korygujemy w naszej „Niewydrukowanej Tabeli”. Mecz Lecha z Wisłą, obrońca gości dostaje piłką […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

PZPN złoży wyjaśnienia w sprawie Kamila Glika

Ciąg dalszy sprawy z udziałem Kamila Glika. Obrońca reprezentacji Polski po ostatnim meczu z Anglią został oskarżony przez przeciwników o rasistowskie zachowanie. Według informacji Onetu jutro PZPN wyśle do Komisji Dyscyplinarnej FIFA wyjaśnienia w tej sprawie.  O „aferze” pisaliśmy wielokrotnie i mamy nadzieję, że niedługo będzie miała ona swój szczęśliwy koniec. Szczęśliwy, czyli taki, że Glik […]
20.09.2021
Weszło
20.09.2021

Rafał Wolski: Nie rozumiem ludzi, którzy zarządzali Lechią

– Nie mówię, że Piotr Stokowiec to słaby szkoleniowiec. Natomiast nie jest w porządku człowiekiem. Wiele razy kłamał. Mówił ci jedno, a za plecami co innego. Szatnia to czuje, rozmawia przecież później o tym – Rafał Wolski szczerze o kulisach rozstania z Lechią, na którym Lechia wyszła jak Zabłocki na mydle. Otwarcie o swojej relacji […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

Lokomotiw nie wykorzystał okazji, Rybus poza składem

Maciej Rybus został dziś powołany przez Paulo Sousę na październikowe mecze z San Marino i Albanią, ale martwić może to, że Polak nie jest brany pod uwagę przy ustalaniu składu Lokomotiwu Moskwa. Dziś lewy obrońcy reprezentacji opuścił mecz ligowy z Uralem Jekaterynburg.  Przyczyną są problemy zdrowotne. Wcześniej Rybus znalazł się poza składem również na mecz […]
20.09.2021
Weszło
20.09.2021

„Wymuszając odejście z Wisły Kraków, pewne kierunki sobie pozamykałem”

Adam Kokoszka prawie trzy lata temu, będąc ledwo po trzydziestce, po cichu zniknął z polskiej piłki. Niedawno znów zaczął grać, ale już głównie dla przyjemności w niższych ligach. Na wiele spraw może spojrzeć na spokojnie, z dalekiej perspektywy. Rozmawiamy o błyskawicznym powołaniu do reprezentacji Polski i występie na Euro 2008, mimo roli rezerwowego w Wiśle […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

Tomas Podstawski zagra w Norwegii

Tomas Podstawski po zakończeniu poprzedniego sezonu i wygaśnięciu kontraktu pożegnał się z Pogonią Szczecin. Portugalczykiem z polskimi korzeniami interesowały się inne kluby Ekstraklasy, a także jej zaplecza, ale zdecydował się on kontynuować karierę w innym kraju. Trochę to trwało, ale 26-latek w końcu znalazł nowego pracodawcę.  Będzie grał w norweskim zespole Stabaek IF. Przed nim […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

Hyballa z nową fuchą. W trzeciej lidze niemieckiej

Peter Hyballa znalazł nowego pracodawcę. Biorąc pod uwagę to, z jaką sławą odchodził z Wisły Kraków, a później z duńskiego Esbjerg fB, wydawać by się mogło, że mogą być z tym pewne problemy, ale okazało się, że 45-latek bez klubu był przez tylko nieco ponad miesiąc.  Gdzie wylądował? Dziś został zaprezentowany jako szkoleniowiec Turkgucu Monachium. […]
20.09.2021
Weszło
20.09.2021

„Jesteśmy trzecią siłą w Europie. Cieszmy się z tego!”

– Jakbyśmy mieli sobie założyć, że jedziemy na mistrzostwa tylko po to, żeby wyjść z grupy, to w mojej ocenie powinienem zająć się innym zawodem. Generalnie w Polsce mamy coś takiego, że zawsze narzekamy. Być może moglibyśmy zagrać przeciwko Turcji w finale, kto wie, ale ten mecz się nie odbył, więc cieszmy się z tego, […]
20.09.2021
Brama dnia
20.09.2021

Snajper Makaay czy bombardier Lampard? | BRAMA DNIA

Czas na kolejny odcinek „Bramy dnia”. Dzisiaj cofamy się do 20 września 2003 roku, gdy londyńska Chelsea rozbiła Wolverhampton, a Bayern zremisował u siebie z Bayerem. Kto popisał się piękniejszym golem – Frank Lampard czy Roy Makaay? Do głosowania jak zawsze zapraszamy wraz z Gatigo. FRANK LAMPARD VS WOLVES (20.09.2003) Tak bawiła się Chelsea w […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

James opuści Everton?

Okienko transferowe w większości krajów jest już zamknięte, ale akurat nie w Katarze. Tamtejsze kluby mogą bawić się na rynku do końca września. Wciągną w tę zabawę James Rodrigueza? Sky Sports informuje, że Kolumbijczyk może odejść z Evertonu jeszcze w tym miesiącu. Piłkarz ma problemy ze zdrowiem w związku z koronawirusem i jeszcze nie wystąpił […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

Katar 2022 tylko dla zaszczepionych?

David Ornstein z The Athletic informuje, że Katarczycy będą chcieli wymagać szczepienia przeciw koronawirusowi od wszystkich uczestników mundialu w 2022 roku. Pamiętamy, jak było na Euro. Kto z piłkarzy chciał, ten się zaszczepił, kto nie, ten nie – nie było żadnego przymusu. Katarczycy chcą to zmienić i wywrzeć presję na FIFA, by ta wprowadziła odpowiednie […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

Kownackiego czeka operacja

Smutne wieści z Niemiec. Dawid Kownacki zerwał więzadło w kolanie. To już oficjalna informacja, potwierdzona przez klub. Kownacki doznał poważnego urazu, czeka go operacja, a potem przerwa. Jak długa, dokładnie nie wiemy, natomiast kilka miesięcy niestety można spokojnie liczyć. Nie ma szczęścia Kownacki, całkiem niedawno się leczył, również kilka miesięcy, a teraz podobna historia. Ech, […]
20.09.2021
Weszło
20.09.2021

Powołania Sousy. Kilka powrotów, pożegnanie Fabiańskiego, nie ma S. Szymańskiego

Paulo Sousa ogłosił powołania do szerokiej kadry na eliminacyjne mecze z San Marino i Albanią. W porównaniu do poprzedniego zgrupowania, nowymi twarzami są Robert Gumny,  Arkadiusz Reca i Przemysław Płacheta oraz oczywiście Łukasz Fabiański, który z San Marino rozegra pożegnalne spotkanie w narodowych barwach. Wraca też Mateusz Klich, który poprzednim razem wypadł z powodu pozytywnego […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

Borek: – Reprezentacja Polski to nie jest Caritas

Mateusz Borek na antenie Kanału Sportowego odniósł się do niektórych powołań Paulo Sousy. Części z nich poświęca słowa krytyki. O powołaniu Recy i Płachety: – Płacheta mało zrobił, żeby znaleźć się w reprezentacji, nie grając w klubie. Ja nie lubię takich sytuacji, bo to rodzi domysły. Zawsze mówiłem, że reprezentacja Polski to nie jest Caritas. […]
20.09.2021