post

Opublikowane 14.07.2021 15:00 przez

Jakub Olkiewicz

Pismo powoli odchodzi w zapomnienie – słychać nieprzerwanie od kilkunastu, a może i kilkudziesięciu lat. I faktycznie, to widać wokół nas – lepiej sprzedają się youtube’owe programy niż najwybitniejsze reportaże malowane słowem, lepiej monetyzują się instagramowe zdjęcia niż pogłębione pisemne opracowania, wreszcie prędzej znajdziemy siebie nawzajem w kinie niż pośród przykurzonych regałów w bibliotece. Ale czy to na pewno oznacza, że przestaliśmy czytać? Nie mam na poparcie swojej tezy żadnych badań, zresztą nie wiem, czy miałyby one jakikolwiek sens, ale moim zdaniem: czytamy akurat więcej i więcej. 

Wystarczy krótki spacer po parku, by zobaczyć, że każdy czyta. Czasem tweety. Czasem facebookowe flejmy rozbite na kilkadziesiąt postów szczelnie zapełnionych wulgaryzmami. Czasem ckliwe motywacyjne opisy pod fotkami na Insta, czasem teksty o nowej partnerce Michała Wiśniewskiego. Gdy już wszystko przeczytamy, to zamykamy przeglądarkę czy tam aplikację twitterową i otwieramy smsy. Albo messendżera. I dalej literki przelatują nam przed oczami. Wiem, że to jest najwyższy stopień świętokradztwa, ale technicznie rzecz ujmując nastolatka, która właśnie omawia z przyjaciółką na fejsie swoją wczorajszą randkę przeczyta pewnie przez kilkanaście minut tyle zdań, co ja podczas lektury magazynu „To My Kibice” podczas swojego comiesięcznego rytuału. I tyle, co uczeń ślęczący nad książką do historii. I tyle, co jego ojciec zaczytany w Piotrze Zychowiczu. I tyle co profesor zakopany pozycjami, z których miałbym szansę zrozumieć co najwyżej bibliografię.

Nie zamierzam oczywiście przekonywać, że to bardzo dobrze, że literaturę zastąpiliśmy gównoburzami w socjalach, książki artykułami z „pstrokate-mysli.pl”, fachowe pozycje opisami na Instagramie. Ale jednak – ludzie coś tam czytają, z dużym naciskiem na „coś tam”.

Poruszam ten temat w związku z alarmującymi danymi dotyczącymi oglądalności spotkań Euro 2020. 

Otóż według nich ludzie oglądają mniej piłki. Nie są to spadki tak wielkie jak te, z którymi mierzy się chociażby NBA (w USA wielka debata, jak to się stało, że finał Euro był oglądany chętniej niż finały NBA), ale są to spadki zauważalne. Odczuwalne. Gdy zamiast 10 milionów ludzi mecz ogląda siedem, to znaczy, że potencjalni reklamodawcy zamiast do dziesięciu konsumentów docierają do siedmiu. I co za tym idzie – zamiast 10 złotych za reklamę woleliby zapłacić siedem. A wówczas klub zamiast kupić dziesięciu piłkarzy, kupi tylko siedmiu. I tak dalej, do spodu tej piramidy, którą wszyscy w środowisku budujemy. Przynajmniej tak to chcą widzieć ludzie, którzy biją w tarabany, którzy ostrzegają i przestrzegają, że płyniemy wszyscy na niechybne spotkanie z górą lodową. Tę optykę przyjmuje chociażby Florentino Perez, omawialiśmy to sobie bardzo dokładnie w okresie wielkiej walki o to, czy lepsza jest Superliga tylko dla najbogatszych i najpotężniejszych czyli Liga Mistrzów tylko dla najbogatszych i najpotężniejszych.

Ale moim zdaniem to trochę jak z tym czytaniem. I równie problematycznym czynnikiem mierzącym zainteresowanie światem filmu, jakim jest box office. Czy naprawdę jesteśmy w stanie oszacować straty świata piłkarskiego na podstawie tego, ile telewizyjnych odbiorników było ustawionych na kanale transmitującym spotkanie Euro 2020? Czy nie jest to trochę tak, jak ocenianie kondycji filmu na podstawie box office, z pominięciem rozwoju platform streamingowych czy nawet przeniesieniem części gwiazd kinematografii ze srebrnego ekranu na ten mniejszy, zasilany milionami od Netflixa czy HBO?

Mam wrażenie, że futbol jest tak samo globalny, jak przed trzema laty, że jest tak samo rozwijającym się biznesem, jak 36 miesięcy temu. Ba, może jest nawet coraz bardziej przystępny, bo idole są już nie tylko w telewizji, prasie, radiu, na Facebooku, Instagramie i Twitterze, ale również na Tik-Toku. A zaraz powstanie coś jeszcze nowszego i oni już się na tej platformie zameldują, już będą tam czekać na zainteresowanie kibiców piłkarskich. No właśnie – kibic piłkarski. Sympatyk futbolu. Wszystkim nam zależy na tym, by futbolem interesowało się jak najwięcej ludzi, by mecze zbierały jak największą publiczność na stadionach oraz przed telewizorami – nam, dziennikarzom, zależy też na tym, by po udanym spotkaniu każdy zapragnął przeczytać coś o bohaterach z murawy, a może i wysłuchać rozmowy na temat tego widowiska.

Ale czy jedynym czynnikiem, który mierzy liczbę istniejących w danym momencie sympatyków futbolu jest miernik oglądalności? Muszę przyznać – nie oglądałem wszystkich meczów turnieju. Ale jednocześnie widziałem wszystkie gole, widziałem wszystkie skróty, przeczytałem prawie 30 tekstów Leszka Milewskiego, poznałem sylwetki wszystkich Włochów, których opisał świetnie Szymon Janczyk, przeczytałem każdą doskonałą historię spisaną na stronie przez Michała Kołkowskiego, często witałem dzień razem z kogutami i Pawłem Paczulem, bo wszyscy wstawaliśmy skandalicznie wcześnie, by pogadać sobie o piłeczce. Czy naprawdę dla potencjalnego sponsora byłbym bardziej łakomym kąskiem, gdybym po prostu obejrzał wszystkie mecze, latając w międzyczasie między pokojem a kuchnią?

Wróćmy do tych badań, fragment naszego tekstu.

Ciekawe są wyniki wśród tych ludzi, którzy odrzucili piłkę nożną. One podsuwają myśl, że problemem niekonieczne jest poziom sportowy spotkań. Chodzi o coś więcej, chodzi o otoczkę wokół sportu i kilka jej aspektów, która odrzucają niezdecydowanych. 19% ankietowanych stwierdziło, że po prostu nie przepada za piłkarskimi kibicami i nowoczesną kulturą piłkarską. 17%, że piłka nożna nie robi wystarczająco dużo, żeby świat stał się lepszym miejscem dzięki różnym działaniom społecznym i że w tym świecie przelewa się za dużo pieniędzy. 14% uważa z kolei, że futbol nie jest wystarczająco powszechny.

Perez przekonywał, że futbol robi się nudny, dlatego najwięksi muszą grać z największymi. Tymczasem okazuje się, że „nowoczesna kultura piłkarska”, czy „przelewanie zbyt dużych pieniędzy”, a także „brak powszechności” to główne problemy przy tych, którzy odpływają od piłki. Oczywiście, to trzeba traktować ze sporym przymrużeniem oka – na przykład ujęcie w jednym miejscu piłkarskich kibiców i nowoczesnej kultury piłkarskiej pachnie trochę łączeniem dwóch totalnie obcych „czynników zniechęcających”. Jednych denerwują w końcu angielscy kibice lejący się z ochroną na Wembley, próbując dostać się na nowoczesny obiekt, a drugą, kompletnie inną grupę, wnerwiają zaporowe ceny biletów na tenże nowoczesny obiekt.

Mimo wszystko – czegoś się tutaj o świecie dowiadujemy. Przede wszystkim – pod kątem wymagań kibiców. Zdaje się, że dla nich wcale nie taka ważna jest rzeczywistość na murawie, wcale nie takie ważne jest to, by Real Madryt grał z Barceloną, by najwięksi rywalizowali z największymi. Momentami istotniejsza (może cały czas tak było?) jest cała narracja wokół zespołu. Być może dlatego Anglicy tak pokochali Rashforda, który rósł w tym sezonie nie tylko swoimi występami na boisku, ale też walką o jak najszersze wsparcie dla niedożywionych dzieci? Być może są ludzie, którzy włączyli mecz Manchesteru United nie dlatego, że Manchester United gra dobrze, tylko dlatego, że piłkarze tego klubu wzbudzili sympatię swoim zachowaniem, swoimi akcjami charytatywnymi? A może nawet nie włączyli meczu, ale za to śledzą Rashforda we wszystkich mediach społecznościowych i kupili jego koszulkę w oficjalnym sklepie United?

Kamil Warzocha ładnie ujął to w cytowanym tekście, że zmieniają się preferencje, ale nie zainteresowanie.

Moim zdaniem to jest absolutny klucz do myśli o futbolu w latach dwudziestych XXI wieku. Walczymy już nie tylko o kibica na stadionie i o kibica przed telewizorem. Walczymy o jego lajki, udostępnienia, o jego udział w akcjach charytatywnych organizowanych przez klub, o uczestnictwo w akcjach sponsorów, które przecież wcale nie muszą być skorelowane z oglądalnością. To jest o tyle ważne, że może tworzyć prawdziwe szanse. Do tej pory, by doczłapać się do naprawdę porządnych pieniędzy, byłeś zmuszony awansować do ligi transmitowanej przez poważną telewizję. Widać to doskonale na przykładzie I ligi i Ekstraklasy w Polsce, przepaść jest trudna do zasypania. Ale sponsorzy nie są ślepi. A badania wskazują, że niższą oglądalność możesz zrekompensować w inny sposób – atrakcyjną ofertą klubu, pomysłem na siebie, przełamywaniem schematów. Jeśli ten trend się utrzyma – liczba pieniędzy w futbolu może nie ulec drastycznemu zmniejszeniu. Ale inaczej będzie się te pieniądze łapać.

Czy wyobrażam sobie, że kreatywny, posiadający wierną i rozwiniętą społeczność II-ligowiec puszczający swoje transmisje na YouTube zarabia więcej, niż I-ligowiec z tytułu sprzedaży praw Polsatowi? Tak, jestem w stanie to sobie wyobrazić. Zresztą, współtworząc KTS Weszło widziałem, że murawa to tylko część historii. Przecież na niej na początku nie bylibyśmy w stanie rywalizować z żadnym z polskich IV-ligowców, których są w Polsce setki. Ba, już teraz zdarza mi się czytać komentarze pod Ligą Minus: panowie, nie oglądam Ekstraklasy, nie wiem, o czym mówicie, ale dla żartów pana Kowala zawsze włączę.

Pewnie prawdziwe jest zdanie, że coraz mniej osób ogląda piłkę, zwłaszcza w starym stylu, od deski do deski, wykupując wszystkie możliwe abonamenty. Ale czy prawdziwe – czy w ogóle możliwe do sprawdzenia – jest zdanie, że coraz mniej osób żyje piłką? I czy nawet jeśli – to sposobem na ich odzyskanie nie są jakieś zmiany w przepisach, ale po prostu przykucie ich do futbolu dobrym pomysłem, dobrą historią, godnymi uwagi postaciami?

Oczywiście, może być tak, że po prostu gaśniemy. Że piłka to nie jest film, który przewędrował z kin, przez kasety wideo i DVD, aż po platformy streamingowe, piłka to są kasety VHS, które przewędrowały ze sklepów do śmietników. Ale coś mi podpowiada, że będzie jak z czytaniem. Może i faktycznie nie będziemy poznawać tak wielu wybitnych dzieł, ale jakieś strzępki składania liter w zdania przetrwają.

Nawet jeśli futbol to będzie tylko skrót meczu w formacie 2 minut i 20 sekund, by zmieścił się w pojedynczym tweecie.

Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
17.09.2021

Obstawiaj Premier League w Fuksiarz.pl i zgarnij freebet!

Siemanko premierligowe świry. Przed nami piąta kolejka ligi angielskiej, więc siadamy w fotelach i wiadomo co dalej. A skoro już ligowa piłka na Wyspach Brytyjskich wraca do gry, warto rzucić okiem na promocję Fuksiarz.pl. Ten legalny polski bukmacher w najbliższy weekend rozdaje freebety za obstawianie meczów Premier League. Sprawa jest prosta – Fuksiarz.pl – da […]
17.09.2021
Uncategorized
20.08.2021

Taśma miesiąca – trzynaście zdarzeń i 2,5 tysiąca w kieszeni

Dzisiaj w „Weszło Fuksem” polecamy wam spektakularne tasiemki. Trafić pięć zdarzeń na kuponie – cóż, to już jest satysfakcja. O jakichś mocnych treblach nawet nie mówimy, bo to klasyka weekendu. Ale trafić TRZYNAŚCIE (!) zdarzeń na kuponie… Ukłony po sam pas. Jak co tydzień zapraszamy was na przegląd najciekawszych trafionych kuponów w Fuksiarzu z zeszłego […]
20.08.2021
#WeszłoFuksem
11.08.2021

Osiem tysięcy w kieszeni na połączeniu portugalsko-francusko-polskim

Coraz częściej przy robieniu cyklu „Weszło Fuksem” wychodzi z nas klasyczny janusz. Czujemy wręcz, jak rośnie nam nos, czerwienieją poliki i z jakąś taką większą estymą zerkamy na białe podkoszulki… Trudno nie zazdrościć ludziom, którzy trafiają takie kupony. A co dzisiaj mamy w „Weszło Fuksem”? Ostatnie niedobitki z Igrzysk w Tokio, sporo trafionych meczów tenisowych, […]
11.08.2021
#WeszłoFuksem
30.07.2021

Tona szczęścia w ESA, ekspert z Tokio i badminton na wagę trzech stówek

Łączny kurs 18.88 na treblu z Ekstraklasy. 7/7 z Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Zwycięstwo Legii zagrane za tysiaka. Trebel na live z igrzysk. Taki sympatyczny zestaw kuponów mamy dla was w naszym cyklu #WeszłoFuksem. Co tydzień wybieramy najciekawsze kupony z Fuksiarza, żeby uplastycznić i unaocznić wam, że komuś naprawdę wchodzą te szalone kupony! Różnie układał […]
30.07.2021
Weszło
21.07.2021

Podolski zostanie królem strzelców albo zaliczy bramkę sezonu?

Lukas Podolski trafił do Górnika Zabrze i jest to oczywiście piękna historia, tak wyczekiwany powrót do domu, natomiast dalej też musi być coś dopisane. Już na boisku. Nie wystarczy, że Podolski się uśmiechnie i sprzeda parę ładnych zdań. Potrzebne są też bramki, asysty, wpływ na zespół. Wszyscy się zastanawiamy – jak to z Podolskim w […]
21.07.2021
#WeszłoFuksem
14.07.2021

Euro, Copa America, tenis i UFC – czyli jak obłowić się w Fuksiarzu

Euro za pasem, zatem codzienne typowanko też za nami. No chyba, że ktoś lubi typować hokeja w poniedziałek, we wtorek i środę Ligę Mistrzów, w czwartek Ligę Europy, a w weekend Ekstraklasę i między to wplata siatkówkę. Tak czy siak – czas podsumować wasze najlepsze kupony w cyklu „Weszło Fuksem”. Co mamy dzisiaj? UFC, Euro, […]
14.07.2021
Weszło
20.09.2021

Termalica powinna mieć karnego, a Papeau należała się czerwona kartka

Ledwie odetchnęliśmy po sędziowskich emocjach z poprzedniej kolejki, a tu już trzeba siadać do analizy kolejnej serii gier. Taki nasz przykry los. Czy tym razem było sporo kontrowersji? Niezbyt wiele. Ale musimy zweryfikować dwa błędy sędziowskie. Zaczynamy jednak od sytuacji, której nie korygujemy w naszej „Niewydrukowanej Tabeli”. Mecz Lecha z Wisłą, obrońca gości dostaje piłką […]
20.09.2021
Brama dnia
20.09.2021

Snajper Makaay czy bombardier Lampard? | BRAMA DNIA

Czas na kolejny odcinek „Bramy dnia”. Dzisiaj cofamy się do 20 września 2003 roku, gdy londyńska Chelsea rozbiła Wolverhampton, a Bayern zremisował u siebie z Bayerem. Kto popisał się piękniejszym golem – Frank Lampard czy Roy Makaay? Do głosowania jak zawsze zapraszamy wraz z Gatigo. FRANK LAMPARD VS WOLVES (20.09.2003) Tak bawiła się Chelsea w […]
20.09.2021
Na zapleczu
20.09.2021

Skra nie może grać ani trenować w Częstochowie, miasto nie pomaga

Kielce, Łódź, Rzeszów, Legnica, Bielsko-Biała, Sosnowiec, Głogów, Gdynia. To nie trasa nowej odsłony kolarskiego wyścigu w stylu Tour de Pologne, tylko trasa Skry Częstochowa, która walczy o ligowe punkty w całym kraju. W całym kraju tylko nie u siebie, bo pod Jasną Górą beniaminek nie zagrał ani razu i prędko się to nie zmieni. Całkiem […]
20.09.2021
Felietony i blogi
20.09.2021

Gole w USA, Francji i Japonii, asysty we Włoszech i Rosji. Świetny weekend Polaków | STRANIERI

O takie weekendy z Polakami w ligach zagranicznych nic nie robiliśmy. Za nami chyba najlepszy weekend biało-czerwonych od początku sezonu. Sporo bramek od Stanów Zjednoczonych przez Niemcy po Japonię. Do tego parę asyst, dużo dobrych występów bramkarzy i po prostu pozytywnych akcentów związanych z naszymi zawodnikami. Łapcie świeżutki przegląd stranierich. Trochę przyszło nam na to poczekać, […]
20.09.2021
Prasówka
20.09.2021

„Nie spieszyłbym się z nową umową dla Michniewicza”

W poniedziałkowej prasie cudów nie ma. Jest dłuższy materiał o ampfutbolowcach, a tak to raczej ligowa młócka.  PRZEGLĄD SPORTOWY Dariusz Dziekanowski jeszcze wstrzymuje się z pochwałami dla Czesława Michniewicza i uważa, że Legia nie powinna się spieszyć z nowym kontraktem dla trenera. Nie dziwię się, że podbijanie bębenka w tej sprawie jest w tej chwili […]
20.09.2021
Brama dnia
19.09.2021

Zampagna lobuje, Vieri wkręca w okienko | BRAMA DNIA

W kolejnym odcinku „Bramy dnia” odwiedzamy Italię i przypominamy dwa naprawdę piękne gole. Wraz z naszymi partnerami z firmy Gatigo tradycyjnie zapraszamy do oglądania i głosowania. RICCARDO ZAMPAGNA VS ROMA (19.09.2004) Hat-trick na koncie i porażka? Vincenzo Montella zna ten ból. Siedemnaście lat temu trafił do siatki trzy razy w starciu z Messiną, ale jego […]
19.09.2021
Weszło
20.09.2021

WESZŁOPOLSCY – live od 20:00. Goście: Ireneusz Mamrot, Artur Derbin

20.09.2021
Weszło
20.09.2021

Termalica powinna mieć karnego, a Papeau należała się czerwona kartka

Ledwie odetchnęliśmy po sędziowskich emocjach z poprzedniej kolejki, a tu już trzeba siadać do analizy kolejnej serii gier. Taki nasz przykry los. Czy tym razem było sporo kontrowersji? Niezbyt wiele. Ale musimy zweryfikować dwa błędy sędziowskie. Zaczynamy jednak od sytuacji, której nie korygujemy w naszej „Niewydrukowanej Tabeli”. Mecz Lecha z Wisłą, obrońca gości dostaje piłką […]
20.09.2021
Weszło
20.09.2021

Rafał Wolski: Nie rozumiem ludzi, którzy zarządzali Lechią

– Nie mówię, że Piotr Stokowiec to słaby szkoleniowiec. Natomiast nie jest w porządku człowiekiem. Wiele razy kłamał. Mówił ci jedno, a za plecami co innego. Szatnia to czuje, rozmawia przecież później o tym – Rafał Wolski szczerze o kulisach rozstania z Lechią, na którym Lechia wyszła jak Zabłocki na mydle. Otwarcie o swojej relacji […]
20.09.2021
Weszło
20.09.2021

„Wymuszając odejście z Wisły Kraków, pewne kierunki sobie pozamykałem”

Adam Kokoszka prawie trzy lata temu, będąc ledwo po trzydziestce, po cichu zniknął z polskiej piłki. Niedawno znów zaczął grać, ale już głównie dla przyjemności w niższych ligach. Na wiele spraw może spojrzeć na spokojnie, z dalekiej perspektywy. Rozmawiamy o błyskawicznym powołaniu do reprezentacji Polski i występie na Euro 2008, mimo roli rezerwowego w Wiśle […]
20.09.2021
Weszło
20.09.2021

„Jesteśmy trzecią siłą w Europie. Cieszmy się z tego!”

– Jakbyśmy mieli sobie założyć, że jedziemy na mistrzostwa tylko po to, żeby wyjść z grupy, to w mojej ocenie powinienem zająć się innym zawodem. Generalnie w Polsce mamy coś takiego, że zawsze narzekamy. Być może moglibyśmy zagrać przeciwko Turcji w finale, kto wie, ale ten mecz się nie odbył, więc cieszmy się z tego, […]
20.09.2021
Brama dnia
20.09.2021

Snajper Makaay czy bombardier Lampard? | BRAMA DNIA

Czas na kolejny odcinek „Bramy dnia”. Dzisiaj cofamy się do 20 września 2003 roku, gdy londyńska Chelsea rozbiła Wolverhampton, a Bayern zremisował u siebie z Bayerem. Kto popisał się piękniejszym golem – Frank Lampard czy Roy Makaay? Do głosowania jak zawsze zapraszamy wraz z Gatigo. FRANK LAMPARD VS WOLVES (20.09.2003) Tak bawiła się Chelsea w […]
20.09.2021
Weszło
18.09.2021

Stan Futbolu już od 10.00!

Sporo się działo w polskiej i zagranicznej piłce, zaskakujące wyniki w Ekstraklasie, udany występ Legii Warszawa w Lidze Europy – jest o czym gadać w ten piekny sobotni poranek. Na program omawiająćy bieżące zdarzenia zaprasza dzisiaj Adam Kotleszka i jego goście: Wojciech Kowalczyk z Weszło, Adam Gołaszewski z Piłki Nożnej oraz Maciej Łuczak oraz Jan […]
18.09.2021
Felietony i blogi
15.09.2021

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Im dłużej patrzę na obecne wyczyny Legii Warszawa – a właśnie trwa przerwa w retransmisji meczu ze Spartakiem Moskwa – tym bardziej wydaje mi się, że przez te wszystkie lata byliśmy o krok od normalności. Bo że nie było normalnie – to jest chyba jasne dla wszystkich. Nie może być tak, że Lech bije rekordy […]
15.09.2021
Weszło
14.09.2021

Kamil Grosicki, czyli polski Brazylijczyk w szalonej Pogoni

Wszyscy wiemy, że Kamil Grosicki w Szczecinie przyszedł na świat. Wszyscy wiemy, że od dziecka był kibicem tego klubu, że zawsze podkreślał swoje więzy z Portowcami, że obiecywał zakończenie kariery w swoim rodzinnym klubie i że danego słowa dotrzymał. Ale już jego pierwsza przygoda z Ekstraklasą w barwach Pogoni to tak zamierzchła prehistoria, że właściwie […]
14.09.2021
Weszło
08.09.2021

LIVE: Mamy remis z Anglią!

Spojrzeliśmy na skład Anglików. Przeżegnaliśmy się. Spojrzeliśmy na skład Polaków. Pomodliliśmy się. Z takim przygotowaniem można zasiąść przed telewizorem i oddać się w pełni uciechom dla ducha, które zaoferują nam dzisiaj najlepsi piłkarscy synowie dwóch narodów. Tego odrobinę mocniejszego, ze Sterlingiem, Kanem, Maguirem czy Walkerem, oraz tego odrobinę słabszego, z Dawidowiczem, Puchaczem i Krychowiakiem. Ale […]
08.09.2021
Felietony i blogi
08.09.2021

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Nie znałem tej historii, a przede wszystkim nie znałem odbioru tej historii w samej Anglii. Jest rok 1989. Polska już piłkarsko zjeżdża z najważniejszych scen, szybko wychodzi na jaw, że ta sztafeta pokoleń, która pozwoliła sukces 1974 roku powtórzyć też w 1982, została w jakiś sposób przerwana. Nie będzie nowego Deyny, ani Bońka, nie będzie […]
08.09.2021
Weszło
05.09.2021

LIVE: Panowie, na spokojnie i bez kontuzji

Co można napisać o meczu z San Marino? Co można napisać przed meczem z San Marino? Panowie, po prostu zróbcie swoje, możliwie bezurazowo, możliwie bez przemęczania, możliwie ładnie i możliwie wysoko. Mamy deal? No to elegancko, teraz już tylko siadamy w fotelach i się delektujemy nową, odsousowioną reprezentacją. Zapraszamy na naszą relację live! Fot.FotoPyK
05.09.2021
Liczba komentarzy: 15
Subscribe
Powiadom o
guest
15 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
piniu
piniu
2 miesięcy temu

Fajny masz kapelutek

Amber Mozart
Amber Mozart
2 miesięcy temu

Wy się cieszcie bo poziom wielu Waszych tekstów jest taki, że dawniej nikt by tego nie czytał

Nie jestem robotem
Nie jestem robotem
2 miesięcy temu

Szanowny Autorze
Z jednej strony : słuszny atak na krótkie informacje okraszone emotkami w social mediach
z drugiej : przydługie artykuły na weszlo ocierające się wręcz o grafomanię i masturbacjię słowem pisanym ( i nie tylko Autora ale także innych tutejszych „pisarzy” samego Leszka Milewskiego wliczając )
Jak żyć ???
Mając w pamięci to co w GAZETACH pisali kiedyś Atlas czy Zarzeczny ( czyli : czesto kontrowersyjnie ale przeważnie krótko i zwięźle )
Może jednak poczytać coś o starożytnych Spartanach i zacząć pisać bardziej LAKONICZNIE
Bo skoro ja , stary dziaders , nie daję rady czytać do końca
To co z takimi przebodźcowanymi nastolatkami ?? Co z przyszłością narodu ?? Nie dotrzesz Pan do nich

loko
loko
2 miesięcy temu

standardowy kontrowersyjny tekst na weszło:
1. Wprowadzenie
2. Formułka „nie zrozumcie nas źle…”
3. Rozwinięcie przez „, ale…”
4. Głupie porównanie, wręcz absurdalne
5. Uzasadnienie (często oparte o dane Instytutu Danych Z Dupy, np. Noty Weszło)
6. Wnioski/Podsumowanie (zazwyczaj najkrótsza i najgłupsza część artykułu)
7. Podpis autora (opcjonalne)

Mecenas_Misiura
Mecenas_Misiura
2 miesięcy temu

Nie filozuj za bardzo, bo wychodzą przydługie ślimaczenia o wszystkim i niczym. Sztuczna bańka pęka i tyle, jak w nieruchomościach czy czymś innym. Piłka to rozrywka, cały czas rosnąć to może tyko poparcie dla Partii w TV.

qdlaty81
qdlaty81
2 miesięcy temu

Mnie do piłki zniechęciły:
Polsat – jego transmisje LM bez podkładu kibiców i z komentatorami na poziomie pana Hajto;
Prezesowski beton w OZPN i „państwowych” klubach;
Lato, Kulesza i inni „baronowie;
Wałki U€FA dotyczące FFP – brak wykluczenia Man City i PSG z LM;
Wałki sędziowskie i wg mnie VARowe (np zagwizdanie przez sędziego faulu na Sterlingu w półfinale ME bez podejścia przez głównego sędziego do monitora);
Niekończące się afery korupcyjne w U€FA i FIFA, które prowadzą potem do: MŚ w Rosji; Euro w Azerbejdżanie; mundialu w Katarze,…
Polsat – jego transmisje LM bez podkładu kibiców i z komentatorami na poziomie pana Hajto – CELOWO JESZCZE RAZ BO TAKIEJ CHOOYNI TO DAWNO NIE WIDZIAŁEM

ponton
ponton
2 miesięcy temu
Reply to  qdlaty81

Nie wspomniałeś o Polsacie i jego chujowych transmisjach bez podkładu kibiców i daremnymi komentatorami pokroju Hajty

FałszywyProfil
FałszywyProfil
2 miesięcy temu
Reply to  qdlaty81

jakim podkładem kibiców? O co chodzi?

Grzesiek
Grzesiek
2 miesięcy temu

Zajebiście porównałeś czytanie SMS-ów/postów na Twitterze, do czytania książek. Równie dobrze można stwierdzić, że grzebanie palcem w dupie jest odmianą gimnastyki.

FałszywyProfil
FałszywyProfil
2 miesięcy temu

Jak macie czytać Zychowicza, to może lepiej czytajcie kryminały. Tyle samo realizmu, ale przynajmniej nie udają historyków. Poza tym teksty na Weszło są coraz bardziej pretensjonalne, może właśnie od takich lektur

jakibic
jakibic (@jakibic)
2 miesięcy temu

Standard. Bełkot nieprzeciętny. Dojechałem do 7 czy 8 linijki i …bełkot.
Poszukuję 2-3 osób, które to przeczytały do konca.
Autor raczej się nie zgłosi, bo sam chyba doszedł do wniosku, że to bełkot, ale za to jaki finansowo ciekawy.

Jak tu pięknie
Jak tu pięknie
2 miesięcy temu
Reply to  jakibic

Ten felieton sponsorował Fuksiarz peel. Sprawdź w końcu tą ich nową ofertę, kurwa!

Pan Zygmunt
Pan Zygmunt
2 miesięcy temu

bylo cos o kowidzie i smiercionosnej ucieczce Pana Jakuba? czy autor zebral juz wszystkie litery greckiego alfabetu?

HannahDewees
HannahDewees
2 miesięcy temu

Google płaci za każdą osobę za każdą godzinę pracy online w domu. W tym miesiącu z łatwością otrzymałem 23 000 $, a co tydzień zarabiam od 5 000 do 8 000 $ w internecie. Każda osoba dołącza do tej pracy z łatwością, po prostu otwórz tę witrynę i postępuj zgodnie z instrukcjami …..
Odwiedź tutaj … …. https://Www.Jobcash1.com

kol. Zenon
kol. Zenon
2 miesięcy temu
Reply to  HannahDewees

i właśnie o to chodzi… dopóki u Was Redakcjo takie „COŚ” bedzie przechodzić to normalnych ludzi tutaj bedzie coraz mniej… mnie osobiście mocno wkurw.. takie „reklamy”, dość już mam wyskakujących okienek z prawa i lewa, nachalnych ikonek wszędzie, Fuksiarz.pl na pół monitora, raz na jakiś czas w trakcie czytania czegokolwiek nagła reklama okien na całym monitorze, żeby ją skasować muszę dać „cofnij”, jak cofnę to już nie wracam do tego co czytałem…. chęć zarobienia paru groszy więcej przesłania Wam perspektywę, sami staliście się niewolnikami systemu, który „krytykujecie”, w związku z czym artykuły stają się coraz bardziej śmieciowe, byle zgadzała się ilość linijek w tekście i potem ilość kliknięć, które wystarczy podrasować tytułem, puszczacie reklamy nawet w komentarzach, jak najbardziej dziadowskie forum z najgorszym darmowym skryptem… to nie tylko Wasze grzechy, takie Antyradio już dawno przestało być „anty”, tam też ilość reklam przekracza powoli normę krytyczną… świat sie zmienia, czemu tak szybko??

Suche Info
20.09.2021

Maciej Korzym zadebiutuje w formule K1

Piłkarz, który po karierze zajmuje się sportami walki, to coraz cześciej powtarzający się motyw, ale wciąż na tyle rzadka historia, że warto odnotować, iż doczekaliśmy się kolejnego fightera, którego do tej pory kojarzyliśmy z piłkarskich boisk. W październiku swoją pierwszą walkę stoczy Maciej Korzym.  8 dnia tego miesiąca zawalczy na South Battle: Fight Night w Kątach. Nie […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

Arka znów przegrała. Tym razem z beniaminkiem I ligi

Chyba czas na wprowadzenie nowego pierwszoligowego klasyka do pierwszoligowego języka. „Rozczarowywać jak Arka”. Gdynianie rozczarowali w poprzednim sezonie, gdy mieli walczyć o awans. A na początku tego sezonu nie potrafią przekładać swojej przewagi w posiadaniu piłki na gole. Dzisiaj skończyło się to porażką ze Skrą Częstochowa. O ile jeszcze pierwsza połowa tego starcia była wyrównana, […]
20.09.2021
Weszło
20.09.2021

WESZŁOPOLSCY – live od 20:00. Goście: Ireneusz Mamrot, Artur Derbin

20.09.2021
Weszło
20.09.2021

Termalica powinna mieć karnego, a Papeau należała się czerwona kartka

Ledwie odetchnęliśmy po sędziowskich emocjach z poprzedniej kolejki, a tu już trzeba siadać do analizy kolejnej serii gier. Taki nasz przykry los. Czy tym razem było sporo kontrowersji? Niezbyt wiele. Ale musimy zweryfikować dwa błędy sędziowskie. Zaczynamy jednak od sytuacji, której nie korygujemy w naszej „Niewydrukowanej Tabeli”. Mecz Lecha z Wisłą, obrońca gości dostaje piłką […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

PZPN złoży wyjaśnienia w sprawie Kamila Glika

Ciąg dalszy sprawy z udziałem Kamila Glika. Obrońca reprezentacji Polski po ostatnim meczu z Anglią został oskarżony przez przeciwników o rasistowskie zachowanie. Według informacji Onetu jutro PZPN wyśle do Komisji Dyscyplinarnej FIFA wyjaśnienia w tej sprawie.  O „aferze” pisaliśmy wielokrotnie i mamy nadzieję, że niedługo będzie miała ona swój szczęśliwy koniec. Szczęśliwy, czyli taki, że Glik […]
20.09.2021
Weszło
20.09.2021

Rafał Wolski: Nie rozumiem ludzi, którzy zarządzali Lechią

– Nie mówię, że Piotr Stokowiec to słaby szkoleniowiec. Natomiast nie jest w porządku człowiekiem. Wiele razy kłamał. Mówił ci jedno, a za plecami co innego. Szatnia to czuje, rozmawia przecież później o tym – Rafał Wolski szczerze o kulisach rozstania z Lechią, na którym Lechia wyszła jak Zabłocki na mydle. Otwarcie o swojej relacji […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

Lokomotiw nie wykorzystał okazji, Rybus poza składem

Maciej Rybus został dziś powołany przez Paulo Sousę na październikowe mecze z San Marino i Albanią, ale martwić może to, że Polak nie jest brany pod uwagę przy ustalaniu składu Lokomotiwu Moskwa. Dziś lewy obrońcy reprezentacji opuścił mecz ligowy z Uralem Jekaterynburg.  Przyczyną są problemy zdrowotne. Wcześniej Rybus znalazł się poza składem również na mecz […]
20.09.2021
Weszło
20.09.2021

„Wymuszając odejście z Wisły Kraków, pewne kierunki sobie pozamykałem”

Adam Kokoszka prawie trzy lata temu, będąc ledwo po trzydziestce, po cichu zniknął z polskiej piłki. Niedawno znów zaczął grać, ale już głównie dla przyjemności w niższych ligach. Na wiele spraw może spojrzeć na spokojnie, z dalekiej perspektywy. Rozmawiamy o błyskawicznym powołaniu do reprezentacji Polski i występie na Euro 2008, mimo roli rezerwowego w Wiśle […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

Tomas Podstawski zagra w Norwegii

Tomas Podstawski po zakończeniu poprzedniego sezonu i wygaśnięciu kontraktu pożegnał się z Pogonią Szczecin. Portugalczykiem z polskimi korzeniami interesowały się inne kluby Ekstraklasy, a także jej zaplecza, ale zdecydował się on kontynuować karierę w innym kraju. Trochę to trwało, ale 26-latek w końcu znalazł nowego pracodawcę.  Będzie grał w norweskim zespole Stabaek IF. Przed nim […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

Hyballa z nową fuchą. W trzeciej lidze niemieckiej

Peter Hyballa znalazł nowego pracodawcę. Biorąc pod uwagę to, z jaką sławą odchodził z Wisły Kraków, a później z duńskiego Esbjerg fB, wydawać by się mogło, że mogą być z tym pewne problemy, ale okazało się, że 45-latek bez klubu był przez tylko nieco ponad miesiąc.  Gdzie wylądował? Dziś został zaprezentowany jako szkoleniowiec Turkgucu Monachium. […]
20.09.2021
Weszło
20.09.2021

„Jesteśmy trzecią siłą w Europie. Cieszmy się z tego!”

– Jakbyśmy mieli sobie założyć, że jedziemy na mistrzostwa tylko po to, żeby wyjść z grupy, to w mojej ocenie powinienem zająć się innym zawodem. Generalnie w Polsce mamy coś takiego, że zawsze narzekamy. Być może moglibyśmy zagrać przeciwko Turcji w finale, kto wie, ale ten mecz się nie odbył, więc cieszmy się z tego, […]
20.09.2021
Brama dnia
20.09.2021

Snajper Makaay czy bombardier Lampard? | BRAMA DNIA

Czas na kolejny odcinek „Bramy dnia”. Dzisiaj cofamy się do 20 września 2003 roku, gdy londyńska Chelsea rozbiła Wolverhampton, a Bayern zremisował u siebie z Bayerem. Kto popisał się piękniejszym golem – Frank Lampard czy Roy Makaay? Do głosowania jak zawsze zapraszamy wraz z Gatigo. FRANK LAMPARD VS WOLVES (20.09.2003) Tak bawiła się Chelsea w […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

James opuści Everton?

Okienko transferowe w większości krajów jest już zamknięte, ale akurat nie w Katarze. Tamtejsze kluby mogą bawić się na rynku do końca września. Wciągną w tę zabawę James Rodrigueza? Sky Sports informuje, że Kolumbijczyk może odejść z Evertonu jeszcze w tym miesiącu. Piłkarz ma problemy ze zdrowiem w związku z koronawirusem i jeszcze nie wystąpił […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

Katar 2022 tylko dla zaszczepionych?

David Ornstein z The Athletic informuje, że Katarczycy będą chcieli wymagać szczepienia przeciw koronawirusowi od wszystkich uczestników mundialu w 2022 roku. Pamiętamy, jak było na Euro. Kto z piłkarzy chciał, ten się zaszczepił, kto nie, ten nie – nie było żadnego przymusu. Katarczycy chcą to zmienić i wywrzeć presję na FIFA, by ta wprowadziła odpowiednie […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

Kownackiego czeka operacja

Smutne wieści z Niemiec. Dawid Kownacki zerwał więzadło w kolanie. To już oficjalna informacja, potwierdzona przez klub. Kownacki doznał poważnego urazu, czeka go operacja, a potem przerwa. Jak długa, dokładnie nie wiemy, natomiast kilka miesięcy niestety można spokojnie liczyć. Nie ma szczęścia Kownacki, całkiem niedawno się leczył, również kilka miesięcy, a teraz podobna historia. Ech, […]
20.09.2021
Weszło
20.09.2021

Powołania Sousy. Kilka powrotów, pożegnanie Fabiańskiego, nie ma S. Szymańskiego

Paulo Sousa ogłosił powołania do szerokiej kadry na eliminacyjne mecze z San Marino i Albanią. W porównaniu do poprzedniego zgrupowania, nowymi twarzami są Robert Gumny,  Arkadiusz Reca i Przemysław Płacheta oraz oczywiście Łukasz Fabiański, który z San Marino rozegra pożegnalne spotkanie w narodowych barwach. Wraca też Mateusz Klich, który poprzednim razem wypadł z powodu pozytywnego […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

Borek: – Reprezentacja Polski to nie jest Caritas

Mateusz Borek na antenie Kanału Sportowego odniósł się do niektórych powołań Paulo Sousy. Części z nich poświęca słowa krytyki. O powołaniu Recy i Płachety: – Płacheta mało zrobił, żeby znaleźć się w reprezentacji, nie grając w klubie. Ja nie lubię takich sytuacji, bo to rodzi domysły. Zawsze mówiłem, że reprezentacja Polski to nie jest Caritas. […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

Frankowski w jedenastce kolejki Ligue 1

Naprawdę nieźle sobie radzi Przemysław Frankowski w Ligue 1. Teraz został wyróżniony, bo L’Equipe wybrało go do jedenastki kolejki francuskiej ekstraklasy. Frankowski strzelił zwycięską bramkę z Lille – starcie to o tyle ważne dla Lens, że derbowe. Polak nie spanikował w polu karnym, przymierzył po długim i Lens wygrało 1:0. Był to pierwszy gol Frankowskiego […]
20.09.2021