post

Opublikowane 15.06.2021 19:40 przez

Krzysztof Stanowski

Jak wygląda pozyskiwanie ambasadorów i czy to się w ogóle opłaca? Jakie plany na ten i na przyszły rok ma firma Orlen, która stała się największym sponsorem polskiego sportu? Czy wkrótce będzie też sponsorem piłkarskiej reprezentacji Polski? O tym rozmawiamy z Agatą Pniewską, dyrektorem biura marketingu sportowego, sponsoringu i eventów.

Przedstawiacie się jako największy sponsor i największy mecenas polskiego sportu. Ale w takim razie, które twierdzenie jest bliższe prawdy? Jesteście sponsorem czy mecenasem, bo to jednak nie to samo?

Zdecydowanie jesteśmy sponsorem sportu i tego chcemy się trzymać. Dowodzi tego raport, który opublikowaliśmy dwa tygodnie temu. Pokazujemy nie tylko, co lub kogo sponsorujemy, ale też jakie konkretnie efekty to przynosi. Jest to przemyślana strategia wspierania biznesowej działalności spółki. Bardzo dbamy o to, by projekty sponsoringowe przekładały się na konkretne korzyści.

Doszliśmy do momentu, w którym polski sport po odcięciu pieniędzy od Orlenu musiałby się zmierzyć ze sporym kryzysem finansowym.

Nie widzę takiego zagrożenia. Sponsoring sportu to doskonałe narzędzie wsparcia naszej działalności i to się nie zmieni. Tylko w ciągu ostatnich trzech lat zwiększyliśmy nakłady na sponsoring o 100 procent. Pokazaliśmy, że inwestycja w sponsoring poprzez sport po prostu się opłaca. Cała nasza działalność, nie tylko przedstawiona w raporcie, ale taka codzienna, to jest dokumentowanie opłacalności sponsoringu. Dzisiaj nie ma lepszej platformy do budowania takich zasięgów i realizacji celów związanych z budową rozpoznawalności marki przy jednoczesnym łączeniu ludzi wokół fantastycznych emocji. Czym innym moglibyśmy zastąpić sport, gdybyśmy chcieli osiągnąć podobne cele?

Nie chodziło mi o to, że Orlen miałby się ze sponsoringu sportu wycofać, ale chciałem poprzednim pytaniem nawiązać do tego, ile dyscyplin dzisiaj wisi na waszych budżetach.

Nie lubię słowa „wisi”, bo to brzmi trochę tak, jakbyśmy dawali pieniądze związkom sportowym za nic, tylko po to, by przeżyły. Tymczasem są to sumiennie wypracowywane środki, według umów. Benefity wynikające z realizacji tych umów pozwalają organizować sport na odpowiednim poziomie. Dzisiaj zdecydowana większość naszych kampanii – czy to przeznaczonych dla klienta detalicznego, czy dla hurtowników – jest związana ze sportem, to jest nasza naturalna i efektywna platforma, dlatego wzajemnie sobie pomagamy. Sport nam, a my sportowi.

Trudno współpracuje się z polskimi sportowcami? Jeśli sponsoring sportowca ma być skuteczny, to on musi rozumieć swoją rolę. To, że jest nie tylko sportowcem, ale też – dzięki swoim zasięgom – marką i platformą sprzedażową.

To kwestia zrozumienia swoich potrzeb. My wsłuchujemy się w ich potrzeby, nie oczekujemy od nich bycia tam, gdzie być nie mogą, angażowania się w akcje wtedy, gdy zaangażować się nie mogą. Ale myślę, że dzisiaj każdy sportowiec, który funkcjonuje w świecie zawodowego sportu, rozumie, że sport bez biznesu nie istnieje i rozumie rolę ambasadora marki. Dlatego ta współpraca jest coraz łatwiejsza i jest coraz więcej wzajemnego zrozumienia. Rynek polski dojrzewa i robi się probiznesowy. Mam nadzieję, że także za sprawą naszych działań. Dając przykład jako największy sponsor polskiego sportu, chcemy pokazać mniejszym firmom, że ta inwestycja się opłaca. I wtedy zyska sport, ale też biznes.

Zdarzają się sportowcy trudni w obsłudze?

Zdarzali się. W momencie, gdy zrozumienia nie było, tłumaczyliśmy im różnicę pomiędzy darowizną czy stypendium a umową sponsoringową. Sponsoring to pieniądze wypłacane w zamian za świadczenia promocyjne. Np. prowadzenie profili w sieciach społecznościowych i zamieszczanie na nich odpowiednich treści czy lokowanie produktów. Ale sposób, w jaki ma to być zrobione wybiera sportowiec – nic nie narzucamy, po prostu zgłaszamy potrzeby.

Czy byli sportowcy, którzy z kolei zaskoczyli was tym, jak dobrze sobie radzą?

Na przykład Aniołki Matusińskiego. Mają niesamowity wdzięk i naturalność. Obserwujemy, jak stają się i coraz lepszymi sportowcami, i coraz lepszymi influencerami. To przykład, jak można rozumieć swoją rolę i rozumieć też to, jak rośnie pozycja nie tylko sportowa, ale i okołosportowa. Wkrótce ruszy kampania telewizyjna oparta m.in. na Anicie Włodarczyk i Pawle Fajdku i muszę przyznać, że fantastycznie odegrali swoje role.

Macie swoją listę życzeń – wykaz sportowców, których chcielibyście mieć w swojej stajni?

Oczywiście, widzimy wschodzące gwiazdy, spoglądamy w stronę nowych nazwisk, natomiast jesteśmy zobligowani do efektywnego korzystania z takiej współpracy, a nasze możliwości w tym zakresie też są ograniczone. Dlatego rozważnie podchodzimy do kolejnych kontraktów, bo nie chodzi o to, by podpisać jak najwięcej umów, ale zawrzeć je z tymi sportowcami, w przypadku których współpraca przyniesie wymierne efekty obydwu stronom.

Skoro ta współpraca ma być obustronna, to czy wysokość waszych umów ze sportowcami w dużej mierze zależy od ich popularności czy też zasięgów w mediach społecznościowych, czy też kluczowe są wyniki sportowe?

Analizujemy wszystkie czynniki, które mają wpływ na ekwiwalent reklamowy. A więc wyniki sportowe czy też możliwości ich osiągnięcia w przewidywanej przyszłości, jak i siłę influencerską, jaką dany sportowiec ma. Ale każda nasza decyzja sponsoringowa jest z założenia decyzją długofalową. Chcemy wiązać się ze sportowcami na dłuższy czas, budować ich pozycję. Dlatego jeśli zdarzają się kontuzje czy gorsze sezony, nie przeraża nas to. Jako sponsor z grupą wybranych przez nas sportowców chcemy być na dobre, i na złe. Weźmy Bartka Marszałka. Ten zawodnik, fantastyczny sportowiec, doskonale wykorzystał przerwę w swoich startach i czas pandemii, tak przygotowując się technicznie i fizycznie, że jest gotów walczyć o najwyższe stopnie podium w motorowodnej Formule 1. Jego dyscyplina została w ubiegłym roku całkowicie zamrożona, a mimo to wspólnie znaleźliśmy obszary działań, w których mógł wykonywać zadania związane z rolą ambasadora marki ORLEN. Nie tylko z Bartkiem, ale i wszystkimi sportowcami przetrwaliśmy czas pandemii, dzięki kreatywności i wzajemnemu rozumieniu swoich obowiązków i potrzeb.

Mówimy o tym, że sportowiec musi być trochę influencerem. Czy jest możliwe, że w waszym teamie będzie dwóch sportowców o dokładnie tej samej klasie, a każdemu z nich płacicie zupełnie inne pieniądze, bo jeden ma rozwinięte konta społecznościowe, a drugi nie?

Takie sytuacje się zdarzają. Dzisiaj sportowiec musi też być trochę przedsiębiorcą. Podam przykład Miko Marczyka, który jest bardzo perspektywicznym kierowcą rajdowym. Bardzo młodym, ale świetnie przygotowanym do biznesu. Kiedy przychodził do nas, aby przekonać nas do sponsoringu, miał przygotowany biznesplan, bardzo dokładny kosztorys. Wiedział, jaki budżet musi mieć, żeby zrealizować swoje cele i co może dać nam w zamian. Przyszedł już z zasięgami. Wie, że trzeba zainwestować w rozwój mediów społecznościowych. Coraz więcej sportowców ma świadomość, jak wielką wagę przykładamy do ekwiwalentności umów sponsoringowych.

To jeśli jestem sportowcem, co muszę zrobić, by Orlen mnie zasponsorował?

Na naszej stronie internetowej jest formularz. Trzeba wypełnić wniosek o sponsoring.

I ktoś go przeczyta?

Staramy się odpowiadać na wszystkie wnioski sponsoringowe, których jest ponad 100 miesięcznie. Nie jest trudno do nas dotrzeć.

Niektóre firmy podchodzą do sponsoringu w sporcie jak do pracy skauta. Starają się wychwytywać talenty, zanim jeszcze ktoś o nich usłyszy.

Bo to najlepsza droga dla marki. Na początku inwestycja jest mniejsza, ale obarczona trochę większym ryzykiem. Dla nas wsparcie najmłodszych, przyszłych mistrzów odgrywa olbrzymią rolę w działalności sponsoringowej. Tylko w ubiegłym roku wspieraliśmy 70 instytucji i 320 tysięcy dzieci w ramach programów sportowych. Wracając do pytania… Dokładnie tak robimy w kartingu. Najpierw byliśmy sponsorami dwóch serii kartingowych, potem wyłoniliśmy stamtąd najzdolniejszych kierowców, z którymi dzisiaj efektywnie współpracujemy. Ścigają się w seriach zagranicznych, budując też swoją rozpoznawalność. Wystarczy spojrzeć na Maćka Gładysza, który jest młodym zawodnikiem, ale radzi sobie i na torze, i poza nim. Poza Maćkiem współpracujemy jeszcze z czterema innymi kartingowcami.

Szukacie nowego Kubicy.

Dokładnie.

A Kubica się w ogóle zwraca?

Kubica się świetnie zwraca. Biorąc pod uwagę cele biznesowe, nie ma dla marki Orlen lepszego ambasadora. Zawodnik o globalnej rozpoznawalności, idealnie wspiera zagraniczną ekspansję firmy. Badamy kampanie z jego udziałem i wiemy, jak dużą mają skuteczność. To najbardziej naturalna forma promocji, bo Kubica i paliwo łączą się w oczywisty sposób. Kiedy ambasador jest wprost kojarzony z marką i jej produktem, to wszystko jest łatwiejsze.

Skoro wszystko w sponsoringu jest mierzalne, to zdarza wam się rozstać ze sportowcem, który – mówiąc w języku korporacji – „nie dowozi”?

Ostatnią rewizję przeprowadziliśmy na koniec roku. Wybraliśmy grupę najbardziej perspektywiczną, z największym potencjałem sportowym, ale muszę zaznaczyć: jeśli gdzieś do wypracowania jest sfera medialna – bo to zawsze jest możliwe do wypracowania – to my w tym pomagamy. To jest czasami proces, do którego trzeba mieć odrobinę cierpliwości, ale ta cierpliwość popłaca – bo z czasem dochodzimy do momentu, w którym efektywność współpracy jest zadowalająca dla obu stron.

Jest gotowa kupka pieniędzy na premie po Igrzyskach Olimpijskich?

Musimy też promować wyniki, to jest najbardziej motywacyjny system. Jesteśmy gotowi i z wielką radością będziemy nagradzać najlepszych.

Mówiliśmy o sportowcach, a co z imprezami? Które wypaliły, a które nie wypaliły? Co planujecie w 2021 i 2022 roku?

Na pewno motorsport będzie dla nas niezwykle ważny. W to inwestujemy, to rozwijamy, chociażby poprzez rozszerzenie w ostatnich latach zespołu ORLEN Team o nowe dyscypliny – Formuła 1, wodna Formuła 1, żużel, akrobacje lotnicze. Jesteśmy też znani z zaangażowania w imprezy masowe, ale obecnie bardzo ostrożnie do nich podchodzimy. Na dzisiaj są niemożliwe do przeprowadzenia w normalnym trybie. Oczekiwania są olbrzymie, a możliwości ich realizacji ograniczone. Chcemy utrzymać najwyższy poziom wszystkich wydarzeń, w które jesteśmy zaangażowani a teraz po prostu nie zawsze jest to możliwe. Z tego względu nie zaangażujemy się w maraton warszawski. Ryzyk jest zbyt dużo, a my podejmując pewne działania i deklarując współpracę, musimy przewidywać, co może się zdarzyć. Perspektywa czwartej fali jest realna, a maraton został zaplanowany na koniec września. Angażowanie dzisiaj środków finansowych w tę imprezę byłoby nierozważne.

Czy na tę decyzję wpłynęło też wycofanie się z tej imprezy PZU?

Nie będę ukrywać, że nie pozostało to bez wpływu na naszą decyzję. Rezygnacja z własnego wydarzenia maratońskiego, które organizowaliśmy przez kilka kolejnych lat i połączenie sił z PZU miało swoje uzasadnienie kosztowe. Wycofanie drugiego głównego sponsora tę optymalizację zaburza. Do tego dochodzą ryzyka, o których wspomniałam wcześniej.

A co z piłką nożną? W środowisku mówi się, że wkrótce Orlen miałby przejąć po Lotosie sponsoring reprezentacji Polski.

Budujemy multienergetyczną firmę, a to będzie wymagało nie tylko nowego spojrzenia na biznes, ale również na inne działania, w tym sponsoringowe. Na pewno zwiększą się możliwości inwestycyjne takiego podmiotu, a co za tym idzie potrzeba wspierania biznesu. Za wcześnie jednak na konkretne deklaracje.

Krzysztof Stanowski

Założyciel Weszło, dziennikarz sportowy od 1997 roku.

Opublikowane 15.06.2021 19:40 przez

Krzysztof Stanowski

#WeszłoFuksem
30.07.2021

Tona szczęścia w ESA, ekspert z Tokio i badminton na wagę trzech stówek

Łączny kurs 18.88 na treblu z Ekstraklasy. 7/7 z Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Zwycięstwo Legii zagrane za tysiaka. Trebel na live z igrzysk. Taki sympatyczny zestaw kuponów mamy dla was w naszym cyklu #WeszłoFuksem. Co tydzień wybieramy najciekawsze kupony z Fuksiarza, żeby uplastycznić i unaocznić wam, że komuś naprawdę wchodzą te szalone kupony! Różnie układał […]
30.07.2021
Weszło
21.07.2021

Podolski zostanie królem strzelców albo zaliczy bramkę sezonu?

Lukas Podolski trafił do Górnika Zabrze i jest to oczywiście piękna historia, tak wyczekiwany powrót do domu, natomiast dalej też musi być coś dopisane. Już na boisku. Nie wystarczy, że Podolski się uśmiechnie i sprzeda parę ładnych zdań. Potrzebne są też bramki, asysty, wpływ na zespół. Wszyscy się zastanawiamy – jak to z Podolskim w […]
21.07.2021
#WeszłoFuksem
14.07.2021

Euro, Copa America, tenis i UFC – czyli jak obłowić się w Fuksiarzu

Euro za pasem, zatem codzienne typowanko też za nami. No chyba, że ktoś lubi typować hokeja w poniedziałek, we wtorek i środę Ligę Mistrzów, w czwartek Ligę Europy, a w weekend Ekstraklasę i między to wplata siatkówkę. Tak czy siak – czas podsumować wasze najlepsze kupony w cyklu „Weszło Fuksem”. Co mamy dzisiaj? UFC, Euro, […]
14.07.2021
#WeszłoFuksem
09.07.2021

Kupon Kowala, tenisowa tasiemka i królowie Euro

„Weszło Fuksem”, to nasz cotygodniowym cykl, w którym bierzemy sobie na tapet pięć najciekawszych (i często wygranych) kuponów z Fuksiarza. Co mamy w tym tygodniu? Potężny kupon potężnego Kowala. Tasiemkę na dwanaście meczów tenisowych. Specjalność zakładu Fuksiarza. No ludzie, czego my nie mamy – tak pytajcie, to będzie łatwiej. Klasyczny zestaw McKupon – czyli pewniaczek, […]
09.07.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
07.07.2021

Fuksiarz rejestracja – jak założyć konto w Fuksiarz.pl?

Wszystko ma swój początek. Życie, związek, praca, zajawki. Początek ma też typowanie w Fuksiarz.pl. Wybaczcie ten górnolotny i pompatyczny wstęp – zwłaszcza, że rejestracja w Fuksiarzu jest banalna, prosta, a sam proces zakładania konta niezwykle sprawny. Ponadto u tego bukmachera możecie przejść przez tzw. etap szybkiej rejestracji. No to co? Czas przeprowadzić was przez to […]
07.07.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
06.07.2021

Fuksiarz kod promocyjny lipiec 2021 + najwyższe promocje!

Z bukmacherami jest tak, że lubimy najbardziej ich wtedy, gdy kupony rozliczane są na zielono. Ale jak wiadomo – nie zawsze tak jest. Natomiast zawsze w Fuksiarz.pl można dostać kody promocyjne na start – to trochę tak, jak gospodarz wita nas ciepłym posiłkiem i smaczną herbatką. No i Fuksiarz w taki sposób was wita w […]
06.07.2021
Weszło
30.07.2021

W co ty się, Poldi, wpakowałeś…

Bulwersująca sprawa – okazuje się, że posiadanie mistrza świata w składzie na nic ci się zda, jeśli nie masz drużyny. A Górnik w tym momencie drużyny nie ma. Nie przesadzimy, jeśli stwierdzimy, że to póki co najgorszy zespół w Ekstraklasie. W głowie Podolskiego szybko zagoszczą myśli: i na co mi to było? Nie twierdzimy, że jego debiut […]
30.07.2021
1 liga
30.07.2021

ŁKS w swoim stylu – przeważał, ale punkty pogubił

Nie zawiodło nas dzisiejsze starcie dwóch ekip, które w ubiegłym sezonie poległy w barażach o awans do Ekstraklasy. GKS Tychy podzielił się punktami z ŁKS-em Łódź po naprawdę niezłym widowisku. Łodzianie zagrali w swoim starym, (nie)dobrym stylu – długo dominowali i wyszli za zasłużone prowadzenie, lecz ostatecznie pozwolili rywalom wyrównać po błędzie bramkarza. Klasyka gatunku. […]
30.07.2021
Ekstraklasa
30.07.2021

Szysz i Żivec odpalili petardy, w Lubinie uniknęli pożaru

Zagłębie Lubin po 0:3 w Krakowie musiało się spiąć z Górnikiem Łęczna, żeby już na samym początku się nie zakopać i nie wprowadzić nerwowej atmosfery do szatni. To się udało. Dzięki pięknym bramkom Patryka Szysza i Saszy Żivca „Miedziowi” pokonali beniaminka. Dariusz Żuraw ma przynajmniej tydzień spokoju. Zagłębie Lubin – Górnik Łęczna: błędy Janusza Gola […]
30.07.2021
Weszło
30.07.2021

A może naprawdę potrafią uderzyć?

Oglądamy sobie Ekstraklasę w tym sezonie, oglądamy, i tempo – uczciwie mówiąc – jest różne. W jednym meczu lepsze, w innym gorsze, generalnie takie jak zwykle. Ale są i rażące odchylenia od normy w innych aspektach. Bo liczba pięknych bramek, która już zdążyła paść… Spokojnie mogłaby obsadzić jakąś słabszą rundę. No i jest jeszcze kwestia […]
30.07.2021
Weszło
30.07.2021

Stan Igrzysk. Zobacz podsumowanie kolejnego dnia zmagań!

Rekord Europy polskiej sztafety mieszanej.  Pewna wygrana naszych siatkarzy z Japonią. Sensacyjna porażka Novaka Djokovicia. Sporo działo się dziś na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio z udziałem naszych sportowców i nie tylko, więc pora to wszystko podsumować. Zapraszają Wojciech Piela, Kacper Marciniak, Szymon Szczepanik i Piotr Chłystek z Przeglądu Sportowego. Zapraszamy!  fot. Newspix
30.07.2021
Weszło
30.07.2021

Mistrz Polski nie może się zadowolić pucharem pasztetowej

Legia Warszawa w końcu awansowała do fazy grupowej europejskich pucharów, ale jak to kiedyś zostało mądrze napisane – jeszcze nie czas na lizanie się po fiutach. Ja rozumiem, że widok Legii na jesień w Europie jest cholernie rzadki, natomiast to wciąż tylko puchar pasztetowej. Mistrza Polski nie ma prawa się tym zadowolić. I z tego […]
30.07.2021
Weszło
18.07.2021

Wybory, których nie ma

W wyborach na prezesa PZPN nie ma debat publicznych. Ale co dziwniejsze: nie ma nawet debat wewnętrznych. Kandydaci nie mają gdzie i kiedy się zmierzyć. W piątek miało odbyć się spotkanie klubów Ekstraklasy z kandydatami na prezesa PZPN, Cezarym Kuleszą i Markiem Koźmińskim. Miało się odbyć, z inicjatywy Wojciecha Cygana, nowego wiceprezesa ds. piłkarstwa profesjonalnego, […]
18.07.2021
Weszło
24.06.2021

Stanowski podsumowuje Euro i Paulo Sousę

Z uwagi na dość sporą grupę ludzi, którzy albo mają kłopoty ze zrozumieniem dłuższych tekstów, albo im się dłuższych tekstów nie chce w ogóle czytać, więc zadowalają się tytułem i zdjęciem, na wstępie napiszę: Paulo Sousa powinien zostać. Można sobie wracać do tego zdania co jakiś czas, dla utrwalenia i za każdym razem, gdy przez głowę […]
24.06.2021
Weszło
15.06.2021

„Pomagamy sportowi, a sport pomaga nam”

Jak wygląda pozyskiwanie ambasadorów i czy to się w ogóle opłaca? Jakie plany na ten i na przyszły rok ma firma Orlen, która stała się największym sponsorem polskiego sportu? Czy wkrótce będzie też sponsorem piłkarskiej reprezentacji Polski? O tym rozmawiamy z Agatą Pniewską, dyrektorem biura marketingu sportowego, sponsoringu i eventów. Przedstawiacie się jako największy sponsor […]
15.06.2021
Piłka nożna
15.06.2021

Stanowski po meczu: wszystko na opak

No i mamy klops, na jaki bardzo ciężko zapracowaliśmy. Zmieniając trenera za późno i nie dając nowemu czasu. Zmieniając trenera na takiego, który nawet nie uznał za stosowne przeprowadzić się do Polski i oglądać tu meczów, co uważam za brak szacunku do tej zaszczytnej i intratnej posady (i pisałbym to samo, nawet gdyby to była […]
15.06.2021
Weszło
21.04.2021

Boniek: – Superliga to odrealniona idea. Na froncie został tylko Florentino Perez

O bardzo gorących dniach w światowym futbolu porozmawialiśmy ze Zbigniewem Bońkiem, który całe zamieszanie widział z bardzo bliska i bardzo dokładnie. Nowy wiceprezydent UEFA opowiada o tym, dlaczego projekt ten nie mógł wypalić. – Przez ostatnie cztery lata jako członek Komitetu Wykonawczego UEFA ciągle słyszałem o Superlidze. Notoryczne lanie wody. Kilka razy mówiłem: „Panowie, wcześniej […]
21.04.2021
Weszło
20.04.2021

Stanowski o godnej pogardy Superlidze: produkcja eventów telewizyjnych, a nie sport

Przypomniał mi się taki totalnie idiotyczny dowcip z początku pandemii i obowiązku noszenia maseczek. Wchodzi facet bez maski na twarzy do banku i mówi: – Uwaga, to jest napad. Powiedzmy, że jest to absurdalny rodzaj poczucia humoru, ale coś takiego właśnie się wydarzyło. Weszło kilku gości w eleganckich garniturach, bez żadnych masek i oznajmiło, że […]
20.04.2021
Liczba komentarzy: 19
Subscribe
Powiadom o
guest
19 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Maciek
Maciek
1 miesiąc temu

Jebać Orlen i Obajtka

normalnyy
normalnyy
1 miesiąc temu
Reply to  Maciek

Co trzeba miec w glowie, zeby pisac takie komentarze?

Orlen robi kapitalna robote dla poslkiego sportu. Wyniki finansowe spolki sa lepsze niz kiedykolwiek.

Przyznam szczerze. nigdy na Pis nie glosowalem, ale jak widze takie komentarze i to co wyprawiaja zwolennicy strony opozycyjnej to w nastepnych wyborach wlasnie na pis oddam glos.

Vukowpierdol
Vukowpierdol
1 miesiąc temu
Reply to  normalnyy

Odpowiem: mózg. I nie, nie jestem zwolennikiem strony opozycyjnej. Żadnej z nich.

justyna
justyna
1 miesiąc temu
Reply to  normalnyy

wyniki orlenu dobre ? W tvp ci tak powiedzieli ?

arajuurii
arajuurii
1 miesiąc temu
Reply to  justyna

dziecko wiesz co to raport roczny czy wyniki kwartalne spolki?
tak wyniki sa rekordowe! PiS rzadzi Orlenem zajebiscie

justyna
justyna
1 miesiąc temu
Reply to  arajuurii

taaaaaa , po to studiowałam finanse aby burak mnie uczył co to notowania giełdowe ….

tomek
tomek
1 miesiąc temu
Reply to  justyna

nie pisz tak o twoim ojcu… to nieladnie.

Janusz
Janusz
1 miesiąc temu
Reply to  justyna

Studiowałeś finanse, a nie odróżniasz notowań giełdowych od raportu rocznego? No to słabo się do tych studiów przykładałeś.

hncagsax
hncagsax
1 miesiąc temu
Reply to  Maciek

https://polskieako.blogspot.com/ – Trafili ostatnio kurs 1150 i skana maja na blogu ! maja kurs 1304 dostepny! polecam bo trafilem dzieki nim az 30 tys!

Pinkas
Pinkas
1 miesiąc temu

Widoczność logo Orlenu na bolidach jest znikoma. Czasem przy pitstopach, z reguły przy dublowaniu.

Inwestycja w Kubicę miała charakter polityczny i nie da się tego w żaden logiczny sposób wytłumaczyć, zwłaszcza, gdy większość szefów zespołów fabrycznych (wtedy jeszcze w WRC) w wywiadach chwaliła Kubicę, ale pytana o zatrudnienie, zasłaniała się „kompletem kierowców na kontraktach”.
W F1 jest tylko dlatego, że Orlen zapłacił ARR.

budewaijn zenden
budewaijn zenden
1 miesiąc temu
Reply to  Pinkas

ale reklama na najpopularniejszym sporcie motorowym ogladanym przez miliony w tym sponsor teamu ktory jest wymieniany w nazwie. to sie liczy. zadna polska markanie miala tego wczesniej…

Jarosław Rakoczy
Jarosław Rakoczy
1 miesiąc temu

Kolejny artykuł na zamówienie. Rozumiem, że bierzecie pieniądze(nasze, bo to spółka skarbu państwa, którą kierują politycy), ale trochę pokory i ogłady. Finansowanie przez Orlen sportu to kolejny sposób na wyprowadzanie pieniędzy przez PiS… Wiadomo, że jakaś część jest przeznaczana na ten cel, ale przy okazji część ląduje w wiadomych kieszeniach…

psitas2
psitas2
1 miesiąc temu

Czekaj czekaj zaraz będą grzmieć oburzeni że kluby sportowe doją spółki skarbu państwa i samorządy

san holo
san holo
1 miesiąc temu

pomylily ci sie rzady – to nie tusku teraz rzadzi…

Lopez
Lopez
1 miesiąc temu

Nie oszukujemy się, że polski sport da sobie radę bez Orlenu, Lotosu, KGHM, czy innych spółek skarbu państwa. A hasła w stylu: „j… Orlen” świadczą o głupocie je głoszących. Z jednej strony łakniemy sukcesów, z drugiej zaś obrażamy przedstawicieli sponsora.
Prawda jest taka, że kto by nie rządził w kraju, to kasa i tak będzie wyprowadzana. Ja jednak wolę, by z polskiej firmy trafiała do polskiego sportu.

Bubul
Bubul
1 miesiąc temu
Reply to  Lopez

Obrażamy przedstawicieli sponsora ? Czyli tak naprawdę obrażamy pośrednio samych siebie, niezły rozpierdol.

fanorlenuobajtka
fanorlenuobajtka
1 miesiąc temu
Reply to  Lopez

bez tego sponsora ekstraklasa czy inne sporty bylyby nie do obejrzenia i nasz poziom sportowy spadlby na dno europy. teraz dzieki nim pniemy sie do gory – sa swietnie zarzadzane. zrezzta wyniki finansowe mowia same za siebie…

justyna
justyna
1 miesiąc temu

może by było zdrowiej ? Nie przepłacane gwiazdki którym nic sie nie chce bo na miejscu kasa będzie i tak sie zgadzać ? Może nie będzie trafiał szrot w ilościach kosmicznych ?

Wypok
Wypok
1 miesiąc temu

Ale się zleciało pisowskich trolli o dotąd niespotykanych na Weszło nickach. 😀 Podobnie było, jak był wywiad z prezesem PKO BP, kiedy bank wszedł w Ekstraklasę.

Weszło
30.07.2021

W co ty się, Poldi, wpakowałeś…

Bulwersująca sprawa – okazuje się, że posiadanie mistrza świata w składzie na nic ci się zda, jeśli nie masz drużyny. A Górnik w tym momencie drużyny nie ma. Nie przesadzimy, jeśli stwierdzimy, że to póki co najgorszy zespół w Ekstraklasie. W głowie Podolskiego szybko zagoszczą myśli: i na co mi to było? Nie twierdzimy, że jego debiut […]
30.07.2021
Suche Info
30.07.2021

Pewne zwycięstwo Korony

Korona Kielce wygrała na inaugurację I ligi z beniaminkiem, zespołem Skry Częstochowa. Wynik 2:0, wypracowany po dwóch błędach gości pod koniec pierwszej połowy, utrzymał się do końca spotkania i chyba nie zaskoczył żadnego z fanów I ligi. Korona, typowana do gry o awans do Ekstraklasy, bez problemu uporała się z zespołem, który w oczach ekspertów […]
30.07.2021
Suche Info
30.07.2021

Witamy panie Pereira, żegnamy panie Pereira?

Boże Święty, panie Joelu, cóż pan najlepszego nawywijał. Jesteśmy w stanie zrozumieć – nie taki był plan, nie chodziło w tym wyskoku o to, by kopnąć w twarz rywala. Jesteśmy w stanie zrozumieć – to najgorzej wygląda na stop klatce, w rzeczywistości Pereira jest tylko rzeźnikiem, a nie bandytą. Ale kurczę, te protesty po otrzymaniu […]
30.07.2021
1 liga
30.07.2021

ŁKS w swoim stylu – przeważał, ale punkty pogubił

Nie zawiodło nas dzisiejsze starcie dwóch ekip, które w ubiegłym sezonie poległy w barażach o awans do Ekstraklasy. GKS Tychy podzielił się punktami z ŁKS-em Łódź po naprawdę niezłym widowisku. Łodzianie zagrali w swoim starym, (nie)dobrym stylu – długo dominowali i wyszli za zasłużone prowadzenie, lecz ostatecznie pozwolili rywalom wyrównać po błędzie bramkarza. Klasyka gatunku. […]
30.07.2021
Suche Info
30.07.2021

Oficjalnie: Lukas Podolski debiutuje w Ekstraklasie!

Nadeszła wiekopomna chwila – Lukas Podolski po raz pierwszy pojawił się na boiskach Ekstraklasy! W poprzednim spotkaniu w Szczecinie były zawodnik reprezentacji Niemiec znalazł się poza kadrą meczową, ale trener Górnika Zabrze, Jan Urban, podjął decyzję, że w starciu z Lechem Poznań znajdzie się na ławce rezerwowych. Zastanawialiśmy się, czy wejdzie w końcówce rywalizacji, a […]
30.07.2021
Suche Info
30.07.2021

Żuraw: – Nie zachłystujemy się tym zwycięstwem

Szkoleniowiec „Miedziowych” na pomeczowej konferencji prasowej nie ukrywał zadowolenia po wygranym 3:1 spotkaniu z Górnikiem Łęczna. Jednak tonował optymistyczne nastroje. Podkreślił, że jego zespół czeka jeszcze wiele pracy nad poprawą różnych elementów. Stwierdził też, że czasem szanse gry powinni otrzymać zdolni zawodnicy z klubowej akademii i będzie to dla niego priorytet. – Mieliśmy mało czasu: […]
30.07.2021
Ekstraklasa
30.07.2021

Szysz i Żivec odpalili petardy, w Lubinie uniknęli pożaru

Zagłębie Lubin po 0:3 w Krakowie musiało się spiąć z Górnikiem Łęczna, żeby już na samym początku się nie zakopać i nie wprowadzić nerwowej atmosfery do szatni. To się udało. Dzięki pięknym bramkom Patryka Szysza i Saszy Żivca „Miedziowi” pokonali beniaminka. Dariusz Żuraw ma przynajmniej tydzień spokoju. Zagłębie Lubin – Górnik Łęczna: błędy Janusza Gola […]
30.07.2021
#WeszłoFuksem
30.07.2021

Tona szczęścia w ESA, ekspert z Tokio i badminton na wagę trzech stówek

Łączny kurs 18.88 na treblu z Ekstraklasy. 7/7 z Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Zwycięstwo Legii zagrane za tysiaka. Trebel na live z igrzysk. Taki sympatyczny zestaw kuponów mamy dla was w naszym cyklu #WeszłoFuksem. Co tydzień wybieramy najciekawsze kupony z Fuksiarza, żeby uplastycznić i unaocznić wam, że komuś naprawdę wchodzą te szalone kupony! Różnie układał […]
30.07.2021
Weszło
30.07.2021

A może naprawdę potrafią uderzyć?

Oglądamy sobie Ekstraklasę w tym sezonie, oglądamy, i tempo – uczciwie mówiąc – jest różne. W jednym meczu lepsze, w innym gorsze, generalnie takie jak zwykle. Ale są i rażące odchylenia od normy w innych aspektach. Bo liczba pięknych bramek, która już zdążyła paść… Spokojnie mogłaby obsadzić jakąś słabszą rundę. No i jest jeszcze kwestia […]
30.07.2021
Suche Info
30.07.2021

Miedź gromi na inaugurację 1. ligi

Wystartowały rozgrywki zaplecza Ekstraklasy i już w pierwszym spotkaniu kibice zebrani na stadionie w Opolu obejrzeli aż 5 bramek. Sęk w tym, że musieli głównie oglądać popisy rywala, który pokonał miejscową Odrę aż 4:1. Tym samym bardzo udany debiut na ławce trenerskiej Miedzi Legnica zaliczył Wojciech Łobodziński.   W pierwszym z trzech dzisiejszych meczów 1. ligi […]
30.07.2021
Suche Info
30.07.2021

Składy na mecz Górnik Zabrze – Lech Poznań. Lukas Podolski w kadrze meczowej

– Lukas Podolski trenuje z nami już dwa tygodnie, ale jego przygotowanie nie wskazuje na to, by mógł zagrać w Ekstraklasie już teraz. On doskonale wie, że to jeszcze nie ten moment. Bardzo chce się pokazać z dobrej strony i wystąpić, ale stanie się to wtedy, kiedy będzie w pełni gotów – przyznał szkoleniowiec po […]
30.07.2021
Suche Info
30.07.2021

Kolejny piękny gol Zagłębia! [WIDEO]

Czy konfrontacja Zagłębia Lubin i Górnika Łęczna jest jakimś wybitnym widowiskiem? No nie. Ale na urodę bramek zdecydowanie nie możemy narzekać. W pierwszej połowie świetnym uderzeniem popisał się Patryk Szysz, a po przerwie przepięknym uderzeniem z dystansu uraczył nas Sasa Zivec. Zanotował chyba nawet ładniejsze trafienie niż kolega. Ależ przylutował!  Bramkarz Górnika Łęczna, Maciej Gostomski, […]
30.07.2021
Suche Info
30.07.2021

Ben White w Arsenalu

Ben White dołącza do Arsenalu. 23-letni obrońca jest postrzegany za jednego z najbardziej perspektywicznych defensorów Premier League, za nim zresztą już pierwsze reprezentacyjne przygody. Do tej pory White grał w Brighton, wcześniej dołożył solidną cegiełkę do awansu Leeds United podczas sezonu 2019/20 w Championship.  Arsenal idzie dawno obraną ścieżką, choć jednocześnie trzeba przyznać – od […]
30.07.2021
Suche Info
30.07.2021

Szysz znów czaruje! [WIDEO]

Ma talent do strzelania pięknych goli. Można już chyba tak napisać, czy będzie to trochę jak ze słynnymi zawodnikami, którzy „potrafią uderzyć z dystansu”? Jakkolwiek zdecydujemy – Patryk Szysz już po raz drugi w ostatnich miesiącach absolutnie oczarował nas swoim trafieniem. Przewrotka była bardziej efektowna, to prawda, ale z drugiej strony – dzisiejszą bramkę wypracował […]
30.07.2021
Suche Info
30.07.2021

Superliga kontratakuje!

Europejski Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu ma zbadać skargę Superligi na działania UEFA wobec klubów-założycieli projektu. Dzisiaj Real Madryt, FC Barcelona oraz Juventus wydały wspólne oświadczenie, w którym wyrażają zadowolenie z ostatnich decyzji hiszpańskiego sądu, który do tej pory zajmował się sprawą. Odrzucona została skarga UEFA, do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez europejskie trybunały UEFA ma zaprzestać […]
30.07.2021
Suche Info
30.07.2021

PS: Legia rozważa Moritza Leitnera jako zastępcę Kapustki

– Legia Warszawa szuka zawodnika, który zastąpiłby kontuzjowanego Bartosza Kapustkę. I niewykluczone, że znalazła. Tym zawodnikiem może być Moritz Leitner – poinformował dzisiaj Przegląd Sportowy. Na razie nawet sam Przegląd pisze o sprawie z dużym dystansem, więc zapewne dość odległa jest finalizacja tej transakcji, ale sam fakt, że właśnie Leitner znalazł się na celowniku warszawskiego […]
30.07.2021
Weszło
30.07.2021

Stan Igrzysk. Zobacz podsumowanie kolejnego dnia zmagań!

Rekord Europy polskiej sztafety mieszanej.  Pewna wygrana naszych siatkarzy z Japonią. Sensacyjna porażka Novaka Djokovicia. Sporo działo się dziś na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio z udziałem naszych sportowców i nie tylko, więc pora to wszystko podsumować. Zapraszają Wojciech Piela, Kacper Marciniak, Szymon Szczepanik i Piotr Chłystek z Przeglądu Sportowego. Zapraszamy!  fot. Newspix
30.07.2021
Suche Info
30.07.2021

Kadra w listopadzie pozostanie na Narodowym

Wreszcie. Wśród rozlicznych sygnałów powrotu do pełnej normalności po szalonym okresie pandemii – ten wydaje się dość symboliczny. Dziś UEFA podała lokalizacje listopadowych meczów reprezentacji Polski podczas eliminacji do Mistrzostw Świata w 2022 roku. Mimo pewnych obaw – jako stadion gospodarzy w meczu Polski z Węgrami figuruje PGE Stadion Narodowy w Warszawie.  Już wcześniej kadra […]
30.07.2021