post
Jakub Białek

Opublikowane 11.06.2021 08:44 przez

Jakub Białek

Trzy lata temu zacząłem z grubej rury. Nie wpuszczono mnie na pokład samolotu do Moskwy, moja wiza miała zacząć obowiązywać 50 minut po przylocie. Musiałem w kilka godzin ogarnąć alternatywny transport do Rosji i znaleźć sposób na przejazd przez Białoruś, do czego normalnie potrzebna jest wiza, na którą czeka się dwa tygodnie. I choć z kulisów mojego szalonego wyjazdu na mundial powstała fajna historia, to muszę z dumą zakomunikować, że wyciągnąłem mityczne wnioski.

Dotarłem do Sankt Petersburga.

Bezproblemowo.

No, prawie.

Ale spokojnie – czasy są takie, że jeszcze przeczytacie o tej czy tamtej wpadce organizacyjnej.

***

W pociągu do Gdańska atmosfery Euro jeszcze nie czuć, ale atmosferę wielkiej wyprawy już tak. Współtowarzysz z przedziału z wielkim entuzjazmem argumentuje plany utworzenia bezpośredniego połączenia kolejowego Łódź – Chiny, zachwala Gruzję, gdzie można napić się w centrum miasta piwa za siedem złotych.

W autobusie do Kaliningradu już Rosja na całego. Jestem jedynym Polakiem, bo Rosja wciąż ma zamknięte granice. Chcesz się przejechać na wycieczkę? Sorry, wizy turystycznej nie dostaniesz. Nie zamierzam narzekać, bo dzięki temu na wyrobienie swojej czekałem trzy dni, a nie dwa tygodnie. Wniosków w zasadzie nie ma. Centrum wizowe w ostatnich dwóch tygodniach mogło służyć równie dobrze za miejsce spotkań dziennikarzy z różnych redakcji.

Pod granicą kierowca wyprasza z autokaru, poleca samodzielne pokonanie granicy, za którą czeka inny autobus, z rosyjskim kierowcą. Sposób na to, by przewoźnik oszczędził na testach PCR? Być może.

Wszyscy maski. To Rosja, a nie Polska, nie ma masek, nie jedziemy – rzuca na powitanie kierowca po rosyjskiej stronie, a ja mam w głowie nie tylko znajomości, które zaczynały się nieco milej, ale i obawę, że do spraw covidowych Rosjanie będą podchodzili z większą dbałością o restrykcje niż my.

Przekraczam granicę, dojeżdżam do Kaliningradu i przesiadam się w samolot do Sankt Petersburga. O przyczynach tych wygibasów logistycznych jeszcze wam napiszę, ważne jest co innego.

Otóż trzeba czytać maile od UEFA.

No dobra, przeczytałem wszystkie wytyczne. Ale skoro miałem dopiętą logistykę na ostatni guzik, skoro wiza na czas, skoro wnioski z przeszłości wyciągnięte, moja czujność została lekko uśpiona. A UEFA pisała jasno:

Ważna uwaga: na pytanie kontroli granicznej o cel podróży prosimy odpowiedzieć „podróż służbowa”.

Nie zrozumiałem powagi tego komunikatu. Bo w rzeczywistości, jeśli odrzucilibyśmy ten oficjalny ton, miał on brzmieć:

Ważna uwaga: na pytanie kontroli granicznej o cel podróży nie wspominaj nic o Euro 2020.

Dlaczego? Nie wiem. Może to niekompetencja celników, może jakieś problemy wewnętrzne, ale stało się, zapomniałem, chlapnąłem:

Jadę na Euro. W Kaliningradzie mam samolot do Sankt Petersburga.
– A bilet na mecz gdzie?
– Bilet? Jadę jako dziennikarz, jeszcze nie odebrałem akredytacji…
– To na Euro jedzie i biletu nie ma?

Na granicy były otwarte dwa okienka do kontroli. W autobusie jechało jakieś 15 osób. Żeby pokazać wam skalę problemu, jaki wywołały moje słowa „jadę na Euro”, posłużę się ilustracją – jedno okienko obsłużyło cały autokar w 20 minut, a ja stałem jak ten dureń przez 40 minut i tłumaczyłem się moim rosyjskim połamanym bardziej niż – nie przymierzając – nasza kadra, doprowadzając czekających pasażerów może nie do wkurwienia, ale sporej irytacji na pewno.

Ale co mogłem zrobić? Dla celniczki hasło „jadę na Euro” to jasny komunikat – masz bilet na mecz, masz Fan ID, czyli dokument, który zwalnia cię z posiadania wizy (przysługuje on każdemu posiadaczowi wejściówek na mecz). A ja biletu nie mam, akredytację odbiorę dopiero w Sankt Petersburgu. A że masz wizę? A że jesteś na liście UEFA? A że masz wydrukowane oficjalne potwierdzenie, że jesteś akredytowanym dziennikarzem? To nie jest argument, który kończy dyskusję.

To argument, który zaczyna jeden telefon, drugi telefon, trzeci telefon, konsultację z jednym celnikiem, drugim celnikiem, trzecim celnikiem. Zwłaszcza w sytuacji, gdy Rosja zamknęła swoje granice dla turystów, którzy nie mogą aplikować o wizę.

W pewnym momencie usłyszałem już nawet, że nie mogą mnie wpuścić. Nie powiem – zapachniało historią sprzed trzech lat. W głowie zacząłem kreślić wizje, w których łapię stopa powrotnego gdzieś pod granicą z obwodem kaliningradzkim.

Ale na szczęście ktoś kumaty przekazał w końcu informację, że mogę zostać wpuszczony. 40 minut czekania przy okienku na granicy, ale można odetchnąć z ulgą – jedziemy dalej, Rassija wita może nie otwartymi ramionami, ale jednak wita.

***

Zamawiać?

Zakazy chyba nie są tu respektowane.

***

Skąd te logistyczne wygibasy, a więc podróż przez Kaliningrad? Droga lądowa to bite 30 godzin w autobusie, lot Warszawa – Sankt Petersburg kosztował przed turniejem bimbaliony, była jeszcze inna, trzecia opcja – lot z przesiadką w Wielkiej Brytanii. Opcja niedroga, opcja bardzo wygodna czasowo, opcja, w którą celowałem, ale i opcja, na której można było się przejechać jeszcze bardziej niż ja trzy lata temu.

Musicie wiedzieć, że każdy kraj-gospodarz ma swoje przepisy covidowe. Akredytowanemu dziennikarzowi przysługuje możliwość ominięcia niektórych (wpływy UEFA robią swoje), ale istnieją też przepisy, których nawet armii lobbystów Ceferina nie udało się obalić.

A jednym z nich jest to, że po przylocie do Rosji z Wielkiej Brytanii obowiązuje czternastodniowa kwarantanna. I nieważne, czy jesteś obywatelem UK, czy tam mieszkasz, czy tylko wpadłeś na dwie godziny przesiadki z Polski, nie wyściubiłeś nosa poza lotnisko, grzecznie poszedłeś do bramki i tam poczekałeś na lot. Nawet podróż tranzytem z Wielkiej Brytanii to kwarantanna, a negatywny test PCR w jej obliczu to tylko ciekawostka. Dwa tygodnie odsiadki, radź sobie, podziwiaj Rosję zza hotelowego okna czy gdzie tam wylądujesz.

Teoretycznie możliwe jest, by Anglia zagrała w Sankt Petersburgu ćwierćfinał. Wyczuwam, że mogłyby się zacząć wtedy niezłe cyrki.

Stadion w Kaliningradzie, jedna z aren mundialu 2018.

Inny przykład pokazuje Rzym, do którego miałem lecieć na mecz Włochów ze Szwajcarią, ale odwołano mi loty (a musicie wiedzieć, że to największe wyzwanie logistyczne na Euro – loty, które przez pandemię co chwilę są odwoływane). Jeśli chciałbym polecieć tam prosto z Rosji, musiałbym przestrzegać we Włoszech tzw. „koncepcji bańki”, która zakłada, że poruszam się tylko na linii lotnisko – hotel – stadion – hotel. Zgłoszono by mnie do włoskiego sanepidu, który mógłby w każdej chwili zadzwonić z propozycją odwiedzin (to oczywiście jedna z tych propozycji nie do odrzucenia). Fiasko przy kontroli oznaczałoby złamanie przepisów i odsiadkę w kwarantannie. UEFA pisała w swoich wytycznych, że zakazane jest nawet chodzenie do sklepu. Obiad na mieście? Zapomnij.

Wiadomo – przepisy przepisami, życie życiem, pewnie nikt nie wsadziłby mnie do ciupy za pójście po pastę do zębów jak Heiko Herrlicha. Gdybym jednak z tej samej Rosji poleciał nie od razu do Włoch, a wrócił do Polski i stamtąd udał się do Rzymu, koncepcja bańki by mnie nie obowiązywała. Nie byłoby żadnej kwarantanny, mógłbym robić wszystko, czego dusza zapragnie.

Absurd? Trochę tak.

Mam nadzieję, że poczuliście klimat tych mistrzostw z perspektywy osoby, która chce zobaczyć więcej niż jeden mecz – batalia z przepisami, batalia z liniami lotniczymi, batalia z covidem.

Obawiam się, że podczas turnieju będzie jeszcze niejedna okazja, by o tych bataliach opowiedzieć.

Rozpisałem sobie logistykę turniejową i kilka scenariuszy po wyjściu z grupy. Będzie dobrze.

***

Spędziłem kilka godzin w Kaliningradzie i muszę wam powiedzieć, że to wspaniała podróż w czasie. Chcesz się poczuć jak w Polsce z przełomu wieków? Lepszej możliwości prawdopodobnie nie znajdziesz.

Najbardziej charakterystyczny budynek, pewien symbol miasta, to Dom Sowietów. Wielki kloc, ikona brutalizmu, która nigdy nie została oddana do użytku i teraz straszy widokiem niemal z każdego punktu Kaliningradu.

Jaka jest jego historia?

Po wojnie pruski Królewiec przeszedł pod panowanie ZSRR. Dumne władze radzieckie chciały odciąć się od wszystkiego, co kojarzyło się z przeszłością, a więc Leonid Breżniew zdecydował, by wysadzić szczątki pruskiego zamku, który znajdował się tam, gdzie dziś stoi Dom Sowietów. W jego miejsce miała powstać obszerna budowla, kojarząca się z rozmachem i dobrobytem Związku Radzieckiego, do której miała przenieść się cała administracja obwodu kaliningradzkiego. To miał być symbol – to już jest nasze, jesteśmy tu teraz na własnych zasadach, a one oznaczają lepsze czasy.

Budynku nie udało się ukończyć, bo – parafrazując klasyka – grunty były złe, a poza tym grunty były złe. Użytkowanie go groziło rychłym zawaleniem przez niestabilność podłoża, pod budynkiem zostały jeszcze szczątki pozamkowych piwnic. Zamiast armii urzędników, w Domu Sowietów mieszka wilczur, który odstrasza sympatyków zwiedzania opuszczonych budowli.

Jeśli chcecie podziwiać to cudo na własne oczy, spieszcie się – podobno niebawem ma zostać wyburzone.

***

Typowe, kaliningradzkie osiedle, jakich w tym mieście wiele. Spędzanie czasu na tym balkonie musi być wielką przyjemnością.

***

Brutalizm widać nie tylko w Domu Sowietów, ale i kaliningradzkich blokach. Szare, smutne, zaniedbane i cholernie surowe. Jeśli komuś podoba się krakowski hotel Forum, będzie wniebowzięty.

Twarde stanowisko w sprawie maseczek w autokarze mogło sugerować, że w Rosji wciąż trwa mocna batalia z pandemią. Ale okazało się to tylko mylącą pokazówką. W mieście nikt za bardzo nie przejmuje się maseczkami – i nie mam na myśli oczywiście świeżego powietrza, a miejsca zamknięte. Galerie, knajpy, autobusy – niektórzy noszą maseczki, ale generalnie to już tylko niezbyt istotny dodatek. Może to pochopny wniosek, ale w narodzie widać duże zaufanie do szczepionki Sputnik.

***

Jeszcze nie zobaczyłem, jeszcze nie zwyciężyłem, ale już przynajmniej przybyłem. I z tego miejsca serdecznie zapraszam do moich tekstów każdego, kto będzie chciał poczuć klimat tego kuriozalnego Euro.

Czy będę na meczach Polaków? Będę.

Czy oprócz tekstów możecie liczyć na vlogi? Możecie.

Czy nie zatrzyma mnie pandemia? Może.

Nie mam pojęcia, jak będzie wyglądało to Euro. Ale mam pewność, że – ze względu na kuriozalne rozmieszczenie miast-gospodarzy i pandemię – to będzie najdziwniejszy turniej w historii reprezentacyjnej piłki. I oby zgrzyt na granicy okazał się dobrym znakiem – niech to nie będzie tylko podróż służbowa, a normalna, pełnoprawna, wesoła impreza.

Jakub Białek

Ogląda osiem meczów w kolejce Ekstraklasy, studiował germanistykę, wykonuje najmniej potrzebny zawód świata. Mimo to wciąż utrzymuje, że wszystko z nim w porządku. Robi wywiady w cyklu „Cały na biało”, można obejrzeć go w Lidze Minus, a posłuchać w Weszłopolskich.

Opublikowane 11.06.2021 08:44 przez

Jakub Białek

#WeszłoFuksem
16.06.2021

Finlandia za dziewięć tysięcy, efektowna tasiemka i sukcesy na Euro

Weszło Fuksem, czyli najlepsze kupony poprzedniego tygodnia. No nie będziemy ukrywać – lubimy robić te zestawienia, bo po każdym z tych kuponów robimy coś w stylu “o kurde, serio mu to weszło?”. Co mamy dla was tym razem? Mamy singla trafionego za tysiaka. Efektowną tasiemkę puszczoną z samego rana. No i graczy obłowionych na Euro […]
16.06.2021
#WeszłoFuksem
02.06.2021

Spec od tenisa, mocny gracz siatkówki i top kupony na Polskę

Imponująca tasiemka, solo grane za sporą stawkę czy wróżenie z fusów, ekhm, to znaczy meczów towarzyskich. W ostatnim tygodniu działo się wiele nie tylko w piłce nożnej, dlatego wśród dzisiejszych przykładów szczęśliwych kuponów w Fuksiarzu znajdzie się nie tylko nasz ulubiony sport. Jak co tydzień prezentujemy wam w naszym cyklu #WeszłoFuksem najciekawsze kupony graczy Fuksiarza. […]
02.06.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
28.05.2021

Manchester City vs Chelsea – kursy na finał Ligi Mistrzów

W przeciągu dwóch dekad po raz trzeci w finale Ligi Mistrzów zobaczymy dwa angielskie zespoły. Kursy bukmacherskie na mecz Manchester City vs Chelsea uderzająco przypominają te sprzed dwóch lat, kiedy to o puchar Ligi Mistrzów walczył Tottenham z Liverpoolem. Kibice na pewno życzą sobie, by scenariusz zbliżającego się spotkania był na wskroś inny i bardziej […]
28.05.2021
#WeszłoFuksem
27.05.2021

Napoli, Napoli, kupon ci spartoli

Tasiemki z pewniakami, triple grane na sporą stawkę czy idealny przykład na early payout – to dzisiejsze przykłady szczęśliwych kuponów w Fuksiarzu. Jak co tydzień prezentujemy wam w naszym cyklu #WeszłoFuksem najciekawsze kupony graczy Fuksiarza. Komu poszczęściło się tym razem? A kto miał potężnego pecha? Kto z was nie lubi pewniaczków? Pan lubi, pani lubi, […]
27.05.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
18.05.2021

2 tysiaki, kupon solo, Wisła Kraków poza kontrolą!

Ileż to razy puszczaliście efektowną taśmę, by na koniec weekendu wykrzyczeć “matko z córką, jeden nie wszedł!”. Przypuszczamy, że niejednokrotnie. I szczerze wam współczujemy, też byliśmy często po tej stronie kuponu. Natomiast jak co tydzień w naszym #WeszłoFuksem przyglądamy się efektownym kuponom, które weszły. Komu poszczęściło się w Fuksiarzu tym razem? Stary, dobry system “graj […]
18.05.2021
Weszło
16.05.2021

Wielki finał Pucharu Fuksiarza! Glazurek czy Smyk, Smyk czy Glazurek?

Wszystko co dobre – szybko się kończy. Niestety, dzisiaj dobiega końca sezon w najlepszej lidze świata – czyli w Ekstraklasie, ale i dzisiaj poznamy ostateczne rozstrzygnięcia w najbardziej prestiżowym konkursie typerskim na wschód od Chociebuża. Puchar Fuksiarza, Fuks-Cup, Copa de Fuksiarzores – wieczorem dowiemy się, kto podniesie go do góry, przejeżdżając odkrytym autokarem po Warszawie.  […]
16.05.2021
Weszło Extra
15.06.2021

Miły, milutki. Bajka o N’Golo Kante

N’Golo Kante pokazuje wszystkie zęby. To jego charakterystyczny urzekający uśmiech. Kupuje nim wszystkich. Wtedy jeszcze tylko w nadsekwańskim Suresnes, ale minie kilka lat i w jego bezpretensjonalności zakocha się cały piłkarski świat. Ubrany jest w niebieski t-shirt z nadrukiem. Stoi w drugim rzędzie. Z przodu, przed nim, sytuuje się dwóch chłopców. Ksywki – Gerrard i […]
15.06.2021
Weszło Extra
14.06.2021

Podejście zmienił o 180 stopni, charakter nie. Historia Jakuba Świerczoka

Jakub Świerczok jest dziś naszą główną nadzieją na wsparcie Roberta Lewandowskiego w ataku. W reprezentacji Polski to nadal totalny żółtodziób, choć w przyszłym roku dobije do trzydziestki, a już dziewięć lat temu grał na poziomie Bundesligi. Nim jednak znalazł się w tym miejscu, w którym jest obecnie, musiał przejść długą, pełną wybojów drogę. Z pewnością […]
14.06.2021
Weszło Extra
13.06.2021

Pracowity leniuch. Tajniki sukcesu Kamila Piątkowskiego

Autokar Rakowa Częstochowa wyrusza z hotelowego parkingu w stronę boiska treningowego. Droga potrwa dziesięć minut, atmosfera luźna, drużyna w rozbawieniu. Jarosław Jach zwołuje grupę pokerową i zarządza grę w karty. Kilku chłopaków siada tyłem do kierunku jazdy, Kamil Piątkowski jako jedyny przodem. Padnie ofiarą misternie przygotowanego żartu. Rozdanie. Piona patrzy, patrzy, a karty układają się […]
13.06.2021
Weszło Extra
11.06.2021

Białek z Rosji: To Euro, a nie podróż służbowa!

Trzy lata temu zacząłem z grubej rury. Nie wpuszczono mnie na pokład samolotu do Moskwy, moja wiza miała zacząć obowiązywać 50 minut po przylocie. Musiałem w kilka godzin ogarnąć alternatywny transport do Rosji i znaleźć sposób na przejazd przez Białoruś, do czego normalnie potrzebna jest wiza, na którą czeka się dwa tygodnie. I choć z […]
11.06.2021
Weszło Extra
10.05.2021

Adam Topolski: Dla atmosfery można było wyolbrzymiać opowieści

Adam Topolski to jedna z najbarwniejszych postaci polskiego futbolu na samym początku XXI wieku. Jego opowieści i anegdotki są wręcz legendarne. Piłkarze mówią o nim: potrafiłby sprzedać piasek na pustyni. Podkreślają to, że potrafi zbudować atmosferę w szatni, jadąc na picu. Niespełna 70-letni szkoleniowiec niedawno podjął się ostatniego wyzwania w swojej długiej przygodzie z ławką […]
10.05.2021
Weszło
08.05.2021

“Nie znam zapachu skarpet w szatni, ale nie czuję się przez to mniej kompetentny”

Jest skautem Arsenalu. Pracował w West Bromwich czy Azjatyckiej Konfederacji Piłkarskiej. Jako jeden z nielicznych Polaków ukończył studia FIFA Master. Tomasz Pasieczny opowiada o tym, dlaczego Arsenal go nie zwolnił przy masowych cięciach. Ale głównie rozmawiamy o tym, jak wyglądałby pion sportowy zarządzany przez niego. Bo Pasieczny nie ukrywa, że chciałby zostać dyrektorem sportowym w […]
08.05.2021
Felietony i blogi
23.06.2021

Wyrastanie ze złudzeń (13)

Niewiele jest w życiu przyjemniejszych rzeczy, niż złudzenia. Są dostępne za darmo. Są dostępne dla każdego, w dowolnym momencie. Złudzenia zawsze są na wyciągnięcie ręki. Złudzenia przychodzą bez wysiłku. To przeróżne warianty: gdybym tylko miał więcej czasu, o, to bym zrobił. Gdyby mi się naprawdę chciało, o, to bym pokazał. Gdybym z nią spędził więcej […]
23.06.2021
Felietony i blogi
23.06.2021

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ (13)

Nieprawdopodobnie mnie irytuje polski piłkarski imposybilizm. On jest obecny na wszystkich poziomach, od sali gimnastycznej, na której nie da się grać w piłkę, bo mamy tylko jeden, a nie dwa materace, po stadion mistrza Polski, gdzie transferów nie można było zrobić wcześniej, gdyż się nie dało. Niektórzy uważają, że polska piłka nożna jest zamknięta przede […]
23.06.2021
Weszło
23.06.2021

Czy Paulo Sousa powinien niezależnie od wyniku pracować dalej? || Roki wyjaśnia #17

Dziś wieczorem dowiemy się, czy występ reprezentacji Polski na Euro zakończy się klapą, czy może jednak niekoniecznie. Po meczu ze Szwecją – w zależności od wyniku – zapanuje euforia lub histeria, więc być może nie najgorszym pomysłem jest zajęcie się przyszłością Paulo Sousy już przed nim. Czy Portugalczyk powinien kontynuować swoją pracą niezależnie od wyniku? […]
23.06.2021
Brama dnia
23.06.2021

Deyna czy Kroos? Pora na “Bramę dnia”!

We wczorajszym głosowaniu niespodzianki nie było. Legendarne trafienie Diego Maradony zostało przez was wybrane “Bramą dnia”. A jak będzie dzisiaj? W szranki stają Kazimierz Deyna i Toni Kroos. Zapraszamy do wspólnej zabawy wraz z naszymi partnerami z firmy Gatigo. KAZIMIERZ DEYNA VS WŁOCHY (1974) Po dwóch meczach mistrzostw świata w 1974 roku reprezentacja Polski miała […]
23.06.2021
Prasówka
23.06.2021

PRASA. “Mamy duże postaci, ale trzeba je dobrze wykorzystać”

Przedmeczowa prasa, czyli jak zwykle mnóstwo treści. O czym dziś przeczytamy? O tym, że do składu wraca Grzegorz Krychowiak, że Szwedzi nam nie leżą i trzeba sforsować ich niepokonaną defensywę. Czyli będzie łatwizna. O ile Paulo Sousa będzie wiedział, jak dobrać skład, bo według Bogusława Kaczmarka ma z tym problem. – W naszej drużynie są duże […]
23.06.2021
Weszło
22.06.2021

Euro 2020 – najlepszy jak do tej pory turniej XXI wieku? (12)

Wczoraj futbol pokazał swoją siłę. Czytam przez cały turniej, że oglądalność Euro, w porównaniu do minionych lat, wyraźnie spadła. Więcej wykręca chodzenie po magazynach Milwaukee, gdzie w kupionych za sto dolarów boksach odnajdują się dzieła van Gogha. Nawet w krajach takich jak Włochy, gdzie przecież Euro powinno się oglądać tak, jak transmisję z najlepszych chwil […]
22.06.2021
Weszło Extra
11.06.2021

Białek z Rosji: To Euro, a nie podróż służbowa!

Trzy lata temu zacząłem z grubej rury. Nie wpuszczono mnie na pokład samolotu do Moskwy, moja wiza miała zacząć obowiązywać 50 minut po przylocie. Musiałem w kilka godzin ogarnąć alternatywny transport do Rosji i znaleźć sposób na przejazd przez Białoruś, do czego normalnie potrzebna jest wiza, na którą czeka się dwa tygodnie. I choć z […]
11.06.2021
Weszło Extra
25.04.2021

Chcemy pozbyć się przypadkowości, błędów i transferów last minute

Jagiellonia Białystok utworzyła dział skautingu i analiz. To ważna chwila dla podlaskiego klubu, który do tej pory opierał transfery na „kuleszingu”. Na czele nowego działu stanie Gerard Juszczak – do tej pory asystent Bogdana Zająca i Rafała Grzyba, wcześniej reprezentacyjny analityk w sztabie Adama Nawałki, gdzie odpowiadał za monitoring piłkarzy i rozpracowanie rywali, pracujący później […]
25.04.2021
Weszło Extra
27.03.2021

Chcę tylko, by Hania nie była więźniem swojego ciała…

– Marzę, żeby Hania była samodzielna i mogła korzystać z życia. To tyle. Chcemy doprowadzić do tego, by nie była więźniem swojego ciała. O to walczymy, o tym marzymy – opowiada Adrian Błąd. Jego córka, Hania, wskutek komplikacji przy porodzie, ma poważne problemy neurologiczne. Zaburzenia ruchu, zaburzenia wzroku, zaburzenia mimiki twarzy. W rozmowie z nami […]
27.03.2021
Weszło Extra
19.03.2021

Nie jestem z siebie zadowolony. Chcę zacząć strzelać

Stefan Savić rozbudził spore nadzieje, bo przychodził do PKO Bank Polski Ekstraklasy z ciekawym CV, ale jeszcze nie odpalił. Dlaczego? Nie znaleźliśmy odpowiedzi na to pytanie w tym wywiadzie. Ale znaleźliśmy na inne. Po lekturze rozmowy z piłkarzem Wisły dowiecie się, dlaczego wkurzył się na niego Red Bull Salzburg, jak to jest strzelić dwie bramki […]
19.03.2021
Weszło Extra
05.03.2021

„Bałem się o życie przyjaciół z klubu”. Młodzież Pogoni w wywiadzie

Adrian Benedyczak (2000), Kacper Smoliński (2001), Marcel Wędrychowski (2002), Kacper Kozłowski (2003). Pierwszy to wartościowy zmiennik, ma na koncie choćby gola z Rakowem i nie zdziwimy się, jeśli wkrótce zluzuje Zahovicia. Drugi rozegrał w tym sezonie w Pogoni najwięcej minut spośród młodzieżowców i daje radę, czego dowód widzieliśmy choćby w meczu z Cracovią, gdy strzelił […]
05.03.2021
Weszło Extra
01.03.2021

Grzesik: Pracowałem na zmywaku, żeby nie pożyczać od rodziny

Jan Grzesik w wywiadzie z nami mówi zarówno o pozytywnych momentach swojej kariery, jak i tych gorszych chwilach. Np. o grze w Nadwiślanie Góra, gdy łączył piłkę z pracą na zmywaku. – Pierwsza wypłata wyszła na czas, ale później zaczęły się kłopoty. A człowiek musi z czegoś żyć. Żona zapracowywała się – tak trzeba to […]
01.03.2021
Liczba komentarzy: 23
Subscribe
Powiadom o
guest
23 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Grzesiek
Grzesiek
12 dni temu

Fajna relacja, czekam na dalsze. Dobry fragment o wilczurze. Ale Panie Jakubie, “w domie”? Tak nie wypada.

Co imię?
Co imię?
12 dni temu

Właściwy człowiek, na właściwym miejscu.

qdlaty81
qdlaty81
12 dni temu

Piękny ten Dom Sowietów 😀

mechanikabg
mechanikabg
12 dni temu

Możecie mówić co chcecie, ale Białek już pokazał pare lat temu z Rosji, że jako korespondent absolutny top.

Kobe
Kobe
12 dni temu

Czy jeśli przechodzi się pieszo to nie trzeba mieć testu? Czy te testy sprawdzają w ogóle?

AmberMozart
AmberMozart
12 dni temu
Reply to  Kobe

myslę, ze chodziło o test dla kierowcy, który w takiej sytuacji nie musi sobie robić

siames
siames (@siames)
12 dni temu

7 lat temu byłem na Bialorusi na mistrzostwach swiata w hokeju, jak miało sie bilet na jakis mecz to normalnie wjazd na białorus bez wizy. Kupiłem jakies tikety na Kazachstan Czechy czu uj wie co. Jak wyjezdzałem na granicy kontrola, dobrze ze miałem jakis pomietolony bilet z tego hokeja bo by mnie tam trzymali w nieskonczonosc. Jeszcze mi gosc rzuca na granicy “zszto ty zdjełał z tym bilietom” jakby to qrwa niewiadomo co było.

ddt
ddt
12 dni temu
Reply to  siames

Ja pierdolę, to był dokument, na podstawie którego wjeżdżasz do kraju, gdzie normalnie obowiązuje wiza. I zdziwiony, że kazali Ci go pokazać. No jaja.
Nie mam pojęcia, na jakim świecie niektórzy żyją.

AmberMozart
AmberMozart
12 dni temu
Reply to  ddt

w korwinlandzie, w którym “im sie należy i chuj”

siames
siames (@siames)
12 dni temu
Reply to  ddt

Dokument mowisz, szkoda ze nikt o niego nie pytał przy wjezdzie

Grzesiek
Grzesiek
12 dni temu
Reply to  siames

Bo mu się nie chciało albo nikt na niego nie patrzył. Ale miał prawo to zrobić w każdej chwili. Podobnie jak z kontrolerem biletów. Może nie sprawdzać biletu, ale jak zacznie sprawdzać, to nikt się nie dziwi. Jak można nie rozumieć tak prostych rzeczy?

Rado
Rado
12 dni temu

Jeżeli lecisz z UK do Rosji i robisz po przylocie test i jest on negatywny to z kwarantanny wychodzisz.

AmberMozart
AmberMozart
12 dni temu
Reply to  Rado

w teori. ale zaryzykowałbyś, majac inne opcje? nigdy nie wiesz na kogo trafisz na miejscu

psitas2
psitas2
12 dni temu

Relacja z MŚ18 była straszna, ale póki co zaczynasz w znacznie lepszym tonie. Tak trzymać

tomek
tomek
12 dni temu

nie ma żadnej pandemii (no chyba, że coroczną grypę też nazwiemy pandemią) są tylko decyzje skorumpowanych polityków

AmberMozart
AmberMozart
12 dni temu
Reply to  tomek

a tak konkretnie to kto przekupił tych wszystkich polityków na całym świecie? i wszystkie wielkie organizacje typu UEFA? i właściwie w jakim celu?

Wuja-Dyniowicz
Wuja-Dyniowicz
11 dni temu
Reply to  AmberMozart

Szkoda słów na człekokształtnych.

Michu Kołkowski
Michu Kołkowski
12 dni temu

Fajna relacja – oby zapału starczyło do końca mistrzostw 🙂 Powodzenia Kuba 🙂

floro flores
floro flores (@floro-flores)
12 dni temu

Michu kiedy jakiś ciekawy tekścior? Dawno nie było

Michu Kołkowski
Michu Kołkowski
12 dni temu
Reply to  floro flores

Haha. Zastanawiałem się właśnie skąd się wziął ten nick (bo uzupełnia mi się automatycznie) i teraz mi uświadomiłeś ze to była podszywka ale chyba dzisiaj albo wczoraj wjechał jakiś fajny tekst od Micha.

Jupiter
Jupiter
12 dni temu

Co ciekawe Obwód Kaliningradzki jest 3 najbogatszym obwodem w Rosji.

Mietek
Mietek
12 dni temu
Reply to  Jupiter

Według jakiego kryterium? Przejrzałem sobie na szybko tabelki typu PKB na głowę i wszędzie Kaliningrad jest gdzieś daleko na liście. Bogate oprócz oczywistej Moskwy i Pitera są Baszkiria, Tatarstan, Krasnodar, jeszcze kilka regionów bogatych w surowce.

Iron
Iron
12 dni temu

Reklama na reklamie. Chyba trzeba adblocka zainstalować.

Felietony i blogi
23.06.2021

Wyrastanie ze złudzeń (13)

Niewiele jest w życiu przyjemniejszych rzeczy, niż złudzenia. Są dostępne za darmo. Są dostępne dla każdego, w dowolnym momencie. Złudzenia zawsze są na wyciągnięcie ręki. Złudzenia przychodzą bez wysiłku. To przeróżne warianty: gdybym tylko miał więcej czasu, o, to bym zrobił. Gdyby mi się naprawdę chciało, o, to bym pokazał. Gdybym z nią spędził więcej […]
23.06.2021
Suche Info
23.06.2021

Alba przejdzie do Interu?

Barcelona otrzymała ofertę za Jordiego Albę od Interu. Taką informację podało “Mundo Deportivo”. Co więcej, zdaniem dziennikarzy Blaugrana ma tę ofertę rozważyć. Koeman chce przebudować skład, pozbyć się niektórych piłkarzy, szczególnie tych, którzy zarabiają sporo, a Alba do tego grona należy. Z kolei Simone Inzaghi, nowy trener Interu, miałby być usługami Albo bardzo zainteresowany, bo […]
23.06.2021
Suche Info
23.06.2021

Quintana na testach medycznych w Jagiellonii

Dani Quintana na testach medycznych w Jagiellonii Białystok. Informację o hitowym transferze podał Przegląd Sportowy. Hiszpan grał dla Jagi od połowy sezonu 12/13 do połowy sezonu 14/15. Dał się poznać jako świetny technik, który miał wielki wpływ na grę Jagi. W swoim najlepszym roku zanotował dla białostockiej ekipy 15 bramek i 12 asyst. No klasa, […]
23.06.2021
Felietony i blogi
23.06.2021

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ (13)

Nieprawdopodobnie mnie irytuje polski piłkarski imposybilizm. On jest obecny na wszystkich poziomach, od sali gimnastycznej, na której nie da się grać w piłkę, bo mamy tylko jeden, a nie dwa materace, po stadion mistrza Polski, gdzie transferów nie można było zrobić wcześniej, gdyż się nie dało. Niektórzy uważają, że polska piłka nożna jest zamknięta przede […]
23.06.2021
Suche Info
23.06.2021

Marek Kozioł nowym bramkarzem ŁKS-u

Po odejściu z ŁKS-u Arkadiusza Malarza, łodzianie rozejrzeli się za nowym bramkarzem. I znaleźli. Został nim Marek Kozioł. Kozioł podpisał kontrakt do czerwca 2023 roku z opcją przedłużenia o kolejne 12 miesięcy. Bramkarz rozegrał 20 spotkań w ostatnim sezonie w barwach Korony Kielce, zachował osiem czystych kont. Możecie go pamiętać też z sezonu 19/20, kiedy […]
23.06.2021
Weszło
23.06.2021

Czy Paulo Sousa powinien niezależnie od wyniku pracować dalej? || Roki wyjaśnia #17

Dziś wieczorem dowiemy się, czy występ reprezentacji Polski na Euro zakończy się klapą, czy może jednak niekoniecznie. Po meczu ze Szwecją – w zależności od wyniku – zapanuje euforia lub histeria, więc być może nie najgorszym pomysłem jest zajęcie się przyszłością Paulo Sousy już przed nim. Czy Portugalczyk powinien kontynuować swoją pracą niezależnie od wyniku? […]
23.06.2021
Suche Info
23.06.2021

Drągowski trafi do Atletico?

Od takiej rozmowy do transferu jeszcze droga daleka, ale przynajmniej coś się dzieje. Jak informuje Tomasz Włodarczyk, agent Bartłomieja Drągowskiego spotka się z działaczami Atletico Madryt, by omówić transfer do stolicy Hiszpanii. Drągowski ma za sobą dobry czas w Fiorentinie i nie umyka to uwadze innych klubów. Mówiło się o Interze, teraz na tapet wskoczyć […]
23.06.2021
Suche Info
23.06.2021

Mbappe nie chce już grać w PSG?

Kontrakt Kyliana Mbappe wygasa w czerwcu przyszłego roku, nie słychać na razie, by miał zostać przedłużony, co podsyca tylko plotki na temat odejścia Francuza z PSG. Daniel Riolo, dziennikarz RMC Sport, twierdzi, że napastnik chce odejść. Riolo mówi: – Mbappe nie wierzy w projekt tworzony przez Leonardo. Jeśli nie odejdzie tego lata, za rok zrobi […]
23.06.2021
Suche Info
23.06.2021

Damian Dąbrowski z nowym kontraktem

Damian Dąbrowski przedłużył umowę z Pogonią Szczecin. Nowy kontrakt będzie obowiązywał do czerwca 2024 roku. Czy to zaskakująca decyzja? Absolutnie nie, Dąbrowski miał naprawdę dobry sezon w barwach Portowców i wydatnie przyłożył się do tego, że szczecinianie skończyli rok na trzecim miejscu w tabeli. Potrafił rządzić w środku pola, ale też wykonywać mrówczą pracę, niedocenianą […]
23.06.2021
Suche Info
23.06.2021

Marek Gołębiewski wybrał nowy klub. Poprowadzi rezerwy Legii Warszawa

Chyba nawet sam Marek Gołębiewski nie spodziewał się, że będzie jednym z najbardziej rozchwytywanych trenerów tego lata. Jak już informowaliśmy, zatrudnieniem tego szkoleniowca zainteresowane były obydwa łódzkie kluby czy też Stomil Olsztyn. Ostatecznie Gołębiewski trafi jednak do trzeciej ligi. Ale nie do pierwszego lepszego zespołu, a do rezerw Legii Warszawa. Cel postawiony przed Gołębiewskim jest […]
23.06.2021
Brama dnia
23.06.2021

Deyna czy Kroos? Pora na “Bramę dnia”!

We wczorajszym głosowaniu niespodzianki nie było. Legendarne trafienie Diego Maradony zostało przez was wybrane “Bramą dnia”. A jak będzie dzisiaj? W szranki stają Kazimierz Deyna i Toni Kroos. Zapraszamy do wspólnej zabawy wraz z naszymi partnerami z firmy Gatigo. KAZIMIERZ DEYNA VS WŁOCHY (1974) Po dwóch meczach mistrzostw świata w 1974 roku reprezentacja Polski miała […]
23.06.2021
Prasówka
23.06.2021

PRASA. “Mamy duże postaci, ale trzeba je dobrze wykorzystać”

Przedmeczowa prasa, czyli jak zwykle mnóstwo treści. O czym dziś przeczytamy? O tym, że do składu wraca Grzegorz Krychowiak, że Szwedzi nam nie leżą i trzeba sforsować ich niepokonaną defensywę. Czyli będzie łatwizna. O ile Paulo Sousa będzie wiedział, jak dobrać skład, bo według Bogusława Kaczmarka ma z tym problem. – W naszej drużynie są duże […]
23.06.2021
Suche Info
22.06.2021

Adam Frączczak w Koronie Kielce

Adam Frączczak został nowym piłkarzem Korony Kielce. Przez ostatnią dekadę 33-latek występował w Pogoni Szczecin, a teraz podpisał z kielczanami roczną umowę z opcją przedłużenia jej o kolejny sezon. Frączczak jest jedną z ikon Pogoni Szczecin. Trafił do niej w 2011 roku i spędził w Szczecinie dziesięć lat. Przez ten okres rozegrał dla Portowców 288 […]
22.06.2021
Suche Info
22.06.2021

Wijnaldum w meczu 1/8 finału Euro założy opaskę przeciwko dyskryminacji

Georginio Wijnaldum, kapitan reprezentacji Holandii, w meczu 1/8 finału Euro 2020 będzie występował ze specjalną opaską kapitańską. Będzie miała ona napis “OneLove” i wpleciono w nią elementy tęczy. – Wspieramy inkluzywność i wspólnotę – mówi Holender. To kolejny podobny gest po tym, jak ostatnio Manuel Neuer występował z tęczową opaską na ramieniu wspierającą osoby o […]
22.06.2021
Suche Info
22.06.2021

Wisła Kraków ma nowego skrzydłowego. W Austrii imponował liczbami

Dor Hugi został nowym nabytkiem Wisły Kraków. 26-letni Izraelczyk w poprzednim sezonie austriackiej Ekstraklasy zdobył osiem bramek i zaliczył też osiem asyst. Z “Białą Gwiazdą” podpisał kontrakt do czerwca 2024 roku. Hugi to młodzieżowy reprezentant Izraela. W zespole do lat 21 rozegrał dziesięć spotkań i strzelił trzy gole, tyle samo trafień zaliczył w osiemnastu meczach […]
22.06.2021
Suche Info
22.06.2021

Jagiellonia pozyskała byłego obrońcę Śląska

Israel Puerto został nowym zawodnikiem Jagiellonii Białystok. Ostatnio 28-letni piłkarz reprezentował barwy Śląska Wrocław. Po pozyskaniu Kacpra Tabisia i Michała Surzyna z Odry Opole to trzeci transfer ogłoszony dziś przez białostoczan. Puerto występował w Śląsku przez ostatnie dwa lata. Latem tego roku – konkretnie 30 czerwca – wygasa jego kontrakt z wrocławianami. Plotkowało się o […]
22.06.2021
Suche Info
22.06.2021

Lech Poznań przedłużył kontrakt z utalentowanym napastnikiem

Filip Szymczak podpisał nowy kontrakt z Lechem Poznań. Umowa napastnika Lecha została przedłużona do 2025 roku. 19-latek ma już za sobą gole w rozgrywkach Pucharu Polski i w eliminacjach do Ligi Europy. Szymczak w kolejnym sezonie będzie prawdopodobnie napastnikiem numer 3 w układance Macieja Skorży. Przed nim w walce o skład są póki co Mikael […]
22.06.2021
Suche Info
22.06.2021

Finał Euro nawet z 60 tysiącami widzów na trybunach. Jest porozumienie

Rząd Wielkiej Brytanii doszedł do porozumienia z UEFĄ w sprawie zwiększenia puli osób, które będą mogły wyjść na półfinały i finały Euro 2020. Na Wembley zostanie wpuszczonych ponad 60 tysięcy widzów.  W ostatnich dniach plotkowało się o tym, że półfinały i finały mistrzostw zostaną przeniesione do Budapesztu lub Rzymu, by na trybunach mogło zasiąść możliwie […]
22.06.2021