W Holandii już wszystko jasne. PSV wicemistrzem!

16 maja 2021, 17:02 • 2 min czytania 3 komentarze

Ostatnia kolejka ligi holenderskiej nie była szczególnie porywająca dla tamtejszych fanów. Dwa z trzech miejsc spadkowych obsadzone, mistrz znany, ewentualne rotacje między pucharowiczami też. Walczono „jedynie” o wicemistrzostwo, ostatnie miejsce w Europie i ewentualną konieczność walki w barażach o utrzymanie, lecz tutaj wszystko było niemal jasne.

FC Emmen potrzebowało bowiem cudu, żeby wyprzedzić Waalwijk. Nie dość, że musieli wygrać i to wysoko, to korespondencyjni rywale musieli przegrać i to wysoko. Obie te rzeczy się stały, wszak pierwsi pokonali VVV-Venlo 4:0, zaś drudzy ulegli Feyenoordowi 0:3. Było to jednak stanowczo za mało.

Ostatecznie FC Emmen zajęło 16. miejsce gromadząc tyle samo punktów co Waalwijk. Problem w tym, że ich bilans bramkowy wynosił -28, zaś podopiecznych Freda Grima -22.

Nieco więcej emocji przyniosły mecze Sparty Rotterdam z Heraclesem, gdyż oba kluby miały taki sam dorobek punktowy przed ostatnią kolejką. Ekipa z Alemlo wpadła jednak pod walec AZ Alkmaar, który jeżdżąc w tę i z powrotem wbiła przeciwnikom aż pięć bramek. Natomiast Sparta swój mecz (2:1 z Heerenveen) wygrała i to ona zawalczy w eliminacjach do Ligi Konferencji.

Poznaliśmy też rozstrzygnięcie kwestii wicemistrzostwa. AZ, żeby wskoczyć na drugie miejsce, musiało zwyciężyć i jednocześnie liczyć na porażkę PSV. Po pierwszych 45 minutach taki plan był realizowany, lecz po przerwie gola dla ekipy z Eindhoven strzelił Marco van Ginkel i PSV ostatecznie zremisowało z  Utrechtem.

Eredivisie w następnej edycji europejskich pucharów będą zatem reprezentowały: Ajax, PSV (Liga Mistrzów), AZ, Vitesse (Liga Europy), Feyenoord, Utrecht, Groningen, Sparta Rotterdam (Liga Konferencji). Ze spadkiem musi pożegnać się VVV-Venlo i ADO Den Haag. Wspomniane FC Emmen zagra w barażach ze zwycięzcą play-off drugiej ligi.