post
Avatar

Opublikowane 03.05.2021 13:59 przez

Jan Piekutowski

Nie wszyscy właściciele klubów są kochani przez kibiców tychże drużyn. Znamy to nie tylko z angielskiego, ale i polskiego podwórka. Często coś wypala się w trakcie, gaśnie wskutek braku sukcesów, serii rozczarowań. Prawdziwy problem jest jednak wtedy, gdy już od pierwszego dnia idziesz z nowymi właścicielami na gołe pięści. Tak właśnie zrobili kibice Manchesteru United z rodziną Glazerów. 

Komuś mogłoby wydawać się, że protesty są wynikiem tego, że Czerwonym Diabłom nie idzie. Mistrzostwo Premier League zdobyli wiele lat temu, nie mówiąc o Lidze Mistrzów. W tym czasie ich największy rywal – Liverpool – zgarnął oba te trofea, zaś Manchester City seryjnie wygrywał na krajowym podwórku. Do przodu szła też Chelsea, nie mówiąc o mniejszych klubach pokroju Leicester City.

Jedynym miejscem, w którym zaciągnięto hamulec ręczny i pociąg, zamiast snuć do przodu, stał w miejscu, jest Arsenal. Co za przypadek, że właścicieli obu tych klubów łączy ta sama narodowość i podejście właściciela. Glazerowie i Kroenke są Amerykanami, którzy swoje kluby traktują jak gigantyczną maszynkę do zarabiania pieniędzy. Różne są jednak początki ich działań na The Emirates i Old Trafford.

W 2001 roku sir Alex Ferguson był szkoleniowcem Manchesteru United od piętnastu lat. Już wówczas traktowano go jako postać pomnikową, a jego wartość miała tylko rosnąć w ciągu następnych lat. Na początku XXI wieku, Czerwone Diabły zdobyły piętnaście dużych trofeów. Ferguson zdobył też konia – Rock of Gibraltar – który jest dla całej tej historii kluczowy.

Skorzystaj z wyjątkowych promocji u bukmachera Fuksiarz.pl! Odbierz cashback na start do 500 PLN!

Szkocki szkoleniowiec stał się właścicielem zwierzęcia razem z Irlandczykami – Johnem Mangierem i Johnem Patrickiem McManusem. Tercet dogadywał się tak dobrze, że wkrótce wspomniana dwójka kupiła małą część udziałów w klubie z Old Trafford. Nikt nie widział w tym czegokolwiek niewłaściwego, wszak kibice Manchesteru United mieli do Fergusona pełne zaufanie. Problemy zaczęły się w momencie, gdy Rock of Gibraltar zaczął odnosić spektakularne sukcesy. Wówczas szkoleniowiec Czerwonych Diabłów uznał, że koń jest de facto jego własnością, gdyż to do niego należy 50% praw do zwierzęcia.

McManus i Mangier nie chcieli się na to oczywiście zgodzić. Sytuację komplikował fakt, że stopniowo zwiększali swoje udziały, ba! Spółka Cubic pracowała już nad tym, by Irlandczycy stali się większościowymi właścicielami Manchesteru United. Klub stanął wówczas na skraju konfliktu między właścicielami a menadżerem, czego w swojej historii Czerwone Diabły jeszcze nie przerabiały. Wówczas jednak do akcji wkroczył dyrektor generalny David Gill, który odniósł pyrrusowe zwycięstwo.

Nie chcąc by doszło do wspomnianego zwarcia, Gill zaczął poszukiwać kogoś, kto mógłby przeszkodzić Cubic. Kogoś, kto miał tyle pieniędzy i chęci, by zainwestować w klub z Old Trafford. W trakcie swoich wypatrywań, dojrzał rodzinę Glazerów. Ferguson pogodził się wówczas z kolegami od konia, ale było za późno. Manchester United miał swojego Konrada Mazowieckiego.

Rodzina Glazerów kontra kibice Manchesteru United – dlaczego się nienawidzą?

Fanom pomysł ściągnięcia Amerykanów nie podobał się właściwie od samego początku. W świecie futbolu byli kompletnie anonimowi, zaś sukcesy w NFL nie przemawiały do świadomości angielskiego widza. Z rosnącym niepokojem obserwowano zatem proces krojenia coraz większego kawałka tortu. Najpierw 9% (za 9 milionów funtów), niespełna pół roku później już 20%. W kotle już nie wrzało, z kotła wystrzeliła pokrywka i woda obryzgała ściany kuchni.

Kibice Manchesteru United ruszyli do masowych protestów. Wiedzieli, co zaczyna dziać się z ich klubem. Apelowali do Fergusona, bezskutecznie. Próbowali namówić innych akcjonariuszy do kontroferty, bezskutecznie. Chcieli zatrzymać Glazerów przed wykupieniem udziałów Cubic, bezskutecznie. Wtargnęli nawet na murawę i spalili amerykańską flagę. Bezskutecznie.

Nawet tak wyraźny znak nie powstrzymał Glazerów przed kupieniem Manchesteru United. Tak, tak, kupieniem, bo to od początku nie było inwestowanie.

W momencie wejścia prominentnej rodziny na Old Trafford, Czerwone Diabły pozostawały bez długów od 1931 roku. Piękny wynik, patrząc na to, że już wówczas wiele klubów wpadało w mniejsze lub większe malwersacje finansowe. Manchester United to szczęśliwie omijało, aż do tamtego momentu.

W kontekście działa Galzerów najczęściej pojawia się sformułowanie wykup lewarowy. Jego działanie jest – przynajmniej w teorii – bardzo proste. Właściciel zaciąga horrendalną pożyczkę, wykupuje klub, a gdy jego wartość rośnie, kwota długu nie zmienia się, dzięki czemu cały zysk może lądować w kieszeni właściciela. Amerykanie trafili na bardzo dojną krowę i postanowili to wykorzystać. Dobili do 98% posiadania papierów własnościowych.

Zaczęło się i kończy na udziale policji

Gdy w 2005 roku rodzina Glazerów pojawiła się na Old Trafford, fani zgotowali im gorące powitanie. Z pewnością jednak nie takie, o którym Amerykanie marzyli. Wspomnieliśmy wcześniej o tym, że podczas meczu rezerw doszło do spalenia flagi USA. Wówczas miało to wydźwięk symboliczny. Teraz Anglicy zareagowali bardziej dosłownie.

Grupa kilkuset fanów znalazła miejsce, którym właściciele mieli wyjść ze stadionu. Szczelnie je otoczyli i chociaż ich intencje nie są znane, trudno podejrzewać, żeby chcieli przybyszy serdecznie uściskać. W stronę Glazerów poleciały rożne rzeczy, aż w końcu d0 akcji wkroczyła policja. Nie zamierzała ona jednak walczyć z masą rozwścieczonych fanów. Osłoniła po prostu Amerykanów i przetransportowała do radiowozu, którym właściciele uciekli spod Old Trafford.

Jeśli jako bardzo bogaty człowiek masz marzenia dotyczące początków rządów w jakimś klubie, to z pewnością są one zgoła odmienne od tego, co zafundowali Glazerom fani Manchesteru United. Trzeba jednak oddać tutaj kibicom pewną konsekwencję, bo w tej wojnie, która trwa już ponad 15 lat, nawet na moment nie podpisano zawieszenia broni.

Hasła przeciwko Amerykanom powiewały na trybunach Łużnik, gdy w 2008 roku Manchester United zdobywał Ligę Mistrzów. Powiewały też kilkanaście dni temu, gdy Czerwone Diabły były jedną z marek odpowiedzialnych za powstanie Superligi. To właśnie ten projekt, sen Florentino Pereza, rozpętał piekło na nowo. Poza tradycyjnymi: “Glazers out”, “Love United, hate Glazers”, pojawiło się “Gracie, kiedy my tego chcemy”. Wczoraj słowa przeszły w czyn.

Kiedy zostanie rozegrany mecz Manchesteru United z Liverpoolem?

Trudno wyobrazić sobie lepszy moment na wielki protest niż mecz z Liverpoolem. Bitwa o Anglię, starcie tak tradycyjne jak herbata z mlekiem. Gdy więc kibice wdarli się na Old Trafford – przy zerowej i zrozumiałej reakcji ze strony stewardów – wszyscy wiedzieli, że mają do czynienia z czymś absolutnie niezwykłym.

Skala buntu przeszła chyba najśmielsze oczekiwania. Początkowo sądzono, że uda się towarzystwo rozgonić i skrzętnie omijając przepisy covidowe, rozegrać spotkanie jeszcze tego samego dnia. Nic bardziej mylnego. Policja nie mogła nic zrobić, a fani zaczęli coraz mocniej rozbestwiać się na stadionie swojego ukochanego klubu. W ruch poszły pięści, w powietrze wyleciało kilka kamer telewizyjnych. Chociaż trudno taką brutalność pochwalać, z pewnością wpisuje się ona w podręcznikową definicję sprzeciwu, buntu. A to przecież o to fanom Manchesteru United idzie. Nie zaś o kolejne hasła i slogany, bo one na Glazerach nie robią najmniejszego wrażenia.

Wczoraj ucierpiał wizerunek nie kibiców, lecz Manchesteru United jako produktu medialnego. A to dla Amerykanów, którzy wszystko mają obliczone na zysk, jest siarczystym policzkiem prosto w twarz.

Cała ta sytuacja może też uderzyć w sam klub, jeśli idzie o ligową tabelę. Zakładając, że nie uda się rozegrać tego meczu dzisiaj – do godziny 17 – możliwe jest przyznanie Liverpooli walkoweru. Później termin trudno będzie wynaleźć, zważywszy na Ligę Mistrzów, Ligę Europy, a także inne mecze Premier League, którymi obłożony jest terminarz aż do końca sezonu.

To dla Czerwonych Diabłów o tyle mały problem, że niemal pewni są pozostania w czołowej czwórce angielskiej ekstraklasy. A że delikatnie pomogą The Reds, to już tylko świadczy o tym, jak bardzo nienawidzą komercji prosto z Ameryki.

Wszystko obliczone na zysk

Są to uczucia wprost proporcjonalne do tego, jak bardzo Glazerowie kochają pieniądze. Lista ich nadużyć pod tym kątem jest tak długa, że trudno nie pominąć jakichś mniejszych igiełek konsekwentnie wsuwanych fanom Manchesteru United pod płytkę paznokcia, o czym informował choćby The Athletic:

  • Glazerowie to jedyni właściciele klubu z Premier League, którzy sami sobie wypłacają dywidendy (23 miliony funtów rocznie),
  • z powodu skąpstwa nie modernizują stadionu (mimo obietnic). Do 2018 roku w strefie dziennikarskiej na Old Trafford… nie było Wi-Fi,
  • Manchester United jest używany jako zabezpieczenie, przy braniu kolejnych kredytów,
  • Glazerowie zaciągają bowiem kolejne, mniejsze pożyczki. Ostatnio 60 milionów funtów z Bank of America,
  • regularnie rosły ceny biletów – o 12.5% w pierwszym sezonie,
  • od 2014 roku nie włożyli do klubu ani jednego centa, wyciągając blisko 90 milionów funtów. W tym czasie Roman Abramowicz wpompował w Cheslea grubo ponad 400 milionów.

To oczywiście nie koniec. Jak podaje Przemysław Kuchar – w momencie przejęcia klubu Galazerowie zaciągnęli pożyczkę na 580 milionów funtów, a w tym momencie zadłużenie klubu wynosi aż 600 milionów funtów! Amerykanie nie wytrzymują porównania nie tylko z rosyjskim oligarchą, ale przede wszystkim z właścicielami Manchesteru City. Tyle, ile włożyli szejkowie w klub z The Etihad, tyle Glazerowie wypompowali z Old Trafford.

Zostań Fuksiarzem i zarejestruj się TERAZ!

Wszystko, co Czerwone Diabły zdołają osiągnąć same, musi wystarczyć im na przeżycie. Transfery Paula Pogby, Harry’ego Maguire’a, Anthony’ego Martiala czy Bruno Fernandesa były finansowane w 100% przez zyski, jakie wytworzył Manchester United. Glazerowie nie dołożyli tam niczego, po prostu przyjęli delikatnie mniejszy zastrzyk gotówki, starając się stworzyć wizerunek dobrotliwego właściciela, który pomaga klubowi, któremu wyraźnie nie idzie.

Problem w tym, że nikt nie chce się na to nabrać. Amerykanie nie przekroczą wąskiej granicy i gdy uznają, że tyle na transfery wystarczy, to tyle na transfery wystarczyć musi. Manchester United miał pewne problemy z obsadą pozycji napastnika, a jako back-up wykorzystywany był Odion Ighalo. To oczywiście Glazerów niespecjalnie obchodziło.

Old Trafford jest napakowane bannerami reklamowymi jak kabanos (63 sponsorów, w tym chrupki Mister Potato), Manchester United sprzedaje się do Chin, ściąga się Dogna Fangzhuo. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby za tym procesem komercjalizacji szedł proces zwiększania klubowej gablotki. A nie idzie.

Masters of puppet

Promil nieco bardziej naiwnych fanów Manchesteru United liczył, że po bojkocie Superligi relacje z właścicielami ulegną minimalnej choćby zmianie. Oczywiście nikt nie sądził, ze Glazerowie nagle przestaną traktować swój klub inaczej niż jako bankomat bez ograniczeń. Tliła się jednak nadzieja, że Joel Glazer – bezpośredni sukcesor Malcoma Glazera, który zmarł w 2014 roku – nawiąże z kibicami jakikolwiek kontakt. Próżne nadzieje. Tak jak Glazerowie byli nieobecni w codziennym życiu klubu, tak pozostali dalej.

Wspomniany Joel wystosował jedynie pismo do kibiców. Blablabla, żałuję Superligi, blablabla, mam nadzieję, że teraz nawiążemy dialog. Obietnice wyssane z palca. Właściciel klubu nie pojawił się na obiecanym spotkaniu z fanami, dalej skrywając swoją twarz w odmętach internetu. Nietrudno się bowiem dziwić młodszym fanom Manchesteru United, którzy utożsamiają oblicze Eda Woodwarda z amerykańskimi właścicielami.

Sprawdź ofertę zakładów bukmacherskich w Fuksiarz.pl!

Woodward pośredniczył w transakcji, która przypieczętowała przejęcie klubu przez rodzinę miliarderów. Był w tym czasie bankierem holdingu J.P Morgan. Tego samego, który miał finansować cały projekt Superligi. Przypadek? Oczywiście, że żaden przypadek. Woodward pełniący na Old Trafford funkcję prawej ręki Glazerów koncentrował na sobie ogień zaporowy kibiców, ale też pokaźne sumy. Przez kilkanaście lat rządów do jego kieszeni trafiło ponad 20 milionów funtów.

Trzeba jednak dyrektorowi generalnemu oddać to, że zna się na robocie. Przynajmniej pod kątem biznesowym, bo u niego Excel zawsze świecił się na zielono. Abstrahując od gigantycznego zadłużenia klubu, zdołał on trzykrotnie zwiększyć przychody klubu w latach 2005 – 2012. To świetny wynik, tylko że znowu – kibiców niezbyt on interesuje, skoro drużynie zupełnie nie idzie, skoro trzeba się cieszyć nie z mistrzostwa Premier League i Ligi Mistrzów, ale drugiego miejsca i ogrania AS Romy w półfinale Ligi Europy. Takie coś by przeszło raz, może trzy. Impas trwa jednak zdecydowanie zbyt długo.

Woodwarda obarczano też za brak wzmocnień, złą pogodę i spadek formy Davida de Gei. Był winny niemal wszystkiemu, co tylko w połowie jest prawdą.

Prawdopodobnie jednak – gdyby nie upadek Superligi – Woodward pozostałby dalej na swoim stanowisku. Glazerowie nie mogli mieć do niego jakichkolwiek zastrzeżeń. Sytuację o 180 stopni zmieniła wspomniana kompromitacja i nasilające się protesty kibiców Manchesteru United, którzy tym razem posunęli się o krok za daleko i fajerwerkami ostrzelali dom 49-latka. Ten w końcu zdecydował się ustąpić wraz z końcem bieżącego sezonu. Będzie to koniec bardziej rozczarowujący, lecz Amerykanie nie mogą sobie pozwolić na ronienie łez. Już teraz trwają poszukiwania nowej marionetki, którą wystawi się do fanów. Tak bowiem jak nie zamierzają nagle wyjść z cienia i regularnie pojawiać się na Old Trafford, tak nie zamierzają sprzedawać klubu.

Czy rodzina Glazerów i kibice Manchesteru United mogą się pogodzić?

Rozstanie się z Manchesterem United byłoby dla Glazerów wylaniem dziecka z kąpielą. Kilka lat temu wprowadzili klub na giełdę papierów wartościowych, co wygenerowało zysk w postaci 165 milionów funtów. Podzielili przy tym akcje na dwie klasy – A i B. Klasa A jest właściwie tylko ciekawostką dla kibiców, bowiem głos takiego akcjonariusza jest 10 razy mniej istotny, niż głos akcjonariusza klasy B. Jak zostać akcjonariuszem klasy B, zapytacie. Ano trzeba mieć na nazwisko Glazer, bo te papiery nie są dostępne do “otwartej” sprzedaży. Oznacza to mniej więcej tyle, że Amerykanów nie da się przegłosować na walnym zgromadzeniu.

Równie ważne jest w tym wszystkim to, że prowadzony przez nich klub osiągnął wartość 2.3 miliarda funtów. Jeśli znajdzie się ktoś, kto będzie chciał wykupić klub z rąk Glazerów, trzeba będzie go nazwać cholernie bogatym szaleńcem. A może nawet głupkiem.

Prowadzi nas to do dość oczywistej konkluzji. Kibice Manchesteru United nie uścisną sobie dłoni z właścicielską familią. Jasne, osiągnęli za ich czasów stan euforii kilka razy, lecz znacznie częściej musieli połykać gorzką pigułkę rozczarowania. Raz po raz walono ich mokrą ścierką w twarz, by sekundę później wyszeptać tylko: sorry.

Jedynym wyjściem z tej sytuacji byłaby dobrowolna rezygnacja Glazerów poprzedzona spłatą zadłużenia, ale dajmy spokój takim teoriom. One nie zdarzają się nawet w bajkach. Już bardziej prawdopodobne jest to, że fani Manchesteru United zajmą Old Trafford przez zasiedzenie i w ten sposób zatrzymają czas.

Fot.Newspix

***

Za pomoc merytoryczną serdecznie dziękuję Krzysztofowi Bieleckiemu (Angielskie Espresso).

Jan Piekutowski

Opublikowane 03.05.2021 13:59 przez

Jan Piekutowski

Weszło
16.05.2021

Wielki finał Pucharu Fuksiarza! Glazurek czy Smyk, Smyk czy Glazurek?

Wszystko co dobre – szybko się kończy. Niestety, dzisiaj dobiega końca sezon w najlepszej lidze świata – czyli w Ekstraklasie, ale i dzisiaj poznamy ostateczne rozstrzygnięcia w najbardziej prestiżowym konkursie typerskim na wschód od Chociebuża. Puchar Fuksiarza, Fuks-Cup, Copa de Fuksiarzores – wieczorem dowiemy się, kto podniesie go do góry, przejeżdżając odkrytym autokarem po Warszawie.  […]
16.05.2021
Weszło
14.05.2021

Zakłady na Multiligę. Kurs 11.00 na spadek Stali Mielec

Europejskie puchary dla Śląska Wrocław po kursie 7.50. Spadek Stali po kursie 12.00? Spodziewana asysta Szwocha po kursie 4.00? Większa liczba wygranych gości niż gospodarzy po kursie 11.00? Fuksiarz.pl przygotował specjalnie dla was zakłady specjalne na Multiligę. Nie mówcie, że nie ma okazji, bo byście zgrzeszyli. Czym są zakłady specjalne na Ekstraklasę? To zestaw zakładów, […]
14.05.2021
#WeszłoFuksem
13.05.2021

Krecz Hurkacza fuksem Gracza! Kolejne trafione kupony w Fuksiarz.pl

Najlepsze momenty spędzone na stronie bukmachera? Bez wątpienia każdy z was wskaże te, podczas których kolor statusu rozliczenia waszego kuponu zmienia się na zielony. Czasem to efekt umiejętności, czasem umiejętności z domieszką fuksa, a czasem… tylko fuksa. Chyba nic nie cieszy bardziej niż postawienie taśmy za dwa złote, która okazuje się zwycięska. I takie kupony […]
13.05.2021
Fuksiarz
07.05.2021

Najwyższe wygrane w Fuksiarz.pl

Znacie to uczucie, kiedy nie wejdzie wam jeden mecz? Niestety, każdy je zna. Ale zdarzają się i tacy fuksiarze, którym kupony wchodzą rzutem na taśmę. W ostatniej akcji meczu. W doliczonym czasie gry. To coś, jak zdążyć z zakupami w sklepie minutę przed godziną dla seniorów. Wybraliśmy kilku szczęściarzy, do których los się uśmiechnął i […]
07.05.2021
Weszło
07.05.2021

Typuj zakłady na Galę Ekstraklasy w Fuksiarz.pl!

Starzyński z golem z rzutu wolnego po kursie 20.00? Makana Baku z dwoma golami do końca sezonu po kursie 15.00? Błażej Augustyn z żółtą kartką po kursie 4.00? Do tego możliwość obstawienia kto zgarnie nagrody Ekstraklasy? Fuksiarz.pl przygotował specjalnie dla was zakłady specjalne na Ekstraklasę. Nie mówcie, że nie ma okazji, bo byście zgrzeszyli. Czym […]
07.05.2021
Fuksiarz
07.05.2021

Puchar Fuksiarza. ROZPOCZĘŁA SIĘ WALKA O FINAŁ!

We wtorek i środę Liga Mistrzów. W czwartek Liga Europy. A dzisiaj my. Puchar Fuksiarza wchodzi w najbardziej bezwzględną fazę. Nadeszła pora na oddzielenie ziarna od plew, prawdziwych Kilerów od popierdółek. Nadszedł też czas pogardy dla przegranych, czas chwały dla zwycięzców. Półfinały naszego redakcyjnego pucharu rozpoczynają się już teraz. Pamiętajcie – całość nakręca Fuksiarz.pl, to […]
07.05.2021
Anglia
17.05.2021

Jedyny taki bramkarz w historii Liverpoolu. Alisson przeszedł do legendy

To nie był dobry sezon dla jednego z najlepszych bramkarzy w historii Liverpoolu. Alisson, tak jak cała, eksperymentalna defensywa The Reds, zawodził nader często. W samej lidze popełnił trzy błędy bezpośrednio prowadzące do utraty bramki – nigdy wcześniej nie zdarzało mu się to częściej. Ale od wczoraj będzie można o tym powoli zapomnieć. Od czasu […]
17.05.2021
Piłka nożna
15.05.2021

Leicester niespodziewanie pokonuje Chelsea w finale Pucharu Anglii

Ostatnie tygodnie dla Chelsea były jak z bajki. The Blues w pełni zasłużenie awansowali do finału Ligi Mistrzów, końcowa batalia Pucharu Anglii miał być przystawką przed rywalizacją z Manchesterem City. Thomas Tuchel stanął przed szansą zdobycia pierwszego trofeum z londyńskim klubem, ale niespodziewanie będzie musiał obejść się smakiem. Leicester City wspięło się na wyżyny swoich […]
15.05.2021
Weszło
14.05.2021

Czy Liverpool doczłapie się do Ligi Mistrzów?

– Wszystko jest teraz w naszych rękach – powiedział uśmiechnięty Jurgen Klopp na konferencji prasowej po meczu z Manchesterem United.  Charyzmatyczny niemiecki trener odetchnął z ulgą. To kiepski sezon dla Liverpoolu. Najgorszy za jego kadencji. Wiele rzeczy nie układa się od jego samego początku. Mnożące się kontuzje. Wypalenie po dwóch genialnych kampaniach. Niewystarczająco szeroka kadra. […]
14.05.2021
Anglia
12.05.2021

Krótka rzecz o sabotowaniu derbów Londynu

Pewnie będą tacy, którzy powiedzą, że Thomas Tuchel stosuje jakąś enigmatyczną zasłonę dymną przed finałem Ligi Mistrzów, który naturalnie będzie najważniejszym meczem Chelsea w tym sezonie, ale nie sposób podważyć tego, że The Blues dalej walczą o jak najwyższą lokatę w Premier League i nie mogą mieć totalnie wywalone na ligę, żeby zaraz, po ewentualnej […]
12.05.2021
Anglia
11.05.2021

Leicester City pokonuje Manchester United C i przybliża się do Ligi Mistrzów

Zdarzają się w futbolowym świecie sytuacje, gdzie kluby muszą grać co trzy dni. Ba! Tak zdarza się bardzo często. Jednakże maraton, który ma przed sobą Manchester United jest już czymś innym, czymś relatywnie nowym. Nic więc dziwnego, że tam gdzie Ole Gunnar Solskjaer może, tam odpuszcza. W dużej mierze dzięki temu Leicester City było w […]
11.05.2021
Anglia
11.05.2021

Ostatni lot nad sowim gniazdem. Sheffield Wednesday spadło do trzeciej ligi

Anglicy są przyzwyczajeni do upadku dużych marek, być może nawet bardziej niż Polacy. Przypadki Sunderlandu i Portsmouth to oczywiście najbardziej medialne historie, ale konsekwentnie, rok w rok, do tego grona dołącza ktoś nowy. Tym razem wypadło na Sheffield Wednesday, które spadło z Championship nie do końca z powodów boiskowych.  Jeśli Kraków i Sheffield miałyby zostać […]
11.05.2021
Weszło
17.05.2021

Szczęśliwy oddech. Jak Stal utrzymała się w Ekstraklasie?

– Szukamy trenera, który da szczęście tej drużynie – mówił Jacek Klimek, prezes Stali Mielec, po sensacyjnym zwolnieniu Leszka Ojrzyńskiego i zatrudnieniu Włodzimierza Gąsiora. Podkarpacka ekipa zajmowała ostatnie miejsce w tabeli, ale miała przed sobą zaległy mecz z Rakowem Częstochowa i na tamten moment zmiana trenera nie broniła się na żadnym poziomie. Zdezorientowana i zaskoczona […]
17.05.2021
Weszło
17.05.2021

Po weryfikacjach: Warta w pucharach, Stal zleciałaby z ligi

Koniec sezonu, poznaliśmy rozstrzygnięcia Ekstraklasy, a teraz czas zweryfikować końcowe miejsca w naszej “Niewydrukowanej tabeli”. No i są one takie: mistrzem Legia Warszawa, w pucharach Raków Częstochowa, Pogoń Szczecin i – uwaga – Warta Poznań, a z ligi spadłaby Stal Mielec. Zanim przejdziemy do tabeli, to przyjrzymy się kontrowersjom z tej ostatniej ligowej kolejki. Punkty […]
17.05.2021
Anglia
17.05.2021

Jedyny taki bramkarz w historii Liverpoolu. Alisson przeszedł do legendy

To nie był dobry sezon dla jednego z najlepszych bramkarzy w historii Liverpoolu. Alisson, tak jak cała, eksperymentalna defensywa The Reds, zawodził nader często. W samej lidze popełnił trzy błędy bezpośrednio prowadzące do utraty bramki – nigdy wcześniej nie zdarzało mu się to częściej. Ale od wczoraj będzie można o tym powoli zapomnieć. Od czasu […]
17.05.2021
Weszło
17.05.2021

Czy Śląsk jest gotowy na europejskie puchary?

Niezwykłe zwroty akcji w ostatniej kolejce sezonu 2020/2021 sprawiły, że Śląsk Wrocław wskoczył na miejsce premiowane udziałem w europejskich pucharach. Dokładniej: udziałem w kwalifikacjach do fazy grupowej UEFA Conference League. Rozgrywek trzeciego rzędu, ale i tak budzących ekscytację. Czego byśmy nie mówili, to sukces. Wrocław wyjrzy poza polskie podwórko po raz pierwszy od sześciu lat. […]
17.05.2021
Ekstraklasa
17.05.2021

Czy Jakub Błaszczykowski rozmienia swoją legendę na drobne?

Żaden polski piłkarz nie miał tak dobrego PR-u jak Jakub Błaszczykowski. Miał wszystko, żeby rozkochać Polaków. I rozkochał. Trudne dzieciństwo i dramat rodzinny, który – jakkolwiek to brzmi, pewnie brutalnie – od razu stawiał go w pozycji gościa, któremu się kibicuje. Oddanie dla reprezentacji Polski. Wielkie uznanie w Borussii Dortmund, gdzie postrzega się go za […]
17.05.2021
Ligue 1
16.05.2021

Hat-trick Milika, potknięcie Lille. Działo się we Francji

Przedostatnia kolejka francuskiej ekstraklasy obfitowała w ciekawe wydarzenia. Hat-trickiem popisał się Arkadiusz Milik, potknęło się marzące o mistrzostwie Lille, a Monaco i Lyon wygrały swoje mecze, a więc wciąż toczą korespondencyjny bój o udział w Lidze Mistrzów. Zapraszamy na szybkie podsumowanie sytuacji. 37. kolejka Ligue 1 – komplet wyników Bordeaux 3:0 Lens Dijon 0:4 Nantes […]
16.05.2021
Anglia
17.05.2021

Jedyny taki bramkarz w historii Liverpoolu. Alisson przeszedł do legendy

To nie był dobry sezon dla jednego z najlepszych bramkarzy w historii Liverpoolu. Alisson, tak jak cała, eksperymentalna defensywa The Reds, zawodził nader często. W samej lidze popełnił trzy błędy bezpośrednio prowadzące do utraty bramki – nigdy wcześniej nie zdarzało mu się to częściej. Ale od wczoraj będzie można o tym powoli zapomnieć. Od czasu […]
17.05.2021
Weszło
14.05.2021

Czy Liverpool doczłapie się do Ligi Mistrzów?

– Wszystko jest teraz w naszych rękach – powiedział uśmiechnięty Jurgen Klopp na konferencji prasowej po meczu z Manchesterem United.  Charyzmatyczny niemiecki trener odetchnął z ulgą. To kiepski sezon dla Liverpoolu. Najgorszy za jego kadencji. Wiele rzeczy nie układa się od jego samego początku. Mnożące się kontuzje. Wypalenie po dwóch genialnych kampaniach. Niewystarczająco szeroka kadra. […]
14.05.2021
Premier League
13.05.2021

Ależ to było meczycho! Liverpool wygrywa z Manchesterem United

16 marca 2014 roku – wtedy po raz ostatni Liverpool zatriumfował na Old Trafford. Szkoleniowcem Manchesteru United był wówczas David Moyes, a w składzie “Czerwonych Diabłów” hasał między innymi Adnan Januzaj. Dla The Reds gole strzelali zaś Steven Gerrard i Luis Suarez. Co tu dużo mówić, trochę czasu od tamtego spotkania minęło. Dzisiaj Liverpool zdołał […]
13.05.2021
Premier League
13.05.2021

Komu puchary, komu rozczarowanie? Emocje na finiszu Premier League

Manchester City zaklepał już sobie mistrzostwo Anglii, ale to wcale nie oznacza, że emocje w Premier League się skończyły. Wręcz przeciwnie – zapowiada się ostra rywalizacja o awans do europejskich pucharów. Kto ma na nie największe szanse? Jak wygląda terminarz zainteresowanych ekip Standardowy układ kwalifikacji do międzynarodowych rozgrywek przedstawia się w Premier League następująco. Cztery […]
13.05.2021
Anglia
12.05.2021

Krótka rzecz o sabotowaniu derbów Londynu

Pewnie będą tacy, którzy powiedzą, że Thomas Tuchel stosuje jakąś enigmatyczną zasłonę dymną przed finałem Ligi Mistrzów, który naturalnie będzie najważniejszym meczem Chelsea w tym sezonie, ale nie sposób podważyć tego, że The Blues dalej walczą o jak najwyższą lokatę w Premier League i nie mogą mieć totalnie wywalone na ligę, żeby zaraz, po ewentualnej […]
12.05.2021
Anglia
11.05.2021

Leicester City pokonuje Manchester United C i przybliża się do Ligi Mistrzów

Zdarzają się w futbolowym świecie sytuacje, gdzie kluby muszą grać co trzy dni. Ba! Tak zdarza się bardzo często. Jednakże maraton, który ma przed sobą Manchester United jest już czymś innym, czymś relatywnie nowym. Nic więc dziwnego, że tam gdzie Ole Gunnar Solskjaer może, tam odpuszcza. W dużej mierze dzięki temu Leicester City było w […]
11.05.2021
Weszło
17.05.2021

Szczęśliwy oddech. Jak Stal utrzymała się w Ekstraklasie?

– Szukamy trenera, który da szczęście tej drużynie – mówił Jacek Klimek, prezes Stali Mielec, po sensacyjnym zwolnieniu Leszka Ojrzyńskiego i zatrudnieniu Włodzimierza Gąsiora. Podkarpacka ekipa zajmowała ostatnie miejsce w tabeli, ale miała przed sobą zaległy mecz z Rakowem Częstochowa i na tamten moment zmiana trenera nie broniła się na żadnym poziomie. Zdezorientowana i zaskoczona […]
17.05.2021
Weszło
17.05.2021

Po weryfikacjach: Warta w pucharach, Stal zleciałaby z ligi

Koniec sezonu, poznaliśmy rozstrzygnięcia Ekstraklasy, a teraz czas zweryfikować końcowe miejsca w naszej “Niewydrukowanej tabeli”. No i są one takie: mistrzem Legia Warszawa, w pucharach Raków Częstochowa, Pogoń Szczecin i – uwaga – Warta Poznań, a z ligi spadłaby Stal Mielec. Zanim przejdziemy do tabeli, to przyjrzymy się kontrowersjom z tej ostatniej ligowej kolejki. Punkty […]
17.05.2021
Weszło
17.05.2021

“Bez mistrza w CV mamy się dobrze”. Szczecin hucznie świętował medal

To nie był zwyczajny dzień dla szczecinian. Po kilku miesiącach dłużącego się oczekiwania wreszcie mogli odwiedzić dwie nowopowstałe trybuny stadionu. Oczywiście tylko garstka osób dostąpiła tego zaszczytu. W dodatku samo spotkanie nie toczyło się o żadną stawkę. Przypominało to trochę wesele bez panny młodej. Nie brakowało efektów specjalnych, pięknych ceremonii i wyjątkowej oprawy wydarzenia. Jednak […]
17.05.2021
Anglia
17.05.2021

Jedyny taki bramkarz w historii Liverpoolu. Alisson przeszedł do legendy

To nie był dobry sezon dla jednego z najlepszych bramkarzy w historii Liverpoolu. Alisson, tak jak cała, eksperymentalna defensywa The Reds, zawodził nader często. W samej lidze popełnił trzy błędy bezpośrednio prowadzące do utraty bramki – nigdy wcześniej nie zdarzało mu się to częściej. Ale od wczoraj będzie można o tym powoli zapomnieć. Od czasu […]
17.05.2021
Weszło
17.05.2021

Czy Śląsk jest gotowy na europejskie puchary?

Niezwykłe zwroty akcji w ostatniej kolejce sezonu 2020/2021 sprawiły, że Śląsk Wrocław wskoczył na miejsce premiowane udziałem w europejskich pucharach. Dokładniej: udziałem w kwalifikacjach do fazy grupowej UEFA Conference League. Rozgrywek trzeciego rzędu, ale i tak budzących ekscytację. Czego byśmy nie mówili, to sukces. Wrocław wyjrzy poza polskie podwórko po raz pierwszy od sześciu lat. […]
17.05.2021
Weszło
17.05.2021

Najwięksi przegrani powołań Paulo Sousy na EURO

Paulo Sousa ogłosił kadrę reprezentacji Polski na EURO. Jak to przeważnie bywa w takich momentach, są wygrani i przegrani decyzji selekcjonera, nazwiska nieoczywiste w obie strony. Na pewno pozytywnie zaskoczeni są Radosław Majecki (choć on jedzie tylko na zgrupowanie), Karol Linetty, Przemysław Frankowski czy Przemysław Płacheta, ale skupmy się na tej drugiej grupie. Kilku zawodników […]
17.05.2021
Anglia
17.05.2021

Jedyny taki bramkarz w historii Liverpoolu. Alisson przeszedł do legendy

To nie był dobry sezon dla jednego z najlepszych bramkarzy w historii Liverpoolu. Alisson, tak jak cała, eksperymentalna defensywa The Reds, zawodził nader często. W samej lidze popełnił trzy błędy bezpośrednio prowadzące do utraty bramki – nigdy wcześniej nie zdarzało mu się to częściej. Ale od wczoraj będzie można o tym powoli zapomnieć. Od czasu […]
17.05.2021
Weszło
17.05.2021

Paulo Sousa odsłonił karty. Kadra Polski na Euro ogłoszona!

Mamy to. Paulo Sousa ogłosił właśnie szeroką kadrę reprezentacji Polski, która pojedzie na najbliższe zgrupowanie. Rozpocznie się ono 24 maja w Opalenicy, zaś na początku czerwca Biało-Czerwoni zagrają dwa mecze towarzyskie. Pierwszy z Rosją we Wrocławiu, drugi z Islandią w Poznaniu.  Część nazwisk poznaliśmy już wcześniej. Polski Związek Piłki Nożnej uruchomił bowiem nietypową akcję marketingową, […]
17.05.2021
Weszło
16.05.2021

Jak on to zrobi? Wszystkie gole Lewego na drodze do pobicia rekordu Muellera

28 meczów. 2373 minuty na boiskach Bundesligi. 24 kolejki przynajmniej z jednym trafieniem. Pięć spotkań, w których strzelił trzy lub więcej goli. Pokonywanie golkipera średnio co 53 minuty. 40 zdobytych bramek w jednym sezonie. Mamy do czynienia z kimś więcej niż dobrym piłkarzem. Robert Lewandowski jest – nie bójmy się patosu – legendą.  Do wyrównania […]
16.05.2021
Anglia
11.05.2021

Leicester City pokonuje Manchester United C i przybliża się do Ligi Mistrzów

Zdarzają się w futbolowym świecie sytuacje, gdzie kluby muszą grać co trzy dni. Ba! Tak zdarza się bardzo często. Jednakże maraton, który ma przed sobą Manchester United jest już czymś innym, czymś relatywnie nowym. Nic więc dziwnego, że tam gdzie Ole Gunnar Solskjaer może, tam odpuszcza. W dużej mierze dzięki temu Leicester City było w […]
11.05.2021
Anglia
11.05.2021

Ostatni lot nad sowim gniazdem. Sheffield Wednesday spadło do trzeciej ligi

Anglicy są przyzwyczajeni do upadku dużych marek, być może nawet bardziej niż Polacy. Przypadki Sunderlandu i Portsmouth to oczywiście najbardziej medialne historie, ale konsekwentnie, rok w rok, do tego grona dołącza ktoś nowy. Tym razem wypadło na Sheffield Wednesday, które spadło z Championship nie do końca z powodów boiskowych.  Jeśli Kraków i Sheffield miałyby zostać […]
11.05.2021
Anglia
10.05.2021

Strażak Sam nie pomógł. WBA i Kamil Grosicki zasłużenie opuszczają Premier League

Potrzebowali cudu. Do strefy spadkowej trafili już po szóstej kolejce i przez 29 kolejnych nie potrafili wyściubić za nią głowy. Wciąż jednak wierzyli, że uda się zagrać losowi na nosie, że Sam Allardyce znowu dokona czegoś niezwykłego. I faktycznie zrobił to, rozbijając Chelsea 5:2. Był to jednak jednorazowy wyskok. Wczoraj WBA oficjalnie dołączyło do Sheffield […]
10.05.2021
Liczba komentarzy: 32
Subscribe
Powiadom o
guest
32 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Czarek
Czarek
14 dni temu

Lata świetlne to jednostka odległości, nie czasu

Foo
Foo
14 dni temu
Reply to  Czarek

Typowe dla “chumanistów”.

Stan farciarza
Stan farciarza
13 dni temu
Reply to  Foo

Jestem z wykształcenie humanistą. Wiem czym jest rok świetlny, za to nie wiem o chuj się przypierdalasz?

Jan Piekutowski
Jan Piekutowski
14 dni temu
Reply to  Czarek

Racja, dzięki za zwrócenie uwagi 🙂

Gerwazek
Gerwazek
14 dni temu

Nie rozumiem o co chodzi z tym koniem, Ferguson zdobył konia, pokłócił się z kolegami o konia, potem znowu pogodzili się w sprawie konia… Kogo obchodzi jakis koń? Jeśli to metafora to zupełnie nietradiona, autor najpierw pisze o koniu, a następnie o dzieleniu tortu. Tortu z konia? O co tu chodzi?

Stanislav Levy
Stanislav Levy
14 dni temu
Reply to  Gerwazek

No i taką mają te Weszło

ktostak
ktostak
14 dni temu
Reply to  Gerwazek

No tak. Kupili sobie zabawkę (konia), potem się pokłócili, bo zabawka zarabiała dużo pieniędzy (1mln funtów). Uznano więc, że trzeba znaleźć innego inwestora niż pokłóceni z managerem Irlandczycy.

Jan Piekutowski
Jan Piekutowski
14 dni temu
Reply to  ktostak

Dziękuję. Po prostu dziękuję.

TheDoc
TheDoc (@thedoc)
14 dni temu
Reply to  Gerwazek

To faktycznie pogmatwane, ale wygooglałem i to nie jest metafora. Ferguson miał faktycznie konia (Rock of Gibraltar), który był również własnością wsponianych McManus’a i Mangier’a. A że kumplowali się razem to zaczęli iwestować w Man Utd. A potem jak to zwykle poszło o pieniądze i Ferguson chciał konia tylko dla siebie a dwóch panów powoli wykuwało klub. I wtedy dyrektor postanowił pogodzić wszystkich i wynalazł tytułowych Glazerów.

Gadol
Gadol
14 dni temu
Reply to  Gerwazek

Wszystko masz w artykule. Problemy z czytaniem ze zrozumieniem? To pretensje nie do autora, tylko do siebie lub systemu edukacji.

OrtalionowyRycerz
OrtalionowyRycerz
13 dni temu
Reply to  Gadol

Oczywiście że teoretycznie jest to wytłumaczone w tekście, problem polega na tym że autor napisał to w taki sposób, że jak ktoś czytał nieco mniej uważnie to mógł nie zrozumieć o co chodzi. Choć generalnie artykuł jako całość jest bardzo dobry i przyjemnie się go czytało

Ola
Ola
14 dni temu

Chyba powinno być wpadli w perturbacje finansowe, a nie malwersacje.

Palce Mariana
Palce Mariana
14 dni temu

Lata świetlne?
To tak jakbyś panie redakturze napisał że Manchester zdobył mistrza 150 kilometrów temu.

Stefan
Stefan
13 dni temu
Reply to  Palce Mariana

Oj tam, daj spokój. W języku polskim zwrot “lata świetlne” to frazeologizm określający upływ czasu.

Tymek
Tymek
14 dni temu

Dlaczego kibice Lecha Poznań nienawidzą rodziny Rutkowskich?

Marcin
Marcin
13 dni temu
Reply to  Tymek

Bo robi to co Glazerowie

Urkides
Urkides (@urkides)
14 dni temu

Czyli pretensje są o to, że nie chcą dopłacać do klubu tyle, ile dopłacają inni. Fakt, że zwiększyli przychody, dzięki którym klub jednak funkcjonuje w czołówce, nikogo nie kołysze.
Przed chwilą odbyła się jazda po tych, którzy sukcesy okupili kolosalnym zadłużeniem klubu, które przerasta możliwości spłacenia z przychodów.
Może trzeba poczekać, aż Realom i Barcelonom dopali się lont koło dupy i wtedy ocenić?

ktostak
ktostak
14 dni temu
Reply to  Urkides

To może przeczytaj jeszcze raz. Z klubu z zerowym zadłużeniem mają 600mln zadłużenia, a dodatkowo wszystkie zyski wypłacają sobie.

Jak tu pięknie
Jak tu pięknie
13 dni temu
Reply to  ktostak

To “zadłużenie” jest zadłużeniem księgowym, którego nikt nie zamierza od klubu ściągać, przynajmniej dopóki właściciel jest ten sam i jest bogaty. A co do zysków – niby komu mają wypłacać te zyski? Piłkarzom czy może kibicom? To w gruncie rzeczy urocze, jak wielu jest tu futbolowych romantyków, uważających że klub piłkarski broń boże nie powinien przynosić zysków i być własnością prywatną, bo najlepiej kiedy właścicielem jest “nikt” (czyli zwykle miasto) i przynosi wyłącznie straty. A jeśli jakimś cudem ten klub coś zarobi, to rzecz jasna natychmiast powinien te zarobki przejeść, najlepiej kupując starych Słowaków.
Najlepszy w całym artykule jest fragment o 2014 roku i o tym, że Amerykanie nie włożyli do klubu ani centa, więc są wstrętnymi chujami, bo Abramowicz włożył w Chelsea 400 mln. Ale jednocześnie Abramowicz też jest wstrętnym chujem, bo włożył w Chelsea 400 milionów i kto to widział tak budować klub (rywala) za jakąś brudną kasę. Kibicowi nie dogodzisz.

Ziemson hujev
Ziemson hujev
14 dni temu

malwersacje finansowe to nie to samo co turbulencje finansowe czy ktoś to kurwa tetował ?

Carrot
Carrot
14 dni temu

Dobry artykuł!

asd
asd
14 dni temu

Ciekawe, chyba niewiele klubów angielskich z ich 1 ligi należą do angoli. Albo katary albo ruskie albo amerykany. A przynajmniej te z topu. Słabo to wygląda.

Łukasz
Łukasz
14 dni temu
Reply to  asd

Tottenham , Brighton , Newcastle , Crystal Palace i West Ham – to kluby , których właścicielami są Anglicy. Większościowym właścicielem West Hamu jest Walijczyk – no ale to też jest UK , więc można podciągnąć pod Anglików. W Crystal Palace około 40 % mają Amerykanie.
Do Chińczyków należy Wolverhampton , Southampton i West Bromwich.
USA – Arsenal , Burnley , Liverpool , Manchester United
Egipt – Aston Villa
Iran – Everton
Rosja – Chelsea
Tajlandia – Leicester
Pakistan – Fulham
Włochy – Leeds
Zjednoczone Emiraty Arabskie – Manchester City
Arabia Saudyjska – Sheffield
Anglia – Tottenham , Brighton , Newcastle , Crystal Palace , West Ham
Chiny – Wolverhampton , Southampton , West Bromwich

Łukasz
Łukasz
14 dni temu
Reply to  Łukasz

Dla porównania – w Serie A :
Chiny – Inter
USA – Milan , Roma , Spezia , Parma
Kanada – Bologna
Włochy – cała reszta (Juventus , Atalanta , Fiorentina , Lazio , Torino , Sampdoria itd)

Janek
Janek
14 dni temu

Akurat fakt, że Abramowicz pompuje forsę w Chelsea, a Glazerowie nie, a Manchester United mimo to jest klubem o trzecich przychodach pod względem wielkości na świecie (po Barcelonie i Realu), i to bez sukcesów sportowych, dobrze świadczy o Glazerach i ich umiejętnościach zarządzania. Co zaś do narzekania na ceny biletów – typowe. “Za naszym klubem pójdziemy aż po życia kres!*”

*Chyba że bilety trochę droższe.

War(L)Saw
War(L)Saw
12 dni temu
Reply to  Janek

Czy dobrze to o nich świadczy to ciężko powiedzieć? Zależy z jakiej strony spojrzeć na tą sytuację. Jeśli z perspektywy samych glazerow to i owszem. Kupili dojną krowę i doją ją jak tylko mogą. Ale z perspektywy kibiców lub też nawet ludzi kierujących się etyką w biznesie to wszystko już tak dobrze nie wygląda. Tak naprawdę to niewiele różnią się oni od tzw. ,,biznesmenów” kupujących w naszym kraju firmy za grosze by sprzedać je za chwilę za miliony dolców.

adrianL
adrianL (@adrianl)
14 dni temu

Bardzo dobra robota dziennikarska.Takiego czegoś szukałem w temacie.Dzięki!

Ruud
Ruud
14 dni temu

Jako kibic Ajaksu Amsterdam z zadowoleniem patrzę na to co się dzieje, pazerność zbiera żniwa. Co do Abramowicza i arabów z City to nawet nie ma co porównywać do tych Glazerów. Man Utd to była uznana marka a kacap i arabowie musieli wpompować kupę pieniędzy ponieważ wzięli kluby “śmieszne” i nic nieznaczące w erze Utd.
aha mam nadzieję, że spadną do 5 ligi angielskiej.

wałbrzyski konserwator odpadów komunalnych
wałbrzyski konserwator odpadów komunalnych
13 dni temu
Reply to  Ruud

Chelsea nic nie znaczyła? Najbardziej zjebany mit jaki widuję. Człowieku, jeśli przyjąć kryterium “Top Six” to CFC znajdowała się tam od 7 lat w momencie przejęcia klubu przez Abramowicza. To była era Zoli, Le Tissiera, Hasselbainka, Vialliego, Gullita, Dana Petrescu, Matta Hughesa, Deschampsa, Di Matteo, Alberta Ferrera…
Albo chuja wiesz o piłce, albo jesteś starym dziadem który żyje piłeczką z lat 70-80, w tym meczem na Wembley XD

Marcin
Marcin
13 dni temu

Podobnie jak w Poznaniu. Tylko w Poznaniu nie kupują piłkarzy pomimo mega zysków ze sprzedaży.

Waleryslawek
Waleryslawek
13 dni temu

Artykuł jest nie dokładny, to nie jest tak że za Glazerów nie było sukcesów, bo było zwycięstwo w LM i mistrzostwa Anglii, posypało się po odejściu SAF. A kibice nawet w trakcie osiągania tych sukcesów byli przeciwni właścicielom. Ale trzeba im przyznać że z punktu biznesowego zarządzają klubem genialnie. Chciałaś sam jako fan Man Utd jestem za tym żeby Glazers out!

Olala
Olala (@olala)
11 dni temu

Co do Romana Abramowicza, to jest to pudel, który za Putinem nosił walizki. Stąd Chelsea jest super pralnią brudnej kasy wyprowadzanej z Kremla.

Suche Info
17.05.2021

Wieczysta zbroi się na IV ligę. Burliga podpisany!

Ależ tam się robi paczka. Do Wieczystej Kraków, występującej obecnie w krakowskiej lidze okręgowej, dołącza Łukasz Burliga, 33-letni zawodnik, który ubiegły sezon spędził w Wiśle Kraków. To kolejny po Peszce, Bąku czy Miśkiewiczu zaskakujący transfer klubu Wojciecha Kwietnia, o ile w ogóle można jeszcze pisać o jakichkolwiek zaskoczeniach.  Burliga podpisał kontrakt z klubem na dwa […]
17.05.2021
Weszło
17.05.2021

Szczęśliwy oddech. Jak Stal utrzymała się w Ekstraklasie?

– Szukamy trenera, który da szczęście tej drużynie – mówił Jacek Klimek, prezes Stali Mielec, po sensacyjnym zwolnieniu Leszka Ojrzyńskiego i zatrudnieniu Włodzimierza Gąsiora. Podkarpacka ekipa zajmowała ostatnie miejsce w tabeli, ale miała przed sobą zaległy mecz z Rakowem Częstochowa i na tamten moment zmiana trenera nie broniła się na żadnym poziomie. Zdezorientowana i zaskoczona […]
17.05.2021
Suche Info
17.05.2021

Listkiewicz: wśród powołanych brakuje mi Adriana Mierzejewskiego

– To może zabrzmieć jak herezja, ale dla mnie błędem jest, że od kilku lat nie jest powoływany Adrian Mierzejewski. Moim zdaniem, po Robercie Lewandowskim, to drugi najlepszy piłkarz w naszym kraju. Obserwuję jego mecze i to gracz kompletny. Dziwię się, że nie jest obserwowany tylko dlatego, że występuje w Chinach czy krajach arabskich. Nie […]
17.05.2021
Weszło
17.05.2021

Po weryfikacjach: Warta w pucharach, Stal zleciałaby z ligi

Koniec sezonu, poznaliśmy rozstrzygnięcia Ekstraklasy, a teraz czas zweryfikować końcowe miejsca w naszej “Niewydrukowanej tabeli”. No i są one takie: mistrzem Legia Warszawa, w pucharach Raków Częstochowa, Pogoń Szczecin i – uwaga – Warta Poznań, a z ligi spadłaby Stal Mielec. Zanim przejdziemy do tabeli, to przyjrzymy się kontrowersjom z tej ostatniej ligowej kolejki. Punkty […]
17.05.2021
Suche Info
17.05.2021

Basha odchodzi z Wisły Kraków

Trwa czyszczenie magazynów w Wiśle Kraków. Po czterech sezonach w zespole Białej Gwiazdy, klub opuszcza Vullnet Basha, któremu nie zostanie zaoferowana nowa umowa. Albańczyk, który przetrwał w klubie naprawdę najdziwniejsze chwile swojej kariery, w tym sezonie rozegrał zaledwie dziewięć spotkań – ostatnie jeszcze w ubiegłym roku, w grudniu. Basha łącznie wystąpił w Ekstraklasie w 82 […]
17.05.2021
Suche Info
17.05.2021

AS: W Realu może dojść do rewolucji

Do ciekawych informacji dotarł hiszpański AS cytowany dzisiaj przez Sportowe Fakty. Dziennikarze z Hiszpanii ustalili, że w Realu Madryt wytypowano już listę zawodników, których można się bez żalu pozbyć w nadchodzącym oknie transferowym. Znajdują się na niej oczywiste typy, czyli przepłaceni zawodnicy, którzy nie dają pożądanej jakości, ale i parę niespodzianek, jak choćby Luka Modrić. […]
17.05.2021
Suche Info
17.05.2021

Oficjalnie: Schwarz w Śląsku Wrocław

Jak informowaliśmy wcześniej – Petr Schwarz został piłkarzem Śląska Wrocław. Dzisiaj jednak nasze doniesienia oficjalnie potwierdził też klub, który ze sporą pompą ogłosił dołączenie do drużyny wicemistrza Polski z Rakowa Częstochowa. Schwarz może być bardzo istotnym wzmocnieniem zespołu Jacka Magiery – zwłaszcza, jeśli faktycznie szkoleniowiec czwartej siły ligi zamierza przejść na stałe na system z […]
17.05.2021
Suche Info
17.05.2021

Marc-Andre Ter Stegen nie jedzie na EURO. Musi przejść operację

Lista gwiazd, które opuszczą mistrzostwa Europy właśnie powiększyła się o kolejne nazwisko. Tym razem ubytek dotknie reprezentacji Niemiec. Marc-Andre Ter Stegen nie pojedzie na EURO 2020 z powodu kontuzji. Bramkarz Barcelony musi przejść operację i nie ma opcji, żeby wyrobił się z powrotem na boisko na start mistrzostw Starego Kontynentu. – Podjęliśmy tę decyzję wspólnie ze […]
17.05.2021
Suche Info
17.05.2021

Kwas w szatni Podbeskidzia? Zagraniczni piłkarze “usunięci” z szatni

– Uważam, że po zimowym okresie przygotowawczym panowała w drużynie większa wiara niż jest teraz – mówił nam niedawno Michal Pesković, pijąc do pogarszających się nastrojów w szatni. Po zakończeniu rozgrywek widzimy chyba, o co bramkarzowi Podbeskidzia chodziło. Okazało się, że po powrocie z meczu z Legią Warszawa szatnia bielszczan została delikatnie wyremontowana. Niestety, nie jest […]
17.05.2021
Weszło
17.05.2021

“Bez mistrza w CV mamy się dobrze”. Szczecin hucznie świętował medal

To nie był zwyczajny dzień dla szczecinian. Po kilku miesiącach dłużącego się oczekiwania wreszcie mogli odwiedzić dwie nowopowstałe trybuny stadionu. Oczywiście tylko garstka osób dostąpiła tego zaszczytu. W dodatku samo spotkanie nie toczyło się o żadną stawkę. Przypominało to trochę wesele bez panny młodej. Nie brakowało efektów specjalnych, pięknych ceremonii i wyjątkowej oprawy wydarzenia. Jednak […]
17.05.2021
Suche Info
17.05.2021

Mateusz Klich odpocznie przed EURO 2020

Dobra wiadomość dla Paulo Sousy po dzisiejszym ogłoszeniu kadry na mistrzostwa Europy? Pośpieszył z nią Marcelo Bielsa. Argentyński trener Leeds United stwierdził, że w ostatnich tygodniach sezonu da odpocząć Mateuszowi Klichowi. Dzięki temu reprezentant Polski będzie miał więcej czasu, żeby nabrać świeżości i wypocząć przed EURO 2020. – Mateusz nie ma kontuzji, ale uda się na […]
17.05.2021
Anglia
17.05.2021

Jedyny taki bramkarz w historii Liverpoolu. Alisson przeszedł do legendy

To nie był dobry sezon dla jednego z najlepszych bramkarzy w historii Liverpoolu. Alisson, tak jak cała, eksperymentalna defensywa The Reds, zawodził nader często. W samej lidze popełnił trzy błędy bezpośrednio prowadzące do utraty bramki – nigdy wcześniej nie zdarzało mu się to częściej. Ale od wczoraj będzie można o tym powoli zapomnieć. Od czasu […]
17.05.2021
Suche Info
17.05.2021

Dejewski, Kaczarawa i Kraweć odchodzą z Lecha

Lech Poznań podjął kolejne decyzje kadrowe przed startem nowego sezonu. Z drużyną oficjalnie pożegnało się trzech graczy. To dwóch obrońców oraz napastnik. Wśród nich jest dwójka wypożyczonych zawodników, których “Kolejorz” nie chce wykupić z macierzystych klubów. Umówmy się – nie będzie to jakaś wielka strata. Jesteśmy sobie w stanie wyobrazić Lecha Poznań bez: Tomasza Dejewskiego […]
17.05.2021
Weszło
17.05.2021

Czy Śląsk jest gotowy na europejskie puchary?

Niezwykłe zwroty akcji w ostatniej kolejce sezonu 2020/2021 sprawiły, że Śląsk Wrocław wskoczył na miejsce premiowane udziałem w europejskich pucharach. Dokładniej: udziałem w kwalifikacjach do fazy grupowej UEFA Conference League. Rozgrywek trzeciego rzędu, ale i tak budzących ekscytację. Czego byśmy nie mówili, to sukces. Wrocław wyjrzy poza polskie podwórko po raz pierwszy od sześciu lat. […]
17.05.2021
Suche Info
17.05.2021

Josip Juranović jedzie na EURO!

Reprezentacja Chorwacji. Wicemistrzowie świata. Ekipa Luki Modricia, Marcelo Brozovicia i Ante Rebicia. Oraz Josipa Juranovicia z Legii Warszawa. Tak jest, prawy defensor mistrzów Polski zgodnie z przewidywaniami znalazł się w kadrze Chorwatów na EURO 2020. Slaven Bilić postawił na niego jako na jedynego zawodnika, który nie gra ani w Chorwacji, ani w silnej lidze zagranicznej. […]
17.05.2021
Weszło
17.05.2021

Najwięksi przegrani powołań Paulo Sousy na EURO

Paulo Sousa ogłosił kadrę reprezentacji Polski na EURO. Jak to przeważnie bywa w takich momentach, są wygrani i przegrani decyzji selekcjonera, nazwiska nieoczywiste w obie strony. Na pewno pozytywnie zaskoczeni są Radosław Majecki (choć on jedzie tylko na zgrupowanie), Karol Linetty, Przemysław Frankowski czy Przemysław Płacheta, ale skupmy się na tej drugiej grupie. Kilku zawodników […]
17.05.2021
Weszło
17.05.2021

Sousa: – Liczymy, że ten turniej potrwa dla nas długo

Paulo Sousa ogłosił dwudziestosześcioosobowy skład na Euro 2020. Na konferencji prasowej opowiadał o umieszczeniu Kamila Grosickiego i Sebastiana Szymańskiego na liście rezerwowej, o powołaniach dla Kownackiego, Linetty’ego, Puchacza i Kozłowskiego, o obsadzie bramki, a także o celach na same Mistrzostwa Europy. Zapraszamy do zapisu najciekawszych fragmentów z konferencji Paulo Sousy.  Konferencja Paulo Sousy – powołania […]
17.05.2021
Suche Info
17.05.2021

Magiera chce wzmocnić Śląsk na trzech pozycjach

Jacek Magiera wie już, kogo latem chciałby sprowadzić do Śląska Wrocław. Szkoleniowiec klubu z Dolnego Śląska chciałby, żeby działacze sprowadzili mu zawodników na trzy pozycje. Część transferów jest już niemal gotowa, bo przecież wrocławianie są o krok od podpisania umowy z Petrem Schwarzem. – Pozycja stopera na pewno jest teraz newralgiczna. Potrzebujemy środowego obrońcy, ale także […]
17.05.2021