post
Avatar

Opublikowane 18.04.2021 07:00 przez

Szymon Janczyk

Szacunek. To słowo najczęściej po drugiej stronie słuchawki pada najczęściej, gdy pytamy rozmówców o Włodzimierza Gąsiora. Stal Mielec zatrudniając klubową legendę, wywołała duże poruszenie, bo Gąsior ma już 72 lata na karku i od dwóch lat był szczęśliwym emerytem. Pojawiły się więc szyderki i wątpliwości, czy ktoś taki odnajdzie się na poziomie Ekstraklasy, gdzie po raz ostatni pracował 10 lat temu. Ale razem z nimi pojawiło się także sporo optymizmu. – Był takim człowiekiem, o jakim zawsze mówił innym. Myślę, że wiele osób będzie teraz trzymało kciuki za niego i za Stal – mówi nam Jacek Kiełb, który Gąsiorowi zawdzięcza karierę.

Kiełb poznał szkoleniowca w Młodej Ekstraklasie. Włodzimierz Gąsior przesunął go z ataku do pomocy, a zawodnik został liderem drużyny, która wywalczyła wicemistrzostwo. W jego zespole grali także Piotr Malarczyk czy Adam Mójta i nie jest przypadkiem, że wielu młodych piłkarzy Korony zaistniało później w polskiej piłce. – Wtedy nie było tak jak teraz, że bardzo dużo chłopaków dostaje szanse. Trener Gąsior był jednym z pierwszych, który zabrał masę młodych do pierwszej drużyny. Potrafił nas wiele nauczyć, mądrze nas wprowadzał. Przykładowo jak strzeliliśmy bramkę, to nie było tak, że od razu wskakiwaliśmy do składu. Dbał o to, żeby nie uderzyła nam do głowy sodówka – wspomina zawodnik Korony.

Gąsior oko do młodzieży miał od zawsze. W latach 90., kiedy robił awans do Ekstraklasy (dawniej 1. ligi) ze Stalą Stalowa Wola, wprowadzał Jaromira Wieprzęcia. – Bardzo miło go wspominam, był bardzo wymagającą osobą. Był jednym z nielicznych trenerów, którzy nie bali się w tamtych czasach stawiać na młodych zawodników – uważa sam zainteresowany, jakby powtarzając słowa Kiełba. Bo czasy się zmieniały, ale podejście Gąsiora do młodzieży nie. W latach 2006-2007 zdobywał medale mistrzostw Polski juniorów ze Stalą. Dekadę później zajął drugie miejsce w Pro Junior System z Siarką Tarnobrzeg.

Ściągał ludzi, o których nikt nie słyszał. Do Siarki wziął niechcianych w Mielcu Macieja Domańskiego i Kamila Kościelnego, którzy grali tak dobrze, że już po pół roku odeszli z klubu. Mateusza Czyżyckiego wyczarował z rezerw Stali, on chyba pół roku nie grał nawet w piłkę. Gąsior już po dwóch treningach na niego cmokał i mówił: to będzie piłkarz! – opowiada nam Sławomir Strzałka z telewizji klubowej Siarki. – Z Maksymilianem Sitkiem było tak samo, mówił, że to będzie chłopak na Ekstraklasę. Albo Kamil Kargulewicz, który miał 17 lat a on już coś w nim widział. Ale też nie było przeproś, był sprawiedliwy. Zagrałeś słabiej, wędka, ławka – dodaje.

Włodzimierz Gąsior – ekspert od młodzieży

Sitek po latach faktycznie dotarł do Ekstraklasy. Wędki od Gąsiora pamięta do dziś, ale docenia za to doświadczonego trenera. – Trener Gąsior w trzech pierwszych meczach zdejmował mnie w pierwszej połowie. Rekord świata pewnie. Myślałem, żeby schować się pod ziemię. Fajne było jednak to, że czułem zaufanie trenera Gąsiora. Wiem, jak to brzmi, ale jakoś czułem, że choć mi rzuca te wędki, to we mnie wierzymówił w rozmowie z nami młodzieżowiec Podbeskidzia.

Niemal identyczną sytuację przeżył wiele lat wcześniej Maciej Śliwowski. – Lubił zawodników niekonwencjonalnych, dlatego Śliwowski mówił, że jak przyszedł do Stali, to czuł, że będzie grał. Ale kiedy zagrał słabiej, lądował na ławce. Ktoś nawet stawał w jego obronie, ale nie było o czym dyskutować. Gąsior mówił: musi się nauczyć – opowiada nam Jaromir Kruk, autor biografii trenera: “Żołnierz (ze) Stali”.

Słowa o wierze i budowaniu powtarza wiele osób. Wokół Włodzimierza Gąsiora zawsze panowała dobra atmosfera. Na Podkarpaciu to postać wręcz legendarna. Owszem, miewał wpadki, miewał wzloty i upadki. Był zwalniany z pracy. Ale ciężko znaleźć drugą taką personę w tym regionie Polski. – To jeden z najlepszych trenerów z Podkarpacia, bez dwóch zdań – twierdzi Wieprzęć. Nie tylko on w Stalowej Woli ma ogromny szacunek do Gąsiora. W 2014 roku Stal Mielec przegrała ze “Stalówką” derbowe spotkanie 0:1. Szkoleniowiec zespołu z Mielca powiedział na konferencji prasowej, że oddaje się do dyspozycji zarządu. Paweł Wtorek, opiekun Stali Stalowa Wola, błyskawicznie to skontrował.

Chciałbym dodać jedną rzecz. Uważam trenera Gąsiora za najlepszego na Podkarpaciu. Apeluję do władz Stali Mielec: nie można takiej decyzji podjąć, bo ogromnie szanuję tego człowieka.

Nietypowo jak na derby. To nie przypadek. Na taką opinię pracuje się latami. Faktem jest, że praktycznie każdy zespół, w którym pracował Włodzimierz Gąsior, coś mu zawdzięcza. Stal Mielec dwukrotnie wprowadzał do Ekstraklasy. Siarkę Tarnobrzeg i Stal Stalową Wolę po razie. Hetman Zamość za jego kadencji po raz ostatni grał w 1. lidze. W Kielcach wybrano go trenerem 40-lecia. Nawet ostatnia praca w Tarnobrzegu to sukces. Przez trzy lata trzymał zespół bez wielkich nazwisk w czołówce 2. ligi, promował młodzież. Dlatego szkoleniowiec wszędzie jest dobrze wspominany. – W Siarce trening był o 15, a on o 10 przyjeżdżał do klubu, robił kawę, szedł porozmawiać z panią Iwonką. O piłce można było z nim dyskutować godzinami. Pani Iwonka do dzisiaj go wspomina i mówi: to był gość. Piłkarze przynosili mu tort na urodziny, robili ‘imprezę’. On nawet nie wyglądał na swój wiek. Codziennie ćwiczył: biegi, siłownia, rower. Świetnie się trzymał – opowiada Strzałka.

Trenerskie sukcesy Gąsiora

Oczywiście wspominane wyniki też działały na wyobraźnię. Pucharów w gablocie nie ma, ale ciężko kwestionować wymienione wyżej osiągnięcia. Zresztą: dla klubów, które prowadził, takie wyniki były jak mistrzostwo Polski. – To jest gość, który nie wchodzi w żadne układy, jest bezkompromisowy. To mu trochę przeszkodziło wyciągnąć więcej z kariery w czasach korupcyjnych. Jeśli o kimś można powiedzieć, że był czysty, to o nim. Wiele razy został oszukany przez piłkarzy. Jak się o tym dowiadywał, to odchodził z klubu. Oszukiwali go też sędziowie. W ćwierćfinale Pucharu Polski z Koroną odpadł, bo nie gwizdnęli Stali karnego w Bełchatowie. Grał ze Stalą w Pucharze Intertoto, to był ostatni występ mielczan w Europie. Mógł awansować do kolejnej rundy, w ostatnim meczu grali ze Stuttgarter Kickers i znowu przekręcił go sędzia. W dodatku Polak, Ryszard Wójcik, bo wtedy tak było, że Polacy sędziowali mecze Intertoto na miejscu. Bardzo długo nie mógł tego przeboleć – wspomina Kruk.

Gąsior miał też pecha. Autor jego biografii mówi nam, że w Koronie zmontował najlepszy skład w historii, ale wycofał się sponsor, Nida-Gips, więc nie było za co grać. Podobnie było w Mielcu. – Był ze Stalą w półfinale Pucharu Polski, zajął piąte miejsce w lidze. Ale prowadził Stal, kiedy nie było kasy. Gdyby nie to, zrobiliby puchary – słyszymy.

Choć w sumie – czy można nazwać to pechem? Raczej wyborem, skoro Włodzimierz Gąsior zamiast szukać sukcesów w lepszych klubach, wolał odbudowywać Stal od czwartej ligi.

Charakter, klasa, charyzma

To pokazuje charakter. Kolejną rzecz, która nie jest pustym hasłem. Nasi rozmówcy przytaczają przykłady. Choćby ten najnowszy.

Wiem, że trener był skonfliktowany z władzami Stali. Odmawiali mu wejścia na mecze, na VIP-y. Włodkowi, takiej legendzie… A on mimo to im nie odmówił, kiedy do niego zadzwonili. To jest mielczanin z krwi i kości. Jeśli już chcieli zmieniać trenera, to nie mogli lepiej trafić – opowiada nam Maciej Śliwowski.

Miał poważną spinkę z Pawłem Golańskim w ŁKS-ie. Ale później, jak Golański miał problemy w Koronie, bo go odstawili, to Gąsior zaprosił go na treningi Młodej Ekstraklasy, wstawił się za nim. To pokazuje jego klasę. Potrafi też przyznać się do błędów po latach. Jest trochę specyficzny, najpierw bada człowieka, ale to dlatego, że trochę w piłce widział i jest nieufny – dodaje Jaromir Kruk.

Jest taka słynna anegdota, którą Grzegorz Szamotulski opisał w swojej książce. Powstała na bazie “afery kotletowej”, bo “Szamo” śmiał się z trenera Gąsiora, że ten przed ważnym meczem zajmował się liczbą kotletów zjedzoną przez piłkarzy i poinformował zarząd, że kilka się zmarnowało. Kruk mówi jednak, że miała ona dalszy ciąg. – Pytałem o to Szamotulskiego, nie chciał tego komentować. Słyszałem jednak, że otworzył sobie piwo, a Gąsior kazał mu je wylać. I wylał. Załatwił to szybko.

Potrafił mocno opierdolić zawodnika na treningu czy podczas meczu. Ale potrafił też na spokojnie wytłumaczyć, co robimy źle. Miał swoich pupili, jak każdy trener, chciał promować chłopaków z regionu. Po porażkach często nie obwiniał drużyny, tylko brał to na siebie. Generalnie w porządku facet. Potrafił też rzucić żartem, brał na celownik kogoś z drużyny i wszyscy sikaliśmy ze śmiechu – mówi nam jeden z jego byłych piłkarzy.

Poważny facet. Jak przyszedł do Siarki w sezonie 2014/2015, to była rozbita drużyna. Było sporo “gwiazd”, dużych nazwisk, jak na drugą ligę. Traore, Kukiełka, Oziębała. Jeden z chłopaków mi potem opowiadał, że po którymś meczu wszedł niezadowolony do szatni i wszystkich ustawiał: ty i ty, do prezesa, 500 zł kary. Ty jutro w rezerwach. A ty: do prezesa, rozwiązać kontrakt. Nie pierdzielił się – wspomina Sławomir Strzałka.

Włodzimierz Gąsior odbierał nagrody w latach 90. i w 2018 roku

Surowy, ale sprawiedliwy. To kolejne cechy przypisywane Włodzimierzowi Gąsiorowi. Miał listę rzeczy, których nie tolerował. Alkohol, papierosy, spóźnienia… Kiedy Śliwowski spóźniał się na zbiórkę, nie liczyło się to, że jest najlepszy w drużynie. Zawód zawsze oznaczał jedno. – Był taki mecz z Lechem Poznań. Pamiętny, przegrany 1:6. Widział, że zespół gra źle i jeszcze w pierwszej połowie zdjął dwóch najlepszych piłkarzy: Fedoruka i Śliwowskiego. “Śliwka” mówił mi później, że nie było tłumaczeń. Przynieśliśmy mu wstyd, to nas zdjął – wtrąca Kruk.

Gąsior nikogo od razu nie skreślał. Ponoć w Mielcu liczą dziś na to, że zespół pod jego wodzą odżyje, bo Leszek Ojrzyński zbyt mocno odstawił kilku zawodników, miał sztywny skład. Mak, Pawłowski, Urbańczyk – każdy był na bocznym torze. I nie chodzi o to, że ktoś z nich zbawiłby Stal. Po prostu był to jeden z kilku czynników, które psuły atmosferę w drużynie. Weteran ławki trenerskiej daje szansę i ma jeden wymóg: nie zawieść go. Kiedyś w Kielcach wyciągnął rękę do Frankline’a Mudoha. Ale kiedy odwiedził go w domu i zastał imprezę i opary dymu tak gęste, że można było wieszać siekierę, odwrócił się na pięcie i Mudoh więcej w Koronie nie zagrał.

Ale kiedy ktoś odwzajemniał zaufanie, bywało milej. – W Intertoto Stal grała z Djurgardens. Prowadził ich Tomas Soderberg, legenda szwedzkiej piłki, odkrywca Zlatana Ibrahimovicia dla reprezentacji kraju. Kiedy piłkarze pojechali do Szwecji, zaczął się handel, przemyt. Gąsior przymknął oko, a zespół się odwdzięczył. W szatni padło wtedy: “chłopaki, jak stary nam pozwolił to musimy to Djurgarden ojebać”. Poszli do trenera i powiedzieli: trener się nie martwi, pierdolniemy ich. I wygrali 4:1 po hattricku Śliwowskiego – wspomina Kruk. – Był też taki dwumecz, baraż o utrzymanie z Miedzią Legnica. Stal przegrała 1:3 i mogła spaść z ligi. Gąsior zabrał zespół na zgrupowanie, strasznie przejęty, pilnował ich na każdym kroku. Stal wygrała 3:0 i się utrzymała. W nagrodę, chyba jedyny raz, pozwolił na grubszą imprezę – dodaje.

Nie był człowiekiem, który “dusił”. Potrafił zgrać się z szatnią, stworzyć atmosferę. Wiedział też, że pewnej granicy nie można przekroczyć. Trzymał poziom. Pewnie do kogo nie zadzwonisz, powie to samo – ocenia Jacek Kiełb.

Gąsior – trener ofensywny

Ale spokojnie, nie jest tak, że Włodzimierz Gąsior to tylko charakter, wojskowa dyscyplina i robienie “atmosferki”. Spod jego skrzydeł wypłynęła cała masa świetnych ligowców i reprezentantów Polski:

  • Piotr Czachowski
  • Adam Fedoruk
  • Seweryn Gancarczyk
  • Jacek Kiełb
  • Tomasz Kiełbowicz
  • Maciej Śliwowski

I wielu innych, to nie przypadek. W Siarce Tarnobrzeg w poniedziałek i wtorek były treningi poświęcone samej technice. Gąsior szlifował podstawy. Przyjęcie, podanie. Sam był doskonałym technikiem. Już jako trener potrafił zakładać siatki swoim piłkarzom, ogrywać ich w siatkonogę. W latach 80. był gwiazdą halowej ligi w USA, do spółki z legendą Benfiki, zdobywcą Pucharu Europy, Antonio Simoesem. Zaprzyjaźnił się z nim, a ten miał mu nawet zaproponować testy w portugalskim klubie. Jako piłkarz Stali też był bardzo szanowany, za całokształt. Grzegorz Lato podkreślał, że Gąsior ma niesamowitą wydolność. Ponoć w czasach, gdy trenował Koronę, nadal potrafił wyprzedzać piłkarzy podczas treningów.

Włodzimierz “Wally” Gąsior

Włodzimierz Gąsior jako piłkarz Chicago Horizons

źródło: MISL

Wiedzieliśmy z kim grał, gdzie grał. Było wow, patrzyliśmy na niego, wiedząc, że możemy się dużo nauczyć. Wymagał od nas wiele – dbanie o siebie, dobry ubiór, nauka, kultura osobista. Można było brać z niego przykład. Patrzyłeś na niego i widziałeś wzór do naśladowania. Dzięki niemu niektórzy z nas łatwiej przechodzili z juniora do seniora. Był szczery, nie było zmiłuj. Miał jednak bardzo fajne podejście. Większość z nas uczyła się wtedy zaocznie, treningi były popołudniowe, ale zabierał nas rano na dodatkowe zajęcia. Lekkie, techniczne. To było dla nas bardzo pożyteczne – tłumaczy Kiełb.

Kapitalnie wprowadzał nas do zespołu. Za jego czasów niczego nam nie brakowało. Nie dawał nas krzywdzić, pokazywał wiele rzeczy. Powiem szczerze, ja nie wiedziałem, że on był takim dobrym piłkarzem. Wiedziałem, że był w Stali, ale myślałem sobie: e, grał to Lato! Potem zobaczyłem na stadionie, że to on jest na pierwszych stronach, poczytałem i było mi wstyd. Dzięki temu, że był spokojny i doświadczony, mógł nam przekazać to, co zebrał, grając na najwyższym poziomie. Kiedyś po meczu z Górnikiem zadałem mu pytanie: trenerze, pan się nie boi tak grać? Tam pół reprezentacji, a my z nimi jedziemy do przodu. A on mi na to: przecież wy tak gracie, że ja się nie mam czego bać. Poradzisz sobie z nimi. Kiwniesz, strzelisz. Zapytałem: z reprezentantami Polski? Odparł: a co, w piłkę grać nie umiesz? Umiał nas tak ustawić, zmotywować, że faktycznie nam to wychodziło – mówi Śliwowski.

Sam o sobie mówił, że dba o zdrowie i formę, bo inaczej niczego nie nauczy drużyny. W rozmowie z “SuperNowościami24” stwierdził, że dzieciakom trzeba dziś wszystko pokazać, każde zagranie. Samo tłumaczenie nic nie da. Tej dewizy się trzymał, więc nie mógł “zardzewieć”. Treningi u Gąsiora to zawsze małe gry, dużo piłki, zabawy.

Wszędzie, gdzie był, wykonywał dobrą robotę. Ci, którzy mówią, że Stal będzie grała archaiczny futbol, nie mają o nim pojęcia. Zespoły Gąsiora zawsze grały ciekawą, ofensywną piłkę. Miały mocnych skrzydłowych. To nie jest leśny dziadek, który się gdzieś schował. Śledzi piłkę, jest ze wszystkim na bieżąco. Merytorycznie jest bardzo dobrze przygotowany. Bardzo niedoceniany trener – twierdzi Kruk.

Wyniki Włodzimierza Gąsiora w Stali Mielec

Kiedy robiliśmy awans z 3. do 2. ligi, graliśmy ofensywną piłkę. Niby oklepane 4-2-3-1, ale miło się na to patrzyło, była duża wymienność pozycji. Nie było lagowania. To nie jest stereotypowy trener z generacji: polska myśl szkoleniowa, do przodu na chaos. Starać się uczyć piłkarzy gry, podejmować decyzje, był takim mentorem. Część zawodników była w tym klubie od paru lat, więc pewnie łatwiej było to zaszczepić, nie wiem, ile uda się zmienić w tak krótkim czasie, ale są tu piłkarze, którzy potrafią grać piłką – mówi nam Marcin, kibic Stali, który prowadzi twitterowe konto Veynev i z bliska obserwuje życie klubu.

Graliśmy fajną piłkę. Ze spokojem jechałem na wyjazdy, wiedziałem, że Siarka będzie grała dobrze. Nieważne ilu było młodzieżowców, juniorów, Siarka grała do przodu. Trener cały czas tylko powtarzał: gramy swoje, gramy swoje. Za jego pierwszej kadencji, kiedy awansowaliśmy do Ekstraklasy, bywało średnio, mecze wygrywane po 1:0. Podobno był wtedy ostry, nieprzystępny dla piłkarzy. Potem zmienił się on i gra Siarka, była ofensywa. Pamiętam nawet, jak Gąsior wziął Stal Mielec w trudnym momencie i spotkaliśmy się gdzieś w trzeciej czy czwartej lidze. Wtedy także imponowali grą w piłkę. Podejrzewam, że teraz też ma taki plan, żeby grać do przodu – opowiada Strzałka.

I faktycznie tak może być. Słyszymy, że w Mielcu byli rozczarowani stylem gry drużyny Ojrzyńskiego, który woli prostsze środki. Niektórzy się śmieją, że gdy zobaczyli walczących w powietrzu Grzegorza Tomasiewicza i Macieja Domańskiego, wiedzieli już, że to nie ma prawa się udać. Włodzimierz Gąsior może przywrócić drużynie radość z futbolu. Czy to wypali? Nie wiadomo, wiemy przecież, że czasami w naszej lidze nagradzana jest prostota, a nie wyrafinowanie. Natomiast w szatni bardzo cenili sobie ponoć warsztat Dariusza Skrzypczaka, który chciał grać w piłkę. Dlatego jeśli taki ma być pomysł nowego trenera, to zawodnicy szybko mogą go kupić. Zwłaszcza że mówimy o konieczności efektu krótkotrwałego. Bo wiadomo, że na dłuższą metę Gąsiorowi trudno byłoby się utrzymać na fali.

Porażki Włodzimierza Gąsiora

Włodzimierz Gąsior miewał rzecz jasna także trudne momenty w karierze. Jaromir Kruk wspomina, że po latach szkoleniowiec dostrzega wiele błędów. – Wie, że momentami brakowało mu elastyczności. Bo musiała być wojskowa dyscyplina, a można było parę rzeczy zrobić inaczej. Nie ma problemów z przyznawaniem się do winy, bo zawsze dużo od siebie wymaga.

Ostatni sezon w Tarnobrzegu kończył w słabym stylu. Miał serię 12 meczów bez wygranej, dziewięć razy przegrywał mecze do zera. Później przyjął jeszcze 0:6 od Rozwoju Katowice. Od miejscowych słyszymy, że Gąsior za mocno wtedy wierzył w drużynę. Był w tym zbyt ślepy. Twierdził, że niewiele brakuje do poprawy, a jeśli ktoś patrzył na sprawę z boku, nie wyglądało to dobrze. W końcu mu podziękowano i ciężko było się tej decyzji dziwić. Siarka skończyła rozgrywki punkt od miejsca dającego utrzymanie.

Jego dużym minusem było ponoć to, że nie był dobry w przygotowaniach do rundy. – Kiedyś czytałem czy słyszałem, że w tym względzie trener zawsze pozostawiał duże pole do popisu swojemu asystentowi. W Siarce było tak, że przed jedną z rund wiosennych. Akurat było tak, że z Siarki zwolniono Maćka Wojnara, z którym bardzo dobrze się dogadywał i który był za to odpowiedzialny. I posypało się, wiosna była słabsza – podsumowuje Sławomir Strzałka.

Włodzimierz Gąsior jako trener Siarki Tarnobrzeg

Podobnie było, kiedy Gąsior po raz ostatni został zwolniony ze Stali. Bo to, że często do Mielca wracał to jedno. Ale skoro często wracał, to często też pracę kończył. – Nie za bardzo pamiętam go z roli strażaka, raczej właśnie miał problem z wychodzeniem z kryzysów. Pamiętam, że w Stali w ostatnim sezonie zawalił przygotowania. Piłkarze wyszli, pierwszy, drugi mecz, a oni padają fizycznie. Podobno było za dużo siłowni, hantli. Zjadła ich trochę presja, bo wtedy były duże oczekiwania, nowy stadion, chęć szybkiej odbudowy i wyniki się pogorszyły. Wytykano mu, że w trudnych momentach był zbyt uparty, brakowało mu dystansu – wspomina Veynev.

Nie wyszło mu w ŁKS-ie, nie wyszło w KSZO. Jedni tłumaczyli to szemranymi, zakulisowymi sprawami. Być może to wtedy Gąsior “był oszukiwany przez piłkarzy”, o czym wspominał Kruk. Potrafił też się na piłkarzy obrażać. Kiedy Patryk Mikita miał odejść do Radomiaka po sezonie, wiedział już, że w Siarce nie pogra. Potrafił się też pomylić. Jak wtedy, kiedy opieprzył z góry do dołu Dariusza Kozubka za brudne buty, a okazało się, że… to nie on był właścicielem obuwia. Zabawne jest jednak to, że Kozubek tak wziął to sobie do serca, że do końca kariery słynął z butów wypolerowanych na błysk. To znamienne, że wpadki się za Gąsiorem nie ciągną. Że każdy, z kim rozmawialiśmy – oficjalnie lub nie – dodawał na końcu, że mimo wszystko zapamiętał go dobrze.

Pamiętam jeszcze taką sytuację. W Koronie Gąsior zakazał palenia fajek. Był tam wtedy Andrzej Fendrych, lokalna ikona. I chował się po krzakach, żeby tylko trener go nie widział. Fendrych wtedy wylądował na ławce, a to był świetny piłkarz. Mimo to powiedział mi, że bardzo szanuje Gąsiora. A nawet lepiej. Że gdyby w polskiej piłce było więcej takich trenerów, bylibyśmy w lepszym miejscu. To o czymś świadczy – dodaje autor biografii trenera.

“Nikt nie ma prawa go skreślać”

Najważniejszym pytaniem pozostaje więc to, czy magia trenera Gąsiora nie przygasła po dwóch latach na bezrobociu? Choć w drużynie ma kilku swoich podopiecznych z dawnych lat, ma też przecież wielu gości, którzy mogą na niego patrzeć stereotypowo: przez siwe włosy i dziesięcioletnią nieobecność w Ekstraklasie.

Ci, którzy mówią, że to dziadek, się nie znają. Trzeba być z drużyną, znać ją od środka. Wiedzieć, jakie metody treningowe i psychologiczne wprowadza trener, żeby wydobyć ją z dołka. Zobaczycie, co wam dziadek pokaże, tym wszystkim mądrym. Jestem o tym przekonany – uważa Maciej Śliwowski. – Nikt nie ma prawa go skreślać. Włodek jest bardzo inteligentnym człowiekiem. W tym kraju nie wszyscy ludzie tacy są. On nie szuka kwadratowych jaj, robi to, co potrafi najlepiej. Przy piłce jest od rana do wieczora. Ma niesamowitą wiedzą, merytorycznie jest świetnie przygotowany do zawodu. Mało się odzywa, ale jak ktoś mu będzie chciał podskoczyć, zajść za skórę, natychmiast sprowadzi go na ziemię. Ten facet ma charyzmę. U nas zawsze był charakter, walka. Jak przyjeżdżała drużyna, w której byli sami reprezentanci kraju, to graliśmy najlepsze mecze.

Gdyby udało mu się spiąć klamrą tę piękną karierę, uratować Stal i oddać to komuś innemu… Strasznie mu kibicuję – kończy Strzałka. Śliwowski idzie nawet krok dalej. – Dla dobra polskiej piłki powinno być tak, żeby człowiek z takim charakterem, zasadami, ten sukces odniósł.

To najlepszy możliwy wybór na ten moment. Podejrzewam, że gdybyśmy wzięli np. Macieja Bartoszka, to nie miałby on takiego poparcia w mieleckim środowisku. Wprowadziłoby to tylko więcej zamieszania. Teraz każdy Gąsiorowi kibicuje – mówi z kolei Marcin, Veynev.

Jedno jest pewne. Ten ruch na pewno poruszył tak wiele serc, że aż szkoda, że stadiony pozostają zamknięte. W przeciwnym razie Włodzimierz Gąsior miałby za plecami “dwunastego zawodnika”. Teraz muszą mu wystarczyć wiadomości z dobrymi życzeniami. Ewentualnie dobre słowo, gdy ktoś zagadnie go o autograf na książce.

Mój kolega był ostatnio na treningu, poprosił o podpis. Trener go zapytał: i jak tam, wierzysz? “No, wierzę”. Bardzo dobrze. Wierz. Będzie dobrze – wtrąca Veynev.

I to motto ma przyświecać Stali w najbliższych tygodniach.

SZYMON JANCZYK

fot. Newspix

Szymon Janczyk

Serie A śledzi tak długo, że pamięta jeszcze czasy, gdy Juventus nie zdobywał mistrzostwa. Woli mecz Puszczy z Wigrami niż Wisły z Lechią. Zwolennik zasady, że dobry pomocnik jest ważniejszy od dobrego napastnika. Dlatego: Pirlo, Kaka, Garguła. In that order.

Opublikowane 18.04.2021 07:00 przez

Szymon Janczyk

Weszło
16.05.2021

Wielki finał Pucharu Fuksiarza! Glazurek czy Smyk, Smyk czy Glazurek?

Wszystko co dobre – szybko się kończy. Niestety, dzisiaj dobiega końca sezon w najlepszej lidze świata – czyli w Ekstraklasie, ale i dzisiaj poznamy ostateczne rozstrzygnięcia w najbardziej prestiżowym konkursie typerskim na wschód od Chociebuża. Puchar Fuksiarza, Fuks-Cup, Copa de Fuksiarzores – wieczorem dowiemy się, kto podniesie go do góry, przejeżdżając odkrytym autokarem po Warszawie.  […]
16.05.2021
Weszło
14.05.2021

Zakłady na Multiligę. Kurs 11.00 na spadek Stali Mielec

Europejskie puchary dla Śląska Wrocław po kursie 7.50. Spadek Stali po kursie 12.00? Spodziewana asysta Szwocha po kursie 4.00? Większa liczba wygranych gości niż gospodarzy po kursie 11.00? Fuksiarz.pl przygotował specjalnie dla was zakłady specjalne na Multiligę. Nie mówcie, że nie ma okazji, bo byście zgrzeszyli. Czym są zakłady specjalne na Ekstraklasę? To zestaw zakładów, […]
14.05.2021
#WeszłoFuksem
13.05.2021

Krecz Hurkacza fuksem Gracza! Kolejne trafione kupony w Fuksiarz.pl

Najlepsze momenty spędzone na stronie bukmachera? Bez wątpienia każdy z was wskaże te, podczas których kolor statusu rozliczenia waszego kuponu zmienia się na zielony. Czasem to efekt umiejętności, czasem umiejętności z domieszką fuksa, a czasem… tylko fuksa. Chyba nic nie cieszy bardziej niż postawienie taśmy za dwa złote, która okazuje się zwycięska. I takie kupony […]
13.05.2021
Fuksiarz
07.05.2021

Najwyższe wygrane w Fuksiarz.pl

Znacie to uczucie, kiedy nie wejdzie wam jeden mecz? Niestety, każdy je zna. Ale zdarzają się i tacy fuksiarze, którym kupony wchodzą rzutem na taśmę. W ostatniej akcji meczu. W doliczonym czasie gry. To coś, jak zdążyć z zakupami w sklepie minutę przed godziną dla seniorów. Wybraliśmy kilku szczęściarzy, do których los się uśmiechnął i […]
07.05.2021
Weszło
07.05.2021

Typuj zakłady na Galę Ekstraklasy w Fuksiarz.pl!

Starzyński z golem z rzutu wolnego po kursie 20.00? Makana Baku z dwoma golami do końca sezonu po kursie 15.00? Błażej Augustyn z żółtą kartką po kursie 4.00? Do tego możliwość obstawienia kto zgarnie nagrody Ekstraklasy? Fuksiarz.pl przygotował specjalnie dla was zakłady specjalne na Ekstraklasę. Nie mówcie, że nie ma okazji, bo byście zgrzeszyli. Czym […]
07.05.2021
Fuksiarz
07.05.2021

Puchar Fuksiarza. ROZPOCZĘŁA SIĘ WALKA O FINAŁ!

We wtorek i środę Liga Mistrzów. W czwartek Liga Europy. A dzisiaj my. Puchar Fuksiarza wchodzi w najbardziej bezwzględną fazę. Nadeszła pora na oddzielenie ziarna od plew, prawdziwych Kilerów od popierdółek. Nadszedł też czas pogardy dla przegranych, czas chwały dla zwycięzców. Półfinały naszego redakcyjnego pucharu rozpoczynają się już teraz. Pamiętajcie – całość nakręca Fuksiarz.pl, to […]
07.05.2021
Weszło
17.05.2021

Po weryfikacjach: Warta w pucharach, Stal zleciałaby z ligi

Koniec sezonu, poznaliśmy rozstrzygnięcia Ekstraklasy, a teraz czas zweryfikować końcowe miejsca w naszej “Niewydrukowanej tabeli”. No i są one takie: mistrzem Legia Warszawa, w pucharach Raków Częstochowa, Pogoń Szczecin i – uwaga – Warta Poznań, a z ligi spadłaby Stal Mielec. Zanim przejdziemy do tabeli, to przyjrzymy się kontrowersjom z tej ostatniej ligowej kolejki. Punkty […]
17.05.2021
Weszło
17.05.2021

Czy Śląsk jest gotowy na europejskie puchary?

Niezwykłe zwroty akcji w ostatniej kolejce sezonu 2020/2021 sprawiły, że Śląsk Wrocław wskoczył na miejsce premiowane udziałem w europejskich pucharach. Dokładniej: udziałem w kwalifikacjach do fazy grupowej UEFA Conference League. Rozgrywek trzeciego rzędu, ale i tak budzących ekscytację. Czego byśmy nie mówili, to sukces. Wrocław wyjrzy poza polskie podwórko po raz pierwszy od sześciu lat. […]
17.05.2021
Ekstraklasa
17.05.2021

Czy Jakub Błaszczykowski rozmienia swoją legendę na drobne?

Żaden polski piłkarz nie miał tak dobrego PR-u jak Jakub Błaszczykowski. Miał wszystko, żeby rozkochać Polaków. I rozkochał. Trudne dzieciństwo i dramat rodzinny, który – jakkolwiek to brzmi, pewnie brutalnie – od razu stawiał go w pozycji gościa, któremu się kibicuje. Oddanie dla reprezentacji Polski. Wielkie uznanie w Borussii Dortmund, gdzie postrzega się go za […]
17.05.2021
Weszło
16.05.2021

Legia fetowała odchodzących, Podbeskidzie spadło z ligi

Legia wykonała plan na mecz z Podbeskidziem, czyli pokonała je w całkiem przyzwoitym stylu – choć w najniższych możliwych rozmiarach – i nie popsuła sobie humorów przed fetą. Przy okazji pożegnała kilku odchodzących zawodników, którzy mogli po raz ostatni zagrać przy Łazienkowskiej. Goście? Aby myśleć o utrzymaniu, musieli w Warszawie wygrać. Dopiero wtedy interesowałby ich […]
16.05.2021
Ekstraklasa
16.05.2021

Prawie wymarzone pożegnanie Adama Frączczaka

Mecz w Szczecinie był spotkaniem o pietruszkę. Ale z racji otwarcia dwóch nowych trybun i pożegnania Adam Frączczaka rywalizacja z Rakowem stanowiło wielkie święto dla szczecińskich fanów. No i kapitan w najlepszy możliwy sposób podziękował im za te dziesięć lat wsparcia. Chwilę po wejściu na boisku strzelił swoją 70. bramkę w granatowo-bordowych barwach. Czy można […]
16.05.2021
Weszło
16.05.2021

Ależ to był szalony finał… Śląsk w europejskich pucharach!

Stal grała o przypieczętowanie utrzymania w Ekstraklasie, a Śląsk z niewielką, ale jednak nadzieją na puchary. To był mecz o coś, jeden z najważniejszych w ostatniej kolejce tego sezonu. Piast musiał przegrać, Lechia maksymalnie zremisować, a Śląsk wygrać. No i przez większość spotkania wszystko układało się pod dyktando wrocławian. To oni od 10. minuty meczu […]
16.05.2021
Weszło
17.05.2021

Po weryfikacjach: Warta w pucharach, Stal zleciałaby z ligi

Koniec sezonu, poznaliśmy rozstrzygnięcia Ekstraklasy, a teraz czas zweryfikować końcowe miejsca w naszej “Niewydrukowanej tabeli”. No i są one takie: mistrzem Legia Warszawa, w pucharach Raków Częstochowa, Pogoń Szczecin i – uwaga – Warta Poznań, a z ligi spadłaby Stal Mielec. Zanim przejdziemy do tabeli, to przyjrzymy się kontrowersjom z tej ostatniej ligowej kolejki. Punkty […]
17.05.2021
Anglia
17.05.2021

Jedyny taki bramkarz w historii Liverpoolu. Alisson przeszedł do legendy

To nie był dobry sezon dla jednego z najlepszych bramkarzy w historii Liverpoolu. Alisson, tak jak cała, eksperymentalna defensywa The Reds, zawodził nader często. W samej lidze popełnił trzy błędy bezpośrednio prowadzące do utraty bramki – nigdy wcześniej nie zdarzało mu się to częściej. Ale od wczoraj będzie można o tym powoli zapomnieć. Od czasu […]
17.05.2021
Weszło
17.05.2021

Czy Śląsk jest gotowy na europejskie puchary?

Niezwykłe zwroty akcji w ostatniej kolejce sezonu 2020/2021 sprawiły, że Śląsk Wrocław wskoczył na miejsce premiowane udziałem w europejskich pucharach. Dokładniej: udziałem w kwalifikacjach do fazy grupowej UEFA Conference League. Rozgrywek trzeciego rzędu, ale i tak budzących ekscytację. Czego byśmy nie mówili, to sukces. Wrocław wyjrzy poza polskie podwórko po raz pierwszy od sześciu lat. […]
17.05.2021
Ekstraklasa
17.05.2021

Czy Jakub Błaszczykowski rozmienia swoją legendę na drobne?

Żaden polski piłkarz nie miał tak dobrego PR-u jak Jakub Błaszczykowski. Miał wszystko, żeby rozkochać Polaków. I rozkochał. Trudne dzieciństwo i dramat rodzinny, który – jakkolwiek to brzmi, pewnie brutalnie – od razu stawiał go w pozycji gościa, któremu się kibicuje. Oddanie dla reprezentacji Polski. Wielkie uznanie w Borussii Dortmund, gdzie postrzega się go za […]
17.05.2021
Ligue 1
16.05.2021

Hat-trick Milika, potknięcie Lille. Działo się we Francji

Przedostatnia kolejka francuskiej ekstraklasy obfitowała w ciekawe wydarzenia. Hat-trickiem popisał się Arkadiusz Milik, potknęło się marzące o mistrzostwie Lille, a Monaco i Lyon wygrały swoje mecze, a więc wciąż toczą korespondencyjny bój o udział w Lidze Mistrzów. Zapraszamy na szybkie podsumowanie sytuacji. 37. kolejka Ligue 1 – komplet wyników Bordeaux 3:0 Lens Dijon 0:4 Nantes […]
16.05.2021
Weszło
16.05.2021

Legia fetowała odchodzących, Podbeskidzie spadło z ligi

Legia wykonała plan na mecz z Podbeskidziem, czyli pokonała je w całkiem przyzwoitym stylu – choć w najniższych możliwych rozmiarach – i nie popsuła sobie humorów przed fetą. Przy okazji pożegnała kilku odchodzących zawodników, którzy mogli po raz ostatni zagrać przy Łazienkowskiej. Goście? Aby myśleć o utrzymaniu, musieli w Warszawie wygrać. Dopiero wtedy interesowałby ich […]
16.05.2021
Weszło
17.05.2021

Po weryfikacjach: Warta w pucharach, Stal zleciałaby z ligi

Koniec sezonu, poznaliśmy rozstrzygnięcia Ekstraklasy, a teraz czas zweryfikować końcowe miejsca w naszej “Niewydrukowanej tabeli”. No i są one takie: mistrzem Legia Warszawa, w pucharach Raków Częstochowa, Pogoń Szczecin i – uwaga – Warta Poznań, a z ligi spadłaby Stal Mielec. Zanim przejdziemy do tabeli, to przyjrzymy się kontrowersjom z tej ostatniej ligowej kolejki. Punkty […]
17.05.2021
Weszło
17.05.2021

“Bez mistrza w CV mamy się dobrze”. Szczecin hucznie świętował medal

To nie był zwyczajny dzień dla szczecinian. Po kilku miesiącach dłużącego się oczekiwania wreszcie mogli odwiedzić dwie nowopowstałe trybuny stadionu. Oczywiście tylko garstka osób dostąpiła tego zaszczytu. W dodatku samo spotkanie nie toczyło się o żadną stawkę. Przypominało to trochę wesele bez panny młodej. Nie brakowało efektów specjalnych, pięknych ceremonii i wyjątkowej oprawy wydarzenia. Jednak […]
17.05.2021
Anglia
17.05.2021

Jedyny taki bramkarz w historii Liverpoolu. Alisson przeszedł do legendy

To nie był dobry sezon dla jednego z najlepszych bramkarzy w historii Liverpoolu. Alisson, tak jak cała, eksperymentalna defensywa The Reds, zawodził nader często. W samej lidze popełnił trzy błędy bezpośrednio prowadzące do utraty bramki – nigdy wcześniej nie zdarzało mu się to częściej. Ale od wczoraj będzie można o tym powoli zapomnieć. Od czasu […]
17.05.2021
Weszło
17.05.2021

Czy Śląsk jest gotowy na europejskie puchary?

Niezwykłe zwroty akcji w ostatniej kolejce sezonu 2020/2021 sprawiły, że Śląsk Wrocław wskoczył na miejsce premiowane udziałem w europejskich pucharach. Dokładniej: udziałem w kwalifikacjach do fazy grupowej UEFA Conference League. Rozgrywek trzeciego rzędu, ale i tak budzących ekscytację. Czego byśmy nie mówili, to sukces. Wrocław wyjrzy poza polskie podwórko po raz pierwszy od sześciu lat. […]
17.05.2021
Weszło
17.05.2021

Najwięksi przegrani powołań Paulo Sousy na EURO

Paulo Sousa ogłosił kadrę reprezentacji Polski na EURO. Jak to przeważnie bywa w takich momentach, są wygrani i przegrani decyzji selekcjonera, nazwiska nieoczywiste w obie strony. Na pewno pozytywnie zaskoczeni są Radosław Majecki (choć on jedzie tylko na zgrupowanie), Karol Linetty, Przemysław Frankowski czy Przemysław Płacheta, ale skupmy się na tej drugiej grupie. Kilku zawodników […]
17.05.2021
Weszło
17.05.2021

Sousa: – Liczymy, że ten turniej potrwa dla nas długo

Paulo Sousa ogłosił dwudziestosześcioosobowy skład na Euro 2020. Na konferencji prasowej opowiadał o umieszczeniu Kamila Grosickiego i Sebastiana Szymańskiego na liście rezerwowej, o powołaniach dla Kownackiego, Linetty’ego, Puchacza i Kozłowskiego, o obsadzie bramki, a także o celach na same Mistrzostwa Europy. Zapraszamy do zapisu najciekawszych fragmentów z konferencji Paulo Sousy.  Konferencja Paulo Sousy – powołania […]
17.05.2021
Weszło
15.05.2021

Klub 40+. Lewandowski strzela niemal równie często co Messi za najlepszych lat

Kojarzycie ten kosmiczny sezon Leo Messiego? Tak, ten, w którym w samej lidze trzasnął 50 goli. Albo ten późniejszy, w którym pewnie przekroczyłby pięćdziesiątkę, ale grał zdecydowanie mniej. Dekadę temu wydawało nam się, że poza Cristiano Ronaldo nikt nie będzie potrafił nawet zbliżyć się do takiego rezultatu. Tymczasem po dzisiejszym meczu Robert Lewandowski nie tylko […]
15.05.2021
1 liga
15.05.2021

Miedź Legnica i baraże o Ekstraklasę. Czy to realna misja?

Pięć – a w niektórych przypadkach sześć – meczów do końca sezonu 1. ligi. Tak, to już ten moment, gdy zerkamy w terminarze poszczególnych drużyn i łapiemy za szklaną kulę, żeby sprawdzić, czy przypadkiem nie mają szans na włączenie się do gry o awans/baraże/spadek. Jednym z zespołów, które znalazły się w takiej sytuacji, jest Miedź […]
15.05.2021
1 liga
14.05.2021

Kradzież samochodów piłkarzy Radomiaka. Dwa miesiące aresztu dla Morimakana D.

Morimakan D. kariery w Polsce raczej nie zrobi. A przynajmniej nie na boisku piłkarskim. Sąd przychylił się dziś do wniosku prokuratury o tymczasowy areszt dla piłkarza – wkrótce już byłego piłkarza – Radomiaka. Chodzi rzecz jasna o sprawę kradzieży samochodów należących do kumpli D. z szatni. Przypomnijmy, że auta zniknęły z parkingu podczas treningu pierwszoligowego […]
14.05.2021
1 liga
13.05.2021

GTA: Radom. Skradzione auta piłkarzy

Polska piłka przyzwyczaiła nas do pokręconych historii. W zasadzie co roku mówimy sobie: ok, tego już nic przebije. I za każdym razem jednak przebija. Ale wiecie co? Chyba teraz dotarliśmy do sufitu. Koniec, meta, finalny boss. Dwa dni temu okazało się, że ktoś buchnął dwa fajne (i dość drogie) Mercedesy piłkarzom Radomiaka. Co w tym […]
13.05.2021
1 liga
12.05.2021

Pomysł Bruk-Bet Termaliki? Na Gergelu do Ekstraklasy

Jeśli chcesz awansować do Ekstraklasy musisz mieć snajpera. Przekonał nas o tym mecz Radomiaka z Bruk-Bet Termaliką Nieciecza, w którym decydującą rolę odegrał Roman Gergel. Wystarczył mu w sumie jeden strzał – gol, 1:0, dziękujemy. Dariusz Banasik mógł z zazdrością spojrzeć na Mariusza Lewandowskiego, bo jemu akurat snajper wypadł. Bez Karola Angielskiego na szpicy radomianie […]
12.05.2021
Weszło
12.05.2021

Zmiana lidera w 1. lidze po blisko pół roku? Radomiak i Bruk-Bet grają o tron

Środa, 12 maja 2021 roku. Dzień całkiem słoneczny i przyjemny. A także 171. dzień panowania Bruk-Bet Termaliki Nieciecza w 1. lidze. Być może ostatni, bo właśnie dziś może dojść do sensacyjnej zmiany lidera. Jeśli Radomiak ogra “Słonie” przynajmniej 1:0 lub 2:1 – albo wyżej – zostanie trzecim zespołem w tym sezonie, który zasiądzie na tronie […]
12.05.2021
Liczba komentarzy: 30
Subscribe
Powiadom o
guest
30 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
KrytyKrytyk
KrytyKrytyk
29 dni temu

Jeden jedyny dziennikarz Weszło popyta, odkurzy archiwa i pociągnie za język rozmówców. I wyjdzie prawdziwy obraz tej zmiany. Brawo Szymon! A Paczul i Mazi wieczna szyderka.

Kow All Chick
Kow All Chick
29 dni temu
Reply to  KrytyKrytyk

Mamy obrazek trenera Gąsiora i fajnie, ale to wciąż jest zatrudnienie emeryta, który był pod ręką, a już dawno wypadł z obiegu. Skrajnie ryzykowne (nie mówię, że złe, ale ryzykowne) rozwiązanie.

Jozef Wojciechowski
Jozef Wojciechowski (@jozef-wojciechowski)
29 dni temu

No i ch*j, klątwa Weszło już odpalona.

Lecę na piwo
Lecę na piwo
29 dni temu

Jaka kuźwa klątwa? Oni się na pilce znają nak swinia na jeździectwie.. Kurwa zwal se konia bo na weszło napisali..

Emil
Emil
29 dni temu

Skończy się tak, że facet Stal utrzyma i nakryje czapką tych wszystkich nowych, ultra nowoczesnych trenerów co to niby co chwilę na jakieś staże zagraniczne jeżdżą.

Będzie zabawnie 😉

Kow All Chick
Kow All Chick
29 dni temu
Reply to  Emil

Niestety nie skończy. Stal spadnie, a Gąsior odejdzie.

hejter
hejter
29 dni temu

fajna historia i kibicowałbym mu, ale i tak wolałbym, żeby spadła Stal. mały klubik, stadion i miasto. ja wiem, że dla Mielca to frajda być w lidze, ale dla innych są mało atrakcyjni, mecze z nimi nikogo nie interesują. więc dla dobra ligi dobrze jakby jednak spadli, zwłaszcza, że kolejne wioski szykują się do awansu

Piotr
Piotr
29 dni temu
Reply to  hejter

Czy kogoś z południa Polski obchodzą mecze Arki Gdynia? Wątpię.

Lecę na piwo
Lecę na piwo
29 dni temu
Reply to  hejter

Aha.. Czyli jak bym z kumplami +cristiano i messi byli z duzego miasta i chuja grali to ok? A jak z małego i wymiatali to hujowo? Jebnij się w łeb.. Nie zaszkodzi..

Mikron
Mikron
29 dni temu
Reply to  hejter

Pewnie młody jesteś. Nie wiesz, że Stal Mielec grała w pucharach europejskich z Realem Madryt, HSV Hamburg i paroma innymi znanymi klubami.

Referee
Referee
29 dni temu
Reply to  hejter

A kto jest dla ciebie ciekawszy w tej lidze? szrot z Płocka czy Cracovia. Boisko zweryfikuje a nie twoje widzi mi się.

Andi
Andi
29 dni temu

Trochę zabawnie będzie jak dziadek metodami starej daty utrzyma Stal w lidze. Utrze nosa wszystkim “nowoczesnym” trenerom.

Ewander Holifild
Ewander Holifild
29 dni temu

Najlepszy scenariusz to utrzymanie Podbeskidzia, Stali oraz pożegnanie Cracovii.

Lecę na piwo
Lecę na piwo
29 dni temu

Wtedy to bym sobie whysky pierdolnal.. i się zeszczał ze śmiechu

Expert
Expert
29 dni temu

Cracovii należy się spadek za śmiesznie niską karę za udział w korupcji

Piotr
Piotr
29 dni temu

Jestem przeciwny sponsorowaniu tego klubiku z pieniędzy podatników! Spadek i rozwiązanie umowy z PGE już niedługo.

Piotr
Piotr
29 dni temu
Reply to  Piotr

Kogo obchodzi na co masz ochotę. Wracaj do lochów trolu.

Gniotek
Gniotek
29 dni temu
Reply to  Piotr

Nie, kurwa, nie zagłosowałem jeszcze na ten komentarz! Plusssss!

slownik
slownik
29 dni temu

Bardzo, bardzo dobry tekst.

qdlaty81
qdlaty81 (@qdlaty81)
29 dni temu

“Idealny” pomysl zeby na strazaka brać typa ktory 10 lat temu umial wprowadzac mlodziez. Wydaje sie to byc podobna recepta jak Stawowy do łks w zeszłym sezonie.
Piekna historia i życzę jak najlepiej panu Gąsiorowi, ale zarządowi Mielca za amatorkę życzę jak najgorzej

rroy
rroy
29 dni temu

Wygląda na Gąsiora taki nabzdyczony…

rroy
rroy
28 dni temu
Reply to  rroy

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa spadek hahahhahahahahahahahhahahahahahahhahahah

Lecę na piwo
Lecę na piwo
29 dni temu

Brawo dla autora. Super się czytało..

janusz
janusz
29 dni temu

Szczerze?
zawsze szczerze.
mam wielka ochotę napisać….
To napisać.
Nie zesr…jcie się z tym trenerem Gąsiorem.
Wypisz, wmaluj laurka jak przy panu Jacku Magierze.
och i ach.
Jaki człowiek, jaki wychowawca, jaki trener, jaki człowiek.
Porozmawia, wytłumaczy, podpowie, przymknie oko, pokaże jak się ubrać i zachować.
Czy w tej Europie nie maja oczu??
Do licha.
Dlaczego nikt z innych krajów nie sięgnął po pana trenera Gąsiora.
Toż to skandal.
Na znak protestu trzeba będzie przed każdym meczem ekstraklasy nie klękać, ale położyć się krzyżem na boisku.
I koniecznie zmusić do takiego samego zachowania inne zespoły. Np. z Niemiec, Włoch i Hiszpanii.
I My się dziwimy, ze Barcelona grała kiepsko, Schalke 04 spada z Bundesligi, Auxerre już nie ma.
Bo nie mili trenera Gąsiora.

Zenon
Zenon
29 dni temu
Reply to  janusz

Jaka ksywa,taki komentarz…jak taki zapyziały,gruby Janusz po czterdziestce,malkontent i frustrat.
Jak mnie takie placki wk***ją to nie masz pojęcia…

janusz
janusz
29 dni temu
Reply to  Zenon

uwielbiam takie komentarze jak twój prostaczku.
Niebywale.
A co ciebie wk…wia to obchodzi tylko to, co powstaje w twoim procesie trawienia.
Nie jestem malkontentem, frustratem i po 40.
Chciałbym-byś był Zenku takim frustratem jak ja.
Powodzenia bączku.
PS
Dlaczego tak napisałem.
Bo irytujące są te hagiograficzne teksty. Wychwalające pod niebiosa, wskazujące na nieskazitelny charakter, profesjonalizm i same kryształowe przymioty bohatera artykułu.
Artykuł ma być rzetelny, obiektywny, sprawiedliwy.
A nie laurką lub mową pogrzebową.
Póki co Stal gra fatalnie z Zagłębiem Lubin. Nie pokazują nawet krzty zaangażowania, walki.
Gdyby nie Cracovia i jej dokonania korupcyjne to chciałbym by właśnie Mielec spadł z ekstraklasy.
przez to dziadostwo w grze, przez podejmowane decyzje personalne. przez sposób w jaki potraktowali trenerów-Marca, Skrzypczaka, Ojrzyńskiego czy Sobieraja ( chociaż trener u niego to na wyrost )

Foo
Foo
29 dni temu

Ta grafika to jakieś nieporozumienie. Przecież wiadomo jak się wtedy robiło awanse.

Maxxx
Maxxx
29 dni temu

Że niby to zgrupowanie pomogło wygrać baraż z Miedzią? Wtedy pomogło kupienie meczu od połowy składu Miedzi. Zresztą połowy wypożyczonej z lubina…

zizek
zizek
29 dni temu

“Był też taki dwumecz, baraż o utrzymanie z Miedzią Legnica. Stal przegrała 1:3 i mogła spaść z ligi. Gąsior zabrał zespół na zgrupowanie, strasznie przejęty, pilnował ich na każdym kroku. Stal wygrała 3:0 i się utrzymała.”

Kapitalny wyczyn tego świetnego trenera. Kibice Miedzi też pewnie do dzisiaj tak to widzą:
https://matwiejblog.wordpress.com/2016/10/23/wspomnienie-barazowego-blamazu-miedzi-legnica-z-1991-roku/

Gniotek
Gniotek
29 dni temu

Autorze, szacunek i podziękowania za ten artykuł.

Stanowski!!! Podwyżka dla tego pana. Warto.

Suche Info
17.05.2021

Listkiewicz: wśród powołanych brakuje mi Adriana Mierzejewskiego

– To może zabrzmieć jak herezja, ale dla mnie błędem jest, że od kilku lat nie jest powoływany Adrian Mierzejewski. Moim zdaniem, po Robercie Lewandowskim, to drugi najlepszy piłkarz w naszym kraju. Obserwuję jego mecze i to gracz kompletny. Dziwię się, że nie jest obserwowany tylko dlatego, że występuje w Chinach czy krajach arabskich. Nie […]
17.05.2021
Weszło
17.05.2021

Po weryfikacjach: Warta w pucharach, Stal zleciałaby z ligi

Koniec sezonu, poznaliśmy rozstrzygnięcia Ekstraklasy, a teraz czas zweryfikować końcowe miejsca w naszej “Niewydrukowanej tabeli”. No i są one takie: mistrzem Legia Warszawa, w pucharach Raków Częstochowa, Pogoń Szczecin i – uwaga – Warta Poznań, a z ligi spadłaby Stal Mielec. Zanim przejdziemy do tabeli, to przyjrzymy się kontrowersjom z tej ostatniej ligowej kolejki. Punkty […]
17.05.2021
Suche Info
17.05.2021

Basha odchodzi z Wisły Kraków

Trwa czyszczenie magazynów w Wiśle Kraków. Po czterech sezonach w zespole Białej Gwiazdy, klub opuszcza Vullnet Basha, któremu nie zostanie zaoferowana nowa umowa. Albańczyk, który przetrwał w klubie naprawdę najdziwniejsze chwile swojej kariery, w tym sezonie rozegrał zaledwie dziewięć spotkań – ostatnie jeszcze w ubiegłym roku, w grudniu. Basha łącznie wystąpił w Ekstraklasie w 82 […]
17.05.2021
Suche Info
17.05.2021

AS: W Realu może dojść do rewolucji

Do ciekawych informacji dotarł hiszpański AS cytowany dzisiaj przez Sportowe Fakty. Dziennikarze z Hiszpanii ustalili, że w Realu Madryt wytypowano już listę zawodników, których można się bez żalu pozbyć w nadchodzącym oknie transferowym. Znajdują się na niej oczywiste typy, czyli przepłaceni zawodnicy, którzy nie dają pożądanej jakości, ale i parę niespodzianek, jak choćby Luka Modrić. […]
17.05.2021
Suche Info
17.05.2021

Oficjalnie: Schwarz w Śląsku Wrocław

Jak informowaliśmy wcześniej – Petr Schwarz został piłkarzem Śląska Wrocław. Dzisiaj jednak nasze doniesienia oficjalnie potwierdził też klub, który ze sporą pompą ogłosił dołączenie do drużyny wicemistrza Polski z Rakowa Częstochowa. Schwarz może być bardzo istotnym wzmocnieniem zespołu Jacka Magiery – zwłaszcza, jeśli faktycznie szkoleniowiec czwartej siły ligi zamierza przejść na stałe na system z […]
17.05.2021
Suche Info
17.05.2021

Marc-Andre Ter Stegen nie jedzie na EURO. Musi przejść operację

Lista gwiazd, które opuszczą mistrzostwa Europy właśnie powiększyła się o kolejne nazwisko. Tym razem ubytek dotknie reprezentacji Niemiec. Marc-Andre Ter Stegen nie pojedzie na EURO 2020 z powodu kontuzji. Bramkarz Barcelony musi przejść operację i nie ma opcji, żeby wyrobił się z powrotem na boisko na start mistrzostw Starego Kontynentu. – Podjęliśmy tę decyzję wspólnie ze […]
17.05.2021
Suche Info
17.05.2021

Kwas w szatni Podbeskidzia? Zagraniczni piłkarze “usunięci” z szatni

– Uważam, że po zimowym okresie przygotowawczym panowała w drużynie większa wiara niż jest teraz – mówił nam niedawno Michal Pesković, pijąc do pogarszających się nastrojów w szatni. Po zakończeniu rozgrywek widzimy chyba, o co bramkarzowi Podbeskidzia chodziło. Okazało się, że po powrocie z meczu z Legią Warszawa szatnia bielszczan została delikatnie wyremontowana. Niestety, nie jest […]
17.05.2021
Weszło
17.05.2021

“Bez mistrza w CV mamy się dobrze”. Szczecin hucznie świętował medal

To nie był zwyczajny dzień dla szczecinian. Po kilku miesiącach dłużącego się oczekiwania wreszcie mogli odwiedzić dwie nowopowstałe trybuny stadionu. Oczywiście tylko garstka osób dostąpiła tego zaszczytu. W dodatku samo spotkanie nie toczyło się o żadną stawkę. Przypominało to trochę wesele bez panny młodej. Nie brakowało efektów specjalnych, pięknych ceremonii i wyjątkowej oprawy wydarzenia. Jednak […]
17.05.2021
Suche Info
17.05.2021

Mateusz Klich odpocznie przed EURO 2020

Dobra wiadomość dla Paulo Sousy po dzisiejszym ogłoszeniu kadry na mistrzostwa Europy? Pośpieszył z nią Marcelo Bielsa. Argentyński trener Leeds United stwierdził, że w ostatnich tygodniach sezonu da odpocząć Mateuszowi Klichowi. Dzięki temu reprezentant Polski będzie miał więcej czasu, żeby nabrać świeżości i wypocząć przed EURO 2020. – Mateusz nie ma kontuzji, ale uda się na […]
17.05.2021
Anglia
17.05.2021

Jedyny taki bramkarz w historii Liverpoolu. Alisson przeszedł do legendy

To nie był dobry sezon dla jednego z najlepszych bramkarzy w historii Liverpoolu. Alisson, tak jak cała, eksperymentalna defensywa The Reds, zawodził nader często. W samej lidze popełnił trzy błędy bezpośrednio prowadzące do utraty bramki – nigdy wcześniej nie zdarzało mu się to częściej. Ale od wczoraj będzie można o tym powoli zapomnieć. Od czasu […]
17.05.2021
Suche Info
17.05.2021

Dejewski, Kaczarawa i Kraweć odchodzą z Lecha

Lech Poznań podjął kolejne decyzje kadrowe przed startem nowego sezonu. Z drużyną oficjalnie pożegnało się trzech graczy. To dwóch obrońców oraz napastnik. Wśród nich jest dwójka wypożyczonych zawodników, których “Kolejorz” nie chce wykupić z macierzystych klubów. Umówmy się – nie będzie to jakaś wielka strata. Jesteśmy sobie w stanie wyobrazić Lecha Poznań bez: Tomasza Dejewskiego […]
17.05.2021
Weszło
17.05.2021

Czy Śląsk jest gotowy na europejskie puchary?

Niezwykłe zwroty akcji w ostatniej kolejce sezonu 2020/2021 sprawiły, że Śląsk Wrocław wskoczył na miejsce premiowane udziałem w europejskich pucharach. Dokładniej: udziałem w kwalifikacjach do fazy grupowej UEFA Conference League. Rozgrywek trzeciego rzędu, ale i tak budzących ekscytację. Czego byśmy nie mówili, to sukces. Wrocław wyjrzy poza polskie podwórko po raz pierwszy od sześciu lat. […]
17.05.2021
Suche Info
17.05.2021

Josip Juranović jedzie na EURO!

Reprezentacja Chorwacji. Wicemistrzowie świata. Ekipa Luki Modricia, Marcelo Brozovicia i Ante Rebicia. Oraz Josipa Juranovicia z Legii Warszawa. Tak jest, prawy defensor mistrzów Polski zgodnie z przewidywaniami znalazł się w kadrze Chorwatów na EURO 2020. Slaven Bilić postawił na niego jako na jedynego zawodnika, który nie gra ani w Chorwacji, ani w silnej lidze zagranicznej. […]
17.05.2021
Weszło
17.05.2021

Najwięksi przegrani powołań Paulo Sousy na EURO

Paulo Sousa ogłosił kadrę reprezentacji Polski na EURO. Jak to przeważnie bywa w takich momentach, są wygrani i przegrani decyzji selekcjonera, nazwiska nieoczywiste w obie strony. Na pewno pozytywnie zaskoczeni są Radosław Majecki (choć on jedzie tylko na zgrupowanie), Karol Linetty, Przemysław Frankowski czy Przemysław Płacheta, ale skupmy się na tej drugiej grupie. Kilku zawodników […]
17.05.2021
Weszło
17.05.2021

Sousa: – Liczymy, że ten turniej potrwa dla nas długo

Paulo Sousa ogłosił dwudziestosześcioosobowy skład na Euro 2020. Na konferencji prasowej opowiadał o umieszczeniu Kamila Grosickiego i Sebastiana Szymańskiego na liście rezerwowej, o powołaniach dla Kownackiego, Linetty’ego, Puchacza i Kozłowskiego, o obsadzie bramki, a także o celach na same Mistrzostwa Europy. Zapraszamy do zapisu najciekawszych fragmentów z konferencji Paulo Sousy.  Konferencja Paulo Sousy – powołania […]
17.05.2021
Suche Info
17.05.2021

Magiera chce wzmocnić Śląsk na trzech pozycjach

Jacek Magiera wie już, kogo latem chciałby sprowadzić do Śląska Wrocław. Szkoleniowiec klubu z Dolnego Śląska chciałby, żeby działacze sprowadzili mu zawodników na trzy pozycje. Część transferów jest już niemal gotowa, bo przecież wrocławianie są o krok od podpisania umowy z Petrem Schwarzem. – Pozycja stopera na pewno jest teraz newralgiczna. Potrzebujemy środowego obrońcy, ale także […]
17.05.2021
Suche Info
17.05.2021

Puchacz ocenił sezon Lecha: Była piz*a

Lubimy szczere wywiady polskich piłkarzy. Grzegorz Skwara, Radosław Majdan, Jacek Wiśniewski – każda z tych rozmów przeszła do historii. Nawet jednozdaniowe podsumowanie rozgrywek w wykonaniu Cezarego Wilka wspominamy po latach. W Poznaniu zapewne też będą wspominać to, jak sezon 2020/2021 podsumował jeden z ważniejszych piłkarzy “Kolejorza”. Tymoteusz Puchacz powiedział wprost: była pizda. Tylko tyle i […]
17.05.2021
Weszło
17.05.2021

Paulo Sousa odsłonił karty. Kadra Polski na Euro ogłoszona!

Mamy to. Paulo Sousa ogłosił właśnie szeroką kadrę reprezentacji Polski, która pojedzie na najbliższe zgrupowanie. Rozpocznie się ono 24 maja w Opalenicy, zaś na początku czerwca Biało-Czerwoni zagrają dwa mecze towarzyskie. Pierwszy z Rosją we Wrocławiu, drugi z Islandią w Poznaniu.  Część nazwisk poznaliśmy już wcześniej. Polski Związek Piłki Nożnej uruchomił bowiem nietypową akcję marketingową, […]
17.05.2021