Slavia Praga to jedna z niewątpliwych rewelacji sezonu 2020/21 w Lidze Europy. Zresztą czeska ekipa nie pierwszy raz pokazała, że potrafi napsuć krwi faworytom. No ale tak to z rewelacjami bywa, że prędzej czy później trafia kosa na kamień. Ich piękna przygoda się kończy, niekiedy dość boleśnie. Dzisiaj przyszła kryska na prażan. Arsenal wyjaśnił ich bowiem bardzo dotkliwie.

Koniec pięknej przygody. Arsenal wypunktował Slavię

Już w przedmeczowej zapowiedzi sygnalizowaliśmy, że Slavia ma spore problemy z poskładaniem linii defensywnej i to się może skończyć nieciekawie. Z naszymi prognozami bywa różnie, ale tym razem instynkt nas rzeczywiście nie zawiódł. Linia obrony czeskiego klubu wyglądała jak zlepek przypadkowo zestawionych ze sobą zawodników, bo takim zlepkiem w istocie była. „Kanonierzy” brutalnie to obnażyli.

SLAVIA – ARSENAL. BĘCKI W PIERWSZEJ POŁOWIE

Tak naprawdę dwumecz rozstrzygnął się w ciągu dziesięciu minut. Piłkarze Slavii, choć mieli przecież w garści całkiem korzystny rezultat wywalczony w pierwszym spotkaniu (1:1), postanowili wyjść do starcia z Arsenalem z otwartą przyłbicą. Próbowali kontrolować futbolówkę, atakować, odpychać oponentów jak najdalej od własnej połowy. I w zasadzie można takiemu podejściu tylko przyklasnąć, aczkolwiek Arsenal dostał od Czechów taką swobodę w kontratakach, że taktyka zaproponowana przez podopiecznych Jindricha Trpisovskiego budzi jednak pewne wątpliwości. Co tu dużo gadać – chyba prażanie po prostu dzisiaj przesadzili z odwagą. Albo, jak wolałby klasyk, pomylili odwagę z odważnikiem.

Dramat Slavii zaczął się w 14 minucie, od sygnału ostrzegawczego. A potem już poszło:

  • 14′ – VAR odwołuje gola Emile’a Smith Rowe’a
  • 18′ – Nicolas Pepe trafia na 1:0
  • 21′ – Alexandre Lacazette z rzutu karnego podwyższa na 2:0
  • 24′ – Bukayo Saka podwyższa prowadzenie na 3:0

To była po prostu demolka. Ekipa Mikela Artety kapitalnie prezentowała się w szybkich atakach. Znakomicie grał wspomniany Smith Rowe, świetnie spisali się także Saka, Pepe, Ceballos i Partey. Lacazette także robił to, co do niego należało. Ofensywni piłkarze „Kanonierów”  dziecinną wręcz łatwością rozrywali obronę gospodarzy, którzy popełniali szkolne błędy. W ustawieniu, w kryciu, w wyprowadzeniu piłki z własnej połowy. Wspomniany Trpisovsky wyglądał na człowieka, który ktoś wymierzył cios maczugą w potylicę. Był wyraźnie oszołomiony.

Co gorsza – jego podopieczni także.

SLAVIA – ARSENAL. „KANONIERZY” GRAJĄ DALEJ

Jedno trzeba graczom Slavii przyznać – nie odpuścili. W drugiej odsłonie spotkania starali się naciskać na Arsenal, szukali swoich szans, byli aktywni. Jednak londyńska ekipa przy trzybramkowym prowadzeniu złapała taki luz i spokój w defensywie, że szarże Czechów nie robiły na niej żadnego wrażenia. Mało tego, to „Kanonierzy” wyprowadzili w dzisiejszym starciu cios końcowy. Na kwadrans przed końcowym gwizdkiem arbitra swoją drugą bramkę zdobył Lacazette, definitywnie pieczętując awans swojego zespołu do półfinału Ligi Europy.

Pewnie po stronie praskiej drużyny jest pewien niedosyt, ponieważ bramkowy remis w pierwszym spotkaniu pozwalał marzyć o awansie. No ale patrząc na chłodno – i tak może Slavia być zadowolona ze swojego występu w Europie. Ćwierćfinał LE to już coś?

A Arsenal? Arsenal gra o pełną pulę. Zakwalifikowanie się do Ligi Mistrzów poprzez zajęcie topowego miejsca w Premier League jest już właściwie poza zasięgiem podopiecznych Mikela Artety, zatem w tym momencie muszą oni przypuścić szturm na dodatkową furtkę wiodącą do Champions League, czyli zwycięstwo w Lidze Europy. Łatwo jednak nie będzie. Na kolejnych etapach czekają znacznie groźniejsi oponenci niż Slavia.

Najpierw Villarreal z Unaiem Emerym u steru. Będzie ciekawie.

SLAVIA PRAGA 0:4 ARSENAL

(N. Pepe 18′, A. Lacazette 21′ 77′, B. Saka 24′)

fot. NewsPix.pl

Suche Info
24.06.2022

Son łączony z Realem Madryt

Po nieudanej próbie pozyskania Kyliana Mbappe, Real Madryt ma nowy cel transferowy. To Heung-min Son. Rewelacje na temat planów transferowych „Królewskich” podały włoskie media, a konkretnie Rudy Galetti ze SportItalia. Zdaniem dziennikarza, Florentino Perez wciąż ma myśleć o konkretnych wzmocnieniach w ofensywie. Na celowniku Realu miał znaleźć się król strzelców Premier League. W minionym sezonie piłkarz Tottenhamu trafiał do siatki rywali 23 razy. Łącznie w barwach klubu z północnego […]
24.06.2022
Suche Info
24.06.2022

Tymoteusz Klupś odszedł z Lecha Poznań

22-latek nie przedłuży wygasającego wraz z końcem czerwca kontraktu. Nowym klubem Klupsia będzie Zagłębie Sosnowiec. Tymoteusz Klupś to wychowanek Akademii Lecha Poznań. Skrzydłowy przeszedł wszystkie szczeble juniorskiej kariery w Kolejorzu. W seniorskiej piłce zadebiutował w sezonie 2017/2018, gdy stał się podstawowym graczem drużyny rezerw, występującej w III lidze. Już w trakcie rundy jesiennej rozgrywek został jednak włączony do kadry pierwszej drużyny. Regularnie dostawał także powołania […]
24.06.2022
Suche Info
24.06.2022

Lenglet może trafić do Tottenhamu

Francuski obrońca chce odejść z Barcelony, aby regularnie grać. W swoich planach nie widzi go Xavi, w przeciwieństwie do Antonio Conte, który chciałby sprowadzić Lengleta do Londynu. 27-letni Lenglet nie należy do ulubieńców trenera Barcelony. Już w minionym sezonie nie był jego pierwszym wyborem, a teraz, gdy do klubu ma dołączyć Andreas Christensen, jego sytuacja może się jeszcze bardziej pogorszyć. Dlatego też otoczenie Francuza zaczęło rozglądać się za nowym pracodawcą. Lenglet chce […]
24.06.2022
Suche Info
24.06.2022

Legia przegrywa w pierwszym sparingu w Austrii

Piłkarze stołecznego klubu musieli uznać wyższość zespołu Sepsi Sfantu Gheorghe. Rumuni wygrali 1:0. Dla Legii był to drugi przedsezonowy sparing pod wodzą Kosty Runjaicia. Jeszcze przed wyjazdem na obóz pokonali beniaminka pierwszej ligi, Chojniczankę Chojnice 3:1. Podczas pierwszego meczu w Austrii tak dobrze już nie było. Lepsi od Legionistów okazali się piłkarze Sepsi Sfantu Gheorghe, siódmej drużyny rumuńskiej ekstraklasy i zdobywców pucharu Rumunii. W zespole […]
24.06.2022
Ekstraklasa
24.06.2022

Ciekawy transfer Miedzi Legnica. Sięgnie po Polaka z RB Lipsk

Kluby Red Bulla to światowa marka pod względem szkolenia i sprzedawania talentów. Tak się składa, że w akademii niemieckiego zespołu spod skrzydeł znanej marki napojów energetycznych, znajdziemy kilku Polaków. Na jednego z nich uwagę zwróciła ekstraklasowa Miedź Legnica. Beniaminek najwyższej ligi jest znany z poszukiwania młodych zawodników w nieoczywistych miejscach. W pierwszoligowej Miedzi mogliśmy oglądać 23-letniego Holendra czy dwóch 22-letnich Belgów. Teraz do Legnicy ma trafić Niemiec o polskobrzmiącym nazwisku. […]
24.06.2022
Suche Info
24.06.2022

Wayne Rooney niespodziewanie odchodzi z Derby County

36-letni szkoleniowiec w piątek przekazał działaczom, że chce zostać zwolniony ze skutkiem natychmiastowym. Odejście Rooneya jest dużą sensacją. Kilka tygodni temu odrzucił on bowiem ofertę Evertonu i wszystko wskazywało na to, że będzie chciał pracować w Derby na trzecim poziomie rozgrywkowym. Po spadku do League One menadżer zapewniał, że nie zostawi zawodników w trudnym momencie. Teraz nagle coś się zmieniło. – Szczerze mówiąc, działacze bardzo starali się zmienić moją […]
24.06.2022
Weszło
19.05.2022

Jak radzili sobie triumfatorzy Ligi Europy w kolejnym sezonie?

Na początku rozgrywek 14/15 UEFA zdecydowała, że zwycięzca Ligi Europy otrzyma gwarancję występów w Lidze Mistrzów w kolejnym sezonie. Dla wielu drużyn był to tylko miły dodatek. Dla pozostałych wielka szansa, która dodatkowo podkręcała rywalizację. Sprawdziliśmy, jak triumfatorzy Ligi Europy radzili sobie w Lidze Mistrzów i jak gra w tych prestiżowych rozgrywkach wpłynęła na ich ligowe poczynania. PARTNEREM PUBLIKACJI O LIDZE MISTRZÓW JEST KFC. SPRAWDŹ OFERTĘ TUTAJ Jak […]
19.05.2022
Liga Europy
19.05.2022

Eintracht drugim niemieckim klubem z europejskim triumfem w XXI wieku

Bundesliga jeśli chodzi o triumfy w europejskich pucharach pozostaje mocno w cieniu w XXI wieku. Eintracht Frankfurt wygraniem Ligi Europy poprawił te niekorzystne dla Niemców statystyki. Może to być pewne zaskoczenie, ale dotychczas jedynym niemieckim klubem, który wygrywał europejskie rozgrywki w obecnym wieku jest Bayern. Monachijczycy w 2001, 2013 i 2020 roku triumfowali w Lidze Mistrzów. Dwukrotnie (2010, 2012) byli też w finale Champions League. Po razie do decydującego meczu […]
19.05.2022
Weszło
19.05.2022

Liga Europy dla Eintrachtu! Triumfatora wyłoniły rzuty karne

Eintracht Frankfurt wygrał Ligę Europy! Zwycięzcę meczu finałowego rozgrywanego w Sewilli wyłoniła seria rzutów karnych. W regulaminowym czasie gry padł remis 1:1. W konkursie jedenastek Orły okazały się lepsze od piłkarzy Rangers 5:4. Decydująca okazała się czwarta kolejka konkursu jedenastek, w trakcie której spudłował pomocnik The Gers – Aaron Ramsey. Gdy Sewilla starała się zorganizować finał Ligi Europy, niewiele osób przypuszczało, że wystąpią […]
19.05.2022
Weszło
18.05.2022

Rangersi powalczą dziś o trofeum, a Aaron Ramsey o swoją przyszłość

Przygotowując się do startu obecnego sezonu Aaron Ramsey nie mógł przypuszczać, że zagra w finale europejskich pucharów w barwach Rangersów. Piłkarska rzeczywistość zmienia się jednak bardzo szybko i dzisiaj Walijczyk stoi przed właśnie takim wyzwaniem. A jego efekty najprawdopodobniej zdecydują o jego dalszej karierze. Gdy Ramsey opuszczał Arsenal, by występować w Juventusie, mogło się wydawać, że robi naturalny krok do przodu w swojej karierze. Gra w Premier League wiąże się co prawda […]
18.05.2022
Liga Europy
18.05.2022

Siedem scen z życia Giovanniego van Bronckhorsta

Indonezyjskie pochodzenie. Przywiązanie do Feyenoordu Rotterdam. Sukcesy w Szkocji, kłopoty w Anglii, triumf w Lidze Mistrzów z Barceloną. No i ten niezapomniany gol w półfinale mistrzostw świata. Wspominamy karierę Giovanniego van Bronckhorsta, szkoleniowca Rangersów, przed dzisiejszym finałem Ligi Europy, gdzie The Gers zmierzą się z Eintrachtem Frankfurt. Mistrzostwo z Feyenoordem Giovanni van Bronckhorst urodził się w Rotterdamie. Przewinął się przez struktury młodzieżowe tamtejszego Feyenoordu, również seniorską karierę rozpoczął […]
18.05.2022
Liga Europy
18.05.2022

Niedoceniony przez „Wilki”. Uwielbiany przez „Orły”

Nie da się ukryć, że trenerzy z Austrii cieszą się coraz większym zainteresowaniem klubów Bundesligi. Wielu z nich ma w CV epizod pracy w Red Bullu Salzburg, który zdominował austriacką piłkę i jest czymś w rodzaju certyfikatu jakości. Takową zmiankę w swoim życiorysie posiada również Oliver Glasner, którego nazwisko zyskuje na wartości. Jest piątym austriackim szkoleniowcem, który wywalczył ze swoim zespołem awans do finału europejskiego pucharu. Wcześniej dokonali tego Max Merkel, Ernst […]
18.05.2022
Liczba komentarzy: 11
Subscribe
Powiadom o
guest
11 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Fredk
Fredk
1 rok temu

Panie pismak. WYJASNIC mozna cos a nie kogos

zenek_ze_wsi
zenek_ze_wsi
1 rok temu
Reply to  Fredk

Panie polonista, wyjmij Pan kij z dupy.
A tak na marginesie, to poprawnie zbudowana wypowiedź powinna mieć przecinek zamiast kropki. Po kiego te dwa zdania w tak krótkim tekście?

Lecę na piwo
Lecę na piwo
1 rok temu

Chcialbym żeby nasze drużyny były takimi słabymi oponentami jak Slavia..

Pablo
Pablo
1 rok temu
Reply to  Lecę na piwo

Wartość kadry Slavii to ponad 62mln euro.
Wartość top3 ekstraklasy, a więc Legii, Pogoni i Rakowa to 55mln euro.
W ostatnich 3 latach cała ekstraklasa wydała na graczy około 29.5mln euro, a Slavia prawie 27.5mln euro.
Ot różnica.

Denis
Denis
1 rok temu

Slavia Praga, Sparta Praga, Victoria Pilzno te kluby od 20 lat potrafią się regularnie kwalifikować do europejskich pucharów i nie są chłopcami do bicia, zastanawia mnie tylko czemu w biednej lidze czeskiej da się budować profesjonalnie kluby, które potrafią grać jak równy z równym z klubami z top 5 lig, a w Polsce jest co roku lamer i usprawiedliwianie kompromitacji w pucharach że mało czasu że młode talentyszybko wyjeżdżają itp..

erty
erty
1 rok temu
Reply to  Denis

Może dlatego że tam transfery gotówkowe między klubami to norma a zamiast sprowadzać na wagony starych Polaków często sprowadzają młodych afrykanczykow

Krecik
Krecik
1 rok temu
Reply to  Denis

Slavia – właścicielem są Chińczycy, Sparta – właściciel jeden z najbogatszych Czechów

WhiteStarPower
WhiteStarPower(@spoxgreq)
1 rok temu
Reply to  Denis

Już tłumaczę. Model ligi czeskiej jest taki jak holenderskiej czy hiszpańskiej – jak jesteś zajebistym młodym Czechem to najpierw idziesz do Slavii, Sparty czy Victorii za kasę, nikt tych bieda klubów tam nie śledzi z zagranicy. Wszyscy śledzą te 3. Tu pograsz o stawkę, w pucharach i lecisz za dobry hajsik na Zachód. Dzięki temu 70-80% składu tych drużyn to Czesi, trochę to przypomina Widzew i Legie z lat 90 alo Wisłę z początku 00 przed UE i otwarciem rynku. U nas przez to, że liga jest wręcz niespotykanie wyrównana w skali europy (szczegolnie miejsc 20-30) i nawet biedniejsze kluby potrafia sensownie grać w piłkę, przez lata nie było transferów gotówkowych wewnątrz ligi a kadra była coraz lepsza – skauci zaczęli obserwować całą ligę. Oczywiście trio z Dortmundu to był taki powazniejszy początek tego procesu. I tak – jakiś Płock, Cracovia czy Jagiellonia też nagle zaczęły sprzedawać „młody, zdolny, polski” za 4-5 mln euro. Legia czy Lech dadzą max 1mln (Legia 1,6 za Slisza to rekord) więc nikt normalny im nie sprzeda jak może „bez pośrednika” za Zachód. Nasz model jest ciekawy i atrkacyjny lokalnie, powoduje też pewnie większe emocje u kibiców śledżących ligę gdzie mimo tej Legii, to jednak co roku są inne kluby w top4. Ma to niestety fatalne skutki w pucharach, bo zamiast nasze kluby być taką repr. najelpszych Polaków z ligi to są 3-4 Polaków i kilku średnich obcokr. + jakiś Szrotovic na upchniecie do składu. I nie widać póki co światełka (CHWILE był nim Lech i pół składu z akademii) zeby to sie szybko miało zmienić. Przecież większość lig 20-29 przed nami to są bieda ligi z 1 magnatem który ciągnie cały ranking – skupuje najlepszych w kraju plus kilku dobrych obcokrajowcow i na puchary to styka a w lidze czasem może grac 2 składem bo jest tak niski poziom. Przejrzyj na 90minut

pepepandziobak
pepepandziobak
1 rok temu
Reply to  Denis

Slavia – budżet prawie trzy razy większy od Legii, Sparta – budżet prawie dwa razy większy od Legii, Victoria – porównywalny budżet do Legii, tak odnośnie biednych czeskich klubów. Należy dodać, że Slavia i Sparta w dużej mierze równa się reprezentacja Czech (najwięcej piłkarzy w reprezentacji ze Slavii), a Victoria gra głównie samymi Czechami, których później sprzedaje do Slavii albo Sparty. Transfery gotówkowe między klubami są na porządku dziennym, a jak już sprowadza się kogoś to nie wagony szrotu tylko graczy, którzy są wzmocnieniem jak Stanciu czy Karlsson.

michał
michał
1 rok temu

I SLavia za chwile bedzie mogła wystawic swoje 2 eksportowe ekipy w eliminacjach do LM.
Ktoś wie które miejsce w rankingu uefa daje jedno pewne miejsce w LM ?

ktoś
ktoś
1 rok temu

A tymczasem Anglia już przed Hiszpanią w rankingu UEFA.