post

Opublikowane 30.03.2021 19:53 przez

Piotr Stolarczyk

Zwolnienia wieloletnich i uznanych trenerów związkowych, oficjalnie za nieprawidłowe wykonywanie obowiązków lub „konflikt interesów”. Niespójne oświadczenie w imieniu całego związku, w którym lekką ręką sformułowano absurdalne zarzuty w stosunku do byłych już pracowników. Przepychanki w komentarzach internetowych, ze skandalicznymi wpisami wiceprezesa ds. szkolenia na czele. Ewidentnie pod względem wizerunkowym nie jest to dobry czas dla Zachodniopomorskiego Związku Piłki Nożnej. Zatem, dlaczego tak nagle zrobiła się gęsta atmosfera?

Cała lawina ruszyła w momencie, gdy Maciej Mateńko – najbardziej utytułowany trener młodzieży w województwie zachodniopomorskim, który do niedawna przeprowadzał szkolenia w ramach Mobilnej Akademii Młodych Orłów – oficjalnie ogłosił, że ma zamiar kandydować w najbliższych wyborach na stanowisko prezesa ZZPN-u. Nie minął nawet tydzień, a otrzymał od PZPN-u wypowiedzenie umowy.

W piątek (19 lutego – przyp. red.) ogłosiłem, że będę kandydował, ale z samego rana wysłałem do PZPN-u to  pismo w tej sprawie. W poniedziałek zaś dostałem telefon, że jestem zawieszony i jutro będzie podjęta decyzja co do mojej osoby. We wtorek przysłano mi maila z informacją o rozwiązaniu umowy zlecenia z zachowaniem dwutygodniowego okresu wypowiedzenia – relacjonuje Mateńko.

*

Czy związek miał prawo zwolnić trenera Mateńko bez podania przyczyny? Owszem, miał. Tylko akurat tak się składa, ze jego pośrednim przełożonym był wiceprezes ds. piłki amatorskiej PZPN-u, Jan Bednarek, który od 2004 r. piastuje również stanowisko prezesa ZZPN-u. Zwolniony szkoleniowiec nie ma wątpliwości, że zapłacił cenę za swoją decyzję. Natomiast centralne władze związkowe uzasadniały zakończenie współpracy z nim obawą o spadek jakości pracy z powodu działań związanych z prowadzeniem kampanii.

Z kolei niespełna za miesiąc wojewódzki związek rozwiązał umowę z Pawłem Podgórskim – kierownikiem kursów trenerskich w województwie zachodniopomorskim. Powód? „Bezpośrednią przyczyną rozwiązania umowy w trybie natychmiastowym była informacja z Polskiego Związku Piłki Nożnej na temat nieprawidłowości w przebiegu kursu trenerskiego oraz końcowych egzaminów, mogących skutkować unieważnieniem jego wyników” (fragment oświadczenia ZZPN-u w tej sprawie). Trener Podgórski nie ukrywa, że jest zwolennikiem kandydatury Mateńki. Choć – jak sam podkreśla – nie prowadził, żadnych działań mających na celu promowanie kolegi.

Tak więc, czy rzeczywiście obaj trenerzy powinni zostać zwolnieni? A może jest to element gry wyborczej, mającej na celu złamać kontrkandydata?

Szok w środowisku zachodniopomorskiego futbolu

Maciej Mateńko cieszy się bardzo dużym uznaniem wśród piłkarzy i trenerów. Jego największym sukcesem szkoleniowym było zdobycie mistrzostwa Polski juniorów młodszych w 2011 r. z Chemikiem Police. Ponadto wykształcił wielu zawodników oraz szkoleniowców z całego regionu.

Trener przyznał, że mógł dalej znajdować się w strefie komfortu – pracować spokojnie w strukturach związkowych, szkolić trenerów. Ale wiele osób związanych z zachodniopomorską piłką dostrzega potrzebę zmian w lokalnym związku. Nawet nie chodzi już o nadmierną krytykę obecnej władzy, co po prostu o impuls, nowe pomysły, otwartość na inne osoby. Z tym że większość z obawy przed konsekwencjami nie chce wychodzić przed szereg.

Nie żałuję, że się zgłosiłem do startu w wyborach. Obserwowałem od lat co się dzieje w ZZPN i jak bardzo ta zmiana jest potrzebna. Chciałbym, aby ludzie czuli, że związek jest dla nich a nie odwrotnie. Stąd moja decyzja o kandydowaniu na stanowisko Prezesa ZZPN – przyznaje zwolniony szkoleniowiec.

*

Po jego niespodziewanym zwolnieniu, w internecie pojawiła się masa komentarzy zawierających słowa wsparcia dla szkoleniowca oraz głosy sprzeciwu wobec działań związku. Duże grono osób nie zostawiło suchej nitki na działaczach ZZPN-u. Mimo ogromnych kontrowersji sprawa  ucichła. Do czasu. Wreszcie po rozwiązaniu umowy z wyżej wymienionym trenerem Podgórskim, ZZPN wydał specjalne oświadczenie, w którym odniósł się także do osoby Macieja Mateńki.

Fragment oświadczenia: – Z kolei rozwiązanie umowy przez Polski Związek Piłki Nożnej z Panem Maciejem Mateńko nastąpiło w wyniku przesłania przez zainteresowanego do biura PZPN stosownej informacji o zamiarze kandydowania na funkcje Prezesa Zarządu. Polski Związek Piłki Nożnej uznał, że kontynuowanie umowy z Panem M. Mateńko nie tylko może stanowić konflikt interesów, lecz także polegać na wykorzystaniu przez Pana M. Mateńko w prowadzeniu kampanii wyborczej środków finansowych pochodzących od PZPN oraz samochodu służbowego stanowiącego własność PZPN. Dodatkowo PZPN obawiał się, iż autorytet i logo PZPN może zostać wykorzystane przez Pana M. Mateńko w prowadzonej przez niego kampanii wyborczej. Po prawdzie, ZZPN pozyskał informację o planach wyborczych Pana M. Mateńko z pisma jakie w powyższej sprawie otrzymał od PZPN.

*

Mateńko uważa zaś, że twierdzenia ZZPN-u to tylko bzdurny pretekst. Próba odkręcenia kota ogonem. Co ciekawe, PZPN inaczej argumentował swoją decyzję. Otóż powodem rozstania miała być obawa o spadek jakości pracy trenera.

Maciej Mateńko: – W tym oświadczeniu na temat zwolnienia trenera Pawła Podgórskiego napisano nieprawdę: że zwolniono mnie, bo mogłem rzekomo wykorzystywać samochód służbowy i środki finansowe PZPN-u w celach prowadzenia kampanii wyborczej. Tylko że ja nie miałem dostępu do żadnych środków finansowych. Zanim oficjalnie ogłosiłem w mediach społecznościowych, że będę startował w wyborach na prezesa ZZPN-u, wysłałem pismo do PZPN-u. Zaznaczyłem, że nie będę wykorzystywał w ramach kampanii służbowego samochodu (zresztą posiadał GPS), laptopa oraz telefonu. Podkreśliłem, że w czasie godzin pracy, nie będę prowadził działań kampanijnych i jakość mojej pracy na tym w żaden sposób nie ucierpi. Mieliśmy wyznaczone godziny biurowe i w tym czasie nie miałem zamiaru wykonać nawet pół telefonu, bo zawsze jestem uczciwy.

Dodaje: – W wypowiedzeniu, które otrzymałem od PZPN-u, nie było podanych powodów, dla których mnie zwolniono. Zapis w umowie pozwalał na to. Zastosowano 14-dniowy okres wypowiedzenia, bez podania przyczyny. Marek Wawrzynowski ze sportowefakty.pl wystosował pismo do PZPN-u, w którym zapytał się o powody tej decyzji. Otrzymał odpowiedź, że istniały uzasadnione obawy co do jakości mojej pracy w połączeniu z kampanią. Dlaczego więc teraz w oświadczeniu, zachodniopomorski związek wskazał, że mogłem wykorzystywać środki finansowe PZPN-u.? Pytam się: kto tak twierdzi i jakie środki? Nie miałem dostępu do żadnych środków finansowych. Z kolei co do korzystania z samochodu służbowego, to przecież posiada on GPS i ma logo PZPN-u, musiałbym być głupi, by jeździć takim autem i robić kampanię.

Kolejne zwolnienie, kolejna afera

Afera ze zwolnieniem Macieja Mateńki odbiła się szerokim echem w mediach społecznościowych. Choć wbrew pozorom ZZPN nakręcił kampanię kontrkandydata, na jakiś czas sprawa ucichła. Większość klubów, trenerów i piłkarzy była raczej przejęta zawieszeniem rozgrywek i to był temat numer jeden. Jednak w poprzednim tygodniu kolejny raz doszło kontrowersyjnej decyzji – pożegnano Pawła Podgórskiego, trenera-edukatora. Podgórski od 10 lat prowadził kursy trenerskie. Tak samo, jak Mateńko również miał dobrą opinię. Nie było większych zastrzeżeń co do jego pracy.

16 marca przyszło do mnie pismo, w którym podziękowano mi za pracę, bez uwag i że w zasadzie było wszystko super oraz fajnie. Tylko teraz mają inny pomysł na kursy i dlatego podjęli taką decyzję, więc nagle formuła współpraca się wyczerpała. Kilka dni później mnie i Macieja Mateńko wybrano z Rady Trenerów ZZPN jako delegatów na wybory i osoby ze związku chyba nie mogły tego przeżyć, bo wyboru dokonali niezależnie zgodnie z zachowaną etyką trenerzy z różnych klubów naszego województwa. ZZPN nie poinformował publicznie zarówno o moim rozstaniu oraz o wyborze Rady Trenerów – opowiada Podgórski.

Kontynuuje: – Opublikowałem to więc w mediach społecznościowych oraz poinformowałem wszystkich o moim zwolnieniu. Wielu ludzi jednak mnie szanuje i ceni, choć nieraz mamy odmienne zdania. Może i byłem wymagającym oraz surowym nauczycielem, ale zawsze sprawiedliwie traktowałem kursantów. Nawet, jak ktoś nie zdał egzaminu, to ludzie dziękowali mi za szczerość, bo zawsze starałem się być sprawiedliwy dla wszystkich. Wiele osób w komentarzach zaczęło więc wyrażać dezaprobatę. Na pewno władze związku musiały być zaskoczone tym, jak inni za mną poszli, stąd pewnie to całe ich oświadczenie szkalujące moją osobę. Trzeba było coś na mnie wymyślić, znaleźć paragraf, bo opinia publiczna i środowisko trenerów było oburzone i zszokowane moim zwolnieniem.

ZZPN wystosował wiele uwag w stronę szkoleniowca

Związek kilka dni po zwolnieniu wydał wspomniane wcześniej oświadczenie, w którym dość swobodnie zarzucał Podgórskiemu wiele nieprawidłowości, głównie dotyczące jego pracy podczas przeprowadzania egzaminów trenerskich. Kierownik kursów uważa, że nie dopuścił się żadnych uchybień podczas wykonywania pracy.

W mojej ocenie od pewnego czasu związek szukał pretekstu do tego, by mnie zwolnić. Kursy trenerskie UEFA prowadziłem jako kierownik przez ponad 10 lat i dobrze wykonywałem swoją pracę. W ostatnim oświadczeniu ZZPN, pod którym nikt nie miał cywilnej odwagi się podpisać, zarzucono mi, że podczas jednego z ostatnich kursów musiałem jechać na inny i niby ktoś przez to miał nie zdać. To jest absurd. Aby kurs był ważny, podczas egzaminu musi być przewodniczący tej komisji tj. osoba z zewnątrz wojewódzkiego związku. W tym przypadku był to trener Maciej Drajer z WZPN. Na tym kursie było jeszcze dwóch naszych edukatorów i ja jako ten czwarty. Pełniłem funkcję kierownika kursów trenerskich w naszym województwie. Tak więc musiałem podczas tego weekendu pojechać do Świdwina na drugi kurs i raptem przez ponad godzinę na tym pierwszym mnie nie było. Pragnę podkreślić, że to nie jest tak, jak związek napisał w oświadczeniu – egzaminy lub cały kurs UEFA A trwający rok czasu trzeba powtórzyć. Nawet uchwała PZPN wskazuje, że nie ma obowiązku obecności czteroosobowego składu komisji – wyznaje oburzony szkoleniowiec.

*

ZZPN nie sądził, że zwolnienie Podgórskiego wywoła jeszcze większą burzę niż sprawa z Mateńko. Środowisko miało już pewność, że jest to związane z walką wyborczą, a przede wszystkim ludzie byli oburzeni sposobem, w jaki zakończono współpracę. Zwolniony trener opublikował kilka postów na Facebooku w celu wyjaśnienia sprawy.

Co na to związek? Machnął oficjalne pismo, w którym chciał zdyskredytować byłego pracownika. Pojawiło się w nim takie oto sformułowanie: Niestety, w grudniu 2020 roku Pan P. Podgórski ponownie złożył wypowiedzenie umowy, żądając za dalszą współpracę gratyfikacji finansowych nieprzystających do realiów naszego regionu, ani też pełnionej funkcji. Zarobki na poziomie wielokrotności średniej krajowej nie leżą w zakresie możliwości finansowych Zachodniopomorskiego Związku Piłki Nożnej, którego budżet opiera się, w głównej mierze, na wpłatach od jego członków (…) Zachodniopomorski Związek Piłki Nożnej w trosce o prawidłowy przebieg procesu szkolenia trenerów w naszym regionie nie mógł przejść do porządku dziennego nad tak karygodnym zaniedbaniem obowiązków, z którym wiąże się wypłata dla Pana P. Podgrórskiego przez Zachodniopomorski Związek Piłki Nożnej znaczącego wynagrodzenia.

*

Warto podkreślić, że wcześniej nie było oficjalnych zastrzeżeń co do jakości pracy Pawła Podgórskiego. Bardzo zastanawiająca jest ta nagła troska o szkolenie trenerów. Zwłaszcza że proces kształcenia szkoleniowców przebiegał prawidłowo. A co do kwestii wynagrodzenia, to trener Podgórski zwrócił uwagę, że ZZPN nie chciał skorzystać z pomocy finansowej dla trenerów-edukatorów.

Podgórski: – Największym absurdem była jednak sytuacja z niewykorzystaniem przez ZZPN 50% dofinansowania projektu „Wojewódzki Edukator” od PZPN-u. W 2019 r. w końcu PZPN wyszedł naprzeciw kursom trenerskim i był to bardzo dobry ruch znacząco porządkujący ich organizację w całym naszym kraju. Wcześniej te kursy różnie się w wielu regionach odbywały, zatrudniono w każdym województwie osobę odpowiedzialną za organizację tego typu przedsięwzięć i wiadomo, że każdy robił to trochę inaczej. Pandemia jednak spowodowała, że PZPN był zmuszony oszczędzać i projekt niestety wyhamował.

Dodaje: Wiele wojewódzkich związków z uwagi na poprawę organizacji kursów próbowały jednak to utrzymać, tak więc centrala zaproponowała: od lipca 2020 my wam dajemy 50% na tego „Edukatora”, a na drugą połowę musicie sobie sami znaleźć środki. Na co prezes Jan Bednarek stwierdził, że nie widzi takiej potrzeby. Trochę dziwne to wszystko dla mnie. Skoro PZPN chciał kontynuować projekt i zobowiązał się opłacić część pensji trenerom edukatorom, a ZZPN nie chce z tego skorzystać, to dla mnie już był sygnał, że coś jest nie tak i moja osoba nie jest chyba do końca w związku mile widziana.

*

Najbardziej oburzyło go to, że władze związku próbują zrobić z niego osobę pazerną na pieniądze i zupełnie niekompetentną. Przyznaje również, że współpraca już od pewnego momentu przestała się układać. Mimo to wydawało się, że znaleziono pewien kompromis.

Już od sierpnia mówiłem prezesowi Bednarkowi, że skoro nie chce Podgórskiego, to niech znajdzie sobie kogoś, komu przekażę swoje obowiązki. A że nie mógł znaleźć zastępstwa, bo to nie jest taka prosta robota, to doszliśmy do porozumienia, dalej prowadziłem kursy w systemie prowizyjnym, nieraz w większym wymiarze godzin, aby nie robić tego całkowicie społecznie. Nie miałem już stałej pensji, a po średnim wyliczeniu moje zarobki zostały obniżone o ponad 50%. To nie tak, że oczekiwałem jakiś wielkich pieniędzy, dla mnie ważniejszą rzeczą zawsze była satysfakcja i poczucie dobrze wykonywanej pracy dla środowiska trenerów. Jest to przykre, że teraz z kolei próbują wmówić innym, że chodziło mi tylko o kasę. Dla mnie sytuacją z odmową dofinansowania mojej pensji z PZPN stanowiła już brak szacunku wobec mnie. Prowadziłem ponad 10 lat kursy trenerskie dla ZZPN. Pieniądze na moją pensję, mówiąc kolokwialnie, leżały na stole, a mój związek stwierdził, że ich nie weźmie. Dla mnie było to niezrozumiałe – odpiera atak Podgórski.

Komentarze internetowe

Na profilach w mediach społecznościowych trenerów nie zostały opublikowane żadne zarzuty w kierunku związku, obecnego prezesa. Jak już, to odpierali ataki w ich stronę. Maciej Mateńko udostępnił także swój „Alfabet Prezesa” w ramach prowadzonej kampanii wyborczej. Czy druga strona odniosła się z szacunkiem do normalnych działań kandydata? Ależ oczywiście, że nie. Henryk Wawrowski, wiceprezes ds. szkolenia ZZPN nie omieszkał skomentować postu w sposób, który absolutnie nie przystoi osobie pełniącej taką funkcję.

Tak, właśnie na takie „uprzejme” słowa pozwolił sobie członek najwyższych władz ZZPN-u.

*

Działacze związkowi za to bardzo pilnują innych osób. Pozytywny komentarz pod adresem kontrkandydata oznacza poważną rozmowę. Nie jest tajemnicą, że duża część środowiska z ZZPN-u wspiera Mateńkę, choć niewielu otwarcie to przyznaje. Nic dziwnego – strach przed zwolnieniem. – Co do komentarzy w sieci, to ludzie boją się teraz wyrażać swoje zdanie na ten temat, bo kilka osób informowało mnie o represjach, jakie ich spotkały za pozytywne komentarze pod moimi postami. Internetowe komentarze to jest tylko mała część wsparcia, jakie mam w środowisku, bo większość po prostu ma obawy, aby publicznie się wypowiadać. To jest niesamowite, że ludzie, którzy są od tego, aby pomagać klubom, budzą w nich obawy. Nie tak to powinno wyglądać- twierdzi Mateńko

Ciąg dalszy nastąpi?

Już abstrahując od tego, która strona ma rację w tym sporze, to ostatnie wydarzenia nie wystawiają najlepszej laurki  całej zachodniopomorskiej społeczności związanej z futbolem. Związek bardzo mocno ucierpiał na tym wizerunkowo, a kampania wyborcza nie wkroczyła jeszcze w decydującą fazę. To już nie chodzi o to, kto ostatecznie zostanie wybrany na prezesa, lecz o pewne zasady – finalnie to i tak delegaci klubów zdecydują, komu udzielą poparcia.

Trudno nie odnieść wrażenia, że wcale jednak nie musiało dojść do nagłych zwolnień, oświadczeń, sprostowań i  otwartego konfliktu pomiędzy obozem rządzących a grupą opozycyjną.

Piotr Stolarczyk

fot. Przemysław Skiba

Piotr Stolarczyk

Opublikowane 30.03.2021 19:53 przez

Piotr Stolarczyk

#WeszłoFuksem
30.07.2021

Tona szczęścia w ESA, ekspert z Tokio i badminton na wagę trzech stówek

Łączny kurs 18.88 na treblu z Ekstraklasy. 7/7 z Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Zwycięstwo Legii zagrane za tysiaka. Trebel na live z igrzysk. Taki sympatyczny zestaw kuponów mamy dla was w naszym cyklu #WeszłoFuksem. Co tydzień wybieramy najciekawsze kupony z Fuksiarza, żeby uplastycznić i unaocznić wam, że komuś naprawdę wchodzą te szalone kupony! Różnie układał […]
30.07.2021
Weszło
21.07.2021

Podolski zostanie królem strzelców albo zaliczy bramkę sezonu?

Lukas Podolski trafił do Górnika Zabrze i jest to oczywiście piękna historia, tak wyczekiwany powrót do domu, natomiast dalej też musi być coś dopisane. Już na boisku. Nie wystarczy, że Podolski się uśmiechnie i sprzeda parę ładnych zdań. Potrzebne są też bramki, asysty, wpływ na zespół. Wszyscy się zastanawiamy – jak to z Podolskim w […]
21.07.2021
#WeszłoFuksem
14.07.2021

Euro, Copa America, tenis i UFC – czyli jak obłowić się w Fuksiarzu

Euro za pasem, zatem codzienne typowanko też za nami. No chyba, że ktoś lubi typować hokeja w poniedziałek, we wtorek i środę Ligę Mistrzów, w czwartek Ligę Europy, a w weekend Ekstraklasę i między to wplata siatkówkę. Tak czy siak – czas podsumować wasze najlepsze kupony w cyklu „Weszło Fuksem”. Co mamy dzisiaj? UFC, Euro, […]
14.07.2021
#WeszłoFuksem
09.07.2021

Kupon Kowala, tenisowa tasiemka i królowie Euro

„Weszło Fuksem”, to nasz cotygodniowym cykl, w którym bierzemy sobie na tapet pięć najciekawszych (i często wygranych) kuponów z Fuksiarza. Co mamy w tym tygodniu? Potężny kupon potężnego Kowala. Tasiemkę na dwanaście meczów tenisowych. Specjalność zakładu Fuksiarza. No ludzie, czego my nie mamy – tak pytajcie, to będzie łatwiej. Klasyczny zestaw McKupon – czyli pewniaczek, […]
09.07.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
07.07.2021

Fuksiarz rejestracja – jak założyć konto w Fuksiarz.pl?

Wszystko ma swój początek. Życie, związek, praca, zajawki. Początek ma też typowanie w Fuksiarz.pl. Wybaczcie ten górnolotny i pompatyczny wstęp – zwłaszcza, że rejestracja w Fuksiarzu jest banalna, prosta, a sam proces zakładania konta niezwykle sprawny. Ponadto u tego bukmachera możecie przejść przez tzw. etap szybkiej rejestracji. No to co? Czas przeprowadzić was przez to […]
07.07.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
06.07.2021

Fuksiarz kod promocyjny lipiec 2021 + najwyższe promocje!

Z bukmacherami jest tak, że lubimy najbardziej ich wtedy, gdy kupony rozliczane są na zielono. Ale jak wiadomo – nie zawsze tak jest. Natomiast zawsze w Fuksiarz.pl można dostać kody promocyjne na start – to trochę tak, jak gospodarz wita nas ciepłym posiłkiem i smaczną herbatką. No i Fuksiarz w taki sposób was wita w […]
06.07.2021
Ekstraklasa
30.07.2021

Szysz i Żivec odpalili petardy, w Lubinie uniknęli pożaru

Zagłębie Lubin po 0:3 w Krakowie musiało się spiąć z Górnikiem Łęczna, żeby już na samym początku się nie zakopać i nie wprowadzić nerwowej atmosfery do szatni. To się udało. Dzięki pięknym bramkom Patryka Szysza i Saszy Żivca „Miedziowi” pokonali beniaminka. Dariusz Żuraw ma przynajmniej tydzień spokoju. Zagłębie Lubin – Górnik Łęczna: błędy Janusza Gola […]
30.07.2021
Weszło
30.07.2021

A może naprawdę potrafią uderzyć?

Oglądamy sobie Ekstraklasę w tym sezonie, oglądamy, i tempo – uczciwie mówiąc – jest różne. W jednym meczu lepsze, w innym gorsze, generalnie takie jak zwykle. Ale są i rażące odchylenia od normy w innych aspektach. Bo liczba pięknych bramek, która już zdążyła paść… Spokojnie mogłaby obsadzić jakąś słabszą rundę. No i jest jeszcze kwestia […]
30.07.2021
Weszło
30.07.2021

Stan Igrzysk. Zobacz podsumowanie kolejnego dnia zmagań!

Rekord Europy polskiej sztafety mieszanej.  Pewna wygrana naszych siatkarzy z Japonią. Sensacyjna porażka Novaka Djokovicia. Sporo działo się dziś na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio z udziałem naszych sportowców i nie tylko, więc pora to wszystko podsumować. Zapraszają Wojciech Piela, Kacper Marciniak, Szymon Szczepanik i Piotr Chłystek z Przeglądu Sportowego. Zapraszamy!  fot. Newspix
30.07.2021
Weszło
30.07.2021

Mistrz Polski nie może się zadowolić pucharem pasztetowej

Legia Warszawa w końcu awansowała do fazy grupowej europejskich pucharów, ale jak to kiedyś zostało mądrze napisane – jeszcze nie czas na lizanie się po fiutach. Ja rozumiem, że widok Legii na jesień w Europie jest cholernie rzadki, natomiast to wciąż tylko puchar pasztetowej. Mistrza Polski nie ma prawa się tym zadowolić. I z tego […]
30.07.2021
1 liga
30.07.2021

Czego spodziewać się w nowym sezonie 1. ligi?

Pierwszoligowcy wracają do gry o ligowe punkty i awans do Ekstraklasy. Jak w sezonie 2021/2022 będzie wyglądało zaplecze najwyższej ligi w kraju? Czekają nas mecze z udziałem wielkich marek, klubów zasłużonych nie tylko dla 1. ligi, ale dla całej polskiej piłki. Czeka nas także debiut VAR-u, który ma sprawić, że rozgrywki będą wolne – przynajmniej […]
30.07.2021
Weszło
30.07.2021

Powrót Korony do Ekstraklasy. Cel, który wreszcie stał się realny?

O niektórych klubach mówi się, że spadek podziałałby na nie oczyszczająco. Jest w tym wiele populizmu, bo zmiany mogą dokonać się zazwyczaj w mniej radykalny sposób, a pierwszoligowa rzeczywistość pokazuje, że łatwiej się w niej zakopać niż powrócić do elity. Nie bez powodu uznaje się, że zaplecze Ekstraklasy to najdroższa liga świata. Kluby bez wsparcia […]
30.07.2021
Weszło
30.07.2021

Stan Igrzysk. Zobacz podsumowanie kolejnego dnia zmagań!

Rekord Europy polskiej sztafety mieszanej.  Pewna wygrana naszych siatkarzy z Japonią. Sensacyjna porażka Novaka Djokovicia. Sporo działo się dziś na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio z udziałem naszych sportowców i nie tylko, więc pora to wszystko podsumować. Zapraszają Wojciech Piela, Kacper Marciniak, Szymon Szczepanik i Piotr Chłystek z Przeglądu Sportowego. Zapraszamy!  fot. Newspix
30.07.2021
Weszło
30.07.2021

Gostomski: – Nie muszę nikomu nic udowadniać

– Przeżyłem trochę tych wzlotów i upadków. Wszystko wzmacnia. Trzeba pamiętać, że w życiu nie zawsze jest płynnie, ładnie i kolorowo. Po części z wiekiem nabrałem pewnego dystansu – także przez te wszystkie sprawy, które się wydarzyły w moim życiu. Doświadczenia nauczyły mnie pewnych rzeczy, ukształtowały – mówi Maciej Gostomski, kapitan Górnika Łęczna. Bramkarz zespołu […]
30.07.2021
Weszło
28.07.2021

Stevan Jovetić, czyli kolejne źródło problemów Krzysztofa Piątka?

Dla Krzysztofa Piątka miniony sezon nie był szczególnie udany. Raptem kilka przebłysków formy, jego naprawdę udane występy można policzyć na palcach jednej ręki. Na domiar złego na finiszu rozgrywek odniósł poważną kontuzję kostki, która wyeliminowała go z udziału na Euro 2020, ale również z okresu przygotowawczego i pierwszych kolejek nowej edycji Bundesligi. Nie może zatem […]
28.07.2021
Liga Konferencji
22.07.2021

Mityczne porażki i islandzka trauma. Czy Pogoń wreszcie przepędzi demony przeszłości?

Szczecinianie 20 lat czekali na wydarzenie tej rangi. Nic dziwnego, że mecz z NK Osijek w ramach II rundy eliminacji Ligi Konferencji Europy wzbudza u kibiców „Portowców” tak dużą ekscytację. Wciąż czekają na pierwsze w historii zwycięstwo Pogoni w europejskich pucharach (nie licząc Pucharu Intertoto). Nieco starsi fani przede wszystkim wierzą w to, że wreszcie […]
22.07.2021
Weszło
19.07.2021

Kolejna nagła zmiana trenera i brak wzmocnień. Stal Mielec sama prosi się o kłopoty

W minionej kampanii ligowej Stal Mielec zrealizowała swój cel – utrzymała się w Ekstraklasie. Choć w pewnym momencie wiele wskazywało na to, że nie uniknie spadku, w samej końcówce rozgrywek nieoczekiwanie zaczęła punktować. Pokazała ogromne zaangażowanie i zachowała dyscyplinę taktyczną. Oczywiście szczęście również mocno jej sprzyjało. Ostatecznie nie okazała się jedyną czarną owcą w stadzie, […]
19.07.2021
Ekstraklasa
18.07.2021

Czy Lechia wpadnie w sieć ligowej przeciętności?

W poprzednim sezonie Lechia Gdańsk nie straszyła rywali swoją kadrą. Siódma lokata na koniec rozgrywek była realnym odzwierciedleniem potencjału i możliwości drużyny. Raczej próżno liczyć na to, by gdańszczanie nagle mieli zakotwiczyć w ścisłej ligowej czołówce. Działacze przybrali dość bierną postawę na rynku transferowym, a nowe nabytki nikogo nie rzucają na kolana. Piotr Stokowiec znowu […]
18.07.2021
Liczba komentarzy: 15
Subscribe
Powiadom o
guest
15 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Raf
Raf
4 miesięcy temu

Boże jaka to jest patologia, gdzie i z czym my się pchamy?Jak my tą piłkę na jakimkolwiek poziomie mamy budować jak dalej na szczeblach centralnych, lokalnych takie cyrki się odstawia?Mobbing, nepotyzm a każdy udaje,że jest ok, nie nie jest, i nigdy nie będzie.

Fago
Fago
4 miesięcy temu
Reply to  Raf

Taki jest ten kraj. Niby dlaczego piłka ma być wolna od gangreny trawiącej ten naród?

qdlaty81
qdlaty81 (@qdlaty81)
3 miesięcy temu
Reply to  Raf

Ludzie biedni i głupi to co.robic

Miltiadis
Miltiadis
4 miesięcy temu

Sąszę, że to „zasrano” Wawrowskiego miało być powtórzonym zastanów. Zjawisko zwane alkopaluchami z niemieckiego handrausch

Miltiadis
Miltiadis
4 miesięcy temu
Reply to  Miltiadis

Co doskonale iluatrujw moje sąszę powyżej 🙂

Kriso
Kriso
4 miesięcy temu

Fajnie zmanipulowany tekst z naruszeniem podstawowej reguły dziennikarskiej – wypowiadają się obie strony. Nie znam tematu, nie jestem z Pomorza ale gołym okiem widać, że tekst jest stronniczy. Jedni biedni, niewinni, uciśnieni, a drudzy pazerne hieny i leśne dziadki. A w życiu tak z reguły nie bywa.

krzys
krzys
3 miesięcy temu
Reply to  Kriso

A mi się wydaje że jesteś klakierem Pana Jana. Zerknij na Oświadczenie na oficjalnej stronie zzpn i ci się rozjaśni.

Geograf
Geograf
3 miesięcy temu
Reply to  Kriso

A ja jestem z Pomorza i każdy kto się trochę pokręci przy ZZPN wie, że jest to patologiczna organizacja rodem z poprzedniej epoki.
Nie wiem czy autor nie próbował się kontatkować z kimś z ZZPN, wiem natomaist, że panuje tam zasada braku rozmowy na trudne teamty. Zawsze jest świetnie, pięknie, kolorowo, a jak ktoś pokaże, że nie jest to musi się liczyć z konsekwencjami.

qdlaty81
qdlaty81 (@qdlaty81)
3 miesięcy temu
Reply to  Kriso

Jakby to byly rynkowe spółki to moze nie, ale jak to zwiazki utrzymywane z ‚niczyjej’ kasy to nikt sie stalym stabipn zrodlem przychodow dzielic nie chce

Harry
Harry
3 miesięcy temu

Zapamiętajcie, że reformy w terenie zaprowadza tylko śmierć. Póki żaden dziad nie padnie ze starości, to nie ma zmian. Dlatego jesteśmy gównianą ligą od lat.

jelcz
jelcz
3 miesięcy temu

ZZPN to typowe leśne dziady, mnie najbardziej wkurwia, że w ogóle nie wykorzystali ostatnich lat, żeby coś zrobićze swoją syfną siedzibą w kamienicy, a przecież jest pełno funduszy europejskich i nie tylko. leśne dziady przynoszą wstyd Szczecionowi, kompletnie zagnieżdżone w PRLu, układzikach i machlojkach. tam potrzeba prokuratora, a nie wyborów

Amber Mozart
Amber Mozart
3 miesięcy temu

Prezes tysiąclecia z pewnością o niczym nie wie. Klika większa niż u PiSiorów czy Dziurowicza

Fan Kazimierza D.
Fan Kazimierza D.
3 miesięcy temu

Te komentarze tu obraz chorych głów.
Czy oni czytali tekst. Panie Stolarczyk, czy oni czytali pana artykuł?

Tręchrzan
Tręchrzan
3 miesięcy temu

Ej, ale czy w takim razie Pan Prezes Jan Bednarek również nie powinien zostać zwolniony by nie wykorzystywać środków ZZPN do prowadzenia kampanii wyborczej, a prowadzenie takowej również może źle wpływać na jego pracę?

Syn Jana Pednarka
Syn Jana Pednarka
3 miesięcy temu

Nie ma nad czym się rozwodzić… Pan Jan B. tu komuś pomoże z awansem, tam ktoś uniknie degradacji, znajdzie się sianko ze związku na piłki czy bramki dla maluszków i głosy zostaną „zdobyte”. Nie wiem ile musiałby Pan Mateńko jeździć tym służbowym autem, ale nie starczyło by mu czasu do końca kampanii, a i ceny paliw ostatnio poszły w górę 😉

Ostatnie wyniki Pogoni, ruszenie się młodzieży z mułu i kilka inicjatyw dla dzieci to fajne fundamenty by budować… A tu nagle na scenę wjeżdża nepotyzm, kolesiostwo, mobbing i wulgaryzm. Cała ta buta powinna zostać oczyszczona. Potrzebne są nowe osoby, nowe pomysły i szersze horyzonty…

Zresztą kto jest z zachodniopomorskiego ten wie jak Pan Jan B., Pan Macieajsz, Pan Dzik, Pan Gajda i wielu innych funkcjonują… Jak ma być dobrze (??)

Suche Info
30.07.2021

Oficjalnie: Lukas Podolski debiutuje w Ekstraklasie!

Nadeszła wiekopomna chwila – Lukas Podolski po raz pierwszy pojawił się na boiskach Ekstraklasy! W poprzednim spotkaniu w Szczecinie były zawodnik reprezentacji Niemiec znalazł się poza kadrą meczową, ale trener Górnika Zabrze, Jan Urban, podjął decyzję, że w starciu z Lechem Poznań znajdzie się na ławce rezerwowych. Zastanawialiśmy się, czy wejdzie w końcówce rywalizacji, a […]
30.07.2021
Suche Info
30.07.2021

Żuraw: – Nie zachłystujemy się tym zwycięstwem

Szkoleniowiec „Miedziowych” na pomeczowej konferencji prasowej nie ukrywał zadowolenia po wygranym 3:1 spotkaniu z Górnikiem Łęczna. Jednak tonował optymistyczne nastroje. Podkreślił, że jego zespół czeka jeszcze wiele pracy nad poprawą różnych elementów. Stwierdził też, że czasem szanse gry powinni otrzymać zdolni zawodnicy z klubowej akademii i będzie to dla niego priorytet. – Mieliśmy mało czasu: […]
30.07.2021
Ekstraklasa
30.07.2021

Szysz i Żivec odpalili petardy, w Lubinie uniknęli pożaru

Zagłębie Lubin po 0:3 w Krakowie musiało się spiąć z Górnikiem Łęczna, żeby już na samym początku się nie zakopać i nie wprowadzić nerwowej atmosfery do szatni. To się udało. Dzięki pięknym bramkom Patryka Szysza i Saszy Żivca „Miedziowi” pokonali beniaminka. Dariusz Żuraw ma przynajmniej tydzień spokoju. Zagłębie Lubin – Górnik Łęczna: błędy Janusza Gola […]
30.07.2021
#WeszłoFuksem
30.07.2021

Tona szczęścia w ESA, ekspert z Tokio i badminton na wagę trzech stówek

Łączny kurs 18.88 na treblu z Ekstraklasy. 7/7 z Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Zwycięstwo Legii zagrane za tysiaka. Trebel na live z igrzysk. Taki sympatyczny zestaw kuponów mamy dla was w naszym cyklu #WeszłoFuksem. Co tydzień wybieramy najciekawsze kupony z Fuksiarza, żeby uplastycznić i unaocznić wam, że komuś naprawdę wchodzą te szalone kupony! Różnie układał […]
30.07.2021
Weszło
30.07.2021

A może naprawdę potrafią uderzyć?

Oglądamy sobie Ekstraklasę w tym sezonie, oglądamy, i tempo – uczciwie mówiąc – jest różne. W jednym meczu lepsze, w innym gorsze, generalnie takie jak zwykle. Ale są i rażące odchylenia od normy w innych aspektach. Bo liczba pięknych bramek, która już zdążyła paść… Spokojnie mogłaby obsadzić jakąś słabszą rundę. No i jest jeszcze kwestia […]
30.07.2021
Suche Info
30.07.2021

Miedź gromi na inaugurację 1. ligi

Wystartowały rozgrywki zaplecza Ekstraklasy i już w pierwszym spotkaniu kibice zebrani na stadionie w Opolu obejrzeli aż 5 bramek. Sęk w tym, że musieli głównie oglądać popisy rywala, który pokonał miejscową Odrę aż 4:1. Tym samym bardzo udany debiut na ławce trenerskiej Miedzi Legnica zaliczył Wojciech Łobodziński.   W pierwszym z trzech dzisiejszych meczów 1. ligi […]
30.07.2021
Suche Info
30.07.2021

Składy na mecz Górnik Zabrze – Lech Poznań. Lukas Podolski w kadrze meczowej

– Lukas Podolski trenuje z nami już dwa tygodnie, ale jego przygotowanie nie wskazuje na to, by mógł zagrać w Ekstraklasie już teraz. On doskonale wie, że to jeszcze nie ten moment. Bardzo chce się pokazać z dobrej strony i wystąpić, ale stanie się to wtedy, kiedy będzie w pełni gotów – przyznał szkoleniowiec po […]
30.07.2021
Suche Info
30.07.2021

Kolejny piękny gol Zagłębia! [WIDEO]

Czy konfrontacja Zagłębia Lubin i Górnika Łęczna jest jakimś wybitnym widowiskiem? No nie. Ale na urodę bramek zdecydowanie nie możemy narzekać. W pierwszej połowie świetnym uderzeniem popisał się Patryk Szysz, a po przerwie przepięknym uderzeniem z dystansu uraczył nas Sasa Zivec. Zanotował chyba nawet ładniejsze trafienie niż kolega. Ależ przylutował!  Bramkarz Górnika Łęczna, Maciej Gostomski, […]
30.07.2021
Suche Info
30.07.2021

Ben White w Arsenalu

Ben White dołącza do Arsenalu. 23-letni obrońca jest postrzegany za jednego z najbardziej perspektywicznych defensorów Premier League, za nim zresztą już pierwsze reprezentacyjne przygody. Do tej pory White grał w Brighton, wcześniej dołożył solidną cegiełkę do awansu Leeds United podczas sezonu 2019/20 w Championship.  Arsenal idzie dawno obraną ścieżką, choć jednocześnie trzeba przyznać – od […]
30.07.2021
Suche Info
30.07.2021

Szysz znów czaruje! [WIDEO]

Ma talent do strzelania pięknych goli. Można już chyba tak napisać, czy będzie to trochę jak ze słynnymi zawodnikami, którzy „potrafią uderzyć z dystansu”? Jakkolwiek zdecydujemy – Patryk Szysz już po raz drugi w ostatnich miesiącach absolutnie oczarował nas swoim trafieniem. Przewrotka była bardziej efektowna, to prawda, ale z drugiej strony – dzisiejszą bramkę wypracował […]
30.07.2021
Suche Info
30.07.2021

Superliga kontratakuje!

Europejski Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu ma zbadać skargę Superligi na działania UEFA wobec klubów-założycieli projektu. Dzisiaj Real Madryt, FC Barcelona oraz Juventus wydały wspólne oświadczenie, w którym wyrażają zadowolenie z ostatnich decyzji hiszpańskiego sądu, który do tej pory zajmował się sprawą. Odrzucona została skarga UEFA, do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez europejskie trybunały UEFA ma zaprzestać […]
30.07.2021
Suche Info
30.07.2021

PS: Legia rozważa Moritza Leitnera jako zastępcę Kapustki

– Legia Warszawa szuka zawodnika, który zastąpiłby kontuzjowanego Bartosza Kapustkę. I niewykluczone, że znalazła. Tym zawodnikiem może być Moritz Leitner – poinformował dzisiaj Przegląd Sportowy. Na razie nawet sam Przegląd pisze o sprawie z dużym dystansem, więc zapewne dość odległa jest finalizacja tej transakcji, ale sam fakt, że właśnie Leitner znalazł się na celowniku warszawskiego […]
30.07.2021
Weszło
30.07.2021

Stan Igrzysk. Zobacz podsumowanie kolejnego dnia zmagań!

Rekord Europy polskiej sztafety mieszanej.  Pewna wygrana naszych siatkarzy z Japonią. Sensacyjna porażka Novaka Djokovicia. Sporo działo się dziś na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio z udziałem naszych sportowców i nie tylko, więc pora to wszystko podsumować. Zapraszają Wojciech Piela, Kacper Marciniak, Szymon Szczepanik i Piotr Chłystek z Przeglądu Sportowego. Zapraszamy!  fot. Newspix
30.07.2021
Suche Info
30.07.2021

Kadra w listopadzie pozostanie na Narodowym

Wreszcie. Wśród rozlicznych sygnałów powrotu do pełnej normalności po szalonym okresie pandemii – ten wydaje się dość symboliczny. Dziś UEFA podała lokalizacje listopadowych meczów reprezentacji Polski podczas eliminacji do Mistrzostw Świata w 2022 roku. Mimo pewnych obaw – jako stadion gospodarzy w meczu Polski z Węgrami figuruje PGE Stadion Narodowy w Warszawie.  Już wcześniej kadra […]
30.07.2021
Weszło
30.07.2021

Mistrz Polski nie może się zadowolić pucharem pasztetowej

Legia Warszawa w końcu awansowała do fazy grupowej europejskich pucharów, ale jak to kiedyś zostało mądrze napisane – jeszcze nie czas na lizanie się po fiutach. Ja rozumiem, że widok Legii na jesień w Europie jest cholernie rzadki, natomiast to wciąż tylko puchar pasztetowej. Mistrza Polski nie ma prawa się tym zadowolić. I z tego […]
30.07.2021
Suche Info
30.07.2021

Rashford przejdzie operację

Marcus Rashford podda się operacji barku. Taką informację przekazał Manchester United. Co oczywiste, piłkarza czeka przerwa w treningach i meczach. Rashford z tym urazem barku mierzy się od dłuższego czasu, grał mimo tego, ale wiecznie taka sytuacja trwać nie mogła. Dlatego zawodnika czeka operacja. United napisali w oświadczeniu: – Po konsultacji między Marcusem, menedżerem, a […]
30.07.2021
1 liga
30.07.2021

Czego spodziewać się w nowym sezonie 1. ligi?

Pierwszoligowcy wracają do gry o ligowe punkty i awans do Ekstraklasy. Jak w sezonie 2021/2022 będzie wyglądało zaplecze najwyższej ligi w kraju? Czekają nas mecze z udziałem wielkich marek, klubów zasłużonych nie tylko dla 1. ligi, ale dla całej polskiej piłki. Czeka nas także debiut VAR-u, który ma sprawić, że rozgrywki będą wolne – przynajmniej […]
30.07.2021
Suche Info
30.07.2021

Nowy kontrakt Świderskiego

Karol Świderski podpisał nową umowę z PAOK-iem. Kontrakt będzie obowiązywał do 2024 roku. Co jakiś czas przebąkiwało się o transferze reprezentanta Polski, ale do konkretów nie dochodziło. Sam zainteresowany mówił, że pewnie trzeba by za niego wydać 7-10 milionów euro, natomiast najwyraźniej mocniejsze kluby uznały, że to jeszcze nie ten czas. Jednak Świderski i tak […]
30.07.2021