post
Avatar

Opublikowane 30.03.2021 19:53 przez

Piotr Stolarczyk

Zwolnienia wieloletnich i uznanych trenerów związkowych, oficjalnie za nieprawidłowe wykonywanie obowiązków lub “konflikt interesów”. Niespójne oświadczenie w imieniu całego związku, w którym lekką ręką sformułowano absurdalne zarzuty w stosunku do byłych już pracowników. Przepychanki w komentarzach internetowych, ze skandalicznymi wpisami wiceprezesa ds. szkolenia na czele. Ewidentnie pod względem wizerunkowym nie jest to dobry czas dla Zachodniopomorskiego Związku Piłki Nożnej. Zatem, dlaczego tak nagle zrobiła się gęsta atmosfera?

Cała lawina ruszyła w momencie, gdy Maciej Mateńko – najbardziej utytułowany trener młodzieży w województwie zachodniopomorskim, który do niedawna przeprowadzał szkolenia w ramach Mobilnej Akademii Młodych Orłów – oficjalnie ogłosił, że ma zamiar kandydować w najbliższych wyborach na stanowisko prezesa ZZPN-u. Nie minął nawet tydzień, a otrzymał od PZPN-u wypowiedzenie umowy.

W piątek (19 lutego – przyp. red.) ogłosiłem, że będę kandydował, ale z samego rana wysłałem do PZPN-u to  pismo w tej sprawie. W poniedziałek zaś dostałem telefon, że jestem zawieszony i jutro będzie podjęta decyzja co do mojej osoby. We wtorek przysłano mi maila z informacją o rozwiązaniu umowy zlecenia z zachowaniem dwutygodniowego okresu wypowiedzenia – relacjonuje Mateńko.

*

Czy związek miał prawo zwolnić trenera Mateńko bez podania przyczyny? Owszem, miał. Tylko akurat tak się składa, ze jego pośrednim przełożonym był wiceprezes ds. piłki amatorskiej PZPN-u, Jan Bednarek, który od 2004 r. piastuje również stanowisko prezesa ZZPN-u. Zwolniony szkoleniowiec nie ma wątpliwości, że zapłacił cenę za swoją decyzję. Natomiast centralne władze związkowe uzasadniały zakończenie współpracy z nim obawą o spadek jakości pracy z powodu działań związanych z prowadzeniem kampanii.

Z kolei niespełna za miesiąc wojewódzki związek rozwiązał umowę z Pawłem Podgórskim – kierownikiem kursów trenerskich w województwie zachodniopomorskim. Powód? “Bezpośrednią przyczyną rozwiązania umowy w trybie natychmiastowym była informacja z Polskiego Związku Piłki Nożnej na temat nieprawidłowości w przebiegu kursu trenerskiego oraz końcowych egzaminów, mogących skutkować unieważnieniem jego wyników” (fragment oświadczenia ZZPN-u w tej sprawie). Trener Podgórski nie ukrywa, że jest zwolennikiem kandydatury Mateńki. Choć – jak sam podkreśla – nie prowadził, żadnych działań mających na celu promowanie kolegi.

Tak więc, czy rzeczywiście obaj trenerzy powinni zostać zwolnieni? A może jest to element gry wyborczej, mającej na celu złamać kontrkandydata?

Szok w środowisku zachodniopomorskiego futbolu

Maciej Mateńko cieszy się bardzo dużym uznaniem wśród piłkarzy i trenerów. Jego największym sukcesem szkoleniowym było zdobycie mistrzostwa Polski juniorów młodszych w 2011 r. z Chemikiem Police. Ponadto wykształcił wielu zawodników oraz szkoleniowców z całego regionu.

Trener przyznał, że mógł dalej znajdować się w strefie komfortu – pracować spokojnie w strukturach związkowych, szkolić trenerów. Ale wiele osób związanych z zachodniopomorską piłką dostrzega potrzebę zmian w lokalnym związku. Nawet nie chodzi już o nadmierną krytykę obecnej władzy, co po prostu o impuls, nowe pomysły, otwartość na inne osoby. Z tym że większość z obawy przed konsekwencjami nie chce wychodzić przed szereg.

Nie żałuję, że się zgłosiłem do startu w wyborach. Obserwowałem od lat co się dzieje w ZZPN i jak bardzo ta zmiana jest potrzebna. Chciałbym, aby ludzie czuli, że związek jest dla nich a nie odwrotnie. Stąd moja decyzja o kandydowaniu na stanowisko Prezesa ZZPN – przyznaje zwolniony szkoleniowiec.

*

Po jego niespodziewanym zwolnieniu, w internecie pojawiła się masa komentarzy zawierających słowa wsparcia dla szkoleniowca oraz głosy sprzeciwu wobec działań związku. Duże grono osób nie zostawiło suchej nitki na działaczach ZZPN-u. Mimo ogromnych kontrowersji sprawa  ucichła. Do czasu. Wreszcie po rozwiązaniu umowy z wyżej wymienionym trenerem Podgórskim, ZZPN wydał specjalne oświadczenie, w którym odniósł się także do osoby Macieja Mateńki.

Fragment oświadczenia: – Z kolei rozwiązanie umowy przez Polski Związek Piłki Nożnej z Panem Maciejem Mateńko nastąpiło w wyniku przesłania przez zainteresowanego do biura PZPN stosownej informacji o zamiarze kandydowania na funkcje Prezesa Zarządu. Polski Związek Piłki Nożnej uznał, że kontynuowanie umowy z Panem M. Mateńko nie tylko może stanowić konflikt interesów, lecz także polegać na wykorzystaniu przez Pana M. Mateńko w prowadzeniu kampanii wyborczej środków finansowych pochodzących od PZPN oraz samochodu służbowego stanowiącego własność PZPN. Dodatkowo PZPN obawiał się, iż autorytet i logo PZPN może zostać wykorzystane przez Pana M. Mateńko w prowadzonej przez niego kampanii wyborczej. Po prawdzie, ZZPN pozyskał informację o planach wyborczych Pana M. Mateńko z pisma jakie w powyższej sprawie otrzymał od PZPN.

*

Mateńko uważa zaś, że twierdzenia ZZPN-u to tylko bzdurny pretekst. Próba odkręcenia kota ogonem. Co ciekawe, PZPN inaczej argumentował swoją decyzję. Otóż powodem rozstania miała być obawa o spadek jakości pracy trenera.

Maciej Mateńko: – W tym oświadczeniu na temat zwolnienia trenera Pawła Podgórskiego napisano nieprawdę: że zwolniono mnie, bo mogłem rzekomo wykorzystywać samochód służbowy i środki finansowe PZPN-u w celach prowadzenia kampanii wyborczej. Tylko że ja nie miałem dostępu do żadnych środków finansowych. Zanim oficjalnie ogłosiłem w mediach społecznościowych, że będę startował w wyborach na prezesa ZZPN-u, wysłałem pismo do PZPN-u. Zaznaczyłem, że nie będę wykorzystywał w ramach kampanii służbowego samochodu (zresztą posiadał GPS), laptopa oraz telefonu. Podkreśliłem, że w czasie godzin pracy, nie będę prowadził działań kampanijnych i jakość mojej pracy na tym w żaden sposób nie ucierpi. Mieliśmy wyznaczone godziny biurowe i w tym czasie nie miałem zamiaru wykonać nawet pół telefonu, bo zawsze jestem uczciwy.

Dodaje: – W wypowiedzeniu, które otrzymałem od PZPN-u, nie było podanych powodów, dla których mnie zwolniono. Zapis w umowie pozwalał na to. Zastosowano 14-dniowy okres wypowiedzenia, bez podania przyczyny. Marek Wawrzynowski ze sportowefakty.pl wystosował pismo do PZPN-u, w którym zapytał się o powody tej decyzji. Otrzymał odpowiedź, że istniały uzasadnione obawy co do jakości mojej pracy w połączeniu z kampanią. Dlaczego więc teraz w oświadczeniu, zachodniopomorski związek wskazał, że mogłem wykorzystywać środki finansowe PZPN-u.? Pytam się: kto tak twierdzi i jakie środki? Nie miałem dostępu do żadnych środków finansowych. Z kolei co do korzystania z samochodu służbowego, to przecież posiada on GPS i ma logo PZPN-u, musiałbym być głupi, by jeździć takim autem i robić kampanię.

Kolejne zwolnienie, kolejna afera

Afera ze zwolnieniem Macieja Mateńki odbiła się szerokim echem w mediach społecznościowych. Choć wbrew pozorom ZZPN nakręcił kampanię kontrkandydata, na jakiś czas sprawa ucichła. Większość klubów, trenerów i piłkarzy była raczej przejęta zawieszeniem rozgrywek i to był temat numer jeden. Jednak w poprzednim tygodniu kolejny raz doszło kontrowersyjnej decyzji – pożegnano Pawła Podgórskiego, trenera-edukatora. Podgórski od 10 lat prowadził kursy trenerskie. Tak samo, jak Mateńko również miał dobrą opinię. Nie było większych zastrzeżeń co do jego pracy.

16 marca przyszło do mnie pismo, w którym podziękowano mi za pracę, bez uwag i że w zasadzie było wszystko super oraz fajnie. Tylko teraz mają inny pomysł na kursy i dlatego podjęli taką decyzję, więc nagle formuła współpraca się wyczerpała. Kilka dni później mnie i Macieja Mateńko wybrano z Rady Trenerów ZZPN jako delegatów na wybory i osoby ze związku chyba nie mogły tego przeżyć, bo wyboru dokonali niezależnie zgodnie z zachowaną etyką trenerzy z różnych klubów naszego województwa. ZZPN nie poinformował publicznie zarówno o moim rozstaniu oraz o wyborze Rady Trenerów – opowiada Podgórski.

Kontynuuje: – Opublikowałem to więc w mediach społecznościowych oraz poinformowałem wszystkich o moim zwolnieniu. Wielu ludzi jednak mnie szanuje i ceni, choć nieraz mamy odmienne zdania. Może i byłem wymagającym oraz surowym nauczycielem, ale zawsze sprawiedliwie traktowałem kursantów. Nawet, jak ktoś nie zdał egzaminu, to ludzie dziękowali mi za szczerość, bo zawsze starałem się być sprawiedliwy dla wszystkich. Wiele osób w komentarzach zaczęło więc wyrażać dezaprobatę. Na pewno władze związku musiały być zaskoczone tym, jak inni za mną poszli, stąd pewnie to całe ich oświadczenie szkalujące moją osobę. Trzeba było coś na mnie wymyślić, znaleźć paragraf, bo opinia publiczna i środowisko trenerów było oburzone i zszokowane moim zwolnieniem.

ZZPN wystosował wiele uwag w stronę szkoleniowca

Związek kilka dni po zwolnieniu wydał wspomniane wcześniej oświadczenie, w którym dość swobodnie zarzucał Podgórskiemu wiele nieprawidłowości, głównie dotyczące jego pracy podczas przeprowadzania egzaminów trenerskich. Kierownik kursów uważa, że nie dopuścił się żadnych uchybień podczas wykonywania pracy.

W mojej ocenie od pewnego czasu związek szukał pretekstu do tego, by mnie zwolnić. Kursy trenerskie UEFA prowadziłem jako kierownik przez ponad 10 lat i dobrze wykonywałem swoją pracę. W ostatnim oświadczeniu ZZPN, pod którym nikt nie miał cywilnej odwagi się podpisać, zarzucono mi, że podczas jednego z ostatnich kursów musiałem jechać na inny i niby ktoś przez to miał nie zdać. To jest absurd. Aby kurs był ważny, podczas egzaminu musi być przewodniczący tej komisji tj. osoba z zewnątrz wojewódzkiego związku. W tym przypadku był to trener Maciej Drajer z WZPN. Na tym kursie było jeszcze dwóch naszych edukatorów i ja jako ten czwarty. Pełniłem funkcję kierownika kursów trenerskich w naszym województwie. Tak więc musiałem podczas tego weekendu pojechać do Świdwina na drugi kurs i raptem przez ponad godzinę na tym pierwszym mnie nie było. Pragnę podkreślić, że to nie jest tak, jak związek napisał w oświadczeniu – egzaminy lub cały kurs UEFA A trwający rok czasu trzeba powtórzyć. Nawet uchwała PZPN wskazuje, że nie ma obowiązku obecności czteroosobowego składu komisji – wyznaje oburzony szkoleniowiec.

*

ZZPN nie sądził, że zwolnienie Podgórskiego wywoła jeszcze większą burzę niż sprawa z Mateńko. Środowisko miało już pewność, że jest to związane z walką wyborczą, a przede wszystkim ludzie byli oburzeni sposobem, w jaki zakończono współpracę. Zwolniony trener opublikował kilka postów na Facebooku w celu wyjaśnienia sprawy.

Co na to związek? Machnął oficjalne pismo, w którym chciał zdyskredytować byłego pracownika. Pojawiło się w nim takie oto sformułowanie: Niestety, w grudniu 2020 roku Pan P. Podgórski ponownie złożył wypowiedzenie umowy, żądając za dalszą współpracę gratyfikacji finansowych nieprzystających do realiów naszego regionu, ani też pełnionej funkcji. Zarobki na poziomie wielokrotności średniej krajowej nie leżą w zakresie możliwości finansowych Zachodniopomorskiego Związku Piłki Nożnej, którego budżet opiera się, w głównej mierze, na wpłatach od jego członków (…) Zachodniopomorski Związek Piłki Nożnej w trosce o prawidłowy przebieg procesu szkolenia trenerów w naszym regionie nie mógł przejść do porządku dziennego nad tak karygodnym zaniedbaniem obowiązków, z którym wiąże się wypłata dla Pana P. Podgrórskiego przez Zachodniopomorski Związek Piłki Nożnej znaczącego wynagrodzenia.

*

Warto podkreślić, że wcześniej nie było oficjalnych zastrzeżeń co do jakości pracy Pawła Podgórskiego. Bardzo zastanawiająca jest ta nagła troska o szkolenie trenerów. Zwłaszcza że proces kształcenia szkoleniowców przebiegał prawidłowo. A co do kwestii wynagrodzenia, to trener Podgórski zwrócił uwagę, że ZZPN nie chciał skorzystać z pomocy finansowej dla trenerów-edukatorów.

Podgórski: – Największym absurdem była jednak sytuacja z niewykorzystaniem przez ZZPN 50% dofinansowania projektu “Wojewódzki Edukator” od PZPN-u. W 2019 r. w końcu PZPN wyszedł naprzeciw kursom trenerskim i był to bardzo dobry ruch znacząco porządkujący ich organizację w całym naszym kraju. Wcześniej te kursy różnie się w wielu regionach odbywały, zatrudniono w każdym województwie osobę odpowiedzialną za organizację tego typu przedsięwzięć i wiadomo, że każdy robił to trochę inaczej. Pandemia jednak spowodowała, że PZPN był zmuszony oszczędzać i projekt niestety wyhamował.

Dodaje: Wiele wojewódzkich związków z uwagi na poprawę organizacji kursów próbowały jednak to utrzymać, tak więc centrala zaproponowała: od lipca 2020 my wam dajemy 50% na tego “Edukatora”, a na drugą połowę musicie sobie sami znaleźć środki. Na co prezes Jan Bednarek stwierdził, że nie widzi takiej potrzeby. Trochę dziwne to wszystko dla mnie. Skoro PZPN chciał kontynuować projekt i zobowiązał się opłacić część pensji trenerom edukatorom, a ZZPN nie chce z tego skorzystać, to dla mnie już był sygnał, że coś jest nie tak i moja osoba nie jest chyba do końca w związku mile widziana.

*

Najbardziej oburzyło go to, że władze związku próbują zrobić z niego osobę pazerną na pieniądze i zupełnie niekompetentną. Przyznaje również, że współpraca już od pewnego momentu przestała się układać. Mimo to wydawało się, że znaleziono pewien kompromis.

Już od sierpnia mówiłem prezesowi Bednarkowi, że skoro nie chce Podgórskiego, to niech znajdzie sobie kogoś, komu przekażę swoje obowiązki. A że nie mógł znaleźć zastępstwa, bo to nie jest taka prosta robota, to doszliśmy do porozumienia, dalej prowadziłem kursy w systemie prowizyjnym, nieraz w większym wymiarze godzin, aby nie robić tego całkowicie społecznie. Nie miałem już stałej pensji, a po średnim wyliczeniu moje zarobki zostały obniżone o ponad 50%. To nie tak, że oczekiwałem jakiś wielkich pieniędzy, dla mnie ważniejszą rzeczą zawsze była satysfakcja i poczucie dobrze wykonywanej pracy dla środowiska trenerów. Jest to przykre, że teraz z kolei próbują wmówić innym, że chodziło mi tylko o kasę. Dla mnie sytuacją z odmową dofinansowania mojej pensji z PZPN stanowiła już brak szacunku wobec mnie. Prowadziłem ponad 10 lat kursy trenerskie dla ZZPN. Pieniądze na moją pensję, mówiąc kolokwialnie, leżały na stole, a mój związek stwierdził, że ich nie weźmie. Dla mnie było to niezrozumiałe – odpiera atak Podgórski.

Komentarze internetowe

Na profilach w mediach społecznościowych trenerów nie zostały opublikowane żadne zarzuty w kierunku związku, obecnego prezesa. Jak już, to odpierali ataki w ich stronę. Maciej Mateńko udostępnił także swój “Alfabet Prezesa” w ramach prowadzonej kampanii wyborczej. Czy druga strona odniosła się z szacunkiem do normalnych działań kandydata? Ależ oczywiście, że nie. Henryk Wawrowski, wiceprezes ds. szkolenia ZZPN nie omieszkał skomentować postu w sposób, który absolutnie nie przystoi osobie pełniącej taką funkcję.

Tak, właśnie na takie “uprzejme” słowa pozwolił sobie członek najwyższych władz ZZPN-u.

*

Działacze związkowi za to bardzo pilnują innych osób. Pozytywny komentarz pod adresem kontrkandydata oznacza poważną rozmowę. Nie jest tajemnicą, że duża część środowiska z ZZPN-u wspiera Mateńkę, choć niewielu otwarcie to przyznaje. Nic dziwnego – strach przed zwolnieniem. – Co do komentarzy w sieci, to ludzie boją się teraz wyrażać swoje zdanie na ten temat, bo kilka osób informowało mnie o represjach, jakie ich spotkały za pozytywne komentarze pod moimi postami. Internetowe komentarze to jest tylko mała część wsparcia, jakie mam w środowisku, bo większość po prostu ma obawy, aby publicznie się wypowiadać. To jest niesamowite, że ludzie, którzy są od tego, aby pomagać klubom, budzą w nich obawy. Nie tak to powinno wyglądać- twierdzi Mateńko

Ciąg dalszy nastąpi?

Już abstrahując od tego, która strona ma rację w tym sporze, to ostatnie wydarzenia nie wystawiają najlepszej laurki  całej zachodniopomorskiej społeczności związanej z futbolem. Związek bardzo mocno ucierpiał na tym wizerunkowo, a kampania wyborcza nie wkroczyła jeszcze w decydującą fazę. To już nie chodzi o to, kto ostatecznie zostanie wybrany na prezesa, lecz o pewne zasady – finalnie to i tak delegaci klubów zdecydują, komu udzielą poparcia.

Trudno nie odnieść wrażenia, że wcale jednak nie musiało dojść do nagłych zwolnień, oświadczeń, sprostowań i  otwartego konfliktu pomiędzy obozem rządzących a grupą opozycyjną.

Piotr Stolarczyk

fot. Przemysław Skiba

Piotr Stolarczyk

Opublikowane 30.03.2021 19:53 przez

Piotr Stolarczyk

Anglia
19.04.2021

Liverpool remisuje z Leeds i oddala się od Ligi Mistrzów. Ale co z tego?

To nie było rewelacyjne spotkanie. Ba! Mimo trafienia Liverpoolu jeszcze w pierwszej połowie, było to spotkanie dość przeciętne. Przynajmniej do 70. minuty, gdy zaczęło naparzać Leeds United. I bardzo dobrze Pawie zrobiły, bo raz, że uratowały spotkanie, dwa, że zdobyły dzięki temu punkt. Ale Liverpoolowi pewnie to powiewa.  Otoczka przed meczem nie była najbardziej przychylna […]
19.04.2021
Weszło
19.04.2021

Kozacy i badziewiacy. Michał Kucharczyk znów jest sobą

Sporo mamy w tym sezonie Ekstraklasy indywidualnych rozczarowań, więc warto docenić drogę, którą w ostatnich miesiącach przebył Michał Kucharczyk. Jesienią był jednym z najbardziej irytujący ligowców, w pewnym momencie nawet stracił miejsce w składzie Portowców, by potem odnaleźć się na lewej obronie. Wiosna? Wiosną były piłkarz Legii Warszawa prezentuje to, po co do Szczecina go […]
19.04.2021
Weszło
19.04.2021

Reforma Ligi Mistrzów, czyli komplikowania ciąg dalszy

Rany, ile się dzieje w futbolowym świecie. Naczelny temat to wiadomo, Superliga, i rozkmina czy futbol rzeczywiście zmieni się w tak drastyczny sposób, czy rozejdzie się po kościach po licytacji i największe kluby po prostu dostaną większą kasę. Natomiast UEFA na razie ma zamiaru się uginać. Dowód – zatwierdzenie nowego formatu Ligi Mistrzów od sezonu […]
19.04.2021
Weszło
19.04.2021

Plusy i minusy Superligi

Futbol to biznes. Iluzja prysła. Bogaci wystąpili przeciw uboższym. Trwa wojna. Wielka rewolucja w świecie futbolu. Niewykluczone, że po ogłoszeniu planów odpalenia Superligi ten sport już nigdy nie będzie taki sam, że zmieni się wszystko. Środowisko europejskiej piłki nożnej zasypuje się oświadczeniami, groźbami, argumentami. Każda minuta przynosi nowe informacje. Zatrzymajmy się więc na chwilę i […]
19.04.2021
Weszło
19.04.2021

Sawicki: – To już wojna

– Nie ma już czasu na blefowanie. Blefowanie było przez ostatnich kilka lat. Przypomnę, że utworzenie Superligi cały czas było straszakiem największych klubów, wywieranie presji dla UEFA, by alokować coraz więcej pieniędzy do coraz mniejszego grona klubów, które są najbardziej sławne. Uważam, że to już wojna pomiędzy dwunastoma klubami, a UEFA. Wydaje mi się, że […]
19.04.2021
Weszło
19.04.2021

Legia nie może zlekceważyć tego finiszu

Według Pawła Mogielnickiego z 90minut.pl Legia ma 98,2% szans na mistrzostwo. No bo rzeczywiście – trudno wierzyć, że pierwsze miejsce miałoby przypaść komuś innemu. Legia wypracowała sobie zaliczkę i teraz spokojnie może jej bronić. Natomiast ekipie, która chce potem przełamać pucharową niemoc, wypadałoby to robić z większym animuszem. Do drużyny Michniewicza można mieć pretensje za […]
19.04.2021
Weszło
16.04.2021

“Pan Przesmycki nie wykorzystał swojej szansy, by siedzieć cicho”

Jarosław Rynkiewicz, były sędzia piłkarski, w poprzednim tygodniu wygrał proces sądowy ze Zbigniewem Przesmyckim. Wymiar sprawiedliwości uznał, że wszystko to, co powiedział w wywiadzie dla “WP Sportowe Fakty” było prawdą. Skrytykował wówczas system oceniania sędziów w Polsce, a także otwarcie przyznał, że w wyniku praktyk stosowanych przez przewodniczącego Kolegium Sędziów PZPN był zmuszony zrezygnować z […]
16.04.2021
Weszło
16.04.2021

Kamil Biliński zawstydza napastników Pogoni

To nic odkrywczego, że Pogoń ma w tym sezonie problem ze strzelaniem bramek, a jedną z głównych przyczyn tego jest słaba dyspozycja napastników. Jeśli spojrzymy na tabelę, to nie jest aż tak wielki kłopot dla “Portowców”. Żelazna defensywa i dobra organizacja gry w zupełności wystarcza do zajmowania miejsca na podium. Jednak przy okazji meczu z […]
16.04.2021
Weszło
14.04.2021

Przyczyny niepowodzenia Bayernu. Chwilowy kryzys czy głębszy problem?

Do pewnego momentu Hansiemu Flickowi wszystko układało się znakomicie. Jego zespół z rozmachem zgarniał kolejne trofea. Bayern był znakomicie funkcjonującą maszyną, w której praktycznie nie było wadliwych elementów. Jednak w tym sezonie na horyzoncie pojawiło się wiele problemów. Ogromne natężenie meczów, a co za tym idzie słabsza dyspozycja wielu graczy, zwłaszcza formacji obronnej. Kontuzje kluczowych […]
14.04.2021
Weszło
13.04.2021

Choć PSG prosiło się o kłopoty, melduje się w półfinale

Zapowiadało się przednio. No i nie zawiedliśmy się. To był kawał dobrego futbolu. Choć gdyby paryżanie byli bardziej skuteczni, to już w pierwszej połowie skończyłyby się emocje. Ale na całe szczęście spotkanie do samego końca trzymało nas w napięciu. Może i nie zobaczyliśmy wielu bramek. Tylko że to nie jest aż tak bardzo istotne. Kolejny […]
13.04.2021
Weszło
13.04.2021

Salihamidzić kontra świat. O konflikcie trawiącym Bayern

Dyrektor sportowy Bayernu, Hasan Salihamidzić, znajduje się ostatnio pod ostrzałem niemieckich mediów. Co rusz wychodzą tylko nowe smaczki jego konfliktu z Hansim Flickiem. Lista zarzutów jest długa. Przespane dwa ostatnie okienka transferowe. Niezrozumiałe “wzmocnienia”. Próba podważenia kompetencji pierwszego szkoleniowca. Szereg problemów w relacjach interpersonalnych. Najwyższe władze Bayernu muszą gasić pożar, który w dużej mierze wzniecił […]
13.04.2021
Weszło
13.04.2021

Piotr Stokowiec odrestaurował Lechię?

Po fatalnym początku noworocznych zmagań niewiele wskazywało na to, że Piotr Stokowiec będzie w stanie dać swojej ekipie pozytywny impuls. Lechia od dłuższego czasu nie mogła ustabilizować formy, prezentowana przez nią gra męczyła oczy. Popadała w coraz większy marazm. Z kolei sam szkoleniowiec z dużą pewnością siebie wygłaszał hasła, że dźwignie zespół z kryzysu. I […]
13.04.2021
Liczba komentarzy: 15
Subscribe
Powiadom o
guest
15 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Raf
Raf
20 dni temu

Boże jaka to jest patologia, gdzie i z czym my się pchamy?Jak my tą piłkę na jakimkolwiek poziomie mamy budować jak dalej na szczeblach centralnych, lokalnych takie cyrki się odstawia?Mobbing, nepotyzm a każdy udaje,że jest ok, nie nie jest, i nigdy nie będzie.

Fago
Fago
20 dni temu
Reply to  Raf

Taki jest ten kraj. Niby dlaczego piłka ma być wolna od gangreny trawiącej ten naród?

qdlaty81
qdlaty81 (@qdlaty81)
19 dni temu
Reply to  Raf

Ludzie biedni i głupi to co.robic

Miltiadis
Miltiadis
20 dni temu

Sąszę, że to “zasrano” Wawrowskiego miało być powtórzonym zastanów. Zjawisko zwane alkopaluchami z niemieckiego handrausch

Miltiadis
Miltiadis
20 dni temu
Reply to  Miltiadis

Co doskonale iluatrujw moje sąszę powyżej 🙂

Kriso
Kriso
20 dni temu

Fajnie zmanipulowany tekst z naruszeniem podstawowej reguły dziennikarskiej – wypowiadają się obie strony. Nie znam tematu, nie jestem z Pomorza ale gołym okiem widać, że tekst jest stronniczy. Jedni biedni, niewinni, uciśnieni, a drudzy pazerne hieny i leśne dziadki. A w życiu tak z reguły nie bywa.

krzys
krzys
19 dni temu
Reply to  Kriso

A mi się wydaje że jesteś klakierem Pana Jana. Zerknij na Oświadczenie na oficjalnej stronie zzpn i ci się rozjaśni.

Geograf
Geograf
19 dni temu
Reply to  Kriso

A ja jestem z Pomorza i każdy kto się trochę pokręci przy ZZPN wie, że jest to patologiczna organizacja rodem z poprzedniej epoki.
Nie wiem czy autor nie próbował się kontatkować z kimś z ZZPN, wiem natomaist, że panuje tam zasada braku rozmowy na trudne teamty. Zawsze jest świetnie, pięknie, kolorowo, a jak ktoś pokaże, że nie jest to musi się liczyć z konsekwencjami.

qdlaty81
qdlaty81 (@qdlaty81)
19 dni temu
Reply to  Kriso

Jakby to byly rynkowe spółki to moze nie, ale jak to zwiazki utrzymywane z ‘niczyjej’ kasy to nikt sie stalym stabipn zrodlem przychodow dzielic nie chce

Harry
Harry
19 dni temu

Zapamiętajcie, że reformy w terenie zaprowadza tylko śmierć. Póki żaden dziad nie padnie ze starości, to nie ma zmian. Dlatego jesteśmy gównianą ligą od lat.

jelcz
jelcz
19 dni temu

ZZPN to typowe leśne dziady, mnie najbardziej wkurwia, że w ogóle nie wykorzystali ostatnich lat, żeby coś zrobićze swoją syfną siedzibą w kamienicy, a przecież jest pełno funduszy europejskich i nie tylko. leśne dziady przynoszą wstyd Szczecionowi, kompletnie zagnieżdżone w PRLu, układzikach i machlojkach. tam potrzeba prokuratora, a nie wyborów

Amber Mozart
Amber Mozart
19 dni temu

Prezes tysiąclecia z pewnością o niczym nie wie. Klika większa niż u PiSiorów czy Dziurowicza

Fan Kazimierza D.
Fan Kazimierza D.
19 dni temu

Te komentarze tu obraz chorych głów.
Czy oni czytali tekst. Panie Stolarczyk, czy oni czytali pana artykuł?

Tręchrzan
Tręchrzan
19 dni temu

Ej, ale czy w takim razie Pan Prezes Jan Bednarek również nie powinien zostać zwolniony by nie wykorzystywać środków ZZPN do prowadzenia kampanii wyborczej, a prowadzenie takowej również może źle wpływać na jego pracę?

Syn Jana Pednarka
Syn Jana Pednarka
18 dni temu

Nie ma nad czym się rozwodzić… Pan Jan B. tu komuś pomoże z awansem, tam ktoś uniknie degradacji, znajdzie się sianko ze związku na piłki czy bramki dla maluszków i głosy zostaną “zdobyte”. Nie wiem ile musiałby Pan Mateńko jeździć tym służbowym autem, ale nie starczyło by mu czasu do końca kampanii, a i ceny paliw ostatnio poszły w górę 😉

Ostatnie wyniki Pogoni, ruszenie się młodzieży z mułu i kilka inicjatyw dla dzieci to fajne fundamenty by budować… A tu nagle na scenę wjeżdża nepotyzm, kolesiostwo, mobbing i wulgaryzm. Cała ta buta powinna zostać oczyszczona. Potrzebne są nowe osoby, nowe pomysły i szersze horyzonty…

Zresztą kto jest z zachodniopomorskiego ten wie jak Pan Jan B., Pan Macieajsz, Pan Dzik, Pan Gajda i wielu innych funkcjonują… Jak ma być dobrze (??)

Suche Info
19.04.2021

James Milner: – Nie podoba mi się to i mam nadzieję, że tak się nie stanie

Piłkarze nie pozostają bierni wobec ostatnich wydarzeń. W krytyczny sposób o Superlidze wypowiedział się Ander Herrera z PSG. Dejan Loveren, zawodnik Zenitu Sankt Petersburg, także zaprotestował przeciwko pomysłowi powstania nowych rozgrywek. Natomiast po meczu z Leeds James Milner otwarcie wyraził niezadowolenie z faktu przystąpienia The Reds do kontrowersyjnego projektu.  61-krotny reprezentant Anglii jest pierwszym zawodnikiem […]
19.04.2021
Anglia
19.04.2021

Liverpool remisuje z Leeds i oddala się od Ligi Mistrzów. Ale co z tego?

To nie było rewelacyjne spotkanie. Ba! Mimo trafienia Liverpoolu jeszcze w pierwszej połowie, było to spotkanie dość przeciętne. Przynajmniej do 70. minuty, gdy zaczęło naparzać Leeds United. I bardzo dobrze Pawie zrobiły, bo raz, że uratowały spotkanie, dwa, że zdobyły dzięki temu punkt. Ale Liverpoolowi pewnie to powiewa.  Otoczka przed meczem nie była najbardziej przychylna […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Michał Pazdan otrzymał wstępną propozycję powrotu do Ekstraklasy

Portal meczyki.pl poinformował, że Wisła Płock jest zainteresowana sprowadzeniem 38-krotnego reprezentanta Polski. Michał Pazdan jest obecnie piłkarzem tureckiego MKE Ankaragucu, jednak jego kontrakt z klubem wygasa w czerwcu. Według informacji Tomasza Włodarczyka “Nafciarze” kontaktowali się już w piłkarzem i zaoferowali gotowość do podjęcia poważniejszych rozmów. Ponoć jeszcze nie padły konkretne propozycje ze strony płockiego klubu. […]
19.04.2021
Weszło FM
19.04.2021

Wtorek w Weszło FM: moto-poranek, audycja esportowa i emocje w Ekstraklasie

Wtorek w radiu rozpoczniemy od poranka dla fanów motoryzacji. Potem premiery – między innymi „Tenis Klubu”, „Weszło w esport” czy „Die Qualitat”, a następnie aż cztery mecze Ekstraklasy. Szczegóły znajdziecie poniżej: 7:00 – 10:00 – „Dwójka bez Sternika” – Michał Łopaciński i Adam Kotleszka zapraszają na moto-poranek. Będą też materiały piłkarskie poświęcone Superlidze – o […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Kluby Superligi “przeniosą” swoją historię do nowych rozgrywek

Jeżeli spodziewaliście się, że dziś nic was już nie zaskoczy, to jesteście w dużym błędzie. Otóż kluby Superligi postanowiły pójść krok dalej i według informacji hiszpańskich mediów chcą, by ich triumfy w Lidze Mistrzów były uznawane za zwycięstwa w nowych rozgrywkach. Dobre, prawda? Wychodzi na to, że zanim na dobre ruszyłaby Superliga, to Real Madryt […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Piłkarze Leeds zaprotestowali przeciwko Superlidze

Już wcześniej zrobiło się głośno o sprzeciwie angielskich kibiców. Fani klubów z tzw. TOP6 podjęli wspólne działania mające na celu unicestwienie projektu Superligi. Do grona osób protestujących dołączyli także piłkarze Leeds United, którzy na przedmeczową rozgrzewkę wyszli w okolicznościowych koszulkach. Co ciekawe, ich dzisiejszym przeciwnikiem jest Liverpool, który należy do grona założycieli nowych rozgrywek. Podopieczni […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Selekcjoner kadry Norwegii: – Po jaką cholerę Juve pcha się do tych rozgrywek?

Opiekun reprezentacji Norwegii, Ståle Solbakken, w rozmowie z tv2.no nie miał żadnych skrupułów wyrazić w dosadny sposób swojego zdziwienia decyzją Juventusu o przystąpieniu do Superligi. Stwierdził, że turyńczycy nie mają czego tam szukać, skoro w ostatnich sezonach ponosili spektakularne klęski w rozgrywkach Ligi Mistrzów. W bardzo otwarty sposób zdeprecjonował ich pozycję w europejskim futbolu. Przesadził? […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

“Wielka Trójka” nie chce opuszczać Serie A

W trybie pilnym zostało zwołane dziś spotkanie przedstawicieli wszystkich klubów Serie A. Ku zaskoczeniu  delegatów pozostałych 17 drużyn pojawili się na nim reprezentanci Juventusu, Milanu i Interu Mediolan. Przedmiotem obrad był udział tych zespołów w Superlidze i propozycje ewentualnego kształtu ligi po ich odejściu. Jednak – jak podaje włoski dziennikarz, Fabrizio Romano – wyżej wymienione […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Jerzy Dudek: – UEFA za późno zareagowała ze zmianami

W rozmowie z “WP Sportowe Fakty” na temat kontrowersyjnego projektu Superligi wypowiedział się Jerzy Dudek. Były reprezentant Polski nie miał także oporów, by skrytykować UEFA za zbyt późno przeprowadzoną reformę Ligi Mistrzów. Choć były zawodnik m.in. FC Liverpool nie jest zwolennikiem Superligi, to rozumie dlaczego część klubów zdecydowała się na podjęcie takich kroków. – Jak […]
19.04.2021
Kanał Sportowy
19.04.2021

Weszłopolscy od 20:00 – Maciej Bartoszek, Jakub Kuzdra, Marcin Węglewski

Od godziny 20:00 kolejne wydanie magazynu Weszłopolscy! Pewnie mimochodem padnie parę zdań o Superlidze i reformie Ligi Mistrzów, ale oczywiście interesują nas Ekstraklasa i I liga. Gośćmi będą trener Wisły Płock Maciej Bartoszek, Jakub Kuzdra z Warty Poznań, opiekun GKS-u Bełchatów Marcin Węglewski oraz Łukasz Grabowski z “Przeglądu Sportowego”. Zapraszamy! 
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Szef Parlamentu Europejskiego: W tym projekcie liczy się tylko władza i pieniądze

Na temat powstania Superligi swoje opinie zaczęli wyrażać także najważniejsi politycy na arenie europejskiej. W rozmowie z francuskim dziennikiem “L’Equipe” David Sassoli, przewodniczący Parlamentu Europejskiego, w krytycznym tonie wypowiedział się o nowym przedsięwzięciu z udziałem topowych klubów Starego Kontynentu.  Włoski polityk odpowiedział na pytanie dotyczące tego, czy popiera w tym sporze UEFA. – Tak, jestem […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

UEFA twierdzi, że kluby zostały przekonane ogromną pożyczką

Według Tomasza Włodarczyka z meczyki.pl wśród osób piastujących różne funkcje w UEFA panuje przekonanie, że założyciele Superligi otrzymali gwarancję wielkiej pomocy finansowej ze strony amerykańskiego holdingu bankowego i dlatego zdecydowały się wkroczyć na ścieżkę wojenną. Działacze europejskiej federacji twierdzą, że kluby otrzymały kredyt opiewający na kwotę nawet 400 milionów dolarów. Rzecz jasna wszystkie teorie spiskowe […]
19.04.2021
Fuksiarz
19.04.2021

Early Payout w Fuksiarz.pl? Pokazujemy, że to się opłaca

Już dawno skończyły się czasy, kiedy wynik 2:0 można było uznać za bezpieczny. Futbol stał się bardziej nieprzewidywalny, ale, co najważniejsze, kara tych, którzy myślą o pewnym zwycięstwie jeszcze przed ostatnim gwizdkiem. Karani są oczywiście piłkarze, ale dzięki ofercie Fukasiarza na pewno nie ucierpicie wy. Nie musicie się obawiać, że wasz zespół straci dwubramkowe prowadzenie. […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Bayern nie przystąpi do Superligi [Oficjalnie]

Nie jest to zaskakująca informacja – niemieckie kluby od samego początku otwarcie protestowały przeciwko pomysłowi utworzenia nowych elitarnych rozgrywek. Po tym, jak Karl-Heinz Rummenigge, prezes Bayernu zastąpił Andrea’e Agnelliego w ECA, podmiocie zrzeszającym europejskie kluby, było już prawie pewne, że Bawarczycy nie wezmą udziału w Superlidze. Oświadczenie sternika “Die Roten” tylko potwierdziło tę informację.  Na […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Angielscy fani deklarują wspólną walkę z Superligą

Kilka godzin wcześniej fani Liverpoolu otwarcie zaprotestowali przeciwko powstaniu nowych rozgrywek. Kibice The Reds wywiesili transparenty uderzające we władze klubu, a także postanowili zdjąć z trybun kibicowskie flagi. Nie trzeba było długo czekać na reakcję fanów z innych zespołów. Stowarzyszenia kibiców klubów z tzw. “wielkiej szóstki” wydały wspólny komunikat o zjednoczeniu i podjęciu wspólnych działań […]
19.04.2021
Weszło
19.04.2021

Kozacy i badziewiacy. Michał Kucharczyk znów jest sobą

Sporo mamy w tym sezonie Ekstraklasy indywidualnych rozczarowań, więc warto docenić drogę, którą w ostatnich miesiącach przebył Michał Kucharczyk. Jesienią był jednym z najbardziej irytujący ligowców, w pewnym momencie nawet stracił miejsce w składzie Portowców, by potem odnaleźć się na lewej obronie. Wiosna? Wiosną były piłkarz Legii Warszawa prezentuje to, po co do Szczecina go […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Dejan Lovren: – Futbol znajdzie się na krawędzi całkowitego upadku

Piłkarze także postanowili zabrać dziś głos w sprawie utworzenia Superligi. Najpierw Ander Herrera otwarcie sprzeciwił się wizji nowego projektu, teraz swoje stanowisko w mediach społecznościowych opublikował Dejan Lovern, zawodnik Zenitu Sankt Petersburg. Chorwacki piłkarz wyraża zaniepokojenie przyszłością futbolu i jest przekonany, że jego koniec jest bliski. Były gracz FC Liverpoolu w mocnych słowach skrytykował powstanie […]
19.04.2021
Weszło
19.04.2021

Reforma Ligi Mistrzów, czyli komplikowania ciąg dalszy

Rany, ile się dzieje w futbolowym świecie. Naczelny temat to wiadomo, Superliga, i rozkmina czy futbol rzeczywiście zmieni się w tak drastyczny sposób, czy rozejdzie się po kościach po licytacji i największe kluby po prostu dostaną większą kasę. Natomiast UEFA na razie ma zamiaru się uginać. Dowód – zatwierdzenie nowego formatu Ligi Mistrzów od sezonu […]
19.04.2021