post
Jan Mazurek

Opublikowane 28.03.2021 10:59 przez

Jan Mazurek

Jesienią napisaliśmy, że życzylibyśmy sobie, żeby każda wymiana pokoleniowa w reprezentacji Polski przebiegała tak, jak na środku obrony. Bazowaliśmy na ocenie talentu, na metryce i już zdobytym doświadczeniu w poważnej piłce przez polskiej stoperów, co pozwalało nam sądzić, że w długofalowej perspektywie na tej pozycji Biało-Czerwoni powinni mieć spokój. Od tego czasu nie zdarzył się żaden kataklizm, nie przydarzyła się żadna wielka rewolucja. Zmienił się tylko selekcjoner. I to jest clou problemu. Paulo Sousa zaczyna wdrażać w kadrze nowy system. Portugalczyk ma swój pomysł na ustawienie zespołu i wiąże się to z zasadniczymi zmianami, które eksponują, że paradoksalnie, na tu i teraz, na czas ultra-ważnego początku eliminacji MŚ 2022 i w przeddzień zbliżającego się Euro 2020, reprezentacja Polski może mieć kłopot na środku obrony. 

A przecież dopiero wydawało się to absolutnie niewyobrażalne.

Jerzy Brzęczek przeważnie nie eksperymentował. Środek defensywy ustawiał w klasyczny sposób. Dwójka stoperów. Jan Bednarek obok Kamila Glika i koniec dyskusji. Ich zadania były równie tradycyjne – asekurować, rozbijać się z napastnikami, wyprzedzać, wygrywać pojedynki powietrzne i – o jakie wielkie odkrycie – nie dopuszczać rywali do pola karnego reprezentacji Polski. Wiadomo, że ważny był ich udział w rozegraniu, bo bez tego we współczesnym futbolu ani rusz, ale też od brania ciężaru konstrukcji akcji na siebie mieli do pomocy szeroko ustawionych bocznych obrońców i wchodzących między nich środkowych pomocników.

Trochę zmieniła to jesień, bo odważniej w Serie A poczynać zaczął sobie Sebastian Walukiewicz, ale dalej orbitowaliśmy w granicach bezpiecznego komfortu gry czwórką obrońców z dwoma stoperami. Po prostu Glikowi i Bednarkowi doszedł bardzo mocny zmiennik, który we wcale nie tak dalekiej perspektywie miał zająć miejsce stopera Benevento w pierwszym składzie kadry i na lata stworzyć duet z Bednarkiem.

Doskonale pokazują to jesienne mecze.

***

Polska 0:1 Holandia

Jan Bednarek – 6

Fragment not pomeczowych: Chyba najlepszy z naszego bloku defensywnego. Próbował gry na wyprzedzenie, co czasem przynosiło efekty. Pod koniec pierwszej połowy, gdy de Jong obił słupek, nie zrozumiał się z Klichem, kto ma kryć piłkarza Barcelony. Zbyt późno rozpoczął akcję ratowniczą i jego szczęście, że Holender się pomylił.

Kamil Glik – 5

Fragment not pomeczowych: Miał swój udział przy straconej bramce. Jasne, to nie jego wina, że Bereszyński złamał linię spalonego, ale jednak – Bednarek ruszył rozpaczliwie ratować sytuację, a Glik uznał, że już po herbacie. Nawet, jeśliby nie dobiegł do rywala, spróbować MUSIAŁ. Zaliczył sporo udanych interwencji, ale miał też nerwowe.

Polska 2:1 Bośnia i Hercegowina

Jan Bednarek – 4

Fragment not pomeczowych: Największy pechowiec naszej kadry? Być może. Bednarek jest solidnym stoperem, ba, zapewne nawet więcej niż solidnym. Ale w kadrze co i rusz zalicza wtopy, które kończą się dla biało-czerwonych w tragiczny sposób. Możemy się kłócić, czy rzut karny był miękki, czy twardy, czy słuszny, czy niesłuszny. Fakt jest taki, że był. Bednarek go sprokurował, bramka idzie na jego konto. Ale to nie wszystko, bo przecież przy strzale Koljicia w drugiej połowie też mógł wyskoczyć i zablokować tę próbę, a obserwował, jak były napastnik Lecha marnuje świetną szansę. Dziś dwie półki niżej od Glika. Wciąż musi się od niego uczyć.

Kamil Glik – 6

Fragment not pomeczowych: Lata lecą, a Kamil Glik nadal jest ostoją kadry. Nie ma co się oszukiwać, bez niego na środku obrony byłoby słabo. Dziś wypadł bardzo dobrze w tym, za co rozliczamy go w pierwszej kolejności, czyli w defensywie.

Polska 5:1 Finlandia

Sebastian Walukiewicz – 6

Fragment not pomeczowych: Szkoda, że dostał tylko 45 minut. Dawał sygnały, że nie bez powodu mówi się o nim „stoper kadry na lata”. Miał kilka fajnych interwencji i mógł podobać się z przodu. Mało kto spośród naszych obrońców czuje przestrzeń tak, jak Walukiewicz. Nadarza się możliwość pójścia z piłką do przodu? No to zabiera się z nią i leci. Marcin Kamiński uchodził kiedyś za piłkarza, który dobrze wyprowadza, ale mamy czutkę, że obrońca Cagliari to w tym elemencie już teraz dwie półki wyżej. Dobry debiut.

Jan Bednarek – 5

Fragment not pomeczowych: Mógł zostać antybohaterem meczu. Szwankowała dziś nieco koncentracja naszych defensorów, bo ci zaliczyli kilka podań do przeciwnika. Ale najgłupsze właśnie Bednarek, który wypuścił Jensena sam na sam. Inna sprawa, że wzorowo swój błąd naprawił – zanim piłkarz Augsburga złożył się do uderzenia, został przestawiony przez Bednarka. Za tę interwencję duży plus. Poza tym był pewny, ale tak jak w przypadku poprzedników – rzadko musiał cokolwiek robić.

Paweł Bochniewicz – 3

Fragment not pomeczowych: Zjadł go stres. To on zawinił przy jedynym golu Finów, tracąc piłkę w absurdalny sposób w środku pola. Ale też zapoczątkował akcję bramkową, wygrywając przebitkę na połowie boiska. Zaliczył też kluczową interwencję przy jednym z szybkich ataków Finów. No, ale widoczna była ta nerwowość – nie tylko przy zawalonej bramce, ale też kilku nieudanych próbach rozegrania.

Polska 0:0 Włochy

Sebastian Walukiewicz – 7

Fragment not pomeczowych: Debiut w meczu o punkty i od razu najlepszy z bloku defensywnego. Widać, że może wprowadzić nową jakość. Przede wszystkim – przy rozegraniu. Cholera, ma ten chłopak ogromny spokój z piłką przy nodze. Nie robi na nim wrażenia to, że naciskają go rywale. Zawsze szuka sposobu, by wyjść z opresji innym sposobem niż „laga na Lewego”. I zwykle mu się udaje – za to duże brawa. Ale nie postrzegajmy Walukiewicza tylko jako gościa, który dobrze gra piłeczką. Dobrze się ustawiał. W porę przerywał ataki. Kiedy trzeba było, wyprzedzał rywali. Występ z Finlandią był dobry, z Włochami wszedł półeczkę wyżej. Nie chcemy przesadzać z oceną, ale być może rośnie nam stoper na lata.

Kamil Glik – 6

Fragment not pomeczowych: Zaśmierdziało, gdy na początku meczu, próbując wyprowadzić piłkę, podał Włochom, którzy wyszli z groźnym atakiem. Jak się okazało – najgroźniejszym w całym spotkaniu. Często zdarzało mu się grać na siłę do przodu, tak jakby nie było innych rozwiązań. Pod względem inicjowania ataków to Glik może podpatrywać Walukiewicza, a nie na odwrót. Ale Glik to z kolei pewność przy interwencjach. Dobrze się ustawiał, przecinał, wygrywał główki. Młodzież naciska, ale dopóki będzie prezentował taki poziom, dyskusja „czy odstawić Glika” będzie jedynie faktem medialnym.

Polska 3:0 Bośnia i Hercegowina 

Jan Bednarek – 6

Fragment not pomeczowych: Dobrze się ustawiał i przewidywał, trzymał poziom. Na plus też precyzyjne długie podania (10 na 14 udanych). Od takiego zagrania do Recy zaczęła się akcja na 2:0.

Kamil Glik – 6

Fragment not pomeczowych: Odrobina nerwowości na początku, potem już pewność i spokój. Nawet w rozgrywaniu nieźle mu szło, nie bał się prostopadłych podań mijających całą formację przeciwnika.

Polska 2:0 Ukraina

Paweł Bochniewicz – 3

Fragment not pomeczowych: Jarmolenko oszukał go jak jakiegoś uczniaka. Typowe cwaniactwo w polu karnym – widział, że gość składa się do wślizgu, więc dziubnął sobie piłkę przed siebie i czekał, aż zostanie przewrócony. Bezsensowna decyzja o wślizgu Bochniewicza. Ale, niestety, były też inne wpadki. Nie dał rady zablokować wychodzącego do podania Cygankowa, ten mu uciekł i Ukraińcy mieli setkę. Innym razem dość łatwo – mimo bliskiego krycia – poradził sobie z nim Jaremczuk. Chcemy być sprawiedliwi w ocenie i dostrzegamy też pozytywy, bo dobre interwencje też miał. Po raz kolejny udowodnił jednak, że to chyba nie ten poziom.

Sebastian Walukiewicz – 3

Fragment not pomeczowych: Temat, który do Walukiewicza będzie wracał w każdym meczu – wyprowadzenie piłki. Widać, że gość nie boi się gry na ryzyku, a ryzyko ma to do siebie, że czasem boli, gdy usłyszysz „sprawdzam”. Sprokurował swoimi babolami trzy akcje Ukraińców. Karny, gdy Bochniewicz wyciął Jarmolenkę, wziął się z nieudanego podania piłkarza Cagliari. Kolejna wpadka – techniczny błąd, czyli podanie do rywala przed polem karnym. Była z tego druga najgroźniejsza akcja Ukraińców. Trzeci błąd ma najmniejszy kaliber – na siłę próbował szukać wolnego korytarza i kopnął w przeciwnika, zamiast – zgodnie z polską myślą szkoleniową – wybić na aut. W zasadzie wszystko, co najlepszego stworzyli nasi rywale, zrodziło się z błędów Walukiewicza. Miał też oczywiście udane wyprowadzenia na styku, ale trzy opisane wpadki mocno wpływają na jego notę. Nawet mimo kilku udanych wybić, zblokowań, przechwytów.

Polska 0:2 Włochy

Jan Bednarek – 4

Fragment not pomeczowych: Miał dobre momenty, zablokował aż trzy strzały. Z drugiej strony za jego rękę przy VAR-ze pewnie byłby rzut karny, a w ostatnich minutach po jego fatalnym błędzie gospodarze wyprowadzili groźną kontrę, która zakończyła się niecelnym uderzeniem. Podobnie jak w przypadku Glika, kiepsko było u niego z dokładnością podań innych niż do najbliższego.

Kamil Glik – 4

Fragment not pomeczowych: Strasznie niegramotny w wyprowadzeniu, tylko jedno z siedmiu długich podań było dokładnych. Nie zaliczył jakiegoś spektakularnego kiksa jak Bednarek w końcówce, ale nie emanował pewnością siebie. Jedyny większy plus to dobra gra w powietrzu, choć tu zbyt często wykazywać się nie mógł, bo Włosi przeważnie klepali nas dołem.

Polska 1:2 Holandia

Jan Bednarek – 2

Fragment not pomeczowych: Podobnie jak z Bośnią: szarpie rywala w polu karnym, a potem jest zdziwiony, że sędzia wskazuje na wapno. No Janek, tak to już jest, że jak marzysz o koszulce przeciwnika, to powinieneś o nią spytać po meczu, a nie w jego środku i to w polu karnym. Natomiast ta jedenastka była tylko potwierdzeniem tego marnego występu. W pierwszej połowie ze dwa razy dostał piłkę za plecy i albo ratował go Glik, albo słabe wykończenie Holendrów.

Kami Glik – 4

Fragment not pomeczowych: Lepszy z duetu stoperów. Starał się łatać dziury po Bednarku, raz w ostatniej chwili zablokował uderzenie przeciwnika, gdy kolega nie ogarnął ustawienia. Jednak trudno powiedzieć, że obrońca Benevento był bezbłędny. Absolutnie. Na przykład w pierwszej połowie Depay wziął go na najstarszy zwód świat, czyli zamach, a że nie skończyło się to bramką, nie idzie na konto Glika, tylko na konto naszego szczęścia, którego mieliśmy w dzisiejszym meczu sporo.

***

Nie było idealnie. U Glika, choć cholernie doświadczonego i cholernie ogranego, uwidaczniały się ograniczenia. Często niegramotny i niedokładny przy wyprowadzaniu piłki z własnej połowy, a przy tym coraz częściej wcale nieidealny i nacinający się na proste sztuczki w destrukcji. Bednarek zaś sygnalizował jakość, ale przecinał mocnymi międzyliniowymi podaniami formacje przeciwników, ale też regularnie odwalał taki brak koncentracji przy często niegroźnych sytuacjach, że sami łapaliśmy się za głowy. Najlepiej z całej trójki wyglądał Sebastian Walukiewicz, ale raz, że to był gość, który dopiero wchodził do kadry, dwa, że z Ukrainą wypadł elektrycznie, a trzy, że 225 minut w kadrze to też niewystarczający bagaż doświadczenia, żeby ogłaszać wszem i wobec, że Polska ma nowego lidera bloku defensywnego.

Tak czy inaczej, gdyby selekcjonerem dalej był Jerzy Brzęczek pewnie nic by się nie zmieniło. Ba, mamy 99% pewność, że wszystkie puzzle pozostałyby na miejscu. No może Pawła Bochniewicza w roli czwartego stopera zamieniłby Michał Helik, bo akurat od dłuższego czasu sygnalizował formę w Championship, ale byłaby to tylko kosmetyczna rotacja.

Kłopotliwy pomysł Sousy

Tylko, że selekcjonerem został Paulo Sousa i już swoimi pierwszymi powołaniami pokazał, że chce grać inną piłkę. Że chce eksperymentować, że chce kombinować, że chce wpoić reprezentacji Polski nowy system. Na kadrę, oprócz Bednarka i Glika, przyjechali Paweł Dawidowicz, Kamil Piątkowski i Michał Helik. I nikt już nie był pewny miejsca w składzie, bo żaden z nich nie został powołany tylko dlatego, żeby uzupełniać rotację. Nie, i Dawidowicz, i Piątkowski, i Helik mieli realne szanse, żeby wystąpić w meczu z Węgrami. Wszyscy to bowiem stoperzy grający w klubach w systemach z trzema obrońcami. No i dokładnie tak się stało, bo Sousa postawił na formację 1-3-5-2 i Helika w miejsce Glika.

Dobra, ale do brzegu.

Czy mecz z Węgrami pokazał, że reprezentacja to za wysokie progi dla Michała Helika?

Nie, nie pokazał tego. Helik zawiódł. Spóźnił się z asekuracją przy pierwszej bramce, zawinił przy drugiej i szybko złapał głupią żółtą kartkę, ale Bednarek wcale nie był lepszy, a godzina gry to za mało, żeby wygłaszać kończące sądy w jakiejkolwiek dyskusji.

Czy mecz z Węgrami pokazał, że system, którzy chce wpoić kadrze Paulo Sousa jest skomplikowany?

Tak, pokazał to doskonale. Można mówić, że we współczesnej piłce gra z wahadłowymi to podstawa do nowoczesnego stylu gry. Że wielu reprezentantów ma z tym ustawieniem do czynienia w klubach. I że to żadna czarna magia. Tylko, że trzeba pamiętać, iż na wyćwiczenie każdego schematu w każdej drużynie potrzeba czasu. Treningów, powtarzalności, wgrania się. A tego czasu kadra, zupełnie nieprzyzwyczajona do tej rozbudowanej hybrydy 1-3-5-2 (tylko jeden wahadłowy, trójka stoperów w fazie ataku, dwójka w fazie obrony), miała niewiele. A to system, który ma wiele atutów, ale też wymaga wielkiej koncentracji w defensywie. System, w którym na wysokim poziomie bezlitośnie ukarane może zostać każde niedociągnięcie. Nawet najmniejsze. A co dopiero wielbłąd, o który łatwo, kiedy pewne automatyzmy nie są jeszcze na porządku dziennym. I tu kłania się pierwsza bramka.

Nieekskluzywny Glik

Powstaje więc problem i zasadnicze pytanie: czy na ten moment reprezentacja Polski ma wykonawców, o których z pełnym przekonaniem  można powiedzieć, że szybko wdrożą się w nową rzeczywistość organizacji gry defensywnej? Hmm, mamy poważne wątpliwości. Po kolei. Można się zżymać, można się kłócić, można dywagować, ale nieprzypadkowo Paulo Sousa posadził na ławce Kamila Glika. Potem Portugalczyk podkreślał, że nie była to najlepsza decyzja, że doświadczony stoper ma wielką charyzmę, ale też dodawał, że to była jego własna autonomiczna decyzja. Wysłał tym niejako sygnał, że Glik nie w pełni pasuje mu do nowej koncepcji.

Glik ma 33 lata. Najmłodszy już nie jest. Nie będzie ani lepszy, ani szybszy, a Usainem Boltem nigdy przecież nie był. Królem zwrotności też nie. Prime za nim. Jego wielkim atutem jest wieloletnie doświadczenie. Tu przepchnie barkiem, tam wyprzedzi, tu się mądrze ustawi, tam sprzeda kuksańca. To wszystko jest naprawdę fajne, ale pamiętajmy przy tym, że Glik nie wyróżnia się w Serie A. To nie czas, kiedy był czołowym stoperem tej ligi, który chwilę później zostawał mistrzem Francji i świetnie radził sobie w Lidze Mistrzów. Czasu się nie zatrzyma. Aktualnie Glik lideruje trzeciej najgorszej defensywie Serie A i wcale nie jest niewinny, błędy zdarzają mu się częściej niż kiedyś.

To stoper starego typu. Bardzo zasłużony dla tej kadry. Gra w trójce z tyłu też nie jest mu obca, bo w Benevento ma z tym do czynienia, ale nie mamy wątpliwości, że to gość sprofilowany pod klasyczniejszy system. Gdyby więc kadra dalej grała 1-4-4-2 nie robilibyśmy żadnego rabanu. Gwarantowałby solidny poziom i podczas eliminacji MŚ 2022, i podczas Euro 2020. Ba, jeśli jeszcze raz wszedłby na wyśmienity poziom zdziwilibyśmy się mniej niż, gdyby nagle zaczął zawalać mecz za meczem. Tylko, że Sousa chce innej gry. Gry, w której Glik bez wątpienia potrafi się odnaleźć (w pół godziny z Węgrami wniósł spokój, nawet mimo błędu przy bramce), ale w której absolutnie – przy swoich ograniczeniach – nie jest wyborem ekskluzywnym.

Bednarek pod formą

Na pewno pewne miejsce w pierwszym składzie powinien mieć za to Jan Bednarek. To nie podlega dyskusji. Tydzień w tydzień wychodzi w pierwszym składzie w solidnym klubie z Premier League. Przez wiele miesięcy zbierał świetne noty. Sprawnie wyprowadza piłkę. Radzi sobie na ziemi i w powietrzu. Nie jest wolny. Umie się ustawić, zablokuje, odbierze, wjedzie wślizgiem. Bardzo solidny stoper na europejskie warunki. Lider środka obrony w najbliższej przyszłości. Tylko, że no właśnie, martwi forma Bednarka na kilka miesięcy przed Mistrzostwami Europy.

Nie jest ona najwyższa.

I to delikatnie mówiąc.

Zapowiadały to już jesienne mecze kadry. Pokazał to fatalny błąd przy bramce Rolanda Sallaia z Węgrami i seria słabiutkich występów w Anglii z ostatnich miesięcy. Premier League eksponuje to, że Bednarek ma wielki problem z graczami zwrotnymi, szybkimi, nieprzeciętnie wyszkolonymi technicznie. Kręcili nim i ogrywali go już Phil Foden, Kevin de Bruyne, Leandro Trossard, Timo Werner, Marcus Rashford, Anthony Martial czy Riyad Mahrez. Ma problem z dryblerami, zawodnikami radzącymi sobie z piłką przy nodze. Takimi z większą gamą zagrań niż przekładanki i kółeczka. I jasne, notuje więcej odbiorów, więcej przechwytów, dalej świetnie radzi sobie w rozegraniu, ale to trochę mało. Tym bardziej, że nad Polską wisi widmo Euro i grupowego borykania się nie tylko z Samulem Mrazem i Słowacją, ale też z Ibrą i Szwecją, a także magikami z Hiszpanii.

A wtedy, z tak dysponowanym Bednarkiem, może być krucho.

Pokolenie 1995

W odwodzie pokolenie 1995 – Michał Helik i Paweł Dawidowicz. Obaj – w Barnsley i w Hellas Verona – mają na co dzień do czynienia z systemem z trójką obrońców, co premiuje ich już na samym starcie, ale ważna jest też jeszcze jedna rzecz: ani jeden, ani drugi nie jest stoperem prowadzącym trójkę, a przecież tak Paulo Sousa ustawił tego pierwszego z Węgrami. Helik zazwyczaj pełni rolę pół-lewego środkowego obrońcy, a Dawidowicz pół-prawego.

No i czy o którymś z nich z pełnym przekonaniem możemy powiedzieć, że to stoperzy w lepszej formie niż Glik i Bednarek?

Raczej nie.

Michał Helik jest jednym z najlepszych stoperów Championship, ale no właśnie: Championship. To dobra liga, ale o wiele słabsza niż Premier League, w której przecież od lat radzi sobie Bednarek. I choć defensor Southampton popełnia błędy, znajduje się w dołku formy, to dalej mówimy o zupełnie innym levelu trudności, o zupełnie innym statusie i zupełnie innym doświadczeniu.

Paweł Dawidowicz miał zaś moment, kiedy wszedł na wyróżniający się w Serie A poziom, ale trwało to stosunkowo krótko. Grał nieprzerwanie od początku listopada do początku lutego i na tym się skończyło. Ostatnie półtora miesiąca to dla niego słabszy okres. W siedmiu meczach raz wybiegł na murawę od początku, a trzykrotnie w ogóle się na niej nie pojawił, co wydaje się znamienne. Do tego nie jest demonem szybkości, nawet wprost przeciwnie, od końcówki grudnia znacznie obniżył loty, częściej zaczęły przydarzać mu się błędy, a w reprezentacji jest nieprzetestowany i nie mamy żadnej pewności, czy poważna próba nie skończyłaby się dla niego tak, jak skończył się dla Pawła Bochniewicza, czyli bolesną weryfikacją.

Obu nie skreślamy, ale z cudem graniczy scenariusz, w którym Helik albo Dawidowicz okazują się zbawieniem dla środka obrony tej kadry.

Pokolenie 2000

Kamil Piątkowski i Sebastian Walukiewicz mają absolutnie wszystko, żeby za kilka lat zostać wyróżniającymi się stoperami na skalę europejską. Piątkowski niedawno został bohaterem transferu do Salzburga, Walukiewicz od roku pyka sobie w Serie A. Atutem jednego i drugiego jest wyprowadzanie piłki. Naturalny talent do podejmowania ryzyka. Ciąg do przodu. Przebojowość. W defensywie też są solidni, nie można im zarzucić partactwa.

Niewykluczone, że Piątkowski dostanie poważniejszą szansę jeszcze na marcowym zgrupowaniu, ale na razie to gdybanie. Trudno powiedzieć, czy jest gotowy na pierwszy skład w najważniejszych meczach. Na pewno byłoby to bardzo ryzykowne, bo Piątkowskiego na razie pozytywnie zweryfikowała tylko Ekstraklasa, na której tle się wyróżnia, ale też przecież nie aż tak, że wymienialibyśmy go w gronie ścisłej topki stoperów. Jego atutem jest to, że zna system, bo w podobnym ustawieniu od dłuższego czasu radzi sobie w Rakowie. Na pewno to nie jest moment, w którym Piona wskakuje do jedenastki reprezentacji i zaczyna rządzić. Nie, nawet w Częstochowie liderem defensywy jest Tomas Petrasek, a pod jego nieobecność Andrzej Niewulis.

Ale tak, akurat z tego całego grona powołanych i pozostających jeszcze wielkim znakiem zapytania w kontekście przydatności kadrze, Piątkowskiego ewidentnie najbardziej stać na to, żeby nas wszystkich zaskoczyć i odegrać jakąś fajną zadaniową rolę w tej historii, bo to zdolna bestia.

Dokładnie tak samo jak Sebastian Walukiewicz. Tylko, że jego na tym zgrupowaniu nie ma. Wszystko dlatego, że korzysta z niego kadra U-21, a on sam stracił miejsce w pierwszym składzie Cagliari. Szkoda, bo zna system z trójką obrońców, jest ograny, a jesienią sprawdził się w niekrótkiej reprezentacyjnej próbce. No ale przegrywa rywalizację z Godinem, Ruganim, Kalvanem, a nawet Ceppitelli i to właśnie pojawia się problem, bo na ten moment, na tu i teraz, jego w seniorskiej kadrze po prostu nie ma.

Czy są powody do niepokoju?

Są.

Nie ma dramatu. Do katastrofy daleko. W założeniu, że Paulo Sousa dalej będzie chciał forsować grę z jednym wahadłowym, dwoma nominalnymi stoperami i jednym bocznym w roli środkowego obrońcy w fazie ataku, wybieranie obsady pozycji z grona Glik, Bednarek, Helik, Dawidowicz, Piątkowski i może Walukiewicz nie wygląda fatalnie. Wprost przeciwnie. To może wypalić, tu może być solidnie. Ale ten system jest specyficzny. I bardzo wymagający. Nawet pomyłki, które wydają się dość drobne, mogą w nim sporo kosztować. A te pomyłki mogą się zdarzać. Tym bardziej, jeśli reprezentanci wypełniać będą niekomfortowe dla siebie role, na których naukę będzie zwyczajnie za mało czasu.

A takie niebezpieczeństwo istnieje.

I jest serio realne.

Bo tak jak długofalowa perspektywa rysuje się dobrze. Wymiana pokoleniowa na pozycji środkowego obrońcy przebiegnie raczej naturalnie. Talentów nie brakuje, ale aktualna niepewna sytuacja może zaważyć na wynikach dwóch kolejnych wielkich imprez, co byłoby brzemienne w skutkach.

Fot. Fotopyk

Jan Mazurek

Jeśli dożyje stu jeden lat, będzie żył w trzech wiekach. Od 2019 roku na Weszło. Lubi rozmawiać z ludźmi i zadawać pytania. Jego ulubioną formą dziennikarską jest wywiad. Głównie polska piłka, ale niech ręka pańska chroni go od ograniczenia się w czymkolwiek.

Opublikowane 28.03.2021 10:59 przez

Jan Mazurek

#WeszłoFuksem
02.06.2021

Spec od tenisa, mocny gracz siatkówki i top kupony na Polskę

Imponująca tasiemka, solo grane za sporą stawkę czy wróżenie z fusów, ekhm, to znaczy meczów towarzyskich. W ostatnim tygodniu działo się wiele nie tylko w piłce nożnej, dlatego wśród dzisiejszych przykładów szczęśliwych kuponów w Fuksiarzu znajdzie się nie tylko nasz ulubiony sport. Jak co tydzień prezentujemy wam w naszym cyklu #WeszłoFuksem najciekawsze kupony graczy Fuksiarza. […]
02.06.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
28.05.2021

Manchester City vs Chelsea – kursy na finał Ligi Mistrzów

W przeciągu dwóch dekad po raz trzeci w finale Ligi Mistrzów zobaczymy dwa angielskie zespoły. Kursy bukmacherskie na mecz Manchester City vs Chelsea uderzająco przypominają te sprzed dwóch lat, kiedy to o puchar Ligi Mistrzów walczył Tottenham z Liverpoolem. Kibice na pewno życzą sobie, by scenariusz zbliżającego się spotkania był na wskroś inny i bardziej […]
28.05.2021
#WeszłoFuksem
27.05.2021

Napoli, Napoli, kupon ci spartoli

Tasiemki z pewniakami, triple grane na sporą stawkę czy idealny przykład na early payout – to dzisiejsze przykłady szczęśliwych kuponów w Fuksiarzu. Jak co tydzień prezentujemy wam w naszym cyklu #WeszłoFuksem najciekawsze kupony graczy Fuksiarza. Komu poszczęściło się tym razem? A kto miał potężnego pecha? Kto z was nie lubi pewniaczków? Pan lubi, pani lubi, […]
27.05.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
18.05.2021

2 tysiaki, kupon solo, Wisła Kraków poza kontrolą!

Ileż to razy puszczaliście efektowną taśmę, by na koniec weekendu wykrzyczeć “matko z córką, jeden nie wszedł!”. Przypuszczamy, że niejednokrotnie. I szczerze wam współczujemy, też byliśmy często po tej stronie kuponu. Natomiast jak co tydzień w naszym #WeszłoFuksem przyglądamy się efektownym kuponom, które weszły. Komu poszczęściło się w Fuksiarzu tym razem? Stary, dobry system “graj […]
18.05.2021
Weszło
16.05.2021

Wielki finał Pucharu Fuksiarza! Glazurek czy Smyk, Smyk czy Glazurek?

Wszystko co dobre – szybko się kończy. Niestety, dzisiaj dobiega końca sezon w najlepszej lidze świata – czyli w Ekstraklasie, ale i dzisiaj poznamy ostateczne rozstrzygnięcia w najbardziej prestiżowym konkursie typerskim na wschód od Chociebuża. Puchar Fuksiarza, Fuks-Cup, Copa de Fuksiarzores – wieczorem dowiemy się, kto podniesie go do góry, przejeżdżając odkrytym autokarem po Warszawie.  […]
16.05.2021
Weszło
14.05.2021

Zakłady na Multiligę. Kurs 11.00 na spadek Stali Mielec

Europejskie puchary dla Śląska Wrocław po kursie 7.50. Spadek Stali po kursie 12.00? Spodziewana asysta Szwocha po kursie 4.00? Większa liczba wygranych gości niż gospodarzy po kursie 11.00? Fuksiarz.pl przygotował specjalnie dla was zakłady specjalne na Multiligę. Nie mówcie, że nie ma okazji, bo byście zgrzeszyli. Czym są zakłady specjalne na Ekstraklasę? To zestaw zakładów, […]
14.05.2021
Prasówka
16.06.2021

PRASA. Liderzy kadry zawiedli na boisku i poza nim

W środowej prasie mamy nie tylko bieżączkę z mistrzostw Europy, ale też na przykład sylwetki… Przemysława Tytonia i Karola Linettego w kontekście reprezentacyjnym, analizę błędów ze Słowacją i komentarze dotyczące Paulo Sousy. Z rzeczy pozaligowych – Podbeskidzie przedstawiło plan działania.  PRZEGLĄD SPORTOWY Najważniejsi piłkarze kadry całkowicie rozczarowali. Zarówno na boisku, jak i poza nim. Liderzy […]
16.06.2021
Weszło
16.06.2021

STAN EURO W #DOBRYMSKŁADZIE: Mbappe do sztafety na 100 metrów!

Kolejny odcinek Stanu Euro! Dzisiaj zaprasza was taki Dobry Skład – Olkiewicz, Milewski, Janczyk, Paczul! Zapraszamy serdecznie.
16.06.2021
Weszło
15.06.2021

NO I W DUPĘ | Smykałka #7

15.06.2021
Weszło
15.06.2021

“Pomagamy sportowi, a sport pomaga nam”

Jak wygląda pozyskiwanie ambasadorów i czy to się w ogóle opłaca? Jakie plany na ten i na przyszły rok ma firma Orlen, która stała się największym sponsorem polskiego sportu? Czy wkrótce będzie też sponsorem piłkarskiej reprezentacji Polski? O tym rozmawiamy z Agatą Pniewską, dyrektorem biura marketingu sportowego, sponsoringu i eventów.
15.06.2021
Weszło
15.06.2021

POLSCY KIBICE TO FRAJERZY I EUROVLOG #4

Nadajemy z Rosji! Konkretnie nasz nieoceniony globtroter z Kielc, Jakub Białek. Zapraszamy na kolejny odcinek Eurovloga, w którym z wiadomych względów nie będzie zbyt wiele uśmiechów. Ale i tak jest zacnie, i tak warto. Jest ekskluzywnie, proszę państwa.
15.06.2021
Weszło Extra
15.06.2021

Miły, milutki. Bajka o N’Golo Kante

N’Golo Kante pokazuje wszystkie zęby. To jego charakterystyczny urzekający uśmiech. Kupuje nim wszystkich. Wtedy jeszcze tylko w nadsekwańskim Suresnes, ale minie kilka lat i w jego bezpretensjonalności zakocha się cały piłkarski świat. Ubrany jest w niebieski t-shirt z nadrukiem. Stoi w drugim rzędzie. Z przodu, przed nim, sytuuje się dwóch chłopców. Ksywki – Gerrard i […]
15.06.2021
Weszło Extra
15.06.2021

Miły, milutki. Bajka o N’Golo Kante

N’Golo Kante pokazuje wszystkie zęby. To jego charakterystyczny urzekający uśmiech. Kupuje nim wszystkich. Wtedy jeszcze tylko w nadsekwańskim Suresnes, ale minie kilka lat i w jego bezpretensjonalności zakocha się cały piłkarski świat. Ubrany jest w niebieski t-shirt z nadrukiem. Stoi w drugim rzędzie. Z przodu, przed nim, sytuuje się dwóch chłopców. Ksywki – Gerrard i […]
15.06.2021
Weszło Extra
13.06.2021

Pracowity leniuch. Tajniki sukcesu Kamila Piątkowskiego

Autokar Rakowa Częstochowa wyrusza z hotelowego parkingu w stronę boiska treningowego. Droga potrwa dziesięć minut, atmosfera luźna, drużyna w rozbawieniu. Jarosław Jach zwołuje grupę pokerową i zarządza grę w karty. Kilku chłopaków siada tyłem do kierunku jazdy, Kamil Piątkowski jako jedyny przodem. Padnie ofiarą misternie przygotowanego żartu. Rozdanie. Piona patrzy, patrzy, a karty układają się […]
13.06.2021
Weszło
11.06.2021

Kto będzie czarnym koniem Euro 2020?

Euro 2020 ma swoich faworytów. Francja, Portugalia, Belgia, Anglia, Włochy, Hiszpania, Niemcy, Chorwacja i Holandia to zespoły, które najczęściej wymienia się w kontekście walki o złoty medal europejskiego czempionatu. Nic dziwnego, wystarczy spojrzeć na ich wyniki z ostatnich lat, potęgi kadr, talenty poszczególnych graczy i cały historyczny kontekst, który często warunkuje takie przewidywania. Na Euro […]
11.06.2021
Weszło
09.06.2021

Święto wątpliwości. Czy wiemy coś o kadrze przed samym Euro?

– Wciąż dużo jest znaków zapytania – powiedział Paulo Sousa na konferencji prasowej po zremisowanym 2:2 meczu z Islandią. Ma rację. Po trzech marcowych spotkaniach eliminacyjnych i po dwóch czerwcowych towarzyskich próbach jesteśmy w kropce, żyjemy w niewiedzy. Jakim składem i jakim ustawianiem zagramy na Euro? Na co stać nas na europejskim czempionacie? Jaki jest […]
09.06.2021
Weszło
06.06.2021

11 najlepszych niepowołanych na Euro

To będzie skład większych lub mniejszych rozczarowań. Pominęliśmy graczy, których reprezentacje nie zakwalifikowały się na Euro. Nie braliśmy też pod uwagę piłkarzy kontuzjowanych lub takich, którzy sami z siebie wypisali się z rywalizacji o miejsce w składzie na europejskim czempionacie. W naszej jedenastce najlepszych piłkarzy niepowołanych na Euro znaleźli się tylko tacy zawodnicy, których selekcjonerzy […]
06.06.2021
Weszło
02.06.2021

Polacy w Starej Leśniczówce. 10 ciekawostek o Unionie Berlin

Dlaczego Tymoteusz Puchacz wcale nie jest najdroższym piłkarzem w historii Unionu Berlin? Czy zaliczy miękkie lądowanie w Bundeslidze? Z kim rywalizować będzie Paweł Wszołek? Czy ma jakąkolwiek szansę na wywalczenie sobie miejsca w składzie? Dlaczego kibice Unionu Berlin nienawidzili Stasi? Co czyni ten klub romantyczną mekką groundhopperów? Dlaczego Union Berlin jest wyjątkowy? Oto dziesięć ciekawostek […]
02.06.2021
Liczba komentarzy: 32
Subscribe
Powiadom o
guest
32 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Nikt
Nikt
2 miesięcy temu

Chyba ze stoperanem. Obrońcy zawsze obsrani i elektrycznie w swoich poczynaniach

Timmy
Timmy
2 miesięcy temu

“klasycniejszy”? Mój Boże, tak pisze dziennikarz? Wstyd Panie Mazurek!

K7hy
K7hy
2 miesięcy temu
Reply to  Timmy

Jaki dziennikarz? Ludzie kochani…

loko
loko
2 miesięcy temu
Reply to  Timmy

Era dziennikarzy na weszło skończyła się najpóźniej w 2017, a celowałbym, że było to jeszcze dwa layouty strony temu

Czeski_Amator_Fioletowej_Ambrozji
Czeski_Amator_Fioletowej_Ambrozji (@czeski_amator_fioletowej_ambrozji)
2 miesięcy temu
Reply to  Timmy

Odczepcie się od Janka Ujaranka. Nie jego wina że mocny towar aż tak klepie.

Sławomir
Sławomir
2 miesięcy temu

Helik popełnił błąd przy jakiejś bramce?! Sprobuj to pokazać. Oglądałeś mecz czy przepisujesz opinie kilku pijanych “ekspertów”. Za to Glik zawalił podwójnie przy trzeciej bramce, Bednarek przy pierwszej. Oprócz tego kompletnie nie potrafią rozegrać. Tylko laga w trybuny. Z hamulcowym Krychowiakiem ten sektor boiska wygląda fatalnie.

Emcis8
Emcis8
2 miesięcy temu
Reply to  Sławomir

Dokładnie tak. Nie wiem czemu, ale nikt nie zwraca uwagi jak bardzo zawalił Bednarek przy drugiej bramce. Winią Helika, a to Jan Betoniarek pozwolił gościowi stojącemu tyłem do bramki zagrać piłkę w pole karne.

Wojciech
Wojciech
2 miesięcy temu

“Czy są powody do niepokoju? Kurczę, są”

Panie Janku, daj pan spokój.

dario armando
dario armando
2 miesięcy temu

Polska od sporych lat ma znacznie gorszą grę w defensywie niż ofensywie ,wyjątek to było Euro 2016 ,ale tam Nawałka dał dupy zachowawczą taktyką,bo powinniśmy zagrać conajmniej w finale,w ostatnich eliminacjach nie traciliśmy wielu goli ,ale zestaw przeciwników był lekkopółśmieszny.Także ustawianie obrony wyżej jest generalnie słuszne ,bo uwypukla nasze zalety,choć oczywiście z Anglią czy Hiszpanią nie możemy tak grać.

Olaf
Olaf
2 miesięcy temu

Zawarzyć??? Ręce opadają.

Mambo Namber Fajf
Mambo Namber Fajf
2 miesięcy temu

Czystą potencjalnością? Co ta za krzywe słowotwórstwo. Jak już to czystym potencjałem

Miltiadis
Miltiadis
2 miesięcy temu

No wiesz, “kurczę, mówimy o zupełnie innym levelu.” No kurczę, no

Repecki
Repecki
2 miesięcy temu

bla bla bla bla bla.
Tekst zupełnie nic nie wnosi. Nie ma żadnej nowej kandydatury, nie ma próby usystematyzowania kto z kim w tym systemie rywalizuje, kto jest w szerszym planie. Ani to ciekawe, ani merytoryczne.
Co do komentarzy. Myślę, że jako kibice, musimy przygotować się na zmianę podejścia – nie gramy obsesyjnie na zero z tyłu i konterka, idziemy na ryzyku z wszystkim co najlepsze mamy w ofensywie, chcemy strzelać tyle bramek, ile to możliwe.
Po męczeniu za Jurka gry “byle nie stracić” jest szansa na miła odmianę.
A że nie będzie z tego medali?
CO z tego, z grania na zero z tyłu i tak nie było.
Przynajmniej te nieliczne osoby, które w kadrze naprawdę potrafią grać w piłkę na najwyższym poziomie, będą miały okazję się wykazać częściej niż raz na 2 mecze:)
Ja jestem jak najbardziej tak, szczególnie, że jesteśmy w trakcie wymiany pokoleniowej i nasze szanse na sukces są bardzo małe, nie mamy nic do stracenia.
Obawiam się tylko, że Sousa zacznie nam zaraz Jurkować. Brzęczek też miał pierwsze występy bez wyniku ale z odwagą w ofensywie, później się zaczęło robienie z nas drugiej Grecji, która wygra Euro murarką. Pzdr!

Jon Thomaschevski
Jon Thomaschevski
2 miesięcy temu

Problem przede wszystkim z grą w piłkę i mentalnością ofiary gwałtu.

Szakal
Szakal
2 miesięcy temu

Masz rację, to tylko o to chodzi.
GŁOOOOOOWA

fan kibolkiewicza
fan kibolkiewicza
2 miesięcy temu

Sousa przyznał się do błędu z niewystawianiem Glika? Gdzie i kiedy to zrobił?

Abubakar
Abubakar
2 miesięcy temu

“Ale tak, akurat z tego całego grona powołanych i pozostających jeszcze wielkim znakiem zapytania w kontekście przydatności kadrze, Piątkowski ewidentnie najbardziej stać na to, żeby nas wszystkich zaskoczyć”

Początkowo myślałem że to wina przedłużonego weekendu i obniżonej formy umysłowej, ale po kilkukrotnym przeczytaniu odetchnąłem z ulgą – ze mną jest wszystko dobrze, okazało się że Janek nie przykładał się do nauki języka ojczystego, co moim zdaniem bardziej dyskwalifikuje go z zawodu dziennikarza, niż np brak szybkości Kamila Glika z roli stopera.

stricker10
stricker10 (@stricker10)
2 miesięcy temu

Na pewno pewne miejsce w pierwszym składzie powinien mieć za to Jan Bednarek. To nie podlega dyskusji. Tydzień w tydzień wychodzi w pierwszym składzie w solidnym klubie z Premier League.”

Tylko co z tego wychodzenia wynika? 19 miejsce pod względem straconych goli a ostatnio wtopa za wtopą. Bednarek co mecz w kadrze to robi mniejszego lub większego babola. Naprawdę nie rozumiem co w nim widzicie.

fakty po faktach
fakty po faktach
2 miesięcy temu

Polska ma taki problem, że przez ostatnie 3 lata prowadził nas trener z przypadku i bez kwalifikacji a od kilku tygodni prowadzi nas trener, który wprowadza nowy system a jak nie pyknie to zostawia za sobą spaloną ziemię.

K7hy
K7hy
2 miesięcy temu

Zibi Top decyzje. Bezmyślny Włoch po szkodzie.

ccsadfasf
ccsadfasf
2 miesięcy temu

Osobiście już dawno odpaliłbym Bednarka.

blasphemer93
blasphemer93 (@blasphemer93)
2 miesięcy temu
Reply to  ccsadfasf

dobrze, że osobiście to możesz co najwyżej pójść się wysrać

mariusz
mariusz
2 miesięcy temu

mozna gadac to czy tamto,ale jak dla mnie jakby tam glik z bednarkiem nie zagrali to znimi na środku obrony,( kedziorą i bereszyńskim na bokach )trzech bramek z wegrami bysmy nie stracili…

Robert
Robert
2 miesięcy temu

Najbardziej wkurwia mnie Bednarek tyle meczów w Anglii a w kadrze w ogóle tego nie widać, ten sprint na Węgrzech przez pół boiska był naprawdę żałosny do tego równie żałosne ustawienie się przed tym legendarnym sprintem

Piotr
Piotr
2 miesięcy temu

Elektrycy wysokich napięć, z Bednarkiem na czele.

Kolo z Jeżyc
Kolo z Jeżyc
2 miesięcy temu

Reprezentacja ma problem z Bednarkiem,tak lekko licząc 3 lata.

hds
hds
2 miesięcy temu

Jan Bednarek, Agent 099.

Minister Joda
Minister Joda
2 miesięcy temu

Właściwe pytanie to: Kiedy mieliśmy stopera na b.dobrym (europejskim) poziomie?

Wujo91
Wujo91
2 miesięcy temu

Bednarek to w takim meczu powinien odpocząć… niech zagra Helik i/lub Dawidowicz

Ekstraklasa na golasa
Ekstraklasa na golasa
2 miesięcy temu

Nie na temat, ale !!!

6321E5DD-EB64-4BD3-85F2-9024ACB4845B.jpeg
Tralalala
Tralalala (@tralalala)
2 miesięcy temu

Za dziennikarzami Weszło ciężko czasem nadążyć.

Dzisiaj: “Michał Helik jest jednym z najlepszych stoperów Championship, ale no właśnie: Championship.”

5 dni temu: “Michał Helik gra w Championship, jednej z 10 najlepszych lig w Europie”.

Olala
Olala
2 miesięcy temu

Bednarek najlepsze w kadrze ma już za sobą. Wyżej dupy nie podskoczy.

Suche Info
16.06.2021

Najbardziej kuriozalny gol w historii futbolu? Haiti ma swojego kandydata

Minionej nocy reprezentacja Haiti zmierzyła się z Kanadą w drugiej rundzie eliminacji do Mistrzostw Świata. Zadania prostego nie miała – to nie oni byli faworytem, to nie oni wygrali pierwszy mecz.  Mimo tego do przerwy Kanada prowadziła tylko 1:0. Haiti miało więc niewielką szansę na odwrócenie wyników rywalizacji i awans do ostatniej fazy. Wszystko jednak […]
16.06.2021
Suche Info
16.06.2021

Legia Warszawa zmierzy się ze starym znajomym?

Chociaż do drugiej rundy eliminacyjnej Ligi Mistrzów jest jeszcze Legii Warszawa bardzo daleko, stołeczny klub poznał potencjalnych rywali w tej fazie rozgrywek. W grę wchodzi pięć klubów. Jeden z nich prowadzi stary znajomy Wojskowych.  Żeby do tego doszło, Legia musi najpierw pokonać faworyzowane Bodo/Glimt. Wówczas może zawalczyć z Omonią Nikozja, którą trenuje były szkoleniowiec warszawskiej […]
16.06.2021
Prasówka
16.06.2021

PRASA. Liderzy kadry zawiedli na boisku i poza nim

W środowej prasie mamy nie tylko bieżączkę z mistrzostw Europy, ale też na przykład sylwetki… Przemysława Tytonia i Karola Linettego w kontekście reprezentacyjnym, analizę błędów ze Słowacją i komentarze dotyczące Paulo Sousy. Z rzeczy pozaligowych – Podbeskidzie przedstawiło plan działania.  PRZEGLĄD SPORTOWY Najważniejsi piłkarze kadry całkowicie rozczarowali. Zarówno na boisku, jak i poza nim. Liderzy […]
16.06.2021
Weszło
16.06.2021

STAN EURO W #DOBRYMSKŁADZIE: Mbappe do sztafety na 100 metrów!

Kolejny odcinek Stanu Euro! Dzisiaj zaprasza was taki Dobry Skład – Olkiewicz, Milewski, Janczyk, Paczul! Zapraszamy serdecznie.
16.06.2021
Weszło
15.06.2021

NO I W DUPĘ | Smykałka #7

15.06.2021
Weszło
15.06.2021

“Pomagamy sportowi, a sport pomaga nam”

Jak wygląda pozyskiwanie ambasadorów i czy to się w ogóle opłaca? Jakie plany na ten i na przyszły rok ma firma Orlen, która stała się największym sponsorem polskiego sportu? Czy wkrótce będzie też sponsorem piłkarskiej reprezentacji Polski? O tym rozmawiamy z Agatą Pniewską, dyrektorem biura marketingu sportowego, sponsoringu i eventów.
15.06.2021
Suche Info
15.06.2021

Tomasz Frankowski: Z racji sympatii wziąłbym Grosickiego na Euro 2020

Tomasz Frankowski wziął udział w programie “Gość Radio Zet” i mocno skrytykował postawę reprezentacji Polski. Ma szczególnie żal do Grzegorza Krychowiaka, bo według niego tak doświadczony gracz nie może popełniać tak prostych błędów. Ponadto uważa, że niepowołany na turniej Kamil Grosicki w ostatnim kwadransie byłby w stanie dać pozytywny impuls. –  Kiedy w dużych imprezach […]
15.06.2021
Weszło
15.06.2021

POLSCY KIBICE TO FRAJERZY I EUROVLOG #4

Nadajemy z Rosji! Konkretnie nasz nieoceniony globtroter z Kielc, Jakub Białek. Zapraszamy na kolejny odcinek Eurovloga, w którym z wiadomych względów nie będzie zbyt wiele uśmiechów. Ale i tak jest zacnie, i tak warto. Jest ekskluzywnie, proszę państwa.
15.06.2021
Suche Info
15.06.2021

Jakub Błaszczykowski zostanie odznaczony przez prezydenta

Jakub Błaszczykowski za całokształt kariery piłkarskiej i działalność charytatywną zostanie przez  Andrzeja Dudę wyróżniony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski – poinformował rzecznik prezydenta,  Błażej Spychalski.  To drugie w hierarchii odznaczenie cywilne w kraju. Błaszczykowski to kolejny piłkarz, który otrzyma to odznaczenie. W marcu tego roku Robert Lewandowski również został kawalerem Orderu Odrodzenia Polski. Zawodnik Wisły […]
15.06.2021
Suche Info
15.06.2021

KKS Kalisz awansował do finału baraży o 1. ligę

KKS Kalisz po rzutach karnych pokonał Wigry Suwałki i w sobotę zmierzy się finale baraży o 1. ligę ze Skrą Częstochowa. Po 90. minutach był remis 2:2, a w dogrywce żadna z drużyn nie była w stanie strzelić bramki, tak więc o wszystkim zadecydował konkurs jedenastek, w który kaliszanie wygrali 4:2.  Bohaterem KKS-u został Maciej […]
15.06.2021
Suche Info
15.06.2021

Radomiak zatrzyma Rossiego i wyjedzie na zgrupowanie?

Radomiak Radom dopiero co skończył sezon 1. ligi, jednak długo odpoczywał nie będzie. Sezon Ekstraklasy rusza już 23 lipca, więc beniaminek wkrótce rozpoczyna przygotowania do rozgrywek. Udało nam się ustalić, jak ma wyglądać lato w zespole trenera Dariusza Banasika. Drużyna może się udać na zgrupowanie, a przygotowania rozpocznie 28 czerwca. Dwa tygodnie urlopów otrzymali zawodnicy […]
15.06.2021
Suche Info
15.06.2021

Nawałka: – Nie skreślajmy jeszcze tej reprezentacji

Adam Nawałka ostatnimi czasy bardzo rzadko udziela się w mediach, ale w rozmowie z “WP Sportowe Fakty” zdecydował się odnieść do reprezentacji Polski. Były selekcjoner kadry uważa, że nie można tracić wiary i jest przekonany, że z Hiszpanią zobaczymy zespół, który będzie dobrze przygotowany pod względem mentalnym. – Zespół znalazł się w trudnej sytuacji i […]
15.06.2021
Suche Info
15.06.2021

Ballack: – Lewandowski nie miał wsparcia

Robert Lewandowski spotyka się ze sporą – i słuszną – krytyką, ale są tacy, którzy kapitana reprezentacji Polski biorą w obronę. Na przykład Michael Ballack, który jest obecnie telewizyjnym ekspertem. Ballack stwierdził: – Można się było tego wszystkiego spodziewać. Reprezentacja Polski potwierdziła, że jest zbyt słaba. Lewandowski nie ma wystarczającego wsparcia. Reszta zespołu musi być […]
15.06.2021
Suche Info
15.06.2021

OFICJALNIE: Maik Nawrocki wypożyczony do Legii

Mówiło się o tym ruchu od jakiegoś czasu, a dzisiaj mamy potwierdzenie. Maik Nawrocki został piłkarzem Legii na zasadzie wypożyczenia. To wypożyczenie potrwa do końca sezonu 21/22, ale Legia ma opcję transferu definitywnego. Poprzednią rundę Nawrocki spędził w Warcie i cóż, nie podbił Poznania. Zagrał w trzech ostatnich spotkaniach Warty, w tym ze Śląskiem, kiedy […]
15.06.2021
Weszło Extra
15.06.2021

Miły, milutki. Bajka o N’Golo Kante

N’Golo Kante pokazuje wszystkie zęby. To jego charakterystyczny urzekający uśmiech. Kupuje nim wszystkich. Wtedy jeszcze tylko w nadsekwańskim Suresnes, ale minie kilka lat i w jego bezpretensjonalności zakocha się cały piłkarski świat. Ubrany jest w niebieski t-shirt z nadrukiem. Stoi w drugim rzędzie. Z przodu, przed nim, sytuuje się dwóch chłopców. Ksywki – Gerrard i […]
15.06.2021
Suche Info
15.06.2021

Śląsk Wrocław poznał rywala w pucharach

Śląsk Wrocław poznał swojego rywala w pierwszej rundzie eliminacji Ligi Konferencji Europy. Będzie nim estońskie Paide Linnameeskond. Mecze zostaną rozegrane 8 i 15 lipca. Pierwszy mecz w Estonii. Paide to wicemistrz Estonii z zeszłych rozgrywek, co jest ich największym sukcesem w historii. W obecnie trwającym sezonie tamtejszych rozgrywek, Paide jest drugie i traci cztery oczka […]
15.06.2021
Suche Info
15.06.2021

Mielcarski: – Tylko Polak Polakowi potrafi zrobić coś takiego jak Boniek Brzęczkowi

Sousa niezbyt ogarnia polską reprezentację, więc pojawiają się głosy, że za Brzęczka w sumie może nie było tak źle. Nieco w tę retorykę wpisuje się Grzegorz Mielcarski który w rozmowie ze Sportowymi Faktami skrytykował Zbigniewa Bońka. Mielcarski stwierdził: – Tylko Polak Polakowi potrafi zrobić coś takiego, jak prezes PZPN zrobił Jurkowi Brzęczkowi. Tak często Boniek […]
15.06.2021
Weszło
15.06.2021

[MELODROMA] Przewodnik po grupie F na Euro 2020

Francja (Francja) Grupę F otwierają mistrzowie świata, od których wzięła ona swoją nazwę. Oprócz nich są jeszcze aktualni mistrzowie Europy, Portugalia, i poprzedni mistrzowie świata, Niemcy oraz Węgrzy. Ze wszystkimi trzema drużynami Portugalczycy grali na poprzednim Euro – nie zdołali pokonać tylko Węgrów. Czy tym razem Portugalia zdoła ograć Francję? Jest to tak samo wątpliwe, […]
15.06.2021