post
Avatar

Opublikowane 15.03.2021 10:42 przez

Szymon Janczyk

Łukasz Wolsztyński zimą odszedł z Górnika Zabrze, ale nowy klub znalazł dopiero niedawno. Dlaczego trafił do 1. ligi i Arki Gdynia? Czy to, że nie został w Ekstraklasie, traktuje jako rozczarowanie? Z czego wynikają problemy zabrzan? Którzy młodzi piłkarze mogą podążyć jego śladami i przebić się do pierwszej drużyny? Kto z Górnika może wyjechać do silniejszej ligi zagranicznej? O tym pomocnik opowiada w wywiadzie z nami, zapraszamy.

Aż tak się za bratem stęskniłeś, że trafiłeś do Arki?

I tak i nie. Wiadomo, że w sprawach klubowych ma to mniejsze znaczenie, bo każdy ma swoje rodziny i musi patrzeć na siebie. Ale wiadomo, że to duży plus. Fajnie, że znowu jesteśmy razem.

Przejęliście już szatnię?

Powoli, powolutku… Ja z reguły byłem bardziej spokojny, więc staram się go stopować, ale dobrze się zaaklimatyzowałem.

Jak to jest po takim czasie trafić na drugi koniec kraju?

Całe piłkarskie życie spędziłem w Zabrzu, poza dwoma półrocznymi wypożyczeniami. Cały czas żyłem w strefie komfortu. Blisko rodzina, do każdego można było się zwrócić, czy to ze strony żony, czy z mojej. Teraz niby drugi koniec Polski, ale brat jest obok, więc jak jedziemy na mecz, to żony mogą do siebie wpaść i zająć się dziećmi w spokoju. Zawsze raźniej.

A komfort życia? Trochę czyste powietrze.

Tak, Gdynia to piękne miasto. Zdążyliśmy już zauważyć jego urok. Niedługo będzie ładniejsza pogoda, więc będzie można pospacerować.

Pierwsze problemy z mewami za tobą?

Jeszcze przed! Nie miałem z nimi problemów.

Oby tak zostało! Czemu tak późno trafiłeś do Arki? Długo byłeś bez klubu, Janekx89 już na początku okienka pisał, że będziesz grał w Gdyni. Miałeś być pierwszym transferem, jesteś ostatnim.

Rozmowy z innymi klubami w Ekstraklasie trwały długo. Chciałem tam zostać, ale nie do końca się udało. Natomiast jestem zadowolony, że trafiłem do Arki. Na to, że nie zostałem w Ekstraklasie, wpływ miało dużo składowych. Trzeba było przemyśleć to, co mi proponowano. Gdyby zależało to tylko od tego, czy mam szansę zostać w wyższej lidze, to bym w niej został. Ale patrzyłem na to pod innym kątem.

Czyli obawiałeś się, że jeśli pójdziesz do Podbeskidzia, to spadniecie?

Nie, nie. Zawsze wychodzę z założenia, że nie ma co z góry zakładać, że jak ktoś jest w strefie spadkowej, to spada z ligi. Nie o to chodzi. Chcesz pomóc, zrobić wszystko, żeby być wyżej w tabeli, więc nie było tak, że obawiałem się spadku.

Można powiedzieć, że trochę zabezpieczyłeś się krótką umową. Czy w przypadku awansu zostaniesz w Gdyni?

Będziemy rozmawiać z właścicielami. Tyle mogę powiedzieć, bo z jednej i drugiej strony jest duża niepewność. Najpierw trzeba osiągnąć wynik sportowy, żeby wszyscy byli zadowoleni. Jeśli odegram kluczową rolę w tym wyniku, dam sygnał do przedłużenia umowy, to będziemy rozmawiać.

Powiedziałeś nam kiedyś, że największy ochrzan, jaki dostałeś to przepowiednia, że jak będziesz tak dalej grał, to pojedziesz za granicę, ale zrywać pomarańcze. Bałeś się, że jak tak długo pozostajesz bez klubu, to tylko te pomarańcze ci zostaną?

Nie bałem się, bo jestem pewny siebie. Wiem, że mam umiejętności piłkarskie, ale moja przeszłość nie pomagała w tym, żeby patrzeć na mnie przychylnym okiem. Pół roku byłem bez grania, miałem problem z kontuzją, trochę mniej dali po niej pograć w Zabrzu. Teraz chcę się wszystkim przypomnieć.

Nie żałowałeś w pewnym momencie, że nie zostałeś w Górniku na zasadach, które ci proponowano?

Nawet o tym nie myślałem. Coś się wyczerpało. Chyba i z mojej strony i ze strony klubu było takie przeświadczenie, że trzeba spróbować czegoś innego, że ta historia nie ma dalszego sensu. Mogłem się zgodzić i zostać w Zabrzu, ale potrzebowałem wyzwania sportowego. W Górniku mogłem go nie mieć, grałem mało, mógłbym czekać na kilkominutowe szanse. Wolę grać o coś.

A jak myślisz, z czego wynika zadyszka Górnika?

Szczerze? Nie wiem, jaka jest dokładna przyczyna. Pierwsze kolejki, zwłaszcza wygrana z Legią na wyjeździe, natchnęły chłopaków. Wszystko fajnie zażarło, dobrze funkcjonowało. Przyszła jedna, druga porażka, bilans zaczął być słabszy, zaczęły się rozmowy, szukanie nowych rozwiązań. Nie ma drużyny w Ekstraklasie, która nie ma słabszych momentów. Nawet Legia je miała. Potencjał Górnika nie jest taki, że będzie walczył o mistrzostwo Polski. Nie ma co ukrywać, tak nie będzie. Kibiców pierwsze kolejki rozgrzały, ale dzisiaj to jest 8. miejsce, 28 punktów. Na pewno jeszcze powalczy o puchary, ale będzie ciężko. Trzeba wygrać najbliższy mecz, bo ta seria na pewno ciąży na chłopakach, siedzi w głowach.

Brakuje Igora Angulo?

Przede wszystkim brakuje go jako piłkarza. Idealnie wywiązywał się ze strzelania bramek. W szatni był drugoplanową postacią. Wiadomo, że był doświadczonym zawodnikiem, ale najlepiej przemawiał bramkami, a nie krzyczeniem w szatni. Brakuje go jako chłopaka, który wykańczał sytuacje.

Jesus Jimenez nie do końca wchodzi w buty lidera drużyny?

Tak jak Igor on chce przemawiać na boisku. Wiadomo, jak to jest w polskiej szatni – chłopak z Hiszpanii raczej nie będzie grał w niej głównej roli. To naturalna kolej rzeczy. Oni mają jakość piłkarską, a Jesus to zawodnik, który jest zapewne najmocniej analizowany przez każdego rywala Górnika. Może ostatnio wygląda słabiej, ale tak jest z całym zespołem.

Sporo nowych twarzy wchodzi do pierwszego zespołu. Kogo z młodych określiłbyś mianem największego talentu?

Przez dwa-trzy miesiące trenowałem w drugim zespole i jest tam kilku chłopaków, którzy mi się podobają. Muszą się ograć, potrzebują gry, treningów z pierwszym zespołem, żeby podpatrywać bardziej doświadczonych piłkarzy. Ale w “dwójce” i CLJ są utalentowani zawodnicy, pokazują to nawet wyniki, bo w CLJ Górnik zdobył mistrzostwo. W takich klubach jak Górnik w ten sposób trzeba szukać następców obecnych zawodników. Potencjał jest duży, jest Janek Flak, agresywny środkowy pomocnik, który potrafi coś zrobić z piłką, typowa “szóstka”. Jest też Kamil Lukoszek, fajny chłopak. Z rocznika 2004 jest Nikodem Zielonka. Jest jeszcze Bartłomiej Korbecki. Nie chciałbym nikogo pominąć, zdążyłem ich poznać, widzę ich nastawienie, chcą jak najszybciej trafić do pierwszego zespołu.

Trzeba też podkreślić bardzo dobrą pracę Marcina Prasoła w zespole rezerw. Ma papiery, warsztat, potrafi dotrzeć do tych chłopaków i dobrze na nich wpłynąć. Powtarzałem im też, że fajnie byłoby, jakby mieli szansę iść i ograć się w pierwszej czy drugiej lidze. To już jest inne granie, nowy zespół, trzeba wyjść ze strefy komfortu, wywalczyć sobie grę. Myślę, że za jakiś czas będzie można wyciągnąć trzech, czterech zawodników do pierwszej drużyny.

Czyli doradzasz im poniekąd swoją drogę.

Trochę tak, bo to jest sprawdzenie samego siebie. Czy się nadajesz, czy kochasz piłkę, czy jest dla ciebie najważniejsza? Nie koledzy, przyjście na trening, odbębnienie dwóch godzin. Rodzice ci dadzą na mieszkanie, na utrzymanie, zabierzesz dziewczynę do kina i wszystko jest w porządku. Zrobienie czegoś dla siebie, pójście do klubu, który chce grać o coś, a nie tylko siedzenie w bursie, to dobra szansa na pokazanie się. Wiemy, że w dzisiejszych warunkach są duże szanse na to, żeby gdzieś grać. Jest przecież przepis o młodzieżowcu.

A kto z pierwszej drużyny może wyjechać z Ekstraklasy?

Nie wiem jak określać Przemka Wiśniewskiego. Rocznik 1998, to już nie młodzieniaszek, ale też nie jest wyjadaczem. To dobry wiek na to, żeby pokazać swój potencjał. Adrian Gryszkiewicz, chłopak rok młodszy, na pozycji, na której jest w Polsce deficyt. Lewonożny lewy środkowy obrońca. Już jest kluczową postacią w bloku obronnym, bardzo dobrze wywiązuje się ze swoich zadań. Wiadomo, że wszystko musi zagrać, jak dostaną szansę, to muszą pokazać umiejętności.

Śledziłeś pierwszą ligę, zanim do niej trafiłeś?

Jestem pasjonatem piłki, raczej śledzę każdą ligę. Najbardziej Ekstraklasę, ale niższe ligi mam poukładane, wszystko o nich wiem. Poza tym brat grał w Arce, wcześniej w Widzewie, więc naturalną koleją rzeczy jest, że jeździłem na mecze, znałem składy, zawodników.

Uważasz, że poziom rośnie w porównaniu z sezonem, w którym ty grałeś na zapleczu Ekstraklasy? Mnie wydaje się, że tak, ale z drugiej strony rośnie też przepaść między Ekstraklasą a pierwszą ligą.

Myślę, że tak. Możemy psioczyć na Ekstraklasę, ale grają tam dobrzy zawodnicy, różnica jest spora. Nie odkryję niczego nowego, jak powiem, że pierwsza liga jest specyficzna. Jeszcze w tych warunkach… Nie ma co się usprawiedliwiać, ale boiska nie są w najlepszym stanie i mecze nie wyglądają tak, jak powinny.

Twoje poprzednie wejście w rundę wiosenną na tym poziomie było świetne, teraz było trochę słabiej…

Taki mecz się przydarzył… Zagraliśmy słabo, przegraliśmy zasłużenie.

Czułeś się gotowy na 90 minut? Teraz z kolei nie podniosłeś się nawet z ławki.

To są decyzje trenera. Ja czułem się w 100% gotowy, dawałem sygnały, że mogę zagrać. Na boisku czułem się bardzo dobrze, nie potrzebowałem zmiany.

Stawiasz sobie za cel przynajmniej wyrównanie tego, co zrobiłeś ostatnio w pierwszej lidze?

Nie, nie mam indywidualnych celów. Wiem, że jak będę solidnie grał, to pomogę drużynie. Indywidualne statystyki są ważne, bo skoro mam kontrakt do 30 czerwca, to różnie może być. A zawsze lepiej się patrzy na chłopaka, który strzeli kilka bramek, zaliczy parę asyst. Ale jeśli ktoś patrzy trochę szerzej na to wszystko, to statystyki schodzą na dalszy plan. Wielu jest chłopaków, którzy bardzo dobrze pracują dla zespołu. Zdaję sobie jednak sprawę, że w przypadku graczy ofensywnych liczby mają znaczenie, więc chcę prowadzić Arkę do Ekstraklasy.

Trzeba uważać, żeby się nie zakopać. Dobry przykład masz w rodzinie, Rafał zszedł do drugiej ligi i wcale nie oznaczało to pewnego odbudowania się i powrotu na wyższy poziom.

Zależy jak to rozumieć. Wcześniej pytałeś o Ekstraklasę. Jeśli gdzieś jesteś trzecim czy czwartym wyborem, to może lepiej grać w pierwszej lidze. Wiadomo, że każdy stawia sobie za cel najwyższy poziom rozgrywkowy. Potem wszystko już zależy od tego, co zdołałeś pokazać i od tego, w jakiej drużynie jest obecnie deficyt. Bo zdarza się tak, że nieoczywisty transfer sprawi, że trafisz do Ekstraklasy.

W Górniku mówili, że zabieracie sobie z bratem miejsce w zespole. Teraz tak nie będzie?

Nie wiem, skąd to się w ogóle wzięło. Nigdy nie uważałem siebie za typowego napastnika. Patrząc na statystyki i przeszłość, zawsze byłem pomocnikiem. Nawet w dwójce napastników zawsze gram niżej niż ten drugi. Brat jest natomiast “dziewiątką”. Jeżeli ktoś nas śledzi, to myślę, że wie, że to raczej Rafał ma nosa do bramek i piłka go szuka. Myślę, że nawet moglibyśmy się fajnie uzupełniać, grając razem na boisku.

Czego ci życzyć na to półrocze w pierwszej lidze?

Jak najwięcej występów, zdrowia i awansu do Ekstraklasy. Jestem bardzo głodny gry, stęskniłem się za boiskiem i chce jak najczęściej na nim być. Ale przede wszystkim chcę być zdrowy. Jak człowiek jest zdrowy, to od razu inaczej się wraca z treningu do domu. A jeżeli się gra, to trzeba zrobić wszystko, żeby zespół piął się w górę tabeli i znalazł się na takim miejscu, że będzie można wyjechać na miasto i poświętować. Do tego jednak długa droga…

Akurat w świętowaniu awansu do Ekstraklasy doświadczenie masz, więc możesz być wodzirejem.

Fajnie byłoby to powtórzyć, bardzo przyjemne chwile. Ale na razie jak najmniej mówienia o tym, a więcej skupienia na boisku.

Nadal masz plan, żeby na koniec kariery wrócić do Zabrza?

Jeśli obie strony będą chciały, to nie wykluczam takiej opcji. Jak uznamy, że to jest czas, w którym możemy sobie nawzajem pomóc, to jak najbardziej. Myślę, że w Górniku zostawiłem po sobie dobre wrażenie, rozstaliśmy się w pozytywnych warunkach.

Bylebyś nie wracał tak jak Lukas Podolski.

Bo mogę nie dotrzeć!

ROZMAWIAŁ SZYMON JANCZYK

fot. Newspix

Szymon Janczyk

Serie A śledzi tak długo, że pamięta jeszcze czasy, gdy Juventus nie zdobywał mistrzostwa. Woli mecz Puszczy z Wigrami niż Wisły z Lechią. Zwolennik zasady, że dobry pomocnik jest ważniejszy od dobrego napastnika. Dlatego: Pirlo, Kaka, Garguła. In that order.

Opublikowane 15.03.2021 10:42 przez

Szymon Janczyk

Fuksiarz
07.05.2021

Najwyższe wygrane w Fuksiarz.pl

Znacie to uczucie, kiedy nie wejdzie wam jeden mecz? Niestety, każdy je zna. Ale zdarzają się i tacy fuksiarze, którym kupony wchodzą rzutem na taśmę. W ostatniej akcji meczu. W doliczonym czasie gry. To coś, jak zdążyć z zakupami w sklepie minutę przed godziną dla seniorów. Wybraliśmy kilku szczęściarzy, do których los się uśmiechnął i […]
07.05.2021
Weszło
07.05.2021

Typuj zakłady na Galę Ekstraklasy w Fuksiarz.pl!

Starzyński z golem z rzutu wolnego po kursie 20.00? Makana Baku z dwoma golami do końca sezonu po kursie 15.00? Błażej Augustyn z żółtą kartką po kursie 4.00? Do tego możliwość obstawienia kto zgarnie nagrody Ekstraklasy? Fuksiarz.pl przygotował specjalnie dla was zakłady specjalne na Ekstraklasę. Nie mówcie, że nie ma okazji, bo byście zgrzeszyli. Czym […]
07.05.2021
Fuksiarz
07.05.2021

Puchar Fuksiarza. ROZPOCZĘŁA SIĘ WALKA O FINAŁ!

We wtorek i środę Liga Mistrzów. W czwartek Liga Europy. A dzisiaj my. Puchar Fuksiarza wchodzi w najbardziej bezwzględną fazę. Nadeszła pora na oddzielenie ziarna od plew, prawdziwych Kilerów od popierdółek. Nadszedł też czas pogardy dla przegranych, czas chwały dla zwycięzców. Półfinały naszego redakcyjnego pucharu rozpoczynają się już teraz. Pamiętajcie – całość nakręca Fuksiarz.pl, to […]
07.05.2021
Fuksiarz
01.05.2021

Valencia namiesza w walce o mistrzostwo Hiszpanii?

Czasy dla kibiców “Nietoperzy” są, jakie są. Valencia sama nie ma szans włączyć się do walki o tytuł, a w obecnym i poprzednim sezonie szczytem jej marzeń jest walka o miejsce w środku stawki. Ale nie oznacza to, że czołówka może traktować Los Murcielagos jak piniatę. Przekonał się o tym Real Madryt, który w Valencii przegrał 1:4, […]
01.05.2021
Fuksiarz
30.04.2021

Zakłady specjalne na Ekstraklasę! Kurs 15.00 na gola Świerczoka zza pola karnego

Jakub Świerczok z golem zza szesnastu metrów po kursie 15.00? Richmond Boakye z celnym strzałem – jakimkolwiek – po kursie 2.00? Legia wreszcie strzelająca z rzutu wolnego po kursie 20.00? Fuksiarz.pl przygotował specjalnie dla was zakłady specjalne na Ekstraklasę. Nie mówcie, że nie ma okazji, bo byście zgrzeszyli. Czym są zakłady specjalne na Ekstraklasę? To […]
30.04.2021
Weszło
28.04.2021

Czy Roma nawiąże walkę z Manchesterem United?

Włoskie zespoły poniosły w tym sezonie spektakularną klęskę w europejskich pucharach. Wyszła straszna bida z nędza. Na ich szczęście honoru tamtejszego futbolu klubowego dzielnie broni AS Roma. Rzymianie stoją przed szansą awansu do finału Ligi Europy, ale czeka ich bardzo trudne zadanie. Przeciwnikiem ekipy Paulo Fonseki będzie Manchester United, a pierwsze starcie tych drużyn odbędzie […]
28.04.2021
Prasówka
12.05.2021

PRASA. Tomczyk: Cel Rakowa na puchary? Wygrać Ligę Konferencji

Środowa prasa to ligowa rzeczywistość w najlepszym wydaniu. Mamy raporty z 1. i 2. ligi, a także sporo wieści z reprezentacji Polski i Ekstraklasy. W tym drugim temacie dominuje Raków Częstochowa. W “Super Expressie” dyrektor sportowy klubu zapowiada walkę o wygraną w… europejskich pucharach. – W każdym spotkaniu będziemy walczyć o zwycięstwo. Tak było do […]
12.05.2021
Weszło
11.05.2021

Podbeskidzie bliskie utrzymania, Piast z małymi szansami na puchary

Z tą naszą “Niewydrukowaną tabelą” jest tak, że im bliżej końca sezonu zaczynamy rozkminiać “co by się stało, gdybyśmy żyli w świecie idealnym bez błędów sędziowskich”. No i na kolejkę przed końcem widzimy: bliżej utrzymania byłoby Podbeskidzie, a nie Stal. A gra o czwarte miejsce premiowane awansem do pucharów wcale nie zależałoby tylko od Piasta […]
11.05.2021
Prasówka
11.05.2021

PRASA. Białkowski: Chcę grać jak najdłużej. Coraz lepiej znam swój organizm

W dzisiejszej prasie sporo o finiszu rozgrywek. Mamy newsy transferowe, mamy teksty o ostatecznych rozstrzygnięciach i garść informacji z zaplecza. Ligi zagraniczne? Rekord Robertwa Lewandowskiego i postawa Bartosza Białkowskiego to dwie wyróżnione rzeczy. Polski bramkarz znów został wybrany golkiperem roku w Milwall. – Każdy trening sprawia satysfakcję, lubię, jak mogę napsuć krwi napastnikom. Po prostu rajcuje […]
11.05.2021
Na zapleczu
10.05.2021

“Grałem w 2. lidze i pomagałem niepełnosprawnym dzieciom. Taka praca buduje człowieka”

Radosław Adamski to przykład piłkarza, dla którego sport nie jest jedynym sposobem na życie. Zawodnik Resovii jeszcze rok temu łączył grę w drugiej lidze z pracą w szkole. Adamski pomagał w nauce dzieciom z niepełnosprawnościami i autyzmem, był nauczycielem wspomagającym. W wywiadzie z nami opowiada o tym, dlaczego zdecydował się na taki zawód i co […]
10.05.2021
Stranieri
10.05.2021

Lewy, Kownacki, Wilczek, Stępiński, Kurminowski… Przebudzenie napastników | STRANIERI

Jest Robert Lewandowski, mamy grad goli Polaków w ligach zagranicznych. Nasi stranieri w minionym tygodniu przekroczyli “dyszkę” jeśli chodzi o zdobyte bramki. Przebudzili się napastnicy w zasadzie każdej części Europy – od Danii przez Niemcy po Włochy. Pech, że akurat Grzegorz Krychowiak Pauzował, bo i w Rosji coś byśmy zebrali. W każdym razie za nami […]
10.05.2021
Weszło
10.05.2021

Pobije rekord Muellera i kilka innych rekordów po drodze. Lewandowski jak maszyna

– Pogoń za rekordem Müllera jest oczywiście najbardziej emocjonująca, nie tylko z naszej perspektywy, ale również kibiców bawarskiego klubu. Dlatego niektóre osiągnięcia Lewego przeszły trochę niezauważone, a przecież w sobotę nie tylko ustrzelił hattricka. Druga bramka zdobywa przez Polaka, po efektownym uderzeniu nożycami, była jego dwusetnym trafieniem w barwach Bayernu w Bundeslidze. Lepszą skuteczność miał […]
10.05.2021
Na zapleczu
10.05.2021

“Grałem w 2. lidze i pomagałem niepełnosprawnym dzieciom. Taka praca buduje człowieka”

Radosław Adamski to przykład piłkarza, dla którego sport nie jest jedynym sposobem na życie. Zawodnik Resovii jeszcze rok temu łączył grę w drugiej lidze z pracą w szkole. Adamski pomagał w nauce dzieciom z niepełnosprawnościami i autyzmem, był nauczycielem wspomagającym. W wywiadzie z nami opowiada o tym, dlaczego zdecydował się na taki zawód i co […]
10.05.2021
Na zapleczu
03.05.2021

Jak walczyć o awans w 1. lidze? Podpowiada Krzysztof Brede

Rasmentalism nagrał kiedyś “Rady młodego Majkela”, a my nagraliśmy rady młodego trenera. Młodego, ale już doświadczonego, bo Krzysztof Brede dwukrotnie miał okazję walczyć o awans do Ekstraklasy. Raz ze skutkiem pozytywnym, raz z nieco gorszym. Dlatego uznaliśmy go za odpowiednią osobę do rozmowy o tym, co jest najważniejsze w rundzie wiosennej i na finiszu rozgrywek. […]
03.05.2021
Na zapleczu
26.04.2021

Jak ważne są stałe fragmenty gry w 1. lidze? Sprawdzamy

Stałe fragmenty gry w 1. lidze urosły do miana legendy. Że często decydują o wyniku meczu? To fakt nie do podważenia. Ale zdarza nam się też usłyszeć, że umiejętność zdobycia gola ze stojącej piłki jest szczególnie cenna w rundzie rewanżowej. Bo murawy po zimie takie sobie, bo wiele zespołów z nożem na gardle, więc grą […]
26.04.2021
Na zapleczu
19.04.2021

Nie tylko korupcja. Barwna historia HEKO Czermno

Promowanie miasta poprzez sport. Jeśli kiedyś w jakiejś dyskusji ktoś spróbuje was zagiąć pytaniem: “czy kluby piłkarskie mogą cokolwiek wypromować?”, odpowiedzcie: a kto słyszałby o Czermnie, gdyby nie HEKO? Chyba nikt. Bo o miejscowości, która według Wikipedii dekadę temu liczyła zaledwie 657 mieszkańców, głośniej zrobiło się tylko w ubiegłym roku, kiedy miejscowy proboszcz postanowił objawić […]
19.04.2021
Na zapleczu
12.04.2021

Neverending story. Dlaczego stadion w Radomiu nadal nie powstał?

9 kwietnia minęło pięć lat od czasu ostatniego meczu Radomiaka na stadionie przy ul. Struga 63. Był piknik, była zabawa, było pożegnalne spotkanie ze Stomilem i transparent „Jeszcze tu wrócimy dla spełnienia marzeń”. Ponad 1800 dni później przy Struga 63 nikt spotkania nie zagra. O zabawie nie ma mowy, a i piknik strach zorganizować. Transparenty […]
12.04.2021
Felietony i blogi
05.04.2021

“W Żabnie każdy się zna. U fryzjera i w sklepie dowiesz się wszystkiego”

Jakub Wróbel w wywiadzie opowiada nam o tym, jak to jest być napastnikiem, który nie strzelił jeszcze bramki w Ekstraklasie. Ale z piłkarzem Stali Mielec wypożyczonym do Resovii nie tylko przeprowadziliśmy analizę różnic między 1. ligą a najwyższym poziomem rozgrywkowym w Polsce. Wróbel, chyba jedyny na szczeblu centralnym piłkarz z Żabna, opowiedział nam, jak to […]
05.04.2021
Weszło
12.05.2021

DZIENNIKARSKIE ZERO #22 – ZLIKWIDUJMY OPŁATĘ REPROGRAFICZNĄ!


12.05.2021
Prasówka
12.05.2021

PRASA. Tomczyk: Cel Rakowa na puchary? Wygrać Ligę Konferencji

Środowa prasa to ligowa rzeczywistość w najlepszym wydaniu. Mamy raporty z 1. i 2. ligi, a także sporo wieści z reprezentacji Polski i Ekstraklasy. W tym drugim temacie dominuje Raków Częstochowa. W “Super Expressie” dyrektor sportowy klubu zapowiada walkę o wygraną w… europejskich pucharach. – W każdym spotkaniu będziemy walczyć o zwycięstwo. Tak było do […]
12.05.2021
Primera Division
12.05.2021

Szalony mecz w Walencji! Barcelona wypisuje się z walki o tytuł?

Barcelona miała w dzisiejszym meczu wszystkie karty w ręku. Prowadziła dwiema bramkami. Tłamsiła swoich rywali. Może ich nie deklasowała, ale naprawdę miała zdecydowaną przewagę zarówno na tablicy wyników, jak i – po prostu – na boisku. I chyba właśnie to podopiecznych Ronalda Koemana zgubiło. Uznali, że zwycięstwo trzymają już w garści. Tymczasem Levante wcale nie […]
12.05.2021
Weszło
11.05.2021

Takie Napoli i takiego Zielińskiego chce się oglądać!

Nawet trudno tutaj wybrać, kto jest najbardziej efektownym piłkarzem spotkania. Może Osimhen, ze swoją siłą, przebojowością, wykorzystywaniem warunków? Wypracował setkę dla Di Lorenzo, był kluczowy przy dwójkowej akcji z Zielińskim, miał dwie własne okazje. A może właśnie Zieliński? Gol wprawdzie do pustaka, ale i ładna, przemyślana asysta przy trafieniu Ruiza, do tego tunele, zwody, przyjęcia, […]
11.05.2021
Anglia
11.05.2021

Leicester City pokonuje Manchester United C i przybliża się do Ligi Mistrzów

Zdarzają się w futbolowym świecie sytuacje, gdzie kluby muszą grać co trzy dni. Ba! Tak zdarza się bardzo często. Jednakże maraton, który ma przed sobą Manchester United jest już czymś innym, czymś relatywnie nowym. Nic więc dziwnego, że tam gdzie Ole Gunnar Solskjaer może, tam odpuszcza. W dużej mierze dzięki temu Leicester City było w […]
11.05.2021
Serie A
11.05.2021

Andrea, co poszło nie tak?

Czy polskie kluby mogą nauczyć czegoś europejską czołówkę? Oczywiście. Nie, to nie ironia. Przecież Andrea Agnelli zna się z Dariuszem Mioduskim, a wystarczyło spytać kumpla po fachu i wiedziałby, że zatrudnianie gościa bez żadnego doświadczenia do sterowania największym klubem w kraju, nie jest najlepszym pomysłem. Ale Agnelli z ziomkami z Legii nie pogadał, więc Andrea […]
11.05.2021
Serie A
11.05.2021

Andrea, co poszło nie tak?

Czy polskie kluby mogą nauczyć czegoś europejską czołówkę? Oczywiście. Nie, to nie ironia. Przecież Andrea Agnelli zna się z Dariuszem Mioduskim, a wystarczyło spytać kumpla po fachu i wiedziałby, że zatrudnianie gościa bez żadnego doświadczenia do sterowania największym klubem w kraju, nie jest najlepszym pomysłem. Ale Agnelli z ziomkami z Legii nie pogadał, więc Andrea […]
11.05.2021
Ekstraklasa
10.05.2021

Trudne sprawy Legii Warszawa. Co zrobić z Wszołkiem i Vesoviciem?

Legia Warszawa bywa nazywana “polskim Bayernem”. Czasami prześmiewczo, ale ten tytuł zdecydowanie do niej pasuje. Nie tylko ze względu na liczbę sukcesów na krajowym podwórku w ostatnich katach. Także dlatego, że zespół z Bawarii to słynne “FC Hollywood”. A ostatnie “dramy” związane ze skrzydłowymi Legii – Marko Vesoviciem i Pawłem Wszołkiem – zdecydowanie pasują do […]
10.05.2021
Serie A
09.05.2021

Juventus i Milan w walce o Ligę Mistrzów. Włoski klasyk znów ma znaczenie

Dziewięć lat minęło od czasu ostatniego ligowego starcia Juventusu z Milanem, którego stawką było coś więcej niż trzy punkty. Tak, to tamten mecz, po którym Gianluigi Buffon rzucił legendarne zdanie: nie widziałem, czy piłka przekroczyła linię. Ale nawet gdybym widział, nie pomógłbym sędziemu. Mamy więc niezbity dowód na to, że włoski klasyk potrafi podgrzać atmosferę […]
09.05.2021
Piłka nożna
06.05.2021

Kto skorzysta na braku Pekharta? W Legii rozstrzyga się przyszłość napastników

Jakie są plusy wywalczenia mistrzostwa w cuglach? Ano takie, że w ostatnich kolejkach sezonu możesz rozesłać najlepszych piłkarzy na urlopy i odpoczynek. Tomas Pekhart to kolejny po Luquinhasie lider Legii, który końcówkę ligi obejrzy z perspektywy kanapy. Z tego rozwiązania cieszy się jednak nie tylko Czech, który wypocznie i wyleczy się przed EURO, ale także […]
06.05.2021
1 liga
05.05.2021

Liga Mistrzów? Na co to komu. Osiem goli w 1. lidze!

Bruk-Bet Termalica Nieciecza ma wiosną tylko dwa nastroje. Pierwszy to gonienie wyniku z maruderami w ligowej tabeli i uciekanie spod topora. Drugi to strzelaniny, których pozazdrościć może nawet Clint Eastwood. Trzy ostatnie mecze z udziałem dumy gminy Żabno? Cztery gole, sześć bramek i osiem trafień. Dzisiaj “Słonie” rozdeptały Koronę Kielce, wygrywając 6:2. Na miejscu Miedzi […]
05.05.2021
1 liga
05.05.2021

Skowronek na giełdzie trenerów Widzewa, gorąco w ŁKS-ie. Co słychać w Łodzi?

Łódzkie kluby mają sporo argumentów przemawiających za tym, żeby stawiać ich w roli potentatów 1. ligi. W ŁKS-ie jest to szeroka i wyrównana kadra, bo personalnie ekipa Ireneusza Mamrota wyróżnia się na tle stawki. W Widzewie jest to klubowa kasa, bo można przypuszczać, że żaden klub nie dysponuje takimi pieniędzmi jak drużyna z al. Piłsudskiego […]
05.05.2021
Liczba komentarzy: 7
Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Stanislav Levy
Stanislav Levy
1 miesiąc temu

Odpowiadam – trafił z Ekstraklasy do I ligi bo był słaby.

Kriso
Kriso
1 miesiąc temu
Reply to  Stanislav Levy

Albo tendencyjny!

Placzul
Placzul
1 miesiąc temu
Reply to  Kriso

Można krzeklinać?

Placzul
Placzul (@placzul)
1 miesiąc temu
Reply to  Kriso

Można przeklinać?

Placzul
Placzul (@placzul)
1 miesiąc temu
Reply to  Kriso

A mozna przeklinać?

Konrad
Konrad
1 miesiąc temu
Reply to  Stanislav Levy

Nie do I ligi tylko do Arki, a to nie jest nawet III liga!

Nick
Nick
1 miesiąc temu

Ile bramek w Esktraklasie strzeliłeś ? 1 liga to i tak za wysoki poziom dla Ciebie amatorze

Suche Info
12.05.2021

Report CIES. MSK Żilina najlepsza, Raków Częstochowa i Piast Gliwice jedne z najgorszych

Analitycy z CIES Football Observatory przygotowali kolejny raport. Tym razem na tapet wzięli wychowanków i liczbę minut, które otrzymują oni w swoich macierzystych klubach. Dwa zespoły z Ekstraklasy osiągnęły bardzo niechlubny wynik.  Warunkiem koniecznym, do bycia uwzględnionym w rankingu, jest spędzenie w swoim pierwszym klubie co najmniej trzech lat między 15. a 21. rokiem życia. […]
12.05.2021
Weszło
12.05.2021

DZIENNIKARSKIE ZERO #22 – ZLIKWIDUJMY OPŁATĘ REPROGRAFICZNĄ!


12.05.2021
Suche Info
12.05.2021

Thiago Silva i Thomas Tuchel podpiszą nowe umowy z Chelsea

Wiele osób było sceptycznie nastawionych do tego ruchu. Thiago Silva na początku sezonu związał się z Chelsea, podpisując roczny kontrakt. Od tamtej pory wydarzyło się jednak tyle, że na Stamford Bridge nie wyobrażają najbliższej przyszłości bez wiekowego Brazylijczyka.  36-latek ma niebawem uzgodnić z The Blues warunki nowej umowy. Na jej mocy będzie piłkarzem Chelsea do […]
12.05.2021
Suche Info
12.05.2021

Egy Maulana Vikri powołany do reprezentacji Indonezji!

Sześć występów w Ekstraklasie. 78 minut na boisku. Powołanie do reprezentacji swojego kraju. Kadry takich państw jak Indonezja rządzą się swoimi prawami, więc powołanie chłopaka, który cały czasu uchodzi za wielki talent, jest jak najbardziej wytłumaczalne.  Egy Maulana Vikri raczej nie zrobi kariery w Lechii Gdańsk. Piotr Stokowiec wpuścił go na boisko tylko kilka razy, […]
12.05.2021
Suche Info
12.05.2021

Koeman nie wie, co stało się w meczu Barcelony z Levante

Minionego wieczora Barcelona mierzyła się z Levante. Duma Katalonii prowadziła już 2:0, a następnie 3:2. Każde prowadzenie da się jednak roztrwonić, na co dowód widzieliśmy, gdy do siatki trafiał Melero, Morales i na końcu Leon. Remis sprawił, że Barcelona nie tylko nie awansowała na pierwsze miejsce w tabeli, ale może też zostać niebawem wyprzedzona przez […]
12.05.2021
Suche Info
12.05.2021

Fulham nie chce puścić Scotta Parkera

Sporo w angielskiej prasie było plotek na temat możliwego odejścia Scotta Parkera z Fulham. Szkoleniowiec miał być rozważany jako nowy menadżer Tottenhamu, który miałby zająć miejsce Ryana Masona. Jego obecny klub nie chce jednak kończyć współpracy. Mimo tego, że Parker nie zdołał utrzymać klubu w Premier League, wyrobił sobie całkiem niezłą markę na Craven Cottage. […]
12.05.2021
Prasówka
12.05.2021

PRASA. Tomczyk: Cel Rakowa na puchary? Wygrać Ligę Konferencji

Środowa prasa to ligowa rzeczywistość w najlepszym wydaniu. Mamy raporty z 1. i 2. ligi, a także sporo wieści z reprezentacji Polski i Ekstraklasy. W tym drugim temacie dominuje Raków Częstochowa. W “Super Expressie” dyrektor sportowy klubu zapowiada walkę o wygraną w… europejskich pucharach. – W każdym spotkaniu będziemy walczyć o zwycięstwo. Tak było do […]
12.05.2021
Primera Division
12.05.2021

Szalony mecz w Walencji! Barcelona wypisuje się z walki o tytuł?

Barcelona miała w dzisiejszym meczu wszystkie karty w ręku. Prowadziła dwiema bramkami. Tłamsiła swoich rywali. Może ich nie deklasowała, ale naprawdę miała zdecydowaną przewagę zarówno na tablicy wyników, jak i – po prostu – na boisku. I chyba właśnie to podopiecznych Ronalda Koemana zgubiło. Uznali, że zwycięstwo trzymają już w garści. Tymczasem Levante wcale nie […]
12.05.2021
Suche Info
11.05.2021

Nie przegrali meczu w lidze. Sporting mistrzem po 19 latach!

Kiedy po raz ostatni wygrywali w lidze, barwy tego klubu reprezentował Ricardo Sa Pinto, Ricardo Quaresma grał swój pierwszy sezon w zawodowej piłce, królem strzelców z 42 golami zostawał Jardel. Po 19 latach Sporting Lizbona powtarza ten sukces. Zostaje mistrzem Portugalii. Ciężko powiedzieć, że te minione 19 lat było chudymi czasami Sportingu. Cztery razy wygrali […]
11.05.2021
Weszło
11.05.2021

Takie Napoli i takiego Zielińskiego chce się oglądać!

Nawet trudno tutaj wybrać, kto jest najbardziej efektownym piłkarzem spotkania. Może Osimhen, ze swoją siłą, przebojowością, wykorzystywaniem warunków? Wypracował setkę dla Di Lorenzo, był kluczowy przy dwójkowej akcji z Zielińskim, miał dwie własne okazje. A może właśnie Zieliński? Gol wprawdzie do pustaka, ale i ładna, przemyślana asysta przy trafieniu Ruiza, do tego tunele, zwody, przyjęcia, […]
11.05.2021
Suche Info
11.05.2021

Gdzie odbędzie się finał Ligi Mistrzów? Faworytem Porto

Wciąż nie wiadomo, gdzie odbędzie się finał Ligi Mistrzów. Według „Sky Sports”, na tę chwilę faworytem do organizacji tego prestiżowego meczu jest Porto. Pierwotnie finał miał się odbyć w Stambule. I gdyby nie awansowały do niego angielskie ekipy, pewnie plan nie uległby zmianie. Problemem jest jednak to, że Turcja znalazła się na czerwonej liście Wielkiej Brytanii. […]
11.05.2021
Suche Info
11.05.2021

Turcja: Pazdan, Łukasik i Szumski lecą z ligi

Dziś na tureckich boiskach odbywała się multiliga. Nie przyniosła ona dobrych wieści dla polskich zawodników. Ankaragucu (z Michałem Pazdanem i Danielem Łukasikiem) oraz Erzurum BB (z Jakubem Szumskim) przyklepali spadek na zaplecze. Ten sam los prawdopodobnie spotka Genclerbirligi (z Dominikiem Furmanem), a kilka kolejek temu z ligi zleciał Denizlispor (z Radosławem Murawskim). No cóż – […]
11.05.2021
Suche Info
11.05.2021

Double-double Piotra Zielińskiego!

Piotr Zieliński jeszcze nigdy w swojej karierze nie notował takich liczb. Biorąc pod uwagę Serie A i Ligę Europy, Polak wykręcił już double-double! Przyklepał je dziś z Udinese (mecz wciąż trwa). Zieliński wpisał się na listę strzelców dobijając strzał Osimhena. To jego dziesiąta bramka w sezonie. Ósmy gol Piotra Zielińskiego w tym sezonie ligowym! ⚽ […]
11.05.2021
Anglia
11.05.2021

Leicester City pokonuje Manchester United C i przybliża się do Ligi Mistrzów

Zdarzają się w futbolowym świecie sytuacje, gdzie kluby muszą grać co trzy dni. Ba! Tak zdarza się bardzo często. Jednakże maraton, który ma przed sobą Manchester United jest już czymś innym, czymś relatywnie nowym. Nic więc dziwnego, że tam gdzie Ole Gunnar Solskjaer może, tam odpuszcza. W dużej mierze dzięki temu Leicester City było w […]
11.05.2021
Suche Info
11.05.2021

Manchester City mistrzem Anglii!

Manchester United przegrał z Leicester 1:2 (Solskjaer wyszedł rezerwowym składem), co oznacza, że Manchester City przyklepał tytuł mistrza Anglii. Ekipa Guardioli ma dziesięć punktów przewagi nad United i już nie da się przeskoczyć jej w tabeli Premier League. Dla City może to być najlepszy sezon w historii klubu. Zdarzyło im się wprawdzie zdobyć już wcześniej […]
11.05.2021
Suche Info
11.05.2021

Mbappe stawia warunek: przedłuży kontrakt, jeśli dostanie zgodę na IO

Kylian Mbappe nie zamierza latem odpoczywać. Po intensywnym sezonie chce wziąć udział nie tylko w mistrzostwach Europy, ale i w – zdaniem „L’Equipe” – Igrzyskach Olimpijskich. Euro kończy się 11 lipca, Igrzyska zaczynają 23 lipca, a kończą 7 sierpnia. Oznaczałoby to, że Francuz musiałby odpocząć na początku przyszłego sezonu. W momencie, kiedy PSG przygotowuje się […]
11.05.2021
Suche Info
11.05.2021

Borna Sosa. Chciał grać dla Niemiec, nie zagra nigdzie?

Borna Sosa to jeden z ciekawszych lewych obrońców w Bundeslidze. Pochodzi z Chorwacji, grał dla młodzieżówek, ale nigdy nie dostał powołania dla dorosłej reprezentacji. Zainteresowała się nim więc niemiecka federacja. I namówiła do tego, by przyjął niemieckie obywatelstwo. Procedura była bardzo prosta, gdyż jego matka urodziła się w Berlinie. Sam Sosa nie ukrywał, że nie […]
11.05.2021
Serie A
11.05.2021

Andrea, co poszło nie tak?

Czy polskie kluby mogą nauczyć czegoś europejską czołówkę? Oczywiście. Nie, to nie ironia. Przecież Andrea Agnelli zna się z Dariuszem Mioduskim, a wystarczyło spytać kumpla po fachu i wiedziałby, że zatrudnianie gościa bez żadnego doświadczenia do sterowania największym klubem w kraju, nie jest najlepszym pomysłem. Ale Agnelli z ziomkami z Legii nie pogadał, więc Andrea […]
11.05.2021