post

Opublikowane 26.02.2021 15:04 przez

redakcja

Gdzie nauczył się tak dobrze grać obiema nogami? Czym po kilku tygodniach zaimponował mu Johansson? Kiedy zapuści brodę taką jak Michael Ishak? Czego nauczył się w Warcie Poznań? Co łączy go z Jamalem Musialą? W czym pomogły mu kontuzje? Czy myślał o wypożyczeniu? Dlaczego Lech grał tak słabo na początku tego roku? Na te pytania poznacie odpowiedź w rozmowie Filipa Szymczaka z Damianem Symkiem. 

Było kilku chłopaków w Lechu, którzy przeszli drogę z Warty do Lecha – chociażby Dawid Kurminowski albo Kuba Moder. A jak u ciebie to wyglądało? Dość wcześnie zmieniłeś akademie.

Swoją przygodę z Wartą zacząłem, gdy miałem sześć lat, a już w piątej klasie podstawówki trenowałem w akademii Kolejorza. Zainteresowanie ze strony Lecha było już wcześniej, ale to w Warcie mogłem ćwiczyć z chłopakami o rok starszymi. Uważałem, że to lepsze dla mojego rozwoju, chociaż moment kulminacyjny przyszedł podczas Lech Cup. Osiągnęliśmy tam fajny wynik, zajęliśmy trzecie miejsce, poczułem, że to dobry moment na zmianę.

To była ta edycja, podczas której prowadził was trener Bartkowiak?

Nie. Wtedy trenował nas Marcin Salamon. Poza samym wynikiem, udało się fajnie zaprezentować – strzeliliśmy dziesięć goli, miło wspominam tamten okres.

Wtorkowa Liga Mistrzów pokazała, że można się na tym Lech Cupie fajnie wybić. Jamal Musiala jeszcze kilka lat temu występował na turnieju, a teraz strzela gole w Champions League. W każdym razie, podejdę cię trochę – z perspektywy czasu wydaje się, że te przenosiny to była zła decyzja, bo przecież Warta jest nad wami.

Hmm, do piątkowego meczu na pewno tak, ale mam nadzieję, że po piątkowym meczu to się zmieni. Wiadomo, sentyment do Warty zawsze będę miał, lecz w tym momencie gram w Lechu Poznań i zrobię wszystko, żebyśmy to my wygrali w derbach.

Któregoś z chłopaków z obecnej kadry Warty kojarzysz z czasów juniorskich?

Tak naprawdę trenowałem z rocznikiem starszym, czyli 2000. Kilku z nich gra na niezłym poziomie, ale niekoniecznie w Warcie.

Co się wydarzyło na początku tego roku? Nie ma co się oszukiwać, że wyglądało to w Lechu dobrze. Nam z zewnątrz trudno to było pojąć, bo przecież pamiętaliśmy świetny początek jesieni. Ty z szatni, albo z perspektywy boiska, jesteś to w stanie wytłumaczyć?

Dużo nad tym myśleliśmy, ale też byliśmy zaskoczeni. Obóz w Turcji przepracowaliśmy bardzo dobrze. Z optymizmem patrzyliśmy na to, co może wydarzyć się w lidze. Mieliśmy swoje założenia, lecz większości z nich nie udało się zrealizować. Piłka nożna jest takim sportem, że nie zawsze jest kolorowo i z dołka trzeba po prostu wyjść. Zagraliśmy kilka słabszych meczów, nie na miarę naszych możliwości. Nie chcę nas usprawiedliwiać murawą lub warunkami atmosferycznymi, bo to nie o to chodzi, ale z pewnością coś nie grało.

Analizujemy to wszystko, nie tylko pod kątem zespołu, ale też indywidualnie. W meczu ze Śląskiem widać było poprawę. Nie było idealnie, lecz coś ewidentnie się zmieniło. Pozostała nam ciężka praca i udowodnienie, że potrafimy grać w piłkę. Iść w górę tabeli i w Pucharze Polski.

Trener Żuraw często powtarzał, że potrzebujecie jednego meczu. Jednego zwycięstwa, które rozluźni atmosferę. Poczuliście coś takiego po tym meczu ze Śląskiem Wrocław?

Na pewno długo czekaliśmy na to zwycięstwo. Uważam też, że wygranie z  Radomiakiem w Pucharze Polski, gdzie mecz był toczony w naprawdę ciężkich warunkach, dało nam trochę pewności. Później oczywiście przydarzył się mecz z Wisłą Płock, gdzie nie potrafiliśmy grać swojego. Myślę, że zagraliśmy idealnie do ich oczekiwań. Ale tak jak wspomniałeś – spotkanie ze Śląskiem coś zmieniło, przerwaliśmy serię meczów bez zwycięstwa w Ekstraklasie. Różnice punktowe robiły się już bardzo duże.

Gdy zimą Lech ogłosił, że dołączył do was Johansson, a w składzie miałeś już gościa, który się Ishak nazywa, nie pojawiła się myśl, żeby pójść do dyrektora Rząsy i podpytać o – załóżmy – jakąś pierwszą ligę na pół roku?

Nie. Cały czas jestem w kontakcie z trenerem i dyrektorem sportowym. Wszyscy zdają sobie sprawę, że ciężko pracowałem, a ja sam jestem zadowolony ze swojej pozycji w klubie. Gdyby nie kontuzje, pewnie trochę inaczej by to wyglądało, ale dostaję swoje szanse i są to dla mnie cenne doświadczenia. Przeszedłem wszystkie szczeble akademii w klubie i postaram się wykorzystywać wszystkie minuty. Początek sezonu miałem bardzo obiecujący, teraz zrobię, co w mojej mocy, żeby do tego wrócić.

Z czego wynikały te kontuzje? Pech związany z urazami mechanicznymi, mięśniowymi? Wcześniej miałeś już delikatne problemy.

Długo się nad tym zastanawiałem, zbadałem też swoje ciało. Myślę jednak, że te ostatnie kontuzje to przede wszystkim przypadek. W meczu reprezentacji U-19 z Niemcami niefortunnie stanąłem, skręciłem kostkę. Później gość wjechał mi w stopę podczas meczu rezerw i znowu musiałem się leczyć. Współpracuję teraz z kilkoma trenerami, między innymi trenerem od motoryki. Wiadomo, że wszystkich urazów uniknąć się nie da, ale jeśli można coś poprawić, to warto to zrobić. Skupiam się na tym, co będzie, a nie na tym, co było.

Od jednego z chłopaków, którego już w Lech nie ma, usłyszałem takie zdanie na twój temat: Jak wchodził do szatni, to wyglądał jak chuchro, a po roku brał Rogne’a na plecy i przestawiał jak szafę. Popracowałeś nad tężyzną?

Coś w tym na pewno było. Ja też nigdy nie byłem talentem, ani nie chciałem być nim nazywany. Wiedziałem natomiast, że potrzebuję aklimatyzacji. Warunki fizyczne udało mi się poprawić w momencie… kontuzji. Podczas przerwy robiłem wszystko, co mogłem – wzmacniałem się przede wszystkim na siłowni. Zacząłem wykorzystywać to, co mam. Odczuwam, że jest pod tym względem coraz lepiej.

Słyszałem, że jesteś pracusiem, co mogłoby tłumaczyć twoją obunożność. Zdajesz się sprawiać wrażenie, że nie ma różnicy, czy lewa, czy prawa noga.

To zostało mi zakodowane w Warcie Poznań. Moi pierwsi trenerzy zawsze podkreślali, żebym korzystał z obu nóg. Byłem młody, ale starałem się to wcielić w życie, cały czas ćwiczyłem je obie. Nie chcę się pompować, ale udało się to wypracować – prawa jest bardziej precyzyjna, zaś lewa silniejsza. Dlatego karne wykonuję prawą, a jak mam trochę miejsca na przedpolu, to staram się uderzyć lewą.

Załóżmy sytuację, że wygrywacie z Wartą. Dostajesz od trenera wolne, jedziesz sobie na ryby i wyciągasz złotą rybkę. Mówi ci ona, że możesz sobie wziąć jedną cechę od Johanssona i jedną od Ishaka. Co byś wybrał?

Zacznę od tego, że w sobotę na pewno nie będzie wolnego, bo na tygodniu znowu gramy w Pucharze. Co bym wybrał? U Johanssona ciężko mi się zdecydować, bo jest u nas krótko, ale widać po nim doświadczenie, spokój, cierpliwość, także na boisku. Natomiast u Ishaka imponuje mi walczeność, aspekty mentalne, a także poruszanie się w polu karnym. Gdyby ktoś porozmawiał z nim jeden na jeden, tak prywatnie, to dostrzeże zupełnie innego gościa niż na boisku. Tam sprawia wrażenie dość groźnego, a tak naprawdę jest bardzo pozytywną postacią.

Myślałem, że powiesz, że od Ishaka, to brodę.

Nie no, tak gęstej to bym jeszcze nie zapuścił, bez szans. Ale myślę że z czasem może się tak stać.

Wtedy na pewno nabierzesz groźności i już nikt nie będzie pytał, czy to ten Szymczak.

Cały odcinek przedderbowej Stacji Bułgarskiej dostępny jest poniżej. Poza Filipem Szymczakiem, gośćmi Damiana Symka byli Marcin Lis oraz Maciej Łuczak:

Stacja Poznań #21 – Smyk, Lis, Łuczak, Szymczak

Fot.FotoPyk

Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
22.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: rozpędzony Benzema, szalejąca Lechia, Warta w kryzysie

Pucharowe emocje za nami, czas zatem ponownie skupić uwagę na europejskich rozgrywkach ligowych. A weekend przed nami iście szalony, jeden szlagier za drugim i szlagierem pogania. Postanowiliśmy zatem – jak zawsze przy piątku – zaproponować wam kilka typów na nadchodzące spotkania. Tradycyjnie staramy się uniknąć wróżenia z fusów – szukamy serii, pass, tendencji. Przekonajcie się, […]
22.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
15.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: Napoli w gazie, maszyna Kaczmarka, potknięcie Pogoni

Za nami okno reprezentacyjne, a to oczywiście oznacza, że znów pełno meczów ligowych do obstawienia. Nie będziemy wam jednak dawać byle typów od czapy, losowych zdarzeń i tym podobnych. Tutaj chodzi przede wszystkim o to, żeby spojrzeć na liczby. Liczby to fakty, a fakty analizuje się łatwiej. Co za tym idzie – staramy się szacować […]
15.10.2021
Weszło
09.10.2021

Fuksiarz da wam piątaka za każdego gola Polski z San Marino!

Polska gra z San Marino. Wy wiecie i my wiemy mniej więcej, co to oznacza – jest duże prawdopodobieństwo, że sobie postrzelamy, a Robert Lewandowski w jednym spotkaniem zapewni sobie tytuł najskuteczniejszego snajpera w 2021 roku. A co my będziemy z tego mieć? Jeśli jesteście Fuksiarzami, to na przykład piątaka za każdego gola biało-czerwonych. Nasi […]
09.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
08.10.2021

Wygrana Węgrów, czerwona kartka, mało goli – typy na eliminacje

Przerwa na kadrę jest jak sernik. Jedni lubią, inni nie. Chociaż sernik większość lubi. A czy większość lubi przerwę na kadrę? Dobra, dość rozkmin filozoficznych. Czas na rzetelne podejście do typów. Jak co tydzień w piątek podrzucamy wam garść ciekawych zakładów na weekend. Bez wróżenia z kropli deszczu na szybie, żadnego tak-mi-się-zdaizmu. Szukamy typów, które […]
08.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
01.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: Ajax w formie, rzuty rożne Zagłębia i mało goli w Szkocji

Urocze w bukmacherce są hasła, które wręcz ocierają się o wróżbiarstwo. „Przyśniło mi się, czuje w kościach, mam czutkę” – kto z typerów nigdy tak nie pomyślał. Sęk w tym, że różnica między wróżbiarstwem a szacowaniem prawdopodobieństwa jest cienka, płynna i czasem wręcz niezauważalna. My zaczynamy nowy cykl na Weszło, gdzie będziemy wam podrzucali typy […]
01.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
17.09.2021

Obstawiaj Premier League w Fuksiarz.pl i zgarnij freebet!

Siemanko premierligowe świry. Przed nami piąta kolejka ligi angielskiej, więc siadamy w fotelach i wiadomo co dalej. A skoro już ligowa piłka na Wyspach Brytyjskich wraca do gry, warto rzucić okiem na promocję Fuksiarz.pl. Ten legalny polski bukmacher w najbliższy weekend rozdaje freebety za obstawianie meczów Premier League. Sprawa jest prosta – Fuksiarz.pl – da […]
17.09.2021
Weszło
24.10.2021

LIVE: Cóż za dzień w futbolu – a zaczynamy od Zagłębie-Cracovia

El Clasico, Marsylia kontra PSG, Manchester United w starciu z Liverpoolem, derby Łodzi, Roma – Napoli i trzy mecze w Ekstraklasie. Ten dzień jest tak napakowany fajnie zapowiadającym się spotkaniami, że aż chce się siadać przed telewizor. Albo i przed telewizor, laptopa i tablet – żeby to wszystko jednocześnie wchłonąć. Lecimy z relacją na żywo!
24.10.2021
Weszło
24.10.2021

Kto ma obecnie lepszych piłkarzy na danej pozycji – Klopp czy Solskjaer?

Kto wie, czy gdyby nie spektakularny comeback w meczu z Atalantą, dzisiaj na ławce trenerskiej Manchesteru United nie debiutowałby nowy człowiek. Ole Gunnar Solskajer kolejny raz urwał się ze stryczka, ale jego zmartwienia nie kończą się na trudach z włoską ekipą. W następnych tygodniach zmierzy się jeszcze z Tottenhamem, Manchesterem City i Villarreal czy Chelsea. […]
24.10.2021
Ligue 1
24.10.2021

Marsylia = Payet. Niepokorny geniusz pisze historię w OM

– Dimitri to obok Andresa Iniesty najlepszy piłkarz na świecie, jeśli chodzi o grę tyłem do bramki. Jest tak dobry technicznie i zwrotny, że odebranie mu piłki jest praktycznie niemożliwe – stwierdził Jan van Winckel, asystent Marcelo Bielsy w Olympique Marsylia po sezonie, w którym Payet pozamiatał konkurencję. 17 asyst w Ligue 1 w trakcie jednego sezonu […]
24.10.2021
Inne sporty
24.10.2021

Marcin Tybura: Do walki o pas mistrzowski UFC brakuje mi dwóch wygranych

Gościem jednego z ostatnich Hejt Parków na antenie Kanału Sportowego był Marcin Tybura. Nasz najlepszy aktualnie zawodnik MMA w wadze ciężkiej opowiadał o początkach swojej kariery, zbliżającej się walce z Aleksandrem Wołkowem (która w tę sobotę, na tej samej gali, na której zawalczy Jan Błachowicz), współpracy z trenerem, ale też… rolnictwie, którym czasem się zajmuje. […]
24.10.2021
Weszło
24.10.2021

Przewodnik po El Clasico

Im bliżej El Clasico, tym więcej wspomnień. W dwudziestym pierwszym wieku klasyki weszły na nowy, niespotykany dotąd poziom. Galaktyczny Real, popisy Ronaldinho, tiki-taka Guardioli, zagrywki psychologiczne Mourinho, pojedynki Messiego i Ronaldo, MSN Lucho, Zidane i jego pokazy, jak zarządzać ego zawodników. Kiedyś to było. Z odpowiedzią na pytanie, czego oczekiwać po dzisiejszym El Clasico jest […]
24.10.2021
Weszło
24.10.2021

Jak i kiedy Dariusz Mioduski zwalniał trenerów

Podobno każdy stołek trenerski, bez względu na to jak dobre byłyby wyniki, ma dodatnią temperaturę. Ale na stołku, na którym siedzi aktualnie Czesław Michniewicz, można by bez trudu zagotować wodę. Pytanie: ile cierpliwości okaże Dariusz Mioduski? Szukając odpowiedzi, przeanalizowaliśmy w jakich sytuacjach zwalniani za jego rządów byli poprzedni trenerzy. ALEKSANDAR VUKOVIĆ – 66 MECZÓW Ostatnie […]
24.10.2021
Weszło
24.10.2021

Jak i kiedy Dariusz Mioduski zwalniał trenerów

Podobno każdy stołek trenerski, bez względu na to jak dobre byłyby wyniki, ma dodatnią temperaturę. Ale na stołku, na którym siedzi aktualnie Czesław Michniewicz, można by bez trudu zagotować wodę. Pytanie: ile cierpliwości okaże Dariusz Mioduski? Szukając odpowiedzi, przeanalizowaliśmy w jakich sytuacjach zwalniani za jego rządów byli poprzedni trenerzy. ALEKSANDAR VUKOVIĆ – 66 MECZÓW Ostatnie […]
24.10.2021
Brama dnia
24.10.2021

Thierry Henry kontra Samuel Eto’o | BRAMA DNIA

Zapraszamy na kolejną odsłonę „Bramy dnia”. We wczorajszym odcinku zatriumfował Nwankwo Kanu, a kto będzie górą dzisiaj? W szranki stają dwie wielkie legendy futbolu: Thierry Henry oraz Samuel Eto’o. Oglądajcie i głosujcie! THIERRY HENRY VS MALLORCA (24.10.2001) Thierry Henry. Jego szybkość i spokój w sytuacji sam na sam – elitarny poziom.  SAMUEL ETO’O VS […]
24.10.2021
Weszło
24.10.2021

Jakie są fundamenty dobrych tygodni Stali Mielec?

Stal Mielec ma tyle punktów, ile może mieć Legia, jeśli wygra swoje zaległe mecze. Ta sama Stal Mielec, na początku sezonu nie potrafiąca przeprowadzić składnej akcji, w ostatnich dwóch kolejkach strzeliła siedem bramek. Stal Mielec od połowy sierpnia przegrała mecze tylko z medalistami zeszłego sezonu, Rakowem i Pogonią. Co zmieniło się w Stali względem początku […]
24.10.2021
Weszło
24.10.2021

Trzynaście obliczy El Clasico

Rywalizację Realu Madryt i FC Barcelony ciężko byłoby streścić w dziesięciu rozbudowanych tomach. Mnogość bohaterów, wydarzeń boiskowych, symboli, elementów kultury i otoczki wokół meczu sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Na podstawie klasyków bystry uczeń szkoły średniej mógłby spokojnie napisać dobrą rozprawkę, która byłaby powielaniem banałów. Motyw nienawiści? Jest. Motyw pojednania? Oczywiście. Motyw zemsty? […]
24.10.2021
Weszło
24.10.2021

Ostatnie El Clasico przed erą Leo Messiego? 25 kwietnia 2004 roku

Już w niedzielę pierwsze od dawna El Clasico, w którym nie zagra Leo Messi. Nie zagra nie dlatego, że ma kontuzje, a dlatego, że nie ma go już w klubie z Katalonii. Od jak dawna nie było takiej sytuacji? Które starcie Barcelony z Realem było ostatnim, gdy Messi po prostu nie był członkiem pierwszego zespołu? […]
24.10.2021
Weszło
23.10.2021

Weszło z Neapolu: Ołtarze i relikwie

Były opowieści Kuby z Neapolu w formie tekstu, czas na wideo. Bo czasami pewne rzeczy znacznie łatwiej uchwycić obrazem.     Koniecznie przeczytaj Weszło z Neapolu: gdzie ta magia pucharów? Weszło z Neapolu: kościół Maradony
23.10.2021
Liczba komentarzy: 3
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
egzekutor_77
egzekutor_77 (@egzekutor_77)
7 miesięcy temu

„Gdy zimą Lech ogłosił, że dołączył do was Johansson, a w składzie miałeś już gościa, który się Ishak nazywa….”

Ty masz kolego jakiś problem z właściwą składnią zdań w języku polskim? Czytasz w ogóle to, co napisałeś jak już jest „gotowe” ?? Bo jak nie to źle, ale jak tak – i nie potrafisz wyłapać czegoś takiego – to już mega tragedia :/ Poproś może Stanowskiego o jaką emerytowaną nauczycielkę polskiego na ćwierć etatu; wszystkim wam przyda się taki korektor, ale Tobie chłopaku w szczególności :/

Estragon
Estragon
7 miesięcy temu

mało kto wie ale przed Rutkowskimi to Warta szkoliła lepiej od Lecha młodych zawodników.

Mar
Mar
7 miesięcy temu
Reply to  Estragon

Lepiej, nie lepiej. Po prostu w Poznaniu przed Rutkowskimi było wiele klubów (tzn są i teraz ale percepcja się nieco zmieniła) szkolacych dzieci i młodzież. Na pewnym etapie mniejsza rolę gra dla rodzica to czy to Lech, Warta, TPS czy inna Olimpia, Poznaniak itd. a bardziej skupiają się na np odległości od miejsca treningów czy wysokości składek. Po co mam wozić dziecka załóżmy z Winograd na Grunwald do Lecha jak mam obok TPS a dzievikak po roku treningów może stwierdzic że nie chce już grać. Takie przenoszenie się lepszych graczy z danych roczników do lepszych klubów w regionie było i jest naturalne. Najczęściej jednak dzieje się po jakimś czasie kiedy są już zalążki pójścia w profesjonalizm u danej osoby.

Weszło
24.10.2021

LIVE: Cóż za dzień w futbolu – a zaczynamy od Zagłębie-Cracovia

El Clasico, Marsylia kontra PSG, Manchester United w starciu z Liverpoolem, derby Łodzi, Roma – Napoli i trzy mecze w Ekstraklasie. Ten dzień jest tak napakowany fajnie zapowiadającym się spotkaniami, że aż chce się siadać przed telewizor. Albo i przed telewizor, laptopa i tablet – żeby to wszystko jednocześnie wchłonąć. Lecimy z relacją na żywo!
24.10.2021
Suche Info
24.10.2021

Bogdan Zając wraca na ławkę trenerską

Bogdan Zając wraca na ławkę trenerską. Były szkoleniowiec Jagiellonii Białystok poprowadzi drugoligowy KKS Kalisz. Dla 48-letniego Zająca krótka kadencja w Białymstoku była pierwszą samodzielną przygodą trenerską na tak wysokim poziomie. Wcześniej znany był on raczej jako współpracownik Adama Nawałki – czy to w Górniku Zabrze, czy to w Lechu Poznań, czy to – rzecz jasna […]
24.10.2021
Weszło
24.10.2021

Kto ma obecnie lepszych piłkarzy na danej pozycji – Klopp czy Solskjaer?

Kto wie, czy gdyby nie spektakularny comeback w meczu z Atalantą, dzisiaj na ławce trenerskiej Manchesteru United nie debiutowałby nowy człowiek. Ole Gunnar Solskajer kolejny raz urwał się ze stryczka, ale jego zmartwienia nie kończą się na trudach z włoską ekipą. W następnych tygodniach zmierzy się jeszcze z Tottenhamem, Manchesterem City i Villarreal czy Chelsea. […]
24.10.2021
Ligue 1
24.10.2021

Marsylia = Payet. Niepokorny geniusz pisze historię w OM

– Dimitri to obok Andresa Iniesty najlepszy piłkarz na świecie, jeśli chodzi o grę tyłem do bramki. Jest tak dobry technicznie i zwrotny, że odebranie mu piłki jest praktycznie niemożliwe – stwierdził Jan van Winckel, asystent Marcelo Bielsy w Olympique Marsylia po sezonie, w którym Payet pozamiatał konkurencję. 17 asyst w Ligue 1 w trakcie jednego sezonu […]
24.10.2021
Suche Info
24.10.2021

Niejasna przyszłość Michniewicza, Papszun wciąż w zasięgu

Legia Warszawa pogrąża się w kryzysie i pomału traci jakiekolwiek szanse na obronę tytułu mistrzowskiego. Zaufanie władz klubu do Czesława Michniewicza gaśnie. Jak wyjaśnia dziennikarz Kuba Majewski, wciąż nie jest wykluczone, że pracę przy Łazienkowskiej podejmie Marek Papszun. Nie byłoby to pierwsze podejście Dariusza Mioduskiego do zatrudnienia obecnego szkoleniowca Rakowa Częstochowa, ale obecnie szanse na […]
24.10.2021
Inne sporty
24.10.2021

Marcin Tybura: Do walki o pas mistrzowski UFC brakuje mi dwóch wygranych

Gościem jednego z ostatnich Hejt Parków na antenie Kanału Sportowego był Marcin Tybura. Nasz najlepszy aktualnie zawodnik MMA w wadze ciężkiej opowiadał o początkach swojej kariery, zbliżającej się walce z Aleksandrem Wołkowem (która w tę sobotę, na tej samej gali, na której zawalczy Jan Błachowicz), współpracy z trenerem, ale też… rolnictwie, którym czasem się zajmuje. […]
24.10.2021
Weszło
24.10.2021

Przewodnik po El Clasico

Im bliżej El Clasico, tym więcej wspomnień. W dwudziestym pierwszym wieku klasyki weszły na nowy, niespotykany dotąd poziom. Galaktyczny Real, popisy Ronaldinho, tiki-taka Guardioli, zagrywki psychologiczne Mourinho, pojedynki Messiego i Ronaldo, MSN Lucho, Zidane i jego pokazy, jak zarządzać ego zawodników. Kiedyś to było. Z odpowiedzią na pytanie, czego oczekiwać po dzisiejszym El Clasico jest […]
24.10.2021
Suche Info
24.10.2021

Juventus ma na oku następcę Szczęsnego?

Jak donosi hiszpański portal fichajes.net, Kepa Arrizabalaga może wkrótce zmienić Chelsea na Juventus. W Turynie hiszpański golkiper miałby być konkurentem, a docelowo wręcz następcą Wojciecha Szczęsnego. Kepa trafił do Londynu w sierpniu 2018 roku za 80 milionów euro, co było światowym rekordem transferowym, jeżeli chodzi o bramkarzy. Początki Hiszpana w nowym klubie były jeszcze umiarkowanie […]
24.10.2021
Weszło
24.10.2021

Jak i kiedy Dariusz Mioduski zwalniał trenerów

Podobno każdy stołek trenerski, bez względu na to jak dobre byłyby wyniki, ma dodatnią temperaturę. Ale na stołku, na którym siedzi aktualnie Czesław Michniewicz, można by bez trudu zagotować wodę. Pytanie: ile cierpliwości okaże Dariusz Mioduski? Szukając odpowiedzi, przeanalizowaliśmy w jakich sytuacjach zwalniani za jego rządów byli poprzedni trenerzy. ALEKSANDAR VUKOVIĆ – 66 MECZÓW Ostatnie […]
24.10.2021
Suche Info
24.10.2021

Efektowny rajd i piękny gol Świerczoka w Japonii [WIDEO]

Jakub Świerczok po raz kolejny wpisał się na listę strzelców w japońskiej J1 League. Tym razem były napastnik Piasta Gliwice trafił do siatki w zremisowanym 2:2 meczu z Vissel Kobe, gdzie występują między innymi Thomas Vermaelen, Bojan Krkić oraz Andres Iniesta. Bramka Świerczoka naprawdę może się podobać. Spójrzcie:  To czwarte trafienie piłkarza Nagoya Grampus […]
24.10.2021
Brama dnia
24.10.2021

Thierry Henry kontra Samuel Eto’o | BRAMA DNIA

Zapraszamy na kolejną odsłonę „Bramy dnia”. We wczorajszym odcinku zatriumfował Nwankwo Kanu, a kto będzie górą dzisiaj? W szranki stają dwie wielkie legendy futbolu: Thierry Henry oraz Samuel Eto’o. Oglądajcie i głosujcie! THIERRY HENRY VS MALLORCA (24.10.2001) Thierry Henry. Jego szybkość i spokój w sytuacji sam na sam – elitarny poziom.  SAMUEL ETO’O VS […]
24.10.2021
Weszło
24.10.2021

Nowe twarze El Clasico. Ansu Fati kontra Vinicius Junior

Nie ma Ronaldo, nie ma Messiego. Chciałoby się powiedzieć, że El Clasico nigdy nie będzie już takie samo, ale to mimo wszystko lekka przesada. Owszem, Real i Barcelona straciły żywe legendy futbolu, którymi sprzedaje się mecze na całym świecie. Tylko że, jak mawiają, nadchodzi nowe. Na tle starej gwardii – Pique, Busquetsa, Modricia czy Benzemy […]
24.10.2021
Weszło
24.10.2021

Jakie są fundamenty dobrych tygodni Stali Mielec?

Stal Mielec ma tyle punktów, ile może mieć Legia, jeśli wygra swoje zaległe mecze. Ta sama Stal Mielec, na początku sezonu nie potrafiąca przeprowadzić składnej akcji, w ostatnich dwóch kolejkach strzeliła siedem bramek. Stal Mielec od połowy sierpnia przegrała mecze tylko z medalistami zeszłego sezonu, Rakowem i Pogonią. Co zmieniło się w Stali względem początku […]
24.10.2021
Suche Info
24.10.2021

Mourinho wściekły po klęsce. Będą zmiany w Romie

Jose Mourinho stwierdził na konferencji, że tylko on ponosi odpowiedzialność za kompromitującą porażkę 1:6 z Bodo/Glimt w fazie grupowej Ligi Konferencji UEFA. W praktyce wygląda jednak na to, że Portugalczyk ma za ten mecz olbrzymie pretensje do swoich zawodników. Jak poinformował Nicolo Schira, portugalski szkoleniowiec Giallorossich ma zamiar już w trakcie zimowego okienka transferowego porządnie […]
24.10.2021
Weszło
24.10.2021

Trzynaście obliczy El Clasico

Rywalizację Realu Madryt i FC Barcelony ciężko byłoby streścić w dziesięciu rozbudowanych tomach. Mnogość bohaterów, wydarzeń boiskowych, symboli, elementów kultury i otoczki wokół meczu sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Na podstawie klasyków bystry uczeń szkoły średniej mógłby spokojnie napisać dobrą rozprawkę, która byłaby powielaniem banałów. Motyw nienawiści? Jest. Motyw pojednania? Oczywiście. Motyw zemsty? […]
24.10.2021
Suche Info
24.10.2021

Laudrup: „Nie spodziewam się wybitnego Klasyku”

Jak to zwykle bywa przed El Clasico, głos regularnie zabierają byli piłkarze Realu Madryt i FC Barcelony. Na łamach hiszpańskich mediów sytuację ocenił Michael Laudrup, który miał okazję występować po obu stronach barykady w kastylijsko-katalońskiej rywalizacji. – „Klasyk” to „Klasyk”. Jest szczególny, jedyny w swoim rodzaju i nieprzewidywalny – powiedział Laudrup na łamach „AS-a” (tłumaczenie: […]
24.10.2021
Suche Info
24.10.2021

Koeman: „Nie wiem skąd w ludziach ten brak wiary”

Już tylko kilka godzin pozostało do El Clasico. O 16:15 FC Barcelona podejmie na własnym stadionie Real Madryt w spotkaniu, które może być kluczowe dla przyszłości Ronalda Koemana na ławce trenerskiej Blaugrany. Holenderski szkoleniowiec dziwi się jednak kibicom Barcy, którzy do „Klasyku” podchodzą z sercem pełnym obaw. – Nie wiem, skąd w ludziach ten brak […]
24.10.2021
Weszło
24.10.2021

Ostatnie El Clasico przed erą Leo Messiego? 25 kwietnia 2004 roku

Już w niedzielę pierwsze od dawna El Clasico, w którym nie zagra Leo Messi. Nie zagra nie dlatego, że ma kontuzje, a dlatego, że nie ma go już w klubie z Katalonii. Od jak dawna nie było takiej sytuacji? Które starcie Barcelony z Realem było ostatnim, gdy Messi po prostu nie był członkiem pierwszego zespołu? […]
24.10.2021