post
Avatar

Opublikowane 24.02.2021 00:51 przez

redakcja

Nasze ostatnie dokonania są stratosferyczne – stwierdził Antonio Percassi, prezydent Atalanty, gdy drużyna po raz drugi z rzędu uplasowała się na trzecim miejscu w Serie A, wypracowując sobie tym samym następną okazję do pokazania się w Lidze Mistrzów. Z jednej strony 68-letni Włoch chciał w ten sposób podkreślić, jak niesamowite są rezultaty jego klubu w ostatnich latach. Z drugiej zaś przypomnieć, że nawet jeśli kibice pomału przyzwyczajają się do oglądania Atalanty w walce o najwyższe cele we włoskiej ekstraklasie, to ona cały czas jest zespołem wykręcającym wyniki grubo ponad stan. Nie dysponuje bowiem potencjałem finansowym porównywalnym z Milanem czy Romą, nie wspominając nawet o Interze albo Juventusie. La Dea, chcąc utrzymać miejsce w topie, musi zatem kombinować, przewidywać i zaskakiwać.

Najlepsza jedenastka w historii Ligi Mistrzów

Tak się jednak składa, ze wspomniany Percassi to wybitny fachowiec w dziedzinie kombinowania, przewidywania i zaskakiwania. I dlatego to jego Atalanta uchodzi od paru lat za ekipę wyznaczającą taktyczne, transferowe i szkoleniowe trendy w Serie A, a nie na przykład wszechmocne Juve.

PIŁKARSKIE POCZĄTKI

Futbol w życiu Antonio Percassiego był obecny, chciałoby się powiedzieć, od zawsze. Włoch przyszedł na świat 9 czerwca 1953 roku w małej i niezwykle malowniczej miejscowości Clusone, położonej w Lombardii i oddalonej o jakieś 40 kilometrów od Bergamo i 90 kilometrów od Mediolanu.

Już jako nastolatek zaczął treningi w szkółce Atalanty, która w powojennych Włoszech ustabilizowała pozycję solidnego ligowego średniaka w Serie A. La Dea (“Bogini”) w najwyższej klasie rozgrywkowej występowała regularnie w latach 1945-1969 z zaledwie jednym sezonem przerwy (1958/59) na wizytę w drugiej lidze. Oczywiście klub z Bergamo nie mógł w żadnym wypadku równać się z takimi piłkarskimi potęgami jak Inter Mediolan czy AC Milan – Nerazzurri w latach 1964-1965 sięgnęli po dwa Puchary Europy, Rossoneri najlepszym klubem Starego Kontynentu zostali zaś w roku 1963 – no ale perspektywa gry w Atalancie także była kusząca dla początkującego zawodnika. Tym bardziej, jeśli pochodził on właśnie z Clusone.

REAL MADRYT POKONA ATALANTĘ? KURS: 2,92 W TOTOLOTKU!

Percassi piłkę kochał, choć nie można rzec, by był wielkim talentem. Perełką. W juniorskich zespołach Atalanty grał jako defensor i chwalono go na ogół za twardość, nieustępliwość i dobrą postawę w pojedynkach powietrznych. Atutów typowo technicznych raczej nie posiadał. Pewnie dlatego trochę potrwało, nim na stałe przebił się do pierwszego zespołu. Zadebiutował w nim jeszcze jako nastolatek, fakt, ale istotną rolę w Atalancie zaczął odgrywać dopiero kilka lat później. Gdy klub coraz częściej lądował na zapleczu Serie A i z coraz większymi kłopotami usiłował wracać na najwyższe piętro.

Antonio Percassi

W 1977 roku Percassi – wówczas 24-letni – w ramach wymiany za Ezio Bertuzzo trafił do Ceseny. Co w sumie dość dobitnie pokazuje, że za wiele sobie po nim już w Bergamo nie obiecywano. Włoch w nowym klubie wystąpił tylko dwukrotnie, po czym zakończył piłkarską karierę.

Skoncentrował się na biznesie. Już wcześniej zaczął zresztą działać na rynku sprzedaży detalicznej, podejmując współpracę z grupą Benetton, zajmującą się przede wszystkim handlem odzieżą i obuwiem. Pod swoje skrzydła wziął Percassiego sam Luciano Benetton – założyciel tego całego tekstylnego interesu. Oczywiście nie jest tak, że wybrał wychowanka Atalanty dlatego, że ten zaimponował mu swoją postawą na piłkarskim boisku. Starsi bracia Percassiego w latach 60. ubiegłego stulecia rozwinęli znacznych rozmiarów spółkę zajmującą się obrotem nieruchomościami i to właśnie za ich sprawą Antonio wkradł się w łaski Benettona. Szybko udowadniając, że w pełni zasłużył na zaufanie. Potem współpracę z Włochem zaczęli podejmować przedstawiciele innych wielkich marek odzieżowych, takich jak Nike, Calvin Klein, Tommy Hilfiger, Gucci czy Ralph Lauren.

“Inni piłkarze nie zastanawiali się nad tym, co ich czeka po zawieszeniu butów na kołku. Ja wręcz przeciwnie. Nie mogłem przestać myśleć o tym, co się stanie, gdy skończą się pieniądze z futbolu. Kręcił mnie handel. Witryny sklepowe, reklamy. Czułem, że mogę się w tym sprawdzić. Chciałem zarabiać duże pieniądze”

Antonio Percassi

Na początku XXI wieku Percassi związał się natomiast z hiszpańską grupą Inditex, otwierając włoskie galerie handlowe między innymi dla sieci sklepów Zara. Z kolei przed kilkoma laty włoski przedsiębiorca umożliwił Starbucksowi postawienie pierwszego lokalu na włoskiej ziemi. – To wyjątkowe wyzwanie – przyznał właściciel Atalanty. – Italia to kraj kawy i kraj kawiarni, ale jesteśmy pewni, że Włosi są gotowi na nowe doświadczenia.

Cały Percassi. Zawsze w awangardzie.

KLUCZOWY EPIZOD

Naturalnie Percassi nie ogranicza się tylko do współpracy z istniejącymi już wcześniej markami. Choć niewątpliwie jest specjalistą, jeżeli chodzi o przecieranie szlaków dla globalnych potęg, które z takich czy innych względów nie potrafiły się wcześniej odpowiednio wypromować na Półwyspie Apenińskim. Mowa nie tylko o Starbucksie, ale na przykład produktach spod szyldu LEGO.

Na przestrzeni kilku dekad swojej biznesowej działalności Włoch uruchomił także mnóstwo własnych brandów. Większością z nich bezpośrednio zarządzają obecnie jego synowie, a sam Antonio zajmuje się koordynowaniem całego holdingu, na który składają się w tej chwili między innymi:

 • klub piłkarski wraz z towarzyszącymi mu działalnościami
 • firma produkująca kosmetyki i perfumy
 • restauracje i bary szybkiej obsługi
 • sklepy z odzieżowe w najbardziej prestiżowych lokacjach włoskich miast
 • galerie handlowe, biurowce

A to i tak nie wszystko.

Wartość całego tego imperium przekracza miliard euro. Co rzecz jasna stawia Percassiego w gronie najzamożniejszych właścicieli klubów we Włoszech. Oczywiście trudno tutaj o jakieś wyjątkowo precyzyjne dane, zwłaszcza w dobie pandemii, lecz szacuje się, że majętniejsi od szefa Atalanty są obecnie w Serie A jedynie ludzie zawiadujący Interem, Fiorentiną, Juventusem, Bolonią, Romą, Parmą, Milanem, Sassuolo i być może także Brescią.

Antonio Percassi

Rozkwit kariery biznesowej oczywiście nie sprawił, że Percassi zapomniał, po pierwsze, o swojej piłkarskiej zajawce, a po drugie – o lokalnym patriotyzmie, z którego jest szeroko znany. W 1990 roku Włoch powrócił do ukochanej Atalanty. Tym razem w roli prezydenta.

La Dea przeżywała wówczas dość ciekawy okres.

Generalnie klub z Bergamo nigdy nie słynął z kolekcjonowania trofeów. Dość powiedzieć, że do dziś jedynym pucharem wywalczonym przez Atalantę jest nagroda za zwycięstwo w Coppa Italia w 1963 roku. Od dawna zdawano sobie w Bergamo sprawę, że wysforowanie się na pozycję krajowego potentata w Italii jest niemalże niewykonalne, jeśli za miedzą w Lombardii ma się dwie kontynentalne superpotęgi z Mediolanu. Dlatego podstawową satysfakcją Atalanty od zawsze było promowanie gwiazd. To z tego klubu wywodzili się tacy piłkarze jak Gaetano Scirea (mistrz świata z 1982 roku, jeden z najlepszych defensorów w dziejach futbolu), Angelo Domenghini (zdobywca Pucharu Europy), Pietro Fanna (pięciokrotny mistrz Italii), Adelio Moro, Giovanni Vavassori czy Pierluigi Pizzaballa. Wszyscy z wymienionych swe największe sukcesy odnosili po wyprowadzce z Bergamo, zazwyczaj do Interu, Juventusu albo Milanu bądź Romy, ale jednocześnie pracowali na prestiż szkółki Atalanty.

Na początku lat 80. klub mocno podupadł. Stoczył się nawet do trzeciej ligi – wprawdzie tylko na chwilę, lecz było to bolesne doświadczenie. Druga połowa dekady przyniosła jednak Atalancie kolejny wzlot. Drużyna wciąż miała kłopoty z ustabilizowaniem formy, uchodziła za klub jo-jo, no ale w 1987 roku dotarła do finału Pucharu Włoch, a w 1989 zajęła świetne, szóste miejsce w szalenie wówczas mocno obsadzonej Serie A. Wielką gwiazdą La Dei był wówczas Glenn Peter Stromberg, etatowy reprezentant Szwecji, co tylko potwierdza powszechnie znany fakt, że wówczas właściwie każdy klub włoskiej ekstraklasy mógł sobie pozwolić na zatrudnienie piłkarza z topowej półki.

W Bergamo grali także Cesare Prandelli, Fabrizio Ferron, Daniele Fortunato czy Robert Prytz.

W 1988 roku drugoligowa wówczas Atalanta dotarła do półfinału Pucharu Zdobywców Pucharów. Tam poległa w starciu z późniejszymi triumfatorami rozgrywek, ekipą KV Mechelen

Latem 1990 roku w wypadku samochodowym zginął prezydent Atalanty, ledwie 40-letni Cesare Bortolotti. Właśnie wtedy do akcji wkroczył Percassi, już wówczas dość zamożny, choć oczywiście dysponujący znacznie mniejszym zapleczem finansowym niż obecnie.

PRZEMYŚLANE INWESTYCJE

Ideą nowego właściciela klubu było przede wszystkim rozbudowanie akademii. Co stanowiło na początku lat 90. podejście dość nietypowe we włoskich realiach. Powszechnie uważano, że w Italii jest tylko jedna droga do sukcesu. Droga usłana banknotami. Ale Percassi nie miał zamiaru kupować sukcesów, zresztą naturalnie nie byłoby go stać, by rzucić wyzwanie Silvio Berlusconiemu czy Gianniemi Agnellemu. Dlatego poszukał innej ścieżki.

Ruszył pod prąd, ignorując obowiązujące w lidze trendy. To z jego inicjatywy do Atalanty trafił Fermo “Mino” Favini, specjalista w dziedzinie szkolenia młodzieży i skautingu talentów. Fachowiec odpowiedzialny za bezprecedensowe sukcesy Como w kreowaniu gwiazd. Za sprawą Faviniego mały klubik z Lombardii zaczął uchodzić wręcz za kopalnię uzdolnionych zawodników. Wyruszyli stamtąd w świat Pietro Vierchowod, Luca Fusi, Roberto Galia, Marco Simone, Francesco Pedone, Diego De Ascentis, Gianfranco Matteoli czy też Gianluca Zambrotta. A pewnie można by było wyliczyć dwa razy tyle nazwisk, gdyby brać pod uwagę również piłkarzy, których Como wyszkoliło po prostu na własny użytek. Percassi – sam będący wszakże wychowankiem Atalanty – miał nadzieję, że za sprawą Faviniego to właśnie drużyna z Bergamo stanie się lokalną potęgą szkoleniowo-skautingową. Jak dawniej.

I nie pomylił się. Już w 1993 roku La Dea wywalczyła młodzieżowe mistrzostwo kraju. Choć dla Faviniego tego rodzaju sukcesy nigdy nie odgrywały większej roli, miały raczej wymiar symboliczny. Ważniejsze było, że w klubie udało się wychować lub wypromować takich gości jak Domenico Morfeo, Alessio Tacchinardi, Massimo Donati, Luciano Zauri czy Pierluigi Orlandini.

„Lubimy w Atalancie sposób, w jaki Ajax Amsterdam obchodzi się z młodymi piłkarzami. Nie obchodzą ich wyniki, są zainteresowani tylko tym, by nauczyć swoich chłopców, jak grać w piłkę”

Mino Favini

Gwiazd w Bergamo także nie brakowało. Największą na początku lat 90. był naturalnie Claudio Caniggia, wielka postać reprezentacji Argentyny. Przez Atalantę przemknęli także Paolo Montero, Alemao czy Franck Sauzee. Percassi miał również całkiem niezłego nosa do trenerów – w sezonie 1992/93 drużynę do niezłego, siódmego miejsca w Serie A poprowadził nie kto inny, tylko Marcello Lippi, który niedługo później – już po przeprowadzce do Juventusu – wyrósł na jednego z najlepszych, a być może nawet na najlepszego szkoleniowca Starego Kontynentu.

Antonio Percassi i Marcello Lippi (1992)

W 1994 roku La Dea zanotowała wszakże kolejny spadek z ligi, a Percassi postanowił sprzedać klub. Drużynę przejął z jego rąk Ivan Ruggeri, mniejszościowy udziałowiec Atalanty od drugiej polowy lat 70. Problem w tym, że Ruggeriego także spotkała tragedia. Zimą 2008 roku 64-latek doznał wylewu, po którym już się nie pozbierał – resztę życia spędził przykuty do łóżka, w stanie bliskim wegetacji. Wymusiło to kolejną zmianę właścicielską. I raz jeszcze na stanowisko prezydenta wkroczył Percassi. Bogatszy o doświadczenia sprzed lat.

No i tak po prostu, finansowo.

Pisaliśmy na Weszło: “Antonio Percassi jest odpowiedzialny za stworzenie wartego około 10 milionów euro ośrodka treningowego. Na jego terenie znajduje się 40 dormitoriów, pokoje do masaży i regeneracji. Nowoczesne siłownie, baseny, obiekty biurowe. Naturalnie do tego dochodzą cztery wypielęgnowane boiska. A to wszystko dostępne jest wyłącznie dla drużyn młodzieżowych Atalanty, U-17 i młodszych.

Jednak infrastruktura to tylko jeden z elementów większego planu. La Dea jest największym klubem w regionie, lecz nie zamyka się na pozostałe. Przeciwnie, aktywnie współpracuje z mniejszymi ośrodkami i drużynami. Organizuje dla nich szkolenia, wspiera je finansowo. W zamian dostaje jako pierwsza informację o tym, że w okolicy pojawił się ciekawy młody zawodnik. Pełna symbioza. Między innymi z Piacenzą, Ascoli, Avellino. Dla Atalanty taka współpraca jest kluczowa, ponieważ cała akademia oparta jest głównie o piłkarzy z regionu. Powody są dwa; po pierwsze, chłopcy z regionu marzą o grze w Atalancie. Znają język, łatwiej się adaptują. Po drugie, skauting lokalny jest znacznie tańszy od wyszukiwania piłkarzy po całym świecie. Co nie znaczy oczywiście, że talentami spoza Włoch zupełnie się w Bergamo. nie interesują. Franck Kessie to najlepszy przykład”.

REMIS ATALANTY Z REALEM MADRYT? KURS: 3,75 W TOTOLOTKU!

To dość ciekawy paradoks – jako biznesmen, Percassi jak cytrynę od dekad wyciska procesy związane z szeroko pojętą globalizacją. Tymczasem jako piłkarski działacz skupia się na rozwoju regionalnym, czyniąc regularne, lecz powolne postępy w zakresie światowego skautingu. – Klub piłkarski nie może przerwać nici łączącej go z kibicami – uważa Percassi. – Do rozwoju niezbędni są wychowankowie. Pozwalają nam zachować tożsamość.

Transfery Atalanty mówią same za siebie:
 • 2014/15 – sprzedani m.in. Giacomo Bonaventura, Andrea Consigli, Simone Colombi
 • 2015/16 – Alberto Grassi, Daniele Baselli, Alberto Grassi, Davide Zappacosta
 • 2016/17 – Mattia Caldara, Marten de Roon, Davide Brivio
 • 2017/18 – Alessandro Bastoni, Andrea Conti, Roberto Gagliardini, Franck Kessie
 • 2019/20 – Bryan Cristante, Andrea Petagna, Dejan Kulusevski
 • 2020/21 – Timothy Castagne, Amad Diallo, Gianluca Mancini

La Dea najczęściej zarabia na Włochach.

W 2016 roku posadę pierwszego trenera klubu przejął Gian Piero Gasperini. A reszta, chciałoby sir powiedzieć pompatycznie, jest już historią. Do sukcesów w zakresie szkolenia i wyłapywania talentów, doszły triumfy pierwszego zespołu. Atalanta wyrosła nie tylko na lokalną potęgę – o czym Percassi zawsze marzył, wysyłając noworodkom z Bergamo klubowe koszulki i czarno-granatową butelkę mleka – ale również na wielką firmę w skali całego Starego Kontynentu. O czym właściciel klubu zapewne marzyć nie śmiał, a na pewno nie zakładał, że może się to wydarzyć aż tak prędko.

No i nie mógł podejrzewać, jak istotne staną się sukcesy Atalanty dla mieszkańców Bergamo w dobie pandemii koronawirusa, które w sposób szczególny dotknęła Lombardię. Zresztą także za sprawą historycznego starcia La Dei z Valencią w 1/8 finału Champions League.

CO DALEJ?

Jak na razie sezon 2020/21 układa się Atalancie dość burzliwie.

La Dea weszła w rozgrywki w swoim stylu – trzema zwycięskimi starciami, w których zdobyła aż trzynaście goli. Demolka za demolką, kapitalnie się to oglądało. Jednak później nie było aż tak kolorowo. Podopieczni Gian Piero Gasperiniego zanotowali kilka brzydkich potknięć w Serie A, zimnym prysznicem okazała się także klęska 0:5 w konfrontacji z Liverpoolem w fazie grupowej Champions League. Na pewno nie pomogły zespołowi kłopoty osobiste Josipa Ilicicia, który dopiero po kilkunastu kolejkach Serie A złapał wiatr w żagle i zaczął zachwycać jak dawniej. Paru innych ważnych dla Atalanty piłkarzy również zmagało się z kryzysem formy, albo po prostu kłopotami zdrowotnymi. Tak czy owak, wszystko wskazuje na to, że najtrudniejsze momenty drużyna – podobnie jak wspomniany Słoweniec – pozostawiła już za sobą. Od początku grudnia 2020 roku ekipa z Bergamo przegrała tylko jeden mecz ligowy (1:3 u siebie z Lazio). Pokonała w tym okresie między innymi Romę, Milan, Napoli, Fiorentinę czy Sassuolo.

Atalanta 4:2 Napoli (23. kolejka Serie A 2920/21)

No i zespół Gasperiniego udowodnił przy okazji pełną gotowość do skutecznej rywalizacji na kilku frontach. 9 grudnia pokonał na wyjeździe Ajax, pieczętując tym samym awans do fazy pucharowej Ligi Mistrzów, a 10 lutego 2021 La Dea awansowała do finału Coppa Italia. To być może jest nawet bardziej imponujące niż ligowe sukcesy, gdy ekipa o tak ograniczonym potencjale finansowym w porównaniu do głównych konkurentów potrafi pokazać się z dobrej strony we wszystkich rozgrywkach, w jakich bierze udział. A przecież Atalanta od 12. kolejki Serie A radzi sobie bez dotychczasowego kapitana i gwiazdora, Alejandro “Papu” Gomeza, który poróżnił się ze szkoleniowcem, stracił miejsce w kadrze meczowej i odszedł do Sevilli.

Percassi – właściciel znany z cierpliwości – próbował wcielić się w rolę mediatora.

Początkowo zapewniał:

“Musimy wszyscy ze sobą przede wszystkim rozmawiać. Jak w każdej rodzinie, spory są częścią codzienności. Czy Gasperini i Gomez będą w stanie ze sobą dalej pracować? Wierzę, że tak właśnie będzie”

Antonio Percassi

Mimo to, porozumienia nie udało się osiągnąć. Gasperini jak na razie jest w Atalancie postacią nietykalną, dlatego klub pożegnał Gomeza, choć 32-letni Argentyńczyk niewątpliwie zapracował na status legendy na Gewiss Stadium. – Nigdy nie zrezygnuję z Gasperiniego – przyznał prezydent Atalanty. – Tutaj nie chodzi tylko o niego, ale całą strukturę klubu, którą zbudowaliśmy wokół jego myśli taktycznej. Nie możemy tego zniszczyć.

Można więc zakładać, że Atalanta będzie po prostu robiła swoje. Spokojnie krocząc ścieżką obraną przed laty. Nawet jeżeli nie przełoży się to na kolejne przygody w Champions League. W Bergamo rozumieją bowiem, co to znaczy cieszyć się chwilą, a jednocześnie akceptują, że okres sukcesów nie będzie trwał wiecznie. – O czym myślałem w 2010 roku, powracając na stanowisko prezydenta Atalanty? Żeby awansować do Serie A. Potem moim podstawowym celem było utrzymanie się w lidze. I to się nie zmienia – zapewniał Percassi latem 2020 roku. Tuż po tym, gdy Atalanta stoczyła pasjonujący bój z Paris Saint-Germain w ćwierćfinale Ligi Mistrzów. – Naszym podstawowym celem zawsze będzie utrzymanie. Nawet biorąc pod uwagę, że ostatnimi czasy nasze wyniki przekraczają wszelkie wyobrażenia. Od czterech lat jesteśmy w europejskich rozgrywkach, staliśmy się rozpoznawalną marką. To powód do dumy dla mieszkańców Bergamo i dla nas samych, lecz nie dajemy się ponieść euforii.

ATALANTA WYGRA Z REALEM? KURS: 2,32 W TOTOLOTKU!

Dzisiaj La Dea zmierzy się z Realem Madryt i nie jest w tej konfrontacji bez szans. Co jednak najważniejsze – nie ma nic do stracenia. Kluby pokroju “Królewskich” są uzależnione od sukcesów na krajowym i europejskim podwórku. Dla Atalanty sukcesem samym w sobie jest możliwość zmierzenia się z podopiecznymi Zinedine’a Zidane’a. Trudno o bardziej komfortowe okoliczności do sprawiania wielkich niespodzianek.

Lewandowski czy Raul, Kroos czy Xavi?
Najlepsza jedenastka w historii Ligi Mistrzów wg Weszło

fot. NewsPix.pl

redakcja

Opublikowane 24.02.2021 00:51 przez

redakcja

Weszło
11.04.2021

Szymon Żurkowski wreszcie na fali wznoszącej

Był moment, w którym już naprawdę poważnie martwiliśmy się, co wyjdzie z włoskiej przygody Szymona Żurkowskiego. To, że nie wywalczył sobie placu w barwach Fiorentiny można było mieć wkalkulowane, co tu kryć, ale dość długo również w Serie B miał pod górkę. Ostatnie tygodnie dają jednak nadzieję, że najgorsze już za byłym pomocnikiem Górnikiem Zabrze […]
11.04.2021
Weszło
10.04.2021

Łabojko: Koledzy z Brescii mówili, żeby się zbytnio nie przyzwyczajać do trenerów

Jakub Łabojko na początku tego sezonu zamienił Śląsk Wrocław na Brescię Calcio i nie przepadł. Co prawda częściej wchodzi z ławki niż zaczyna od początku, ale gra w prawie każdym meczu. Ze swoją drużyną nadal może mierzyć w awans do Serie A, a niedawno doczekał się premierowego gola na włoskiej ziemi. Rozmawiamy z nim o […]
10.04.2021
Weszło
21.03.2021

Ile trzeba do pokonania Juventusu? Jeden celny strzał

To miał być standardowy dzień w biurze Juventusu. Mecz na własnym stadionie, przeciwnik w kryzysie i wizja walki o wicemistrzostwo Włoch. To wszystko powinno było wystarczyć, żeby uderzyć na pełnej w beniaminka i po prostu pokazać wyższość piłkarską. Plan dobry, ale z luką w postaci faktu, że “Stara Dama” potrafi gubić punkty ze słabiakami. W […]
21.03.2021
Weszło
18.03.2021

Koronawirus znów miesza w światowej piłce. Odwołany mecz Interu!

Historia zatacza koła. Mija rok, odkąd Europa musi borykać się z konsekwencjami, jakie na całe społeczeństwo wywiera pandemia koronawirusa. Przecież to właśnie w marcu 2020 roku pojawiły się pierwsze zachorowania, pierwsze zakazy, pierwsze nakazy, pierwsze lockdowny. Gospodarka zaczęła stawać, ludzie zamknęli się w domach, zaczęli nosić maseczki i częściej myć ręce. Rok temu stanęła też […]
18.03.2021
Włochy
16.03.2021

Od sprzedawania losów do bicia rekordów. Luis Muriel zachwyca w Atalancie

“Razem z ojcem robili wszystko, żeby utrzymać rodzinę. Sprzedawali kupony na loterię na ulicach Santo Tomas, żeby zarobić na dojazdy Luisa na treningi i do szkoły. Pensja jego ojca, który był taksówkarzem, nie sięgała nawet siedmiu dolarów miesięcznie. Luis handlował nie tylko kuponami, ale też pamiątki, które własnoręcznie robiła jego babcia” – pisze Marca o […]
16.03.2021
Weszło
10.03.2021

Czas na rozstanie CR7 z Juve? Obciąża budżet, nie gwarantuje sukcesów

“Zdradzeni przez Cristiano Ronaldo” – krzyczy z okładki “Corriere dello Sport”. O mrocznym dniu Juve pisze “La Gazzetta dello Sport”. A “Tuttosport” narzeka, że odpadać można, ale nie w taki sposób. Włoskie media mówią jednym głosem, krytykując kolejną porażkę Juventusu. Zastanawiają się też, czy projekt “CR7” w Turynie ma jeszcze sens, skoro nawet płacenie 31 […]
10.03.2021
Weszło
16.04.2021

Górnik wreszcie z entuzjazmem w grze, zabójcze zmiany Magiery

Górnik Zabrze wreszcie rozegrał mecz z entuzjazmem w ofensywie, ale dało to tylko remis ze Śląskiem Wrocław, u którego różnicę zrobili rezerwowi. Jeżeli ktoś dziś może odczuwać niedosyt ze zdobytego punktu, to raczej gospodarze.  W drużynie Marcina Brosza przypomniało o sobie kilku zawodników, którzy ostatnio zawodzili. Alasana Manneh na kompromitujący poziom nigdy w tym sezonie […]
16.04.2021
Weszło FM
16.04.2021

Sobota w Weszło FM: Lumpowanie, Ekstraklasa i finał Copa del Rey

Na sobotę w radiu Weszło FM zaplanowaliśmy dla Was mnóstwo atrakcji – na czele z programem „Stan Futbolu” oraz relacjami z meczów Ekstraklasy oraz finału Pucharu Króla. Szczegóły znajdziecie poniżej: 9:00 – 11:15 – „Dwójka bez Sternika” – w sobotnim poranku powitają Was Monika Wądołowska i Jakub Białek. Biorąc pod uwagę skład programu, jest szansa […]
16.04.2021
Weszło
16.04.2021

Powtarzalność Pogoni. Podbeskidzie bez szans na grę w piłkę

W drugim kolejnym meczu Pogoń nie dała rywalowi żadnych szans. Wisła Płock nie oddała celnego strzału przeciwko Portowcom, Podbeskidzie z jakąkolwiek groźną sytuacją czekało do doliczonego czasu gry. Niby w obu meczach byli faworytami, ale każdy, kto śledzi tę ligę wie, ile razy łatka faworyta była tylko przyczynkiem do lania faworyta. Podbeskidzie? Cóż, wciąż ich […]
16.04.2021
Weszło
16.04.2021

Zmieniają się nazwiska, trenerzy, styl gry, a ŁKS dalej wygrywa mecze rywalom

Ach, starcie dwóch ekstraklasowców z ubiegłego sezonu dało nam nieprawdopodobną frajdę – cofnęliśmy się do czasów, gdy trybuny były pełne, spadały trzy drużyny, a ŁKS strzelał gole dla swoich rywali. Dziś Łódzki Klub Sportowy ugościł Arkę Gdynia i ugościł naprawdę po królewsku – zdobywając dla swoich przeciwników dwa urocze gole.  Jak to możliwe? Ano tak, […]
16.04.2021
Ekstraklasa
16.04.2021

PKO Bank Polski zostanie przy Ekstraklasie? Duże zyski marketingowe

– Wartość umowy jest poufna, ale biorąc pod uwagę wypracowane efekty, inwestycja banku w ligę zwróciła się wielokrotnie. Jesteśmy w trakcie negocjacji, chcemy kontynuować współpracę – mówi w „Pulsie Biznesu” Marcin Mikucki, dyrektor departamentu komunikacji, marketingu i sprzedaży Ekstraklasy, o kontrakcie ligi z PKO Bankiem Polskim. Wysoce prawdopodobne jest więc, że mocny partner zostanie z […]
16.04.2021
Weszło
16.04.2021

“Pan Przesmycki nie wykorzystał swojej szansy, by siedzieć cicho”

Jarosław Rynkiewicz, były sędzia piłkarski, w poprzednim tygodniu wygrał proces sądowy ze Zbigniewem Przesmyckim. Wymiar sprawiedliwości uznał, że wszystko to, co powiedział w wywiadzie dla “WP Sportowe Fakty” było prawdą. Skrytykował wówczas system oceniania sędziów w Polsce, a także otwarcie przyznał, że w wyniku praktyk stosowanych przez przewodniczącego Kolegium Sędziów PZPN był zmuszony zrezygnować z […]
16.04.2021
Weszło
18.03.2021

Koronawirus znów miesza w światowej piłce. Odwołany mecz Interu!

Historia zatacza koła. Mija rok, odkąd Europa musi borykać się z konsekwencjami, jakie na całe społeczeństwo wywiera pandemia koronawirusa. Przecież to właśnie w marcu 2020 roku pojawiły się pierwsze zachorowania, pierwsze zakazy, pierwsze nakazy, pierwsze lockdowny. Gospodarka zaczęła stawać, ludzie zamknęli się w domach, zaczęli nosić maseczki i częściej myć ręce. Rok temu stanęła też […]
18.03.2021
Weszło
03.03.2021

Zieliński z golem, ale show ukradł mu Lukas Haraslin

Kiedy w 85. minucie meczu Napoli z Sassuolo murawę opuszczał Piotr Zieliński, przez chwilę zastanawialiśmy się, czy ma sens dalsze oglądanie tej mizerii. Ile można oglądać katastrof w defensywie drużyny Gennaro Gattuso, ile samolubnych zagrań Lorenzo Insigne. Ale równolegle w barwach Sassuolo na plac wybiegł Lukas Haraslin. Właśnie dla niego zostaliśmy na końcówkę i zdecydowanie […]
03.03.2021
Włochy
28.02.2021

Milan wygrał z Romą i tym samym uciekł spod toporka

AS Roma robiła dziś wszystko, by przypadkiem Milan nie stracił szans na mistrzostwo. W pierwszej odsłonie jej obrońcy rozłożyli czerwony dywan przed atakującymi ekipy z Mediolanu, jednak Zlatan i jego koledzy nie chcieli skorzystać z uprzejmości gospodarzy. Pudłowali na potęgę. Sprawdzali wytrzymałość słupków i poprzeczki. Z bramkarza rywala robili bohatera. Cały czas podawali tlen rzymianom […]
28.02.2021
Włochy
24.02.2021

Antonio Percassi, czyli odwaga pójścia pod prąd

– Nasze ostatnie dokonania są stratosferyczne – stwierdził Antonio Percassi, prezydent Atalanty, gdy drużyna po raz drugi z rzędu uplasowała się na trzecim miejscu w Serie A, wypracowując sobie tym samym następną okazję do pokazania się w Lidze Mistrzów. Z jednej strony 68-letni Włoch chciał w ten sposób podkreślić, jak niesamowite są rezultaty jego klubu […]
24.02.2021
Włochy
22.02.2021

Juventus odhaczył obowiązkowe zwycięstwo, dwie sytuacje Recy

Juventus po porażce z Napoli bez większych problemów pokonał Crotone, ale trudno mówić, że już w stu procentach zmył plamę. Wygrana nad najsłabszą drużyną ligi stanowiła obowiązek podopiecznych Andrei Pirlo. W tym meczu faworyt mógł głównie stracić.  Dużo zresztą mówił fakt, że Wojciech Szczęsny odpoczywał na ławce, a między słupkami “Starej Damy” stanął Gianluigi Buffon. […]
22.02.2021
Włochy
13.02.2021

Nie taki Zieliński marny, jak go ostatnio we Włoszech malują

Cztery gole i trzy asysty w osiemnastu meczach ligowych. Jeżeli chodzi o klasyfikację kanadyjską, Piotr Zieliński w sezonie 2020/21 nie wypada źle. Przeciwnie. Jak na swoje standardy, brał jak dotąd bezpośredni udział w sporej liczbie akcji bramkowych Napoli. A jednak od dawna Polak nie był za swoje występy na arenie klubowej aż tak mocno krytykowany. […]
13.02.2021
Liczba komentarzy: 4
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Adrian
Adrian
1 miesiąc temu

Trzymam za nich kciuki dzisiaj!!! Oj smutna będzie mina Ramosa któremu co pozostanie do machanie rękami do sędziego za pewne po tym jak nie nadąży za Zapatą złapie go za koszulkę w trakcie wyprzedzania i jeszcze będzie miał pretensje. Dawać Atalanta jak teraz nie wygracie z tak słabym bezpłciowym Realem to ja nie wiem.

Kazzzam
Kazzzam
1 miesiąc temu
Reply to  Adrian

Tyle spuszczania na klawiaturę a wystarczyło sprawdzić, że Ramos o kilku tygodni jest kontuzjowany i nie zagra dzis

Enzo
Enzo
1 miesiąc temu
Reply to  Adrian

I co tam panie „internetowy ekspert”?

Artur
Artur
1 miesiąc temu

No i dziekuje Weszlo za kolejna kase kolejny pompowany klub w dupe warto was czytac i stawiac odwrotnie. Oby tak dalej

Weszło
16.04.2021

Górnik wreszcie z entuzjazmem w grze, zabójcze zmiany Magiery

Górnik Zabrze wreszcie rozegrał mecz z entuzjazmem w ofensywie, ale dało to tylko remis ze Śląskiem Wrocław, u którego różnicę zrobili rezerwowi. Jeżeli ktoś dziś może odczuwać niedosyt ze zdobytego punktu, to raczej gospodarze.  W drużynie Marcina Brosza przypomniało o sobie kilku zawodników, którzy ostatnio zawodzili. Alasana Manneh na kompromitujący poziom nigdy w tym sezonie […]
16.04.2021
Suche Info
16.04.2021

Yaya Toure chce przeprosić Guardiolę za oskarżenia o rasizm

Przed laty Yaya Toure i Pep Guardiola nie mieli ze sobą po drodze w Manchesterze City. W końcu rozgoryczony reprezentant Wybrzeża Kości Słoniowej opuścił Etihad Stadium, a później sugerował w wywiadach, że szkoleniowiec “nie przepada za piłkarzami z Afryki”. Dziś na łamach Daily Mail były pomocnik The Citizens przyznał między wierszami, że nie był to […]
16.04.2021
Suche Info
16.04.2021

Kolejna porażka klubu Jóźwiaka i Bielika

Fatalnie spisuje się ekipa Derby County w tym sezonie Championship. Tym razem “Barany” przegrały na wyjeździe 1:2 z Blackburn i są coraz bliżej ponownego osunięcia się do strefy spadkowej. Podopieczni Wayne’a Rooneya zaczęli starcie z Blackburn nieźle, bo prowadzili po 22 minutach gry, ale ostatecznie skończyli na tarczy. Kamil Jóźwiak znalazł się w wyjściowej jedenastce, […]
16.04.2021
Weszło FM
16.04.2021

Sobota w Weszło FM: Lumpowanie, Ekstraklasa i finał Copa del Rey

Na sobotę w radiu Weszło FM zaplanowaliśmy dla Was mnóstwo atrakcji – na czele z programem „Stan Futbolu” oraz relacjami z meczów Ekstraklasy oraz finału Pucharu Króla. Szczegóły znajdziecie poniżej: 9:00 – 11:15 – „Dwójka bez Sternika” – w sobotnim poranku powitają Was Monika Wądołowska i Jakub Białek. Biorąc pod uwagę skład programu, jest szansa […]
16.04.2021
Suche Info
16.04.2021

Szczęsny do PSG, Paredes do Juve?

Mnożą się pogłoski o możliwych przenosinach Gianluigiego Donnarummy do Juventusu. A to oznacza, że w dominie transferowych spekulacji poruszone zostało także nazwisko Wojciecha Szczęsnego. Donnarumma miałby otrzymać od władz “Starej Damy” bajońskie wynagrodzenie, długą umowę i – co za tym idzie – niekwestionowany status bramkarza numer jeden w klubie. Szczęsny, który w ostatnim czasie popełnił […]
16.04.2021
Weszło
16.04.2021

Powtarzalność Pogoni. Podbeskidzie bez szans na grę w piłkę

W drugim kolejnym meczu Pogoń nie dała rywalowi żadnych szans. Wisła Płock nie oddała celnego strzału przeciwko Portowcom, Podbeskidzie z jakąkolwiek groźną sytuacją czekało do doliczonego czasu gry. Niby w obu meczach byli faworytami, ale każdy, kto śledzi tę ligę wie, ile razy łatka faworyta była tylko przyczynkiem do lania faworyta. Podbeskidzie? Cóż, wciąż ich […]
16.04.2021
Weszło
16.04.2021

Zmieniają się nazwiska, trenerzy, styl gry, a ŁKS dalej wygrywa mecze rywalom

Ach, starcie dwóch ekstraklasowców z ubiegłego sezonu dało nam nieprawdopodobną frajdę – cofnęliśmy się do czasów, gdy trybuny były pełne, spadały trzy drużyny, a ŁKS strzelał gole dla swoich rywali. Dziś Łódzki Klub Sportowy ugościł Arkę Gdynia i ugościł naprawdę po królewsku – zdobywając dla swoich przeciwników dwa urocze gole.  Jak to możliwe? Ano tak, […]
16.04.2021
Suche Info
16.04.2021

Mamrot po porażce z Arką: – Zawodnicy muszą uwierzyć w siebie

ŁKS Łódź przegrał u siebie 1:2 z Arką Gdynia w meczu na szczycie 1. ligi. Smutku po końcowym gwizdku nie ukrywał Ireneusz Mamrot – obecnie trener łodzian, a do niedawna gdynian. – Na początku drugiej połowy Arka przejęła inicjatywę. Trudno to skomentować, bo wiemy w jakich okolicznościach straciliśmy gole. Przegraliśmy ważne spotkanie – narzekał Mamrot. […]
16.04.2021
Suche Info
16.04.2021

Ramos jednak nie zakończy kariery w Realu?

Coraz więcej wskazuje na to, że sezon 2020/21 będzie ostatnim dla Sergio Ramosa w barwach Realu Madryt. Dziennikarze Cadena SER donoszą, że hiszpański stoper nie podpisze nowej umowy z “Królewskimi”. Ramos nie jest może wychowankiem Realu, ale niewątpliwie zapracował na status legendy madryckiego klubu. Ma obecnie na koncie 670 meczów w ekipie Los Blancos na […]
16.04.2021
Suche Info
16.04.2021

Jorge Felix przełamał się w Turcji [WIDEO]

Jorge Felix w Ekstraklasie wymiatał – w sezonie 2019/20 zdobył aż 16 bramek w Ekstraklasie, dorzucając też do tego kilka asyst. Po przeprowadzce do tureckiego Sivassporu idzie mu odrobinkę gorzej. Dzisiaj Hiszpan zanotował… premierowe trafienie w tureckiej lidze. Trafienie, dodajmy, dość istotne. Sivasspor przegrywał na wyjeździe 0:2 z Genclerbirligi, jednym z najgorszych zespołów w ligowej […]
16.04.2021
Suche Info
16.04.2021

Symulka czy potknięcie piłkarza Pogoni? [WIDEO]

Kamery obserwujące boisko ze wszystkich stron. Do tego sędziowie przyglądający się powtórkom spornych sytuacji na VARze. A jednak niektórym piłkarzom przychodzi jeszcze od czasu do czasu do głowy, by wymuszać jedenastki absurdalnymi, teatralnymi upadkami. Pytanie – czy zachowanie Adriana Benedyczaka można podciągnąć pod kategorię padolino? Zobaczcie sami: źródło: Canal+Sport HD Zawodnik “Portowców” za swoje zachowanie […]
16.04.2021
Uncategorized
16.04.2021

Egzamin Dojrzałości: Szczęście czy fart? Bergier i Łyszczarz podbiją quiz?

Czy dostali już od Jacka Magiery swój egzemplarz książki Szczęście czy Fart? Czy znają życiorys Janusza Wójcik? W kolejnym odcinku Egzaminu Dojrzałości, w którym testujemy wiedzę ekstraklasowych młodzieżowców na temat polskiej i światowej piłki, wystąpili Sebastian Bergier i Adrian Łyszczarz ze Śląska Wrocław. Zapraszamy wraz z PKO Bankiem Polskim.  
16.04.2021
Suche Info
16.04.2021

Probierz: – Jestem doświadczony i potrafię zachować spokój

Przed meczem z Legią Warszawa szkoleniowiec Cracovii, Michał Probierz, podkreślał znaczenie swojego doświadczenia w procesie wyprowadzania “Pasów” z kryzysu. – Jesteśmy rozczarowani, bo wszyscy bardzo liczyli na Puchar Polski. Ponoszę pełną odpowiedzialność za to, co robię i za to, gdzie dziś się znajdujemy. Jestem na tyle doświadczony, że potrafię zachować spokój i mimo problemów przetrwać […]
16.04.2021
Ekstraklasa
16.04.2021

PKO Bank Polski zostanie przy Ekstraklasie? Duże zyski marketingowe

– Wartość umowy jest poufna, ale biorąc pod uwagę wypracowane efekty, inwestycja banku w ligę zwróciła się wielokrotnie. Jesteśmy w trakcie negocjacji, chcemy kontynuować współpracę – mówi w „Pulsie Biznesu” Marcin Mikucki, dyrektor departamentu komunikacji, marketingu i sprzedaży Ekstraklasy, o kontrakcie ligi z PKO Bankiem Polskim. Wysoce prawdopodobne jest więc, że mocny partner zostanie z […]
16.04.2021
Suche Info
16.04.2021

Mandżukić zrzeka się marcowej wypłaty w Milanie

Przygoda Mario Mandżukicia z Milanem jest – bardzo, ale to bardzo delikatnie rzecz ujmując – nieudana. Chorwat trafił do Mediolanu w kiepściutkiej formie, ciągle dręczą go kontuzje mięśniowe i w sumie rozegrał w Serie A niespełna 80 minut. Teraz jednak pokazał klasę. Postanowił zrezygnować z marcowych zarobków. W marcu wicemistrz świata z 2018 roku nie […]
16.04.2021
Suche Info
16.04.2021

Polki spadają w rankingu FIFA

W najnowszej odsłonie rankingu FIFA polska drużyna narodowa kobiet spadła na 30. pozycję (ze 167). To dokładnie o jedno miejsce gorszy wynik niż poprzednio. Polki w 2021 roku rozegrały jak dotąd dwa oficjalne mecze i oba przegrały. W lutym z Hiszpankami w ramach eliminacji do mistrzostw Europy (0:3), a przed kilkoma dniami towarzysko z Szwedkami […]
16.04.2021
Suche Info
16.04.2021

Pogba: – Solskjaer i Mourinho? Ole nigdy nie staje przeciwko swoim piłkarzom

Paul Pogba w telewizji Sky Sports po raz pierwszy otwarcie opowiedział o swoich burzliwych relacjach z Jose Mourinho. Trochę się portugalskiemu managerowi oberwało, choć chyba najbardziej zadowolony z przebiegu tej rozmowy będzie… Ole Gunnar Solskjaer. Nie jest tajemniczą, że Pogba i Mourinho za sobą nie przepadają, choć początkowo ich relacje układały się znakomicie, a Portugalczyk […]
16.04.2021
Weszło
16.04.2021

“Pan Przesmycki nie wykorzystał swojej szansy, by siedzieć cicho”

Jarosław Rynkiewicz, były sędzia piłkarski, w poprzednim tygodniu wygrał proces sądowy ze Zbigniewem Przesmyckim. Wymiar sprawiedliwości uznał, że wszystko to, co powiedział w wywiadzie dla “WP Sportowe Fakty” było prawdą. Skrytykował wówczas system oceniania sędziów w Polsce, a także otwarcie przyznał, że w wyniku praktyk stosowanych przez przewodniczącego Kolegium Sędziów PZPN był zmuszony zrezygnować z […]
16.04.2021