post
Avatar

Opublikowane 08.02.2021 11:21 przez

Szymon Janczyk

Obóz Radomiaka we Włoszech, 2019 rok. Drugoligowy klub przed szturmem na zaplecze szlifuje formę w okolicach Werony. Boiska w ośrodku treningowym oddziela charakterystyczny, niski murek. Jednemu z piłkarzy przypadkowo piłka uciekła tak, że żeby ją dogonić, musiałby go przeskoczyć. Zrezygnował. Niezadowolony Damian Jakubik rzucił: biegnij, co się boisz, to tylko mur! Ktoś weźmie to za zwykły żart sytuacyjny. Ale ci, którzy “Dżeja” znają, wiedzą, że gdyby sprawa dotyczyła jego, bez zawahania władowałby się w kupę kamieni zalanych betonem. I niekoniecznie byłby poszkodowaną stroną w tym starciu.

W Radomiu Jakubik jest postacią niemal kultową, choć niekoniecznie traktowaną jako legenda. Charakterystyczny styl biegu prawego obrońcy pozna się nawet kiedy słońce razi w oczy tak, że niewiele na boisku widać. Poza tym każdy fan Radomiaka wie, że Damian to chodzący synonim żółtej kartki. Gdy na przełomie końcówki poprzedniego i startu obecnego sezonu zaliczył serię 11 spotkań bez napomnienia na koncie, zdumienie było większe niż gdy trafiał do siatki. Dariusz Banasik także był wtedy w szoku, mimo że od dawna pracował nad charakterem jednego z liderów swojego zespołu. – Rozmawialiśmy z nim, zwracaliśmy na to uwagę. Doświadczenie pomaga mu kontrolować emocje. Rok temu kiedy dostawał kartkę, zdarzało się, że zdejmowaliśmy go z boiska i przyznawał nam rację. Nadal jest impulsywny, ale to wynika z charakteru, nie z brutalności. Jest walczakiem, zadziorą, ale musi panować nad emocjami. Kartka za faul – ok, ale kartka za głupotę – nie do przyjęcia.

REMIS LUB WYGRANA RADOMIAKA W PUCHARZE Z LECHEM – KURS 2.32 W TOTALBET!

A takie “kartki” za głupotę często się Damianowi zdarzały. Aha, bo wspomnieliśmy o bramkach. Warto dodać, że kiedy Jakubik wpisuje się na listę strzelców, to przeważnie strzela tak, że człowiek przez kilka sekund musi zbierać szczękę z podłogi.

Mniej więcej od 0:40 poniżej:

Od 1:50, ale warto przesunąć wcześniej do kapitalnego strzału wolejem, który trafił w słupek:

Sami widzicie – “potrafi uderzyć” pasuje jak ulał. Kibice takich trafień długo nie zapomną, tak jak i rywale nie zapominają starć z Jakubikiem.

Damian Jakubik – walczak

Ligowcy, którzy stanęli naprzeciw niego, powtarzają, że jest twardy. Dowodów możecie poszukać na twarzach Dawida Gojnego czy Krzysztofa Zaręby, którzy zostali znokautowani w walce o piłkę. Albo na nogach skrzydłowych, które przyczyniły się do zebrania ponad 120 kartek w karierze. Ciężko o dokładne statystyki z całej historii rozgrywek w Polsce, ale coś nam się wydaje, że ta liczba może być rekordem, jeśli chodzi o nasze podwórko. Już pięć lat temu, gdy wyróżnialiśmy Damiana jako czołowego prawego obrońcę ligi, zwracaliśmy na to uwagę.

“Obrona? Od prawej strony 25-letni Damian Jakubik, który już od czterech lat regularnie gra w Dolcanie. Ostatnim razem z Ząbek wyciągnięto Piesia i Leszczyńskiego, ale chętni byli też na niego. Chłopak miewa tylko problem z kartkami: w pierwszych czterech meczach sezonu dostał po żółtku, po pauzie przez dziewięć kolejnych nic i znów seria trzech żółtych spotkań”.

Ciekawostką jest to, że już jako junior potrafił zajść wszystkim za skórę. W jednym z meczów Mazura Karczew zdarzyła się wyjątkowa sytuacja. Sędziowie w tym wieku zwykle rozdawali kary minutowe za brzydkie faule. Jakubik zasłużył jednak na bezpośredniego kiera, bo z Jakubem Koseckim postanowił rozprawić się w sposób niekoniecznie humanitarny.

Statystyki Damiana Jakubika od czasu debiutu w 3. lidze

Tak, napomnienia to cecha szczególna “Dżeja”. Żółtą kartkę ogląda średnio co trzy mecze. Ale ani to, ani fakt, że zaliczył w karierze kilka nokautów, nie czyni z niego brutala; kogoś, kto z premedytacją próbuje wysłać rywala do szpitala. – Swoją zadziornością i upartością doszedł do miejsca, w którym jest. Grał w Ekstraklasie, teraz jest najlepszym bocznym obrońcą pierwszej ligi. Zawsze charakteryzował się solidnością, nigdy nie schodził poza swój poziom. Ma bardzo dobry charakter do gry w piłkę, do tego, żeby być w zespole. Jego kartki biorą się z tego, że jest ambitny, nie odpuszcza. Wsadzi głowę tam, gdzie inni nie wsadzą nogi – mówi nam Paweł Łukasik, wiceprezes Mazura Karczew, w którym zawodnik zaczynał karierę.

Typowy przykład zawodnika, którego po prostu wolisz mieć po swojej stronie. Nieważne czy chodzi o ważny mecz ligowy, czy o spotkanie kilku nieprzyjemnych typków w ciemnej uliczce.

Damian Jakubik – talent

W pierwszym z przypadków, czyli na boisku, także dlatego, że Damian to nie tylko walka na pograniczu faulu. To także – a może przede wszystkim – umiejętności, bo mówimy tu o czołowym bocznym obrońcy na zapleczu Ekstraklasy. “Dżeju” talent do gry w defensywie odziedziczył po tacie. W Karczewie bardzo dobrze wspominają Gienka Jakubika, czołowego stopera Mazura, który zaraził syna miłością do futbolu. Obrońca Radomiaka swoją przygodę z piłką zaczynał na tej samej pozycji.

Damian dołączył do nas po pierwszym sezonie. Przydał nam się, bo mieliśmy środkowego obrońcę z ofensywnymi inklinacjami na długo. Koń do biegania, nie do zajechania. Przez pewien okres grał nawet w kadrze Mazowsza z Koseckim, Kupiszem, Jankowskim czy Szczęsnym. Za długo tam jednak nie zabalował – wspomina Mateusz Zieliński, który wspólnie z “Jakubu” przebijał się z juniorów do pierwszej drużyny Mazura. Już wtedy widać było, że jak na defensora, Damian ma ponadprzeciętny ciąg na bramkę.

Przynajmniej raz na mecz, niezależnie od wyniku, dostawał czy przejmował piłkę na środku obrony. Widziałem już, jak robi taki swój gest, bo ma charakterystyczne tiki rękami i wiedziałem, że zaraz ruszy na bramkę. Próbował mijać wszystkich po kolei i co ciekawe często mu się to udawało. Ja grałem na środku pomocy, więc od razu cofałem się na jego pozycje i czekałem, co się stanie. Rozwiązania były dwa. Paru ludzi się od niego poodbijało, piłka się poodbijała i albo była z tego bramka lub dobra sytuacja dla nas, albo gość, który zabrał mu piłkę, długo się nią nie nacieszył – opowiada nasz rozmówca.

RADOMIAK W TOP 2 1. LIGI – KURS 7.50 W EWINNER!

Wiadomo jednak, jak to jest w Karczewie i podobnych miejscach. Przebić się spod własnej bramki w pole karne rywala jest często łatwiej niż przebić się do poważnej piłki. Wojciech Sudakowski, inny kolega Damiana z szatni, twierdzi jednak, że w tym przypadku można było spodziewać się takiego awansu.

Damian zawsze się wyróżniał. Być może nie w takim sensie, że patrzyłeś na niego i mówiłeś “o, ten to zrobi karierę”, ale był koniem pociągowym zespołu. Graliśmy razem w roczniku ’90, dołączył do nas chyba po roku. Mieliśmy utalentowany rocznik, sporo z nas aspirowało do gry wyżej, a on z wiekiem zawsze trzymał poziom. Występował na środku i na boku obrony. Gdzie był ustawiany, tam dawał radę. Jak wchodziliśmy do seniorów, grał już stricte jako obrońca. Kiedy zespół objął Robert Podoliński, w pół roku przeskoczył do pierwszej drużyny i zaczął regularnie grać, jako pierwszy z nas się przebił.

Dzwonimy więc do Roberta Podolińskiego, żeby dowiedzieć się, czym 17-latek przykuł jego uwagę. Szybko okazuje się, że w pierwszym występie “Dżeju” wyłączył z gry… Sylwestra Patejuka. Wtedy jeszcze Patejuk nie był gościem z fajnym CV, który kończy karierę w rodzinnych stronach. Wręcz przeciwnie. Był gwiazdą Korony Góra Kalwaria i dopiero zmierzał do Ekstraklasy. – To był wtedy najlepszy piłkarz ligi, zdecydowanie przewyższający ten poziom. Damian dał sobie jednak radę i od tamtej pory grał już w wyjściowym składzie. Można powiedzieć, że to takie moje odkrycie – tłumaczy nam ówczesny trener Mazura. On także poszedł wyżej i nie zapomniał o swoim podopiecznym.

Damian Jakubik – żołnierz

Jakubik trafił za Podolińskim do Ząbek i tamtejszego Dolcanu. Klub nie robił mu problemów – wręcz przeciwnie, wszyscy chcieli, żeby ich wychowanek dotarł jak najwyżej. Co ciekawe Damian już wcześniej mógł zakotwiczyć w silnym, mazowieckim klubie. Jeszcze w wieku juniora zainteresowała się nim Wisła Płock. – Był taki mecz w sezonie 09/10 z rezerwami Wisły na głównej płycie. Na trybunach był trener Dariusz Kubicki, w składzie Wisły Lasocki, Pęczak. Wygraliśmy 3:2, “Jakubu” dał dwie asysty. W listopadzie zaprosili nas na testy, ale trenerem był już Jan Złomańczuk i jak nas oglądali, to chyba nie za bardzo wiedzieli, co my tam robimy, więc większość czasu spędziliśmy w hotelu na grach komputerowych. Pamiętam, że z nami był wtedy także Adam Frączczak – opowiada Mateusz Zieliński.

Cóż, z “Nafciarzami” nie wyszło, ale na zapleczu Ekstraklasy w Ząbkach “Dżeju” dal sobie radę. – Wystarczy prześledzić jak dużą liczbę minut rozgrywał w Dolcanie jako piłkarz wzięty z trzeciego, czwartego poziomu ligowego – mówi Podoliński, który cenił bocznego obrońcę za żołnierskie podejście do zawodu. Jakubik, słysząc “rozkaz”, dwa razy się nie zastanawiał i robił, co trzeba. Zawsze solidnie, zawsze ambitnie. Powtarza to wielu trenerów, którzy z nim pracowali.

Artur Kolator, były opiekun Mazura: – Sympatyczny, pracowity, charyzmatyczny, skromny, uczciwy. Kiedy przejmowałem zespół, był czołową postacią drużyny, mimo że grał na prawej obronie. W kryzysowych sytuacjach mogłem na niego liczyć, wspierał nas na każdej pozycji, na której go wystawiałem. Jak mieliśmy sytuację, że ktoś wypadł, to właśnie on wskakiwał w jego miejsce, czy na lewą obronę, czy na prawą pomoc.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Dariusz Kubicki, Znicz: – Szalenie ambitny zawodnik. Silny, zwrotny, agresywny. Oglądałem go w kilku meczach w Radomiaku i ciągle czyni postępi jeśli chodzi o rozegranie piłki. Solidnie się prezentuje.

Jerzy Cyrak, Radomiak: – Bardzo dużą uwagę przykładał do indywidualnej pracy. Świadomy, zawsze przed treningami przygotowywał się do zajęć. Nigdy nie trzeba było za nim biegać, bardzo profesjonalnie podchodził do swojej pracy. Podobnie na samym treningu: duża koncentracja, zaangażowanie, często widoczna sportowa złość, traktował to poważnie.

Dariusz Banasik, obecny szkoleniowiec Radomiaka: – Co mu się nie powie, to wykona. W pierwszej lidze jest w grupie najlepszych, ma liczby i dobre statystyki. Dobrze gra mu się z Leandro, ta strona dobrze funkcjonuje. Wiadomo, jak to było z Leandro, często grał tylko z przodu. Teraz więcej pracuje w defensywie, ale Damian nawet kiedy musiał go asekurować, włączał się także do ofensywy. Zgrali się i nie przewidujemy zmian, jeśli chodzi o tę stronę, mają pewne pozycje.

Liczby potwierdzają klasę prawego obrońcy radomskiej drużyny. W poprzednim sezonie był najskuteczniej odbierającym piłkę zawodnikiem na zapleczu Ekstraklasy, dominował też w rubryce pojedynków w obronie. Pod wieloma względami wybija się ponad przeciętność i zapewne gdyby nie wiek, dawno dostałby drugą szansę w wyższej lidze. Zresztą wystarczy spojrzeć na dane z InStata.

Damian Jakubik w 1. lidze w dwóch ostatnich sezonach

Tylko raz nie wykonał powierzonego mu zadania. Blisko cztery lata temu Znicz Pruszków, outsider pierwszej ligi, grał z GKS-em Katowice. Naprzeciw ekipy z Mazowsza mega paka. Alan Czerwiński, Kamil Jóźwiak, Mikołaj Lebedyński, Grzegorz Goncerz. I oczywiście Dawid Abramowicz, obecny kolega z Radomiaka, który wtedy sprawiał całej lidze problemy dalekimi wrzutami z autu. Przed meczem Dariusz Kubicki upominał Jakubika: nie bij na auty, nie wybijaj na auty, nigdy nie na aut, wszędzie byle nie na aut, bo oni z połowy w pole karne rzucają. Plan swoje, życie swoje. GieKSa ciśnie, biedny Damian ledwo się broni, ale wykopuje futbolówkę wszędzie, gdzie się da, co mocno drażni trenera.

Kurwa, nie na aut! – krzyczy Kubicki, za moment znowu. – Damian, kurwa, nie na aut!

Sytuacja się powtarza, aż w końcu Jakubik nie wytrzymuje – a on głos podnosi bardzo rzadko, więc musiał być już chodzącym wulkanem.

Trenerze, kurwa, to gdzie ja mam kopać?!

Kubicki się wkurzył i ściągnął go z boiska. Znicz w kwadrans stracił trzy bramki i z 0:1 zrobiło się 1:4.

Damian Jakubik – wzór

Co jest tajemnicą sukcesu Damiana Jakubika? W dużej mierze wydolność, siła i przygotowanie fizyczne. “Dżeju” od zawsze wkładał w futbol całe serce, nie tylko na boisku. – Zawsze trenował regularnie, nie odpuszczał, a wielu chłopaków poodpadało. Nie pamiętam, żeby w ogóle miał taki okres, kiedy zrezygnował z grania. W Mazurze była ekipa, która balowała, ale Damian do niej nie należał. Czasami byliśmy nawet zdziwieni, że nie imprezuje, nie wychodzi, tylko sportowo się prowadzi – mówi Wojciech Sudakowski.

“Jakubu” już w Karczewie zainteresował się fizjoterapią i dbaniem o odpowiednie przygotowanie. Skończył nawet kursy, żeby mieć plan B, gdyby coś poszło nie tak. – Gdy grał u mnie nabierał doświadczenia – piłkarskiego i życiowego. Chodził na szkolenia z odnowy biologicznej, uczył się tam wielu rzeczy, które się sprawdzały w praktyce. Trochę zmienił podejście związane z przygotowaniem do meczu. Zawsze pomagał wszystkim, czy starszym zawodnikom, czy młodszym. Wprowadzał ich do szatni, bo mieliśmy wtedy piłkarzy, którzy grali w młodzieżowych reprezentacjach Polski, jak Rafał Dąbrowski – przyznaje Artur Kolator.

RADOMIAK WYGRA Z WIDZEWEM? KURS 2.65 W SUPERBET!

Z drugiej strony… Chyba dobrze, że nie musi próbować swoich sił w tym zawodzie. Opowiada Zieliński. – Pamiętam, że graliśmy na Radomiaku i zerwałem więzadło krzyżowe bez kontaktu z gościem, ale tak się wydarłem, że sędzia wlepił mu żółtą kartkę. Zszedłem do szatni, przesiedziałem cały mecz, zremisowaliśmy 0:0, co było sporą niespodzianką. Wchodzi Damian, ja siedzę załamany.
– I co?
– Chyba ciężko z tymi kolanami.
– Co ty pierdolisz, załóż sobie bandaż elastyczny i za chwile będziesz do grania.
Ciesze się, że został piłkarzem, a nie fizjoterapeutą!

“Jakubu” ma świra na punkcie dbania o siebie. Udowadnia, że nie trzeba być Robertem Lewandowskim, żeby prowadzić się we wzorowy sposób. Podobno wozi ze sobą wagę, żeby przed meczami sprawdzać, czy wszystko się zgadza. Jeśli odkryje jakąkolwiek nadwyżkę, potrafi założyć do spania dresy, żeby pozbyć się jej przez noc i być idealnie przygotowanym do meczu. W Radomiu uchodzi za wzór także na treningach. Jeśli przyjdziesz na zajęcia wcześniej, zapewne zobaczysz go na macie, albo z rollerem. Jeśli zostaniesz dłużej, obrazek się powtórzy. To później widać. – Świetnie przygotowany fizycznie, miał bardzo dobre wyniki badań, testów. Na pewno mniej kosztuje go przygotowanie się do sezonu, zrobienie formy. Taki materiał genetyczny, bardzo twardy, wydolny i silny zawodnik – zauważa Robert Podoliński.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Sztab Radomiaka sugeruje wszystkim, że warto podpatrywać kolegę z szatni i brać z niego przykład. A każdy, kto Jakubika obserwuje, momentalnie zyskuje do niego szacunek. Mimo że sam zainteresowany rzadko się udziela. – W szatni to była cicha, ale bardzo szanowana osoba. Jeśli miał coś do powiedzenia, to było sensowne i mądre. Mimo że był stonowany i nie brylował, miał duży posłuch – zdradza Jerzy Cyrak.

Damian Jakubik – fajny gość

Plotka mówi, że przed meczem potrafił jak gdyby nigdy nic czytać w szatni książkę. Robert Podoliński żartuje, że Jakubika pamięta dobrze, ale jego głosu nie pamięta wcale. To wręcz niesamowite, że piłkarz, który na murawie jest jak heavy metal, poza nią jest jak muzyka klasyczna. Kontrasty się zdarzają, ale nie aż takie. Jakubik ma swój świat i swoje rytuały. Klasykiem jest już obrazek sprzed meczu, na którym polewa getry wodą. Nieważne czy jest -15 czy +20. Woda musi być. W jednym z nielicznych (a w zasadzie w jedynym, jaki można znaleźć w sieci) wywiadów tłumaczył to tak:

Nie tyle łydek, ile getrów. Jak są za małe, to opinają łydki. Po polaniu wodą robią się bardziej elastyczne, lepiej się trzymają i komfort gry jest większy.

Brzmi jak dobre usprawiedliwienie. Niestety raczej nie dowiemy się, dlaczego przed meczami – a czasami nawet przed treningami – musi zmieniać buty. Nie to, że zabiera ze sobą różne rodzaje obuwia. Po prostu: ma dwie pary, zakłada jedną, żeby przed wyjściem na boisko ją zmienić. Ot, kolejny nawyk.

UNDER 2.5 GOLA W MECZU RADOMIAK – LECH. KURS 1.94 W TOTOLOTKU!

Introwertyczna osobowość sprawia, że “Dżeju” zwykle stoi z boku, natomiast każdy, z kim rozmawiamy, przyznaje, że kiedy już włączy się do “robienia atmosferki”, to zawsze jest dużo śmiechu. Czasami także z niego. – W seniorach jeździliśmy na treningi starszą Skodą Felicią z paką. Ona była dwuosobowa, ale trzeba było się jakoś zabierać, więc Damian często lądował z tyłu. To był cały biały samochód i każdy żartował, że jesteśmy jak Ghostbusters, bo nawet bestię na pace mamy – wspomina Mateusz Zieliński.

Z drugiej strony, żeby żartować z “Jakubu”, trzeba się z nim znać. No, chyba że chce się nadziać na kontrę. Tak, jak swego czasu nadział się na nią Jakub Pyżalski, który podczas meczu Warty z Radomiakiem w Poznaniu próbował sprowokować Jakubika i spółkę, jednak obrońca szybko pozbawił go ironicznego uśmiechu. Aż chce się zacytować klasyka: ale to nie do mnie tak, do mnie nie.

Statystyki Damiana Jakubika w Radomiaku

W obecnej kadrze tylko trzech piłkarzy ma na koncie więcej występów w zielonych barwach – radomianie Świdzikowski i Radecki oraz legenda klubu,  Leandro. Za Radomiaka dałby się pokroić, mimo że nie jest nawet jego wychowankiem. Mówi się, że przed rokiem był pierwszy do obniżania wynagrodzenia, żeby ratować budżet. W zamian zasłużył na… podwyżkę i nowy kontrakt, który podpisał na początku stycznia. To również znamienne, bo propozycję przedłużenia umowy dostał jako pierwszy z 11 zawodników, którym latem kończył się kontrakt.

Wygląda na to, że Radom i Jakubik są już na siebie skazani. I jedyną zawiedzioną stroną są w tej układance piłkarze ligowych rywali Radomiaka, którzy mają przed sobą wizję dwóch kolejnych lat lodowych okładów po starciach z “bestią” biegającą po prawym skrzydle.

SZYMON JANCZYK

fot. 400mm.pl

Szymon Janczyk

Serie A śledzi tak długo, że pamięta jeszcze czasy, gdy Juventus nie zdobywał mistrzostwa. Woli mecz Puszczy z Wigrami niż Wisły z Lechią. Zwolennik zasady, że dobry pomocnik jest ważniejszy od dobrego napastnika. Dlatego: Pirlo, Kaka, Garguła. In that order.

Opublikowane 08.02.2021 11:21 przez

Szymon Janczyk

Fuksiarz
01.05.2021

Valencia namiesza w walce o mistrzostwo Hiszpanii?

Czasy dla kibiców “Nietoperzy” są, jakie są. Valencia sama nie ma szans włączyć się do walki o tytuł, a w obecnym i poprzednim sezonie szczytem jej marzeń jest walka o miejsce w środku stawki. Ale nie oznacza to, że czołówka może traktować Los Murcielagos jak piniatę. Przekonał się o tym Real Madryt, który w Valencii przegrał 1:4, […]
01.05.2021
Fuksiarz
30.04.2021

Zakłady specjalne na Ekstraklasę! Kurs 15.00 na gola Świerczoka zza pola karnego

Jakub Świerczok z golem zza szesnastu metrów po kursie 15.00? Richmond Boakye z celnym strzałem – jakimkolwiek – po kursie 2.00? Legia wreszcie strzelająca z rzutu wolnego po kursie 20.00? Fuksiarz.pl przygotował specjalnie dla was zakłady specjalne na Ekstraklasę. Nie mówcie, że nie ma okazji, bo byście zgrzeszyli. Czym są zakłady specjalne na Ekstraklasę? To […]
30.04.2021
Weszło
28.04.2021

Czy Roma nawiąże walkę z Manchesterem United?

Włoskie zespoły poniosły w tym sezonie spektakularną klęskę w europejskich pucharach. Wyszła straszna bida z nędza. Na ich szczęście honoru tamtejszego futbolu klubowego dzielnie broni AS Roma. Rzymianie stoją przed szansą awansu do finału Ligi Europy, ale czeka ich bardzo trudne zadanie. Przeciwnikiem ekipy Paulo Fonseki będzie Manchester United, a pierwsze starcie tych drużyn odbędzie […]
28.04.2021
Fuksiarz
27.04.2021

Czy PSG kolejny raz podoła bardzo trudnemu wyzwaniu?

Mogłoby się wydawać, że paryżanie na drodze do triumfu w Ligi Mistrzów pokonali już największą przeszkodę i po wrzuceniu za burtę Bayernu, będzie im zdecydowanie łatwiej. Nic z tych rzeczy. Los to figlarz, który kolejny raz zafundował im ekstremalną przeprawę. Tym razem zmierzą się z rozpędzoną ekipą Pepa Guardioli, która na krajowym podwórku nie pozostawiła […]
27.04.2021
Fuksiarz
26.04.2021

Czy Real znów udowodni, że Liga Mistrzów to jego rozgrywki?

Co to będzie za przedziwny półfinał Ligi Mistrzów. Przez długi czas wydawało się, że to nie może być dobry sezon ani dla Realu, ani dla Chelsea. Że w Madrycie coś już się wypaliło, a w Londynie jeszcze nie zdążyło na dobre stworzyć. Tymczasem teraz te dwa kluby zmierzą się w meczu o awans do wielkiego […]
26.04.2021
Weszło
26.04.2021

Koniec fazy grupowej Pucharu Fuksiarza! Przesądził rzut monetą

Ależ emocje przyniosła końcówka fazy grupowej Pucharu Fuksiarza, w którym cała ekipa Weszło rywalizuje w formacie starych mistrzostw Europy. Rywalizacja Rokiego z Michałem Kołkowskim rozstrzygana rzutem monetą w Lidze Minus. Szalony rajd Kamila Gapińskiego, zakończony awansem do kolejnej rundy. Wojtek Kowalczyk za burtą przez typy na porażki Stali i Podbeskidzie. Spójrzmy jak wyglądały wyniki trzeciej […]
26.04.2021
Weszło
07.05.2021

“Legia nie spożytkowała do końca marketingowego potencjału Boruca”

W piątkowej prasie sporo ciekawych rzeczy. Są rozmowy z dyrektorem sportowym Rakowa, prezesem Pogoni Szczecin, Piotrem Tworkiem, Maciejem Żurawskim z Warty Poznań, Martinem Chudym i Mariuszem Śrutwą. Są sylwetki Niki Kwekweskiriego i Szymona Lewkota. Mamy też kilka analiz i komentarze. Generalnie – jest fajnie.  PRZEGLĄD SPORTOWY W kadrach uczestników ME zapewne znajdzie się najwięcej w […]
07.05.2021
Felietony i blogi
06.05.2021

Jak co czwartek… LESZEK MILEWSKI

Moim zdaniem Piast Gliwice powinien znaleźć milion euro na Jakub Świerczoka nawet, jeśli w tym celu trzeba będzie zaciągnąć chwilówkę, względnie oddać Kristophera Vidę do lombardu. Tak uważam, bowiem Jakub Świerczok jest rzadkim przypadkiem w tej lidze – otóż jest bowiem piłkarzem. Piłkarzem w pełnym tego określenia znaczeniu. Piłkarzem, czyli kimś, kto zarabia na grze […]
06.05.2021
Prasówka
06.05.2021

PRASA. Marzec: Być może mogłem dokonać innych zmian

Czwartkowa prasa nas nie rozpieszcza, jeśli chodzi o dłuższe formy. Najciekawsze teksty to wspomnienie Andrzeja Możejki w “Sporcie” oraz rozmowa z Dariuszem Marcem o finale Pucharu Polski. Szkoleniowiec Arki Gdynia ma duży żal, że nie udało się sięgnąć po trofeum. – Mądry Polak po szkodzie. Wiemy, że na ławce rezerwowych byli inni, może należało dokonać innych […]
06.05.2021
Niezły numer
05.05.2021

The Special One z Romą przegrał raz. A ile zwycięstw odniesie w Rzymie?

– Teraz, gdy Roma oszczędziła na premiach za wygraną w Pucharze Włoch, będzie ją stać, żeby zapłacić Sienie za zwycięstwo nad nami w ostatniej kolejce – rzucił Jose Mourinho po wygraniu Coppa Italia z Interem Mediolan. The Special One walczył wtedy o tytuł w lidze właśnie z zespołem z Wiecznego Miasta. Teraz los zaniósł go do stolicy Włoch, […]
05.05.2021
Felietony i blogi
05.05.2021

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Jak co roku o tej porze – Komisja ds. Licencji podejmuje decyzje dotyczące, kto by się spodziewał, licencji. Jak co roku o tej porze – istnieje spore grono klubów, których przedpotopowe obiekty nadają się do ugoszczenia telewizji Polsat z jej przedpotopowymi kamerami, ale nie są już w stanie obsłużyć bardziej nowoczesnych sprzętów Canal+. I wreszcie […]
05.05.2021
Weszło
05.05.2021

Trzeci kandydat na następcę Bońka w PZPN? Baronowie chcą wystawić swojego człowieka

– Boniek też wyhamował z ewentualnym poparciem, w każdym razie o ile do tej pory od Koźmińskiego się nie dystansował, teraz siłą rzeczy to robi. Mocno zaznacza, że i Koźmiński, i Kulesza to wiceprezesi PZPN, więc wszystkiego najlepszego życzy obydwu, jakby zapominał, że związkowy statut nie przewiduje sytuacji, w której federacją kieruje dwóch równorzędnych prezesów. […]
05.05.2021
Na zapleczu
03.05.2021

Jak walczyć o awans w 1. lidze? Podpowiada Krzysztof Brede

Rasmentalism nagrał kiedyś “Rady młodego Majkela”, a my nagraliśmy rady młodego trenera. Młodego, ale już doświadczonego, bo Krzysztof Brede dwukrotnie miał okazję walczyć o awans do Ekstraklasy. Raz ze skutkiem pozytywnym, raz z nieco gorszym. Dlatego uznaliśmy go za odpowiednią osobę do rozmowy o tym, co jest najważniejsze w rundzie wiosennej i na finiszu rozgrywek. […]
03.05.2021
Na zapleczu
26.04.2021

Jak ważne są stałe fragmenty gry w 1. lidze? Sprawdzamy

Stałe fragmenty gry w 1. lidze urosły do miana legendy. Że często decydują o wyniku meczu? To fakt nie do podważenia. Ale zdarza nam się też usłyszeć, że umiejętność zdobycia gola ze stojącej piłki jest szczególnie cenna w rundzie rewanżowej. Bo murawy po zimie takie sobie, bo wiele zespołów z nożem na gardle, więc grą […]
26.04.2021
Na zapleczu
19.04.2021

Nie tylko korupcja. Barwna historia HEKO Czermno

Promowanie miasta poprzez sport. Jeśli kiedyś w jakiejś dyskusji ktoś spróbuje was zagiąć pytaniem: “czy kluby piłkarskie mogą cokolwiek wypromować?”, odpowiedzcie: a kto słyszałby o Czermnie, gdyby nie HEKO? Chyba nikt. Bo o miejscowości, która według Wikipedii dekadę temu liczyła zaledwie 657 mieszkańców, głośniej zrobiło się tylko w ubiegłym roku, kiedy miejscowy proboszcz postanowił objawić […]
19.04.2021
Na zapleczu
12.04.2021

Neverending story. Dlaczego stadion w Radomiu nadal nie powstał?

9 kwietnia minęło pięć lat od czasu ostatniego meczu Radomiaka na stadionie przy ul. Struga 63. Był piknik, była zabawa, było pożegnalne spotkanie ze Stomilem i transparent „Jeszcze tu wrócimy dla spełnienia marzeń”. Ponad 1800 dni później przy Struga 63 nikt spotkania nie zagra. O zabawie nie ma mowy, a i piknik strach zorganizować. Transparenty […]
12.04.2021
Felietony i blogi
05.04.2021

“W Żabnie każdy się zna. U fryzjera i w sklepie dowiesz się wszystkiego”

Jakub Wróbel w wywiadzie opowiada nam o tym, jak to jest być napastnikiem, który nie strzelił jeszcze bramki w Ekstraklasie. Ale z piłkarzem Stali Mielec wypożyczonym do Resovii nie tylko przeprowadziliśmy analizę różnic między 1. ligą a najwyższym poziomem rozgrywkowym w Polsce. Wróbel, chyba jedyny na szczeblu centralnym piłkarz z Żabna, opowiedział nam, jak to […]
05.04.2021
Felietony i blogi
29.03.2021

Rozstrojona liga. Pierwszoligowcy w tym sezonie pauzują najczęściej i najdłużej

– Jestem zadowolony. Wywozimy trzy punkty z trudnego terenu, w trudnym dla nas momencie, bo mamy określone kłopoty COVID-owe. To, co wymyśliliśmy, się sprawdziło – powiedział Tomasz Tułacz po wygranej Puszczy Niepołomice w Głogowie. Wspomniany trudny moment zdarzył się “Żubrom” nie po raz pierwszy. Puszcza w tym sezonie odhaczyła już czwartą przymusową przerwę od gry. […]
29.03.2021
Na zapleczu
03.05.2021

Jak walczyć o awans w 1. lidze? Podpowiada Krzysztof Brede

Rasmentalism nagrał kiedyś “Rady młodego Majkela”, a my nagraliśmy rady młodego trenera. Młodego, ale już doświadczonego, bo Krzysztof Brede dwukrotnie miał okazję walczyć o awans do Ekstraklasy. Raz ze skutkiem pozytywnym, raz z nieco gorszym. Dlatego uznaliśmy go za odpowiednią osobę do rozmowy o tym, co jest najważniejsze w rundzie wiosennej i na finiszu rozgrywek. […]
03.05.2021
Na zapleczu
26.04.2021

Jak ważne są stałe fragmenty gry w 1. lidze? Sprawdzamy

Stałe fragmenty gry w 1. lidze urosły do miana legendy. Że często decydują o wyniku meczu? To fakt nie do podważenia. Ale zdarza nam się też usłyszeć, że umiejętność zdobycia gola ze stojącej piłki jest szczególnie cenna w rundzie rewanżowej. Bo murawy po zimie takie sobie, bo wiele zespołów z nożem na gardle, więc grą […]
26.04.2021
Na zapleczu
19.04.2021

Nie tylko korupcja. Barwna historia HEKO Czermno

Promowanie miasta poprzez sport. Jeśli kiedyś w jakiejś dyskusji ktoś spróbuje was zagiąć pytaniem: “czy kluby piłkarskie mogą cokolwiek wypromować?”, odpowiedzcie: a kto słyszałby o Czermnie, gdyby nie HEKO? Chyba nikt. Bo o miejscowości, która według Wikipedii dekadę temu liczyła zaledwie 657 mieszkańców, głośniej zrobiło się tylko w ubiegłym roku, kiedy miejscowy proboszcz postanowił objawić […]
19.04.2021
Na zapleczu
12.04.2021

Neverending story. Dlaczego stadion w Radomiu nadal nie powstał?

9 kwietnia minęło pięć lat od czasu ostatniego meczu Radomiaka na stadionie przy ul. Struga 63. Był piknik, była zabawa, było pożegnalne spotkanie ze Stomilem i transparent „Jeszcze tu wrócimy dla spełnienia marzeń”. Ponad 1800 dni później przy Struga 63 nikt spotkania nie zagra. O zabawie nie ma mowy, a i piknik strach zorganizować. Transparenty […]
12.04.2021
Felietony i blogi
05.04.2021

“W Żabnie każdy się zna. U fryzjera i w sklepie dowiesz się wszystkiego”

Jakub Wróbel w wywiadzie opowiada nam o tym, jak to jest być napastnikiem, który nie strzelił jeszcze bramki w Ekstraklasie. Ale z piłkarzem Stali Mielec wypożyczonym do Resovii nie tylko przeprowadziliśmy analizę różnic między 1. ligą a najwyższym poziomem rozgrywkowym w Polsce. Wróbel, chyba jedyny na szczeblu centralnym piłkarz z Żabna, opowiedział nam, jak to […]
05.04.2021
Felietony i blogi
29.03.2021

Rozstrojona liga. Pierwszoligowcy w tym sezonie pauzują najczęściej i najdłużej

– Jestem zadowolony. Wywozimy trzy punkty z trudnego terenu, w trudnym dla nas momencie, bo mamy określone kłopoty COVID-owe. To, co wymyśliliśmy, się sprawdziło – powiedział Tomasz Tułacz po wygranej Puszczy Niepołomice w Głogowie. Wspomniany trudny moment zdarzył się “Żubrom” nie po raz pierwszy. Puszcza w tym sezonie odhaczyła już czwartą przymusową przerwę od gry. […]
29.03.2021
Liczba komentarzy: 10
Subscribe
Powiadom o
guest
10 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ladaco
Ladaco
2 miesięcy temu

Piłka nożna to głowa i ustawiczny trening. No i zasady . Warto pisać i czytać o piłkarzach takich jak Damian Jakubik.

Rrr1910
Rrr1910
2 miesięcy temu

Piątka za artykuł ! Kolejny raz fajnie się czytało! A co do Jakubika to on już dla wielu kibiców jest już legendą. A do udowodnienia wszystkim że tak właśnie jest wystarczy zrobić awans do ekstraklasy !

cfaj
cfaj
2 miesięcy temu

Mamy chyba nowego Olkiewicza na Weszło. Jeden non stop wciska ŁKS, a drugi Radomiaka…

Rudy Złodziej
Rudy Złodziej
2 miesięcy temu

To co napisał Jańczyk o “Jakubu” to 100000% prawdy. Gość waleczny jakich mało. Tak trzymać Jakubu i mam nadzieję, że wywalczysz awans do e-klapy w tym sezonie.

Radii Siedlce
Radii Siedlce
2 miesięcy temu

Widzizlem go na meczu w Siedlcach. Dlaczego tacy piłkarze nie trafiają do ekstraklasy? Facet dobrze przygotowany fizycznie i technicznie. Trochę zmarnowany talent jak na 1 ligę.

Stan
Stan
2 miesięcy temu

Jakubu super gość cały Mazur trzyma za niego kciuki… nie którzy dziwili się, że takiego drewniaka (sztywny) co łapie zółte kartki wyciąga Podoliński, ale wiedział co robi. Byliśmy na jego debiucie w Ekstraklasie i tam jego miejsce. Super artykuł jest co o nim opowiadać

Weszło
07.05.2021

“Legia nie spożytkowała do końca marketingowego potencjału Boruca”

W piątkowej prasie sporo ciekawych rzeczy. Są rozmowy z dyrektorem sportowym Rakowa, prezesem Pogoni Szczecin, Piotrem Tworkiem, Maciejem Żurawskim z Warty Poznań, Martinem Chudym i Mariuszem Śrutwą. Są sylwetki Niki Kwekweskiriego i Szymona Lewkota. Mamy też kilka analiz i komentarze. Generalnie – jest fajnie.  PRZEGLĄD SPORTOWY W kadrach uczestników ME zapewne znajdzie się najwięcej w […]
07.05.2021
Suche Info
07.05.2021

„Trener nikogo nie szanuje”. Jean Carlos Silva uderza w Hyballę

Wrze w Wiśle Kraków. Sporo kontrowersji, niesnasek i niejasnych sytuacji przedziera się ostatnio z szatni Białej Gwiazdy. Teraz mocnego wywiadu Interii udzielił Jean Carlos Silva, który twierdzi „trener Hyballa nikogo nie szanuje” i że „zachowuje się nieodpowiednio wobec wielu osób w klubie”.  Jean Carlos Silva nie gra od 5 kwietnia i meczu z Podbeskidziem Bielsko […]
07.05.2021
Suche Info
07.05.2021

Zalewski: – Wiedziałem, że muszę dać coś ekstra

Nikt się tego nie spodziewał, ale Nicola Zalewski skradł show w meczu półfinałowym Ligi Europy między Romą a Manchesterem United. Początkowo wydawał się nawet, że w pierwszym poważnym styku z wielkim futbolem, młody Polak będzie mógł doliczyć sobie do życiowych statystyk bramkę, ale ostatecznie UEFA gola na 3:2, w którym maczał palce, Zalewski zaliczyła jako […]
07.05.2021
Weszło
07.05.2021

Wszystkie problemy Górnika Zabrze

Górnik Zabrze to obecnie najgorsza drużyna Ekstraklasy. Nie w przekroju CAŁEGO sezonu, bo o utrzymanie nie walczy, w lidze zostaje. Ale dostatecznie długo, by takie określenie nie wzbudzało kontrowersji. Zabrzanie mają mnóstwo problemów, a kibice Górnika mają prawo mieć mnóstwo obaw przed kolejnym sezonem. JAK ŹLE JEST Zdajemy sobie sprawę, że te tabele krążą dość […]
07.05.2021
Weszło
07.05.2021

Lech torturuje kibiców, co na to Trybunał w Strasburgu? | DZT od 10:00

W dzisiejszym odcinku “Sprawy dla reportera”, Elżbieta Jaworowicz sprawdzi, czy zawodnicy Lecha Poznań oszukali władze tegoż klubu metodą na “zagraniczne sibi”. Ale sprawdzimy również, czy pokrzywdzony nie jest przypadkiem krzywdzicielem, bo z drugiej strony władze Lecha Poznań już od dawna łamią zapisy konwencji genewskiej i torturują własnych kibiców. A tak naprawdę to nie, tak naprawdę […]
07.05.2021
Suche Info
06.05.2021

Arsenal skończył sezon

Liga Europy była ostatnia szansą na Arsenalu na to, że ten sezon może być uratowany. Po remisie 0:0 z Villarrealem wiemy, że nic takiego się nie stanie. To Hiszpanie przeszli, gdyż w pierwszym meczu wygrali 2:1. W Premier League – dziewiąte miejsce, 49 punktów i tylko matematyczne szanse na to, by dogonić pozycję gwarantującą puchary. […]
06.05.2021
Liga Europy
06.05.2021

Zalewski osłodził Romie rewanż, ale w Gdańsku zagrają United

Po tym jak Roma odrobiła straty z Barceloną jeszcze przez parę lat będziemy słyszeli, że Giallorossi “potrafią odwracać losy dwumeczów”. Coś jak z mitycznym “potrafi uderzyć”. Cóż rzymianie tym razem z takiej umiejętności nie skorzystali. 6:2 z Old Trafford okazało się wystarczającą zaliczką. Nie jest jednak tak, że Roma ani trochę United nie postraszyła, bo trzeba […]
06.05.2021
Suche Info
06.05.2021

Unai Emery? Gwarancja sukcesu w Lidze Europy

Unai Emery może jest za krótki na Ligę Mistrzów z wielkimi klubami, pamiętamy przygodę z PSG, ale w Lidze Europy? Jest absolutnym kozakiem. 2014 – wygrana z Sevillą 2015 – wygrana z Sevillą 2016 – wygrana z Sevillą 2019 – finał z Arsenalem 2021 – finał z Villarrealem Mało? To łapcie taką statystykę. Od 13 […]
06.05.2021
Weszło
06.05.2021

PowerPlay. Radom twardo po Ekstraklasę!

Radomiak idzie po Ekstraklasę tak żwawym krokiem, że aż żal tego nie wykorzystać w naszym PowerPlayu. W I lidze mamy zresztą jeszcze jeden nieoczywisty typ, ale nie chcemy uprzedzać faktów. Czas na kolejną garść zakładów z wysokimi kursami (nie rzucamy się na pewniaki!) i z nietypowych kierunków. Dziś walka toczy się o uratowanie twarzy – […]
06.05.2021
Weszło
06.05.2021

Piątek w WeszłoFM: Tetrycy, EuroTrip i duża dawka Ekstraklasy

Co prawda nie będzie to już długi weekend majowy, ale miesiąc i emocje sportowe nadal się zgadzają! Piątek to dzień, który warto spędzić na antenie Weszło FM, aby być na bieżąco. Oto szczegóły ramówki: 7:00 – 10:00 – “Dwójka bez sternika” – O meczach Ligi Europy, Ekstraklasy, ale też wstrząsających doniesieniach prasowych opowiedzą Wam Daniel […]
06.05.2021
Suche Info
06.05.2021

Manchester z Villarrealem w finale. Czy padną jakieś gole?

Czekacie na grad goli w finale Ligi Mistrzów, na przykład przez to, co pokazało United z Romą? Poczekajcie. Dlaczego? Ano dlatego, że tak wygląda rywalizacja United z Villarrealem na przestrzeni lat: Rok 2005, Liga Mistrzów – 0:0 Rok 2005, Liga Mistrzów – 0:0 Rok 2008, Liga Mistrzów – 0:0 Rok 2008, Liga Mistrzów – 0:0 […]
06.05.2021
Suche Info
06.05.2021

Co za debiut! Zalewski z udziałem przy golu przeciwko United!

Sądziliśmy, że 19- letni Nicola Zalewski po prostu wejdzie na ostatni kwadrans meczu z United, zbierze trochę doświadczenia, zaliczy debiut i tyle, ale nie! Chłopak od razu strzelił bramkę! Zalewski pojawił się na boisku w 76. minucie i już siedem minut później zapisał się na liście strzelców (a przynajmniej taką mamy nadzieję). Po co ten […]
06.05.2021
Suche Info
06.05.2021

Cztery gole w półfinałach Ligi Europy? Cavani w elitarnym gronie

Edinson Cavani robi właśnie sieczkę z Romy. No dobra, wynik w rewanżu oscyluje wokół remisu, ale Cavani walnął już dwie sztuki, a w sumie w dwumeczu – cztery. Do tej pory tylko dwóch piłkarzy napisało taką historię, to znaczy strzeliło co najmniej cztery bramki na przestrzeni półfinału tych rozgrywek. Cavani jest tym trzecim. Kto był […]
06.05.2021
Suche Info
06.05.2021

“Nowy zespół Haalanda miałby napastnika na 10 lat”

Erling Haaland to wielki talent, napastnik, który może w przyszłości zdobyć Złotą Piłkę. Nikt nie ma co do tego wątpliwości. Podobnie Marc-Andre ter Stegen, który zachwycał się Norwegiem w rozmowie ze Sport1. Ter Stegen stwierdził: – Jego styl gry i łatwość w strzelaniu goli są imponujące. To niesamowite, kiedy oglądasz to, jak wykonuje sprint, a […]
06.05.2021
Suche Info
06.05.2021

Hyballa przed meczem z Lechem

Peter Hyballa na konferencji prasowej zabrał głos przed spotkaniem z Lechem. Trener mówił o taktyce, Rafale Boguskim czy sytuacji Lecha w ostatnich meczach. – W bieżącym sezonie graliśmy dwoma różnymi systemami – albo 4-3-3, albo 3-4-3. Zamiast nieobecnego Łukasza Burligi może zagrać Dawid Szot, ale też mogę przesunąć w jego miejsce Piotra Starzyńskiego. Mamy różne […]
06.05.2021
Suche Info
06.05.2021

Runjaić: – Wystawię najlepszą możliwą jedenastkę

Pogoń wciąż walczy o wicemistrzostwo Polski. Portowcy mają 51 punktów, Raków – 53. Do końca zostały dwie kolejki. Kosta Runjaić zapowiada, że jego ekipa nie odpuści.  Trener mówił na konferencji prasowej: – Mam nadzieję, że zachowany szansę na rozegranie bezpośredniego meczu o srebrne medale. Dlatego z Zagłębiem musimy wygrać i na najbliższe spotkanie w Lubinie […]
06.05.2021
Suche Info
06.05.2021

Hazard: – Przepraszam, nie chciałem nikogo urazić

Real przegrał odpadł wczoraj z Chelsea po słabym meczu w swoim wykonaniu. Jaka była reakcja Hazarda? Radośnie się śmiał. Teraz przeprasza. Piłkarz w oświadczeniu na Instagramie napisał: – Przepraszam. Przeczytałem wiele opinii na mój temat. Nie było moją intencją to, by obrazić fanów Realu Madryt. Zawsze marzyłem, by grać dla Realu. Przyjechałem tu, by zwyciężać. […]
06.05.2021
Suche Info
06.05.2021

UEFA wykluczy z rozgrywek cztery kluby z Superligi?

UEFA rozważa, czy wykluczyć z europejskich pucharów na dwa lata Barcelonę, Real, Juventus i Milan. Taką informację podało ESPN. Pamiętacie jeszcze Superligę? Taki twór stworzony przez bogatych, który przetrwał 48 godzin. Trochę ironizujemy, wiadomo, że pamiętacie, ale warto podkreślać, jak nieudolne to wszystko było. Zostały nam echa całej sytuacji, a ESPN donosi, że jedno ma […]
06.05.2021