post

Opublikowane 03.02.2021 03:19 przez

Michał Kołkowski

Pal licho sędziowskie kontrowersje. Pal licho błędy bramkarza. Wisła Kraków w przegranym spotkaniu z Piastem Gliwice pokazała się z naprawdę ciekawej strony. Postanowiliśmy zatem dokładniej przeanalizować to starcie, które ze względu na swoją dramaturgię spokojnie może aspirować do rangi najciekawszego meczu pierwszej części sezonu Ekstraklasy. Co mogło się podobać w grze podopiecznych Petera Hyballi, a które elementy nadają się do natychmiastowej poprawki? W których obszarach boiska wiślacy zmiażdżyli rywali, a gdzie sami dali się stłamsić? Zapraszamy.

Szukanie przewagi liczebnej

Co na pewno od razu rzuciło się w oczy – piłkarze „Białej Gwiazdy” zaczęli spotkanie na bardzo wysokich obrotach, a przede wszystkim z olbrzymią odwagą w ofensywie. Objawiało się to przede wszystkim w atakowaniu dużą liczbą zawodników. W polskiej lidze wysokie podejście pod rywala często wygląda tak, że napastnik i skrzydłowi próbują naciskać na obrońców będących akurat w posiadaniu piłki, ale środkowi pomocnicy zostają jednak ustawieni głębiej. Asekuracyjnie. W efekcie pressing w ogóle nie jest groźny. Zwyczajnie nie działa, a wyjście spod nacisku jest dziecinnie proste. Tymczasem tutaj mieliśmy do czynienia z faktycznie otwartą, niezwykle agresywną postawą całego zespołu.

WISŁA KRAKÓW WYGRA Z JAGIELLONIĄ? KURS: 2,20 W EWINNER!

Po odbiorze piłkarze Wisły wręcz tłumnie wpadali w szesnastkę przeciwnika, z czym zawodnicy Piasta nie potrafili sobie poradzić. Byli przygotowani na to, że w polu karnym trzeba będzie pokryć dwóch, trzech graczy w czerwonych koszulkach. Ale nie czterech albo nawet pięciu.

Spójrzmy choćby na akcję bramkową:

Czterech piłkarzy Wisły w polu karnym plus dwóch (jeden nie załapał się na obrazku) tuż przed linią szesnastego metra. Do tego gracz dośrodkowujący. Wszyscy nadążają za dynamiką akcji, są rozpędzeni, a nie statyczni. Efekt jest taki, że Łukasz Burliga został po prostu bez krycia. Zresztą trudno się temu dziwić, przecież Piast we własnym polu karnym de facto nie ma nawet przewagi liczebnej nad wiślakami. Choć podopieczni Waldemara Fornalika od początku spotkania bronili się prawie całym zespołem na własnej połowie. Stacjonowali w tercji defensywnej.

Tym bardziej może się podobać, iż „Biała Gwiazda” tak brawurowo sforsowała te zasieki.

I to oczywiście nie jest jedyna tego rodzaju sytuacja. Warto też rzucić okiem na poniższą kontrę. Wyprowadzoną w doliczonym czasie pierwszej odsłony spotkania, a więc w momencie, gdy gospodarze mieli już w nogach sporo intensywnie przebiegniętych kilometrów. Yaw Yeboah otrzymał futbolówkę na połowie przeciwnika, przez chwilę ją przytrzymał i już pojawiło się u jego boku czterech kolegów, gnających na pełnym gazie w kierunku pola karnego Piasta. Wygląda to na wypracowany automatyzm – mamy piłkę, wciskamy gaz do dechy. Bez zbędnych kalkulacji.

Akcja zakończyła się całkiem groźnym strzałem Felicio Browna Forbesa. Można było wszakże wycisnąć z niej jeszcze więcej.

Tu inna konterka po odbiorze:

Powinno być 4:2 dla Wisły, lecz Żukow huknął w poprzeczkę.

Inna sprawa, że w drugiej połowie (plus/minus po godzinie gry) ten impet Wisły w ofensywie zauważalnie się zmniejszył. Zawodnikom zapewne zabrakło sił na 90 minut harówki, albo odpuścili celowo, by dać sobie więcej szans do właśnie takich kontrataków. Normalka.

Zagęszczanie skrzydeł

Wiślacy w pierwszej kolejności starali się tworzyć przewagę głównie w bocznych sektorach pola gry.

Z niewątpliwym rozmysłem unikali przeprowadzania akcji przez centrum boiska. Fragmentami wyglądało to wręcz zdumiewająco. W okolicach koła środkowego próżno było bowiem szukać choćby jednego gracza w czerwonej koszulce. I oczywiście niektóre przerzuty były udane, pozwalały napędzić atak. Choćby powyższa kontra z udziałem Yeboaha została zainicjowana doskonałym, dalekim, krzyżowym zagraniem. Ale prostych błędów przydarzało się wiślakom o wiele za dużo. Nad nimi zresztą się jeszcze pochylimy. Na razie taki obrazek:

Arcyciekawa sytuacja. Chciałoby się zakrzyknąć: „tu nikogo nie ma!”. Trzech zawodników Wisły na własnej połowie, a pozostali hen, hen daleko. Nawet za linią pomocy Piasta. W środku pola – pustka. Taka taktyka ma swoje naturalne plusy, o których już pisaliśmy. Zespół atakuje znaczną liczbą zawodników, tworzy przewagę, miażdży pressingiem. No ale jeśli zagranie górą jest nieudane – zwłaszcza, gdy jest zbyt krótkie – pojawia się potworny kłopot. Bo ci środkowi pomocnicy – w tej sytuacji wcielający się właściwie w rolę podwieszonych napastników – którzy ustawili się tak wysoko, muszą przecież wrócić za rywalami po utracie futbolówki.

Pewnie Dominik Steczyk nie strzeliłby gola na 3:2, gdyby nacisnął na niego tam porządnie Gieorgij Żukow, Patryk Plewka albo Stefan Savić. No i gdyby Michał Buchalik zachował się lepiej, ale to indywidualna pomyłka golkipera, więc pomijamy ten temat w naszej analizie.

Trudno uwierzyć, by Hyballa tego rodzaju rozwiązania taktyczne stosował w każdym spotkaniu. To mogło zadziałać w pierwszej kolejce po przerwie, stanowić element zaskoczenia. Ale na dłuższą metę pozostawianie takiego krateru w środku pola musi się na Wiśle zemścić. Nie można zostawiać aż tak wielkich odległości między formacjami. Zresztą, co my tu mówimy o dłuższej mecie.

Przecież już w niedzielę się po części zemściło, Wisła mecz summa summarum przegrała.

JAGIELLONIA POKONA WISŁĘ? KURS: 3,10 W EWINNER!

Dwa obrazki z drugiej odsłony starcia z Piastem:

Widać wyraźnie, że po przerwie piłkarze Fornalika – może za radą trenera, może kierując się własnym instynktem – zaczęli coraz mocniej obnażać fakt, iż wiślacy w dużej mierze odpuścili rywalizację o środek pola. Wystarczy spojrzeć, jak wiele miejsca na powyższym ujęciu ma zawodnik Piasta. Do tego już się tworzy przewaga na prawym skrzydle, gdzie nadciąga dwóch graczy gości, a Jean Carlos dalej w malinach.

I drugi przykład. Oznaczony piłkarz Wisły po prostu nie ma wygodnych opcji do rozegrania piłki do przodu. Holuje zatem futbolówkę, aż wreszcie fatalnie ją traci. Powinien być z tego gol dla ekipy z Górnego Śląska.

***

Z drugiej jednak strony – tak wielki nacisk na tworzenie przewagi w bocznych sektorach przyniósł Wiśle niewątpliwe korzyści. Już nawet abstrahując od podstawowego faktu, że niezwykle ofensywnie usposobieni boczni obrońcy zdobyli dwie bramki w konfrontacji z Piastem. Gliwiczanie momentami nie byli w stanie wydostać się z własnej połowy, tak mocno dokuczali im piłkarze „Białej Gwiazdy”, gdy piłka wędrowała do boku. Żadnych głupich fauli pod boczną linią. Po prostu zajadły nacisk, odcinanie rywali od prostych podań, zmuszanie ich do gry górą.

Przykłady można mnożyć. Świetnie się to oglądało.

Nie mieli podopieczni Fornalika łatwego życia w inicjowaniem swoich akcji. Jako się rzekło, dopiero po godzinie gry Piast trochę się rozkręcił, ponieważ gospodarze coraz częściej spóźniali się z pressingiem i pozostawiali rywalom więcej przestrzeni oraz swobody.

Problemy w ataku pozycyjnym

Co w Wiśle naprawdę mocno szwankowało? Trochę już ten temat liznęliśmy.

Na pewno wyprowadzenie piłki od tyłu, nawet przy dość niemrawym nacisku ze strony graczy Piasta. Widać, że trener Hyballa zlecił swoim podopiecznym przerzucanie ciężaru gry poprzez crossowe podania, które miały w sposób błyskawiczny powodować zagrożenie w okolicach pola karnego drużyny przyjezdnej, ale wiele takich długich piłek zwyczajnie nie dotarło do adresatów. I mówimy tu również o pierwszym fragmencie meczu, generalnie bardzo dla gospodarzy udanym. Wbrew pozorom, Wisła zanotowała wtedy mnóstwo groźnych strat (81 w całym meczu). Za przykład może posłużyć choćby poniższa sytuacja, gdy Gieorgij Żukow usiłował zagrać futbolówkę bardzo szeroko do prawego skrzydła.

Piłka padła jednak łupem gliwiczan

Wielkich konsekwencji z tego nie było. Ba, kilka chwil później „Biała Gwiazda” zdobyła trzeciego gola. Jednak to wcale nie musiało się poukładać aż tak kolorowo, ponieważ Piast po przechwycie miał naprawdę dogodną okazję do zdobycia bramki kontaktowej. Wystarczyło jedno dobre podanie na wolne pole i wiślacy mieliby olbrzymie kłopoty. Sytuację zdecydował się uratować faulem Łukasz Burliga.

Przewinienie w tej strefie boiska zawsze budzi pewne wątpliwości, lecz wydaje się, że Burliga wybrał tutaj mniejsze zło. Zresztą ciekawe jest, że akurat boczny obrońca Wisły był najbliżej zawodnika Piasta w tym sektorze. To jeszcze raz potwierdza, jak wysoko grali środkowi pomocnicy „Białej Gwiazdy”. W wielu sytuacjach Sadlok z Burligą musieli łatać te dziury, co czyniło z nich chyba najbardziej zapracowanych ludzi na murawie.

REMIS WISŁY Z JAGIELLONIĄ? KURS: 3,42 W EWINNER!

Poniżej ciekawy przykład, gdy Sadlok ze środka pola rzuca daleką piłkę na prawe skrzydło:

Zagranie Sadloka także okazało się nieudane, zresztą było z góry skazane na porażkę. Jak widać na załączonym obrazku – w końcowej fazie pierwszej połowy piłkarze Wisły mocno się już porozjeżdżali po murawie, odległości pomiędzy linią ataku, pomocy i obrony stały się olbrzymie. Może to kwestia odpadnięcia z sił, może też pewnej frustracji wynikającej z utraty prowadzenia. A może po prostu braku mądrości. Poszanowania piłki.

Zerknijmy jeszcze na poniższą sytuację, która miała miejsce przy wyniku 3:1 dla „Białej Gwiazdy”:

Drużyna mocno popracowała na pierwszym etapie spotkania, ma spokojne prowadzenie. Aż się prosi, żeby uspokoić grę. Pograć chwilę piłką przez Żukowa i pozostałych środkowych pomocników. Ich jednak tutaj nawet nie widać, a sam Żukow znajduje się pod presją, więc dochodzi do kolejnej długiej piłki. Brown Forbes nie dobiega do podania, Piast odzyskuje futbolówkę. I stopniowo przejmuje kontrolę nad meczem.

Kilkadziesiąt sekund później gliwiczanie trafili na 3:2. Co tu dużo mówić – czasami, zwłaszcza na zakręcie, trzeba zredukować bieg. Wiśle tego zabrakło. Dopiero w drugiej połowie krakowianie operowali piłką nieco spokojniej, no ale wtedy nie mieli już w garści aż tak komfortowego rezultatu.

Sporo do zrobienia

Piłkarze „Białej Gwiazdy” naprawdę mocno się w konfrontacji z Piastem napracowali. Przebiegli o sześć kilometrów więcej niż rywale, wykonali zdecydowanie więcej sprintów (111 do 80). Gdyby nie sędziowskie pomyłki i kiepski dzień Buchalika, krakowska drużyna wznowiłaby rozgrywki efektownym zwycięstwem. Ale przed trenerem Hyballą jeszcze mnóstwo roboty, by odpowiednio poukładać swoją drużynę. Bo postawa Wisły mimo wszystko bardzo daleka była od ideału i stracone gole nie wzięły się wyłącznie z pecha, lecz z dużych kłopotów w organizacji gry.

Mam na swoim koncie 600 spotkań, lecz takich nie było zbyt wiele – mówił na konferencji prasowej Hyballa. – Pierwsze dwadzieścia minut rozpoczęliśmy mocno, stosowaliśmy wysoki pressing, realizowaliśmy nasze założenia taktyczne. Trzeba też powiedzieć, że jeśli rzut karny dla Piasta został podyktowany, to my też w pierwszej połowie taki rzut karny powinniśmy otrzymać. Po trzydziestu minutach spuściliśmy z tonu. Po dwóch wyrzutach z autu, gdzie źle staliśmy, straciliśmy bramki. Wyszły nasze braki indywidualne, brak bloków strzałów Piasta. W drugiej połowie dobrze zaczęliśmy. Mieliśmy swoje okazję, a rzut karny dla Piasta dla mnie nie był podyktowany prawidłowo. Można powiedzieć, że pressing wyglądał całkiem dobrze, ale musimy strzelać więcej bramek. 3:0 powinno wystarczyć, ale każda taktyka w defensywie ma swoje słabe strony. Nie wyglądaliśmy przed bramką przeciwnika tak, jak powinniśmy.

Ta wypowiedź może oznaczać, że Wisła Kraków w rundzie wiosennej będzie się starała kontynuować ten styl, jaki zaprezentowała w konfrontacji z Piastem. I bardzo dobrze, bo to oznacza, że przed nami mnóstwo emocjonujących widowisk z udziałem podopiecznych Hyballi. Ale trochę wody jeszcze w, nomen omen, Wiśle będzie musiało upłynąć, nim tak odważna taktyka zagwarantuje krakowskiemu klubowi regularne zwycięstwa.

fot. FotoPyk

#WeszłoFuksem
30.07.2021

Tona szczęścia w ESA, ekspert z Tokio i badminton na wagę trzech stówek

Łączny kurs 18.88 na treblu z Ekstraklasy. 7/7 z Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Zwycięstwo Legii zagrane za tysiaka. Trebel na live z igrzysk. Taki sympatyczny zestaw kuponów mamy dla was w naszym cyklu #WeszłoFuksem. Co tydzień wybieramy najciekawsze kupony z Fuksiarza, żeby uplastycznić i unaocznić wam, że komuś naprawdę wchodzą te szalone kupony! Różnie układał […]
30.07.2021
Weszło
21.07.2021

Podolski zostanie królem strzelców albo zaliczy bramkę sezonu?

Lukas Podolski trafił do Górnika Zabrze i jest to oczywiście piękna historia, tak wyczekiwany powrót do domu, natomiast dalej też musi być coś dopisane. Już na boisku. Nie wystarczy, że Podolski się uśmiechnie i sprzeda parę ładnych zdań. Potrzebne są też bramki, asysty, wpływ na zespół. Wszyscy się zastanawiamy – jak to z Podolskim w […]
21.07.2021
#WeszłoFuksem
14.07.2021

Euro, Copa America, tenis i UFC – czyli jak obłowić się w Fuksiarzu

Euro za pasem, zatem codzienne typowanko też za nami. No chyba, że ktoś lubi typować hokeja w poniedziałek, we wtorek i środę Ligę Mistrzów, w czwartek Ligę Europy, a w weekend Ekstraklasę i między to wplata siatkówkę. Tak czy siak – czas podsumować wasze najlepsze kupony w cyklu „Weszło Fuksem”. Co mamy dzisiaj? UFC, Euro, […]
14.07.2021
#WeszłoFuksem
09.07.2021

Kupon Kowala, tenisowa tasiemka i królowie Euro

„Weszło Fuksem”, to nasz cotygodniowym cykl, w którym bierzemy sobie na tapet pięć najciekawszych (i często wygranych) kuponów z Fuksiarza. Co mamy w tym tygodniu? Potężny kupon potężnego Kowala. Tasiemkę na dwanaście meczów tenisowych. Specjalność zakładu Fuksiarza. No ludzie, czego my nie mamy – tak pytajcie, to będzie łatwiej. Klasyczny zestaw McKupon – czyli pewniaczek, […]
09.07.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
07.07.2021

Fuksiarz rejestracja – jak założyć konto w Fuksiarz.pl?

Wszystko ma swój początek. Życie, związek, praca, zajawki. Początek ma też typowanie w Fuksiarz.pl. Wybaczcie ten górnolotny i pompatyczny wstęp – zwłaszcza, że rejestracja w Fuksiarzu jest banalna, prosta, a sam proces zakładania konta niezwykle sprawny. Ponadto u tego bukmachera możecie przejść przez tzw. etap szybkiej rejestracji. No to co? Czas przeprowadzić was przez to […]
07.07.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
06.07.2021

Fuksiarz kod promocyjny lipiec 2021 + najwyższe promocje!

Z bukmacherami jest tak, że lubimy najbardziej ich wtedy, gdy kupony rozliczane są na zielono. Ale jak wiadomo – nie zawsze tak jest. Natomiast zawsze w Fuksiarz.pl można dostać kody promocyjne na start – to trochę tak, jak gospodarz wita nas ciepłym posiłkiem i smaczną herbatką. No i Fuksiarz w taki sposób was wita w […]
06.07.2021
Ekstraklasa
03.08.2021

Muci, Szysz, Kozłowski… Najładniejsze gole po dwóch kolejkach Ekstraklasy

Kompromitujące kiksy napastników, absurdalne obcinki obrońców, jedna czerwona kartka za drugą? Jasne, można początek sezonu 2021/22 w Ekstraklasie oceniać przez pryzmat wszelkiego rodzaju wpadek i pomyłek. Wiecie, że sami lubimy się pośmiać z naszych ligowców. Trzeba jednak przyznać, że dwie pierwsze kolejki ligowych zmagań przyniosły nie tylko materiał do kpin, ale i do zachwytu. W […]
03.08.2021
Weszło
03.08.2021

STAN IGRZYSK OD 17:10. WIELKA WŁODARCZYK, KLĘSKA SIATKARZY

03.08.2021
Weszło
03.08.2021

Danielak: – Widzew ma ogromny potencjał. Wysoko stawiamy sobie poprzeczkę

Gościem programu „Weszłopolscy” był Karol Danielak, od niedawna zawodnik Widzewa Łódź. Opowiedział o swojej roli w nowym zespole i odczuciach związanych z aktualnym sezonem. Jaki cel postawiła sobie szatnia łódzkiej drużyny? Czy brak awansu uzna za rozczarowanie? Dlaczego trudno będzie mu powtórzyć indywidualne osiągnięcie sprzed dwóch lat? Afera z obcokrajowcami w szatni Podbeskidzia Bielsko-Biała – […]
03.08.2021
Weszło
03.08.2021

Tak powinny wyglądać przemeblowania w gabinetach

Powodów marności polskiego futbolu klubowego jest bez liku. Wyliczanki, wyszczególnienia, wskazywanie palcami winnych mija się z celem. Zbyt to złożone i zbyt skomplikowane. Na pewno jednak wysoko na liście najpoważniejszych błędów popełnianych przez ekstraklasowe, pierwszoligowe i drugoligowe organizacje był i często dalej jest brak zrozumienia i poszanowania dla roli dyrektora sportowego. Bez nich trudno o klarowną […]
03.08.2021
Weszło
03.08.2021

WESZŁOPOLSCY OD 12:00 – PACZUL, ROKI, SMYK, JANCZYK I SŁAWIŃSKI

Zapraszamy na podsumowanie 2. kolejki Ekstraklasy, a także otwarcia pierwszej ligi. Weszłopolscy w składzie Paczul, Roki, Smyk, Janczyk, Sławiński.
03.08.2021
Weszło
03.08.2021

To już odpowiednia pora na transfer Szysza?

Patryk Szysz tak jak był w gazie wiosną 20/21, tak pozostaje w nim jesienią 21/22. W ostatnim meczu strzelił dwie bramki, czyli licząc tylko ten rok, ma ich dziewięć w lidze. Nigdy na ekstraklasowym poziomie nie był w takiej formie. To co, czas na wyjazd? Patrząc z jego perspektywy – jak najbardziej. Zagłębie nie wygląda […]
03.08.2021
NBA
02.08.2021

50 najlepszych zawodników w historii NBA z podziałem na pozycje

Od środy do niedzieli publikowaliśmy na Weszło rankingi najlepszych zawodników w historii NBA z podziałem na pozycje. Od centrów poczynając, na rzucających obrońcach kończąc. Dla porządku zebraliśmy wszystkie te teksty w jednym miejscu. 50 najlepszych zawodników w historii NBA (z podziałem na pozycje) Oczywiście ten artykuł to tylko krótkie podsumowanie naszych przemyśleń. Jeżeli chcecie poznać […]
02.08.2021
NBA
01.08.2021

10 najlepszych rzucających obrońców w historii NBA

Piąta i ostatnia część naszego mini-cyklu rankingów, w ramach którego wybieramy 50 najlepszych zawodników w historii NBA z podziałem na pozycje. Dzisiaj czas na rzucających obrońców, a zatem w zestawieniu nie zabraknie gigantycznych postaci. Michael Jordan, Kobe Bryant, Clyde Drexler, Allen Iverson, James Harden… Co my wam zresztą będziemy ich teraz wymieniać. Zapraszamy do lektury. […]
01.08.2021
NBA
31.07.2021

10 najlepszych niskich skrzydłowych w historii NBA

LeBron James czy Larry Bird? Larry Bird czy LeBron James? Eksperci analizujący historię NBA przez lata nie potrafili się zdecydować, który z nich zasługuje na wyższą pozycję w rankingach wszech czasów. A przecież na tej dwójce lista znakomitych niskich skrzydłowych się nie kończy. Mamy jeszcze latającego Juliusa Ervinga, twardego jak skała Johna Havlicka, pożytecznego Scottiego […]
31.07.2021
NBA
30.07.2021

10 najlepszych silnych skrzydłowych w historii NBA

Nieustraszony Charles Barkley. Subtelny Dirk Nowitzki, charyzmatyczny Kevin Garnett, błyskotliwy Kevin McHale, legendarny Bob Pettit. Przed wami kolejny odcinek naszego mini-cyklu rankingów, w ramach którego wybieramy 50 najlepszych koszykarzy w historii z podziałem na pozycję. Dzisiaj przedstawiamy wam 10 najwybitniejszych silnych skrzydłowych wszech czasów. Zanim jednak przejdziemy do sedna sprawy, słówko o wczorajszym głosowaniu. My […]
30.07.2021
NBA
29.07.2021

10 najlepszych rozgrywających w historii NBA

Niezniszczalny John Stockton. Steve Nash, który fantazją mógłby obdzielić połowę ligi. Niedoceniany z perspektywy lat Isiah Thomas, rzucający jedną trójkę za drugą Stephen Curry, no i bestia w osobie Russella Westbrooka. Czas na drugą odsłonę naszego mini-cyklu, w ramach którego wybieramy 50 najlepszych zawodników w historii NBA z podziałem na pozycję. Wczoraj przedstawiliśmy wam dziesięciu […]
29.07.2021
NBA
28.07.2021

10 najlepszych centrów w historii NBA

Brutalnie silny Shaquille O’Neal. Hakeem Olajuwon, który zbliżył się do perfekcji w defensywie. Niespełniony, choć znakomity Patrick Ewing. Wiecznie goniący za kolejnymi rekordami Wilt Chamberlain, a także Bill Russell kolekcjonujący mistrzowskie pierścienie. Startujemy z mini-cyklem rankingów, w ramach którego wybierzemy 50 najlepszych zawodników w historii NBA z podziałem na pozycje. Dzisiaj mamy dla was zestawienie […]
28.07.2021
Liczba komentarzy: 21
Subscribe
Powiadom o
guest
21 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zdizchuu
Zdizchuu
6 miesięcy temu

gra jest odważna, aczkolwiek w tym meczu było dużo kumulacji pecha, te poprzeczki wiślaków, do tego te zawirowania z karnymi, można by powiedzieć, że przy dobrym układzie to Wisła powinna do przerwy prowadzić te 4:0 i mieć zamknięty mecz, a w drugiej połowie skupić się tylko na pilnowaniu wyniku i spokojniejszą grę. Mecz bardzo ciekawy do analizy i wyciągania wniosków.

Romano
Romano
6 miesięcy temu
Reply to  Zdizchuu

Równie dobrze mogło być 3-3 gdyby Piast dwóch ciekawych wyjść nie zmarnował a szczególnie tej opisanej z faulem Burligi gdzie podanie powinno pójść na czyste pole z wolną drogą na bramkę .

gsw
gsw
6 miesięcy temu
Reply to  Romano

ta mogło być i 10-10 ale Piast musiałby trzy sytułacje uciułac

tomasz
tomasz
6 miesięcy temu

Ta taktyka jest dobra kiedy ma się wydolnych wykonawców, a przecież było widać że w drugiej połowie Wiślacy opadli z sił, a jak nie masz sił biegać to wielkie G zrobisz. Poza tym, Hyballa przyszedł w połowie sezonu, gdyby miał zespół od początku sezonu to pewnie lepiej przygotowałby ich do takiej harówki na boisku. Jestem dobrej myśli, bo widać spory progres i daje to jakieś widoki na przyszłość.

Rafał
Rafał
6 miesięcy temu
Reply to  tomasz

Ja się nie zgodzę, żeby Wisła jakoś odstawała od Piasta w drugiej połowie. Oczywiście zagrali gorzej niż pierwsze 30 minut, ale prawidłowy wynik przez kolejne 60 minut to powinien być maks 2-1 dla Piasta, a nie tak jak wyszło czyli 4-0. Bramkarz w Ekstraklasie nie ma prawa wpuścić bramki nr 2 dla Piasta. Karny dla Wisły, a karny dla Piasta cofnięty. Także generalnie Piast był lepszy od 30 minuty, ale nie tak jak niektórzy próbują przedstawić. Wisła owszem siadła, ale wg mnie bardziej prawidłowo byłoby napisać, że wróciła do normalnego tempa z bardzo wysokiego z pierwszych 30 minut. Wisła w drugiej połowie miała co najmniej 2-3 sytuacje które też pachniały golem, dlatego przedstawianie tego jakby Wiślacy ledwo oddychali a Piast biegał jak szalony jest błędne. W tym meczu Wisła miała dużo pecha, a Piast dużo szczęścia w postaci fatalnego bramkarza, sędziego i skuteczności Jeana Carlosa. Generalnie w normalnych warunkach na zwycięstwo zasłużyła Wisła a nie Piast.

foliarz
foliarz
6 miesięcy temu

A ja mam taka teorie, ze porazki, a zwlaszcza te po błedach sedziow, beda dopoki w klubie nie jorgna sie, ze musi sie zwolnic miejsce na lawce dla Jurka 😉

jacenty
jacenty
6 miesięcy temu

Niestety Wisła Kraków bedzie grała li tylko o utrzymanie w Ekstraklasie.Taka taktyka z druzynami lepszymi jak Śląsk,Pogoń ,Legia cz nawet Jagielonia nie zda po prostu egzaminu

Staszek
Staszek
6 miesięcy temu
Reply to  jacenty

To ile ekip w Polsce jest lepszych od wymienionych przez Ciebie? Bo bycie lepszym od nich to chyba duże szanse na mistrzostwo, a nie walkę o spadek.

leoś
leoś
6 miesięcy temu

Polska mysl szkokeniowa zniszczyła naziste

auf wiedersehen :{
auf wiedersehen :{
6 miesięcy temu
Reply to  leoś

Taka mała odpowiedź na prowokację gliwicką ;}|

Romano
Romano
6 miesięcy temu

Jeżeli Jaga zagra w podobny sposób jak z Lechią to Wisła zostanie zmieciona .Rozegrania na jeden kontakt ,kąśliwe strzały a przy tak wolnej przestrzeni i technice Imaza oaz szybkości Makuszewskiego to młyn na wodę .

JAN
JAN
6 miesięcy temu

Fajnie że wreszcie jest w ESA trener, który nie boi się grać odważnie i nowocześnie a nie tak prymitywnie jak Probierz czy Michniewicz, samymi wrzutkami w pole karne

Victor
Victor
6 miesięcy temu

Mi się jeszcze co innego rzuciło w oczy… Kapitalna murawa na stadionie Wisły…

Observver
Observver (@observver)
6 miesięcy temu

W USA Dzień Świstaka, a w Wiśle Déjà vu z tymi samymi inicjałami. Można to było w ciemno przewidzieć. Naiwność klubu wobec tych samych ludzi, zakrawa jako działanie na własną szkodę.

https://dziennikpolski24.pl/wisla-krakow-straci-bukse-i-nic-nie-zarobi-na-transferze-tomasz-jazdzynski-wisla-zostala-zwyczajnie-naciagnieta-302-2021/ar/c2-15423619

O tym powinno się tutaj pisać, a nie odgrzewać kotlety z niedzieli….

Jarek
Jarek
6 miesięcy temu

Ładnie grają ale taką agresywną taktyką, bez minimum ostrożności, to z drużynami które mają po prostu lepszych jakościowo piłkarzy będzie katastrofa, nawet jeśli drużyny te będą grały prymitywniejszy futbol. Po prostu wykorzystają błędy indywidualne i niedomagania zawodników Wisły. Przy takiej agresywnej organizacji gry nawet zwykła taktyka „laga na napastnika” wystarczy jeśli zawodnicy będą piłkarsko lepsi.

Jacek Nysa
Jacek Nysa
6 miesięcy temu

O meczu w Krakowie można pisać jedynie pod kątem sędziego.
Interesuję się piłką od lat sześćdziesiątych i umie rozpoznać, kiedy sędzia się myli bo jest słaby, a kiedy się myli bo chcę się mylić. Najciekawsze jest pytanie, czy to co się obecnie dzieje, znajdzie swój epilog na ulicy Sądowej,czy im się upiecze.

floro flores
floro flores (@floro-flores)
6 miesięcy temu

fajne te analizy, ale robienie ich ze slajdami zamiast krótkich klipów mija się z celem i śmierdzi amatorszczyzną. Stanoski ma węża w kieszeni

Last edited 6 miesięcy temu by floro flores
Zbychoo
Zbychoo
6 miesięcy temu

Operacja się udała – pacjent zmarł…
Nie przyszło Redaktorom o głowy przeanalizować taktyki zespołu który wygrał? Piast jest pomijany- nawet jak zdobyli mistrzostwo to dziennikarze raczej mówili co w Legii poszło źle zamiast podkreślić walory Gliwiczan. A w omawianym tu meczu po pół godzinie trener i piłkarze Piasta zorientowali się na czym polegają „tajemne sztuczki” i ze spokojem i zimną krwią wypunktowali… taktyka Wisły fatalna jeśli z 3-0 przegrywa się mecz. I proszę nie zwalać na sędziów. Wisła po prostu ten mecz przegrała.

Swierszcz
Swierszcz
6 miesięcy temu

Oglądam setny raz karnego dla Piasta i ciągle widze jak Swierszczok kopie obrońcę… obrońca wygrał pozycje wstawil noge , ale to Swierszczok zamiast piłki trafił w obrońcę… moze w innym ujeciu wyglada to inaczej?

Leszek_Z
Leszek_Z (@leszek_z)
5 miesięcy temu
Reply to  Swierszcz

Karny został podyktowany za wejście Starzyńskiego w tor biegu napastnika! Poza tym Jakubik widział to z perspektywy niedostępnej dla wszystkich kamer czyli od strony półkola bramkowego!

Swierszcz
Swierszcz
6 miesięcy temu

W dobie Var taki karny to kompromitacja …

inbound6417989765089258330.jpg
Suche Info
03.08.2021

Dwóch Polaków w kadrze Napoli na mecz z Wisłą Kraków

Już jutro Wisła Kraków zagra z Napoli w meczu, który ma uczcić 115-letnią rocznicę powstania klubu ze stolicy Małopolski. W składzie ekipy z Włoch nie zabrakło kilku gwiazd, w tym dwóch Polaków.  Pierwszy – rzecz oczywista – to Piotr Zieliński. Jednakże poza pomocnikiem, nad Wisłę przyleci także Hubert Idasiak, który w tym sezonie ma pełnić […]
03.08.2021
Suche Info
03.08.2021

Poznaliśmy nominowanych do nagrody Młodzieżowca Miesiąca PKO Banku Polskiego

Trzech zawodników zostało nominowanych do nagrody Młodzieżowca Miesiąca PKO Banku Polskiego. Jednym z wyróżnionych – kolejny już raz – został Kacper Kozłowski.  Przedstawiciel Pogoni Szczecin strzelił w minionym miesiącu jednego gola. Zaliczył doskonałe wejście podczas starcia z Górnikiem Zabrze, zaliczając imponujące trafienie. 17-year-old Kacper Kozłowski doing this within a minute of coming on for Pogoń […]
03.08.2021
Suche Info
03.08.2021

Joe Hart wzmocnił Celtic

Celtic informuje o pozyskaniu dwóch piłkarzy. Od dziś barwy szkockiego klubu będą reprezentowali Joe Hart oraz James McCarthy.  Obaj piłkarze podpisali długoterminowe kontrakty. Bramkarz – który ostatnio reprezentował Tottenham – zobowiązał się grać dla Celticu przez trzy kolejne lata. Pomocnik zaś zawarł czteroletnią umowę, po tym jak zakończył swoją przygodę w Crystal Palace. Joe Hart […]
03.08.2021
Suche Info
03.08.2021

Joshua Zirkzee wypożyczony do ligi belgijskiej

Jak podaje Bayern Monachium, Joshua Zirkzee przeniósł się na wypożyczenie do ligi belgijskiej. Napastnik monachijczyków zasilił tamtejszy Anderlecht. To drugie wypożyczenie z rzędu, na które udał się młody Holender. W rundzie wiosennej sezonu 2020/21, reprezentował on barwy włoskiej Parmy. Niestety, w związku z kontuzją kolana, 20-latek zagrał tam tylko cztery spotkania. Teraz, rzecz jasna, Zirkzee […]
03.08.2021
Suche Info
03.08.2021

Michniewicz: – Żaden polski klub nie ma prawa przymierzać się do jedenastki Dinama

Już jutro Legia Warszawa zmierzy się z Dinamo Zagrzeb w ramach eliminacji do Ligi Mistrzów UEFA. Głos przed spotkaniem zabrał Czesław Michniewicz.  – Dinamo to świetny zespół i myślę, że żaden polski klub nawet nie ma prawa się przymierzać do piłkarzy pierwszego składu, pod kątem transferów. To są transfery nierealne. Ci zawodnicy odchodzą stąd najczęściej […]
03.08.2021
Suche Info
03.08.2021

Piłkarze Premier League będą klękać przed meczami

Jak podaje Premier League, piłkarze w dalszym ciągu będą klękać przed rozpoczęciem ligowych spotkań. Wszystko w ramach akcji #NoRoomForRacism.  Ponadto, zawodnicy wszystkich klubów będą nosili stosowne naszywki na meczowych koszulkach. Do akcji przyłączą się także sędziowie, którzy również wykonają wspomniany gest tuż przed pierwszym gwizdkiem. Jak podkreśla liga, taka decyzja została podjęta przez wszystkich zawodników. […]
03.08.2021
Suche Info
03.08.2021

Milan Dimun odszedł z Cracovii

Milan Dimun nie jest już piłkarzem Cracovii. Defensywny pomocnik przeniósł się na rodzimą Słowacje, gdzie będzie bronił barw obecnie dziewiątej ekipy tamtejszej ekstraklasy.  24-latek zasilił bowiem Dunajską Stredę, która brała też udział w eliminacjach do Ligi Konferencji. Słowacy przegrali jednak z Partizanem Belgrad – 0:1 i 0:2. Tym samym Milan Dium zakończył swoją spektakularną przygodę […]
03.08.2021
Suche Info
03.08.2021

Jan-Krzysztof Duda pokonał samego Magnusa Carlsena

Na osłodę po porażce siatkarzy – Jan-Krzysztof Duda dokonał rzeczy niezwykłej w świecie szachowym. Polak ograł Magnusa Carlsena.  Dwa poprzednie pojedynki zakończyły się remisami. W związku z tym trzeba było rozegrać rozstrzygającą partię, która zadecydowała o awansie do finału Pucharu Świata w Soczi. Ta okazała się zwycięska dla Dudy, który już jutro zasiądzie do szachowej […]
03.08.2021
Kierunek Tokio
03.08.2021

Znowu odpadamy w ćwierćfinale… Polska-Francja 2:3

Przecież było tak dobrze. Prowadziliśmy nie tylko na tablicy wyników – my po prostu dyktowaliśmy warunki gry. Awans był o krok, a w półfinale Argentyna, która męczyła się z Włochami. Tymi samymi, z którymi my gładko wygraliśmy. I znowu w ryj. Ponownie w cholernym ćwierćfinale. Zamiast Polaków grających o medale, dziś zobaczyliśmy łzy Bartosza Kurka […]
03.08.2021
Ekstraklasa
03.08.2021

Muci, Szysz, Kozłowski… Najładniejsze gole po dwóch kolejkach Ekstraklasy

Kompromitujące kiksy napastników, absurdalne obcinki obrońców, jedna czerwona kartka za drugą? Jasne, można początek sezonu 2021/22 w Ekstraklasie oceniać przez pryzmat wszelkiego rodzaju wpadek i pomyłek. Wiecie, że sami lubimy się pośmiać z naszych ligowców. Trzeba jednak przyznać, że dwie pierwsze kolejki ligowych zmagań przyniosły nie tylko materiał do kpin, ale i do zachwytu. W […]
03.08.2021
Weszło
03.08.2021

STAN IGRZYSK OD 17:10. WIELKA WŁODARCZYK, KLĘSKA SIATKARZY

03.08.2021
Suche Info
03.08.2021

Trener Dinama Zagrzeb: – Przed nami wymagający mecz

Na przedmeczowej konferencji prasowej szkoleniowiec Dinama Zagrzeb, Damir Krznar, podkreślił, jak ważny sprawdzianem będzie jutrzejsze starcie z Legią Warszawa. Stwierdził, że jego zespół czeka trudne spotkanie.  – Przed nami wymagający mecz, być może najważniejszy w tej części kwalifikacji. Mecz, który jeśli wszystko pójdzie dobrze, zaprowadzi nas do play-offów i tym samym zostanie zrealizowany nasz podstawowy […]
03.08.2021
Weszło
03.08.2021

Danielak: – Widzew ma ogromny potencjał. Wysoko stawiamy sobie poprzeczkę

Gościem programu „Weszłopolscy” był Karol Danielak, od niedawna zawodnik Widzewa Łódź. Opowiedział o swojej roli w nowym zespole i odczuciach związanych z aktualnym sezonem. Jaki cel postawiła sobie szatnia łódzkiej drużyny? Czy brak awansu uzna za rozczarowanie? Dlaczego trudno będzie mu powtórzyć indywidualne osiągnięcie sprzed dwóch lat? Afera z obcokrajowcami w szatni Podbeskidzia Bielsko-Biała – […]
03.08.2021
Suche Info
03.08.2021

Brazylia – Hiszpania w piłkarskim finale Igrzysk Olimpijskich

W piłkarskim finale Igrzysk Olimpijskich w Tokio dojdzie do meczu Brazylia – Hiszpania. Obaj faworyci mieli spore problemy w półfinałach. Brazylia – Hiszpania w piłkarskim finale Igrzysk Olimpijskich Canarinhos przez 90 minut czasu zasadniczego i 30 minut dogrywki nie potrafili znaleźć sposobu na defensywę reprezentacji Meksyku. Doszło do serii rzutów karnych i w nich już […]
03.08.2021
Suche Info
03.08.2021

Krychowiak zdradza kulisy transferu podczas dyskusji z fanami na Facebooku

Grzegorz Krychowiak jest już oficjalnie piłkarzem FK Krasnodar, do którego przyszedł z Lokomotiwu Moskwa. W mediach społecznościowych zamieścił pożegnalny post dla kibiców stołecznego klubu, a potem bardzo aktywnie udzielał się w komentarzach. W komunikacie reprezentant Polski przyznał wprost, że gdyby to od niego nie zależało, nie zmieniałby teraz otoczenia. „Decyzja o transferze została podjęta za […]
03.08.2021
Suche Info
03.08.2021

Tylko 10-15% zadłużenia Barcelony spowodował covid. Stary zarząd twierdził inaczej

Nowe władze Barcelony jakiś czas temu zleciły audyt finansów klubu, które są w fatalnym stanie po rządach poprzedników. „Blaugrana” jest już zadłużona na ponad miliard euro!  Poprzedni zarząd tłumaczył się kryzysem koronawirusowym, mającym odpowiadać nawet za połowę tej gigantycznej kwoty. Nie potwierdza tego jednak raport przeprowadzony przez Deloitte. Dziennik „AS” dotarł do pierwszych wniosków w […]
03.08.2021
Suche Info
03.08.2021

Borysiuk ma zagrać w Indiach

Ariel Borysiuk kolejny raz wyjedzie za granicę, ale tym razem w bardzo egzotycznym, już typowo zarobkowym kierunku. Jak donoszą media w Indiach, na dniach polski pomocnik ma zostać piłkarzem Chennaiyin FC – ósmego zespołu w ostatnim sezonie Indian Super League. Podpisze roczny kontrakt z opcją przedłużenia o kolejne 12 miesięcy. Borysiuk pozostaje bez zatrudnienia po […]
03.08.2021
Weszło
03.08.2021

Tak powinny wyglądać przemeblowania w gabinetach

Powodów marności polskiego futbolu klubowego jest bez liku. Wyliczanki, wyszczególnienia, wskazywanie palcami winnych mija się z celem. Zbyt to złożone i zbyt skomplikowane. Na pewno jednak wysoko na liście najpoważniejszych błędów popełnianych przez ekstraklasowe, pierwszoligowe i drugoligowe organizacje był i często dalej jest brak zrozumienia i poszanowania dla roli dyrektora sportowego. Bez nich trudno o klarowną […]
03.08.2021