post
Avatar

Opublikowane 13.01.2021 16:09 przez

Piotr Stolarczyk

GKS Przodkowo jeszcze do niedawna mógł uchodzić za wzór tego, jak powinien prawidłowo funkcjonować klub na poziomie amatorskim lub półprofesjonalnym. Piłkarze zawsze punktualnie otrzymywali pieniądze za grę. Każdemu, co do grosza, zwracano koszty dojazdu. Przede wszystkim w tej malutkiej miejscowości na Kaszubach udało się stworzyć projekt oparty na sponsoringu ze strony podmiotów zewnętrznych. Lokalni przedsiębiorcy hojnie wspierali klub, dzięki czemu stał się on wizytówką całej gminy. Niestety, budowana latami renoma legła w gruzach. Zawodnicy oraz trener od lipca nie zobaczyli nawet złotówki, a prezes GKS-u z każdym kolejnym dniem zwłoki wymyśla coraz bardziej absurdalne historie, dotyczące pozyskiwania funduszy, a niektórym graczom uniemożliwia odejście z zespołu.

W drugiej grupie 3. ligi to dość powszechne zjawisko, że od czasu do czasu wychodzą na jaw problemy finansowe lub nieprawidłowości jakiegoś klubu. Można być wręcz pewnym, że prędzej czy później, gdzieś wyniknie jakaś afera. Nieco ponad rok temu światło dzienne ujrzały bardzo nieprzyjemne perypetie zawodników Kotwicy z ich prezesem. Jeszcze wcześniej cała Polska dowiedziała się o bajońskich pensjach piłkarzy Raduni Stężyca, które są finansowane z pieniędzy gminnych. Znajdziemy też miejsca, w których to trenerzy i zawodnicy przez prawie rok nie widzieli pieniędzy. Można także odszukać szkoleniowca zwolnionego na kilkanaście dni przed startem sezonu. Co z tego, że zrobił wynik ponad stan w tej lidze, a zanim się do niej dostał wraz ze swoją drużyną, to wywalczył z nią dwa awanse z rzędu.

***

Oczywiście, nie wszystkie zespoły z tych rozgrywek mają swoje za uszami. Natomiast nie ma drugiej takiej trzecioligowej grupy, w której pod przykrywką wysokich pensji i rzekomego profesjonalizmu na płaszczyźnie organizacyjnej wydarzyłoby się aż tyle negatywnych sytuacji i absurdalnych scen.

Niedawno opisywaliśmy trzecioligowe kontrasty i przedstawiliśmy sytuację panującą w grupie drugiej. Aby zespół mógł spokojnie grać i walczyć o pierwszą ósemkę, pensje zawodników muszą aktualnie oscylować w granicy minimum 4/5 tysięcy złotych. Włodarze klubów prześcigają się w coraz to bardziej lukratywnych wynagrodzeniach dla potencjalnych wzmocnień. Wprawdzie część działaczy poprzez gospodarcze reperkusje pandemii musiała zacisnąć pasa i zweryfikować plany. Schować głęboko ambicje i zredukować płace, ale mimo wszystko niektórzy prezesi podeszli do tematu funkcjonowania klubu zbyt krótkowzrocznie.

Skutki egzystowania ponad stan odczuwa niezwykle mocno GKS Przodkowo

Przodkowo – według oficjalnych danych – zamieszkuje niespełna dwa tysiące osób. Niczym specjalnym się nie wyróżnia na tle innych miejscowości w powiecie kartuskim. Ot, znajduje się tam neogotycki kościół, urząd gminy, kilka sklepów oraz remiza strażacka. Aczkolwiek wioska jest bardzo zadbana – położone zostały nowe chodniki, tereny wokół Jeziora Księże zostały zagospodarowane na użytek rekreacji i turystyki. Jednak za najlepszą wizytówkę Przodkowa mieszkańcy uważali tamtejszy klub sportowy.

25 lat temu skrzyknęła tam się grupa pasjonatów i postanowiła zbudować od zera solidną drużynę piłkarską. Kiedyś opisywaliśmy GKS Przodkowo i podkreślaliśmy zasługi tamtejszego prezesa – Henryka Jaskólskiego. Prezes to jeden z lokalnych przedsiębiorców. Jaskólski przy pomocy innych osób z B-klasowego, nikomu nieznanego zespołu, stworzył drużynę, która była o krok od baraży do 2. ligi (wówczas przeprowadzana była reforma 3. ligi). Jeśli czegoś nie dało się zrobić, on przychodził i po prostu robił to.

Następnie przyszły chudsze lata i ich efektem był spadek do IV ligi. Po dwóch latach banicji na poziomie wojewódzkim GKS powrócił do 3. ligi. Poniekąd stał się beneficjentem przerwania rozgrywek z powodu pandemii, ale tylko w kwestii sportowej. Nowa rzeczywistość, jak się potem okazało, wpłynęła w ogromnym stopniu na płynność finansową klubu.

***

Pierwsze poważne problemy zaczęły się latem. Początkowe syndromy niewypłacalności klubu zostały zbagatelizowane. Na tym poziomie opóźnienia sięgające dwóch/trzech miesięcy, nie są niczym nadzwyczajnym. Dopiero z czasem piłkarze powoli zaczęli się orientować,  że coś jest nie tak. Zegar tykał, problemy nie znikały. Wręcz przeciwnie, było tylko gorzej. Zawodnicy postanowili wypowiedzieć się w tej sprawie. Jednak ze względu na obawy, że w ramach zemsty prezes nie wypłaci im zaległości lub nie pozwoli odejść do innego klubu, wolą pozostać anonimowi.

Zawodnik X: Na początku myśleliśmy – eee tam, spóźnia się miesiąc, zaraz ureguluje i będzie w porządku. A bo to raz jakiś prezes mi wisiał pieniądze? No nie, to standard. Jednak za jakiś czas prezes Jaskólski zaczął wszystko podpinać pod pandemię. Na każdy problem wytłumaczeniem była pandemia. Drugi miesiąc – kilku zawodników mówi, że chce odejść, bo już czuło, co się święci. Okienko było jeszcze przedłużone, ale trener przekonał większość z nas, abyśmy pociągnęli ten wózek do końca jesieni. Natomiast potem to już odbył się cały festiwal kłamstw i oszustw prezesa. Wiecznie tylko gadał, gdzie on to nie był załatwiać kasy. Ponoć nawet do Krakowa jeździł po pieniądze. Szkoda tylko, że nikt ich na oczy nie widział. Na koniec roku to już nawet nie odbierał telefonów. Pełna zlewka na nas. 

Jeszcze w czasie wiosennego lockdownu piłkarze zgodzili się na pięćdziesięcioprocentową obniżkę wynagrodzeń. Nie trenowali grupowo, nie rozgrywali meczów, więc nikt nie burzył się na takie rozwiązanie. Prezes tak naprawdę dopiero w lipcu wypłacił połówki za marzec, kwiecień oraz maj. Zawodnicy wspominają, że nie przeszkodziło mu to, ogłosić całemu światu, że Przodkowo oraz Stężyca jako pierwsi w regionie doszli do konsensusu w tej sprawie.

Minął lipiec, sierpień oraz wrzesień. Nadszedł październik – część graczy oraz trener powiedziała basta

Z niewypłaconych wynagrodzeń zrobiła się już całkiem niezła sumka. Piłkarze w większości byli przyjezdni i dojeżdżali po kilkadziesiąt kilometrów w jedną stronę. Kilka razy w tygodniu trening plus mecz, a informacji o przelewach dalej nie było. Atmosfera w klubie zaczęła gęstnieć. To nie jest przecież B-klasa, tylko rzekomo pierwszy profesjonalny poziom w polskiej piłce.

W połowie października, dzień przed meczem pucharowym z Wikedem Luzino napięcie w szatni i klubowych gabinetach sięgnęło zenitu. Większa część zespołu stwierdziła, że nie weźmie bezpłatnego urlopu i nie będzie kolejny już raz dokładać do interesu. Po prostu nie pojedzie na ten mecz. Jeden z graczy mówi: nie ma opcji. Drugi to samo. Trzeci waha się, ale także wyraża brak chęci wyjazdu. Zdenerwowany prezes zaczął pokrzykiwać na swoich graczy. To już było za wiele dla trenera zespołu – Tomasza Bąkowskiego. Stanął w obronie chłopaków. Powiedział w dosadny sposób do prezesa Jaskólskiego, że nie ma prawa wymagać od jego podopiecznych wykonywania obowiązków, skoro nie płaci im już kolejny miesiąc. Wyszedł z szatni i podał się do dymisji. Ostatecznie udało się uzbierać jedenastkę na spotkanie pucharowe. Za chwilę przyszedł nowy trener, ale kłopoty nie zniknęły. Zaległości dalej rosły i rosły.

*  

Zawodnik Y: Od lipca nie zobaczyłem żadnych pieniędzy za grę. Przodkowo zawsze miało dobrą opinię. No jasne, podpisałem tę deklarację gry amatora, ale tam zawsze pieniądze były na czas. Dla mnie to ten cały prezes przypominał trochę tego Kamila Ż. z Bałtyku Gdynia. Ciągle tylko chodził i bajdurzył: już jadę po pieniądze, zaraz będę, już puściłem przelewy, muszę jechać do sponsora i takie tam jeszcze inne brednie. Brednie, którymi notorycznie nas zalewał.

Z kolei inny z graczy opowiedział o sympatycznej pogawędce kolegi z zespołu oraz prezesa.

Zawodnik Z: Zaległości za treningi oraz występy to jedna kwestia. Natomiast – nie tylko ja – do Przodkowa mam kilkadziesiąt kilometrów w jedną stronę. Na samo paliwo wydawałem po 300/400 zł miesięcznie. Pewnego razu  chłopak  od nas z drużyny poszedł do prezesa i osobiście zapytał się go:

– Kurwa, prezesie, za co mam dojeżdżać na treningi?

– No, jak to nie masz za co?

– Co myśli prezes, że samochody na wodę jeżdżą? Przecież już kilka miesięcy nie dostajemy kasy.

– Kurwa, to na samochody was stać, ale na paliwo już nie? Masz samochód, więc znaczy, że pracujesz, a skoro pracujesz, to masz za co zatankować.

Zawodnik X: Nasz kolega z zespołu przez jakiś czas trenował indywidualnie, potem już częściowo samemu z boku i na koniec zajęć trochę z drużyną. Pod koniec miesiąca, przyszedł z rachunkami ze stacji benzynowych, a prezes policzył mu w sumie kilka dni mniej. Zamiast 20 przyjazdów, tylko 13, bo przez tydzień nie był w pełnym treningu. Stwierdził, że w sumie to przyjechał się obijać, a nie trenować, więc mu nie zapłaci.

Ja z kolei skomentuję ten klub tak – wiele klubów już widziałem, w wielu grałem, ale takiego burdelu, jak tutaj, to nie widziałem nigdzie.

Deklaracja gry amatora, czyli “cyrograf z diabłem”

W przypadku tego pojęcia pojawia się problem dla zawodników GKS-u. Otóż piłkarze nie byli na zatrudnienie zawodowych kontraktach, tylko w teorii po prostu amatorsko sobie pykali na poziomie trzeciej ligi. To dość powszechny proceder w niższych ligach. W skrócie: “piłkarz-amator” na papierze nie ma nic albo prawie nic, dogaduje się na gębę, a pod stołem w kopercie dostaje wypłatę za granie w danym klubie. Zawodnicy poniekąd sami sobie szkodzą. Raz, że potem jest im trudno udowodnić, że ktoś zalega im pieniądze, to na dodatek deklaracja gry w danym klubie obowiązuje przez sezon. Tak więc bez zgody klubu, w którym obecnie są zarejestrowani, nie mogą odejść do innego zespołu. Są zdani wyłącznie na łaskę prezesa.

Piłkarze z Przodkowa tłumaczyli zastosowanie takiego rozwiązania tym, że przez lata zawsze było tam normalnie. Zawsze dziesiątego dnia każdego miesiąca zawodnicy otrzymywali kasę. Nie spodziewali się, że ktoś może ich tak perfidnie zwodzić. Natomiast podpisując powyższego rodzaju świstek, podjęli takie, a nie inne ryzyko. Zawodnicy w każdym klubie po prostu muszą być świadomi tego, co podpisują.

No, i rzeczywiście prezes robi obecnie wielu graczom problemy z odejściem. Nie dość, że nie zapłacił obiecanych wynagrodzeń, to jeszcze nie chcę puścić zawodników, albo za kilku z nich żąda 40 tysięcy złotych, jeżeli chcą odejść do ligowego rywala.

Zawodnik Z: Była nawet taka sytuacja, że powiedział jednemu zawodnikowi – słuchaj, ja zapłaciłem za ciebie 1200 zł, a jak chcesz odejść, to albo klub musi zapłacić, albo odciągnę ci z zaległości. Tylko prezes zapomniał, że ten piłkarz bardzo dobrze żyje ze sternikiem klubu, któremu wcześniej zapłaciło Przodkowo. Okazało się, że GKS nawet złotówki nie przelał na konto tamtej drużyny.

***

Udało nam się skontaktować z prezesem GKS-u Przodkowo – Henrykiem Jaskólskim. Prezes odpowiedział na kilka naszych pytań.

Jak pan się odniesie do zarzutów zawodników, że klub jest niewypłacalny od kilku miesięcy?

Nie będę tego ukrywał – tak, problem istnieje i rzeczywiście mamy zaległości wobec piłkarzy i pracowników klubu.  Głównym powodem takie stanu rzeczy jest to, że większość sponsorów się wycofała ze wspierania klubu, ze względu na ich problemy związane z pandemią. Osoby prowadzące swoje biznesy otrzymały „Tarczę Antykryzysową”, ale z tych pieniędzy, nie mogą przekazać nam pewnej kwoty pieniężnej. Mogliby mieć potem problemy przy kontroli finansowej. Jednak myślę, że do końca stycznia z większości problemów uda nam się wyjść.

Zatem, kiedy pojawiły się pierwsze problemy finansowe klubu?

We wrześniu wystąpił pierwszy brak płynności finansowej. Nie całkowity, ale wtedy mieliśmy pewne komplikacje.

Zawodnicy nie zgodzili się na obniżkę pensji?

No i to jest najgorsze, co może być w takiej sytuacji dla klubu. Myślałem, że nasi gracze podejdą rozsądnie do tematu i ze względu na pandemie wykażą się inną postawą.

Procentowo, ile miała wynosić ta obniżka?

Były rozmowy na ten temat z zawodnikami i chcieliśmy nawet o połowę zmniejszyć wynagrodzenie. Dwie osoby się zgodziły, dziesięć powiedziało, że nie i temat upadł.

Uważa pan, że zawodnicy powinni teraz mniej zarabiać, mimo że przez ostatni czas normalnie trenowali i rozgrywali mecze ligowe?

Moim zdaniem już przed pandemią, na tym poziomie rozgrywkowym, te pobory piłkarzy były za troszeczkę za duże. Normalny człowiek musi cały miesiąc, od poniedziałku do piątku, na takie pieniądze pracować. Ogólnie rzecz biorąc, nie jestem zły na zawodników. Staram się ich zrozumieć.

Tylko piłkarze sami sobie nie obiecali takich sum. Ktoś musiał im takie warunki płac zaproponować. A teraz liczą, że klub wywiąże się z obietnic. Choć wiem, że zawodnicy stali się zawodnikami klubu na podstawie tzw. deklaracji amatora, więc oficjalnie na papierze, nie mają wpisanych aż tak dużych kwot.

Tak. Jeszcze przed wiosenną falą pandemii zawodnicy wyrazili zgodę na propozycję zarządu. Wcześniej, zanim wirus zaczął się rozprzestrzeniać, to nie było żadnych problemów z wypłatą na czas.

Spotkania z zawodnikami dotyczące ich oraz sytuacji klubu były organizowane cyklicznie?

Oczywiście. Nawet w zeszłym tygodniu się spotkaliśmy i próbowaliśmy znaleźć wyjście z tej sytuacji. Powiedziałem im, że sponsorzy obiecali do końca stycznia wspomóc klub i pod koniec miesiące powinno być wszystko uregulowane. Jednak piłkarze nie chcą przyjąć tego do wiadomości.

Dużej części zawodników klub robi ponoć problemy z odejściem?

Nie, akurat zgodziliśmy się na odejście aż ośmiu graczy podstawowej jedenastki i w miejsce tych, którzy odejdą, są szykowani już nowi piłkarze.

Dla mnie to trochę nieeleganckie. Klub zalega kilka miesięcy z wypłatami, jeszcze się nie rozliczył z zawodnikami, co odeszli lub chcą odejść, a już ściąga nowych graczy i proponuje im pensje?

Ma pan rację. To się rozmywa wszystko, ale tak jak podkreśliłem – do końca stycznia powinno być wszystko uregulowane. A jak nie wszystko, to większość.

***

Rozmowa odbyła się tuż po spotkaniu prezesa z zawodnikami (11 stycznia). Zatem zapytaliśmy się samych piłkarzy, jakie deklaracje padły z obu stron konfliktu.

Zawodnik Z:  Prezes apelował o spokój. Nawet rzekomo z Orlenem i  Energą rozmawiał. Zresztą, on już z każdym ponoć rozmawiał. Gdyby policzyć jego rzekome wizyty biznesowe, to chyba brakuje tylko audiencji u papieża, a kasy jak nie było, tak nie ma.

Jednego zawodnika, któremu też nie zapłacił, nie chce puścić, bo chce odejść do klubu z IV ligi. No to w czym tkwi problem? Prezes uważa, że po co on chce tam iść, skoro z tamtego klubu zawodnicy mają przyjść do Przodkowa i powinien zostać. Chodzą plotki, że nowym ma zapłacić z góry. Skoro z nami się na coś umówił, to w pierwszej kolejności z nami wypadałoby się rozliczyć. A z kolei w czasie minionej rundy wcale nie rozmawiał z drużyną o obniżkach. Telefonów też oduczył się odbierać.

Na koniec spotkania dodał – czekaliście pół roku, poczekacie jeszcze pół roku, nic się nie stanie. Jesteśmy już na skraju cierpliwości. Nie zaczęliśmy treningów i dopóki nie zostaną uregulowane wszystkie zaległości, nie ma szans, abyśmy wybiegli na murawę. 

Zawodnik Y: Od września prezes tłumaczy się tym, że ma zawieszoną działalność gospodarczą i konto bankowe. Sam tak powiedział, że niby kupił od kogoś jakąś rzecz, a sprzedawca nie wystawił mu faktury i tego nie zaksięgował, a on odciągnął od tego podatek. Poprzez to służby do niego doszły. Nie ma dostępu do konta.

Uważa, że niby za dużo zarabiamy. Być może, ale to on sam nam tyle zaoferował. Jednemu chłopakowi nawet wczoraj wyrzygał, że te 1500 zł, które teoretycznie zarabia, to i tak za dużo. Niech nawet nie myśli o podwyżce.

***

Sytuacja z Przodkowa jest przykładem tego, jak wygląda pion finansowo-organizacyjny w niektórych trzecioligowych klubach. Balansują one na granicy wypłacalności, a mimo to wciąż proponują piłkarzom pokaźne wypłaty. Na wszelkie możliwe sposoby kombinują, by nie podpisywać kontraktów zawodniczych. Finalnym efektem tego jest to, że zespoły padają ofiarą przerośniętych ambicji działaczy, a zawodnicy latami próbują odzyskać zaległe pieniądze. Gracze z Przodkowa przyznają, że gdyby nie to, że w większości przypadków posiadają inne źródła dochodów, teraz nie mieliby za co żyć.

Na pewno należy docenić, że mimo negatywnej aury, jesienią nie zrezygnowali z występów i do ostatniej tegorocznej kolejki na boisku pokazywali maksimum zaangażowania. Po 17. kolejce GKS zajmuje czwarte miejsce w tabeli. Prezesowi zależy głównie, aby zespół był silny kadrowo na ostatnie cztery serie gier w rundzie zasadniczej. Ewentualne uplasowanie się w pierwszej ósemce, oznacza utrzymanie i możliwość spokojnego nabijania punktów w Pro Junior System.

Problemy finansowe klubów z niższych lig będą narastać. Lokalni przedsiębiorcy mają obecnie na głowie wiele innych problemów niż wspieranie miejscowej drużyny piłkarskiej. GKS Przodkowo dość szybko spotkały reperkusje związane z pandemią. Najbardziej szkoda zniszczonej w krótkim czasie reputacji klubu.

PIOTR STOLARCZYK

Fot.: Facebook – GKS Przodkowo

Piotr Stolarczyk

Opublikowane 13.01.2021 16:09 przez

Piotr Stolarczyk

#WeszłoFuksem
16.06.2021

Finlandia za dziewięć tysięcy, efektowna tasiemka i sukcesy na Euro

Weszło Fuksem, czyli najlepsze kupony poprzedniego tygodnia. No nie będziemy ukrywać – lubimy robić te zestawienia, bo po każdym z tych kuponów robimy coś w stylu “o kurde, serio mu to weszło?”. Co mamy dla was tym razem? Mamy singla trafionego za tysiaka. Efektowną tasiemkę puszczoną z samego rana. No i graczy obłowionych na Euro […]
16.06.2021
#WeszłoFuksem
02.06.2021

Spec od tenisa, mocny gracz siatkówki i top kupony na Polskę

Imponująca tasiemka, solo grane za sporą stawkę czy wróżenie z fusów, ekhm, to znaczy meczów towarzyskich. W ostatnim tygodniu działo się wiele nie tylko w piłce nożnej, dlatego wśród dzisiejszych przykładów szczęśliwych kuponów w Fuksiarzu znajdzie się nie tylko nasz ulubiony sport. Jak co tydzień prezentujemy wam w naszym cyklu #WeszłoFuksem najciekawsze kupony graczy Fuksiarza. […]
02.06.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
28.05.2021

Manchester City vs Chelsea – kursy na finał Ligi Mistrzów

W przeciągu dwóch dekad po raz trzeci w finale Ligi Mistrzów zobaczymy dwa angielskie zespoły. Kursy bukmacherskie na mecz Manchester City vs Chelsea uderzająco przypominają te sprzed dwóch lat, kiedy to o puchar Ligi Mistrzów walczył Tottenham z Liverpoolem. Kibice na pewno życzą sobie, by scenariusz zbliżającego się spotkania był na wskroś inny i bardziej […]
28.05.2021
#WeszłoFuksem
27.05.2021

Napoli, Napoli, kupon ci spartoli

Tasiemki z pewniakami, triple grane na sporą stawkę czy idealny przykład na early payout – to dzisiejsze przykłady szczęśliwych kuponów w Fuksiarzu. Jak co tydzień prezentujemy wam w naszym cyklu #WeszłoFuksem najciekawsze kupony graczy Fuksiarza. Komu poszczęściło się tym razem? A kto miał potężnego pecha? Kto z was nie lubi pewniaczków? Pan lubi, pani lubi, […]
27.05.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
18.05.2021

2 tysiaki, kupon solo, Wisła Kraków poza kontrolą!

Ileż to razy puszczaliście efektowną taśmę, by na koniec weekendu wykrzyczeć “matko z córką, jeden nie wszedł!”. Przypuszczamy, że niejednokrotnie. I szczerze wam współczujemy, też byliśmy często po tej stronie kuponu. Natomiast jak co tydzień w naszym #WeszłoFuksem przyglądamy się efektownym kuponom, które weszły. Komu poszczęściło się w Fuksiarzu tym razem? Stary, dobry system “graj […]
18.05.2021
Weszło
16.05.2021

Wielki finał Pucharu Fuksiarza! Glazurek czy Smyk, Smyk czy Glazurek?

Wszystko co dobre – szybko się kończy. Niestety, dzisiaj dobiega końca sezon w najlepszej lidze świata – czyli w Ekstraklasie, ale i dzisiaj poznamy ostateczne rozstrzygnięcia w najbardziej prestiżowym konkursie typerskim na wschód od Chociebuża. Puchar Fuksiarza, Fuks-Cup, Copa de Fuksiarzores – wieczorem dowiemy się, kto podniesie go do góry, przejeżdżając odkrytym autokarem po Warszawie.  […]
16.05.2021
Weszło
18.06.2021

Już jest mi żal tej Holandii (8)

Wdzięczna Lubelszczyzna, konkretnie stadion w Łęcznej. Luty 2016. Godzina 15.30. Na boisko Górnika wybiegli lokalni piłkarze oraz ich goście z Korony Kielce. To nie jest miejsce na robienie wielkich rzeczy, to nie jest ani termin, ani okazja, by spodziewać się fajerwerków. A jednak, to jest mecz, który pamiętam do dzisiaj, choć odbył się już ponad […]
18.06.2021
Weszło
18.06.2021

Człowiek w ogniu. Dumfries podbija Euro

Salka konferencyjna amatorskiego holenderskiego klubu VV Smitshoek. Trwa spotkanie zawodników z trenerami. Ni to odprawa, ni to pogadanka, ni to zgromadzenie. Ktoś się śmieje, ktoś opowiada kawał, komuś w plecaku brzęczy piwko. To nie wielki świat futbolu. Młodsi mają szkołę, starsi mają pracę, piłka nożna to dla nich hobby. Ale to jedna z tych rozmów […]
18.06.2021
Weszło
18.06.2021

Tydzień turnieju, a my już w domu. Prawie jak kadra! Tetrycy od 12

W euroodcinku “Dwóch zgryźliwych tetryków” Jakub Olkiewicz i Leszek Milewski rozmawiają o tym, że Lukaku wszystko potrafi zrobić lepiej, że Dania mogłaby się nauczyć strzelać, a Holandia jest całkiem spoko. Nie braknie też polskich wątków, w tym drobiazgowej analizy, z której wynika, że mamy małe szanse na mistrzostwo Europy. Spis treści: 0:00 DZIEŃ DOBRY ANEGDOTO […]
18.06.2021
Weszło
18.06.2021

O Lukaku, okazjach Danii i Lidze Narodów D (8)

Proszę państwa, wysoki sądzie, to jest najlepszy piłkarz turnieju, Romelu Lukaku. Ja zdaję sobie sprawę, że niektórych widzieliśmy tylko w jednym meczu, a Lukaku już w dwóch. Może za chwilę bębenek podbije Pogba, Mbappe, może Ronaldo, może jeszcze ktoś zrobi coś niebywałego, co przyćmi Lukaku. Ale turniej jest szybki. Nie masz czasu czekać. I na […]
18.06.2021
Brama dnia
18.06.2021

Ibrahimović czy Balotelli? Pojedynek akrobatów w “Bramie dnia”

Rivaldo – zgodnie z waszymi głosami to właśnie jego trafienie w starciu z Belgią na mistrzostwach świata w 2002 roku zostało wczoraj obwołane “Bramą dnia”. Dzisiaj mamy dla was propozycje nietypowe – dwa uderzenia sytuacyjne po dośrodkowaniach ze stałych fragmentów gry. Sytuacyjne, a jednak efektowne i rzadko spotykane. Do wspólnej zabawy zapraszamy wraz z Gatigo. […]
18.06.2021
Prasówka
18.06.2021

“Mamy mądrego trenera, ale brakuje mu trochę szczęścia”

Piątkowa prasa – co za zaskoczenie – w dużej mierze o mistrzostwach Europy. Mamy najświeższe wieści z polskiego obozu i rozmowy z eskpertami. W nich rzecz jasna pomysły na to, co można zmienić oraz krytyka Paulo Sousy i Zbigniewa Bońka. Tymczasem ten drugi w wywiadzie broni tego pierwszego. – Ja nie zwolnię Sousy z funkcji […]
18.06.2021
Weszło Extra
15.06.2021

Miły, milutki. Bajka o N’Golo Kante

N’Golo Kante pokazuje wszystkie zęby. To jego charakterystyczny urzekający uśmiech. Kupuje nim wszystkich. Wtedy jeszcze tylko w nadsekwańskim Suresnes, ale minie kilka lat i w jego bezpretensjonalności zakocha się cały piłkarski świat. Ubrany jest w niebieski t-shirt z nadrukiem. Stoi w drugim rzędzie. Z przodu, przed nim, sytuuje się dwóch chłopców. Ksywki – Gerrard i […]
15.06.2021
Weszło Extra
14.06.2021

Podejście zmienił o 180 stopni, charakter nie. Historia Jakuba Świerczoka

Jakub Świerczok jest dziś naszą główną nadzieją na wsparcie Roberta Lewandowskiego w ataku. W reprezentacji Polski to nadal totalny żółtodziób, choć w przyszłym roku dobije do trzydziestki, a już dziewięć lat temu grał na poziomie Bundesligi. Nim jednak znalazł się w tym miejscu, w którym jest obecnie, musiał przejść długą, pełną wybojów drogę. Z pewnością […]
14.06.2021
Weszło Extra
13.06.2021

Pracowity leniuch. Tajniki sukcesu Kamila Piątkowskiego

Autokar Rakowa Częstochowa wyrusza z hotelowego parkingu w stronę boiska treningowego. Droga potrwa dziesięć minut, atmosfera luźna, drużyna w rozbawieniu. Jarosław Jach zwołuje grupę pokerową i zarządza grę w karty. Kilku chłopaków siada tyłem do kierunku jazdy, Kamil Piątkowski jako jedyny przodem. Padnie ofiarą misternie przygotowanego żartu. Rozdanie. Piona patrzy, patrzy, a karty układają się […]
13.06.2021
Weszło Extra
11.06.2021

Białek z Rosji: To Euro, a nie podróż służbowa!

Trzy lata temu zacząłem z grubej rury. Nie wpuszczono mnie na pokład samolotu do Moskwy, moja wiza miała zacząć obowiązywać 50 minut po przylocie. Musiałem w kilka godzin ogarnąć alternatywny transport do Rosji i znaleźć sposób na przejazd przez Białoruś, do czego normalnie potrzebna jest wiza, na którą czeka się dwa tygodnie. I choć z […]
11.06.2021
Weszło Extra
10.05.2021

Adam Topolski: Dla atmosfery można było wyolbrzymiać opowieści

Adam Topolski to jedna z najbarwniejszych postaci polskiego futbolu na samym początku XXI wieku. Jego opowieści i anegdotki są wręcz legendarne. Piłkarze mówią o nim: potrafiłby sprzedać piasek na pustyni. Podkreślają to, że potrafi zbudować atmosferę w szatni, jadąc na picu. Niespełna 70-letni szkoleniowiec niedawno podjął się ostatniego wyzwania w swojej długiej przygodzie z ławką […]
10.05.2021
Weszło
08.05.2021

“Nie znam zapachu skarpet w szatni, ale nie czuję się przez to mniej kompetentny”

Jest skautem Arsenalu. Pracował w West Bromwich czy Azjatyckiej Konfederacji Piłkarskiej. Jako jeden z nielicznych Polaków ukończył studia FIFA Master. Tomasz Pasieczny opowiada o tym, dlaczego Arsenal go nie zwolnił przy masowych cięciach. Ale głównie rozmawiamy o tym, jak wyglądałby pion sportowy zarządzany przez niego. Bo Pasieczny nie ukrywa, że chciałby zostać dyrektorem sportowym w […]
08.05.2021
Weszło Extra
10.05.2021

Adam Topolski: Dla atmosfery można było wyolbrzymiać opowieści

Adam Topolski to jedna z najbarwniejszych postaci polskiego futbolu na samym początku XXI wieku. Jego opowieści i anegdotki są wręcz legendarne. Piłkarze mówią o nim: potrafiłby sprzedać piasek na pustyni. Podkreślają to, że potrafi zbudować atmosferę w szatni, jadąc na picu. Niespełna 70-letni szkoleniowiec niedawno podjął się ostatniego wyzwania w swojej długiej przygodzie z ławką […]
10.05.2021
Weszło Extra
22.02.2021

Kierownicy klubów, czyli osoby do zadań specjalnych

Kim tak właściwie jest kierownik klubu piłkarskiego? Czym on się tak w ogóle zajmuje? W świadomości wielu kibiców są to tylko osoby latające z karteczkami zmian do sędziego, ewentualnie w dosadny sposób krytykujące jego pracę. Ot, niby funkcja jak każda inna. Tak naprawdę najczęściej wykonują ją pasjonaci od wielu lat oddani swojej drużynie. Zmieniali się […]
22.02.2021
Weszło Extra
11.02.2021

Radunia Stężyca – prywatny folwark wójta czy obiekt zazdrości całej Polski?

Stypendia sięgające kilkunastu tysięcy złotych. Półroczna pensja wypłacona za dziewięć odbytych treningów. Obracanie milionami na czwartym poziomie rozgrywkowym. Zawodnicy zatrudniani w gminie. Wójt wchodzący do szatni i instruujący bramkarza. Trenerzy, którzy nie mają za wiele do powiedzenia przy doborze kadry. Sponsorowanie programu córki znajomego. Wszystko – zdaniem naszych rozmówców – za publiczne pieniądze, wszystko w […]
11.02.2021
Weszło
13.01.2021

Pół roku bez pensji w Przodkowie. “Tyle czekaliście, to i kolejne pół roku wytrzymacie”

GKS Przodkowo jeszcze do niedawna mógł uchodzić za wzór tego, jak powinien prawidłowo funkcjonować klub na poziomie amatorskim lub półprofesjonalnym. Piłkarze zawsze punktualnie otrzymywali pieniądze za grę. Każdemu, co do grosza, zwracano koszty dojazdu. Przede wszystkim w tej malutkiej miejscowości na Kaszubach udało się stworzyć projekt oparty na sponsoringu ze strony podmiotów zewnętrznych. Lokalni przedsiębiorcy […]
13.01.2021
Liczba komentarzy: 15
Subscribe
Powiadom o
guest
15 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Mar
Mar
5 miesięcy temu

Okropność, jak słyszy się co nadal dzieje się na takim poziomie rozgrywek. Doskonale pamiętam sprzed paru lat tą zgnilizne od środka, miałem nadzieje że choć trochę się poprawiło. Niewypłacalność, cwaniactwo, czy nawet wizja dostania w ryj od zagorzałych wojowników “upadłych” dawnych marek tułających się po niskich ligach. Dodatkowo presja, i oczekiwania, a przecież patrząc na te zaległości finansowe wielu klubów i tak musisz pracować oprócz grania w piłke. 1500zł? Patrząc ile na to poświęcasz, za nadgodziny w robocie dostaniesz więcej… A dla sportu i pasji równie dobrze możesz kopać sobie w A klasie.
Ktoś może polecić jakieś ciekawe artykuły, w których przedstawił ktoś konkretne pomysły na uzdrowienie tego poziomu rozgrywek? IV-III liga?

Kowal
Kowal
5 miesięcy temu
Reply to  Mar

Przede wszystkim kluby niech zaczną szkolić,postawią na swoich chłopaków,którzy wcale nie byliby gorsi od zaciągu z województwa,a nawet z całego kraju.III Liga to poziom,który powinien być w całości amatorski,a tu w Motorze brali po 10 koła miesięcznie,Stężyca,Kołobrzeg,KSZO,Wisła Puławy również lubią popłacić sporo kopaczom.I tak inne klubiki ścigają się o grajka,który przykładowo zrobi im w 15 meczach 2 bramki i 1 asystę i pójdzie później znów kopać się po czole w kolejnej 3 ligowej ekipie,by udawać wielkiego pana piłkarza,oczywiście za niemałe pieniądze.Przede wszystkim szkolenie i zmiana myślenia działaczy klubów 3-ligowych,jak i niższych lig,że wszystko musi być na teraz,awans,pieniądze dla kopaczy,a połowa ekip nie ma nawet z czego opłacić trenera młodzieży,bądź nie mają grup młodzieżowych,tylko piszą durne umowy z MOSIR-ami,UKS-ami czy innymi Akademiami Futbolu.Jeszcze jest 2 Liga,czyli największa głupota polskiej piłki,gdzie też udają wielkich piłkarzy,a tam też poziom wcale się nie róźni od 3 Ligi,tylko grajkowie zamieniają się klubami,krążą pomiędzy 2 a 3 ligą.Pandemia dała niestety w kość wielu branżom,a powinna piłce,by działacze,piłkarze ale i kibice oprzytomnieli i nie płacili,oraz aby nie cenili się na 4 poziomie rozgrywek piłki kopanej.

Karol Wojtyla przyjaciel pedofila
Karol Wojtyla przyjaciel pedofila
5 miesięcy temu
Reply to  Mar

1. zakaz finansowania przez samorządy klubów od ekstraklasy do III ligi (czyli tam gdzie niby są ligi zawodowe). w amatorskich jedynie do wysokości i na zasadach stypendium sportowego
2 przy miesięcznych zaległościach walkowery tak długo, póki piłkarz nie dostanie pieniędzy. żadnych ugód i ustępstw, żadnych papierkó z obietnicamio
w ten sposób będą grac ci, którzy potrafią zarządzać i zdobyć pieniądze na funkcjonowanie, oraz zaczną dawać pensje na które ich stać. A jak kogoś nie stac to wypad na poziom amatorski, gra w III lidze nie jest obowiązkowa i się “nie należy” za jakieś “zasługi”

floro flores
floro flores (@floro-flores)
5 miesięcy temu

Panie Piotrze, kawał dobrej roboty, ale nie ma czegoś takiego jak 10-ty dzień. Jest dzień 10. albo dziesiąty, hybrydowe pisanie liczebników nie ma miejsca w języku polskim. Pozdrawiam

Jaskólka
Jaskólka
5 miesięcy temu

FC Kartuzy 2
Tylko ze tam prezes opowiadał jeszcze ciekawsze Bajki, a na koniec w kwietniu rozwiązał klub i jeszcze 80 tysięcy z gminy przytulił

Kam
Kam
5 miesięcy temu

Nie będzie spokojnego nabijania punktów w Pro Junior System, już dawno był komunikat, że punkty będą naliczane tylko z meczów w fazie zasadniczej. Właśnie dlatego, żeby nie było takich sytuacji, że ktoś zajmie ósme miejsce, wyciągnie lachę i będzie czekał na kasę za występy juniorów.

Ogoz
Ogoz
5 miesięcy temu

Słyszałem anegdotę że kiedyś jak w IV lidze mimo kontaktów zawodnicy dostawali wypłatę w kopertach… Dzwonią że związku ze trzeba pokazać ZUSy i tak inne podatki….a prezes zdziwiony że trzeba to robić, jak on do łapy wszytko dawał. Zero księgowości. Koniec końców jakoś wszystko ogarnął. Zdziwiony jestem jedynie że tam trener Łukasz Kowalski jest po Bąkowskim. Dobry trener, wpakował się w gówno tam przychodząc, ale świadomie tam przyszedł więc zostaje tylko życzyć powodzenia w cyrku.

kib0le
kib0le
5 miesięcy temu

Czy prezes klubu właśnie wprost powiedział, że daje pieniądze pod stołem bez odprowadzenia zusów i podatków? Normalnego przedsiębiorce by już ujebali, a tutaj pełen luzik XD

smart
smart
5 miesięcy temu

Proponujemy państwu również spojrzeć na Concordie Elbląg i porozmawiać z byłymi zawodnikami.

Adam Klecha
Adam Klecha
5 miesięcy temu

Panie prezesie trzymam kciuki żeby się udało Panu to poukładać

gjfdjgjfdkfhdaassghdgahdfassgdssgsadsh
gjfdjgjfdkfhdaassghdgahdfassgdssgsadsh
5 miesięcy temu

https://www.youtube.com/watch?v=h5fn_pZDrAU&feature=youtu.be TYPY KTORE WCHODZA. Kursy po 500 trafiają

Chris
Chris
5 miesięcy temu

No cóż panowie piłkarze czas się przebranżowić. Jestem amatorem a chce pieniądze jeszcze lewe bez umowy.

KONDZIUbenice
KONDZIUbenice
5 miesięcy temu

Zaraz zaraz przeciez ta karta amatora a wyplata pod stolem!!!!!
I ten prezesik i Ci kopacze powinni miec postawione zarzuty.Oficjalnie deklaruja ,ze taki sposob rozliczenia maja i to od lat!!!
I pytanie do prezesa skad mial hajs by im tak placic bo zaksiegowac tego w wydatkach klubu to nie mial jak!!?? Czy klub posiadajac graczy na karcie amatora nie dostawal dodatkowo z tej przyczyny kasy czy to od Ministerstwa sportu czy pzpn a moze sejmiku etc.
I pytanie do URZEDU SKARBOWEGO czy w zwiazku z deklaracja pilkarza ,ze od zawsze taki myk sie stosuje a sam mowi ze 4 lub 5 tys. to norma.(np.pilkarz x gra na tym poziomie 5 sezonow daje to 60m-cy tj.miedzy 240000 a 300000tys.pln.
Jesli koles pracuje na etacie gdzies tam a zonka np.nie to skad jest posiadaczem nowego auta czy mieszkania lub oszczednosci w banku na lokacie!!! Jezeli zarobek w jego pracy mu na to nie pozwala!!!
I na koniec do posiadaczy karty amatora-“CHCIELISCIE WYDYMAC FREDA(Urzad Skarbowy) a tu prezes WYDYMA WAS a jego mam nadzieje odpowiednie organy!!
WIEC NIC WAM SIE KU.RWA NIE NALEZY!!!!!!

Pan z
Pan z
5 miesięcy temu

To nie nowość pana prezesa
, niestety przez małe „p”. Czas leci a opowieści cały czas te same 😉

Matthaus
Matthaus
5 miesięcy temu

Wisła sprowadza obrońcę z Luksemburga który będzie zarabiał naście kafli na miesiąc podczas gdy myślę że nie gorszy stoper z Przodkowa myślę że z pocalowaniem ręki grałby za połowę tego.

Suche Info
18.06.2021

Sześciu zawodników odeszło z Podbeskidzia

Podbeskidzie Bielsko-Biała kontynuuje kadrowe przemeblowania po spadku do I ligi. Dziś poinformowano, że szeregi “Górali” opuszcza sześciu zawodników.  Są to Dmytro Baszłaj, Karol Danielak, Gergo Kocsis, Petar Mamić, Sierhij Miakuszko i Michał Rzuchowski. Najbardziej zawiedli Baszłaj i Kocsis. Najlepiej z tego grona prezentował się Rzuchowski, choć w tym przypadku “najlepiej” nie znaczy “dobrze”. Przypomnijmy, że […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Mateusz Bodzioch na stałe w Radomiaku

Mateusz Bodzioch zostaje w Radomiaku Radom. 31-letni obrońca podpisał z beniaminkiem Ekstraklasy kontrakt do 2023 roku z opcją przedłużenia.  Bodzioch w październiku został wypożyczony ze Stali Mielec, w barwach której nie zdołał zadebiutować na najwyższym szczeblu. W Radomiaku od razu wskoczył do składu i nie oddał miejsca do końca rundy jesiennej. Wiosną jego akcje spadły, […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Cholewiak piłkarzem Górnika Zabrze

Mateusz Cholewiak został nowym piłkarzem Górnika Zabrze. Podpisał dwuletni kontrakt z opcją przedłużenia o rok.  – Cieszymy się, że trafia do nas piłkarz z bardzo dużym doświadczeniem i obyciem. Górnik potrzebuje piłkarzy, którzy odnosili sukcesy, a tak przecież jest w przypadku Mateusza, który grał w meczach o dużą stawkę. Cholewiaka cechują nie tylko duże umiejętności piłkarskie, […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Ultrasi Parmy do Buffona: Jesteś najemnikiem, nie bohaterem

Dopiero co Parma ogłosiła, że Gianluigi Buffon wrócił do Parmy, z której wyszedł na wielki piłkarski świat. To wiązało się z wieloma pozytywnymi głosami, to był moment ikoniczny. Ale, jak się okazuje, nie wszyscy są z powrotu włoskiego bramkarza zadowoleni. Ultrasi klubu dali znać, że “Gigi” nie jest mile widziany. Continued.. ”20 years ago you […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Lewandowski: – Brakuje nam iskry, żeby przełożyć naszą jakość na mecze

Robert Lewandowski wypowiedział się na temat meczu ze Słowacją. Nie ukrywamy, że czekaliśmy na głos naszego kapitana. Nic specjalnie odkrywczego nie powiedział, choć zastanawia stwierdzenie, że reprezentacji brakuje pewnego rodzaju iskry. Detalu, dzięki któremu jakość z treningu uda się przełożyć na mecze. Robert twierdzi, że to w końcu się zmieni. – Mieliśmy kontrolę nad meczem, […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Peszko: – Powiedziałem “Lewemu”, że zagrał słabo. Był rozczarowany

Jak wiadomo, Sławomir Peszko zna się z Robertem Lewandowskim całkiem dobrze. Piłkarz Wieczystej to wykorzystał, mówiąc “Lewemu”, że zagrał słabo w meczu ze Słowacją. Były reprezentant Polski zdradził też, że po rozmowie z naszym kapitanem ma nadzieje przed jutrem. – Nie wiem, czy ktoś ma odwagę zwrócić uwagę Lewandowskiemu. Ja z nim rozmawiałem i powiedziałem […]
18.06.2021
Weszło
18.06.2021

Już jest mi żal tej Holandii (8)

Wdzięczna Lubelszczyzna, konkretnie stadion w Łęcznej. Luty 2016. Godzina 15.30. Na boisko Górnika wybiegli lokalni piłkarze oraz ich goście z Korony Kielce. To nie jest miejsce na robienie wielkich rzeczy, to nie jest ani termin, ani okazja, by spodziewać się fajerwerków. A jednak, to jest mecz, który pamiętam do dzisiaj, choć odbył się już ponad […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Wychowanek Lecha nowym piłkarzem Warty Poznań

Jak się dowiedzieliśmy, Wiktor Pleśnierowicz (20 l.) zostanie nowym zawodnikiem Warty Poznań. To transfer gotówkowy z Miedzi Legnica. Wiktor nie pasował do modelu gry trenera Łobodzińskiego, a w Warcie pilnie potrzebowali młodzieżowca. Jak słyszymy, to rozwiązanie jest bardzo dobre dla każdej ze stron. Miedź dostaje naprawdę dobre pieniądze, niemałe jak na standardy Warty, a sam […]
18.06.2021
Weszło
18.06.2021

Człowiek w ogniu. Dumfries podbija Euro

Salka konferencyjna amatorskiego holenderskiego klubu VV Smitshoek. Trwa spotkanie zawodników z trenerami. Ni to odprawa, ni to pogadanka, ni to zgromadzenie. Ktoś się śmieje, ktoś opowiada kawał, komuś w plecaku brzęczy piwko. To nie wielki świat futbolu. Młodsi mają szkołę, starsi mają pracę, piłka nożna to dla nich hobby. Ale to jedna z tych rozmów […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Josue Pesqueira trafi do Legii Warszawa. Na papierze – świetny transfer

Legia Warszawa pozyska ofensywnego pomocnika Hapoelu Beer-Szewa, Josue Pesqueirę. Ma on 30 lat, w ostatnim sezonie zagrał w 34 meczach. Strzelił 13 goli i 6 asyst, grał w Lidze Europy. Informację o dopiętym transferze podał sam klub poprzez media społecznościowe. Gdy spojrzymy w CV tego zawodnika, od razu da się zauważyć, że to nie jest […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Kwaśniewski: – Nasza polska drużyna nie istnieje

Przy okazji meczów reprezentacji Polski głos zabiera wielu ludzi związanych ze sportem. Mniej lub bardziej, tutaj akurat mniej. Proszę państwa, przemówił były prezydent Polski, Aleksander Kwaśniewski. Rzecz jasna, grę naszej kadry skrytykował, ale też wykazał się optymizmem. – Naprawdę boję się tego meczu. Nasi grają jak grają, a Hiszpanie zawsze grali w taki sposób, którego […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

“Hazard to niesamowity piłkarz, który fatalnie trenuje”

Jose Mourinho opowiedział trochę o współpracy z Edenem Hazardem na łamach TalkSport. Portugalski szkoleniowiec nie ukrywa, że Belg mógłby osiągnąć w swojej karierze zdecydowanie więcej, gdyby nie podejście do piłki. – Prawda o Hazardzie jest taka, że to niesamowity piłkarz, który fatalnie trenuje. Można sobie tylko wyobrazić, jaki mógłby być dobry, gdyby jego podejście było […]
18.06.2021
Weszło
18.06.2021

Tydzień turnieju, a my już w domu. Prawie jak kadra! Tetrycy od 12

W euroodcinku “Dwóch zgryźliwych tetryków” Jakub Olkiewicz i Leszek Milewski rozmawiają o tym, że Lukaku wszystko potrafi zrobić lepiej, że Dania mogłaby się nauczyć strzelać, a Holandia jest całkiem spoko. Nie braknie też polskich wątków, w tym drobiazgowej analizy, z której wynika, że mamy małe szanse na mistrzostwo Europy. Spis treści: 0:00 DZIEŃ DOBRY ANEGDOTO […]
18.06.2021
Weszło
18.06.2021

O Lukaku, okazjach Danii i Lidze Narodów D (8)

Proszę państwa, wysoki sądzie, to jest najlepszy piłkarz turnieju, Romelu Lukaku. Ja zdaję sobie sprawę, że niektórych widzieliśmy tylko w jednym meczu, a Lukaku już w dwóch. Może za chwilę bębenek podbije Pogba, Mbappe, może Ronaldo, może jeszcze ktoś zrobi coś niebywałego, co przyćmi Lukaku. Ale turniej jest szybki. Nie masz czasu czekać. I na […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Sergio Busquets wraca do reprezentacji Hiszpanii

Sergio Busquets miał negatywny wynik testu na obecność koronawirusa i dołączy do reprezentacji Hiszpanii w Sewilli. Mundo Deportivo podaje jednak, że pomocnik Barcelony nie zagra w meczu z Polską. Celem będzie powrót pomocnika na spotkanie ze Słowacją. Oczywiście istnieje cień szansy, że Busquets pojawi się jutro na boisku. Nie w pierwszym składzie, ale po wejściu […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Hajto: – Pokazywanie odprawy Sousy jest dla mnie żenujące

Tomasz Hajto krytykuje reprezentację Polski. To stały punkt programu, proszę państwa. Nikt się tego nie spodziewał. O co chodzi mu tym razem? Ano choćby o to, że pokazywanie odprawy Paulo Sousy w filmie na kanale “Łączy nas piłka” jest według niego nie na miejscu. – Takie rzeczy załatwia się w drużynie. Tego się nie puszcza […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Kolejny zwrot akcji. Tottenham zerwał rozmowy z Gattuso

Tottenham szuka nowego trenera od kwietnia, kiedy postanowił rozstać się z Jose Mourinho. Do końca sezonu drużynę w roli tymczasowego trenera prowadził Ryan Mason, ale było wiadomo, że po Euro 2020 zespół przejmie ktoś inny, już na stałe. Wydawało się, że nowym trenerem Tottenhamu ostatecznie zostanie Paulo Fonseca. Portugalczyk ustalił nawet warunki umowy, wszystko było […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Bąk: – Brzęczka “Lewy” już zwolnił. Teraz chce zwolnić Sousę?

Kolejny były reprezentant Polski strzela w Roberta Lewandowskiego. Jacek Bąk twierdzi, że brak w tym piłkarzu genu lidera. Ba, uważa wręcz, że jego zachowania mogą mieć negatywny wpływ na zespół. – Fajnie, że jest jednym z najlepszych piłkarzy na świecie, ale machaniem rękami nie stworzy nic pozytywnego. Trzeba podejść, skrzyknąć się, pogadać. Jego koledzy chcą […]
18.06.2021