post
Jakub Olkiewicz

Opublikowane 04.01.2021 18:41 przez

Jakub Olkiewicz

Liga angielska od dłuższego czasu idzie w pierwszym szeregu walki ze wszystkimi przejawami dyskryminacji. Tęczowe chorągiewki, sznurówki i awatary w mediach społecznościowych to ukłon w stronę ruchu LGBTQ, klękanie przed meczem – gest solidarności z amerykańskim Black Lives Matters. Problem polega na tym, że momentami słuszny kierunek działań – przekonanie, że futbol to miejsce, w którym wszyscy są równi – przybiera karykaturalny wymiar. I tak właśnie jest z “aferą Edinsona Cavaniego”. 

Już wcześniej otrzymywaliśmy sygnały, że walka z rasizmem, który nadal pozostaje istotnym problemem, bywa prowadzona trochę na oślep, bez jakiejkolwiek refleksji nad prowadzonymi działaniami. Najbardziej charakterystyczne przypadki z ostatnich lat? A choćby Alexander Isak, reprezentant Szwecji, który miał podczas meczu jego kadry w Rumunii usłyszeć “coś rasistowskiego” od kibiców. Problem polegał na tym, że nic zdrożnego nie słyszał nikt poza nim – ani sędzia, ani większość piłkarzy na boisku. Co więcej – chwilę wcześniej gola strzelił inny czarnoskóry zawodnik ze Szwecji, Robin Quaison.

Bez żadnej reakcji rumuńskich kibiców.

Nie zachowały się żadne materiały wideo, nie zachowały się żadne fragmenty transmisji, które wskazywałyby na ataki rasistowskie wymierzone w Isaka. Co nie oznaczało, że pod pręgierzem nie można było ustawić Rumunów. Bo wiecie, hehe, Rumuny. Rumuny to na pewno rasiści, tak jak cała Europa Wschodnia. Czy tam środkowa, południowo-wschodnia, kto by się tam przejmował, gdzie właściwie leży ta Rumunia.

Na szczęście obyło się bez kar, bo nie było żadnych dowodów.

Ale czy szwedzkie media czy sam Isak przeprosiły rumuńskich kibiców czy ogólnie gospodarzy tamtego meczu za swoje niesłuszne oskarżenia? Czy przyznały się, że same postąpiły w rasistowski sposób? No bo i jak inaczej to nazwać: założyły, że na trybunach doszło do rasizmu, “bo to Rumunia”. Walka ze stereotypami doprowadzona do tego momentu, że stereotypowo uznajesz całą Europę na wschód od Berlina za rasistowskie siedlisko łysych Sebastianów, Vladimirów i Andrijów.

Zresztą, zdaje się, że podobny finał będzie miała kwestia sędziowskiego skandalu w Lidze Mistrzów, gdzie obsada arbitrów meczu PSG z Basaksehirem miała obrażać czarnoskórego członka sztabu tureckiego klubu. Po dokładnej analizie słów wydaje się, że Rumuni zachowali się niegrzecznie i nierozważnie, ale w żadnym wypadku nie rasistowsko. Sami z kolei mieli słyszeć ze strony piłkarzy i sztabów pohukiwania, że są “cyganami”. Tu jednak jest jeszcze za wcześnie na zdecydowane osądy, poczekamy na decyzje organów dyscyplinarnych. Ale nie będziemy zdziwieni, jeśli będzie taka, jak w przypadku Isaka.

Premier League?

Tutaj mieliśmy dwa bardzo głośne przypadki. Luis Suarez i Patrice Evra to elementarz, wszyscy o tym słyszeli, wszyscy o tym czytali. Pyskówka boiskowa, Suarez mówi o dwa słowa za dużo – w tym “negrito”, które jeszcze do nas wróci u innego urugwajskiego napastnika. Dostaje osiem meczów zawieszenia, co stanowi dość kontrowersyjną karę, biorąc pod uwagę surowość, z jaką karze się choćby rzeźników od intencjonalnych i brutalnych fauli. W dodatku bez kary uchodzi sam Evra, który też nie szczędził języka w pamiętnej konwersacji.

Nowsze przykłady? Ano Manchester City. Bernardo Silva został ukarany za żart rysunkowy ze swojego kumpla, Benjamina Mendy’ego karą 50 tysięcy funtów i 1 meczem zawieszenia. Choć oczywiście w żarcie niczego zdrożnego nie widział nawet sam Mendy.

Afera Cavaniego ma w sobie po trochu z każdej poprzedniej.

Poszło o instagramową relację, w której za gratulacje od znajomego Edinson Cavani podziękował słowami “gracias negrito”. Jak już słyszeliśmy wielokrotnie – w języku i kulturze Urugwaju, bez jakiegokolwiek negatywnego nacechowania, a wręcz przeciwnie – w tonie przyjacielskim, używanym wobec bliskich znajomych. Oczywiście Premier League niespecjalnie się patyczkowała – “negrito” leży zdecydowanie za blisko tych wszystkich obrzydliwych słów na “N”, więc trzeba to ukarać z pełną stanowczością. Na nic próby wytłumaczenia kulturowego kontekstu, na nic protesty.

Cavani dostał drakońską karę, 100 tysięcy funtów grzywny i trzy mecze zawieszenia.

Wydawało się, że będzie jak zawsze. Spuszczenie głowy, przyjęcie kary, siedemnaście różnych gestów przepraszających i tyle, ruszamy dalej, aż ktoś z Ameryki Łacińskiej znów zapomni, że jego język i kultura są gorsze niż te anglosaskie, wyznaczające, co jest grzeczne, a co rasistowskie.

Otóż nie tym razem.

W obronie zawodnika stanęła urugwajska organizacja, A.F.U., związek piłkarzy z tego państwa. Biorąc pod uwagę, kto podaje dalej komunikat instytucji – to ścisła urugwajska czołówka. Diego Godin, Luis Suarez, Jose Maria Gimenez, Lucas Torreira. Treść? Cóż, treść trafia w dziesiątkę i wprost nazywa to, czego wielu bało się wyartykułować. To nie Edinson Cavani zachował się w tej sytuacji rasistowsko, to angielskie organizacje antyrasistowskie same dyskryminują napastnika Manchesteru United, a szerzej – całą kulturę i język Urugwaju.

Po pierwsze, musimy potępić arbitralne postępowanie English Football Association. Potępiająca rasizm EFA sama dopuściła się czynu dyskryminującego kulturę i styl życia mieszkańców Urugwaju. Sankcja ukazuje tendencyjną, dogmatyczną i etnocentryczną wizję EFA, która pozwala na tylko jedną, całkowicie subiektywną interpretację wykluczania i dyskryminowania, bez względu na to, jak bardzo jest ona wadliwa – zaczynają piłkarze w swoim oficjalnym piśmie.

I to jest właściwie klucz do zrozumienia sytuacji. Anglicy uznają, że tylko ich język, ich słownik i ich obyczaje są obowiązujące. Urugwajczycy, którzy słowa “negrito” używają na przykład w odniesieniu do dzieci, są… Cóż. Gorsi. Znaczą mniej, ich język jest nieistotny, ich kulturowe konteksty nie mają znaczenia.

Naciągane? A skąd.

Urugwajczycy tłumaczą bowiem, że nie chodzi tak naprawdę wyłącznie o język, chodzi o szerszą perspektywę. Ruchy przeciwdziałające rasizmowi jako cel podają przede wszystkim działanie na rzecz równości wszystkich ras, wszystkich kultur i grup etnicznych, na rzecz rozwoju pluralizmu, budowy szacunku wobec wszystkich społeczeństw, niezależnie od ich pochodzenia, zwyczajów, przyjętych norm. Co tymczasem robi Anglia? Najkrócej rzecz ujmując – kompletnie wyklucza istnienie czegoś takiego jak pluralizm. Jest jedna wizja świata, jeden język, jeden pogląd – społeczeństwa, które się w tym nie mieszczą, muszą płacić i cierpieć kary.

To nie jest kara, która dotyka jednej osoby. To dotyka całej naszej kultury, naszego stylu życia i to dopiero jest naprawdę dyskryminujące i rasistowskie – kwitują zawodnicy z Urugwaju. Na koniec domagają się prostych rzeczy: szacunku dla własnej odmienności, dla ich języka, dla ich obyczajowości. A ten szacunek przejawi się anulowaniem kary dla Cavaniego oraz oczyszczeniem go z zarzutu rasizmu. Bo jeśli tutaj ktoś myśli rasistowsko – to właśnie ludzie, którzy nie dopuszczają do siebie istnienia innych języków, w których podobne słowa mają inne znaczenie.

Wśród sygnatariuszy listu, którzy podali go dalej na swoich mediach społecznościowych znalazł się m.in. czarnoskóry Nicolas de la Cruz z River Plate. Reprezentant Urugwaju, kolega Cavaniego, który jak wielu innych czarnoskórych Urugwajczyków tego konkretnego słowa za rasistowskie nie uważa.

Ale to nie przystaje do jedynej, oficjalnej i niepodlegającej dyskusji wizji świata, zbudowanej i strzeżonej przez wojowników tolerancji.

Fot.Newspix

Jakub Olkiewicz

Łodzianin, bałuciorz, kibic Łódzkiego Klubu Sportowego. Od mundialu w Brazylii bloger zapełniający środową stałą rubrykę, jeden z założycieli KTS-u Weszło. Z wykształcenia dumny nauczyciel WF-u, popierający całym sercem akcję "Stop zwolnieniom z WF-u".

Opublikowane 04.01.2021 18:41 przez

Jakub Olkiewicz

Fuksiarz
07.05.2021

Najwyższe wygrane w Fuksiarz.pl

Znacie to uczucie, kiedy nie wejdzie wam jeden mecz? Niestety, każdy je zna. Ale zdarzają się i tacy fuksiarze, którym kupony wchodzą rzutem na taśmę. W ostatniej akcji meczu. W doliczonym czasie gry. To coś, jak zdążyć z zakupami w sklepie minutę przed godziną dla seniorów. Wybraliśmy kilku szczęściarzy, do których los się uśmiechnął i […]
07.05.2021
Weszło
07.05.2021

Typuj zakłady na Galę Ekstraklasy w Fuksiarz.pl!

Starzyński z golem z rzutu wolnego po kursie 20.00? Makana Baku z dwoma golami do końca sezonu po kursie 15.00? Błażej Augustyn z żółtą kartką po kursie 4.00? Do tego możliwość obstawienia kto zgarnie nagrody Ekstraklasy? Fuksiarz.pl przygotował specjalnie dla was zakłady specjalne na Ekstraklasę. Nie mówcie, że nie ma okazji, bo byście zgrzeszyli. Czym […]
07.05.2021
Fuksiarz
07.05.2021

Puchar Fuksiarza. ROZPOCZĘŁA SIĘ WALKA O FINAŁ!

We wtorek i środę Liga Mistrzów. W czwartek Liga Europy. A dzisiaj my. Puchar Fuksiarza wchodzi w najbardziej bezwzględną fazę. Nadeszła pora na oddzielenie ziarna od plew, prawdziwych Kilerów od popierdółek. Nadszedł też czas pogardy dla przegranych, czas chwały dla zwycięzców. Półfinały naszego redakcyjnego pucharu rozpoczynają się już teraz. Pamiętajcie – całość nakręca Fuksiarz.pl, to […]
07.05.2021
Fuksiarz
01.05.2021

Valencia namiesza w walce o mistrzostwo Hiszpanii?

Czasy dla kibiców “Nietoperzy” są, jakie są. Valencia sama nie ma szans włączyć się do walki o tytuł, a w obecnym i poprzednim sezonie szczytem jej marzeń jest walka o miejsce w środku stawki. Ale nie oznacza to, że czołówka może traktować Los Murcielagos jak piniatę. Przekonał się o tym Real Madryt, który w Valencii przegrał 1:4, […]
01.05.2021
Fuksiarz
30.04.2021

Zakłady specjalne na Ekstraklasę! Kurs 15.00 na gola Świerczoka zza pola karnego

Jakub Świerczok z golem zza szesnastu metrów po kursie 15.00? Richmond Boakye z celnym strzałem – jakimkolwiek – po kursie 2.00? Legia wreszcie strzelająca z rzutu wolnego po kursie 20.00? Fuksiarz.pl przygotował specjalnie dla was zakłady specjalne na Ekstraklasę. Nie mówcie, że nie ma okazji, bo byście zgrzeszyli. Czym są zakłady specjalne na Ekstraklasę? To […]
30.04.2021
Weszło
28.04.2021

Czy Roma nawiąże walkę z Manchesterem United?

Włoskie zespoły poniosły w tym sezonie spektakularną klęskę w europejskich pucharach. Wyszła straszna bida z nędza. Na ich szczęście honoru tamtejszego futbolu klubowego dzielnie broni AS Roma. Rzymianie stoją przed szansą awansu do finału Ligi Europy, ale czeka ich bardzo trudne zadanie. Przeciwnikiem ekipy Paulo Fonseki będzie Manchester United, a pierwsze starcie tych drużyn odbędzie […]
28.04.2021
Anglia
11.05.2021

Leicester City pokonuje Manchester United C i przybliża się do Ligi Mistrzów

Zdarzają się w futbolowym świecie sytuacje, gdzie kluby muszą grać co trzy dni. Ba! Tak zdarza się bardzo często. Jednakże maraton, który ma przed sobą Manchester United jest już czymś innym, czymś relatywnie nowym. Nic więc dziwnego, że tam gdzie Ole Gunnar Solskjaer może, tam odpuszcza. W dużej mierze dzięki temu Leicester City było w […]
11.05.2021
Anglia
11.05.2021

Ostatni lot nad sowim gniazdem. Sheffield Wednesday spadło do trzeciej ligi

Anglicy są przyzwyczajeni do upadku dużych marek, być może nawet bardziej niż Polacy. Przypadki Sunderlandu i Portsmouth to oczywiście najbardziej medialne historie, ale konsekwentnie, rok w rok, do tego grona dołącza ktoś nowy. Tym razem wypadło na Sheffield Wednesday, które spadło z Championship nie do końca z powodów boiskowych.  Jeśli Kraków i Sheffield miałyby zostać […]
11.05.2021
Anglia
10.05.2021

Strażak Sam nie pomógł. WBA i Kamil Grosicki zasłużenie opuszczają Premier League

Potrzebowali cudu. Do strefy spadkowej trafili już po szóstej kolejce i przez 29 kolejnych nie potrafili wyściubić za nią głowy. Wciąż jednak wierzyli, że uda się zagrać losowi na nosie, że Sam Allardyce znowu dokona czegoś niezwykłego. I faktycznie zrobił to, rozbijając Chelsea 5:2. Był to jednak jednorazowy wyskok. Wczoraj WBA oficjalnie dołączyło do Sheffield […]
10.05.2021
Anglia
09.05.2021

Kontuzja Bielika, problemy finansowe. Utrzymanie Derby County to cud

Dla kibiców Derby County to powinien być sezon do zapomnienia. Ich drużyna miała walczyć o udział w barażach, a już na pewno zająć solidne miejsce w środku tabeli. Zamiast tego do końca drżała o utrzymanie, sięgając po nie w okolicznościach pasujących do najbardziej dramatycznych zakończeń seriali telewizyjnych. Jak jednak zapomnieć o tym wszystkim, co było […]
09.05.2021
Anglia
08.05.2021

I oby finał Ligi Mistrzów był taki sam

Jeśli ktoś chciał wyciągnąć daleko idące wnioski na podstawie hitu tej kolejki Premier League, musiał się rozczarować. Kubeł zimnej głowy wylali już sami szkoleniowcy, którzy najpierw przestrzegli przed takimi praktykami, a chwilę później sami zamienili słowo w ciało. Po obu stronach brakowało bowiem kilku kluczowych piłkarzy. Przede wszystkim zaszalał Pep Guardiola, który w porównaniu do […]
08.05.2021
Anglia
08.05.2021

Ołeksandr Zinczenko – wszechstronny żołnierz Pepa Guardioli

Ołeksandr Zinczenko bez wątpienia w środę zaliczył jeden z najlepszych występów podczas przygody z Manchesterem City. Przygody niezwykle trudnej, wymagającej ogromnych nakładów cierpliwości z jego strony. Nigdy nie odgrywał pierwszoplanowej roli. Zawsze był traktowany jako zapychacz, ale to dzięki swojej uniwersalności stał się jednym z najważniejszych elementów układanki Pepa Guardioli. W dodatku bardzo często zmagał […]
08.05.2021
Anglia
11.05.2021

Leicester City pokonuje Manchester United C i przybliża się do Ligi Mistrzów

Zdarzają się w futbolowym świecie sytuacje, gdzie kluby muszą grać co trzy dni. Ba! Tak zdarza się bardzo często. Jednakże maraton, który ma przed sobą Manchester United jest już czymś innym, czymś relatywnie nowym. Nic więc dziwnego, że tam gdzie Ole Gunnar Solskjaer może, tam odpuszcza. W dużej mierze dzięki temu Leicester City było w […]
11.05.2021
Anglia
10.05.2021

Strażak Sam nie pomógł. WBA i Kamil Grosicki zasłużenie opuszczają Premier League

Potrzebowali cudu. Do strefy spadkowej trafili już po szóstej kolejce i przez 29 kolejnych nie potrafili wyściubić za nią głowy. Wciąż jednak wierzyli, że uda się zagrać losowi na nosie, że Sam Allardyce znowu dokona czegoś niezwykłego. I faktycznie zrobił to, rozbijając Chelsea 5:2. Był to jednak jednorazowy wyskok. Wczoraj WBA oficjalnie dołączyło do Sheffield […]
10.05.2021
Anglia
08.05.2021

I oby finał Ligi Mistrzów był taki sam

Jeśli ktoś chciał wyciągnąć daleko idące wnioski na podstawie hitu tej kolejki Premier League, musiał się rozczarować. Kubeł zimnej głowy wylali już sami szkoleniowcy, którzy najpierw przestrzegli przed takimi praktykami, a chwilę później sami zamienili słowo w ciało. Po obu stronach brakowało bowiem kilku kluczowych piłkarzy. Przede wszystkim zaszalał Pep Guardiola, który w porównaniu do […]
08.05.2021
Anglia
08.05.2021

Wersja beta finału Ligi Mistrzów zaczyna się dzisiaj

Podobno na świecie nie ma przypadku, wszystko jest odgórnie zaplanowane. Musiał się zatem ktoś bardzo postarać, ustawić ruchy gwiazd w taki sposób, by kilka dni po awansie do ostatniej fazy Ligi Mistrzów dwaj finaliści zmierzyli się ze sobą w bezpośrednim pojedynku. Manchester City zagra z Chelsea w fazie testowej tego, co czeka nas 29 maja.  […]
08.05.2021
Weszło
08.05.2021

“Nie znam zapachu skarpet w szatni, ale nie czuję się przez to mniej kompetentny”

Jest skautem Arsenalu. Pracował w West Bromwich czy Azjatyckiej Konfederacji Piłkarskiej. Jako jeden z nielicznych Polaków ukończył studia FIFA Master. Tomasz Pasieczny opowiada o tym, dlaczego Arsenal go nie zwolnił przy masowych cięciach. Ale głównie rozmawiamy o tym, jak wyglądałby pion sportowy zarządzany przez niego. Bo Pasieczny nie ukrywa, że chciałby zostać dyrektorem sportowym w […]
08.05.2021
Anglia
07.05.2021

Wrócił. David de Gea znowu pokazał, że jest bramkarzem najwyższej klasy

Manchester United awansował do finału Ligi Europy, ostatecznie rozbijając AS Romę 8:5 w dwumeczu. Ale rewanżowe starcie nie było najlepsze w ich wykonaniu. Jakby nie patrzeć – Ole Gunnar Solskjaer wystawił niemal pierwszy skład, w dodatku w momencie, w którym Czerwone Diabły rozpoczynają piłkarski maraton. I ten pierwszy skład przegrał, a najbardziej istotne jest to, […]
07.05.2021
Weszło
12.05.2021

Hertha bliżej utrzymania, Piątek z kontuzją

Wielka ulga, ale i wielkie obawy. Tak można najkrócej podsumować dzisiejsze starcie Herthy Berlin, która pojechała do Gelsenkirchen, by uczynić ważny krok na drodze do utrzymania. Ulga – bo choć momentami pachniało sensacją, to ostatecznie stołeczni piłkarze zdobyli arcyważne 3 punkty. Obawy – bo niestety, ale Krzysztof Piątek opuścił boisko przed czasem, z powodu kontuzji. Może […]
12.05.2021
1 liga
12.05.2021

Pomysł Bruk-Bet Termaliki? Na Gergelu do Ekstraklasy

Jeśli chcesz awansować do Ekstraklasy musisz mieć snajpera. Przekonał nas o tym mecz Radomiaka z Bruk-Bet Termaliką Nieciecza, w którym decydującą rolę odegrał Roman Gergel. Wystarczył mu w sumie jeden strzał – gol, 1:0, dziękujemy. Dariusz Banasik mógł z zazdrością spojrzeć na Mariusza Lewandowskiego, bo jemu akurat snajper wypadł. Bez Karola Angielskiego na szpicy radomianie […]
12.05.2021
Weszło
12.05.2021

Czwartek z Weszło FM: finał Pucharu Niemiec, Bitwa o Anglię i Czarna eLka

W zagranicznych ligach czas na ostatnie rozstrzygnięcia. Trzymamy rękę na pulsie, więc wieczorem w radiu sporo relacji na żywo, a wcześniej? Między innymi „„Pierwszy raz Gapka i Paczula”, #KiedyśToByło czy „Czarna eLka”. Szczegóły znajdziecie poniżej: 07:00 – 10:00 – Dwójka bez Sternika – o poranku usłyszycie Monikę Wądołowską i Kamila Gapińskiego. Spory o dobór muzyki […]
12.05.2021
Weszło
12.05.2021

Kto wylądował w jedenastce sezonu? || Roki wyjaśnia #11

Za chwilę zakończenie rozgrywek w Ekstraklasie, więc pora powoli podsumować te wygibasy. W kolejnym odcinku swojego vloga Mateusz Rokuszewski wybiera jedenastkę sezonu 2020/21. Nie zgadzasz się z jego wyborem? Napisz w komentarzu na YT, jakiej zmiany byś dokonał i uargumentuj swój wybór. Autor najtrafniejszej podmianki zgarnie nagrodę. 
12.05.2021
Bundesliga
12.05.2021

Hertha Berlin, czyli jak oczekiwania rozminęły się z rzeczywistością

Berlin w tym sezonie przypomina odrobinę Poznań. Po jednej stronie mamy Union, który napisał piękną historię przez moment ocierając się nawet o strefę pucharową – a dla ponad 50-letniego klubu byłby to dopiero drugi sezon w międzynarodowych rozgrywkach. Union ze wschodniej części Berlina, ukryty latami za żelazną kurtyną, bez możliwości uczciwego rywalizowania z Herthą, w […]
12.05.2021
Weszło
12.05.2021

Zmiana lidera w 1. lidze po blisko pół roku? Radomiak i Bruk-Bet grają o tron

Środa, 12 maja 2021 roku. Dzień całkiem słoneczny i przyjemny. A także 171. dzień panowania Bruk-Bet Termaliki Nieciecza w 1. lidze. Być może ostatni, bo właśnie dziś może dojść do sensacyjnej zmiany lidera. Jeśli Radomiak ogra “Słonie” przynajmniej 1:0 lub 2:1 – albo wyżej – zostanie trzecim zespołem w tym sezonie, który zasiądzie na tronie […]
12.05.2021
Felietony i blogi
12.05.2021

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Dariusz Dudek, trener Sandecji Nowy Sącz, trafił w tym sezonie do klubu absolutnie rozbitego. Po dziesięciu spotkaniach “Sączersi” mieli 1 punkt w ligowej tabeli, przegrali 9 meczów, strzelili 6 goli przy 26 straconych bramkach. Wydawało się, że są skazani na grę o utrzymanie aż do końca sezonu – a trener Dudek ma duże szanse na […]
12.05.2021
Weszło
09.05.2021

Liga Minus, czyli jak łotrzyk Exposito okradł Wartę z marzeń

Liga Minus to program rozrywkowy, w którym czterech sympatycznych dziennikarzy debatuje i rozprawia nad bezkresem nieskończoności. Poza tym pojawiają się w nim również Kowalizy (od Kowala), analizy pt. Boisko z tajemnicą (od Białka), fachowe osądy (od Rokiego) i niewykorzystane okazje (od Boakye). Zresztą, co my was zachęcamy, przecież do tego nie potrzeba nikogo zachęcać. Oglądamy, […]
09.05.2021
Felietony i blogi
05.05.2021

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Jak co roku o tej porze – Komisja ds. Licencji podejmuje decyzje dotyczące, kto by się spodziewał, licencji. Jak co roku o tej porze – istnieje spore grono klubów, których przedpotopowe obiekty nadają się do ugoszczenia telewizji Polsat z jej przedpotopowymi kamerami, ale nie są już w stanie obsłużyć bardziej nowoczesnych sprzętów Canal+. I wreszcie […]
05.05.2021
Weszło
28.04.2021

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Piotr Koźmiński z Wirtualnej Polski – a to dziennikarz, który rzadko się myli – twierdził jeszcze wczoraj, że powrót polskich kibiców na stadiony prawdopodobnie będzie mógł mieć miejsce 26 maja – a więc na finał Ligi Europy. Biorąc pod uwagę w jaki sposób UEFA postąpiła z miastami, które nie były w stanie zagwarantować, że podczas […]
28.04.2021
Weszło
28.04.2021

Trener reprezentacji, ale nie selekcjoner. Druga część historii Macieja Skorży

Gdy kolega z pokoju na studiach zapytał Macieja Skorżę, gdzie widzi samego siebie za parę lat, ten bez zastanowienia wypalił – w reprezentacji Polski. Jak wynika z relacji zawodników czy współpracowników – ten cel po części udało się osiągnąć, bo selekcjoner Paweł Janas lubił dzielić się obowiązkami. Jak wyglądała jego reprezentacyjna codzienność? Dlaczego zaufano mu […]
28.04.2021
Felietony i blogi
21.04.2021

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Przez długi czas dominującym nurtem w grach komputerowych (przynajmniej tych, które miałem przyjemność przejść) był dość cukierkowy obraz wojny. My dobrzy, tamci źli, oni umierają setkami, u nas jeden bohater, ale też taki z trzeciego planu, żeby za bardzo nie bolało. Na końcu dobro zwycięża, zło odchodzi, scenografia zmienia się na pastelową i żywą. Dopiero […]
21.04.2021
Liczba komentarzy: 60
Subscribe
Powiadom o
guest
60 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Arek
Arek
4 miesięcy temu

To nie jest żadna “walka z dyskryminacją” tylko tworzenie dyskryminacji, system totalitarny jak komunizm w którym nie można samodzielnie myśleć, mieć swoich poglądów ani tym bardziej ich wygłaszać jeżeli nie są zgodne z marksistowską agresywną mniejszością która terroryzuje normalną większość. Nie zgadzasz się z terrorem ideologi lgbt, nie chcesz nosić tęczowych skarpetek i promować tego stylu życia bo chcesz być normalnym, heteroseksualnym człowiekiem – jesteś faszystą, nie zgadzasz się z klękaniem ku czci naćpanego bandyty czy w imię organizacji która chce aby biali byly niewolnikami i chce ich mordować (a taką organizacją jest blm, wystarczy poczytać ich ideologów), nie chcesz lizać butów czarnym – jesteś rasistą. To jest świat którego nie wymyślił by ani Heller ani Orwell bo dawno już stężenie zamordyzmu i absurdu na Zachodzie przekroczyło połączenie Paragrafu 22 z rokiem 1984.

Przemek
Przemek
4 miesięcy temu
Reply to  Arek

Alez mi sie ten komentarz spodobal. W punkt, obawiam sie jednak, ze wizja nowego, wspanialego swiata nie obejmuje tego typu pogladow.

Zawisza Czarnecki
Zawisza Czarnecki
4 miesięcy temu
Reply to  Arek

Odwracają wszystkie pojęcia. Np. aktualnie – będziemy musieli wcześniej czy później przyćpać “dobrowolne” szczepionki

kaczkasmoleńska
kaczkasmoleńska
4 miesięcy temu
Reply to  Arek

syndrom oblezonej twierdzy
A co mamy w kraju ? Nie chcesz lizac rak pedofilskiej czarnej mafii, jestes zdrajca ojczyzny. Czym jest chrzest niczego nieswiadomych noworodkow i zapisywanie do przestepczej organizacji z ktorej nie mozna sie wypisac jak nie zniewoleniem ?
No Orwell by tego nie wymyslil.

Cezsry
Cezsry
4 miesięcy temu

Uuuuuuuuuuuuuuu zapiekło 😀
Od chrzsztu nie stajesz się katolikiem tak samo jak od oglądania geja w każdym filmie nie staniesz się homo mam rację?
A jak sobie nie życzysz to pretensje do rodziców że ci to zrobili tak samo jak kazali żreć marchewkę a ty przecież nie lubisz marchewki.

Choć nie wiem, czy ostatnie porównanie nie dałem już zbytskomplikwoane dla Ciebie 😀

Dusan Penis
Dusan Penis (@dusan-penis)
4 miesięcy temu

Klęczenie i opaski są ok, jeśli komuś przeszkadzają takie detale, jest z nim coś nie tak. Niemniej kara Cavaniego to kuriozum

Carlito
Carlito
4 miesięcy temu
Reply to  Dusan Penis

Co jest ok w klękaniu w poparciu BLM? Słyszałeś ich postulaty? Przecież ten cały ruch jest tak popierdolony, ze szkoda gadać i nie ma nic wspólnego z walką z rasizmem. To samo z opaskami. Przecież lgbtq i chuj wie co tam jeszcze to nie tylko geje i lesbijki ale cały szereg wariactw i chorych wymysłów opętanym lewicowych ideologów łącznie z całym gender.

jeremy
jeremy
4 miesięcy temu
Reply to  Carlito

co wy macie z tym lewactwem? przecież co “aferka gejowska” w USA czy EU to udział bierze porządny ojciec, obrońca rodziny, przykładny katolik itp

Józek
Józek
4 miesięcy temu
Reply to  jeremy

Spierdalaj na drzewo!

waffek
waffek
4 miesięcy temu
Reply to  jeremy

jeremy – jesteś naiwny – tylko tak najdelikatniej to mogę ująć. Pewnie dlatego robi się z tego “aferę gejowską” bo bierze w niej udział porządny ojciec, obrońca rodziny, przykładny katolik itp.
Nosz kurka Śp. P. Zarzeczny, którego osoba nie jest obojętna na tym portalu mawiał: “news nie jest jak pies pogryzie człowieka – tylko jak człowiek psa”. Jakby się okazało, że dewiant organizuje orgie dla sodomitów to by nie było sensacji.
Nie rób kurtyzany z logiki – bo to właśnie domena lewactwa – posłuchaj wykładów Baumana chociażby – dogmatem tamtejszej wizji świata jest odrzucenie logiki – jak tego nie wiesz to uzupełnij wiedzę po to masz rozum by go używać. Wiem to trudne, ale nie boli.

Gabriel
Gabriel
4 miesięcy temu
Reply to  Dusan Penis

Dzisiaj będziemy klękać a jutro…?

1977
1977
4 miesięcy temu

Po prostu nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu, a ta na zachodzie przybiera monstrualne rozmiary w walce z tym właśnie faszyzmem i koło się zamyka.

Maciej Głowacki
Maciej Głowacki
4 miesięcy temu
Reply to  1977

Chyba gorsza od komunizmu bo faszyzm przypominam był we Włoszech i ich zbrodnie choć gorszące to pikuś przy zbrodniach komunizmu i narodowego socjalizmu dwu lewicowych zbrodniczych systemów

Fidel
Fidel
4 miesięcy temu

Ohoho widzę, że kolega uważa narodowy socjalizm za system lewicowy. Otóż wyjaśniam, że socjalizm to był tam tylko w nazwie i to biorąc pod uwagę jedynie ustrój polityczny i gospodarkę bo o tym że z dzisiejszym pojmowaniem “lewicowości” nie miał nic wspólnego chyba pisać nie muszę.

Piotr
Piotr
4 miesięcy temu
Reply to  Fidel

Czerwona flaga, pochody 1 Maja jako Swieto Pracy, jawna fascynacja Leninem, zwracanie sie do siebie per “towarzyszu” (Genosse), walka z kosciolami chrzescijanskimi, planowanie gospodarcze w skali calego kraju, wielki zakres robot publicznych finansowany drukiem pustego pieniadza ( bony Schachta) i wielkimi deficytami budzetowymi etc etc Socjalisci Hitlera to prawica, i to skrajna… 🙂

Nazistowski medal z okazji swieta pracy.png
zebmccain
zebmccain
4 miesięcy temu
Reply to  Fidel

Socjalizm był tam w nazwie i w działaniu. Dosłownie i w przenośni. Ale co tam żyjmy w błogiej niewiedzy, co tam mógł wiedzieć Adolf H., który osobiście, powtarzam OSOBIŚCIE uważał, że czerwony kolor na fladze III Rzeszy oznaczał sojalizm.

gdansk22
gdansk22
4 miesięcy temu
Reply to  zebmccain

I oczywiscie ze masz racje.Nawet komunizm w Rosji nigdy nie osiagnał takiego stopnia realizacji idei komunistycznej jak w Niemczech Hitlara.Praca dla kazdego-placa na zblizonym jednolitym poziomie.Idea ze kazdy jest potrzebny tak samo-to realizowana idea od kazdego w/g mozliwości i zabraklo jedynie człona kazdemu według potrzeb-chociaz byli bliscy tego,przy zalozeniu ze kazdy powinien miec takie same potrzeby materialne.
No i dlatego Niemcy tak kochali Hitlera

Zawisza Czarnecki
Zawisza Czarnecki
4 miesięcy temu
Reply to  gdansk22

I mieli naziole swój WOŚP (marksisty Owsiaka) – Winterhilfe.

gdansk22
gdansk22
4 miesięcy temu
Reply to  Fidel

Co ty koles pieprzysz.”Jedynie ustrój polityczny i gospodarka”-byly lewicowe.To kurwa podstawa systemu idioto!I z e byl w nazwie tylko?Jak masz wiedze zerowa w temacie to sie zamknij.Domek dla kazdej rodziny-kredyt był umarzany po czwartym dziecku!Samochód dla kazdego-tak tak,takie byly podstawy “garbusa”.Praca dla wszystkich!Prawo pracownicze-to dyktatura pracownikóww tym czasie.Prawo do finansowanych przez panstwo urlopów-słynne wycieczki statkiem.No po prostu raj na ziemi!Poczytaj sobie cos o tym wczesniej,zanim sie odezwiesz.Wystarczy “Wiek Hitlera” Degrella np.No ale jak sie czerpie wiedze z”poprawnosci politycznej”,to potem sie pisze glupotki

Fidel
Fidel
4 miesięcy temu
Reply to  gdansk22

Nie zesraj się.

Zige
Zige
4 miesięcy temu

Połączenie chorej poprawności politycznej z niebotyczną hipokryzją – tak wygląda obecnie świat.

FOX
FOX
4 miesięcy temu
Reply to  Zige

Albo się dostosujesz, albo zostaniesz nazwany faszystą, rasistą.

Liściu
Liściu
4 miesięcy temu
Reply to  FOX

A niech nazywają faszystą,rasistą,antysemitą,homofobem…te określenia będące kiedyś poważnymi zarzutami odbierającymi głos w jakiejkolwiek poważnej dyskusji obecnie nie znaczą zupełnie nic-ot taka nowowmowa uzywana w stosunku do tych z którymi dany postępowiec ,prywatnie hipokryta i osoba ze skrzywieniem emocjonalnym nie zgadza się.
Nie bójcie się podejmowania kwestii nie dla wszystkich wygodnych,nie dajcie się ludie zastraszyć w imię chorej poprawnośći.

Tomek
Tomek
4 miesięcy temu

artykuł w punkt.

floro flores
floro flores (@floro-flores)
4 miesięcy temu

100 razy bardziej wolę kulturę południowców, niż tych śmierdzących grubasów z paskudnymi mordami, dla których największą rozrywką jest coś rozpierdolić po pijaku wciąż myśląc, że świat przed nimi klęka

Deportivo A'la Wieś
Deportivo A'la Wieś
4 miesięcy temu

“Anglicy uznają, że tylko ich język, ich słownik i ich obyczaje są obowiązujące.” – ależ oczywiście, że tak i bezwzględnie z tego korzystają. Każdy kto śledzi np. F1 wie, że każdy brytyjski “rookie” to przyszły mistrz świata. Przykłady można mnożyć. Szkoda, że ucząc angielskiego w szkole nie wpaja się jednocześnie dystansu do tych wszystkich BBC, CNN i innych wynalazków, a wręcz stawia się je jako wzór.

Bob
Bob
4 miesięcy temu

BBC klamie……
BBC=TVP

Bahahahaha
Bahahahaha
4 miesięcy temu
Reply to  Bob

Raczej TVNienawiść

Janek1988
Janek1988
4 miesięcy temu

Mysle,ze ta bomba o nazwie “poprawnosc polityczna ” i doszukiwanie sie wszedzie rasizmu,faszyzmu po prostu kiedys pierdolnie,bo ludzie tego nie wytrzymaja. Dla mnie murzyn to taki sam czlowiek jak bialy,lysy,rudy,zolty itd. I potem sie dziwic,ze mniejszosc wchodzi na glowe wiekszosci

Ziomal Stary
Ziomal Stary
4 miesięcy temu
Reply to  Janek1988

Masz 100% racji… problem polega tylko na oszacowaniu kiedy i w jaki sposob. Komunizm tez nie mogl na stale nigdzie zakotwiczyc bo nie mial prawa tak samo jak idee o ktorych wspominasz. Jak jednak wiemy zanim padl (i tez nie do konca be caly czas jacys masochisci pragna jego odrodzenia), chwile to potrwalo i pochlonelo mase ludzi. Mam tylko nadzieje ze tym razem ten debilizm skonczy sie szybko i bez powaznego konfliktu.

Grzesiek
Grzesiek
4 miesięcy temu

Brawo dla Urugwaju! Wreszcie ktoś odważył się powiedzieć, że angielska (a przynajmniej prezentowana przez ich federację), wizja świata nie jest jedyną słuszną. Niewielkie państwo, ale odważny naród.

FC Bazuka Bolencin
FC Bazuka Bolencin (@fc-bazuka-bolencin)
4 miesięcy temu
Reply to  Grzesiek

To jest jedyna metoda na walkę z tym szerzącym się tałatajstwem.
Pozwy, walka o swoje, nie zgadzanie się na jawne zakrzywianie rzeczywistości. Jeden, drugi, trzeci taki przypadek i te debile od poprawności i rzekomej dyskryminacji – zastanowią się nad tym co robią.

eugeniuszsmietana
eugeniuszsmietana
4 miesięcy temu

Jak ja nienawidzę tworzenia problemów tam gdzie ich nie ma. To ci, którzy wymyślają durne oskrażenia powinni dostać po ryju.

Jak coś jest rasistowskie – to obie strony wiedzą, że takie to jest. Niemniej jeśli jest się kretynem, który zapewne założył jakąś fundację, która ma zbierać hajs, to musisz zgłaszać cokolwiek, bo rasizmu praktycznie już nie ma.

Teraz to są zwykłe żarty z czarnych i tyle, co najwyżej, ale bez podtekstu. Doprowadzacie do tego, że nie można nawet stwierdzić, że ktoś jest czarny, albo azjata, cokolwiek. No nie można. Biały? A i owszem, luzik, ale czarny?

Jesteście do jasnej cholery murzynami i tyle. I nie odpowiadacie za wszystko co zrobili inni murzyni tak jak ja nie odpowiadam za to, że Hitler odwalił gówno i był biały. Ogarnijcie się ludzie w końcu, bo zejdę za szybko i jeszcze szczęśliwy, skoro muszę żyć z takimi moronami.

Liściu
Liściu
4 miesięcy temu

Panie kolego rasizm istnieje-ale objawia sie on w dzisiejszych czasach dyskryminacją białej rasy,naszej kultury,tożsamości,deprecjonowaniem naszych osiągnięć cywilzacyjnych.Osobom szczegolnie pochodzenia arabskiego oraz tzw afroamerykanom,afrykanom i wszelkiej masci innym afro nie udaje się już ukryć nienawiści i pogardy do białego człowieka.

Łukasz
Łukasz
4 miesięcy temu
Reply to  Liściu

No po Pana poście można się przekonać, ze rasizm rzeczywiście istnieje. Prawda jest taka, że po każdej stronie mamy ludzi mądrych i idiotów w różnym stężeniu, nie ważne czy biały, czarny, arab czy azjata może myśleć nad tym co mówi lub mówić co mu ślina na język przyniesie. Dlatego właśnie ten artykuł jest trafiony w punkt, obnaża egocentryków którzy uważali się za wyrocznie w temacie walki z rasizmem. PS. Czy ktoś swrocił uwagę, ze Olkiewicz nie wspomniał o ŁKS?

Marek
Marek
4 miesięcy temu

Już teraz rozumiem dlaczego zespół Clawfinger trzyma się z dala od koncertów w UK ,bo ich sztandarowy utwór to “Nigger” i traktuje o tym ,żeby nie robić z siebie ofiary tylko dlatego ,ż3 jest Się czarnym.

F91-DudeLange
F91-DudeLange (@f91-dudelange)
4 miesięcy temu

Ale się wylało w tych komentach… co za syf :/

waffek
waffek
4 miesięcy temu
Reply to  F91-DudeLange

Czyżby? Czyżby po takiej przerwie to był on? Internetowy troll :O ? Czy to Ty?

django
django
4 miesięcy temu

Smutna konstatacja jest taka, że za pieniądze można kupić wszystko. Jak widać, są czasem próby walki o własną godność, ale nie wróże im sukcesów. Czy to Edinson Cavani, czy pracownik sklepu IKEA, wszyscy mają się podporządkować nowej poprawności, jak się nie podoba to kara, a w dalszej perspektywie idź szukać pracy gdzieś indziej. Nieważne są Twoja tradycja, wartości, w które wierzysz, a już najmniej ważny jest Twój język. FIFA, UEFA i wszystkie krajowe związki powinny mieć nowy slogan: Wszyscy jesteśmy rożni, ale wkrótce to się zmieni.

Spartakus - pogromca pzpnowskiej bandy zlodziei
Spartakus - pogromca pzpnowskiej bandy zlodziei
4 miesięcy temu

To tak wyglada bo zyjemy w swiecie kompletnych idiotow – czyli w demokracji, systemie dla durniow. Nikt juz nawet nie zna podstawowych pojec ze slownika, bo wszyscy telewizje ogladaja a tam same gowno ponizej poziomu zwierzat.

Podstawowe mylenie pojec jak np. mowia ze trzeba byc tolerancyjnym, tyle ze potem sie okazuje ze ta “tolerancja” to tak naprawde AKCEPTACJA. A kazdy kto ma slownik moze sobie sprawdzic ze to Tolerancja i Akceptacja nie znacza tego samego. To 2 osobne slowa.

Tak samo jest z innymi pojeciami : rasizm, homofobia, antysemityzm itd. Nikt nie zna tych pojec, nawet ci ktorzy innych o nie oskarzaja.

Spartakus - pogromca pzpnowskiej bandy zlodziei
Spartakus - pogromca pzpnowskiej bandy zlodziei
4 miesięcy temu

To tak wyglada bo zyjemy w swiecie kompletnych idiotow – czyli w demokracji, systemie dla durniow. Nikt juz nawet nie zna podstawowych pojec ze slownika, bo wszyscy telewizje ogladaja a tam same gowno ponizej poziomu zwierzat.

Podstawowe mylenie pojec jak np. mowia ze trzeba byc tolerancyjnym, tyle ze potem sie okazuje ze ta „tolerancja” to tak naprawde AKCEPTACJA. A kazdy kto ma slownik moze sobie sprawdzic ze to Tolerancja i Akceptacja nie znacza tego samego. To 2 osobne slowa.

Tak samo jest z innymi pojeciami : rasizm, homofobia, antysemityzm itd. Nikt nie zna tych pojec, nawet ci ktorzy innych o nie oskarzaja.

Stalineczka
Stalineczka
4 miesięcy temu

Panowie, jeszcze odwrocony antysemityzm, prosze o tym nie zapominac, zwlaszcza Polacy tego doswiadczaja, umorusani w blocie, w USA i Kanadzie juz w szkolach jest wpajane, ze to nie Niemcy wywołali IIWŚ i sa odpowiedzialni za holokaust, tylko Nazisci, a kto to? co to za plemie? a gdzie byly obozy? w Polsce! a no to Polacy byli!!!

Fidel
Fidel
4 miesięcy temu
Reply to  Stalineczka

No elo, ja przekornię napisze że to całe dopominanie się ciągle pisania Niemcy zamiast naziści które jest uskuteczniane przez Polaków to duuuuuży błąd bo prowadzi do jeszcze większego zakłamywania historii. W jaki sposób? Otóż zdejmuje całkowicie odpowiedzialność za holokaust i przebieg IIWojny Swiatowej z innych europejskich Narodów. Z niemieckimi nazistamii współpracowali też naziści i antysemici z innych krajów. Rząd Vichy we Francji, Norwegowie, Duńczycy, Chorwaci, Łotysze itd. Nie tylko współpracowali w zakresie wydawania Niemcom Żydów ale w dużej mierze popierali nazizm jako taki. Wystarczy spojrzeć kto do końca bronił Berlina. Jednostki Waffen SS złożone z Duńczyków, Norwegów i Francuzów. Nie ma co ich wybielać i wmawia c światu że to tylko Niemcy byli tymi złymi.

P75
P75
4 miesięcy temu
Reply to  Fidel

Wszystko prawda, ale ja powiedziała ostatnio Merkel: do niczego takiego by nie doszło gdyby nie Niemcy. Gdyby Hitler nie zajął połowy Europy to nigdzie ci zbrodniarze nie wychyliliby łba. Hitler ich wyciągnął z niebytu i dał im nieograniczoną władzę.

Fidel
Fidel
4 miesięcy temu
Reply to  P75

P75 oczywiście, racja.

zebmccain
zebmccain
4 miesięcy temu
Reply to  Fidel

Ilu Norwegów jesteś w stanie z imienia i nazwiska wymienić jako członków NSDAP?

Fidel
Fidel
4 miesięcy temu
Reply to  zebmccain

Mie musiepi wstępować do nsdap bo mieli swoje nazi organizacje jak norges ss, w dywizji waffen ss Nordland złożonej głównie z norwegów i duńczyków było ponad 10 tys wojaków

RRRR
RRRR
4 miesięcy temu

Jak miło, że nie było srania po krzakach, tylko Urugwajczycy odbili piłeczkę.

FC Bazuka Bolencin
FC Bazuka Bolencin (@fc-bazuka-bolencin)
4 miesięcy temu
Reply to  RRRR

I powinno więcej ludzi ją odbijać, żeby skończyć w końcu ten szajs.
To nie XIX wiek gdy bambusy były przez białych panów sprowadzani na plantacje. Teraz mają lepiej niejednokrotnie niż biali, żyjąc na socjalach w bogatych krajach. Więc wielu z nich się przewraca w dupach przy poklasku durnych białych gości w garniturkach…

Booo
Booo
4 miesięcy temu

Szanuję ten mały naród w opór. Nie dość, że mają świetnych piłkarzy i reprezentację, spokojne i dostatnie życie (jak na Amerykę Południową), to jeszcze nie kulą uszów po sobie i potrafią walczyć o swoje.
Respekt.

Tom
Tom
4 miesięcy temu

I tak Anglicy którzy za pomocą The Sun i tego typu szmatławców by wyjść z Unii Europejskiej krzyczeli złodzieje Polacy kradną im pracę, uczą teraz innych co to jest rasizm i tolerancja.

Luisek
Luisek
4 miesięcy temu

Panie Olkiewicz, masz Pan moją rękę. Pan jesteś szlachcic i uczciwy człowiek!

salata1992
salata1992
4 miesięcy temu

Ale mi w tym momencie zaimponowali! Brawo!

Maciej
Maciej
4 miesięcy temu

W końcu głos rozsądku.

qdlaty81
qdlaty81 (@qdlaty81)
4 miesięcy temu

Fajny artykul. Kuba dorastasz 😉

Jak tu pięknie
Jak tu pięknie
4 miesięcy temu

Wszyscy Urugwajczycy, a za nimi inni Latynosi powinni teraz masowo zacząć mówić do sędziów, kolegów i kogo popadnie per ‘negrito’. Na początku wpadłoby parę dyskwalifikacji, ale potem może ktoś by się ogarnął, gdyby nagle całe grupy zawodników zaczęły wypadać z gry z idiotycznych powodów i robić lidze negatywny marketing. A wszyscy wiedzą, że to na czym w PL wszystkim zależy jeszcze bardziej niż na walce z rasizmem są pieniążki.

Aerth
Aerth
4 miesięcy temu

Ci wszyscy walczący z rasizmem już tak popłynęli, że aż są po drugiej stronie i stali się tymi, z którymi walczą. Siedzący na Twitterze wiedzą, że ze świecą szukać ludzi z większymi zapędami totalitarnymi, chący kontrolować wszystko i wszystkich, niż wojownicy o równość i inkluzywność. To słowo złe, tamto złe, a odmienne kultury, orientacje seksualne, rasy, itp. są ok pod warunkiem, ze zgadzają się z jedynym słusznym punktem widzenia. Jak się nie zgadzają to wrogowie. W Ameryce wschodni Azjaci już są u “tolerancyjnych” na cenzurowanym, bo zamiast robić z siebie ofiary to po prostu odnoszą sukcesy. No bo jak to, Chińczyk czy Japończyk nie płacze, że go biały człowiek ciemięży, tylko bezczelnie pracuje na wysokim stanowisku i zarabia od tych białych więcej? Nie pasuje do narracji, a w ogóle pewnie zabrał posadę czarnoskóremu.

A wszystkie organizacje, firmy czy kluby piłkarskie robią po prostu puste gesty, które nic nie kosztują, ale też nic nie zmieniają. Bo przecież o ile łatwiej piłkarzom Arsenalu założyć tęczowe opaski czy sznurówki niż wypowiedzieć umowy z klubem, który bierze kasę od linii lotniczych państwa, w którym za homoseksualizm się traci życie, prawda? Kaska się zgadza, praca jest, a zawsze można iść wieczorem spać z poczuciem, że się walczy z tą czy inną fobią. A, że w tym czasie gej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich właśnie leci z dachu albo jest skazywany na karę śmierci? Nie mówmy o tym, panu piłkarzowi bedzie przykro.

Zawisza Czarnecki
Zawisza Czarnecki
4 miesięcy temu

Byłem w Urugwaju. Któregoś dnia do knajpki w której jadaliśmy śniadania wpadła grupa dzieciaków, lat ok. 9 z nauczycielką. Właśnie (wytresowani faszyzmem poprawności politycznej) zwróciliśmy uwagę, że na czarnoskórego wołają „negrito”. Na luzie, śmiech zabawa bez obrazy małego, a nie urojone u białych supremistów wyzwiska. Twórcy rasizmu. Urojonego. Tak działa marksizm.

Qwerty
Qwerty
4 miesięcy temu

‘”Anglicy uznają, że tylko ich język, ich słownik i ich obyczaje są obowiązujące”. Pasuje do Polski.

Arek
Arek
4 miesięcy temu

Dobry tekst

Suche Info
12.05.2021

Najlepiej opłacani sportowcy świata – trzech piłkarzy w TOP10

Magazyn Forbes opublikował listę dziesięciu najlepiej opłacanych sportowców w ciągu ostatnich 12 miesięcy (od 1 maja 2020 roku do 1 maja 2021) Aż czterech zarobiło ponad 100 milionów dolarów, co jest pierwszym takim przypadkiem w historii zestawień. Ranking otwiera Conor McGregor – irlandzki zawodnik MMA, który w 2020 roku stoczył zwycięską walkę z Donaldem Cerronem, […]
12.05.2021
Weszło
12.05.2021

Hertha bliżej utrzymania, Piątek z kontuzją

Wielka ulga, ale i wielkie obawy. Tak można najkrócej podsumować dzisiejsze starcie Herthy Berlin, która pojechała do Gelsenkirchen, by uczynić ważny krok na drodze do utrzymania. Ulga – bo choć momentami pachniało sensacją, to ostatecznie stołeczni piłkarze zdobyli arcyważne 3 punkty. Obawy – bo niestety, ale Krzysztof Piątek opuścił boisko przed czasem, z powodu kontuzji. Może […]
12.05.2021
1 liga
12.05.2021

Pomysł Bruk-Bet Termaliki? Na Gergelu do Ekstraklasy

Jeśli chcesz awansować do Ekstraklasy musisz mieć snajpera. Przekonał nas o tym mecz Radomiaka z Bruk-Bet Termaliką Nieciecza, w którym decydującą rolę odegrał Roman Gergel. Wystarczył mu w sumie jeden strzał – gol, 1:0, dziękujemy. Dariusz Banasik mógł z zazdrością spojrzeć na Mariusza Lewandowskiego, bo jemu akurat snajper wypadł. Bez Karola Angielskiego na szpicy radomianie […]
12.05.2021
Suche Info
12.05.2021

Marcelo pokłócił się z Zidanem

Marcelo nie znalazł się w kadrze meczowej Realu Madryt na spotkanie z Granadą. Powodem nie jest jednak kontuzja, lecz kwestie dyscyplinarne. To kara ze strony Zinedine’a Zidane’a. Doświadczony Brazylijczyk pokłócił się ze szkoleniowcem podczas jednego z treningów. Według doniesień portalu goal.com, Marcelo pozwolił sobie w obecności drużyny zakwestionować pomysły taktyczne Zizou na grę w defensywie. […]
12.05.2021
Suche Info
12.05.2021

Legia nie przedłuży umowy z Vesoviciem

Jak poinformował Adam Dawidziuk z portalu legia.net, Legia Warszawa nie przedłuży umowy z Marko Vesoviciem. Niespełna 30-letni reprezentant Czarnogóry trafił do warszawskiego klubu zimą 2018 roku. W sumie rozegrał w jego barwach 81 meczów, notując 3 gole i 14 asyst. Wywalczył z Legią dwa tytuły mistrza Polski, a także puchar kraju. Swój zdecydowanie najlepszy czas […]
12.05.2021
Weszło
12.05.2021

Czwartek z Weszło FM: finał Pucharu Niemiec, Bitwa o Anglię i Czarna eLka

W zagranicznych ligach czas na ostatnie rozstrzygnięcia. Trzymamy rękę na pulsie, więc wieczorem w radiu sporo relacji na żywo, a wcześniej? Między innymi „„Pierwszy raz Gapka i Paczula”, #KiedyśToByło czy „Czarna eLka”. Szczegóły znajdziecie poniżej: 07:00 – 10:00 – Dwójka bez Sternika – o poranku usłyszycie Monikę Wądołowską i Kamila Gapińskiego. Spory o dobór muzyki […]
12.05.2021
Suche Info
12.05.2021

Paweł Gil jednym z sędziów finału Ligi Mistrzów

Jak poinformowała UEFA, Paweł Gil będzie jednym z asystentów VAR podczas finału Ligi Mistrzów. Polak dołączy tym samym do hiszpańskiej obsady sędziowskiej, która 29 maja poprowadzi starcie Manchesteru City z Chelsea. Dla niespełna 45-letniego Gila to kolejne wyróżnienie, ponieważ niedawno sędziował on jako arbiter główny finał Pucharu Polski. Teraz weźmie udział w wydarzeniu znacznie większym, […]
12.05.2021
Suche Info
12.05.2021

Finał Ligi Mistrzów zostanie rozegrany w Portugalii?

Od dłuższego czasu w przestrzeni publicznej pojawiają się spekulacje, jakoby UEFA planowała przenieść finał Ligi Mistrzów ze Stambułu do innego miasta. Według informatorów Associated Press, chodzi o Porto. Początkowo najwięcej mówiło się o Wembley, co ma sens o tyle, że w starciu decydującym o losach uszatego pucharu zmierzą się dwa angielskie zespoły – Manchester City […]
12.05.2021
Weszło
12.05.2021

Kto wylądował w jedenastce sezonu? || Roki wyjaśnia #11

Za chwilę zakończenie rozgrywek w Ekstraklasie, więc pora powoli podsumować te wygibasy. W kolejnym odcinku swojego vloga Mateusz Rokuszewski wybiera jedenastkę sezonu 2020/21. Nie zgadzasz się z jego wyborem? Napisz w komentarzu na YT, jakiej zmiany byś dokonał i uargumentuj swój wybór. Autor najtrafniejszej podmianki zgarnie nagrodę. 
12.05.2021
Suche Info
12.05.2021

UEFA wszczyna dochodzenie. Surowe kary dla Realu, Barcelony i Juventusu?

Zgodnie z zapowiedziami, UEFA ma zamiar surowo i przykładnie ukarać kluby, które nie porzuciły uczestnictwa w projekcie Superligi. Są to Real Madryt, FC Barcelona i Juventus. Superliga narobiła sporo zamieszania w świecie futbolu, choć summa summarum istniała tylko przez kilkadziesiąt godzin. Angielskie kluby pod naciskiem kibiców, polityków i europejskiej federacji wycofały się z projektu, za […]
12.05.2021
Suche Info
12.05.2021

“Kazimierz Kmiecik stanął w obronie Boguskiego, którego Hyballa wyzywał”

– Kazimierz Kmiecik stanął w obronie Rafała Boguskiego, który był przez Hyballę wyzywany. Niech się kibice o tym wreszcie dowiedzą – powiedział Bartosz Karcz z “Gazety Krakowskiej” w programie “Tego Słuchaj Wiślaku” na antenie Weszło FM. Peter Hyballa niemal na sto procent po sezonie przestanie być trenerem Wisły Kraków. Nie jest już żadną tajemnicą, że […]
12.05.2021
Suche Info
12.05.2021

Steffen Baumgart nowym szkoleniowcem FC Koln

Jak poinformowało FC Koln, Steffen Baumgart będzie trenerem pierwszego zespołu od następnego sezonu. Niemiecki szkoleniowiec zakończy swoją przygodę z Paderborn i przeniesie się na RheinEnergieStadion.  49-letni szkoleniowiec pracuje w Paderborn od 2017 roku. Wcześniej prowadził FC Magdeburg oraz Berliner AK 07, ale to w klubie z Westfalii osiągał największe sukcesy. Już w pierwszym sezonie wywalczył […]
12.05.2021
Suche Info
12.05.2021

Obrońca opuści Southampton. Zaskakująca decyzja klubu Premier League

Jak oficjalnie poinformowało Southampton, Ryan Bertrand opuści klub wraz z końcem sezonu. Umowa wiążąca lewego obrońcę ze Świętymi wygasa w czerwcu i nie zostanie przedłużona. Bertrand od wielu lat strzegł lewej flanki obecnego klubu Jana Bednarka. Na początku trafił tam jedynie na wypożyczenie z Chelsea, ale po bardzo dobrym początku sezonu 2014/15 został wykupiony przez […]
12.05.2021
Suche Info
12.05.2021

Derby County musi zapłacić byłemu zawodnikowi. Wyrzucili go za udział w jeździe po pijaku

Kibice Derby County nie marzą o niczym innym niż wakacje. Ich klub ma za sobą jedne z najgorszych miesięcy, a złych informacji tylko przybywa. The Sun informuje, że będą musieli zapłacić kilka milionów funtów zawodnikowi, którego wyrzucili z klubu.  Richard Keogh był zawodnikiem The Rams w latach 2012-2019, a także kapitanem klubu przez kilkanaście miesięcy. […]
12.05.2021
Bundesliga
12.05.2021

Hertha Berlin, czyli jak oczekiwania rozminęły się z rzeczywistością

Berlin w tym sezonie przypomina odrobinę Poznań. Po jednej stronie mamy Union, który napisał piękną historię przez moment ocierając się nawet o strefę pucharową – a dla ponad 50-letniego klubu byłby to dopiero drugi sezon w międzynarodowych rozgrywkach. Union ze wschodniej części Berlina, ukryty latami za żelazną kurtyną, bez możliwości uczciwego rywalizowania z Herthą, w […]
12.05.2021
Suche Info
12.05.2021

Poznaliśmy nominowanych do nagrody młodzieżowca sezonu PKO Banku Polskiego Ekstraklasy

W 2019 roku wygrał Patryk Dziczek. Przed rokiem Michał Karbownik. A kto zostanie najlepszym młodzieżowcem tego sezonu PKO Ekstraklasy? Tego dowiemy się już 17 maja podczas Gali Ekstraklasy. Póki co poznaliśmy nazwiska trzech piłkarzy, którzy powalczą o to miano.  Wyróżnienia powędrowały do Szczecina, Częstochowy oraz Krakowa. Trójkę nominowanych do ostatniej fazy plebiscytu tworzą bowiem: Karol […]
12.05.2021
Weszło
12.05.2021

Zmiana lidera w 1. lidze po blisko pół roku? Radomiak i Bruk-Bet grają o tron

Środa, 12 maja 2021 roku. Dzień całkiem słoneczny i przyjemny. A także 171. dzień panowania Bruk-Bet Termaliki Nieciecza w 1. lidze. Być może ostatni, bo właśnie dziś może dojść do sensacyjnej zmiany lidera. Jeśli Radomiak ogra “Słonie” przynajmniej 1:0 lub 2:1 – albo wyżej – zostanie trzecim zespołem w tym sezonie, który zasiądzie na tronie […]
12.05.2021
Weszło
12.05.2021

„Moja nominacja do obrońców sezonu jest trochę na wyrost”

– Pogoń na tyle logicznie podchodzi do budowy składu, że raczej nigdy nie dochodzi do wielkich przetasowań i rewolucji. Paczkę wzmacnia kilku zawodników, jakoś wzrasta o kilka lub kilkanaście procent. Większość piłkarzy pewnie zostanie, dojdzie paru innych. Taka jest polityka transferowa Pogoni. Wydaje mi się, że to nasza siła. Widać to po obronie, która funkcjonuje […]
12.05.2021