post Jakub Olkiewicz

Opublikowane 04.01.2021 18:41 przez

Jakub Olkiewicz

Liga angielska od dłuższego czasu idzie w pierwszym szeregu walki ze wszystkimi przejawami dyskryminacji. Tęczowe chorągiewki, sznurówki i awatary w mediach społecznościowych to ukłon w stronę ruchu LGBTQ, klękanie przed meczem – gest solidarności z amerykańskim Black Lives Matters. Problem polega na tym, że momentami słuszny kierunek działań – przekonanie, że futbol to miejsce, w którym wszyscy są równi – przybiera karykaturalny wymiar. I tak właśnie jest z „aferą Edinsona Cavaniego”. 

Już wcześniej otrzymywaliśmy sygnały, że walka z rasizmem, który nadal pozostaje istotnym problemem, bywa prowadzona trochę na oślep, bez jakiejkolwiek refleksji nad prowadzonymi działaniami. Najbardziej charakterystyczne przypadki z ostatnich lat? A choćby Alexander Isak, reprezentant Szwecji, który miał podczas meczu jego kadry w Rumunii usłyszeć „coś rasistowskiego” od kibiców. Problem polegał na tym, że nic zdrożnego nie słyszał nikt poza nim – ani sędzia, ani większość piłkarzy na boisku. Co więcej – chwilę wcześniej gola strzelił inny czarnoskóry zawodnik ze Szwecji, Robin Quaison.

Bez żadnej reakcji rumuńskich kibiców.

Nie zachowały się żadne materiały wideo, nie zachowały się żadne fragmenty transmisji, które wskazywałyby na ataki rasistowskie wymierzone w Isaka. Co nie oznaczało, że pod pręgierzem nie można było ustawić Rumunów. Bo wiecie, hehe, Rumuny. Rumuny to na pewno rasiści, tak jak cała Europa Wschodnia. Czy tam środkowa, południowo-wschodnia, kto by się tam przejmował, gdzie właściwie leży ta Rumunia.

Na szczęście obyło się bez kar, bo nie było żadnych dowodów.

Ale czy szwedzkie media czy sam Isak przeprosiły rumuńskich kibiców czy ogólnie gospodarzy tamtego meczu za swoje niesłuszne oskarżenia? Czy przyznały się, że same postąpiły w rasistowski sposób? No bo i jak inaczej to nazwać: założyły, że na trybunach doszło do rasizmu, „bo to Rumunia”. Walka ze stereotypami doprowadzona do tego momentu, że stereotypowo uznajesz całą Europę na wschód od Berlina za rasistowskie siedlisko łysych Sebastianów, Vladimirów i Andrijów.

Zresztą, zdaje się, że podobny finał będzie miała kwestia sędziowskiego skandalu w Lidze Mistrzów, gdzie obsada arbitrów meczu PSG z Basaksehirem miała obrażać czarnoskórego członka sztabu tureckiego klubu. Po dokładnej analizie słów wydaje się, że Rumuni zachowali się niegrzecznie i nierozważnie, ale w żadnym wypadku nie rasistowsko. Sami z kolei mieli słyszeć ze strony piłkarzy i sztabów pohukiwania, że są „cyganami”. Tu jednak jest jeszcze za wcześnie na zdecydowane osądy, poczekamy na decyzje organów dyscyplinarnych. Ale nie będziemy zdziwieni, jeśli będzie taka, jak w przypadku Isaka.

Premier League?

Tutaj mieliśmy dwa bardzo głośne przypadki. Luis Suarez i Patrice Evra to elementarz, wszyscy o tym słyszeli, wszyscy o tym czytali. Pyskówka boiskowa, Suarez mówi o dwa słowa za dużo – w tym „negrito”, które jeszcze do nas wróci u innego urugwajskiego napastnika. Dostaje osiem meczów zawieszenia, co stanowi dość kontrowersyjną karę, biorąc pod uwagę surowość, z jaką karze się choćby rzeźników od intencjonalnych i brutalnych fauli. W dodatku bez kary uchodzi sam Evra, który też nie szczędził języka w pamiętnej konwersacji.

Nowsze przykłady? Ano Manchester City. Bernardo Silva został ukarany za żart rysunkowy ze swojego kumpla, Benjamina Mendy’ego karą 50 tysięcy funtów i 1 meczem zawieszenia. Choć oczywiście w żarcie niczego zdrożnego nie widział nawet sam Mendy.

Afera Cavaniego ma w sobie po trochu z każdej poprzedniej.

Poszło o instagramową relację, w której za gratulacje od znajomego Edinson Cavani podziękował słowami „gracias negrito”. Jak już słyszeliśmy wielokrotnie – w języku i kulturze Urugwaju, bez jakiegokolwiek negatywnego nacechowania, a wręcz przeciwnie – w tonie przyjacielskim, używanym wobec bliskich znajomych. Oczywiście Premier League niespecjalnie się patyczkowała – „negrito” leży zdecydowanie za blisko tych wszystkich obrzydliwych słów na „N”, więc trzeba to ukarać z pełną stanowczością. Na nic próby wytłumaczenia kulturowego kontekstu, na nic protesty.

Cavani dostał drakońską karę, 100 tysięcy funtów grzywny i trzy mecze zawieszenia.

Wydawało się, że będzie jak zawsze. Spuszczenie głowy, przyjęcie kary, siedemnaście różnych gestów przepraszających i tyle, ruszamy dalej, aż ktoś z Ameryki Łacińskiej znów zapomni, że jego język i kultura są gorsze niż te anglosaskie, wyznaczające, co jest grzeczne, a co rasistowskie.

Otóż nie tym razem.

W obronie zawodnika stanęła urugwajska organizacja, A.F.U., związek piłkarzy z tego państwa. Biorąc pod uwagę, kto podaje dalej komunikat instytucji – to ścisła urugwajska czołówka. Diego Godin, Luis Suarez, Jose Maria Gimenez, Lucas Torreira. Treść? Cóż, treść trafia w dziesiątkę i wprost nazywa to, czego wielu bało się wyartykułować. To nie Edinson Cavani zachował się w tej sytuacji rasistowsko, to angielskie organizacje antyrasistowskie same dyskryminują napastnika Manchesteru United, a szerzej – całą kulturę i język Urugwaju.

Po pierwsze, musimy potępić arbitralne postępowanie English Football Association. Potępiająca rasizm EFA sama dopuściła się czynu dyskryminującego kulturę i styl życia mieszkańców Urugwaju. Sankcja ukazuje tendencyjną, dogmatyczną i etnocentryczną wizję EFA, która pozwala na tylko jedną, całkowicie subiektywną interpretację wykluczania i dyskryminowania, bez względu na to, jak bardzo jest ona wadliwa – zaczynają piłkarze w swoim oficjalnym piśmie.

I to jest właściwie klucz do zrozumienia sytuacji. Anglicy uznają, że tylko ich język, ich słownik i ich obyczaje są obowiązujące. Urugwajczycy, którzy słowa „negrito” używają na przykład w odniesieniu do dzieci, są… Cóż. Gorsi. Znaczą mniej, ich język jest nieistotny, ich kulturowe konteksty nie mają znaczenia.

Naciągane? A skąd.

Urugwajczycy tłumaczą bowiem, że nie chodzi tak naprawdę wyłącznie o język, chodzi o szerszą perspektywę. Ruchy przeciwdziałające rasizmowi jako cel podają przede wszystkim działanie na rzecz równości wszystkich ras, wszystkich kultur i grup etnicznych, na rzecz rozwoju pluralizmu, budowy szacunku wobec wszystkich społeczeństw, niezależnie od ich pochodzenia, zwyczajów, przyjętych norm. Co tymczasem robi Anglia? Najkrócej rzecz ujmując – kompletnie wyklucza istnienie czegoś takiego jak pluralizm. Jest jedna wizja świata, jeden język, jeden pogląd – społeczeństwa, które się w tym nie mieszczą, muszą płacić i cierpieć kary.

To nie jest kara, która dotyka jednej osoby. To dotyka całej naszej kultury, naszego stylu życia i to dopiero jest naprawdę dyskryminujące i rasistowskie – kwitują zawodnicy z Urugwaju. Na koniec domagają się prostych rzeczy: szacunku dla własnej odmienności, dla ich języka, dla ich obyczajowości. A ten szacunek przejawi się anulowaniem kary dla Cavaniego oraz oczyszczeniem go z zarzutu rasizmu. Bo jeśli tutaj ktoś myśli rasistowsko – to właśnie ludzie, którzy nie dopuszczają do siebie istnienia innych języków, w których podobne słowa mają inne znaczenie.

Wśród sygnatariuszy listu, którzy podali go dalej na swoich mediach społecznościowych znalazł się m.in. czarnoskóry Nicolas de la Cruz z River Plate. Reprezentant Urugwaju, kolega Cavaniego, który jak wielu innych czarnoskórych Urugwajczyków tego konkretnego słowa za rasistowskie nie uważa.

Ale to nie przystaje do jedynej, oficjalnej i niepodlegającej dyskusji wizji świata, zbudowanej i strzeżonej przez wojowników tolerancji.

Fot.Newspix

Opublikowane 04.01.2021 18:41 przez

Jakub Olkiewicz

Liczba komentarzy: 60
Subscribe
Powiadom o
guest
60 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Arek
Arek
1 miesiąc temu

To nie jest żadna „walka z dyskryminacją” tylko tworzenie dyskryminacji, system totalitarny jak komunizm w którym nie można samodzielnie myśleć, mieć swoich poglądów ani tym bardziej ich wygłaszać jeżeli nie są zgodne z marksistowską agresywną mniejszością która terroryzuje normalną większość. Nie zgadzasz się z terrorem ideologi lgbt, nie chcesz nosić tęczowych skarpetek i promować tego stylu życia bo chcesz być normalnym, heteroseksualnym człowiekiem – jesteś faszystą, nie zgadzasz się z klękaniem ku czci naćpanego bandyty czy w imię organizacji która chce aby biali byly niewolnikami i chce ich mordować (a taką organizacją jest blm, wystarczy poczytać ich ideologów), nie chcesz lizać butów czarnym – jesteś rasistą. To jest świat którego nie wymyślił by ani Heller ani Orwell bo dawno już stężenie zamordyzmu i absurdu na Zachodzie przekroczyło połączenie Paragrafu 22 z rokiem 1984.

Przemek
Przemek
1 miesiąc temu
Reply to  Arek

Alez mi sie ten komentarz spodobal. W punkt, obawiam sie jednak, ze wizja nowego, wspanialego swiata nie obejmuje tego typu pogladow.

Zawisza Czarnecki
Zawisza Czarnecki
1 miesiąc temu
Reply to  Arek

Odwracają wszystkie pojęcia. Np. aktualnie – będziemy musieli wcześniej czy później przyćpać „dobrowolne” szczepionki

kaczkasmoleńska
kaczkasmoleńska
1 miesiąc temu
Reply to  Arek

syndrom oblezonej twierdzy
A co mamy w kraju ? Nie chcesz lizac rak pedofilskiej czarnej mafii, jestes zdrajca ojczyzny. Czym jest chrzest niczego nieswiadomych noworodkow i zapisywanie do przestepczej organizacji z ktorej nie mozna sie wypisac jak nie zniewoleniem ?
No Orwell by tego nie wymyslil.

Cezsry
Cezsry
1 miesiąc temu

Uuuuuuuuuuuuuuu zapiekło 😀
Od chrzsztu nie stajesz się katolikiem tak samo jak od oglądania geja w każdym filmie nie staniesz się homo mam rację?
A jak sobie nie życzysz to pretensje do rodziców że ci to zrobili tak samo jak kazali żreć marchewkę a ty przecież nie lubisz marchewki.

Choć nie wiem, czy ostatnie porównanie nie dałem już zbytskomplikwoane dla Ciebie 😀

Dusan Penis
Dusan Penis (@dusan-penis)
1 miesiąc temu

Klęczenie i opaski są ok, jeśli komuś przeszkadzają takie detale, jest z nim coś nie tak. Niemniej kara Cavaniego to kuriozum

Carlito
Carlito
1 miesiąc temu
Reply to  Dusan Penis

Co jest ok w klękaniu w poparciu BLM? Słyszałeś ich postulaty? Przecież ten cały ruch jest tak popierdolony, ze szkoda gadać i nie ma nic wspólnego z walką z rasizmem. To samo z opaskami. Przecież lgbtq i chuj wie co tam jeszcze to nie tylko geje i lesbijki ale cały szereg wariactw i chorych wymysłów opętanym lewicowych ideologów łącznie z całym gender.

jeremy
jeremy
1 miesiąc temu
Reply to  Carlito

co wy macie z tym lewactwem? przecież co „aferka gejowska” w USA czy EU to udział bierze porządny ojciec, obrońca rodziny, przykładny katolik itp

Józek
Józek
1 miesiąc temu
Reply to  jeremy

Spierdalaj na drzewo!

waffek
waffek
1 miesiąc temu
Reply to  jeremy

jeremy – jesteś naiwny – tylko tak najdelikatniej to mogę ująć. Pewnie dlatego robi się z tego „aferę gejowską” bo bierze w niej udział porządny ojciec, obrońca rodziny, przykładny katolik itp.
Nosz kurka Śp. P. Zarzeczny, którego osoba nie jest obojętna na tym portalu mawiał: „news nie jest jak pies pogryzie człowieka – tylko jak człowiek psa”. Jakby się okazało, że dewiant organizuje orgie dla sodomitów to by nie było sensacji.
Nie rób kurtyzany z logiki – bo to właśnie domena lewactwa – posłuchaj wykładów Baumana chociażby – dogmatem tamtejszej wizji świata jest odrzucenie logiki – jak tego nie wiesz to uzupełnij wiedzę po to masz rozum by go używać. Wiem to trudne, ale nie boli.

Gabriel
Gabriel
1 miesiąc temu
Reply to  Dusan Penis

Dzisiaj będziemy klękać a jutro…?

1977
1977
1 miesiąc temu

Po prostu nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu, a ta na zachodzie przybiera monstrualne rozmiary w walce z tym właśnie faszyzmem i koło się zamyka.

Maciej Głowacki
Maciej Głowacki
1 miesiąc temu
Reply to  1977

Chyba gorsza od komunizmu bo faszyzm przypominam był we Włoszech i ich zbrodnie choć gorszące to pikuś przy zbrodniach komunizmu i narodowego socjalizmu dwu lewicowych zbrodniczych systemów

Fidel
Fidel
1 miesiąc temu

Ohoho widzę, że kolega uważa narodowy socjalizm za system lewicowy. Otóż wyjaśniam, że socjalizm to był tam tylko w nazwie i to biorąc pod uwagę jedynie ustrój polityczny i gospodarkę bo o tym że z dzisiejszym pojmowaniem „lewicowości” nie miał nic wspólnego chyba pisać nie muszę.

Piotr
Piotr
1 miesiąc temu
Reply to  Fidel

Czerwona flaga, pochody 1 Maja jako Swieto Pracy, jawna fascynacja Leninem, zwracanie sie do siebie per „towarzyszu” (Genosse), walka z kosciolami chrzescijanskimi, planowanie gospodarcze w skali calego kraju, wielki zakres robot publicznych finansowany drukiem pustego pieniadza ( bony Schachta) i wielkimi deficytami budzetowymi etc etc Socjalisci Hitlera to prawica, i to skrajna… 🙂

Nazistowski medal z okazji swieta pracy.png
zebmccain
zebmccain
1 miesiąc temu
Reply to  Fidel

Socjalizm był tam w nazwie i w działaniu. Dosłownie i w przenośni. Ale co tam żyjmy w błogiej niewiedzy, co tam mógł wiedzieć Adolf H., który osobiście, powtarzam OSOBIŚCIE uważał, że czerwony kolor na fladze III Rzeszy oznaczał sojalizm.

gdansk22
gdansk22
1 miesiąc temu
Reply to  zebmccain

I oczywiscie ze masz racje.Nawet komunizm w Rosji nigdy nie osiagnał takiego stopnia realizacji idei komunistycznej jak w Niemczech Hitlara.Praca dla kazdego-placa na zblizonym jednolitym poziomie.Idea ze kazdy jest potrzebny tak samo-to realizowana idea od kazdego w/g mozliwości i zabraklo jedynie człona kazdemu według potrzeb-chociaz byli bliscy tego,przy zalozeniu ze kazdy powinien miec takie same potrzeby materialne.
No i dlatego Niemcy tak kochali Hitlera

Zawisza Czarnecki
Zawisza Czarnecki
1 miesiąc temu
Reply to  gdansk22

I mieli naziole swój WOŚP (marksisty Owsiaka) – Winterhilfe.

gdansk22
gdansk22
1 miesiąc temu
Reply to  Fidel

Co ty koles pieprzysz.”Jedynie ustrój polityczny i gospodarka”-byly lewicowe.To kurwa podstawa systemu idioto!I z e byl w nazwie tylko?Jak masz wiedze zerowa w temacie to sie zamknij.Domek dla kazdej rodziny-kredyt był umarzany po czwartym dziecku!Samochód dla kazdego-tak tak,takie byly podstawy „garbusa”.Praca dla wszystkich!Prawo pracownicze-to dyktatura pracownikóww tym czasie.Prawo do finansowanych przez panstwo urlopów-słynne wycieczki statkiem.No po prostu raj na ziemi!Poczytaj sobie cos o tym wczesniej,zanim sie odezwiesz.Wystarczy „Wiek Hitlera” Degrella np.No ale jak sie czerpie wiedze z”poprawnosci politycznej”,to potem sie pisze glupotki

Fidel
Fidel
1 miesiąc temu
Reply to  gdansk22

Nie zesraj się.

Zige
Zige
1 miesiąc temu

Połączenie chorej poprawności politycznej z niebotyczną hipokryzją – tak wygląda obecnie świat.

FOX
FOX
1 miesiąc temu
Reply to  Zige

Albo się dostosujesz, albo zostaniesz nazwany faszystą, rasistą.

Liściu
Liściu
1 miesiąc temu
Reply to  FOX

A niech nazywają faszystą,rasistą,antysemitą,homofobem…te określenia będące kiedyś poważnymi zarzutami odbierającymi głos w jakiejkolwiek poważnej dyskusji obecnie nie znaczą zupełnie nic-ot taka nowowmowa uzywana w stosunku do tych z którymi dany postępowiec ,prywatnie hipokryta i osoba ze skrzywieniem emocjonalnym nie zgadza się.
Nie bójcie się podejmowania kwestii nie dla wszystkich wygodnych,nie dajcie się ludie zastraszyć w imię chorej poprawnośći.

Tomek
Tomek
1 miesiąc temu

artykuł w punkt.

floro flores
floro flores (@floro-flores)
1 miesiąc temu

100 razy bardziej wolę kulturę południowców, niż tych śmierdzących grubasów z paskudnymi mordami, dla których największą rozrywką jest coś rozpierdolić po pijaku wciąż myśląc, że świat przed nimi klęka

Deportivo A'la Wieś
Deportivo A'la Wieś
1 miesiąc temu

„Anglicy uznają, że tylko ich język, ich słownik i ich obyczaje są obowiązujące.” – ależ oczywiście, że tak i bezwzględnie z tego korzystają. Każdy kto śledzi np. F1 wie, że każdy brytyjski „rookie” to przyszły mistrz świata. Przykłady można mnożyć. Szkoda, że ucząc angielskiego w szkole nie wpaja się jednocześnie dystansu do tych wszystkich BBC, CNN i innych wynalazków, a wręcz stawia się je jako wzór.

Bob
Bob
1 miesiąc temu

BBC klamie……
BBC=TVP

Bahahahaha
Bahahahaha
1 miesiąc temu
Reply to  Bob

Raczej TVNienawiść

Janek1988
Janek1988
1 miesiąc temu

Mysle,ze ta bomba o nazwie „poprawnosc polityczna ” i doszukiwanie sie wszedzie rasizmu,faszyzmu po prostu kiedys pierdolnie,bo ludzie tego nie wytrzymaja. Dla mnie murzyn to taki sam czlowiek jak bialy,lysy,rudy,zolty itd. I potem sie dziwic,ze mniejszosc wchodzi na glowe wiekszosci

Ziomal Stary
Ziomal Stary
1 miesiąc temu
Reply to  Janek1988

Masz 100% racji… problem polega tylko na oszacowaniu kiedy i w jaki sposob. Komunizm tez nie mogl na stale nigdzie zakotwiczyc bo nie mial prawa tak samo jak idee o ktorych wspominasz. Jak jednak wiemy zanim padl (i tez nie do konca be caly czas jacys masochisci pragna jego odrodzenia), chwile to potrwalo i pochlonelo mase ludzi. Mam tylko nadzieje ze tym razem ten debilizm skonczy sie szybko i bez powaznego konfliktu.

Grzesiek
Grzesiek
1 miesiąc temu

Brawo dla Urugwaju! Wreszcie ktoś odważył się powiedzieć, że angielska (a przynajmniej prezentowana przez ich federację), wizja świata nie jest jedyną słuszną. Niewielkie państwo, ale odważny naród.

FC Bazuka Bolencin
FC Bazuka Bolencin (@fc-bazuka-bolencin)
1 miesiąc temu
Reply to  Grzesiek

To jest jedyna metoda na walkę z tym szerzącym się tałatajstwem.
Pozwy, walka o swoje, nie zgadzanie się na jawne zakrzywianie rzeczywistości. Jeden, drugi, trzeci taki przypadek i te debile od poprawności i rzekomej dyskryminacji – zastanowią się nad tym co robią.

eugeniuszsmietana
eugeniuszsmietana
1 miesiąc temu

Jak ja nienawidzę tworzenia problemów tam gdzie ich nie ma. To ci, którzy wymyślają durne oskrażenia powinni dostać po ryju.

Jak coś jest rasistowskie – to obie strony wiedzą, że takie to jest. Niemniej jeśli jest się kretynem, który zapewne założył jakąś fundację, która ma zbierać hajs, to musisz zgłaszać cokolwiek, bo rasizmu praktycznie już nie ma.

Teraz to są zwykłe żarty z czarnych i tyle, co najwyżej, ale bez podtekstu. Doprowadzacie do tego, że nie można nawet stwierdzić, że ktoś jest czarny, albo azjata, cokolwiek. No nie można. Biały? A i owszem, luzik, ale czarny?

Jesteście do jasnej cholery murzynami i tyle. I nie odpowiadacie za wszystko co zrobili inni murzyni tak jak ja nie odpowiadam za to, że Hitler odwalił gówno i był biały. Ogarnijcie się ludzie w końcu, bo zejdę za szybko i jeszcze szczęśliwy, skoro muszę żyć z takimi moronami.

Liściu
Liściu
1 miesiąc temu

Panie kolego rasizm istnieje-ale objawia sie on w dzisiejszych czasach dyskryminacją białej rasy,naszej kultury,tożsamości,deprecjonowaniem naszych osiągnięć cywilzacyjnych.Osobom szczegolnie pochodzenia arabskiego oraz tzw afroamerykanom,afrykanom i wszelkiej masci innym afro nie udaje się już ukryć nienawiści i pogardy do białego człowieka.

Łukasz
Łukasz
1 miesiąc temu
Reply to  Liściu

No po Pana poście można się przekonać, ze rasizm rzeczywiście istnieje. Prawda jest taka, że po każdej stronie mamy ludzi mądrych i idiotów w różnym stężeniu, nie ważne czy biały, czarny, arab czy azjata może myśleć nad tym co mówi lub mówić co mu ślina na język przyniesie. Dlatego właśnie ten artykuł jest trafiony w punkt, obnaża egocentryków którzy uważali się za wyrocznie w temacie walki z rasizmem. PS. Czy ktoś swrocił uwagę, ze Olkiewicz nie wspomniał o ŁKS?

Marek
Marek
1 miesiąc temu

Już teraz rozumiem dlaczego zespół Clawfinger trzyma się z dala od koncertów w UK ,bo ich sztandarowy utwór to „Nigger” i traktuje o tym ,żeby nie robić z siebie ofiary tylko dlatego ,ż3 jest Się czarnym.

F91-DudeLange
F91-DudeLange (@f91-dudelange)
1 miesiąc temu

Ale się wylało w tych komentach… co za syf :/

waffek
waffek
1 miesiąc temu
Reply to  F91-DudeLange

Czyżby? Czyżby po takiej przerwie to był on? Internetowy troll :O ? Czy to Ty?

django
django
1 miesiąc temu

Smutna konstatacja jest taka, że za pieniądze można kupić wszystko. Jak widać, są czasem próby walki o własną godność, ale nie wróże im sukcesów. Czy to Edinson Cavani, czy pracownik sklepu IKEA, wszyscy mają się podporządkować nowej poprawności, jak się nie podoba to kara, a w dalszej perspektywie idź szukać pracy gdzieś indziej. Nieważne są Twoja tradycja, wartości, w które wierzysz, a już najmniej ważny jest Twój język. FIFA, UEFA i wszystkie krajowe związki powinny mieć nowy slogan: Wszyscy jesteśmy rożni, ale wkrótce to się zmieni.

Spartakus - pogromca pzpnowskiej bandy zlodziei
Spartakus - pogromca pzpnowskiej bandy zlodziei
1 miesiąc temu

To tak wyglada bo zyjemy w swiecie kompletnych idiotow – czyli w demokracji, systemie dla durniow. Nikt juz nawet nie zna podstawowych pojec ze slownika, bo wszyscy telewizje ogladaja a tam same gowno ponizej poziomu zwierzat.

Podstawowe mylenie pojec jak np. mowia ze trzeba byc tolerancyjnym, tyle ze potem sie okazuje ze ta „tolerancja” to tak naprawde AKCEPTACJA. A kazdy kto ma slownik moze sobie sprawdzic ze to Tolerancja i Akceptacja nie znacza tego samego. To 2 osobne slowa.

Tak samo jest z innymi pojeciami : rasizm, homofobia, antysemityzm itd. Nikt nie zna tych pojec, nawet ci ktorzy innych o nie oskarzaja.

Spartakus - pogromca pzpnowskiej bandy zlodziei
Spartakus - pogromca pzpnowskiej bandy zlodziei
1 miesiąc temu

To tak wyglada bo zyjemy w swiecie kompletnych idiotow – czyli w demokracji, systemie dla durniow. Nikt juz nawet nie zna podstawowych pojec ze slownika, bo wszyscy telewizje ogladaja a tam same gowno ponizej poziomu zwierzat.

Podstawowe mylenie pojec jak np. mowia ze trzeba byc tolerancyjnym, tyle ze potem sie okazuje ze ta „tolerancja” to tak naprawde AKCEPTACJA. A kazdy kto ma slownik moze sobie sprawdzic ze to Tolerancja i Akceptacja nie znacza tego samego. To 2 osobne slowa.

Tak samo jest z innymi pojeciami : rasizm, homofobia, antysemityzm itd. Nikt nie zna tych pojec, nawet ci ktorzy innych o nie oskarzaja.

Stalineczka
Stalineczka
1 miesiąc temu

Panowie, jeszcze odwrocony antysemityzm, prosze o tym nie zapominac, zwlaszcza Polacy tego doswiadczaja, umorusani w blocie, w USA i Kanadzie juz w szkolach jest wpajane, ze to nie Niemcy wywołali IIWŚ i sa odpowiedzialni za holokaust, tylko Nazisci, a kto to? co to za plemie? a gdzie byly obozy? w Polsce! a no to Polacy byli!!!

Fidel
Fidel
1 miesiąc temu
Reply to  Stalineczka

No elo, ja przekornię napisze że to całe dopominanie się ciągle pisania Niemcy zamiast naziści które jest uskuteczniane przez Polaków to duuuuuży błąd bo prowadzi do jeszcze większego zakłamywania historii. W jaki sposób? Otóż zdejmuje całkowicie odpowiedzialność za holokaust i przebieg IIWojny Swiatowej z innych europejskich Narodów. Z niemieckimi nazistamii współpracowali też naziści i antysemici z innych krajów. Rząd Vichy we Francji, Norwegowie, Duńczycy, Chorwaci, Łotysze itd. Nie tylko współpracowali w zakresie wydawania Niemcom Żydów ale w dużej mierze popierali nazizm jako taki. Wystarczy spojrzeć kto do końca bronił Berlina. Jednostki Waffen SS złożone z Duńczyków, Norwegów i Francuzów. Nie ma co ich wybielać i wmawia c światu że to tylko Niemcy byli tymi złymi.

P75
P75
1 miesiąc temu
Reply to  Fidel

Wszystko prawda, ale ja powiedziała ostatnio Merkel: do niczego takiego by nie doszło gdyby nie Niemcy. Gdyby Hitler nie zajął połowy Europy to nigdzie ci zbrodniarze nie wychyliliby łba. Hitler ich wyciągnął z niebytu i dał im nieograniczoną władzę.

Fidel
Fidel
1 miesiąc temu
Reply to  P75

P75 oczywiście, racja.

zebmccain
zebmccain
1 miesiąc temu
Reply to  Fidel

Ilu Norwegów jesteś w stanie z imienia i nazwiska wymienić jako członków NSDAP?

Fidel
Fidel
1 miesiąc temu
Reply to  zebmccain

Mie musiepi wstępować do nsdap bo mieli swoje nazi organizacje jak norges ss, w dywizji waffen ss Nordland złożonej głównie z norwegów i duńczyków było ponad 10 tys wojaków

RRRR
RRRR
1 miesiąc temu

Jak miło, że nie było srania po krzakach, tylko Urugwajczycy odbili piłeczkę.

FC Bazuka Bolencin
FC Bazuka Bolencin (@fc-bazuka-bolencin)
1 miesiąc temu
Reply to  RRRR

I powinno więcej ludzi ją odbijać, żeby skończyć w końcu ten szajs.
To nie XIX wiek gdy bambusy były przez białych panów sprowadzani na plantacje. Teraz mają lepiej niejednokrotnie niż biali, żyjąc na socjalach w bogatych krajach. Więc wielu z nich się przewraca w dupach przy poklasku durnych białych gości w garniturkach…

Booo
Booo
1 miesiąc temu

Szanuję ten mały naród w opór. Nie dość, że mają świetnych piłkarzy i reprezentację, spokojne i dostatnie życie (jak na Amerykę Południową), to jeszcze nie kulą uszów po sobie i potrafią walczyć o swoje.
Respekt.

Tom
Tom
1 miesiąc temu

I tak Anglicy którzy za pomocą The Sun i tego typu szmatławców by wyjść z Unii Europejskiej krzyczeli złodzieje Polacy kradną im pracę, uczą teraz innych co to jest rasizm i tolerancja.

Luisek
Luisek
1 miesiąc temu

Panie Olkiewicz, masz Pan moją rękę. Pan jesteś szlachcic i uczciwy człowiek!

salata1992
salata1992
1 miesiąc temu

Ale mi w tym momencie zaimponowali! Brawo!

Maciej
Maciej
1 miesiąc temu

W końcu głos rozsądku.

qdlaty81
qdlaty81 (@qdlaty81)
1 miesiąc temu

Fajny artykul. Kuba dorastasz 😉

Jak tu pięknie
Jak tu pięknie
1 miesiąc temu

Wszyscy Urugwajczycy, a za nimi inni Latynosi powinni teraz masowo zacząć mówić do sędziów, kolegów i kogo popadnie per ‚negrito’. Na początku wpadłoby parę dyskwalifikacji, ale potem może ktoś by się ogarnął, gdyby nagle całe grupy zawodników zaczęły wypadać z gry z idiotycznych powodów i robić lidze negatywny marketing. A wszyscy wiedzą, że to na czym w PL wszystkim zależy jeszcze bardziej niż na walce z rasizmem są pieniążki.

Aerth
Aerth
1 miesiąc temu

Ci wszyscy walczący z rasizmem już tak popłynęli, że aż są po drugiej stronie i stali się tymi, z którymi walczą. Siedzący na Twitterze wiedzą, że ze świecą szukać ludzi z większymi zapędami totalitarnymi, chący kontrolować wszystko i wszystkich, niż wojownicy o równość i inkluzywność. To słowo złe, tamto złe, a odmienne kultury, orientacje seksualne, rasy, itp. są ok pod warunkiem, ze zgadzają się z jedynym słusznym punktem widzenia. Jak się nie zgadzają to wrogowie. W Ameryce wschodni Azjaci już są u „tolerancyjnych” na cenzurowanym, bo zamiast robić z siebie ofiary to po prostu odnoszą sukcesy. No bo jak to, Chińczyk czy Japończyk nie płacze, że go biały człowiek ciemięży, tylko bezczelnie pracuje na wysokim stanowisku i zarabia od tych białych więcej? Nie pasuje do narracji, a w ogóle pewnie zabrał posadę czarnoskóremu.

A wszystkie organizacje, firmy czy kluby piłkarskie robią po prostu puste gesty, które nic nie kosztują, ale też nic nie zmieniają. Bo przecież o ile łatwiej piłkarzom Arsenalu założyć tęczowe opaski czy sznurówki niż wypowiedzieć umowy z klubem, który bierze kasę od linii lotniczych państwa, w którym za homoseksualizm się traci życie, prawda? Kaska się zgadza, praca jest, a zawsze można iść wieczorem spać z poczuciem, że się walczy z tą czy inną fobią. A, że w tym czasie gej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich właśnie leci z dachu albo jest skazywany na karę śmierci? Nie mówmy o tym, panu piłkarzowi bedzie przykro.

Zawisza Czarnecki
Zawisza Czarnecki
1 miesiąc temu

Byłem w Urugwaju. Któregoś dnia do knajpki w której jadaliśmy śniadania wpadła grupa dzieciaków, lat ok. 9 z nauczycielką. Właśnie (wytresowani faszyzmem poprawności politycznej) zwróciliśmy uwagę, że na czarnoskórego wołają „negrito”. Na luzie, śmiech zabawa bez obrazy małego, a nie urojone u białych supremistów wyzwiska. Twórcy rasizmu. Urojonego. Tak działa marksizm.

Qwerty
Qwerty
1 miesiąc temu

‚”Anglicy uznają, że tylko ich język, ich słownik i ich obyczaje są obowiązujące”. Pasuje do Polski.

Arek
Arek
1 miesiąc temu

Dobry tekst

Anglia
02.03.2021

Manchester City dokonał egzekucji Wilków

Manchester City jest ostatnio w takim gazie, że nawet gdyby miał zagrać mecz w niedzielę rano, a jego piłkarze wyszliby na boisko z syndromem dnia poprzedniego, to i tak spotkanie zakończyłoby się ich wygraną. Dziś po prostu wybrali się na polowanie, ustrzelili Wolverhampton, choć wcale nie była to dla nich przyjemna rozgrywka. W drugiej odsłonie […]
02.03.2021
Weszło
02.03.2021

Lech Poznań i trofea – para wybitnie niedobrana

Gdy Lech grał w Lidze Europy, słabszą formę w Ekstraklasie można było tłumaczyć tym, że gra na trzech frontach. A że nawet po odpadnięciu z fazy grupowej LE w lidze nadal poznaniakom szło jak po grudzie, zespół Żurawia postanowił pójść krok dalej. I odprawił się z kolejnego frontu. Tym samym zaprzepaścił szansę na zdobycie jakiegokolwiek […]
02.03.2021
Weszło
02.03.2021

Raków wybił Lechowi z głowy Puchar Polski. „Kolejorz” właśnie przegrał sezon?

Lech Poznań miał uratować sezon poprzez Puchar Polski, ale wyszły z tego blade cztery litery. Już z Radomiakiem cudem wygrał serię rzutów karnych, psim swędem meldując się w ćwierćfinale. Raków jednak bezlitośnie „Kolejorza” wyjaśnił. A w zasadzie to znów wyjaśnił, bo już trzy lata temu, jeszcze jako pierwszoligowiec, zespół Marka Papszuna eliminował lechitów z PP. […]
02.03.2021
Weszło
02.03.2021

Do trzech razy sztuka. Trójmiasto w końcu sprostało Puszczy

Puszcza Niepołomice w Pucharze Polski dorobiła się miana drużyny niewygodnej, a może nawet „pogromców”. Za kadencji Tomasza Tułacza, która trwa od 2015 roku, skromny pierwszoligowiec już trzeci raz zameldował się w ćwierćfinale tych rozgrywek, na rozkładzie mając między innymi takie firmy jak Korona Kielce (ekstraklasowa), Lechia Gdańsk (dwukrotnie) czy Wisła Płock. W tym sezonie los […]
02.03.2021
Weszło
02.03.2021

Środa w Weszło FM: pucharowy mecz Legii z komentarzem Kowala oraz magazyny klubowe

Środa w WeszłoFM upłynie pod znakiem ćwierćfinałów Pucharu Polski. Będziemy relacjonować oba spotkania, ale będą też premiery „TSW”, „TriGapy”, „Stacji Poznań” czy „Głosu Portowców”. Szczegóły znajdziecie poniżej: 07:00 – 10:00 – „Dwójka bez Sternika” – o dobry nastrój o poranku zadbają Monika Wądołowska i Wojciech Piela. Wśród materiałów, które usłyszycie – echa wtorkowego meczu Manchesteru […]
02.03.2021
Weszło
02.03.2021

1312, czyli jak dziennikarz podjął próbę zrozumienia ducha ultras

– Dla niej wszyscy młodzi, łysi, tacy sami: ścierwo – twierdziła legendarna pani Janina, której przemyślenia opisał w utworze „Każdy ponad każdym” raper Sokół. Starsza kobieta z warzywniaka reprezentowała opinię nie setek czy tysięcy, ale milionów ludzi na całym świecie, nie ma co do tego cienia wątpliwości. Sam przecież czytałem to milion razy pod swoimi […]
02.03.2021
Weszło
02.03.2021

Pirelli znika z koszulek Interu. Koniec pewnej ery

Zanosiło się na to od dawna, tajemnicą nie było, ale jednak głośnym echem rozeszła się wczorajsza wypowiedź CEO Pirelli, Marco Tronchettiego Provery, który potwierdził oficjalnie, że nazwa koncernu zniknie z koszulek Interu Mediolan. Pirelli nierozłącznie widniało na strojach nerazzurri przez dwadzieścia siedem lat. W zasadzie dla całych pokoleń kibiców, trudno sobie wyobrazić te stroje bez […]
02.03.2021
Inne sporty
02.03.2021

Mateusz Gamrot wraca! Druga walka Polaka w UFC już w kwietniu

Po przegranym w kontrowersyjnych okolicznościach debiucie w UFC Mateusz Gamrot wraca do klatki. Już 10 kwietnia zmierzy się ze Scottem Holtzmanem (14-4, 5 KO). To, że ma walczyć akurat z Amerykaninem, świadczy o dwóch rzeczach. Po pierwsze, nie ma zamiaru odpuszczać i nie boi się wyzwań. Po drugie w federacji wierzą w umiejętności Polaka i […]
02.03.2021
Weszło
02.03.2021

Taras Romanczuk: – Nie umiałem grać w piłkę

– Przed przyjazdem do Polski taktycznie nie umiałem podstawowych rzeczy. Nie miałem żadnych treningów taktycznych na dużym boisku. Nie wiedziałem w tym temacie nic – z Tarasem Romanczukiem z Jagiellonii Białystok rozmawiamy o jego niebanalnej ścieżce kariery. Jak blisko był, by zostać w Ameryce, gdzie pracował fizycznie. O przyjeździe do Polski, gdzie trafił w Legionovii […]
02.03.2021
Weszło
02.03.2021

Dla Lecha Poznań każdy mecz jest jak finał

Znacie te powiedzonka, nie? Finisz ligi, zostaje parę kolejek, różnice punktowe na szczycie tabeli są minimalne. Wychodzi trener wicelidera i oznajmia: dla nas każdy kolejny mecz jest jak finał, w każdym remis czy porażka mogą oznaczać utratę tytułu. Co to ma wspólnego z dzisiejszym spotkaniem Pucharu Polski? Dla Lecha Poznań też każdy mecz jest jak […]
02.03.2021
Weszło
02.03.2021

Lato: – Kazimierz Górski był tylko jeden i to się nigdy nie zmieni

– Wszyscy darzyli Kazimierza Górskiego olbrzymim szacunkiem. Nie zdarzało się, żeby ktoś mu pyskował, ktoś mu podskoczył. Nikt nie stawiał się trenerowi. Miał dwóch współpracowników – Jacka Gmocha i Andrzeja Strejlaua. Jeden mówił swoje, drugi mówił swoje, a czerpał trochę od jednego, trochę od drugiego, a i tak robił po swojemu. Wszyscy zastanawiali się, co […]
02.03.2021
Weszło
02.03.2021

„Stoch powiedział, że zadzwoni do FIFA i zgłosi mnie do nagrody Puskasa”

Patryk Szysz, zawodnik Zagłębia Lubin: – Myślę, że prawe skrzydło jest moją optymalną pozycją. Tam mogę pokazać najwięcej. W roli napastnika muszę stać tyłem do bramki, a w aktualnym wariancie mam pole do popisu. Mogę się tutaj trochę pościgać, szukać sytuacji 1 na 1, próbować dośrodkowań. Choć, jeśli będzie taka potrzeba, zagram też na „dziewiątce”. […]
02.03.2021
Kanał Sportowy
02.03.2021

Djurdjević: Nie mam pretensji do sędziów. Jedyne, czego mi brakuje, to dystansu

Porozmawialiśmy z Ivanem Djurdjeviciem na temat sędziowskich kontrowersji z ostatniego meczu pomiędzy Chrobrym Głogów i Koroną Kielce. Czy czuje się skrzywdzony decyzjami arbitra? Czego brakuje naszym piłkarzom oraz trenerom? Transfer Jakuba Araka to mit? A może rzeczywiście było coś na rzeczy? Czy Maksymilian Banaszewski będzie prezentował się jeszcze lepiej niż jesienią? Dlaczego szkoleniowiec Chrobrego ma […]
02.03.2021
Weszło
02.03.2021

Legia do Przesmyckiego: „Wnioskujemy o niewyznaczanie sędziego Frankowskiego do naszych meczów”

Nie milkną echa skandalicznego występu sędziego Bartosza Frankowskiego w ostatnim meczu Legii Warszawa z Górnikiem Zabrze. Arbiter dopuścił do niezwykle ostrej gry, na czym szczególnie ucierpieli zawodnicy „Wojskowych”, przede wszystkim wielokrotnie (i często bezkarnie) poturbowany Luquinhas. Do sprawy w specjalnym oświadczeniu postanowili się odnieść mistrzowie Polski. Pismo podpisane przez prezesa Dariusza Mioduskiego, a skierowane do […]
02.03.2021
Weszło
02.03.2021

ROKI WYJAŚNIA: Pompowanie Rakowa Częstochowa

„No i gdzie jest ten wasz wielki Raków, który tak pompowaliście?”. Na początku rundy wiosennej pytanie to pada tak często i z tak wielu stron, że Mateusz Rokuszewski postanowił sprawdzić, czy Raków Częstochowa to rzeczywiście pieszczoch mediów. A jeśli tak, to odpowiedzieć też na pytanie, z czego te chody u dziennikarzy wynikają. To pierwszy odcinek […]
02.03.2021
Weszło
02.03.2021

PRASA. Setna rocznica urodzin Kazimierza Górskiego. „Tata żył rytmem rozkładu PKP”

We wtorkowej prasie wiele tekstów z okazji setnej rocznicy urodzin Kazimierza Górskiego. Jest też kilka rzeczy poligowych i recenzja książki o Diego Maradonie, która zdecydowanie nie jest cukierkowa.  PRZEGLĄD SPORTOWY Kamil Kosowski uważa, że Cracovia potrzebuje nowego impulsu. Na boisku Cracovia wygląda jak zespół w rozsypce. Aż się prosi, by osoba z zewnątrz weszła do […]
02.03.2021
Kanał Sportowy
02.03.2021

Jakub Kuzdra: – Jako drużyna mamy największe serce w Ekstraklasie

Jakub Kuzdra był gościem najnowszego odcinka programu „Weszłopolscy” w Kanale Sportowym. – Rozmawiamy z przeciwnikami po meczach i przyznają, że mega ciężko się z nami gra. Na papierze pewnie mamy jedną ze słabszych kadr w lidze, ale serce jako drużyna mamy, myślę, największe w Ekstraklasie – powiedział piłkarz Warty Poznań. Zapraszamy do lektury zapisu wywiadu […]
02.03.2021
Weszło
02.03.2021

„Ulubiona mapa w CS-ie? Mapa Polski!”

Dlaczego na treningach piłkarze Stali Mielec nie muszą uciekać z muru, kiedy do rzutu wolnego podchodzi Petteri Forsell? Gdzie zabrać dziewczynę na randkę w Mielcu i dlaczego do Rzeszowa? Co czyni wyjątkowym Korteza? Dlaczego najlepszą mapą w CS-ie jest mapa Polski? Czy warto sypać ziarna gołębiom? Dlaczego trudno odpowiedzieć na pytanie, czy wolna niedziela handlowa […]
02.03.2021