post
Avatar

Opublikowane 30.12.2020 17:21 przez

redakcja

– Szatnia New England Revolution jest mieszanką kulturową. Nie byłem ciekawostką. Wszyscy są przyzwyczajeni do tego, że w szatni w Stanach Zjednoczonych są ludzie z całego świata. Polska jest im dobrze znana. Wiele osób w Bostonie i w jego okolicach ma polskie korzenie. Dziadków, pradziadków, dalszych przodków. Mają o nas dobre zdanie. Natomiast sama atmosfera w szatni jest zupełnie inna. W Stanach Zjednoczonych każdy robi swoją robotę, mało kto skupia się, żeby budować jakieś głębsze relacje międzyludzkie. To było dla mnie nowe. Telefony nie są zabronione. Są wszechobecne. Można dzwonić, pisać, serfować po internecie. To na pierwszym planie. Ale też myślę, że dosyć szybko przyzwyczaiłem się do nowych zwyczajów. Nie miałem z tym problemów – mówił Adam Buksa w rozmowie z prowadzącymi Temat Dnia w Weszło FM. Spisaliśmy tę rozmowę. Zapraszamy. 

Udane święta?

Spędziłem święta w gronie rodzinnym. Dokładnie tak jak sobie planowałem. Fajnie spędzony czas, już tęskniłem za Polską, za domem. Sporo czasu spędziłem w Stanach Zjednoczonych. Nie było możliwości, żeby wyjeżdżać, pandemia zrobiła swoje.

Kiedy wracasz do USA?

W Polsce będę jeszcze trzy tygodnie. Miałem wracać 17 stycznia, ale zamknięta została Wielka Brytania, więc odwołano mój lot przez Londyn i na razie czekam na decyzję klubu w sprawie nowego terminu podróży. Pewnie data nie zmieni się jakoś bardzo. Na razie trenuję indywidualnie.

To był dla ciebie dobry rok?

Wszystko zdominowała pandemia. Mimo to uważam, że to rok na plus w moim wykonaniu. Udało się dograć ligę do końca. I choć rozgrywki MLS zostały okrojone o czternaście spotkań ze względu na wirusa, to i tak trzeba doceniać fakt, że zostały rozegrane, bo dużą sztuką było przeprowadzenie tego przy problemach w Stanach. Sprawiliśmy z New England Revolution dużą rewolucję. Nikt nie spodziewał się nas w pierwszej czwórce, a zaliczyliśmy bardzo dobrą końcówkę ligi.

A indywidualnie?

Też jestem zadowolony. Rozegrałem wszystkie spotkania. Statystyki niezłe, choć wiadomo, że zawsze chce się więcej, zawsze jest za mało. Ile bym nie strzelił, wiem, że stać mnie na więcej. Ale to dobra pozycja wyjściowa przed kolejnym sezonem. Wiecie, przeprowadzka, zza ocean, do zupełnie nowej ligi, nigdy nie jest łatwa i wymaga pewnego poświęcenia. A u mnie przebiegło to płynnie.

Szybko odnalazłeś się w szatni? 

Szatnia jest mieszanką kulturową. Nie byłem ciekawostką. Wszyscy są przyzwyczajeni do tego, że w szatni w Stanach Zjednoczonych są ludzie z całego świata. Polska jest im dobrze znana. Wiele osób w Bostonie i w jego okolicach ma polskie korzenie. Dziadków, pradziadków, dalszych przodków. Mają o nas dobre zdanie. Natomiast sama atmosfera w szatni jest zupełnie inna. W Stanach Zjednoczonych każdy robi swoją robotę, mało kto skupia się, żeby budować jakieś głębsze relacje międzyludzkie. To było dla mnie nowe. Telefony nie są zabronione. Są wszechobecne. Można dzwonić, pisać, serfować po internecie. To na pierwszym planie. Ale też myślę, że dosyć szybko przyzwyczaiłem się do nowych zwyczajów. Nie miałem z tym problemów.

Masz dalej przed oczami sytuację z finału konferencji z Columbus Crew? Trafiłeś w słupek. 

Nie rozpamiętuję. W samych play-offach miałem trzy słupki i poprzeczkę. Piłka obijała bramkę po moich strzałach. Columbus Crew był lepszy. Zasłużył na zwycięstwo. Ja osobiście nie wyglądałem źle. Miałem swoje okazje, ale na końcu liczy się wynik, a Crew w ścisłym finale zmietli Seattle Sounders.

Byliście nieco rozgoryczeni przez fakt, że wasza obecność w tej fazie play-off stanowiła zagrożenie i druga taka okazja może się zwyczajnie nie zdarzyć?

Drużyna piłkarska jest na poważnie budowana od dwóch lat. Wcześniej właściciel skupiał się głównie na drużynie futbolu amerykańskiego – New England Patriots, którzy są najbardziej utytułowani w historii tej dyscypliny w Stanach Zjednoczonych. Teraz zależy mu na piłce nożnej. Wybudował centrum treningowe warte kilkadziesiąt milionów dolarów. Sprowadza coraz lepszych zawodników. Jego celem jest zdobycie mistrzostwa MLS. Również dlatego w klubie pracuje Bruce Arena, czyli najbardziej utytułowany trener w USA. I Bruce Arena mówi otwarcie, że w kolejnym sezonie gramy o pełną pulę. O triumf w MLS. Nie ma usprawiedliwień, nie ma zabawy w dyplomację. Budujemy drużynę na mistrzostwo. Plany są mocarne.

Jaki to trener?

Wyważony szkoleniowiec. Patrzy na wszystko analitycznie. Raczej z nami nie rozmawia. Zajęcia często prowadzą jego asystenci. Poza funkcją trenera pełni też rolę dyrektora sportowego, więc zarządza w angielskim stylu. Wielki autorytet. Każdy wie, ile w amerykańskiej piłce osiągnął, dlatego ma respekt. Musiałem się go uczyć jako zawodnik. Początkowo nie wiedziałem trochę, czego może ode mnie oczekiwać. Znalezienie wspólnego języka zajęło nam trochę czasu. Im dalej w las, tym było lepiej. I końcówka pokazała, że rozumiemy się dobrze. A mieliśmy swoje problemy – sporo kontuzji w czasie sezonu. Pandemia spowodowała, że mieliśmy trzy okresy przygotowawcze. Nie był to łatwy rok, ale wszystko wyszło.

Jak przebiegała pandemia w Stanach Zjednoczonych?

Może to zabrzmi banalnie i śmiesznie, ale żeby wszystko dobrze zrozumieć Stany Zjednoczone trzeba podzielić na stany. Wszędzie były inne restrykcyjne, inne wytyczne. W Massachusetts było to względnie luźne. Nie doszło do całkowitego lockdownu. Można było swobodnie się poruszać, nikt nie karał za brak maseczek, ale pojawiały się zalecenia, żeby być odpowiedzialnym. Uważam też, że całe amerykańskie społeczeństwo jest bardziej posłuszne niż polskie społeczeństwo. Ufają państwu, ufają gubernatorowi, a on prosił ludzi, żeby nosili maseczki, żeby dezynfekowali ręce, żeby zachowywali dystans społeczny, żeby ograniczyli spotkania towarzyskie. Dwa razy nie trzeba było powtarzać. Bywało czasami tak, że chodziłem bez maski, bo nie uznawałem tego za konieczne, nie będąc w tłumie ludzi, i zdarzało się tak, że podchodził do mnie nie policjant, a zwykły obywatel, prosząc mnie, żebym jednak zakrył usta i nos, bo sytuacja na świecie jest jaka jest. Inna mentalność.

MLS też stanęło na wysokości zadania. Organizacyjnie wymagało to sporej kreatywności, żeby dograć ten sezon do końca. Tak samo turniej w Orlando, w czasie którego byliśmy skoszarowani przez miesiąc. Testy od kwietnia do grudnia w odstępie dwóch dni. Wszystko na koszt ligi. Monitoring osób chorych był bardzo dobry. Chorzy byli natychmiastowo odsuwani od reszty zespołu. Nie kolidowało to z meczami. Nie było łatwo, ale udało się wszystko rozegrać bardzo sprawnie.

Z tego, co mówisz moglibyśmy uczyć się od Amerykanów dyscypliny, więc spytam przewrotnie: czego Amerykanie mogliby uczyć się od Polaków?

Amerykanie uwielbiają dyscyplinę, wytyczne, restrykcje, zasady. Śmieję się czasami, że żyją trochę jak roboty, ludzie podłączeni do prądu. Trudno tam nawiązać koleżeńskie relacje. Zakumplować się. Tam wszyscy żyją swoim życiem. Każdy ma pracę do wykonania. Ciężko pracują, harują. Brakuje im spontaniczności, luzu, szyderki, czyli tego, co mamy my, Polacy w genach. Brakuje mi tego. Łatwo tam złapać monotonię w szatni. Bywa nudno. A jak byłem w szatni Pogoni, to zawsze było głośno, wesoło, zabawnie. I tak samo na co dzień w Polsce. U nas przyjemniej idzie się na kawę, na obiad, tak o, normalnie, posiedzieć i pośmiać się. W Stanach Zjednoczonych o to ciężej. Nie wiem, czy tak wpłynęła na nich pandemia czy tacy są zawsze, ale to widoczna różnica.

Widzisz siebie w MLS za kilka lat czy chcesz wrócić do Europy?

Mój plan jest niezmienny. Jadąc do USA nie mówiłem, że chcę się tam osiedlać. To kolejny krok w mojej karierze i tego się trzymam. Mam kontrakt na trzy lata, minął już rok, a docelowo myślę o powrocie do Europy. Nie wyobrażam sobie opcji, żeby w USA zakotwiczyć dłużej. Kiedy nastąpi powrót? Na razie nie wiadomo, ale myślimy nad różnymi rozwiązaniami, stąd też współpraca z Pinim Zahavim.

Czym MLS może przekonać młodego polskiego piłkarza?

To zbyt ogólne. Analiza potencjalnych kierunków transferowych musi być rozbudowana – własne możliwości, liga, klub, trener, koledzy z zespołu, otoczenie, potencjał. Nie powiem, że Europa jest lepsza od Stanów Zjednoczonych albo Stany Zjednoczone od Europy – to zależy od sytuacji. Jak ktoś ma 34 lata i chce jechać do USA, to naturalnie ma inne cele niż ktoś, kto ma 24 lata i wszystko przed sobą. Jeżeli mówimy o młodym piłkarzu, który chce wyjechać do MLS, zrobić krok do przodu przez dwa-trzy lata i wrócić do Europy, to tak, oczywiście, da się i nie ma w tym nic złego. Polecam. Bardzo dobra liga. I niedoceniania. Gra się bardzo szybko, dynamicznie, można wejść na wyższy poziom względem Ekstraklasy. Ale jeśli ktoś chce zostać na kilka lat do przodu, to musi polubić życie w USA, polubić klimat – ja siebie w tym układzie nie widzę.

Masz kontakt z Jerzym Brzęczkiem? Wiesz, że jesteś obserwowany?

Byłem w kontakcie z selekcjonerem Jerzym Brzęczkiem w czasie wrześniowego zgrupowania, kiedy dostałem powołanie, ale ostatecznie nie pojechałem przez wzgląd na sytuację pandemiczną. Wszystko rozgrywało się na linii klub-PZPN.

Miałeś żal do klubu?

Nie do klubu, po prostu byłem zły na całą sytuację. Reprezentacja to absolutny priorytet. Zrobię wszystko, żeby powołania przychodziły regularniej. Ale rozumiem też klub. Jeśli pojechałbym na kadrę, to musiałbym opuścić sześć meczów ligowych przez kwarantannę, a to bardzo dużo. Klub skorzystał więc z okazji zatrzymania mnie na kluczowe mecze. Nic dziwnego. Mają swoje oczekiwania, zapłacili za mnie duże pieniądze, rozumiem ich podejście. Walczyli, żebym został w USA. Ja za każdym razem podkreślałem, że chcę jechać na reprezentację, przekonywałem, ale głos klubu był ponad moim. Musiałem się dostosować.

A potem był jeszcze kontakt?

Nie było kontaktu.

ROZMAWIALI WOJCIECH PIELA I MONIKA WĄDOŁOWSKA

Fot. Newspix

redakcja

Opublikowane 30.12.2020 17:21 przez

redakcja

Fuksiarz
07.05.2021

Najwyższe wygrane w Fuksiarz.pl

Znacie to uczucie, kiedy nie wejdzie wam jeden mecz? Niestety, każdy je zna. Ale zdarzają się i tacy fuksiarze, którym kupony wchodzą rzutem na taśmę. W ostatniej akcji meczu. W doliczonym czasie gry. To coś, jak zdążyć z zakupami w sklepie minutę przed godziną dla seniorów. Wybraliśmy kilku szczęściarzy, do których los się uśmiechnął i […]
07.05.2021
Weszło
07.05.2021

Typuj zakłady na Galę Ekstraklasy w Fuksiarz.pl!

Starzyński z golem z rzutu wolnego po kursie 20.00? Makana Baku z dwoma golami do końca sezonu po kursie 15.00? Błażej Augustyn z żółtą kartką po kursie 4.00? Do tego możliwość obstawienia kto zgarnie nagrody Ekstraklasy? Fuksiarz.pl przygotował specjalnie dla was zakłady specjalne na Ekstraklasę. Nie mówcie, że nie ma okazji, bo byście zgrzeszyli. Czym […]
07.05.2021
Fuksiarz
07.05.2021

Puchar Fuksiarza. ROZPOCZĘŁA SIĘ WALKA O FINAŁ!

We wtorek i środę Liga Mistrzów. W czwartek Liga Europy. A dzisiaj my. Puchar Fuksiarza wchodzi w najbardziej bezwzględną fazę. Nadeszła pora na oddzielenie ziarna od plew, prawdziwych Kilerów od popierdółek. Nadszedł też czas pogardy dla przegranych, czas chwały dla zwycięzców. Półfinały naszego redakcyjnego pucharu rozpoczynają się już teraz. Pamiętajcie – całość nakręca Fuksiarz.pl, to […]
07.05.2021
Fuksiarz
01.05.2021

Valencia namiesza w walce o mistrzostwo Hiszpanii?

Czasy dla kibiców “Nietoperzy” są, jakie są. Valencia sama nie ma szans włączyć się do walki o tytuł, a w obecnym i poprzednim sezonie szczytem jej marzeń jest walka o miejsce w środku stawki. Ale nie oznacza to, że czołówka może traktować Los Murcielagos jak piniatę. Przekonał się o tym Real Madryt, który w Valencii przegrał 1:4, […]
01.05.2021
Fuksiarz
30.04.2021

Zakłady specjalne na Ekstraklasę! Kurs 15.00 na gola Świerczoka zza pola karnego

Jakub Świerczok z golem zza szesnastu metrów po kursie 15.00? Richmond Boakye z celnym strzałem – jakimkolwiek – po kursie 2.00? Legia wreszcie strzelająca z rzutu wolnego po kursie 20.00? Fuksiarz.pl przygotował specjalnie dla was zakłady specjalne na Ekstraklasę. Nie mówcie, że nie ma okazji, bo byście zgrzeszyli. Czym są zakłady specjalne na Ekstraklasę? To […]
30.04.2021
Weszło
28.04.2021

Czy Roma nawiąże walkę z Manchesterem United?

Włoskie zespoły poniosły w tym sezonie spektakularną klęskę w europejskich pucharach. Wyszła straszna bida z nędza. Na ich szczęście honoru tamtejszego futbolu klubowego dzielnie broni AS Roma. Rzymianie stoją przed szansą awansu do finału Ligi Europy, ale czeka ich bardzo trudne zadanie. Przeciwnikiem ekipy Paulo Fonseki będzie Manchester United, a pierwsze starcie tych drużyn odbędzie […]
28.04.2021
Weszło FM
10.05.2021

Wtorek w Weszło FM: Premier League, La Liga, Moto-poranek

Sezony we wszystkich europejskich ligach powoli dobiegają końca i nadal oczekujemy ostatecznych rozstrzygnięć. W Anglii wszystko jest jasne w kontekście zdobycia mistrzostwa, ale tego nie mogą powiedzieć choćby w Hiszpanii. Wtorek przyniesie trochę odpowiedzi na nurtujące nas pytania, a poza tym na antenie Weszło FM pojawią się ciekawe audycje tematyczne. Oto szczegóły ramówki: 7:00 – […]
10.05.2021
Weszło
10.05.2021

Raków ma wicemistrzostwo. Będą emocje w walce o czwarte miejsce

Raków Częstochowa ma na finiszu sezonu wszystko, co mógł mieć. Zdobył Puchar Polski, który był priorytetem, a jednocześnie nie poniósł żadnych strat w lidze. Piłkarze Marka Papszuna w ostatnich siedmiu kolejkach wywalczyli aż 19 punktów. W efekcie dziś po pokonaniu Piasta Gliwice zapewnili sobie wicemistrzostwo Polski. Jako postronni obserwatorzy lekko żałujemy, że Multiliga w niedzielę […]
10.05.2021
Anglia
10.05.2021

Strażak Sam nie pomógł. WBA i Kamil Grosicki zasłużenie opuszczają Premier League

Potrzebowali cudu. Do strefy spadkowej trafili już po szóstej kolejce i przez 29 kolejnych nie potrafili wyściubić za nią głowy. Wciąż jednak wierzyli, że uda się zagrać losowi na nosie, że Sam Allardyce znowu dokona czegoś niezwykłego. I faktycznie zrobił to, rozbijając Chelsea 5:2. Był to jednak jednorazowy wyskok. Wczoraj WBA oficjalnie dołączyło do Sheffield […]
10.05.2021
Weszło Extra
10.05.2021

Adam Topolski: Dla atmosfery można było wyolbrzymiać opowieści

Adam Topolski to jedna z najbarwniejszych postaci polskiego futbolu na samym początku XXI wieku. Jego opowieści i anegdotki są wręcz legendarne. Piłkarze mówią o nim: potrafiłby sprzedać piasek na pustyni. Podkreślają to, że potrafi zbudować atmosferę w szatni, jadąc na picu. Niespełna 70-letni szkoleniowiec niedawno podjął się ostatniego wyzwania w swojej długiej przygodzie z ławką […]
10.05.2021
Ekstraklasa
10.05.2021

Trudne sprawy Legii Warszawa. Co zrobić z Wszołkiem i Vesoviciem?

Legia Warszawa bywa nazywana “polskim Bayernem”. Czasami prześmiewczo, ale ten tytuł zdecydowanie do niej pasuje. Nie tylko ze względu na liczbę sukcesów na krajowym podwórku w ostatnich katach. Także dlatego, że zespół z Bawarii to słynne “FC Hollywood”. A ostatnie “dramy” związane ze skrzydłowymi Legii – Marko Vesoviciem i Pawłem Wszołkiem – zdecydowanie pasują do […]
10.05.2021
Weszło
10.05.2021

„Nie po to przyszedłem do Podbeskidzia, żeby spaść z nim do I ligi”

– Uważam, że po zimowym okresie przygotowawczym panowała w drużynie większa wiara niż jest teraz. Każdy miał czystą kartę, każdy mógł zacząć od początku, wszystkie wydarzenia jesieni zeszły na dalszy plan, więc rodził się w zespole pozytywny duch. Potem przydarzyły się błędy. Teraz nie mamy nic do stracenia. Ostatni tydzień, ostatnia kolejka, ostatni mecz. Rzucamy […]
10.05.2021
Stranieri
10.05.2021

Lewy, Kownacki, Wilczek, Stępiński, Kurminowski… Przebudzenie napastników | STRANIERI

Jest Robert Lewandowski, mamy grad goli Polaków w ligach zagranicznych. Nasi stranieri w minionym tygodniu przekroczyli “dyszkę” jeśli chodzi o zdobyte bramki. Przebudzili się napastnicy w zasadzie każdej części Europy – od Danii przez Niemcy po Włochy. Pech, że akurat Grzegorz Krychowiak Pauzował, bo i w Rosji coś byśmy zebrali. W każdym razie za nami […]
10.05.2021
Ekstraklasa
10.05.2021

Czy Raków zamknie dziś sezon? A może Piast?

Trochę zmartwiliśmy się tym, że Pogoń zremisowała z Zagłębiem Lubin. Nie dlatego, że klub ze Szczecina cieszy się u nas specjalnymi względami. Jako niezależni obserwatorzy ligi jesteśmy za tym, by były emocje do samego końca. Mecz pomiędzy Rakowem a Pogonią w ostatniej kolejce o srebrny medal jawił nam się jako świetne urozmaicenie multiligi. Tymczasem Raków […]
10.05.2021
Primera Division
09.05.2021

Sensacyjnych zwrotów akcji nie brakowało. Real remisuje z Sevillą

Działo się w tym meczu wiele, niemalże wszystko, ale summa summarum ani zawodnicy Realu Madryt, ani Sevilli nie mogą być w pełni zadowoleni z remisu 2:2. Ci drudzy dlatego, że dwukrotnie wychodzili na prowadzenie, a drugą bramkę dali sobie strzelić w czwartej minucie doliczonego czasu gry. A ci pierwsi na pewno zdają sobie sprawę, że […]
09.05.2021
Weszło
09.05.2021

W Łodzi trwa rywalizacja na kompromitacje. Znów prowadzi ŁKS

Wydawało nam się, że najbardziej cudaczne, najbardziej kompromitujące zachowanie w wykonaniu łódzkiej drużyny mamy już w tym sezonie za sobą – i chodzi nam o kuriozalną sytuację, gdy Widzew grając jedenastu na dziewięciu zdołał stracić gola i przegrać 1:3 z Sandecją Nowy Sącz. Ale ŁKS, jak przystało na derbowego rywala, walczy do końca. Dzisiaj prawdopodobnie […]
09.05.2021
Weszło
09.05.2021

Pięć powodów, dla których Stal Mielec już dziś może się utrzymać

Sobotni remis Podbeskidzia z Wisłą Płock oznacza, że jeżeli Stal Mielec pokona dziś Legię Warszawa, to na kolejkę przed końcem zapewni sobie utrzymanie w Ekstraklasie. Wtedy od jej meczu we Wrocławiu na zakończenie sezonu już nic by nie zależało. Oczywiście łatwiej powiedzieć, trudniej zrobić, ale widzimy kilka promyków nadziei dla zespołu beniaminka. Legia nadal jest […]
09.05.2021
Weszło
08.05.2021

Sceny w Krakowie. Lech gra w piłkę, a Kuba gra na nosie Hyballi

Odkąd Maciej Skorża został trenerem Lecha Poznań, w stolicy Wielkopolski w zasadzie wszystko szło nie tak, jak powinno. Poznańska seria niefortunnych zdarzeń, zaczęła się wtedy, gdy nowy trener Kolejorzam z tylko sobie wiadomych względówm siedział na trybunach w trakcie meczu z Legią, a później lepiej było tylko przez 20 minut spotkania z Lechią Gdańsk. W […]
08.05.2021
Liczba komentarzy: 3
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
steffan
steffan
4 miesięcy temu

ponoć leo messi się tam wybiera zatem buksa będzie grzał ławę tudzież czyścił kibel

Decyzję dotyczącą przyszłości Messi ma podjąć dopiero w czerwcu przyszłego roku, choć mógłby odejść za darmo już w styczniu. – Wyobrażam sobie wyjazd do Stanów Zjednoczonych i granie w MLS.

Bormann
Bormann
4 miesięcy temu
Reply to  steffan

Ponoć napiszesz kiedyś coś śmiesznego ale ja tam raczej w tę plotkę nie wierzę

Mateusz
Mateusz
4 miesięcy temu
Reply to  steffan

Ta jedna łapka w górę to od autora tego debilnego komentarza.

Suche Info
10.05.2021

Betis bliżej Europy!

Real Betis wykonał ogromny krok w stronę europejskich pucharów. W dzisiejszym meczu La Liga zespół z Sewilli pokonał 2:1 Granadę i przeskoczył w tabeli Villarreal, zbliżając się jednocześnie na odległość dwóch punktów do Realu Sociedad. Poza wyścigiem mistrzowskim to właśnie rywalizacja o Ligę Europy wydaje się w Hiszpanii najciekawsza – o dwa miejsca walczą trzy […]
10.05.2021
Suche Info
10.05.2021

Fulham spada z Premier League (Bednarek się utrzymuje)

Nie będzie wybitnie zaciekłej walki o utrzymanie w Premier League. Na trzy kolejki przed końcem wszystko jest już jasne – z angielską elitą żegnają się Sheffield United, West Bromwich Albion oraz Fulham. Ci ostatni dzisiaj przegrali 0:2 z Burnley i utracili matematyczne szanse na obronę przed spadkiem.  Dysproporcja siły była ogromna – po dzisiejszym spotkaniu […]
10.05.2021
Weszło FM
10.05.2021

Wtorek w Weszło FM: Premier League, La Liga, Moto-poranek

Sezony we wszystkich europejskich ligach powoli dobiegają końca i nadal oczekujemy ostatecznych rozstrzygnięć. W Anglii wszystko jest jasne w kontekście zdobycia mistrzostwa, ale tego nie mogą powiedzieć choćby w Hiszpanii. Wtorek przyniesie trochę odpowiedzi na nurtujące nas pytania, a poza tym na antenie Weszło FM pojawią się ciekawe audycje tematyczne. Oto szczegóły ramówki: 7:00 – […]
10.05.2021
Suche Info
10.05.2021

Konferencja po meczu Raków – Piast

Szampański nastrój w Rakowie, pełne skupienie w Piaście Gliwice. Tak najkrócej można podsumować konferencję prasową po spotkaniu obu klubów w dzisiejszym meczu Ekstraklasy. Raków zwyciężył 1:0, zapewnił sobie wicemistrzostwo i właściwie zakończył sezon. Piast wciąż jest faworytem do czwartego miejsca, ale europejskie puchary będzie musiał sobie zapewnić w ostatniej kolejce.  Materiał z konferencji przygotowały Sportowe […]
10.05.2021
Suche Info
10.05.2021

Nianzou: zagraj 5 minut, zostań zawieszony na dwa mecze

O piłkarską nagrodę Darwina może się spokojnie ubiegać Tanguy Nianzou, 18-letni obrońca Bayernu Monachium. Przez cały sezon utalentowanego Francuza dręczyły kontuzje, przez które opuścił praktycznie całą jesień i dużą część wiosny. Gdy wreszcie uporał się z urazami, zaczął zdobywać minuty w rotacji Hansiego Flicka. W przegranym meczu z Mainz dostał 45 minut i był to […]
10.05.2021
Weszło
10.05.2021

Raków ma wicemistrzostwo. Będą emocje w walce o czwarte miejsce

Raków Częstochowa ma na finiszu sezonu wszystko, co mógł mieć. Zdobył Puchar Polski, który był priorytetem, a jednocześnie nie poniósł żadnych strat w lidze. Piłkarze Marka Papszuna w ostatnich siedmiu kolejkach wywalczyli aż 19 punktów. W efekcie dziś po pokonaniu Piasta Gliwice zapewnili sobie wicemistrzostwo Polski. Jako postronni obserwatorzy lekko żałujemy, że Multiliga w niedzielę […]
10.05.2021
Suche Info
10.05.2021

Raków wicemistrzem, już tylko dwa znaki zapytania w lidze!

Znamy już kolejność drużyn na podium w Ekstraklasie. Po dzisiejszym zwycięstwie nad Piastem Gliwice jest już pewne, że wicemistrzem Polski po raz pierwszy w swojej 100-letniej historii zostanie Raków Częstochowa. Trudno sobie wyobrazić lepszy scenariusz na świętowanie – bo przecież do srebrnych medali częstochowianie dokładają w tym sezonie również triumf w Pucharze Polski. Co to […]
10.05.2021
Kanał Sportowy
10.05.2021

WESZŁOPOLSCY live od 20:00: Filip Starzyński i Szymon Matuszek

Jakub Białek, Paweł Paczul, Mateusz Rokuszewski, Szymon Janczyk i Samuel Szczygielski omawiają najważniejsze wydarzenia na boiskach Ekstraklasy i 1. ligi! Gośćmi Filip Starzyński i Szymon Matuszek. Zapraszamy! 
10.05.2021
Suche Info
10.05.2021

Rosjanie: Słowacja i Szwecja z bazą w Petersburgu

Rosyjska agencja informacyjna Tass podała, że już wkrótce w Petersburgu swoją bazę na Euro 2020 potwierdzą Słowacy. W Rosji zagrają oni dwa mecze – w tym przeciwko reprezentacji Polski – donosi Onet.  Mecze z dwoma pierwszymi rywalami odbędą się właśnie w Rosji. “Lokalizacja reprezentacji Słowacji w Petersburgu podczas mistrzostw Europy zostanie ustalona w ciągu najbliższych […]
10.05.2021
Suche Info
10.05.2021

Co z karami za Superligę? Trwa przeciąganie liny!

Choć projekt Superligi będzie bardzo trudno uratować, nie oznacza to wcale, że temat został definitywnie zamknięty. Nie trzeba być detektywem, by przewidzieć, że wobec ataku najmożniejszych na “uświęcone tradycją” interesy UEFA, ta sama UEFA spróbuje teraz kontrataków. Obecnie trwa zakulisowe przeciąganie liny, a o sytuacji opowiedział w Radio Rai Gabriele Gravina, szef włoskiego związku piłkarskiego. […]
10.05.2021
Suche Info
10.05.2021

Robben: gra, asystuje, dba o środowisko

Wczoraj pisaliśmy o tym, że Arjen Robben zaliczył bardzo udany powrót do futbolu. 37-letni skrzydłowy wreszcie wyleczył wszystkie dręczące go od początku sezonu urazy i wyszedł w pierwszym składzie Groningen na mecz z Emmen. Na efekty nie trzeba było długo czekać – jego zespół wygrał 4:0, on sam zaliczył dwie asysty, a po końcowym gwizdku […]
10.05.2021
Suche Info
10.05.2021

Ibrahimović wróci na Atalantę?

Nieprawdopodobną historię piszą w tym sezonie AC Milan oraz Zlatan Ibrahimović. W ostatni weekend Szwed wystąpił na własną odpowiedzialność, mimo bólu w lewym kolanie – zagrał ponad godzinę, jego zespół pokonał 3:0 Juventus w Turynie i zbliżył się do upragnionego celu, jakim jest awans do Ligi Mistrzów. Niestety, wszystko wskazuje na to, że Zlatan okupi […]
10.05.2021
Suche Info
10.05.2021

Żelek Żyżyński opowiada o swojej drużynie – Dulla Boys

Żelek Żyżyński w roli dyrektora sportowego, Mateusz Cetnarski jako grający trener, ambitne plany awansu do elitarnej ekstraklasy Zanzibaru, z której da się nawiązać walkę nawet z drużynami z kontynentalnej Tanzanii. Dulla Boys Pili-Pili to klub, który szerzej mogliśmy poznać przy okazji wyjazdu popularnego dziennikarza Canal+ na Zanzibar. Opowiedział nam o swojej misji bardzo dokładnie w […]
10.05.2021
Anglia
10.05.2021

Strażak Sam nie pomógł. WBA i Kamil Grosicki zasłużenie opuszczają Premier League

Potrzebowali cudu. Do strefy spadkowej trafili już po szóstej kolejce i przez 29 kolejnych nie potrafili wyściubić za nią głowy. Wciąż jednak wierzyli, że uda się zagrać losowi na nosie, że Sam Allardyce znowu dokona czegoś niezwykłego. I faktycznie zrobił to, rozbijając Chelsea 5:2. Był to jednak jednorazowy wyskok. Wczoraj WBA oficjalnie dołączyło do Sheffield […]
10.05.2021
Suche Info
10.05.2021

Nasi w Serie A! Wielki sukces Salernitany!

Kibicowsko ten klub zawsze był wysoko. Stoją za nim też piękne historie i tradycje, natomiast z polskiej perspektywy – stoi za nim obecność w składzie aż trzech Polaków. Trudno w tych okolicznościach nie uśmiechnąć się na wieść o wynikach dzisiejszych spotkań Serie B. W ostatniej, 38. kolejce, Salernitana wygrała 3:0 z Pescarą i przyklepała awans […]
10.05.2021
Weszło Extra
10.05.2021

Adam Topolski: Dla atmosfery można było wyolbrzymiać opowieści

Adam Topolski to jedna z najbarwniejszych postaci polskiego futbolu na samym początku XXI wieku. Jego opowieści i anegdotki są wręcz legendarne. Piłkarze mówią o nim: potrafiłby sprzedać piasek na pustyni. Podkreślają to, że potrafi zbudować atmosferę w szatni, jadąc na picu. Niespełna 70-letni szkoleniowiec niedawno podjął się ostatniego wyzwania w swojej długiej przygodzie z ławką […]
10.05.2021
Suche Info
10.05.2021

Grosicki w pierwszym składzie. West Bromu U23

Wszyscy wiemy, jak się sprawy mają z Kamilem Grosickim – nie gra. Tak zdecydował, chciał zostać w Anglii i walczyć o swoje, nawet kosztem Euro. Cóż, wielu minut sobie nie wywalczył, ale teraz trochę pogra. W drużynie U23 West Bromu. Polak wyszedł w pierwszym składzie na trwający mecz z Norwich. To jego pierwszy występ od […]
10.05.2021
Ekstraklasa
10.05.2021

Trudne sprawy Legii Warszawa. Co zrobić z Wszołkiem i Vesoviciem?

Legia Warszawa bywa nazywana “polskim Bayernem”. Czasami prześmiewczo, ale ten tytuł zdecydowanie do niej pasuje. Nie tylko ze względu na liczbę sukcesów na krajowym podwórku w ostatnich katach. Także dlatego, że zespół z Bawarii to słynne “FC Hollywood”. A ostatnie “dramy” związane ze skrzydłowymi Legii – Marko Vesoviciem i Pawłem Wszołkiem – zdecydowanie pasują do […]
10.05.2021