post

Opublikowane 17.11.2020 16:30 przez

Kamil Warzocha

Środkowy obrońca trzeciej siły ligi słowackiej, 20 lat, reprezentant Polski U-21. Może nie brzmi to kozacko, ale na tyle obiecująco, że w kontekście polskiej reprezentacji warto się nad tym nazwiskiem pochylić. Bardzo możliwe bowiem, że w niedalekim czasie w ekipie Macieja Stolarczyka Jakub Kiwior wyrośnie na nowego lidera nie tylko defensywy, ale także całego zespołu. Takiego z krwi i kości, z niezłymi papierami na granie, atutem w postaci lewej nogi i mentalnością walczaka. Skojarzenia z Kamilem Glikiem bynajmniej nie będą tutaj herezją.

Kalendarium najważniejszych wydarzeń w dotychczasowej karierze Jakuba Kiwiora:

  • 2016 – transfer z GKS-u Tychy do Anderlechtu
  • 2017 – okres edukacji piłkarskiej w topowej belgijskiej akademii
  • 2018 – rola kapitana w meczach reprezentacji Polski U-19
  • 2019 – transfer do ligi słowackiej (FK Podbrezova, potem MKS Żylina)
  • 2020 – debiut w reprezentacji Polski U-21

Słowacja wartościowym przystankiem w drodze do poważnej kariery?

Przypomnijmy, że to zaledwie 20-latek. Jeszcze dwa lata temu można było pomyśleć, że zaginął w odmętach belgijskiego systemu szkolenia, ale nic z tych rzeczy. Jasne, Kiwior niczego tam nie zwojował, natomiast stał się na tyle interesującym nazwiskiem, że zwrócił na siebie uwagę kilku klubów ze Słowacji. Te, jak stwierdził na łamach iGola agent piłkarza, są dzisiaj dobrym oknem wystawowym dla młodych zawodników. – Pieniądze w polskiej a słowackiej piłce są nieporównywalne. Wynika to z popularności dyscypliny, bo w Słowacji sportem nr 1 wciąż jest hokej. Dochodzi również kwestia wpływów z praw telewizyjnych, które istnieją, ale w śladowych ilościach, dlatego kluby stawiają na młodych zawodników. To dla nich dobra, czasami wręcz jedyna droga do zasilenia kasy klubowej. Prezesi klubów nie mają takiej presji jak w Polsce, co dodatkowo ułatwia sprawę – zaznaczał Paweł Zimończyk.

Sam zawodnik zaś postawił sprawę jasno: – Wiele osób pytało ze zdziwieniem, dlaczego odszedłem z Anderlechtu do jakiegoś małego klubu na Słowacji. Każdemu odpowiadałem tak samo: czas na seniorskie granie. Miałem już dość przebywania w juniorach, czułem, że muszę zaliczyć ten najważniejszy dla każdego zawodnika przeskok.

No więc jak to wygląda z tym seniorskim graniem Kiwiora? Spójrzmy.

  • od lutego 2019 roku łącznie 38 występów w lidze słowackiej
  • średnio 79 minut na mecz
  • dwa gole i dwie asysty na koncie

Nieźle. Warto zaznaczyć, że zanim Kiwior stał się istotną częścią zespołu Pavola Stano, najpierw musiał wykazać się w ekipie spadkowicza, FK Podbrezova, gdzie był niczym Jan Bednarek w Southampton. Grał dosłownie wszystko, od deski do deski, omijając jedynie 45 minut na 1440 możliwych. Strzelił również bramkę przewrotką i w ostatnim spotkaniu dla “Zeleziari” założył opaskę kapitańską. Zważywszy na fakt, że był wówczas drugim najmłodszym zawodnikiem w drużynie – ba, na tle samego bloku defensywnego istnym młokosem – należy powiedzieć tylko: nieźle, chłopcze. Jeden z naszych rozmówców potwierdza, że to żaden przypadek. – Dla mnie kapitanem nie musi być najlepszy zawodnik. Wystarczy, że to osoba, która w trudnym momencie podciągnie zespół w górę, zmotywuje kolegów, porozmawia z sędzią. To musi być lider, którym Kuba zdecydowanie jest. On potrafi dyrygować linią obrony, dużo podpowiadać, brać ten aspekt na swoje barki. Pamiętam, że do każdej rzeczy podchodził na dużej ambicji, nie odstawiał nogi, koledzy mogli na niego liczyć. Trudno dzisiaj znaleźć piłkarzy z taką mentalnością – mówi nam Dariusz Gęsior, który miał okazję poprowadzić Kiwiora w dziesięciu meczach reprezentacji U-19.

Gol przewrotką 20-latka został uznany bramką miesiąca

W Belgii Kiwior nie chodził tylko na kawior

Gdy mowa o podbojach Kiwiora na Słowacji, nie można nie wspomnieć o jego naukach zebranych w Anderlechcie. Tam, mimo braku awansu na poziom piłki seniorskiej, tyszanin zaliczył bardzo wartościowy okres. – Moim celem w Anderlechcie była nauka, szkolenie się, podnoszenie umiejętności i to się udało. Technicznie mocno poszedłem do przodu. A przy okazji zobaczyłem, jak to jest za granicą, nauczyłem się życia w nowych okolicznościach. Dzięki temu w lidze słowackiej szybko nabrałem pewności siebie, zwłaszcza w kwestii wyprowadzenia piłki. W Anderlechcie pewne rzeczy robiłem, ale jeszcze nie zdawałem sobie sprawy, dlaczego. Wymagali, to tak grałem, ale dopiero teraz poczułem, że gram tak dlatego, że jestem w tym dobry. Trenowałem z pierwszym zespołem, ale szczerze mówiąc, nigdy nawet nie czułem, że mam realną szansę na pierwszy skład, nie było wiary w to. Widziałem, jaki jest los większości chłopaków, dlatego od pewnego momentu chciałem uciekać. Nie żyłem złudzeniami – opowiadał nam na początku tego roku.

Patrząc na credo, jakie wyznaje szkółka Anderlechtu, młodzieżowemu reprezentantowi Polski możemy raczej uwierzyć na słowo co do rozwoju. W końcu spędził tam 2,5 roku, nie odbił się, samodzielnie wybrał inną ścieżkę. Nie był uczniem na gapę. Co prawda z marką na poziomie Ajaxu nie obcował, ale przecież akademia Anderlechtu to nie akademia Arki Gdynia, swoją renomę posiada. Inwestycje w pracę z młodzieżą się zwracają i to z niemałą nawiązką. Wystarczy spojrzeć na losy kariery Romelu Lukaku, Youriego Tielemansa czy Dennisa Praeta, żeby zdać sobie sprawę, że rozwój piłkarski Kiwiora spoczywał w dobrych rękach. Jasne, podaliśmy wyłącznie flagowe przypadki, ale one jasno pokazują, że klub nie rozkręca tego biznesu od wczoraj.

Na podstawie dotychczasowych poczynań Kiwiora śmiało możemy stwierdzić, że w 2016 roku wsiadł do właściwego samolotu. Wiecie, wcale nie musiało tak być. Gdy ówczesny 16-latek robił pozytywne wrażenie na testach w Belgii, w tym samym czasie inne akademie, np. Middlesbrough czy Manchesteru United, kusiły go perspektywą rozwoju na własnym podwórku. To mogło zadziałać na wyobraźnię, ale ostatecznie los skierował go w innym kierunku.

Słowackie ziemie wyeksponowały atuty Kiwiora

Na przestrzeni ostatniego roku środkowy obrońca Żyliny dość wyraźnie ugruntował swoją pozycję na poziomie ligi słowackiej. No, w jakiegoś wielkiego wymiatacza się oczywiście nie zamienił, bo wciąż mówimy tylko o 32. lidze w rankingu UEFA, tuż za Ekstraklasą, ale regularnie mecze po 90 minut są dobrym prognostykiem na przyszłość. Co ciekawe, Kiwior całkiem niedawno trafił nawet do jedenastki kolejki, a ogólny poziom jego występów nie uchodzi czujnej uwadze Pavola Stano, który w Kiwiorze dostrzega duży potencjał. – Z tego chłopaka będą ludzie. W ostatnim czasie Kuba zrobił ogromny progres. To osoba, która swoją postawą potrafi dobrze wpłynąć na resztę zespołu. Jest wzorem godnym do naśladowania, bo w jego przypadku każdy trening jest rwaniem trawy, grą na 100% możliwości, co później procentuje podczas meczów – mówi nam trener sześciokrotnego mistrza Słowacji.

Co na to Dariusz Gęsior? – “Kiwiego” miałem okazję widzieć w akcji jeszcze przed transferem do Anderlechtu. Mówiąc szczerze, dzisiaj potwierdza wszystko, z czego dał się zapamiętać w piłce juniorskiej. Przede wszystkim to chłopak z wielkim charakterem. Nigdy nie bazował na technice, a na świetnych walorach fizycznych. Nikt nie musiał go do niczego motywować, sam to robił. Nie zmienił się, gdy trafił pod moje skrzydła w kadrze U-19. To solidny, twardy obrońca, która jak na tę pozycję ma zaskakująco dobrze ułożoną lewą nogę. 

To nie wszystko. Gęsior podkreśla też, że Kiwior posiada niebagatelną wartość dla zespołu pod kątem gry ofensywnej. Potrafi odnaleźć się w polu karnym, zrobić „dym” i finalnie wpłynąć na losy meczu. – Przy stałych fragmentach gry Kuba jest naprawdę groźnym piłkarzem. Nie boi się kontaktu, rozpycha się, tworzy duże zagrożenie. Jeśli chodzi o pojedynki główkowe, wygląda w nich całkiem nieźle.

Podobnie ma się sytuacja w fazie defensywnej. Tam 20-latek nie próżnuje. – To obrońca, który potrafi bardzo uprzykrzać życie swoim rywalom, bywa nieprzyjemny. Ma predyspozycje, żeby być w działaniach defensywnych do bólu skutecznym. Zdarzało się, że popełniał błędy, ale kto ich w tym wieku nie popełnia? – dodaje Gęsior.

Z takim podejściem do błędów zgadza się Pavol Stano: – Błędy zdarzają się najlepszym zawodnikom na świecie. Różnica polega na tym, że na młodych piłkarzy patrzy się z mniejszą tolerancją. Kuba je oczywiście popełnia, ale jest ich coraz mniej. Chcę, żeby moi zawodnicy byli konkretni, pewni siebie i nieustraszeni w akcjach 1 na 1. On to wszystko ma, ale żeby dojść w takich elementach na najwyższy poziom, trzeba ryzyka, błędy muszą być wkalkulowane. Gdy Kuba zbierze więcej doświadczenia, z dobrego piłkarza stanie się bardzo dobrym.

Klucz do sukcesu? Nauczyciel sztuki catenaccio

Okazuje się, że tak dobra prezencja, wzrost jakości w grze defensywnej i ogólny rozwój Jakuba Kiwiora wynika w dużej mierze z jednego, prostego powodu. To jak przepis na dobry rosół. Bez mięsa jest blado, z mięsem klasa. Otóż 20-latek ma nad sobą człowieka, o którym marzy każdy środkowy obrońca na początku swojej drogi. To Attila Malfatti, obecny asystent Pavola Stano, a wcześniej m.in. asystent Massimo Carrery w Spartaku Moskwa czy Jaroslava Kentosa w wicemistrzowskiej drużynie Żyliny z sezonu 2018/2019.

Malfatti ma duże doświadczenie z pracy z obrońcami. Przekonałem się, jak wielką wagę przykłada on do kwestii taktycznych. Same detale. Wprowadził mnie w szczegóły: jak się ustawiać, jak zabiegać drogę rywalowi, w którą stronę wybijać piłkę. W tym ostatnim przypadku kładzie nacisk, żeby dośrodkowania z boku wybijać w tym samym kierunku, z którego piłka przyszła. Chodzi o to, żeby nie męczyć już środkowej formacji i nie kręcić bez sensu głową (śmiech). Mamy też nie obracać się przy blokowaniu strzału i nie spuszczać piłki z oczu, co akurat ciężko wyeliminować, bo to naturalny nawyk. Ale gdy to zrobimy, ciśnie nas ostro. Zajęcia tylko dla obrońców mieliśmy z nim raz w tygodniu, a poza tym wiele rzeczy tłumaczy nam na bieżącoopowiadał w wywiadzie dla Weszło Jakub Kiwior.

Belgijski system szkolenia nastawiony na rozwój techniki użytkowej i grę ofensywną połączony z włoską szkołą wyciągniętą wprost z zespołów młodzieżowych Juventusu? Toż to brzmi jak materiał do skrojenia naprawdę ciekawego obrońcy. Nic, tylko z perspektywy pilnego ucznia korzystać, ile się da. Szczerze mówiąc, gdy spojrzymy na kilka meczowych sytuacji z udziałem Kiwiora, zauważymy zarówno kilka charakterystycznych cech dla profilu wychowanków brukselskiej akademii, jak i owoce pracy z Attilą Malfattim. Nauka nie poszła w las.

Oglądajcie fragmenty z 0:17, 0:43, 2:14 i 2:27:

Ciekawy kontekst dodaje tutaj trener Żyliny: – Jeśli chodzi o atut lewej nogi, Kuba ma tutaj jeszcze wiele do poprawy, ale widząc jego poświęcenie dla ciężkiej pracy, nie mam wątpliwości, że za kilka lat osiągnie maksimum w tym aspekcie. W pewnych rzeczach dostrzegam w nim siebie z czasów gry w Ekstraklasie, na przykład wychodzenie dryblingiem spod presji rywali na własnej połowie. Nie przeszkadza mi to. Kuba ma w tej kwestii moje pełne wsparcie, choć oczywiście zdarzają się momenty, kiedy przesadza i naraża drużynę na stratę. Staram się jednak takie zagrania tolerować – podkreśla Pavol Stano.

Materiał na lidera U-21 jak się patrzy

Wrześniowy debiut w reprezentacji U-21 Jakub Kiwior miał całkiem przyjemny. Ot, meczyk z Estonią na zero z tyłu i asysta na koncie. Ogółem za schyłkowej kadencji Czesława Michniewicza zdążył zaliczyć cztery występy po 90 minut, ale takiemu stanowi rzeczy niewątpliwie pomógł fakt, że Sebastian Walukiewicz najprawdopodobniej na stałe dołączył do dorosłej reprezentacji. Zwolniło się zatem miejsce na pole posititon, choć to oczywiście nie oznacza, że rywalizacji w środku defensywy brakuje, skąd. W ostatnich meczach młodzieżówki parę stoperów tworzyli Kiwior i Piątkowski, ale za ich plecami czyhają choćby Wiśniewski czy Sobociński.

Jako że nadchodzi nowe rozdanie pod batutą Macieja Stolarczyka, niewykluczone, że układ sił ulegnie pewnym zmianom, natomiast nie wydaje się, żeby miejsce w składzie stracił akurat zawodnik Żyliny. Ba, słysząc opinie jego trenerów, może wręcz zyskać, jeśli nowy selekcjoner zdecyduje się na zmiany w gronie kapitańskim. Kamil Grabara czy Robert Gumny mogą czuć się zagrożeni, oczywiście w dobrym tego słowa znaczeniu.

Seniorska kadra w przyszłości może być w zasięgu

Warto śledzić to nazwisko, bo całkiem możliwe, że na naszych oczach, trochę w ciszy, rodzi się ciekawy środkowy obrońca nawet w perspektywie gry w dorosłej reprezentacji. 189 cm wzrostu, niezła szybkość, lewa noga oraz wcześniej wymienione atuty mogą sprawić, że po Euro 2021 – i tym samym niechybnej rezygnacji z kadry Kamila Glika – zacznie się interesująca rywalizacja o miano stopera nr 4.

Żart? No, nie. Kiwior ma coś, co z miejsca daje pewnego rodzaju boost na tle konkurencji. To lewa noga i elastyczność taktyczna. – Jego miejsce to środek obrony, ewentualnie lewa strona w systemie z trójką stoperów. W obu wariantach prezentuje się najlepiej – zauważa Pavol Stano. – Lewonożny środkowy stoper to jedna z najbardziej poszukiwanych pozycji, co niewątpliwie będzie działać na korzyść Kuby. On potrafi ten atut dobrze wykorzystać za pomocą długich crossów czy podań między liniami. Z czasem to może być jego znak firmowy – dodaje Dariusz Gęsior. Oj, Marek Papszun to by sobie takiego Kiwiora chętnie sprowadził na mury częstochowskie.

Gdy jeszcze rzucimy okiem na wewnętrzną ligę lewonożnych stoperów w Polsce, która zazwyczaj nie może narzekać na obfitość nazwisk, a obecnie jest złożona z takich postaci jak Bochniewicz, Kamiński czy Jach, okaże się, że autostrada do seniorskiej reprezentacji nie jest jakoś mocno zakorkowana. Tym bardziej, że za rok jedynymi pewniakami na tę pozycję będą Bednarek, Walukiewicz i Bielik. To wizja odległa, ale na dziś wcale niewyssana z palca. Są ku temu argumenty, ale, jak to lubią mawiać trenerzy, wszystko w nogach i głowie piłkarza.

KAMIL WARZOCHA

Fot. Newspix

Weszło
07.12.2021

City zalicza wpadkę, a Walker zaćmienie

Nietęgą miał minę Pep Guardiola po ostatnim gwizdku, ale trudno się dziwić. Od samego początku nic nie układało się po jego myśli, bo RB Lipsk postawił naprawdę twarde warunki. Z czasu przy piłce wyciągał absolutne maksimum i był szybki w swoich działaniach, czego zdecydowanie brakowało ekipie z Anglii. Ta wpadka co prawda nic nie kosztuje, […]
07.12.2021
Piłka ręczna
07.12.2021

Wygrana i awans, ale bez zachwytów. Polki pokonały Kamerun

Absolutnym minimum, jakie zakładaliśmy przed turniejem, był awans reprezentacji Polski do drugiej fazy mistrzostw świata w piłce ręcznej kobiet. Awans, do którego wystarczyło wygrać z Kamerunkami, ewidentnie najsłabszą ekipą w grupie. To naszym zawodniczkom zrobić się udało. Styl zwycięstwa – choć wysokiego (33:19) – nadal jednak pozostawia trochę do życzenia. Bo Polki mogły pokusić się […]
07.12.2021
Weszło
07.12.2021

KOZACY PIERWSZEJ POŁOWY SEZONU W EKSTRAKLASIE | Smykałka #28

07.12.2021
Inne sporty
07.12.2021

Zmiany u Igi Świątek. Dlaczego Polka ma nowego trenera?

Pracowali razem przez pięć i pół roku. Doszli od turniejów juniorskich na sam szczyt, gdy Iga Świątek wygrała Roland Garros, a Piotr Sierzputowski został wybrany trenerem roku przez WTA. Ten sezon był już jednak inny – choć dobry, to jednak dało się odczuć, że nie wszystko układało się idealnie. Rozstanie tego duetu i tak było […]
07.12.2021
Weszło
07.12.2021

Pożar w raju. O kryzysie RB Lipsk

Ralf Rangnick, architekt wizji piłkarskiego imperium Red Bulla, nieco żartobliwie twierdził, że trwałość tego międzynarodowego konstruktu będzie można oceniać dopiero za pięćset lat, ale od samego początku tłumaczył miliarderowi i inwestorowi Dietrichowi Mateschitzowi, że sukces można odnieść w dużo krótszym czasie. Miał rację. Przez dwanaście lat istnienia Lipsk nie tylko awansował do Bundesligi, nie tylko […]
07.12.2021
Weszło
07.12.2021

Czy to forma bocznych obrońców zadecyduje o mistrzostwie Anglii?

Jednym z najbardziej emocjonujących wyścigów w historii o mistrzostwo Premier League był ten między Manchesterem City a Liverpoolem. Teraz, jeszcze nie na półmetku rywalizacji, jesteśmy o krok od tego, by przebić tamte wydarzenia. Do stawki dołącza bowiem Chelsea, a gdy trzy tak wielkie kluby rywalizują o laur, emocje są więcej niż gwarantowane.  Manchester, Chelsea i […]
07.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
03.12.2021

Sprawdźmy, postawmy: Lens powalczy z PSG, Haaland zmierzy się z „Lewym”

Jak co piątek zapraszamy was na kolejny odcinek cyklu „Sprawdźmy, postawmy”. Przejrzeliśmy weekendową ofertę naszych kumpli z Fuksiarza i zmontowaliśmy z myślą o was przykładowy kupon. Jest kilka obiecujących okazji. Tradycyjnie unikamy typowania na nos – szukamy raczej pewnych tendencji, serii, prawidłowości i właśnie w nich upatrujemy szans na zarobek. RC LENS – PARIS SAINT-GERMAIN: […]
03.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
01.12.2021

Postaw stówkę na Raków, Legię i Liverpool i zgarnij ponad 350 złotych

Mecze w środku tygodnia – zwyczajowo, Liga Mistrzów. Dzisiaj jest jednak inaczej. Dzisiaj gra kilka europejskich lig, dzisiaj mamy Puchar Polski. A to zawsze jest dobra okazja do tego, by ograć bukmachera. My postaramy się wam w tym pomóc – przygotowaliśmy trzy zdarzenia, które wyglądają naprawdę sensownie. Skupiamy się na naszym polskim poletku – Fuksiarz […]
01.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
25.11.2021

Legia strzeli, ale przegra. Ile można zarobić na takim scenariuszu?

Entuzjazm związany z grą Legii Warszawa w Lidze Europy z wiadomych względów trochę uleciał, choć ciągle warto go jeszcze wykrzesać. Wyniki w grupie, do której trafił polski zespół, układają się w ten sposób, że wciąż zdarzyć może się naprawdę wiele, o ile oczywiście mistrz Polski postanowi zrobić sobie jakiś urlop od przegrywania. Dziś rywalem ekipy […]
25.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
23.11.2021

Postaw stówę na faworytów, zgarnij trzy i pół. Albo odzyskaj połowę

Faza grupowa Ligi Mistrzów wchodzi w kluczowy okres – niebawem dowiemy się, kto będzie grał w Champions League również na wiosnę. A gdy margines na ewentualne błędy jest coraz mniejszy, warto spojrzeć na mecze również pod kątem potencjalnego zarobku. Dzisiaj wraz z Fuksiarzem przygotowaliśmy, przynajmniej tak nam się wydaje, dość bezpieczną propozycję. A 341 złotych […]
23.11.2021
Weszło
22.11.2021

Cashback na otarcie łez. Fuksiarz zwiększa zwroty na wasze konta!

Pewnie niejednokrotnie po wtopionym kuponie myśleliście „eeee, cholerne Napoli, mogliby oddać chociaż część stawki”. W Fuksiarzu niekoniecznie Napoli oddaje wam część postawionych pieniędzy. Ale kasa w ramach Cashbacku wraca na wasze konto. Od teraz tej kasy jest więcej – od 7 do 12% postawionych pieniędzy! Co to oznacza? W Fuksiarzu macie teraz jeszcze miększe lądowanie. […]
22.11.2021
Tokio
21.11.2021

Chwalmy Early Payout, bo jest dobry. A na co stawiać w meczu Górnika z Legią?

Znacie takie fajne rozwiązanie jak Early Payout? Pewnie już znacie, ale jeśli nie, to wytłumaczymy – jeśli któraś drużyna w meczu prowadzi już 2:0, to Fuksiarz.pl uznaje kupon za rozliczony. Później drużyna przegrywająca może odrobić straty i np. zremisować, wówczas kupon wchodzi i tym, którzy obstawili zwycięstwo zespołu wygrywającego i tym, którzy obstawili remis. Dokładnie […]
21.11.2021
Weszło
07.12.2021

City zalicza wpadkę, a Walker zaćmienie

Nietęgą miał minę Pep Guardiola po ostatnim gwizdku, ale trudno się dziwić. Od samego początku nic nie układało się po jego myśli, bo RB Lipsk postawił naprawdę twarde warunki. Z czasu przy piłce wyciągał absolutne maksimum i był szybki w swoich działaniach, czego zdecydowanie brakowało ekipie z Anglii. Ta wpadka co prawda nic nie kosztuje, […]
07.12.2021
Piłka ręczna
07.12.2021

Wygrana i awans, ale bez zachwytów. Polki pokonały Kamerun

Absolutnym minimum, jakie zakładaliśmy przed turniejem, był awans reprezentacji Polski do drugiej fazy mistrzostw świata w piłce ręcznej kobiet. Awans, do którego wystarczyło wygrać z Kamerunkami, ewidentnie najsłabszą ekipą w grupie. To naszym zawodniczkom zrobić się udało. Styl zwycięstwa – choć wysokiego (33:19) – nadal jednak pozostawia trochę do życzenia. Bo Polki mogły pokusić się […]
07.12.2021
Weszło
07.12.2021

KOZACY PIERWSZEJ POŁOWY SEZONU W EKSTRAKLASIE | Smykałka #28

07.12.2021
Inne sporty
07.12.2021

Zmiany u Igi Świątek. Dlaczego Polka ma nowego trenera?

Pracowali razem przez pięć i pół roku. Doszli od turniejów juniorskich na sam szczyt, gdy Iga Świątek wygrała Roland Garros, a Piotr Sierzputowski został wybrany trenerem roku przez WTA. Ten sezon był już jednak inny – choć dobry, to jednak dało się odczuć, że nie wszystko układało się idealnie. Rozstanie tego duetu i tak było […]
07.12.2021
Weszło
07.12.2021

Pożar w raju. O kryzysie RB Lipsk

Ralf Rangnick, architekt wizji piłkarskiego imperium Red Bulla, nieco żartobliwie twierdził, że trwałość tego międzynarodowego konstruktu będzie można oceniać dopiero za pięćset lat, ale od samego początku tłumaczył miliarderowi i inwestorowi Dietrichowi Mateschitzowi, że sukces można odnieść w dużo krótszym czasie. Miał rację. Przez dwanaście lat istnienia Lipsk nie tylko awansował do Bundesligi, nie tylko […]
07.12.2021
Weszło
07.12.2021

Czy to forma bocznych obrońców zadecyduje o mistrzostwie Anglii?

Jednym z najbardziej emocjonujących wyścigów w historii o mistrzostwo Premier League był ten między Manchesterem City a Liverpoolem. Teraz, jeszcze nie na półmetku rywalizacji, jesteśmy o krok od tego, by przebić tamte wydarzenia. Do stawki dołącza bowiem Chelsea, a gdy trzy tak wielkie kluby rywalizują o laur, emocje są więcej niż gwarantowane.  Manchester, Chelsea i […]
07.12.2021
Weszło
07.12.2021

City zalicza wpadkę, a Walker zaćmienie

Nietęgą miał minę Pep Guardiola po ostatnim gwizdku, ale trudno się dziwić. Od samego początku nic nie układało się po jego myśli, bo RB Lipsk postawił naprawdę twarde warunki. Z czasu przy piłce wyciągał absolutne maksimum i był szybki w swoich działaniach, czego zdecydowanie brakowało ekipie z Anglii. Ta wpadka co prawda nic nie kosztuje, […]
07.12.2021
Weszło
07.12.2021

Kopiuj-wklej sprzed tygodnia. Podolski i Grosicki top! [Kozacy i badziewiacy]

Lukas Podolski i Kamil Grosicki drugi raz z rzędu lądują w ekipie kozaków. Oczywiście zasłużenie, proszę państwa. Regularność na boisku obu tych jegomości może tylko cieszyć, a nie zdziwimy się, jak do końca roku to będą stali bywalcy w tym zestawieniu. Niemiec chyba odblokował się na dobre, znowu odpalił piękną bramkę, natomiast „Grosik” tak się […]
07.12.2021
Weszło
06.12.2021

Kunszt strzelecki Higuaina czy bomba de Roona? I BRAMA DNIA

Wczoraj wygrała bramka Mahreza w barwach Leicester, a dzisiaj w „Bramie dnia” mamy włoski odcinek. Obie bramki padły w sezonie 2015/2016 w Serie A, a ich strzelcami byli chudy Gonzalo Higuain i Marten De Roon w Atalancie. Do głosowania zapraszamy razem z firmą Gatigo. Gonzalo Higuain vs Bologna (sezon 2015/2016) W sezonie 2015/2016 Higuain był […]
06.12.2021
Weszło
06.12.2021

Droga Wisło, czas oddalić się od strefy spadkowej

Strefa spadkowa i Wisła Kraków to nie są dwa różne byty, które mijają się na ulicy bez żadnej refleksji. Nie, to całkiem nieźli znajomi, którzy w ostatnich latach miewali bliższe spotkania. Co prawda do katastrofy w postaci pocałunku śmierci nie doszło, ale sam fakt obecności takiej relacji mógł kibiców „Białej Gwiazdy” martwić. Okej, przyzwyczaili się […]
06.12.2021
Weszło
01.12.2021

Panie Żuraw, to już chyba czas na wylot do ciepłych krajów

Arka Gdynia uprawiała grę w piłkę nożną jedynie do 45. minuty. Potem oddała pole Zagłębiu Lubin, w ofensywie stworzyła sobie bardzo niewiele. To jednak wystarczyło, żeby sprawić niespodziankę. Taką jest mimo wszystko awans pierwszoligowca kosztem drużyny ze środka tabeli Ekstraklasy i to drużyną, która miała dzisiaj okazje, żeby odwrócić losy meczu. Zepsuł rzut karny Starzyński, […]
01.12.2021
Weszło
01.12.2021

Lech z gładkim awansem. Garbarnia dostała lekcję futbolu

Drugi garnitur Lecha zrobił swoje. Każdy inny wynik niż zwycięstwo byłby dramatem, ale ani na chwilę nie mieliśmy wrażenia, że zespół trenera Skorży będzie miał problemy. Szybko zamknął mecz, rezerwowi dostali swoją szansę, zadanie zostało wykonane. Ciepłe słowa należą się również Garbarni Kraków, która mimo wyniku chciała grać wedle własnego pomysłu. Krótkie podania, rozgrywanie od […]
01.12.2021
Liczba komentarzy: 6
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
KKS
KKS
1 rok temu

Czesiek do ległej bo chciał,ale za młody,tam grają weterani

Papaj
Papaj
1 rok temu

Marzy mi się po cichu jego przyjście do Lecha, choć wiem że od razu nie będzie zbawieniem od dziadostwa w obronie. Jest mityczny potencjał i pasuje do zespołu, z Šatką też by się porozumiał na boisku. Ale wystarczy że do gry wejdzie jakaś ekipa z dołu Bundesligi i już po transferze.

CM711
CM711
1 rok temu

On ma 20 lat? Wygląda na 30, dobrze że biały a nie murzyn bo wtedy na bank przebite blachy.

Kcramsib
Kcramsib(@kcramsib)
1 rok temu

A niech się rozwija, może za 3-4 lata środek obrony kadry stanowić będzie duet Walukiewicz-Kiwior i nie będziemy jednak skazani na elektryka Bednarka?

Homelander
Homelander(@homelander)
1 rok temu

We here the right site and here the available best idea and way how to fix display driver stopped responding now follow the simple tips and way.

nivedita
nivedita(@nivedita)
11 miesięcy temu

Hello guys,this is very nice post.Resolve to keep happy, and your joy and you shall form an invincible host against difficulties. so download a whatsapp happy new year status. open this link.
Happy new year whatsapp status

Weszło
07.12.2021

City zalicza wpadkę, a Walker zaćmienie

Nietęgą miał minę Pep Guardiola po ostatnim gwizdku, ale trudno się dziwić. Od samego początku nic nie układało się po jego myśli, bo RB Lipsk postawił naprawdę twarde warunki. Z czasu przy piłce wyciągał absolutne maksimum i był szybki w swoich działaniach, czego zdecydowanie brakowało ekipie z Anglii. Ta wpadka co prawda nic nie kosztuje, […]
07.12.2021
Piłka ręczna
07.12.2021

Wygrana i awans, ale bez zachwytów. Polki pokonały Kamerun

Absolutnym minimum, jakie zakładaliśmy przed turniejem, był awans reprezentacji Polski do drugiej fazy mistrzostw świata w piłce ręcznej kobiet. Awans, do którego wystarczyło wygrać z Kamerunkami, ewidentnie najsłabszą ekipą w grupie. To naszym zawodniczkom zrobić się udało. Styl zwycięstwa – choć wysokiego (33:19) – nadal jednak pozostawia trochę do życzenia. Bo Polki mogły pokusić się […]
07.12.2021
Suche Info
07.12.2021

Kylian Mbappe najmłodszym piłkarzem, który dobił do granicy 30 bramek w Lidze Mistrzów

Kylian Mbappe pomimo młodego wieku posiada już spory bagaż doświadczeń. Wygrał między innymi mistrzostwo świata z reprezentacją Francji oraz cztery tytuły mistrza Francji (trzy z PSG i jeden z Monaco). W kwestii osiągnięć indywidualnych również nie ma posuchy. Tym razem trzykrotny król strzelców Ligue 1 ustanowił rekord w Lidze Mistrzów. Już pierwsze dzisiejsze trafienie z […]
07.12.2021
Suche Info
07.12.2021

Kolejne doniesienia o możliwości sprowadzenia Ferrana Torresa do Barcelony

Mateu Alemany ciężko pracuje nad wzmocnieniami, których domaga się Xavi. Ten od samego początku apeluje o sprowadzenie zawodników, którzy mogliby dać Barcelonie moc i szybkość na skrzydłach. Dziennikarze Mundo Deportivo ujawnili, że negocjacje na linii Manchester City — FC Barcelona nabrały tempa. Klub z Camp Nou chce sprowadzić Ferrana Torresa. Hiszpańscy dziennikarze uważają, że klub […]
07.12.2021
Weszło
07.12.2021

KOZACY PIERWSZEJ POŁOWY SEZONU W EKSTRAKLASIE | Smykałka #28

07.12.2021
Suche Info
07.12.2021

Simeone: Znam swoją drogę i nią podążam

Diego Simeone nie składa broni i wciąż wierzy awans Atletico Madryt. Żeby kontynuować grę w Lidze Mistrzów wiosną, piłkarze Cholo muszą wygrać z FC Porto i liczyć na korzystny wynik drugiego starcia w grupie B. Podczas konferencji przedmeczowej Argentyńczyk aktywnie odpowiadał na pytania. Ogólne wnioski: – Staramy się rozmawiać, aby znaleźć rozwiązania, które sprawią, że […]
07.12.2021
Suche Info
07.12.2021

Lewandowski: Nie chciałem wyrazić, że słowa Lionela Messiego nie są szczere

Robert Lewandowski na łamach Kickera tłumaczył się ze słów, które jego zdaniem zostały błędnie zinterpretowane. Chodziło o wypowiedź z programu Moc Futbolu (Kanał Sportowy) – Chciałbym, żeby jego deklaracja była szczera, aby nie były to puste słowa. – Moja wypowiedź była do tej pory źle interpretowana. Nie chciałem wyrazić, że słowa Lionela Messiego nie są […]
07.12.2021
Inne sporty
07.12.2021

Zmiany u Igi Świątek. Dlaczego Polka ma nowego trenera?

Pracowali razem przez pięć i pół roku. Doszli od turniejów juniorskich na sam szczyt, gdy Iga Świątek wygrała Roland Garros, a Piotr Sierzputowski został wybrany trenerem roku przez WTA. Ten sezon był już jednak inny – choć dobry, to jednak dało się odczuć, że nie wszystko układało się idealnie. Rozstanie tego duetu i tak było […]
07.12.2021
Weszło
07.12.2021

Pożar w raju. O kryzysie RB Lipsk

Ralf Rangnick, architekt wizji piłkarskiego imperium Red Bulla, nieco żartobliwie twierdził, że trwałość tego międzynarodowego konstruktu będzie można oceniać dopiero za pięćset lat, ale od samego początku tłumaczył miliarderowi i inwestorowi Dietrichowi Mateschitzowi, że sukces można odnieść w dużo krótszym czasie. Miał rację. Przez dwanaście lat istnienia Lipsk nie tylko awansował do Bundesligi, nie tylko […]
07.12.2021
Weszło
07.12.2021

Czy to forma bocznych obrońców zadecyduje o mistrzostwie Anglii?

Jednym z najbardziej emocjonujących wyścigów w historii o mistrzostwo Premier League był ten między Manchesterem City a Liverpoolem. Teraz, jeszcze nie na półmetku rywalizacji, jesteśmy o krok od tego, by przebić tamte wydarzenia. Do stawki dołącza bowiem Chelsea, a gdy trzy tak wielkie kluby rywalizują o laur, emocje są więcej niż gwarantowane.  Manchester, Chelsea i […]
07.12.2021
Suche Info
07.12.2021

Piekarski: Szymański będzie gotowy do treningów z drużyną max za 2 tygodnie

Mariusz Piekarski przekazał dobrą wiadomość odnośnie do stanu zdrowia Sebastiana Szymańskiego. Wszystko wskazuje na to, że przerwa zawodnika Dynama Moskwa będzie dość krótka. Polak w ostatnim spotkaniu ligowym został ostro potraktowany przez Wiaczesława Krotowa, który za swoje brutalne wejście otrzymał czerwoną kartkę. Odnośnie zdrowia @SebaSzymanski53 jest już po badaniach,człowiek z gumy po brutalnym faulu w […]
07.12.2021
Suche Info
07.12.2021

Odegaard: Musimy grać lepiej, kiedy prowadzimy

Martin Odegaard po meczu z Evertonem udzielił gorzkiego wywiadu dziennikarzom Sky Sports. Norweg był rozczarowany kolejną porażką Arsenalu Londyn, już szóstą w tym sezonie Premier League. Jego zespół prowadził po pierwszej połowie, ale nie zdołał dowieźć prowadzenia do końca. Everton wygrał 2:1, po bramkach w ostatnim kwadransie spotkania. – Myślę, że nie zagraliśmy tak, jak […]
07.12.2021
Niewydrukowana tabela
07.12.2021

Czy Legii należał się rzut karny? Bo Bruk-Betowi na pewno nie

Jak co kolejka – kontrowersja w meczu z udziałem Legii Warszawa. Albo jakiś spalony, albo czerwona kartka… Tym razem sprawdzamy – czy Legii należał się rzut karny za starcie Van Amersfoorta z Hołownią? Zbudujemy trochę napięcia. Najpierw spójrzmy bowiem tylko na samo starcie. No to jest faul. Widzieliśmy jakieś dyskusję, że to Hołownia wpada w […]
07.12.2021
Weszło
07.12.2021

Na rok przed Katarem. Studium bezsilności

David Beckham ma najwięcej zdjęć w bazie danych. Łapie się do kategorii „celebryci”, łapie się do kategorii „sport”, ale jest też oczywiście w dziale „polityka”. Okazja nie byle jaka – uroczyste odsłonięcie wielkiego zegara, który 20 listopada zaczął odmierzać czas do najbardziej fantastycznej imprezy w historii światowego futbolu. Nad piękną panoramą Doha kilkaset dronów z […]
07.12.2021
Suche Info
07.12.2021

Legia Warszawa przedłużyła kontrakt z młodzieżowcem

Legia Warszawa zaczyna budowę zespołu na nowy sezon. Co prawda kibice najbardziej oczekują na informacje dotyczące trenera, ale kwestia młodzieżowców także jest istotna. Wiadomo już, że w przyszłych rozgrywkach jednym z młodych piłkarzy, którzy będą spełniali zapisy w regulaminie, będzie Bartłomiej Ciepiela. Mistrz Polski przedłużył z nim kontrakt. – 20-letni pomocnik Bartłomiej Ciepiela podpisał z Legią […]
07.12.2021
Suche Info
07.12.2021

Widzewowi Łódź groził dwuletni zakaz transferowy

„Przegląd Sportowy” po zakończeniu rundy jesiennej w 1. lidze porozmawiał z prezesem Widzewa Łódź, Mateuszem Dróżdżem. Sternik łódzkiego klubu zdradził, że pierwszoligowiec mógł mieć poważne problemy. Groził mu zakaz transferowy na dwa lata. – We wrześniu otrzymaliśmy zawiadomienie, że został na nas nałożony zakaz transferowy i przez dwa lata nie będziemy mogli sprowadzić żadnego piłkarza […]
07.12.2021
Suche Info
07.12.2021

Nowe obostrzenia: mniej kibiców na stadionach

We wtorek, 7 grudnia, odbyła się konferencja prasowa rządu w sprawie czwartej fali koronawirusa w Polsce. Jednym z punktów była frekwencja na stadionach piłkarskich. Ministerstwo Zdrowia ogłosiło zmiany w obostrzeniach dotyczących meczów piłki nożnej. Wspomniane zmiany wejdą w życie 15 grudnia. Ministerstwo Zdrowia zdecydowało, że od wtedy mecze piłkarskie nad Wisłą będą się odbywały przy […]
07.12.2021
Weszło
07.12.2021

Nie poddajemy się, nie ma w nas bezsilności

– Musimy to dźwignąć. Nie ma czegoś takiego, że się poddajemy, że panuje bezsilność, że nic nie możemy zrobić. Nie jesteśmy załamani. Nie wychodzimy na mecze jak na ścięcie z myślą, że na pewno przegramy. Czujemy na boisku, że jesteśmy za daleko od siebie. Rozmawiamy o tym cały czas, trener non stop zwraca nam na […]
07.12.2021